BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 29 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht hiadzijden. Stadsnieuws. vf 50.- üft-r f40.- Leekepreeken. Zaterdag 6 December 1924 47ste Jaargang No. 15910 Kerstfeest voor de Hongaarsche studenten Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. De schoolgeldregeling. Afschaffing der Staatsloterij. Agenda 7 December Agenda 8 December De bibliotheken der St. Vincen- tkisvereenigingen zijn geopend: VOOR PATER STAAL. Een puzzle. De R.-K. School voor Zwakzinnigen. Internationale Voorjaars- feloemententoonstelling GEMEENTEZAKEN. Dierenbescherming. Personalia. Baden. Concert. Gevonden dieren en voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Haarlem. Het belastingmerk. Vergadering Obligatiehouders Middenstandsgebouw. Een inval in een verkoop lokaal. Frauduleuze handelingen geconstateerd. De makelaar S. gearresteerd en weer op vrije voeten gesteld. GEMEENTERAAD. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; y Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertcntiên 35 cent» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tek^ als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- cu aanbod-adver- tentiën 1—4 regel» 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge at verzekeringsvoorwaarden, X Levenslange geheele on i "7|«,n bij een ongeval met lOCn bij verlies van een band, i IOC •«zen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT wilvU."1 geschiktheid tot werken; T /JSv.1" doodeliiken afloop. een voet oi een oog, I IX.O. 67. SURPRISES. 't Is vandaag 6 December, datum, die zelfs in den ouderdom van een hard en moeitevol leven een glimlach toovert om een tandeloozen mond, die herinneringen aan de uren van zoete vrees en spannende ver wachting dtr kinderjaren oproept. Nu 6 December een Zaterdag is, voel ik mij ge noopt tot een St. Nicolaaspreek. Maar wat moet het zijn: over den Heiligen Bis schop van Myra, die kinderen uit den deod opwekte, die een armen edelman aan geld hielp om zijn dochters uit te huwelijken? Ge hebt het tien en twintig maal gehoord en gelezen, evenals de duizenderlei varia ties, die in anecdotischen en zelfs drama- tischen vorm op den St. Nicolaasavond zijn gemaakt. Laten wij ons een oogenblik in het we zen van de Sinterklaastraditie verdiepen, een zoete mijmering op epn dag van veel herinneringen. Ons volk is zoo arm aan romantiek, aan nationale gebruiken, zoo arm in de kunst om Avat kleur aan het leven te geven. Op ons Sinterklaasfeest, gegroeid in 's lands hoofdstad, op den Bisschop, die, gezeten op zijn schimmel, over de daken rijdt, voor de zoete kinderen zijn pepernoten door den schoorsteen strooit en zijn zwarten knecht met roede en zak op de stoute afstuurt, op dat mooi stukje Hollandsche folklore moe ten wij zuinig zijn. Wie het zijn kinderen moedwillig onthoudt, begaat een misdaad aan bet jonge leven, steelt een brokje poëzie, dat in latere dagen een hangend hoofd kan oprichten en een vreugdeloozen mond kan laten glimlachen. Maar gelukkig blijft het oude feest nog in eere; geslacht na geslacht geeft elkaar mijter en bisschops staf over en ofschoon van stroobord en met goudpapier beplakt zijn ze duurzamer dan edelsteen en metaal, omdat de schoo- ne sproke leeft in het volkshart en het kind, tot de ontdekking van het zoete be drog gekomen, den angst en vreugd zijner eerste kinderjaren met den gewichtigen ernst van groot-mensch-te-zijn m het oor van kleinere broers en zusters influistert. Terecht bewaren en onderhouden wij onze Sinterklaastraditie en ze zal niet spoedig sterven, omdat wij er niet enkel vreugde mee brengen aan de jeugd, maar aan den grooten dag voor de kinderen een avond vol verrassingen voor de volwasse nen deen voorafgaan Als op den lang ver beiden ochtend van 6 December de tafels met heerlijkheden voor de kleinen gereed staan, hebben de grooten hun Sinterklaas avond al achter den rug, den avond van verrassingen, de onschuldige geschenken- maskerade, die in menig huiselijken kring een der mooiste lichtpunten is in den tred molen van dagelijksche sleur. Er komt bij ons wel eens twijfel op, of onze rijpere jeugd van heden nog wel even veel fantasie heeft als de vele geslachten, welke haar voorgingen, verbeelding en ambitie om den van ouds beroemden Hollandschen „pakjes avond" in eere te houden. Er "komt wel eens twijfel bij ons op, of met de gestor ven en begraven huiselijkheid, waarop onze voorouders roemden als op een nationale deugd, ooi de aardige gewoonte van sur prise-avond niet aan het kwijnen en ster ven is De winkel-étalages zeggen ons ge lukkig nog wel, dat het Sint-Nieolaasfeest ook voor de grooten nog leeft, maar wan- (Ingezonden). neer het zich zou gaan bepalen tot het en kel koopen van dure en kostbare geschen ken, dan zou er de poëzie spoedig van ver dwijnen, daarmee het karakter van het feest en het leven van zulke karakter- looze plichtplegingen zouden wij geejn hon derd jaar waarborgen. In de geschiedenis van den Heiligen Bisschop, die drie jaar achtereen des avonds ongemerkt een beurs met geld in de woning van een armen edel man Wierp, om hem in zijn zware zorg voor zijn drie huwbare dochters te hulp te ko men, hebben onze voorouders aanleiding gevonden om een jaarlijksch feest van ver rassingen onder familieleden en vrienden U bereiden. Er is eenige kinderlijke verbeel ding noodig, om ieder jaar weer zijn Sint Nicolaasgeschenken tot een bijzondere ver rassing voor zijn huisgenooten te maker, maar laat onze jeugd van heden, met haai vroege neiging tot blasé-doen, die traditie niet overboord werpen en zeggen, dat de voetbal, de bioscoop, de club en de dans zaal te veel tijd vragen, om voor zoo'n surprise-avond te werken. Ze zouden aan ons nationale feest heel gauw het leven benemen, en dat zou jammer zijn... Jammer, want de surprise-avond is zulk een mooi beeld van het leven. De zuide lijke volken hebben hun vasten-avondfees- ten met de maskerades, waarin oorspron kelijk zooveel levenswijsheid schuil ging, maar die, ontaard en ontzield, tot braspar tijen en vermomde bacchanaliën geworden zijn. Wij, noordelijken, hebben in den St. Nicolaasavond een onschuldiger vorm om onzen pretlust eens uit te vieren en elkaar lachende de waarheid te zeggen. Dat is een moeilijke kunst, vooral voor ons volk, dat zoo arm aan humor is. Wie daarom van ons levend geslacht de oude traditie nog in het bloed heeft en geest genoeg bezit om de overlevering lévend en verjongd aan jongeren over te dragen, laat" hij of zij en 't zijn vooral de Hollandsche vrouwen, op wie dit beroep moet worden gedaan begrijpen, dat van hun voorgaan, van hun ne aanmoediging en leering alles afhangt. Wij mijmeren verder.... Hollandsche pak jesavond, beeld van het leven.... In onze jeugd zongen wij, bij het naderen van den grooten Decemberdag: van verlangen klopt ons "t hart En al vroeg leerden wij, er kon een koek zijn en een roe. En in ons groo- te-menscben-spel houden wij die jeugdge dachte vast: de geschenken moeten omwik keld en verborgen worden; na veel zoeken en raden mdeten zij als een verrassing voor den dag komen Ook ons groote-men- schen-hart moet kloppen van verlangen. En niet' alles Wat zich onder klatergoud en kleurige omhulsels voordoet, ontpopt zich als waardevol geschenk Door een zoet omhulsel stuiten wij vaak op een bittere kern Gaat het zóó ook niet' in het groote le ven. Hoe vaak klopt ons hart niet van ver langen en blijkt de hoop zoeter dan het genot. Hoeveel bitterheid gaat er schuil on der zoeten glans. Neen, de dingen zijn niet als ze schijnen, het leven is vol verrassin gen, maar de surprises beantwoorden niet steeds aan onze verwachtingen. Sinterklaasavondlevensbeeld HOMO SAPIENS. Het Kerstfeest nadert. De straten in Bu dapest zijn met sneeuw bedekt. In hoeveel kamertjes, helaas brandt geen kachel, de kolen zijn te duur. Men moet zuinig zijn, opdat tenminste op Kerstavond een vroo- lijk vlammetje de kamer zal kunnen verwar men. Dan zit de geheele familie gezellig bij elkaar. Kerstavond is een familiefeest en hoe arm de menschen ook zijn, dien avond gevoelen zij zich gelukkig in hun lamilie- kring. En zij, die geen familie hebben, die „al leen" zijn tusschen de honderdduizenden inwoners der hoofdstad, de vluchtelingen, die hunne familie in de bezette gebieden moesten achterlaten, het grootste ge deelte der studenten, die in de Mensa Adal- bertina zijn opgenomen, bestaat juist uit deze waaraan denken zij?. t van Hövell tot Westerflier te Eist, Jonkvr. M. van Nispen tot Pannerden te Zevenaar, I is in staat elke maand eene bijdrage aan de Mensa Adalbertina te zenden. Nu wilden zij j een extra bijdrage sturen met Kerstmis. Het Hongaarsche Episcopaat heeft zijn warmste goedkeuring gehecht aan het werk d"r Mensa en mocht deze het bezoek van ver schillende bisschappen ontvangen. Zooals Dr. Vargha in zijn laatsten brief schreef, ko men in Hongarije giften in van geestelijken en leken, maar dit alles is niet voldoende. 300 Studenten ontvangen in de Mensa dage lijks hun middagmaal, toch gaan velen hun ner 's avonds hongerig naar bed, wanneer de Mensa hen niets meegeeft voor hun avond- eten. Wie wil nu meehelpen? Geld, 'evensmid delen, konserven, ook gebruikte kleeding- Helpen wij hunne zorgen te verlichten: De Mensa Adalbertina wil voor hun eene Moeder zijn. Als zij ziek worden, zorgt zij voor hun: als zij iets noodig hebben, gaan zij tot den directeur der Mensa den Zeer Eerw. Heer Dr. Damianus Vargha. Hoe zou de Mensa hen juist op Kerstavond vergeten? "Zij wil geen overbodige geschenken geven, zij wil hen maar een warme kamer aanbie den met Kerstmis, hen een gezelligen avond bereiden, zorgen, dat zij op dezen dag geen Honger lijden, en misschien een of ander warm kleedingstuk ontvangen. Het Hoofdcomité der Hulpactie, bestaan de uit de dames: M. B. esse van Wijnbergen, presidente, Jonkvr. J. van Rijckevorsel, al- gemeene penningmeesteres, te Arnhem, Mevr. Heerkens .Thijssen te Haarlem, B. esse stukken, alles wordt dankbaar aanvaard, door de plaatselijke comités va de Mens?. Adalbertina of door de algemeene penning- meehteres Jonkvr. J. van Rijckevorsel, Jans- buitensingel 2§, Arnhem. H^bt gij bij uwe St. Nikolaas inkoopen n kleinigheid bespaard, zendt dit dan voor le arme studenten. In de Kerstnacht zullen zij in de Nachtmis voorzeker -en kinderlijk dankbaar gebed opzenden tot God, voor hen, die hun in de verlatenheid hebben ge holpen. Naschrift. Op bovenstaande foto ziet men een afbeelding van de studenten. Op verzoek verklaren wij ons bereid giften door te zenden. Redactie. Mogelijke tegemoetkoming voor groote gezinnen. De Minister van Onderwijs heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een on derzoek zal instellen of een wijziging kan worden aangebracht in dc nieuwe school geldregeling, teneinde tegemoet te komen san de moeilijkheden, welke voor groote gezinnen aan die regeling zijn verbonden. Het wetsontwerp naar den Rdad van State. Het wetsontwerp tot opheffing van de Staatsloterij is dezer dagen naar den Raad van State gegaan en zal over enkele weken bij de Kamer inkomen Minister Colijn hoopt, dal het wetsont werp in het a.s voorjaar door de Kamers zal worden behandeld en dat in dit zittings jaar de afschaffing der Staatsloterij nog een feit zal worden. Sociëteit „St, Bavo". St. Nicolaasfeest „Willen is Kunnen' 2 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel De Knock 8 uur. Sociëteit „St Bavo". Diocesaan-bestuur R. K. Vrouwenbond 11 uur bestuur R. K. Vrouwenbond 2 uur lichtbeel den kap. Lühn 2 uur a Capella-koor „Ons Genoegen" 8 uur Bestuur Gra fische Bond 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m van 25 uur Zater- dags alleen van 9—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van jv.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 t K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 our. he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —IC uur n.m gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 R. K Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wrensdatf- en Vrijdag avond. St Elisabeth'» Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Docderdags von 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks,'uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. 1. Nieuwe Groenmarkt 22 Woensdag hall 89, Vrijdag half 8—9. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tol 9 uur De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen Joor de Fa. Grijseels van Hees, Lange Veerstraat 14 en Frans Hals-Apotheek L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Vorige opgaaf 416.81 St. Joan, de Deo; voor een slaafje Stephanus, 25. Om zegen in ons huisgezin 2. Op hoop van zegen 1. „Cassatie werd aangeteekend door J. B te Haarlem ter zake Jachtwet^cvertreding, veroordeeld tot 10boete subs. 10 dagen hechtenis en met verbeurdverklaring van den in beslag genomen haas Zoo luidde een officieel bericht, dat wij dezer dagen ontvingen Jaatsten. Uit den aard der zaak en mot in aanmer king nemen van het v'erloo'p van dc behan deling van dergelijke processen, kunnen wij gerust aannemen, dat de kwestie al eenigen tijd loopende is. Nu zal deze in cassatie gebracht worden voor den Hoogen Raad en men kan veilig aannemen als men onze Nederlandsche wijze van rechtspreken in aanmerking neemt, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat de beslissing valt Gesteld nu, dat het vonnis vernietigd wordt en beslist dat de haas, die verbeurd verklaard was, meet worden teruggegeven Hoe zal dan die haas er uit zien? Of is het beestje in afwachting van het vonnis opgezet? Gisteren vermeldden we het voorstel van B. en W. tot tegemoetkoming in de op richtingskosten der R.K. school voor Zwak zinnigen tot een bedrag van 7000. In hun toelichting merken B. en W. het volgende oo: De financieele verplichtingen van de ge meente tegenover de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs zijn neergelegd in art 25 van het Kon. Besluit van 22 October 1923, Stbl. no. 489, dat be- paalt: „De rechtspersoonlijkheid bezittende in stelling of vereeniging, die eene plaatselij ke school in stand houdt en die in aanmer king komt voor de Rijksbijdrage, bedoeld in artikel 4, heeft aanspraak op een bijdra ge van de gemeente» waarin de school is gevestigd.'' Bedoelde verplichte bijdrage van de ge meente bestaat uit. 1. een tegemoetkoming in de kosten van materieele exploitatie, welke minstens 20 per leerling en per jaar bedraagt; 2. een vergoeding der verhooging van jaarwedden boven hetgeen den leerkrach ten »ian de bijzondere school toekomt, krachtens art 13 van genoemd Koninklijk Besluit; en 3. een vergoeding voor de aan de bijzon dere school verbonden boventallige onder wijzers. Indien dus bedoelde buitengewone school wordt opgericht, is de gemeente verplicht, jaarlijks de sub 1, 2 en .3 vermelde bijdra gen toe te kennen, doch alléén, als de school in aanmerking komt „voor rijksbij- Te zijner tijd zullen u eventueel de daar op betrekking hébbende voorstellen worden gedaan Wij willen hierbij nog opmerken, dat, wan neer de vergoeding van het Rijk wordt ge- vraagd voor scholen, waarvoor nog geen rijkssubsidie is genoten, (naar onze meening de school van adressanten), de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevoegd is de aanvrage te weigeren, op grond van het ontoereikend zijn der voor dat doel beschikbaar gestelde middelen. Het toekennen eener tegemoetkoming in de inrichtings- ot de oprichtingskosten van een bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs, zooals adressanten vragen, is niet wettelijk geboden. Hiertoe bestaat geen verplichting voor de gemeente, eenig recht daarep kan het schooloestuur aan geen enkele wettelijke bepaling ontleenen. Niettemin hebben wij de eer, u tot in williging van het verzoek te adviseeren, eenigermnte als conseauente doorvoering van het beginsel van gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, neerge legd in de Lager Onderwijswet 1920, door welke wet ook het buitengewoon lager on derwijs wordt beheerscht De stichtmgskos- ten enz. van bijzondere scholen voor ge- woon- en voor uitgebreid lager onderwijs, moeten ook krachtens die wet door de gemdente worden gedragen. Wijl echter deze bijdrage in de inrich tingskoster voor het bijzonder buitenge woon lager onderwijs, onverplicht zou worden verleend, en dan voor éénmaal, meenen wij het uitdrukkelijk te moeten uitspreken. dat op de gemeente voorts, voor eenig aandeel in de stichtingskosten, geen enkel beroep meer zal kunnen wor den gedaan In dit verband meenen wij er nog op te moeten wiizen, dat het derde lid van art. 5 van het Kon Besluit beoaalt, dat. „indien een gemeente uitgaven doet ten behoeve van het buitengewoon lager bijzonder on- derwits, zij de onderscheidene scholen van dezelfde soort binnen de gemeente op ge lijken voet moet behandelen." Het Hoofdgebouw. Op het terrein van de tentoonstelling heerscht de laatste weken groote levendig heid in verband met den bouw van het groote hoofdgebouw dat wordt opgericht ten behoeve van de zes te houden tijdelijke tentoonstellingen. Het hoofdgebouw vormt een grootsche hal, bestaande uit een middengedeelte, dat een rechthoekigen vorm heeft, terwijl links en rechts twee zijbeuken zich daarbij aan sluiten, die elk een oppervlakte hebben van eenige honderden vierkante Meters. Het gebouw ontvangt onzichtbaar vanaf de voor zijde, het zoo noodige licht door in het dak aangebrachte glasvlakken. De overige dak bedekking wordt van een soort roodbruin arialt-papier. De groote hal, dat zijn dus het middengedeelte met de twee zijbeuken te zamen, biedt een expositieruimte van ruim 1800 M2. begane grond. Het moet op 1 Februari a.s. geheel gereed worden opgeleverd behoudens het binnen- verfwerk en het aanbrengen van het velum. Reeds thans zijn de afmetingen zeer goed te zien, daar het geheele geraamte reeds is opgericht. Voor den bouw zijn n.l. gebezigd dergelijke spanten als voor het R. A. I.-ge- bouw in Amsterdam zijn gebruikt. Het weekblad voor bloembollencultuur kan aan deze mededeeling nog toevoegen, dat de belangstelling voor de verschillende tijdelijke tentoonstellingen, waarvoor net gebouw wordt opgericht, reeds zeer groot is. Voor de eerste tijdelijke tentoonstelling zijn reeds zeer aanzienlijke inzendingen toegezegd, zoodat reeds daar met de plaats ruimte zal moeten worden gewoekerd. Ook voor de andere tijdelijke tentoonstellingen nemen de besprekingen met de inzenders reeds zeer vasten vorm aan. Dezer dagen wordt aanbesteed het bou wen van het restaurant, naar de plannen daarvoor van den architect Korringa. Het zal behalve een uitgestrekt terras omsloten door veranda's, een flinke restauratiezaal omvatten met daarachter gelegen dienst ruimten. De plannen zijn gemaakt in overleg met de Maatschappij Noordzee-Bad te Am sterdam, welke het restaurant en het daar bij behoorerid melkhuis zal exploiteeren. De heer Gunters, directeur van deze maat schappij, bekend door baar Groot-Badhuis te Zandvoort, zal persoonlijk de leiding op zich nemen en de gemaakte overeenkomst biedt alle waarborgen voor eenk goede en degelijke exploitatie van de buffetten, zoo dat de restauratie een attractie voor de tentoonstellingsbezoekers belooft te worden. B. en W stellen voor ten behoeve van den in 1925 door het gemengd koor „Polyhymnia" georganiseerden Internationalen Zangwed strijd een gouden medailb beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor aan het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van den H. Joannes den Dooper, ten behoeve van de bijzondere school voor gewoon lager onder wijs aan de Nagtzaamstraat over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1924 een voorschot toe te kennen ten be drage van 590 en 100 B. en W. stellen voor aan een gedeelte van de Jacob Geelstraat bij het Hofdijkplein den naam te geven van HoiJijkplein en aan het straatgedeelte gelegen tusschen het Nagt- zaamplein en de Zomerkade, thans genaamd Nagtzaamstraat, den naam te geven van. Nagtzaamplein. B. en W. stellen voor tot tijdelijk leer- aar in de plant- en dierkunde voor den cur sus 19241925 aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus met gewijzigd leerplan te benoemen met ingang van 1 Septembei 1924 den heer Dr B. H. Danser, te Amster dam. B. en W. vragen machtiging tot het in ex ploitatie brengen van een aan de gemeente Haarlem in eigendom toebehoorende strook, gicnd langs den Rijksstraatweg onder de gemeente Schoten, ter diepte van 35 M. laan de noordzijde begrensd door den Spaarnhovenweg en aan de zuidzijde door de bestaande bebouwing) en onder intrek king- van het besluit van 20 Februari 1924 hen ie machtigen aan de gemeente Schoten om niet, over te dragen, met bestemming voor openbaren weg, den met bruine en gele kleur op de bij dit besluit behoorende tee- kening aangeduiden grond, noder bijbetaling van een bedrag van 10.420 als bijdrage in de kosten voor straataanleg met zand- Icvering en terreninafscheiding. B. en W. stellen voor, aan J. Fortgens en P. G. J. Sernée in voortdurende erf pacht uit te geven 270 M2 grond, gelegen op den hoek Oost-Indiëstraat en Gasthuis- li an, tegen een erfpachtscar.on van f 0.91 per M2 per jaar. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der le suppl. begrooting, dienst 1923. Ter vervulling in de vacature ontstaan in de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum, is het volgende dubbeltal op gemaakt: Mr. H van Loghem de Josselin de Jong, aftr., en Vincent Loosjes. Verschenen is het verslag van de vereeni ging tot bescherming van dieren, over de maand November. Hieraan ontleenen wij: Zooals gewoonlijk werden in de maand November wedei eenige voerlieden aange houden wegens rijden met kreupele paarden. De meesten moesten hunne- paarden afspan nen, doch bij één paard bleek bij onderzoek een kei tusschen de hoef en het ijzer be kneld te zitten. Na verwijdering kon het dier weer ongehinderd zijn weg vervolgen. Allen kwamen er ditmaal met eene vermaning af, maar werden gedreigd met proces-verbaal, indien zij wederom met een kreupel paard mochten worden gezien. Door het kanton gerecht werd de voerman Machiel Jansen, eveneens wegens gebruik van een kreupel paard veroordeeld tot 20 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Wegens slecht passend tuig moest een hond worden afgespannen, in een ander ge val omdat de kar geheel ongeschikt was om een hond onder te laten trekken Een hond van een broodventer mocht geen dienst meer doen, omdat het dier ken nelijk drachtig was. Bij de werken in de Slachthuisbuurt en de Amsterdamsche buurt, waar veel grond ver voerd wordt, werd op verschillende dagen toezicht gehouden. In de afgeloopen maand werden in de Asphyxiatie Inrichting pijnloos gedood 59 honden en 82 katten. Voor het examen Nederlandsche Taal en letterkunde M *0 slaagde te Amsterdam de heer H. J Sarink, alhier. De heer R. Hofeester, zoon van den di rigent van dien naam hier ter stede, heeft aan het K.om Conservatorium in Den Haag, met gunstig gevolg examen gedaan, met on derscheiding voor virtuositeit. Hij is een leerling van den heer Hugo van Dalen, den solo-pianist die meermalen als zoodanig bij de Concerten der Haarl. Orkest- vereeniging optrad. In het douchebadhuis aan den Schoter singel zijn in de afgeloopen week 1026 baden genomen; in dat aan het Leidscheplein 812 en in dat aan het Hofdijkplein 513. Dinsdag 9 December a.s. zal de Haarlem- sche Orkestvereeniging in de Stads-Gehoor- zaal te Leiden een concert geven met me dewerking van den pianist Hugo van Dalen. Deze tal het door den componist opgedra gen pianoconcert (op. 16 bes gr. t.) van Serge Bor'.kiewicz voordragen. Het overige programma omvat de „Danses Russes" van Bcrodini, de balletmuzek uit de opera „Vorst Igor" en de Symphonic Pathétique van Tscbaikowsky Terug te bekomen bij; Serné, KI. Hout straat 115, tram-abonnement. T. Marlens, Saenredamstraat 3 rood, armband. D. Lo kerman, Bloemend.wtg 118. Velsen, arm bandhorloge B. Roosloot. Rustenburgeriaan 26, beursjfe met inhoud. Andrea, Ampzing- straat 15, ceintuur G Leunk, Valkenstraat 5Ej étui met nagelborstel. Buis, Kampersingel 28, portemonnaie mei inhoud M. v. Komngs- bruggen. Resnovaplein 27, Heemstede, porte feuille. B. Wassonaa: Raaks 7 rood, pakje met hem. C. Wijnands Haitsma Mullierstraat 4, pakje met kant C Hijman, Koninginn.weg 76, Velsen, ring in étui. K Biesbroek, Lange Boogaardstraat 6 rd., taschje met inhoud. J. Koedan, Lange Wijngaardstraat 33, taschie met inhoud M Rekom, Kruisstraat 44E, dameshandschoen. H Hoogeland Hagestraat 6 rood, hondenhalsband. J^. Ran, Olieslagers laan 16, dameshandschoen J. v. Tienen, Frankestraat 9. vischtuig. v d. Meer. Bakker straat 2a., pakje zeel! J. Mulder, da Costa- straat 1, Haari.liede, rakdoeken. Broekhof, KI. Houtstraat 80, armband. W. Jochema, L Vlamingstraat 12J, tram-abon nement. J. Schuurman, motorboot bij de „Kikkert", broche, W, v. d, Berg, KI. Hei- Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit Opgave van: OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANTEN ligland 64T, bontje. H. J. Boode, Haarl. iie- destraat 2, broche. L. Homan, Leidscheplein 51, foto's. Stolvoort, Kastanjesfr. 2A, Scho ten, poes, bl.-wit, Kennel Fauna. Smal, Saenredamstr. 9, poes, wit, Kennel Fauna. Goerinne, de la Reystr. 34, Schoten, poes, grijs, Kennel Fauna. J. Bakker, Klarenbeek straat 57rd„ R. K. kerkboek N. Klooster, de Clercqstraat 108 R K kerkboek. C. Kempers, Langendijkstr 21, portemonnaie met inhoud. A. Kruyer, Olycanstr. 29, por temonnaie met inh. G. Lamme, Bakenesser-' gracht 6 B, roode portemonnaie met inhoud. G. v d. Plasse, Atjchstr 14 Schoten, da- mesportemonnaie J. Junge Grebberstraat 14, damesportemonnnie P. Robart, Riouw- straat 12, Schoten, portemonnaie. J. Cassee, Ostadestraat 3, rijwielbei -plaatje. J. Nieuw- veen, Delftkadt lCzw., idem, G. Krijne, Schermerstr. 26/w„ idem. Doornbosch, Soul- manstr. 40, idem. Koenekoop, Rozemarijn- steeg 12, gymnastiekschoen; Verschuur, Prin- senbolwerk 30rood schooltasch met boeken; J. Meijer, Delftstraat 28rood, tasch met on derjurk enz.; A. Kooi, Zwaardstraat 15, tasch met zakdoek enz.; Valient, Magdalenastraat 12, heerenhorloge; Brederode, Groote Markt 21, dames handschoenen; E. v Buuren, Ba- rendsestraat 39, grijze kinder handschoen; W. Petersen, Gen. Joubertstr. 69, heeren handschoen br leder; F. Krooswijk, Ged. Raamgracht 54, grauwe heerenhandschoen; Politiebureau Hoofdagt Laan Smedestraat, grijze dameshandschoen; Okel, Schalkbur- gergr. doberman Kennel Fauna; Lubbe Le liestraat 18b, grijze dameshandschoenen; Kru- ijer, Vooruitgangstraat 127zw., hondenhuis- band; C. F. v. Brever, Ceintuurbaan 206, Am sterdam, vulpenhouder; G. Wisker, Brouwer straat 18, wagenmoer. Door de Politie is proces-verbaal opge maakt tegen een drietal wielrijders, dat reed op een rijwiel hetwelk niet voorzien was van een belastingmerk. Ook deze rijwielen zijn in beslag genomen. Maandagavond zal te negen uur een be langrijke vergadering gehouden worden van houders van obligaties in de Hypothecaire geldleening van het R. K. Middenstandsge bouw. Voor de agenda wordt verwezen naar de advertentie in dit blad van 30 Novem ber j.l. Gstermiddag is door de Justitie en politie een inval gedaanin het verkooplokaal van den makelaar S. aan de Bilderdijkstraat, al hier, omdat bij de Justitie een klacht was ingekomen, dat in bedoeld verkooplokaal niet de geheele prijs werd uitbetaald welke de goederen, die ten verkoop waren aange boden, hadden opgebracht. Het gebeurde, dat men b.v. een of ander stuk meubilair in genoemd verkooplokaal liet verkoopen, en dat dan de eigenaar minder aan geld kreeg, dan het stuk in werkelijkheid had opge bracht. De geheele administratie is dan ook in be slag genomen en overgebracht naar het Parket van Justitie aan de Jansstraat, ter wijl de heer S. en diens zaalchef D. gearres teerd werden. Na een gedeeltelijke bekentenis hunner zijds zijn zij door den Rechter-Commissaris weer op vrije voeten gesteld. De politie zoekt thans naar eventueele meerdere benadeelden. De vergadering van den Raad der ge meente Haarlem is bepaald op Woensdag 10 December 1924, des namiddags ten 154 ure, voort te zetten des avonds en zoo noo dig op Donderdag 11 December (La.v., des' namiddags ten 154 ure en des avonds in de Statenzaal, Prinsenhof. Aan de orde zal wofden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Wijziging le suppl. begrooting 1923. 3. Verzoekschrift Zangvereeniging „Poly hymnia" toekenning medaille. 4.Verzoekschrift Vereeniging tot Verfraai ing van Haarlem en Omstreken en tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer om subsidie 5. Verzoekschrift Ned. Instituut voor Volkshuisvesting om toetreding door de ge meente als lid. 6. Toekenning bijdrage ait 101 Lager On derwijswet 1923 aan bijzondere lagere school Nagtzaamstraat. 7. Toekenning bijdrage kosten inrichting bijzondere scliool voor buitengewoon lager onderwijs. 8. Toekenning vergoeding eervol-ontslagen agent van politie. 9. Subsidie Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in verband met toekenning,sub sidie door de provincie. 10.Vaststelling staat van te vellen boomen. 11. Toekenning voorschot woningbouwver- eeniging „Spaarnoog" 12. Aanvaarding in eigendom gedeelten water tusschen Algemeene Begraafplaatsen. 13. Verkoop grond Molijnstraat. 14. Uitgifte grond in erfpacht: a. Molijn straat; b Oost-Indiëstraat 15. Overdracht van voor straat bestemden grond aan Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1