Een eer Braad. Het ontwerp-Zondagswet. LUCHTVERKEER. Een Scandinavische Luchtvaart- Unie. Het Int. congres tc Kopenhagen. Sir Hoare over de Engelsche luchtvaart. Fokker op de tentoonstelling te Parijs. TWEEDE KAMER. ST ATEN-GENER A AL. Minister Aalberse. Staatsbegrooting over I92S. Buitenlandsche Zaken. VERKEER EN POSTERIJEN. Nieuwe lijnen over Amsterdam. UIT ONZE OOST. De begrooting 1924. Aan de Zuidkust verdronken De nieuwe aardschokken in Wonosobo. John. Franklin's expeditie van 1845. W. van Konijnenburg. KUNST EN KENNIS. Hoe groot het bederf onzer tanden is. HANDEL EN NIJVERHEID. Onze bank-crisis. De Nederlandsche havens en de Franscke koreninvoer. STAD BRUSSEL (2e district) 1902. RECHTSZAKEN. C. van den Broek berust in zijn vonnis. De moord te Wychen. GEMENGD NIEUWS. De knoeierijen te Maastricht. Een brutale vlegel. Dievenbende te Bentiieim Ongev/ensche vreemdelingen. De Ver. Staten en de schade vergoedingen. De verhouding tusschen Enge land en Egypte. Een noodlottige botsing. Het verlies van Wembley. Kinderzegen. Het aantal candidaten voor de Duitsche verkiezingen. De gruweldaad te Siegen. De Chineesche burgeroorlog. i Naar het „Hbl." verneemt is jhr.' mr. D. J, de Geer, oud-minister van Financiën, die te Arnhem woont, aangezocht om zitting te ne men in den eereraad, welke de rechterzijde van den Arnhemschen gemeenteraad ge vormd wil zien, inzake de gestie van den wethouder J. W, Ysselmuiden, als accoun tant van de failliet verklaarde N. V. Hanze- bank. De heer de Geer heeft in deze nog geen beslissing genomen. Actie van het Chr. comité. Het comité voor Zondagsrust van de Chr. Organisaties in publieken en semi-pu- blieken dienst in Nederland besprak in zijn vergadering van gisteren onder meer het tot nog toe niet in behandeling nemen door de TweedeKamer van het ontwerp-Zondags- wet. De indruk van een conferentie met de Ka merfracties chr.-hist. en an.ti-rev., gaf niet veel hoop op het in behandeling nemen van fcedreld omtwe. p m deze zittingsperiode. Wel werd van die zijde volle medewerking toegezegd om alsnog te pogen, dit ont werp op de agenda der Tweede Kamer te doen plaatsen. Het Comité zal bij de komende verkie zingen er bij genoemde fracties op aandrin gen, dat volle aandacht zal worden geschon ken aan de Zondagsrust en de daarvoor te nemen maatregelen. Samenwerking met vereenigingen niet gelijk doel zal worden bevorderd. Plannen voor meerdere propa ganda zijn in voorbereiding. De afgevaardigden van het int luchtvaart- congres werden bij de sluiting te Kopenha gen door den koning ontvangen. Als resultaat van het congres moet nog worden genoemd de stichting van een Scandinavische Lucht vaart-Unie. Uitbreiding van het luchtverkeer. Een conferentie over het luchtpostverkeer. De internationale luchtvaartconferentie te Kopenhagen is Donderdag geëindigd, 't Offi- cieele communique, dat over de besprekin gen is uitgegeven, meldt, dat de bestaande luchtlijn KopenhagenHamburgRotterdam, en de locale lijn KopenhagenHamburg in den a.s. zomer zullen worden uitgebreid met een directe verbinding naar Londen en Brus sel. De volgende nieuwe luchtlijnen zullen geopend worden: KopenhagenBerlijn, in verbinding met Praag, Weenen, Leipzig en München; Kopenhagen—Malmö—Gothenburg Christiania. De lijn StockholmHelsingfors zal wederom geëxploiteerd worden in directe aansluiting op den nachttrein Stockholm— Malmö, die aansluit op de lijnen naar Kopen hagen, Londen en Parijs. Voorts werd besloten een speciale lucht post-conferentie te Kopenhagen te houden, zoodra de betrokken luchtvaartmaatschap pijen definitieve maatregelen hebben geno men voor de instelling van de bovengen icm- de luchtlijnen. Ten slotte werd nog besloten een conferentie te beleggen ter bespreking van de kwestie van het vliegen bij nacht en in den mist. Deze conferentie zal gehouden worden in het land waar men de meeste on dervinding daarvan heeft. Sir Samuel Hoare, minister van luchtvaart, heeft in een interview de luchtpolitiek van de regeering uiteengezet. Hij zeide, dat 52 esca drilles in enkele jaren voor de landsverdedi ging zullen worden gevormd, waarvan er aan het eind van dit jaar 18 gereed zullen zijn De ontwikkeling van het burgerlijke lucht verkeer met het continent door de Imperial Airway Company verliep bevredigend. De minister interesseerde zich vooral voor een mogelijke uitbreiding van het Burger-lucht- verkeer met Praag, dat hij het geographische centrum van Europa noemde De eenige moeilijkheid was de voorziening in het ver drag van Versailles met betrekking tot het vliegen over Duitschland. Hij hoopte, dat deze moeilijkheid spoedig uit den weg ge- •imd zou zijn. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, exposeert de Fokkerfabriek op de ne gende luchtvaarttentoonstelling te Parijs, die van 5 tot 20 December gehouden wordt, een D 13 jachtvliegtuig met een Napier Lionmo- tor van 450 P.K Het toestel kan een uur snelheid van 280 K.M. bereiken en stijgt in 10 minuten tot een hoogte van 5000 meter. Verder een der eerste Fokkervliegtuigen, in 1911 gebouwd, dat den naam „Spinne" draagt, en het eerste automatisch stabiele toestel was. De inzending is gecompleteerd met verschillende vliegtuigmodellen, foto's, Vergadering van Donderdag 4 December, Nam. 1 uur. De VOORZITTER deelt mede van minis ter Aalberse bericht te hebben ontvangen dat hij na gehouden beraad bereid is de be handeling van Hoofdstuk X A in de Kamer te hervatten. Aangenomen voor kennisgeving, HOOFDSTUK V A (Onderwijs). Voortgegaan wordt met de behandeling van Hoofdstuk V A der Staatsbegrooting voor '25. Hooger Onderwijs. De heer BIEREMA, V. B., betuigt zijn in stemming met de mededeeling van den Mi nister, dat hij de theologische faculteit aan de openbare universiteiten wil behouden. Hij acht dit voor de wetenschappelijke opleiding gewenscht. De heer VISSCHER (A.-R.) verwijt den Minister dat hij onder het masker van een theologische faculteit een instituut in stand houdt dat absoluut niet brengt wat het voor geeft te zullen brengen. Het oorspronkelijk doel er van is verdwenen en het is een fa culteit geworden waarin allerlei religieuse mensbeschouwingen worden behandeld. Hij tandhaaft zijn opvatting dat één rijksuniver- (iteit voldoende is. Mej, VAN DORP (Lib.) oefent critiek op de lijst van vakken aan de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen en meent dat deze school niet ondei Hooger Onderwijs dient gerekend te worden. De heer NOLENS, R.-K-, zegt dat de heer Visscher met zijn theologische beschouwingen stellig niet de katholieke theologie heeft wil len bedoelen. Waarschijnlijk betroffen die alleen de theo logische faculteit der openbare en der Prot. Christ, universiteiten De minister van Onderwijs, de heer DE VISSER herinnert aan de commissie-Colijn, die eenige jaren geleden is ingesteld en die ten doel had bezuinigingen te zoeken aan de universiteiten Het resultaat van dat onder zoek is zeer schamel geweest Mej .GRQENEWEG, S.-D., bespreekt de verpleging in de rijksklinieken te Utrecht waar zich telkens strubbelingen hebben voor gedaan, ten gevolge waarvan de gynaecologi sche kliniek van prof Kouwer is gesloten. Het gaat hier o.a. om een regeling van den arbeidstijd. De MINISTER vleit zich met de hoop deze kwestie spoedig uit de wereld te zullen helpen. Middelbaar Onderwijs. De heer VAN WIJNBERGEN, R.-K., vraagt welke maatstaf is aangelegd bij de keuze van de drie H.B.S.-en, die wel subsidie zul len krijgen en de overige, die het niet krij gen. Van een onderzoek hebben de drie af gewezenen niets bespeurd De heer VAN DER BILT, R.-K., acht het onbillijk dat bij de progressieve schoolgeld- heffing het inkomen van den vader in Indië verblijvend als maatstaf wordt genomen. De Indische salarissen zijn naar een anderen grondslag gesteld en de Indische gulden is minder waard clan de Hollandsche. De heer VAN DER MOLEN, A.-R. vraagt den minister eens de schoolgeldheffing in de z.g. buitengemeenten na te gaan. De daar gevraagde retributies zijn dikwijls zeer hoog. Mej. WESTERMAN, V.-B., juicht toe het instellen van een commissie, die meer een heid wil brengen in de salarissen der leer aren aan de openbare en bizondere H.B.S.- en. Zij hoopt dat niet te veel verschil zal worden gemaakt tusschen de gehuwde en on gehuwde leeraren. De heer GERHARD S.-D., komt op, te gen de slechte betalingen van leeraren in lichamelijke opvoeding. De motieven daar voor acht hij onbillijk De MINISTER acht de regeling der sala rissen voor de gymnastiek-leeraren niet ge heel bevredigend. Overigens behoudt hij zich zijn oordeel over een herziening voor. De vraag van Mei. Westerman zal spr. aan de commissie overbrengen De opmerking van den heer v. d. Bilt was goed bedoeld maar was niet billijk. Er is een maximum bij het schoolgeld en daarboven gaat men niet. Hoe men een dergelijke pro gressie ook maakt, er blijven altijd moeilijk heden. Den heer van der Molen wijst hij op de hooge kosten van parallel-klassen, die dik wijls het gevolg zijn van de toelating van leerlingen uit buitengemeenten De heer GERHARD (S.-D.) acht nieuwe salarisregeling voor de leeraren bij dat on derwijs gewenscht. Wreed acht hij het de ouderen den eisch te stellen, dat zij nog eens examen zullen doen. Spr. vraagt daarin wij ziging te brengen. De heer DEKKERS (R.-K.) betreurt het, dat nog steeds de eisch gesteld wordt, dat leeraressen bij het Huishoudonderwijs 21 jaar zullen zijn. Die eisch is onredelijk, gezien dat de opleiding op 15 jaar aanvangt. De salarissen bij het Nijverheidsonderwijs acht hij slecht geregeld, vooral omdat de leer aren pas op 23-jarigen leeftijd in dienst treden. Mej. GROENEWEG (S.-D.) bepleit ver betering van het Nijverheidsonderwijs aan den Linker-Maasoever te Rotterdam. De MINISTER antwoordt. De salaris- kwestie van leeraren was moeilijk te rege len. Het was pijnlijk van enkelen salaris te moeten terugnemen, omdat er te veel was betaald. De schoolbesturen hadden fouten begaan en dat kon spr. niet helpen. Spr. hoopt, dat de besturen wat correcter in hun werk zullen zijn. De ongunstige salaris- positie is besproken. Er heerscht echter veel misverstand op dit gebied, maar bij overleg met de organisaties is veel opge helderd. Wat de examens zelf betreft, is spr. op vereenvoudiging uit, ook met het oog op de bezuiniging. Het toelaten als leeraar op 21-jarigen leeftijd wordt algemeen goedgekeurd door de deskundigen, omdat de leerlingen op die scholen geen kleine kinderen zijn. Spr. denkt er dus nog niet over, daarin wijziging te brengen. De Rotterdamsche toestand is weer be sproken. Spr. zou het betreuren als de schei ding tusschen openbaar en confessioneel on derwijs dieper doorvrat, want als dat het geval is, waar is dan het eind? Spr, waar schuwt voor een dergelijke splitsing en Bij art 117 vraagt de heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) nog eens overweging van subsidie van de Protestantscbe Schip- persschool en vraagt inlichtingen over het onderwijs aan de kinderen van Zuiderzee- visschers. De MINISTER zegt reeds duidelijk gezegd te hebben, dat hij hiertoe niet bereid is. De kwestie van het onderwijs aan kinderen van Zuiderzeevisschers is in behandeling. Mej. MEIJER (R.-K.) betreurt het, dat er niet meer katholieke nijverheidsscholen kun nen worden opgericht, omdat geen subsidie meer gegeven wordt. Zij wil echter de scho len niet belemmeren in de organisatie van het leerlingwezen, omdat zij geen subsidie krijgen, Spr. vraagt den minister dit toe te staan. De MINISTER zegt overweging van deze vraag Bij afdeeling IIB (handelsonderwijs) heeft de heer TILANüS (C.-H). niet de bedoeling in te gaan op de meening van den minister, dat het handelonderwijs in or.s onderwijs een speciale plaats inneemt. Maar is het vakonderwijs, is het algemeen vormend on derwijs? Het meerendeel der hoogere han delsscholen is echter al omgezet in hoogere burgerscholen. Spr. zou echter gaarne zien uitgemaakt, wat eigenlijk onder hooger han delsonderwijs is te verstaan. De heer VAN DIJK (R.-K.) vraagt her ziening van de schoolgeldregeling, omdat die niet voldoende rekening houdt met de groot te der gezinnen. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) pro testeert tegen de salarisverlaging der on derwijzers. Spr. geeft vele voorbeelden van aanzienlijke verlaging. Het instituut der assistenten ontwikkelt zich niet anders dan spr. heeft vermoed. Dochters van burgemeesters of dokters fun- geeren als reddingsbrigade en de gemeenten maken van de rechteloosheid gebruik om assistenten in de school te halen. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. De discussie bij het hoofdstuk Buitenland- sche Zaken gat gereede aanleiding om het nieuwste onderwerp uit de internationale politiek eens nader te bekijken. De eigen aardige verhouding tusschen het Protocol van Genève en het Pact van den Volkenbond gaf den heer Dresselhuijs aanstonds aanlei ding te wijzen op het gevaar, dat in deze ver houding schuilt. Omtrent de kwestie der veiligheid van eigen land stelde hij zich op het reeds meer- malen door hero verdedigde standpunt, dat Nederland voor zijn veiligheid heeft zorg te dragen. Deze taak kaD niet worden afgewe zen, omdat het onbehoorlijk zou zijn te steu nen op a.:Je:e staten. De Regeering moest dit vraagstuk nauwgezet onder het oog zien; door de Vlootwet te verdedigen met argu menten aan de handhaving der neutraliteit ontleend, wijkt zij feitelijk van de gedragslijn, die in het Protocol is aangegeven, af Die houding kan de heer Dresselhuijs niet goed begrijpen, en hij wenschte dat de Minister zich ondubbelzinnig zou uitspreken. Er zijn drie stelsels ten aanzien van de veiligheid, n.l de neutralteit, de weerloosheid en het Protocol dat het stelsel van allen voor één huldigt. Het is duidelijk, dat het eerste en het laatste onvereenigbaar zijn. Wanneer de Regeering het derde aanvaardt, mag zij voor haar militaire beleid zich niet meer op het eerste beroepen. Volgens den heer Van Ravesteijn is het Protocol nog gevaarlijker dan het Pact. Het zal niets uitwerken óf het levert gevaar op dat hij altijd van den Volkenbond beeft ge vreesd. Van de bedoeling van het Protocol weet hij alles af hij gaf een zeer scherpzin nige uiteenzetting van de motieven, die er toe geleid hebben. De pacifistische, democra tische periode van het kapitalisme heeft ei toe geleid en het doel is slechts om het pro letariaat van Duitschland te doen opdraaien voor den oorlogsschuldenlast aller landen en in de tweede plaats om legen Rusland te wa ken. 't Kan ook niet anders zijn, maar het komt daar toch op neer, dat in het Protokoï de kiem van een nieuwen oorlog ligt. Op den gewaardeerden steun der communisten kan minister Van Kamebeek, stellig tot zijn leed wezen niet rekenen. Zooveel te meer genoe gen zal het hem doen. dat de heer v. Rave steijn van hem eischt onvoorwaardelijke er- kenning van de Sovjetrepubliek, opdat Ne derland ook in de gelegenheid zal zijn mede te werken aan den opbouw van het zesde deel der wereld, dat door die Sovjet-repu bliek wordt ingenomen. De houding van den heer Vliegen week ten zeerste af van die van den heer Van Rave steijn. Hij aanvaardt Volkenbond en Protocol. Het wordt tijd dat de Volkenbond eigen machtsmiddelen krijgt Als elk land daarvoor een contingent moet leveren kan Nederland zich daaraan niet onttrekken. Ontwapening der kleine staten is een blijk van vertrouwen in den Volkenbond; als de Volkenbond niet bestond, zou hij niet voor ontwapening zijn, zoo betoogde hij. eenigermate tot onze ver bazing. De Indische Regeering heeft nog geen be grip van de nieuwe internationale verhou dingen, meende de heer Marchant, omdat zij het ontwerp-Vlootwet heeft verdedigd ais noodzakelijk voor de handhaving der neu traliteit Volgens dezen afgevaardigde vatten de heeren Dresselhuijs en Rutgers het vraag stuk van Protocol en Pact al te kinderlijk- eenvoudig op, als zij beredenceren dat wij een leger moeten in stand houden. Hij ver werpt de stelling dat Nederland een zelfstan dige weermacht moet behouden. Het staat niet vast wat de macht is die Nederland vol gens art. 16 van het Pact moet behouden. Grondslag en doel van die macht verschil len practisch van grondslag'en doel van een zelfstandige oorlogsweermacht. Dus: er is geen strijd in de twee beslissingen van den Vrijzinnig-democratischen Bond, één voor ontwapening en één voor naleving van de bepalingen van het Pact. Behalve het groote belangrijke punt waren het de handelsverdragen die de aandacht van sommige leden hadden. De heeren Lovink, Bierema, Van Voorst tot Voorst wijdden er eenige bespreking aan, met name ten aan zien van de handelsverdragen met Duitsch land en Spanje. De heer Bierema drong er op aan dat de Regeering niets zal nalaten om met Spanje tot een overeenstemming te ko men, gezien de belangen die Hollanders in Spanje hebben Het handelsverdrag met Duitschland eischt herziening in verband met de veranderde omstandigheden, ook met het oog op het wetsontwerp in Duitschland ingediend, waar in de mogelijkheid weer wordt geopperd om invoerrechten op de producten van land- en tuinbouw te heffen en tevens om in het ta rief veranderingen aan te brengen buiten de wetgevende macht om. Een van de drie subcommissies van het Internationale telefooncomité, dat te Parijs bijeen is geweest, beeft besloten, binnenkort internationale telefoonverbindingen tot stand te brengen tusschen de volgende ste den: Bazel of ZürichStockholm (via Ber lijn), Bazel of ZürichBelgrado (via Wee nen), WeenenParijs, AmsterdamPraag (over Berlijn), Amsterdam—Stockholm (over Hamburg), LondenBerlijn (over Amster dam), LondenStockholm (over Hamburg), LondenRome (via Parijs), en Stockholm Parijs (via Berlijn). Bepaalde telefoonabon- né's (journalisten, bankiers en handelsfir ma's) zullen binnenkort worden uitgenoo- digd, gratis en bij wijze van proef, op stille uren van den dag proefverbindingen op vrije lijnen aan te vragen. Een meevaller van 50 millioen? Men meldt uit Weltevreden: Het Bat. Nieuwsblad meldt, dat het be- grootingsjaar 1924 50 millioen gunstiger zal zijn dan werd begroot, ten gevolge van mee vallers, De inkomstenbelasting brengt 77 millioen, tegenover een raming van 81 mil lioen. Verder zijn de tinverkoopen voordee- liger geweest dan geraamd was. De rest wordt voornamelijk door mindere uitgaven dan geraamd was veroorzaakt. In „Mataram" van 28 Oct lezen we: Een gezelschap van de suikerfabriek „Remboen" in het Koetoardjosche, had den Zondag benut om een tocht naar het Zui- derstrand te maken. Het schijnt, dat men zich in de zee wat wilde verfrisschen, doch de badgenocgens werden wreed verstoord door het hulpgeroep van den heer Blom, die door de zuigende branding mee naar de ein- delooze zee werd gesleurd. De overige leden van het gezelschap, de heeren Blommesteijn Thomas en Kool snelden te hulp, doch ook eerstgenoemde werd door den verraderlijken stroom meegesleurd en kon met moeite in bewusteloozcn toestand door de overige twee gered worden. Met kunstmatige ademhaling bracht men hem weer bij kennis, doch van den heer Blom was niets meer te zien, terwijl naar men ons wist mede te deelen eerst tegen den middag zijn lijk aanspoelde. De ongelukkige jongeman, tuinemployé van „Remboen" was eerst kort in Indië en gehuwd. In totaal 114 dooden. Het aantal dooden bij de jongste aardbe ving bedraagt, naar uit Weltevreden gemeld wordt, honderdveertien. Er zijn drie zwaar- en zes lichtgewonden en 1100 vluchtelingen. snijden appels keurig in schijfjes, onze tanden j hebben niet meer dat werk te doen, waar voor de natuur ze heeft bestemd. Het gevolg is; degeneratie. In 1914 heeft de Haagsche Tandheelkundige vereeniging daar cijfers over uitgewerkt. Onderzocht werden 13.355 kinderen van 614 jaar. Zij hadden 180.969 melktanden. Daarvan kwam bij 21 pCt. tandbederf voor, d.w.z. van 5 melktanden was één carieus. Bij het ouder worden van het kind, neemt het bederf geleidelijk toe en wel van 14 pCt. op 6-jarigen leeftijd tot 32 pCt. op 13-jarigen leeftijd. Men moet het gevaar van zieke melktan den niet onderschatten door te zeggen: ze vallen immers uit. Wanneer naast een aan getaste tweede melklcies, een eerste blijvende kies opgroeit, zal m 99 van de 100 gevallen de blijvende kies ook ontsteken en dan be gint het kind zijn leven reeds met een be- i dorven gebit. Erger wordt dc toestand, als j het bederf in de tweede mclkkies zoo groot is, dat het kind pijn krijgt en de kies ver wijderd moet worden. De eerste blijvende kies zal dan hoogst zelden op de juiste plaats opgroeien. Het kind krijgt een onregelmatig blijvend gebit. Dit is een enkel geval dat bovendien populair weergegeven is. In de practijk komt het herhaaldelijk voor, dat de tandarts zeggen moet tegen den patiënt: was u maar eerder gekomen. Waar bij de kinderen reeds zooveel bederf voorkomt, behoeft het niet le verwonderen, dat bij volwassenen de toestand nog erger is. In dezelfde brochure worden cijfers ge publiceerd van een onderzoek bij 1000 poli kliniekpatiënten en 300 particuliere patiën ten, allen tusschen 25 en 40 jaar. Van de 20 kiezen en voorkiezen, die een normaal gebit telt, bleken gemiddeld slechts gezond aanwezig te zijn bij een mannelijken particulieren patiënt 13, bij vrouwelijke idem 12, bij mannelijken polildinick patiënt 11, bij vrouwelijke idem S. Bij de laatste categorie was dus slechts 40 pCt. van de kiezen en voorkiezen gezond aanwezig. Knud Rasmussen heeft na zijn aankomst te Christiania vcx'teld, dat hij tijdens een be zoek aan Eskimo's te Starveston Cove in King William Land geraamten heeft gevon den van leden der expeditie van sir John Franklin (1845). Rasmussen zeide, dat hij uit de overblijfselen van kleederen een en an der had kunnen vaststellen, aangaande de personen, die ze gedragen hadden. Hij ver brandde de beenderen. Z. i. waren de men- schen aan scheurbuik overleden. Zij zouden 't er, meent bij, levend hebben afgebracht, zoo zij zich maar tot de Eskimo's hadden durven wenden. John Franklin vertrok den 19den Mei 1845 met de twee schepen „Erebus" en „Terror", waarmede sir John Ross juist zijn bekende Zuidpoolreis had gedaan, om de Noordwes telijke doorvaart te beproeven. Het laatst werd er iets van hem en zijn lotgenooten gezien in de Melville-baai. Nadat er ver schillende pogingen waren gedaan om ze te zoeken, gaven mededeelingen van Eskimo s inlichtingen omtrent het lot der expeditie en overblijfselen in 1859 opgedolven, verschaf ten de zekerheid, dat Pranklin den Uden Juni 1847 bezweken was en ook zijn metge zellen zijn omgekomen bij hun poging om de Groote Vischrivier te bereiken. Een expedi tie onder Schwatka in 1870 heeft nog meer overblijfselen ontdekt, vond echter geen schriftelijke mededeelingen. Een verheerlijking van St. Thomas. Ons waren, aldus de Msb., geruchten ter oore gekomen, dat Willem van Konijnenburg bezig was aan een belangrijk werk op het gebied van kerkelijke kunst. Het blad is eens op kondschap uitgegaan en kan thans daaromtrent het volgende mededeelen: Door een dame, aan wier gelukkig initia tief de kerkelijke kunst in Nederland al een ander werk van groote betcekenis dankt, is aan Willem van Konijnenburg opgedragen het maken van een wandschildering, die be stemd zal zijn voor de kloosterkerk van de Paters Dominicanen te Zwolle De schildering zal tot onderwerp hebben een Verheerlijking van den H, Thomas van Aquine. Voor deze stof heeft de schilder samenwerking gevonden met den bekenden kunstzinnigen Dominicaan, pater B. H. Mol- kenboer. De ontwerpen zijn reeds in zeer gevor derden staat, zoodat binnenkort met de uit voering een aanvang gemaakt zal kunnen worden. In het „Vad." deelt Dr Van Hasselt te 's-Hage verontrustende dingen mee omtrent het tegenwoordig hecrschend en steeds meer voortwoekerend tandenbederf. Onze cultuur, aldus Dr. van Hasselt, die specialiteit op het gebied van tandenverzor- ging is, heeft o m. deze schaduwzijde, dat onze levenswijze zoo veranderd is, dat wij onze tanden voor het kauwen en fijn malen van ons voedsel bijna niet meer behoeven te gebruiken. Wij koken en braden alles, we In het Haagsch Maandblad van deze maand is een artikel opgenomen van den heer S. F van Oss over „Onze bank-cri sis", waarin de sclir mededeelt, dat in den loop der beide laatste jaren in ons land een dozijn banken met een gezamenlijk aandeelenkapitaal van rond 150 millioen op de een of andere wijze in het onge- reede zijn geraakt. Op dit oogenblik telt ons land geen enkele bankinstelling van beteekenis meer over welker positie men zich ook maar in het minst bezorgd be hoeft te maken Het oogenblik is dus ge komen zegt de heer v. O. dat men de doorgestane crisis vrijmoedig mag be spreken zonder onrust te zaaien en gaat dan na de balansen van Nederlands vijf grootste banken per 31 Dec. 1900 en 1922, waaruit blijkt, dat zij op laatstge- melden datum werkten met 1280 millioen eigen en toevertrouwd kapitaal of nage noeg het tienvoud van het cijfer op 31 Dec. 1900. Uitvoerig wordt vervolgens door den sc'nr. de bankconcentratie geschetst en op welke wijze die toestand is gekomen, en met welke eerste gevolgen Het bleek he laas noodlg haar duur te betalen; de prijs was een bankcrisis, die bij de wis selwerking van economische toestanden on zen ganschen handel benadeelde, en die den aandeelhouders in banken duur kwam te staan. Het kapitaal, verloren op de in het begin bedoelde banken in déconfiture, en de groote daling in de doorgaans te gen hoog agio uitgegeven nieuwe aandee- len der concentratiebanken, moet, vol gens den heer v O., de 100 millioen zeer dicht nabij komen. Voor zoover het is ontstaan door de da ling in aandeelen der groote banken is evenwel op den duur herstel niet geheel onmogelijk, en voor een goed deel zelfs niet onwaarschijnlijk. Aangaande de verhouding van het in de laatste jaren zoozeer vergrootc bankka pitaal tot behoeften kan eigenlijk niemand nog een gevestigd oordeel uitspreken. Jarenlange ondervinding zal noodig zijn om uitsluitsel te geven. Het is duidelijk, zegt de schr., dat, wanneer de banken meer eigen kapitaal hebben dan zij met vrucht kunnen gebruiken, het bedrijf voor de aan deelhouders niet zeer loonend zal zijn, terwiil zij bovendien in de verzoeking kun nen komen zaken te forceeren, hetgeen ge meenlijk zeggen wil zaken van minder hoog gehalte te doen Bedenkt men dat in twintig iaren tijds het eigen kapitaal onzer groote banken zonder de Handels-Mij. :s opgevoerd van 32 naar 417 millioen, dus is vcrderlienvoudigd, dan lijkt de aanwas ze ker bedenkelijk groot. Hij is evenwel min der tfroot dan hii scbiint: want in die vier banken zijn vele overgenomen zaken op gegaan, die vroeger te zamen een zeer aan zienlijk eigen kapitaal hebben gehad. On ze handel is intensiever, vooral de bin- nenlandsche, tengevolge van de veel hoo gere eischen die aan het leven worden gesteld, van het sterk toegenomen „geld uitgeven" Aller is zeer in prijs gestegen, zoodat ook uit dien hoofde meer bankka pitaal wordt vcieischt En wij bevinden ons thans in een malaise die geen maatstaf biedt. Maar met dat al durft de heer an Oss geen ontkennend antwoord geven op dc belangrijke vraag of onze banken thans, wat hun bedrijfskapitaal betreft, van het goede niet wal veel hebben. Hun jongste balansen geven beslist den indruk dat zij, voor de behoeften der laatste jaren, een tc groot aandeelen kapitaal hadden. Geen surtaxe d'origine voor Europeesch graan. De K. v. K., te Rotterdam maakt bekend, dat het haar is gebleken, dat velen ten on rechte in dc veronderstelling verkeeren, dat Europeesch graan, via Nederlandsche havens in Frankrijk ingevoerd, onderworpen zou zijn aan een surtaxe d'origine van 360 francs per 100 K.G. Deze opvatting berust op een misverstand en met zekerheid kan worden bevestigd, hetgeen door de Kamer meerma len aan belanghebbenden die zich lot haar gewend hebben is meegedeeld, dat Euro- peesche granen, die over ons land in Frankrijk worden ingevoerd, zijn vrijgesteld van de surtaxe d'origine. LOTEN VAN BRUSSEL 1992. 122ste trekking. R. 26262 no. 7 fr. 10.000; R. 5666 no. 10 fr. 1000; R. 10453 no. 14 fr. 500; R. 8891 no. 9 fr. 500. Betaalbaar met fr. 250; R. 22211 no. 8; R. 533 no. 13; R. 6102 no. 24; R. 8346 no. 1; R. 9139 no. 22; R 12170 no. 20; R. 17340 no. 11 R. 22211 no. 15; R 23488 no. 2; R. 23488 no. 23; R. 23773 no. 7; R. 28370 no. 21. Verder een groot aantal nummers met fr. 110. Trekking van 1 December 1924. Betaalbaar met fr. 500. 332 462 828 1573 3146 3152 3522 4401 4667 5160 7121 7492 7739 7826 8268 8517 8701 8939 9071 10321 10381 10733 11166 11413 11549 11719 11995 12361 13977 13986 14037 14494 14803 14838 16856 17043 Naar verluidt, heeft Cornells van den Broek, den medebeklaagde van Van Mun ster, bij het plegen van den dubbelen moord te Wychen, in zijn door het Arnhemsche Gerechtshof uitgesproken veroordeeling tot 7 jaar gevangenisstraf berust. Hij zal worden overgebracht naar de straf gevangenis te Leeuwarden. Als deskundigen inzake het onderzoek der geestvermogens van den tot levenslangen gevangenisstraf veroordeelden J. van Mun- sfer, zijn benoemd Dr. 'J. Casparïe, te 's-Bosch en Dr. J. G. Drossacrts te Arnhem. Men meldt ons nog uit Maastricht, dat d< gepleegde fraudes hoofdzakelijk in verband staan met levensmiddelenleveranties lijdeus de laatste herhalingsoefeningen. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur, ver voegde zich bij de juffrouw van de kiosk, die op den Nieuwen Binnenweg, tegenover de Mathenesserlaan, te Rotterdam, staat, een opgeschoten jongen van ongeveer 17 jaar en verzocht haar een bankbljet van 10.te wisselen. De juffrouw reikte den jongen vier zilverbons van een rijksdaalder over. die een vodje papier in de kiosk wierp en zich met de zilverbons uit de voeten, maakte. Men meldt uit Enschedé aan het „Vad" J De politie heeft te Bentbeim gearresteerd den eigenaar van een bekend warenhuis aldaar, die er van verdacht wordt, tezamen met een grossier uit Hamburg en tal van an dere personen, groote hoeveelheden voor hel buitei l uid bestemde, goederen te hebben ge roofd. Tal van kisten met Meissner-por- celein, kristallen voorwerpen, pelswerk en andere waardevolle artikelen, welke voor het buitenland en buiten Europa gelegen landen bestemd waren, werden de laatste maanden in Bentheim opengebroken, van haar inhoud ontdaan en met steenen en papier gevuld, zóó, dat het gewicht weer overeenkwam met dat op den vrachtbrief. Na een langdurig, nauwkeurig ingesteld onderzoek, is de Ham- burgsche politie er ten slotte in geslaagd de dieven te ontdekken. Tot dusver zijn reed3 20 personen gearresteerd. De eigenaar van het warenhuis te Bent heim, is, naar wij later vernemen, tegen een borgstorting van 200.000 Goudmark voor- loopig weer op vrije voeten gesteld. Te Vlissingen heeft in dit jaar de politie zich reeds ongeveer over 100 vreemdelingen moeten ontfermen. Dit zijn personen van verschillende nationaliteit, die naar Engeland oversteken, maar daar niet worden toegela ten en dan met de mailboot der Zeeland weer terug worden genomen naar Vlissingen, waar zij dan aan de politie worden overgeleverd. Dezer dagen geschiedde dit ook met een Poöische vrouw met twee kinderen toen haar papieren in orde waren ging de vrouw opnieuw naar Engeland, maar werd toen ge weigerd wegens onreinheid. Deze reden wordt trouwens meermalen aangevoerd voor niet toelating. Nog had de politie zich te ontfer men over een Poolsche vrouw met een 7- jarig kind die niet werd toegelaten, omdat zij er van verdacht werd werk te komen zoeken. LONDEN, 4 December. Volgens een be richt van het Exchange-agentschap uit Was hington is men daar in regeeringskringen zeer verwonderd over het verzet van Brit- sche zijde tegen den eisch tot betaling van een bedrag van 500 millioen dollar Duitsche schadevergoeding en acht men het mogelijk, een bedrag van 500 millioen dollar Duitsche schadevergoeding en acht men het mogelijk, dat deze kwestie nog tot ernstige diplomatieke verwikkelin gen aanleiding zal geven alvorens een defi nitieve regeling tot stand zal zijn gebracht. Men hoopt evenwel, dat door niet-formeele onderhandelingen tusschen Engeland en Amerika een vergelijk zal worden getroffen, waardoor een verdere bespreking van de kwestie op de uitgestelde finan- cieele conferentie te Parijs mogelijk wordt. Dc Vcreenigde Staten verlangen met het volste recht deel te nemen aan de con ferentie te Parijs om de volgende redenen; le. De Verecnigdc Staten hebben door hun afzonderlijk verdrag met Duitschland dezelfde aanspraken gekregen als de geal lieerden door het verdrag van Versailles. 2e. De geallieerden hebben deze aan spraken op de conferentie te Londen ten volle erkend. 3e. Hei plan-Dawes bepaalt, dat de be talingen van Duitschland de vorderingen der geallieerde en geassocieerde mogendheden volkomen moeten dekken en dat geen beta lingen van Duitschland mogen worden ont vangen op een wijze, die de Vcreenigde Staten van die ontvangsten zou uitsluiten, een bepaling, die ook geacht wordt te gel den voor de vorderingen, voortvloeiende uit de bezetting. LONDEN, 4 Dcc. Plannen voor de be kostiging van dc ontwikkeling van Port Soedan, aan de Roode Zee, het eindpunt van het spoorwegstelsel in den Soedan, zijn zoo goed als gereed. Deze ontwikkeling zal uitbreiding van de bestaande werven en den aanslag en outilleering van moderne kolen- opslagplaatsen omvatten KAIRO, 4 Dec. Sii Geoffry Archer, gouverneur van Oeganda, is benoemd tot gouverneur-generaal van den Soedan PARIJS, 4 Dec. De secretaris van den Volkenbond ontving van het departement van buitenlandsche zaken van Grooi-Britannic een nota, waarin wordt herinnerd aan de be palingen van de acte, die een eind maakte aan het Engelsche protectoriaat over Egyp te en verklaard, dat de regeering van Groot- Britannië alle inmenging in dc Egyptische zaak als een onvriendelijke daad zal be schouwen. Het zou, zegt de nota verder, ontoelaat baar zijn. wanneer een arbitraal protocol door dc regeering van Egypte zou worden geteekend, waarin de interventie van den Volkenbond wordt gevraagd in de regeling van de Egyptische zaken, welke door boven genoemde acte uitdrukkelijk aan den wil van de Engelsche regeering is voorbehouden. LONDEN, 4 Dec. Te Wyandotte, in Mi chigan, kwam een elcctrische trein in bot- sing met een terpentijn geladen vrachtauto, waarbij twintig personen werden gedood of gewond. De eerste wagon van den trein was vol passagiers, die den in brand geraakten terpentijn over het lichaam kregen cn niet konden worden gered. In aansluiting op het bericht in het och tendblad omtrent de tentoonstelling te Wem bley wordt ons nog draadloos gemeld, dat het verlies 1.950.000 pond Sterling heeft be dragen. Daar de waarborgsom 1,700.000 pond St. was, blijft er een tekort van 250.000 pond St., tot dekking waarvan de terreinen en gebouwen zouden moeten verkocht worden. Eergisteren zijn aan 90 gezinnen met meer dan negen kinderen, over geheel Frankrijk verspreid, de door de Fondation-Ccgnacq- Jay voor groote gezinnen beschikbaar ge stelde prijzen van 25.000 francs per gezin uitgereikt. Onder de bekroonde gezinnen wa ren er wel twintig met twaalf, veertien, zelfs zeventien kinderen. BERLIJN, 4 Dec. Voor dc a.s. Rijksdag verkiezingen zijn 4638 personen candidaat gesteld, waarvan 4249 op districts- en 389 op rijkslijsten. Met welk een geraffineerdheid de moor denaar Angerstcin zijn daad heeft voorbe reid, blijkt wel uit het volgende. De indruk moest blijkbaar worden gewekt, dat de z.g. roovers het oogenblik hadden afgewacht, dat Angerstein het huis had verlaten. Ruim half vijf was hij naar de stad gegaan om voor zijn zieke vrouw medicijnen tc halen. In een win kel heeft hij verteld, dat hij zich zoo onge rust gevoelde, net alsrf er thuis iets gebeur de. Op weg naar huis „wam hij een agent van politie tegen, wien hij eveneens over zijn bezorgdheid sprak. Deze vergezelde hem een eind, maar Angerstein wees zijn aanbod af om met hem in huis te gaan. Toen hij zwaar gewond gevonden werd, riep hij: „redt mijn arme vrouw, er zijn in brekers." De lijken waren niet benzine be goten, welke uit den kelder van Angerstein afkomstig bleken. SIEGEN, 4 Dec. De bekentenissen van An gerstein zijn, wat de beweegredenen tot zijn daad betreft, nog in hooge mate onduidelijk. Vast staat in elk rfevab dat bil' in koe'ep bloede er met voorbedachten rade heeft ge handeld. BERLIJN, 4 Dec. De massamoordenaal Angerstein heeft volgens dc bladen ver klaard, dat hij zijn vrouw reeds in den nacht van Zondag op Maanda'5 tusschen 2 en 4 uur heeft omgebracht, daar hij haar wilde hm» vrijden van de pijnen, waaraan zij tengevolg# van verlammingsverschijnselen na een tram- ongeluk leed. In een soort waanzin zou hi) dan allen, die later binnenkwamen, hebben gedood en de lijken naar één kamer hebben gesleept. BERLIJN, 4 Dcc. Angerstcin is gisternacht onder bewaking der Schutzpolizi naar Giesen overgebracht, daar men vreesde voor een vijandig optreden der inwoners- Volgens de „B. Z. am M." heeft de moor denaar kans gezien zich jaren lang voor le doen als een bescheiden cn fatsoenlijk man. De genceshceren zijn van oordeel, dat zij hem in het leven kunnen houden. Dc begrafenis der slachtoffers heeft mor gen plaats. Gemeld wordt dat de volgelingen van Wo# Pei-foe de spoorwegbrug tusschen Hankov en Peking in de lucht hebben doen vliegen Deze brug is, naar men meldt, de langst* brug in China Woe Pei-foe is te Sin Yang Tsjow, aan de grens van Honan en Hoepeb. aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5