MEDISCHE PRAATJES. UIT DEN OMTREK. Ingezonden Rlededeellngen HEBT U AL GEBLOOKcRD? éZétérdfozö Radio-Omroep NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Woensdag 3 December 1924 GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De brug over de jan Gijsenvaart. Zandstrooiinachines. De kwestie van de nieuwe bewaarschool en de salarieering aangehouden. Bouw van 300 woningen voor volkshuisvesting. De overdracht van de nijver- heidsavondschooi. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. IK BLOOKER ELKEN DAG! VELSEN. IJMUIDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. DAMMEN. Om het kampioenschap van Nederland. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Oesverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem, Kleine Houtweg 69. - Tel. 3468. LUCHTVERKEER. Het vliegveld Schiphol. Veilig vliegen. Vliegtoestellen voor het leger. HET ANGIOOM. III. We zijn den vorigen keer geëindigd met de meüeaeeiing, dat we soms holtevormin gen aantrefien, die met bioed gevuld zijn. lJeze vorm is zoo typisch ,dat men ge- meend heeft een speciale benaming aan deze variatie te moeten geven en spreekt men van een „Haemangioma cavernosum" d.w.z. een holte gevuld met bloed. Het is in de meeste gevallen niet één enkele hol te, doch wij vinden deze verdeeld in een min of meer groot aantal hokjes. De af scheiding wordt gevormd door bindweef selvezels. Deze afscheiding is echter niet een volkomene, doch de verschillende af- deelinkjes staan met elkander in verbin ding. Het kan nu voorkomen dat het bloed daar ter plaatse gaat stollen, door een of andere omstandigheid; we krijgen dan wel dra verkalking en een harde massa vormt zich aldaar. Is nu de uitbreiding van een z.g.n. Haemangioma cavernosum een vrij belangrijke en is verkalking uitgeble ven, dan levert een zoodanig bezit niet zelden gevaren op. Stelt u zich nl. voor, dat op één of andere wijze een dergelijke gezwelvorming ernstig beleedigd wordt,, dan is een zeer heftige bloeding hiervan het noodzakelijk gevolg en deze kan soms zoodanige afmetingen aannemen, dat le vensgevaar geenszins uit te sluiten is. Dit alles bedreigt den persoon in kwestie nog meer, wanneer wij te doen hebben met den vorm, waarbij de slagadertjes zich slinge ren als de ranken van een wingerd en men dientengevolge ook genoemd heeft het ..angioma arteriale racemosum". De arte riën of slagaderen zijn in hooge mate ver dikt en gezwollen en plegen zich te slin geren, de één om de ander. Ook de ade ren, de venen, die het overmatige bloed moeten afvoeren, zijn natuurlijk sterk ge zwollen, kortom het v&atsysteem daar ter plaatse is sterk overvuid met bloed en zoo is de vergelijking met de takken van een wingerd een buitengemeen gelukkige geweest Daarbij komt nog het merkwaar dige feit, dat wij juist dezen vorm zoo Vaak aan het hoofd aantreffen en wanneer ge nu weet, dat onze hoofdhuid zoo buiten gewoon vaatrijk is, dan zult ge eerst te recht begrijpen dat één en anuer eens tot onaangename complicaties aanleiding Kan geven. ineen wonder is het, dat men bij een dergelijke aandoening, al zeteit deze ook maar alleen in de oppervlakkige huid, ge- zoent.heelt naar een afdoena middel, wen heelt op tal van maniereu getracht de be hulpzame hand te b.eden en heeft daartoe gebruik gemaakt van het wegbranaen, zoo wel met behulp van een electrisciien stroom als van cnemische middelen, waar onder het rookend salpeterzuur in de al lereerste plaats genoemd moet worden. Ook met magnesium staafjes heeft men getracht hulp te bieden, welke de stolling in het bloed bewerken, waardoor dienten gevolge het angioom, zoo al niet ten doo- de opgeschreven,dan toen zich niet meer kan uitbreiden Hoe 't ook zij, het mes blijft heden ten dage nog een instrument, dat in 't meerendeel der gevallen de voorkeur verdient boven alle andere mid delen. Het mag echter niet verzwegen worden, dat in gevallen, waarin het vaac- systeem zeer rijkelijk vertakt is, zooals b.v, in de meeste gevallen voorai bij het angioma arteriale racemosum plaats heeft, een operatieve ingreep vaak geen peule schilletje is. Men kan de bloeding wel tot een minimum beperken door de hoofdva- ten zooveel mogelijk te voren af te bin den, doch het is en blijft ten slotte altijd een ingreep, die met veel bloedverlies ge paard gaat. Tenslottè wil ik deze bespreking niet eindigen zonder uw aandacht een oogen- blik gevraagd te hebben voor dien typischen vorm van het angioom, dien gij allen kent. Wij vinden haar nl. doorgaans bij men schep op min of meer gevorderden leef tijd, Het zijn die eigenaardige roode stip jes, die ge soms zeer menigvuldig aantreft en wel meestal verspreid over de geheele oppervlakte van het lichaam. De één is iets grooter dan de ander, doch geen van alle bereiken ze meestal een uitbreiding van eenige beteekenis. Het behoeft geen betoog, dat deze vorm een is van zeer onschuldigen aard. DINSDAGavond te 7 uur vergaderde de raad der gemeente Velsen in openbare ver gadering onder voorzitterschap van den bur gemeester den heer Rij kens. Nadat de raad eenigen tijd in besloten Zitting had vergaderd ter afhandeling van eenige belastingzaken, werd de openbare vergadering geopend. De notulen werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken. Eenige goedkeuringen van Ged. Staten omtrent genomen raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Verder zijn ingekomen een adres van het Dagelij ksch Bestuur Vereeniging „Moederschapszorg" ide Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) waarbij verzocht wordt aan deze vereeniging over 1925 en volgende jaren een subsidie te verleenen van f 25.—. Dit Zal behandeld worden bij de begrooting 1925. Een adres van het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstre ken," waarbij verzocht wordt, terug te komen op het genomen besluit tot reorganisatie van school A te IJmuiden en bij het nemen van een nieuw besluit rekening te houden met den wensch van vele ouders om aan school A te verbinden een zes-klassige lagere school, opieidende tot en aansluitende aan H.B.S., Gymnasium en andere Middelbaar Onder- Wijs wordt in handen van B. en V/. gesteld om advies. Bij dit adres bepleit de heer TUSENIUS, dat B. en W. dit adres zullen voorleggen aan de onderwijscommissie. De brug over de Jan-Gijzenvaart. B. en W. deelen mede, dat van de hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat ,n het arrondissement Haarlem het verzoek is ingekomen, het Rijk vergunning te willen verleenen tot het maken en hebben van een nieuwe brug, ter vervanging van de bestaan de, in den Rijksweg HaarlemVelsen, over liet in de gemeente Schoten liggende en aan de gemeente Velsen toebehoorende deel van de Jan Gijsenvaart, overeenkomstig bij dat verzoek overgelegde teekening. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij voor stellen de gevraagde vergunning te verleenen. De heer TEN BROEKE vraagt of bij den bouw voor het doorgaan van het verkeer zal zorg worden gedragen. Weth. DUNNÈBIER antwoordt dat dit niet onder het bereik van Velsen ligt. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Zandstrooiinachines B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan van twee zandstrooimachines van de N.V. Edesche Machinefabriek te Ede. Gebruik dezer machines zal o.a. mogelijk maken, dat bij een eventueele gladheid van de straten, deze spoedig met zand worden bedekt, wat een besparing aan arbeidsloon en tijd zal mede brengen. De aanschaffingskosten voor de machines Zullen ongeveer f 1000 bedragen. B. en W. stellen voor hun de beschikking over dit bedrag te willen geven. De heer SLUITERS vindt de uitgave van f 1000 te hoog. Daarvoor bewijzen de machines te weinig nut. De heer MAAS acht de aankoop wel van belang. In den winter bewijzen de machines veel dienst. Wethouder DUNNEBIER beantwoordt de sprekers. Men handelt hier in navolging van groote steden, die veel nut van deze machines ondervinden. Het voorstel wordt aangenomen. Bouw- en woningverordening. Daar in de bestaande bouw- en woning verordening de schoonheidscommissie alleen de bevoegdheid heeft te mogen adviseeren over het uiterlijk van een nieuw te maken gebouw en daar B, en W. meenen, dat het in de bedoeling heeft gelegen genoemde commissie ook het recht van advies te geven over het uiterlijk van een te vernieuwen of te veranderen gebouw, stellen B. én W. voor artikel 9, almea 3 als volgt te lezen „De plaatsing, de afmeting en het uiterlijk van een gebouw met al wat daarbij behoort, benevens van afzonderlijke terreinafscheidin gen, als hekken, muren en dergelijke, moeten, zoo wat het gebouw of de terreinafscheidin gen zelf, als wat het verband met dejomgeving aangaat, naar het oordeel van B. en W. vol doen aan eischen van welstand." De heer VERMEULEN wil zijn stem niet geven, maar eerst afwachten hoe de schoonheidscommissie voor den nieuwbouw zal werken. De heer TEN BROEKE vindt het juist dat de schoonheidscommissie haar oordeel laat gaan over verbouw. 'f De e SU UTERS meent het niet noodig dat dezt t stie van beoordeeling van bouw of verbouw ov~. zooveel schijven loopt. Dit kunnen de ambtenaren wel doen. Laat men. eerst, zooals de heer Vermeulen zegt, af wachten, hoe de schoonheidscommissie werkt. De heer NIJSSEN heeft een goeden in druk van de bedoelde commissie gekregen, maar men moet eerst haar werking afwachten. Weth. DUNHEBIER brengt dank voor het goede woord, gesproken aan het adres van de ambtenaren. Wat de Hvestie zelf betreft, meent spr. dat deze wijz i g eige lijk een uitvloeisel is van de vroege,., oesprekin- gen. Bovendien zien de meeste sprekers de gevolgen van deze wijziging te donker in. Het zal natuurlijk niet de bedoeling zijn alle kleine zaken bij de commissie voor te leggen. Er is hier sprake van bouw en verbouw van meer belangrijken aard. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen tegen. Wegverbreeding. B. en V/. stellen voor van mevr. de wed. P. Th. v. Hoorn geb. J. E. Th. Schouwenburg te Bloemendaal in eigendom te aanvaarden om niet, een stuk van den Hagelingerweg, langs haar eigendommen loopend, ter grootte van ongeveer 71.75 M2. Aangenomen. Bouw van 147 woningen. B. en W. stellen voor Uit 's Rijks kas een voorschot aan te vragen, groot ten hoogste 4.557.000 ten behoeve van den aanbouw van 147 woningen in het belang der volkshuisvesting, voor rekening der gemeente en B. en W. uit te noodigen te zijner tijd met voorstellen inzake de ex ploitatie dezer woningen te komen. Voorlezing wordt gedaan van een adres van de coöperatieve woningbouwvereeniging gericht aan B. en W., waarin wordt gesproken van woningbouw van 148 woningen, tegen een huurprijs, varieerende tusschen 4.20 en f 5.30. De heer NIJSSEN vraagt inlichtingen omtrent de plaats der woningen. In andere deelen is aan woningbouw gedaan, maar op Santpoort niet. En toch is het daar dringend noodig. Spr. Zou daarom willen aandringen op bouw van woningen te Santpoort. Spr. vraagt of met aanneming van het voorstel van B. en W. tevens de plaats bepaald is. De heer TEN BROEKE stelt eenige vra gen. Wat heeft het college van B. en W. zich met dezen bouw voorgesteld De heer DALMEIJER vindt, dat de zaak niet duidelijk is. Er is sprake van een woning bouwvereeniging, die evenais de gemeente op dezelfde plaats woningen wil bouwen. De heer VERMEULEN zou er tegen zijn, om naast de bestaande bouwvereenigingen nog een andere bouwvereeniging „de gemeen te Velsen" te stellen. De heer SCHILLING acht de zaak van belang, omdat in 1924 nog van het Rijk een voorschot kan verkregen worden. B. en W. moeten onderhandelen met de coöperatieve woningbouwvereeniging. Wan neer èn de gemeente èn de bouwvereeniging bouwt, zal men nog niet het woningtekort gedekt hebben. De aanvrage der bouw vereeniging staat geheel buiten het plan der gemeente omtrent bouw. De heer WARDENAAR dringt óp bespoe diging der kwestie aan. Wethouder DUNNEBIER antwoordt. Spr. vindt, dat de coöperatieve woningbouwver eeniging onderhandeld had moeten hebben met B. en W. Dit heeft ze niet gedaan. Verder zet spr. het voorstel van B. en W. uiteen. Het aantal van 150 woningen vindt spr. alsnog genoeg om in de eerste behoefte te voorzien. De heer DALMEYER wijst er o.m. op, dat 150 woningen in 't geheel voor woning bouw niet voldoende zijn. Nu in 1924 nog Rijksvoorschotten te krijgen zijn, moet men de gelegenheid niet voorbij laten gaan om deze te verkrijgen. Men moet trachten de beide voorstellen door te zetten. De VOORZITTER wijst erop, dat aller eerst over het voorstel van B. en W. moet gestemd worden. Dan kan een der leden een voorstel doen, naar aanleiding van het adres der coöperatieve vereeniging, om aan deze vereeniging goedkeuring te geven tot bouw van 148 woningen, zooals door haar wordt voorgesteld. De heer SCHILLING wijst er op, dat hij niet spreekt voor de coöperatieve vereeniging maar dat hij er op aandringt, dat een getal van 300 nieuwe woningen zal komen, waar voor nu de mogelijkheid is. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht én aangenomen met al- gemeene stemmen. Dan wordt de vergadering eenige oogen- blikken geschorst. Na heropening dient de heer SCHILLING een voorstel in om aan een woningbouwver eeniging verlof te verleenen tot bouw van 148 woningen naar aanleiding van het adres der coöperatieve woningbouwvereeniging te Velsen. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer VAN DER STEEN dringt er op aan, dat de te bouwen woningen verdeeld Zullen worden over de vier te Velsen be staande woningbouwvereenigingen. De heer TEN BROEKE zou wenschen, dat de 300 woningen te zamen over de vier woningbouwvereenigingen bij nadere be slissing zouden worden verdeeld. De heer VERMEULEN kan zich bij het gesprokene van den heer ten Broeke aan sluiten. De heer TEN BROEKE dient dan een voorstei in dien geest in. De heer SCHILLING spreekt dan voor de co peratieve wonin' bouwvereeniging. Let was deze vereeniging, aldus spr. die den stoot gaf tot den woning-bouw. Het gaat hier echter niet om het feit, om den bouw aan deze vereeniging te geven. n Het gaat hier om woningbouw van 300 wo- hingen. Ten slotte zege spr. desnoods met et voorstel tên Broeke mede te willen ®aan. De heer BOSMAN wil de zaak liever aan houden. Ze kan dan door B. en W. onder zocht worden., De heer DALMEYER kan met het voorstel te Broeke meegaan, indien van de 300 Woningen minstens de helft worden gebouwd door den architect die de woningplannen voor de Coöperatieve woningbouwvereeni ging heeft ontworpen. De heer VERMEULEN zegt, dat het de woningbouwvereeniging Velsen was, die den stoot gaf tot clen woningbouw. Spr. kan wat de zaak betreft niet verder gaan dan het voorstel ten Broeke. De heer NIJSSEN wil zijn stem nog met bepalen aan een der twee voorstellen. Spr. stelt er prijs op, eerst in deze zaak den wt- houder van openbare werken te hooren. De zaak is er belangrijk genoeg Voor. De heer TËN BROEKE wijst er op, dat het slechts gaat om subsidie te krijgen voor 300 woningen. Wethouder DUNNEBIER zegt dat de bouw van 300 woningen niet overdadig is, maar wel voor het oogenblik te vee!. Daarom kwamen B. en W, met een voorstei van 150 woningen. Na nog eenige besprekingen wordt uit gemaakt welk voorstel het eerst in stemming gebracht moet worden. Dan komt eerst in stemming het voorstel ten Broeke en dit wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Tusenius en Dunne bier tegen. Openbare bewaarschool, In de vergadering van 28 October j.l. werd in handen van B. en W. om advies gestéld een voorstel van de raadsleden Roelse, Schaar, Schilling, Visscher en Dalmeyer om te be sluiten tot de vestigng van een Openbare school voor voorbereidend lager onderwijs te IJmuiden, voorloopig in de vier lokalen der openbare school gebouwen B. en C. welke thans niet voor andere onderwijsdoeleinden in gebruik zijn.De onderhoudkosten zullen bedragen per jaar f 6700, de stichtingskos ten f 9300. Naar de meening van B. en W. die in hun advies in het kot den gang van zaken omtrent de overzorging van het bewaarschool-onder- wijs te Velseroord en IJmuiden nagaan, is de financieele zijde van het voorstel een be zwaar. Wenscht men de belastingdruk te verminderen, dan zullen uitaven als die, wel ke uit aanneming van het voorstel voort vloeien, voorloopig alth ns moeten vermeden worden. Wethouder LANDEWEERT meent even wel dat drie leegstaande lokalen aan school C. beschikbaar gesteld kunnen worden en hij stelt derhalve voor 1. de drie leegstaande lokalen beschikbaar te stellen, twee voor leslokaal en een voor speellokaal 2. te bepalen dat het personeel dier school zafbestaan uit een hoofd, een onderwijzeres en 2 helpster 3. voor de benoodigdheden tot inrichting dezer lokalen f 3000 toe te staan. 4. B. en W. uit te noodigen tot het nemen van maatregelen, die noodig zijn om de school op 1 April 1925 te kunnen openen. De commissie van bijstand voor de finan cien adviseert gunstig omtrent deze laatste voorstellen. De heer VERMEULEN stelt voor dit punt en ook het volgende aan te houden tot na de behandeling der begrooting. Spr. licht Zijn voorstel toe. Het voorstel VERMEULEN wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 stemmen tegen. Bewaarschoolonderwijs. B. en W. zijn van meening,indien het minderheids-adres inzake vestiging van een school voor voorbereidend lager onderwijs aan school C te IJmuiden wordt aangenomen, dat het gewenscht is een wijziging aan te brengen in de salaris-regeling voor de hoofden der bewaarscholen, omdat het werk van het hoofd van een groote school veel omvang rijker is dan dat van een collega van een kleine school. Het is volgens B. en W. daarom billijk, dat deze meerdere werkzaamheden en grootere verantwoordelijkheid tot uitdruk king komen in de bezoldiging- Daarom mee nen B. en W. dat dit het beste zal kunnen geschieden door de jaarwedde van het hoofd der school verband te doen houden met het aantal leerlingen. B. en W. stellen daarom voor, de veror dening op het openbaar bewaarschoolonder wijs aldus te wijzigen, dat o.m. het volgende bepaald wordt „De onderwijzeressen genieten een aan- vangsjaarwedde van f 1300 met 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 100.tot een maximum van f 1700. „De marge als hoofd der school bedragt: f 250 bij minder dan 85 leerlingen f 500 bij 85 tot en met 168 leerlingen f 750 bij 169 of meer leerlingen. Dit voorstel wordt dus eveneens in aan sluiting met het voorgaande punt aangehou- cei tot na de behandeling der begrooting. Verlenging schoolgeldverordening. B. en W. stellen voor de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs, vastgesteld 8 Mei 1923, op nieuw aan Ged. Staten in te zenden met ver- Zoek, bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te willen bevorderen, dat, in afwachting van de nadere regeling dezer materie, verlenging van de goedkeuring verordening v/ordt verleend op 1 April 1926. Aangenomen. Gymnastiek-cursus. B. en W. stellen voor het verzoek van den heer C. F. Smit, gymnastiekonderwijzer en sportleider te IJmuiden om beschikbaar stelling van het gymnastieklokaal van school C, voor het geven van een cursus in lichame lijke opvoeding, toe te staan onder de gewone voorwaarden, met bepaling, dat personen, ouder dan 15 jaar, niet tot den cursus mogen worden toegelaten. Goedgekeurd. Overdracht nijverheidsonderwijs. De commissie van toezicht op de nijver heids-avondschool voor ambachtslieden ad viseert, gezien het feit, dat het bestuur van de vereeniging voor ambachtsonderwijs in Kennemerland zich bereid verklaart, het nijverheids avondonderwijs voor ambachts lieden over te nemen en het bestuur daarover te aanvaarden, de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden over te dragen aan ge noemd bestuur. Tevens komt hierbij in behandeling de motie Vermeulen van 11 December 1922, welke luidt „De raad, gehoord de besprekingen, noo- digt B. en W. uit, maatregelen te nemen tot een nieuwe regeling, waardoor de nijver heidsavondschool voor ambachtslieden enjde ambachtsschool in één hand komen. Volgens B. cn W. zal, indien tot overdracht besloten wordt, de gemeentelijke nijverheids- avondonderwijs-cursus opgeheven worden en zullen alle leeraren ontslagen worden, in gaande op het moment, dat een nieuwe cur sus wordt geopend. De heer MAAS kan niet ontkennen dat de samenvoeging practisch nut zal hebben. Omtrent de onderbrenging te IJmuiden heeft spr. echter bezwaar. Het zal voor velen dan bezwaarlijk zijn den cursus te volgen om den grooten afstand. De heer ROELSE oppert ook eenige be zwaren omtrent de plaats, de leiding en het aantal leerlingen. De heer GROENEVELD oppert het bezwaar, dat het onderwijs 'veder op IJmui den genoten zal moeten worden en daardoor wordt Velser ord en Santpoort veronacht zaamd. Dit gebeurde met meer onderwijs inrichtingen. Spr. noemt enkele voorbeelden. De heer TEN BROEKE vraagt of B. en W. zekerheid hebben of het onderwijs, indien dit is samengevoegd, op denzelfden goeden voet zal worden voortgezet. De heer VERMEULEN bespreekt zijn motie. Spr. brengt lof voor de leiding van den heer ten Napel. Spr. acht het nu het psychologisch moment om samenvoeging tot stand te brengen. Omtrent de plaats van het onderwijs wijst spr. er op, dat deze bepaald is op Velseroord. Spr. wil niet verder gaan dan het nemen van een principieel besluit. B. en W. kunnen dan nog onderhandelen, omtrent overname van leeraren en omtrent de plaatsing. De VOORZITTER maakt tegen dit alles bezwaar. De heer VERMEULEN gaat in zijn voorstellen te ver. Het geldt hier slechts een principè-besluit. De heer SLUITERS zegt, dat de com missie van toezicht op het onderw s de zaak heeft bezien en tot de conclusie kwam, dat de regeling der lokalen niet gunstig was. Gezocht is tot de beste oplossing. Voor de commissie was het hoofdzaak dat het onder wijs praktisch zoo goed mogelijk verzorgd moest worden. Naar een anderen directeur van het Nijverheidsonderwijs werd omgezien. Met den inspecteur van het nijverheidsonder wijs had een bespreking plaats. Men kwam na beschouwing in de commissie tot de conclusie, dat samenvoeging de beste oj 1 s- sing was. Ook spr. brengt een woord van lof aan den heer ten Napel inzake zijn leiding van het nijverheidsonderwijs. Nadat ook de heer TUSENIUS in dezen geest gesproken heeft, wordt de vergadering geschorst tot Woensdagavond 7 Uur. Pluimveetentoonstelling. De Haarlem- mermeersche Hoenderclub, die op 22 en 23 Januari a.s. in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp haar le clubtentoonstelling zal houden, heeft nu reeds van vele leden de toezegging gekregen, dat zij met een flink aantal dieren in de verschillende klassen zullen uitkomen. Behalve de verscheidene eereprijzen, zul len ook drie groote zilveren wisselbekers worden uitgeloofd, terwijl het Ned. Mer kenbureau reeds beschikbaar stelde een groote zilveren lauwerkrans en 12 geldprij zen. Het bestuur der vereeniging heeft per circulaire aan eenige vooraanstaande perso nen en corporaties verzocht de clubtentoon stelling te steunen dooi het schenken van een eereprijs in den vorm <-an een medaille of geldprijs. Moge de le clubshow een nóg grooter succes voor de jonge vereemging worden dan de vorige tentoonstelling Plotseling overleden. De 69-jarige W. V., wonende aan den Hoofdweg te Abbe- nes alhier, begaf zich Maandagmiddag even naar buiten om iets naai zijn nabijwonende kinderen te brengen Op zijn erf teruggekomen zakte de man plotseling in elkaar Toen hij zijn woning werd binnengedtagen bleken de levensgees ten reeds geweken te zijn Vermoedelijk heeft een hartverlamming een zoo spoedig einde aan zijn leven gemaakt. Over boord. De 19-jarige schippers knecht v. W. had Maandagavond het onge luk van een in de ringvaart van deze ge meente varende tjalk over boord te vallen. De schipper, die aart het roer stend, sprong direct in de roeiboot en mocht 'iel genoe gen smaken den in levensgevaar verkeeren den jongeman weet op het drog: te brengen. Slechte wegen. Hoewel de wegen in dezen polder gedurende de bietencampagne welke nu geëindigd is. ovet liet algemeen door de gunstige weersgesteldheid vrij droog en in goeden staat verkeerden, door Het regenachtige wedei van de laatste dagen zijn deze nu weet op verschillende plaatsen in modderpoelen herschapen Enkele ge deelten Van wegen zijn haast onbegaanbaar, vooral daar waar het z g, paardenpad pas is opgebroken De polderarbeiders zijn druk bezig de we gen met een laagje grind te bedekken voor verharding. Gemeente-secretaris. De heer F. Hok- werda te Heemstede heeft zijne benoeming tot gemeente-secretaris aangenomen en zal 15 Januari a.s. in functie treden. Doodschouw. B. en W. hebben de dok toren L. Melchior en F. C. L, Kuipers her benoemd als geneeskundigen belast met den doodschouw. Belastingen. B. en W. hebben tot deur waarder bij de plaatselijke belastingen be noemd de heer L. van der Vloet. Mond- en klauwzeer, Wederom komt hier bij de Vinkebrug een geval van mond en klauwzeer voor. Loterij, B. en W. hebben afgewezen een verzoek van de Spaarndamsche Voetbal club tot het houden van een loterij ten bate van die vereeniging. Mifeaft.,'-tiWi-iriffiH:."bKW-i BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN! Burgerl. Stand. Bevallen: M. de Graaf Visser, z. J. van Deyckvan Veen, d. P. Breggemande Vries, z, B. S. Vis ser—Klijn, d. P, Brachter—den Bakker, d, C. M. de ReusZonneveld, d, S. H, Zeeuw—Mijzen, z, K. C. SmitsMeyer d. M. Butter—Haring, d. S. Voorburg- Drop, z, Ovérleden: C. J. van Ooyen, 3 z. v. W. van Ooyen en C. N, Erkelens C. J. Oudshoorn, 1 j., z. v. K. Oudshoorn en J. Wassink T. Kromer, 12 j„ z. v. J. Kramer en J. Van Slooten M. Swart, 48 j„ wed. van A Donkersloot. Concert. Velsen's Gemengd Koor „Zang Veredelt", directeur de heer Leo Pielage te Haarlem, geeft Woensdag 10 December een concert in Hotel „De Prins". Medewerking v-leenen mej. Jo Luit, mezzo-sopraan; de heer L. de Graaf, viool en mej. Jo Misset, begeleiding, allen te Haarlem. De autobusdiensten. De nieuwe rege ling van de autobusdiensten is thans inge gaan. Verschillende bussen rijden nu over Bloemendaal naar Haatlem. Zij gaan te Vel seroord langs den Kanaalweg of Velserdui- nerbuurtweg en gaan bij Driehuis langs den Duin- en Kruidbergerweg. Deze bussen hebben nu alhier hun stand plaats op het Koningsplein. De ondernemers moeten daar niet erg mede ingenomen zijn en ook de reizigers zullen liever doorrijden naar het Willemsplein, het centrum van IJmuiden. HOLLANDIA I—Q. S. C, I (Wormerveer) 3—2. Op een glad en daardoor moeilijk te be spelen terrein, heeft Hollandia een kleine overwinning behaald op Q. S, C„ waardoor zij nog steeds de leiding van haar afdeeling in handen heeft. Over den wedstrijd het volgende. Om 2 uur 10 minuten laat de scheidsrech ter beide elftallen opstellen en zien wij Hollandia met 3 invallers verschijnen. Deker wint den toss en verkiest voor den wind te spelen. Q. S. C. brengt den bal aan het rollen en onderneemt 2 aanvallen, welke •beiden naast gaan. Dan is Hollandia aan dc beurt, doch de aanval gaat door buitenspel le niet. Hollandia beeft thans het spel in handen en lost ettelijke schoten, welke echter steed3 in keeper Gravenstein's veilige handen te recht komen. In deze periode ontgaat de scheidsrechter een zuivere penalty, door hands. Eensklaps een doorbraak van Q. S. C„ de H.-keeper loopt te ver uit doel en Q. S. C. neemt de leiding met een hard schot in open doel. Het spel krijgt een beter aanzien en Hol landia is thans sterk in de meerderheid wat zij besluit door de gelijkmaker in het Q. S. C.-heiligdoin te deponeeren na schit terend werk van Neefjes. Even daarna krijgt Freezen den bal van links toegespeeld, pas seert eenige spelers en schiet keihard no. 2 in het Q. S. C.-doel, zoodat Hollandia met 21 leidt en waarmede de rust aanbreekt. Na de thee is Hollandia direct sterk in de. meerderheid en drukt dit weer in een doel punt uit, na een goede voorzet van Polman, welke Vollen benut door ineens in te schie ten. 3—1. Freezen schiet, alleen voor keeper staande, hard naast. Q. S. C. is niet ont moedigd en zit fanatiek op den bal en na een aanval, doelpunt zij en is de stand 32. Alles wordt door Q. S. C. er op gezet om gelijk te maken, wat haar door het_ goede verdedigen van de H.-achterhoede niet ge lukt. Na feen corner op het H.-doel, fluit de scheidsrechter inrukken en heeft Hollandia weer 2 puntjes binnen, Zaterdag j.l. vond in café Parkzicht aan de Hobbemastraat te Amsterdam de eerste ronde plaats van kampioenschap van Ne derland. De eerste ronde ving om half zes aan, na dat de waarnemende voorzitter van den Ne- derlandschen dambond een kort openings woord gesproken had Deze wees op de belangrijkheid van dit tournooi, hetgeen zal beslissen, welke 3 deelnemers aan het we reldkampioenschap dat in het a.s. voorjaar te Parijs zal gehouden worden, naast den titelhouder Herm Hoogland Jr. en Jac. de Haas, oud-kampioen van Nederland zullen meedingen De partij tusschen den jongen V. A. D.-er en R. C. Keiler en den kampioen van Amsterdam M A Haye was vrijwel het eerst beëindigd Keiler bezitte geruimen tijd het centrum zonder dat een bezetting van dit gedeelte door Haye mogelijk scheen Daarom trachtte Haye Keller's stand te om singelen en ingewikkeld te maken. Ten slot te forceerde Keiler doorbraak naar dam cn wist nog een schijf te winnen. Haye behan delde de rest van de partij evenwel uitste kend en Keiler kon het niet verder dan re mise brengen. Een der grootste favorieten van het kampioenschap meester Herm. de Jongh leed tegen zijn clubgenoot I. J. de Jong een gevoelige nederlaag. De Jongh had van de opening eenig voordeel, doch toen kwam I de Jong geweldig met zijn lin kervleugel opzetten. In een nu schier onbe rekenbaar spel vergistte de Jongh zich en verloor daardoor een schijf en z'n partij. De Haarlemsche kampioen v. Dartelen won op uitnemende wijze van Noome, een meester van de oudere garde. Duitz won op mooie wijze van Visser in een stand van 5 tegen 5. Toen Visser zich meende te redden door een schijf op te of feren verloor hij direct.Tusschen Hillikowski en Carlebur werd een interessante partij gespeeld. In een zeer onregelmatigen stand wist Carlebur die eenigszins slechter stond een damzet te doen In het eindspel maakte hij op fraaie wijze remise. De titelhouder J. H. Vos speelde een taaie- partij tegen zijn WOENSDAG 3 DECEMBER, Radio Paris 1780 M, 9.20 u. Frag menten uit „Thaïs" opera van Massenet 10.20 u. Dansmuziek. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Kamer muziek 9.20 u. „Granny's Julliet," comedy in 1 acte. 10.20 u. Jazzband. Brussel 265 M. 8,35 u. Fragmented uit „Mireille," opera van Gounod. clubgenoot Lochtenberg Ten slotte gelukte het Vos door te breken naar daiii en Loch tenberg gaf op. Zondags morgens ving d» tweede ronde aan Visser won op uitnemende wijze van I. J, de dong na 7 uur spelen. Als curiositeit zi) vermeld dat de partij 93 zetten lang was. Vissers benandenng van t einuspel dwong aller bewondering al Vos speelde eveneens zeer sterk tegen den Haarlemschen meester van Dartelen. Het gelukte Vos, na een Fratische opening, zijn tegenstander, in de klaverbladstelling vast te houden. Vos had evenwel, toen van Dartelen zich los maak te een beteren stand. Vos speelde subliem waardoor zijn tegenstander een schijf verloor en Vos won verder gemakkelijk. Keiler kwam tegen Carlebur door zijn bekende flankspel in de meerderheid. De Utrechtenaai speelde ech ter voor wat hij waard was en maakte moa reir.ise.Noome kreeg zijn tweeden nederlaag tegen den Haagschen meester Milikowski. Door een handige beweging wist Milikonski een schijf te winnen en daarmede de partij. De partij tusschen Herm de Jongh en M. H. Haye eindigde na wederzijdsch prachtig spel in remise. Duitz kwam in een goeden stand tegen Lochtenberg, maar door goed spel van laatstgenoemde gelukte het hem niet te winnen. Des namiddags vijf uur werd met de derde ronde aangevangen. Herman de Jongh en Keiler speelden de Fabre-variant. Keiler dred een n.ooie lokzet in de hoop hierdoor te winnen. De Jongh zag dieper en nam den zet toch hetgeen hem zelfs een schijf winst opleverde. OndanKs zijn materieel over wicht wist De Jongh niet te winnen en de partij eindigde in remise, evenals de partij Duitzvan Dartelen. Van Dartelen wist in dezen wedstrijd groo! overwicht te krijgen, zoo zelfs dat mei; meende dat hij gewonnen stond. Evenwel liet van Dartelen Duitz lgs. Van dit moment speelde Duitz veel beter en. de partij eindigde met het voornoemde ge- velg. Noome boekte zijn derde nul tegen Carlebur. Noome liet zicb aan beide vleugels opsluiten met het resultaat dat hij ten slot te door het uitnemende spel van Carlebur gedwongen moets ojigeven, Vos boekte zijn derde 2 winstpunten nu tegen Milikowski. In een stand van 10 om 10 schijven stond de Hagenaar gchee' vast en moest een schijf offeren en toen Milikowski juist op dam kwam, was de partij reddeloos voor hun verloren. I. J de Jong speelde tegen Loch tenberg een onregelmatige partij Na zeer wisselvallig spel eindigde deze in remise. Visser won op uitnemende wijze van Haye, Het is werkelijk bewonderenswaardig hoe sterk Visser kat spelen. Meestal zijn het de sterksten die er bij hem aón gaan, terwijl de minderen vaak succes tegen hem hebben. Voor de spanning en het interessante van den wedstrijd hopen wij dat Visser zoo bliitt spelen. A.s. Zaterdag etr half zes voortzetting ia Parkzicht. Het contract door de regeering goedgekeuru. Wethouder Ter Haar heeft Maandagmid dag in den gemeenteraad medegedeeld, dat het gemeentebestuur van den Minister vaa Oorlog de mededeeling had ontvangen, dat de regeering in beginsel hetgeen tusschen het Departement van Oorlog en het gemeen tebestuur van Amsterdam overeengekomen was, had aanvaard, ook wat betreft den ter mijn van het medegebruik van het terrein voor een tijd van tien jaar. Alleen wilde de regeering in het aantal optie-jaren daarna een verandering gebracht hebben. Men schrijft aan hel Haagsche Aneta- kantoor: Nu de pers allerhande berichten bevat omtrent den zwaren storm die verleden week Donderdag in Engeland heeft ge woed, moge hier worden vermeld, dat het vliegtuig van de K.L.M. dien dag Engeland veilig heeft bereikt, na 5 uur lang tegen den storm in gevlogen te hebben. De gewone duur van den overtocht is 314 uur. Hieruit blijkt weer, dat de zwaarste stormen niet ia staat zijn vliegtuigen tegen te houden. Men meldt aan het Vad. Geruimen tijd reeds kunnen de Rotter, dammers boven hun stad eiken dag op groote hoogte een vliegtuig in actie zien, dat door zijp mooien vorm opvalt. Het is da Koolhoven F. K. 31 verkenner, vervaardigd in de werkplaatsen der Nationale Vliegtuig Industrie, waarmede in het begin van uit jaar voor de Luchtvaartafdeeling te Soester- berg reeds ploef gevlogen werd; aangezien de Luchtvaartafdeeling niet over een nacht ijs wenschte te gaan, te meer waar het hier een geheel nieuwe motor betrof, heeft Je N, V. I. sedert dien geregeld zware preeven genomen om den nieuwen luchtgekoeldea motor van deze Koolhoven-verkenner zoo veel mogelijk aan den tand te kunnen voe len. Deze proefvluchten zijn in alle opzich ten geslaagd, zoodat binnenkort de levering van de eerste Koolhoven-toestellen aan d« regeerimS kan worden tegemoet gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9