Binnenlandsch Nieuws* Het zoogenaamde memorandum van Herriot. De onirüiming der zóne van Keulen. De opstand in Estland De actie der Duitsche commu nisten. De verwoesting eener villa bij Siegen. Het Engelsch-Duitsch handelsverdrag. De bijeenkomst van het Britsche Lagerhuis. De verhouding tusschen Enge land en Egypte. Het Letlandsche kabinet afgetreden. De politieke stemming in Hongarije. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling der werkzaamheden. Stemmingen. Bégrooting van Justitie. Staatsbegrooting voor 192S. Hoofdstuk Va (Onderwijs). Begrooting van Financiën. De Glindhorst. Wijziging artikel 22 Postwet (Postcheque- en Girodienst) De nieuwe Nederlandsche gezant in Egypte. Bond van Ambtenaren Nederl. Spoorwegen. De tweede opiumconferentie. Audiënties van HM. de Koningin. VERKEER EN POSTERIJEN. Het verzenden van pakjes met Sl. Nicolaas Weldadigheidspostzegels. ORDE EN ARBEID. De textiel-mdnstrie in het Zuiden. STOOMVAARTLIJNEN. RECHTSZAKEN. De zaak Perlak-Deen. i B0RLIJN, 2 Dec. Het persbureau van dc Duitsch-nationalen houdt ondanks het dementi van de Duitsche regeering en Her riot staande, dat het memorandum van Her- -iot aan de Entente-regeeringen over een reorganisatie van de Duitsche rijksweer wel degelijk bestaat. „Het memorandum is geen plagiaat", beweert het Duitsch-nationale oersbureau. BERLIJN, 2 Dec. Naar aanleiding van ?et bericht van de „Westminster Gazette" dat het onmogelijk zou zijn de Keulsche zone op 1 Januari te ontruimen, wordt in de Willemstrasse n.et nadruk verzekerd, dat Duitschland onder alle omstandigheden zal vasthouden aan het recht op ontruiming van Keulen op den in het vredesverdrag vast- gestelden datum. RliVAL, 2 Dec, Twintig oproerlingen werden door een krijgsraad ter dood ver oordeeld en doodgeschoten. In het geheele \nd#e erscht rust. KONINGSBERGEN, 2 Dec. - De Ober- ■prasident heeft alle communistische verga- neringen voor Oost-Pruisen door de politie doen verbieden. FREIBURG. 2 Dec. De Zuid-Duitsche Strafsenaat van bet rijksgerechtshof ver- oordeelde 13 communisten wegens de be kende onlusten in Zuid-Baden in het najaar van 1923 tot tuchthuisstraffen tot acht jaar. HANNOVER, 2 Dec. De rechtbank veroordeelde 12 communisten wegens sa menzwering en landvredebreuk tot gevange nisstraffen tot zes jaar. Omtrent den overval eener rooversbende op de villa van den mijndirectcur Haiger bij Siegen meldt een radiogram uit Berlijn nog dat behalve de reeds genoemde personen ook de moeder van den directeur, zijn schoonouders, zijn schoonzusters, een dienstmeisje en nog twee andere personen rijn vermoord Een 12-jarige knaap wordt vermist. Een Wolffbericht meldt, dat een groote afdeeling Schutzpohzei en crimineele politie naar Siegen is vertrokken voor het instel len van een onderzoek. Tot dusver heeft men van de daders nog geen spoor. BERLIJN, 2 Dec. Vanmiddag cm 3 uur is ie Locden het Duitsch—Engelsche handels verdrag cnderteekend, In het verdrag ver- een-en de beide mogendheden elkander we- derkcerig' onbeperkte meestbegunstiging ten aanzien van de teltarieven, in- en uitvoer, scheepvaart, visscherij, vestigingsrecht en consulaire diensten. Eventueele meenings- v erschiilen, die uit het verdrag voortvloeien, zullen door een scheidsgerecht worden be slecht. De volledige tekst van het verdrag zal Vrijdagmorgen in Engeland en in Duitschland worden gepubliceerd. Bij de Onderhandelingen over het handelsverdrag is men overeengekomen, ten aanzien van de Leifing der 26 pCt. rechten op den Duit- schen uitvoer, de heffingsmethode in dier yoege te wijzigen, dat de Duitsche expor- hur en de Engelsche importeur de heffing niet zelf behoeven te betalen. Duitschland zal samen met den generaal-agent voor de hars te'betalingen en met het overdrachts- ccmité een stelsel uitwerken, dat aan Enge land ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Ven den ai aan een stelsel van verrekening. Indien de Engelsche ontvangsten uit de hef fing door dit nieuwe stelsel niet verminde ren, zal Engeland®er zijn goedkeuring niet aan onthouden. LONDEN, 2 Dec. Zocals reeds werd ver wacht. heeft het Lagerhuis heden in zijn eer ste bijeenkomst op voorstel van lord Henry Cavendish Bentinck, met algemeene stemmen den vroegeren speaker, de heer Whitley, herkozen. Lord Cavendish wees op de on partijdigheid en bereidwilligheid van den speaker. Het Lagerhuis gelijkt vaak op een ongetemd paard, zeide hij, maar Whitley is een goed ruiter, zijn hand is wel licht, maar hij zit toch stevig in het zadel. Smiliie, die namens de oppositie het voor stel steunde, roemde Withley's „verbazing wekkende innemendheid". De speaker hield daarop een korte toe spraak, waarin hij er aan herinnerde, hoe een jaar geleden 151 socialistische Lager huisleden zich verdrongen om bij de opening van het Lagerhuis hun zetels te reserveeren. Vandaag is Labour wat later opgestaan, zeide Whitley, want er verschenen vanmor gen slechts twee Labour-leden, die hun naamkaartjes op de achterste banken kwa men leggen. Verder wees hij er op, dat er ditmaal niet minder dan 216 Lagerhuisleden door andere zijn vervangen. LONDEN, 2 Dec. Na twee uren van le vendige discussie kozen de liberalen Lloyd George tot leider van de liberale Lagerhuis fractie. Deze verkiezing, die niet met alge meene stemmen plaats had, tast Asquith's positie als leider van de liberale partij in het geheel niet aan. Een der berichtgevers meldt nog, dat ver wacht wordt, dat Asquith de functie van leider der Lagerhuisfractie weer op zich zal nemen, zoodia de gelegenheid zich voor doet om hem opnieuw een zetel in het La gerhuis te bezorgen. Volgens de „Times" worden (naar de Britsche draadlooze dienst meldt) door de' gisteren getroffen regeling inzake de be langen der buitenlanders de bevoegdheden en voorrechten hersteld van de financieele en juridische adviseurs, waarover men het eens geworden was toen de Britsche verkla ring van 28 Februari 1922 werd uitgevaar digd, maar die in den laatsten tijd, met name onder het kabinet-Zagloel, opzettelijk waren genegeerd. Ten aanzien van den juridischen adviseur 1 rustige sleer voor het onderwijs. Hij be-1 klaagt er zich over, dat de Minister voor het vervolgonderwijs te weinig belangstel ling heeft. De salarissen ten plattelande acht hij te laag en hij is van oordeel dat er te veel onderwijzers zijn. De heer VAN ZADELHOFF (S. D. A. P.) meent dat de minister als bezuinigings minister is geslaagd, ma'ar als onderwijs- minister is mislukt. Art. 73 heeft z. i. de deur geopend voor allerlei knoeierijen. De verklaring van ouders die hun kinderen naar de school zullen stu ren, is voldoende voor het verkrijgen van een school. Het onderzoek naar de waarde dier verklaring is niet toegestaan. Spr. wijst op het Arnhpmsche geval, waar van de 160 j handteekeningen er maar 10 waarde had den. Als het gaat tegen de openbare school handelt dp Minister anders.... De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER: Gij zegt dat dit regel is! De heer VAN ZADELHOFF zegt, geval len te citeeren en niet te zeggen dat de Minister er een regel van maakt. De MINISTER: U moet aantoonen, dat ik tegen dc wet heb gehandeld. De heer VAN ZADELHOFF zegt, dat men de handteekeningen zonder meer aanvaardt en dat is een fout. De heer VISSCHER (A.-R.) is van oor deel, dat het onderwijs mteer een taak der ouders, dan van den Staal moet zijn. Dc Staat moet zich bepalen tot leiding-geven. Spr. verwijt den Minister niets, maar hij meent toch, dat hij te conservatief is in zijn verslagen. Onderwijs moet meer volkszorg dan Staatszorg zijn. De heer v. d. MOLEN (A.-R.) zegt, dat hij vroeger al gewezen heeft op de groote financieele gevolgen de L. O.-wet. Wanneer de minister niet bereikt heeft, wat hij zich voorstelde, komt dat, omdat cr din gen waren, die machtiger waren dan de minister. Echter is er nog wel reden voor critiek, o.a. ten aanzien van het bewaar school-onderwijs, waarvoor de minister niet genoeg deed. Spr. behandelt eenige speciale gevallen van scholenbouw. De stopzetting brengt allerlei moeilijkheden. Het bizonder middel baar onderwijs staat stop, maar de gemeen ten gaan kalm door en wijzen het subsidie van het rijk af. Dat wijst er toch op dat uit twee kassen geput wordt. In zake de noodig geachte herziening der L. O.-wet, zegt spr., dat dit een punt van algemeen belang is. Spr. begrijpt de houding neemt dé Egyptische regeering op zich hem Jvan mej. Westerman niet, die dc openbare te raadplegen over alle vraagstukken betref fende vreemdelingen, die tusschen haar en de gemengde rechtbanken rijzen, zooals bij voorbeeld de benoeming van de magistraten en de rechterlijke ambtenaren dier rechtban ken; voorts over de wetgevende maatrege len toepasselijk op vreemdelingen, die zullen worden uitgewerkt door het hof van beroep en voorgesteld door den procureur-generaal en alle wijzigingen van de Code voor de ge mengde rechtbanken. Bij de behandeling dezer aangelegenheden had de Egyptische regeering in den laatsten tijd den juridischen adviseur genegeerd en deze rechtstreeks met de gemengde rechtbanken behandeld. Eveneens zhllen de officieele betrekkin gen, die vroeger bestonden tusschen den juridischen adviseur en den procureur- generaals der gemengde rechtbanken, die onder het jongste regime slechts half-offi- cieel waren, in eere worden hersteld. De juridische adviseur is een Brit en de procureur-generaal een Belg. De buiten- landsche ambtenaren zijn voor het grootste deel geen Britten en de meesten dergenen, die in dienst zijn van het gemeentebestuur van Alexandrië, zijn Italianen. LONDEN, 2 Dec. Reuter verneemt, dat volgens de jongste telegrammen in den Soedan alles rustig is en dat de évacuatie van de Egyptische troepen op bevredigende vyijze voortgaat. KAïRO, 2 Dec, Volgens de „Mokattam". is sir John Asser, de gouverneur van Ber muda, benoemd tot sirdar van het Egyptisch leger. MALTA, 2 Dec. Het stoomschip „Eagle"is met troepen aan boord naar Port Saïd ver trokken. Achthonderd studenten van het Tewfikia- college vergaderden, nadat zij hadden ge hoord, dat de regeering de Britsche eischeu inwilligde, in den tuin der Universiteit en riepen: „Op voor de revolutie". Verschei dene studenten hielden politieke redevoe ringen, Plet feit, dat Tewfik pasja Riffaat tot minister van onderwijs is benoemd, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat het par lement zal worden ontbonden. Hij is n.l. geen lid van het parlement, terwijl zijn voor ganger vice-voorzitter van de Kamer was, In officieele kringen te Londen beschouwt men de aanvaarding van de eischen nog niet als een oplossing der Egyptische quaestie, doch uitsluitend als een waarborg voor de bescherming van de belangen der vreemde lingen in Egypte. RIGA, 2 Dec, In verband met het conflict in den boezem der coalitie van het Centrum en de llhksche partijen inzake de sociale verzekering is het kabinet-Samuel afgetre den. BOEDAPEST, 2 Dec. Het linkerblok be- sloot zich met de uitgesloten afgevaardigden solidair te verklaren en zoo lang de zittingen niet bij te wonen, totdat het plenum de uit spraak der commissie voor de immuniteit vernieSVgt, Vergadering van Dinsdag 2 December, namidd&g 1 uur. De VOORZIT IER stelt voor aan de agenda, na de Onderwijs-begrooting toe te voegen de Marine-begrooting voor 1925. Conform besloten. De VOORZITTER doet een dringend be roep op de leden om te zorgen, dat de Staatsbegrooting voor Kerstmis afgehandeld is. r-r zijn nog 15 dag- en 8 avondvergade ringen mogelijk en daarin moet alles wor den afgedaan. Aan de orde zijn de stemmingen over de amcndementen-BAKKER-NORT bij de Ar- beidsbegrooting ingediend. Art. 148. Amendement om den post voor lupusbestrijding te verhoogen met 1000 gul den. Verworpen met 60 tegen 25 stemmen. Art. 157, Amcndement-BQON tot schrap- Het amendement wordt aangenomen met «6 tegen 39 stemmen. Vóór de linkerzijde, le christelijk-historischen en de heeren Vis- scher, v, d. Molen, de Monté VerLoren, Schouten. De overige amenderaenten-Bakker-Nort rer: ooging van posten werden allen bij zit ten en onsta.an verworpen. De begrooting van Justitie wordt aange- romen met 66 tegen 19 stemmen. A„n de orde is Hoofdstuk Va (Onderwijs) van de Staatsbegrooting voor 1925. Mej. WESiERMAN (V.-B.) erkent dat de minister niet heeft stil gezeten. Zelfs acht zij het soms bedenkelijk dat de hervormin gen elkaar te vlug opvolgden. Vervolgens behandelt zij de stijging der kosten van het onderwijs als gevolg van dc splitsing der scholen. Van rechts is steeds op splitsing aangestuurd gelijk pr. nog weer eens aan toont met een aanval op de rede van den heer Rutgers, die spr.'s z.g. ongrondwette lijk amendement van het toezicht op de splitsingen heeft gecritiseerd. Door den heer Rutgers was een onjuiste voorstelling gegeven van spr.'s woorden. In één opzicht is de verandering gekomen sedert n.l. de sociaal-democraten scholen met een positief socialistisch principe schij nen te willen stichten. Dat is ook de reden dat zij niet zoo van harte meer voor een onderwijs-commissie zijn. Het onderwijs is op sommige punten uit gebreid en daardoor zijn de hoofdvakken achteruitgegaan en daardoor is de gelegen heid om Fransch te onderwijzen ontnomen, Spr vraagt of de minister de gelegenheid wil openen om het onderwijs facultatief te maken voör het Fransch, nu gebleken is dat vele ouders dit wenschen. Doet de minister dit niet dan zal spr, een initiatief-voorste! daartoe indienen Ten slotte vraagt zij bevordering Van het Esperanto, verspreiding van dc vredesge- dachte in de scholen en onderwijs in de regels van den weg. De heer BAKKER (C.-H.) wensclvt een school rustig wil laten ontwikkelen, maai de vrijheid aan de bizondere school wil ontnemen. Met een dergelijke gedachte kan spr. geen gemeenschap hebben. Van de pa cificatie laat spr. geen woord vallen en als het de bedoeling is aan de gelijkstelling te raken, dan kan er ter rechterzijde geen sprake zijn van samenwerking tot herzie ning, Dj heer TILANUS (C.-H.) zegt, dat de salarissen, die nieuw worden aangevraagd, bij dit ontwerp moeilijkheden met zich brengen, omdat hoofdstuk II nog niet is vast gesteld. Hij vraagt den minister met de be slissing over dit punt niet te zullen pre- judiceeren op een beslissing van dit hoofd stuk. In verschillende gemeentebegrootingen is op onderwijs veel bezuinigd. Het vraagstuk van het O. M. en het Gymnasiaal Onderwijs is thans in een bijzondere positie gekomen en daaromtrent geeft spr. verschillende ge vallen,» waaruit moeilijkheden voor de ge meenten blijken. Betreffende de speciale cursussen verwijst spr. naar de vroeger door hem ingediende motie ter zake. BELANGRIJKE MEDE DEELING. De VOORZITTER deelt mede; dat mi nister Aalberse naar aanleiding van het votum over het subsidie aan de school te Heerlen zich wenscht te beraden, wat hem te doen staat en dat hij daarom geen prijs stelt op de behandeling van het overige deel zijner begreoting. Voldoende aan deze mededeeling werd de behandeling geschorst. De begrooting van Financiën kwam nu aan de orde. De vergadering werd daarop verdaagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Tal van kleine en groote grieven wer den bij de algemeene beschouwingen te berde gebracht. Uitvoerig schetste de heer IJzerman de nadeelen van een slechte salarieering der ambtenaren, waardoor het moeilijk wordt geschikte personen voor dit emplooi te krijgen. De bezuiniging is on oordeelkundig toegepast, hetgeen vooral hot gevolg is geweest van de nalatigheid begaan, door de organisaties niet te hoo- ren, Over de clandestiene branderijen klaagde de heer Staalman, die bang was dat de moraliteit der bevolking daaronder zal lijden. De accijnsverhooging deed de opbrengst van den accijns dalen, want zij zet ook tot smokkelarij aan. Verlaging van den accijns achtte hij daarom ge- wenscht. Over de aanslagen in de forensenbelas ting sprak de heer van Rappard, die het afkeurde dat de minister algemeene voor schriften heeft gegeven. De administratie dient tijdelijk te blijven, want de Kroon alleen heeft het beslissingsrecht. Met den heer Van Voorst tot Voorst was hij het eens dat het niet aangaat aan te nemen dat lage pachten het gevolg zijn-van vrij gevigheid De fiscus, die in dergelijke ge vallen aanneemt dat een schenking heeft plaats gehad, handelt in vele gevallen niet billijk. Al deze puntjes heeft de minister be handeld. Voor een grondige herziening der belasting-administratie is de minister be ducht: de ervaring, die opgedaan is met een anderen tak van Staatsdienst, die gel delijk beheer had, lokt niet uit tot het nemen van krasse en ingrijpende maatre gelen ter reorganisatie. Bij de reorgani satie aan het departement is wel reke ning gehouden met de wenschen der or ganisaties der ambtenaren Herhaaldelijk is overleg gepleegd, maar nu de plannen ge reed zijn, is overleg niet meer noodig. De gedistilleerd-accijns heeft voortdu rend de aandacht van het departement Men weet dat er op allerlei wijze fraude gepleegd wordt; echter weet men ook dat het verbruik in belangrijke mate is afge nomen. Hei is daardoor moeilijk na te gaan welke bcteekenis beide verschijnse len voor de opbrengst hebben. Misschien kunnen de drankbestrijdersvereenigingen den minister inlichten of inderdaad het gebruik aanzienlijk is verminderd Van haar mededeekngen zal het gedeeltelijk af hangen of tot verlaging zou kunnen wor den overgegaan. De landbouw-belangen vonden in de heeren v d Heuvel, van Rappard ei; Bie- rema weer hun krachtige pleitbezorgers. De minister erkende dat het dikwijls moeilijk is de boeren precies aan te slaan, omdat^de meeste van hen geen boek hou den. Er is achterstand in de aanslagen, maar ijverig wordt getracht dien in te ha len. Het is moeilijk voor den minister té beoordeelen ol met humaniteit wordt op getreden; de ervaring leerde, dat de be lastingambtenaren zóó bij voortduring te worstelen hebben tegen pogingen tot ont duiking. dat bij hen een geprikkelde stem ming alleszins begrijpelijk is Ook is het moeilijk uit te maken of een boekhouding betrouwbaar is De kwestie van de matige huurcontracten, waarbij aan vrijgevigheid wordt gedacht, is ook niet gemakkelijk. Ieder geval dient op zichzelf beschouwd te worden. Om alle gedachte aan corrup tie te voorkomen, is openbare verpachting Het beste middel om de billijkheid te be trachten. Volgens de heer Boon heeft dc belas- ting op de pleziervaartuigen er toe geleid, dat vele dezer worden opgeruimd. De op brengst der belasting is 75 mille, waar van 6 mille aan perceptiekosten afgaat. Als deze belasting er niet was, zou de minister ze niet voorstellen. Het is een weelde-belasting en psychologisch is het tijdstip niet geschikt voor afschaffing. Bij wijziging der tijdsomstandigheden achtte de minister opheffing gewenscht De circulaire, in zake de uitvoering der forensenbelasting achtten sommige leden niet gelukkig. Deze belasting vraagt ont zaglijk veel arbeid en vaak nutteloozen arbeid. Om daaraan eens eeneinde te maken heeft de minister algemeene rege len ontworpen. Daardoor gaat de uitvoe ring gemakkelijker. Natuurlijk geeft dit wel eens moeilijkheden, maar deze heeft de minister zooveel mogelijk ondervangen. In ietwat zeurige stemming werden de kleinere punten der begrooting afgehan deld. Het aantal aanwezige leden was zeer gering er, buiten degenen die zich speciaal voor dat hoofdstuk interesseeren daarbij het woord voeren, waren er geen luister- gragen in de vergaderzaal aanwezig. De begroeting van Financiën en de ove rige wetsontwerpen (Leenmgfonds, Tiend- fonds en Staatsmuntbedriji) worden z, h. st. aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot 2 uur. De heer Klerckoper heeft aan den Minis ter van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister van Justitie kennis ge nomen van de verontrustende mededeëlin- gen in de pers omtrent de toestanden, welke op het gesticht De Glindhorst heerschen? Is met name den minister bekend, in hoe verre juist zijn de bedenkingen, welke gere zen zijn tegen de wijze waarop de moreele belangen der jeugd daar zouden worden be hartigd? Kan de minister aan de Kamer de uit komstén mededeel.cn van een daaromtrent in te stellen grondig onderzoek, dat ook de financieele gestie van dat gesticht zal om vatten? Verschenen is het Voorloopig Verslag over genoemd wetsontwerp. Sommige leden kenden zich met het voorstel tot aanschaf fing der rentevergoeding van de saldi bij den postcheque- en girodienst bezwaarlijk ver eenigen, daar zij vreesden, dat het publiek dientengevolge minder gebruik zal maken van dezen dienst. Andere leden konden deze vrees niet deelen en zouden het zelfs toejuichen, zco deze maatregel een terug vloeien van deposito's bij dezen dienst naar de banken tengevolge had. Hiertegen werd van andere zijde evenwel opgemerkt, dat 4e z.g.n. sociale taak der banken niet te hoog mag worden aangesla gen. De laatste jaren hebben helaas herhaal delijk geleerd, dat de banken zich vaak aan operaties van bedenkelijken aard wagen, waarmede het publiek toch zeker niet ge diend is. Bovendien werd er op gewezen dat bij af schaffing der rentevergoeding de groote za kenlieden, die een belangrijk deel hunner gelden bij de banken zullen plaatsen, rente van hun deposito's zullen maken, terwijl de kleine, die alleen ^van den postcheque- en girodienst gebruik kunnen maken, het zon der eenige rente zuilen moeten stellen. Juist voor de minder kapitaalkrachtigen zal deze maatregel derhalve onbillijk wer ken. Een der leden achtte zelfs verdere tege moetkoming aan de minder kapitaalkrachti gen die bij dezen tak van dienst zijn aange sloten, gewenscht. Hij zou n.l, art. 14 van het giro-besluit 1924 in dien zin gaarne ge wijzigd zien, dat alle stortingen in geld van 500 gulden en lager worden vrijgesteld van het thans verschuldigde recht van 5 cent per storting. Vele andere leden verklaarden uitdrukke lijk zich met den voorgestelden maatregel te kunnen vercenigen. Ook meenden sommigen, dat de zegelbelasting op dezen dienst toepas selijk behoort te worden verklaard, daar er voor vrijdom van zegel geen reden bestaat. Opheffing van dien vrijdom zou een niet ge ringe bate voor de schatkist tengevolge heb ben en bovendien de bestaande onbillijkheid ten opzichte van de banken, voor welke de zegelbelasting wel geldt, wegnemen. Naar het Haagsche correspondentiebureau verneemt, komt, voor de benoeming tot op volger van graaf Van Limburg Stirum als ge zant te Cairo ernstig in aanmerking Jhr. Mr. A. Van der Goes, thans gezant te Lissabon, Naar verluidt zol de voorzitter van den Bond van Ambtenaren bij de Nederl. Spoor wegen, de heer J. G, Balkestein, op het bui tengewoon bcndscongres op 11 Januari te houden, als voorzitter aftreden en zich niet meer beschikbaar stellen. Het voorstel der V. S. naar de commissie verwezen. Nederland stemt blanco. Men meldt uit Genéve: De tweede internationale opium-conferen tie heeft het Amerikaansche voorstel met 26 legen 1 stem en 9 blanco -o.w. laatste ook Nederland naar de eerste commissie ver wezen. Het voorstel houdt het verzoek in aan de deelnemende staten om wettelijke maatregelen te treffen ter controleering van de prociüctie en den verkoop van ruwe opium, teneinde te maken, dat het overschot van de vdor medische en wetenschappelijke doeleinden benoodigde voorraden ruwe opium niet voor andere doeleinden wordt ge bruikt, hetgeen volgens de Amerikanen te vreezen is, wanneer de beperkende bepalin gen zich alleen zouden uitstrekken tot de productie van gezuiverde opium. De^ Chef van hst Militaire Huis van H. M. de Koningin en de Grootmeester van het Pluis van PI, M. de Koningin, maken bekend, dat de Ccllegiën, de Civiele- en Militaire Autoriteiten, Vereenigingen, Corporaties en particulieren uit alle oorden des lands, uit- gezoraerd de provincie Noord-Holland, die hunne opwachting wenschen te maken bij, of die wenschen voorgesteld te worden aan H. M. de Koningin, worden uügénoodigd, zich daartoe tusschen 1 en 20 December a.s. schriftelijk te wenden, wat den civielen be treft tot R, .F C. Baron Bentincck, dienst doend Grootmeester, wat dc militairen aan gaat.^ tot den Adjudant van Dienst van H.M. de Koningin, beiden ten Paleize Noordzuide te 's-Gravenbage. Dames uit alle deelen des lands, uitgezon derd de provincie Noord-Holland., die wen schen hare opwachting te maken bij, of die wenschen voorgesteld te worden aan H. M. dc Koningin, wordt verzocht zich daartoe lussch.cn 1 en 20 December a.s. schriftelijk te wenden tot de Grootmeesteres van het Huis van H. M, de Koningin, Gravin van Lijnden van Sandenburg, geboden Baronesse van NagelJ, Lange Voorhout 13, 's-Graven- 'hage. Het is Harer Majesteit'» bedoeling dege nen, die zich voor deze audiëntie aanmel den, bij verschillende gelegenheden te 's-Gravenhage te ontvangen. Omtrent de audiënties voor dames en heeren uit Amsterdam en de Provincie Nocrd-Holland, zullen te zijner tijd bi; een eventueel bezoek van PI. M. de Koningin aan de hqofdstad des Rijks berichten wor den gegeven, De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat bij gelegen heid van het a.s St, Nicolaasfeest de ver gunning om bij 2 of 3 pakkettin van den- zelfden afzender voor eenzclfden geadres seerde slechts één adreskaart te voegen voor het tijdvak van 3 tot en met 6 Decem ber wordt ingetrokken, Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbe volen zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van den inhoud, zoodat deze op afdoende wijze tegen beschadiging en breken is gevrijwaard en zooveel moge lijk de adressen op dc pakketten zelf te schrijven of dit adres althans zoodanig aan te brengen, dat voor het verloren gaan ge durende het vervoer geen vrees behoeft te bestaan. Van 15 December tol en met 15 Januari worden weer weldadigheidspostzegels ver krijgbaar gesteld. De verkoop van deze ze gels geschiedt ten bate van den Nederiand- schen Bond tot Kinderbescherming. De zegels worden verkrijgbaar gesteld in drie soorten met een frankeeïwaarde van onderscheidenlijk 2, 714 en 10 cent. De ver koopprijs van deze zegels is vastgesteld on derscheidenlijk 4, 11 en 12/3 cent. Een conflict te wachten? Naar ,,PIet Ploogambacht", orgaan v. d. R.-K. Textielarbeidersbond St. Lainbertus meldt, worden door genoemden bond, iji verband met de door de werkgevers bekend gemaakte of reeds ingevoerde loonsverlagin gen eenige zeer belangrijke acties gevoerd. Omtrent de actie bij de fi.ma W. van Moorsel en Co te Eindhoven ontleenen wij aan het „H. A." het volgende: Den arbeiders (V"n genoemde firma werd einde October aangezegd, dal er een loons verlaging voor ben zou worden ingevoerd. De loonen der uürwerkers werden daarop met 6 peten die der wevers met ongeveer 8 pet. verlaagd, aan enkele arbeiders werd zelfs een verlaging opgelegd van 3 a 4.50 per week, nadat reeds in het begin van 1924 de weefloonen met 2 cent op de 1000 schot waren verlaagd Het hoofdbestuur van St. Lambertus deel de bij schrijven d.d. 30 October aan de firma Van Moorsel mede dat in een fabrieksverga- dering door de arbeiders was besloten met eerstgenoemde loonsverlaging geen genoe gen te nemen en. werd in verband daarmede intrekking verzocht. Op 5 November j.l. volgde een conferen tie en deed St Lambertus het voorstel de verlaging voorloopig terug te nemen en over eenige maanden den toestand opnieuw onder de oogen te zien. De firma Van M„ die* toe zegde, dit voorstel ir. ernstige overweging te zullen nemen, zend evenwél den volgenden ddg berichten, dal de verlaging gehandhaafd bleef. Na een bespreking met de arbeiders ver zocht het organisatie-bestuur nogmaals drin gend de verlaging terug te nemen. Dit schrij ven werd door de firma Van M. onbeant woord gelaten Een op 19 November j.l gehouden fa. brieksvergadering had tot resultaat, dat het hoofdbestuur van St Lambertus^ den volgen den dag een schrijven aan de f:rma Van M.' richtte met het volgende slot: „Met zoo goed als algemeene stemmen werd besloten, uw firma nogmaals te ver zoeken aan de wenschen harer arbeiders, om dc verlagmg voorloopig te' willen te rugnemen, tegemoet te komen Mocht aan dit billijke verzoek geen gevolg gegeven worden en uwe firma ongenegen zijn, aan een goede oplossing mede te werken, zoo zal op Maandag 8 December het werk door de ax-beiders niet worden hervat". BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 1 Dec. Mi nerva Levant, stukgoed, Surinamekade, carg. Ver. Cargadoorskantoor, Achilles, Hamburg stukgoed, L e antkade, carg. Ver. Carga doorskantoor. Energie Wasa. hout Minerva- haven, carg, Sydzes Co., Amstelland, Bue nos Ayres, stk, graan, Handelskade carg. Kon. Hóll. Lloyd Rhein Hamburg, stuk goed DeRuyterkade, carg. v. Es v. Omme ren, Catharina, Londen, houtblokjes, Kost- ve lorenvaart, carg. Salamons Shipping. 2 Dec. Cito, Baumö, hout, Minerva* haven, carg. Sydzes Co. Kodumas, Hun- gerbrug, hout, Minervahaven, carg. Wam- bersie Zn. IJMUIDEN. Aangekomen 2 Dec. Ko- duma v. Hommerbrug. Vertrokken Ostermoor naar Hamburg. IJMUIDEN Aangek. 2 Dec. Texel- stroom van Liverpool, orie Jensen v. Lening rad. Vertrokken St. Enogat naar R'dam Laer tes naar Londen, Wind 3uid-Oost. DELFZIJL. Aangekomen 1 Dec. Lilly, st. Bertha, Boomgaarden ICerold Bekebrock Nassovia v. d. Dunk. Vertrokken Twee Gebr, Damhof naar Bremen, Hunze 9 naar Hamburg Katharina Snieder Nieuwe Zorg, Sassen naar Emden, Zeeland naar Immingham. MAASSLUIS. Aangekomen, 2 Dec..: Thalia van Koningsbergen Meiford van Amsterdam, Valkenburg v. Ozeinsund, St. George van Harwich, Batavier V v. Londen Frinton van Harwich, Friesland, sleepb. van Lagos, Flora van Parkeston, Aachen van Da- rien, 1. v. Amsterdam, Royal v. Ulea naar Carthagena voor kolen, Aranizazu Menai van Buenos Ayres, Ellen Larsen van Amster dam Fagerstrand.vap Swansea, Helmdal van Vinddet Imber van Manchester, Balzac m.b. van Christiania Elin van Vertrokken Cromer naar Harwich, West- plein naar Oxelosund, Siguida naar Riga, Elbing II naar Koningsbergen. MAASSLUIS. Aangekomen 2 Dec. Al- genib van Antwerpen, Lombok p. Nahal 1. v. Antwerpen, Chr. Mathiesen van Stockholm Whitbey Abbey van Hull Sunbeaum van Philadelphia, Boomberg v. Abo Burdale. Vertrokken Caprino naar Narvik, Helga naar Tuborg.' van Buenos Ayres. MAASSLUIS. Aangekomen 2 Dec. He- lene van Bons, om te bunkeren, Alfred No bel van Narvik naar Vlaardingen, Peutworth van Liverpool Helene Blumenfeld van Ham burg, Voorgaats Beemsterdijk van Savannah. Vertrokken Harmina, schoener naar Lon den, Cornish naar Plymouth. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ADONIS (K.N.S.M.) Lissabon—Malaga .p l/12"*Sagres. AGAMEMNON (K.N.S.M.) 1/12 c. Car thagena te Valencia. BENGKALIS (Nederl.) 29/11 v. Batavia n, A'dam. BERENICE (K.N.S.M.) 1/12 v. Passages n. Santander. BORNEO (Nederl.) uitreis 2/12 v. Suez. BREDA (W.I.M.) 30/11 v, Antwerpen ta Hamburg. BUITENZORG (Java—New-York lijn) Ja vaNew-York 1/12 v. Barbados. CERES (K.N.S.M.) 1/12 v. A'dam te Al giers. CLIO (K.N.S.M.) 112 v. Hamburg n. A'dam. DELI (H. Australië lijn) 1/12 v. Bremenn, Hamburg. EUTERPE (K.N.S.M.) 30/11 v. Gijon n. Oporto. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis 2/12 v. Sabang. CORONTALO (R. Lloyd) uitreis p. 2/12 Quessant. GROTIUS (Nederl.) thuisreis 1/12 v. Al giers. HAARLEM (K.N.S.M.) Valecia—A'dam p. 1/12, Quessant. HEEMSKERK (H. Afr. lij») uitreis p. 30/11 Dakar. HEBE (K.N.S.M.) 2/12 v. Tarragona te Valencia. HERCULES (K.N.S.M.) 30/11 v. Varna n. Constantza. i INO (K.N.S.M.) Koningsbergen—A'dam p. 1/12 Brunsbuttel. IRIS (K.N.S.M.) 1/12 v. La Pallice n. A'dam, JAGERSFONTEIN (H. Afr. lijn) thuisreis 1/12 v. Marseille. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) 30/11 v, A'dam te Hamburg. KEDOE (R. Lloyd) uitreis 2/12 v. Sabang KLIPFONTEIN (H. Afr. lijn) 2/12 v. Tan ga n. Kilindini. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 1/12 van Algiers. LOCH MONAR (H.A.L.) R'dam—Paci fic p. 2/12 Vlissingen v. Antwerpen. LOMBOK (H. Afr. lijn) 2/12 v. Antwerpen te R'dam. LUNA (K.N.S.M.) 30/11 v. Volo te Samos. MEDON (JavaNewYork lijn) Java New-York p. 1/12 Perim (niet Medan als gemeld). MERCURIUS (K.N.S.M.) 1/12 v. A'dam te Alexandrië (vroeger gemeld op 30/11) NERO (K.N.S.M.) ^.'dam—Kopenhagen p. 1/12 Floltenau. NIAS (Neder.) 1/12 v' A'dam te Batavia. OOSTKERK (H. O. A. lijn) thuisreis 1 /12 v Malta. POLYPHEMUS (Oceaan) 2/12 v. Padang n. Batavia. RANDFONTEIN (H. Afr. lijn) uitreis p, 30/11 Finisterre. RIETFONTEIN (H. Afr. lijn) uitreis 29/11 v. Luderitzbocht. ROGGESTROOM (H. W. Afr. lijn) uit reis 1/12 te Accra. ROTTI (Nederl.) thuisreis 1/12 v. Port Said. SEMBILAN (Nederl.) uitreis 1/12 v. Suez. STÈLLA (K.N.S.M.) 1/12 v. A'dam te Hamburg. STRABO (K.N.S.M.) A'dam-Danzig p. 1/12 Holtenau. TABANAN (R. Lloyd) uitreis 2/12 v. Sout hampton. TAMBORA (R. Lloyd) thuisreis 1/12 v. Sabang. THESEUS (Oceaan) Japan-R'dam 30/11 te Suez- TOBA (H. Afr. lijn) 30/11 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. TJERIMAI (R. Lloyd) thuisreis 2/12 v. Port Said. ULYSSES (K.N.S.M. 1/12 v. Sulina te Constantinopel. ALCYONE (R. Z. A. lijn) 1/12 Buenos n. R'dam. BEEMSTERDIJK (H. A. L.) 2/12 n.m. 3.30 voorgaats den Waterweg. BILTAR (H. Afr. lijn) uitreis 30/11 te Befra. DELI (H. Austr. lijn) 2/12 van Bremen te Hamburg. CALCUTTA (Java-Bengalen) 29/11 v. Ran goon te Beiawan. KARIMOEN (H. Austr. lijn) thuisreis p. 1/12 Perim. LAERTES (Oceaan) 2/12 v. A'dam n. Lon den. LOCHGOLF (H.A.L.) Vancouver-R'dam 28/11 te Portiand O. LYCAON (Oceaan) Japan-R'dam 29/11 te Singapore. RONDO (Nederl.) uitreis 1/12 v. Beiawan, VECHTDIJK (Java-New York lijn) 1/12 v. New York te Soerabaja. BUITENLANDSCHE HAVENS. FARO 1/12 v. Bremen n. R'dam. GELDERLAND 2/12 v. Hamburg n. New Castle. OOSTERLAND 1/12 v. Hamburg n. New Castle. STELLA 1/12 v. Hamburg n. Keulen. SCHIELAND 1/12 v. Ryth n. Hamburg. SCHOKLAND 1/12 v. Remsburg n. Goole. ZEELAND 1/12 v. Delftzijl n. Immingham, Maandag zijn voor den Hoogen Raad de pleidooien gehouden in de bekende proce dure tusschen de Perlak Petroleum Maat schappij en den heer Deen. Een zestal cassatiemiddelen was voorge dragen. Mr. L. A. Nijpels zette allereerst uiteen dat bij de procedure voor de rechtbank ge vraagd was overlegging van het notulenboek van de Zuid-Perlak, waarvan de heer Deen commissaris was. De tegenpartij had reeds drié notulen van 1915 in het geding gebracht en daarna de notulen tot 1912 (in fotogra fisch afschrift). Daarop was gevraagd over legging van alle notulen gedurende het tijd vak dat de heer Deen commissaris was, doch dat was hardnekkig geweigerd. Ver- Volgens was bij interlocutoir vonnis een schattingseisch opgelegd aan de Perlak. Voordat die eed werd afgelegd, had de di recteur van dc Perlak een verklaring afge legd, waarin hij mededeelde 414 ton af te trekken van het maximum, waarvoor hij op zijn woord zou worden geloofd. Daarop was het eindvonnis gewezen. Pleiter behandelde daarna een viertal cassatiemiddelen, waarna jhr. mr. de Brauw er twee zou behandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6