AjVAtTjE^ IN EN OM HAARLEM Verkeersongevallen. VOOR PATER STAAL. Ingezonden Mededeeiingen Donderdag 4 December 1924 47ste Jaargang No. 15908 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. BEGROOTINGSPRAATJE I. Agenda 5 Dëcember Haarlemsche Bachvereeniging. De gerestaureerde raadzaal. De Brusselsche Bank. Een commissie van advies voor het politiepersoneel. De nasleep van den chaos bij den Postchèque- en Girodienst. Haarlemsche Orkestvereeniging. a 75 cents per regel. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Mr. L. G. Kortenhorst te Heemstede, die op de officieele candidatenlijst in aanmerking komt voor de benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in de vacature W. M. M. Diepenbrock. Verbetering Rijksweg Amsterdam- Haarlem. De Bekerwedstrijden van Sint Bavo. De Postcheque- en Girodienst en de belasting. Personalia. De loonen van het trampersoneel der N. Z. H. T. M. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Collecte. Cursus Mariabond. Besmettelijke ziekten. Nijverheidsonderwijs. VAN ONZE RECHTBANK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No 5970. COURANT Advertentiên 35 cents per rege! Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. 4üe aboni é's op dit blad zijn, in evolge ae verzekeringsvnorwaarden, X Qflflfl Levenlange geheeie on X -ir-fi bij een ongeva. met X OCn bij verl.es van een i'and, X |<JJI <«aen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinjen: UUwu." geschiktheid tot werken; I /OU." doodelijken afloop, xOU.b een voet of een oog; I ÏX.U."" bij verlies van een duim of wijsvinger; i rn bij een breuk van X A fl T DU.- been of arm; T 4U.- oi) verlies van ees andere vinger. Onze raadzaal is gerestaureerd, huiselijk gezegd, opgeschilderd: muren en plafond zijn grijs geworden en tegen al dat grijs vlekken hard de raam- en deurstijlen in groen van ouderwetsche boeren bedstee-deuren. Veel grijs met hier en daar wat groen. Symboliek? Een grijs verschiet met weinig hoop? Iets i^ hetzelfde gebleven, n.m, de bouwvallige stoelen, waarvoor men nieuwe zitmeubels, echte zetels, had verwacht. Zoolang de le ontbreken blijven de zittenden blijkbaar in den stijl van hun zitplaatsen: ook aan hen was niets veranderd. En zij pasten gis terenmiddag wonderwel in de groote, grijze eentonigheid. De begrootingsdebatten zijn begonnen. De beer Gerritsz heeft de algemeene be schouwingen ingezet. Een groote politieke rede was bet niet. Vermoedelijk in overleg met zijn fractie had hij het voornaamste, n.m. de financieele politiek, aan een anderen col lega overgelaten. Over deze verdeeling van werkzaamheden zijn girierenmiddag eenige aardige dingen gezegd. Van verschillende kanten werd aangedrongen op een nieuw re glement voor den Raad. De heer Loosjas heeft er zelfs een voorstel van gemaakt, dat in twee dingen verbetering moet brengen: lste in de verhouding van B. en W. tot den Raad, die inderdaad nog al wat te wenschen overlaat; 2de in den Raad zelf, die te veel praat en wat meer gebonden moet worden. Over het eerste waren alle sprekers bet eens, niettegenstaande B. en W. ontkennen, dat den Raad iets te kort wordt gedaan. Wij, als objectieve toeschouwers, mogen wel zeggen, dat men inderdaad vaak den indruk krijgt: het college van B. en W. laat de dames en heeren maar zoo'n beetje pra ten. Aan den eenvoudigsten wensch, om niet 's avonds te vergaderen, maar regelmatig 's middags om de veertien dagen, wordt nie'; eens gevolg gegeven. En de klachten over te weinig inlichtingen aan de Commissies van Bijstabd, aan het te weinig raadplegen vrn deze commissies enz. zijn te dikwijls geuit en herhaald en ook nu weer met voorbeelden geadstrueerd, om niet waar te zijn. Maar, ligt de schuld wel voornamelijk bij B/'èn W.? Men heeft uit dezen toch al wei nig krachtigen Raad de beste krachten ach ter da tafel van het dagelijksch bestuur ge zet. Is het wonder, dat dan 30 man niet te gen 5 op kan? En wat de klachten over de commissies betreft, deze zullen wel blijven totdat de Gemeentewet gewijzigd is. Thor- becke heeft met zijn commissies van bijstand in 1851 een genialen blik gehad, maar meer dan 50 jaar van snelle ontwikkeling kon hij toch niet vooruit zien. Het karakter van bij stand past niet meer bij de tegenwoordige gemeentelijke bemoeiing. In het ontlasten van den Raad van alles wat niet het aange ven der groote lijnen van gemeente politiek betreft, daarnaast zooveel mogelijk zelfstan dige gemeentebedrijven en commissies van beheer, commissarissen uit den Raad, daar ligt de oplossing. Om nu op de rede van den heer Gerritsz terug te komen, de -financieele politiek een maal uitgeschakeld, bleven niet veel meer dan een aantal kleine grieven en klachten over. De eerste spreker namens de S.D.A.P. verzamelde die handig tot een in gebreke stellen van het dagelijksch bestuur, om te besluiten: er gaat van het college van B. en W. absoluut geen initiatief uit. Als er wat gebeuren moet, komt het uit den Raad. B. en W. zijn geen regeerders, maar administra teurs, aldus de heer Gerritsz. Maar dat klopt toch niet met die andere beschuldiging: B. en W. laten den Raad maar praten en doen zelf wat ze willen. Dictator en volgzame uit voerder van den wil eens anders kan men toch moeilijk tegelijk zijn? Terecht wees mr. Slingenberg er in repliek ook op, dat wat men zeide over het niet k-men met nieuwigheden in dez :n tijd, eer een compliment dan een verwijt kan zijn. En de Wethouder insinueerde op Amsterdam, waar een college van B. en W, met roode wethouders, gekomen is met de „nieuwig- Royaler stonden de heeren Klem en Boes tegenóver het beleid van B. en W. De Ka tholieke spreker merkte niet onaardig op, dat de begrooting 1925 met een overschot van ruim 3000.— uit het boekjaar 1923 be gint. In dat jaar 1923 valt de befaamde nul van mr. Bomans. Welnu, in dat jaar 1923 is ook nog tegen den zin van den toenmaligen Wethouder van Financiën voor 25-2 ton grond gekocht, terwijl eveneens tegen zijn zin de gasprijs werd verlaagd. Zoo heel slecht heeft men dus in 1923, 'ondanks het percentage van nul, nog niet geboerd. Dat beleid van het toenmalig college van B. en W. is voortgezet; we hebben een heffing van drie procent gehad;thans kan dat cijfer wel licht twee worden en binnen een paar jaar zijn wij aan een heffing, die met het progres sieve ideaal der socialisten overeenkomt. Maar dan is dit stelsel nog altijd beter, om dat het naar een percentage van nul heen voert en heenvoeren moet en de progressie der Rijksinkomstenbelasting de meest rechtvaardige is. Ook de heer Boes kon het financieel be leid nog zoo kwaad niet vinden; de inge diende begrooting achtte hij zelfs gunstig Zij werd echter z.i. bedreigd door twee voor stellen n.m. de afschaffing der zakelijke be lasting op het bedrijf en verlaging van de tarieven voor gas en electriciteit. Niet on aardig koppelde de heer Boes deze voor stellen samen. Om ze aangenomen te krij gen zullen voor- en tegenstanders van deze voorstellen moeten samen gaan. Een groot deel der rechtsche raadsfracties wil de be drijfsbelasting afschaffen, maar de bedrijfs- tarieven handhaven; de socialisten willen de bedrijfsbelasting handhaven, maar de tarie ven verlagen. Een compromis is moeilijk denkbaar. Dus, was de onuitgesproken con clusie van den heer Boes, doet men het best om al die voorstellen maar af te stemmen en de begrooting intact te laten. De groote aanval op het financieel beleid van B. en W. werd gedaan door den heer Joosten met een zorgvuldig in elkaar gezette rede. Hij was het, op wien we doelden, toen wij het boven over de taakverdéeling van den heer Gerritsz hadden. De heer Loosjes schetste dat herhaaldelijk optreden van twee sprekers namens de soc.-dem. fractie heel aardig met het te noemen een strijd om de hegemonie (om den eersten rang) tusschen Sparta en Athene; met een wijziging van het reglement van orde en beperking van den spreektijd hoopt de heer Loosjes daaraan een einde te maken. De heer Joosten ontnam hem die illusie; men kan den spreektijd beperken, maar niet het aantal sprekers, zeide hij. Inderdaad zal men nooit kunnen beletten, dat de groote fractie der S.D.A.P. twee leden over een ën 1 - tzelfde onderwerp laat uitkomen. En dat dit thans noodig is, zei de heer Joosten on verbloemd: deze fractie heeft niet één lei der, welke namens haar alleen het woord kan voeren. Dit compliment werd den heer Gerritsz even onbescheiden als ronduit ge geven!*) Volgens den heer Joosten deugt er van de ingediende begrooting niets. Het heet, dat die begrooting in inkomsten en uitgaven 3% ton naar beneden is gedrukt. Maar<>r moet 210.000 meer belasting worden op gebracht, dus zijn de uitgaven niet verlaagd, maar is er feitelijk een tekort van meer dan vijf ton. Dan waren er nog heel wat meer leelijke kanten: uit het electr. bedrijf wordt 75.000 en uit het gasbedrijf 19.000 meer gehaald; het armbestuur krijgt 70.000 min der dan het vraagt; op de bestrating wordt 30.000, op de reiniging 40.000 bezuinigd. Maar niemand zal durven zweren, dat al die bezuinigingen ook doorgevoerd kunnen worden. Dan kwam er een vrij sensationeele mededeeling: het grondbedrijf zou admini stratief zóó slecht beheerd zijn, dat daarop een tekort was van 650.000! De 3 pCt. evenredige heffing was dus larie; daar kan niets van komen. Noodig zou zijn om het soc.-dem. plan van drijf noemde de Wethouder pure fantasie. Na deze verdediging van zijn eigen cijfers kwam de Wethouder eerst goed op kracht, toen hij het beleid 'an B. en W. van Am sterdam met drie sociaal-democraten in het college van dagelijksch bestuur en den heer Wibaut als Wethouder van financiën naast da* van B. en W. van Haarlem plaatste. De Haarlemsche S. D. A. P. veroordeelt het beleid van ons college B. en W., voorname lijk hierom, omdat het Haarlems,che belas tingsysteem heet te voeren tot een schan delijke uitputting der bedrijven ten bate der gemeentekas in plaats van tot tariefverla ging. En wat doen de ollega's van den heer Joosten nu in Amsterdam? De heer Wibémt had zes millioen voor de Centrale Noord uitgegeven, zonder dat de Raad daarvan iets wist. Tot de orde geroepen, zei de Amster- damsche Mussolini: 't spijt me, dat ik ver geten heb den Raad er van in l.ennis le stellen; 't zal niet meer gebeuren. Doch, ge kunt gerust zijn: dat bedrijf heeft ons zes millioen winst opgeleverd! Toen ging Wethouder Slingenberg de Am- sterdamsche begrooting voor 1925 ontle den, waarbij bleek, dat men in de hoofdstad voor 1925 ruim 9 millioen uit de bedrijven gaat halen, dat is bijna 36 procent van de opbrengst der directe belastingen, volgens een eigen progressieve heffing. En in Haar lem, waar het andere belastingsysteem heet te voeren tot schandelijk hooge uitkeeringen uit de bedrijven, bedraagt dat cijfer nog geen 32 procent. En dan heeft men in Am sterdam den moed om zelfs uit het Water leidingbedrijf nog 1.200,000 winst te halen! Wij gelooven, dat hiermee alle praatjes over het uitzuigen der minder kapitaal krachtigen ten bate van een zoogenaamd onjuist belastingsysteem weerlegd zijn. In tegendeel, Haarlem moet er mee voortgaan als hei voor deze stad aangewezen stelsel, te meer, waar Wethouder Slingenberg ver laging van het percentage der evenredige heffing tot 2 pet voor 1925 en een nog lager cijfer voor volgende jaren in het vooruitzicht stelde. Maar in dit betoog past dan ook hand having van de tot nu toe gevoerde econo mische bedrijfspolitiek en handhaving der bestaande belastingen, totdat het percentage nul der evenredigheffing is bereikt. De heer van Liemt had des middag's nogmaals krachtig afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf bepleit; en niet ten onrechte: het is een weinig sympathieke heffing. Maar wii kunnen het toch verklaren, dat de Wet houder van financiën er als een onderdeel van een systeem aan vast houdt. Vóór heden zullen wij het bij het voor naamste deel van het debat, de opmerkingen omtrent het financieele beleid, laten, om de rest in een volgende beschouwing samen te vatten. In de avondzitting kwam er nog een derde spreker namens de S. D. A. P bij, n.m. de heer Scholl, die natuurlijk weinig nieuws vertelde. Mr. Bruch sprak geestig van den kapitein, den sturrman en den konstabel majoor op het roode 'hip! heid" van kortingen op de salarissen van het een gemeentelijke progressieve hefting te gemeentelijk personeel. Het kan een praesta- tie zijn, om de zaken te laten zooals ze zijn! We laten nu verder tal van kleinere op merkingen zwemmen om onze aandacht op de groote lijnen van het debat te vestigen: het financieal beleid, zooals dit in de be lasting- en bedrijvenpolitiek tot uiting komt. De meeningen liepen nogal uiteen. De heer Loosjes was teleurgesteld, bitter teleurge-' «tcld. Er wordt nu verlaging van het per centage der evenredige heffing met eei half procent voorgesteld. Maar wanneer het zoo langzaam gaat, voldoet het systeem niet. Toen echter de woordvoerder van den Vrij heidsbond aan de middelen kwam om meer te bezuinigen, had hij ook weinig aan te bie den. Aan salarisverlaging voor het gemeen tepersoneel rilde hij niet denken Echter het nieuw aan te stellen personeel kon op een lager minimum komen Een salaris van 25 per week voor een adjunct-klerk (stadhuis woord voor schrijver) was vee! te hoog Fr, dan moest de vacantietoeslag niet gedeelte lijk, maar geheel worden afgeschaft. De spre ker liet wijselijk na te berekenen, hoeveel Voordeel dit alles bij elkaar zou opleveren. Een besomming zou zelfs niet één tiende m-o- cent belastingverlaging geven. aanvaarden en daarnaast de tarieven voor gas en electriciteit te verlagen. Dit laatste zou kunnen zonder eenige belastingverhoo- ging, volgens een becijfering, waarop we straks terug komen. In de avondzitting die door de levendige speeches van de Wethouders Slingenberg en Bruch heel wat minder eentonig was, heeft de Wethouder van financiën deze aan slagen op het beleid van B. en W. krachtig afgeslagen. Van de becijfering des heeren Joosten, dat de uitgaven niet met 3ton naar omlaag zijn gegaan, maar dat er in tegendeel een tekort van een half millioen is, zei de Wethouder niets begrepen te hebben, evenmin als wij en blijbaar ieder ander in den Raad. Wat de overige aanval len van den heer Joosten op de cijfers van B. en W. bet-of toonde mr. Slingenberg stuk voor stuk met feitelijke gegevens de juist heid daarvan aan. Alleen de lagere raming me* 70,000 voor het Burgerlijk Armbestuur hing wat in de lucht. Deze raming was ge schied op de mindere werkloosheid in October en November vergeleken bij de overeenkomstige cijfers van 1923. ^Toch blijft deze post natuurlijk even onzeker als heel de economische toestand. De bewering over een tekort vin zeven ton bij het grondbe- Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur R K Arbeidsbeurs tooi mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm «an 912 uur n.m van 25 uur Zater- tags alleen van 6—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671. R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen (Jitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m. gezellig samenzi'n voot Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf Familie B. 408,81 2,50 Het derde concert der Haarlemsche Bach vereeniging is bepaald op Dinsdag 9 Decem ber a.s. in de gemeentelijke concertzaal. Medewerking zal verleenen het „Residen tie-orkest" onder leiding van Dr. Peter van Anrooy, terwijl als solist zal optreden de pianist José Iturbi Het uit te voeren pro gramma is als volgt samengesteld: Suite in b. kl. t. voor strijkorkest met obligate fluiten van J. S. Bach. Als fuitisten zullen hieraan medewerken de heeren J. J. Poolman, J. Weyand en J. Prins. Cembalo; de heer J. H. Stotijn. Hierna volgt het concert no. 20 in d. kl. t. voor piano met orkestbegeleiding, van W. A. Mozart. Solist: José Iturbi. Na de pauze symphonie no, 1 in c. kl. t. van Joh. Brahms, Gisteren is de gemeenteraad voor het eerst weer bijeengekomen in de nieuwe, thans gerestaureerde, raadszaal. Het eerste, wat er opvalt, is.... een verslechtering. Voorheen werd voor de zittingen van de Provinciale Staten een aantal tafels en stoe len bijgeplaatst, doch was zoo'n zitting afge- loopen, dan werd de zaal weer in haar ouden toestand van raadszaal hersteld Thans heeft men bij wijze van proef de zaal echter in den staat gelaten, zooals zij is bij de Statenzittingen, De pers is naar achteren gedrongen, onmiddellijk tegen de openbare tribune aan en kijkt nu in een holle leegte, waarin wat pvertollige tafels -n stoelen staan, welke niet gebruikt behoeven te wor den, En ja, dat is waar ook, heel in de verte zweven dê raad en B. en W. Men zou hen bijna vergeten, zoo ver weg zijn ze. Men voelt zich doör dezen nieuw-geschapen toe stand geheel los van den raad; men is er niet meer thuis. De Staten van Noord-Hol land tellen 77 leden; waarom wordt nu de 35 raadsleden eenzelfde ruimte gereser veerd als de 77 Statenleden? Heel vooraan in de zaal zitten zij en de rest der zaal blijft ongebruikt en daardoor is er een ongezel lige sfeer geschapen. Den uitvinder van deze proef kunnen we niet geluk wenschen, want deze proefneming is reeds dezen eersten dag een totale mislukking gebleken. Moge weer spoedig de oude toestand hersteld worden. Dat was een goede regeling, waarin volstrekt geen verandering gewenscht was en dan ook niet gebracht had moeten worden. Voor het Haagsche Gerechtshof hebben vandaag in hooger beroep van een vonnis van de rechtbank te Brussel terechtgestaan H. W., 35 jaar en W. P. van P., 48 jaar, handelsagenten, respect, wonende te Scho ten en te Middelburg, vroeger onderscheide- lijk hoofdinspecteur en directeur van het bijkantoor Middelburg van de Brusselsche Bank. Bekl. zijn beschuldigd van verschil lende verduisteringen en oplichtingen. De Middelburgsche rechtbank heeft den eer sten beklaagde wegens twee feiten van ver duistering en twee van oplichting, met vrij spraak van de overige, veroordeeld tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis, terwijl de tweede beklaagde van alle hem ten laste gelegde feiten werd vrijgesproken. De bekl. bleven bij de door hen in eerste instantie afgelegde verklaringen. Getuigen werden thans niet weer gehoord. De procureur-generaal, mr. Del Campo, zeide, dat hij met het oog op de zeer breed voerige dagvaarding niet in alle onderdee- len wilde treden, maar zich wilde houden aan de door de rechtbank bewezen ver klaarde feiten. Ten aanzien van den tweeden bekl. voegde spr. daaraan direct toe, dat hij zich neer zou leggen bij de uitspraak van de rechtbank, omdat ook hij geen bewijs voor de ten laste gelegde feiten heeft kun nen vinden. Wel is de overtuiging zeer groot dat verschillende boeren de dupe zijn ge worden van een paar sluwe, listige lieden, maar wettige bewijsmiddelen, ten opzichte van v. P. ontbreken. Spr. zal daar dan ook niet verder op ingaan, maar eenvoudig be vestiging van het vonnis a quo vragen. Met betrekking tot de door de rechtbank ten aanzien van den eersten bekl. bewezen verklaarde feiten, trad spr. in beschouwingen over de juridische constructie daarvan in het vonnis, dat, naar zijn meening, wat de ver duistering aangaat, gehandhaafd kan blijven maar wat betreft de oplichting vernietigd moet worden, Spr, betoogde, dat men hier niet, zooals de rechtbank heeft aangenomen, met een listigen kunstgreep te doen heeft, maar met een samenweefsel van verdicht selen. De wijze van optreden van dezen bekl. laakte spr. zeer. De bekl. is er medeschuldig aan, dat boeren, die soliede effecten beza ten, overgegaan zijn tot speculatie en ten slotte alles kwijt zijn geraakt. Een ernstige straf is dan ook noodig. Spr. vroeg ten slotte oplegging, evenals de rechtbank heeft gedaan, van 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis (ongeveer 1 jaar). De verdediger van bekl. v. P., mr. Adri- aanse, beschouwde het gebeurde met de Brusselsche Bank, als' een kwaaie zat'k, maar meende daarnaast, dat zijn clënt, die te goeder trouw was, daarvan even goed de dupe is geworden. Ook pl. was van meening, dat ten aan zien van dezen bekl. veroordeeling zal kun nen volgen. De pleidooien van de verdedigers van bekl. W., mrs. Tabak en Miillèr Massis zul len morgenochtend om 10 uur worden ge houden. AANRIJDING TE IJMUIDEN. Een met een paard bespannen wagen van de firma Braam werd op den Rijksstraatweg aangereden dooi een uit de richting Vel- seroord komende vrachtauto van S. uit Be verwijk, bestuurd door B. Het paard werd zoodanig verwond dat het ]ater moest wor den afgemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen, zullen de heeren Klein en J. H Visser hedenmiddag bij den Raad een voorstel indienen om den Burge meester te verzoeken een commissie van advies voor het geheele Dolitie-personeel in te stellen, waardoor aan de rechtsposi tie van dat personeel meer zekerheid ge geven zal worden. Zooals men zich zal herinneren, had de Haagsche rechtbank in .zake de vordering van mr. R. C. Bakhuizen van den Brink be paald, dat de staat 5 pCt. rente moest ver strekken van zijn geld hij den Postchèque- en Girodienst. De staat ging van dit vonnis in hooger beroep, doch het Hof heeft thans dit von nis bevestigd, zoodat de rente, welke eeds uitbetaald is, oo 5 pet. bepaald blijft. De Staat heeft nu nog 3 maanden tijd, om in cassatie te gaan bi' den Hoogen Raad. Na de drukke dagen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest zorgt de H. O. V. Zon dagmiddag aanstaande voor een ontspan ning in den vorm van een „Elck wat Wils"- programma in de Gemeentelijke Concert zaal, onder leiding van Willem Knikker, die, wegens ongesteldheid van den heeGerharz, als dirigent zal optreden. Alle nummers zijn op verzo-k en velen zullen de werken hun ner keuze dien middag kunnen hooren. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59% uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56lA uur n.m Een belangrijk werk. Op 19 December zal alhier door den Rijks waterstaat worden aanbesteed het verbree- den van de aarden b;ian van den Rijksweg tot ongeveer 54 M. voorbij kiiometerpaal 5 tot ongeveer 45 M. voorbij klometerpaai 64, tusschen Haarlem en halfweg, ter gezamen lijke lengte van 5550 M. Het werk bestaal uit het ophoogen van terrein ten zuiden van de tramrails, liggende aan den zuidkant van den weg, het dempen van oude en het graven van nieuwe slooten, enz. Het spoowegemplacement nabij kilometer- paal 12 en de verhardingen van den Lieweg, den Rotteweg en den Militairenweg worden nog niet opgehoogd. Voor de ophooging wordt gerekend noodig te zijn een hoeveel heid van ongeveer 150.000 M3 zand. 't Werk moet binnen een jaar voltooid worden opge leverd. Wanneer dit werd gereed is zal de aarden baan langs den geheelen weg, op enkele kleine gedeelten na, zijn verbreed, zoodat daarna als er tenminste voldoende geld op de Staatsbegrooting beschikbaar is, met de verdere afwerkng van den verbreeden weg kan worden voortgegaan. De kosten van het thans aan te besteden werk worden geraamd op 260.000. St. JosephSt. Bavo 128. Woensdagavond vond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede bovengenoemde wedstrijd voor de St. Bavo-beker plaats. St. Joseph zorgde dien avond voor 'n verrassing door met 12—8 van St. Bavo te winnen. Bovendien speelde St. Joseph nog met 3 invallers. Hieruit blijkt dat St. Bavo St. Joseh te licht heef! opgevat of dat St. Joseph goed in spelkwaliteit is vooruitgegaan. De rfedétailleerde u'slag is als volgt: St, Bavo I: St. Joseph I J, v. d. ZwanD. Rump J. VeenL. va nKessel p. Veen—G. Roeland J. van Wees—J. v. Musschcr L. TimmermansJ. Balm J. DraverJ. van Zilt E. G. StolvoortH. Voets J. A. Stevens—A. Kenter L. FlorisJ. Bierboom J. Broekmans—F. v. Musscher 2—0 Belastingbetalen is nu juist niet een weri dat men steeds mei pleizier verricht. Integendeel! Zoo langzamerhand is men het er wel over eens, dat deze betaling, hoewel noodig, niet onder de „levensamusementen gerangschikt kan worden. De hoofdoorzaak is voorzeker wel het feit, dat men de voor deden, slechts indirect bespeurt, en men vaak twijfelt, of men wel „waar" voor zijn geld krijgt. Dan is er nog een tweede factor, welke ook nog al veel gewicht in de schaal legt en dat is, dat men het geld netjes moet brengen en dan vaak geruimen tijd in de rij moet staan om zijn geld kwijt te raken, en er tenslotte nog niet eens „dankje" voor wordt gezegd. Deze en vele andere zaken werken ertoe mede, dat het bureau van belastinginning zoo langzamerhand als een min of meer gehaat instituut beschouwd wordt. Men kan zich echter een hoop van dit leed besparen door het geld, wat men te betalen heeft te zenden aan den geheel ge- estaureerden Postchèque- en Girodienst, lie dan voor een verdere verzending zorg i 'aagt, zonder dat men er verder naar be- 'oeft om te zien. «De kosten hierva:. zijn zoo 'iniem, dat iedereen hiervan gebruik kan aken. Voor één keer betaalt men de kapi- 'alc som van 6 cent. Inlichtingen daarom trent staan op ieder Belastingbiljet uitvoerig aangegeven, terwijl ook de postambtenaren op ieder postkantoor bereid zijn de meest uit voerige inlichtingen te geven. Men heeft echter wel goed toe te zien dat men ook vervolgingskosten te betalen heeft, daar anders het geld netjes retour komt, wat voor den verzender niet bijzonder aangenaam is. Ook voor hen die noga! ver van den ontvanger afwonen, is het betalen per Postchèque, een niet te onderschatten gemak. De prijs'van 6 cents, is voor de besparing van een dik wijls verren reis, geruimen tijd wachten, enz. zeker niet te duur betaald. of men moet aan dat allemaal de voorkeur geven, dan hebben wij natuurlijk niets gezegd. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. l—l 1—1 2—0 0—2 0-2 0—2 0—2 0—2 2—0 8—12 De heer C. W. ten Bosch, Klein Heiligland 39. hoopt 15 December a.s. den dag te her denken, dat hij 12lA jaar voorzitter is van de Haarlemsche Schoenmakers-Patroons- vereenirfing. Aan de Universiteit te Amsterdam werd bevorderd tot arts de heer J. G. H. Holt, alhier. Wij namen gisteren een bericht op om trent de conferentie die heeft plaats» ge had me! den heer Reinalda, wethouder van Haar'em, inzake c» P«nen van hel tram- personeel. Wij kunnen aan dit bericht het vogende toevoegen: De conferentie had plaats tusschen den wethouder en de be sturen van St. Raphael" en den Prot. Christ. Bond en liep over de loonen van het tram personeel. De besturen hadden van net Rijkstoezicht op de-Spoor- en Tramwegen de mededeeling ontvangen van een Ko ninklijk besluit, dat genomen is in Juni, waardoor het personeel van de N. Z. H. T. M. voortaan valt onder de bepalingen van het z.g.n. R. D. V. De wethouder van Haar lem kon aan de deputatie de juistheid van het feit bevestigen, zoodat de gemeente- concessie der N, Z. H. is veranderd in een Rijks-concessie, waardoor de vereenigingen voortaan voor de besprekingen van de ar- biedsvoorwaarden niet meer moeten zijn bij het gemeentebestuur, maar bij het Rijk. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit Opgave van: Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen'van 4 December: Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. te Valdersund, Laagste Barometerstand 729.5 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 December: Krachtige, later afnemmiden zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken iOt zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, iets zachter. De collecte, gehouden door de leden der Roode Kruis-transport-Colonne voor Haar lem en Omstreken o, het laatste concert van de Koninklijke Liedertafle „Zang en Vriendschap", ten bate van het vredeswerk van het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht de somma van 124,09. In het nummer van gisteren kwam op de agenda onder „St. Bavo" voor; Mariaveree- niging 8 uur, dit moet zijn: cursus Maria bond 7 uur. Over de week van 23 tot en met 29 No vember 1924, kwam te Assendelft 1 geval van roodvonk voor; te Haarlem 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Heemstede 1 geval van buiktyphus; te Lei den 10 gevallen van roodvonk; te Nieuwer- Amstel 2 gevallen van roodvonk; te Noord- wijkerhout 1 geval van roodvonk; te Schoten 1 geval van roodvonk; te Uitgeest 1 geval van roodvonk; le Velsen 1 geval van rood vonk; te Wormerveer 4 gevallen van diph theritis; te Wil'nis te geval van diphtheritis; te Zaandam 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis; te Zandvoort 1 ge val van roodvonk. Wij ontvingen de gewijzigde statuten van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Voorheen werd deze vereeniging genoemd „Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs". De diefstal in de Barteljorisstraat. De 26-jarige los-werkman C. H. H., wo nende te Haarlem, moest terecht staan ter zake dat hij in den nacht van 8 November 1.1. zich wederrechtelijk had toegeëigend, hoeden, petten dassen, wollen vesten, strik jes, enz., enz., en in het bezit van deze ar tikelen is gekomen, door een étalagekast met een schroevendraaier open te breken. Bekl. zeide dronken te zijn geweest en zich niet meer precies te herinneren hoe hij aan die goederen gekomen was. Hij gaf ech ter toe, dat zij niet van hem waren. De Officier eischte, in acht nemende hel feit, dat bekl. al 5 maal veroordeeld was, 8 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. A. Bruch, pleitte cle mentie en wees op de treurige levensom standigheden van den bekl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1