Stadsnieuws f3000 BRIEVEN UIT ROME 47ste Jaargang No. 15918 Dinsdag 16 December 1924 Ned. Bond tot het -redden van Drenkelingen. Het bezöek van Minister Ruys de Beerenbrouck aan Haarlem en omstreken. DWstal. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste" blad J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht De Spaarne-Bank belast zich met de uitvoering van Uwe effecten-orders Een goed geleide bank-instellmg maq zich niet met speculaties bezig houden, Daarom kan de Spaarne-Bank U onpartijdig en naar beste weten dienen met advies Aangifte gedaan. Het gebouw van Bloembollen cultuur. Gevonden dieren en voorwerpen. Wat de R.-K. Midden' Het Palestrinnkoor. VOOR PATER STAAï Voor de Hongaarsche studenten. N. N. 1 JLdvertentiën 35 cent* per reg* Bij contract belangrijk» Korting. Advertentiën tusschen den tek^ als ingezonden tnededeeling, 60 ctJ per regel op de le Pagina s 75 ct per regel Vraajl- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Dt abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetalingf 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Telefoonnummers: 1426, 274) en 1748 Postrekening No 5970. bij verlies van een andere vinger. bij verlies van een duim of wijsvinger bij een ongeva met doodel jken afloop AlU abon é's op dit blad zijn, in ev ilge de verzeketingsv lorwaarden, tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Leven :lange g hee'e on geschiktheid tot werken Zooals men weet komt op de officieele candidatenlijst voor de vacature Israëls in aanmerking de heer M. van Krefeld. Men schrijft ons: Zondagmiddag hadden in Stoop's Bad de aangekondigde examens v. bovengenoemden Bcnd plaats. Het aantal candidaten uit Am sterdam, Utrecht. Amersfoort, Haarlem en Bloemendaal was bijzonder groot, n.l. 43. De Technische Commissie, bestaande uit de heeren van Gemen en Bierlee, Amster dam, mej van Esch en de heeren Hause en Meyerink, Haarlem, Cuhfus, Bussum en De Groot, Den Haag, hadden volop werk. Het examen liep vlet van stapel en was te 7 nur geëindigd. De belangstelling op de bal- cons was zeer groot; onder de aanwezigen waren ook de burgemeester van Haarlem en mevr. Maarschalk. De uitslag van het technisch examen was \oor Haarlem: geslaagd voor diploma A. mej. E- Visser; voor B. dt heeren A. v. d. Berg en J. A. Kroon; voor C. (Instucteurs- diploma) de heeren L. R Bongers en A. Vrugt, allen leden der Haarlemsche Brigade. Voor Bloemendaal slaagde voor A. mej. A. van dc Pol. Binnenkort zal door de geslaag den ook het aanvullend Medisch deel van het examen worden afgelegd, waarna de di ploma's korden toegekend. De greote belangstelling gold ook de de- menstratie met het lichtapparaat. Te onge veer half vijf gingen de lichten in Stoop s bad uit en verkeerde de zwemschool in die pe duisternis Een duikpop was te water ge laten en verschillende duikers uit Amster dam en Haarlem trachtten de pop te vin den, wat echter niet gelukte. Niet zoodra verspreidde bet lichtapparaat onder water zijn stralen, of de duikpop werd onder har telijk applaus opgedoken en bovengebracht. Zelfs in het diepste gedeelte, ongeveer 3 M., ken men goed de arm- en handbewegingen van den duiker volgen. Het apparaat vol deed in dit water en op dezen boden uit stekend; vol verlangen ziet men uit naar proefnemingen in buitenwater. Temperatuur van lucht en water laten momenteel die proeven niet toe; alleen bij ernstig levens gevaar voor een drenkeling mag een Bri gadelid nu te water gaan, voor proefnemin gen is dit absoluut verboden. De heer van Gemen, voorzitter der Tech nische Commissie, wenschte den uitvinder, den heer Mulder, uit Utrecht, geluk met t thans behaalde succes en sprak zijn beste verwachtingen uit. Van deze gelegenheid maakte genoemde heer gebruik den burge meester van Haarlem en mevr. Maarschalk in het bijzonder dank te zeggen voor hunne tegenwoordigheid Niet alleen omdat burge meester Maarschalk de verschillende wed strijden en demonstraties bijwoont, maar bovenal om het persoonlijk deelnemen aan de oefeningen, wenscht de heer van Gemen de Haarlemschv Brigade geluk met het be zit van haar Eerevoorzitter. Ten slotte deelde de heer Timmermans, uit Utiecht, secretaris van den Bond mede, dat nog enkele kleine verbeteringen aan het apparaat zullen worden aangebracht en ook, dat twee exemplaren ter beschikking zijn gesteld, om bij verschillende Brigades te worden gedemonstreerd. Omtrent het bezoek van Minister Ruys de Beerenbrouck wordt ons het volgende .of ficieele communique verstrekt: Met den trein van 9.43 kwam de Minister te Haarlem aan, vergezeld van den Referen daris aan zijn Departement, den heer Mr. Dr. K. J. Frederiks. De burgemeester van Haar lem was met den secretaris ter begroeting op het perron aanwezig, terwijl ook het col lege van Burgemeester en Wethouders vna Bloemendaal tegenwoordig was. Met de laa'.sten vertrok de Minister naar Bloemen daal. Daar de regeling van het bezoek geheel was overgelaten aan het gemeentebestuur van Haarlem, was itiet den Burgemeester van Heemstede overeengekomen dat de be schikbare tijd zoodanig zou worden inge deeld, dat de Minister te ongeveer 1 uur ten Raadhuize zou kunnen zijn. Op den afge sproken tijd kwam de Minister op het stadhuis aan. Nadat Z. Excellentie door den Burgemeester in de hal verwelkomd was, had in de Burgemeesterskamer de begroe ting plaats door de wethouders en den secretaris. Onmiddellijk daarop vereenigde het gezel schap zich in de oude raadszaal aan een luch. Aan het einde daarvan en daarna werden aan de hand van kaarten waarop onder meer de grenzen van het groote en het kleine plan en diverse uitbreidingsplan nen waren aangeduid, de aanhangige plan nen tot grenswijziging besproken en den Mi nister de noodzakelijkheid van de tot stand- koming van het groote plan uiteengezet. Te ongeveer 3 uur maakte de minister met het gezelschap in de gereedstaande auto's een toch' door de gemeente en hare naast' om geving. Langs de dreef werd gereden naar Heemstede, Craijenestervaart, Koediefslann, Zandvoortscbelaan, AerdenhoutsVaan, Els- woutslaan, Bloemend.weg, Kleverlaan, door Scbo'en, Spaarndamscheweg, Harmenjans- weg terug lan^s Oudeweg en Amsterd. poort naar het stadhuis. Na aldaar de thee te hebben gebruikt vertrok de Minster te 4.55 naar Den Haag, tot aan den trein wederom uitge'eide gedaan door den Burgemeester en den Secretaris. PersciriaHn. Voor het examen Staatsinrichting M. O. slaagde te Amste-dam de heer A. Plunt, alhier. Door de Recherche is aangehouden, als verdacht van diefstal van 300 en eenige sieraden uit een geldkistie, een viertal per sonen. De diefstal is gepleegd ten huize van een hunner, wonende Doelstraat en ten nadeele van mej. E. v. B.S. De aangehoudenen ziin: de 37-jarige tap per J. S., de 43-jarige los-werkman T. K., de 30-jarige voerman G. T. en de 37-jarige los-werkman A. K. Nader vernemen wij, dat de aangehou denen, na vr-l'onr, op vrüe voeten ziin ge steld, daar ge^'eken is, dat zit in geenerDi verband met dezen J'efsial staan. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. Opgave van: Medegedeeld door het Ned Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 December. Hoogste Barometerstand 766.7 m,M., te Memel Laagste Barometerstand 745.1 m.M., te Andaenes. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 December; matige tot zwakken later wellicht toenemende zuide lijke tot westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, wellicht nog eenige regen, aanvankelijk zachter. Bij de Politie is door een bewoner van den Verspronckweg aangifte gedaan, dat hij sinds 6 December uit zijn woning eep be drag van 400.— vermist. De Politie stelt een onderzoek in. In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" schrijft de heer H. C. Neelissen het volgende, over de keuze voor de plaatsing van een eigen bgebouw. „Als indirect vakgenoot heb ik met de meeste belangstelling de ingezonden arti kelen gevolgd, inzake de beantwoording van de vraag „Wat is de bij uitstek geschikte gemeente voor de vestiging van een Centraal Eigen Gebouw voor de Bloembollenbran che Naar aanleiding hiervan zij het mij vergund hierover onpartijdig mijn meening uit te spreken. De groote verdeeldheid in de beantwoor ding van bovenomschreven vraag onder de vakgenooten schuilt m.i. hierin, dat de beant woording belangrijk beïnfluenceerd is ge worden door factoren, welke als geheel op zichzelf staand zouden moeten worden be schouwd. Onder deze factoren meen ik te verstaan de zeer royale steun en medewer king, toegezegd door sommige gemeenten. Doch deze mogen m.i. geen invloed uitoefe nen op de beantwoording van deze vraag. Neen, als men tot het geheele Bloembollen vak de vraag zou richten „Indien financieele redenen geen rol spelen, welke gemeente zou u dan wenschen aan te wijzen om den Zetel Uwer Vereeniging te vestigen en dan lijdt het geenszins twijfel, dat de overgroote meer derheid van de vakgenooten hun oog op Haarlem lieten vallen, de stad met haar eeuwenoud stempel als Bloemenstad en welke in den loop der tijden toch ook bewezen heeft het Centraal punt van hét vak te zijn. Maar volgens mijn meening hebben sommige vakgenooten de vraag gelezen „Hoe krijgen wij op de meest voordeelige wijze een Eigen Gebouw, zonder te letten op de meest ge schikte plaats, die het Eigen Gebouw zal vragen. Het aanbod van de gemeente Heemstede zoomede dat van Hilfëgom is schitterend (alhoewel men rekening diene te houden, dat hierbij eigenbelang een groote rol heeft gespeeld). Zonder de minste afbreuk aan deze royale aanbiedingen te doen, heb ik mij afgevraagd, of het voordeel van deze eenzijdige schenkingen zal opwegen teg n het altijddurende nadeel dat de zetel der Algemeene Vereeniging om deze redenen van de meest geschikte plaats is weg- getroond. De beantwoording van de vraag met als eensgezind antwoord: „Harrl m" is mi. hiermede beslecht, doch de vakgenooten dienen nu in overweging te nemen, eens deels of het plan „Haarlem" financieel uitvoerbaar is, anderdeels, of het vak bereid is het hiervoor benoodigde offer te brengen en dan de vaste overtuiging te hebben dat het Eigen Gebouw op de bij uitstek ge schikte gemeente verrijzen zal, of het offer niet te brengen, maar dan ook steeds de verantwoordelijkheid dragen dat de prefe rente gemeente gepasseerd is. Is het plan Haarlem, wat ik betwijfel, ten eenenmale onuitvoerbaar, dan dient hierover ook niet verder gepolemiseerd te worden, en kan men voor alles „eensgezind werken aan de totstandkoming van een Eigen Gebouw elders. Ik eindig met den wensch, dat het bigen Gebouw voor het Bloembollenvak zal wor den „the Right Building at first on the right place", dat zal strekken tot meerdere welvaart van het geheele vak en de kroon zal vormen oo de onlangs zoo plechtig ge vierde nagedr chtenis van wijlenfden greoteo pionier Jacob Heinrich Krelage." Terug te bekomen bij; Preijer, Z. B. Spaarne 150, armband (celluloid); de Vreugd, Oranjestraat 133, bal; G. Hartman, Delftkade lOrood, ceintuur, bruin; W. Jansen, Antho- niestraat 47rood, étui met tramkaart, lote rijbriefjes, enz.; Zweers, Kleine Houtstraat 1, gewicht, ijzer; Kennel „Haerlem", Ter Spijtweg, poes, gr wit; idem idem, idem 'ge bracht door L. Bakker, Spaanschev.straat 79; P. V. Loenen, Emostraat 14, portcmon- naie met inh.; A. Meijer, Groote Houtstraat 16, pakje met zeep. spons, enz.; v. d. Burg, N. Gcldeloozepad 27, portemonnaie met inh.; S. Leevelt, Drappenierstreat 2, dames-idem met inh.; J. Roose Jr Westergracht 113, idem idem; Politiebureiu. Smedestraat, idem zwarte; M. v. d. Hulst, Mr -Toostenlaan 1, rijwielbel p'aatje; de Vreugd, Oranjestraat 133, rozenkrans; March nt, A. L Dvserinck- straat 20, damestnsch; G. Schimmel, Krocht lOrood, kinderhandscboen; G. Reeneker, Haarl.liedestraat 20, handschoen, beige; J. Tboenis, v. d. Hulststraat 13, hondje, geel wit, idem, zwart. Kcoael „Haerlem", Ter Spijtwég. CIVÏS ROMANUS. De heer Averkamp heeft bedankt alp di rigent van het Palestrinakoor Er bestaat nog kans, dat dit uitnemende koor blijft be staan onder leiding van den heer Cuypers uit Amsterdam. Vorige opgaaf 513. N. N. 4. Uit den spaarpot van 5 zusjes te Spaarnwoude 1 Vorige opgaaf 26 Poor de "o1"'? te An Hoorn 's on ver zoek van den Comnvssaris sr Pol'"0 al hier, aangebonden, dc 21-iarige P. M. K wonende te Peemstc.de, als verdacht van diefstal van Poppen, ten nadeele van A. v. den A. te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1