Prijsverlaging Ingezonden Mededelingen WYBERT GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Ingezonden Mededelingen LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Het Jager onderwijs en het openbare verkeer. a b0 cents oer regel groote doozen De tramrails SchotenVelsen. Een schichtig St. Nicolaas-paard en de gevolgen. Waarschuwing, Berooving. BURGERLIJKE STAND R.-K. Volksbond. GEMEENTERAAD. a 60 cents per regel. De Nijverheidsavondschool en de Ambachtschool vereenigd. De burger lijke armbesturen. Een voorstel tot opheffing van het Katholiek arm bestuur na lange en verwarde discussie verworpen met 10 tegen 11 stem- Sowjet-Rusland in de Estlandsche revolutie-poging Van het Hof, De moord te Wychen, Austen Chamberlain naar Rome. 6 Vie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SPAARND/ M. HALFWEG. Dc uitspraak werd bepaald op Donderdag a.s. De gefingeerde inbraak op den Jansweg. Zooals tnvn zich zal herinneren werd in bet begin van de maand November bij de politie aangifte gedaan dat er in een perceel aan den Jansweg zou zijn ingebroken en een aanmerkelijk bedrag aan geld was ont vreemd. Uit het door de politie ingesteld onder zoek bleek alras dat de inbraak gefingeerd was. en de vrouw des huizes zelf voor in- breekster had gefungeerd en een groot be drag aan geld had gestolen en dit in een fir- luis geborgen had. Deze vrouw nu, de 62-jarige J. L. V. had :ich hedenmorgen voor dit feit voor de Rechtbank alhier te verantwoorden. Haar werd ten laste gelegd dat zij een bedrag van 9790 had ontvreemd ten na- deele van notaris Th Ch. D, O,, die van het daar bewoonde perceel 2 kamers voor kan- toorgebruik had gehuurd en welke kamers zij moest schoonlouden Bekl. maakte een zieligen indruk. Zij be kende zich aan den diefstal te hebben schul dig gemaakt. Zij was de kamers aan het schoon maken. Zij was de kamer aan het schoonmaken en toen bemerkte zij, dat op het schrijfbureau van den notaris de sleutel stak. Zij opende een lade en haalde er een brieventasch uit, waarin zich ruim 10.000 bevond. Overwel digd door het zien van dat vele geld deed zij er een greep in en haalde er het- boven genoemde bedrag uit. Zij borg dit onder een mat in de kamer, en ging daarop naar bed. Den anderen morgen vroeg wakker zijnde, (ze bad haast niet kunnen slapen) stond zij op en ging weer naar de bewuste kamer, haalde den schat onder de mat vandaan en schrok toen zij de grootte van het bedrag zag. Al die briefjes schemerden haar voor de oogen, ea niet wetende, wat er mede te beginnen, haalde zij een stuk papier uit de prullenmand, wikkelde het geld erin en borg het weg achter een gordijn. Het rolgordijn dat er den vorigen avond afgevallen was, lag nog steeds op den grond, terwijl een houten plankje, dat in de plaats van een ruit in het venster stond, door haar per ongeluk was ingedrukt.. Toen haar man in het kantoor kwam, meende hij dat er in gebroken was en deed aangifte bij de poli- ie. Toen deze kwam was dc vrouw zoo ver bouwereerd, dat zij het geld achter het gor dijn vandaan haade en in 't niet brandend fornuis wierp, waar het spoedig door haar man werd gevonden. Het was echter haar bedoeling geweest (en dit Jbeaamde ook de notaris, die als getuige gehoord werd) om 't geld zoo spoedig mogelijk weer op de oude plaats terug te leggen. Die gelegenheid werd haar echter door ae komst van de politie afgesneden. De Officier van Justitie zeide, dat hij aannam, dat bekl. de bedoeling had gehad om een inbraak te fingeeren. Het was ech ter uitgekomen, en nu zeide de bekl. maar dat het per ongeluk zoo gebeurd was. Wat de straf betreft, meende de Officier in aan merking te moeien nemen, dat bekl. nog nimmer veroordeeld was. Doch spr. vond net feit te ernstig voor een voorwaardelijke veroordeeliag. Sor. requireerde ten slotte tot een gevangenisstraf voor deii tijd van 6 maanden onder aftrek van het voorarrest. De verdediger. Mr. A. Bruch, ging de heele levensomstandigheden van den bekl. na en wees erop dat zij een heel zorgzaam leven achter den rug had, en al de vruchten daarvan door dezen eenen stommen streek ineens werden vernietigd Hoe dat kwam, vond spr. een psychologisch raadsel, maar hij was ervan overtuigd dat bekl. in een moment .overweldigd was door het vele geld, en to ende verzoeking niet kon weer staan, zonder erbij te denken dat zij het toch niet kon uitgeven. Tenslotte vroeg pl. voor de bekl. een on middellijke uitspraak van de Rechtbank en ontslag uit dc preventieve hechtenis. De uitspraak werd bepaald op hedenmid dag half 2 uur. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 4 DEC J. B., straatventer, wonende te Velser- oord, thans gedetineerd, oplichting, 1 jaar gey. straf, G. L., los werkman, wonende te Bever wijk, ged., diefstal. 85 d.* gev.siraf met aftr. pr. hecht. S. S., voddenkoopman, wonende te Haar lem, ged., diefstal, 6 m. gev.-straf, m.aftr. pr. hecht. J- J. S,, koopman, wonende te Haarlem, ged., diefstal, vrijgespr. met last tot invrij heidstelling. E J. K., koopman, wonende te Haarlem, ged., diefstal, 6 m. gev.straf met aftr. pr. hecht. N. dc B„ directeur eener N. V., wonende te Leiden, vrijgesproken. W. K., slager, wonende te Haarlem, ap pèl overtr. Arbeidswet, vrijgesproken, P. K., winkelier en drogist, wonende te Heemstede, appèl overtr. Wet op de Art senij- cn Bereidkunde, 25 boete subs. 25 dagen hecht A. \V.loodgieter, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg, Pclitieverord. Haarlem, vonnis Kantonr bevestigd. J. v. d. R., betonwerker, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Politic, vcrord Haarlem, vonnis kantonrechter bevestigd. Meermalen is er op gewezen, dat het onaerwijs op de lagere scholen practisch moet zijn en zich moet aansluiten aan dc eischen van dezen nieuweren tijd. Dit schijnt men in de Haarlemmermeer goed in te zien. Zoo leert men daar nu de leerlingen van de hoogste klassen, hoe zij in een officiecle reisgids den loop der treinen en trams kun nen lezen en uitrekenen het uur van ver trek en van aankomst, ingeval een reisje wordt ondernomen. Toen een paar jaar geleden in de Haar lemmermeer met den bouw van het groote electrische net werd aangevangen cn alle inwoners in de gelegenheid werden gesteld eleetriciteit in hun woning te krijgen, was i noodig niet alleen de ouderen voor ie lichten, maar ook de kinderen met raad gevingen en wenken te dienen. Daarom hebben B. en W. van Haarlem mermeer in de maand October 1922 reeds van alle hoofden van bijzondere en open bare schelen dc krachtige hulp en mede werking ingeroepen om de leerlingen, in verband met een door den directeur van het G.E.B. opgemaakte leiddraad, in te lich ten omtrent het gebruik van eleetriciteit en hen te waarschuwen tegen de groote ge- vare*, wefke kunnen zijn verbonden aan het klimmen in de palen van electrische geleidingen, enz. Naar 't schijnt, wenscht het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer op dezen prac tisch en weg voort te gaan. Immers is op initiatief van den heer Knaap, wethouder van onderwijs, die zelf een groot liefhebber van motorrijden is en door eigen ervaring heeft kennis gemaakt met allerlei verkeerde manieren van voet gangers en wielrijdders op den openbaren weg,aan alle hoofden van scholen toegezon den een exemplaar van bet handige boekje Regels van den weg", uitgaaf van den A. N.W. B. toeristenbond voor Nederland, met verzoek dat de onderwijzers op geregelde tijden met de kinderen van de hoogere klassen deze regels van den weg zullen be spreken, practisch toelichten en repeteeren. Tevens zal het mogelijk zijn om zoo'n boe- je als een herinnering van de school mee te TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. geven aan die leerlingen, die de school na het doorloopen van alle klassen gaan ver laten. Het gemeentebestuur van Zutphen wil blijkens een onlangs verspreid bericht hetzelfde trachten te bereiken, door aan de leerlingen der hoogste klassen van de open bare lagare scholen door een -politieman les te laten geven in het verkeer op den openbaren weg. De ervaring zal kunnen leeren, welke methode de beste resultaten geeft. Met 'i opbreken van de tramrails van de lijn SchotenVelsen worden al flinke vor deringen gemaakt. Men is nu reeds gevor derd tot Waterland. Het zal dus niet lang meer duren of aio rails zijn verdwenen en het is nu maar te hopen dat de herstellings werken aan den Rijksstraatweg spoedig ej\ afdoende geschieden. Nu de rails opgebroken is is het te be grijpen, dat dit betreffende deel van den Rijksweg niet bijzonder voor 't verkeer ge schikt is, vooral op de plaatsen, waar de rails niet achter de boomen lag, maar op den Rijksweg zelf. Dit is het geval tusschen Santpoort en Velsen. Vooral in dezen tijd is het verkeer daar levensgevaarlijk. Zoowel auto's, motor rijders als fietsers ondervinden daarvan de last en het is dan ook maar te hopen, dat de verbetering en een afdoende bestrating spoediger ter hand genomen wordt, dan men dit gewend is. Gistermiddag zat n St. Nicolaas op een paard (natuurlijk) in de Groote Houtstraat. Door het opdringende publiek werd het paard schichtig cn wilde blijkbaar maar weer den ouden weg gaan n.l. de daken van de huizen, daar scheen het zich beter thuis te gevoelen Om een aanloop te nemen ging het dier wat achter uit en zich reeds bij voor baat verheugen op de rustige daken, kwis pelde hij met zijn staart, en.... liep in dien toestand door de groote spiegelruit bij de firma Vroom en Dreesmann naar binnen, met net gevoig dat de zaak het gcheele verdere gedeelte van den dag een groot gat vertoon de, dat erg tochtte. Dc Commissaris van Politie te Zeist geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens goederen te zenden aan- of in reiatic te treden met Agardus Marinus v. Soest, geb. 14 April 1880, vroeger wonende Nooitgedacbt 66 te Zeist, sedert 6 Au gustus 1924 vertrokken naar Amerika, in lichtingen omtrent dién persoon bij hem Commissaris van Politie in te wnnen. Hij tracht thans nog van uit Amerika in rela- ^ie treden met kunstschilders en lijs- tenfabrikanten. Gisteravond omstreeks kwart over 7 uur, werd aan de politie kennis gegeven, dat er iemand beroofd was Een inspecteur en 4 rechercheurs trokken op onderzoek uit, en haalden alt een café aan de Kampervest 5 personen, welke zij naar het bureau overbrachten. Drie perso nen werden direct weer op vrije voeten ge steld, nadat gebleken was, dat zij met de zaak niets te maken hadden. De andere twee echter, de 25-jarige los werkman P. J. Yi K en de 28-jarige letterzetter C. D. Het bleek, dat zij met iemand, die den ge- heelen dag rondjes had gegeven, in het café kennis hadden aangeknoopt Toen deze weggegaan was, zijn zij hem achterna ge gaan en hebben hem op de Kampervest van een portefeuille beroofd. Bij foulleering werd op hen een bedrag van 122 bevon den, alsmede eenige premie obligaties. De benadeelde is vermoedelijk een zekere J. D. uit Den Haag, die echter nog niets van zich ^eeft laten booren. Ondertrouwd: 4 Dec.: W. v. d, Leek en R. C. Arnoldt. J. A C. Serodino en M. S. Verzijlberg. P. A. Wezenbeek en T. Folkcrsma. Getrouwd: 4 Dec.: K. Reek en W. J. Rip. Geboren: 30 Nov.: d. van K. W. Goossens v, Kalmthout. 2 Dec.: d. van C. J. Dingjande Keijzer. 3 Dec.: d. van H. M. KuiperPlasmeijer, z. van C. P. v. HorickJanssen. z. van G. J. Lips Bies. 4 Dec.: z. van C. Groenendijkvan Ocsterwijk Overleden: 2 Dec.: C. C. v. d. Werff, 81 j., Ripperdastraat, H. SchoenmakerHirs, 85 j., Keizerstraat. H v. Empelen, 72 j„ Lange Heerenstraat. 3 Dec.: J., 1 m., z van J. List, Dubbele Buurt. A. Geel, 69 j., Parklaan, 4 Dec.: H. de Vries, 17 j., Jan Huijgenstraat. Gisterenavond had in het gebouw St. Bavo een ledenvergadering plaats van den R. K. Volksbond Bij ontstentenis van den voorzitter nam de heer de Leeuw diens functie waar. Bij de mededcelingen werden o.m. bespre kingen gevoerd over het vieren van het En- cycliekfeest in 1925, Besloten werd bespre kingen te houden met de afdeelingen van de omliggende, plaatsen Hierna begrooling van den Volksbond en het gebouw St. Bavo, welke beide zonder aanmerking werden goedgekeurd Bij het bespreken over dc oprichting van een Reisvereeniging bleek, dat hiervoor on der de leden zeer veel animo bestond. Ver schillende leden deden zich direct als lid inschrijven Na het behandelen van het 5 afdeelingen systeem, werd bet financieel overzicht van de jaarfeesten ter tafel ge bracht. Hieruit bleek, dat deze feesten geen noemenswaardig verschil in den stand der kas hadden gebracht Na de rondvraag waarvan geen gebruik werd gemaakt werd de vergadering gesloten. Hedenmiddag half 2 werd de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1925 voort gezet. Afwezig de heeren v. d. Kamp, Kuenen en Adrian. Voortgegaan wordt met de algemeene be schouwingen over de begrooting. De heer REINALDA, wethouder van orenbare wc-ken, bespreekt de annexatie in verband met het gesprokene door den heer Peper. De grensregeling is reeds van ouden datum, n.l. van 1895 :n nu is er nog geen grensuitbreiding tot stand gekomen. Spr. verwacht inderdaad spoedig eên wetsont werp tot uitbreiding uezer gemeente. Deze begrooting staat in het teeken van de te f nauwe grenzen van Haarlem. Het is voor Haarlem noodig, zoo spoe- I dig mogelijk ruimere grenzen te verkrij gen. De groote moeite, waarvoor Haarlem thans staat is, dat het volkomen gehandi capt is, aan de uitbreiding eenige daad werkelijke uitvoering te geven. Voor de uitbreiding der stad is het noodig, nu reeds te weten, waar de grenzen moeten komen. Dat Haarlem nog geen industrie stad is, is voor een deel te wijten aan de te enge grenzen. De industrie kan men niet aan afdoende ruimte helpen. Er is ook geen grond meer voor den woningbouw j Dezer dagen beeft spr. met invloedrijke Kamerleden over Haarlem's annexatie ge sproken en dezen verklaarden, dat men een toestand, ais te Haarlem is, in geen enkele stad van het land aantreft. Haarlem zou 'n prachtige centrumplaats kunnen wezen door zijn mooie ligging, maar allereerst is grens- uRb-eidinc! daartoe noodig. Naarmate de grenzen niet uitgebreid zijn, zijn de hoogst aangeslagenen even over de rf-er1- «aan oner en hebben hun verplichtingen ten opzichte van Haarlem ver waarloosd. Haarlem wordt bewoond door arbeiders en middenstanders Dit karakter ligt ook in de begrooting en men moet dezen toestand in het oog houden bij het beschou wen van den financieelen toestand. (De vergadering duurt voort). APELDOORN, 4 Dec. Hertog Adolf Friedrich v. Mecklenburg en zijn gemalin gravin van StolbergRosma, zijn heden avond per trein van 8.18 uit Apeldoorn naar Mecklenburg teruggekeerd. H.M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik deden hun liooge gasten uitgeleide tot den trein, welke voor het tweede perron stil stond, ARNHEM, 4 Dec. Het gerechtshof alhier heeft heden in de moordzaak te Wychen bevolen, dat een onderzoek door deskundi gen zal worden ingesteld naar de geestver mogens van den beklaagde J. van Munster. Voor dit onderzoek werd de zaak naar den rechter-commissaris terug verv/ezen. LONDEN, 4 Dec. Austen Chamberlain de minister van buitenlandsche zaken, is he denmorgen via Parijs naar Rome vertrok ken, waar hij de vergadering van den Raad van den Volkenbond zal bijwonen Hij zal morgen te Parijs blijven om met Herriot, den Franschen Minister-president, te con- fereeren. MEDFGFDFELn DOOR Dc beurs opende heden iets vaster. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 951/, 951/2 b% Hederland 1923 101 Hg 'O'3/s 414 Nederland 1911 865/le 865/16 1% N.-l 1921 A 1023/16 '023/jg 6% N. 1. 1923 D 97 5/8 00 l"- O Holl. Lloyd Oude Vaart 69 67 dito Gem. Eigendom 541/3 Mij „Nederland" 1471/s 149 Scheepvaart-Unie 1251/2 Rotterd Lloyd '211/4 120 135 74l/2 74 Holl Stoomboot 251/4 25 H. V. A 423 424l/2 3623/4 364 73 73 Koloniale Bank '761/2 175 1343/4 135 Cert. Hand :i Mij. "73/4 I'?1/a 18®/ 118 Phoenix 881/j Geconsolideerde 1633/4 1661/3 340 347 "77/8 47/ g 47/ 8 1573/4 159 158 159 Cornp Merc. Arg. '81/4 18 Poerworedjo 1231/ 124l/2 3781 381 Senembab 388l/a 389 Deli Batavia 3671/, 368 Amsterdam Rubber 1575/g '573/4 Serbadiadl 1943/4 102 103 iVai Sumatra 125l/2 125 Dorltsche Petr 324 74l/a 75 148 149 '821/2 '27/8 223/B Comm. Maxwell 41/4 4 DECEMBER Woensdagavond te 7 uur had de voortge zette behandeling plaats van de agenda van Dinsdagavond 2 December. Voorzitter burgemeester Rij kens. Tegenwoordig alle leden. Na opening wordt de behandeling voort gezet van de kwestie der overdracht van de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden te Velseroord. De commissie van toezicht op de nijverheidsavondschool voor ambachts lieden adviseert de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden over te dragen aan het bestuur van de vereeniging voor ambachts- onderwijs. Wethouder LANDEWEERT zou na de lange dicsussie wel willen overgaan tot stem ming. Spr. heeft zijn zienswijze sinds lang al uitgeengezet en dit mag bekend veronder steld worden. Dan beantwoordt spr. de verschillende be zwaren, welke waren geopperd. Spr. is voor stander Van het verzorgen van het onderwijs van gemeentewege en niet van particulier initiatief. Het mandaat van den tegenwoordi- gen directeur zal op advies van den inspec teur van het onderwijs niet verlengd worden. De heer ten Napel was zeer ijverig leider, maar men ziet liever een technicus, wat de heer Ten Napel niet was. Ook behoeft de leiding niet tot één persoon te worden be perkt In de bespreking van de commissie was spr. niet de meening toegedaan, dat het nijverheidsonderwijs aan de ambachtschool moet worden overgebracht en dit is spr. nog. Toch brengt spr. een woord van hulde aan de commissie voor het onderwijs voor het ge nomen initiatief. Door het verzorgen van het onderwijs door de gemeente zal het onderwijs gebaat zij. Indien er klachten mochten zijn over den di recteur van de ambachtsschool, dat dient men dit ter kennis te brengen, maar niet hier. Dit moet ter juister plaatse geschieden. De heer SCHUITEMAKER vindt het een onaangename plicht, die men straks te vervullen zal hebben. Er is met lof gesproken over den heer ten Napel en toch gaat het hier alleen om den directeur ten Napel af te zet ten. (Ontkennend geroep) Dit vindt spr. een pijnlijk iets om zulk een ijverig man gedaan te geven, die toch zijn acte heeft, die hem het recht geeft als directeur op te treden. Hier zet men een bekwaam man af. De heer ROELSE vraagt, waarom de in specteur van het onderwijs er hier zoo vóór is, dat van leiding van de school wordt ver anderd. De heer TUSENIUS brengt wethouder Landeweert voor de woorden van lof aan de commissie voor het onderwijs dank. Dan zet spr. uiteen hoe de commissie tot haar ini tiatief kwam. Ook spr. brengt lof aan de lei ding van den heer Ten Napel. Ook spr. is het met den wethouder eens, dat het onderwijs ondjïr leiding van de gemeente moest blijven. Maar waar men nu is kan men niet blijven.' De toestand in de tegenwoordige nijverheids avondschool is niet langer houdbaar. Hier spreekt slechts het belang der jongens, die het onderwijs genieten. Het advies van de heeren Tusenius en Sluiters wordt tot voorstel gemaakt en onder steund door den heer Nijssen. De heer SLUITERS wijst er tevens op nog, dat de voorgestelde veranderingen in het belang van het onderwijs zijn. De toestand op de nijverheidschooï is niet langer houdbaar. De toestand daarentegen op de ambachtsschool is veel beter Dit houdt echter niet in, dat de leiding bij een samen voeging bij de ambachtsschool moet komen. Het gaat hier slechts om verbetering van het onderwijs. Wethouder LANDEWEERT beantwoordt nog de sprekers. Dan wordt tot stemming van het voorstél- Tusenius» Sluiters en Nijssen overgegaan en dit wordt aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de sociaal-Democraten, de Vrijz. Democraten en de heer Groene- veld. Reis- en verblijfkosten. In de vergadering van 20 Mei diende heer Tusenius de volgende motie in, welke werd aangenomen „De Raad verzoekt B. en W. een tarief voor vergoeding van reis- en verblijfkosten te ontwerpen." B. en W. bieden een concept-verordening ter vaststelling aan, hoewel zij blijven mee- nen, dat het wenschelijk is, den bestaanden toestand te handhaven. De financieele commissie meent, dat de leden van den Raad in dezelfde klasse in de verordening behooren te worden opgeno men, als waarin B. en W. voorkomen. Deze concept-verordening wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0 591/ 2 0 59 5 PARIJS 13 57l/2 13.571/2 BRUSSEL 12 37l/2 12 35I/ 2 WEENEN 0.35 0 347/8 11 53I/3 11.54 STOCKHOLM 66 75 60 05 KOPENHAGEN 43 80 43 50 CHRIST1AN1A 36 85 36.85 BAZEL 47 85 47 80 NEW-YORK 2 47l/2 2 467/8 ROME 10.80 10,75 Reglement Burgerl. Arm besturen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuw reglement voor de Burgerlijke Arm besturen en van daaruit voortvloeiende be sluiten. Tevens hebben B. en W. gemeend aan de leden der Armbesturen een admini strateur-controleur toe, te voegen. De bezoldiging yan dezen ambtenaar ach ten B. en W. dat gesteld kan worden op f 23003400, benevens eventueel f 100 voor vergoeding voor woninghuur. In verband hiermede stellen B. en W. voor de betrekking van administrateur der Bur gerlijke Armbesturen op te heffen en aan J. Bontenbal eervol ontslag als zoodanig te verleenen. De Sociaal-Democratische Raadsfractie dient hierop eenige amendementen in, die bij de artikelsgewijze behandeling in stemming zullen worden gebracht. Hieronder is ook een amendement der Soc.-Dem., beoogende de opheffing van het Kath. Burg. Armbest. De heer VISSER (Soc.-Dem.) zegt dat de motieven in de toelichting van B. en W. waren, dat het werk van de Armbesturen te veel was. Dan gaat spr. na, welke taak de te benoe men controleur-administrateur zal krijgen. E)it zal een betrekkelijk gemakkelijke taak zijn. Daarom moet zij ruimer worden opge- vat. Deze zal daarom moeilijker maar ook mooier worden. Spr. hoopt dat dit ook de bedoeling van B. en W. is. Spr. wijst er op dat eventueele bezuini ging door deze reorganisatie een illusie zal zijn en blijven. Het spijt spr.'dat B. en W. met deze reor ganisatie niet wat verder zijn gegaan. Spr. heeft hier het oog op hef bestaan van twee Armbesturen. Spr. betreurt het dat B. en W. niet heb ben gezorgd dat deze toestand wordt opge heven. Spr. acht't niet in 't belang voor de gemeente en ook niet wenschelijk. Door het bestaan van twee Armbesturen krijgt men ook verschil van uitkeering, waar door noodzakelijk wrijving moet ontstaan. Spr. vraagt of het de bedoeling is artikels gewijze te behandelen. De VOORZITTER antwoordt bevesti gend. De heer BOSMAN zegt dat twee burger lijke Armbesturen in een gemeente in Ne derland wel een unicum is. Vroeger was dit misschien mogelijk, nu echter zijn de toestanden veranderd. De Armbesturen worden gesubsidieerd door de gemeente. Wanneer het Katholiek Armbestuur mag blijven bestaan zouden er nog andere Arm besturen mogen komen, allen met subsidie. Dien kant mag het niet opgaan. Dit is in ge meentebelang en in belang der armen. Sa menwerking is volgens spr. een gebiedende eisch. Particuliere bijdragen mogen niet meer gerekend worden, bijna al het geld komt van de gemeente. Dit alles pleit voor één be stuur, volgens spr. De heer VERMEULEN gelooft dat men met alle beschouwingen niets verder komt. Men staat hier voor feiten. De Raad kan hier zich uitspreken, maar dan zullen Gedep. Sta ten het besluit weder vernietigen. Zoolang de Katholieken vasthouden aan hun rechten kan men hiertegen niets doen. Het spijt spr. daarom, dat deze kwestie nu weder ter sprake wordt gebracht. Spr. zou er verder voor zijn dat de benoeming van den controleur-administrateur niet door den "Raad geschiedde, maar dat B. en W. een ambtenaar voor deze taak zullen aanwijzen Hiervoor zijn verschillende voordeelen, wel ke spr. aanhaalt. O.m. is het werk van de zen ambtenaar niet zoo veeleischend dat dit al zijn tijd in beslag zal nemen. De he^r TEN BROEKE zegt, inzake de bezwaren omtrent de twee Armbesturen, dat hij zich kan voorstellen, dat een bepaal de kerkelijke richting haar eigen armen ver- Zorgt en dat de Katholieken er dus prijs op stellen hun Armbestuur te handhaven. De heer SCHUITEMAKER zegt, dat hij het tot zijn spijt met den heer Vermeulen niet eens kan zijn. De heer Vermeulen zegt, dat Gedep. Staten een besluit in deze kwes tie toch zullen vernietigen, maar hij had zich voor of tegen het voorstel moeten verklaren. Wat hemzelf betreft is spr. beslist voor de samenvoeging van de armbesturen tot een armbestuur. De heer SCHILLING is het ook met den heer Vermeulen niet eens. Ook al is het eens door Gedep. Staten ver worpen is dit nu geen reden dat men nu er over moet zwijgen'. Spr. zegt dat 78 der bevolking niet katholiek is, wel belasting betaalt, dus ook voor de subsidie van het katholieke armbestuur. Wanneer een ander armbestuur komt om subsidie kan men dat niet weigeren. Wanneer de kerk voor zijn armen wil zorgen, laat zij het doen. Wanneer zij subsidie noodig heeft, laat dan alle andere kerkbesturen subsidie krijgen Spr. vindt de tegenwoordige toestand onlogisch. Spr. verzet zich ook tegen het voorstel van den heer Vermeulen om een ambtenaar tot administrateur te benomen. Voor zulk een functie moet men een zeer geschikt per soon hebben. Spr. ondersteunt het voorstel om tot één arnmbestuur te komen. De heer TUSENIUS heeft nog van den heer Vermeulen niet gehoord de motivee ring, waarom twee armbesturen moeten blijven bestaan. Spr. wil ook den naam „arm bestuur" veranderen in „maatschappelijk hulpbetoon." De heer MAAS wijst er op, dat betoogd is, dat de katholieken bevoorrechting genieten, maar spr. wil dan wel eens vragen, waarvan de armen der soc. dem. trekken. Wanneer de heer Schilling schermt met een aantal vap 22 katholieken, waarom meent hij dan de minderheid niet in bescherming? Waarom vertrapt hij*dan de minderheid? Welke zijn echter de hoofdargumenten die men voor de opheffing van het Katholieke armbestuur aanvoert Wat zal het echter uitmaken of men arm lastige is van het katholiek armbestuur of van een ander armbestuur. Spr. ziet daarin absoluut geen-verschil. Het komt toch alies uit één beurs. Spr. wil echter over de zaak niet verder uitweiden, daar men toch niet tot overeenstemming zal komen. De heer NIJSSEN is van meening, dat, de armenzorg beter had kunnen blijven onder de leiding der armmeesters. Ook kan spr. niet inzien, dat de gemente benadeeld zou, zijn, door het feit, dat er twee armbesturen bestaan. De toestand was al van oudsher en is zoo gegroeid. Het spijt spr. dat de bespreking met minder aangename woorden moet geschieden. Wat den aan te stellen ambtenaar betreft, spr. vindt het, evenals de heer Vermeulen, beter, dat een ambtenaar als administrateur aangewezen wordt. Een persoon, die alleen deze taak zou hebben, zou te veel zijn. Wan neer een ambtenaar echter in deze functie wordt gesteld, zal hij ook nog ander werk kunnen verrichten. De heer ROELSE zegt, dat ook bij de soc. dem. overwogen is den naam te ver anderen. Wat betreft de Kerkelijke Armbesturen zegt spr. dat hij en de leden zijner fractie ook voor vereeniging der armbesturen zijn. Spr. ziet niet in waarom naast het gemeen telijk armbestuur ook een katholiek armbe stuur moet zijn. Den heer Maas antwoordt spr., dat het hier van de soc. dem. gaat tegen de kath. Staatspartij en niet gegen de kath.Godsdienst. Er is geen sprake van een aanval op een min derheid, maar de soc. dem. willen, dat de minderheid niet domineert. De heer SLUITERS vraagt of B. en W. hebben onderzocht, op welke voorwaarden een samenvoeging der armbesturen kan ge schieden. Spr. kan het billijken dat de ka tholieke raadslieden voor hun armbestuur opkomen maar begrijpt niet, welke nadeelen een samenvoeging voor de katholieken zal hptppifpnpfi De heer' VAN DER STEEN betoogt, dat de toestand moet blijven gelijk ze was. Wethouder HANDGRAAF wijst er op, dat van 1738 tot 1908 de toestand dezelfde bleef. Een besluit tot vestiging van één arm bestuur werd aangenomen, maar dit werd door Ged. Staten vernietigd. Wanneer nu zoolang de toestand goed is geweest, waarin is dan het katholiek armbestuur te kort ge- schc'en, dat men nu opkomt voor opheffing van het katholiek armbestuur. Spr. begrijpt niet) waaraan men hier aanstoot neemt. Als men motieven had, dan was het iets anders, maar motieven voor de opheffing van het Kath. armbestuur zijn in de vergadering nog niet gehoord. Spr. stelt zich voor, dat bij de door B. en W. voorgestelde verordening meer uniformiteit zal komen. De heer ROELSE vraagt den wethouder waarom hij het Kath. Armbestuur wil Wethouder HANDGRAAF antwoordt, dat dit het recht der katholieken is, waaraan zij zullen vasthouden tot het laatste toe. Ver der bespreekt spr. het voorscel van B. en W. Wat bezuiniging betreft, ook spr. meent, dat deze niet zoo groot zal zijn. De VOORZITTER vraagt, of men nu niet van replieken kan afzien. temmen zijn toch reeds bepaald. Hierop nen ech ter niet in. De heer VISSER repliceert. Er is ge vraagd we'belangen men zag in opheffing van net k th. Armbestuur/Volgens spr. waren dit belangt,, voor de gemeente. Spr. gelooft ook niet dat Gedep. Staten tegen de door de soc. dem voorgestelde wijziging bezwaar zullen maken. De heer BOSMAN wil er op wijzen, dat hïm bij deze zaak geen enkel anti-katholiek gevoel bij w s. Het was hem hier uitsluitend te doen om het belang der gemeente. De heer SCHILLING antwoordt dan heer Maas. Van vertrappen van de minder heid is geen sprake. Spr. meent dat veeleer sprake mag zijn van vertrappen der meerder- héid. Spr. wil ook eens er op wijzen hoe soc. dem. minderheden in katholieke steden worden behandeld. Na nog verwarde discussie wordt overge gaan tot stemming In stemming wordt ge bracht het voorstel Roelse en Visser om één armbestuur te maken. Dit wordt verworpen met 11 tegen 10 stemmen. De heer TUSENIUS stelt verder voor, dat de naam armbestuur zal veranderd wor den in den naam instelling van maatschap pelijk hulpbetoon. De heer VERMEULEN stelt voor de zaak aan B. en W. in handen te geven en een tijdelijk administrateur te bencemen en den tegenwoordigen te ontslaan. Dit voorstel wordt gesteund en aangeno men. Dan stelt de heer VERMEULEN voor te stemmen of de administrateur door den raad benoemd of door B. en W. wordt aange wezen. Hiermede zijn verschillende leden het niet eens. Een tijdlang wordt gediscussieerd, hoe verder gehandeld zal worden. De voorzitter stelt voor artikel 3 aan te nemen. De heer VERMEULEN dient een amen dement in, dat B. en W. dezen ambtenaar benoemen en niet de raad. Dit amendement wordt verworpen met 11 tegen-10 stemmen. Op dit artikel dient ook de heer VERMEU LEN een amendement in, waarin de tweede alinea van artikel 3 wordt gewijzigd en ver valt de zinsnede „die ambtshalve advisee- rend lid en secretaris-penningmeester is van elk der armbesturen. Dit amendement wordt verworpen met 6 stemmen voor.. Artikel 3 komt in stemming en wordt aan genomen met 4 stemmen tegen. Een motie TUSENIUS wordt aangeno men, waarin B. en W. verzocht worden bij de armbesturen advies in te winnen omtrent de naamsverandering. Aan J. Bontenba wordt dan eervol ontslag verleend als admini strateur der burgerlijke armbesturen. Administratie gasbedrijf en waterleiding. In overeenstemming met het advies vati de commissie voor gas en water, stellen B. en W. voor, in het raadsbesluit betreffende de beheersverordening te doen vervallen de woorden „door den administrateur" en te be palen, dat de administratie van de waterlei ding op dezelfde wijze zal worden gevoerd als die van het gasbedrijf. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Levering van brandstoffen. Op verzoek van den heer SCHILLING werd in de vergadering van 25 Nov. j.l. aange houden het verzoekschrift van de N.V. „IJmuider Brandstoffenhandel" inzake de le vering van brandstoffen voor de gemeente gebouwen. B. en W. adviseerden hierop afwijzend te beschikken. De heer SCHILLING zegt, dat door het gepubliceerde prae-advies van B. en W. aan de betrokken brandstoffenhandel nadeel is berokkend en een ander is bevoordeeld. Volgens onderzoek van een anderen deskun dige is het monst*- afgekeurde anthraciet zeer goed. Spr. vraagt voor den naam van de bena deelde firma of B. en W. de proef te willen herhalen onder toezicht. De heer MAAS zegt dat teleurstelling is gewekt bij dé aanbesteding van brandstof fen voor de gemeentelijke gebouwen. Ver schillende soorten zijn in verschillende dee- len ingeschreven. Voor turf schreven twee inschrijvers voor hetzelfde bedrag in. Spr. vond het beter dat het lot hier had beslist, hetgeen niet gebeurde. Sp"«. wil B. en W. in overweging geven, dat men in 't 't vervolg de inschrijving zoo regelt, dat teleurstellingen niet meer zullen voorkomen. De heer GROENEVELD wil voorstellen verdere moeilijkheden te voorkomen en bepaalde normen aannemen. Het Rijksbureau voor brandstoffeneconomie kan hierover inlichtingen verstrekken. Weth. DUNNEBIER antwoordt, dat de geheele zaak absoluut recht is. Men zou mis schien een andere regeling wenschen, dit is echter iets anders. Door de N. V. IJmuider Brandstoffen handel is een adres gestuurd en hierdoor is publiciteit aan de zaak gegeven. Aan B. en W. werd de zaak in handen gesteld om prae- advies. Na nog breede besprekingen tusschen Weth. Dunnebier en den heer Schilling wordt het advies van B. en W. aangenomen en de vergadering gesloten. Ingekomen was nog een beschikking van Gedeputeerde Staten, houdende handha ving van het bestreden raadsbesluit van 17 Juni 1924, waarbij medewerking is gewei gerd voor het verstrekken van gelden uit de gemeentekas^ voor de stichting van eene bijzondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw-gebouwde woningen te Wijker- oog. Industrie. Door B, én W. is toegestaan het 'verzoek van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken om op hare terreinen een inrichting te mogen openen voor het granu- leeren van hoogovenslakken R. K. Kring. Vrijdagavond om half zes houdt de R K. Kring een Sint Nicolaasfeest in hqt Patronaatsgebouw voor de kinderen van de leden van den Kring. De kinderen moeten op tijd aanwezig zijn. Alle Katho lieken hebben vrije toegang zoodat het wel niet aan-belangstelling zal ontbreken. S. K Baas f. Men schrijft ons: Het bericht dat meester S K. Baas overleden was, heeft men alhier met een zekere ontroering vernomen. Als oud-hoofd der school, reeds jaren gepensioneerd, hebben de Spaarndam- mers hem niet vergeten. Men hield van meester Baas, nog preken oud-leerlingen over hem met groot respect, en dat niette genstaande hij een streng man was! Zoowel buiten als in de school was hij de man die de orde in de hand had. In de school schijnt dat vanzelf sprekend, doch buiten de school is dit heel wat anders „Jongens daar komt meester aan!" dat wa< al genoeg en teekent tevens hoe hij zelfs op straat ontzag inboe zemde. Streng was hij en toch humaan, een uitnemend paedagoog een man van de klok! Vijf minuten vóór negen en vijf voor half twee, eenige tikken tegen de ramen met zijn sleutelbos, dat was genoeg Negen uur en half twee precies zaten allen op hun plaats en was de les begonnen. Baas was een man die liefde had voor het onderwijs cn ook voor de leerlingen. Daar zijn er die nu in Inaië een goede positie hebben als ingenieur of wat anders, die het eerste onderwijs bij meester Baas genoten hebben! De sterke man is helaas gevallen. Velen denken met dankbaarheid aan hem terug Zijn nagedach tenis zal in hooge eere blijven. Suikerfabriek, De campagne der suiker fabriek is thans zoo goed als afgeloooaii. Ruim 130 millioen K.G. bieten zijn verwerkt in 9 weken tijds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2