UTItPl irjlNQM— lArilDI De voorloopige einduitslag der Duitsche verkiezingen: de groote winst is voor de sociaal-democraten, maar in geen richting is een flinke meer derheid verkregen. Welke coalitie zal nu regeeren? Zestig buiten- landsche communisten uit Frankrijk gezet. Onder de Radio-berichten: De oificiëele voorloopige uitslagen der ver kiezingen voor den Duitschen Rijksdag en den Pruisischen Landdag. Heden houdt de Engelsche Koning in 't nieuwe Lagerhuis de Troonrede. Gem. buitenl. berichten. De bijeenkomst van den Volken bondsraad. De officieele voorloopige ver kiezingsuitslag voor den Rijksdag. De officieele voorloopige ver kiezingsuitslag voor den Pruisischen Landdag. De uitslag voor den Brunswijk- schen Landdag. De ontruiming der zone van Keulen. Demonstraties ten gunste van een ter dood veroordeelde. De opening van het Britsche parlement. De uitzetting van communisten uit Frankrijk. De strijd tegen de communisten in Estland. Een scheepsramp in het Skagerak. Zaghloel Pasja ziek. Staatsbegrooiing 1925. Waterstaat MEMORIE VAN ANTWOORD, MARKTNIEUWS. Visscheru UIT ONZE OOST Storm in het Salatigasche. ORDE EN ARBEID. Textielstaking te Eindhoven. De Duitsche Rijksdag ver kiezingen. Aan de Duitsche verkiezingen is ia de ver schillende districten voor een geheel ver schillend aantal personen deel genomen. In sommige districten ging slechts ruim 60 van de kiezers ter stembus, terwijl in andere districten het percentage der deelnemers ruim 80 tot meer dan 90 bedroeg. Naar het W.B. meldt is de voorloopige einduitslag (12.30, gistermiddag) Scc.-dem. 129 zetels D.-nationalen 104 Centrum 67 D. Volkspartij 50 communis ten 44 democraten 31 B. Volkspartij 19 nationaal-soc. 14 Wirtschaftspartei 10 landbond 4 Welfen 4 B. boerenbond 3 B. boeren- en middenstandspartij 2 Wur- tembergsche boeren- en wijngaardeniers- bond 3. In het geheel bedraagt het aantal zetels 484. De groote wi ïst der verkiezing is voor de sociaal-democraten. Maar naast deze repu- blikeinsche winst, die door een kleine voor uitgang van de democraten nog wordt ge accentueerd, staan toch ook weer kleine winsten van Duitsch-nationalen en Volks partij. Alieen de nationalisten, de völkischen, en in mindere mate de communisten, zijn de verliezers geweest, alle andere partijen kon den zich handhaven of van den achteruit gang der uitersten mede profiteeren. Dat blijkt als we de cijfers van den voor- loopigen uitslag leggen naast die van de samenstelling van den vroegeren Rijksdag. Deze Rijksdag telde 472 leden, de nieuwe zal vermoedelijk 484 leden tellen. Men weet dat de sterkte van den Rijksdag wis selt al naar gelang van het aantal uitgebrachte stemmen. Op elke 60.000 uitgebrachte stem men komt er n.l. één zetel. In den ontbonden Rijksdag telden de na tionalisten (d.w.z. de völkischen) 36 leden, thans 14,; Duitsch-nationalen met Land bond 105, thans respectievelijk 104 en 4, te zamen 108 de Duitsche Volkspartij 45, thans 50 Beiersche Volkspartij 16, thans 19 Centrum 65, thans 67 democraten 28, thans 31 socialisten 100, thans 129 de Communisten 62. thans 44. Daarnevens zijn er nog enkele kleinere groepen, zooals Beier sche Boerenbond, die thans economische oariij heet, en enkele andere locale groepen in bepaalde kieskringen, die eenige zetels veroverden en die in den vroegeren Rijksdag alleen door Beierschen Boerenbond met tien, en Welfens met vijf zetels, vertegenwoor digd waren. Nu komen enkele kleine groep jes daarbij. Maar overigens hebben zoo min als bij de vorige verkiezingen, de tallcoze kleine partijen succes gehad. Van een meerderheid voor de huidige re- geeringscoalitie, van democraten, centrum en Volkspartij, is dus ook in dezen Rijksdag geen sprake. De drie genoemde partijen im mers brengen het slechts tot een aantal zetels /an 148, terwijl het totaal aantal leden leden van den Rijksdag 484 bedraagt en de vol strekte meerderheid dus 243 is. Evenmin :al cr een meerderheid wezen voor de z.g. Wirth-coalitie, die van Centrum,- democraten :n sociaal-democraten. Deze partijen immers beschikken nog slechts over een totaal van 227 zetels en nog slechts met de Beiersche Volkspartij zouden ze over de volstrekte meerderheid beschikken (243), hetgeen voor een krachtige regeerings-coalitie op verre na niet voldoende is. Alleen de groote coalitie van Volkspartij tot sociaal-democraten zou een voldoende meerderheid, zij het nog kleine, beschikken. Maar Het resultaat van de verkiezingen, hoe bevredigend ook wegens de nederlaag van Ludendorff en zijn v--'-"den, brengt dus volstrekt -niet een duld ijke uitspraak en men zal zich dus moeten voorbereiden op een herhaling van het oude spelletje der coa litievorming. De Duitsch-nationalen me't hun 108 zetels hebben nog voldoende in de melk te brokken, ze zijn nog sterk genoeg om op de voorstanders van het „burgerlijk blok" aantrekkingskracht te oefenen. Het orgaan van den Rijkskanselier, de „Germania," bespreekt derf uitslag der ver kiezingen en zegt, dat deze noch een zwen king naar rechts, noch een zwenking naar links hebben gebracht. De middenpartijen hebben evenwel hun positie versterkt. Het blad acht het waarschijnlijk, dat Rijkskanselier Marx opnieuw een kabinet zal vormen. De Pruisische Landdag verkiezingen.' Het W. B. meldt als definitief resultaat van de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag Soc.-dem. 116 zetels (tot dusver 136, waaronder 28 onafhankelijke); D.-nationa- len 111 (tot dusver 77); centrum 79 (79); communisten 47 (273); D .-Volkspartij 50 (57) Nationaal-soc. 12 (0); democraten 26 (26); Wirtschaftspartei 10 (3); D. Hannovera- nen 5 (3); Polen een (wegens verbinding met de lijst der Poolsche volkspartij kan hier nog een zetel bijkomen). Het Fransche optreden tegen de communisten. Naar aanleiding van de Zaterdag door de Parijsche politie verrichte huiszoekingen heeft het ministerie van binnenlandsche za ken een verordening uitgevaardigd tot het over de grenzen zetten van zestig buiten- iandsche communisten, nl. 43 Italianen, zes Polen, zeven Belgen, een Serviër, een Zwit ser, een Zweed en een Duitscher, die allen tot de organisatoren der communistische afdeelingen of tot de aanhangers der Leni nistische school behooren. Zij werden onver wijld over de grenzen gezet. Havas meent te weten, dat de regeering voornemens is de buitenlandsc'ne agitatoren te blijven surveilleeren en nieuwe maat regelen te treffen tegen hen, die aan de voor bereiding eener revolutionaire beweging zou den deelnemen. sche kliek" bestaat in het harf dezer organi satie. Deze desperado's hielden geheime bij eenkomsten in de huizen van rijke Egypti sche partijgenooten. Alle Egyptische ministers hebben een cir culaire ontvangen, geteekend door het comi té van Egyptische officieren, hetwelk on langs uit Soedan is verbannen. In deze cir culaire wordt meegedeeld, dat de officieren voornemens zijn een militairen opstand te verwekken en alle Britten in Egypte te ver moorden. De circulaire wordt beschouwd als een na tionalistische vervalsching. De politie teKairo zoekt naar Miligui,den lei der der studenten-organisatie, in verband met den moord op den Sirdar.Het Zaghloelistische orgaan „Kawkalshark" dringt er op aan, dat Müigui zich zelf zal aanmelden, daar zijn verdwijning vermoedens ten opzichte der ge- heele studentenbeweging doet rijzen. De politie heeft een ruime belooning voor Miligui's arrestatie beschikbaar. De „Times" meldt uit Kartoem Het vuurpeleton, dat Zaterdag de executie op de drie Soedaneesche officieren, die aan de muiterij hebben deelgenomen, heeft ver richt, bestond uit Arabieren, onder comman do van een Britsch officier. De doodstraf van den vierden officier werd op het laatste oogenblik opgeschort, nadat reeds voor het vuurpeleton was geplaatst. Engeland en Egypte. De correspondent van de „Daily Mail' seint uit Kairo aan zijn blad Officieel wordt thans in de Britsche resi ientii bevestigd, dat Lord Allenby, de Brit sche hooge commissaris voor Egypte, Don derdag een telegram heeft gezonden aan de Britsche regeering, waarin hij seinde dat hij in het bezit was gekomen van een rapport betreffende een nationalistisch complot om in Londen een moordpartij te organiseeren liefst op ministers. Uit particuliere, neutrale bron, welke in nauwe "betrekking staat met de Nationalis tische Partij verneemt de correspondent, dat er thans duidelijk een bepaalde „nihilisti- EEN TYPISCHE RECLAME. De verkiezingen zijn in Duitschland over het algemeen kalm verloopen. De soci aal-democraten hebben zich overal duchtig geweerd, en tot het laatste oogenblik hun propaganda voortgezet. Te Offenbach lieten zij Zondag den geheelen dag een ezel door de stad rijden, van twee schilden voorzien, waarvan het eene het opschrift droeg „Ik stem communistisch," het andere het op schrift „ik stem Duitsch nationaal." WEMBLY. Het bestuur van de tentoonstelling te Wembley heeft nu een aanvang gemaakt met de voorbereiding der tentoonstelling voor 1925. Het deficit van 1.800.000 pond (waartegenover borgen staan ten bedrage van 1.700.000 pond) hoopt men het vol gend jaar, wanneer er minder onkosten zul len zijn omdat de gebouwen nu eenmaal staan, voor een groot deel uit de inkomsten te kunnen dekken. Tot dusver hebben de vclgende Dominions en koloniën vaste deel neming aan de volgende tentoonstelling toe gezegd Canada, Australië, Zuid-Afrika, Nieuw Foundland, Malakka, Palestina en enkele kleinere gebieden. Britsch-Indië heeft nog geen besluit genomen. DE IERSCHE GRENSQUAESTIE. De Iersche grenscommissie, die Ierland deze week bezoekt, heeft een mededeeling tot de Iersche pers gericht, waarin zij ver tegenwoordigers van openbare lichamen en individuen uitnoodigt haar bij haar arbeid inlichtingen te verschaffen. De premier van Ulster heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin hij zijn weigering herhaalt om eenige commissie te erkennen, die het wijzigen der grenzen beoogt. Hij verklaart nadrukkelijk dat getuigenissen van openbare lichamen en personen voor de commissie van geen invloed op de politiek van Ulster inzake de grensquestie zu.lm zijn. HET NASPEL DER REVOLUTIO NAIRE BEWEGING IN SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat twee der drie mannen, die bij den aanval op Vera werden gearresteerd, terechtgesteld zijn. De derde rukte zich vóór de extcutie plotseling los en sprong van de borstwering van het fort, waar de executie zou plaats hebben. Hij kwam daarbij om. NA DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN ESTLAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een patrouille van de politie te Reval drie communisten doodgeschoten, die zij in een fabriek verborgen vond. EEN RUSSISCH DORP, DAT VAN DE OMWENTELING NIETS WIST, Het schijnt dat er in Rusland nog dorpen zijn, welker bevolking niet alleen nooit bolsjewiki heeft gezien, maar zelfs niet wist dat er een omwenteling heeft plaats gehad en dat de tsaar is vermoord. Over een dergelijk dorp schrijft de „Iswestia" het volgende Het blijkt, dat in Siberië dorpen bestaan, over het bestaan waarvan niemand in de hoofdsteden iets afweet. Kort geleden werd een dergelijk dorp ontdekt. Het is het dorp Oestj Iesjimskiej, gelegen op een afstand van 50 werst van het groote dorp Staro Zasiel- jewskoje, aan de rivier de Toej, in het district1 Tary. De inwoners van het dorp hebben nog nooit iemand belasting betaald zij weten zelfs niet wat belastingen zijn en waarvoor men aan vreemde menschen geld moet beta len.Het ontdekte dorp ligt 1000 werst van Omsk en 400 werst van Tary. TSJANG-TSO-LIN ONDERWERPT ZICH AAN HET CENTRALE GEZAG Tsjang-tso-lin heeft telegrafisch mede gedeeld, dat hij van de expeditie tegen Woe Pei Foe afziet. Hij verklaart, dat nu er een man aan het hoofd der regeering staat, die den wensch koestert om het volk te redden, hij voorstelt al zijn strijdkrachten naar M Mandsjoerije terug te trekken. Hij belooft voortaan de bevelen der centrale regeering te gelioorzamen om aldus aan te toonen, dat hij voornemens is een politiek te volgen van non-interventie in politieke aangelegenheden van de zijden der militairen. tot dusver 130 100 102 90 68 65 45 62 50 44 14 32 32 28 .19 16 17 16 8 10 4 5 0 4 STUDENTEN DOOR BANDIETEN OPGELICHT. Zaterdagnacht zijn 38 Chineesche studen ten van het Tsjritsjian-College te Kanton, toen zij uit de stad naar de school terugkeer den aan boord van een veerpont opgelicht. De daders waren zes goed-gekleede bandiet ten, die zich onder de passagiers hadden ge mengd en op een gegeven sein de boot, die de Amerikaansche vlag voerde, in beslag na men. Zij stuurden de boot, waarop zich even eens een buitenlandsche dame en een aantal Chineesche meisjes bevonden, naar Kanton Alle mannen werden landwaarts gevoerd. ROME, 8 Dcc. De Raad van den Volken bond heelt heden in het Paleis Doria, onder voorzitterschap van Mello Franco (Brazilië), de openingszitting gehouden van zijn twee- en-dertigsten bijeenkomst. Salandra (Italië) heette den Raad namens de Italiaansche regeering welkom. Mello Franco dankte namens den Raad en heette den Britschen minister van buiten landsche zaken, Chamberlain, welkom. Chamberlain verklaarde, dat zijn tegen woordigheid in den Raad getuigenis aflegt van »den wensch der Britsche regeering om den eerbied, djen zij koestert voor den Vol kenbond, de achting voor diens werkzaamhe den en de hoop op het welslagen ervan te toonen. De Raad onderzocht en regelde vervolgens een geheele reeks vraagstukken. Naar aan leiding van het verslag van Isjii (Japan) keur de hij de werkzaamheden goed van het hy giënisch comité van den Bond. De gezond heidstoestand der uitgewisselde Grieksche bevolking, alsmede de quaestie van het ver- leenen van speciale faciliteiten aan do Roo de Kruis-organisaties, vormden eveneens een voorwerp van onderzoek van den Raad. Quinones de Leon (Spanje), verklaart uit naam der Spaansche regeering, dat Spanje het protocol zal teekenen, betreffende de vreedzame regeling van geschillen, opge steld in September 1.1., waarmee het aantal staten, die het protocol hebben geteekend, tot 16 is gestegen. BERLIJN, 8 Dec. Volgens den voorloopi- gen officieelen uitslag van de verkiezingen voor den Rijksdag, is de nieuwe Rijksdag als volgt samengesteld: Sociaal-democraten Duitsch-nationalen Centrum Communisten Duitsche Volkspartij Nationaal-socialisten Democraten Beiersche Volkspartij Wirtschaftspartij en Beiersche Boerenbond Landbond Duitsch-Hannoveranen Duitsch-socialen Samen 489 (472) zetels. BERLIJN, 8 Dec. De officieele voorloopige .utale uitslag van de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag toont de volgende samenstelling: Sociaal-democraten 113 Duitsch-nationalen 109 Centrum 79 Communisten 44 Duitsche Volkspartij 44 Nationaal-socialisten n Duitsch-Hannoveranen 6 Democraten 27 Wirtschaftspartij 11 Nationale minderheden 2 Het totaal aantal mandaten bedraagt 446. r' BRUNSWIJK, 8 Dec. In Brunswijk hadden de verkiezingen den volgenden uitslag: Ge kozen 18 soc.-dem., 10 D. nat., 2 communis ten, 10 D. V. P., 4 nat.-soc., 1 Welf. Hat bur- gerblok heeft dus met 25 zetels de volstrekte meerderheid in den Landdag. LONDEN. 8 Dec. Vernomen wordt, dat de Britten de zone van Keulen niet op 10 Januari zullen ontruimen. Het verslag der intergeallieerde èontrole-commissie inzake de ontwapening van Duitschland zal deze maand voltooid zijn. De geallieerden geza menlijk zullen beslissen hoe op grond van dit verslag te handelen. Te verstaan wordt ge geven, dat de ontruiming van het Ruhrgebied en van de zone van Keulen wellicht gelijk tijdig zullen plaats hebben. LONDEN, S Dec. De demonstraties te Hull ten gunste van den ter dood veroor deelden schilder Smith, die morgen zal wor den terechtgesteld, hebben vandaag een bui tengewonen omvang aangenomen. De stroom van telegrammen, waarin op gratie wordt aangedrongen, is zóó groot, dat het tele- graafverkeer met Huil niet meer normaal functioneert. De betoog'ers hebben buiten het postkantoor een gelegenheid ingericht, waar het publiek dergelijke telegrammen kan op stellen en alle voorbijgangers worden aan gehouden en aangespoord om het voorbeeld der anderen te volgen Een deputatie van zes Lagerhuisleden, onder leiding van Kenworthy, heeft zich heden naar het ministerie van binnenland sche zaken te Londen begeven om den minis ter te verzoeken alsnog het verzoek om gratie te willen ondersteunen, hetgeen minis ter Joynson Hicks echter heeft geweigerd. Kenworthy heeft verklaard, dat deze wei gering tot bloedige onlusten te Huil kan lei den. De gevangenis wordt .door bereden po litie en door politie te voet bewaakt. LONDEN, 8 Dec. Nadat morgenmiddag de troonrede zal zijn voorgelezen, zal het adres van antwoord namens de meerderheid worden ingediend. Daarop zullen MacDonald en Lloyd George als leiders der oppositie het woord voeren. De tijd, die dan nog 's avonds beschikbaar blijft en de geheele volgende dag zullen gewijd zijn aan het alge meen debat over het adres van antwoord. Donderdag en Vrijdag a s. zal het Lagerhuis dit debat afbreken om zich in afwachting van den terugkeer van den minister van buiten landsche zaken uit Rome, bezig te houden met de behandeling van eenige dringende aangelegenheden, met name de verlenging van wetten, die anders zouden vervallen. Chamberlain wordt tegen het einde van deze week te Londen terug verwacht. Maandag w7rk7a\mhedTn''geslad^\ornemen. a.s. wordt dan het debat over het adres van De tneening var. den minister inzake de antwoord voortgezet De volgende week opvatting als zou achter den brief, dien hij Donderdag en Vrijdag zal het Lagerhuis zich richtte tot de Bezuinigingscommissie in ver- nogmaals bezig houden met het afdoen van band met haar verslag betreffende het dringende aangelegenheden en daarop gaat 1 hoofdbestuur der P. en T. niet anders schui men uiteen voor het Kerst-reces. len dan onmacht tot reorganisatie van het bekend, in hoofdzaak komt de algemeene politiek der regeering er in tot uiting. Be halve over de reeds vroeger vermelde pun- en zal worden gesproken over de electrifica- tie en de bebosschmg, over de nieuwe ten toonstelling te Wembley, over dt verhooging der salarissen der regeeringsambtenaren in Indië en over het handelsverdrag met Duitschland. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de troonrede mededeeling doen van het prijsgeven der verdragen met Rusland, ter wijl terloops melding zai worden gemaakt van de bolsjewistische propaganda, waar schijnlijk zonder dat de naam Zinofjew daar bij zal worden genoemd Voorts komen de maatregelen ter sprake welke de regeering ten aanzien van Egypte heeft genomen, als mede de Volkenbond en de reis van minister Chamberlain naar Rome. Verklaard zal worden, dat de regeering al vorens haar houding ten aanzien van het protocol van Genève vast te stellen, het advies der dominions zal inwinnen, terwijl verder zal worden aangekondigd, dat de regeering voornemens is voortaan steeds stelselmatig in politieke aangelegenheden het oordeel der dominions te vragen door I middel van de te Londen geaccrediteerde hooge commissarissen. Ten slotte worden aan het Lagerhuis aan bevolen de resoluties die dp economische rijksconferentie heeft aangenomen betref fende de rijksvoorkeurrechten. PARIJS, 8 Dec. Er hebben een tiental nieuwe arrestaties plaats gehad van buiten landsche communisten. Zij zullen naar de grens worden geleid. REVAL, 8 Dec. Tot dusver zijn 48 commu nistische opstandelingen terechtgesteld. Heden zijn nieuwe arrestaties verricht. De communisten verzetten zich tegen de poli tie, waarbij drie hunner werden gedood. De regeering werkt met spoed een wets ontwerp uit, waarbij organisaties, welke het program der Derde Internationale noedr- schrijven, worden verboden. STETTIN, 8 Dec. Op 4 Dec. heeft het s.s. Clara Kunstmann", dat van Zweden naar Stettin onderweg was, in het Skagerak het Zweedsche s.s. „Siri" bij een geweldigen or kaan en hoogstaande zee brandend aange troffen. Bij de nadering van eerstgenoemd vaartuig, ging de equipage der Zweedsche stoomboot juist in twee reddingsbooten. Eén dezer, waarin de kapitein en zes man zaten, geraakte door den storm uit het ge zicht. de inzittenden der andere konden worden gered en kwamen heden met de „Cla ra Kunstmann" te Stettin aan. De „Siri" zonk kort na de redding der schipbreuke lingen. LONDEN, 8 Dec. Zagloel Pasja is ziek. Hij beeft influenza. Wij ontleenen aan de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der be grooting van Waterstaat voor 1925: Voor zooverre ter waardeering van het beleid van een minister in aanmerking wordt genomen de wijze, waarop hij wets ontwerpen verdedigt, heeft de minister zich afgevraagd, of bij zulk een waardeering niet te zeer wordt gegeneraliseerd en te weinig rekening wordt gehouden met belangrijke andere factoren. Als zoodanig noemt hij de innerlijke verdiensten of gebreken van het onderwerp, de meerdere of mindere sym pathie der Kamerleden, waarin eenig on derwerp in 't algemeen zich mag verheugen, maar vooral de zakelijke beoordeeling die de leden der Kamer zelf krachtens het grondwettelijk overleg aan het ontwerp ten deel doen vallen. De minister verdedigt nader zijn beleid ten aanzien van verschillende wetsontwer pen en merkt op aangaande het feit, dat met betrekking tot den Postcheque- en Gi rodienst de minister bij de interpellatie- Boon heeft verklaard, dat de heropening van den dienst over eenige weken kon wor den tegemoet gezien, terwijl cr in werke lijkheid eenige maanden zijn verstreken, dat de toenmalige directie van den Girodienst inderdaad van oordeel was, dat de herope- nng van den dienst binnen korten tijd zou kunnen geschieden. Medio Februari, begin Maart, stond haar als tijdstip van herope ning voor oogen. De tijdelijke directeur, de heer 't Hoofd, kon zich inmiddels niet lan ger voor den Girodienst beschikbaar stel len en verkreeg overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag tegen 1 April j.l. Het was niet mogelijk tegen dien datum de di rectie definitief je bezetten, zoodat opnieuw een tijdelijke bezetting moest volgen, welke ongeveer 1 maand geduurd heeft. De twee millioen meerdere uitgaven op den gewonen dienst wordt veroorzaakt door het aanvragen van 3.719.000 meer voor den gewonen dienst der staatsmijnen en 116.698 meer voor pensioenuitgaven. Eerstgenoemd bedrag wordt ruimschoots gedekt door hoogere raming van de ge wone ontvangsten der staatsmijnen en laatstgenoemd bedrag is een gevolg van uit gaven in verband met de Pensioenwet 1922. De gewone dienst voor 1925 is echter door lagere raming van alle verdere afdee lingen in plaats van 2 millioen hooger bijna 2 millioen lager dan in 1924. Zou de minister tegemoet komen aan <!e wenschen, in het voorloopig verslag geuit ten aanzien van beschikbaarstelling van gelden voor werken en subsidieën, dan zou het voor den gewonen dienst benoodigde bedrag zeker met enkele millioenen moeten worden verhoogd. Dat de minister erop uit zou zijn, het aan tal ambtenaren aan zijn departement uit te breiden is in strijd met de werkelijkheid, want ieder jaar wordt het aantal ambtena ren ingekrompen ondanks het feit, dat de begrooting 1925: „Het bewijs van gemis aan wil tot versobering of vermogen daartoe zou ten aanzien van dezen tak van staats dienst niet wel opgaan." Dit is te meer juist, daar erkend wordt, dat in 't algemeen nog slechts beperkte resultaten» in de reor ganisatie van den staatsdienst zijn verkre gen. Het belang van een alleszins gefundeerde voorlichting van parlement en publiek deed den minister met bezorgdheid tegemoet zien een publicatie, waarvan hij wist en voorzien moest, dat zij opnieuw tot verkeerde con clusies bij het publiek moest leiden. Zijn trachten was dit te voorkomen in 't alge meen belang der publicatie, hetzij door le vering van een tegenwicht, indien onver hoopt tot publicatie werd overgegaan. Dit was het doel van den brief en dit bepaal de ook den vorm. Het komt den minister voor, dat indien men de verhoudingen in het juiste licht ziet voor de klachten der Commissie over ge brek aan medewerking de oorzaak niet in personen, maar in een gebrek der methode is te zoeken en te vinden. De minister is met de Bezunigingscommissie omtrent den feitelijken inhoud van haar rapport niet in nader overleg getreden, omdat hij, toen zij na zijn brief tot publicatie van haar rap port was overgegaan, de principieele zijde van de aangelegenheid overheerschend achtte en van oordeel was, dat deze als vraagstuk van algemeen, regeeringsbeleid allereerst tot beslissing moest worden ge bracht. De oplossing van het wegenvraagstuk wordt door de eigenaardige wisselwerking der orostandighéfeen bemoeilijkt. Vermelding verdient het onderzoek, dat wordt ingesteld aangaande de wenschelijk- heid van een wegbelasting. Tollen op de wegen. Het vraagstuk van de tollen op de we gen heeft de volle belangstelling van den minister. Er zij hier aangeteekend dat, in geval van afschaffing der wegtollen de re geling inzake den onderhoudsplicht ten op zichte van de wegen onmiddellijke aandacht zal vragen en dat bedoelde maatregelen ze ker zouden kunnen leiden tot aandrang om aanzienlijke uitgaven ten laste van de open bare kassen te brengen. Vaarweg Rotterdam—GoudaAmsterdam. De minister is gaarne bereid te bevorde ren, dat de verbetering van den vaarweg RotterdamGoudaAmsterdam zoo krach tig zal worden ter hand genomen als moge lijk zal zijn met het oog op de financieels consequenties. Men verwacht van de troonrede geen bij zondere verrassingen De meeste punten, die er in ter sprake zullen komen zijn reeds Staatsbedrijf, wordt geheel weergegeven met de woorden in de Memorie van Ant woord betreffende hoofdstuk I der Staats- AMSTERDAM, 8 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 405 vette koeien, prijzen le kw. f 1.24—1.30, 2e kw. f 1.10—1.20, 3e kw. f 0.90 per Kg.; 60 melk- en kalfkoeien f 3755.25 per stuk 41 vette kalveren, 2e kw. f 1.241.30, 3e kw. f 1.151.22 per Kg. 28 nuchtere kalveren f 1626, 116 schapen en lammeren f 3855 per stuk, 397 vette varkens. Holl. le kw. f 0.970.98,»2e kw. f 0.90 a f 0.96 Overz. en Geld. le kw. Overz. en Geld. le kw. f 0.970.98 per Kg. AXEL, 6 Dec. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 13.50, rogge f 12, gerst f 14, haver f 11, erwten f 17.50. APELDOORN, 8 Dec. Eieren. Aanvoer 8000 stuks. Prijzen f 1013, gemiddeld f 11.75. Handel gewoon. UTRECHT, 8 Dec. Paarden. Ter markt waren aangevoerd 650 paarden en veulens Weeldepaarden golden f 500650, werk paarden f 150450, oude paarden f 100 200, 1 %-jarige veulens f200375, 2-jarige veulens f 300475, jonge veulens f 125 200, hitten f 150—325. ALKMAAR, 8 Dec. Vee. Aam'oer 23 k eien (vette) f 310450, 5 ve t k lveren f 80—200, id. per kilo f 1.45—1.80. 30 nuchtere kalveren (slacht) f 1636, 1 schaap (vet) f 54, 889 vette varkeus, zware varkens f 0.78 a 0.80, zouters f 0.68 a 0.72, Lon- densche varkens f 0.68 a 0.72, alies per kilo. BOVENKARSPEL (Station), 8 Dec. Uien Groote gele f 2.803.10, id. drielingen f 4.655, id. Nep f 4.65 per baal. Aangevoerd 182 balen, le Bloemkool f 2134, 2e id f 15.50—23, 3e id. f 4.50—7.25 per 100 st. Aangevoerd 21400 stuks. Roode kool f 2.30 3.10 per 100 kg. Aangevoerd 4950 kg Gele kool f 1.302.70 per 100 kg. Aange voerd 5000 kg. Witte kool f 0.801.80 per 100 kg. Aangevoerd 7200 kg. Spruitkool f 2.252.85 per 15 kg. Aangevoerd 10 zak, EDE, 8 Dec. (Weekmarkt.) Eieren f 10— 12 per 100 st. Biggen f 1016 per stuk. Aan gevoerd 20.000 eieren, 75 biggen. GORINCHEM, 8 Dec. Vee. Op de markt waren aangevoerd 127 koeien, 6 nuchtere kalveren, 124 overloopers, 599 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 425500, melkkoeien f 300325, kalfvaarzen f 200 300, guste vaarzen f 200275, pinken f 80 150, nuchtere kalveren fok f 1822, idem export f 1218, overloopers f 2036, biggen f 616. Boter f 1.451.50 per kg. Eieren f 0.11%0.12 per stuk. Aanvoer weinig, handel redelijk. KAMPEN, 8 Dec. (Weekmarkt.) Eieren aanvoer 10000 stuks, prijs f 1213 per ip0 st. Boter f 2.80 per kg. Kippen f 2.252.80. Konijnen f 23 per stuk. Russchen matten f 1214 per rol. NIJMEGEN, 8 Dec. (Weekbericht.) Var kens aanvoer 105 vette varkens per kg. 3438 ct.; 558 biggen per stuk 812. Handel vlug. Vee. Aanvoer 23 vette koeien per kg 5459 ct., 6 vette kalveren per kg 4856 ct., 17 graskalveren per stuk f 80120, 84 nuchtere kalveren f 1426, 2 schapen f 22 36, 7 geiten f 817. Handel matig. Eieren Aanvoer 1213.000 kipeieren, prijs per 100 f 8—11.50. ROERMOND, 8 Dec. Eieren. Aanvoer 155.000 stuks. Hoogste prijzen f 13.50. Middel f 11.75. Laagste f 10. ROTTERDAM, Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 56' id. blauwe f 56, poters f 33.80. Zeeuw sche eigenheimers f 55.40, blauwe eigen heimers f 5.5.40, blauwe- eigenheimers f 5 5.50, Brielsche eigenheimers f 5.506.25, bravo's f 5.256, Redstart f 4.254.75. Eieren. Zeeuwsche en Overmaansche f 10 f 12. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2023, zaai f 2730, mosterdzaad bruin f 7578, idem geel f 3337, blauw maanzaad f 4448, karwijzaad f 3639, koolzaad f 2527, ka nariezaad f 2527, zonnebloempitten f 17% —19. Vee. Ter markt waren aangevoerd 428 vette runderen, 110 vette en graskalveren, 1415 schapen of lammeren, 1387 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 118124 ct., 2e qual. 105115 ct., 3e qual. 8595 ct., ossen le qual. 112120 ct., 2e qual. 100110 ct., 3e qual. 8090 ct.,; kalveren le qual. 180200 ct., 2e qual. 135160 ct., 3e qual. 105120 ct. schapen le qual. 95110 ct., 2e qual. 7085 ct., 3e qua!. 6065 ct.,; lammeren 110125 ct., varkens le qual. 80—82 ct., 2e qual. 7378 ct., 3e qual 6770., ct licht soort 7277 ct., alles per kg. Vet vee met willigen handel. Vette kalve ren vlug verhandeld. Schapen en lammeren met redelijken handel. Varkens traag. Lijnolie. Vliegend £51%, Jan. f48%,48, Jan./April f48%, Februari f48, 48%, 48, Mei/Aug. 48%. „AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN". Maandag 8 Dec. Aardappelen 1.551.87 per 25 Kg,; bloemkool 424; roode kool 2.604.30 per 100; spruitkool 13.85 per struiken: andijvie 1.604 per 100 krop} peterselie 6 per 100 bos; uien 0.951.45 per 25 Kg.; prei 7,108.20 per 100 bos; drielingen 1.151.35; nep 1.25 per 25 Kg. Appels Brabantsche 1118; Bismarck - appel 12; Present van Engeland 10 28; Reinette, goud 1821 per 100 Kg.; Peren Beurré Clairgeau 16; Boerengroeu 6.50; Comtesse de Paris 14; Gieser Wil deman 3 708; St. Nicolaaspeer 3.90; Winterjan 2.106.60; Winterlouwtje 5.80 7.69 per 100 Kg. TIEL, 8 Dec. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging.) Goudreineiten 819 ct., belle fleur 612 ct., winterjannen 46 ct., ijsbou- ten 35ct., zoete appels 8 12 ct, tafelappels 615 ct., stoofperen 46 ct., alles per kg. TIEL, 8 Dec.* (Weekmarkten.) Vee. Op de markt waren vetve'e en kaifvee matig aange voerd. Vetvee 1ste qua!. 57 1-60 ct., 2e qual. 52%57 %c., per kg. Fokvee ruim aan gevoerd, handel flauw. Kalfkoeien f 360475, vaarzen f 330440 vare koeien f 180260, hokkelingen f 140230, kalve ren weinig aangevoerd, kalveren f 80120. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 237 varkens en 348 biggen. Prijshoudend. Prijs varkens van f 2080, biggen van f 5— 15. Granen. De stemming voor tarwe was flauw alles ruimde langzaam op. Rogge moeilijk te plaatsen. In haver ging weinig om. Groene erwten meer aangeboden. Voe derartikelen onveranderd. Tarwe f 1012 rogge f 8.509, gerst f 78, haver f 4.50— 6.25, groene erwten f 11.5015.25, gele do. f 11—14, alles per hl. Boter en eieren. De aanvoer van boter als van eieren bleef geliik aan dien der vorige week, resp. 25 kg. en 40.000 stuks. Boter was 10 cents per kg. hooger en deed f 2.202.40, eieren onveranderd 1113 cent, kleine van beginnende hennen 8 c. per stuk. WINSCHIOTEN, 8 Dec. (Weekmarkt.) Aangevoerd waren 54 paarden, 12 koeien, 402 varkens, 202 schapen, 14 geiten, Prij zen werk-paarden f 135150, oude paar den f 60120, kalfkoeien f 350450, voor jaars kalvende vaarzen f 180275, pin ken f 100175, kalveren f 75135, biggen f 1015, loopvarkens f 1826, oude varkens f 6590, drachtige varkens f 80105, vette varkens 3438 ct., Londensche var kens 13—32 ct., zouters 32—34 ct., aller per halve kg., drachtige schapen f 30—36, vette schapen f 3546, vette lammeren f- 2635, weide lammeren f 1622, geiten f 815. Lager noteerden de beste werkpaarden, 2e soort voorjaars kalvende vaarzen, biggen en loopvarkens, hooger in prijs waren de beste oude paarden, beste kalveren, beste weide- schapen en drachtige varkens belangrijk hooger waren 2e soort oude paarden, beste voorjaars kalvende vaarzen, pinken en oude varkens, terwijl in een doen waren tweede soort werkpaarden, tweede soort kalveren, vette schapen, tweede soort weideschapen, geiten, vette varkens, Londensche varkens en zouters. Handel tamelijk. ROTTERDAM, 9 Dec. Veemarkt. Vette koeien, le kw. 65, 2e kw. 53, 3e kw. 38^yette ossen le 60, 2e 50, 3e 38; vette stieren 54, 46, 37; vette kalveren 115, 95, 75. Alles in centen per X- K.G. Nuchtere kalveren 24, 16; nuchtere kalveren 35, 28; (voor de fokkerij), biggen 14, 8; paarden 3.85, 1,65; kalfkoeien 5.00, 4.15; melkkoeien 4.80, 3.40; vaarzen 2.85, 1.85; pinken 1,90, 1.05; graskalveren 1,30, 60. Alles in guldens, per stuk. Vete runderen, aanvoer ruim, handel ma tig, prijzen iets stijgend. Vette kalveren kleine aanvoer, vlugge handel, hoogere prij zen. Graskalveren voldoende aanvoer, han del redelijk. Nuchte kalveren flinke aanvoer, vlugge handèl, hoogerep rijzen. Stieren wei nig aangevoerd, geringe vraag. Fok- en melk vee minder aangevoerd, handel stil. Paar den kleine aanvoer, handel vrij goed. Biggen kleine aanvoer, stille handel. Mager vee beperkte aanvoer. Handel rusteloos. BODEGRAVEN, 9 Dec. Kaas. Aan- gevoerd 243 p.; 9248 st. lstè kwal. 67-70; 2de kwal. 6065; rijksmerk 58—64, Handel flauw. ENKHUIZEN, 8 Dc. In de afgeloopen week is hier de haringvisscherij gestaakt. De vangst bedroeg slechts 3600 stuks reep- haring (voorafgaande week 23.830 stuks). Haringprijs f 15—16.45 per tal. Enkele vaar tuigen zeilen thans weer te botvisscherij uit. De botaanvoer van de afgeloopen week be droeg 1503 pond, prijs f 26.6021 per 50 kg. JHoekschar, 400 pond, gold f 19.9020 per 100 pond. Spiering, 300 pond, gold f 4 100 pond. VOLENDAM, 6 Dec. De visscherij was in de afgeloopen week zeer schraal mede ten gevolge van de windstilte. Spiering gold 2 3.50 per viering. De haringa:nvce. was l iter mate gering. Schar bracht op 1214 ct. per pond. Hoek- en sleepbot is afgeslagen tegen 2837 ct. per pond. URK, 8 Dec. Door 2 vaartuigen zijn Zater dag slechts 16 stuks haring aangevoerd en voor f25 schol en schar. De haringvangst ging in de afgeloopen week zoo slecht, dat vele haringnetten niet meer in zee zijn ge bracht. Het kuilen op garnalen leverde ook weinig op weekaanvoer 168 manden, prijs steeds f 1.25 per mand. De spieringvisscherij was meer loonend. Aangevoerd werden 10580 pond spiering, prijs van kuilspiering f 2.30— 4, van netspiering f 4.257 per 100 pond. Door Noordzeevisschers werd meest f 60 tot f 150 besomd, maar ook enkele f 200 tot f 300. IJMUIDEN, 8 Dec. Heden waren aan den Rijksvischafslag 23 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.60- 1.20, tongen f 1.70—1.30 per kg; griet f 42—28, gr. schol f 2924, md. schol f 33 27, zet- schol f 30—32, kl. schol f 30—24, f 20—10, scharren f 22—14 per 50- kg; roggen f 26 12 per hoop vleet f 8—2.10 per stuk; makreel f 24—20, pieterman en poon f 10— 6.50, gr. schelvisch f 60—46, mr. schelvisch f.46—35, k.md. schelvisch f 31—23.50, kl. schelvisch f 18—13, f 13—6.50, kabeljauw f 76—58, gr. gullen f 29—19, ld. gullen f 18 —7, wijting f 9.50—4.80 per 50 kg; heilbot f 1.60—1.15 per kg; lengen f 2.40—1, hake f 88—35—27—21, koolvisch f 2.40—0.55 per stuk. IJMUIDEN, 8 Dec. Van de haring visscherij kwam heden hier binnen de Brit sche stoomdrifter YH. 471 met 425 manden versche haring. Geveild werd de vangst aangevoerd door den stoomdrifter YH. 80, waarvan de opbrengst f 2293 bedroeg. IJMUIDEN, 8 Dec. De motorlogger KW 176 (Cornelia Clazina) kwam heden van Boulogne hier binnen met een aanvoer van 261 vaten gezouten en 850 kisten versche haring. Uit Weltevreden wordt gemeld: Een storm vernielde in het Salatigasche 14 pasarlood- sen en 21 inlandsche woningen. Een kind werd gedood. Er zijn 6 gewonden. Maandagmorgen is bij de firina W. vaa I Moorsel, weverij te Eindhoven, de aange kondigde staking ingegaan. Een 61-tal ar- 15 Kg.; boerenkool 1.852.85 per 100 j beiders heeft het werk neergelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6