Stadsnieuws seks» m f50.- f40- Geestelijke dwang VOOR PATER STAAL. Maandag 15 December 1924 47ste Jaargang No. 15917 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Agenda 16 December 40-jaris jubileum. Nieuwe zaak. N.V. „Basten's Woninginrichting". Cursus over het Jansenisme. Geloof en Wetenschpn. De zwijntjes-jagers weer in actie. Het Belastingmerk. Tram vertraging. Gevallen. Volksconcert. Hat Christelijk Getuigenis der Catacomben. Weldadigheidspostzegels. Onze winkelstand. Kindervoeding. Het telefoonverkeer en de IJzel Fryske Joun. vol? 1. Wed. N. N.; tol intentie van de Voor de Hongaarsche studenten. Rijwiel onbeheerd gevonden. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Z.Exc. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft heden een bezoek gebracht aan Haarlem, Bloemendaal en Heemstede in verband met de hangende annexatieplannen. Op de foto Minister Ruys bij zijn aankomst aan hef station te Haarlem, vergezeld van burgemeester Maarschalk. Actie hoveniers en bloemisten. Gemeentelijke Stortings- en Ophaal dienst. Hanzegebouw Haarlem. Het bezoek van Minister Ruys de Beerenbrouck aan Haarlem en omstreken. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.2S Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT A-dvertentiën 35 cents per regal Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekrt als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. r Alle abon. é's op dit blad zijn, in evolge de verzekeringsv torwaarden, X .LeVvi'a5,e gcheeie on X "7CQ bij een ongeva. met X OKft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinjen: T UUvU.™ geschiktheid tot werken; I Ut/.™ doodebjken afloop. Luw, Dij verlies van een and, x jOC een voet of een oog; l£ü.™ bij verhes van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. „Het Volk" van Zaterdagavond heeft weer eens een sensatiestuk. Over de volle breedte der twee eerste kolommen van het hoofd blad wordt de aandacht der lezers getrok ken op een „laatsten groet van een stervend kameraad." 't Is een droeve historie van een gevangenbewaarder te 's-Boscb, een Katho liek gedoopte, die zich tegen het uitdrukke lijk verbod van de Geestelijke Overheid ge organiseerd had in den (rooden) Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond en lid was van de sociaal-democratische partij. De man kwam op zijn sterfbed te liggen; een geeste lijke vertoefde een uur lang "aan zijn ziek bed, waarna hij een verklaring aflegde, welke „het Volk" thans publiceert als het geestelijk testament „van een stervend kameraad." - Deze verklaring werd opgesteld door den socialisten vriend van den stervende, den roóden propagandist van Schijndel, die ook gedurende het onderhoud tusschen den geestelijke en den gevangenbewaarder niet van het ziekbed week. In die verklaring staat o.m. het volgende: Ik ondergeteekende, Marinus Maas, ver klaar, op m'n sterfbed liggende, dat ik op straffe van het niet mogen ontvangen der laatste Heilige Sacramenten der stervenden en op straffe van in ongewijde aarde te zul len worden begraven, thans gedwongen ben geworden roomsch-katholiek ijnde een verklaring af te .eggen, die ik bij leven en welzijn nooit afgelegd zou hebben, name lijk dat ik bedank als lid der S.D.A.P. en C.N.A.B. Deze verklaring heb ik af moeten leggen tegenover den Eerwaarden Heer Wagenberg, kapelaan der Sint-Pieterskerk te 's-Bosch, op 2 December 1924 des 's mid dags ongeveer 2 uur Met hart en ziel ben ik jarenlang sociaaldemocraat en C. N. A. B.-er geweest, en al heb ik onder deze om standigheden dan ook bedankt, in m'n hart blijf ik het, zoolang het zal blijven slaan. Dit schrijven is door mij onderteek end met het volle bewustzijn, en met nog een helder ver stand, nada. het eerst duidelijk door v Schijndel. nj'n vriend, lid der S. D. A. P, cn C. N. A B. is voorgelezen, zoodat ik er den inhoud zeer goed van ken, en onderschrijf Dit schrijven werd opgesteld met de uit drukkelijke bedoeling om het nog vóór den dood van den genoemden Maas te publicee- ren in „het Volk" en „De Ambtenaar" en om zooals het roode hoofdorgaan er bij schrijft de R.-K. Kerk 'éii de Roomsche .pers te verhinderen om van 'dit bedanken voor het lidmaatschap der roode partij en vakbeweging „het stuitende misbruik te maken, dat na een Roomsch bezoek aan het sterfbed van Heyermans is gemaakt." Met eenige verbazing bekijkt men deze uitingen van duivelsche woede. Wat denkt de sociaal democratie daarmee te bereiken? Het Leet, dat men wil protesteeren tegen „den geestelijken dwang," tegen „de domme en vernederende kwellingen, waar mee de katholieke geestelijkheid doorgaat onzen menschen de laatste levensuren zwaar te maken en te ontheiligen." Welnu, hoe meer openbaarheid „het Volk" aan deze smarte lijke tafreelen geeft, hoe liever het ons is Het is het beste middel om thans nog ver blindt Katholieken af te schrikken en tot bezinning te brengen, zoolang God hun nog leven en gezondheid geeft. Het is toch moei lijk aan te nemen, dat men bij de S. D. A. P. hoopt door zulke publicaties en protesten de Katholieke Kerk tot opheffing van het ver bod van lidmaatschap van socialistische organisaties te brengen! Dat verbod is im mers zoo maar niet voor een gril gemaakt en ook niet wat men in materialistische krin gen wel eens dwaselijk schijnt te denken omdat de Kerk zooveel waarde hecht aan het getal harer lidmaten, zooals b.v. de reode politieke partij enkel om tot grootere machtsontplooiing te komen. Die naam-Katholieken, welke enkel om bij komstige redenen in onze gelederen blijven, zouden wij liefst maar zoo snel mogelijk missen. Wanneer het alleen om het getal te doen was, ja, dan zou met vele strenge be palingen spoedig de hand worden gelicht Maar de geestelijke taak van de Kerk, die alleen en uitsluitend op het zieleheil ge richt is, dwingt haar, om haar lidmaten te leeren en steeds voor te houden, heel hun leven te beschouwen als een middel om te komen tot -een beter leven; dat het tijdelijk bestaan nooit doel kan zijn, maar dat alle menschelijk streven in laatste instantie slechts gericht mag zijn op de meerdere t er van God en de bevordering van eigen en anderer zieleheil. Vandaar, dat de daadwer kelijke deelneming, het steunen en verster ken van organisaties, welke met uitslui ting van dat hocgere doel, al leen er op gericht zijn, om eene met de Katholieke geloofsleer strijdige verdeeling van goederen tot stand te brengen, die het gezag ondermijnen en vermeerdering van levensgeluk als einddoel stellen, on- vereenigbaar is met de Roomsche levens opvatting. Het verbod tot deelname aan zulke organisaties is dus niets anders dan een waarschuwing, een opheldering voor kort zichtige Roomschen; een Katholiek, levend uit zijn geloof, heeft zulk een verbod' niet noodig, het spreekt voor hem van zelf. Het schelden en razen van de socialistische voormannen over „geestelijken dwang, „vernederende kwellingen" enz. aan het adres van het episcopaat is dan ook het i allerduidelijkste bewijs, dat men in die krfn 1 gen niets begrijpt of niets begrijpen wil van de taak der Katholieke Kerk, het beste be wijs ook, dat geen Roomsche in die kringen thuis behoort De verheerlijking van den pas gestorven papenhater, ds. Bronsveld, in het zelfde nummer van „het Volk," waarin „de laatste groet van een stervend kameraad' voorkomt, is evenals het dagelijkscn anti-Roomsch geschrijf en geschimp in het roode hoofdorgaan een der ontelbare argu menten voor dezelfde stelling. En wat de Bossche gevangenbewaarder betreft, dien de roode propagandisten vóór de poorten van de eeuwigheid als een der hunner blijven opeischen, laten zij er van overtuigd zijn, dat wij helaas voor de ziel van den man! moeten erkennen, dat de I geestelijke dwang aan hun zijde de grootste kracht heeft ontwikkeld, wanneer deze -wakke Katholiek wat God verhoede vóór zijn stervensuur zich niet ook inder daad van de roode beweging losmaakt Want aan zuivere formeele verklaringen, waarbij het hart niet instemt en het versland zich niet onderwerpt, dus het geweten niet wordt ontlast, hecht'de Katholieke Kerk geen waarde. Het gaat hier om zieleheil en niet om machtsvertoon of comediespel. Laat de sociaal-democratie er van overtuigd zijn, dat, telkenmale het haar gelukt, om Katho lieken te verhinderen zich anders dan louter formeel met hun Kerl. te verzoenen, de geestelijke dwang aan haar kant is. Sociëteit „St Bavo" Cursus Dr. Veraart 8 uur *- Knipcursus 8 uur Be stuur Bouwvakbond 8 uur Tooneel- club Spoor en Tram 8 uur Col lege collectanten 8 uur Rechtskun dig Bureau half 9 R. K. Middenstandsgebouw Jacobijnestraat Reddingsbrigade kwart over 8 uur Zangvereeniging „Excelsior" 6 uur. Gem. Concertzaal Ledenconcert der H. O. V. 8 uur. Statenzaal (Prinsenhof) Najaarszitting Provinciale Staten half 12 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw Auto-show-Kimman van 105 en van 710 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'/n uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m van 2—5 uur. Zalei- dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 1671 R- K Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitle»nen van boeken 8t. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon- dags en Woensdags van 8—10 uur n.m gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671 R K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. Si Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge- lomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Vandaag herdenkt de heer J. Creemers den dag, waarop hij 40 jaar als rijtuig-bank werker aan de Centrale Werkplaats werk zaam >s. In het verbouwde perceel Wagenweg 102, is door bovenstaande firma Zate.dag haar nieuwe magazijn geopend. De architect, ie heer J. Slagter, leverde den fraaien gevel, die een krachtig en toch soepel effect geeft. De heer S. Planting heeft het perceel ver bouwd, de firma Kelderman, Schouwtjeslaan leverde het electrisch licht, de heer J. v. Vliet het schilderwerk. Het geheel is een smaakvol stuk werk geworden, dat geheel voldoet aan de eischen voor een soortgelijke zaak te stellen. De etalage, voorzien van een effectvolle verlichting, in de kroonlijst aangebracht, met op den vloer een soort inlaid van een bij zonder goed bijpassend patroon, maakt een voortreffelijken indruk, waarin bijzonder op valt een Fransch ameublement van eiken hout, met gelooid rundleder bewerkt, dat in opvatting en afwerking een zeer voor namen, rustigen en kunstvollen indruk maakt. Daarnaast komen zeer gunstig uit een wortel-notenhouten bureau, commode en theekastje. De wand is aan de eene zijde gedrapeerd met een tapijt van de Kb- ninklijke fabriek in Deventer. Een fraaie, massieve staande lamp versiert den achter grond. Het verdient vermelding, dat de prijzen der geëtaleerde en voorradige artikelen binnen alleszins bereikbare grenzen zijn ge houden gezien de artistieke afwerking en kwaliteit. Het interieur achter de etalage is door gordijnen afgesloten, zoodanig dat als het ware afzonderlijke kamers zijn verkregen, waardoor de geëxposeerde meubelen bij zonder goed tot hun recht komen. In het eerste gedeelte achter de etalage zien we o.a. een zuiver Jacobean ameuble ment. Het houtgraniet-inlaid, dat als vloer bedekking is gebruikt, werk aardig. Een artikel dat de N. V speciaal wenschl te pousseeren zijn verstelbare fauteuifs met donzen kussens in velours. In de tweede kamer merkten wij onder de meubelen van Fransche makelij eer fauteuil op met moquette bekleed Twee fauteuT op met moquette beHeed. Ook za gen wij een leestafeltje van bijzondere con structie met verstelbaar middenvak. Nog wenschen wij de aandacht te vesti gen op de rijke sorteering karpetten, een specialiteit van dit huis: Axminster, Wilton en Smyrna-karpetten en den grooten voor raad tafel- en divankleeden. Wij kregen den indruk bij ons bezoek, dat de N, V. „Van Basten's Woning-Inrichting" het principe „prima kwaliteit en matige prijzen" sterk heeft doorgevoerd. Men vindt er een rijke sorteering van stijlvolle en in evenredigheid niet dure goederen, waarin elkeen naar financieele draagkracht zijn keuze kan vinden. De firma ontving talrijke gelukwenscben en vele fraaie bloemstukken. Wie den eersten cursusavond over het Jansenisme op Woensdag 10 dezer in St. Bavo hebben bijgewoond, zullen diep over tuigd zijn geworden van het groote belang van het vraagstuk en de boeiende wijze heb ben bewonderd waarop Prof. Nolet zijn ondrwerp behandeld. Heaas was de belangstelling beneden de verwachting: nauwelijks 30 cursisten. Wij kunnen nit aannemen, dat de Katho lieken van Haarlem en omstreken zich zóó weinig la'en gelegen liegen aan hunne ver standelijke en godsdienstige ontwikkeling en schrijven het manco van Woensdag j.l. toe aan voorbijgaande oorzaken. Teneinde nu de afwezig geblevenen in de gelegenheid te stellen de beide laa'ste avon den alsnog bij te wonen, heeft het' bestuur van G. en W. hetcursusgeld voor die beide avonden verlaagd en wordt prof. Nolet aan gezocht Wcensda<! 17 dezer een kort resumé van het verhandelde op den eersten avond te geven. Voor bijzonderheden z'e men de desbe treffende advertentie in dit blad. Ter vermijding van misverstand herinnert het bestuur van G. en W. de leden eraan, dat de lezing van Gravin von Csitary op hedenavond zal plaats vir.den in de groote zaal van St. Bavo. Smedestraat. Uit een portiek van een perceel aan den Kleine Houtweg i:i Zaterdavond een hee renrijwiel ontvreemd. Door de politie is wederom proces-verbaa' opgemaakt tegen een wielrijder, wiens rij wiel nog niet van een belastingmerk was voorzien. Het rijwiel is in beslag genomen. Zaterdagavond vn half 10 tot kwart over 10 uur had de E.N.E.'T. vertraging, omdat c y den Kruisweg bij het Staten Bolwerk een tramwagen was ontspoord. Zondagmiddag omstreeks 3 uur wilde de wielrijder W. K. genaamd, vanuit de Groo te Houtstraat de Anegang inrijden. Waar schijnlijk door de gladheid van de straat kwam hij te vallen en werd hij bij 't dichtst bijzijnd en lid van E.H.B.O. binnengebracht Deze constateerde dat K. vermoedelijk de knieschijf gebroken had. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Mm verzoekt ons de aandacht te vesti gen op het Gem. Orgelconcert, dat heden avond zal plaats vinden in de Gem. Concert zaal en waarbij als solist optreedt onze stadsgenoot Jos. de Klerk. DE LEZING VAN PATER HENDRICHS, „Het was een uitzonderlijk genot er naar te mogen luisteren, de talrijke beelden te mogen zien zoo schreef onze schrijver van de rubriek „Van alles en van overal," van de lezing van Pater Hendrichs. Zoo was het ooR Zondagavond, toen Pater Hendrichs in de gemeentelijke concertzaal zijn alom bekend geworden lezing hield over „Het Christelijk getuigenis der Catacom ben." Reeds geruimen tijd tevoren was deze voordracht aangekondigd en aan den op roep om te komen hooren en zien hadden zeer velen gehoor gegeven, want de groote concertzaal was bijna geheel bezet. En de belangstelling van zooveelen werd ruim schoots beloond. Kon het ook anders Pater Hendrichs behaalde reedfc in andere steden van ons land zulke successen, waarvan de talrijke verslagen getuigen, dat dit ook hier reeds van te voren verzekerd genoemd kon worden.Fe! werd een succes in alle opzichten. Alvorens tot zijn eigenlijke lezing over te gaan, bracht Pater Hendrichs een woord van hartelijken dank aan de vrouwelijke' organisatie, welke zulk een groot aandeel had gehad in de voorbereiding tot deze lezing. Spr. uitte zijn vreugde over de zoo groote belangstelling. Het is inderdaad verblijdend, aldus spr., wanneer, waar een algemeene inzinking moet geconstateerd worden, wat betreft de ge noegens en waar een algemeene verstoffe lijking is waar te nemen, voor zulk een zuiver geestelijk onderwerp als dit, zoo veel belang stelling blijkt te zijn. Dan ging spr. tot zijn lezing over. Reeds eerder gaven wij een verslag er van en wij zullen daarom, alhoewel zeer veel zeker vermeldenswaardig zou zijn, niet nog eens in bijzonderheden af dalen. Maar toch eenige naar voren tredende punten mogen we hier niet vergeten. De beteekenis van het woord „Catacom ben" zal bekend zijn. Het waren de begraaf plaatsen ten tijde der eerste Christenen te Rome. Maar spr. legde er den nadruk op in zijn lezing ging het niet over de catacomben, doch over het getuigenis der catacombenover de bewijzen, welke de monumenten dier plaatsen leveren voor het geloof der eerste christenen, die door deze monumenten ons geloof versterken. Zij ge tuigen van de mentaliteit dier personen en daarom juist dienen zij beschouwd te wor den in het licht van hun tijd, in de symbo liek waarin zij plachten te spreken en te schrijven. Van dit geloof getuigen de schitterende marmerwerken van het onderaardsche Rome, allen grafsteenen, die grootendeels symbo lische voorstellingen bevatten. Pater Hendrichs liet ons die symbolische voorstellingen zien Noë in de Ark de op wekking van Lazarus de opwekking van het dochtertje van Jaïrusde verloochening van Petrus, allen getuigen van het gelóóf en de piëteit der eerste christenen. Langer stond spr. stil bij de inscripties en beeldhouwwerken, duidend op de H. Eucharistie: Onder zeer veel vprmen komt deze symboliek voor, waarvan we o.a. zagen de voorstelling van de vermenigvuldiging der brooden, de bruiloft te Kana, de visch, die den mand met de brooden en den wijn draagt. Op zeer vele plaatsen worden deze voorstellingen aangetroffen en zij vooral geven wel een zeer sterk getuigenis van het Christelijk leven dier eerste Christenén. Na eerst alle symbolen afzonderlijk te hebben beschouwd en door de interessante verklaringen beter te hebben begrepen volg den de geheele groepen. Dan zagen en verstonden wij wat vroeger duister was. Dan begrepen wij de ontzag lijke waarde dier eeuwenoude monumenten, die voor ons geloof spreken als levende ge tuigen. Het groote woord van Jezus Christus ging iu vervulling „Wanneer de leerlingen zwij gen, zu'—n de steenen spreken." En ze hebben tot ons gesproken door den mond van Pater Hendrichs en we hebben hun getuigenis begrepen en met blijheid aanvaard. Daarom ook is het zoo te betreuren dat het werk der opgravingen in Rome geen voortgang kan vinden en veel van onschat bare waarde moet worden veronachtzaamd. Maar in Nederland is het initiatief genomen tot geldelijken steun en dit was ook een der bedoelingen van de lezing van Pater Hen- drichs om ons, Katholieken, sympathie l met dit werk te doen gevoelen, dat door de Italianen niet alleen tot stand gebracht kan worden. En welke heerlijker opwekking voor dit schoone werk was denkbaar, dan het zien en het begrijpen van de hooge beteekenis en waarde dezer geloofsstukken. Ongetwijfeld zullen velen begrepen hebben, welk een plicht hier is te vervullen en zullen de woorden van Pater Hendrichs weerklank hebben ge vonden. Een gul, hartelijk applaus bewees de waar heid daarvan en bewees tevens, dat men dank baar was voor het zien, het hooren, de kennis making wellicht voor velen, met het Christe lijk getuigenis der Catacomben. Ook dat was het doel der lezing en ook dat doel heeft Pater Hendrichs ten volle bereikt. Ondir de vele aanwezigen waren verschil lende vooraanstaande families van Haarlem en Omstreken, o. m. het lid der Eerste Ka mer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, en de Tweede Kamerleden, de heeren Mr. J. B. Bomans en A. B. Michielsen. Voor Katholiek Haarlem een avond om niet licht te vergeten. Het bestuur van Pro Juventute te Haarlem schrijft ons Van 15 December af tot mid den Januari 1925 zullen aan de postkantoren weldadigheidspcstzegels verkrijgbaar zijn, die ook na laatstgenoemden datum voor het frankeeren van brieven en drukwerken ge bezigd kunnen worden, nu de weldadigheids- duur van die zegels onbeperkt is. Ook voor het gebruik naar het buitenland mogen die zegels benut worden. De postzegel met eene frankeerwaarde van 2 cent zal kosten 4 ent. die met eene frankeerwaarde van 7% cent 11 ent. en die met eene frankeerwaarde van lOcent 12% ent. De opbrengst boven de frankeerwaarde, verminderd met de allernoodzakelijkstè on kosten, zal ten bate komen van de instel lingen voor Kinderbescherming, onder welke instellingen het dagelij ksch bestuur van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescher ming die opbrengst verdeelen zal. Deze bijzondere aantrekkelijke vorm voor het uitoefenen van liefdadigheid is elders reeds sedert jaren bekend en levert schit terende resultaten op. En die vorm is te aantrekkelijker omdat het gevraagde offer zoo hoogst gering en het beoogde doel zoo u,'t:rmate sympathiek is. Want van de posterijen maakt een ieder gebruik en eene kleine verhodging van het porto kan door ieder gedragen worden, wel ke zijn finantieele draagkracht ook wezen moge, nog daargelaten dat déze nieuwe ru briek een onmisbaar onderdeel voor de ver zameling van eiken liefhebber zal vormen. Een dringend beroep op den bankier, den industrieel, den groot- en kleinhandel en ten slotte op den particulier voor zijne grootere of kleinere correspondentie, om het gebruik van deze zegels met kwistige hand te bevorderen, moge den omzet tot ongeken- den en onverwachten omvang -opvoeren 1 Gelijk gezegd, de zegels zijn aan alle post kantoren verkrijgbaar, terwijl bovendien de Penningmeesteresse van onderstaande ver eeniging, mevrouw A. Del BaereJiskoot, 16 Linnaeuslaan Haarlem, op aanvrage en tegen remise van het verschuldigde, gaarne voor toezending van elke gewenschte hoe veelheid zal zorg dragen. Zaterdag is in het perceel Emmaplein 34 een geheel modern en naar de laatste eischen des tijds ingerichte bakkerij geopend, door den heer H. M. Rijkenberg. De win kel zelf is op de meest hygiënsche wijze in gericht, terwijl ook de bakkerij, welke zich meestal onder den grond bevindt, hier ach ter den winkel gelegen is, en aan zuiverheid en practische indeeling niets te wenschen overlaat. Wij waren bij ons bezoek juist ge tuige van de broodfabricatie en hebben kun nen constateeren, dat het o.i. op zeer hygiënische wijze geschiedt. Over het ge heel genomen, mag deze zaak, waarvan Je uitvoerster de fa. Nolet is, tot een aanwinst voor deze omgeving gerekend worden. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 212, Dinsdag 223, Woensdag 22b, Donderdag 222,' Vrijdag 233, Zaterdag 210 porties. Door den ijzel van de laatste dagen wo<-dt er vooral in Noord-Holland veel vert-a ging ondervonden in het interlocale tele foon-net, daar de draden als rietjes afknap- pen. Het locale net heeft fliet veel last daar dit meestal onder den grond ligt De Fryske gearkomsie „Gysbert Japicx' fen Snieontojoun is yn alles tige bést slagge sawol op it spyljen as it spongen foei neat te sizzen. Wol wieme de skoften iwet lang, mar dan gongen de poetsjes mei snobhusgwut deanig roun. Fen is dounsjen wirde ek trouch in protte gebrukme makke. Spyttig is it, dat er mar sa'n hytsje binne dy de Skotske Trye goed dcensje kinne. de V. Vorige opgaaf 480.31 Voor een slaafje, dat de namen Quirinus Maria moet dragen en die namen in eere moet houden 25. N. N.; ter eere van de Onbevlekt Ontvangene 5.90 M. Z.; komt de half-duizend gauw verlatenste ziel in het vagevuur 1. Vorige opgaaf 25.50 Mej. N. N. 1.— In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een nachtwaker van den Nachtvei ligheidsdienst en Contröle een rijwiel on beheerd gevonden in het Kenaupark, ter wijl er licht in de villa brandde en er nie mand thuis was. Het rijwiel werd door den nachtwaker medegenomen en is gisteren weer terugge bracht Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand. Opgave van: OPTICIENS -- FABRIKAN1 EN Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 15 December. Hoogste Barometerstand 768.7 m.M., te Muenchen. Laagste barometerstand 740.8 m.M,, te Blacksod Verwachting "van den avond van 15 tot den avond van 16 December: meest matige of krachtige zuidelijken fot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets zachter. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Land- en Tuinarbeiders hield een leden vergadering, waarin door den hoofdbestuur der Jonkman de actie, welke zal worden ontwikkeld voor de hoveniersknechts en de actie in de bollenstreek, werd toegelicht. Wat de actie in de bollenstreek betreft, het binnenkort afloopende contract is reeds door de werknemers-organisatie opgezegd geworden; een conferentie is ook aange vraagd. Met de hoveniers zal over de op gestelde punten, na overleg met de R.-K., Ned., en Christ, bonden, in bespreking wor den getreden. .Vanwege den gemeentelijken Stortings- en Ophaaldienst worden dezer dagen circulaires verspreid, waarop de werking van genoem den dienst wordt uiteengezet en door in vulling van welke circulaire men zich kan aansluiten bij dezen Stortings- en Ophaal dienst. De dienst beoogt, de ingezetenen in de gelegenheid te stellen, verschuldigde bedra gen aan Rijk en Gemeente zonder extra kosten en op gemakkelijke wijze in weke- lijksche of maandelijksche termijnen te vol doen. Voor de deelnemers kunnen o. a. de na volgende betalingen door dezen dienst ge schieden: Rijks- en Gemeentelijke Inkom stenbelasting, Personeele Belasting, Grond belasting enz., Schoolgelden, Gas-, Electrici- teits- en Watergelden, Straatbelasting en Precario. Zakelijke belasting op het be drijf, Hondenbelasting, Huren van Gem.- cigendommen (huizen, gronden enz.), Erf pacht, Grafrechten. Iedere deelnemer kan wekelijks of maan delijks van te voren vastgestelde ronde be dragen bij zich laten ophalen of op wille keurige tijden willekeurige bedragen ten kantore van den dienst storten. De gestorte bedragen worden door een daartoe aangewezen ambtenaar op een kaart, welke in het bezit van den deelne mer blijft, aangeteekend. In verhouding tot het bedrag, dat men door bemiddeling van den dienst, over een vol jaar gerekend, wenscht te voldoen, wordt het wekeli'ks of maandelijks te storten be drag bepaald. Op bepaalde tijden ontvangt iedere deel nemer een gespecificeerd overzicht van zijne rekening. Alle verrichtingen voor de deelnemers geschieden kosteloos, extra kosten worden niet berekend. Voordeden voor de deelnemers zijn: ge lijkmatige verdeeling der betalingen; geen tijdverlies en verzuim door wachten aan de loketten; geen vervolgingskosten voor waar schuwing, aanmaning, dwangbevel enz. Naar aanleiding van een in verschillende bladen verscheren berichtje betr. een ver gadering van obligatiehouders te Haarlem verzoekt men ons, ter voorkoming van misverstand, te willen raededeelen, dat deze vergadering werd gehouden voor de houders van hypothecaire obligatiën ten laste van bet Hanzegebouw te Haarlem, eigendom van de plaatselijke R.K. Mid- denstandsvereeniging, aldaar. De N.V. Hanzebank te Delft treedt in dezen alleen als Trustee van voornoemde obligatiehouders op. Heden zou Zijne Excellentie Minister Ruys de Beerenbrouck een bezoek brengen aan Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, in ver band met de annexatieplannen en de grens- uitbreiding van Haarlem. Te 9.43 zou Z. Ex. met den sneltrein aan het station aankomen. Ter verwelkoming hadden zich bij het uur van aankomst verschillende autoriteiten op het perron verzameld. Er waren de tftirgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk; de burgemeester van Bloemendaal Jhr. A. Bas Backer; de se cretaris der gemeente Haarlem, Mr. Th. A. Wesstra; de wethouders der gemeente Bloe mendaal, de heeren J, C. Laan en E. W. A. van Nederhasselt en de secretaris der ge meente Bloemendaal, Mr. Dr. J. F. Veeren. Ook buiten het station, nabij den uitgang, waar de auto's stonden te wachten, hadden zich tal van belangstellenden verzameld. De politie hield de toegangen vrij. Van deze gelegenheid werd nog gebruikt gemaakt om propaganda te maken tegen een eventueelê grensuitbreiding van Haarlem, want eenigen tijd voor het oogenblik van aankomst verschenen op het Stationsplein twee wagens, die opschriften droegen ia groote letters, waarin aan Z. Ex. den Minis ter bekend moest worden gemaakt, dat de annexatie door Haarlem nog steeds door de inwoners van Heemstede ten sterkste wordt a'gekeurd. Aan deze niet-alledaagsche reclame werd echter een einde gemaakt, op last van den commissaris van politie van Haarlem, op grond dat de wagens het verkeer belemmer den. Of zou misschien des commissaris van po- litie's hart als Groot-Haarlemmer hier ge sproken hebben? Het scheen dan ook wel zeer lankmoedig, dat in Haarlem zelf reclame werd gemaakt tegbn een grensuitbreiding van Haarlem. Verder verliep echter alles rustig. De snel trein, waarmede de Minister arriveerde, kwam ongeveer een kwartier te laat aan. Zijne Excellentie, die vergezeld was van een van de hoofdambtenaren van zijn depar tement, werd door de wachtenden verwel komd en daarna naar de gereedstaande auto's geleid. Vandaar werd direct de tocht ondernomen door de gemeente Bloemendaal, vanwaar men te half 12 te Heemstede arri veerde. De leden van het darfeliiksch be stuur der gemeente waren aan de grens der gem„ aan de Zandvoortsche laan ter verwel- ming aanwezig. Ook door de gemeente Heemstede werd een rondrit gemaakt, van waar wn naar Haa-Vm verirnk. "'aar op het stadhuis de lunch werd gebruikt. Daarna verliet het gezelschap het stadhuis om ten slotte nog een rit langs Haarlem's grenzen te maken t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1