$PAARNE-foMK' f40- IN EN OM HAARLEM. SxA. Vrijdag 5 December 1924 47ste Jaargang No. 15909 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. BEGROOTING5PRAATJE. II. Bewaar geen sommen van beteekenis zelf. Het geld dat in Uw brandkast ligt werkt niet. Het wordt nooit meer, wel soms minder. Laat Uw overtollig kasgeld geld verdienen door het a deposito t© geven bij een solide bank. Het aanblijven van Minister Aaiberse. EEN VERKLARING AAN DE TWEEDE KAMER. HET SUBSIDIE VOOR DE VROEDVROUWENKWEEKSCHOOL TE HEERLEN. Agenda 6 December VOOR PATER STAAL. Een Algemeene R. K. Propagandaclub. Vereenigiug van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen. DE GRENSREGELING VAN HAARLEM. MINISTER RUYS DE BEEREN- BROUCK KOMT TE HAARLEM Rijwielen gestolen. Het rijwielmerk. Ongeluk. VOOR DEN POLITIERECHTER. Personalia. Willem Andriessen. Een jubileum. Een lage streek. Haarlemsche Kaderlandstormvreen. „Kenncmerland''. J. J. WEBER ZOON Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Het Triduum voor Duitsch sprekende Katholieken in de St. Antoniuskerk. Examens Instituut „Pont". Opheffing winkelsluiting. Nederl. Stenografen Vereen. „Stolze Wery". Statuten. Giften. Haarlemsche Handelsvereeniging. Het St. Nicolaasfeest voor de weezen. De aboiNMNtftsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge ae verzekeringsvoorwaarden, X Oflfllfl Levenslange geheele on X °7Kfï een ongeval met 4 OKfï bij verlies van een hand, X 5Im6 f61i kth i e rf 5Q bMn'of "arm tsaren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: öllUÖ." geschiktheid tot werken; 1 <J."® doodehjken afloop. T 4.0IJ.- een voet of een oog, 1 dij verlies van een andere vinger. Alvorens wij, om met den heer de Braai te spreken, verschillende graantjes uit de al gemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting gaan pikken, nog een enkel woord over het belastingsysteem. Wethou der Reinalda, die gisteren de middagzitting met een rede van ander half uur opende, verzette zich als minderheid van B. en W. tegen het geldende stelsel. Hij knoopte dezs afwijkende meening als conclusie aan een overigens knappe uiteenzetting over de an nexatie. De noodzakelijkheid van uitzetting der Haarlemsche grenzen werd zeer duide lijk door hem aangetoond. Naar alle kanten ging hij het Haarlemsche grondgebied na om aan te toonen, dat er nergens meer een plekje was om aan de industrie gelegenheid te geven zich te vestigen of uit te breiden, aan bouwers om villa's of arbeiderswonin gen te zetten. Nergens is meer ruimte. Invloedrijke Kamerleden, met wie de Wet houder dezer dagen besproken heeft, geven dan ook volmondig toe, dat geen gemeente zóó beklemd is als Haarlem. Na dit sympathieke betoog kwam de heer Reinalda met een zeer vreemde conclusie. De toestand van Haarlem dwingt z.i. tot zoo spoedig mogelijk opgeven van het stelsel van het evenredig heffingspercentage en in voering van een eigen progressieve heffing. En wel om deze reden: het thans geldende stelsel voert tot een telkens wisselend be lastingpercentage en er is voor een bevol king in een gemeentehuishouding niets meer gewenscht dan een stabiele belasting heffing. Er schuilt veel waars in deze rede neering, maar zij bewijst niets. Immers, ook bij de gemeentelijke progressieve heffing heeft men geen onveranderlijkheid. Iedereen kent toch het wisselend vermenigvuldigings- cijler in andere gemeenten! Maar het groote argument van den heer Reinalda was: een evenredige heffing dring! altijd naar bezuiniging; altijd, bij iedere nieuwe uitgaaf, wordt geroepen: pas op, anders kan het percentage niet naar bene den. Dat houdt de ontwikkeling tegen. Wc zouden op deze wijze een kleine, peuterige gemeente blijvenl Is dit verwijt tegen het geldende stelsel niet juist de grootste lof? Haarlem, dat volgens den heer Reinalda zelf een stad van bijna enkel arbeiders en middenstanders is geworden, en waaruit ook zelfs na een gelukkig geslaagde annexatie de kapi taalkrachtigen zoo gemakkelijk kunnen vlucn- ten (Heemstede) Haarlem kan niet voor zichtig genoeg zijn. Een sterk progressief be lastingstelsel zou van Haarlem een gemeente van paupers maken. En wat heeft men aan een prachtig stelsel op papier, wanneer men er geen geld mee binnen krijgt? Met enkel 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting wat naar algemeene overtuiging het meest rechtvaardige stelsel is de kapi taalkrachtigen binnen de gemeente houden en ze er liefst nog naar toelokken, is toch heel wat verstandiger dan met een progres sieve eigen heffing alle vermogenden weg te jagen. Hoe denkt de heer Reinalda van zulk een weinig kapitaalkrachtige bevolking de belastingbedragen tr halen* vooral zijn gewenschte verbeteringen? Andere raads leden als de heeren Castricum, Klein, de Braai en Joh. Visser, die men toch moeilijk tot de „conservatieve" elementen kan reke nen, gaan volgens hun uitdrukkelijke verkla ring dan ook met een gerust hart en een gerust geweten met B. en W. mee. Bij hen spreekt blijkbaar de logica sterker, terwijl de theorie het bij de socialisten moet doen. Er was nog één moeilijkheid in het debat blijven hangen, n.m. de opmerking van den heer Joosten tot den heer Slingenberg: B. en W. beweren, dat de uitgaven 314 tön omlaag zijn gegaan; ik houd vol, dat er integendeel con half millioen te kort is. En hoe kan bij dezen stand van zaken ooit op verlaging van het evenredig heffingspercentage gerekend j worden? In repliek heeft de heer Joosten zijn bedoeling verduidelijkt. Had hij gelijk, dan zou het belastingsysteem inderdaad on houdbaar zijn. Maar bij de nadere verklaring bleek de opmerking heelemaal niet zoo ge wichtig; Wethouder Slingenberg noemde ze in dupliek zelfs dwaas. De heer Joosten had zijn hcele betoog hierop gebaseerd, dat de post belastingen van ruim één millioen alleen bij een kohier van 34 millioen zou te krijgen zijn met een evenredige heffing van 3 pCt. Waar nu het kohier vermoedelijk maar even 30 millioen zou opbrengen, zou er dus niet met 3 pCt., laat staan met 2 'A of 2 volstaan kunnen worden. En wat zou dat in de toekomst geven? De Wethouder toonde in dupliek de dwaasheid dezer redenering aan. De heer Joosten had n.m. vergeten, dat belastingjaar en dienstjaar der begrooting elkaar niet dekken, (Dienstjaar 1 Januari31 December: belastingjaar 1 Mei tot 30 April.) En nu ging het bij deze bespre king niet over de geheele belasting, ma?* over dekking van 't eerste deel n.m. 560.000. F.n dit cijfer was al dezer dagen bij nadere nota tot 516.000 teruggebracht. Bovendien zijn er aanwijzingen, dat het kohier zal op leveren 35 millioen, terwijl de dienst 1924 hoogstwaarschijnlijk 80.000 (vermoedelijk nog grooter) batig saldo zal opleveren. Een en ander gaf aanleiding om voor 1925—1926 een evenredig heffingspercentage van 2 pCt. in het vooruitzicht te stellen. Het verheugt ons, dat de Wethouder op zoo stevige gronden de meerderheid van den Raad kon adviseeren; gaat met de tot nog toe gevolgde tactiek voort! Wij komen nu aan enkele minder belang rijke opmerkingen. Ten eerste een klein beetje politiek, dat om den hoek kwam kijken. De heer Gerritsz had in zijn eerste rede gezegd, dat de democraten van chris telijke huize tegenwoordig hoe langer hoe minder democraat worden. Van alle drie de christelijke partijen in den raad is hier tegen krachtig verzet aangeteekend. De heer Joh. Visser, wij bedoelen den christ. hist, afge vaardigde, zeide, onder heftige interrupties van de roode heeren: die democratie van u duurt niet veel langer dan totdat gij vol komen de macht hebt. Dan wordt gij door de uiterste elementen voortgedreven, ver liest alle gematigheid en zijt weldra de grootste tyrannen. Op één punt blijft gij de vrijheid getrouw, n.m. op het gebied der zedelijkheid, maar daar wordt uw vrijheid al heel gauw bandeloosheid. Met zulke demo craten gaan wij niet graag samen! De heer de Braai, de werkliedenvriend der anti-revolutionairen, zei het wat minder scherp, maar niet minder overtuigend, dat er wel een tijd is geweest, dat de democraten van verschillende richtingen meer met el kaar samen gingen, maar dat was, toen men onder de christelijke politici zelf sociaal-economisch nog ver van elkaar af stond. Die tijd is echter voorbij; wat ver- eenigt is thans veel sterker dan wat scheidt Mr. Heerkens Thijssen onderstreepte dat met zijn eigen lange ervaring en wees er op, dat de nuances in de christelijke partijen zóó klein zijn, dat er absoluut voor een af scheiding van democraten geen aanleiding is. Ook de heer Klein releveerde bij de replieken de voornaamheid der christelijke beginselen boven de kleine meeningsver- schillen over materieele dingen en wees op het principieele verschil, dat tegenover de vrijzinnigheid van alle andere zich noemen de democraten altijd blijft bestaan. De roode heeren mogen zich dat alles weer eens voor gezegd houden en zich geen illusies over den uitslag van volgende ver kiezingen maken! Vervolgens nog enkele opmerkingen over het onderwijs, het georganiseerd overleg cn de woningvoorziening. Mr. Bruch, de be kwame verzorger van de onderwijsafdeelmg, had alleen van den communist Peper scherpe critiek te hooren. De bijl der bezui niging werd aan den boom van het volks onderwijs gelegd enz. De Wethouder heett die beweringen op zijn bekende welspre kende wijze totaal te niet gedaan. Feitelijk was dat overbodig. Niet enkel, omdat de verwijten uit den mond van den heer Peper kwamen, maar ook, omdat vrijzinnige en deskundige mannen als de heeren Boes en Loosjes het beleid van mr, Bruch roemen als ware de Wethouder de vurigste voor stander van openbaar onderwijs. De heer Boes wees er den heer Peper op, dat de zoogenaamde verslechtering van het volks onderwijs hierin bestond, det er nu 18 klas sen waren met 40 leerlingen, 18 van de 172! En van mr. Bruch vernamen wij, dat het ge middeld aantal leerlingen per klasse nog al tijd het cijfer 30 niet heeft bereikt. Is het dus wel de moeite waard, om maar telkens de frasen van den heer Peper te weerleg gen? Serieuser waren de aanmerkingen, welke van verschillenden kant op het openbaai voorbereidend onderwijs waren gemaakt. Mr. Bruch gaf zelf toe, dat Haarlem hier een beetje achter is. Maar hij pleitte te dien op zichte een reeks van aannemelijke veront schuldigingen. Bovendien kon hij in hït vooruitzicht stellen een voordracht om ov.r te gaan tot den bouw van een openbare voorbereidende school in het zuiden dar stad, terwijl men al bezig is om plannen voor een zelfde school in het noorder kwar tier uit te werken. Wij voor ons voelen weinig aandrang voor die haast, hebben integendeel den indruk, dat men dat oude bewaarschoolstelsel onder den wijdschen naam van voorbereidend on derwijs al weer aardig aan het opschroeven is. Men spreekt daarbij van problemen, vraagstukken, stelsels en systemen om van te duizelen, gelijk heel ons onderwijs onder paedagogische frasen en theorieën begra ven ligt. Jammer, dat de resultaten aan a! die kosten en moeiten zoo weinig beant woorden! Over het Georganiseerd Overleg zijn oox nog heel wat noten gekraakt. De heer Reinalda beweert een schema voor reorganisatie klaar te hebben. Dat zui len wij dus afwachten. Het grootste bezwaar (van de heeren Klein, Heerken- Thijssen, Loosjes enz.) gaat tegen het deelnemen van raadsleden in de centrale commissie aan de. discussies. Daardoor binden die leden zich, aldus de critiek, terwijl zij slechts hebben le luisteren en eventueel den Raad voor te lichten. Wethouder Reinalda staat daaren tegen op het standpunt, dat raadsleden wel degelijk in het georganiseerd overleg mede leiding aan de discussies moeten geven. Op deze wijze is het z.i. alleen mogelijk om de behandeling van de arbeidsvoorwaarden van het personeel buiten de politiek, buiten den Raad te houden. Dit is zeker een pracht:g ideaal; alleen vergeet de heer Reinalda daarbij, dat daarvoor eerst wijziging der gemeentewet noodig zou zijn en minstens do Raad eerst een uitspraak zou moeten doen om de vaststelling van loonen en verdere arbeidsvoorwaarden alleen maar formeel aan zich te houden. Tenslotte de Volkshuisvesting. Wethoud-i Reinalda heeft daaromtrent groote vellen met cijfers overgelegd, die in het verslag zullen worden opgenomen. Misschien is er later nog aanleiding daarop terug te koman. Voor zoover de getallen nu reeds te over zien waren bleek, dat het niet zoo gemak- R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag- av ond. Tel 1671 R. K. Leeszaal en uitieenbibliotbeeb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur. be- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voo: Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint kelijk is om de tegenwoordige bewoners van minderwaardige krotten naar de nieuwe gemeentewoningen „over te hevelen. Van de meer dan 900 gezinnen, die hiervoor in aan merking komen, betalen er 770 thans min der dan 3.50 huur bij inkomsten beneden 35 per week. De moeilijkheid blijkt dus ook hier dezelfde te zijn, welke zich bij de betere arbeiderswoningen en bij den mid- denstandswoningbouw voordoet: er is alleen een redelijke exploitatie te krijgen bij huren ver boven de draagkracht der bewoners; net groote probleem der geheele volkshuisves ting. Niettemin deelde de Wethouder mee, dat er weer plannen voor den bouw van 300 ar beiderswoningen in voorbereiding zijn. In den laten avond zijn de algemeene be schouwingen geëindigd, waarna gestemd werd over de vele ingediende voorstellen Een paar van onschuldigen aard namen B. en W. over; dat over de benoeming van een verificateur nam de heer van Liemt voorloo- pig terug, omdat B. enW. de zaak in onderzoek hebben. Het voorstel Loosjes omtrent de in stelling van een schoonheidscommissie ging naar B. en W. om praeadvies. Alle andere voorstellen (verandering belastingsysteem, gasprijsverlaging, afschaffing zakelijke be drijfsbelasting, afschaffing vacantietoeslag, herziening v.h. reglement van den gemeente raad) werden verworpen. Aangenomen werd het voorstel van B, en W. tot gedeeltelijke uitkeering van den vacantietoeslag en met 25 tegen 9 stemmen het voorstel-Gerritsz, waarbij de Raads leden zich zelf telefoonaansluiting gaven op koste van de gemeente. Over dit laatste zullen wij enkel maar zeggen, dat wij het een onverstandig besluit vinden. Tot middernacht is toen nog door ver gaderd over de posten der eerste hoofdstuk ken. En de volgende week gaan we verder Er is nog geen land in zicht!.... B m- Bij den aanvang van den avond-vergade ring van de Tweede Kamer op Donderdag, heeft de Minister van Arbeid, de heer Aal- berse, de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter, Nadat mij gebleken is, dat de door den heer dr. Schokking afgelegde verklaring niet de bedoeling heeft gehad, wantrouwen uit te spreken in de persoon of het beleid van den Minister, heb ik mij bereid verklaard de behandeling mijner begrooting met de Kamer te hervatten. Met betrekking tot het votum der Kamer over het amendement-Boon stel ik er prijs op, het volgende mede te deelen: Uit hetgeen ik op 27 November in deze Kamer sprak, kon blijken, dat het onder zoek, hetwelk door het Departement van Financiën werd ingesteld, in zooverre nog niet voltooid was, dat nog overleg werd ge pleegd over voorstellen, die wellicht tot vergrooting der inkomsten zouden kunnen leiden. Het is mijn voornemen, om zoodra de resultaten van dit nog hangende onder zoek, voor Zoover noodig vervolledigd, be kend zullen zijn, het initiatief te nemen tot de indiening eener suppletoire begrooting, welke ik vergezeld zal doen gaan van de mededeeling der resultaten, waartoe dat on derzoek heeft geleid. Sociëteit „Si. Bavo", Gewone zittingen 4 uur Zangles 1 uur St. Nicolaas- feest Volksbond half 2. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 —El- ken Donderdag van 89J4 uin> Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan- dags van 23 uur Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf f 411.31 Moedige Pater, gij gaaf weder Naar 't uw dierbaar Missieland, Blijft gij ons weer dikwijls schrijven In de Nieuwe Haarlemsche Courant? Wij dan bidden voor U altijd Met een kleine gift ten afscheid. Familie M. 3, Voor een St. Nicolaascadeau voor Pater Staal, Geven we gaarne allemaal Omdat 't is voor de arme heiden, Die uw komst zoozeer verbeiden. N. N. E Voor de zwartjes van Pater Staal 1. N. N. °'50 Wij vernemen dat het initiatief tot op richting van een algemeene R.K. Propagan- da-club reeds genomen is en dat binnenkort de bijeenroeping van alle belangstellenden zal plaats hebben. Wij ontvingen een aantal bewijzen van in stemming, die wij te gelegener tijd aan het voorloopig comité zullen overdragen. Tot zoolang kan men ons desnoods in den vorm van een naamkaartje blijken van instemming zenden. Wij ontvingen o.m. ook onderstaanden brief, dien wij nog gaarne publiceeren: Aan den heer Hoofdredacteur der „Nieuwe Haarlemsche Courant". „Uwe bewijzen van instemming verwacht gaarne", enz. Aldus eindigt uw „Open brief aan Röomsch Haarlem." Zeer geachte Hoofdredacteur, en wie zou dat bewijs niet uit geheel zijn hart geven? Ik gaarne, die zoo een volle overtuigd ben van ons groot te kort in het leven voor God en Kerk, Hoe dikwijls reeds heb ik gesproken over en gezocht naar middelen, om ons fataal sleurleven, waar het gaat om leven of dood van onze allerhoogste en heiligste belangen, op te wekken uit den dommel, waarin alle leven en energie dood schijnt! En daar komt u met uwen heerlijken op roep! „Allereerst versterking en verbetering der Roomsche beginselen." „Eigen heiliging sta voorop en daarnaast die van anderen". „Een Roomsch leger", vraagt u, „een leger van propagandisten!" Mijnheer de Hoofdredacteur, gij hebt „den bazuinstoot" gegeven en de Presidente van den R.K. Vrouwenbond in Haarlem, heeft hem goed in de ooren hooren klinken! Als u haar noodig heeft met haar vrouwen, dan roept u ze maar op en ze zijn gereed. F. A. M. PEETERS, Pres. R.K. Vr.-Bond. De afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-leer lingen der Tuinbouwcursussen hield giste renavond haar jaarvergadering in de „Ko renbeurs" alhier. De Voorzitter, de heer W, v. d. Hoek, opende de vergadering met een korte rede, waarin spr. deed uitkomen, dat heden, 4 December, de vereeniging 5 jaar bestaat. Spr, memoreerde daarna de oprichting der vereeniging en het verloop gedurende deze 5 jaren. Spr, bracht dank aan het bestuur voor de medewerking gedurende deze 5 jaar verleend. Tevens dankte hij de leden die al dien tijd een trouw lid zijn geweest. Nog eens werd medegedeeld dat op Zater dag 13 December a.s. ter gelegenheid van het eerste lustrum een feestavond wordt ge geven in gebouw „Olympia" aan den Kin derhuissingel. Hierna werden door den secretaris de no tulen en ingezonden stukken voorgelezen, welke met dank werden goedgekeurd. Punt 2 van de agenda: bespreking van hal ingezondene verviel, daar niets ter tafel ge komen was. Thans had de bespreking plaats over de vaststelling van het puntenstelsel. Na stemming werd besloten het hoogst aan tal punten op 5 te stellen met niet meer dan 10 cent per punt en per jaar met meer dan 10. De secretaris las hierna het jaarverslag voor, waaruit bleek dat het aantal leden 65 was en thans 90, waaruit dus een voor uitgang viel tc constateeren van 25 leden. Het aantal donteurs bestond uit 35, met een vooruitgng van 13 leden, zoodat er thans 50 donateurs(trices) zijn. De voorzitter dankte den secretaris. Hierna las de penningmeester het jaar verslag voor. Hieruit bleek dat de inkom sten waren 493.11 en de uitgaven 471.93, dus een batig saldo van 21 18. De begrooting voor 1925 sloot met in komsten en uitgaven tot een bedrag van 582.50. De penningmeester werd voor zijn beheer hartelijk dank gezegd. Thans werd een commissie, bestaande uit drie leden gekozen, tot hef nazien van de boeken van den penningmeester. Voor periodieke aftreding kwamen in aan merking de heeren A. Jager, 2de voorzitter, A, J, Martens, 1ste secretaris en J. Bouwer, penningmeester. Al deze heeren stelden zich herkiesbaar. Na stemming werden deze heeren onder luid applaus herkozen. De heer v. d. Hoek gaf daarna een lezing over de „Romneija Coulterie" oftewel Californische Papaver, een zeer mooie plant die nog te veel onbekend is. Het zou zeer aan te bevelen zijn, dat deze plant meer bekendheid krijgt. Na behandeling van de vragenbus en de rondvraag, werd deze zeer geanimeerde ver gadering gesloten. Naar we vernemen, zal Z. Lxc. Minister Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnen- landscho Zaken, Maandag 15 December een bezoek aan Haarlem en de bij de grensrege ling betrokken gemeenten brengen, om zich in verband met de grensregeling van Haar lem persoonlijk van de plaatselijke toestan den te overtuigen. Uit de hal van de Gem. Concertzaal zijn gisterenavond 2 rijwielen ontvreemd. Wederom is tegen een tweetal personen dat reed met een rijwiel zonder rijwielmerk, proces-verbaal opgemaakt, terwijl de rij wielen in beslag zijn genomen. Gistermorgen 9 uur liep de 71-jarige J. B., wonende in de Damaststraat, met een kennis van hem te praten op de rails van de E. S. M, op de Amsterdamsche Vaart ter hoogte van het kruispunt van den trein. Doordat zij in druk gesprek waren zagen zij pas op 4 meter afstand dat een tram na derde. B. werd aangereden, kwam te vallen en kreeg een bloedende hoofdwonde terwijl hij pijn had in zijn ribben en knieën. Per zie kenauto is de man naar het St. Elisabeth's Gcsthuis overgebracht. Gas buiten den meter om gebruikt. De los-werkman C. J. O., wonende te Haarlem, had in zijn woning een clandestien distilleertoestel. Om dit te gebruiken, vol gens alle regelen der kunst, moest er gas gebruikt worden, en dit vond O. zonde. Daarom maakte hij buiten den meter om, een verbinding met een gummislangetje en zoo verbruikte hij gas, zonder dat het hem een cent kostte. Toen deze diefstal ontdekt werd moest O. aan de gasfabriek 10,betalen, als mede 5.boete. Voor den diefstal ech ter had liij zich hedenmorgen voor den po litierechter te verantwoorden. Bekl. was van meening, dat hij-ten onrech te vervolgd was. Immers, hij had toch een vergoeding gegeven aan de Gasfabriek, voor het verbruikte gas. Waarom moest hij dus nog een anderen straf hebben? En waarom moest die andere persoon, die hem aange bracht had, niet voorkomen. „Ik heb Nederlandsch bloed in mijn ade ren. Ik ben geen verrader," betoogde bekl. Politierechter: Je moet niet gaan zeggen, dat je het gas betaald hebt. Dat heb je al leen gedaan, omdat het is uitgekomen. Maar voor den diefstal moet je gestraft worden. Ben je al gestraft voor het hebben van een distilleertoestel? Beid. Nee, nog niet. Politierechter: Ja, dat duurt wel wat lan ger, maar daar staaf alleen maar gevange nisstraf op. Bekl. Ik kan er niks aan doen, 't is ge beurd. De Officier vroeg 20.boete subs 10 dagen en de Politierechter veroordeelde hem, in aanmerking nemend, dat alle kos ten waren betaald en dat geen noemens waardige hoeveelheid gas verbruikt was, tot 5.subs. 1 dag. Met de woorden „ik ben als een vos in een hol gelokt", verliet de clandestiene gasverbruiker de rechtzaal. Verder stonden er nog verschillende mis handelzaakjes en zaken met gesloten deuren op de rol. Op 26 en 27 November werd voor den Bisschoppelijk gecommitteerde Rector G, Huibers en de leeraren Pastoor A. Homuile en kapelaan M. Haring examen in het eerste gedeelte der Godsdienstleer en in de bijbelsche geschiedenis afgelegd door 9 candidaten. Geslaagd zijn: Eerw. Zr. Herman Josepha, IJmuiden; Eerw. Zr. Odulpha, Wij- keroog; de dames E. Hopman, IJmuiden; H. Zonjée, Uitgeest; de heeren H. v. Roozen- daal, Wijkeroog; J. Gallée, Heemskerk en J. Jorna, Heemskerk. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat zij met onze oud-stadgenoot Wil lem Andriessen is overeen gekomen, in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, nog een enkele piano-avond te geven en wel op Vrijdagavond 9 Januari a.s. Op dezen avond zullen de Haarlemsche muziekliefhebbers dus weder van zijn superieure kunst kunnen genieten. Gisteren herdacht prof. W, H. L. Janssen van Raay, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, den dag waarop hij vóór 40 jaar werd benoemd tot Ieeraar aan de II. B. S. met 5-jarigen cursus te Haarlem. Gisteravond ongeveer te half 8 werd een dienstmeisje, dat belast en beladen uit een winkel in de Spaarnwouderstraat kwam, door een paar opgeschoten kwajongens te gen het lijf geloopen, zoodat hel grootste gedeelte van wat zij droeg op den grond vieL Dadelijk snelden een drietal jongens toe om z.g. te helpen, maar natuurlijk om hun slag te slaan. Eenige voorbijgangers hielpen het meisje en verhinderden de truc van deze boefjes. Jammer, dat er geen poli tie in de nabijheid was. De Haarlemsche Kaderlandstormvereeni- Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. Opgave van: OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANTEN Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 5 December. Hoogste Barometerstand 775.1 m.M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 719.6 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 December: Meest krachtige Zuidwestelijke tot Wes telijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. ging „Kennemerland" houdt morgen, Zater dag 6 December, des avonds te half 8 een algemeene vergadering in de Sociëteit „De Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. De agenda vermeldt o.m. „Bespreking brandende kwes tie omtrent ingekomen motie en bespreking volgenden feestavond". Ondanks het feit, dat een groot gedeelte van de Duitsche meisjes weer naar Duitsch- land vertrokken is, waren er nog pl.m. 400, die het triduum in de St, Antoniuskerk aan de Groenmarkt, van 1 tot 3 December, bij woonden. De WelEerw. Pater Severinus, uit Keulen, had de leiding van het Triduum en verstond de kunst om bij de meisjes godsvrucht op te wekken. Met het jubellied „Groote God, wij loven U", door alle meisjes in de moedertaal ge zongen, en den Pauselijk en Zegen, werd het Triduum gesloten, Woensdagmorgen om half 7 uur is er in de St. Antoniuskerk een gemeenschappe lijke H. Communie gehouden, waaraan vele meisjes deelnamen. Pater Severinus prees de meisjes, die in den vroegen morgen van Heemstede, Over- veen, ja zelfs nog van Aerdenhout waren gekomen, om de gemeenschappelijke H. Communie hij te wonen. Aan het instituut „Pont" slaagden bij de examens, gehouden in het tijdvak van 28 October19 November: voor kantoorsi enografie Nederlandsch: mej. D. L. L. Herweyer, te Heemstede en mei. C. J. M. Vetter, te Haarlem; voor het examen machineschrijven; mej. J. W. Groos, mej. B. G. E. Hartog Heys van Zouteveen, mej. M. v. d. Horst, mej. N. D. Kl°rcq. mej. T. M. J. Oostentmug, mei E. C. Vander en de heer J. L. Reiziger, allen te Haarlem en mej. S. Pinguele, te Schoten. Voor het snelheidsdiploma slaagde mej, A. Th. Vet, te Haarlem. Burgemeester en Wethouders van Haar» lem maken bekend, dat zij, ingevolge het bepaalde bij art. 14, sub b., der Verorde ning op de Winkelsluiting, ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen dier verordening, ten aanzien van de winkels op den door de Algemeene Bazar Commis sie Christelijk Lyceum te houden bazar in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond aan de Tempelierstraat, in dier voege, dat die winkels op 16 December 1924, tot 10,30 n.m. mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het gekochte me degenomen. Door bovengenoemde vereeniging werd t „Certificaat voor Machineschrijven" uitge reikt aan den heer D. Steritsky, Heemstede en de „Acte voor Dictaatstenograaf" (dipl. B b), aan de dames A. C. Willemse, Haar lem en L. Huisman, Vogelenzang. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Haarlemsche Fabriek van Melkproduc ten. Voor de zusters Carmelitessen van N.N. 0.25. Voor de St. Jozefkerk (Missie) te Bargcr Compascum (Drente) van N. N. 0.50. Voor leden en introduceé's van de Haar lemsche Handelsvereeniging, wordt op Dins dag 9 December a.s., des avonds 8 uur, in de achterzaal van hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, alhier, een lezing gehouden door den heer H. A. Marcus, over: „Hoe moet ik mijn zaak inrichten als N.V., onder een fir ma, of op andere wijze." Bij de Binnenvader van het St. Jacobs- Godshuis, Hagestraat 10, zijn de volgende giften voor het St. Nicolaasfeest voor de weezen cn ouden van dagen ingekomen: Mej. T. en L. 1.0O; van Zwartjan en St. Nicolaas 2.50; N. N. 1.—; N. N. 1.—; N. N. 1 postwissel Bloemen daal 2.50; mijnh. L. 2.50; R. K. Arbeiders 10; CoL lege Regenten 10.Ier eere van den H. Gerardus 1.—; mijnh.. v d. S. 1. Verder kwamen nog in: van mijnheer v. Z. tabak enz. N N. een kistje borstplaat; mijnheer S. 15 zaklantaarns; ter eere van den H. Gerardus en de H Elda 3 mesjes en schaartje; van een oud-wees G. een grama- phoon met vijf platen. Heeft nog iemand misschien overvloed van platen, dan worden ze nog gaarne door den weesvader ontvangen. Aan alle gevers oprechten dank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1