UIT ONZE OOST. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL De aardbevingen in Kedóe. De malversaties te Makassar. LEGER EN VLOOT. Promotie. Een Nedertandsche wereld- rondvlucht. Nederlanders op de luchtvaart-, salon te Parijs. Doodelijk ongeval, Een kolossale steen. ^ïRi?y\Li II IU r De Bühnenfestspiele te Bayreuth. Giaeomo Puccini, t De int. postzegeltentoonstelling te Parijs. Onaangenaamheden In een strafgevangenis. Drie maanden gevangenisstraf voor een melkvervalscher. Terugvordering van de haven gelden. Heilig-Land-Stichting, UIT BOEK EN BLAD. HANDEL EN NIJVERHEID N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Jaarbeursgebouwen. 4 teur van het R,K, Jongensweeshuis, Laurier gracht, alhier. Hoezeer zijn werken in het belang der ouderlooze jeugd werd gewaardeerd, bleek uit het groot aantal belangstellenden, dat hem kwam gelukwenscben en uit de stoffe lijke blijken van erkentelijkheid, die den jubilaris werden aangeboden. Bij deze gelegenheid ontving de heer Maartens tevens het gouden eerekruis „Pro Ecclessiae et Bontifiee". Uit Weltevreden wordt gemeld: Modjoten'gah is bedolven, het aantal doo- den is onbekend. De herstelde verbindings wegen zijn weder vernield. Er zijn vluchtc- lingenbarakken opgericht. Te Wonoboso wor den nog drie militairen vermist. De dessa Nangtjoloredjo, welke 125 bewo ners telt, is vernield. Slechts 35 van hen hebben zich aangemeld bij het bestuur. De scholen te Wonoboso zijn gesloten en het herstelwerk is gestaakt. De drie vermiste militairen zijn gevonden. Vier jaar gevangenisstraf voor Kapt. v. Beek. Aneta meldt: De Raad van Justitie alhier veroordeelde den kapitein van de gewapende politie, Van Beek, wegens verduistering van een ton en valschheid in geschrifte overeenkomstig den eisch tot vier jaar en den administrateur, Vos, wegens heling en valschheid in ge schrifte tot 3 maanden gevangenisstraf. Ge- ëischt was tegen laatstgenoemde 1jaar. Naar verluidt, is binnenkort weder eenige bevordering tot den rang van majoor te ver wachten bij de wapens der infanterie en der artillerie. Hieromtrent Weet het „Hbld." mede te deelen, dat de organisator thans bezig is met het vormen van een comité, dat zich tot taak zal stellen te onderzoeken hoe de ver wezenlijking van dit plan in financieel en technisch opzicht mogelijk is De volgende heeren hebben zich thans reeds bereid verklaard in dit comité zitting te nemen: P. J. J. Haazevoet, liid der Eerste Kamer der Staten-Generaal; prof. P. Meyer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Jhr. H. L. Quarles van Ufford, di recteur der N.V Zeehaven en Kolenstation Sabang en C. G. Vattier Kraane, directeur Blauwhoedenveem-Vriesseveem. Er zijn reeds van verschillende kanten door groote firma's toezeggingen gedaan voor de uitrusting van 'het vliegtuig. Zoo krijgt de organisator gratis beschikking over ©en volledig luchtfotograRetoestel en radio- ontvang-apparaat; allerlei instrumenten be nevens de uitrusting der bemanning. Naar aan het „Hbld." gebleken is, wordt er aan dit plan energiek gewerkt, zoodat binnenkort nadere bijzonderheden kunnen worden tegemoet gezien. 5 December zal de Internationale Lucht vaart-Salon te Parijs geopend worden. Het Haagsche Aneta-kantoor ontleent daarover aan het Fransch? vakblad „Les Abes": .Bijna alle groote Fraoschc vliegtuig bouwers zullen vertegenwoordigd zijn. On- tki de buitenlandsche deelnemers zal Ne derland schitterend vertegenwoordigd wor den, want de 3 Neder'nut scha vliegtuigfa brieken: de Nat Vliegtuig-industrie (bou- wei Koolhoven), dc Ned. Vliegtuigfabriek (bouwer Fokker) en de Vliegtuigenfabriek Pander zullen ieder een voorname plaats innemen. Wij hebben er niets op tegen, dat de firma Fokker in de Salon vertegenwoordigd is. Welke ook de persoonlijke neigingen van den heer Fokker mogen zijn, het blijft een feit, dat hij een Nederlander is, dat zijn fabriek Nederlandsch is en dat hij dus niet geweigerd kan worden op een internationale tentoonstelling als deze. Het toeval heeft gewild, dat Fokker en Koolhoven naast el kaar kmen te staan. sche versterking» troepen in Egypte en den Soedan aan. - Woensdag heeft op den weg van Den Bosch naar St. Michielsgestel een ernstig auto-ongeval plaats gehad, J. Eyckeraans, landbouwer te St. Michielsgestel, begaf ziel met eenige kameraden per fiets naar Den Bosch. Links van den weg rijdende wilde hij uitwijken voor een autobus der maatschappij Quito, doch hij werd gegrepen en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. De man laat vrouw en kind achter. De plannen voor 1925. Van 22 Juli tot 20 Augustus zal, naar de Tel. meldt, het Bayreuther-seizoen 1925 ge houden worden. Men zal uitvoeren: „Die Meistersinger von Nürnberg" (22 en 31 Juli, 5, 11, en 19 Augustus): „Parsifal" (23 Juli, 1, 4, 7, 8, 10 en 20 Augustus); en „Der Ring des Nibelungea). De plaatsen kunnen in bepaalde series worden besproken, eventueele be sprekingen worden ingewacht: voor 15 De cember voor de z.g. „Patrone," na-dien da tum voor het publiek. Alle verzoeken om in lichtingen verstrekt Verwaltung der Bühnen festspiele, Bayreuth. Het stoffelijk overschot van Puccini is te Milaan aangekomen, waar het in de kerk van San Flderle geplaatst is. Naar de Tel. verneemt, zal'de Internatio na postzegeltentoonstelling te Parijs in 1925 worden gehouden van 30 April tot 10 Mei in het beroemde Pavilion de Marsan (vleugel van het Palcis der Tuileries). Beschermheeren zijn o.m. de minister van Koloniën en de onder-secretaris de l'Etat des Postes. Als eere-voorzitter zal fungeeren M. Lang- lois, voorzitter van de Fédération des Société philateiique de France. Tot commissaris-generaal voor Nederland, die de belangen van de Nedcrlandsche in zenders zal behartigen is benoemd de heer Léon de Raay, te Watergraafsmeer. Tot leden van de internationale jury zijn benoemd de heer G. V. van der Schooren, voorzitter van den Ned. Bond van Postzegel verenigingen en de heer P. Costerus, te Edam. In bosschen te Berguraerheide (Fr.) Is een keisteen gevonden, waarvan de zwaarte op 5000 K.G. wordt geschat. Naay Het Volk verneemt, hebben zich in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- Éen weer onaangenaamheden met aldaar ver lijf houdende dienstweigeraars voorgedaan. Eenigen van hen weigerden, naar de direc teur aan het blad mededeelde, opdrachten uit te voeren, hoewel de wet het uitoefenen van werkzaamheden voorschrijft. Als straf werden de werkweigeraars in de cel opge sloten. Degenen die op zaal bleven zoowel als de gestraften, weigerden hierop als pro test voedsel te gebruiken. Maandagmorgen is deze hongerstaking door tien dienstweige raars begonnen. Thans blijven nog vier van het voedsel weigeren. DE FOKKER VII. Aueta meldt uit Bandoeng: De Fokker VII is te Kalidjcti gedemon- art. 73. Hij citeert ook het geval te Arn hem, waar van de 160 handteekeningen er maar 12 waarde bleken te hebben. In Utrecht liet men teekenen door ouders die jongens hadden, terwijl het voor een meis jesschool was. Met slinksche streken tracht men oprichting van scholen mogelijk te ma ken. De minister kan dit niet helpen, maar hij moet onderzoek instellen. Het zijn slink sche streken, kwade praktijken en spr. be grijpt niet dat de rechterzijde niet wil mee helpen om deze tegen te gaan en door een commissie dit punt te laten onderzoeken, opdat er paal en perk aan gesteld wordt. Dat de bijzondere opleiding in het nauw is gebracht, spreekt deze afgevaardigde aan de hand der cijfers, die een daling van het openbaar en een stijging van het bijzonder opleidingsonderwijs doen zien, met nadruk tegen. Spr. begrijpt niet, hoe men durft vol houden, dat het bijzonder onderwijs is ach tergesteld. Hij hoopt, dat de minister de juistheid van spreker's cijfers zal erken nen. De houding van den minister, tegen over de parallel-klassen acht iiij onjuist. In groote steden zijn zij onvermijdelijk en spr. ziet er ook geen nadeel in. Is de voorlichting, die de minister krijgt nopens de wenschelijkheid van opheffing der opleidingsscholen wel altijd juist? Spr. vertelt een geval van een wethouder, die over een voorgenomen opheffing praatte met een hoofdambtenaar. Deze zeide, dat de minister wel stapelgek moest zijn, als hij naast een kwijnende bijzondere inrich ting een rijks-zuigpomp liet bestaan, Spr. komt op tegen de bewering van mej. Westërman, dat de opheffing van het ambu- laniisme in het nadeel van de school is ge weest. Hii begrijpt niet, hoe het plaatsen van den besten onderwijzer voor een klas in het nadeel van het onderwijs kan zijn. Dc heer RUTGERS (A.-R.) meent, dat de Vrijheidsbond een tweeslachtige politiek betracht. Als die bond zijn zin had gekre gen, dan waren verschillende voorstellen verworpen. De heer HEUKELS (A.-R,) bepleit een regeling voor het bijzonder bewaarschool- onderwijs en verplichting voor de gemeen ten om voor dit onderwijs te doen wat zij voor het openbaar bewaarschoolonderwijs doen. 1 en aanzien van het kweekschoolonder- wijs uit spr eenige wenschen, o. a. wat betreft het school-eindexaraen. Algemeen beschouwt men dat als zeer geslaagd. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) heeft niet de scherpe critiek gehoord die in het Voorloopig Verslag is geuit. Hij verdedigt het Nijverheidsonderwijs, waar voor altijd nog vele millioenen worden be schikbaar gesteld. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.) be spreekt de salarissen der -onderwijzers, die Voor den politierechter te Zwolle stond terecht G. B., landbouwer te Bunschoten, die regelmatig melk leverde. Een keurmees ter van den keuringsdienst van waren te Utrecht nam tijdens het vervoer een mon ster melk van beklaagde en vond in de bus „een op melk gelijkende vloeistof" Beklaagde bekende zijn melk te hebben aangelengd. Dr. van der Laar, directeur van den keuringsdienst1 te Utrecht verklaarde, dat het hier een vervalsching betrof, als hij nog nimmer had aangetroffen Hij vond twee deelen water op één deel melk. Beklaagde werd tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De Haagsche rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de procedure aangevangen door een aannemersfirma tegen de gemeente 's-Gravenhage tot terugbetaling van betaalde haven- en liggelden, welke de eischende par tij had moeten voldoen voor door haar gebe zigde vaartuigen, die in verband met de uit voering van een werk ten behoeve der ge meente in dienst waren geweest. De aanne mersfirma achtte de heffing dier haven- en liggelden onrechtmatig, omdat volgens de betreffende verordening schepen, welke uit sluitend ten behoeve der gemeente gebezigd worden, zijn vrijgesteld, als hoedanig de on derhavige vaartuigen zouden zijn aan te merken. Dc gemeente had dezen eisch be streden op grond dat de vrijstelling slechts betrekking zou hebben op schepen, die on middellijk in dienst der gemeente worden gebruikt, hetgeen van het materieel det cischeres niet kon worden gezegd, met welk standpunt de Officier van Justitie zich bij conclusie had vereenigd. De rechtbank heeft overwogen, dat voor de interpretatie der tegenwoordige verorde ning van belang is de verordening, regelende dezelfde onderwerpen van 1853, deze laatste behtlst vrijwel dezelfde uitzonderingsbepa ling als de tegenwoordige, die zich uit de oudere heeft ontwikkeld. Zou dus juist zijn, hetgeen de eischende partij beweert, dat in 1853 aan vaartuigen, die onmiddellijk in dienst der gemeente worden geëxploiteerd, nog niet gedacht werd, dan zou deze om- Men verzoekt ons opname van het vol gende: Voor degenen, die van plan zijn in den wintertijd de Heilig Land-Stichting te bezoe ken, is het aangenaam te weten, dat een der priesters 's morgens tegen 11 uur gewoonlijk zijn rondgang maakt en 's middags om half 2 4 2 uur. Voor de parochie van de Heilig Land- Stichting heeft het schoolbestuur „Sedes- Sapientiae" eene schitterende zaal gebouwd, van plus minus drie honderd zitplaatsen Zondag 7 December wordt de nieuwe zaal ingewijd en ontvangt men er plechtig den Sint. HET KERSTNUMMER DER KA THOLIEKE ILLUSTRATIE. Uitg N. V. Drukkerij de Spaamestad Haarlem. 'Dit Kerstnummer bevat behalve twee fraai gekleurde platen naar een schilderij van Frans Hals en Francoisse, en meer dere losse platen op carton uitgevoerd in koper-diepdruk, een schat van Kerst- en andere verhalen, gedichten enz., verlucht en verduidelijkt door fraaie afbeeldingen binnen en buiten den tekst. De in kleurendruk gehouden omslag ver hoogt de aantrekkelijkheid van dit waar devol nummer, dat laag in prijs zijnde, prachtige lectuur biedt in de maand De cember voor de huiskamer. Een mooi Kerstlied aan 't slot, (muziek van Willem Galesloot Czn., woorden van Louis Kuitenbrouwer) zal aan alle beoefe naars en liefhebbers der edele muziek kunst, welkom wezen. Wij durven dit prachtige Kerstnummer een ruim en vlot debiet voorspellen JAARLIJKSCHE BOEKENSCHOUW 1924, Lustrum Uitgave Het Neder- Iandsche Boekhuis, Tilburg. Naar aanleiding van het eerste lustrum van het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg en van bovengenoemde uitgave, is de Jaarlijk- sche Boekenschouw thans verschenen als een monumentaal boekwerk, met «en over- In de heden gehouden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders van de N.V. Mij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen i: verslag uitgebracht over de werkzaamheder in 1923, welk Verslag benevens de Balans en Winst- en Verliesrekening over dat jaer, ongewijzigd zijn goedgekeurd. fleb bet nltstekendste «na te bieden dat iemand wenschen kan, boe za! de wereld het weten, indien gif niet adverteert. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6