UTHM Brieven uit Frankrijk. NIEUWE HAAKLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 3 December 1924 De mislukte communistische revolutie in Estland: nadere bijzonderhe den. Talrijke arrestaties. Een verklaring van den minister van buitenland- sche zaken. Besprekingen tusschen Herriot en Chamberlain. De kwestie der Fransche schulden. Onder de Radio-berichten: Het Engelsch-Duitsche handelsverdrag ge- teekend. De kwestie der 26 pet. heffing. Het Engelsche Lagerhuis heeft den vorigen speaker herkozen. Lloyd George leider der liberalen. Te Londen beschouwt men het Egyptische incident met de aanvaarding der eischen nog niet als gesloten. SEMI. SUITEiL. BEfflCHTEM. MARKTNIEUWS. Visscherv FEUILLETON. HET GEHEIM ~VAN EEN HUURRIJTUIG £EN HOOGST INTERESSANTE EN'schuld aan het licht te brengen. Maar heel BELANGRIJKE FILM. station, het ministerie van oorlog, na bom- 1 men te hebben geworpen ia de benedenver dieping en het hoofdkantoor van posterijen en telegrafie. Tevens trachtten zij hun ka meraden, die na het groote proces tegen de 149 communisten in twee gevangenissen waren opgesloten, te bevrijden. 9ok wisten zij door te dringen in het paleis van den president van de republiek en in het parle mentsgebouw. De aanvallers, van wie een gedeelte mili taire uniformen droeg, werden overal met groote verliezen aan dooden en gewonden te- moeilijkheden daaraan voomf ™f?e'SihJ,?vS XSSSSSÜ Jeanne Fonguit die dezen brief naar Luik; -;;a„ a* n»™.. De „Groote Opera" heeft zijn deuren open gezet om de film er te doen binnentreden. Dit is een feit van beteekenis in de geschie denis van de Bioscoop. Het toont hoe de rolprent zich meer en meer een plaats heeft weten te veroveren, zelfs in de meest conservatieve kringen van de Fransche kunstwereld. Men heeft begrepen welk een propagan distische kracht van de bioscoop kan uit gaan en heeft deze willen benutten om Frank- rijks oude schoonheid ver buiten de gren zen van het eigen land te doen kennen. Want het zal niet lang meer duren, of „Le Miracle des Loups", „Het wonder der wol ven", zal geheel de wereld door op het scherm worden vertoond en een blik doen slaan in een roemrijk verleden van eenbevoorrecht land. Na hier duizenden te hebben bekoord, Zal deze film een zegetocht beginnen in alle landen en ook Nederland zal zich dit bios- zoopische fortuintje niet laten ontsnappen. De eerste van een reeks historische films, waarin verdichting en waarheid op verras sende wijze tot een boeiend geheel zijn ver werkt, is „Het wonder der wolven", wel in staat belangstelling te wekken, en er gaat ongetwijfeld een gezonde, propagandistische kracht van uit. En dit is te meer noodig in een tijd, waarin al te zeer de bioscopische propaganda, zeker waar deze het Gallische stempel draagt, veelal van bedenkelijk en lichtzinnig allooi is. Reden genoeg, derhalve, iets meer van deze film, hier met grooten bijval en officieelen luister ontvangen, te verhalen. Het scenario is ontleend aan een roman van DupuyMazuel en bewerkt door Ray mond Bernard. Een comité van' bekende Fransche kunstenaars en geleerden heeft bij de historische ineenzetting zijn medewerking verleend. De regeering heeft militaire troe pen ter beschikking gesteld om als figuran ten te dienen en de opnamen vergemakkelijkt door tal van hulpmiddelen, ter plaatse waar de tooneelen zich afspeelden. De inhoud is een episode uit den strijd gevoerd tusschen de Hertogin van Bourgon- dië en den Koning van Frankrijk. De na ijver van K irel den Stouten en Lodewijk XI worden in beeld gebracht. De liefdesgeschie denis van Jeanne Hachette dient alleen om van deze middeleeuwsche film een voor de toeschouwers boeiend verhaal te maken, een draad te vormen tusschen de reeks van kleu rige en verrassende tooneelen. De oude stad Carcassonne heeft als decor gediend. Meer dan 3000 personen hebben deelgenomen aan de handeling. Zonder overdrijving en hinderlijk chauvinisme rollen de tafereelen aan ons oog voorbij. Men be wondert de technische knapheid van deze film niet minder dan het meesterschap, waarmede het geheel tot in de geringste on- derdeelen is verzorgd. De feesten aan het hof van Bourgondië, de levendige gevechten, de strijd met de wolven, de belegering van de stad, het zijn alle tafe reelen, die ons oog geboeid houden en ons terugvoeren naar een tijdperk, waard ook gekend te worden door het tegenwoordige geslacht. Het hoogtepunt vormt zeker het tafereel, waarin Koning Lodewijk XI, ge vangene van Karei den Stouten te Peronne, nog slechts eenige uren heeft te leven, indien 'n bepaalde brief niet tijdig in handen van Karei den Stouten zal zijn. Reeds staan de koeriers gereed, om in geheel het Rijk Lode- wijks dood te verkondigen. Natuurlijk bereikt tijdig genoeg de be wuste brief Peronne, om Lodewijks on moest brengen, wordt vervolgd door den Graaf de Lau en zijn makkers. Zij vlucht over de met sneeuw bedekte velden en op het oogenblik dat zij meent achterhaald te zijn, ziet zij voor zich een bende uitgehongerde wolven. Zij werpt zich op de knieën, de wolven deren haar niet, omringen haar zelfs met vriendschapsbewijzen. Graaf de Lau en zijn gezellen willen zich dan op Jeanne werpen, om haar den brief van Koning Lodewijk te ontrooven. Maar de wol ven, Hie zich niet tegen Jeanne hebben ge keerd, hervinden hun brute kracht, waarihet geldt haar vijanden. Een wilde strijd be gint, waarvan Jeanne gebruik maakt haar brief tijdig Peronne te doen bereiken en zoo Lodewijk van den dood te redden. Een pakkende scène, die strijd met de wolven. De meest-pakkende uit geheel de film. Zeker, handigheden, waarmede men zoo goed vertrouwd is in het Rijk der filmver tolking, hebben vermoedelijk een groote rol gespeeld. Maar zij kunnen niet voldoende geweest zijn om het wolvenspel deze levens echte uitbeelding te geven. Wij gelooven dan ook gaarne, dat het noo dig is geweest, 10 dagen lang, de kleedij van de hoofdpersoon, uitnemend gespeeld door Mad. Sergyl, aan de wolven vertrouwd te maken. De beestentemmer schijnt daardoor er in geslaagd ieder levensgevaar te vermij den, hen zoodanig aan de nabijheid der spe lers te gewennen, dat zelfs voor de overige deelnemers deze voorzorg overbodig was. Niettemin zou het toch wijs zijn geweest de figuranten door een dergelijke kleedingproef behoed te hebben voor een al te innige wolf- omhelzing, waarbij een hunner (op de film zichtbaar) het hard heeft te verantwoorden. Behalve deze pathetische wolf-scène zijn er echter tientallen hoogtepunten in deze film, te veel om hier te beschrijven. Trou wens wij willen onzen lezers niet bij voor baat alle verrassingen onthullen. De compo nist Henri Rabaud, directeur van het con servatoire, heeft een partituur geschreven, die de verschillende tafereelen schitterend illustreert. Charles Dullin, de directeur-tooneelspeler van het hier onlangs besproken Atelier-ge zelschap in het „Theatre Montmartre" is een onovertroffen Lodewijk XI. Hij heeft zich een film-kunstenaar getoond van buitenge wone hoedanigheden. Vanni Marcoux, de gevierde opera-zan geres, ons Nederlandsche publiek bekend uit de glansperiode der Fransche Opera te 's-Gravenhage, heeft Karei den Stouten niet alleen historisch, maar werkelijk voor ons doen leven. Inderdaad „Het wonder der wolven" ver dient in alle opzichten het succes dat het hier bij pers en publiek heeft behaald. De groote Opera heeft in zijn soort een meester werkje te doop gehouden en terecht voor deze nationale film gebroken met de aloude tra ditie, alleen het gezongen woord in die kunst academie tot uiting te laten komen. Artistiek en financieel succes zijn aan deze film verzekerd, al hebben ook de kosten schatten gouds bedragen. In ieder geval een winstgevende propa ganda voor het land, dat liefde door deze film wil wekken. Dit is de bedoeling geweest en wij twijfe len niet aan het succes. Zelfs verlangend zien wij uit naar een tweede film van de aange kondigde reeks, die zoo goed is begonnen. Parijs, 26 Nov. 1924. Mr. P. v. S. Dc communistische op stand in Estland. In Estland is, onze Radio-berichten hebben het gisteren reeds gemeld door een troep gewapende commu listen in de hoofdstad Reval getracht, Maandagmorgen zoo maar de Sowjet republiek uit te roepen. De beweging is echter, zooais gemeld, reeds in de kiem gesmoord. De volgende bijzonderheden omtrent den opstand worden thans nog gemeld. Verschillende groepen gewapende bolsje wistische opstandelingen bezetten onver wachts in den vroegen morgen het centraal onderofficieren. Aan de zijde van de regee- ringstroepen waren de slachtoffers weinig talrijk. De minister van het verkeerswezen werd gedood op weg naar het station. Ofschoon men de communistische bewe ging meester is, heeft de regeering den staat van beleg afgekondigd en genraal Laudoner benoemd tot opperbevelhebber. De arresta ties duren voort. Nog wordt uit Reval gemeld, dat de bolsjewisten eenige officieren, die zij van hun bed hadden opgelicht, voor het station wilden fusilleeren, doch dat dit plan ver ijdeld werd door de komst van een detache ment van de militaire school Berichten uit Helsingfors melden, dat een politiebureau totaal door de communisten werd vernield. Om het hoofdbureau van nolitie werd een geregeld gevecht, geleyerd. Het centraal station kon door de regeerings- troepen pas na een hevig gevecht van twee uur worden heroverd. Bij de militaire school we "d ook een scherp gevecht geleverd. Twee cadètten werden daarbij gedood, negen ge wond een officier-leeraar werd gedood. De krijgsraad houdt reeds zitting. Een gedeelte der gearresteerden werd in het be zit bevonden van buitenlandsche passen. De Russische vertegenwoordiger Kubitsky was Zondag uit Moskou aangekomen. Volgens een telegram uit Reval zijn de tanks en gepantserde auto's uit het centrum van de stad teruggetrokken, waar thans pa trouilles waken. De orde is volkomen her steld. De Estlandsche minister van buitenland sche zaken Pusta heeft eenige journalisten ontvangen en hen verzocht een oproep van Estland om moreelen steun in de üuropee- sche en Amerikaansche pers te publiceeren. „Estland heeft een nieuwen, zorgvuldig voorbereiden aanval doorstaan, welke geor ganiseerd was door buitenlandsche commu nisten. De fabrieksarbeiders waren heden morgen zonder uitzondering aan het werk gegaan. Het feit, dat onze boeren dit jaar te vreden waren over den gunstigen oogst, be wijst zonder twijfel eveneens, dat deze aan val geheel in het buitenland georganiseerd is. Ónze autoriteiten zijn den toestand vol komen meester en de communistische aan vallen zijn mislukt. Er bestaat geen_ gevaar voor een communistische opstarfd in Est land omdat de Estlanders «;oede vaderlanders zijn." Nader kan gemeld worden, dat er aanwij zingen bestaan, dat deze opstand vanuit Rus land geinspireerd is. Verschillende aanval lers spraken Russisch. Uit Reval wordt nog gemeld, dat volgens 'n rapport van gen'raai Landoner vijf offi cieren, drie, cadetten, twee soldaten, vijf po litiebeambten en vier burgers zijn gedood, terwijl vijf officieren zeven cadetten en drie soldaten ernstig werden gewond. In het ge heel zijn er een veertigtal gewonden. Zestig communisten werden gearresteerd. De onderhandelingen te Parijs. Hoewel in het aanstaande onderhoud van Vrijdag tusschen Chamberlain en Herriot nog weinig of geen sprake zal zijn van het Pro tocol van Ger.ève, verwacht men toch, dat de besprekingen zeer belangrijk zullen Zijn. Het belangrijkste zal volgens de Engelsche opvatting de vraag zijn, hoe door Engeland en Frankrijk een gezamenlijke en evenwij dige actie gevoerd kan worden tegen de drei gende communistische propaganda in de koloniën. Men weet in Londen, dat de op standen in Egypte, Indië en China van Moskou uit worden aangemoedigd, en sinds het in Tunis, ook niet pluis is, meent men, dat het goed zou zijn één lijn te trekken met Frankrijk voor Marokko, Algerië en Tunis, en met Italië voor Tripolis. Volgens te Pa rijs ontvangen berichten denkt het kabinet Baldwin er voorloopig niet over de nieuwe aangeknoopte diplomatieke betrekkingen met Moskou weer te verbreken, al is dit ook door Winston Churchill aangeraden. Maar men acht het in Engeland noodig, dat de West-Eurepeesche landen gezamenlijk op treden tegen het gevaar, dat ze zoowel in het moederland, als in hun koloniën bedreigt. Het voornaamste doel van Chamberlain's reis is de bespreking van dit gemeenschappe lijk belang. Daarnaast wordt groot gewicht gehecht aan de Engelsch-Fransche financieele onder handelingen, die voor de zooveelste maal uit gesteld zijn en thans nog slechts enkele dagen voor den fatalen datum van 10 Januari plaats zullen hebben. Men oordeelt in Enge land dat de toestand geheel veranderd is door den nieuwen eisch van Amerika van vijf milliard goudmarken schadevergoeding van Duitschland op de betalingen volgens het plan Dawes-te verhalen. Frankrijk heeft daarin in October eenigszins noodgedwongen toegestemd, maar Engeland schijnt voorloo pig weinig geneigd toe te staan, dat door deze onverwachte nieuwe vordering de spoeling der Duitsche betalingen plotseling nog weer heel wat dunner wordt gemaakt. Om dit alles nog eens goed te kunnen bestudeeren werd de conferentie, die oorspronkelijk reeds 10 October had moeten plaats hebben, op nieuw uitgesteld. In Frankrijk blijven ook nog steeds stemmen opgaan om de rechtvaardigheid van den nie- wen Amerikaanschen eisch te betwisten. Wat schieten we op, zoo wordt opgemerkt, met voordeeliger voorwaarden voor de afdoe ning onzer schuld aan Amerika, die men te Washington op het oogenblik geneigd schijnt ons in duur, hoofdsom en rentebere kening, toe te staan, indien die voordeelen van vijf milliard goudmark, die wij dan toch weer minder krijgen uit het plan-Dawes En dit geldt nog te meer, aangezien zelfs met de nieuwe concessies, de volgens de „Herald" Amerika zou doen, de Fransche betalingen aan Amerika toch de annuïtei ten, die het zelf uit het plan-Dawes touchee ren moet, nog zouden overtreffen Daarom wordt in de Fransche pers thans algemeen in stemming betuigd met de Engelsche restric ties en met het betoog van die zijde, dat Amerika, nu het 't verdrag van Versailles niet heeft geteekend en directe onderhande lingen met Duitschland heeft gevoerd, nu ook maar buiten het plan-Dawes om moet zien zijn schadevergoeding van Duitschland los te krijgen, waarvan het steeds den in druk heeft gewekt, dat het ze niet eischen zou. Romier raadt op zijn gewone nuchtere manier aan te trachten het met Engeland eens te worden. Engeland, schrijft hij in de „Journée Industrielle," bekommert zich ge heel niet meer om het probleem onzer veilig heid nu we het Ruhrgebied uitgaan en dus geen gevaar voor troebelen meer opleveren. Wat de intergeallieerde schulden betreft, heeft het slechts belang bij ons kalm te laten pleiten in Washington Krijgen we conces sies, dan vragen ze die op hun beurt ook, terwijl ze eveneens wel zullen weten partij te trekken, in hun qualiteit van crediteuren van Frankrijk, vén de condities, die Amerika ons oplegt. Het eenige wat hen in de bespre kingen met ons thans interesseert, is de vraag of we willen meegaan in het Oosten, in de Middellandsche Zee, te Moskou, in Turkije en Noord-Afrika. Ze willen realitei ten. En Rornier besluit met de Fransche onderhandelaars te wijzen op de troef, dien Frankrijk door het bezit van een gezant te Moskou thans heeft en waarvan partij ge trokken moet worden. DE VERHOUDING TUSSCHEN EN GELAND EN EGYPTE. De Egyptische minister van verkeerswe- zen zal niet aftreden hij heeft zich tijdelijk i met het departement van openbare werken j belast. De oud-minister Tewfik Pasja Rifaat heeft de portefeuille van onderwijs aanvaard. STAKING IN DE HAVEN VAN DUIN KERKEN. In de haven van Duinkerken ligt de. ar beid volkomen stil tengevolge van een al- gemeene dokwerkersstaking. Deze staking is afgekondigd tengevolge van het feit dat een graanhandelaar, die 40 ton graan voor de Kamer van Koophandel uit een opslag plaats had te vervoeren, zes niet bij de vak- vereenigingen aangesloten arbeiders aanwierf die beneden het standaardloon werden be taald. De dokwerkers eischten dat deze zes lieden hetzij hun arbeid zouden neerleggen of zich bij de vakvereeniging zouden aan sluiten, hetgeen zij weigerden. NA DE INCIDENTEN IN HET HON- GAARSCHE PARLEMENT. Het B.A.T. meldt uit Boedapest, dat ten ge/olge van incidenten van Vrijdag in het parlement eenige soc.-dem. en dem. afge vaardigden voor 25 en 20 zit ingen zijn uitge sloten, terwijl een soc.-dem. afgevaardigde zijn verontschuldigingen zal moeten aanbie den. DUITSCHE GEWEREN VOOR MANTSJOERIJE. Het Duitsche schip „Normak," beladen met ruim 37.000 Duitsche geweren is te Tandjong Priok binnengeloopen tot het in nemen van water en het uitvoeren van her stellingen. De toestemming tot het meren werd geweigerd, en het schip is onder politie bewaking gesteld. Maandagmiddag heeft het de reis naar Mantsjoerije voortgezet. DE LOONREGELING IN AUSTRALIë. Ofschoon Australië en Nieuw Zeeland niet in de eerste plaats industrielanden zijn, be- hooren zij toch tot de eerste landen, waar ge tracht is de loonen wettelijk te regelen. Op het oogenblik bestaan in de verschillen de Australische staten drie organen voor de loonregeling loonraden, scheidsgerechten en een combinatie van deze beide instellingen. Een loonraad heeft opdracht voortdurend voor een bedrijf of een tak van industrie werk zaam te zijn nadat hiertoe een verzoek is ge richt tot den minister van arbeid. Loonraden bestaan doorgaans uit vertegenwoordigers van arbeiders en een even groot aantal vertegen woordigers van werkgevers met een voorzit ter. Hun voornaamste taak is minimumloonen in een tak van industrie vast te stellen of te veranderen. De scheidsgerechten verschillen onderling door de wijze van samenstelling. In verschil lende staten heeft in het scheidsgerecht zit ting een rechter van het Hoog Gerechtshof en een of meer bijzitters. De scheidsgerechten hebben de bevoegd heid een voor een tak van industrie te nemen beslissing bindend te verklaren voor den ge- heelen staat. West-Australië is de eenige staat van den Australischen Bond waar alle arbeids geschillen uitsluitend door een scheidsgerecht worden opgelost. In de overige staten bestaan combinaties van loonraden en scheidsgerech ten. Naast deze instellingen in de verschil lende afzonderlijke staten is een centraal hof van arbitrage ingesteld voor den Australi schen Statenbond. Het Oktobernummer van de „Revue Inter nationale du Travail" bevat, zoo meldt de persdienst van het Int. Arbeidsbureau, ver dere gegevens over deze instellingen. Aangevoerd 12.600 kg. Witte kool 0.70 —2 per 100 kg. Aangevoerd 46.700 kg. Bieten groote 10.7511.25. id. kleine 5.508.50 per 1000 st. Aangevoerd 23.600 stuks. Spruitkool 2.302.70 per 15 kg. Aangevoerd 93 zak, CULEMBORG, 2 Dec. Fruit (Veiling Cu- lemborg en Omstreken.) Belefleur 716 ct., Jodenperen 113a ct., goudreinelten 9 16 ct„ Campagnezoet 10 ct., bergamot ten 6/4 ct., stoofperen 3/4—5 ct., giese wildemand 56 ct., Gert Roelof 8 ct., ster appelen 20 ct., alles per kg. AMSTERDAM, .2 Dec. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.756, id, Blauwe f 5.505.60, id. Eigen heimers f 5.50—5.75, id. Bravo's f 5.50—6, id. Roode Star f 4.50, Geldersche Roode f4.40, id. Bravo's f5,00, Friesche Borgers f 5.5.75, id. Blauwe Borgers f 5.105.40, Zeeuwsche Eigenheimers poters f 4.755, id. blauwe Poters f 3.253.40, id. bonte Po ters f 3.253.40, id. Bravo Poters f 4.40 4.60, Koh-i-Nor f 5.50, Drentsche Eigen heimers f 3.253.60, id. Roode Star f 3.10 —3.25 per H.L. AMSTERDAM, 2 Dec. (Noteering van het Nieuwe Veilinggebouw, expl. De Jong Koene). Goudreinetten extra f 3038, idem I f 1624, Sterappelen extra f 26 36, idem I f 1824, Present van Engeland f 2236, idem I f 1626, The Queen extra f 2646, idem I f 1424, Notarisappelen f 2026, Bramley Seedling f 1016, Gron. Kroon f 1016, Princesse Nobel f 18 26, dubb. bellefleur f 2226, Bellefleur f 12 16, Tulpappelen f 212, Bouman Rei- netten f 1826, Gerrit Roelof f 1214, Huismanzoet f 812, Honingzioet f 912, Bismarck f 1018, Campagnezoet f 10 16, dubb. benders f 1214, Eva baltet ex tra f 4654, idem I f 3242, Br. Clairgeau f 2436, William Duchesse f 4656, Leghi pons f3046, Soldat Laboureur f 1524, Calebas de Tirlemont f 2028, Hertogin Elsa f 1822, Durandeau f 1828, Giesen Wildeman f 712, Winterjannen f 48, Wintervijgen f 1016, Bergamotperen f 5 8, Neveau Poiteau f 1620, Pondsperen f 710, Jodenperen f 914, alles per 100 Kg. Alicanten f 0.901,24, Belgisch wit lof f 0.220.25, Kassnijboonen f 0.901.90 per Kg.Bloemkool f 1424, sla f 2.40 3.20 per 100 stuks spruiten extra f 45.40 idem grof f 1.402.50 per zakje Uien f 2.80 3.80 ner 50 Kg. BI em n. Seringen f 2238, Chrysanthe mums f 18—30, Am. anjers f 13—15, Had- leyf 2048, Golden Ophelia f 1626, Ophe lia f 18—26, Sunburst f 12—26, Keizerin f 10—16, per 100 stuks snijgroen f 4—10 per 100 rank Fransche anjers f 0.50 0.80, margrieten f 0.05—0.10, narcissen fO.lo 0.16 per dozijn Papers f 28—4, mimosa f 47.50 per mandje. GRONINGEN, 2 Dec. Granen. De laag ste en hoogste prijzen warer^ als volgt 2 Dec. 25 Nov. BOVENKARSPEL (Station), 2 Dec. Uien Groote gele 3—3.30, Drielingen 4.20 —4.35, Nep 4.25 per baal. Aangevoerd 605 baal. le Bloemkool 19—33, 2e id. 12.25—20.50, 3e id. 5—7.75 per 100 st. Aangevoerd 101.100 stuks. Roode Kool f 2.50—4.70 per 100 kg. Aangevoerd 38.500 i j* 4 a f\ o on mn KCfllu0; LUC IC ölttdllj U1C VUUI UvLl 11 J 0,sJ\J F «n 1 OH weer worden te niet gedaan door dien eisch kg. Gele kool 1.402.30 per lüü k^. 10.00-12.75 10.00-13.00 11.00-13.00 11.00-13.75 12.00-13.75 11.00-12.75 8.00-10.40 8.00-11.25 10.00-11.25 12.00-25.00 10.00-19.50 12.00-19.00 9.00-12.75 9.00-12.75 Zomertarwe f f Roode tarwe 9.00-12.00 Witte tarwe 9.00-12.25 Inl. rogge 10.50-13.00 Wintergerst 11.00-13.75 Zwanenb. gerst 11.00-13.50 Zomergerst 10.00-12.25 Witte haver 8.00-10.00 Gele haver 8.00-10.25 Zwarte haver 9.50-11.00 Bi. Peulerwten 12.00-24.00 Gr. erwten 10.00-17.50 Schokkérs Paardeboonen 9.00-12.75 Wierboonen 9.00-12.75 Waalsche boon. 10.00-16.50 .- Koolzaad 10.00-18.00 Karwijzaad 25.00-36.00 25.00-38.00 Geel mosterdz. 20.00-31.50 23.00-33.75 Kanariezaad 15.00-22.00 16.00-23.50 Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. 38.00-48.00 38.00-50.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. SNEEK, 2 Dec. Vee. Ter markt waren 186 melk- en kalfkoeien f 250480; 30 vette koeien f 260480; 6 vette kalveren f 6080; 80 nuchtere kalveren f 1323; 480 gras kalveren f 70—130; 490 schapen f 30—49; 780 lammeren f 30—45; 271 varkens f 60— 140; 79 biggen f 914. Men besteedde voor vette runderen 5050 ets., dito kalveren 70-—75 c., dito varkens 3741 c., zouters 3335 ct., varkens voor Londeri 3233. Handel in melkvee, vette kalveren, nuch tere kalveren en varkens prijshoudend; vette koeien en graskalveren iets hooger; wolvee met goeden handel biggen kalm. VENLO,*-1 Dec. Eieren. Aanvoer 15.000 stuks. Prijzen kippen f 12.7013.80, idem kleine f 9.20; eenden f 10.60. GELDERMALSEN. 2 Dec. Fruit. Ter Veilingsvereeniging „Geldermalsen en Omstreken" besteedde men heden voor: Benderzoet 6% ct., Jasappelen, extra 11 11/4 ct., Goudreinetten extra 2038 ct., Bellefleur 101416'A ct., Winterjannen VA 5 ct., Engelsche Bellefleur 26 ct., Jan Willems 6)4 ct», Sterappelen 1514 ct., Ko- ningsrood 1014 ct,, Goudreinetten 714 13X' ct., Wilhelmina-appelen 10 ct., zoete Reinetten 8 ct., Benderzoet 91 ct., Gie- zer-Owildemans 7914 ct., Boschappelen extra 1714 ct., Jasappelen 614 ct., Gerrit Roelof 6 ct., Jozephine de Mariene 22 ct., Groenperen 314 ct., Winterbergamotten 414 ct., Holgaten 7 ct., zure Courtpendu 3 ct„ Sterappelen 4 ct., zoete Reinetten extra 13 ct., dubbele Winterjannen 614 ct., Winter vijgen 614 ct., Groenperen 214 ct., Bosch appelen 10 ct., Veentjes 4—10 ct.„ Joden peren 614714 ct., IJsbouten 51014 ct,, Bergamotten 214 ct., Ketelpcren 2 ct., di verse peren 714814 ct„ diverse stoofpe- reen 714 ct., diverse zoete appelen 8 ct., alles per k.g. eerste soort. Noten 25 ct. per 100 stuks. ROTTERDAM, 2 December. Eieren (Rott. Cons. Veiling.) Aanvoer 120.000 stuks. Kippen- f 812.50, eenden- f 910, stier» marksche f1011. (Rott. Veiling.) Aanvoer 550.000 stuks, kippen- f 8.3015.05, eenden- f 6.158.30. HUST, 1 Dec. Granen. Bij meer aanvoer werd betaald voor tarwe f 15, rogge 12.50, gerst f 15, erwten f 18, bruine boonen f 22. PURMEREND ,2 Dec. Kaas. Aanvoer 11 stapels fabrieks- f 58, met merk f 62, 9 sta pels boeren-, met merk f 63. Boter Aanvoer 912 kg. f 2.40—2.50 per kg. Vee. Aanvoer 510 runderen w.o. 3'4u vette koeien f 0.801.25 per kg. melk- en gelde- koeien f 175400 18 vette kalveren f 1.60 1.80 per kg. 153 nuchtere kalveren f 1547 16 stieren, 24 paarden f 100200 1060 scha pen en lammeren f 4562 700 vette var kens slachtvarkens f 0.74—0.80 zouters f 0.680.74 per kg. 52 magere varkens f 20 40,200 biggen f 1020 62 bokken en geiten. Handel in runderen, vette varkens en schapen matig, kalveren vlug. 225 ganzen f 7.509.50 22 zwanen f 14. Eieren. Kippen- f 1113. Fruit. 50 zak appelen f 25 en 100 zak peren f 13 per zak. BODEGRAVEN, 2 Dec. Kaas. Ter markt waren 233 wagens. Prijzen f 6067, rijks- merk le soort f 7072, zwaardere f 2e soort f 6568. Handel matig. ELST (Bet.), 1 Dec. Fruit. Bellefleur 1ste soort 12 J,215, 2de soort 610, extra 17 20, goudreinetten le s. 1420, 2e s. 812, 3e s. 56, extra 2433, Present of Eng land 2325, Boschappels 1012, Sterappels 3233, div. zoete appels 8%12, div. stoofperen 511. Engleteres 610, Vijgeper- ren 14y215, Leghipont 4657, Beurré Clairgeau 4665, Curé 1426, Duchesse d' Angouleme 3349, Le Lactier 5765 ct. per kg. GRONINGEN, 2 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500, 2e s f 400 450, 3e f 300350 voorjaars kalvende koei en le soort f 325375, 2e soort f 250300, kalf vaarzen le soort f 400425, 2e s. f 325— 450, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 225 275, stieren le soort f 0.900.94, 2e s. f 0.70 0.80, slachtvee le soort f 1.101.14, 2e s. f 0.981 per kg. slachtgewicht, melk- schapen f 3050, weideschapen le soort f 48—54, 2e soort f 38—42, vette schapen le soort f 55—60, 2e s. f 48—52, vette kal veren le soort f 1.401.50, 2e f 1.201.30, weidelammeren f 1722, vette lammeren f 37—40, loopvarkens f 20—18, vette var kens f 0.74—0.77, 2e s. f 0.68—0.73, Lon- densche varkens f 0.640.66, zouters le soort f 0.660.68, biggen f 710, f 1.15— 1.35 per week. Aanvoer 168 vette koeien, 104 vette kal veren, 428 kalf- enjmelkkoeien, 35 stiei en, 730 schapen, 998 vette en Londensche var kens, 464 magere varkens en biggen. Kalf-, melk- en slachtvee, stieren en vette kalveren werden niet bij grooten aanvoer prijs houdend verkocht. Nuchtere kalveren hoo ger, f 11—17 per stuk. Wolvee nauwelijks prijshoudend. Prijzen voor vette en Londen sche varkens alsmede zouters liepen bij groo ten aanvoer en minder vluggen handel terug. Biggen met tragen handel. Eieren lager, f 1112. URK, 1 December. Door 12 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 1260 pond garnalen; prijs 1.25 per mand. IJMUIDEN, 2 December. De stoomtraw ler IJ.M. 56 (Johanna Nicoletta) kwam heden van Great-Yarmouth hier binnerf met een aanvoer van 136 vaten gezouten haring. IJMUIDEN, 2 December. Heden kwam van de haringvisscherij hier binnen de zeil- logger IJ. M. 270 (Hendrika) met een vangst van last pekelharing. Voorts arriveerde hier nog de Britsche stoomdrifter L, T. 226 met 285 manden versche haring. Geveild werd de lading aangevoerd door den zeillogger IJ. M. 305 (Lisa II), waarvan de opbrengst 3504 bedroeg. -IJMUIDEN, 2 Dec. Heden waren aan d* markt de vangsten van 15 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt: tarbot 1.20 1.05, tongen 1.70—1.20 per k.g., griet 4327, gr. schol 3731, md. schol 48 42, zetschol 58—48, kl. schol 3427, 2010.50, scharren 217 per 50 k.g., roggen 2213.50 per hoop, vleet 3,10 1.10 p. stuk, makreel 30—22, pieterman en poon 139.50, gr. schelvisch 54—49, md. schelvisch/ 4335, k.md. schelvisch fr 3418, kl. schelvisch 2412.50, 12 5.50 per 50 k.g., kabeljauw 6042 per 125 k.g., gr. gullen 2416, kl. gullen 16.50 —9.50, wijting 8—2 per 50 k.g. heilbot 1.601.10 per k.g., lengen 2.651.4Q, koolvisch 20.65 per stuk. IJMUIDEN, 2 Dec. In de week van 25 November tot en met 1 December kwamen in den Rijksafslag alhier ten verkoop dc vangsten van 84 Nederlandsche en 5 Duit- sche stoomtrawlers; 82 motor- en 13 zeil- kustvaartuigen, alsmede 6 open booten, welke tezamen 1.034.875 k.g., ter waarde van 248.198 aanvoerden. Aan de beugvisscherij werd deelgenomen door slechts 1 zeilbeuger met een vangst van 1100 k.g. en een besomming van 572. Van de drijfnetvisscherij liepen hier bin nen 2 stoom- en 12 zeilloggers benevens 22 Britsche stoomdrifters met een vangst van 62.275 k.g. haring en een opbrengst van 174.439. De 90 van elders komende consignatiezen dingen brachten 4.031 op. De totale omzet bedroeg deze week 427.240 tegen 268.369 in de vooraf gaande week. 12. Mr. Frettlby's gasten waren zoo verstan- lig geweest, tijdens de middaghitte binnen te olijven. Madge had zich in een dier gemak kelijke stoelen neergevleid, en verdeelde haar aandacht tusschen de verblindende schoonheid der buitenwereld, en een nieuwe novelle van Multon, die open op haar knie lag. Deze laatste boezemde haar niet veel belang in, en, geen wonder, het was een dier in alle talen overgezette buitenland sche prullen, doorspekt met een internatio naal lintje, in welken roman alles en nog v/at de hoofd-intrige vormde. De machtige en buigzame Engelsche taal, voldoende voor het ongeëvenaard talent van Macduay en Addizon, wordt veracht door vele der mo derne romanschrijvers, hun gedachte weer gevende in een mengelmoes van Fransch en Engelsch, dat niet minder vervelend als pedant is. Met een van die letterkundige primeurs op haar knie, viel het niet te ver wonderen, dat Miss Frettlby den roman op den grond liet vallen en zich geheel in haar eigen treurige droombeelden verdiepte. Zij zag er niet al te best uit, want het verhoor, dat men haar had doen ondergaan, was ver van onbeduidend geweest, het had op haar schoon gelaat <een onuitwischbare trek van laat aanschouwd hebben, dan verdwijnt het droefheid achtergelaten. tooverlichl der bekoring, en zien wij de Na Brian's invrijheidstelling in zake den schaduwzijde van het leven in geheel zijn op Olivier Whyte bedreven moord, was zij naaktheid. Dit gevoel nu beheerschte Mad- door haar vader naar diens buitenplaats ge; nu beschouwde zij de wereld, niet ajs meegenomen, in de hoop, dat de gezonde het grillig topverland harer meisjesdroomen, buitenlucht weer de blos op haar wangen maar als het treurig tranendal, aoor het- zou te voorschijn roepen. welk wij allen moeten^ heenwandelen, tot De innerlijke schok, die het verhoor bij wij het „beloofde lanci bereiken. En ook haar had teweegebracht, had bijna een ge-, Brian had een aanmerkelijke verandering val van hersenkoorts veroorzaakt, maar hier ondergaan, want nu vertoonden zich een ver van het rumoerig stadsgewoel, in de rus- paar witte haren tusschen zijn gekrulde, Las tige afzondering van het buitenleven, had tanjebruine lokken en zijn karakter, eer zij haar gezondheid herkregen, doch haar tijds opgeruimd en blij, was somber en mis- geluimdheid liet veel te wenschén over. noegd geworden. Na het verhoor had hij Vrouwen zijn gevoeliger dan mannen, en j oogenblikkeli;k de stad verlaten, daar hij wellicht is dit de reden, die hen vroeger een ontmoeting met zijn vrienden wenschte doet oud worden. Het verdriet, waar een te vermijden, en had zich naar zijn kuiten man licht overheen zou stappen, laat bij plaats begeven, welke zich in de onmiddel- een vrouw onuitwisbare sporen achter. Het lijke nabijheid van die van Mark Frettlby verschrikkelijke tijdsiip tan Whyte's moord bevond. Bij dag werkte hij hard en bij avond had Madge van een vroolijk en levenslustig blies hij dikke rookwolken uit, in gedachten meisje tot een ernstige en iinp.oneerende verdiept wegens het verwenschte geheim, vrouw veranderd. Och, verdriet is een mach- hetweik de doode vrouw hem had toever- tige tbovergodin, en hem of haar, die zij trouwd, en dat een donkere schaduw op eenmaal met haar staf heeft aangeraakt, zijn verder leven dreigde te werpen. Nu en wordt een belangrijke verandering nimmer aan bezocht hij zijn buurman, om Madge te bespaard, want voor hen zijn de vreugden zien, maar slechts dan, wanneer hij haar va- des levens vreemde elementen geworden en der te Melbourne -„wist, want hij scheen in zij komen tot de erkentenis, dat vele idea- den millionnair ^en tegenzin te hebben ge len, naar welke zij voortdurend gestreefd kregen, hetgeen Madge niets minder ^an hebben, slechts wrange vruchten zijn. Het billijken kon, in* aanmerking genomen den verdriet is de Isis der wereld, en wanneer bijstand, die haar vader m ^dagen van ramp- het geheim ons eenmaal geopenbaard is, en wii haar van diepe voren doorgroefd ge spoed hem verleend had. Maar er was nog een reden, waarom Brian zich van Yabba Yallook verwijderd had gehouden, en wel, aangezien hij niet in aanraking wenschte te komen met het daar vertegenwoordigd vroolijk gezelschap, overtuigd, dat sedert zijn vrijspraak hij het middelpunt van alle gesprekken vormde en aller belangstelling op hem gericht was, een positie, ver van benijdenswaardig voor zijn hoogmoedig en onbuigzaam karakter. Met Kerstmis had Mr. Frettlby eenige deftige lieden van Melbour ne uitgenoodigd, en, ofschoon bever 'n eenzaamheid toevende, moest Madgc toch, goed- of kwaadschiks met de wenschen kaars vaders instemmen en zich, met een vriendelijk gelaat en ziekelijk rol van gastvrouw belasten. Felix Rolleston, die zich sedert een maand in den echt had beleven, was daar met Mrs. Rolleston, ge boren Miss Featherweight. Met haar geld had zij Felix tot haar gehoorzamen slaaf ge maakt; zij had besloten, hem geheel aan haar wil te onderwerpen, en ia.l0fr.?c2, ijverzuchtig van nature had zij bij Felix er op aangedrongen, in de haute volée van Melbourne te prijken. Zij overeedde haar man, van de Staatkunde zijn studie te ma ken, opdat bij de eerstvolgende algemeene verkiezing ook hij een zetel in het parle ment kon veroveren. Aanvankelijk had Felix krachtig geprotesteerd, doch zwichtte ein delijk voor den uitdrukkelijken wensch zij ner betere helft, in het vast vertrouwen, dat een flinke roman, tusschen zijn papieren ver borgen, hem de gewenschte afleiding zou verschaffen, en hij zich tot billijken prijs den naam van „hard werker" kon verzeke ren. Zij hadden Julia meegebracht, en in het brein dezer jonge dame had het denk beeld wortel geschoten, Mevrouw Frettlby in alle opzichten te evenaren. Dr. Chinston was, om een weinig ont spanning in het zwaar geteisterde gezin te brengen, geraadpleegd, en^ was een trouw bezoeker van de buitenplaats geworden. Een jonge Engelschman, met name Peterson, die een hartstochtelijk toerist was; een oude kleurling vol herinneringen- uit lang vervlogen tijden, toen, „bij mijn ziel, mijn heer, wij in geheel Melbourne slechts één gaslantaarn hadden", en nog eenige andere personen, waren de gasten van Frettlby. Zij allen hadden zich naar de biljardzaal begeven, Madge in haar schommelstoel half slapend achterlatende. Eensklaps ontstelde het gezelschap: het was Sal Rawlins, die, als uit den grond ver rezen, voor hen stond. Haar kleeding be stond uit een zwart japonnetje, een coquet wit mutsje met idem voorschoot, terwijl zij een open boek in de hand hield. Om haar tegenwoordigheid te verklaren, moeten wij onze lezers mededeelen, dat Madge, vol verrukking voor het meisje, dat Brians le ven had gered, haar als meid in dienst had genomen. Mr. Frettlby had eerst ernstige tegenkantingen gemaakt, en het als een mis daad beschouwd, een vrouw als Sal Rawlins in de omgeving zijner dochter te brengen, doch Madge had besloten het zwaarbeproef de meisje tot eiken prijs aan haar armoedig leven te onttrekken, reden waarom de oude heer ten laatste voor den wensch zijner dochter bezweek. Ook Brian had bezwaar gemaakt, maar verklaarde zich eindelijk overwonnen, in het bewustzijn, dat Madge haar besluit onherroepelijk had genomen. Ook vrouw Guttersnipe beschouwde de zaak aanvankelijk als „een uitvinding des duivels doch wist niets beters, dan zich ten laatste aan den wil van Sal's weldoener te onder werpen. Zoo kwam zij dan als dienstmaagd ten huize van Miss Madge> die gereede aan leiding vond, door haar onderricht in het le zen te geven, het geschokt evenwicht in haar opvoeding zooveel doenlijk te herstellen. Het boek, dat zij in de hand hield, was een woordenboek, hetwelk zij Malge ter hand stelde. „Ik denk, dat ik het nu weet, Miss," sprak zij eerbiedig, terwijl Madge haar glimlachend aanstaarde. „Weet gij het inderdaad?" vroeg deze vroolijk. „Gij zult spoedig in staat zijn te lezen, Sal!" „Dit ldzen," sprak deze, op een bekende roman doelend. „Moeilijke kost, nietwaar," zei Madge, het boek met een minachtend gebaar ter hand nemende. „Ik wensch u Engelsch te leeren en niet een mengelmoes van allerlei tongvallen, zoocis dit ding. Maar het is heden te warm om lessen te leeren, Sal„" vervolgde zij, achteloos in haar stoel heen en weer schom melend, „neem dus plaats en laten wij een weinig praten." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5