imiMEIM» 5paarne-^ank f250.- 1125.- f50.- Dinsdag 9 December 1924 47ste Jaargang No. 15912 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad St Michael ver oordeeld Amen? Agenda 10 December Hinderwet. Rijkspostspaarbank. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN BOND VAN R.-K. KIESKRING-ORGANISATIES IN NEDERLAND. De handeldrijvende middenstand doet een sociale daad van beteekenis door zijn overlollige kasgelden dage- lijksch naar de bank te brengen De bank beschikt daardoor over meer vlottend geld Daarmede kan de bank den middenstanders aan gemakkelijk en goed koop geld helpen. u VOOR PATER STAAL. Voor de Hongaarsche studenten. D§ R.-K. MIDDEN- STANDSVEREENIGING. De vergadering van hyp. obligatie-houders neemt al le haar gedane voorstellen aan. Instelling eener Contactcommissie. Het belastingmerk. Plaatsing wegwijzer. Verbetering Rijksweg onder Schoten. Circus Henny te Haarlem. Werken aan het Postkantoor. Mysteriespel „Te latens Deltas", De internationale zang wedstrijd van het gemengd Koor „Polyhymnia". Alzijdig sportman. Een inspectrice van Politie? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De aEonnêmenïsprïJs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3,58 Bureaux: Nassaülaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per rejlei Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. AHeabonrs's op dit blad zijn, in revolge de verzekeringsvoorwaarden, i Oflflf) Levenslange geheele on X. "7C.fl tesren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oU UU."1 geschiktheid tot werken; I UW." bij een ongeval met doodelijken afloop. bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van A fï been of arm; T nrU." Dij verlies van ee» andere vinger. Tot tweemaal toe heeft het hoofdbestuur van St Michaël gepoogd de commissie uit het Bondsbestuur een aannemelijke formule als basis voor samenwerking te doen aan vaarden. En na de verbreking van het con tact tusschen de beide commissies heeft het bestuur van St. Michaël de voorstellen naar het Bondsbestuur doorgezonden. Terecht heeft het Bondsbestuur o. i. gemeend, dat op dezen grondslag niet verder onderhandeld kan worden. Zeer juist zegt het, dat St. Mi chaël wel in theorie beweert in de R.-K. Staatspartij te willen werken, maar «practisch niets anders doet dan een eigen partij naast of liever in de groote partij vor men. Dus, zegt het Bondsbestuur tot de Al gemeene Vergadering, keur ook gij die actie af en beschouw St. Michaël als een voor ons vreemde partij, waarmee we b.\ bij de a.s. verkiezingen niets te maken hebben. Hierna zet 't Bondsbestuur een punt. Dit nu achten wij niet juist De Bondsvergadering, vertegenwoordigende de geheele R.-K. Staatspartij heeft o.i, meer te doen. Zij kan niet volstaan met te constateeren: „wij keu ren de actie van St. Michaël af" en daarna te zeggen: Amen! Dit is de derde maal, dat er een ernstige aanslag op onze eenheid wordt gericht. Eerst was het de Nieuwe Katholieke Partij, daarna de R.-K Volks partij, nu is het St. Michaël, om van de los sere bewegingen als de actie van het spoor weg- en overheidspersoneel, de jongste op stand der R.-K. Onderwijzers enz nu maar niet te spreken. De R.-K. Staatspartij kan dat alles zoo maar niet langs zich heen la ten gaan. Er is een tijd geweest, dat ook wij adviseerden: hecht niet te veel Waarde aan de losloopende groepjes ontevredenen! En het is inderdaad goed geweest, dat de partij bij de vorige algemeene verkiezingen rustig haar gang ging. Ondanks alles heeft zij haar 32 zetels behaald Maar daarna hebben wij herhaaldelijk om meei en steviger leiding gevraagd. Wij herinneren ons nog een onzer artikelen, waarboven dezelfde uitdrukking „leiding gevraagd" als titel stond. De heer •Van Wijnbergen heeft daarop toen in een ander katholiek blad geantwoord. Maar het is te veel bij woorden gebleven. Wij geven gaarne toe, dat eerst door instel ling van de commissie-Barge, later door de commissie-Bongaerts getracht is een kiesre glement te ontwerpen, dat meer dan vroe ger gelegenheid gaf om zoogenaamde ver schillende „denkrichtingen" in onze partij tot haar recht te doen komen. Van het stelsel- Barge vreesden wij aanvankelijk te veel groepsvertegenwoordiging. Het rapport-Bon- gaerts hebben wij durven verdedigen, om dat het in theorie inderdaad iedereen zou moeten bevredigen. Doch onze uitdrukkelijke conclusie was: van de advies-commissie hangt alles af; wanneer zij niet volgens den geest doch enkel naar de letter van het nieuwe reglement te werk gaat, dan komt ook van dit nieuwe stelsel weer niets te recht. En nu vreezen wij, al sinds eenigen tijd, dat men zich in Utrecht inderdaad te veel met de letter tevreden stelt. Zoo heeft het ons op de eerste plaats wel wat be vreemd, dat het Bondsbestuur de verdedi ging, de aanbeveling, de doorwerking van het nieuwe reglement zoo goed als uitslui tend aan de R.-K. pers heeft overgelaten Van een warme actie van het Bondsbestuur zelf, van geestdrift, om de eenheid door middel van dit ééne en algemeene kiesregle ment te bevorderen, bemerkten wij weinig. Ook de samenstelling der Adviescommissie kan niet onverdeeld gelukkig worden ge noemd; erger, wanneer het Bondsbestuur met de hand op het hart de vraag moet be antwoorden, of het met en door die Advies commissie bpt rapport-Bongaerts naar den geest uitvoert, vreezen wij, dat het een ont kennend antwoord moet geven Uitdrukke lijk immers is indertijd als eisch van welsla gen dezer Adviescommissie vastgelegd, dat zij naar alle kanten haar voelhorens zou uit zetten en overal haar licht zou opsteken, waar nuttige adviezen verwacht konden wor den. Uit een ontvangen mededeeling hebben wij al den indruk gekregen dat men in die Adviescommissie alleen meent reeds vol doende adviseurs te hebben Waar blijft verder het urgentie-program voor de a.s. verkiezingen?*) Wij loepen nu al naar Januari. Een leiddraad zou in dezen tijd van beroeringen aan velen houvast kunnen geven De as. Bondsvergadering welke nu over de actie van St Michaël zal worden samen geroepen, zal dus o.i. heel wat meer té doen hebben dan over dit actie alleen te beslis sen. St. Michaël zal mede in verband met tal van rumoerigheden in onze partij, aan leiding moeten worden om de kwestie der leiding ernstig ondei het oog te zien Niet, dat wij 't opkomen der verschillende stroo mingen aan de leiding willen wijten. Dat zou onbillijk zijn. Daarvoor zijn andere, diepere oorzaken aan te wijzen Ma.ir wel mag de vraag worden gesteld, of bij een innerlijk krachtiger en uiterlijk meer tactischer lei ding de nevenstroomingen niet tijdiger in de groote bedding waren te voeren geweest. De eenheid der R.-K, Staatspartij moet,zich niet ééns in dt vier jaren bij de stembus uiten, of op een jaarlijksche, loutet formeele ver gadering van afgevaardigden van kieskring- besturen Zoo"h groote partij als de Katho lieke met zooveel natuurlijke nuances heeft behoefte veel meer samen te komen en te uiten, wat in haar leeft. Dit is onze voor naamste grief, dal de leiding nooit ernstig moeite heeft gedaan om de partij zich op een algemeen politiek congres te laten ont plooien Daardoor bleef te juister tijd vaak een veiligheidsklep gesloten; daardoor misten eveneens vaak te juister tijd Kamerfractie enbondgenooten den goeden kijk op wat er leefde in de R.-K. Staatspartij. Ons dunkt, de actie van St. Michaël moet de aanleiding zijn niet alleen voor ons, om dit alles eens openlijk te zeggen, maar ook voor de Bondsvergadering, om daarin veran dering te brengen. Dit artikel was reeds geschreven toen wij de agenda voor de a.s. Bondsvergadering met aan den achterkant het concept-politiek program voor de a.s. verkiezingen ontvingen. Men vindt een en ander elders in dit num mer. Deze mededeeling vermindert niets aan de strekking van ons betoog, integendeel. Gelijk men uit de agenda ziet, wordt de Bondsvergadering tegen 31 Januari bijeen geroepen. Het wordt dus Februari eer de propaganda haar werk kan beginnen. En al dien tijd en welk een tijd! heeft ons kiezerscorps het dab zonder een vasten leiddraad gedaan. Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur Arbeid Adelt 8 uur Bestuur Zuivelbereiders 8 uur Bestuur Bloemisten 8 uur. Schouwburg Jansweg -I— Ned Reisvereeni- ging Lezing 8 uur. Gemeenteraad Prinsenhof Statenzaal, half 2 Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8—,9% uur. R. K, Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- Ingekomen is een verzoekschrift mét bij lagen van de firma J. Koning Co., om vergunning tot oprichting van een smederij in het' .achtergedeelte van hel perceel aan de Smedestraat no. 43, met een uitgang in de Noorder Schoolsteeg, kad. sectie C no. 6071 gedeeltelijk, waarbij electrische be weegkracht zal worden aangewend van 1)4 P.K. tot het aandrijven van een boor machine. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren. Maand November 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd ƒ188886.57 en terugbet. 241458.53, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 52571.96. Op Zaterdag 31 Jan. a.s., des v.m. om' 11/4 uur, zal in de groote zaal van het Jaarbeurs gebouw te trecht Utrecht de algemeene ver gadering plaats hebben van den Algem. Bond van R.-K. Rijkskieskringen in Neder land. Wij laten hieronder de punten van bespre king op deze vergadering volgen: 1. Opening door den Bondsvoorzitter. 2. Notulen der Bondsvergadering van 30 en 31 Mei 1924. 3. Ingekomen stukken. 4. Behandeling van het Concept-Program van Actie 1925. (Zie hieronder). 5. Voorstel van het Bondsbestuur tot goedkeuring van het besluit van het Bonds bestuur in zake het Verbond St, Michaël. 6. Bespreking van verkiezingsaangelegen heden. 7. Rondvraag. 8 Sluiting. Op Zaterdagmorgen om 10K uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Lange Nier straat) een H. Mis worden opgedragen voor de Katholieke Staatspartij. E.v. Amendementen op het Concept- Frogram van Actie 1925 worden bij den Bondsecretaris ingewacht uiterlijk 18 Jan. 1925. Bij de indiening van amendementen houde men er rekening mede, dat 't program, wat hier wordt voorgesteld, is een kort pro gram van actie, zoodat de detail-kwesties daarin niet passen. Het meer uitvoerige pro gram 1924 blijft gehandhaafd. De secretarissen der Rijkskieskringbe- sturen worden verzocht uiterlijk 24 Januari de namen der afgevaardigden ter Algemeene Vergadering op te geven aan den Bonds- secretaris, den heer Mr. Frans Teulings te 's-Hertogenbosch. Volgens art. 11 van' het Bondsreglement zende elke Rijkskieskringorganisatie min stens één afgevaardigde naar deze vergade ring, terwijl voor elk begonnen 5000-tal R.-K. georganiseerde kiezers nog een afge vaardigde wordt aangewezen CONCEPT PROGRAM VAN ACTIE 1925. Met handhaving, voorzoover niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden voor de eerstvolgende legisla tieve periode door de R.-K. partij vooral da volgende punten op den voorgrond gesteld: 1. Handhaving der Christelijke beginse len in de huwelijkswetgeving. 2. Handhaving van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. 3. Voortgezet herstel en behoud van het financieel evenwicht. Verlaging allereerst van die belastingen welke het zwaarst op de on- en minvermo genden drukken, of de noodzakelijke kapi taalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote ge zinnen. 4.| Krachtige medewerking met de plan nen van den Volkenbond die met de voorstellen van Benedictus XV volkomen overeenstemmen ter oplossing van inter nationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken, en ter gelijktijdige en weder- zijdsche vermindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tol hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid binnen de grenzen door eventueele internationale regeling te stellen. 6. Bevordering van zoodanige untwikke- ling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsovereen komst in bedrijf en onderneming, getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers en werknemers behoudens goed-, keuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Daarom wettelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst,' inclusief de mogelijkheid tot verbindend-verklaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde, voorzoover mogelijk, opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werk gevers en arbeiders VERBETERING. Het Secretariaat van den Algemeenen Bond verzoekt ons te willen mededeelen, dat in de „Nadere motiveering van het besluit van het Bondsbestuur" een zinsnede is uitge vallen. Het betreft de zin: „De eenheid zoolang die nog uiterlijk zou kunnen be waard worden, ook dat zou niet lang duren, zou een zuiver formee'e zijn." De gespatieerde woorden zijn uitgevallen. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. t*L.>At-' bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm van 912 uur. n.m. van 2—5 uui Zater dags alleen van 912 uur RJC. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hof straat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsoehtends en op" Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofslr. Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis Hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's* Vereeniging - Jansstraat Aanvragen am versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- tomèn Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. Vorige opgaaf 444.81 Ter eere van Lourdes 1. N. N., ter eere van de Zalige Theresia 5. Vorige opgaaf 10. N. N., voor den vrede op aarde 10. In de laatste vergadering der R. K. Mid- denstandsvereeniging was o.m. het voorstel van het bestuur aangenomen, waarbij aan de Trustee der Houders van Hypothecaire Obligatiën i.e. de N V. Hanzebank te Delft, zou worden verzocht, onmiddellijk een ver gadering van houders van hypothecaire obli gatiën te beleggen Deze vergadering zou dan moeten besluiten: 1. af te zien van hun hypotheekrecht; 2. idem van verschuldigde rente en uit loting; 3. er in te bewilligen, dat de Hypothecaire Obligaties worden ingewisseld tegen rente- looze Inkomst-obligaties, die niet opeisch- baar zijn, ook niet bij overlijden, 4. De vereeniging zou zich moeten verbin den jaarlijks 1/3 van haar batig saldo te be steden aan- uitloting dezer Inkomst-obliga- tiën, met dien verstande, dat Inkomst-obliga- tiën van overleden houders den voorrang zouden hebben boven die,, welke zouden uit loten. Bedoelde vergadering der lrustee nu is gisteravond in het R. K Middenstandsgebouw gehouden. Zij stond onder voorzitterschap van den heer Chris Jansen, directeur van het Cen traal Bureau te Amsterdam, wien daartoe machtiging verleend was door de Trustee. Ook het bestuur en de geestelijk adviseur der R K. Middenslandsvereeniging waren aanwezig. Mededeeling werd gedaan van de hierbo ven vermelde voorstellen, welke door het bestuur der vereeniging .werden toegelicht. Met algemeene stemmen werden dan alle voorstellen aangenomen. Een Contractcom missie werd benoemd, die te zamen met het bestuur de belangen der houders van de ren- 1 telooze Inkomst-obligaties zal behartigen. Deze Contractcommissie werd samengesteld uit de heeren N. Coblcns, G. W Lampe en i J, P. A. Nelissen. De voorzitter, de geestelijke adviseur en het bestuur der vereeniging brachten de vergadering dan dank voor hare medewer king, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Door de politic is proces-verbaal opge maakt tegen een tweetal personen, dat op een rijwiel reed, hetwelk niet voorzien was van een belastingmerk. De rijwielen zijn in beslag genomen. Hieronder 191 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 593 idem van 1 cent (Schoolsparen). Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 178. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal J 1350 en afgeschreven 5250, derhalve minder in- dan afgeschre ven 3900. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. Men verzoekt ons ie willen mededeelen. dat te Schoten aan den Spaarndammerweg op den hoek van de Floresstraat een weg wijzer van den A.N.W.B. is geplaatst. Het doel dezer plaatsing is den automobilisten een betere verbinding te wijzen naar Haar lem in verband met de klapbrug bij de Werf Conrad", Deze brug n.l. is voor auto mobielen en motorfietsen ongeschikt en ge vaarlijk, en hierover waren bij het bestuur van den A.N.W.B, vele klachten ingekomen. Op 24 dezer zal door den Rijkswaterstaat alhier worden aanbesteed het maken van een asphaltverharding op den Rijksweg van Haarlem naar Velsen iri de gemeente Scho ten. De asphaltverharding zal komen op het gedeelte van den weg tusschen het Soenda- plein en de Overtonstraat. De op dat ge deelte staande boomen zullen worden ge rooid. De kosten van het werk, dat al bij zonder noodzakelijk is, zijn op 31.000 ge raamd. Naar wij vernemen, zal het Circus Henny, dat het gebouw Carré te Amsterdam be speelt, over enkele weken hier ter stede zijn tenten opslaan. Waarschijnlijk zal het circus komen te staan op het terrein achter de Middelbaar Technische School aan de Kle verparkweg. Het leien dak op het nieuwe postkantoor wordt vervangen door een zinken bedekking. Dat geschiedt om door eventueel lekken de technische dienst van de telefoon niet in gevaar te doen komen. Onder het dak zijn de groote zalen voor de automatische tele foon en de machines die daar staan, kunnen geen vocht verdragen. Dinsdag 30 December zal in den Schouw burg aan den Jansweg de eerste opvoering worden gegeven van hét Mysteriespel van Wil Janse „Te latens Deïtas" (U, verborgen God), een spel, dat bestemd was, uitgevoerd te worden, tijdens het Internationaal Eucha ristisch Congres te Amsterdam, dat echter, in overleg met het hoofd-comité, is alge- lascht, omdat het te sterk de aandacht zou afleiden van de verschillende vergaderingen. De Heemsteedsche sportvereeniging „S. D S." heeft echter niet tegen de enorme kos ten opgezien, om een opvoering, nog in het jaar van het Eucharistisch Congres mogelijk te maken, een mooie geste, waarvoor we het bestuur van genoemde vereeniging dankbaar mogen zijn, Het mysterie-spel wordt opgevoerd door dezelfde personen, die reeds met Calderons „Geheimen der H. Mis" en Sorge's „Doet Boete" de aandacht van Katholiek Neder land op zich vestigden en ook de belangstel ling wekten in niet-Katholieke artistieke kringen. Deze opvoering belooft ditmaal iets heel bijzonders te worden, en zal de beide vorige opvoeringen ongetwijfeld overtreffen. De dictie wordt verzorgd door den schrij ver, de plastiek staat onder leiding van Frans Meijer, die tevens decors en costuums ontwerpt en de muziek wordt speciaal ge componeerd doör George van Rennes. Voor de uitvoering van de muziek hebben verscheidene musici, zoowel uit Haarlem als uit Amsterdam hun medewerking toege zegd Wij hopen binnen korten tijd nog eenigc nadere bijzonderheden te kunnen mededee len. Ir, geduldige afwachting van eene be hoorlijke regeling van Het zangonderwijs op de lagere scholen, d.w.z. grondig mu ziek- en zangonderricht door speciale zangonderwijzers, geliik andere vakken, acht het bestuur van „Polyhymnia" het van groot gewicht voor di toekomst van de Koorzangkunst, door het oprichten en in standhouden van Kinderkoren onder goede leiding, de liefde voor- en de beoefening van den koorzang zooveelmogelijk reeCs bij de jeugd aan te kweeken. Daarom zal op Zondag 21 Juni 1925 een demonstratie met kinderkoren worden ge houden tergelegenheid van den Zangwed strijd. Eerstens dus daarom deze demonstratie en tweedens cm te laten uitkomen hoe het met de praestatiën der Kinderkoren ge steld is. Met deze demonstratie zal even wel het begrip wedstrijd zooveel mogelijk worden buitengesloten. Aan deze demonstratie kunnen alleen kinderkoren deelnemen, die vóór 1 Decem ber 1924 waren opgericht en minstens 24 leden tellen. Elk koor zingt één meerstemmig num mer a cappella en één nummer met klavier begeleiding. Deze beide nummers mogen te zamen niet langer dan 15 minuten du ren. Voor begeleiding moet ieder koor zelf zorgdragen. De uitvoeringen zullen door drie deskun dige toonkunstenaars worden beoordeeld en aan elk deelnemend kinderkoor zal een rapport worden uitgereikt met, zoo noo- dig, nuttige wenken en aanwijzingen. Alle deelnemende koren ontvangen eene herinneringsmedaille'. De beurt van optreden wordt geregeld naar het aantal deelnemende kinderen. Het kleinste koor zingt eerst. Men verzoekt ons verder nog mede te deelen. dat het algemeen secretariaat ge vestigd is Ro'molenstraat 62rood, Haarlem. De commissie tot het vaststellen van de eischen, waaraan voldaan moet worden om te blijken een alzijdig sportman te zijn/is zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat het bekend maken van de eischen voor 1 de verplichte sporten kan worden overge gaan. Het is niet onnoodig nog eens een en ander te herhalen van hetgeen reeds over deze zaak is meegedeeld. Het is het Kennemer Instituut voor li chamelijke opvoeding, dat een wisselbeker beschikbaar stelt voor den besten alzijdigen sportman in Haarlem en omstreken (Kenne- merland). De bedoeling van het uitloven van den wisselbeker en de diploma's in 't kort deze dat de sportbeoefenaar en zij die de sport zullen gaan beoefenen, zich niet spe ciaal bij één tak zullen houden. Uit een me- disch-paedagogisch oogpunt is deze nieuwe instelling op sportgebied van groot belang. Het is dan ook te hopen, dat het werk ver richt door de commissie (bestaande uit de heeren J, Hop, voorzitter J. Admiraal, secretaris P. Dankelman, Th. van 't Lam, H. A. v. d. Meij en Jhr. J. C, Mollerus leden), om de eischen te formuleeren, niet onbeloond blijft en dat Haarlem, een stad die op sport gebied in Nederland aan de spits staat, de proef zal doorstaan. Om den titel van alzijdig sportman te krijgen, zal minstens voldaan moeten wor den aan de eischen gesteld voor athletiek, gymnastiek, zwemmen en een balspel wie hieraan voldoet, ontvangt een diploma. Buiten deze sporten kan ook een proef van bekwaamheid worden afgelegd in andere sporten, o.a. roeien, schaatsenrijden, zelf- verdedigingssport, enz., hiervoor krijgt de deelnemer een aanteekening op zijn diploma. Waar het de eerste maal is, dat de gele genheid wordt gegeven tot het afleggen van de proeven, heeft de commissie besloten om bij naar haar oordeel gelijke totaal praestatie in de verplichte sporten de niet. verplichte den doorslag te doen geven om te bepalen wien den wisselbeker zal worden uitgereikt. Algemeene bepalingen 1. Als minimum leeftijd voor deelname is gesteld 18 jaar, (eerst was als leeftijdsgrens bepaald 1830 jaar, later besloot de com missie de leeftijdsgrens naar boven te laten vervallen). 2. Binnen het. tijdsverloop van één jaar moet de candidaat zijn proeven hebben af gelegd. 3. De candidaten kunnen in overleg met dé commissie een datum bepalen, waarop zij zich aan een onderzoek zullen onder werpen. 4. De onderdeelen van een tak van sport moeten op één dag worden uitgevoerd. 5. Een deelnemer mag zijn proef éénmaal herhalen indien de commissie daarvoor ter men aanwezig acht. 6. De deelnemer mag slechts in 't totaal één onvoldoende hebben dus wie b.v.een onvoldoende maakt bij een onderdeel van athletiek, mag bij de andere sporten geen onvoldoende krijgen. 7. Om in aanmerking te komen voor den beker moet alles voldoende zijn. 8. Het eerste jaar dat de proeven worden afgenomen, wordt gerekend van 1 Februari 1925 tot 1 Februari 1926. 9. Gelegenheid tot inschrijven is open gesteld tot 15 Januari 1925. De commissie meent met bovenstaande voldoende hare gedachten te hebben weer gegeven en laat hieronder de verschillende eischen volgen. Zij behoudt zich het recht voor, eventueele wijzigingen alsnog aan te brengen. Inschrijvingen kunnen geschieden bij den heer J. Admiraal, Verspronckweg 75 Haar lem, telephoon 2606, (na de automatiseering 12606), bij wien tevens inlichtingen zijn te verkrijgen. Eischen voor athletiek, gymnastiek en Zwemmen, voor balspel wordt slechts een voorbeeld gegeven. Athletiek. Gaan, 35 K.M. binnen 7 uur af te leggen (rust inbegrepen). Loopen, keuze uit 100 M. 400 M. en 1500 M. 100 M. in of binnen 13% sec. 400 M. in of binnen 65 sec. 1500 M. in of binnen 5 min. 15 sec. Springen, keuze uit 2 nummers la. verspringen met aanloop 5 M. b. hinkstapsprong 10.50 M. 2a. hoogspringen met aanloop 1.35 M, b. polsstokhoogspringen 2.30 M. Werpen: te kiezen uit de drie volgende nummers Speerwerpen 25 M. discuswerpen 20 M.; kogelstooten 7 M. Totaal dus 6 nummers. Alles geschiedt volgens' reglement van de N.A.U. Gymnastiek. Klimmen: vanaf het punt van aangrijpen 6 M., schoolslag heen en terug. Vrije oefening: 1. uitval 1. zijw., armen zijw. heffen 2. 1/4 dr. 1., in 2 tellen ligsteun voorlinks; 3. terug tot uitval 1. zijw., armen naast de schouders gebogen. 4. 1. been zijw. heffen, armen zijw. strek ken 5. 1/1 beenenbuiging, armen hoog. 6. stand, armen door zijw. omlaag. De oefening 1. en r. op tel, daarna in 4/4 maat herhalen. Rek (spronghoogte). Aansprong, voorzwaai, achterzw., voorzw., knieopzwaai links buiten de hand, been- terugheffen, buikdraai achterover, vouw houding, uitzwaai, knieopzwaai rechts buiten de hand, rechterhand buiten de rechter dij in ondergreep plaatsen, linkerbeen over- héffen en met 1/4 dr. rechts afwenden. Mevrouw Bakker, lid van den Haarle schen Gemeenteraad, heeft tijdens de be- grootingsdebatten een voorstel ingediend onl in de bestaande vacature in het Haarlem- sche inspecteurs-van-politiekorps een vrou welijk ambtenaar te benoemen. Mevrouw Bakker deed dat met de bes*» bedoelingen natuurlijk, De vraag rijst evenwel, of de aanstelling van een vrouwelijke ambtenaar wel zoo ur gent is, al wordt dan ook de wenschelijkheid er van betoogd. Niet uit het oog raag worden verloren, dat er zooveel nuttige zaken op uitvoering wachten, dat wel gevraagd mag worden, of de aanstelling van een inspectrice bij de po litie voor mag gaan. Weliswaar wordt voorgesteld, de inspec trice te benoemen in een bestaande vaca ture, doch dit is iets onmogelijks. Het aan tal inspecteurs van politie te Haarlem is op liet oogenblik reeds dusdanig beperkt, dat een verdere versobering van het aantal nu eenmaal niet kan geschieden. Nu kan men wel gaan zeggen, dat een inspectrice ook evengoed het gewone inspecteurswerk kan verrichten, doch wie dat beweert, gelooft, durven wij zeggen, zich zelf niet. Het is trouwens ook bekend genoeg, dat de instel ling van het instituut van vrouwelijke amb tenaren bij de politie geschiedt met een spe ciaal doel. Haar werk is geheel anders dan en loopt volstrekt niet parallel met den ge wonen politioneelea en justitioneelen ar beid. Haar diensten liggen geheel buiten dat gebied; met haar komt een min of meer nieuwe functie bij het politiewezen; een nieuwe tak van dienst wordt er bij gescha pen. Het zal een dienst blijken te zijn, wel ke zeer voor uitbreiding vatbaar is, uit welk oogpunt vooral met het oog op Haarlem's gemeente-financiën de vraag gesteld moet worden, of nu een dergelijke nieuwe dienst in het leven moet worden geroepen. Wel zou daartoe overgegaan moeten worden, in dien de behoefte aan een inspectrice van politie gebleken was, maar dat nu is juist aan gerechten twijfel onderhevig. Wij hebben hier ter stede zusters van maatschappelijk werk, die voortreffelijken arbeid verrichten en er zijn tal van vereenigingen, welke zich op dat gebied bewegen en zoo goed moge lijk doen datgene, wat haar hand te doen vindt, zoodat er voor de politie in deze zoo goed als niets te doen overblijft. Een frappant voorbeeld is wel, dat de ambtenares der Vereen, tot Bescherming van jonge meisjes, die aan het slation is gepos teerd, vrijwel overbodig is. Haarlem is dan ook op het oogenblik zeker niet een stad, waar een vrouwelijke inspecteur van poli tie noodig is. Haar eventueele werk is nog niet van zulken omvang en het gedaalde moraliteitsgevoel is nog niet dusdanig, dat er genoeg te doen valt voor een inspectrice bij de politie. Zou zij toch komen, dan zou zij werk moeten zoeken. O, zeer* zeker, ook nuttig werk, maar waar zij niet in een be staande vacature kan geplaatst worden, doch boven de huidige sterkte van het corps zal moeten worden aangesteld, moet goed be- schoiiwd worden de kwestie, of dit bij den tegenwoordigen stand van Haarlems ge meente-financiën wel geoorloofd is. Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Stilstand. Opgave van: Medegedeeld door het Ned Kon. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 December. Hoogste Barometerstand 777.5 m. M. t. Danzig. Laagste Barometerstand 722.5 m.M. t« Reykjawik. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 December. Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zui delijken wind, nevelig tot licht of half be- wolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, zachter overdag. Paard (voltige). Voorzwaai rechts, linkerbeen inspreiden, rechterbeen inspreiden, linkerbeen terug- spreiden, 3-kwart draai rechts met overhef- fen van het linkerbeen komen tot spreidzit op het kruis, schaar achterwaards, handen voorplaatsen, met de Jbeenen kleine voor- zwaai, achter hoog opzwaaien en wenden rechts. Brug (hoog). Aan het einde der leggers sprong tot streksteun, buigsteun, 8 teilen voorw. gaan in buigsteun, armen strekken, beenen lang zaam heffen tot spreidzit voor de handen, handen voor plaatsen en komen tot spreid- bovenarmhang, beenen inzwaaien, vouw- houding, kip tot streksteun, bij voorzwaai linkerbeen over rechterlegger en schaar uit sprong tot dwarsstand rechts. Ringen(sprong hoogte) Strekhang, buighang, linkerarm zijn, strek ken en komen tot buigsteun, beenheffen, voorwaarts draaien tot vouwhouding knie opzwaai links op den ring, achterwaarts draaien tot vouwhouding knieopzwaai links op den ring, Strekhang, buighang, linker arm zijw. strekken en komen tot buigsteun links, rechterarm zijw. strekken, buigsteun, streksteun, beenenheffen, voorwaarts draaien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1