TWEE HONDERD VIJFTIG GULDEN VIJFTIG GULOEN EN IN OM HAARLEM. ingezonden fóetiedeelingen wegens aan hem overkomen on geval, waardoor hei gezichtsver mogen van een zijner oogen ver loren Is gegaan - Aan den Meer A. C. K U U M A M, Kerksiraai 68, ie BEVERWIJK, wegens aan hem overkomen on geval, waardoor een zijner bee- nen gebroken is. AOMINISTRATIE NIEUWE rfAARLEMSCïIE COURANT. Donderdag 11 December 1924 47ste Jaargang No. 15914 N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederiand 4 pCt. Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. a 75 cents per regel. De eerste-steeniegging der St. Theresia School te Bloemendaal. Een foto genomen Jjjdens de toespraak van den ZeerEerw. Heer Pastoor L. J. Willenborg. Uit den Gemeenteraad. J. J. WEBER ZOON OPTICiENS - FABRIKAN1 EN Koningstraat 10 Haarlem. Van 2 tot 7 December werden in de Haarlemsche strafgevangenis, gees telijke oefeningen gehouden, geleid door den WelEerw. Pater Booms, uit liet klooster te Nieuwe Niedorp. Alle katholieke gevangenen konden aan de plechtigheden deelnemen. Op Zondag 7 December werden de plech tigheden gesloten met een plechtige H. Mis en Algemeene H. Communie, 's M:ddags was er een plechtig lof met pauselijken zegen en Te Deum. Door den directeur en het personeel van de strafgevangenis werd de grootste medewerking verleend. Het feestelijk versierde altaar, dat wij hierboven reproduceeren, is pas verrijkt met een nieuwen expositie-troon. Telegraphisch Weerbericht De eerste-steeniegging der St. Theresia School te Bloemendaal. Groep van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw van Liefde des Goeden Herders met de geestelijkheid der parochie van de Allerheiligste Drieëen- heid te Bloemendaal en den ZeerEerw. Heer J. P. J. Kok, rector van het St. Jozef gesticht Dennenheuvel. De nieuwe brug over de Zomervaart «iiiiiiiinniniiiiiiiiniiiuiiniiiiiuiinüinMiiiniimiiDnümiiiiiiiiRiniiitiiifiuiinniiiinnuuiiuiiiiiininmiiiüiminitiRimiimniliniiiiiniiimiiiiDHiuüürüiiniiusiiiRiiiiinHnninB De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEWISCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per rege! Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 11 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abont é's op dit blad zijn, in evolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qflfüfï Levenslange geheeie on X "7Crt bij een ongeval met X OCA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen1 UllUU,- geschiktheid tot werken; T /OU." doodelyken afloop. T xöU,- Dij verlies van een hand, X IOC ïen voet of een oog; IxO.1 bij verlies van een X CA bij een breuk van X A A bij verlies wan een duim of wijsvinger; OU."" been of arm; T m andere vinger. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59% uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'A uur n.m. Tusschen de begrootingsdebatten door is gisterenmiddag een gewone raadszitting gehouden. De agenda bevatte niet veel pun ten van beteekenis. Het langste debat werd gevoerd over het voorstel van B. en W. om aan het bestuur der R.-K. buitengewone school {voor zwakzinnigen) een subsidie van 7000 toe te kennen. Wij zullen eerlijk voorop stellen, dat dit een bijzonder royaal voorstel van B. en W. was, te meer waar bleek, dat ook de soc.-dem. wethouder Reinalda er zijn medewerking aan had ver leend. Wat toch is het geval? De gemeente heeft zulk een buitengewone school en kort geleden werd over de stichting van een tweede gedelibereerd. Toen hing de slich ting van een dergelijke R.-K. school al in de lucht Maar bij onderzoek bjeek met de tot standkoming van deze laatste geen voortgang te worden gemaakt Men kent de verdere geschiedenis. Een half jaar ge leden fceeft pastoor Reynenberg de zaak aangepakt en niet christelijken durf doorge zet. Voor het dagelijksch bestuur der ge meente was het een even groote teleurstel ling als het voor katholiek Haarlem een ver heugenis was. Er komt nog een omstandig heid bij De wet verplicht een gemeentebe stuur op nader aangegeven wijze dit bijzon der buitengewoon onderwijs financieel te helpen, indien ook het Rijk bijdraagt. Maar dé Minister van Onderwijs heeft onlangs be kend gemaakt, dat de toestand van 's Rijks geldmiddelen geen financieelen steun voor buitengewoon onderwijs mogelijk maakt. Hierdoor ontaiond een van de vele mallig heden op onderwijsgebied, dat een gemeente zelf zooveel voor buitenwoon openbaar on derwijs kan doen als ze wil en gelijksoortig bijzonder onderwijs kan negeeren. Met gepaste vrijoedigheid wendde echter het schoolbestuur van de boven bedoelde R.-K. buitengewone school zich tot B. en W. om 7000 subsidie voor oprichtings- en onderhoudskosten. En B. én W. hebben dat vertrouwen niet beschaamd Zij deelden aan 3en Raad mede, dat een loyale uitvoering der gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs moest leiden tot steun aan de gevraagde instelling. Natuurlijk hadden de heer Peper en verschillende leden der soc.- dem. raadsfractie daarop gemakkelijk afdin gen Men kan zich stellen op het. formeele standpunt' de regeering doet niets, dus doen wij ook niets, zoolang het Rijk werkeloos blijft. En zij deden een voorstel in dien geest. Alleen de heer Reinalda nam een royaler standpunt in. Al geeft de regeering een slecht voorbeeld, dat mag voor ons nog geen aanleiding zijn hetzelfde te doen, zei hij. Het gemeentebestuur heeft alleen te vragen: wat eischt het onderwijsbelang? En waar hier werkelijk een onderwijsbelang aanwezig is, wanneer wij ons op het stand punt der volledige gelijkstelling plaatsen, daar dient het gevraagde subsidie te worden verleend. Wethouder Bruch verdedigde de voor dracht met zijn bekende scherpzinnigheid. Vroeger heeft altijd bij subsidies de regel gegolden: de gemeente steunt, mits de pro vincie subsidieert, en deze laatste doet het alleen, wanneer het Rijk voorgaat. Maar deze weg is allang verlaten. De wethouder vroeg: laten wij de Volksuniversiteit öf de openbare leeszaal in den steek, wanneer Rijk en (of) provincie steun onthouden? Ook de provincie heeft het oude standpunt al opgegeven, getuige de subsidieering der openbare leeszalen, zonder bijdrage van het Rijk. De eenige vraag, welke nog gesteld kan worden, is: geeft de inrichting zondei steun, dus zonder controle van het Rijk, voldoende waarborgen voor goed onderwijs'' En daar behoeft men in dit geval niet voor te vreezen. Immers, ook al geeft het Rijk voor 1925 geen subsidie, het schoolbestuur rekent er op. dat dit in 1926 en zeker in 1927 wel zal gebeuren. Het zal zich dus uiteraard op de eischen van het Rijk blij ven inschieten.Verder verdedigde mr. Bruch op vroeger reeds ontwikkelde gronden d« noodzakelijkheid van twee openbare scho len voor buitengewoon lager onderwijs. Na deze verdediging van den wethouder bleef er niet veel oppositie meer over. Het soc.-dem. amendement kreeg slechts 9 stem men en de voordracht van B. en W. werd daarna onveranderd aangenomen. Een o. i. eenvoudig voorstel van B. en W. om wat meer orde en regelmaat in het op halen van vuilnis te brengen, heeft nog aan leiding gegeven tot een vrij lang debat, zon der eenig resultaat. Wanneer men artikel 1 van de voorgestelde nieuwe verordening leest, maakt dit inderdaad nog al een Duitschen indruk. Ziehier: „Het ophalen van haardasch en huisafval van zoodanigen aard als elk huisgezin in meerdere of mindere mate oplevert, geschiedt kosteloos door den dienst der gemeente- reiniging, mits die stoffen geregeld worden meegegeven, wanneer op de door de Direc tie der gemeente-reiniging voor elke afdee- ling (wijk) vast te stellen dagen daartoe de gelegenheid woTdt geboden. De stoffen moe ten in bakken, die door één man kunnen worden overgestort, en niet grooter zijn dan 0.65 X 0.50 X 0.30 M. of maximaal 1 H.L. inhoud en voorzien van een deksel, aan dén openbaren weg worden gezet, zoodra door een luidklinkende schel de nadering van den ophaler wordt kenbaar gemaakt." Is dit geen kostelijke lectuur? Het lijkt romantiek uit den tijd van de diligence en den posthoorn, die „naderende ophaler" en die „luidklinkende schel" Het was dan ook voor de heeren Joosten en Peper niet moei lijk tegen deze bepalingen „ernstige" bezwa ren te ontwikkelen. Een vuilnisbak met wettelijke voorschriften als de afmetingen van een postpaket, welken overlast ging men onze huismoeders nu weer bezorgen I Maar de heer Castricum en wethouder Heerkens Thijssen legden uit, dat hier gee- nerlei aanslag op onze huismoeders ging ge pleegd worden. Het was er maar om te doen te beletten, dat, wanneer de vuilnis man driemaal per, week langs de huizen kwam, tegen te gaan, dat de menschen asch en huisafval eenmaal per week of minder in ontilbare kisten naar buiten sleepten. Er zal natuurlijk niet nagemeten worden of er 'n gram meer of minder in 't vuilnisvat is, zooals men melk nameet, zei de wethouder. Maar de heer Joosten, die pas onlangs benoemd is in de commissie voor de ge meente-reiniging en de voorbereiding van déze voordracht niet heeft meegemaakt schijnt geen vertrouwen te hebben in ge meentezaken, welke hij zelf niet mede heeft klaargestoofd en eischte aanhouding tot er nadere inlichtingen rijn verstrekt. Wat ten slotte geschiedde. Er is verleden week ge vraagd om wijziging van het reglement van orde voor den Raad ter bekorting van de discussies. Ziehier een beter m'ddel: be noem den heer Joosten in alle commissies en de duur der raadsvergaderingen wordt met de helft békort! lijk instituut. Daar er een politiewet ont breekt om de burgers tegen dergelijke mis bruiken te beschermen, moet de Raad nauwkeurig op de rechten der burgers toe zien. Wat nu de heer Gerritsz aanhaalde ter illustreering van zijn meening, was wel niet heel erg' pakkend, maar toch wel tee kenend. Aan zijn gevel waren eenige bil jetten voor soc.-dem propaganda geplakt. Een burger uit Heemstede had zich daaraan geërgerd en had een beklag bij de politie Barometerstand -9 uur v.m.: 776. Stilstand. Bij de volgende voordrachten, welke alle werden aangenomen, werden nog enkele minder beteekenende opmerkingen gemaakt, welke wij nu maar laten passceren voor het verdre begrootingsdebat. REGROOTINGSPRAATJE UI. De algemeene beschouwingen over hoofd stuk III (openbare veiligheid) werden den vorigen keer reeds in eeiste instantie af gedaan, Thans was de burgemeester aan het woord en in zijn antwoord ontmoetten 'wij tevens de vorige sprekers Er waren o. m. door de heeren Gerritsz en Peper nog al aanmerkingen op het politiecorps gemaakt. De burgemeester adviseerde om een beetje voorzichtig met de critiek op de politie te zijn. De geest in het corps is goed, noch de burgemeester, noch de commissaris heeft te klagen, integendeel. Maar de Raad moet dan ook zelf den naam van het Haarlemsche korps hoog houden. De communist Peper was natuurlijk niet tot andere gedachten te brengen; voor hem is de politie in zich een verderfelijk instituut. De heer Gerritz staat niet op dit starre standpunt maar hield in zijn repliek niettemin zijn klachten vol. Zijn indruk is, dat de Haarlemsche politie autoriteiten neiging hebben tot machtsmis bruik, iets heel begrijpelijks bij een derge- villend zijn. Vroeger heeft hij toegezegd, dat lij de benoeming in overweging wil nemen, wanneer er eerst 15 inspecteurs zijn; thans wil hij er al ovbr denken, wanneer het aan tal inspecteurs tot 13 is opgevoerd. (Er zijn er thans elf) De dames hadden geen be zwaar om haar voorstel in den geest van deze belofte op te vatten en de Raad na tuurlijk ook niet meer, toen het niet anders dan een vrome, nooit te vervullen wensch was geworden Want eer er 13 inspecteurs zijn,- is Haarlem al lang groot-Haarlem, al moeten er nog drie regeeringen in dien tus- schentijd komen! Het voornaamste deel van het debat was de bespreking van het voorstel der heeren Keesen en Klein tot instelling van een ad vies-commissie voor de politie. Dat was nu nog eens een flink, ouder- wetsch, principieel debat, hetwelk de aan dacht van dei. geheelen Raad had. De bur gemeester wees de gevraagde commissie af en gaf zijn ontstemming le kennen dat eerst in een dagblad en daarna in den Raad deze zaak weder aan de orde is gesteld. Wij voor ons zijn juist door het debat versterkt in onze meening, dat wij goed gedaan hebben dcor onze publicatie dit voorstel uit te lok ken Immers, het ging bij ons niet om per sonen, maar om de zaak Welnu, de persoon van den burgemeester is als chef der politie ongerept uit de discussies te voorschijn ge komen. Alle sprekers hebben erkend, dal de burgemeester een humaan chef is. wien ook maar de minste opzettelijke of bewuste partijdigheid niet is te verwijlen. Maar even sterk is de zaak zelf, waarom het hier gaat, ook uit dit debat naar voren gekomen.Want wij hebben tegen de advies-commissie, geen enkel steekhoudend argument hooren aan voeren. Er is een dienstcommissie en een commissie van overleg voor de politie,, zei de burgemeester. Waarom hebben de be trokkenen daar hun wensch en niet kenbaar gemaakt? Dat was niet noodig, antwoordde de heer Klein. De burgemeester heeft inder tijd een adviescommissie toegezegd, voor het geval dat er geen regeling der rechtspositie door de Rijksoverheid kwam. Waar nu deze laatste weer van de baan is, had een inlos sing van de vroegere belofte van den bur gemeester verwacht mogen worden. Maar waarom zullen wij zulk een com missie van advies instellen, vroeg de burge meester. 't Is maar schijn, dal de rechts positie niet is geregeld En 's Raad voor zitter beriep zich daarvoor op een lijst van slechts 50 straffen, welke door den commis saris aan een corps van 179 man in 11 maan der tijds zijn opgelegd. Het grootste deel daarvan zijn nog maar kleine correcties, n.m. een, twee of drie uur langer dienst, voor te laat komen of dergelijke kleine fouten. Driemaal werd gestraft met inhouding van één vrijen dag; tweemaal met 3 dagen; twee maal met 4; tweemaal met 5 en eenmaal met 6 vrije dagen. Door den burgemeester zelf is driemaal ontslag verleend aan een ambtenaar van politie. Van de zwaardere straffen en gevallen, waarin ontslag werd gegeven, gaf de burgemeester een omstan dig verhaal. En niemand zal daaruit hebben geconcludeerd: er wordt te zwaar gestraft. Bovendien, zei de burgemeester, wanneer het noodig is, n.m. wannéér er verschil van meening is tusschen mij en den commissaris, stel ik een commissie van advies in, zooals onlangs bij degradatie van een inspecteur geschied is. Daarnaast vraag ik nog on- "c ';oht advies aan de wethouders, aan den secretaris, aan den griffier, wanneer ik liet noodig of gewenscht acht. Dus is een adviescommissie overbodig. D" heer Keesen bestreed deze conclusie ip zakelijke gronden. Ik neem aan, zei hij, •at alle straffen tot nu toe strikt rechtvaar- ig z;:n geweest. Maar er kunnen fouten worden begaan; ieder mensch, ook deze commissaris cn deze burgemeester, zijn feil baar. Bovendien kunnen zij door andere functionarissen vervangen worden. En om dat de mogelijkheid van een foutieve beslis sing bestaat, moet er gelegenheid zijn voor beroep. Het is een verheugend verschijnsel, dat in de particuliere bedrijven de beroeps commissies hoe langer hoe meer in de col lectieve contracten worden opgenomen. Maar dan is 't in politiedienst zeker noodig. Juist omdat de burgemeester bij het straf- Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 12 December. Hoogste Barometerstand 775.4 m.M te Memel. Laagste Barometerstand 732.8 m.M. le Ingoe. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 December; Meest zwakke, zuidoostelijke tot zuidelij ken wind, nevelig of licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, overdag temperatuur om net vriespunt. fen zoo conscentieus te werk gaat, moest hij eèn adviescommissie als steun in den rug gaarne aangrijpen Ook de heer Klein verdedigde het voor stel warm; wees op een poging door mr. Bruch reeds op 20 December 1916 in dezen Raad gedaan en beantwoordde de bezwaren van den burgemeester op de boven reeds aangegeven wijze Toen sprong mr. Bruch op, als gelijk hij zelf zeidc een vergrijsde ballerina, bij het hooren van oude walsmuziek. Dat werd weer eén schitterend pleidooi, waar van wij bijna de bckeering van den burge meester verwacht hadden. De wethouder thans enkel sprekend in zijn kwalitieit als raadslid, begon met de vraag: „Wordt er thans goed of niet goed gestraft?" als niet aan de orde uit te schakelen. De vraag is alleen: kan men in dezen tijd bij een corps als dat van de politie, het instituut van ap pèl wel missen? De onpartijdigheid van den burgemeester staat boven verdenking, maar al zat Arestides, de wijze, zelf op den bur- gemeestersstoel, dan nog was een commissie van advies noodig. Immers, naarmate het college, dat straft, kleiner is. naar die mate is de kans op falen grooter. En nog grooter is die kans, naarmate de personen, die straf fen of advies geven, in hetzelfde disciplinair verband verkeeren als de gestrafte. Het meest onpartijdige college is dat, waarin partijen zelf de leden kunnen aanwijzen en de leden zich andere kunnen toevoegen. Mr. Bruch wees nog op de speciale positie van den politieagent; wanneer hij jaren lang in dienst is geweest en ontslagen wordt, is hij voor ieder ander beroep ongeschikt. Dus dienen voor hem wel speciale waarborgen te bestaan En waar men op het discipli naire karakter van het politiecorps wilde wijzen, daar verwees ihr. Bruch naar het leger, waar een beroep in alierlei instanties bestaat. Waarom moet dan een commissaris van politie straffen zonder beroep en" waarom de burgemeester eveneens? For meel heeft de burgemeester het uitsluitend Ontslagrecht volgens art. 191 Gemeentewet. Maar dit sluit een commissie van advies niet uit Immers daar blijft het laatste woord altijd nog aan den burgemeester. De voorzitter wees in repliek het verzoek echter zonder meer af met een beroep op de wet. Onverklaarbaar; immers, waarom we', een commissie van advies in het geval van meeningsverschil tusschen commissaris en burgemeester en niet om aan het ver zoek van het corps te voldoen? De Raad heeft de motie-Keesen met over- groote meerderheid, n.m. met 23 legen 7 stemmen aangenomen. Moge hierin althans een vernieuwde aansporing liggen aan de Rijksoverheid om te komen met een regeling der rechtspositie voor politieambtenaren. Wij voor ons hebben de voldoening, dat deze gezonde democratische gedachte nu eens enkel door katholieken en anti-revolu tionairen verdedigd is en verdedigd op schit terende manier! In de avondzitting is het hoofdstuk na eenig debat over verschillende posten ver der goedgekeurd. Bij „openbare gezondheid" werd over ondergeschikte punten veel ge praat, waarvoor wij naar het verslag moeten verwijzen. Hel hoofdstuk „Volkshuisvesting trok nog al aandacht, speciaal wat betrelt het voorstel over oijslag bij de woninghuur. Men bleef te middernacht in de discussies steken, zoodat wij op een en ander morgen ingediend. Nu stond er op die biljetten niets aanstoofelijks, zoodat op den inhoud geen aanmerking viel te maken. Wel verbiedt de politie-verordening om zonder toestemming van den bewoner aan een perceel iets aan te plakken En op dien grond had dan ook de politie zich tot den heer Gerritsz. gewend. Terecht noemde de heer Gerritz dit „welt- fremd" De politie kon weten, dat de so ciaal-democraat Gerritsz met de aanplakking van bedoelde biljetten aan zijn gevel ac- cocrd ging. Ook warén er verschillende wenschen en grieven over en tegen 't verkeer Zoo heeft de heer Klein Schiphorst gevraagd hel mid dentrottoir op hel Verwulft weg te nemen en vroeg de heer Gerritsz een op en neer gaande verkeersregeling van en naar hel station. De burgemeester beeft een nadere bestudeering van deze inderdaad belangrijke en ingrijpende voorstellen toegezegd. Dan was er weder het voorstel (thans door drie dames-raadsleden ingediend) tot aanstelling van een inspectrice bij de po litie De burgemeester wees deze vraag op de bekende gronden af; er is in Haarlem geen dringende behoefte aan zulk een vrouwelijken ambtenaar Nu de financiën dwingen om bet corps tot een minimum te beperken, kan er zeker niet aan gedacht worden. Maar de burgemeester wilde wel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1