tiMEMöD-=. 3sfllE.UW£ Het verkeer in Limburg langs de grens. Ernstig treffen met de politie. Een bankoplichtster. Inbraak in een gemeentehuis. Verduistering. Overreden. Om een straatnaam. Wreede inbrekers. Van den toren gevallen. Zeldzaam. Brand in het katoenveem te Rotterdam. Bérooving van 3800. Doodelijk ongeval. Knoeierijen in het garnizoen te Maastricht. Door de Willemsbrug te Rotterdam gezakt. Door den stroom gedood. Overreden. Scheren met muziek. Een begraafplaats opgeruimd. Politie-agent zwaar gewond. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bad-Ems. De tarieven op de spoorwegen Henri Hermans en Mgr. Dr. Poels over StMichaël." Congres van spoorwegpersoneel. Mislukte fusiepogingen. LUCHTVERKEER. Koolhoven op de Parijsche lucht vaarttentoonstelling. KERK EN SCHOOL'. Missienieuws. De Heiligverklaring van Petrus Canisius. ORDE EN ARBEID, Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland. RECHTSZAKEN. Een huurkwestie. De moord in den Engelenburg» straat te 's-Hage. KUNST EN KENNIS. De N.V. „De Opera" ontbonden. Belgische tentoonstelling te Amsterdam. Per luchtschip naar de Noordpool. Naar verluidt, zijn aan de grenskantoren te Elmpt en Swalmen, waar grootendeels het verkeer uit deze streek naar M. Glad- bach en Düsseldorf langs moet, sinds eeni- gen tijd van Duitsche zijde maatregelen getroffen, welke een geregeld verkeer met genoemde hoofdplaatsen uitermate bemoei lijken, Levensmiddelen, uitgezonderd eieren, mogen aan genoemde grenskantoren niet meer passeeren. Ook hout wordt niet meer binnengelaten, hetgeen een schadepost is voor de houtzagerijen, die veel naar Duitsch- land leveren. Het komische van het geval is echter dat al deze artikelen langs het grenskantoor te Kaldenkirchen ongestoord Duitschland in kunnen. De Kamer van Koophandel voor Midden- Limburg doet stappen om aan dezen toe stand een einde te maken. Zaterdagmorgen te ongeveer 3 uur waren een tweetal politie-agenten te Almelo op surveillance. Toen ze op de Sluiskade N. Z. kwamen, hoorden ze een groot dronkemansgeschreeuw. Een der agenten ging toen de Antemansgang vanaf de Sluiskade in, terwijl de andere zich daarheen via de Oostmaarssensche straat begaf. Deze laatste politieman zag daar 3 dron ken lieden. Aan zijn waarschuwing, om met het geschreeuw op te houden en kalm naar huis te gaan gaven ze geen gehoor. Zij namen echter een dreigende houding aan. De politje- agent schoot toen eenige malen in de lucht. Dit werkte echter niet kalmeerend, doch de drie dronken lieden kwamen op hem af. Een van hen had een mes in de hand. De politie-agent schoot toen raak en trof den 27-jarigen A. J. E. uit; Lossér levens gevaarlijk in de buik. Een tweede kreeg een schotwond aan de voet. A. J. E. werd naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, terwijl de andere twee werden ge arresteerd. Het blijkt dat de ernstig-getrof- fene E. den laatsten tijd herhaaldelijk met de politie in aanraking is geweest. Zoo stak hij j.l. Zondag op de Groote straat te Almelo een voorbijganger zonder eenige reden met een ties in de buik. Voor de rechtbank te Birmingham heeft dezer dagen terechtgestaan een jonge vrouw van 29 jaar, die voorgeeft de dochter te zijn van een Nederlandsch bankier en wie ten laste gelegd wordt oplichting van de Barclays Bank aldaar voor een bedrag van eenige dui zenden ponden sterling. Haar mede-beklaag de is de vroegere leider van een bijkantoor dier bank. Beiden ontkenden. Volgens de ten laste legging had de vrouw, die getrouwd is met een Engelschman, bij het bijkantoor van die bank onder drie verschillende hoofden deposito-rekeningen geopend en in Juni van dit jaar had zij op die verschillende posten 6197, 2520 en 493 pond sterling boven het deposito-bedrag opgenomen. De ambtenaar van het O.M. verklaarde, dat de jonge vrguw, voordat zij tot deze ver duisteringen overging, in Nederland aange klaagd was geweest van bankoplichting, maar wegens gebrek aan bewijs was vrijge laten, Daarop kwam zij met haar man naar Engeland en samen begonnen zij toen de strafbare handelingen, waarvoor de vrouw thans terechtstaat. Een eisch is nog niet gevallen. (Hbld.) Tusschen 8 en 9 uur dezer dagen is inge broken in het gemeentehuis te Wierden (O.). Door indrukking van een ruit in de kadaster kamer is de dief. binnengekomen, heeft met een beitel de gesloten laden van de schrijf- aureaux opengebroken en een ter secretarie bezorgde gevonden portemonnaie met 10.50 inhoud medegenomen. Overigens wordt niets vermist. Te Hilversum is in arrest gesteld de 32- jarige boekhouder W. H. H., wegens verduis tering ten nadeele van zijn patroon. Het ver duisterde bedrag loopt in de duizenden. Tengevolge van het weifelen bij het uit wijken werd Vrijdagavond omstreeks 11 uur te Amersfoort mevr. L. uit Soesterberg door een auto overreden. Zij werd aan ledematen en hoofd gewond, terwijl bovendien een arm en been gebroken werden. Haar toestand is zorgwekkend. De burgemeester van Rijssen (O.) had voorgesteld een der nieuwe straten Van der Hoopstraat te noemen, om den leider van den Nederland-Indië vliegtocht te huldigen. Uit den raad kwamen hiertegen protesten. Men nam het der regeering kwalijk, dat de drie leden der bemanning met ongelijke onder scheidingen waren begiftigd en als protest daartegen wilde men de straat heeten naai den mecanicien van den Broeke, die slechts een medaille kreeg. Aldus werd, naar het „Volk" meldt, besloten en Rijssen krijgt nu haar Van den Broekestraat. Op St. Nicolaasavond of in den nacht daarop volgende hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het schoenenmagazijn van de firma Veerman en Co., Beursstraat te Amsterdam. De daders opereerden aan de zijde van de 'Warmoesstraat, sloten de deur open en baanden zich van hier toegang tot de derde étage. Een waakhond, die zich in het magazijn bevond werd gewurgd en daarna opgehangen. Vervolgens maakten ze zich meester van eenige honderden paren schoenen van aller hande model en maat. Uit de gelijkstraatsche verdieping werd een handkar gestolen en hiermede zijn ver moedelijk de schoenen, die een waarde van f 1000 a 1500 vertegenwoordigen, vervoerd. Te Puiflijk (gem. Druten) klom de 19- jarige P. op den ouden toren. Toen hij boven was, brak de half vergane plank, waarop hij stond. Hij stortte naar beneden en stierf spoedig daarna. Het aloude plaatsje Oirschot (N.B.) staat aan den vooravond van eene zeldzame her denking, n.l. de viering van het 300-jarig bestaan van hotel „de Zwaan", dat nagenoeg de laatste 200 jaren heeft toebehoord aan de voorvaderen van den algemeen bekenden heer Antoon Somers, doch nu -triads 8 jaar een N.V. is. Het ligt in het plan der directie dit zeldzame feit niet ongemerkt te doen voorbijgaan, wijl het hotel niet alleen door ons geheele land, doch ook ver daar buiten steeds eene goede reputatie heeft genoten. Een voornaam punt van het program zal zijn een groot nationaal biljart concours te geven door de in het hotel gevestigde Eerste Oir- schoiache Biljart Club „E.O.B." Als prijzen zijn belangrijke geldsommen en medailles uitgeloofd. Een wachtsman ontdekte in den nacht van Vrijdag op'Zaterdag omstreeks half één, dat er brand was ontstaan in een loods, afdeeling B, van het complex der N. V. Katoenveem aan de Keilestraat te Rotterdam. In een daar opgestapelde partij balen katoen, smeulde het. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt en spuit 33 met brandmeester A. Mes. Jr. was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat de vuur haard zich in een partij van ongeveer 130 balen bevond. Door de Spuikler-installatie had de brand geen gelegenheid gehad, zich te ontwikkelen. De geweldige rook deed even wel iets ernstigs vermoeden en brandmeester Men vroeg om de reddingsbrigade, die weldra arriveerde en de loods, voorzien van rook- maskers, binnendrong. Inmiddels had de hoofdman, de leiding overgenomen. Er werd te 2 uur groot alarm gemaakt. Ter plaatse verschenen een groot aantal spuiten. De brand werd daarop flink aangetast. Het duurde lang vóór men den vuurhaard vin den kon, doch te ongeveer drie uur kon de brandweer beginnen met inrukken. De red dingsbrigade vertrok om 3.50 uur, terwijl de reserve-wagen tot 7.20 uur achterbleef. Tijdens den brand raakten twee mannen van de reddingsbrigade bewusteloos. Het wa ren G. Rijsdijk, wonende St. Laurensstraat, en D. Nooteboom, wonende Nauwe Kerk straat. Bij de blussching geraakte, doordat hij over een brandslang struikelde, J. v. d. Graaf, wonende Spanjaardstraat, in de Keilehaven te water. Men kon hem redden, do«r hem een brandslang toe te werpen. Een der mannen van de Havendienst, die aan de blussching deelnam, W. de Ooy, wonende Jufferstraat, stootte zich het hoofd tegen een aanlegsteiger. Hij werd slechts licht verwond. De partij, die gebrand heeft, was gedeelte lijk het eigendom der N. V. Katoenveem en behoorde anderdeels toe aan cliënten der Mij. Er is veel watwschade aangericht. De schade die op eenige tienduizenden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Door den bouw der betonnen loodsen, welke door spouwruimten gescheiden zijn, was er weinig gevaar dat de brand zich in het complex, waar duizenden balen katoen liggen opgestapeld, zou uitbreiden. De oorzaak van den brand is onbekend, de loods heeft maar weinig geleden. Een buitenman heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in een portiek in de Zijlsteeg te Rotterdam met een vrouw staan praten. Toen de vrouw was heengegaan, be merkte de buitenman, dat hij zijn portefeuille met 3800 kwijt was. Donderdagavond geraakte het paard van W. V. te Ugchelen op hol. De heer F. Geurts, wonende aan den jügchelschen we'!, die op zijn fiets huiswaarts keerde, werd door het heen en weer slingerende lamoen getroffen en van de fiets geslagen. Zaterdag is hij aan de gevolgen overleden. De res.-lurt. der mil. administratie, de J,, alsmede de sergeant, toegevoegd aan den verplegings-officier VI., zijn weder op vrije voeten gesteld. De luit. der mil. administra tie, S., bevindt zich nog in arrest; evenals de slager W., die de vleeschleverantiën aan het garnizoen deed. De malversatiën schij nen plaats gehaü te hebben tijdens de laatste herhalingsoefeningen. Dë gearresteerden blijven ontkennen. Onlangs geraakte een autobus in het open gebroken gedeelte van de Willemsbrug te Rotterdam, gelukkig zonder dat er persoon lijke ongevallen bij plaats vonden. Maandag morgen is een vrachtwagen van d' Oranje boom Bierbrouwerij, die met twee paarden bespannen was, doordat de dieren schrok ken, hetzelfde overkomen. De wagen en de paarden bleven eveneens op de binten han gen. Het gespan kon met takels weder op den beganen grond worden gebracht. De paarden waren ernstig aan de pooten ver wond, de voerman, G. v. Y., bekwam geen letsel. Een lijk in den mast der electrische geleiding. Te Roosmalen nabij den Bosch, verd Maan dagmorgen de politie gewaarschuwd, dat zich tusschen de draden van het hoogspannings net, welke met 50.000 Volt geladen zijn, een- voorwerp bevond, dat door den' dikken, mist en de duisternis niet herkenbaar was. De po litie vond daarop midden in het land aan een van de groote masten het lijk van een man. In verband hiermede wordt vernomen, dat Zondagavond omstreeks 8 uur omwonenden een hevigen knal en een fel licht hebben waargenomen. Hieraan werd echter geen verdere aandacht gehouden. Middelwijl is be kend geworden, dat Zondagavond een der patiënten van het krankzinnigengesticht Cou- dewater is ontvlucht, hetgeen met het vinden van het lijk in verband wordt gebracht. De P. N. E, M, zal zoo spoedig mogelijk den stroom uitschakelen om het mogelijk te ma ken het lijk van de draden te verwijderen. Te Stad Hardenberg is het 3-jarig zoontje van Ten Broeke in de Achterstraat al spe lend onder een wagen geraakt en kort daar op overleden. Dames zullen niet kunnen begrijpen, dat een heer een kapperszaak op Zaterdagavond verfoeit. Speciaal op Zaterdag Dan willen alle heeren voor den Zondag netjes zijn. Het gevolg is,' dat men hoeveel bedienden er ook zijn altijd moet wachten. De tijd schriften, kranten en weekbladen zijn altijd in handen of zoo oud en van vorige bezoeken bekend, dat men aan dc verveelde, wachten de gezichten kan zien, dat ze inwendig vloe ken. Zaterdagavond heerschte er, volgens het Vad. een geheel andere stemming bij den heer Thiessens op de Beeklaan te 's-Hage, Daar was muziek 's-Middags was een Pa* rijsch concert en 's-avonds het populaire Engeische station 5 XX (Chelmsford) aan het woord. De heer Thiessens heeft n.l. een ra diotoestel laten aanbrengen en volgens het nieuwste Engeische schema met hoog-fre quent versterker volgens het transformatoren principe met z.g.n afgestemde primaire wik keling waardoor een zeer goede selectiviteit wordt verkregen. Het toestel, is een 4 lamps toestel fl hoogfrequentlamp, 1 detector en 2 laag-trequentlampen), en is verder voorzien van een spesiaal filtersysteem, waarbij de bijgeluiden tot een minimum beperkt worden. Te Amsterdam zal de oude Westerbegraaf plaats aan de Houtmankadc worden opge ruimd. Het Hbld, meldt, dat de gemeente het terrein, dat vrij komt heeft bestemd voor woningbouw en parkaanleg Het gedeelte, waar de eigen graven liggen, en dat nog niet ontruimd mag worden zal door een hek wor den omgeven en in het parkje worden opge nomen. Zoo zal dan dit stille stukje groen, waar een 50.000 a 60.000 dooden een rustplaats hebben gevonden verdwijnen. Alleen het hoekje, waar de eigen graven liggen, zal de herinnering aan enkele ont slapenen levendig houden Daar is het graf van Everardus Johannes Potgieter, die in 1875 is overleden. Een monument is op zijn rustplaats gezet. Het staat er thans nog, maar de buste van den novellist, welke in de nis van de gedenkzuil stond, is weggehaald en heeft een plaats gevonden in het Rijksmu seum. Het stoffelijk overschot van den schilder Nic. Pieneman was "oorspronkelijk bijgezet in de Nièuwezijds kapel, maar het is, in het begin van de zestiger jaren, overgebracht naar de Oude Westerbegraafplaats, waar een monument op de groeve werd geplaatst. Pie neman rust daai echter niet meer. Op 3 Febr. 1900 fs zijn omhulsel bijgezet op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, waarheen ook het monument is vervoerd. Omstreeks 11 uur Zondagavond, is te Maastricht de politie-agent v. d. Flier tijdens de arrestatie van 'n weerspannig persoon, met een mes in den rug gestoken. Zijn toestand is zeer ernstig, daar de longen geraakt zijn. 3 Personen zijn gearresteerd. VOOR ST .NICOLAAS GESPEELD. Een goeie kennis van mijnheer had andere jaren voor St. Nicolaas gespeeld, maar in den loop van het .jaar was hij gestorven. Nu moest een ander voor de kinderen spelen, maar wie? De magazijnknecht, dacht mijnheer; maar mevrouw vond hem voor zulk werk te ruw in zijn mond. „Het zal best gaan," merkte mijnheer luch tigjes op. En omdat er geen geschikter te vinden was, werd Jan in de geheimen van de kinderkamer ingewijd; hun fouten en ge breken, en natuurlijk ook hun goede hoe danigheden. Jan moest den avond te voren repeteeren en het ging schitterend. Hij was inderdaad een pracht-St. Nicolaas.Vol waar digheid schreed hij de deftige huiskamer binnen en de kleinen passeerden successie velijk de revue. Jan kreeg schik in het geval, hij gaf pluimpjes en vermaningen als een echte Sint. Maar al doende verloor hij de Evan gelische voorzichtigheid uit het oog.Toontje, ondeugende Toontje, kwam aan de bëurt, die hem in het pakhuis zoo treiteren kon. En de stem van Jan bulderde in eens: „Nou zal ik eens beginnen met je een dik pak op je lazerij te gevenMevrouw trok Jan bruusk aan zijn superplie, dat deze bijna scheurde. Hij snapte er niets van; had in 't vuur vanzijn rede niets gemerkt, en toen mevrouw zacht in zijn oor fluisterde, dat hij mee in de gang moest komen, was hij een en al verwondering. Ma kwam de kamer weer binnen met de boodschap, dat Sint Nicolaas plotseling bij een ziek kind was geroepen. lijd".) Door de -directie van Bad-Ems worden kleine zalkkalenders verspreid ter aanbeve ling van haar bekende geneesmiddelen al® Emser-water, Emser-pastilles en Emser-zout, Van deze gelegenheid maken wij gebruik nog eens de aandacht tc vestigen op deze, hier te lande zoo gunstig bekend staande middelen tegen hoest en verkoudheid en alle aandoeningen der slijmvliezen. •De bronnen te Bad-Ems, waaruit de hier boven genoemde artikelen afkomstig zijn, waren reeds in den Romeinscben tijd be kend om hun geneeskrachtige eigenschap pen, Dat door al deze eeuwen heen heden ten dage nog steeds deze geneesmiddelen zoo'n gunstige reputatie genieten, pleit zeker voor de goede kwaliteiten, die dan ook steeds door de medische faculteit erkend worden. Verlaging binnenkort te verwachten. De Minister van Waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende de Waterstaatsbegrooting mede, dat het aan vankelijk over het loopende jaar op 8 mil- lioen geraamde tekort op de exploitatie der Ned. Spoorwegen naar het zich laat aanzien zal dalen tot omstreeks-4 millioen, wellicht nog tot minder, terwijl bij het uit blijven van tegenvallers uitzicht op een nog gunstiger rekening over 1925 bestaat. Het resultaat, tot nu toe verkregen met benzine-motor-rijtuigen is bevredigend. Aan maak van meer zulke rijtuigen is in over- weging. Nu de bedrijfsuitkomsten der Ned. Spoor wegen over 1924 én door verdere vermin dering van de exploitatiekosten èn door verhooging van de ontvangsten belangrijk minder ongunstig beloven te zijn dan die over 1923, wordt langzamerhand de kans vergroot, dat binnen niet te langen tijd tot verlaging van de tarieven zal kunnen wor den overgegaan. Bepaalde toezeggingen kunnen evenwel nog niet_ worden gedaan. Wederinvoering van kilometerkaarten ligt niet in het voornemen. A.anleiding tot opheffing van de eerste klasse, welke in 1923 nog 7.139.000 op bracht, bestaat niet. Men meldt uit Heerlen aan de Msfa.: De Katholieke Kiesvereeniging „Molen berg" hield een vergadering, di<e druk be zocht was. De heer Henri Hermans hield een rede, waarin hij voornamelijk drie punten uit het regeerings-beleid besprak en wel: dc bezui niging, de ontwapening en de bedrijfsorga nisatie. Naar aanleiding van deze rede ontspon zich een geanimeerd debat en wel voorna melijk over en om „St. Michaël", In zijn antwoord betoogde dc heer Henri Hermans, dat St. Michaël geen denkrichting was, omdat de leiders op verschillende punten van meening verschillen. Rentelooze Staatsleeningen achtte spreker onmogelijk, omdat de belasting vier keer zoo hoog zou moeten worden. Voor het werken van „St. Michaël' zullen landbouwers en midden standers zich niet interesseêren, wel de N. K.P die zich buiten de partij niet meer druk zal maken. Wanneer er werkelijk ,twee stroomingen in de partij zijn, dan zul len, omdat de strijd ook aangebonden wordt tegen de democraten, de democra ten alleen in het gedrang komen en zullen de conservatieven er wèl bij varen. Een bond in een bond is onorganisatorisch. Dat er studieclubs zijn, die studie maken van politieke vraagstukken desnoods in een verband, is heel goed, maar ze moeten zich niet bemoeien met de verkiezingen. St. Michaël kan in de kiesvereenigingen de overhand krijgen, met als gevolg dat ook de mmaernera zich gaat organseeren en dan krijgen wij in plaats van evenwicht een groote onevenwichtigheid. Het gevolg zaï zijn het verbreken der eenheid, met gevolg verliezen bij de verkiezingen. Op het einde der vergadering vroeg mgr. dr. Foels het woord en bracht o.m. de vol gende bezwaren tegen St. Michaël naar voren: St. Michaël ondermijnt het vertrouwen tn de christelijke regeering, in de R.K, Ka merfractie en in de organisatie. Het stelt vast, dat de christelijke regeering de ver- deelende rechtvaardigheid onder de voeten loopt. St, Michaël verdedigt de echte democra tie, maar in geen land gaan de katholieken in democratische richting zoover als hier. St. Michaël is niet de spreekbuis der ont- tevredenen, maar de blaasbalg. In tegen stelling met anderen, -die nog moeten be ginnen, zette dr. Poels uiteen, wat Henri Hermans en anderen voor de christelijke democratie gedaan hebben, Ten slotte drong spreker er op aan, de eenheid te be waren en ze niet te laten vertrappen. Vervolgens werd de vergadering gesloten Zooals bekend, hebben de hoofdbesturen van de vijf organisaties van spoorwegper soneel besloten, bij de directie en de regee- fing aan te dringen op toekenning van een duurtetoeslag van één extra week loon per 15 December, 1 Februari en 15 Maart. Als minimum dezer weken zou gevraagd worden 35.—. In verband met deze personeelsaangele genheden is Maandagmiddag te 's Hage een congres gehouden. Vertegenwoordigd waren de B. A. N. S.f de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, St.-Rafaël, de P. C, B. en ae Neutrale Bond. De groote zaal van den Dierentuin was geheel bezet. Aanwezig waren, o.a, de Tweede Kamer leden mevr. BakkerNort, Van Braambeek en Hermans, alsmede de Eerste Kamer leden Cramer en De Jong. Openingswoord van den voorzitter. De vergadering werd geopend door den heer J, G, Balkensteijn, voorzitter van den B. A. N. S. Spr. herinnerde aan de po gingen der regeering om ook voor het spoor wegpersoneel een loonsverlaging in te voe ren van 10 pCt. Dikwijls komt het spoor wegpersoneel, hoewel als semi-officiëel be schouwd, achteraan, b.v. ten aanzien van de werktijden, en van de toegezegde pen sioenregeling. De positieverslechtering van 1924 voor het rijkspersoneel zou dan ook van toepassing moeten zijn voor het spoorpersoneel. De or ganisaties konden echter het beginsel van de regeering niet aanvaarden. De positie van het personeel toch kan niet worden afgeleid van den toestand van het bedrijf, dat is een gemeenschapsbedrijf. De opzet van deze vergadering is niet een massa-congres, maar een bijeenkomst van afgevaardigden der organisaties. Rede van den heer Timmerman, Met applaus begroet, werd de eerste spre ker, de heer H. F. Timmermans, secretaris van St. Raphaël. Hij wees er op, dat men hier thans voor de tweede maal in de ge schiedenis van het Nederlandsche spoorweg personeel bijeen was als betuursafgevaar- digden van de verschillende spoorwegorga nisaties. •'De eerste vergadering van bestuur dersafgevaardigden had plaats in 1916 te Amsterdam. Spr. herinnerde aan de toen verkregen resultaten en aan den groei der organisaties. Na den toeslagentijd kwam eindelijk, na de onvoldoende loonen van 1919, de loon regeling 1921, waarmede een mooi stuk werk was verricht. Na 1 Juli 1922 kwamen echter de tegenslagen: loonsverlaging van het personeel der centrale werkplaatsen, verlenging der diensttijden, korting van S'A pCt., beperking der dienstkleeding, invoering 4e klasse standplaats, en vooral de jongste verlaging van 10 pCt. per 1 Jan. 1924. Zoo werd het spoorpersoneel zwaarder dan eenige categorie getroffen. De prijsdaling bleef achterwege en de hui dige duurte wordt algemeen erkend. Spr. wees er op, dat het coöperatief inkoopen zeer in trek is gekomen. De georganiseerde kolenhandelaars klaagden echter bij de di rectie der N. S., met het gevolg dat de kóp stukken onzer coöperatie te Utrecht op grond van art. 28 R. D. V, gestraft zijn met drie dagen inhouding van bezoldiging en een waarschuwing. (Gefluit.) Betrokkenen zijn in beroep gegaan bij het scheidsgerecht en daarom behoeft er hier voorloopig niet veel van te worden gezegd. Zelfs gaat de directie verder: ze verbiedt het personeel zwart op wit, ook particulie ren bij den gezamenlijken inkoop te betrek ken. Tegen die opvatting dient met kracht op getreden. Is het nu wonder dat het spoorwegper soneel weer bij regeering en directie om hulp vraagt? De regeering wenscht dat de spoorwegen zichzelf bedruipen. Ifi dat geval is nauwelijks verbetering te hopen. Het standpunt der regeering valt echter niet te verdedigen. Een sluitende rekening kan alleen gaan ten koste van hooge vervoerta- rieven en een behoorlijke personeelsbezol- diging. Het tekort op de spoorwegen is echter eenige millioenen minder dan waarop de minister van Financiën had gerekend. Deze stelde in uitzicht dat die meevaller ten goede zou komen aan de „evenals wij geplukte rijksambtenaren". Bij meevallers in het eigen bedrijf flenken wij echter in de eerste plaats aan onszelven. Spr. stond daarna stil bij de actie van het rijkspersoneel, bij wie het spoorwegperso neel ten achter staat. Spr: was overtuigd dat een vergadering als deze haar doel niet zou missen. Maar dan moeten allen de organisaties op hooger plan helpen brengen. De lauwe geest die de laatste jaren de arbeidersbeweging van alle richtingen zoo geteisterd heeft, moet plaats maken voor een opgewekt leven. Wantrouwen moet verdwijnen, de leiders van de organisaties moeten niet voortdu rend bemoeilijkt, zelfs door onbevoegden door hef slijk gesleurd worden. Critiek is goed, mits ze opbouwend is. Dan zal iiij aller samenwerking ten slotte de zege aan ons zijn. (Applaus), De heer A. Augustijn, hoofdbestuurder P. C. B., nam alsnu de leiding der vergade ring overeenkomstig den wensch der samenwerkende organisaties in handen. Rede van den heer Moltmaker. Tweede spreker was de heer C. Moltma ker, van de Ned. Vereen, van spoor- en tramwegpersoneel, die een aanval richtte op de burgerlijke pers, die al wat de Ned. Vereeniging deed, doodzweeg. Spr. noemde organisatie een onmisbare voorwaarde in den strijd voor verbetering van levensvoorwaarden. Spr. herinnerde aan de reeds geleden kor tingen en aan de indexcijfers. Thans vragen we slechts een vermeerdering van inkoms ten; wij zijn immers met de directie over eengekomen niet aan de loonen te tornen tot 1 Juni 1925. Wat we thans vragen, is matig; het kost het bedrijf niet meer dan 6 pCt. van 'het looit meer. Deze wensch om over December 1924 nog 2 pCt. te ont vangen, is zeker niet onmatig. Spr. erkent dat het spoorwegbedrijf moei lijke jaren heeft doorgebracht. Tegen een sluitend bedrijf ten koste van het personeel past een woord van protest. Nog dit jaar is vele millioenen bezuinigd op het perso neel, maar de exploitatiekosten zijn nog veel sterker verminderd. Spr. is dus van oor deel dat het personeel dit jaar rfrel de 2 pCt. meer mag hebben. Tal van sprekers voerden nog het woord en drongen op eensgezindheid en samen werking aan. De voorzitter deed vervolgens de verga dering kennis nemen van den brief, door de vijf organisaties d.d. 2 December aan de di rectie gericht. Daarin werd geprotesteerd tegen loonsverlaging, gewezen op de prijs stijging, uiteengezet wat in den komenden winter noodig zal zijn, herinnerd aan pagina 7 van het jaarverslag over 1923, aangedron gen op vermeerdering van inkomsten en ver zocht om de bovenvermelde duurtetoesla- gen. Voorts werd verzocht, den brief mon deling te mogen toelichten. De heer Timmermans, hoofdbestuurder van St. Rafaël, gaf nog eens een uiteenzetting van de in dezen bnef genoemde punten. De heer Moltmaker (sprekende namens d, Ned. Vereeniging) deelde o.m. mede, dat wat gezegd is over woningtoestanden, de volle aandacht heeft van de hoofdbesturen. Spr. hoopte dat gewaardeerd zou worden wat gezegd is over minimum-lijders. Overi gens zou men zich achter de gestelde eischen plaatsen. Met den heer Timmermans wilde spr. thans niet debatteeren; dit congres had te goede resultaten opgeleverd. Na dit con gres dienen we, na eenigen tijd, tot elkaar te kunnen zeggen, dat we samen hebben veroverd datgene, wat we wilden. De voorzitter sloot met een woord van dank aan de aanwezige Kamerleden, op wier steun spr. een beroep deed, het con gres. Het hoofdbestuur van de Democratische Partij heeft van het bemiddelingscomité, op welks initiatief en onder welks leiding de mogelijkheid eener fusie van de Democrati sche Partij en den Vrijz. Dem. Bond werd onderzocht, een schrijven ontvangen, waarin dit Comité mededeelt de onmogelijkheid te hebben ingezien om beide partijen tot elkan der te brengen, zoodat het zijn pogingen op geeft. Men meldt aan het Haagsche Anetakan- toor: Vrijdag is te Parijs in het Grand Palais de Internationale Luchtvaarttentoonstelling geopend door den Franschen minister van Luchtvaart, den heer Laurent Eynac. Bij zijn rondgang heeft hij zich langen tijd on derhoud.a met Frits Koolhoven, den con structeur en directeur der Nationale Vlieg tuig Industrie te 's-Hage, welke o.m. de Koolhoven F. K. 31 jager-verkenner expo seert. Minister Eynac verzekerde den heer Koolhoven, dat hij dit toestel een der be langrijkste en mooiste van de tentoonstelling vond. De belangstelling van het publiek was den eersten dag reeds zeer groot. PLECHTIGE INZEGENING VAN HET „SINT ANTONIUS MISSIEHUIS" TE KAATSHEUVEL. Men schrijft ons uit Kaatsheuvel 't Was 13 December, feestdag van Ig natius' grootsten Missiezoon, den H. Fran- ciscus Xaverius. Stil en eenvoudig lag .ons mooie dorpje Kaatsheuvel te pralen in de zachte stralen van de winterochtendzon beeld der kalme, vriendelijk enthousiaste vreugde, die tin telde in ons Sint Antonius Missiehuis. Als alle missiescholen in onze dagen van brandenden missiegloed, werden de muren van het pas in 1914 opgetrokken Sint-Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel te nauw voor den toevloed van studenten, die uit alle oorden des lands kwamen samenge stroomd. Naar grooter ruimte moest worden uit gezien en onder het zegenrijk bestuur van den Zeereerwaarden Pater H. Wortelboer werden de plannen tot uitbreiding ontwor pen en voltooid. Van die voltooiing vierde de Congregatie der Missionarissen van de H. Familie op Sint Franciscus Xaveriusdag het plechtige inwijdingsfeest. Een hartelijke gelukwensch was reeds in gekomen van Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Daags te voren ook was reeds aangekomen de Hoogeerwaarde Pater Generaal A. Trampe en op den vroegen morgen reed een auto uit Grave de poort binnen met het geheele generaal bestuur der Congregatie. Mgr. Völker, pastoor der parochie, cele breerde te 9 uur de plechtige Hoogmis, waaronder door het zangkoor der studenten de „Missa Te Deum Laudamus" van Perosi werd uitgevoerd. Aanwezig waren, benevens het generaal bestuur der Congregatie, de Hoogeerwaarde Heer Deken v. d. Ven van Geertruidenberg, de Eerwaarde Heeren Pastoors uit den om trek, de Zeereerwaarde Heer Father J. de Kanter, Rector te Son bij Eindhoven; verder de Edelachtbare Heer Burgemeester, het kerkbestuur en eenige notabelen der plaats. Na de H. Mis hield Mgr. Völker een tref fende rede, tot tekst had Mgr. gekozen: „Deus mirabilis est in Sanctis suis"; „God is wonderbaar in zijn heiligen. „En onder die heiligen telde Monseigneur onzen heiligen Stichter, den Hoogeerwaarden Pater Ber- thier, die nu vanuit den hemel dit heerlijk feest zijner Congregatie in heiligen jubel medevierde. Monseigneur herdacht de zorg en werkkracht van den Hoogeerwaarden Pa ter J. Carl, eerste generaal der Congregatie, na Pater Berthierden Zeereerwaarden Pater J. v. Dinteren, eerste Overste van de Sint-Antonius-Missieschool en voorname lijk de offervaardige energie van den tegen- woordigen Overste, den Zeereerwaarden Pater H. Wortelboer. Een der edelste parochianen van Kaats heuvel mocht hier niet ongenoemd blijven, de Weledele Heer Alph. de Kanter, die zijn fortuin en genegenheid de Congregatie had verpand en de grootste weldoener werd van het Sint-Antonius-Missiehuis. Monseigneur wenschte nu de Congregatie geluk en zegen met dezen heerlijken dag Zegen, die zou uitgaan over de Congregatie zelf, over zijne dierbare parochie Kaats heuvel en over de geheele wereld. Na deze heerlijke rede verrichtte hij de plechtige inzegening waarna, door de stu denten in koor gezongen werd de hymne: „Aeterne Rex Altissime!" Na afloop van de plechtigheid vereeuïg- den allen zich in de feestzaal, waar een diner aan de genoodigden werd aangeboden en droeg het verdere verloop van dezen schoo- nen dag een zeer feestelijk, doch intiem karakter. Moge onder bescherming der H. Familie, aan wier schutse de Congregatie is toegewijd, het Sint-Antonius-Missiehuis te Kaatsheu vel groeien en. bloeien in deugd in vreugd tot meerdere glorie van God en tot heil van ontelbaar vele zielen. De Mariacongregaties van West-Duitsch- land hebben, naar de Msb. verneemt, het initiatief genomen, om bij gelegenheid van de heiligverklaring van den zaligen Petrus Canisius een pelgrimstocht te organiseeren uitsluitend van mannen, die bij ae Maria- congregaties zijn ingeschreven. Pater Kettenmayer heeft op een onlangs te Keulen gehouden bijeenkomst gesproken over dezen Zalige' „den vader van de Duit sche Mariacongregaties". Spreker wees er op dat Canisius' geest nog het leven dier congregaties in Duitschland beheerscht Ds promotoren van dezen pelgrimstocht hebben den wensch te kennen gegeven, dat hun voorbeeld ook in andere landen zou worden nagevolgd. ••m i«t>+ Op 15 Dec. a.s. zal, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van dezen Bond, des avonds om 8 uur een herdenkings-vergade- n'ng gehouden worden te Rotterdam, Witte de Withstraat 17. De Bonds-voorzitter, de heer J. Harmeijer Sr., zal dan een rede uitspreken. Na de pauze zal door de N. V. Philips* Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een film worden vertoond, betrekking hebbende op de gloeilampenfabricage. Des namiddags van 35 uur is er in de Witte de Withstraat 17, receptie. Tusschen een verhuurder en een huurder werd overeengekomen, dat de laatste voor een perceel een hoogere huur zou betüen, dan door de Huurcommissie was vastgesteld. Later vorderde de huurder het te veel betaalde als in strijd met de wet voldaan terug, doch zag door de rechtbank te Rotterdam zijn vordering afgewezen. In appèl overwoog het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat hetgeen krachtens over eenkomst in strijd met de wet is betaald, steeds teruggevorderd kan worden als onver schuldigd. Nergens verbiedt de wet evenwel, om van dit terugvorderingsrecht, hetzij uit drukkelijk, hetzij stilzwijgend afstand te doen- Wanneer een huurder, bekend met den huur prijs, dien de Huurcommissie voor eenig per ceel heeft bepaald, willens en wetens een hoo gere huursom betaalt, moet hij geacht worden stilzwijgend afstand te hebben gedaan van zijn recht, om later het te veel betaalde van den verhuurder terug te vorderen. Het von« ris, waarbij de huurder in het gelijk werd ge- stTd, werd mitsdien bevestigd. Zooals we bereids meedeelden, heeft de Haagsche Rechtbank den 25-jarigen J. v. d. G., stoker-machinist in Den Haag tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, we gens moord op zijn zuster. Als voornaamste bewijsmiddelen bezigde de Rechtbank, mede in verband met de ver klaringen van de deskundigen, den gevonden afdruk, de bloedspatten op bekl.'s schoenen en klceren, bekl.'s wetenschap van de aan wezigheid van een bedrag van 300 in een bepaald pak in een kast ten huize van zijn zwager, welk pak bleek doorzocht te zijn en de verklaring van getuige Koning, dat bekl. hem voorgesteld had bij zijn zwager in te breken en dat hij zijn zuster met een bijl zou neerslaan, waarbij bekl. een bijl aan getuige vertoonde. De bekl. hoorde volmaakt en uiterlijk ge heel onbewogen de voorlezing van het uit voerige vonnis aan. Ook de mededeeling van het opleggen van levenslange gevangenis straf scheen geen bijzondere indruk op hem te maken. Alleen maakte hij tegen zijn raadsman Mr. Bekker, de opmerking: U tee kent zeker wel even appèl aan, Mr. Bekker, heeft, als verdediger van den veroordeelde, appèl aangeteekend tegen het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij de 25-jarige machinist-stoker v, d. G., wegens doodslag, onder verzwarende omstandighe den, is veroordeeld tot levenslange gevan« genisstraf. Naar de Tel. verneemt, hebben de heeren Desirée Pauwels en Chr. de Vos, directeu ren der „N. V. De Opera" te A.msterdai» besloten, nu de gemeenteraad geweigerd, heeft subsidie te verieenen, de opera niet voort te zetten. Waar het verlies reeds 8500 gulden bedraagt en de tijdsomstandigheden een druk «bezoek allerminst zeker maken, zijn zij genoodzaakt de voorstellingen 4® staken. Is het blad goed ingelicht dan zal de Ita- liaansche Opera een deel der Vrijdagavon den overnemen, en zullen de matinée's in het Paleis voor Volksvlijt door Louis Bouwmeester Jr. gegeven worden. Met de „N. V. De Opera" is weer de zooveelste opera-onderneming te Amsterdam verdwe. nen. „Het Laatste Nieuws" deelt mede, dat na de tentoonstellingen van Belgische kunst te Parijs, Venetië en Rome, ook een tentoon stelling zal worden gehouden te Amsterdam Het is een tentoonstelling gewijd aan de Belgische houtsnijkunst, waar ongeveer 4Q Vlaamsche en Waafsche kunstenaars aan medewerken. Zij wordt gehouden in hel Stedelijk Museum te Amsterdam en wordt geopend Zaterdag 29 December door prins Albert de Ligne. den gezant in Nederianc. Van het eere-oomité maken o.a. deel uit de commissaris voor Noord-Holland, de burgemeester en de wethouder voor onder wijs en kunsten van Amsterdam. De tentoonstelling, die officieel beschermd wordt door minister Nolf, wordt ingericht op aanstichting van den bekenden Belgi schen letterkundige Sander Pierron, die bij de opening het woord zal voeren. De correspondent te Kopenhagen van hef „Berl. Tagebl." zendt zijn blad een verslag van een lezing, welke kapitein Bruns. die met Fricdthof Nansen een Noordpoolvlucht wil ondernemen, te Kopenhagen gehouden heeft. Onderwerp der lezing waren, luchtreizen in het Poolgebied, Spr. ging na, wat er met een luchtschip met een snelheid van 120 K M. valt uit te richten. Wind of koude, ijs of sneeuw zul len in het voor den tocht bestemde jaar getijde geen moeilijkheden meebrengen. Daarentegen zal dc navigatie bezwaren op leveren, Het magneetnaald-kompas is in het betreffende gebied van weinig waarde. Men moet zich orienteeren naar de zon. als die tenminste te zien is. Het eenige technische middel om deze moeilijkheden te overwinnen is de draadlooze telegrafie. Voor den tocht is een speciaal luchtschip noodig, dat ongeveer 15O.OQ0 kubieke me ter gas bevat, een snelheid heeft van 12(1 K.M. en voor alle motoren voor honderd bcdrijfsuren brandstof moet meevoeren. Een Poolvlucht kan het beste in de lente ondernomen worden, want in den zomer is de nevel in de Poolstreken voor weten schappelijke waarnemingen hinderlijk. In April, Mei en in de eerste helft van Juni zal men echter waarschijnlijk den heelen tijd helderweer hebben. Gedurende den tocht 'kan een geweldig gebied gefotografeerd worden. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7