Be slaking In het yisschers- hsÊijf te IJmniden. 1 f iisciie Leeftijd j pension! STADSSCHOUWBURG D UIT DEN OMTREK. velseroord. VRAGENBUS. MARKTNIEUWS. 'LAATSTE NIEUWS. ADVERTENTIËN. 6e VOLKSVOORSTELLING HAARLEMMERMEER. HALFWEG. LIJNDEN. SPAARNDAM. BEVERWIJK. VELSEN. UMUIDEN. ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Lekker rustig slapen BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN. HOCKEY. De ontruiming van Roergebied en Keulsehe zóne. België zal de uit Frankrijk gezette communisten niet toelaten. Generaal Weygand. De broodprijs in België. De strijd in Marokko. Treinderaillement. De moordaanslag op een politie-agent. Dr. H. P. Berlage. De in Estland terechtgestelde communisten. Zwavelwaterstof-vergiftiging in een taanketel. DINSDAG 9 DEC. - 8 UUR DONDERDAG II DEC. - 8 UUR HET 100-JARIG BESTAAN VAN HET NOORD-HOLLANDSCH KANAAL Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld. Benige dagen geleden hebben wij mede-.j gedeeld, dat op initiatief van de K. v. K: voor Holland's Noorderkwartier, alhier een voorloopige commissie bezig was te trachten op 13 Dec. a.s. op eenigszins feeste lijke wijze het feit te herdenken, dat het dan 100 jaren geleden is, dat het oorlogsfregat „Beliona" van Amsterdam uit, naar Helder vertrok door het nieuwe Groot Noord-Hol- landsch Kanaal, en op zijn reis, die vier da jen duurde, tusschen de Schager en St.. Maartensbrug, het driemastfregat „Christina Bernardina" passeerde, dat met volle lading 'uitvoer. Het oorlogsfregat salueerde met 9 kanonschoten onder het spelen van „Wil helmus" en luid gejuich der bemanning. Bij aankomst te Amsterdam en Helder heerschte groote vreugde onder de burgerij en hadden feestelijkheden plaats, evenals trouwens in de aan het Kanaal gelegen steden Purmerend en Alkmaar. Thans is definitief vastgesteld dat op 13 Dec. des namiddags 2.15 in tegenwoordig heid van een groot aantal genoodigden met. hun dames de heer ir. J. C. Ramaer, oud inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, in de faadszaal van het Alkmaarsche Stad huis de herdenkingsrede zal uitspreken, terwijl als blijvende herinnering later een Gedenkboek, over het Kanaal zal worden uitgegeven. Hierna zullen de genoodigden in de gelegenheid worden gesteld eene 11 tine tentoonstelling te bezichtigen, die ook eenige dagen voor het publiek open blijft, en vele schilderijen, teekeningen, aquarellen enz. zal te zien geven, betrekking hebbende op het Noord-Hqllandsch Kanaal. Voorts kan worden medegedeeld, dat op een nader te bepalen dag in den zomer een trivizier vaart met verschillende typen van schepen door het Kanaal zal worden georga- seerd voor welker welslagen velen hunne medewerking hebben toegezegd. Er is een eere-comité gevormd, waarvan P.ins Hendrik het Beschermheerschap heeft aanvaard en v/aarin voorts zitting hebben genomen de Minister van Waterstaat, de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en de burgemeester van Amsterdam. Voo ts de oud-minister dr. C. Lely, de vice- admiraal te Helder, de heer C. Fock de burgemeesters van Helder en Purmerend de voorzitter W. Fr. Kanaalvereeniging, dr. C. J. K. van Aalstde hoofdingenieur dir. v. d. Prov. Waterstaat, jhr. C. J. A. Reigers man hoofdingenieur dir. in de directie (Rijkswaterst.) Noord-Holland, W. G. C. Gelirtck voorz. der Vereeniging „Schutte- vaer", mr. H. Smeengedijkgraaf Hoog heemraadschap C. Wijdenes Spaans direc teur der Stoomyaart Mij. Nederland, W. H. J. Oderwalddir. der Kon. Ned. Stoomboot Mij., D. Hudigdir. der Holl. Stoomboot Mij., H. Th. Cox dirl der N.V. Biauwhoedenveem Vriesseveem, G. Vat- tisr Kraane voorz. Ver. tot Beh. der Stoom vaart-bel. in Néderland, P. J. M. Verschure ecr.-penningm. van het Binnen scheepvaart- ongres, mr. G H. A. Grosheide de haven meester van Amsterdam W. N. v. d. Poll het ged. lid Raad v. best. Amst. Droogdok Mij., W. Fenengavice-voorz. K. v. K. Amsterdam, H. Rud. du Mosch; directeur der Reederij Gebr. Goedkoop, J, Goedkoop Jr. De Christelijke Zeelieden doen niet mede, Wat wij devorige week al hebben ver wacht, is gebeurd. Wij konden gisteren nog melden, dat de staking in 't visscherijbedrijf was geproclameerd, Nu de Reedersvereeni ging de vorige week afwijzend stond tegen over de loonveorstellen der organisaties en daarover zelfs niet wenschte te spreken, was te verwachten, dat de IJ muider Fede ratie met haar sterke positie op een staking zou aansturen. Men wachtte den Maandag af. omdat er dan steeds veel schepen bin nen zijn. Zoo was het ook gisteren: er wa ren 45 stoomtrawlers aan den afslag. De or ganisaties hielden des morgens vergaderin gen, iedere organisatie afzonderlijk. Ofschoon het bestuur der Federatie geen bepaald ad vies tot staken had gegeven, verklaarden van de 169 leden, die aanwezig waren, zich 153 vóór het proclameeren dei staking, acht stemmen waren er tegen en 8 blanco. Daar op werd de staking geproclameerd en aan het bestuur der Reedersvereeniging daarvan kennis gegeven. De afdeeling van den Chr. Zeeliedenbond en van den Chr. Haven- en Transportarbei dersbond vergaderden gecombineerd. In deze vergadering merd met 29 stemmen tegen 5 en 5 blanco besloten om te blijven varen. Het bestuur van den Centralen Bond van Haven- en Transportarbeiders, welke orga nisatie hier onder de zeelieden weinig leden heeft, besloot den opvarenden te advisee- ren om niet te varen, nu de staking ge proclameerd is. Voor enkele kleine reederijen geldt de staking niet, daar deze reeds meer dan hei door de organisaties gevraagde betalen. De booten van deze reeders zullen dus kun nen blijven varen. Het bestuur der Fede ratie verklaarde niet verder bereid met iedere reederij afzonderlijk te willen onder handelen. Heden wordt weder een flink aantal stoomtrawlers binnen verwacht en aan het einde der week zal het grootste deel der vloot wel binnen zijn. Door de IJmuider Federatie is heden, Dinsdag, het volgende schrijven aan de ver schillende reederijen gezonden: „Zooals bekend is, worden reeds sedert 14 September door onze organisatie pogin gen in het werk gesteld, om tot een bespre king van de door ons ingediende loonsvoor-< stellen te komen. Op 11 November deelden de directies van de V. E, M., de Marezaten cn de Praxis, aan welke maatschappijen be doelde voorstellen in eerste instantie gericht waren, mede, dat deze bij de Reedersver- j eeniging moesten worden ingediend. Het bestuur der Reedersvereeniging deelde op 4 December mede, dat het niet bereid was vonze voorstellen in behandeling te nemen. Deze starre houding en rekening houden de met het feit, dat de combinatie reeds bijna 3 maanden had gewacht, deden onze ledenvergadering op 8 December er nood gedwongen toe besluiten de staking op alle stoomtrawlers te proclameeren, uitgezon derd voor de reeders, welke nu reeds het gevraagde loon uitbetalen. Onze organisatie blijft natuurlijk bereid met alle reeders of groepen van reeders, welke daartoe den wensch te kennen geven, in bespreking te treden over de door ons ingediende voorstellen.' Over de vergadering der Christelijke or ganisaties kunnen we nog meedeelen, dat het advies van de besturen was om op de gewijzigde arbeidsvoorwaarden te gaan va ren in een contractloos tijdperk. De ver gadering droeg echter de besturen op om te trachten de gewijzigde arbeidsvoorwaarden en de thans geldende loonen in een contract tot 1 October 1925 te doen vastleggen. De Centrale Bond van Haven- en Tran sportarbeiders zal- aan al zijnf leden, die Bij het conflict betrokken zijn, ook die uit Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen en Helder, een uitkeering geven van 13.50 per week voor gehuwden, benevens 1, voor ieder kind en 10.50 voor ongehuw- den. De eerste uitkeering zal a.s. Zaterdag plaats hebben. Op Stap. De bestuurder van een met 2 paarden bespannen boerenwagen had z'n gerij nabij Aalsmeer een poosje onbeheerd langs den weg laten staan. De dieren begon het wachten blijkbaar te vervelen en zij gingen daarom eigener be weging „op stap." In dolle vaart ging het den opri van den ringdijk af, den Kruisweg op in de richting van de boerderij, vanwaar zij ge komen waren. Paarden en wagen kwamen behouden _op de boerderij aan, zonder verde re onheilen te veroorzaken. Bekroningen. Op de te Halfweg gehou den Nat. Pluimveetentoonstelling behaalde de heer Jos C. Pompe te Hoofddorp een len en eereprijs met een patrijs-leghorn 1923 en een 2en en eereprijs met een patrijs-leg- hornhaan ,1924. Werkloosheid, Zaterdag jl. stonden bij de arbeidsbeurs te Hoofddorp 170 personen als werkloos ingeschreven, waaronder 85 land arbeiders en 68 grondwerkers. Vrijwillige Landstorm. De leiders van de Verschillende afdeelingen van den bijz. vrijw. landstorm in Haarlemmermeer zullen Donderdagavond, a.s.. onder voorzitterschap van den secretaris der gewestelijke landstorm commissie Res. Kap. L. K. Schell, bijeenko men, ter bespreking van propaganda aange legenheden enz. O. a. zal de regeling en de datum worden vastgesteld van den in dezen maand te houden en bekerw d trijd voor de drietallen uit elke afdeeling. Ook schijnt het in de bedoe ling te, liggen een nieuwe schietregelir.g voor 1925 te stellen. R, K. Oratorium.Iri de R. K. kerk te Hoofddorp zal met Kerstmis a. s. ten hoore worden gebracht een oratorium, welke belooft een schitterend succes te-worden. Het groote zangkoor,, dat zich hiertoe heeft samen gesteld en uit ongeveer 80 dames en eenige koorzangers bestaat is met 't studeeren van het prachtige zangstuk eenigen tijd drukbe- ?ig- Een goede vangst. Een hengelaar uit Amsterdam nu mocht Zondag het genoegen smaken in dé genièvaart alhier een snoek te vangen met een gewicht van 8a9 pond.. De kolossale visch had een lengte van ongeveer 90 centimeter. Welvoldaan ging de hengelaar huiswaarts. Burgerlijke Stand van 58 November 1924. Geboren: Covert Jan, z. van C. van Pijpen en A Biesheuvel. Grietje Adrïa- na, d, van J, Koole en A. Alewijn, Ma- rijtje, d. van P. W. L. Groenveld en A. J. Nederveld. Ambrosius, z. van J. van Buijten en A van der Pol. Overleden; Pieter van der Tooien, 11 maanden, z. van L. van der Tooien en J. de Geus. Cornells van Alphen, 8 we ken, z. van H, v. Alphen en L. C. van Wanrooij. Grietje Monster, 69 jaar, wed. van T. fiogenhout, Publieke verhuring weiland. B. en W. hebben Zaterdag j.l. publiek verhuurd het weiland, gelegen aan de Mi lister Cort van der Lindenstraat, groot 3.20.65 H.A., voor den tijd van 3 jaar. Hoogste bieder J. de Vlieger, te Halfweg, voor 610.Het vorig jaar was de opbrengst 535. Aanbesteding. B. en W. hebben Zater dag j.l. aanbesteed het ophalen van haard- aseh en vuilnis te Halfweg gedurende het jaar 1925. Ingeschreven werd door J. den Dekker te Zwanenburg voor 700.- en H. A. van Woerkom te Houtrakpolder voor 692.50. De gunning is aangehouden. Himrcommissie. B. en W. hebben be-» sloten behoudens toestemming van den Minister van Arbeid en goedkeuring van Gedeputeerde Staten de huurcomrnissie van Haarlem in te stellen voor het gedeelte dezer gemeente, grenzende aan Haarlem, gelegen ten Zuiden van den Rijksstraatweg, ten westen van de spoorbaan naar Haarlem- Tnermeer en ten noorden van de Fuikvaart en de Zomervaart en voorts voor de perceelen gebouwd langs den Oudeweg, tot en met perceel plaatselijk gemerkt A.35. St. Nicolaasfeest. Maandagmiddag bracht St. Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet een bezoek aan het St. Jozefsgebouw waar dc leerlingen der St. Jozefschool al hier reeds lang zijn komst verbeidden. Als de goede kindervriend binnentrad, werd deze ontvangen doof de joelende kinder schaar, die enkele liederen aanhief. Ais St. Nicolaas op den voor hem gereed sfaanden zetel had plaats genomen werden de kinderen minzaam toegesproken. Enkele ontvingen een berisping en moch ten met Zwarte Piet kennis maken, wegens hun minder braaf gedrag op school, het welk niet weinig hilariteit onder de kinde ren te weeg bracht. Onderwijl werden ver snaperingen uitgedeeld, die de jeugd zich goed liet smaken. Als St. Nicolaas wederom de zaal ver liet, werd aangekondigd, dat enkele filmen zouden worden vertoond. De filmen wer den aandachtig gevolgd en als bewijs hoe men de vertooning volgde, Waren de uit roepen der jeugd, die in de voorstellingen opgingen. Het onderwijzend personeel had steeds druk werk om het drukke goedje inbedwang te houden en de vele versnape ringen rond te deelen. Wederom heeft de E. H. Pastoor getoond dat de kinderen ook diehs belangstelling weten op te wekken. Vroolijk en opgewekt klonken dan ook de St. Nicolaasversjes, die door de jeugd zoo spontaan werden gezongen. Het telkens wederkeerend kinderfeest moge het feest der kinderen bij uitnemend heid' zijn, ook de volwassenen genieten bij dc aanblik der glundere gezichten der jeugd. Opgetogen van het ganotene, werd het gebouw verlaten. Voetbal. P>ii den gehouden voetbalwed strijd tusschen Halfweg III en Spaarnestad III won deze laatste met 30. De beide overige wedstrijden zijn niet doorgegaan en uitgesteld tot later. Honderdors muziekuitvoeringen. Even over achten cpende dc directeur Zaterdag den n - re4j„„ eersten avond, Spr. begon met te zeggen, dat hij de aanwezigen eenigszins moest te- 1 leurstellen, daar de heer S. Leemhuis, saxo- phoonspeier, en mej. Leemhuis die hare me dewerking dezen avond had toegezegd, wegens familie-omstandigheden verhinderd waren aanwezig te zijn, waardoor eenige wijziging in het programma moest worden gebracht. Het nummer saxophoon-kwartet en de voordracht „Bij de waarzegster" zou- den'hierdoor komen te vervallen. Niettemin hoopte spr., dat deze avond naar aller ge noegen mocht slagen. Hij vestigde voorts de aandacht op no. 1 van het programma, „L'Enfant de Troupe (niarsch) van. Barbe, waaruit Spr. mocht concludeeren, dat door aanhoudende studie nog wel wat te bereiken valt. Spr. deelde verder mede, dat 3 van dc 4 solisten, die dezen avond verschillende so lo's zouden geven, voor het eerst aan het solistenconcours te Oosterbeek zouden deel nemen en vroeg in verband hiermede dc vollt aandacht Van het publiek. Verder zei- de spr. dat „Kunstkring met grootsche plan nen bezield is. Zcrals allen we! bekend zal zijn, aldus spr., heeft „Kunstkring" het be sluit genomen het volgende jaar deel te ne men aan het Intern, Concours in Zwitser land. Nadat spr. nog het een cn ander om trent de plannen van Zwitserland had uit eengezet en de mededeeling deed, dat de heer.;Kramer uit Haarlem zijn medewerking in deze wederom had toegezegd, waarvoor spr. zeer dankbaaj was, werd met de af werking van het programma een aanvang gemaakt. De respectievelijke muzicknum mers werden alle goed uitgevoerd. Na de pauze kregen we te hooren de solo voor trombone door den heer H, Snel en een solo voor cornet door W. de Mol, welke beide zie er verdienstelijk werden uitgevoerd, evenals de solo voor saxophoon-tenor door Jb, Heeremars en de solo voor trombone door P. de Wit Jr. Het duc-Paape, dat met de voordrachten „Griet en Bram uit Volendam", „Slachtof fers der Woningwet" en „Mie en Koo terug van 't vischccncoürs" veel bijval oogstte, zorgde voor de nooddge afwisseling. Vermelden wij tenslotte nog dat de solis ten, de heeren Snel, De Mol en J- Heere mans, zich voor het a.s. concours bekwamen onder leiding van P. Wit Jr., onder-direc teur van „Kunstkring" en dat zij ongetwij feld met veel succes aar. het concours zullen deelnemen, evenals de heer P. Wit Jr. zelf, die in de hoog&'e afdeeling zal uitkomen, „Kunstkring", dat met helder glimmend materiaal op het podium verscheen, wat een aardig elfect gaf aan het geheel, mag zeer zeker met genoegen op deze avonden te rugzien. Aan belangstelling heeft het geens zins ontbroken. St. Nicolaasfeest. Vrijdagmiddag deed St. Nicolaas zijn intrede in de Mariascbool alhier. De van vreugde stralende oogen der kinderen gaven genoegzaam te kennen hoe welkom de goede kindervriend steeds bif. de jeugd is. Op aardige onderhoudende wijze werden de kinderen bezig gehouden,terwijl dc ver- I strekte versnaperingen met graagte werden aanvaard en verorberd De Z. E. H Pastoor sprak intusschen een hartelijk woord tot de leerlingen. Opgetogen gingen de kinderen huiswaarts. Het onderwijzend personeel had intusschen een drukke middag gehad. Het is het feest der jeugd bij uitnemendheid, hoewel de groo teren evenzeer genieten -bij de spontane vreugde der kinderen. KUNSTKRING. Zaterdag- en Zondag avond gaf het fanfarekorps „Kunstkring", directeur P. Wit Sr,, in de zaal van den heer „Kunstkring". Naar wij vernemen heeft Kunstkringgrootsche plannen, n.l- om on concours te gaan naar Lucern. Men wil daartoe golden verzamelen. Het is te hopen dat men inziet, dat het geld beter besteed kan worden. Verpachting. De verpachting van de verschillende tuintjes in den boezem, eigen dom van Rijnland, heeft weer plaats gehad. De pacht duurt 7 jaar. BRAND IN EEN PAKHUIS. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont dekten twee surveilleerende agenten rook wolken achter de huizen aan het einde van de Breestraat. Dadelijk werden de bewoners gewekt en de brandweer gewaarschuwd. Het bleek, dat de brand woedde in het pakhuis achter den kruidenier Th Het was gvuld met pakken lucifers, schoensmeer, was en aller hande kruidenierswaren Hoewel de brand weer met 3 stralen op dc waterleiding dea brand aanpakte, kon men toch niet voor komen, dat het pakhuis verloren ging, even als een naastliggend schuurtje van den manu- facturier Bh, waarin manufacturen waren geborgen. Gelukkig konden deze nog tijdig in veiligheid worden gebracht. Omdat een slang moest worden gelegd door den manu factuurwinkel, werd daarin nogal waterscha de aangericht, die evenwel door verzekering wordt gedekt. Ook Th. was behoorlijk ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend, ofschoon niet aan opzet wordt ge dacht, De vrouw van Th. die dooi omstan digheden niet vlug tei been was, werd door de politie uit de woning gedragen en bij de buren ondergebracht. Gevonden voorwerpen, Te bevragen politiepost Wijkeroog: een dop van een bel, een lorgnet in etui, een jonge Duitsche herdershond, een dagboek, een cypersch poesje, een Belgische herdershond. Tuberculosebestrijding. Wegens de groote toeloop op den onderzoekdag geeft de vereeniging tot bestrijding der Tuber culose in deze gemeente een tweede on derzoek ingesteld. Voortaan zal er das ge legenheid tot onderzoek zijn op Dinsdag van 23 en vanaf 18 December Donder dagsmorgens van 910 uur in het consul tatiebureau te Velseroord. St. Nicolaas. Zaterdag kwam Sint Ni colaas te paard, vergezeld van zwarten Piet, in onze plaats. Een aantal winkeliers bereidde den kinderen een feest in de zaal van de heer Demmers en t was daar een druk gedoe. In drie groepen moest men dc kinderen binnen laten. De kinderen zongen liederen en allen ontvingen een geschenk en versnaperingen. De afdeeling der Spoorwegonthouders Vereeniging bereidde den kinderen der le den Zaterdagavond weder een St. Nico- iaasfeest in de Concertzaal J ivoli. Schaakwedstrijd. De 7e ronde, deze week gespeeld gaf weer eenige verrassingen. De heer Woudenberg n.l. verloor tegen den heer ten Vaarwerk, terwijl C. J. Post W. C. Post in het nadeeel van C. J. Post, die de bovenste plaats innam eindigde. Met dat al blijkt de heer ten Vaarwerk een tegen stander die zelfs tegen de beste spelers in deze groep is opgewassen. De partij Koene M. A. Post van beide kanten slecht ge speeld werd door M. A. Post gewonnen. In groep 2 is Bakker reeds le prijswinnaar terwijl in 3 de strijd tusschen le en 2e plaats door C. C. Post en Rom moet worden uit gevochten. De uitslag der 7e ronde groep I is Woudenberg 01 ten Vaarwerk, M. A. Post 1—0 A. Koene, C. J. Post 0—1, W. C. Post. Groep 2 Oderkerk 01 Bakker. Erdelie 0—1 Ruys, Van der Klerk 1—0 Bal jet. Groep 3 Rom 10 Engelhart, In deze groep heeft Bruggemans zich teruggetrok ken, zoodat de 3 nog door hem te spelen par tijen als door hem verloren worden beschouwd. De stand is thans groep 1 C. E. Post en ten Vaarwerk 3 punten uit 4 partijen, C. J. Post 4 uit 6, Koene 3 uit 5, Woudenberg 4 uit 7, M. A. Post en W. C. Post 2 uit 6 en v. d Berg 0 uit 5. Groep 2. Bakker 6uit 7, v. d. Bos 4 uit 6, Ruijs 4 uit 7, v. d. Vlerk 2% uit 5, Verhoog 2 uit 4, Oderkerk 2 uit 4, Baljet 3 uit 7, v. Doorn 1 uit 6 en Erdelie 1V> uit 7. Groep 3. C. C. Post 5 uit 5, Rom 4 uit 5, Bontenhal 2 5, Kuhfus 21', uJ 4, Streefland 1 uit 4, Weij 1 uit 5 en Engel hart 1 uit 6. Up eten hoek van Kerkstraat en Koningstraat is een 8-jarig zoontje van den heer L. wonende aan het Sluisplein, on der een vrachtauto geraakt. De chauffeur verklaarde dat hij van de brug bij de Wil- helminakade kwam en de Koningstraat in reed. riij zag twee jongens de straat over steken en toen een der twee in 't midden was keerde deze terug en werd door bet voorste spatbord geraakt. De jongen kwam toen tusseften de wieren te vallen en liep een verwonding aan het neusbeen en inwen dige kneuzingen op. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Drank ec de gevolgen De laatste dagen is het nogal rumoerig geweest in onze plaats en de sterke drank heeft vele mannen lastig" gemaakt en de politie heel wat werk ge- geven.xOp St. Nicolaasavond moest de poli tie twee opvarenden van een Engelsch stoomschip in arrest steken wegens open- hare dronkenschap. Zaterdag moest een Duitsche visschersman worden opgebracht, ook omdat hij zijn beenen niet meer de baas was. Maar Zondagavond en Zondagnacht was het al heel erg. Om 11 uur was een zekere A. in de Breesaapstraat de orde aan 't ver storen en moest de politie er aan te pas komen. Even later moést de politie twee dronken DuiCsche visschers naar hun schip in de Visschersfaaven brengen. Daarna wer den op het W'iiiemsplein eenige vechtende perscnen aangehouden. Des nachts werd de hulp van de politie weer ingeroepen, omdat in de vischhal eenige Deensche zeelieden met Duitschers aan het bakkeleien waren. De hulp van Dr. de Vries Robles werd gevraagd, cn deze had eenige Duitsche visschers, die schedelyer- wondingen hadden opgeloopen, te verbin den. Om half 4 's nachts was het weer raak. Toen was er een vechtpartij tusschen de op varenden van den Duitsdien stoomtrawler Oberbtirgemeister Schnackenburg, waar de politie weer werk had om de vethrenden te scheiden. is een genot dat aan velen onbekend is Wie echter in het be rit is van een koker Mijn- hardt's 2smiw5abl®li©n kan steeds verze kerd zijn een rustigen nacht door te brengen Prijs 75 ct i ij apoth. en drogisten. Gemeentezaken. B. en W. deelen mede, dat het wenschélijk is, maatregelen te treffen, die ten aanzien van het school geld en de overige ten laste van de'schoolgeld- pliehtigen blijvende kosten voor te Bloemen- daal wettige woonplaats hebbende leer- in, gelijkstelling van het openbaar en het R K Handelsavondon der wijs te Haarlem Zooveel mogelijk te bevorderen. Dientengevolge stellen zij voor een hierop betrekkende verordening vast te stellen. B. en W. geven te kennen dat het wenschelijk is gebleken om zonder wijzi ging van het schoolgeldtarief als vasten grondslag voor de berekening van het school geld te nemen het belastbaar inkomen over het laatst verstreken belastingjaar, zoomede om regelen te stellen ten aanzien van het .1 dienen van ontheffingsaanvragen en de schoolgeldbetaling bij langdurig verzuim wegens ziekte of wettelijk verbod. Bijgevolg stellen zij voor opnieuw vast te stellen een verordening op de heffing van schoolgelden. B. en W. stellen voor aan het R.K. Kerkbestuur te Overveen ten behoeve van de door dat bestuur in stand gehouden Jongensschool aan het Zandvoorterpad over liet dienstjaar 1923 een vergoeding toe te kennen tot een bedrag van 1882.50. Verder stellen zij voor om aan het R.K. Kerkbestuur te Overveen ten behoeve van de door dat bestuur in stand gehouden Meisjesschool aan den Korten Zijlweg over 192C geen vergoeding toe te kennen op grond van artikel 100, le 2n 2e lid, der Wet. Naar aanleiding van een verzoek van Hoffschlag, Van Maren en Dijkstra om hu- alsnóg de terreintjes langs den Zeeweg om rhands te verhuren, verwijzen B. en W. den raad naar de door hen te dien aanzien ingediende en in de vergadering van 16 October 1924 behandelde voorstellen inzake de verpachting van het strand en bedoelde terreintjes. B. en W. geven in overweging, afwij zend te beschikken op het verzoek van L. Pouwer en J. G. ter Beest om de door de door den Raad benoemde commissie ge schatte huur der gemeentewoningen te herzien, daar men toch van de veronder stelling moet uitgaan, dat deze commissie zich met nauwgezetheid van haar taak heeft gekweten. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschi k ken op het verzoek van G. C. J. van Wicke- voort Crommelin om verlenging met twee jaar van vergunning om een woonwagen standplaats in te nemen op een terrein aan den Jozef Israels weg, daar artikel 94 der Alge- meene Politieverordening een andere stand plaats voor woonwagens aanwijst, omdat in het algemeen een woonwagen geen aantrek kelijkheid voor de omgeving oplevert en de onderhavige zeer zeker niet in den toestand waarin hij thans verkeert, terwijl het verder toelaten een precedent zou kunnen scheppen voor eventueele andere wooèwagens. B. en W. stellen voor I. aan het bestuur der Bloemendaalsche Schoolvereeniging ten behoeve van de door dat bestuur in stand gehouden school voor gewoon lager onderwijs geen vergoeding toe te kennen op grond van artikel 100, le lid der wet. II. de vergoeding ingevolge het tweede lid van dat artikel te bepalen f 2380. B. en W. stellen voor, voor f 1 aan te koo- pen van mevr. de weduwe P. Th. van Hoorn Schouwenburg 55 M2 grond, gelegen op den hoek Parkweg-Bloemendaalscneweg. B. en W. stellen voor, aan B. Kuurstra te verkoopen 66 M2 grond, gelegen aan de Noorder Tuindorplaan, voor f 5 per M2. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan W. J, Stam, A. Lossing, J. F. Westerman, J. M. de Wilde en G. A. Wilde en G. A. Grüner en haar te weigeren aan J. J. Lansdorp en S. P. Rijnierse. Naar aanleiding van de in de laatste raads- verga dering gemaakte opmerking van den heer Otto inzake het ophalen van huisvuil, is B, en W. na informatie gebleken, dat bij den heer Otto inderdaad nooit huisvuil wordt opgehaald, omdat.... de vuilnisbak nimmer buiten staat. Wat de opmerking betreft omtrent per ceelen, waar tuinafval niet-is medegenomen, hiernaar kon hunnerzijds geen 'onderzoek worden ingesteld, aangezien de namen der bewoners ons onbekend waren. Opgemerkt wordt, wellicht ten overvloede, dat de aannemers wel verplicht zijn, asch en anderen huishoudelijken afval op te halen (per keer mag niet meer worden meegegeven dan één H.L.), doch niet tuinval. puin en bouwafval. B. en W. vragen een uitspraak van den raad in zake de toepassing der recognitie-ver ordening. Gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Donder dag 11 December 1924, namiddags 1% uur. De agenda vermeldtt. 1. Ingekomen stukken. 2. Overeenkomst met N. V. Mij. „Bloemenhove" betreffende overname van grond en bebouwing aan Heerenweg (114). 3. Aanleg Torenlaan en gedeelte Groenendaalkade (116). 4. Over eenkomst met de N. V. Mij. „Heemstede" inzake exploitatie terrein ten oosten van de Raadhuisstraat (118). 5. Regeling jaarwedden ambtenaren van den Burgerlijken Stand (119). 6. Vaststelling begrootingen dienstjaar 1925 met behandeling van bijbehoorende adressen. 7. Vaststelling Kasgeldleening 1925 (109). 8. Ontheffingen plaatselijke belastingen. Burgerlijken Stand. In de week van 1 tot en met 7 December 1924. Geboren M. C. M. van Arnhem-Bouw huis, z.; 'L. van Geijtenbeek-Prevost, z J. Erbrink-Oderkerk, d.; A. E. van der Koe- len-van Eek, d.; A. J. Wassenberg-van Kem pen, z. Ondertrouwd C. Fortgens en G. W. Akersloot; M. J. W. van der Vorst'en H. J. M. Dengerink P. van Vocrthuijsen en L. Berndt; B, M. J. Mulder en G. de Kidder. Gehuwd: W. C. Bcnnamij met D. A. Wentzel; W. H. van den Wijngaard met E. Wiebeld, Overleden Level, aangegeven kind van A. P. Winnubst en P. J. Lonnee (v.); W. P; Heijmans, echtgenoote van H. Wijers, 30 j. C. Persoon, weduwe van H. M. van der Zwet, 75 jaar. GOOI—M.H.C. 1—0. Met 4 invallers is het Musschenelftal bij het volledige Gooi op bezoek geweest en heeft in een onaangename wedstrijd onder leiding van iemand, die op een fluitje kan blazen, maar geen hockey-regels kent, ver loren. Het bezoekende elftal zag er aldus uit: Elias Dinger v. d. Poll Vunderink, Jessurun, v. Zomeren Greeve, v. d. Valk, Corporaal, Wentholt, Wentholt 't Hooft. De partijen gaan vrijwel gelijk op, hoewel wederzijds bijwijlen gevaarlijke aanvallen gedaan worden. De bekende off-side tak- tiek van v. d. Poll doet echter elke Gooische aanval smoren, waarbij het off-side door appelleeren den scheidsrechter werd aange kondigd Als het Gooi bemerkt, dat de Musschénbacks door hun off-side taktiek soms wel eens te ver opdringen, trachten zij door plotselinge uitvallen het doel te berei ken, doch steeds redt v. d. Poll, terwijl Elias het zijne er toe bijdraagt om scoren te voor komen. Als er gedraaid moet worden is het nog steeds blank-blank. Na half-time is het Gooi aanvankelijk sterker. Jessurun moet het veld verlaten wegens een opge loopen knie-blessuur. De Musschen-voor- hoede verknoeit dan ettelijke kansen. Dan plotseling weer eens een uitval van Gooi de backs, die te ver opgedrongen zijn, worden gepasseerd en met een hoog schot, dat in doel belandt, neemt Gooi de leiding (10). Dit was het signaal om dezen wedstrijd be halve onaangenaam ook nog tot een woest- gespeelde te inaken. Va den scheidsrechter was niet veel meer te merken, dan dat hij floot als er niet gefloten behoefde te worden en omgekeerd. Voor het einde verzamelen de Musschen nog even alle krachten en moet het Gooische doel een ware belegering door staan, doch de door invallers gebroken voor hoede kan geen succes bereiken. Dan een v?n de weinige goede dingen van den man met htc fluitje, het einde wordt gelukkig aange kondigd. BLOEMENDAAL—H.O.C. 2—1. Deze wedstrijd werd volgens Engelsche regels gespeeld, wat voor H.O.C. een voor deel was, daar zij beter in deze regels thuis blijken te zijn dan hun gastheeren. Bloemen- daal stelt zich als zvolgt op v. Breemen Andre de la T 'rte Beugen Bik Drijver, Geyl, Otto IJzerman, Evekink, lviok, Westerman, Kop. In het begin is H.O.C. in de meerderheid. Doch langzamerhand komt Bloemendaal er in. Een strafcorner op het Bloemendaal sche doel levert niets op, daar Kop door in- loopen den bal wegwerkt. Een rush van Wes terman wordt besloten met een goed schot, dat door de keeper v/eggewerkt wordt. Een corner wordt door Bloemendaal hoog over geschoten. Bloemendaal geeft het niet op. Kop onderneemt een ren, doch zijn voorzet wordt niet benut..Dan fluit scheidsrechter De Vries half-time (0—0). Na half-time gaan de partijen gelijk op. Vooral de uitvallen van H.O.C. zijn nogal gevaarlijk, doch de achter hoede weet steeds weg te werken. Eindelijk heeft Bloemendaal succes, als Westerman een corner scherp inschiet (l0). Inderdaad een mooi schot Weer onderneemt Bloemen daal een mooie aanval, doch door off-side gaat de kans verloren. Als Westerman er maar weer eens op zijn eentje van door gaat, moet den scheidsrechter opnieuw ingrijpen. Tenslotte weet Bloemendaal toch een goal te maken (20). H.O.C. laat het er echter niet bij zitten en zij hebben dah ook succes als een c jrner in het doel gewerkt wordt (2-1) De partijen verslappen nu en kalm gaat het spel heen en'weer, totdat scheidsrechter De Vries, die weer als van ouds leidde, einde fluit. Vr, van W, te H. Antw.; Indien indertijd eén accoord is ge troffen, kan men niet meer lastig gevallen worden; in het ondere door li bedoelde ge val echter wel. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe of een Lottospel gespeeld wordt? De kinderen hebben er niets aan, omdat er geen beschrij ving bij staat. Antw.: Het Lottc-spel wordt ook wel ge noemd kien-spel. Hieraan kunnen een aan tal personen deelnemen. De kaarten wor den onder de spelers gelijkmatig verdeeld en de „afroeper" neemt het zakje met de num mers. Deze neemt telkens een nummer uit het zakje en leest ze af. Als een der mede spelers zoo'n nummer op zijn kaarten heeft, bedekt hij dit met een glaasje of anders zin®. De „afroeper" kan ook zelf hieraan meedoen. Dengene, die op de kaarten het eerst alle nummers vol heeft, is winnaar en dan kan het spel weer opnieuw beginnen, terwijl men dan een nieuwe afroeper moet nemen. Hei is niet noodig dat alle kaarten verdeeld worden, doch alle spelers moeten een gelijk getal kaarten hebben. Het is ook genoeg als iedere speler één kaart heeft. Bij de meeste spelen is een controle-tafel bijgevoegd, soms in het deksel, en dient om er de afgeroepen nummers op te leggen, zoo dat men kan zien of alle nummers voorhan den zijn. PURMEREND, 9 Dec. Kleine fabriekskaas 11 stapels 58.50, met merk 60; kleine boerenkaas 10 stapels 59, met merk 61; per 50 K.G.; handel goed; Boter 871 K.G., 2.252.35 per K.G.; Runderen, waaronder 280 vette 100125, en 108 melk en gelde 175450; handel matig;Stieren 21; Paarden 34, 150—250, handel matig; vette kalveren 14, 1:651.85; nuchtere kalveren 156, 1547; vette varkens 684, f 0.78 0.82: handel vlug; magere varicens, 47, 24 f 48; zouters 068 tot 0.72; Biggen 213, 10—f 20; schapen 1129, 45—62; handel stug; overhouders 3545, handel vlug; ganzen 187, 78; zwanen 10 '12ƒ14; kipeieren 10—ƒ12 per 100; appelen 100 zak, 2f 4; peren 125 zak, 1f 3. LONDEN, 9 Dee. Een Ezchange-tele- gram uit Parijs meldt, dat Chamberlain en Herriot zijn overeengekomen, dat de Britsche troepen de Keulsehe zóne bezet zullen hou den, totdat de Franschen hei Roergebied ge heel zullen ontruimen. Dit zal waarschijnlijk in Mei a.s. gebeuren. BRUSSEL, 9 Dec. De Belgische Regee ring heeft de grensforten order gegeven, de buitenlandsche communisten, die uit Frank rijk gezet zijn en België trachten binnen te komen, niet toe te laten. PARIJS, 9 Dec. Weygand is hei groot kruis van het Legioen van Eer toegekend. BRUSSEL, 9 Dec. De Ministerraad heeft een wetsvoorstel aanvaard, dat de re geering machtigt den verkoop van brood te reglementeeren. MADRID, 9 Dec. (Cfiiciëel). De ontrui ming van den sector Mevera in de zóne Laresch is beëindigd. LONDEN, 9 Dec. Uit Belgrado worm gemeld, dat een trein gederailleerd is tus schen Velez en Istip; 15 personen werden gewond, van wie 6 ernstig. MAASTRICHT, 7 Dec. Tegen den mid dag werd de dader, die Zondagavond om streeks 11 uur den politie-agent v. d. Flier van achter met een mes in den rug stak, door de recherche aangehouden. Het is de 21-jarige H. A„ afkomstig uit Neder-Weert, havenarbeider, wonende in het Bosscher- veld. Hij werd in de haven gearresteerd. Hij is een neef van den door agent v. d. Flier Zondagavond gearresteerde. Hij verklaarde den steek te hebben toegebracht. Hij schijnt tijdens de arrestatie verraderlijk achterom te zijn geloopen en met groote kracht den steek te hebben toegebracht. Daarna is bij direct weggeloopen. Hoewel de longen door boord zijn, maakt de agent het naar omstan digheden vrijwel en men hoopt _hem nog te redden. DELFT, 9 Dec. De Senaat van de Tech nische Hoogeschool heeft in de vergadering van 8 Dec. besloten het doctoraat in de technische wetenschappen „honoris causa" te verleenen aan Dr. H. P. Berlage, arehitect in den Haag. BERLIJN, 9 Dec. Naar gemeld wordt, zijn in Estland tot dusver 100 personen in verband met de communistische Putch te recht gesteld. Een doode. Aan den Maassluisschedijk Vlaardingen is gevestigd de nettentaaderij en boeterij der Reedersvereeniging alhier. Als gewoonlijk stonden Vrijdag dc baas J. v. E. en zijn heiper J, de R in de taanketel om deze schoon tc maken. Beiden zijn daarop be vangen door de gasdampen, die zich daar ontwikkeld hadden. Toen het werkvolk tegen 2 uur in de werkplaats kwam, hoor den zij, bij de taanketel gekomen, een snorkgeluid. Zij gingen in den ketel kijken en zagen beide mannen op den bodem liggen. Zij haalden hen onmiddellijk er uit en moesten tot de ontdekking komen, dat de R. reeds overleden was en v. a. E. in bewusteloozen toestand verkeerde. Nadat eenige uren lang kunstmatige ademhaling toegepast was er. ook 'gebruik was ge maakt van zuurstof-toevoerapparaten kwam v. d E. weder bij kennis. Zijn toe stand is evenwel bedenkelijk. Dr. L. con stateerde zwavelwaterstof-vergiftiging. De overleden de R. is 70 jaar oud en we duwnaar. Heden overleed plotseling, na een korte ongesteldheid, mijn innig geliefde Echtgenoote GEERTRUIDA WARMERDAM in den ouderdom van 58 jaar en 8 maanden. CORNELIS GROOT Wilmington Delaware (U.S.A.) 15 November 1924. De voordracht (in 't Nederlandsch) van Gravin von Csitary over mooi Hongarije, zijn natuurschoon, steden en dorpen en bevolking, verlucht door keur van lichtbeelden, mag memand verzuimen. Zij heeft plaats op 15 Dec. 8 u. in de groote zaal van St. Bavo, Smedestraat. Toegang voor leden vatt G. en W. of geïntroduceerden. Introd. f 1.Secr. H. Bartels, Zijlweg 88, Nette stand te Haarlem, vr. slaapk. Condities nader te bespreken. Br. on der No. 16402 Bur. van dit blad. HET SCHOUW tOONEEL Dn ma in 3 bedrijven door JACINTO BENEVENTE. VfeftEEWUGD TOON EEL Dir. VERZADE en VERBEEK Blijspel ill 3 bedr. v. A. A. MILNE Prijzen en plaatsbespr. als gewoon. Telefoon na 12 uur. Leden Tooneelverbond heb ben op vertoon van diploma, voor de voorstellingen van Ver Tooneel, Kon Ver Het Ned. Tooneel en Rotterd. Hofstad-Tooneel reductie. (Zie circulaire Tooneelverbond.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3