Ondervinding Wielrijders, R JL van der Meer E IM*. BREDE VRI&5 BERKO. J. VELLEMAN VAN BASTEN's WONIVG-INRICHTING Telephonisch aangesloten onder No. II59. PONS QERZON Electrische Luxe Broodfabriek voorh. DE ZEEUW, Koudenhorn. Fa. ANTON DE ROOIJ GRAM0F00N??? extra! Ingezouten ffieoeoeetingen UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. Radio-Omroep PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN ZANDVOORT. ADVERTENTIËN. nrni/fl" alleen niMU Schagchelstraat 22 ÖUITSCÏI SCHAGCHELSTR. 7 HOLLANDSCH RUNDVLEESCH. AFBèTAUIMö. de J-DYLLOPHOME? Gehoorzaal KI. Houtweg 69 WAGENWEG 102 HAARLEM J. GEIJLVOET 60 cents per regel. ANEGANG 14 - TELEFOON 560 Schitterende collectie AMATEUR-ALBUMS POËSIE S, DAGBOEKEN HEEMSTEDE. SCHOTEN. 6(» cent per regei. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Het badseizoen. Zurich HOOFDDORP, Prima electr. lamp vanaf 30 ct. 50 k. 55 Ct. - 75 k. 60 Ct. 100 k. 70 Ct. - OOK PHILIPS BERKO, V.T., onderdeelen en reparatie. is de beste leermeesteres De ondervinding heeft den zakenman geleerd dat een goedgestelde advertentie in een GOED ADVERTENTIEBLAD DOET VERKOOPEN! De „Nieuwe Haarl. Courant" beveelt zich voor uw advertentie» K opdrachten aan Maore's School of Commerce SFAARNDAM. NIEUW-VENNEP. Voor het inbinden Handwarmers vanaf 98 cent. - Een partij sterke buitenbanden f 1.50. Michelin buitenbanden f 1.75. Binnenbanden 59, 75, 98 ct., 1 jaar garantie. Carbid-' Kaars- en Olielampen' vanaf 98 ct. De beste batterij 17 ct. Eiec- trische fietslantaarns 69 ct. Slik lappen vanaf 8 ct. Bulii, Berco en V. T. Lampen. Electr. Gloei en halfwattlampen, vanaf 38 ct 3de huis vanaf de Anegang. ATTENTIE!! Jacobijnestraat 7 Levert uitsluitend IE KWALITEIT Ziet le etalage. Ziet le etalage. Per 5 ons A ?L.Z* PER V/EÊK Ad verteeren doet verkoopen HAARLEM - TELEF. 3468 Levering direct uit de Fabriek daardoor zoo goedkoop Betaling v.a. f 2.50 per maand Alleen Schagchelstr. 22 Verkoopt Uw vodden Lood-, Koper-, Zinkafval, papie ren, konijnenvellen etc. uitslui tend bij LANGE RAAMSTRAAT 30. Vet Kalfsvleesch tegen concur- reerende prijzen verkrijgbaar. Afgehaald aan den winkel. TELEFOON 3494. Opgericht 1902. Doelstraat 37 Telefoon 3538. HANDEL iN- EN HERSTELPLAATS VAN NAAIMACHINES, 80-20 pCt. RiPöKTIE Eesïuur ïs Joor B. en W. met 70.000 verminderd. Die begrooting moet zoo zui nig mogelijk worden opgesteld en waar de werkloosheid minder ongunstig is, meen den B. en W. met hun begrooting te kun nen volstaan. 1 October 1923 waren er 1165 werklooze mannen en 143 vrouwelijke werkloozen, 1 October 1924 waren die cij fers resp. 899 en 76, eind November 1923 waten ze resp. 1288 en 129 en thans 1104 en 81. Die post van 350.000 is het ee- nigste zwakke punt in de begrooting. Wat de bestrating betreft, deze is niet zoo als zij zijn moest. Maar in andere ste den te vergelijken met Haarlem, zijn de straten veel slechter; spr. noemt de Hee» renstraat in Groningen en verder Leeu warden. De stratenverbetering behoeft niet de begroeting te drukken. Bij de reiniging zal in 1924 minder uit gegeven worden, dan geraamd was. De consolidatie van de kasgeldleeningen in vaste leeningen moet inderdaad ge schieden, Als men in 1925 gaat leenen, moet men echter eerst in 1926 aflossen en dat zal geen 150.000 zijn. De consolida tie zal evenwel binnen afzienbaren tijd niet de 3 millioen overtreffen en de af lossing zal dan 75.000 jaarlijks bedragen, terwijl zij gedekt zal zijn door de op brengst der bedrijven. De opmerkingen over het Grondbedrijf heeft spr. niet begrepen. Dat de reserve fictief zou zijn, is spr. duister. Maar al zou de waardevermindering der gronden waar zijn, dan drukt zij op de reserve en eerst als deze uitgeput is, begint zij te drukken op de gemeente-begrooting. Spr. wijst er verder op, dat er ver band moet bestaan tusschen de directe en indirecte belastingen en gaat na eenige cijfers uit de Amsterdarasche begrooting, waar een Wibaut wethouder van financiën en bedrijven is. De winstuitkeering uit de bedrijven te Amsterdam bedraagt 35 pet. van de begrooting daar, Amsterdam heft uit de duinwaterleiding 1.250.000 winst. Dat zou voor Haarlem in verhouding mo gen zijn 150.000. De heer Joosten maakte een vorigen keer reeds bemerking, dat we er 25.000 winst uit gehaald hadden. In Amsterdam wordt ook de pensioenkor ting in de gemeentekas gestort, maar spr. durft dat niet voor Haarlem adviseëren. De belasting in Amsterdam bedraagt 25 millioen, de opbrengst uit de bedrijven 9 millioen, wat 36 pet. bedraagt. In Haarlem is dit, alles bij elkaar gerekend, slechts 31.8 pet. Spr. komt dan tot het voorstel-Joosten inzake de verlaging van gas en electrici- teitsprijs.Volgens den directeur van 't bedrijf kon het vorige jaar de gasprijs niet ver anderd worden Er is slechts extra-winst gemaakt door de winst op de bijproducten. De raad kan het egalisatiefonds voor het bedrijf zelf bestemmen of in de gemeentekas storten. Spr. durft niet adviseeren, uit dat fonds thans een bedrag te nemen. Afgewacht moet worden de rekening van 1924 en -dan kan beslist worden, of men gelden zal bestemmen voor verlaging van den gasprijs of van de belasting. Dit laatste geeft spr. de vqorkeur, en kan slechts geschieden bij storting in de ge meentekas. Bij vergelijking van den gas prijs met andere gemeenten moet men ge lijkwaardige gemeenten nemen. De heer Joosten heeft o.m. Leiden geneemd, doch spr. legt uit, dat Haarlem goedkooper is. Ook de vergelijking van de stroomprijzen gaat niet op, was spr. met een voorbeeld aangeeft. Spr. kan zich ten volle aansluiten bij wat B. en IX van Amsterdam zeggen, die meenen. dat als de prezen niet te hocg zijn, winst geoorloofd is. Ten slotte beantwoordt spr. nog den heer Scholl. De heer BRUCH, wethouder van on derwijs, is dan aan het woord en bespreekt allereerst de instelling van een schoon heids-commissie. Het komt. '?pr. 'voor, dat' censuur bij bouwproducteniiu den Jjooze is en in strijd mét de kunst, Spr. komt dan 'tot onderwijszaken. Een van de allereerste eischen voor het 'wel zijn van een natie is, dat dubbel gedacht wordt, alvorens over te gaan tót bezuini ging bij de geestelijke en lichamelijke op voeding. Omtrent de vraag van den heer Wolzak erkent spr., dat er een onbillijkheid ge schapen is tusschen de leeraren van openbaar en bijzonder M. O. Aan dit be zwaar kan men evenwel niet te gemoet komen. Als het M. O. geheel ten laste kwam van de gemeente en het rijkssub sidie in de waagschaal stelde door hooge- re salarissen te geven, zou de gemeente kunnen helpen, doch dit is niet te aan vaarden. Spr. dankt den heer Boes voor de ge brachte hulde. Wat het voorbereidend la ger onderwijs betreft, uit paedagogisch- oogpunt beschouwd, is het njet van pri mair belang. Ten aanzien van dit onderwijs is wel iets gedaan, hoewel niet dat, wat ook spr. gewenscht had. f Spr. wijst er op, dat het openbaar voorbereidend onderwijs thans paraiseert op de begrooting voor 15.000 en eenige jaren geleden voor 3.043 en het bijzon der onderwijs voor 22.000, zoodat er dus toch wel iets gedaan is voor dat on derwijs. Spr. beantwoordt den heer Scholl, die Éich beklaagd heeft over de slechte uit voering der raadsbesluiten. Het is inder daad juist, dat 5 jaar geleden tot stichting van een school van voorbereidend onder wijs besloten werd. Maar elk jaar is die kwestiebesproken; er waren moeilijkhe den aan die zaak verbonden. B. en W. laten de zaak echter niet zooals zij is. B en W. zullen komen met voorstellen tot slichting van een volks-Montessori-school. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië" om af wijzend tc beschikken op het verzoek van de Haarlemsche Winkeliersvereeniging om wijziging van de verordening opde,„winkel sluiting Een voorstel van den heer M. dq Braai betreffende toekenning bijdrage aan Woning- bouwvereenigingen in verband met den hoo- Over de soort van onderwijs kan bij het gen huurprijs der woning voorstel zelf gesproken worden. De toe komstige leider der S. D. A. P., Ir, Albar- da, heeft zich zeer waardeerend uitgela ten over het Montessori-school. Er zijn reeds voorbereidende stappen ge daan, om ook tot stichting van een derge lijke school in het noorden der stad. te geraken. Mochten B. en W. dus gefaald hebben, dan komen zij nu toch terug van de dwa lingen huns weegs. Omtrent den bouw van een 2e H. B. S. merkt spr. op, dat destijds de zaak be sproken is naar aanleiding eener vraag van den heer Van Liemt. Toen is blijkbaar goedgevonden, de voorloopige huisves ting te continueeren. Wil men tot direc- ten nieuwbouw overgaan, zou men spr. misschien daar niet geheel tegenover vin den. Wat de benoeming van een tweeden schoolarts en eeq tweede verpleegster be treft, herinnert spr. aan het besluit van 10 Maart 1.1., waarin heelemaal niet ge sproken wordt van verpleegster. De zaak is aan B. en W. overgelaten en hoewel de schoolarts aanstelling van een twee den tandarts en 'n tweede verpleegster ge- wefnscht achtte, de schooltandarts zelf oor deelde, dat met intensiever arbeid hetzelf de bereikt zou kunnen worden. Mocht het noodig zijn, dan zal tot de aanstelling wor den overgegaan. De oprichting eener Buitenschool is een an sprekers lievelingswenschen en er is en; Een voorstel van den heer W. v. Liemt e.a. tot het afvoeren van de begrooting voor 1925 van post 150 (Heffing Zakelijke Belasting op het bedrijf.) Een verzoekschrift van het Comité van Actie tegen de Zakelijke Bedrijfsbelasting van gelijke strekking; Een verzoekschrift van Johs Visser en drie andere raadsleden om ten dienste van frac tie-vergaderingen lokalen in het Raadhuis ter beschikking te stellen; Een verzoekschrift van de Vereeniging „Kindervoeding" om toekenning van subsidie voor 1925; (De laatste vijf onderwerpen te behandelen bij punt 2 van den oproepingsbrief.) den heer v Empelen, bloemenmagazijn, Bin- b. Door Burgemeester en Wethouders is nenweg 28, den heer Zwart Heemsteedsche met ingang van 1 Mei 1924 aan J. dé Haan, Bazar, Binnenweg 53, den heer Verzijlbcr- eervtd ontslagen agent van pohtie, een aan- gen, Binnenweg 114—119. den heerSchultz, i_- j c-j kruidenier Cloosterweg 5, wat door de leden werd toegejuicht. Spr dankte de milde ge vers. De prijzen werden gewonnen door de vol gende heeren: le H. C. Heemskerk, met 94 punten; 2e en gezellig verloop mocht hebben, dat het meteen (voor de altijd thuisblijvende leden) een aansporing zal zijn de oefeningen, welke iederen Dinsdagavond van 810 uur in bo vengenoemde zaal gehouden worden, zooveel mogelijk te volgen. Vervolgens zeide spreker, dat de prijzen, die uit luxe voorwerpen bestonden, eendeels door het korps waren aangekocht, maar dat er ook eenige zeer mooie prijzen geschonken waren door Heemsteedsche winkeliers, n.l. vullingspensioen verleend ten bedrage van 119 per jaar. c. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: Een verzoekschrift van het Bestuur van 't Gemengd Koor „Polyhymnia" om beschik baarstelling van een medaille voor den in 1925 te houden Internationalen Zangwed strijd Een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem en Omstreken van den Bond van On derwijzeressen bij hel Fröbelonderwijs om uitvoering te geven aan het raadsbesluit be- goed, veel beter dan het badseizoen 1923, wat we hieronder met cijfers zullen aan- toonen. Maar overigens gelooven wij, dat het finantieel succes over 't algeipeen bedroe vend is. Weinig beslist zomèrsche dagen hebben we gehad. Regen en wind was bijna altijd aan de orde van den dag, waardoor ook het passanten-bezoek zoo veel minder was. Zandvoort is bepaald een gewilde plaats, maar het moet echt zomersch weer zijn. Met een warmen dag is de trek naar ons prach tig, heerlijk strand enorm, 't Is daarom zoo jammer, dat de laatste paar zomers zich kenmerkten door een gure, onaangename weergesteldheid En nu mag het aantal badgasten veel grooter zijn geweest dan in vorige jaren, wat zeker ten goede is gekomen van de hotels en pensions, maar men moet niet vergeten, dat het passantenbezoek een zeer groote factor is, waardoor we kunnen gerust zeg gen -alle zaken geld verdienen. 't Is inmiddels een gelukkig versstiijnsel, dat er meer logeergasten geweest zijn, dat wijst o.i. op betere tijden Het afschaffen van die Duitschc reisbelasting is voorzeker cok voor Zandvoorl van veel belang geweest; daardoor toch is het bezoek van Duitschers zij het dan ook wat laat zeer vermeer derd. Volgens de door ons gehouden statistiek bedroeg het aantal badgasten in 1924, 12915 personen, tegen 11062 in 1923. aizoo 1853 meer. Opmerkelijk is het, dat het bezoek uit bijna alle landen meer was. Uit 3 landen kwamen eenige personen minder, terwijl ook treffende dé oprichting eenct school voor derikse, 80 p.; 14 K. Gaikhorst, 80 p.; 15e J Verzijibergen 91 p.; 3e H J. Westerveld, u;t Nederland behalve Amsterdam, 65 gas 90 p.; 4e J. v. Liefland, 89 p.; 5e M. L. v. Nispen, 89 p 6e P. M J. de Wildt, 89 p. 7e J. P J Bergman, 88 p.; 8c M. J. Kra mer, 88 p.; 9e A A. Booms, 84 p.; 10e J. Vërdonschot, 84 p.; lie J. Westerveld, 83 p.; 12e G. N. v. Looij, 83 p.; 13e P. J. Hen voorbereidend onderwijs alvorens over te gedaan, wat redelijkerwijze mogelijk was. gaan. tot het'Stichten eener Voiks-Morltes- Grond aan den Zeeweg kostte 80.000, soristhool. het Brongebouw en ander terrein bleken ongeschikt. Onlangs zijn ook particuliere pogingen niet geslaagd, Spr. betreurt de wijze van becritiseering van den heer Scholl in deze, welke becritiseering niet al leen hoffelijkheid mist, maar ook gemis aan waardeering voor het werk van B. en W. toont. Spr. verdedigt verder de reorganisatie bij het lager onderwijs. Het gemiddelde per klasse is 29 1'3. Er zijn wel klassen van 40 leerlingen, maar die waren er vroe ger ook. 1 November 1923 waren er 6 en in 1924 waren er 9. Er is op het onder wijs bezuinigd, zonder de vitale belangen van het onderwijs te schaden. De lagere raming bij het L, O. bedraagt voor 1925 122.000, waarvan 60.000 wegens de verplichte 10 pet. salaris-vermindering. Bij het M. O bedraagt de bezuiniging 51.000 Verhoudingswijze is het M. O. meer ge troffen dan het L. O. De wethouder van de Bedrijven, mr. HEERKENS THI.JSSEN, merkt vooreerst- op, dat de heer Gérritsz het gefluit van den vogelaar heeft gebruikt en getracht heeft, de democratische rechterzijde naar zich toe le halen. Dit is niets nieuws, waarop de heer De Braai reeds gewezen heeft. Die democratische leden hebben zich echter, door de ervaring geleerd, in een verband gesteld, waarin zij zich meer en beter op hun plaats voelen. In den loop der jaren is wel gebleken, dat dit de juiste weg was Daarmede hebben ze niets van hun democratische gevoelens be hoeven prijs te geven. Waar het overal zoo in den lande is, gelooft spr., dat 'het zoet gefluit wel geen vat zal hebben op de bedoelde democratische leden. Spr. beantwoordt verschillfeftde oplner- kingen. De stichting van eén Bureau yan Beroepskeuze is express een paar jaar te gengehouden, omdat de kweitie uitbrei ding van personeel zou vereischen en om- geen. -beschikking „over -lakeien h#d? E-Sgter ïs reeds .opdracht gegeven 'tot het tnSken van plannen ön •eerla'rfg dus «.eert'Voorstel te verwachtend, j i Een vporstel tot omzetting v&n het Bur gerlijk Armbestuur in een dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon is van spr. niet te verwachten, omdat het B. A. goed werkt en omdat een dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon voor Haarlem niét noodig is en zelfs een achteruitgang zou beteekenen. Wat bezuiniging bij den Reinigingsdienst aangaat, reeds in de eerstvolgende verga dering zal met voorstellen gekomen wor den, die de bezuiniging brengen. Machi nale krachten zullen worden aangeschaft die op den duur de bezuiniging zuilen brengen. Eerlang zullen we een model reinigingsdienst hebben. Ook de asphalteering van straten maakt een andere wijze van straatreiniging nood zakelijk. Raadsleden, die in een commissie van georganiseerd overleg zitten en zich daar. in de discussies mengen, komen anders te staan volgens spr. daartegenover dan andere raadsleden. Te half 1? wordt de vergadering dan verdaag tot Dónder'datfmirlrW half 2 MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD d.d. 3 December 1924. Ingekomen zijn: Een brief van Curatoren der Joanna van Lijnden-Stichting waarbij zij terugnemen hun Een verzoekschrift van mej. Charbon, on derwijzeres aan school No. 29. om overplaat sing naar School No. 9. Een verzoekschrift van J, Fortgens en P- C. Sernee om grond aan de Gasthuislaan in: erfpacht uit te geven. Een verzoekschrift vaij de Vereeniging tot Verfraaiing yan Haarlem en omliggende Ge meenten en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer om toekenning van eene subsidie in verband met de Internationale Voorjaarsbloemen tentoonstelling 1925. Personalia. Voor het praktijk-diploma boekhouden van de Vereeniging van Leer aren in' het Boekhouden, slaagde dezer da gen de heer R. Overbeëk, te Hoofddorp. Tc water. De bestuurder van een mo terrijwiel wilde op den Hoofdweg alhier uit wijken voor twee uit verschillende richting passeerende wagens. De motorrijder kort' "l- stuur moeilijk meester blijven en kwam daardoor zoodanig in de knel, dat hij zich genoodzaakt zag een poging te wagen om nog tusschen de wagens door- te komen bi in den waterkant te rijden. De man koos het laatste, doch had het ongeluk .met motor en al in de Hoofdvaart te tuimelen. Geluk kig kon hij weer spoedig op het droge wor den gebracht en kwam hij er behoudens een paar ontvellingen, met den schrik cn een nat pak af. Gemeentezaken. B. en W. vragen een crediet van 1600 aan voor bebouwing van het terrejn, hoek HeerenwegZandvooft- schelaall en het behoud van den daarop staanden beuk. B en W. bieden ter vaststelling aan een regeling; yan ',£cn. Burgerlijken Stand. Zj.j stéllerr'VjtfSr aan'Ë. Vedjler eervol Ontslag te verkenen als ambtenaar van den Burgerl. Stand en als zóódanig te benoemen A. v. Wingerde. B. en W. vragen een crediet van 8000 aan voor den aanleg van de Torenlaan en van het gedeelte Groenendaalkadc, gelegen tusschen de Toren- en de MoLenlaan. B, en W, bieden ter vaststelling aan Herziening XXXVIII van het Uitbreidings plan. R. K. Propagandaclub. Gehoor gevende aan den oproep van het bestuur van -den. R. K, Volksbond,' hadden 'vele léden zich ve'r- èenigd irt hqt.R- K. Vereenigingsgebouw om tegenwoordig te zijn bij het oprichten eener Propagandaclub als onderafdeeling van den R. K. Volksbond. Na een inleiding van den Voorzitter traden nagenoeg alle ^anwezigen als lid toe. Een voorloopig bestuur werd gevormd, belast met de voorloopige werkzaamheden om spoe dig de ^aken te regelen en een reglement samen te stellen, om dafirn? tnet spoed het propagandawerk ter hand te nemen. Schietwedstrijd. Dinsdagavond 2 De cember hield de Plaatselijke afd. Heemstede van 't Bijzonder Vrijwillig Landstormkorps, een onderlingen schietwedstrijd, in het café „Het Wapen van Heemstede" Om 8 uur opende de plaatselijke leider, de heer K. Gaikhorst, de vergadering, welke H. v. Bijnen, 79 p.; 16e G. F. Boting, 79 p. 17. J. Leuven, 77 p.; 18. Joz. v. Deursen, 76 p.; 19e A. M. Gielen, 76 p.; 20e L. Stem man, 74 p.; 21e J. F. Couenberg, 74 p.; 22e H. A. v. Gurp, 72 p.; 23e J. Schcffelaar Klots, 71 p.;*24e J. H. Lageweg, 70 p.; 25e H. Th. Jv.v. a. Weiden, 68 p 26e J. Slot, 64 p.: 27e J. Riezebos, 63 p.; 28e A J. v. d. Weiden, 60 p.; 29e M. A. Spoor,. 58 p. Hierna werden de prijzen door den heer Gaikhorst aan iederen winnaar met een toe passelijk woord uitgereikt en onder het spe len van een vroolijk muziekstukje ging ieder tegen 11 uur wel voldaan naar huis toe. De Ophaal- en Stortingsdienst. Het hoofd van dezen dienst meldt ons; Kort ge leden werd door den heer H. J. Klein, wet houder dezer gemeente, in dit blad mede gedeeld, dat het goed ging met den Gemeen telijken Ophaal- en Stortingsdienst, terwijl hij speciaal de aandacht in zijn stuk er op vestigde, dat het hier betreft, een Gemeente lijke instelling, zoodat de gemeente de volle verantwoordelijkheid draagt. De heer Klein heeft, al was het in een be- gin-stadium, juist gezien, want het gaat in derdaad goed met dezen dienst Bij honder- Bremen ten minder kwamen Amsterdam daarente gen leverde 695 meer. Uit Duitschland kwa men 1073 meer, uit Engeland 47, uit België 33, uit Amerika 28. Wanneer we bij de 12915 badgasten nog tellen de kinderen van de Amsterdamsche Vacantie-kolonie en van het Haarlemsch Kinderhuis, tot een gezamenlijk totaal van 490, dan komen we lot een getal van 13405 gasten. Van de 12915 badgasten kwamen uit Am sterdam 8482, uit de overige plaatsen van Nederland 2642, uit Duitschland 1317, uit Engeland 128, uit Amerika 76, uit België 73, uil Oostenrijk -34, uit Frankrijk 29, uit Ncd. Oost-Indië 28, uit Zwitserland 27, uit Zwe den 18, uit Spanje 15, uit Tsjecho-Slowakije 9, uit Italië 9, uit Rusland 5, uit Australië 5, uit Dememarken 5 uit Hongarije 4, uit Afri ka 3, uit Engelsch-Indië 3, uit Japan 2 en uit Roemenië 1. Men ziet uit deze statistiek weer, dat na Nederland het sterkst vertegenwoordigd was Duitschland, waardoor voor de zooveelstc •maal 't bewijs gelevetd is, dat de Holl. bad plaatsen het wat vreemdelingen aangaat van het achterland moet hebben. Reclame daar zal ruimschoots succes hebben. Ten slotte willen we hieronder nog een vergelijkend overzicht geven van de voor naamste plaatsen uit bet buitenland, van waar de badgasten kwamen, met het aantal over 1923 en 1924. Plaatsen Antwerpen Berlijn i Brussel Radio Paris. 1780 M. 9.20 u. Ra dio-Concert van lichte muziek. Chelmsford. 1600 M. 7.50 u. „De roos van Perzië", komische opera in. 2 bedrijven. 9.50 u. Greenwich tijdsein. Brussel. - 265 M. 8.35 u. Accordeon-con cert. 1924 1923 43 25 275 88 16 11 24 3 42 6 55 9 26 0 33 18 45 13 147 11 111 71 18 9 22 3 70 34 17 16 18 5 25 26 11 2 den zijn de formulieren, met verzoek om de belastingen te innen, reeds binnengekomen, terwijl dit gestadig voortgaat. Aangezien de grootste helft der uitgezon-' dén" formulieren nog teruggehaald moet wor den, vestig ik de aandacht op het volgende: verscheidene deelnemers zien er bezwaar in, om op het formulier een bedrag te vermel den, dat wekelijks of maandelijks opgehaald zal w.ordcn. Men veronderstelt, dat men verplicht is, dat bedrag, dan bij elke incasseering te moe ten voldoen Deze opvatting is echter niet juist. Door de deelnemers kunnen willekeu rige bedragen gestort worden en wel voor Inkomsten (ook- forens^ Grond-. Personeele-, Weg<?n-,'Riool- Höndenbelttating ëri School-"" geld. Bij voo'fkeur hcude men zich, wan neer de achterstand van belastingen is inge haald, aan het genoteerde bedrag, omdat dan regelmatig alle belastingen kunnen af geschreven worden. Tevens lette men er goed op, ten einde vervolging te voorko men, dat men de belastingtermijnen vóór blijft. Gaarne wil ik van deze gelegenheid ge bruik maken, om aan hen, die zich nog wen- schen aan te sluiten, te verzoeken nu reeds het formulier in te leveren ten kantore van liétHoofd van den Dienst, Cronjéstraat 19 en riet te wachten tot het aan huis wordt afgehaald. Hierdoor wordt het werk zeer vergemakkelijkt en bestaat er meer kans, dal reeds in het begin van Januari a.s. met het innen der gelden een aanvang kan worden gqmaakt. Ten slotte zij nogmaals medegedeeld, dat alle bemoeiingen van den Dienst geheel kos teloos. geschieden. Formulieren voor deelname zijn eventueel het kantoor verkrijgbaar. P. L. de Vries schrijft in „Nijverheid en Handel" het volgende: Het badseizoen 1924 behoort evenals vo- weer een uitdeeling kan plaats hebben. Een rigen tot het verleden. En hoe is dat seizoen i onderafdeeling van den R.-K. Vrouwenbond Crefeld Dusseldorf Duisburg Frankfurt Hamburg Keulen Londen München Mannheim New-York Parijs Stockholm Ween en - R.-K. Vrouwenbond. Zorid.fg 30 Novem ber vergaderde de R.-K, Vrouwenbond, af deeling Hoofddorp. De opkomst was flink. De presidente, mej. A. van der Riet, opende met den Chr. groet en heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den geestelijk advi seur, die een lezing zou1 houden over den „Eenvoud in het Christelijk huisgezin", en mej. Poelhekke, uit Overveen, die het on derwerp zou behandelen: „Wat kunnen wij voor onze ongelukkige Roomsch-Katholieke blinden doen?" De vredesactie, aldus de presidente, moet door de leden van den R.-K. Vrouwenbond krachtig worden ter hand genomen en zij verzocht namens het hoofdbestuur te dien einde zooveel mogelijk te communiceeren op den eersten Zondag der maand, te be ginnen met den eersten Zondag van De cember. Het meisfespatronaat, dat dezen zomer zou opgericht worden, zal eerst nu begin nen. Door het overlijden van den Z.eerw. heer Pastoor van den Boogaard, te Nieuw- 'Vennep, werd de Weleerw. heer Kapelaan benoemd tot Deservitor ep zonder geeste lijke leiding zouden wij toch niet veel kun nen bereiken. Donderdag 4 December, om vijf uur, zou het geopend worden, In de St. Elisabethsvereeniging is weer nieuw leven gebracht, zoodat dezen winter voorstel van 24 October 1923 betreffende den wedstrijd vooraf ging en *>rak de aan- den bouw van een Vrouwenkliniek. wezige deelnemers hartelijk welkom toe. Hij geweest? Wei, wat aangaat het aantal bad- I heeft zich 'gevormd, die ten doel heeft de Een verzoekschrift van den Ned. R.-K. hoopte dat deze wedstrijd een aangenaam gasten, dat hier verblijf gehouden heeft, zeer1 kerkgoederen te'onderhouden en zoo noo- J1 HA4EIEM, OPLEIDING voor alle praktijk exa mens door examinatrice. - Ook con versa'! les Clubjes f 5.- oer maand. FRANS HALSSTRAAT 1. dig nieuwe paramenten te vervaardigen, ender den naam St. Veronicavereeniging. Eén avond per week komen de leden bij elkaar. Thans gaf de presidente het woord aan den Eerw. spreker, die in een kernachtige rede aantoonde de groote deugd van eenvoud en hetge en daardoor in ieder godsdienstig huisgezin kan bereikt woren. De eenvoud, die nauw samenhangt met de kardinale deugd van matigheid, brengt regel en orde in de uitwendige levenswijze en matigt de zucht naar uiterlijk praalvertoon, volgens de uitspraak der rede en de leer van het H. Evangelie. Z.Eerw. loonde aan de verwoestingen, die in de huisgezinnen, waar de eenvoud niet betracht wordt, plaats heeft. Met den een voud vrllaten maar al te dikwijls ook gods dienst en zedelijkheid het huis. Men moet terug tot de Christelijke zeden, tot 'n meer eenvoudiger'levenswijze. Den H. Franciscus van Assisië, den armen bedelmonnik, stelde Z.Eerw. als voorbeeld en raadde allen aan lid te worden van de Derde Orde. De president dankte den Ew. spreker en sprak den wensch uit, dat vele zulke een voudige huisgezinnen mogen komen in deze parochie i Hierna had men eenige oogenblikken pau ze, in welke mej. Poelhekke een kleine ex-, positie hield van de verschillende handwer ken door blinden gemaakt. Eenige der hand werken werden nog verkocht en de op brengst hiervan was voor de blinden. Mej. Poelhekke schetste dan het groote gemis der blinden bij het heerlijk schouwspel der natuur, het gemis der moeder, die haar kin deren niet zi enen ze slechts kan betasten; het gemis der kinderen, die nooit moeders glimlach of de straling der oogen kunnen opmerken; hun gemis in de kerk, bij de viering der H. Misgeheimen. Wat wij als 'n bijzonder groot liefdewerk voor de blinden kunnen doen, is het brailleschrift. Daardoor voorzien wij ze van goede en nuttige lec tuur, want hoewel er wel een blindenbibli otheek in Nederland is, bevat deze slechts 5 boeken in brailleschrift, door katholieke schrijvers geschreven. Gaarne zou spr. hier in Hoofddorp eenige ijverige werkers en werksters vinden voor dit schoone doel; 4 a 5 personen gaven zich op. Dat mej. Poel hekke in haar ijver voor de blinden kaa spreken tot de harten der toehoorders, be wees de aandacht en stilte, waarmede men haar aanhoorde. De presidente bedankte haar voor haai keurige rede. Vervolgens werd mej. v. BruggenTeeuwen aangesteld als lid der Ludwinavereeniging (hulp in de huishouding bij ziekte der vrouw) in wijk IJweg, als plaatsvervangster van mej. de wed. Oudejans, die naar elders vertrok. Daar er in de kerk een Kerstkribbe zal komen, werd voorgesteld om uit de kas van den R.-K, Vrouwenbond een beeld bij de kribbe té geven. Dit werd door bestuur ea leden goedgevonden. Van de rondvraag werd geen gebruik ge» maakt. De presidente sloot met den Christi groet. Kunstkring. Donderdag-, Zaterdag- en Zondagavond a.s.- geeft het fanfarekorps „Kunstkring" in de zaal van den heer Hon- derdos een uitvoering, met medewerking van het duo Paape. Het programma, dat wij hier laten volgen, ziet er keurig uit, zoodat het aan belangstelling wel geenszins zal ontbreken. Het programma luidt als volgt: 1. L'Enfant de Troupe (Marsch); 2. Fanta sie .Mècéne"; 3. Cortege de Ballet; 4. Voix Roumaines (Valse); 5. Le Saus Non» (Marsch); pauze; 6. Bij de Waarzegster (ko mische scène); 7. Air Varié de Montage (trombone-solo door A. Snel); 8. Dagnelies' Air Varié (cor-solo door W. de Mol); 9, Voordracht „Griet en Bram uit Volendam"; 10. Saxophoon-kwartet; 11. Voordracht „Twee slachtoffers der Woningwet"; 12, Morceau de Salon (solo voor sax. tenor door J. Heeremansj 13. Pièce Concertante (solo voor trombone door P. Wit Jr.); 14. Voordracht „Mie en Koo terug van het Visohconcours", Hoenderpark „Livorno". De heer C. J. Dijt te Nieuw-Vennep behaalde op de pluimvee-tentoonstelling te Alkmaar op 21( 22 en 23 Nov. 1.1. een 1ste en eere-prijs voor de mooiste Duckwing Haan. Een 1ste prijs en een mooie eerebeker voor de mooiste wijandott-haan. van uw illustratie is het beste adres: KRUISTOCHTSTRAAT 48, Haarlem. Prijxen genoteerd RUNDERGEHAKT. LAPPEN ROLLADE RJBLAP^EN ROSBIEF BAKLAPPEN KLAPSTUK BOUÏLLI RIBSTUK BIEFSTUK HAAS VET ROLPENS HOOFDKAAS, per ons ROOKWORST, per ons S in i 0.75 0.75 i 0.80 i 0.°0 S 0.90 1.00 f 0.80 0.75 0.90 1.30 1.20 0.80 1.10 0.15 0.20 U HEBT DE BESTE of hebt die nog nooit gehoord anders had U geen anderen. vanaf, f 45 tot f 600. - 2 JAAR GARANTIE Bulli 5.90. Berko 7.Lucifer 9.?0. V. T. enz. Bulli, Berko, V. T. onder deelen en reparatie. Ziet heden mijn pracht le klas zwaar HEERENRIJ WIEL voor 48. Te ontbieden! HEpENAVEND ZJN ONZE MAGAZ. TOT 10 UUR GEOPEND Boter-Banketletfers, 1.50 per 5 ons

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10