Verkeersongevallen. 1125- f50- f40.- A Het besluit van het Bondsbestuur. HONDENSPORT. m'm ELCK WAT WILS. TREKJES Maandag 8 December 1924 47ste Jaargang No. 15911 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda. 9 December. Voor de Hongaarsche studenten. N. N. 10.— GIFTEN. Die gevaarlijke schillen. De keuringsrechten van Vee en Vleesch. GEMEENTEZAKEN. De heer F. L. Nix. Kapelaan G. Keijzer. Van de tram gevallen. Het snelle rijden. Baldadig. Diefstal van ijzer. Paal krom getrokken. Verbouwing Fa. H. P. Muller. Begrafenis A. Geel. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een Gemeentelijke Stortings- en Ophaaldienst. Het belastingmerk. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht St. Nicolaas in den Volksbond. Kindervoeding. „Tuinbouw eu Plantkunde". No. 376. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 1748. Postrekening No 5970. en COURANT Advertentiën 35 cents per regol Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tuededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag, cn aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke tegel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonri's op dit blad zijn, ingevolge cte verzekeringsvoorwaarden, X Oilflfl Levenslange geheele on S, 7Kfl dij een ongeval met 1 Otn bij verlies van een hand, >:J OUUU.- geschiktheid tot werken; I ÖU.- doodehjken afloop, T £üU.- ♦«cen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of alm oi] vernes van ecg andere vinger Het besluit der Bondsvergadering, waarbij St. Michael verklaard werd tot een zelf standige politieke partij, waarmee de R.-K. Staatspartij geen relatie onderhoudt, is dan Zaterdag j.l. in de Katholieke pers nader gemotiveerd Het is een sterk en zakelijk betoog, waarin de feiten onopgesmukt wor den weergegeven en waaruit de conclusies logisch volgen Het voornaamste van het meegedeelde was bekend; waarnaar onze nieuwsgierigheid vooral uitging was de viaag: hoe is de breik, op de laatste bijeen komst van de commissie uit St. Michaël en het Bondsbestuur ontstaan, in de Bondsbe- stuursvergadering eigenlijk opgevat en ten tweede, hoe had men zich het verloop der onderhandelingen gedacht, wanneer het in die laatste vergadering niet tot een afbreken der betrekkingen gekomen was? Als antwoord op de eerste vraag verne men wij nu, dat de bekende uitlating van baron van Wijnbergen te Alkmaar in het algemeen en niet voor St. Michaël bedoeld was. dat daarin dus prof. Veraart geen aan leiding had behoeven te vinden om de be sprekingen af te breken. Dit is het minst sterke deel van het betoog. Bewuste mi ll ting immers is in den mond van dengene, die ze hooren liet en in het stadium, waarin dc onderhandelingen met St. Michaël ver keerden, op zijn zachtst gespreken onvoor zichtig en weinig tactvol geweest. Wanneer daarenboven de lapsus „in het algemeen" bedoeld was. zou er toch zeker geen be zwaar zijn geweest om dit op de laatste bij eenkomst der commissies aan den voorzit ter van St. Michaël mee te deelen .Of prof. Veraart zijn vragen op een „prikkelen den toon stelde doet hier weinig aarr toe. Hel verder betoog van het Bondsbetsuur in ditzelfde verband is veel sterker, dat n.m. prof Veraart, wanneer hij reden meen de te hebben om gebelgd te zijn op den Alkmaarschen redenaar, hiervan het Bonds bestuur in kennis had bnhooren te stel len, met de mededeeling, dat hij niet lan ger met den voorzitter van het Bondsbe stuur wenschte te onderhandelen. Precies hetzelfde schreven wij een week geleden en dat prof Veraart dit niet heeft gedaan, maar om zijn persoonlijke grief tegen ba ron Van Wijnbergen hel contact geheel verbroken heeft, maakt 'dat hij thans den schijn tegen zich heeft, alsof het hem niet om zuivere persoonlijke verhoudingen, maar om een afbreken der Onderhandelin gen te doen was. En na de verdère nieededeelingen van het Bondsbestuur wordt men in die over tuiging versterkt Uitdrukkelijk wordt ver klaard, dat het incident over de Alkmaar- sche rede niet den minsten invloed heeft gehad op het besluit van 28 November, waarbij St. Michaël als eene voor de R.K. Staatspartij vreemde organisatie werd aan gewezen, Voor dit besluit worden hechtere gronden aangegeven. Feitelijk was de sa menwerking tusschen de commissies toch reeds vaslgeloopen. Wie de „nadere moti- vecring" rustig heeft gelezen, zal hebben bemerkt, dat de commissie uit het Bonds bestuur zeer sterk stond in haar eisch aan de mannen van St. Michaël, 0111 aan hun actie een doelstelling te geven, welke on dergeschikt zóu zijn aan de R.K. Staats partij, zóó, dat het werken van St. Mi chaël uiteraard en vanzelf sprekend in het verband der Katholieke partij geschiedde en slechts haar ten goede kwam. Dit nu was niet gelukt De door het hoofdbestuur van St. Michaël aangegeyen werkmethode en beginselverklaringen wezen alle op een zelfstandige organisatie naast de R.K. Staatspartij of wel een optreden in de par tij, die wij van den aanvang af als „cellen- bouw" hebben gekwalificeerd. Huiselijk zou den wij de houding van Sl. Michaël aldus kunnen vastleggen. Aan tafel begint de jong ste zoon de balletjes uit zijn soep met zijn vingers op te visschen. Neen, zegt vader, dat gaat niet. Hier in huis, aan mijn tafel, J moet ieder soep met een lepel eten. Wan neet je dat niet wil, ga je maar op de stoep zitten. Hoor eens hier, vader, zegt zoon lief, daar wil ik eens over praten. Voorop staat, dat ik niet op de stoep ga zitten; maar je moet Wel weten, de balletjes "haal ik met mijn vingers uit de soep. Een ieder begrijpt, dat hier geen tus- schenweg is. Wanneer vader baas in eigen huis wi! blijven, zal hij zoonlief op de stoep moeten zetten, omdat er op dit. punt van orde en wellevendheid niet te transigeeren valt. Zoo leken ons de nu gepubliceerde, door St. Michaël gedane voorstellen niet voor inwilliging of verdere onderhandeling vatbaar. Maar( zal men terecht tegenwerpen, het Bondsbestuur, hetwelk bovendien nog niet eens eenstemmig tot zijn besluit kwam, is niet met het vaderlijk gezag te vergelijken. Accoord! Maar het is onze meening, dat de Bondsvergadering, welke hier het laatste wóórd moet spreken, niet anders kan doen dan het besluit van zijn bestuur bekrachti gen, wil het haar eigen gezag en zelfstandig heid niet in de waagschaal stellen. De Bondsvergadering zal niet anders behooren te besluiten, maar, zij zal het daar niet bij moeten laten, zij zal meer moeten dóen, want het Bondsbestuur heeft te weinig ge daan, wat wij morgen nader hopen aan te toonen. Sociëteit „St. Bavo" Cursus prof. Veraart half 9 Rechtskundig Bureau half 9 Knipcursus 8 uur Kleermakers 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel De Passiebloem 8 uur Hotel „De Leeuwerik" Lezing Haarlem- sche Handelsvereeniging 8 uur. Gem.- Concertzaal Haarlemsche Bachver- eeniging Concert van het Residentie- Orkest 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R K Arbeidsbeurs voor manneg Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1CP^12 uur.des middags van 24 uur, en 's avons van 8—9 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 A. K. Leeszaal en aitleenbibUotbeek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be- halve des Maandagsochtends en op Zón en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geei, tehuis hebben Tel. 1671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Voor de Eerw, Zusters Carmelitessen ter eere van den H. Gerardus 1.75 Zaterdagavond gleed een oude juffrouw in de Groote Houtstraat bij het Proveniers huis uit over een sinaasappelschil en kwam te vallen. Door een voorbijganger weer op de been geholpen, werd zij een winkel bin nengebracht, waar bleek, dat zij zich danig aan de knie bezeerd had. Men gooic geen schillen op straat! alhier, heeft een uitvoering georganiseerd op Zaterdag 13 December a.s., des avonds te 8 uur, in den Schouwburg Jansweg. Opge voerd za! worden „Ropping", een tooneel- stük van Y C. Schuitmaker en „Ljeafde Siikel List'van R. W, Canne. De Zangvareeniging „Frisia", onder lei ding van den heer1' J. Post, zal haar mede werking verleenen. In verband met de voor het jaar 1925 te verwachten gunstige bedrijfsresultaten van het Openbaar Slachthuis, gezien de ont vangsten en uitgaven over de eerste 8 maan den van dit jaar, komt het B. en W. voor, enkele tarieven voor het gebruik van het Slachthuis en voor de keuring van vee en vlecsch te moeten verlagen waarom zij den raad in overweging geven deze tarieven vast te stellen, zooals in een ontwerp wordt voor. gesteld. Bij eventueele verlaging der slachtrechten en keurgelden zal, naar aanleiding van het vorenstaande, het in de ontwerp-begrooting voor 1925 geraamde bedrag van 162.500. als opbrengst van de zooeven genoemde rechten, behouden kunnen worden. Voor dieren, welke niet voor export wor den geslacht is gedurende de gewone, voor een en ander in het Huishoudelijk Reglement genoemde tijden o.m. verschuldigd voor een paard, muildicr,.stier, os, koe of vaars 8.50 voor een rund in het bezit der twee binnen melktanden (pink), paard beneden 1 jaar of muilezel 6.voor een kalf of veulen met een geslacht gewicht van 41 K.G. of hooger, een ezel of een varken met een geslacht ge wicht van 51 K.G. of hooger 4.50 voor een varken met een geslacht gewicht van 50 K.G. of minder 3.voor een schaap of lam 1.75 voor een nuchter kalf, kalf of veulen met een geslacht gewicht van 40 K.G. of minder, zuiglam, speenvarken, bok of geit 1.voor een huisslachting van een varken geen noodslachting zijnde) vanaf 15 October tot en met. 15 Januari 2.50 buiten de onder 1 bedoelde tijden V0cf een paard, muildier, stier, os, koe of vaars 11.- voor een rund in het bezit der twee binnen melktanden (pink), paard beneden 1 jaar of muilezel 8.voor een kalf of veulen met een geslacht gewicht van 41 K.G. of hooger, een ezel of een varken met een geslacht ge wicht van 51 K.G. of hooger 6.50 voor een varken met een geslacht gewicht van 50 K.G. of minder 4.50 voor een schaap of lam 3.25 voor een nuchter kalf, kalf of veulen met een geslacht gewicht van 40 K.G. of minder, zuiglam, speenvarken, bok of ge-'t 2.50. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Januari 1925 toe te treden als lid van het Nederlandsche Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw tegen eene jaarlijk- sche contributie van f 100. In verband met tweevacatures aan school no. 14, hebben B. en W. de volgende voordrachten .opgemaakt1ste voordracht; de dames J. S. J. Weertman, M. S. de Boef beiden te Haarlem, en A. C. Timmer tfe Heemstede 2de voordracht de dames M. S. de Boer en J. S. J. Weertman, beiden tê Haarlem en J. H. B. Ooms te Schoten. Aan school no. 18 zal met ingang van 1 Januari a.s. een vacature ontstaan. Ter voor ziening hiervan hebben B, en W. de volgende voordracht van drie bevoegden opgemaakt: 1. A, F. J. van der Broek, te Amsterdam; J. C. van der Bilt te Zandvoort en P. Mur te Assendelft. B. en W. hebben in verband met een vacature aan school no. 27, de volgende voor dracht opgemaakt, n.l. de heeren J. C. van der Bilt te ZandvoortA. F. J. van den Broek te Amsterdam en H. Roest te Haar lemmermeer. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leerares in de nuttige en fraaie hand werken aan de Meisjesschool voor M.O. de dames M. E. van der Boon en A. P. van Rijn. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van'mej. G. Th. Charbon, onderwijzeres aan school 29 (Bakkerstraat) om verplaatsing naar school 9 (Tempelier straat). B. en W. stellen, voor, een subsidie toe te staan tot een bedrag van 300.aan de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot Bevordering van liet Vreemdelingenverkeer in verband met de vele werkzaamheden, welke haar te wachten staan met de internationale Voot- jaars-Bloemententoonstelling 1925. B. en W. achten het beoogde doel van genoegzaam belang voor deze gemeente. van 2.260 aan, te voldoen uit een restee- rend gedeelte van het bij besluit van 19 Maart 1924 ter beschikking gesteld crediet van 23.075, Naar we vernemen, is de toestand van den heer Nix,die reeds geruimen tijd onge steld is, langzaam achteruitgaande. Naar we tot ons genoegen kunnen mede werk kwam zoo de 24-jarige Theunis B„ uit Velseroord bij de fa. K. in dienst. Maar reeds na twee dagen werd de patroon door 'n vriend gewaarschuwd, dat ie wel 'ns 'n oogje in het zeil mocht houden, als ie niet al zn visch wilde kwijtraken. Hij betrapte Teunis in de vischhal toen juist terwijl hij een paar tarbotten aan een kameraad cadeau wilde geven. Het bleek, dat hij reeds eerder 2 schelvis- schen had verkocht, en 2 aan N. K. wegge geven. Hij heeft na de ontdekking wel zelf vier deelen, heeft de WelEerw. heer G. Keijzer, schelvisschen ergens gekocht en die aan zijn B. en W. vragen voor het doen uitvoe ren van verschillende werken en voor het aanschaffen van verschillende voorwerpen t 1 ten behoeve van de bergplaats en werkplaats „Gysbert Japicx'laan de Korte Poollaan op het terrein van de De Friesche Vereeniging „Gysbért Japicx" gemeentelijke duinwaterleiding, een bidrag die sinds kort in de Mariastichtng- verpleegd werd, dit ziekenhuis Zaterdag weer kunnen verlaten. Wel moet Z.Ecr\v. nog eenigen tijd rust houden. Zaterdagavond omstreeks half 11 had iemand het ongeluk om uit een der kleine aanhangwagens der. N. Z, H. T. M. op de straat te vallen. Het gebeurde bij de Scho- terbrug, juist op de plek, waar de tram een scherpe bocht moet maken. De man be kwam een bloedende hoofdwonde, maar kon zich loopende naar het ziekenhuis „St. Jo annes de Deo" begeven, waar hij verbonden werd waarna hij te voet naar huis_ kon gaan. Door de motorbrigade is proces-verbaal opemaakt tegen een automobilist,, die op de Amsterdamsche vaart 52 K.M. per uur reed. Bij de politie is Zaterdag aangifte gedaan dat in de buurt van het Wilhelminapark verschillende ruiten van straatlantaarns werden stukgegooid. Door de recherche zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen den turfventer W. B., terzake diefstal van 300 Kg. oud ijzer, dat lag op den Schoterweg en afkomstig is van de voormalige stoomtram. Doordat hedennacht half een in de Tcm- pcliersstraat een beugel van de E.S.M.-tram verward geraakte in het leidingnet, werd een aldaar staande paal kromgetrokken. Men deelt ons mede, dat de hoedenzaak der fa. Muller eén groote wijziging zal on dergaan. Naar ontwerp der architecten Van Bilderbrok Reus, te Dordrecht, wordt een geheel nieuwe pui en intérieur gemaakt. Alle leverancies worden aan Haarlemsche firma's opgedragen. De sluiting is bepaald op Zaterdag a.s. Het bedrijf wordt tijdens de verbouwing voortgezet Houtplein 1112 (ingang Tempeliersslraal). Zaterdagmorgen te ruim 11 uur werd op de begraafplaats aón de Kleverlaan, alhier, plechtig 'ter aarde besteld 't stoffelijk over schot van wijlen den heer Albert Geel, in levèn gepensionneerd majoor plaatselijk ad judant. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. J. L.-P de Meijere, Luthersch pre dikant,, die een woord van afscheid sprak a's vriend en ijn gevoelens van waardee- Hng en hoogachting in treffende bewoor dingen tot uiting bracht. Autobotsing te Velseroord. Wanneer er Zondags een voetbalwed strijd van Stormvogels is geweest, is het steeds ontzaglijk druk, omdat dan in kor ten tijd een groote menschenmenigte en vele auto's en autobussen verspreid moe ten. De politie regelt zoo goed mogelijk het verkeer en gisteren geschiedde dit on der leiding van den commissaris en den inspecteur, terwijl ook de rijksveldwacht assistentie verleende. Tientallen auto's en duienden menschen waren er gisteren en men staat verwonderd dat alles zoo goed afloopt, als men die auto's en motorfietsen tusschen de menschen door ziet jagen. Tot in de Willebrordstraat alhier strekt de politie haar ordemaatregelen uit. Alle auto's moeten via IJmuider straatweg naar Velseroord rijden en zoo gaat alles de Wil lebrordstraat langs. Od den hoek van deze straat reed gistermiddag een auto tegen een van den Stationsweg komende auto. Het liep nogal goed af, hoewel beide auto's beschadigd werden De van IJinui- den wonende auto had een verbogen as en moest op last der politie naar IJmuiden terug keeren Diefstal van visch. De vischhandelaar P. Ch. Kj, le IJmuiden, had een werkman in dienst genomen, die hem verzocht, ook zijn zoon een plaatsje 'e geven. Dat gebeurde en nog wel tegen vast patroon teruggegeven, maar de Officier vindt dat het misbruik, dat bekl. van het in hem gestelde vertrouwen gemaakt heeft, en dat nog wel, terwijl hij een gulden per uur ver diende, dat hij, ook wegens beklaagde's niet geheel blanco verleden, 14 dagen gevange nisstraf eischt. De rechter vonnist conform den eisch, ook om een voorbeeld te stellen, daar deze vischdiefsiallen in IJmuiden veelvuldig voor komen, POLITIEHONDEN DRESSEERCLUB t,ZUIDERHOUT". Onder begunstiging van prachtig herfst weder hield de P. D. „Zuiderhout" een onder- lingen wedstrijd voor gediplomeerde honden, in het geheel 5, waaronder 1 ongediplomeer de. De deelnemers en prijswinnaars waren als volgt le prijs G. Mensink met „Alfred" 227 p. 2e prijs J. A. Bosman met „Nero" Fr. H. 225 punten 3e prijs v. Breuke! met Cesar Ruroh B.H. 214 punten 4e, troostprijs, de Cooper met „Fredy" D.H. 210 punten. De wedstrijd ving te 9.15 aan met het zoe ken van 3 voorwerpjes over 100 M. Het volgen aan|den voet aan het rijwiel was goed te noemen evenzoo 't springen ofschoon er in de voor de honden vreemde omgeving wel eens geweigerd werd. Voedselweigeren was ook heel goed maar „Freddy" van den heer de Cooper at uit de hand, wat de lach lust opwekte van het talrijk opgekomen pu bliek. Ook „Tommy" van den heer v. Keu len vond de worst erg smakelijk. Het bewaken van het rijwiel werd door 2 honden goed uitgevoerd. Op een vraag of een der omstanders het zou willen probeeren, bestond geen animo. Van 3 honden werd het voorwerp weggehaald. De revieroefeningen naar het voorwerp en den man verliepen vlot. de eene hond vond beide een ander alleen voorwerp of man. Na een kleine pauze wordt begonnen met het „manwerk". Dit is altijd het aardigste en het meest begrijpelijke gedeelte van de dressuur voor de toeschouwers. Alle honden toonden in deze afdeeling een buitengewoon „scherp" karakter te bezitten. Het was een lust om te zien hoe de honden zich vol vuur op den „boef'wierpen in de oefe ningen „stellen," „stokvastheid," schotvast heid," en „werpvastheid" evenzoo het stellen van den vluchtenden boef op het rijwiel. Na afloop werd gedemonstreerd het stel len op een burger, maar dat de persoon wan neer de hij absoluut stilstaat toch niet gebe ten wordt het afleggen en volgen van de honden tijdens manswerk van een hond, dit laatste als appèloefening. Het geheel mag als schitterend geslaagd heeten voor „Zuiderhout" en als propaganda voor de africhting van den politiehond. B. en W. doen den Raad toekomen een concept-verordening voor een gemeentelijken stortings- en ophaaldienst. Aan deze verordening -ontleenen wij het volgende Aan den dienst is opgedragen de inning der gelden, welke worden gestort door hen, die deze gelden wenschen te doen verstrekken ter voldoening op de vervaldagen van zoo danige betalingen aan publiekrechtelijke lichamen en aan gemeente-bedrijven, als met hen is overeengekomen. Burgemeester en Wethouders bepalen welke betalingen in art. 1 bedoeld, door bemidde ling van den dienst kunnen worden gedaan en de plaats waar en de dagen en uren waarop tot het storten van gelden gelegenheid zal bestaan. Bij hen, die daartoe den wensch te kennen geven, kan wekelijks of maandelijks een bedrag worden opgehaald. Iedere deelnemer otnvangt bij zijne toe treding een kaart, waarop alle stortingen, bij en afschrijvingen worden vermeld. De dienst voidoet voor iederen inlegger op de vervaldagen de verschuldigde bedragen voor zoover het tegoed op zijn rekening zulks toelaat. Het tegoed eener rekening kan op een daartoe strekkend verzoek aan den deel- neeer of zijne rechtverkrijgenden worden uitgekeerd, nadat alle bekende openstaande vorderingen als bedoeld in art. 1 zijn voldaan. Nog steeds wordt er door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen personen, wier rijwiel niet voorzien is van een belas- tingmerk, terwijl de rijwielen in beslag wor den genomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Stilstand, Opgave van: OPTICIENS FABRIKAN1EN Medegedeeld door liet Ned. Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 8 December. Hoogste Barometerstand 777.4 m. M. te Memel. Laagste Barometerstand 725.9 m. M. te Janmayen. t Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 December: Zwakke lot matigen Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig of licht tot half- bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte vorst 's nachts, overdag zelfde temperatuur. Zaterdagmiddag werd in de groote zaal van St. Bavo voor de kinderen van den R.K. Volksbond een St. Nicolaasfeestje gegeven. Niet minder dan 270 kinderen waren vereenigd in vrooiijke uitgelatenheid, een kenmerk van verwachtingsvolle kinder harten. Om half vier zou St, Nicolaas in vol ornaat de kinderen met een bezoek komen vereeren, doch voor dien tijd werden zij zeer aangenaam beziggehouden door den bekenden goochelaar Professor Antonim, die met zijn goocheltoeren het jonge volkje niet weinig in extase wist te brengen. Het hoogtepunt werd echter bereikt, toen hij met zijn sprekende pop op de proppen kwam. Toen waren zij haast niet tot bedaren te brengen, en het succes, dat Prof. Antonini daarmee had, was voor hem een duidelijk bewijs dat zijn jeugdig auditorium zijn op treden op prijs stelde. Tegen 4 uur kwam St. Nicolaas met een duidelijk merkbaar oponthoud de zaal bin nenrijden op een fraaien schimmel, en be geleid door twee zwarte knechts. De kinde ren zongen hem een St. Nicolaaslied als welkom toe, waarna de Sint op het podium plaats nam, en een opwekkend woordje tot de kinderen sprak. Vervolgens ontving hij ieder kind in audiëntie, en door bemiddeling van zijn knechts werd aan ieder kind een geschenk overhandigd. Ook een tractatie werd niet vergeten, zoodat de kinderen der leden van den R.K. Volksbond een blijvend bewijs hebben gekregen, dat de 6 December- kindervriend voorloopig voor hen nog wel bestaat. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 224, Dinsdag 229, Woensdag 206, Donderdag 227, Vrijdag 207, Zaterdag 187 porties. De' aid. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plankunde houd op Dinsdag 9 December a.s. des a onds half 8, een vergadering in de luinzaal van café Brinkmann, Groote Markt. De agenda vermeld o.m.: Uitbrengen van het verslag der algemecne vergadering, mededee ling omtrent dc groote voorjaarskeuring, me dedeeling bindcursussen en onderlinge ten toonstelling. PERSONALIA. Aan onzen stadgenoot, den reseve-kapiteln P! J. M van Tetering is met ingang van 6 December toegekend het gouden Officiers kruis, het Eereteeken voor 15-jarige praesta- tie van diensten voot II. M.'s Leger, als of ficier. mevrouw Stempels was. en die me vertelde, dat zij 't óók nog deed al was d'r oudste jongen twaalf, toen vond ik 't weer jammer, dat we er verder niet ineer over hadden ge praat. 't Spijt me erg, boor. Jan en Jacob vroegen al zelf kwam Wa: moet je nou tegen zulke kinderen zeggen? Dat ie bij ons niet komt? Zal 'n prettige St. Nicolaas-avond worden. Mooie droge boel!" ,,'t Is nou eenmaal met anders 'k Heb r haar man, na eenige uren afwezigheid, weer i genoeg m'n best voor gedaan. Maar laten Noodhulp-Sinterklaas. „En?" vroeg mevrouw Ketilemans. toen of Sinterklaas vanavond weer j kenden die Hein absoluut niet. Keulemans waagde tot moe de kamer binnenstapte „Niks hoor!" liet ie zich in 'n stoel val- en. „Ben alle bekende adressen afgeweest ....allemaal bezet. Zoo iets moet u .min stens 'n week of drie van te voren komen bestellen, zeien ze. „Zoo, dat is jammer 'k Had 't zoo aardig gevonden." „Ja, dat geeft nou allemaal niks. Dan moet je 'r maar niet ter elfder ure mee aan komen. 'n Maand geleden heb 'k je al ge vraagd of er voor 'n Sinterklaas moest wor den gezorgd. Toen vond je, dat de kinderen Cr al te groot voor werden.... je wou er nog liever es over denken. Nou heb je d'r over gedacht.... tot dt laatste dag! En nou alle Sinterklazen bezet zijn vind je 't jam mer." „Wel ja, geef mij de schuld maar.... dat is 't gemakkelijkst!" „Maar is 't dan niet zoo?" „Zou 't zoo erg geweest zijn je 'r nog es opnieuw over was begonnen? Moet ik dan óveral aan den ken? 't Is zoode kmderen worden wat grootermaar 'n menscb verandert wel als v> nog even afwachten. D'r is misschien nog 'n kansje." „Hoezoo?' „Wim van Dijk, onze loopknecht, is 'r nog even op uit. Die wist nog 'n adres aan 't andere eind van de stad.... dusHij is direct op de fiets gesprongen en zal wel niet meer zoo lang wegblijven." Meneer Keulemans had dit nauwelijks ge zegd, of Wim v. Dijk belde al aan Meneer deed zelf open. „Klaargekomen Wim?' „Das te zeggen, meneer.... klaargekom- me en klaargektmnw is twee. Waar 'k naar toe geweest ben daar ha'k geen kans meer. Maar toen docht 'k zoo bij me eige: de brand te helpen. en dan wil ik wel Pieterman-knecht weze... de pakkies ken- ne we nog huren, as we d l gauw bij zijn." De heer en mevrouw Keulemans keken el kaar eens aan. Wat moesten ze doen? Ze En meneer Wim de vraag, of die zwagei Hein wel. ja. hoe moesl ie zeggen. oi ie wei beschaafd genoeg was om de „Heilige Bisschop' voor te stellen „Nou, dat zal wel losloopen, meneer.... hij speelt in dc delitant«-kemédie altoos de hoofdrolle. t Is waar hij is soms wel wat ruw in z'n mond, maar as 'e Sinneklaas is haalt ie natuurlijk die grappe niet uit Heb 'k 'm trouwens nog es extra op z'n hart ge drukt. En hij zee, dat kwam best voor-me kaar. Maar ia. 't höeft niet, hoor) Hij doet 't om u te plezieren -hij wil d'r niet eens wat voor hebbe Maar as u 'ni n gttlde- tje in z'n handt- dauwt voor n pondje tabak, dan zal ie dat wel niet weigere. „Ja, natuurlijk, we willen 't niet gratis hebben." „Nou ja, dat mot v dan zeil maar zien. dus dan maar doen. meneer?" Na 'n kort hernieuwd oogenspel tusschen meneer en mevrouw Keulemans werd 't aan- .die zit in dt liefhebberij-kemédie Hij is vrijgezel woont op 'n kamertje en viert toch geen Sinmeklaasdaar geelt ie nie veel om. -. Ik ben naai 'm toege gaan Eerst won ie d'r met an.... Hij zeit: as 'k voor de teueeiclub 'n rol mot spele, dan ken ik 'm op 'n duimpie... maar om zóó voor dt vuisi weg voor Sinnieklaas te speleMaar avijn. na n beetje vieren es van idee..,. En toen 'k van de week bij j en vijven wou ie t dan wel doen, om u "uit as me zwager H in 't nou es wou opknappe j bod geaccepteerd Wim en Hein zouden wel voor alles zorgen Des avonds stond de mooie stoei klaar bij de suite-deuren Midden in de kamer zaten de kinderen. Jantje en Jacob, vier en zes jaar oud, had den hoogroode kleurtjes van angst en op winding. Felix en Dolf. resp tien en elf jaar, zaten elkaar te bes'nioezen. dat 't toch geen echte Sinterklaas was'.... en dat ze heele- maal niet bang waren. Er werd hard gescheld En Sinterklaa' werd onder gezang van „Zie ginds komt de stoomboot1' binnenge leid. Plein had zich werkelijk een goeie kop gemaakt en deed zoo statig mogelijk Tpen-ie ging zitten stootten Felix eu Dolf elkaar aan en wezen met hun glunder- oogen naai Sinterklaas r'n modderlaarzen en de einden broekspijp, dit onder 't cos- tuurn kwamen uitkijken Wim met z'n dub beltjes-mombakkes voor had 't in de gaten en trok bet Bisschopskleed wat omlaag Toen begon Sinterklaas ie spreken als volgt: „Lieve kindere Ik heef van uwee's ouwers de booschap gekrege om vanuit de groote stad Spanje te koranic, voor u een bezoek te brenge. Dat ik dat doen.is. is wel een feit van bcdang en wel een hart grondig bewijs van mijn aanhangigheid tegen over de dierbare jeugd Piet en ik, wij heef ten expres zoo'n groot end gerezen, om naar uwee's woning te kommen, om te zien of jullie je tegenover jt ouwe lui. hm... ie ouwers bedoel ik steeds behoorlijk en ordentelijk heb gedrage Is het niet de groote teneelschrijver Rembrandt geweest, die ge zegd heit, eh. hebt: „Wie z'n ouwers niet eert is het leven niet waard?" Zoo zijne we dan met de boot angekomnie en hebbe stor men getros-eerd. om hier na toe le. te komme en alhoewel we een groot aantal kedootjes hebbe medégcnomc. om aan uwee te overbandigewil ik desniette genstaande dat. toch eerst welleris in- fermeere naar de toestand in dit gezin Het is altijd de grootste eer des moeders, as ze van haar spruitjes kan verklare, datte ze goed hebbe opgepast en daarom wil ik op hede aan jufirouw Keulemans, uwee's dier bare moeder, en in de tweede plaas aan rneheer Keulemans, uwe's liefderijken vader, de kardinale punt.. eh vraag stellen: „hoe is uwes over uwes kindere te spreke.... 't Woord is an juffrouw Keulemans...." De gezichten van het echtpaar Keulemans waren gezamenlijk rose, rood en purper ge worden De heer Keulemans had al op 't punt gestaan er 'n beleefd einde aan te ma ken. doch terwille van dc kinderen hield hij zich in en droeg het zelfs gelaten, dat Dolf en Felix zich zoowat niet neer goed konden houden Mevrouw moesl antwoorden en dwong zich tot gewoon doen. „Over 't alg ineen heb ik niet over de jongens te klagen, Sint Nicolaas. Dit is Jantje. toe broer, geef Sirft Nicolaas eenS 'n handje. „Zoo. is dat Jantje.dag Jan. is uwee al op school?" „N..nee. Sin „O.... avijn dat komt nog wel. Bid goed, mijn kind 's-morgens en saves?" „Ja Sin. Sinneklaas... „Mooi. dan krijgt Uwee van rnijn 'n mooie ...n mooie wal had u ook weer voor joggie bestemd, mef hm. hm.... 'eh.... o, ja... 'n hobbelpaard.... 'n zeer sjijn hobbelpaard wal zegt uwee nou?" „Dank u wel. Sinneklaas.... „Prachtig, hoorl Zorg maar, dat je.... dat uwee 'n flinke knu eh kerel wordt.... 'n stoere arbeider in de wijngaard der maat- schepij." Zoo ongeveer ging 't ook bij Jacob en Dolf, welke laatste nauwelijks z'n lachen |e kon houden toen ie uit Hein's grove smids handen vol zwarte kloven zijn geschenken ontving. „Dolf is nogal eens ondeugend" sprak mevrouw, om de rare stilte wal weg te werken „Zoo... zoodat is niel mooi...... daar.... daar moet op gedr. moet wat an gedaan worde. En wat beb ie alzoo uitgehaald?" „Verleden week heeft ie, in strijd met mijn verbod in de tuin gevpetbald. Sint Nicolaas, en 'n ruit ingetrapt „Sjonge, da's Jeelijker.das geen klei ne misdadigheid, jongetje.... de tuin is tocfr zeker geen voetbalveld ën de ramen benne geen koolpalen, nicwaar?" Dolf proestte. hij kon zich niet meer góedhouden Dat proesten slab Hein geweldig. Moest ie zich, terwijl ie hier z'n eigen als Sinterklaas in 't zweet zat le kletsen, door zoo'n aap laten uitlachen? Hij werd driftig, maar hield zich in, om z'n waardigheid Toch zou ie even laten voe len, dat ie er niet van gediend was en sprak met verheffing van stem: „Dat mag niet mcei gebeuren, hoor vent je.... Uwee schijnt 't wel van de vrooiijke kant op te nemen maar als ik 't bommende jaar hoor, als dat uwee wéëi zoo ies heb uitgehaald, dan heb je groote kans, dat uwee van Zwarte Piet n afgedondersch pak ram mel op uwee's bliksem zal krijgen!!" Toen maakte de heer des huizes er 'n eind aan, door Sint Nicolaas „vriendelijk" cn „dringend" uitgeleide te doen. G, N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1