j LEVENSrë ml SlUiMilll:: VELVET I Open Oogen IPS i Fa. ANTON DE R001J UIT DEN OMTREK. Sngezastto Mëdssïingen. beverwijk;. ingezonden Mededeelüigen Ingezonden Mededeelingen SLIJPER's D0R0TSCH BOTEBSPECULAAS KERK EN SCHOOL. UPORT EN SPEL. HOCKEY. LAATSTE NIEUWS. MARKTNIEUWS. 1 ST. NKOIAAS GESCHENK I 1 %:A.LEWEHSTE! R f )75 i PER HETER i VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDp NOORDWIJK. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. SANTPOORT. HEEMSTEDE. SCHOTEN. 6P cent per re get ANEGANG14 - TELEFOON 500 Papierbakjes Vloeidrukkers Postzegeldoosjes Pennenbakjes BLOEMENDAAL. a 60 cents per regel. BINNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. De Tarief wet. Vestiging in Zweden. a 60 cents per regei. in SMAAK de FIJNSTE J. H. KRAMER Comesiibleshandsl Schotersingel 35 - Tel. 2099 T ermijnbetaling Wijziging der H. O.'Wet. HANDEL EN NIJVERHEID. Ned. Kunstzijdefabriek. VRAGENBUS. OE NIEUWE I HAARL. I COURANT De Amerihaansche vorderingen op de geallieerden. Lord Allenby's veiligheid. Hevige brand te Los Angeles. De Britsche strijdkrachten in Egypte. hv.ahsterp.naaimachiNehandel Op initiatief van het „Witte Kruis" afd. vijfhuizen, zal er dezen winter een cursus gorden gegeven door Dr. Nanninga van Hoofddorp in eerste hulp bij ongelukken. r wordt op gerekend dat er heel veel deel name voor zal zijn, gezien het groote nut Wat er van Uitgaat, vooral nu de machine op elk gebied al meer veld wint en daardoor de gevaren voor ongelukken aanmerkelijk stij gen. De cursus wordt gehouden in de O. L. oehool en is voor ieder toegankelijk. (Zoo- Wel dames als heeren). Men verzuime dan Ook niet zich spoedig aan te melden bij de Wijkverpleegster te Vijfhuizen. Heel gaarne zouden de bewoners Van Vijfhuizen zien dat de wegen in hun dorp wat werden opgeknapt en begrind. Er wordt nu wel met ijver aan de wegen ge- Werkt, wat inderdaad ook zeer noodig is, doch ze zouden het zeer op prijs stellen als eerst hun dorp een beurt kreeg omreden dat daar het grootste verkeer is. Pluimveetentoonstelling, Op de Pluim veetentoonstelling „Aves" te Alkmaar be haalde onze plaatsgenoot J H M. v. Reeu- wijk 6 le pr., 1 2e pr.. 1 3e pr. en 3 eere- Prijzen en te Halfweg 11 le pr., 11 2e pr., 4 de pr. 1 Z. E. V.. 4 E, V en 10 eere-prijzen, Waaronder voor fraaiste collectie konijnen. ■Voorwaar een buitengewoon succes. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelia, d. v. P. van Damme en J. J, de Goeijer Gerda Jacoba, d. v. J. van den Bom en W. G, Dik Johanna, d. v. G. Buijs en B. Gelderblom - Tannetje, d. v.- J. Roodzand ■en G. Wissink. Wilhelmina, d. van J. Vaan- derig en A. E. Misswoit, Personalia. Naar wij vernemen, moet het in het voornemen liggen van den heer A. van Dam, directeur van de gemengde Zangvereeniging „Hoofddorp" om eerlang als zoodanig te bedanken, wegens drukke Werkzaamheden. De heer van Dam zal deze functie nog blijven waarnemen, totdat een nieuwe directeur zal zijn aangewezen. Aanrijding. Zaterdag kwam op den Kruisweg alhier, een met een paard bespan nen tweewielige wagen in aanrijding met een anderen passeerenden wagen. Een der wie len van eerstgenoemde kar werd nageneog geheel vernield, zoodat de koopman niet Verder kon en den wagen tijdelijk aan den kant van den weg moest achterlaten. Aangehouden. C. v. d. S. uit deze ge meente, die in de Haarlemmermeer en om liggende plaatsen zich aan oplichterijen schuldig maakte, is thans te Woensdrecht Wegens eenzelfde feit door de politie aan gehouden en daarna ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. Te water. Een als heer gekleed per soon, die blijkbaar te diep in het glaasje had gekeken, was Zaterdag aan den Spaarn- Wouderweg in den graskant gaan liggen sla pen. Waarschijnlijk doordat de man zich in zijn slaap heeft willen omdraaien, is hij naar beneden gerold en in het water terecht ge komen. Voorbijgangers hoorden hulpgeroep, zagen wat er aan de hand was en slaagden cr in den in levensgevaar verkeerenden man weer op het droge te brengen. IJsclub „De Liede", Vrijdagavond half 8 vergaderde in het R.-K. Verenigingsge bouw de IJsclub „De Liede". onder voor zitterschap van den heer W. P, v. d. Peet. Spr. opende te 8 uur de vergadering en verwelkomde de aanwezige leden. Spr. be treurde bet, dat de opkomst zoo gering was. De notulen van de vorige vergadering, door den secretaris J. v. d. Aar Jbz. voor gelezen, werden goedgekeurd. Verschillende belangrijke zaken in het be lang van een goede ijsbaan en voor de vele ijsliefhebbcrs werden nog besproken. De bruggen aan Penningsveer, Spoorbrug en Liedebrug bij berijdbaar schaatenijs zul len worden onderbrugd in het belang en voor het gemak van de schaatsenrijders. De ijsbanen, liggende over de Mooie Nel, de Liede en een gedeelte Amsterdamsche Vaart, zullen in behoorlijken toestand ge baand en geveegd worden. Steeds houdt de IJsclub „De Liede" voeling biet den Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier, welke bond steeds haar invloed uitoefent op de vele kleinere plaatsen, om over de geheele pro vincie Noord-Holland mooie ijsbanen te heb ben, Tevens werden 2 personen benoemd, om bijtijds de wakken af te zetten en steeds het ijs te keuren, voor opgaaf aan den Bond. Verder werd besloten om in het a.s. win terseizoen de loonen voor de in dienst zijn de werklieden te bepalen op een uurloon van 0,50. Tevens zal in het a.s. winterseizoen de hardrijdersbaan worden verlegd van fort de Liede naar fort Penningsveer en de baan en afzetting geheel opnieuw gerestaureerd Werden. De plannen zijn nog niet geheel definitief, maar het bestuur is zeer sterk van plan de ijsbaan geheel te electrificeeren. Het 2belooft heel wat voor dit seizoen, als het nu maar winter wil worden. Voor het plaatsen van 2 tenten op de ijsbaan werd 10.voor ieder vastgesteld voor baanhuur. Met algemeene stemmen werd goed ge- Vonden, dat de eerste hardrijderij, welke Wordt gehouden, nationaal zou zijn Na de rondvraag die niets meer oplever de, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. JAN VAN KAN GERIDDERD. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Jan van Kan, lhier, lid van de commissie van plaatselijk bestuur van de Noord- en Zuid-Hollands'che Reddingmaatschappij. Een welverdiende onderscheiding vcVr öf.zèn moedigen redder! Gemeentezaken, B. en W. bieden ter Vaststelling aan een wijziging der verorde ning, regelende de voorwaarden waarop fen behoeve van bijzondere bewaarscho len een bijdrage in de kosten dier scholen uit de gemeentekas kan worden verleend. Jubileum. Gisteren vierde de heer W. Nottelman, overwegwachter aan den over weg vlak bij het station, zijn 25-jarig jubi leum bij de Ned. Spoorwegen. Al die ja- Zen was de jubilaris hier werkzaam. Na mens de directie werd dc jubilaris ge complimenteerd door den adj. inspecteur Boumeester, die het gebruikelijke geschenk aanbood. De waarnemende stationschef, de heer Belgraver, sprak namens het personeel Woorden van gelukwensch en bood een crapeaud met 4 stoelen aan Verder werd het feest in den huislijken kring gevierd. K, P. C. de Bazel, Precies een jaar na zijn verscheiden is op het graf van den architect K. P C. de Bazel op Westervcl" een eenvoudig omhulsel van Beiersch gra niet geplaatst, ontworpen door zijn vriend Jan de Meyier Op het hoofdeinde staat K. P. C de Bazel, Bouwmeester. 14 Febr. 1869—23 Nov, 1923 Volkshuisvesting, B. en W. stellen voor *G besluiten tot den bouw van 14.7 wonin gen fe IJmuiden en Velseroord in het ba- c ng van de volkshuisvesting, voor rekening v?n de gemeente en hiertoe een voorschot 's-Rijks Kas aan te vragen. Schietwedstrijd. Bij den in het patro- naatsgebcuw alhier voor leden en introdu- cees gehouden schietwedstrijd van den bij zonderen Vrijwilligen Landstorm was de uitslag als volgt: 1 J, Molenkamp, 94 p.; 2. J. Th. Verzijlbergh, 93 p.; 3 P. v. Deyck, 93 p.; 4. R. de Boer, 9 lp.; 5. C. M. A. Dicker, 90 p.; 6 H. R. Nicolai, 89 p.; 7. C. Vogelaar, 89 p.; 8. H. de Wilde, 89 p.; 9. P. C. Grim bergen, 87 p.; 10. J B. Druyn, 86 p. Het maximum aantal punten bedroeg 100. Schaakwedstrijd. De 6e ronde ken merkte zich door een zeer mooie partij tus- schen de heeren Koene en Woudenberg. Beide spelers schenen er alles op gezet te hebben de partij te winnen, Het resultaat was een overwinning voor den heer Koene. Ook de partij C. J. PostC. E. Post werd prachtig gespeeld, maar helaas op het laatst door een blunder van beide kanten ontsierd. In groep 2 kreeg v. d. Bos zijn 2en neder laag te pakken, ditmaal van Verhoog, die ook door zijn remise tegen Bakker blijk geeft wel te kunnen. In 3 handhaafde C. C. Post zich op de eerste plaats, door van Wey te winnen, terwijl Rom een der ernstigste candidaten in deze groep zich met remise tegen Kuhfus tevreden moest stel len, De uitslag der 6e ronde is thans: Groep 1. Koene 10 Woudenberg, C. J. Post 10 C. E. Post, M. A. Post 0—1 W. C. Post. Groep II: v. d. Bos 01 Verhoog, Ruijs 01 Baljet, Bakker 10_ v. Dam, Groep III: Kuhfus ij Rum, Enge art 01 Brufg mans, C. C. Post 10 Wey. De stand is thans: Groep 1: C. J. Post, 4 punten uit 5 partijen; C. E, Post, 3 uit 4; Woudenberg 4 uit 6: Kaine 3 uit 4; ten Vaarwerk 1 uit 2; W. C. Post en M. A. Post, 1 uit 4; v. d. Berg 0 uit 5. Groep 2: Bakker 4 A uit 5; v, d. Bos 4 uit 6, Verhoog 2 uit 4; Ouderkerk 2 uit 4; Ruys 3 uit 6; Baljet 3 uit 5; Erdelie VA uit 5; v. Doorn 1 uit 5; v, d. Vlerk 0 uit 2, Groep 3: C. C. Post 5 uit 5; Rom 3 uit 4; Kuhfus 2A uit 4; Bruggemans 2 uit 4; Bon tenbal 2A uit 5; Streefland 1 uit 4; Wey 1 uit 5; Engelhart 1 uit 5. In groep 1 zal de strijd dus gaan tusschen de heeren Koene, C. E. Post, Woudenberg en C. J. Post De andere 4 zullen door hun achterstand wel een ondergeschikte rol spelen. In 2 is Bak ker de candidaat voor de eerste plaats, voor de overige prijzen komen de heeren v. d. Bos, Ouderkerk, Verhaag en Ruys in aan merking. In 3 zal den strijd wel gaan tus schen C, C. Post en Rom om le en 2e, en Kuhfus, Bruggemans en misschien Bontenbal om den 3en prijs. Maar alle voorspelling is moeilijk, en kleine verrassingen kunnen nog voorkomen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, Terugontvangen in de 2e helft der maand November 1924. Binnenlandsche brieven: J. van Bosch, Beers; Subelis CR., Haarlem;; Salomons, Doesburg; G. Spijkerman, Wemeldinge; Henk v. d, Wij, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten; Zonder adres; Mej. G. v, Elburg, Doesburg; Fr. Jonkman, Vinkeveen; H. Jut, Coevorden: A. Ouwehand, Katwijk Zee; v. Pelt, Haag. Buitenlandsche briefkaarten; Dolly v. Seiffer, Berlin. Overboord geslagen. De schipper van de hier binnengekomen haringlcgger Johan Reindert K.W. 116 van de reederij Joh. Par- levliet Lz. te Katwijk aan Zee, rapporteerde, dat Donderdag j.l. de matroos J. Plas uit Katwijk door een stortzee overboord gesla gen en verdronken is. Lezing. Voor den Chr. Haven- en Transportarbeidersbond zal Donderdag avond in de Willem Barendsz als spreker optreden de heer E. Kloosterman, met het onderwerp: „De leuzen der S. D. A. P. of kan een Christen socialist zijn?" Er is gele genheid tot debat. Verplaatst, Met ingang van gisteren is bet kantoor van de reederij E. A. de Gruy- ter van Katwijk aan Zee naar hier ver plaatst. Weer ter visscherij, Alhier is aangeko men de stoomtrawler Texel van de firma Dros te Texel, Dit schip oefe*ide vroeger ook de visscherij uit, maar vertrok in de oorlogsjaren naar Terschelling, waar het als bergingsvaartug heeft dienst gedaan voor de combinatie Dros en Hoeksen. Thans is bet schip weer ingericht voor de visscherij en zal het varen ender de merken T.S. 30. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Visscherij Mij. „Aneta", alhier. Sardijnvisscherij - De laatste dagen werdt langs de kust tusschen IJmuiden en Zandvoort zeer veel sardijn gevangen. Deze sardijn is groot van stuk en dik van vleesch Men vindt er twee soorten onder; de groo te met zwarten rug en gladden buik, die veel overeenkomst toont met .de Noorsche sardijn en de iets minder groote met groe nen rug en geheel met stekels langs den buik bezet. Het zijn hoofdzakelijk de mo torschokkers en moterbotters, die deze vischsoort aanbrengen. Aanvankelijk werden Looge prijzen be taald tot 8 per mand. Deze werden opge kocht voor bet binnenland. Den laatsten tijd wordt het meest opgekocht voor export en dalen de prijzen van 0.80 tot 0.60 per mand. Van sommige schepen wordt dan ook de vangst door de schippers opgehouden, en tracht men de visch te verkoopen voor een- denvoer. Vrijdag werden door 23 kustvisschers 850 manden sardijn aangevoerd. BrandZondagavond is aan den Hagelin- gerweg te Santpoort een werplaats van de firma T. in landbouwmachines, afgebrand. Personalia. Voor het examen Staat huishoudkunde en Statistiek M. O., slaagde le Amsterdam de heer C. J. E. Dureaux, alhier. Gemeenteraad. De raad der gemeente Heemstede vergadert op Donderdag 4 De cember 1924 des namiddags 8 uur ter be handeling van de volgende punten; 1. Vastelling notulen van 23 October j.l. 2. ingekomen stukken. 3. Verleening voor schotten aan „Tuinwijk". 4. Benoeming on derwijzer O. L. School. 5. Vaststelling ver ordening gebruik gymnastieklokaal O. L. S. 6, Regeling jaarwedde schoonmaakster der Openbare scholen. 7. Vaststelling rente stichtingskosten woningen op Insulinde. 8. Aanvulling Bouw- en Woningverordening. 9. Vaststelling herzieningen XXXVII en XXXVIII van het uitbreidingsplan 10 Over eenkomst exploitatie terrein tusschen Koe- diefslaan en Adriaan Pauwlaan. 11. Over eenkomst met N. V. Mij „Bloemenhove" betreffende overname van grond en bebou wing aan Heerenweg. 12. Wijziging rege ling Burgerlijken Stand 13, Verkoop ter reinen van het Grondbedrijf. 14. Aanleg Torenlaan en gedeelte Groenendaalkade. 15, Vaststelling comptabiliteitsbcsluitcn. 16. Vaststelling kohieren Gemeentelijks In komstenbelasting. 17. Reclames en onthef fing Gemeentelijke belastingen Burgerlijke Stand van 24 Nov. tot en met 30 Nov 1924 Geboren: d. v. J. C. van der VeldenMeinders; z. v. G P Nupoort Meeuwenoord; d. v, M Smitvan Dam. Ondertrouwd; J C. Kat en M C. Burger; E A. van de Haar en J M. E. de Reus; F. B. Hinrichs en J M. C Cruijssen Gehuwd; G. Dolfing met M. E Blom; H. Hartendorp met C, van Wort; D. van Houten met H. D. van Loon; C. J. Bosch met A. J. Sterk. Overleden; Levenloos aangegeven kind van J. van Baren en H. J. de Bue (v.). Kasteel Zaanen". Men deelt mede, dat het kasteel op het landgoed „Huis te Zaa- ner." sedert 1 November onbewoond is. Naar verluidt zijn er onderhandelingen hangende om het kasteel niet te sioopen, maar te be houden, in welk geval de gemeente Haarlem het huis van den vroegeren eigenaar van „Zaanen"zal moeten overnemen. Vrijwillige brandweer. Naar men ons mededeelt, hebben de heeren B. Doorn en A. J. Overakker bedankt als lid van de Vrij willige brandweer en zijn daardoor de func ties van commandant en secretaris vacant. Aanrijding. Zondagmorgen juist toen de Hoogmis uitging, kwam een luxe auto, bestuurd door den heer M,, door de kerk gangers heen rijden. Dit had het gevolg, dat bij één persoon aanreed en eenige meters meesleurde. Wonder boven wonder kwam de man er alleen met gescheurde kleede ren af. Deze zullen worden vergoed Plotselinge dood. Zaterdag ongeveer 6 uur, ging J v. d. W. huiswaarts, toen hij dicht bij zijn woniijjj zijnde, in elkaar zakte. Hij werd opgenomen en in zijn woning bin nengedragen, alwaai bleek, dat de levens geesten reeds geweken waren. De overle dene was 66 jaar oud en overal goed be kend. geschrijf en gevijl, is ae innerlijke verwerking van de redvoring, het intens nadenken, het zich vereenigen met zijn eigen gedachten- gang en argumenten, in de plaats getreden, e-.. ik verzeker u", zegt Chamberlain, „dat d',e inspanning volstrekt niet geringer is!'!' Bonar Law zei me eens, dat twee uur van dat werk hem even erg uitputten als een marsch van 30 kilometer," SPOORWEGONGEVAL. Maandagmiddag is te Arnhem van een trein, die uit de richting Zutphen kwam, de kolenwagen uit de rails geloopen, even vóór de stationsoverkapping. De achter den kolenwagen volgende goederenwagen werd ingedrukt. De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd. Men is dadelijk met het opruimings- werk begonnen het verkeer heeft slechts geringe vertraging ondervonden. EEN MOOI LEGAAT. Wijlen B. T. J. L.eemkoel te Harlingen heeft, volgens het Hill, aan de St. Josephs- stichting aldaar een legaat vermaakt ter waar de van pl.m. f 100.000 BRAND MET BRANDWONDEN. Te Lith (N.B.) is het woonhuis van H. en J. Bouwman geheel afgebrand. IT. Bouwman kwam onder het brandende rieten dak te recht, toen dit instortte en liep zeer ernstige brandwonden op, tengevolge waarvan hij in het Liefdegesticht moest opgenomen worden. Ook zijn redder, zijn buurman Smits, kreeg ernstige brandwonden. DE OUDSTE ROTTERDAMMER OVERLEDEN. In Eudokia, op den Bergweg te Rotterdam, is Maandagavond te half zeven overleden de heer C. Kurpershoek, de oudste Rotterdam mer, «Jie onlangs, onder veel bêlangstelltng, zijn honderd en derden verjaardag herdacht. De overledene had, te zijnen huize aan de Gerard Scholtensfraat, een been gebroken. Een dergelijk ongeval was hem een dertig tal jaren geleden eveneens overkomen en toen de oude man de vorige week een paar passen liep, is het been op dezelfde plaats weder gebroken. Het liet z;ch aanzien, dat dit gebeuren'den oudsten Rotterdammer noodlottig zou wor den. In den beginne bleef zijn toestand naar omstandigheden vrij goed, doch op zulk een hoogen leeftijd kan de mensch slechts heel weinig verdragen. En zoo is de oude man door dit tragisch ongeval uit het leven weggenomen eerder nog dan velen dachten. Op zijn verjaardag wensefcte men hem nog eenige jaren toe. De grijsaard knikte toen instemmend, er evenwel aan toevoegend, dat. hij gaarne heen zou gaan, indien God het wilde. DOOR OPENSNIJDING VAN EEN ACTENTASCH. Een koopman heeft bij de Amsterdamsche politie aangifte gedaan van vermissing van een ongesloten enveloppe, inhoudende f 3125 aan bankpapier, uit zijn acteptasch, die aan één zijde was opengesneden. Deze diefstal is vermoedelijk gepleegd in het gemeente girokantoor of tijdens een tramrit van de Albert Cuypstraat naar dit kantoor. EEN GELUKKIG RUSSISCH DORP. Volgens de „Iswestia" bestaan er in Si berië dorpen, waarvan men tot nog toe het bestaan niet vermoedde. Zoo heeft men onlangs in het district Tary een agglomeratie ontdekt, waarvan de bew< - ners nog niets afwisten van de revolution- naire gebeurtenissen in Rusland. Zij hadden nog nooit aan eenige regeering belasting be taald, wisten zelfs niet wat zulks te betee- kenen had. Dit dorp bevindt zich op een afstand van 1000 werst van Omsk. HOE WORDEN REDEVOERINGEN VOOR BEREID? Hoe maken groote redenaars, die gewend zijn massavergaderingen te boeien en te eléc- triseeren hunne redevoeringen? Austen Cliamberlaio, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, vertelt hierover in een interessant artikel in het December-num. mer van „The Empire Review" een en ander, doch geeft toe, dat men hiervoor geen vaste regels kan geven „Maar één gevolgtrekking zal men", schrijft bij, „zeker kunnen maken Zij, die tot pu blieke sprekers zeggen: O, spreken kost u natuurlijk geen moeite! hebben hen niev gezien, terwijl zij zich voorbereiden. Hunne vrouwen en secretarissen zullen hee; wat anders zeggen!" Chamberlain vertelt dal: een heele reeks anecdotes van beroemde redenaars uit vroegeren en latercn tijd. Mijn vader, schrijft hij, zeide eens tot Gladstone's particulier secretaris, dat Gladstone hem had verteld, dat hij zijn redevoeringen niet voor bereidde, tenzij het een bijzonder belangrijke en delicate mededeeling omtrent de buiten landsche politiek betrof, „Ik weet niet wat bij met voorbereiden be doelt", antwoordde deze. „Als hij daarmee bedoelt, dat hij daarvoor niet gaat zitten schrijven, durf ik te zeggen, dat dat waar is. Wel echter gaat hij daarvoor op een sofa liggen en het inwendig uitbroeden." „En ik kan u vertellen, mijnheer Chamber lain, dat geen van ons het er op heeft begre pen om in zijn nabijheid te komen den dag, vóórdat hij een groote rede zal houden. Wijlen lord Salisbury en wijlen Bonar I.aw maakten geen aanteekeningen en bereidden hun woordkens alleen voor ten opzichte van passages van bijzondere beteekenis. „Voor de inspanning van het vooraf te boek stellen van. de geheele rede, van al dat Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Enkele leden vonden zich teleurgesteld in het ontwerp omdat het veel te weinig in pro tectionistische richting gaat Ook werd de wensch uitgesproken met het oog op de groote toeneming onzer bevolking, naar een tijdelijke hoog invoerrecht voor nieuwe bij zondere industrieën ten einde deze op de been- te helpen en daardoor werkgelegenheid 'e vermeerderen. De opmerking werd gemaakt, dat er in deze Kamer herhaaldelijk gewezen is op het feit, dat enkele industrieën een buitenspo rige bescherming genoten, op welke opmer king geen acht is geslagen. De minister werd aanbevolen eens een grondig onderzoek te doen instellen om te kunnen nagaan, hoeveel procent protectie deze industrieën inderdaad wel genieten. Hoofdzakelijk met het oog op de industrieën, welke met de accijnswetgeving te maken hebben, werd dit noodzakelijk geacht. De directeur van de Ned Ver. „Landver huizing' bericht dat naar eernomen is van tot oordeelen bevoegde zijde, de kans om in Zweden een betrekking te vinden voor vreemdelingen vrijwel uitgesl. ten is. Zelfs vele Zweden uit verschillende beroe pen en kringen en beschikkend over de noo- dlge kundigheden en ervaring, zoeken daar te lande tevergeefs naar een betrekking. WET OP DE MIDDELEN. De minister zegt o.rn. in een nota naar aan leiding van het verslag Gelijk reeds in de memorie van toelichting van de Wet op de Middelen is meegedeeld, steunt de raming van de bruto-opbrengst der inkomstenbelasting over de belasting jaren 1924/25 en 1925/26 ad gemiddeld f 105.000.000 hoofdzakelijk op de overweging, oat tijdens het opmaken van de begrooting de bruto-opbrengst volgens de kohieren 1 '24 f 106.073.175 bedroeg en dus een old ;nde veiligheidsmarge overliet, indien rij in aanmerking wordt genomen, dai op dat tijdstip nog niet alle kohieren voor dat belastingjaar waren vastgesteld. De sedert dien vastgestelde kohieren heb ben deze marge tot ruim 4 millioen verhoogd. In die omstandigheden blijft de minister, ook al blijft de inkomstenbelasting nog eeni- germate terugloopen, een raming van 105 millioen wel verantwoord achten. Ter toelichting van een bijbehoorende nota van wijzigingen merkt de minister op, dat de raming van het winstsaldo van het postbedrijf onveranderd is gelaten, ómdat de aan die winst ten goede komende bespa ring op de bezoldiging -grootendeeis wordt teniet gedaan door de aan gehuwden en kost winners over 1925 ingevolge het nieuwe be zoldigingsbesluit toe te kennen toelagen. Alleenverkoop voor Haarlem: Gramophoons, - Platen Fa. HOOGVELD Co., 2e coruitgangstraat 46. Jus Promovendi voor de Seminaria? Naar de Msb verneemt, is een wijziging der wet op het Hooger Onderwijs in voor bereiding. Pogingen worden aangewend om daarin het jus promovendi voor de klein seminaries der bisdommen, opgenomen te krijgen en voorts om de mogelijkheid te openen, dat eerw heeren geestelijken, die dc theologische studies op een groot-seminarie hebben afgemaakt, zonder toelatingsexamen de studie aan de R.-K. Universiteit zullen kunnen volgen. Naar de Msb. verneemt, b,estaat het voor nemen bij de Directie der Ned. Kunstzijde fabriek om de afdeeling expeditie van hare fabrieken te Arnhem en Ede over te plaat sen naar Rotterdam Het afgewerkte product zal dan van beide fabrieken naar Rotterdam worden gezonden vanwaar het naar de ver schillende werelddeelen zal worden ver stuurd. Aanleiding tot dit besluit is gelegën in de omstandigheid, dat het voor genoemde Di rectie steeds moeilijker wordt vrouwelijk personeel uit de omstreken der fabrieken te krijgen. De meisjes worden reeds van zeer ver per trein en auto opgehaald en terug gebracht. Vr, I. Eenige pioenrozen verleden jaar geplant op een veenderige, vochthoudende zonnige plaats, in haar groei bemest met vloeimest, gaven eenige bloemknoppen die echter verdroogden. Kunt u mij misschien de juiste behandeling aangeven om betere resultaten te krijgen? 2, Dc blaadjes van een klimroos (tros- roosje) schenen van den zomer een zil verachtige kleur te krijgen. Bij nader on derzoek bleken het kleine gaatjes te zijn, veroorzaakt doo- een klein groen rupsje. Na eenigen tijd was de plant kaal. Hoe dit voortaan te voorkomen? Antw, 1, (Pioenrozen). De behandeling uwer pioenrozen is volgens de gegevens goed, maar het laten zitten der bloem knoppen zal zijn oorzaak vinden in de verplanting die deze planten het vorige jaar moesten ondergaan. Laat dus uwe pioenrozen rustig staan en ga met bemes ting enz. door. 's Winters de planben luch tig bedekken tegen zwaren vorst. Antw, 2. Het is niet duidelijk of deze klimroos aan loodglansziekte heeft te lijden gehad of dat zij door een zwam (het wit) is aangetast geweest. Bij 't eerste is hei noodzakelijk haar weg te nemen en te verbranden. „Het wit" is te bestrijden door in de groeiperiode der roos eenige malen een bestuiving te geven met bloem van zwavel, hetgeen geschieden moet bij droog weder. De gaatjes in de bladeren heeft zijn oorzaak aan rupsenvreterij Afzoeken is het beste middel, hetgeen men kan verge makkelijken door te bespuiten met zeep en tabakswater. De rupsen laten zich dan vallen en kunnen vernietigd worden. Als evenwel de roos met zwavel is bepoe derd, zullen de rupsen hoogstwaarschijnlijk wel wegblijven. Vr. Hoe kweek ik witlof? Öp welken grond? Wat is de beste tijd om te zaaien? Antw Om in een paar regels de cultuur van witlof aan te geven, gaat bezwaarlijk, om reden men aan een kort antwoord niet voldoende heeft om met resultaat mooie kropjes te kunnen kweeken Het leerboek voor de groenteteelt door Claasen en Hazeloop geeft hierover een mooi artikel, Is het u bezwaarlijk om dit boekwerk aan te schaffen, wendt u zich dan even tot W. van den Hoek, Jan Steensfraaf 44. Vr. Moet voor een meisje, in dienst te gen vergoeding van kost en inwoning, ge plakt worden? Zoo ja, hoeveel? Antw. Een zegel van 25 cent per week. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar of ik in lichtingen kan krijgen, betreffende het nij verheidsonderwijs in Ned. Indië; aard van de scholen, aantal en grootte, eventueele vaca tures, salarisregeling, enz.? Antw. Wendt u tot het Informatiebureau voor naar Indië vertrekkenden, Heuistraat 17, 's-Gravenhage. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar het adres is van de Amsterdamsche vroedvrouwen school voor kostelooze bevalling? Antw. Kamperstraat, Amsterdam, 'UTRECHT I—M.H.C. I z—4. Het veteranenelftal was weer compleet met de volgende opstelling Jhr. Elias Jhr. v. d. PollIr. F. Visser 't Hooft W. Hoogenboom, A. D. Strumphler, Jhr. L. v. Ittersum, J. H. Broese van Groenou, Jhr. L. v. Lennep, W. Mingels, F. Wentholt, P. Lefebvre. Ook Utrecht is volledig en heeft de Mol van Otterloo weer in haar gelederen. Niet tegenstaande unanieme voorspellingen zijn de M.H.C.-veteranen er wederom in geslaagd een belangrijke overwinning te behalen. De eerste helft kenmerkt zich door een gedurig overwicht der M.H.C., waarin het samenspel zeer vlotte. De Haarlemsche achterhoede dringt door de bekende off-side-tactiek dik wijls te veel op en daardoor is de combinatie Timmer-Waller zeer gevaarlijk. Jhr. v. d. Poll die zich wederom een speler van extra klasse toonde, kan echter niet verhinderen, dat Timmer aan Utrecht de leiding geeft (10). Een goed opgezette aanval der M. H. C. heeft succes (11), maar niettegen staande de schotvaardHFrid der voorhoede (een viertal schoten ste buiten keeper's l e rik tegen den pa,-1) bre t de rust aan met dezengelijkenstand.>e zon mee is de M. H. C. in de 2e helft overwegend sterker, doch de achterhoede van Utrecht is thans beter op dreef. Nadat de thuisclub de leiding heeft genomen (21), maakt de M.H.C. 3 fraaie doelpunten door goede'combinatie (24), zoodat de overwinning haar niet ontging. De wederzijdsche aangename verstandhou ding maakte dezen wedstrijd wederom tot een genoegen, waartoe een gemeenschappelijk maaltijd der M.H.C.-spelers ten zeerste bij droeg. moet ge hebbon on hOliden voor hetgeen om U hoon geechiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte LONDEN, 2 Dec. Een Exchange telegram uit Washington meldt, dat de commissie voot^ de fundeering der buitenlandsche schulden heeft meegedeeld, dat er geen wijziging zal worden gebracht in de politiek der Ver. Sta ten inzake het invorderen der totale buiten landsche schulden aan Amerika. CAIRO, 2 Dec 2 Egyptenaren wisten binnen té dringen in den tuin van het verblijï van lord Allenby te Cairo. De schildwachten scholen op hen, doch de mannen wisten te ontkomen. LOS ANGELES, 1 Dec. Eep groote brand heeft gewoed in de pédroleum-terreinen van Santa-Fé, ten Z. O. van Los Angeles. Kranen en verscheidene kleine tanks zijn verwoest. Een persoon werd gedood De materieele schade wordt op 1 millioen dollars geraamd. CAIRO, 1 Dec. Bijna 3000 man Britsche troepen marcheerden gister door de straten van Alexandrië. Dit is dc grootste militaire parade sinds den oorlog. De parade werd ge- „pend door marine-troepen en sloot met 12 batterijen geschut. Groote menigten Egypte- naren sloegen de parade gade. Men acht hef aantal troepen, dat te Alexandrië aanwezir is, absoluut voldoende om de orde te hanö haven en nieuwe onlusten te voorkomen DE GEBEURTENISSEN IN EGYPTE. BERLIJN, 2 Dec. Volgens bericht uit Cairo, eischt de Zagloelpartij van den koning het bijeenroepen van het Parlement in buitengewone zitting. ALEXANDRIË, 2 Dec. 14 personen zijn gearresteerd in verband met het publiceerep van een beleedigend manifest. BRAND IN EEN TIMMERFABRIEK. AMSTERDAM, 2 Dec. Heden nacht omstreeks 4A uur is in een timmerfabriek aan den Buiksloterdijk brand uitgebroken. De brand is ontstaan in de bergplaats door broeiing in het houtafval. De vlammen sloe gen fel uit.de 2 verdiepingen van het voor gebouw, toen de brandweer arriveerde. Het vuur werd daarop aangetast met 4 stralen Men wist het vuur te beperken tot de eerst: 2 verdiepingen. RADIO ZWEDEN—AMERIKA. STOCKHOLM, 2 Dec. Het radio-statioi te Grimtetown op Zweden's W.kust voor der directen dienst tusschen Zweden en Amerik. is gisteren geopend. Het eerste telegran werd verzonden door den Directeur-Gene raal der Telegrafie aan den Directeur var de Radio-Corporation van Amerika, die ant woordde en zijn hartelijke gelukwenschei seinde en de hoop uitsprak, dat de nieuwi verbinding de commerciëele en sociale be trekkingen zal vergrooten tusschen de 2 na ties. Het radio-station heeft ongeveer de ca paciteit van 200 telegrammen per dag ii beide richtingen. PURMERENDER MARKT, Dinsdag 2 Dec. Kleine fabriekskaas 58, met merk 62; kleine boeren,- 9 stapels, 63 per 50 Kg., handel goed; boter, 930 Kg. 2.40—2.50 per Kg. Runderen, vette koeien 1, 0.801.25, handel matig; melkkoeien 151, 175400, handel matig; stieren 16; paarden 24 100 200 per stuk; vette kalveren 18, 1.60 1.80 per Kg., handel vlug; nuchtere kalve ren 153, 1547 per stuk, handel matig; vette varkens 99, 7480 ct. per Kg., handel matig; magere varkens 52, 2040 p. stuk, handel stug; biggen 205, 1020 per stuk, handel stug; schapen 1063, 4562; over- houders 3041, handel matig; ganzen 225 7.509.50; zwanen 22, 14; kipeieren 1113 per 100 stuks; 50 zak appelen 2 5; 100 zak peren 13 per zak, handel matig. I IS EEN FC AAI EN NUTTIG VELVET CHIFFON ALLE KLEUREN EN ZWART, PRIMA KWALITEIT, 90 CENTIMETER BR„ rif 6.90, 5.90, 4.90, VELVET CHIFFON s ALLE KLEUREN EN ZWART, 70 CENTIM.' BREED 5.25,3.90, VELVET COULEURS 56 CENTIMETER BREED ALLE MODERNE KLEUREN j| m\ VELOURS DE CHASSE in 50 VERSCHILLENDE KLEUREN VOOR JAPONNEN <g EN CASAQUES 70 CM. BREED. 56 CENTIMETER BREED §j 1751 HEDEN AVEN'D ZIJN ONZE MAGAZIJNEN TOT 10 UUR GEOPEND GERZOK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3