Gemeenteraad van Haarlem. tingezonden mededeling Behandeling der Begrooting voor 1925. Radio-Omroep PRIMA RADIO CONCERTTOESTRLLEN Verworpen worden de voorstellen: 0111 te breken met het tegenwoordige belasting-systeem; tot verlaging van den gas- en electriciteitsprijs; tot af schaffing der zakelijke belasting op het bedrijf; tot afschaffing van den vacantietoeslag; tot toekenning van een duurtetoesiag aan het gemeente- personeel: tot herziening van het reglement van orde. Aangenomen worden: de voorstellen tot het verleenen van een duurtetoesiag aan een gedeelte van het gemeente-personeel; tot het verstrekken van vrije tele foonaansluiting aan de raadsleden; tot het hooren der Financieele com missie over de begrooting, vóór deze verschijnt. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem Kleine Houtweg 69 - Tel. 3468. Ingezonden mededeelmgen a 60 cents per regel. TERMIJNBETALING Van onze Rechtbank. Voorwaardelijk veroordeeld. (Vervolg). REINALDA vervolgt zijn Wethouder rede. Spr. zet het nut van reclame voor Haarlem uiteen. Die reclame moet gevoerd worden op greote schaal en hierbij zai nauw contact gehouden worden met de Yerceniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Spr. komt dan tot de financieele poli tiek. De belastingpoiitiek van het nul percentage is fout gebleken te zijn. Spr. v. ijst er op, dat het lid van Ged. Staten, mr. Bomans, de vorige week in een Sta- tenzitting heeft verdedigd de noodzakelijk heid van stabilisatie van belastingen. Spr. heeft toen gedacht aan wat te Haarlem ge schied is bij invoering van het nulpercen tage. maar „er is meer vreugde over één zondaar. Spr. komt nu weer tot de gemcentebc- grooting. Als uit de bedrijven niet meer gehaald wordt dan noodig en wer.schelijk is, als bijv. het Grondbedrijf geen zware lasten meer mogen drukken en het streven is het heffingspercentage te verlagen, moe ten ook de uitgaven worden verminderd. Maar dan begrijpt spr den heer Wolzak niet, die subsidieering van salarissen van leeraren bij het bijzonder M. O. bepleit te. Iedere uitgave toch verhindert bet stre ven, bet heffingspercentage te verlagen. Als Haarlem niet politiek, economisch en finaoeieel werkt, zullen ook na gren«uit- breiding de hoogst aangeslagenen de ge meente verlaten. De achterstand bij de verbetering c'er bestrating is groot, maar als men Haar lem nu gaat vergelijken met andere ste den, is dit toch niet juist. Het karakter van het tegenwoordige belastingsysteem acht spr. juist verkeerd. Een andere belasting- politiek acht spr. een integrccrer.d dcei woox het belang van Haarlem. Spr. komt nu tot enkele gemaakte op merkingen uit den raad. Spr. is niet bereid, de z. i. verkeerde bezuiniging te voeren, die afneemt een stuk van het salaris van het personeel. Dan wordt de arbeidslust en -kracht gefnuikt. Toegepast moet worden een constructieve bezuiniging: overcom pleet moet weg en het personeel moet intensief werken. Spr. beweert, dat een dergelijke politiek veel rationeeler werkt, dan de politiek, alles op de ambtenaren te verhalen Verleden jaar heeft spr. medegewerkt tot invoering van de 48-urige arbeidsweek, maar spr. is niet bereid, mee te werken tot verdere verlenging van den arbeidsduur. Spr. komt tot het Georganiseerd Over leg, waarin de raadsleden mee zouden spreken. Geen een raadslid zal onvoorbe reid mee gaan spreken, maar evenmin is het juist, dat zij alleen moeten denken, en niet moeten praten Het is de taak van het Georganiseerd Overleg, een basis te vinden, waarop iedere strooming zich kan vcrcenigen. In Haarlem zijn ook de ar beiders en ambtenaren bereid, offers te brengen, als het gaat om het instituut van bet Georganiseerd Overleg en hun vraag stukken niet meer in een politiek lichaam als den gemeenteraad komen. Spr. gaat na de medezeggenschap bij de vrije bedrijven. Dit vraagstuk heeft veel voetangels en klemmen en op dit terrein zal met beleid moeten worden opgetreden met volle medewerking van arbeiders en patroons. (Dr. Kuenen er, dr. Adrian zijn inmid dels ter vergadering gekomen). Wethouder REINALDA is als minder heid in het college van B. en W. ver heugd over het voorstel-Loosjes tot instel ling eener schoonheidscommissie. Spr. zou dit voorstel naar B. en W. willen zenden om prae-advies. Spr. komt tot de Volkshuisvesting. Hij zou ook liever woningen bouwen met een inhoud van 300 a 360 dan 225 M3. De heer Peper heeft den woningbouw van Schoten vee! beter genoemd, dan van Haarlem. Doch we moeten ons op geen eng stand punt stellen. Het aantal gezinnen was op 1 Januari 1.1. 19217, op 1 September 1.1. 19.352. Het aantal woningen was resp. 18.693 en 18.854. Het directe tekort aan woningen op 1' September was 498. Nu moeten de nood woningen verdwijnen mettertijd. Dat is 181. Er zijn 4 onbewoonbaar verklaarde wonin gen, maar 916 moeten onbewoonbaar ver klaard worden Hierbij moeten nog ruim. 500 woningen geteld worden volgens de marge van 3 pet. van leegstaande woningen. In totaal is het aantal noodige woningen 2160. Spr. geeft een lijst van den bouw van 806 woningen dcoi de gemeente gesubsi dieerd. In 1926 zal een overschot aan wo- Zir.gen zijn van 223 woningen, afgezien van de noodwoningen en onbewoonbaar verklaarde en te verklaren woningen. Het eerste moeten de menschen uit de krot woningen geholpen worden. Van de bewo ners van krotwoningen zijn er 4 gezinnen met 100 inkomen per week, doch 109 met een inkomen beneden 10 per week. Verder verdienen de meesten een 35. Van de 916 zijn er 770, die minder dan 3 huur betalen. Er zijn 70 die minder dan 2 be talen en 2% die 2.50 tot 3 verwonen. Hoe staat het met de hoegrootheid dier gezinnen? Er is cr 1 met 15 personen 1 van 14, verder van 13, 12, 16 van 10 en zoo verder. Dc meeste zijn gezinnen van 5 a 6 personen. Deze moeten het eerst gehol pen v/orden; zij hebben ook juist het ge middeld inkomen a 35 De huur voor die menschen zal dus niet meer mogen bedra gen dan 4 a 4.50 De regeering schuift de zorg voor de volkshuisvesting op dc gemeenten af. Het vraagstuk wordt nu dubbel moeilijk, maar niet onoplosbaar. De gemeente moet nu meer gaan bijdragen. Reeds is in voorbe reiding de bou v van 301 arbeiderswonin gen met meer steun der gemeente. Spr. beantwoordt den heer Peper om trent de niet-instelling van een gemeente lijk levensmiddelenbedrijf. Aan dit Vraag stuk wil het gemeentebestuur zeker zijn volle aandacht blijven schenken. De VOORZITTER beantwoordt den heer Gerritsz, die een bemerking op hem gemaakt heeft. Die sloeg waarschijnlijk op wat in een vorige vergadering gebeurd was. Spr. vraagt, was cr tegen is, wanneer een zaak langdurig en van alle kanten be keken i;, de besprekingen te doen eindi gen. Wanneer een wettig besluit genomen wordt, gaat de houding van den hceren Gerritsz c.s. als in dc bedoelde vergadering niet op. Het stellen van conclusies door spr. acht spr. zeif om verschillende redenen niet iuist. In deze kan spr. dus geen verandering brengen Vergaderingen van den raad om de 14 dagen houden verband met het aantal pun ten en cok met dc besprekingen in de commissies. Met de wenschen van den raad houdt spr. echter gaarne rekening. Spr. zegt gaarne zijn medewerking toe tot het houden van de afdeelingenvergade- ring cp een apartcn dag. Spr. zou het voorstel van den heer Loosjes tot instel ling van een Schoonheidscommissie gaarne naar B. en V. willen gezonden zien om prae-advics. Spr. zelf is voor instelling van ccn Schoonheidscommissie, want daar is zeker. gezien verschillende kunststuk- stichtingen te Haarlem, zeker niets bij te verliezen. In zake de kwestie van Bloem bollencultuur wil de burgemeester van Haarlem doen, wat in zijn vermogen is. Hierna worden de replieken gehouden. De heer GERRITSZ betoogt, dat de belastingpoiitiek om weer tot een nulper centage te komen, moet misloopen, daar groote uitgaven wachten. De cijfers van werkloosheids- cn armenzorg zullen tegen vallen. Bovendien moet er meer belasting zijn, doordat er een minder groot batig saldo is. Spr. meent ook, dat een wet houder van financiën zoo in zijn zaken moet zitten, dat hij meteen een raadslid kan beantwoorden. En dat kon de heer Slingenberg niet op een vraag van den heer Joosten. Zoolang het evenredig heffingspercentage blijft, valt er met de S. D. A. P, niet te praten over wegneming van de zakelijke belasting op het bedrijf. Spr. beantwoordt verder eenige opmer kingen van den heer Joh. Visser C. H. Het blijkt voldoende, dat de sociaal-democra ten in alle opzichten den toets der critiek betreffende de moraliteit kunnen door staan. Wat de opmerkingen van mr. Heerkens Thijssen en den heer De Braai aangaat, spr. heeft alleen willen aantoonen, dat de democraten bij de rechtsche partijen niet vrij zijn in hun handelwijze. Spr. verdedigt het houden van raadsver gaderingen om de 14 dagen, gelijk vroe ger en betoogt de wenschelijkheid van vrije telefoon voor de raadsleden. Bij de vergelijking door wethouder Slin genberg van de winst uit de bedrijven te Haarlem met Amsterdam, heeft de wet houder, aldus spr., vergeten, mede te dee- len, dat Amsterdam meer gemeentebedrij ven heeft. Spr. becijfert, dat de verhou ding van de opbrengst der bedrijven tot de opbrengst der belastingen voor Haarlem ongunstiger is dan voor Amsterdam: voor Haarlem nl. 1/3 en voor Amsterdam 1/4. Spr. betoogt, hoe alleen zijn partijgenoot Reinalda de democratische richting in het college van B en W, vertegenwoordigt, De heer LOOSJES stelt gaarne zijn voorstel tot instelling eener schoonheids commissie in handen van B, en W. om prae- advies. Het voorstel tot herziening van het reglement van orde kan volgens spr. de raad beter beoordcelen. Het erheugt spr., dat de burgemeester zich wil beijveren, den zetel van Bloem bollencultuur voor Haarlem te behouden. Spr heeft niet gehoord, wat B. en W. geleid heeft tot den draai in zake den va cantietoeslag. Spr. meent, dat op deze manier het Georganiseerd Overleg de za ken behandelt en het brengen er van in den raad slechts een wassen neus betee- kent. Wat de loonen van het gemeente-perso neel betreft, gelooft spr., dat hier nog wel bezuinigd kan worden. Die hooge loonen moeten de menschen in de vrije bedrijven wel onaangenaam stemmen. Om die reden heeft spr. verleden jaar en thans op ver mindering der salarissen van het gemeente- personeel aangedrongen. De heer MIEZéRÜS merkt op, dat de chr.-hist. niet aanvaarden het verwijt der S. D. A. P., dat zij niet veel doen. Wan neer het volgens spr. noodig was, heeft hij gesproken. Spr. heeft gestreden tegen duren grondaankoop, tegen het gymnasium, enz. De wethouder van Openbare Werken spreekt meei met den directeur van dien dienst en volgt eerder dus diens advies. De instelling van een Schoonheidscom missie is misschien wel goed, om de tec- keningen van Openbare Werken te beoor- deelen, maar overigens is spr. er niet voor De school, te bouwen in het Am- sterdamsche kwartier, beeft veel weg van een gevangenis. Het Grondbedrijf zal volgens spr. een fiasco blijken, niet alleen door den duren aankoop, maar ook door de exploitatie. De heer VAN LIEMT bespreekt weder om zijn stokpaardje, de afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf. Het is noodig, er telkens op terug te komen, dan kornt er later misschien succes, ge tuige het voorstel tot asphalteering. Spr. begrijpt niet de houding van den heer Wolzak, die vroeger voor afschaffing dier belasting streed en nu cr niet toe wil me dewerken. Spr. haalt aan, wat de burgemeester van Leiden over de zakelijke belasting op het bedrijf gezegd heeft en onderschrijft dit ten volle. Spr. kan meegaan met den wethouder van financiën, dat eerst later beschikt wordt over de gelden van het egalisatie fonds. Den electrischen strooinprijs besprekend, bepleit spr. een apart tarief voor recla me-verlichting. Dat geeft o.m, baten voor de gemeente en zal er toe medewerken, het aspect van de stad des avonds tc ver- hoogen. Den Haag heeft een stroomprijs van 20 cent en een prijs voor lichtreclame van 7/2 cent Spr, noemt verder andere plaatsen, gelijk aan Haarlem, die een lage- ren stroomprijs hebben. Spr. dringt aan op spoed bij een mogelijke invoering van een speciaal tarief. Verder hoopt spr., dat de annexatie spoedig komt en dat de Eerste Kamerle den, tevers raadsleden van Haarlem, deze zaak tot gunstige ontwikkeling zullen weten te brengen. Nog verdedigt spr. zijn voorstel tot in stelling van een verificatie-dienst. De heet KLEIN deelt mede, dat hij en eenige medeleden zullen stemmen tegen dc voorstellen-Van Liemt inzake de afschaf fing der zakelijke belasting op het bedrijf en tot instelling van een verificatie-dienst. Spr. is het met den heer Loosjes eens, dat het reglement van orde herzien moet worden. Spr. gaat dc samenstelling van dc com missies na. Hij is bijv het voigend jaar September 10 jaar lid van de commissie voor de vergunningen, maar nog nooit heelt hij van haar cenig schriftuur ontvangen of een vergadering ej van gehad. Men moet dus de waarde der commissies in het oog houden. In zake de samenstelling der com missies kan echte: overleg gepleegd wor den met df leiders der fracties. Spr. verwerpl het verwijt van den heer Joosten, al, zou het democratische deel der katholiek» fractie conservatief zijn en m het zog der andere leden varen. In ver band met dc houding van de S. D. A. F. tegenover het bijzonder onderwijs vraagt spr., hoe de katholieke democraten dan met de S.D. A.P mee zouden kunnen gaan. En hoe zouden zij mee kunnen gaan mei de Vrijz, Dcmdie een anti-clericale po litiek willen gaan voeren? Spr. brengt ten slotte hulde aan B en W, voor wat zij gedaan hebben tot op heden voor de grens regeling. De heer CASTRICUM betoogt, dat er een vaste lijn in de financieele politiek moet zijn. Het helfingscijfer is te hoog en moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Daartoe moeten allen medewerken. Wat den vacantietoeslag betreft, de toe kenning daarvan is een sociaal succes ge weest en daarom zal spr. tegen afschaffing er van stemmen. Het is een onomstoote- lijk bewezen feit, dat voor enkele groepen ambtenaren de loonen te hoog zijn, daar om meent spr., dat die enkele guldens vacantietoeslag verleend moeten worden. Spr. verklaart zich voor de instelling van een Schoonheidscommissie en tegen de af schaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf op dit oogenblik. omdat z.i. eerst het heffingspercentage omlaag moet. Spr. is van oordeel, dat op een ambte naar, die belast is met financieel beheer, eenige contiole moet worden uitgeoefend. Spr hoopt, dat de bestrating beter voorzien zal worden. Zoo verkeert de Zuidpolderstraat reeds 3 maanden in een slechten toestand. Spr. heeft het toegejuicht, dat raadsle den zitting konden nemen in het Georga niseerd Overleg, opdat die raadsleden dan de anderen voor zouden kunnen lichten.Dat moet volgens spr. de grondslag zijn voor het bijwonen der vergaderingen van de commissies van Georganiseerd Overleg door raadsleden. De heer JOOSTEN merkt op, het nut van een verificatie-dienst uitgeschakeld te hebben, maar volgens de gemeentewet is het beheer bij B, en W De begrooting beschouwend, meent spr., dat het saldo van ieder hoofdstuk apart moet worden beschouwd. In een raads stuk staat, dat 219.000 meer belasting moet worden betaald. Het totaal belastbaar inkomen bedraagt 30 mill'oen Met 3 pet. beteekent dit een opbrengst van 900.000 Hoe komt de wethouder nu aan 1 miilioen? De 70.000 minder geraamd voor het Bur gerlijk Armbestuur nagaand, wijst spr. er op, dat de mindere uitgaven voor een be langrijk deel gevonden worden in lagere uitkeering bij de werkloosheidszorg. Zal dit ook zoo zijn bij het Burgerlijk Arm bestuur? Aanneming van den post van B en W beteekent verwerping van den post van het Burgerlijk Armbestuur. Mocht dit cr niet mee komen, dan moet het later meer zien te krijgen Waar in de verbetering der bestrating achterstand is, gaat het niet aan, van dien post 30.000 af te hakken. Volgens den wethouder zal op dc be grooting 75.000 aflossing moeten worden gebracht. Dit alles overziende, is spr. overtuigd, dat het heffingspercentagc niet gehandhaafd zal kunnen worden. Een ander systeem zal er moeten komen. Zijn voorstel tot tariefverlaging bespre kend, wijst spr. er op, dat men in Leeu- warderadeel bijv., waar men minder eco nomisch werkt dan hier, wel kans ziet tot gasprijsverlaging. In Tilburg zou de gasprijs, volgens den wethouder, 4 cent lager zijn dan in Haarlem, omdat de loo nen lager zouden zijn. Maar zou men hier de loonen van het personeel der gasfa briek 25 pet. verlagen, dan zou de gas prijs slechts met een halven cent verlaagd kunnen worden. In Haarlem zijn de loonen voor den besten werkman echter 38, in Tilburg 45. Dc meening van den wet houder is dus onjuist. Het Grondbedrijf besprekend, betoogt spr., dat als de mindere boekwaarde ad 650.000 juist geschat is, van het kapitaal van 686.000 slechts 36.000 overgeble ven is in den tijd van 5 jaar. Op die manier kunnen B en W. dus niet doorgaan, Dc heer JOH. VISSER (C.H.) meent, dat, wanneer de noodige gelden uit het egalisatiefonds in de gemeentekas worden gestort, de zakelijke belasting op het be drijf afgeschaft kan worden. Als spr. de moraliteit van de S. D A. P. aangevallen heeft, vindt dit zijn oorzaak in de misera bele houding van haar tegenover dc mora liteit. Een dei symptomen daarvan was de houding van dames en hceren dier par tij bij het debat over de gemengde baden. Dp hceren PEPER en DE BRAAL ver dedigen nader hun standpunt. De heer SCHOLL vraagt o.in., liet leer lingen-aantal niet hooger dan 40 per klasse op te voeren. Mevr. MAARSCHALL had van mr. Bruch eer loyale bekentenis verwacht, dat B. en W te kort gekomen waren in de zorg vooi hel openbaar voorbereidend lagei onderwijs. Doch deze wilde die schuld op anderen werpen. Dit becriliseert spr. en zij betreurt het, dat er tot op heden zoo weinig voor dat onderwijs gedaan is. De heer BOES komt oo tegen de bewe ring, als zoo wethouder Bruch weinig doen voor het openbaar onderwijs. Het voorstel der S. D. A. P dc tarieven te verlagen, is spr. sympathiek, maar bij aan neming daarvan is het voor spr. vrij zeker, dat hei tegenwoordige belasting-systeem moet worden verlaten Spr. heeft nog kort gelsden. dat systeem zijn steun toegezegd en hij kan dit systeem dan ook niet prijs geven. Hij zal de voorstellen tot verlaging der tarieven en van verandering van be lastingsysteem dan ook niet steunen. De gasornsvp-lading kan over eenigen tijd aan de orde komen. Te 6 uur wordt de vergadering geschorst, Avondzitting. Te half 9 wordt de openbare vergadering heropend. Voortgegaan wordt met dc algemeens beschouwingen over de begrooting voor 1925. De heer BOES bespreekt de samenstel ling van liet college van B. cn W/Vóór September 1923 zijn de partijen bij elkaar gekomen, om de wethoudersverkiezing te bespreken. Toen is door dc S. D. A. P. een zwakke poging gedaan, twee sociaal democraten tot wethouder ts doen kiezen. De bedoeling was. den heer Slingenberg te doen verdwijnen. Daarna rees bij spr. twij fel, of men het college wilde dcmocrati- scesen; hij gelooft eerder, dat men het wil de sociaal-democratiseeren. Spr. kreeg toen een gevoel van afstoo'ing en dit is de reden, waarom hii heeft gesproken van een zwakke, weifelende n0g-'ng tot demo- cratiseering van bet college De heer KEESEN laat zijn democratie niet afhangen van het al of niet meegaan met de sociaal-democraten. Spr. zal niet steunen het voorstel-Joos ten tot verlaging van den gasprijs, maar vindt hel wel raadzaam, het differentieel verschil te laten vervallen, daar dit te veel drukt. Spr. zou den gasprijs met 2 cent per M3 willen verlagen beneden een ver bruik van 30 M3 en den prijs boven 30 M3. met 1 cent per M3 willen verhoogen. Dat zou 21.000 minder opbrengen voor het gasbedrijf. Spr. zal thans dit voorstel niet doen, doch bewaart dit voor later. Inzake den vacantietoeslag deelt spr. de meening van den heer Castricum en hij kent aan de vacantie cultureele waarde toe, daar de arbeider in die vacantie zich kan ontwikkelen. Da heer LOOJjES: „De Openbare Lees zaal is vrij." De heer KEESEN gelooft, dat de arbei ders wel wat anders wenschen dan in de Openbare Leeszaal te gaan zitten. Wat de werkloosheidsvoorziening be treft, uit spr. zijn vreugde, dat de com missie tot steunverleening nog steeds be staat. Spr. verheugt zich ook, dat geholpen zullen worden de bewoners van krotwo ningen, maar eerst zullen nog 301 andere woningen gebouwd worden. Spr. hoopt echter, dat eerst voor de bewoners van de krotwoningen gebouwd zal kunnen worden. Dan zijn de wethouders weer aan het woord. Mr. SLINGENBERG maakt zijn excuses, twee opmerkingen niet beantwoord te heb ben in eerste instantie en hij zal dit nu doen. Statistische gegevens inzake de in komstenbelasting, wat de heer Joosten ge vraagd heeft, wil spr. gaarne verstrekken, als dit kan. De tweede vraag, de controle op de uit gaven en de verificatie, is moeilijker te beantwoorden. De uitgaven ondergaan controle, daar bet hoofd van den dienst ze moet onderteekenen. Dat moest voldoen de zijn, hoewel staatsrechtelijk de heer Joosten gelijk heeft, daar B. en W. ver antwoordelijk zijn. Spr. vraagt den heer Van Liemt, zijn voorstel aan te houden of in te trekken, daar B. en W. na laten gaan, of de con trole scherp genoeg is. Spr. voor zich ge looft, dat het beter zou zijn, incidenteel de controle te doen geschieden door een ac countant uit het vrije bedrijf. B, en W. zullen echter nog overwegen, wat hierin te doen is. Het netto saldo van de kwade posten over het loopende jaar mag zeker geraamd worden op het bedrag in de begrooting vermeld Spr. komt nu tot het Grondbedrijf, Be halve de vaste leeningen loopen er ook kasgeldleeningen en van niet geconsolideer de leeningen komt ten laste van het Grond bedrijf 116.000, Spr. beantwoordt dan den heer Joosten, die meende, dat bij volgende schattingen het kapitaal ingeteerd zal blijken te zijn, Spr. gelooft echter, dat de gronden meer waard ziin. Maar al zou het juist zijn, dat de waarde verminderd zou zijn, zijn we toch tot 1930 veilig, ook na kapitaalafschrij ving. Dus eerst in 1931 zou dit bedrijf de gemeente-begrooting kunnen drukken. Wat de f 75.000 betreft van de aflos sing eener vaste leening spr heeft reeds verzekerd, dat dit bedrag gedekt zal wor den door de winst van de bedrijven, dus ook dit bedrag drukt de gemeente-begroo ting niet. Spr. verdedigt verder de ver gelijking, welke hij gemaakt heeft tusschen Amsterdam en Haarlem Hoofdzaak was, dat spr. aan kon toon en, dat in Amster dam hetzelfde geschiedt als hier met de bedrijvenpolitiek Amsterdam teert op ou de reserve en als men daar niet van loons verlaging wil weten, zal Amsterdam nog meer uil de bedrijven moeten balen. Am sterdam's gasbedrijf is pas aan het op komen. Spr. gelooft, dat Haarlem nooit zoo ver in zijn bedrijvenpolitiek behoeft te gaan als Amsterdam. De opmerking over de saldi der begroo ting door den heer Joosten is nu aan spr, gebleken, niet alleen onbelangrijk te zijn, maar zelfs dwaas. Bezuiniging is vermin dering van uitgaven. Nu kan men zeer ze ker ae inkomsten verminderen en toch de saldi gelijk houden. De opmerking van den heer Joosten, hoe dc 1 miilioen gedekt zou moeten worden, is dwaas. Onder post 177 is uitgetrokken aan opbrengst van be lasting 1.010.000. Alleen van belang is de post 177a., belasting naar het nikomen betreffende hot in het dienstjaar aanvan gende belastingjaar, die op moet brengen 560.000. Die post is nu gedaald tot 516.000 Met lis vermenigvuldigd is dit 780,000. Het kohier moet dus dat bedrag opbrengen en zal vermoedelijk aanwijzen een belastbaar inkomen van 35 miili oen. Daarom zal misschien volstaan kun nen worden met 2 pet. Mochten de te genvallers, welke dc heer Joosten fanta seert, waarheid worden, dan nog is het egalisatie-fonds er. Spr. wilde den heer Joosten eerst de eer aandoen, een finan cieele nota te zenden, maar thans heeft hij zijn plicht Van beantwoording gedaan. Wat verlaging van gasprijs betreft, spr. zal er_ zelf mee komen, zoo gauw dit kan. Het differentieel tarief is ingevoerd, om debiet van gas te verkrijgen. Lukt dit niet, dan houdt spr. niet halsstarrig vast aan dat differenticele tarief, Spr meent, dat men nietp lotseling moet komen met een ander belastingsysteem, zgn. progressieve heffing. Een belastbaar inkomen van 2000 betaalt nu 5 pCt, van 20.000 11 net,, van 40.000 15 pet. Is dit geen redelijke progressie? Spr. heeft niet beweerd, dat de gas prijs in Tilburg lager was, doordat de loo nen cr lager waren. Het laagste loon daar is 28.80, dus lager dan hier. Spr weet natuurlijk wel, dat dit niet van in vloed is op een prijsverschil ad 4 cent. Spr, merkt op, dat ieder, die B. en W. gesteund heeft in het tegenwoordige be lastingsysteem, den plicht heeft, B. en W. verder te steunen in hun politiek, het hef fingspercentagc te doen verdwijnen. Dan past daarin het afstemmen van het voor stel-Joosten tot invoering van een ander belastingsysteem, het voorstel-Van Liemt tot afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf, terwijl verder deze begrooting zoo goed als ongewijzigd, d.w.z. zonder dat aan belangrijke inkomsten getornd is. moet worden aangenomen. Daartoe roept spr. de medewerking van den raad in, Wethouder BRUCH beantwoordt aller eerst den heer Peper in zake besparing bij het onder svijs. Het gaat niet aan, te zeggen, dat het. M. O, wel wat minder kan zijn dan het L. O., omdat op het M, O. toch nog het Hooger Onderwijs volgt. Het aantal leerlingen per klasse is ge middeld 291/3 en daarmee staan we bo ven andere gemeenten. Dc S. D. A. P. heeft spr. aan een psy choanalytisch onderzoek onderworpen. Hij zou gauw boos zijn, enz. Dit is niet zoo, maar spr kan niet hebben, dat zijn be doelingen gewantrouwd worden. Dat is ge beurd en misschien is het wel niet be doeld, maar dc heer Scholl heeft het toch gezegd. In zijn repliek is de heer Scholl echter duidelijker geweest. In zake de stichting eener Buitenschool zal. zeker door B. cn W. gedaan worden, wat door hen toegezegd is. $pr. komt dan tot het verwijt van de verslechtering van den onderwijstoestand. Slechts 5 pet. van het aantal klassen heeft 40 leerlingen, 1 November 1923 was het aantal klassen met 36 leerlingen 22 en thans 18, zoodat dus hierin een verbetering te constateeren valt. Het is juist, dat in 2 klassen 41 en 42 leerlingen geweest zijn Bijzondere omstandighedeu noopten hier toe- Verandering zou hierin spoedig ge bracht worden, maar een hoofd vroeg voor- loopige bestendiging aan. Doch 14 Novem ber is door B. en W. een circulaire aan de schoolhoofden gezonden, de hand te houden aan de maximum-aantallen en zoo deze overtreden waren, de aantallen ge leidelijk terug te brengen en ze in geen geval meer te overschrijden. Spr. verdedigt verder de houding van B. en W. tegenover 't voorbereidend onder wijs. Dit onderwijs is een sociaal belang, maar het onderwijsbelang er van is niet van primaire orde. Daarin zal spr. niet te gengesproken kunnen worden. Spr. zegt, dat de argumenten van den voorzitter voor de instelling van een Schoonheidscommissie is, dat men een be paalde richting van de kunst gaat dienen. Wethouder REINALDA zet de z. i. cul tureele waarde van het verstrekken van vacantietoeslag uiteen. Naarmate het peil stijgt van den arbeider, naarmate hij over tuigd raakt van 't nut van 't hebben van va cantie, besteedt 'n arbeider de vacantie be ter. Spr. zet uiteen, dat bij den arbeider het besef toeneemt, de vacantie goed door te brengen. Principieel is de verstrekking van vacantietoeslag niet juist; principieel moeten de loonen zoo zijn, dat daar wat van afgezonderd kan worden voor dc va cantie. Zoodanig zijn de loonen in den Haarlemschen gemeentedienst niet. Wat nu den draai van B. en W. in deze betreft, merkt spr. op, dat B. en W. nader rekening gehouden hebben met het resultaat van het Georganiseerd Overleg, vele van de over wegingen dier commissie hebben erkend en zich daarom met haat advies hebben kun nen vcreonigen. Spr. acht het verder ra tioneeler, dat dc arbeids- en dienstvoor- waarden niet elk jaar voorgelegd behoe ven te worden aan het Georganiseerd Overleg. In deze hoort zeker stabiliteit te bestaan, opdat de arbeiders weten, waar zij zich aan te houden hebben. Als de va cantietoeslag in de verordening vastge legd wordt, is dit nog geen wet van Me den of Perzen, maar als men dan de dienst en arbeidsvoorwaarden gaat herzien, moet dit in zijn geheel geschieden. Spr. wil gaarne met B. en W. een herzie ning van dc salarissen van ongehuwden overwegen, De cijfers door den heer Miczérus ge vraagd, vindt deze in de rekening 1923, De heer Miezérus heeft ook gezegd, dat van het grondbedrijf niets terecht komt, maar die opmerking zegt toch niets en is misplaatst. Over 19201923 is gemiddeld 6232 M3 verkocht en in 1924 tot 1 Oc tober 7108 M2. In erfpacht is gegeven over 1921—1923 37.505 M2 cn in 1924 tot 1 Oc tober 45.281 M2 Binnenkort zal den raad advies bereiken omtrent het verkoopen en in erfpacht geven van grond. Wat de Volkshuisvesting betreft, in Scho ten mogen dc huizen grooter zijn, daar is dubbel-bewoning, terwijl in Haarlem slechts één gezin in een woning woont. Dit laatste stelsel prefereert spr, Spr. beantwoordt den heer Klein, die ge zegd heeft, dat reeds onder wethouder Slingenberg een drietal woningbouwveree- nigingen ,,aan bod" waren, die nu nog niet in aanmerking komen. Het is gebleken, dal personen van meer woningbouwvereni gingen lid zijn en in deze zal de gemeente regelend optreden en die menschen distri bueer en over de vereenigingen. In antwoord op opmerkingen van den heer JOOSTEN. deelt wethouder SLIN GENBERG mede, dat thans nog op de be grooting drukken 2 leeningen, resp. van 2 miilioen en 3 miilioen, (de zgn. crï- sisleeningen), welke een jaarlijksche af lossing van 350.000 vereischen. Over eenige jaren zijn die leeningen, die zwaar op de begrooting drukken, afgelost, waar door deze zware druk dan verdwenen is. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Stemmingen. In stemming komen dan dc verschillen de voorstellen. B. EN W. NEMEN OVER de voorstellen Joh. Visser C. LI. om des avonds 2 loka len in het stadhuis voor de vergaderingen ten dienste der raadsfracties beschikbaar tc stéllen en het voorstel Joosten, om statistische gegevens omtrent de inkom- senbelasting over te leggen. Liet voorstel- Loosjes tot instelling eener Schoonheids commissie gaat naar B. en W. om prae- advies. Het voorstel-Joosten, tc breken met het tegenwoordige belastingsysteem wordt VERWORPEN met 22—12 stemmen. Voor stemde dc S. D, A. P. en de heer Peper. Het voorstel-Joosten tot verlaging van den gas- en electriciteitsprijs wordt VER WORPEN met 2112 stemmen. Voor de S.D.A.P en de heer Peper. Het voorstel-van Liemt tot afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf wordt VERWORPEN met 2311 stemmen. Voor dc leden Willekes Macdonald, De Boer, De Braai, Miezérus, Adrian, Bak ker, Kuenen, Van Liemt, J. Visser C. II Van Bcrlekom en Klein Schiphorst, Hef voorstel-Loosjes tot afschaffing van den vacantietoeslag wordt VERWORPEN met 268 stemmen. Voor de leden Willekes Macdonald, Mie zérus, Adrian, Wolzak, Loosjes, Bakker, J. Visser C. LI, en Van Berlekom. De heer BOES stelt voor, alleen over 1925 den vacantietoeslag toe te kennen. Dit wordt VERWORPEN met 25—9 stemmen. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. inzake het verstrekken van den vacantietoeslag wordt met 2212 stemmen AANGENOMEN; de overige onderdeelen worden zonder hoofdelijke stemming AAN GENOMEN. Het voorstel-Peper tot toekenning van een duurtetoesiag aan gemeente-personeel wordt VERWORPEN met alleen de stem van den voorsteller voer. Het voorste 1-Gerritsz, om de Financieele Commissie tc hooren over dc begrooting, vóór deze verschijnt, wórdt AANGENO MEN met 19—15 stemmen. Het voorstel-Gcrritsz, den raadsleden vrije telefoon-aansluiting te verschaffen, wordt AANGENOMEN met 25—9 stem men. Tegen de leden De Braai, J H. Vis ser R.K., De Boer, Miezérus, Slingenberg, Wolzak, Peper, J, Visser C. H. en Heer kens Thijssen De heer PEPER: „Grootheidswaanzin." Het voorstel-Loosjes, in te stellen een raadscommissie, die herziening van het re glement van orde voorbereidt, wordt VER WORPEN met 2212 stemmen. Voor de leden Willekes Macdonald, Klein, J. H. Visser R.K., Adrian, Loosjes, Kuenen, van Liemt, Keesen, Castricum, Van Berlekom, Van Looij en Klein Schiphorst. Het voorstel van dc heeren Klein c.s., om den burgemeester te verzoeken, een commissie van advies voor het gehecle po- litie-personeel in te stellen, waardoor aan de rechtspositie van dat personeel meer zekerheid gegeven zal v/orden, komt bij het betreffende hoofdstuk aan de orde. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat overwogen zal v/orden een goedkoop tarief voor étalage-verlichting. Begonnen wordt dan aan dc behande ling der posten. Uitgaven. De hoofdstukken „Vroegere Diensten" en „Algemeen Beheer" worden goedgekeurd. Geopend worden de algemeene beschou wingen over het hoofdstuk „Openbare Veiligheid". De heer GERRITSZ bespreekt het poli tiecorps. Naar aanleiding van een klacht van iemand, is op last van een hoofd der politie aangezegd aan een persoon, dat hij zgn. oproerige biljetten moest verwijderen van een schuur. Die biljetten waren niet ooroerig en spr. meent, dat voor dergelijke particuliere diensten de politie zich niet moet ieenen. Ze moet zich strikt houden aan de verordening. Spr. is van oordeel, dat er nog wel wat hapert bij de politie, voor wat deze voor het verkeer doet, Spr. ontmoette een agent, die links van den weg liep en blij kens zijn mededeeling aan spr., had die agent opdracht, links te loopen. Op die Radio Paris 1780 M. 9.2# u. Contert met medewerking van .Mme Murra, o. a. Fragments de Phedre Havanaise Mar- che de Lohengrin 10.20 Radio-Jazz. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Hilda Atkinson (Harp cn Sopraan) verder cause rie door Lïarry Rice en Orkest No. Ia door het Augmented Wireless orkest 9,50 u. Greenwich Tijdsein en Nieuwsberichten 10.20 u. voortzetting der orkestnummers. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert en Zangnummers. Hilvers Draad!. Omroep, 1050 M. 6 u. Sint Nicolaas op de N. S. F. met mevr. Ant. v, Dijk. manier gaat ook het publiek tegen de ver keersregelingen in. Spr. meent, dat ook beter opgetreden moet worden in zake het regelen van het doorgaand verkeer. Mevr. BAKKER bespreekt de kwestie van dc aanstelling van een inspectrice bij de politie. Het antwoord in het Af dee- lingsverslag heeft spr. niet voldaan. Zij herinnert aan de rede van mej. Van Ooij, eenige weken geleden te LIaarlem gehou den en vraagt, of niet één inspectrice zou kunnen worden aangesteld. Spr. dient een motie in, behelzende, dat B. en W. bij een inspecteurs-vacature zullen overwegen, 'n inspectrice aan te stellen. De heer PEPER zegt, dat er iets, mis schien wel belangrijk veel, niet in orde is bij de politie. Zoo zijn er bijv. menschen, die, naar men zegt, niet thuis hooren bij de politie cn uie men daarom pensionneert in plaats van hen te ontslaan. Dc dingen, welke men weet, betreffen in hoofdzaak superieuren en daarom meent hij, dat er reden is, eens wat beter toe te zien op de politie. De heer KEESEN bespreekt de motie- Klein. De daarin bedoelde commissie kan o.m. uitspraak doen in zake de bestraffing der politic-agenten. De commissaris van politie acht die commisse wel niet noodig, maar spr acht de instelling wel op haar plaats. De heer KLEIN vestigt er de aandacht op, dat de politie dingen doet, welke niet op haar weg ligt. B. en W. hebben zich niet gehouden aan het raadsbesluit, dc politie-vakschool te subsidieeeren De vergoeding is ingehouden wat in strijd is met het besluit. Spr. verdedigt verder zijn voorstel, tot indiening waarvan de commissaris van po litie zelf noopt. Hij acht die commissie niet noodig, de voorstellers wel. Dc heer KLEIN SCHIPHORST onder scheidt veiligheid voor de burgerij en en veiligheid voor het verkeer. Het, eerste is in veilige handen, maar spr. wil het tweede bespreken. Spr. wil eenige wenken geven. Er is groote onveiligheid op het punt KruiswegStationsplein. Op drukke men kan men er niet de straat oversteken. Ook is het urgent maatregelen te treffen voor het verkeer over de Scho- terbrug en Zijlvest. Verder schetst spr, het gevaar van het Verv/ulft. De stoep daar moet weg, de boomen gerooid en men zou dan een doorgaand verkeer krijgen. De politiepost daar zou dan opgeheven word on, wat bezuiniging geeft. Spr. acht ook een verschuiving van de perceelen op de hoeken Groote Houtstraat Gedempte Oude GrachtVerwulft noodig. Spr. dient een voorstel in, waarin B. en W. op dracht gegeven wordt reorganisatie van het verkeer op het Verwulft en te onder zoeken een betere regeling van het ver keer daar. De heer GROENENDAAL vestigt de aandacht op het verkeer aan de Hoogstr. en vraagt, of het juist is, dat van wege de politie een onderzoek is ingesteld bij de bewoners van de Slachthuisbuurt in zake het varen der pont op Zondag. Spr. keurt een dergelijke handelwijze der politie af. Mevr. WILLEKES MACDONALD be pleit ook aanstelling van een vrouwelijke ambtenaar bii de politie. De heer CASTRICUM bepleit krachti ger optreden tegen het snelle auto-rijden op de Amsterdamsche Vaart. Verder vraagt spr., wat gedaan zal worden, ora knoeierijen, als nu bij de politie geschied zijn, tegen te gaan. Zou iemand, die iinan. cieele verantwoordelijkheid draagt, ook niet, zoo goed als de gemeente-ontvan ger, een waarborgsom kunnen storten? De vergadering wordt te 12 uur verdaagd tot Woensdagmiddag half 2, Dan is er een gewone gemeenteraadszitting. Des avonds en verder Donderdag zal de behandeling der begrooting worden voortgezet. Gramophoons Platen Firma HOOGVELD Co. 2e Vooruitgangstraat 46 TOHranMHHMH Diefstal. Terecht stonden gistermiddag J. J„ v, W., J. v. W. en A. W. S., alle te Zaandam woonach tig. Deze vier beklaagden stonden terecht terzake diefstal van 2 maal 2 rollen zeil, ten n.deele van een firma te Zaandam, De eerste bekl. was bij 'n firma in dienst en in het begin van den maand September wierp hij 2 rollen zeil uit dc verdieping van het pakhuis naar beneden, alwaar dc an dere beklaagden ze opvingen en verder transporteerden. De rol zeil werd verkocht en ieder van hen ontving 3.Eenige dagen later herhaalde zij het zelfde, doch toen wer- dc rol zeil bij den eersten be klaagde in beslag genomen. Beklaagden zeiden niet te weten hoe zij tot deze daad gekomen waren. Ze hadden een goede betrekking, verdienen ieder een behoorlijk weekloon, terwijl zij zich niet aan sterken drank of anderszins te buiten gingen. Het was alleen om een „extraatje" te doen geweest. De Officier van Justitie, mr. Andriga, wil de het eens met de beklaagden probeeren, en meegaan met het advies van den Reclas- secringsraad, om een voorwaardelijke ver oordeeling te vragen. Spr. vroeg voor ieder der beklaagden een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaren, ter wijl zij zich zullen hebben te gedragen naar de bepalingen van het Leger des HeUs. De Rechtbank zal 11 Dec, a.s. uitspraak doen. Voorts waren er nog eenige appèlzaken op ''e rol. Gistermiddag 4 uur deed de Rechtbank uitspraak inzake den diefstal van 9790, ge pleegd door de 62-jarige J. L. V. waarte gen het O. M. 6 manden gevangenisstraf had geëischt. De Rechtbank veroordeelde haar tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maan den, voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaren, terwijl zij tevens haar onmiddellijke invrijheidsstelling gelastte. De verdediger van dc bckl. was Mr, A. Bruch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2