1 DE SPAARINEBANK Agenda 12 December VOOR PATER STAAL. Voor de Hongaarsche studenten. Kindervoorstelling. Muziekuitvoering. José Iturbi. Een Aula op de Algemeene Begraafplaats, Paard te water. Tramweg personeel Afd. „St. Augustinus''. Vereeniging „Haeriem". Naar een Algemeenen R.-K. Pror»a°'j»tirinefii!). Gewetensgeld. Voor Eer en Deued. De Vrije Heuste). Pluim veefenfonnsteD'ur. Provinciale Griffie. Berooving. Waarschuwing. Branje. Tram vertraging. Grenswijziging. Besmettelijke ziekten. Ned. Reisvereeniging. PostdHlven-tentooisteliinf. Lezing R.-K. Kring. Van onze De aanslag in êe Kleine Hout straat. Uitkeering aan de ambtenaren der N. Z. H. T. M. ^U'n Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Gevonden voorwerpen en dieren. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. LAATSTE NIEUWS. Van het Hof. Revolutie in Albanië. Mijnongeluk. De mist te Londen. GEMENGD NIEUWS. Jeugdige zwervers. Zichzelf als raadslid opgevolgd. Treinbotsing te Dordrecht. Een verwarde verhouding. Het ongeluk op den Leidschen straatweg in Den Haag. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat Haar- lerasch Gemengd Koor 8 uur Neder land en Oranje 8 uur Overheidsper- neel 8 uur Bloemisten 8 uur Bestuur Spaarkas 8 uur Damclub 8 uur Rederijkers 8 uur Bevol kingsbureau 8 uur „Vriendschap zij ons Doel" 8 uur Vioolonderwijs Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint bran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorro van 9—12 uur, a.m. van 25 uur Zat er- Bags alleen van 912 uur <.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- bofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 d K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 nur, he- aalve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleer.en van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. ak. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E, V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 1—2 bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg} iederen Dinsdagavond. Vorige opgaaf 476,81 'er eere van de „kleine Theresia" 2,50 Vcrige opgaaf 22-50 S., voor de geloovige zielen 2. Men verzoekt ons de aandacht er op tc vestigen, dat de Kindervoorstelling Zondag middag a.s. in den Stadsschouwburg, Wil- sonsplein, precies half drie begint. Zooals wij reeds met een enkel woord mededeelden, zal Mevr. Geertr. Vladeracken en de heer Jan Poortenaar een interessant programma voor kinderen uitvoeren, o, a. Kinderliedjes; de Snelteekenaar gaat teeke nen; Allemaal meezingen; Groot Schimmen spel „de wonderlijke lotgevallen van het ontvluchte aapje". Het een en ander belooft weder een pret tige middag voor het jonge volkje te zul- «.n worden. Donderdag 18 December zullen eenige «oiio-leerlingen en een paar van de zangklas sen van. mevrouw Sybrandi Halberstadt on der hare leiding wederom een uitvoering geven voor de patiënten van het St, Elisa- beths-Gasthuis. De begeleiding is in handen van mevrouw van Lier. uit Santpoort. Van het Concertbureau Vernout vernamen wij, dat de beroemde Spaansche pianist, José Iturbi, welke Dinsdagavond j.l, zoo'n buitengewoon succes behaalde op het con cert van de Haarlemsche Bac'nvereeniging, aog een enkelen piano-avond zal geven, on der auspiciën van de Hollandsche Concert- directie Dr. de Koos, in den Stadsschouw burg, Wilsonsplein, en wel op Maandagavond !9 December a.s. Een commissie gevormd. De navolgende dames en heeren hebben zich met den heer Heijman en prof. dr. van Walsem tot een commissie vereenigd, om gelden bijeen te brengen voor een Aula, waar eventueel op een beschutte plaats toe spraken kunnen gehouden worden op de Al gemeene Begraafplaats, alhier: Mevr. prof. A. AnemaGerzcn. Mevr. mr. P. J. WillekensMacdonald Reijnvaan. De heer J. A. Fontein. Jhr. W H. Hoyer. Prof. dr. H. A. Lorentz. Ds. C. J. van Paassen. De heer M. A. Reinalda Dr. G. Romijn. Dr. C. Spoelder De heer J. C Tadema. Jhr. F. Teding van Berkhout, De Burgemeester onzer gemeente heeft met groote welwillendheid het eere-voorzit- terschap op zich genomen. Gisterenmiddag omstreeks half 4 uur liep een paard gespannen voor een disselwagen, welke bestuurd werd door den fourage'han- delaar K. B. uit Santpoort doordat de wa gen een te grooten draai nam in het water aan bet Spaarne. Met een handlier van een motorschuit i« het paard op het droge ge bracht. De wagen bleef op den kant staan. Naar wij vernemen, wordt door bovenge noemde afdeeling op Maandag 29 December te half acht des avonds in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, een propaganda-verga- dering belegd, waarbij de vrouwen worden uitgenoodigd, alsmede in andere vereenigin- gen georganiseerde en ongeorganiseerde ka tholieke trammannen. Door den voorzitter der afdeeling zal het verloop van het werk der afdeeling in 1924 worden gereleveerd en door den Zeereerw heer Bottelier zal een rede worden gehou den: „Waarom principieel georganiseerd?" De kaholieke trammannen worden aange spoord de vergadering bij te wonen. Van 15 tot en met 20 December, des na middags van 2 tot 4 uur, wordt een tentoon stelling gehouden uit de verzameling van den heer Ernest H. Krelage, van aquarellen, van in ho-ofdzaak Haarlemsche bloemschil ders in het vereenigingsgebomv „De Hoofd wacht." Op deze tentoonstelling, die o.m. fraaie teekenmgen van de Van der Vinne's, Van Noorde s, Augustini's Budde's, Wijnen», Schwcgmanns, Reekers en vele andere bekende bloemschilders zal bevatten, zullen tevens enkele merkwaardige geïllustreerde boeken over tulpen, uit de 17e eeuw, tc bezichtigen zijn. De heer Krelage zal bij de opening te genwoordig zijn, teneinde over het tentoon gestelde enkele toelichtingen te geven. (Ingezonden.) Er moet dezer dagen op een Missie-ver gadering door een priester zijn gezegd, dat Haarlem vooraan slaat in haar sympathie voor de Missies; dat in vergelijking met andere plaatsen dus, in onze Spaarnestad de meeste gelden voor dit doel zijn en wor den bijeengebracht! We zullen ons zelf niet den hoofdbre kenden arbeid opleggen van het controlee- ren dezer bewering, doch als ze wordt ge uit door iemand, die met hart en ziel in dc missicactie zit en deze gegevens als het ware vcor het grijpen heeft, dan mogen we daaraan zeker waarde hechten. Doch bui ten dat; we behoeven ons slechts te her inneren wat er, alleen reeds in de laatste jaren, zooal op Missiegebied is gepraesteerd in onze stad, om het er mede eens te zijn, dat de Katholieken van Haarlem en omstre ken immer bereid zijn vpor dit grootsche doel iets af te staan. Nemen we alleen maar om héél dicht bij te blijven de nog steeds „nadruppe- lende" inzameling voor onzen populairen Pater Staal. Met voldoening hebben dc lezers dagelijks de som zien stijgen en Pater Staal mag voorzeker trotsch zijn op zijn stadgenoöten. Een en ander geeft schrijver dezes den moed, om te wijzen op iets wat velen niet bekend zal zijn. Die velen dan, zullen verbaasd opzien, als we zeggen, dat Haarlem nog een twee den stadgenoot-missionaris herbergt.... en die ook van den Hemel de gunst afsmeekt met een welvoorziene beurs naar zijn mis siegebied ie mogen terugkeeren. Het is Pater Bonifacius van Emmerik int Brazilië, Franciscaan en een geboren Haarlemmer. Reeds eenigen tijd vertoeft Pater v. Emme rik hier, cm op 21 Januari a.s, weer zijn zwaren, doch zegenrijken arbeid te hervat ten. En om u een idee te geven van de groote noodzakelijkheid, om Pater 'v. E, te helpen, willen we verklappen, dat deze priester, om eenigszins „beslagen ten ijs" te kunnen te rugkeeren, een sommetje moet meedragen van vijfduizend, gulden minstens. „Maar hij zal toch wel reeds wat bij-el- kaar hebben?" zult ge vragen. Ja, dat is zoo. Met groote moeite heeft Pater van Emme rik zeshonderd gulden verzameld. Dus iets meer dan 'n tiende van de som, welke hij broodnoodig heeft. Met groote moeitedat klopt niet met hetgeen hierboven van hot vrijgevige Haarlem wordt gezegd. De oorzaak is heel gewoon. Pater van Emmerik is door bijzondere drukke Werk zaamheden, veelal buiten de stad. weinig of niet in de gelegenheid zich te laten zien of hooren. Daar is de knoop! Wie aan den weg timmert heeft veel be kijks, en jammer genoeg heeft Pater van E. het zoover nog niet kunnen brengen. Reeds geruimen tijd geleden heeft deze priester zijn hart uitgestort bij een adres, waarvoor hij den Hemel dankt het te heb ben gevonden. Want van dat adres is het initiatief uitgegaan, om voor Pater van. Em merik een lieildadigheidsuitvosring te ge ven. Op 7 Januari a.s. geeft de Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in den Jansweg- schouvburg een opvoering van haar suc ces-stuk van dit seizoen: „Jirft de Schrijver", het vierbedrirvige tooneelspel, waarmede deze kamer dit jaar het kampioenschao be haalde van den Ned. R. K, Tooneelbond. Alles wat mogelijk is, zal worden ge daan, om de baten van deze uitvoering zoo hoog mogelijk te maken. Doch zonder de hulp ran Haarlem's Katholieken gaat het niet. Op hen doen we thans een dringend beroep, om de dames en bee-en, die binnenkort bij hen zullen aankloppen voor het koopen van een of meer kaarten, of het plaatsen van een ad vertentie in het programma, niet af te wij zen. Kom, ge hebt-reeds zooveel gedaan. Voor Pater v. Emmerik, die in zijn missie-gebied met zoo ontz-et'end veel moeilükhedep heeft te kampen, kunt ge óók nog' wel wat mis sen. G. N, Hooggeachte Hoofdredacteur, Het bestuur der Vereeniging Eer en Deugd voor Haarlem en Omstreken afdeeling Man- nenadel en afdeeling Vrouweneer, betuigen hunne voüp instemming met Uwe uiteenzet ting in zake oprichting eener Algemeene R.K. Propagandaclub Namens de beide besturen, de Secretaris der Afdeeling Man- nenadel, F, BROCKEN, Wij fmtvlngen o.m. ook nog een warmge- stelden brief van een onzer lezers, die er op wenscht te wijzen,.dat alle door ons ge stelde eischen voor een goed propagandist de verlangde eigenschappen zijn van de le den der Derde Orde van St. Francfscus, Ingekomen is bij den inspecteur der di recte fc belastingen te Haarlem, 1ste dd. 585,20 wegens te weinig betaalde Rijksin komstenbelasting. Verdedigingsbelasting 11 en gemeentelijke inkomstenbelasting. Gisterenavond 8 uur had in de kerk van den H. Jozef alhier, een olecht'g Lof plaats, gecelebreerd door den WelEerw heer ka pelaan Boks, met assitentie der WelEerw. heeren Voorham en Andreoli. De leden van de afdeeling Mannenadel en Vrouweneer waren goed vertegenwoordigd. De heerlijke feestpredikatie werd gehou den door den WelEerw. heer Voorham, die in een gloedvolle rede en op duidelijke wij ze deed uitkomen de verhevenheid der On bevlekte Moedermaagd. Na afloop der predikatie werd door alle leden de Akte van Toewijding aan Maria hernieuwd. Tot slot werd door allen spontaan het Bondslied gezongen. Aanmelding als lid kan geschieden bij de bestuursleden en bij het secretariaat voor de Mannenafdeeling, Harmenjansweg 9 rö., en voor Vrouweneer, Parklaan 37, zw. Bovengenoemde vereeniging houd. op Zondag 14 December a.s. een onderlinge baarSwedstrijd in de Ringvaart tusschen fort „De Liede" en de Nieuwe Brug. Vertrek 634^ uur v.m. van Schalkwijker- brug. Aller opkomst gewenscht. HET BESTUUR. Van 25 tot 28 December wordt er in het gebouw „St Bavo", Smedestraat. een pluim veetentoonstelling gehouden, uitgeschreven door „Nut en Genoegen?. De tentoonstelling beloon wegens een groot aantal inzendingen, merkwaardig te worden Tot adjunct-commies ter Provinciale Grif- band met de wijziging der arbeidsvoorwaar den getroffen regeling, omtrent de jaarpre mie in Dec. 1923, aan gehuwden, weduw naars met 1 of meer kinderen en kostwin ners 1/4 gedeelte van de maandbezoldiging uitgekeerd zal worden Op den laatsten be taaldag van het jaar. Wij vernemen, naar aanleiding van bo venstaande, dat er ontevredenheid hecrscht 'bij de ongehuwde ambtenaren en het overige personeel, omdat hiervan tot 'heden niet be kend is, of zij al of niet in deze bepaling zui len deelen. Gisterenavond 6 uur heeft een 74-jarige vrouw bij de politie aangifte gedaan, dat, toen zij in het midden van dc Waldeck Pyrmontstraat liep, een ongeveer 22-iarige man, op haar toeschoot en haar, haar taschje urt de hand rukte en er mee vandoor ging. Het taschje hield in 1754 Ct. aan contan ten, een bril, een huissleutel en eenige cou rantenknipsels. Een rijke buit!.... De Commissaris van Rijks- en Gemeente* politie te Heerlen geeft een ieder in over weging, alvorens tot het aangaan van een geldleening in relatie te treden met J. J. A. de Ruysscher, postbus 55, zoekdoende onder den naam Firma K Reuters, wonende te Heerlen, Meester Adriaan Sassenstraat 13, inlichtingen omtrent de voorwaarden dier leening bij hem in te winnen, waarvoor persoonlijk gelegenheid bestaat aan het hoofdbureau van politie te Heerlen, op werkdagen tusschen 11 en 12 uur voormid dag». Gisteravond 11 uur heeft er in het per ceel van Eedenstraat 23, een begin van brand plaats gehad, ontstaan, doordat een pijp van een verwarming, welke naast een venster liep, gloeiend was geworden en het hout van het venster daardoor aan het bran den was geraakt. De brandweer heeft het vuurtje met eejiige emmers water gebluscht. Gisteravond hadden de' 3 laatste diensten van de tram op Amsterdam vertraging, door dat van den eersten dienst de beugel defect geraakte. De passagiers zijh per auto verder vervoerd. Bij de begrootingsdebatten heeft de heer Michielsen in de Tweede Kamer betoogt, dat de indeeling van ons land, wat dé gemeen ten betreft, verouderd is. Er zijn veel te veel kleine gemeenten. Spr. hoopt dat de re geering, gesteund door' alle partijen, op dit gebied nog eens een groote opruiming moge houden. Wat de uitbreiding van Haarlem be treft, hoopt spr. dat de Minister een plan zal aanvaarden, dat de noodige ruimte van beweging aan Haarlem geeft. Over de week van 30 November tot en met 6 December 1924, kwam te Akersloot 1 geval van Roodvonk voor; te Assendelft 1 geval van Roodvonk en 3 van Dipbtheditis; te Beverwijk 3 gevallen van Roodvonk; te Edam 1 geval van Diphtheritis; te Haarlem 3 gevallen van Roodvonk en 3 gevallen van Diphtheritis; te Hoorn 5 gevallen van Diph- geval van Roodvonk en 3 van Diphtheritis; te Zaandam 2 gevallen van Diphtheritis en te Leiden 17 gevallen van Roodvonk en 1 geval van Diphtheritis. Voor de afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereeniging hield Mevr. v. Oven uit Amsterdam Woensdagavond een lezing in den Schouwburg Jansweg over het onder werp: Parijs en Omstreken. De heer Sabei, voorzitter der afdeeling, leidde de spr. met eenige woorden in. Hij zei- de dat mevr. v. Oven voor de afd. Haar lem een soort noviteit was, omdat de afdee ling nog geen lectrice in haar midden had gezien. Evenwel hoopte spr., dat met mevr. v. Oven geen slechte keus was gedaan. Te vens spoörde de heer Sabel aan, alsnog te teekenen op de inschrijvingslijst voor het centraal gebouw der Ned. Reisvereeniging. Dan nam mevr v. Oven het woord. Haar lezing, Geïllustreerd met veie mooie lichtbeelden, liet een duidelijken blik slaan op de Fransche Hoofdstad en haar omgeving. Beginnend bij de kern van Parijs, dc eigenlijke cité, doorliep zij de verschillende wijken der stad, de beide Seine-oevers, de voorsteden, Versailles, de kasteelen van Fontainebleau, dorpjes in de omgeving van Parijs en haar mededeelingen liet zij gepaard gaan van vele historische bijzonderheden, die op dat alles een anderen blik liet slaan dan de oningewijden dit zouden doen. Op onderhoudende wiize vertelde zij van het groote stadsleven van Parijr, van het verkeer, de metro enz Een gul applaus bewees, dat de causerie in den smaak was gevallen en vele led der afdeeling, die reeds op reizen der vereen. Parijs bezochten, zullen de lezing om meer dan één reden interessart hebben gevonden. De vëreeniging van postduivenliefhcbbers „De Snelpost", gevestigd in 't A'damsche kwartier, houdt op Zondag 14 December a.s. een Club-Tentoonstelüng. Daar er zeer veel animo voor deze ten toonstelling is, zij er vee! duive' opgege ven en wel ichoonheid- en vlieg-klasse van alle afstanden. Eerste vl;eg-klasse van" 100300 K.M. en van 300600 K.M. en zelfs van 1055 K.M dat zijn duiven, welke dit jaar van Dax heb ben gevlogen. Het is de moeite waard eens naar die verre-afstand-vlieGers te komen zien. De Commissie hoopt dan ook op een druk be zoek. „De Snelpost" heeft in hetvlieg-sei- zoen de mooiste prijzen behaald in de „H. C. C." Dus Zondag 14 December a.s. allen naar de Tey Ier straat n 28 (lokaal van den heer Doiikerwolke). Dinsdagavond werd in de KrinGzalcn in de Jar-sstraat voor de leden en geïntroduceer- den van den R. K. Kring een lezing met lichtbeelden over Italië gehouden door de heeren A. van Emmerik en S. Middeldorp. Deze beide heeren zijn geen onbekenden meer voer de leden vwit betreft het geven van aangename lezingen of liever gezegd causeriër over de streken, welke zij he re' sd hebben. De prettige wiize van vertellen en de werkelijk ïraa<e beelden welke door beide reiz'Gers zelf fotografisch zijn opgenomen, werkten sarren om zoo'r avond tot een wer- kei'ke ontspanning *e maken. Een gul applaus dankte dan ook de beide reizigers voor hunne interessante lezing. -vi Hedenmorgen moest voor de rechtbank al- fi zijn benoemd de heeren A. de Vries, afrib- 6ier terechtstaan het drietal dat 17 No- 17 November 1924 te Haarlem, ter uitvoering van hun voornemen, om met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening te zamen en in vereeniging van M. J. Schipper weg te nemer, geld en wat verder van hun gading zou zijn en toebehoorende aan genoemde Schipper, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, of een hunner, na geza menlijk het plan te hebben gemaakt, dat in den morgen van dien dag kort na 8 uur, wanneer van H„ knecht bij Schipper zijnde in haar winkel was, een der beide andere beklaagden in dien winkel zou komen en een flesch zoutzuur zou vragen, dat, wanneer Schipper, die dit zoutzuur in een achter den winkel gelegen ruimte zou moeten halen, terugkwam, haar van achteren zou aangrij pen en haar een doek voor den mond zou houden om haar het schreeuwen te beletten en dat zij daarna gezamenlijk, althans met zijn tweeën haar zouden binden of vast houden, en dat zij vervolgens den voorgeno men diefstal zouden volbrengen, althans, dat een hunner dit laatste dan zou doen als volgt zou hebben gehandeld. Terwijl v. O., in den winkel aanwezig was, wachtten beiden andere beklaagden op eenigen af stand daarbuiten op een teeken en, nadat van O. dit teeken gegeven had, gaf B. aan van S, een kwartje om zoutzuur te kunnen koopen, waarop van S den winkel betrad en aan S. een flesch zoutzuur bestelde, wel ke laatste, om dit te halen, zich achter den winkel begaf. Ondertusschen kwam ook .B. in den winkel. Toen daarop Schipper zich weer naar voren begaf, trad v. O. achter haar, wierp haar een handdoek over het hoofd trok daar met geweld aan, greep haar krach tig vast en wierp haar met geweld op den grond, de doek steeds krachtdadig voor haar gelaat houdende, terwijl de beide ande ren zich gereed hielden, om het voorom schreven plan verder uit tc voeren, zijnde echter de uitvoering van het door hen voorgenomen misdrijf niet voltooid, alleen tengevolge van de van "nin wil onaf hankelijke omstandigheden, dat Schipper be gon te schreeuwen en dat hulp voor haar kwam opdagen tengevolge waarvan B. en van S. wevluchtten en van O. door de poli tie werd gegrepen. Alle drie de beklaagden waren aanwezig. Op verzoek van den officier van Justitie, Mr. van Everdingen, werd, daar de getuige mei. Schippers ziek was, de zaak geschorst De Rechtbank bepaalde, dat de behande ling ervan zal plaats hebben op Donderdag 8 Januari des voormiddags kwart over 10 uur. Verdediger van de beklaagden is Mr. Blan kenvoort. Rijwiel diefstallen. De 31-iarige W. A. D., wonende te Heem stéde, moet terecht staan terzake dat hij a. op October 1.1. uit het gebouw „Eben Haeser" te Heemstede een heeren rijwiel had weggenomen; b. op 2 Nov. d.a.v. eveneens te Heem stede een dames rijwiel heeft' ontvreemd. Bekl. bekende. Het eerste rijwiel had hij den zelfden avond nog voor 10.— verkocht en het da- MEDEGEDFEL.D DOOR De Beurs opende heden: iets flauwer. tenaar ter Provinciale Griffie te Groningen en J. de Bruin, ambtenaar ter secretarie te Leewarden. Naar wij vernemen heeft de directie der N. Z. H. in een circulaire aan de ambtena ren medegedeeld, dat, ingevolge de in ver- vember j.l. in Jen drorfistwinkel van mej. Schippers in de Kleine Houtstraat een over val had gepleegd. Het waren de thans gedetineerde 23-iarige loopknecht W van O., wonende te Haar lem: de 21-j?rige chocoladebewerker A. T, v S. wonende te Schoten en de 18-jarige leerling-bankwerker L, B., wonende te Haarlem. Hen werd ten laste gelegd, dat zij o'p V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 957/s 957/8 b% ilederland 1923 1013/g 1013/g 4'A Nederland 1917 865/g 865/8 7% N.-L 1921 A. 102®/4 1023/ 4 6% N. 1. 1923 D 98 98 öl/ie ®X/16 (Judc Vaart 65 dito Gem. Eigendom 52 52 Mij. „Nederland" 1501/2 Scheepvaart-Unie 1241/a 124l/2 Rotterd Lloyd 123 123 aketvaart 1351/2 135 Oude Boot 721/4 72 Holl. Stoomboot 24 422i/2 420 Ja-a Cultuur 357l/2 357 71V4 71 Koloniale Bank 175®/4 1741/3 Indische Bank 134l/3 l34l/4 Cert. Hand ;1 Mij. 119 120 1191/g 120 88 Geconsolideerde 171 170 Kon. Olie 351 ï/g 350 '■77/i6 1161/2 "»9/l6 135/g Vorstenlanden 1571/g 157 Actions id. l56i/8' 158 Con.p Merc. Arg. '7% 18 122 121 Jude Dcli 3881/2 386 3937/g 3931/jj Deli Batavia 366 368 Amsterdam Rubber 1611/ 4 1621/2 199 IU63/4 106 Wai Sumatra l27®/4 127 Dor ftsche Petr 333 15 75 1491/2 148 55®/4 Wabash 2X/8 211/4 Comm Maxwell 11 DECEMBER EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN s 0 58 90 0 58 90 PARIJS 13 22l/3 13 35 BRUSSEL 12 20 12 171/2 WEENEN 0.35 0 35 LONDEN 11 60l/g 11.613/4 STOCKHOLM 66 65 66 70 KOPENHAGEN 43 65 43 75 CHRIST1ANIA 37 65 37.65 BAZEL 47 80 47 95 NEW-YORK 2 471/, 2 471/g ROME g e 1 10.70 10.70 mesrijwiel had hij opgezonden naar zijn zus ter in Enschadé, alwaar het weer door de politie in beslag as genomen. De Officier van J .stitie achtte het wettig e.i overtuigend bewijs geleverd en daar bekl. al 9 maal veroordeel! is, waarvan 8 maal wegens diefstal, meende spr. dat er een zware straf noodzakelijk was. Spr. eischte tenslotte een gevangenisstraf voor den tijd van jaar en zes maanden, onder aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr, Pliester, pleitte cle mentie.. Uitspraak 18 Dcc. 10 uur. Een koe-diefstal. De 34-jarige veekoopman P. H. moest te recht staan terzake diefstal van een koe. Op 15 October had bekl, de veemarkt te Purmerend bezocht en toen de markt bijna was afgeloopen, had hij aan een expediteur order gegeven een nog aldaar staande koe, naar den trein te brengen, ter verzending naar Nieuwerkerk, tegelijk met nog eenige andere koeien, welke hij (bekl.) gekocht had. Voordat de trein echter vertrok kwam de politie de koe opeischen en het beest moest weer uit den wagen geladen worden, Mekl. verklaarde, dat hij van een der eige naars de op-'racht ,iad gekregen om die koe naar Rotterdam te laten brengen. Dit had hij echter niet tot den expediteur gezegd, zoodat deze, als kenmerk dat dc koe aan H. behoorde, drie knippen in. de staart gaf. Indien hem gezegd was, dat het dier aan K. behoorde, zou de staart slechts 2 knippen in zijn staart hebben gekregen. K, als getuige gehoord, verklaarde abso luut geen opdracht te hebben gegeven tot verzenden van de koe. 'De Officier van Justitie meende dat vast staat dat bekl, zich de koe wederrechtelijk had willen toeëigenen. Spr. meende dat het beroep, op dronkenschap, door bekl. niet °Pginë, daar hij wel de geheelen tijd nan- del haa kunnen drijven. Spr. eischte ten slot te wegens diefstal 8 maanden gevangenis straf, onder aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. A. Bruch, viel voor eerst de dagvaarding aan en was van oordeel dat daarop geen veroordeeling kon volgen. Verder ging pl. uitvoerig de feiten na en meende dat beki geheel niet, dc bedoeling kon gehad hebben om zich een koe toe te eigenen. Bekl, was n.l. zoo stom-dronken geweest dat hij absoluut zich niets meer kan herinneren van hetgeen hij gedaan had. Zelfs een door hem gesloten transactie wist hii zich absoluut niet. meer te herinneren. Bovendien kon hij als veekoopman goed zijn brood verdienen, waarom zou hij dan een koe gaan stelen, iets w'at direct uit moest komen. Pl. concludeerde ten slotte tot vrij spraak. Re- en dupliek volgde. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 11 DECEMBER 192-1 L. C. H., van beroep los werkman, wonende te Haarlem, gedetineerd, diefstal door mid del van verbreking, twee maanden gev. straf, m.a, pr. hecht. M. v. B.. machinebankwerker, wonende te Haarlem, namaken van rij- wielbelastingplaatjes, veertien dagen gev. straf, o. v. J. H. W. G., melkventer, wonende te Haarlem, Heling, een week gev. straf o.v. J. J. de W„ stoffeerder, wonende te Haar lem, heling, een week gev, straf o.v. N. E., schilder, wonende te Krommenie, Art, 239 W. v. S„ drie maanden gev. straf o.v. P. E. R., provisiereiziger, wonende te Haarlem, verduistering in dienstbetrekking, die maan den gev. straf, voorw. proeftijd twee jaren met bijz. voorwaarde. A. W. J. v, D„ ker misexploitant, wonende te Amsterdam, ver oorzaken van zwaar lich, letsel door schuld, veertien dagen gev. straf, voorw. met een proeftijd van twee jaren. J. J, olieslager, wonende te Zaandijk, J v. M., stijfselmaker, wonende te Zaandam, J. v. W„ los werkman, wonende te Zaandam, A. W. S„ fabrieks arbeider, wonende te Koog aan de Zaan, het voortgezet misdrijf van diefstal door meer vereenigde personen, ieder zes maan den gev. straf voorw, met een proeftijd van twee jaren met bijz. voorwaarde. J. J, v. E., winkelier, wonende te Beverwijk, appèl overtreding Loterijwet, vonnis Kantonrech ter bevestigd. M. v. L„ wed. H. Z„ wonende te Wijk aan Zee en Duin, appèl overtr. Loterijwet, vonnis Kantonrechter bevestigd. F. Noilen, Nieuwe Grachi 40, kappei's- abonnemeni; J. Buis, Popelin-gstraat 8. bril in étui; A. v. d. Heijde, Barbarossastr. 28, grijze ceintuur; F, Lenaarts, Leidschezii- straat lór, kruisje; Snoek, Brouwerskade 57, grijze poes, Fauna; Rieu, Raamvest 63, witte poes, Fauna; v. Zan^m, v, d. Vinne- strnaf 13, griis-witte poes, Fauna; v. Rrn, Rozenhagestraat 47, zwarte poes, Fauna; Winkel „De Vlijt" Gr. Houtstraat 47, mat je en mof. R. Oppelaar, Holsteijnstr, 13, passer; J. v. Huis, Oranjestraat 135, pot loodhouder; R. Mulder, Leidschevaart 94, pet; v. Schooten, Ursulastraat 18 zw, mo torrijbewijs; Puvsenaers. Spaarne 10 rood, rijwielbei.plaatje; W. Wierda, Brouwers plein 52, dames-ring; H, Kleinbout, Vier- sterrefistr, 22. rijwielbei.plaatje; L. Kense- laar, Leidschezijstraat 2, dames-schoen; H. M Groenendaal Begijnhof 31-ood, pin cher hond; G Verboom, Pieter Kiesstr. 6, geele hond; J, Melchior, Schotervveg 116, glacé handschoen; H. Wetter, Bakenesser- g-aebt 9 rd., zwa-te hond: L Beü, W, Geldeloozepad 24, dames horloge; M. Ten Dam, Adr Loosjesstr. 17, bruine hand schoen; v d. loo. Jacobstraat 23. bruin hondje, Fauna; Smit, Wolstraat 15, herders hond, Fauna; Politiebureau, Smedestraat. witzw hond; J. ter Smitten, Beeksteeg 2zw., vulpenhouder; M. Damave, Nic, v. d. Laanstraat 1, zakmes. Ondertrouwd: 11 Dec. J. C. N Keijzer en A. C. C. Radaicke. Getrouwd; 11 Dec E. Pauletta en H. W. v. Hemert C. Hijkoop en J. Eterman. P. N. v. Boekhoven en E M. v. Daalen. J. Steffens en A, E Wester J. A. Jong kind en M. E. Bruijn Geboren: 9 Dec. d van G. E. Burghout Smits. 11 December, d. van C. J. Olden burgStevenhagen. Overleden 9 December, M. E Boelen Kelder, 86 j„ Hagestraat 10 December. F. D. H 2 j.d. van F. Assendelft, Kruis tochtstraat M E v. Heijnsbergen, 75 'Jan Steenstraat. Hedenmiddag werd de behandeling der gemeente-begrooting voor 1925 voortgezet. Voortgegaan werd met de algemeene be schouwingen over HOOFDSTUK VI (Volkshuisvesting.) Afwezig dc leden v. d. Kamp, Klein, Kuenen. Adrian en Loosjes. De heer DE BRAAI, merkt op, dat er wei nig hulp van de regeering te verwachten is bij het vraagstuk der Volkshuisvesting. Het nieuwe voorstel van B. en W. in cake de huurbijdragen heeft spr overtu:gd, dat de wethouder hun zooveel mogelijk tegemoet komt. Spr verdedigt een goede samenwer king tusschen het gemeentebestuur en de besturen der Wonlngbouwvereenigingen. Dc heer KINGMA is van oordeel, na wat de wethouder gezegd heett, dat nu moeilijk verder gegaan kan worden. De heer KEFSEN brengt hulde aan B. en W. voor wat zij in deze gedaan hebben. Het voorstel van B. en W. houdt echter volgens spr. in, dat een-U hoogc of te lage huur- toeslag verleend wordt. Den grondslag, door B. en W. aangenomen, acht spr. niet den juisten en verduidelijkt dit met voorbeelden. Wat sprekers voorstel aangaat, hij gelooft gaarne den wethouder dat dit in strijd is met de Armenwet. (Wordt vervolgd.) 437e NFD. STAATS! OTFRI.Ï. Trekking van Donderdag !1 Oeeember. 2e Klasse 4e l üst. Pri'zen van 30: 47 257 264 384 456 1060 10S5 1089 1224 1227 1678 1679 2200 2567 2993 3122 .3667 ,3974 4173 4411 4512 4576 4636 472v 5107 5414 5701 5861 6018 7323 7426 7590 7853 9133 9344 9359 94! 6 9420 9515 9612 9816 9847 10475 10985 11292 11499 12348 12945 13340 13424 13898 13957 14005 14081 14154 14236 14283 14430 14475 14488 14576 14673 150.32 i 5171 15474 15646 15956 16296 16846 16866 17056 17261 17682 18596 19169 19203 19209 10323 195-6 1981! 19881 19900 20014 20149 '0228 20239 20286 20491 2071? 20849 21130 21138 22102 22S38 22316 22338 22410 22570 22612 22924 0 0 0 2e klasse 3e lijst 9982* m.z. 9982. ontbreek». APELDOORN, 11 Dec. De Kon. familie zal 28 Dec. e.k. van Den Haag naar het Loo vertrekken om aldaar verblijf te houden tot 2 Jan. 1925. BERLIJN, 11 Dec Een telegram uit Belgrado meldt, dat een nieuwe revoiution- naire beweging is uitgebroken in Albanio LONDEN, 11 Dec, In de Pantyffyoon- mijn te Ammerford is gister een lift, welke 100 mijnwerkers naar hun werk voerde, in botsing gekomen met eenige kolenlorries. Een ontzettende schok was het gevolg; 5 personen werden gewond; de anderen ont kwamen op gelukkige wijze. LONDEN," 11 Dec. De dikke mist, die nu reeds mee dan 48 uur boven Londen hangt, duurt voort Op het luchtstation Croyodon werd een kabelballon opgelaten om de dikte van den mist vast te stellen. De ballon moest tot een paat duizend voet hoogten stijgen alvorens de zonneschijn be reikt werd. Het verkeer ondervindt bejang- rijke stagnatie. Een 13-jarige scholier, wonende in de Van Woustraat te Amsterdam, werd door de ro- litie te Weesp zwervende gevonden. Bij aan houding verklaarde hij het ouderlijke huis ontvlucht te zijn, uit vrees voor straf, in ver band met een slecht schoohapport. Door de zorg der politie werd de jongen weer naar de ouderlijke woning teruggebracht. Hetzelfde geschiedde met twee jongelui respectievelijk 16 en 18 jaar oud, woner.de te Haarlem, die eveneens het ouderlijk te huis ontvlucht waren en door de politie op den 's-Graveniandsche Weg waren aange troffen. Te Heer (Limb.) doet zich het volgende curieuze geval voor De heer Piters Sr. hef ft op 29 Novemberschriftelijk aan deg burge meester T. medegedeeld, dat hij ontslag nam -N lid van den gemeenteraad. Op die ont- sl -name kwam hij later terug, doch in een sp >edvergadermg van den Raad, werd zijn brief voor kennisgeving aangenomen, zco- dat hij werkelijk raadslid af was. Het l oofd- stembureau heeft hem echter opnieuw tot lid van den Raad benoemd, hiervoor gebruik makend van art. 16a van de Gemeentewet, waarbij de mogelijkheid is opengesteld, om een candidatenlijst welke is uitgeput, we 'ec aan te vullen, met candidaten die als ran s- lid zijn benoemd, doch als zoodanig ontslag hebben genomen. Dit was %ier het geval. Op zijn lijst stond nog één persoon, doch de ze wenschte niet voor een benoeming in aan merking te komen. De heer Piters volgde dus-zichzelf op hij zal binnenkort opnieuw als raadslid beëedigd worden. Geen perspoalijke ongevallen. Woensdagmorgen te 7 uur heeft op het Stationsemplacement te Dordrecht een bot sing plaats gehad tusschen een van Rotter dam komenden goederentrein en een rarg- geerend treingedeelte dat achteruit gedvwd werd, op weg naar het spoordok. De achter ste wagens van het rangeerend deel grepen de voorste wagens van den aankomenden trein Enkele liepen boven op elkaar, andere vielen om. Een deel werd versplinterd. De locomotief van den trein uit Rotter dam verloor een buffer en een lamp en werd verder aan den kop ernstig beschadigd. In totaal raakten acht wagens onklaar. Persoon lijke ongelukken vielen niet voor. Het trein verkeer met Rotterdam moest over enkel spoor werden geleid en ondervond een half uur vertraging. Bij de benoeming van schoolschoonmakers te Nieuw-Wee'rdinge deed zich een eigen aardig geval voor. Daar werd n.l. tot schcol- schoonmaker benoemd een lid van het school bestuur. Het hoofd der school staat onder het schoolbestuur, terwijl omgekeerd nu een lid van het schoolbestuur,als scnoonmake onder het hoofd komt te staan. De politie heeft naar het ongeluk, dat Dins dagnacht den jeugdigen student van Putten op den Leidschen straatweg te 's-Hage over komen is, een onderzoek ingesteld. Daar er geen getuigen zijn, moet men naar de oorzaak gissen. De wielrijder, die den voetganger waar schuwde dat er iemand op den weg lag en daarna verdween, heeft zich nog niet gemeld. Vermoed wordt, dat de motorrijder bij het nemen van een bocht geslipt is of het stuur kwijt raakte. Mogelijk heeft hij moeten uit wijken voor den wielrijder. Een aanrijding heeft vrij zeker plaats gehad. Het motorrij wiel is alleen beschadigd waar het tegen de straat geslagen is. De ouders van den jongen man waren plot seling naar Frankrijk vertrokken, om een familielid, voor wiens leven men vreesde, te bezoeken. Hun moest nu een telegram gezonden worden dat hun eigen zoon het leven gelater had. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschsn kan, hoe zal de wereld het weten, indien "gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2