BEKENDMAKING J. M. GERDING Nieuwe Gracht 35 «v* De UNDERWOOD- zaak van as verplaatst van SPAARNE 48 sia^r Heropening morgenmiddag - TeleS. blijft 2455 DE SPAARNE8ANK LAATSTE NIEUWS. Ingezonden mededeelingen Zijn Uw handen en tippen Het jaarverslag van den Armenraad. Verkoopingen. U MOET ER EENS AAN DENKEN nu 't naar de KERSTTIJD gaat, dat gij vooral Uw KERSTBROOD van FRANKEN komen laat. Want weer Is FRANKEN s KERSTBROOD HET FIJNST op dit gebied, en is 't slechts FRANKEN's KERSTBROOD dat VOORKEUR weer geniet. De behandeling van de automatische telefoon» Wenken en raadgevingen. Prov. Staten van Noord-Holland Getrud Leitikow. BURGERLIJKE STAND. Gevonden Dieren e« voorwennen. ^x/a sG/a 71 Va '77/s lüOVs s5Vs Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. AAN ONZE LEZERS. indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ta-i vreden zijt, zegt het anderen. indien gij in een of ander op»; zicht niet tevreden zijt, zegti het óns, mm «r Met uitsluiting gedreigd. Nederlandsch stoomschip beschadigd. De begrafenis van Compers. Samenwerking tusschen de Scandinavische socialisten. De opstand in Albanië. De toestand van Branting. De opstand tegen de Spanjaar den in het Anjera-gebied. De terugtocht der Spanjaarden uit Marokko. De geallieerden en het Afri- kaansche vraagstuk. De Amerikaansche vorderingen op Europa. De Rijksbemiddeling en de staking te IJmuiden. pijnlijk, schraal ot gedrongen door de koude genruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 6j en 9 ets rij apothekers en drogisten. Verschenen is het verslag over 1923 van den Armenraad te Haarlem. Hieraan ontlee- nen wij het volgende In het jaar 1923 hadden de navolgende wijzigingen plaats in de samenstelling van den Armenraad. De heer D. J. van Bemmelen, vertegenwoor iiger van het Hofje van Nicolaas van Beren- steijn, en sedert 1918 lid van het Bestuur van den Armenraad, overleed in Februari 1923. Als vertegenwoordiger van het Hofje van Berensteijn werd hij vervangen door den heer F. J. A. M Haakman van den Bergh Zijne plaats als bestuurslid werd ingeno men door den heer P J van, Kessel, terwijl in diens plaats als plaatsvervangend bestuurs lid optrad de heer F. J. A. M. Haakman van den Bergh. Op 31 December 1923 was de Armenraad samengesteld uit 55 instellingen. Bestuur. Het Bestuur bleef na bovengenoemde wijziging samengesteld als volgt Mr. Dr. W. P. Vis, voorzitter Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink P. J. van Kessel A. J. H. Graaf van Lijnden F. H. Smit S. K. Sy- brandi. Plaatsvervangende leden Jhr. F. Teding van Berkhout Jr.W. Fchres jr.F. J. A. M. Haakman van den Bergh M. W. Korvinus, Ds. B. P. Plantenga Secretaris Mr. P. E. Barbas. De Armenraad vergaderde in het afgeloo- pen jaar 3 maal en wel op 22 April, 1 Mei en 31 October 1923. Onderzoekingen. Door het Bureau van den Armenraad wer den 4617 onderzoekingen ingesteld. In 1923 nam het aantal onderzoekingen met 45 a 50 pCt. toe. Bovendien werden 304 onderzoeken inge steld voor de Commissie inzake Onderhouds plicht en Verhaal van verleenden onderstand. Het in het najaar van 1922 door het Burger lijk Armbestuur aangevraagde contróle- onderzoek, betreffende alle ondersteunde gezinnen, werd in 192,3 voortgezet en ten einde gebracht. Voor de in December 1922 door den Raad der Gemeente Haarlem ingestelde Commissie tot Steunverleening aan Werkloozen, werden in het verslagjaar 1037 onderzoekingen inge steld. Aan het Departement van koloniën werden in 20 gevallen inlichtingen en tevens adviezen verstrekt, betreffende de steunverleening aan Oud-O.-I. Militairen. In enkele gevallen bood de Armenraad zijne tusschen komst aan, vcor het inkoopen van benoodigde goederen ten behoeve van genoemde Militairen, waar van door het Departement gebruik werd gemaakt Breiden zich alzoo de werkzaamheden voor Instellingen van Weldadigheid van jaar tot jaar belangrijk uit, van particuliere zijde blijft het aantal aanvragen nog steeds te ge ring. Het geven aan de deur, zonder dat eerst bij den Armenraad inlichtingen zijn ingewonnen, is een kwaad, dat niet gemak kelijk kan worden bestreden. Op deze wijze wordt het een aantal personen in onze Ge meente mogelijk gemaakt, zonder arbeid, ruimschoots in hun levensonderhoud te voorzien. Aanvragen, Het aantal Aanvragen, ingevolge artikel 12 der Armenwet, schriftelijk, aan Instellingen van Weldadigheid gedaan, bedroeg in 1923 1785, het aantal Aanvragen aan Werkgevers, ingevolge art. 57 3759. Bovendien werden nog 1576 aanvragen aan Werkgevers gericht, betreffende uitwonende onderhoudsplichtige Familieleden. Door de Werkgevers werd ook in 1923 over het algemeen met groote bereidwillig heid en spoedig aan onze verzoeken om In lichtingen voldaan. Armengelden. Van het Gemeentebestuur van Haarlem werd een bedrag van 496.47 V> ontvangen als Opbrengst van de Collecte in 1922, gehouden bij het Voltrekken van Huwelijken ten Raadhui3e. Bezoek De Ondersteunden van het Burgerlijk Armbestuur werden door de 8 leden van dit Bestuur en door den Armenopzichter bezocht Voorts zijn door bijzondere Controle tijdelijk drie Controleurs werkzaam Armverzorging De Geneeskundige Verzorging van On- en Minvermogende Patiënten geschiedt door hiervoor aangewezen Geneeskundigen, op een verklaring van het Burgerlijk Armbestuur Door dit Bestuur werden in 1923 233 ver klaringen afgegeven. In 1923 werden 1525 Patiënten geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in een Ziekenhuis opgenomen. Gedurende het jaar 1923 hadden 12 ver gaderingen plaats. Behandeld werden 56 aanvragen voor verhaal en 23 ten behoeve van onderhoudsplicht. Hiervan werden in respectievelijk 39 en 14 gevallen bijdragen vastgesteld. In totaal is tot Januari 1924 2127.69 ingekomen, waarvan 820.24 voor verhaal en 1307.45 ten behoeve van onderhoudsplicht is ontvangen. Slechts in 5 gevallen moest de hulp van den Kantonrechter worden ingeroepen. Nog dient te worden gewezen op de preventieve werking, die ongetwijfeld van de vele be moeiingen van de Commissie uitgaat. Werkverschaffing. Vanwege de Gemeente Haarlem had in 1923 geen werkverschaffing plaats. Alleen werd in drie perioden van gemeentewege sneeuw geruimd, waarvoor respectievelijk pim. 200, plm. 200 en plm. 250 werkloozen van de Arbeidsbeurs werden betrokken. fen oversUan vau Notaris N. J. Iloeflake werd Maandag in bet Algemeen Verkoop lokaal aan dc Nieuwe Gracht 74, tc Haar lem verkocht 2.03.10 H.A. weiland onder Haarlemmerlicde en Spaarnwoude, in den Zuiderpolder, aan de Amsterdamschevaart, tegenover de Centrale Werkplaatsen der Spoorwegen. Het weiland werd gekocht door P. F. Bulters voor 13275. In hel Algemeen Vcrkooplohaal, aan de Nieuwe Gracht, had Maandagavond de vtrkooping plaats van landerijen en fa brieksterreinen onder de gemeente Haar- lcmmerliede en Spaarnwoude, gelegen in den Waarderpolder, groot ruim 30 TI.A., en on der de gemeente Sloten een perceel land, gtlegen aan den Haariemmerstraatweg hoek Osdorperweg bij Halfweg, groot 2 H.A. 38 A. 45 cA„ ten overstaan van J. H. Wilder- vanek de Blêcourt, notaris te Bloemendaal. Onder Haarlemmerlicde en Spaarnwoude in den Waarderpolder. Perceel 1 Weiland, grenzende aan het Spaarne, groot 1.45.50 H.A. Perceel 2 Weiland aan den Waarderweg, ten oosten van perceel 1, groot 1.40.20 H.A. Perceel 3. Weiland, ten zuiden van het vorige perceel, groot 1.4190 H.A. Perceel 4 Weiland aan den Waarderweg, ten zuiden van het vorige perceel, groot 1.43.70 H.A. Perceelen 1 tot en met 4, groot te zamen 5.71.30 H.A. 20025, opgehouden. Perceel 5. Weiland, ten oosten van den Inrijweg en aan den Waarderweg en een gedeelte Weg en Bosch, te zamen groot 3.43.95 H.A. Perceel 6. Weiland, ten oosten van per ecel 5, groot 3.14.90 H.A. Perceel 7 Weiland, ten oosten van per ceel 6, groot 2.52.70 H.A. Perceel 8. Weiland, ten oosten van per ceel 7, groot 2.50.00 H.A. Perceel 9 Weiland, ten oosten van per ceel 8, groot 2.70.10 H.A. Perceel 10 Weiland, ten oosten van per ceel 9, groot 2.05.70 H.A. Perceel 11. Weiland, ten oosten van per ceel 10, groot 1.58.80 H.A. en een perceel Rietland groot 43 A, 40 c.A, te zamen groot 2.02.20 H.A. Perceel 12. Weiland ten oosten van per ceel 11, groot 2.72.80 HA. en een perceel Rietland groot 14 A. 60 c.A., te zamen groot 2.87.40 H.A. Perceel 13. Weiland, ten oosten van per ceel 12, groot 2.72.80 H.A. Perceel 14. Weiland, ten oosten van per ceel 13, groot 0.88.70 H.A. en een perceel Rietland groot 9 A. 80 c.A., te zamen groot 0.98.50 H.A. Perceelen 5 tot en met 14 te zamen groot 24 H.A 98 A 25 cA. 55450, opgehouden. Onder Sloten, aan den Haarlemmerweg heek Osdorperweg bij Halfweg. Perceel 15, Een perceel Weiland en Riet land, groot te zamen 2.38.45 H.A., 7650, opgehouden. hoor geeft. Heizelfde geschiedt als b.v. een abonné om een of andere reden zijn hoorn naast den haak gelegd heeft, zonder dat hij een nummer samensteld. Ook dan wordt er op het Telegraafkantoor een alarm gegeven en de bewuste abonné erop gewezen, dat hij zijn hoorn op den haak dient te leggen. Doet hij het dan nog niet, dan kan men zijn te lefoon stopzetten, zoodat hij niet meer kan ombellen, of men verwekt een z.g „huiltoon" in zijn toestel. Dit is een lawaai dat hem hoo- ren en zien vergaan, en hem met den mees ten spoed naar het toestel doet grijpen, om maar van dat „gehuil"' verlost te zijn. Een ander geval is het, wanneer de op- geroepene in gesprek is. Bij 't oude systeem werd dit heel netjes door de telefoon mede gedeeld door het stereotiepe gezegde: .,in gesprek". Thans hoort men korte, scher pe, afgemeten stoeten. Alsdan moet men den hoorn even op den haak leggen en na korten tijd het nummer weer opnieuw samenstel len. Wat bet spreken betreft met de omlig gende gemeenten, welke ook automatisch zijn aangesloten, dit brengt voor de abonné's geen bezwaar mede. Voorloopi<? is het systeem te Bloemendaal nog niet geheel klaar, en voor haar dient een anderen weg te worden ingeslagen. Wil men met een nummer te Bloemendaal spreken, dan verbindt men zich met num mer 15270 en aan de juffrouw, die dan aan het toestel komt, geeft men het verlangde nummer op. Deze verbindt dan verder met den opgeroepene. Misschien zal men zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat men zonder uiterlijk teeken respectievelijk' direct met Aerdenhout, Heemstede, en Bloemendaal verbinding kan krijgen. Dat zit zoo! Aerdenhout heeft "voor ieder nummer het getal 26, Heemstede No. 28 en Bloemendaal No. 22. Wanneer men nu b.v. No. 28300 moet heb ben, en men heeft op de telefoonschijf het nummer 28 aangegeven, dan wordt men op heizelfde oogenblik al met Heemstede ver bonden en de drie laatste nummers vormen dan het nummer van den Heemsteedschen abonné. Hetzelfde geschiedt mpt het num mer 26300, dan krijgt men direct bij het sa menstellen van het nummer 26 al Aerdenhout ken dier scholen van leerlingen uit buiten gemeenten. De Inspecteur heeft internaat aanbevolen. Misschien wordt, dat duur, doch spr. acht dit geen bezwaar. Spr. be treurt het, dat hieraan niet meer aandacht is geschonken door Ged, Staten. Een an der middel zou zijn, cursussen in de bui tengemeenten te organiseeren Spr. ontkent dat door steun de Provincie zich op een nieuw terrein zou begeven. Dóch al was dit zoo, volgens spr. be hoort in deze de financieele kwestie geen primaire rol te spelen. Spr. vraagt, of Ged. Staten bereid zijn, een nader onder zoek omtrent deze kwestie in te stellen. Dc heer POLAK (S, D. A. P.) onder steunt dit. De heer OTTO (Vrijheidsb.) is van oor deel, dat deze zaak niet in de Statenver gadering geregeld moet worden, maar door de Tweede Kamer. De heer TER HAAR (C.-H.) acht het ook juister, indien de Staten Ged, Staten in hun houding volgen, daar dezen z.i. de goede richting wijzen. De heer KETELAAR meent, dat deze onderwijszaak zeer' zeker steun moet heb ben. Ook de L O.-wet staat hulp van pro vinciale zijde toe. De wet opent die moge lijkheid van steun in het tweede lid van art. 5. Spr. verzoekt inwilliging van het verzoek van mr. Bruch. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) vraagt, of het rijk de jaarwedden der onderwijzers vrgoedt en stelt tfbg enkele an dere vragen betreffende everitueele vermin dering van het rijkssubsidie. De heer GERHARD merkt op, dat Ged. Staten geheel doordrongen zijn van het be lang van het onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Overwogen moet worden, of de subsidie een nieuwe is. Ged. Staten staan niet op het standpunt, zich niet op dit ter- onderwijzers vergoedt en stelt nog enkele an- aan doofstommen is een regeling getroffen. Bij Kon. besluit van October 1923 werd een vaste regeling getroffen voor subsi- dieering van onderwijs-inrichtingen. Zoo doende werd de provinciale hulp een nieuwe bemoeiing, al was het niet op nieuw terrein. De verhouding is dusdanig veran derd, dat de bestaande subsidieering onmo gelijk gehandhaafd kan worden. Ket Rijk SKSJB wz&am Zooals we reeds gemeld hebben, treedt de automatische telefoon op 10 Januari 1925 in werking. Om te zorgen, dat het publiek alsdan met de behandeling van het toestel vertrouwd is, is in de wachtkamer van het Post- en Te legraafkantoor alhier, een deskundig per soon geplaatst, welke iedere gewenschte in lichting geeft, en waar het publiek een en ander wordt gedemonstreerd. Bij de behandeling van de automatische telefoon is 't misschien nuttig van de volgen de bijzonderheden op de hoogte te zijn. Zooals op de telefoonschijf is aangegeven, moet men, indien men den hoorn van den haak heeft genomen, luisteren tot het „zoe men" begint, en eerst dan het gewenschte nummar samen stellen. Dit samenstellen ge schiedt als volgt: Men verlangt b.v. te spreken met nummer 15000. Dan plaatst men zijn vinger eerst in het cijfer 1 van de schijf en draait deze rond ot hij stuit. M«b laat de schijf los totdat zij haar nor aaien stand weer heeft aangenomen en plaatst dan den vinger in het cijfer 5 en draait dit op eenzelfde wijze rond als num mer een. Vervolgens steekt men den vin ger in het cijfer 0 en laat dit een zelfde manupilatie verrichten. Daar er bij het cijfer 15000 drie nullen staan, moet men ook 3 maai net cijfer nul „halen" en laten „schie ten"'. Heeft rnen dit gedaan, dan is de ver binding met nummer 15000 tot stand geko men en hoort de ainvragcr duidelijk dat er ten huize van No. 15000 gebeld wordt. Dit bellen duurt, totdat de aanvrager contact met den opgeroepen persoon heeft gekre gen en deze dus zijn hoorn van den haak heeft gelicht, of dat het den aanvrager te lang duur* en deze zelf zijn hoorn ophangt, wat de verbinding onherroepelijk verbreekt. Nu kan het b.v. voorkomen dat een aan vrager .behept is met een ontzaggelijk ge duld én hij een haliuur of langer bij het op geroepen nummer wil laten bellen. Dit houdt natuurlijk jp het telegraafkantoor een lij bezet, wat overbodig en daardoor zeer lastig is. Automatisch wordt, indien er zoo'n „geduldig" persoon bezig is, het telegraaf kantoor gewaarschuwd en van daaruit pro beert men dan ook om verbinding te krijgen. Gelukt het niet, dan wordt den aanvrager raaar aangeraden zijn hoorn op te hangen, daar het aangevraagde nummer geen ge en de drie laatste nummers vormen weer het nummer van den Aerdenhoutschen abonné, enz. Zooals men ziet, heel eenvoudig, maar niettemin ingenieus gevonden. Wij meenen nu een en ander voldoende te hebben toegelicht, doch mocht men nu nog voor zich zelf een en ander wenschen tc zien werken, dan begeve men zich met een gerust hart naar de wachtkamer van het Telefoonkantoor en daar zal de beambte J. A. Plugge volgaarne nog iedere gewenschte inlichting geven. Dinsdag werd de najaarszitting van de Prov. Staten van Noora-Holland voortge zet onder voorzitterschap van den com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell Herbenoemd werd tot lid der commissie van Bestuur van het Prov. Ziekenhuis na bij Santpoort, dc heer P. P. Hartendorf en tot lid der commissie van Bestuur van de Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum en te Medemblik de heer dr. J. Timmer. Bij de voorstellen ten aanzien van een aanvrage van B. en W. van Haarlem, om subsidie ten behoeve van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs dier gemeen te en tot intrekking van tot wederopzeg- gens toegekende subsidies ten behoeve van het onderwijs aan doofstomme, blinde of slechthoorende kinderen, deelt de heer GERHARD, lid van Ged. Staten, mede, dat het wel formeel iuist is, over 1924 geen subsidie te verleenen, maar dat Ged. Staten voorstellen, in principe wel te be sluiten tot verleening, op grond van het feit, dat voor dat jaar misschien op die subsidie gerekend is, doch den steun over 1975 niet te verieenen. De heer BRUCH (A.-R.) bepleit de goe de opleiding van kinderen, die buitenge woon L. O. noodié hebben. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat 50 pet. der zwakzin nige kinderen, die dat onderwijs volgen, nog tot een goede bestemming komt. Door de goede regeling van dit onderwijs be spaart men aan werkloosheidssteun, ar menzorg enz. Dat onderwiis is duur, doordat er de beste leerkrachten noodig zijn; meer schoolruimte is noodig en duurdere leer middelen. Spr becijfert,*1 dat '40 pet. van de kosten van het buitengewoon onderwijs voor rekenin* "an de gemeenten kom* Het Niiverheidsonderwiis vraagt bijv. 30 pet en spr. meent dat voo' het buitenge woon L. O. eenzelfde regeling toch zeker getroffen kan worden. De lasten van de gemeente als centrum worden te groöt, mede door de lasten, welke op "haar ko men te drukken door het te weinig bezoe- wijst subsidieering in de internaten af. Dit standpunt namen tot op heden ook de Prov. Staten van Noord Holland in. Zou men hierin nu verandering brengen, dan zouden de consequenties niet zijn te overzien. Om die reden ook hebben Ged. Staten zich niet in verbinding gesteld met den Inspecteur. Ged. Staten zijn van het belang van het betreffende onderwijs overtuigd en erken nen, dat er wat zit in het feit, dat reeds aan enkele dergelijke scholen subsidie verleend is, Spr. kan toezeggen, dat, na aanvaarding dezer voordracht, Ged. Staten bereid zijn, nader te onderzoeken of ten aanzien van het buitengewoon L. O in het algemeen, een nieuwe vorm van subsidieering noodig is. De betreffende punten worden aangeno men. Bij het afwijzend yoorstel ten aanzien van het verzoek van het Hoofdbestuur van den Centralcn Ned. Ambtenaarsbond in zake de vertegenwoordiging van het per sonen' in de Commissiën van Bestuur van de ®rov. Ziekenhuizen, merkt de heer REINALDA (S D. A P.) op', zich wel met de voorgestelde conclusie te kunnen ver- cenigen, doch hij bepleit de vertegenwoor diging der organisaties in die besturen. Sor, vraagt zich af, waarom Ged Stafen niet zijn gekomen met voorstellen tot in stelling van dienstcommissies voor de be drijven hij de Prov. Ziekenhuizen. Spr. verdedigt het mede-verantwoordelijk-stel- ien van de organisaties in bestuursdaden. Daarmede worden behartigd de algemeene belangen, de belangen van de zieken. Spr vraagt overweging van Ged. Staten tot instellinf1 v;>n dienstcommissies. De heer GERHARD merkt op, dat de in stelling van dienstcommissies reeds meer malen overwogen is, doch men achtte dit niet wenschelilk. om het Ambtenarenreg lement nief 'n rfevaar to brengen 8nr. kan echter mededeelen, dat in een nieuwe zit ting der Staten, Ged. Staten eenige wijzi gingen van het Ambtenarenreglement zul len voorstellen, waaromtrent geen overwe gende bezwaren bestonden, ook niet bij het Georganiseerd Overleg. Daarbij kan dah de vraag van den heer Reinalda over wogen wo-den. De voordracht wordt goedgekeurd. Dc overige punten der agenda worden ■vastgesteld. waarna de vergadering ver daagd wordt tot 27 Januari 1925, des mor gens half 12. Ged Staten hopen dan met voorstellen te komen naar aanleiding van de uitgebrachte hezuin'g'ngsraoporten, tot wijziging van het Ambtenarenreglement, tot iverdeeling van lasten van bef Hoog- heemroad^cban en tot huisvesting van de Provinciale griffie. Zondagmiddag 21 Dec a.s zal de ge vierde danseres Gertrud Leistikow, na haar succesvolle tournee door Indië, een dans- matinee in den Haarlemschen Stadsschouw burg geven. In den Stadsschouwburg te Amsterdam, waar zij, na haar terugkeer uit indië, haar eersten dansavond gaf, werd zij na eiken dans toegejuicht door een zeer talrijk enthousiast publiek, dat dè danseres aan het slot een ware ovatie bracht Ondertrouwd: 16 Dec. J. J. Schokking en H. J. Hijmans. Getrouwd: 16 Dec. H. J. H. Hamer en A. W. Boemer Geboren. 13 Dec. d. van A. E. Bijlsma de Boer. 14 Dcc. z. van C. J. Binkhorst Eijndhoven. d. van S. Kooij—Vreug- denhil. 15 Dec. z. van H. Paulusde Paus. 16 Dec. d. van C. >P. M. Stalpers Piek ge Overleden: 15 Dec. L. v. d. Vleugel, 53 jaar, M. v. Heemskerkstraat. Terug te bekomen bij: Th. van Looij, Mo- rinnesteeg 6, slagersboekje; W. Dijkmans, Oranjeboomstraat 107, rijwielbeiplaatje; J. de Vogel, Bisschop Ottostraat 4, idem; L. de Boer, ieuw eRaamstraat 14, ceintuur; A. v. Norden, Bakkerstraat 37, -vollen das; H. Serné, Brouwersstraat 55a, mesje in étui; J. Overwel, Spaanschev.straat 10, pakje stof; J. C. Kroonsberg, Joh. v. Vlietstraat 77, portemonnaie m. i.; J. v. Dijkhorst, Oranjestraat 129, idem, kinder-; Umans, Rozenhagestraat 59, pakje kousen; S. v. Veen, Z. B .Spaarne, 45, rozenkrans; H. Ser- vaas, L. Costerstraat 18, reticule; H. Reis, Rollandstraat 10, rozenkrans in étui; A. Groen, KI. Houtstraat 38, rozenkrans; J. C. Verlaan. Ged. Voldersgracht 20, riempje; T. Opland, Spaarne 92, schoentje; v. Ipcren, MEDEOFDFELf") OOOk De Leurs opende heden; prijshoudend. V. K. HEDEN Nederland 1919 961/ie Ö6V16 o% nederland 1923 1015/s lOG/g iYs Nederland 1917 ï"l/8 87l/s 1% N.-l 1921 A. 1025/g 1025/g 6% N. I. 1923 D lJ89/l6 98®/i6 Holl Lloyd "6 Oude Vaart 661/a dito Gem Eigendom Mij „Nederland" 150 Scheepvaart-Unie ro 00 1243i4 Rotterd Lloyd 1243/g 124 136 135 72 Holl. Stoomboot 25 241/2 430 429 a' a Cultuur 358. 355 72 1761 /2 175 135 1343/4 Cert. Hand :1 Mij. 122 1201/a '20 7/8 1191/2 Pboenix 88 Geconsolideerde 171 169 337l/2 356l/3 118 1181/a '315/ie 14 Vorstenlanden 159 157 163 159 18 '231/4 122 j92 3923/4 395 395 Deli Batavia 309I/2 369 Amsterdam Rubber 1601/2 Serbadjadi 1991/2 '151/4 1041/s U8I/4 128 Dor ltsche Petr 3383/a 337 Southern Rails '63/4 743/4 147l/9 149l,/3 Wabash iiV2 215/ 8 Comm. Maxwell *9/l6 16 DECEMBER EERSTE KOERS LATER! KOERS BERLIJN a 0 59 05 0 59 05 PARIJS t 13 371/a 13 37 BRUSSEL 12 37l/<2 12.93 WEENEN 0.35 0 35 LONDEN 11 631/2 II.63I/2 STOCKHOLM 66 80 66 87l/2 KOPENHAGEN. 43 20 43 35 CHRISTIANIA 37 50 37,50 BAZÈL 48 05 48 05 NEW-YORK 2 481/a 2 481/g ROME ...et. 10.70 10.75 Zwaardstraat 5, sierspeld; G. Groeneveld, L, Lakenstraat 33, gymnastiekschoen; Th. Steeman, Casteleynstraat 46, halsketting; F, Mooijman, Wolstraat 20, hond, doberraan; S. Mouthaaa, woonschip „Regina" Oostvest, rijwiclhandbeschermer; P. Molenaar, Oast- huislaan 139, handschoen, wol; W. R. Gies- berts, ic. Beetsstraat 10rd„ hond, herder; Politiebureau, Smedestraat, auto-ventiel- dop; Z. Zwiers, Kennemersraat 38, zweep, BRLSSEL, 16 Dec. Als antwoord op de eischen der arbeiders in de metaal-indu strie, om loonsverhooging, hebben de werk gevers besloten met ingang van 1 Jan. de uilsluiting te proclameeren indien er sta king uitbreekt in een fabriek. LONDEN, lë Dec. Het Ned. s.s. Oranje- Nassau, dat gisteravond van Vlissingen te Folkestone is aangekomen, is bij het landen tengevolge van den storm beschadigd. Na dat eerst een vergeefsche poging om aan wal te komen gedaan was, sloeg het schip voor de tweede maal door een zware schip tegen de pier De reeling van het schip is door deze botsing gebroken De 70 pas sagiers die aan boord waren, konden veilig landen. .WASHINGTON, 15 Dec. Duizenden wacht- ten in stilte op de aankomst van den trein, die het lijk van Samuel Gompers van San- Antonio naar hier vervoerde. Het stoffelijk' overschot zal Dinsdag in het gebouw van het Vakverbond worden geplaa^t. STOCKHOLM, 16 Dec. Vertegenwoordi gers van de Soc. Dem. partijen van Zwe den, Denemarken en Noorwegen, hebben een conferentie gehouden te Christiania, waar zij zich bezig hielden met de politieke en ad ministratieve kwesties met betrekking tot de S. D.-beweging in Scandinavië. Met alge meene stemmen werd besloten, aldus een verklaring in het Zweedsch Socialistisch or gaan „Sociaal-Democratie", dat er in de toekomst een grootere samenwerking be hoort plaats te vinden tusschen de S. D.- partijen in Scandinavië. Voor dit doel zul len twee vertegenwoordigers benoemd wor den uit ieder land, eventueel ook uit Fin land, welke vertegenwoordigers te zamen een voorloopige commissie zullen vormen, voor de Scandinavische Sociaal-Democrati sche partijen BELGRADO, 16 Dec. De opstandige be. weging in Albanië breidt zich uit Looumkolo en Coukous zijn bezet. De val Scodar is aanstaande. ROME, 16 Dec. Stefani meldt uit Tirana: het regeeringspersbureau deelt mede, dat legerbenden bestaande uit Serven, Montene- grijnen, Russen, Bulgaren en Albaneezen van N. Albanië oprukken naai de bergen van Skutar. STOCKHOLM, 16 Dec. De toestand van Branting is nog ernstig, hoewel de tempera, tuur daalt. TANGER, 15 Dec Hiei wordt hevig schie ten gehoord uit het gebied van Anjera in de Spaansche zóne Het verluidt dat het gehee- le Anjera-gebied in opstand is tegen de Spanjaarden TETUAN, 16 Dec De terugtocht uit de zóne Laresch is beëindigd Het afdanken vaa de lichting 1921 is begonnen ROME, 16 Dec. Briand heeft aan de „Tri- buna" verklaard, da; een Engelsch-Fransch- ïtaliaanschc conferentie spoedig het Afri- kaansche vraagstuk zal bespreken Briand is thans naar Parijs vertrokken PARIJS, 16 Dec. De Petit Parisien meldt, dat' Frankrijk op vriendschappelijke wijze slappen zal doen te Madrid om nauwkeurige inlichtinge'n te verkrijgen betreffende het toekomstige statuut van de ontruimde Spaan sche zóne LONDEN, 16 Dec Een Exchange-telegram uit Washington meldt, dat Maandag de vol gende betalingen van rente en schulden aan de Ver Staten hebben plaats gehad. Groot- Britannië 19.530.000 p. st Finland 38.856 p, st. Hongarije 7.780, Littauen 18.090 p. st. IJMUIDEN, 16 Dec. Bij het Bestuur der Reedersvereeniging is een verzoek ingeko men om Woensdag 17 dezer, de reeders die bij het loonconflict zijn betrokken af te vaardigen om te 's-Hagt met den Rijksbe middelaar te contereeren Voor dien werd nog niet met de werkgevers geconfereerd. Naar aanleiding van dit verzoek zal. naar wij vernemen, de Reedersvereeniging heden middag vergaderen, om te beraadslagen, of de tusschenkomst van den Rijksbetïiiddelaar zal worden aanvaard of gewenscht is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2