Kerstgeschenken T. KROON I katoen S. J. DE GOEDE S. J. DE GOEDE tb Opruiming UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. Radio Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN VRAGENBUS. DANKBETUIGING. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. MEUBILAIRE GOEDEREN. PER el H. H. AUTOMOBIEL EN MOTORRIJDERS ZIJLSTRAAT 11 en 13 Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Stijging der vischprijzen. De N. A. F. en de staking te IJmuiden. R.-K. Universiteit. De vergiftigingszaak te Amersfoort. Uitgeleverd. Brand te Nieuwer-Amstel. Togen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende IMiJnhardf's Zenuwtabletten SCHOTEN (dorp). SCHOTEN. HEEMSTEDE. Tegen de annexatie. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. VELSEROORD. SPAARNDAM. IJMUIDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R.-K. V. Z. Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. DAMMEN. Ned. R.-K. Dambond. DE ST. THERESIA-SCHOOL TE BLOEMENDAAL Hierboven een ieekening van de n euw te bouwen St. Theresiaschool aan den Dennenweg te Bloemendaal, waarvan Woensdag j.l. de eerste steen werd gelegd. BINNENLANDSCH NIEUWS. De ambtenarensalarissen. De Zuiderzeewerken. Bemiddeling. De stijging van de prijzen der levensmiddelen. MaudAnne Marie Voor de vele bewijzen van deelneming-, ondervonden bij het overlijden van onzen gelief den Man en Vader, de Heer GEORGE VAN VOOLEN, betuigen wij, ook namens de overige familieleden onzen har- telijken dank. J. VAN VOOLEN-KAN en kinderen. Haarlem, 15,12,1924. Nico de Haas. t >TARSAVON VERPACHTING. Ook voor Heerenkleeding Dc veilige weg is om Uw inboe dels of gedeeltelijke te verkoo- pen bij Riviervischmarkt 5 en U krijgt direct boter bij de visch. Dat is je ware. ZEGT HET VOORT! öfcMES- EN KINDER Gierstraat VOOR Wij houden steeds groote voorraad van ALLE maten auto- en motorbanden, wel ke wij verkoopen met een heel hooge korting. Bij de brug. Telefoon 3039. f a Anton de ftnegaog IJMUIDEN, 16 Dec De vischprijzen zijn ten gevolge van de staking zeer geste gen. Een der trawlers van de C. V. M. maakte een besomming van 9000 veor een reis van 12 dagen. IJMUIDEN, 16 Dec. In een zeer druk bezochte stakersvergadering deelde bet be stuur der IJmuider Federatie mede, dat de beide stokers, die eenigen tijd geleden door den politie-rechter te Haarlem wegens het niet-meemaken eener reis, waarvoor zij wa ren aangenomen, met 8 dagen gevangenisstraf gestraft waren, thans met rechtskundigen bijstand van Mr. Thors uit Amsterdam, in verzet gekomen van het vonnis, door den zelfden politie-rechter vrijgesproken zijn. In de vergadering werd door den heer C. Kitz namens het N. A F meegedeeld, dat het N. A. F. zich met volle kracht achter deze staking plaatst, 100.000 manifesten ter verspreiding door het geheele land zijn ter perse. NIJMEGEN, 15 Dec. Geslaagd voor het candidaat-examen in de Rechtsgeleerdheid aan de R -K. Universiteit de heer H. P. C. Hoho uit Druten. UTRECHT, 15 Dec. De Rechtbank alhier veroordeelde heden den 31-jarigelp drogist B. J. V. uit Amersfoort, wegens po ging tot moord op zijn vrouw, 2 maal ge pleegd en wel door toediening van lood- arsenaat en daarna door poging tot gas vergiftiging, ingevolge den eiscb tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. NIJMEGEN, 15 Dcc. Door de Zeister politie is aan de Nijmeegsche uitgeleverd, zekere P. M. K., bankwerker uit Haarlem, die op 22 Nov j.l. inbrak in een tijde lijk onbewoonde villa te Nijmegen en daar verschillende kunstvoorwerpen stal. NIEUWER-AMSTEL, 16 Dec. Te Am stelveen is hedenmorgen afgebrand de schoenmakerswerkplaats en woning van den schoenmaker Aris aan den Amstelveen- schen weg. Al het aanwezige materiaal ging verloren evenals het grootste deel van het huisraad. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Gemeenteraad. Een openhare vergade ring van den raad der gemeente Bloemen- daal wordt gehouden op het raadhuis te Overveen, op Donderdag 18 December a.s., des morgens te 10 ure, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 19 December d.a.v. De agenda vermeldt: 1. Intrekking raadsbesluit van 16 October j.l. tot publieke verpachting der Zeewegter- rcintjes en het strand. 2. Voorstel tot onderhandsche verpachting van de Zeewegterreintjes en het strand. 3. Verhuur enz. van het terrein achter het Pannekoekenhuisje aan de Vereeniging tot stichting eener vogel- en plantentuin. B. en W. geven den raad in overweging om aan de Vereeniging voor de stichting van een vogel- en plantentuin: a. tot wederopzegging te verhuren het terrein achter het Panne- kcekenhuisje voor 1 per jaar; b. de helft der aanlegkosten te betalen tot een maxi mum bedrag van 5000; c. in de onder houdskosten de helft bij te dragen tot een maximum van 1000 per jaar. 4. Behandeling der Gemeentebcgrooting, dienst 1925. Gemeentezaken. B en W. stellen voor, voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1925 en alzoo eindigende den 31 December 1927, te verhuren onder nader door B. en W te stellen voorwaarden, aan: a. C, van Maren een terrein aan den Zeeweg, voor den prijs van 400 per jaar; b aan W. Dijkstra een terrein aan den Zeeweg, voor den prijs van 1500 p. jaar; c. G. Hoffschlag een terrein aan den Zee weg. voor den prijs van 450 per jaar; d. Joh. Dijkhuis een gedeelte van het strand ter lengte van 500 M., gemeten van de grens van Zandvoort, voor den prijs van 500 per jaar. In verband met bet verzoek van de heeren G. Hoffschlag c.s. om hun alsnog de terreintjes langs den Zeeweg onderhands te verhuren en overwegende, dat bij nader on- inzien inwilliging van dit verzoek alleszins billijk is te achten, stellen B. en W. voor, het besluit van 16 October 1924, waarbij besloten werd tot publieke verpachting van genoemde terreintjes, in te trekken. De raadsleden D. Blankevoort Dzn, en P. Otto stellen voor, te verminderen: den post voor de politie met 7000; den post voor steun aan werkloozen met 20.000 en den post voor publieke werken met 10.000, K, S. A. Ter herinnering vestigen wij de aandacht op het programma van actie, hetwelk voor de komende winterperiode door bet Plaatselijk Comité der K. S. A. is vastgestild. Als 1ste punt staat daarop ver meld, de hedenavond 8 uur in bet Bonds- gebouw te houden belangrijke rede van den welbekenden kapelaan C. Vis, te Haarlem. Verder verleent mej. E. Borghouts haar wel willende medewerking op het gebied van zang. Het belooft een keurige avond te wor den. Het bestuur vertrouwt dan ook, dat alle parochianen van „St. Bavo", boven den leeftijd van 18 jaar, aanwezig zullen zijn, Bnrgerl. Stand van 8 tot en met 14 Dec. Geboren: M. C. D. VoordcrhaakTer horst, d. S. M. KruijdVerhagen, d, G. M. de WitDierkes, d. A. Boot Snaterse, d. C. T. Postvan Kleef, z. H. KojingSchoon, z, H. J. KopsRub bers, z, J. Boerendansvan der Linden z. Ondertrouwd: H. J. Kappers en J. Brink man. Gehuwd; J. C. Kat en M. C. Burger F. B. Hinrichs en J. M. C. Cruijssen E, A. van de Haar en J. M. E. de Reus. Overleden: C. A, E. Drees, 26 echtg. v. S. J. Abspoel. Propagandaclub R.-K .Volksbond. De pas opgerichte propagandaclub van den R.- K. Volksbond houdt morgenavond om half 8 in bet Parochiehuis een vergadering. De agenda vermeldt o. m.: vaststelling van het reglement en mede deelingen. Morgen, Woensdagavond, wordt in het R. K. Vereenigingsgebouw een protestverga dering tegen de annexatiepk»cnsn gehouden. Baron van Hardenbroek tot Ammcrstol zal het woord voeren. De Bietencampagne. De suikerfabriek „Holland" verwerkte tijdens de afgeloopen campagne, welke 9 weken duurde 160.000.000 K.G. bruto suikerbieten; het netto gewicht bedroeg 135.000.000 K.G. Het suikergehalte bedroeg gemiddeld 17 pCt,, zoodat ongeveer 23.000.000 K.G. sui ker werd verkregen. Een reusachtige praes- tatie, als men den minder gunstigen zomer tijd nagaat. Sport Staalt Spieren. Zaterdag a.s. zal de gymnastiekverecniging „S. S. S.", des avonds te 8 ure in het St. Jozefsgebouw baar eersten propaganda en feestavond organiseeren. Behoudens enkele turn, zang- en muziek nummers, zal de avond worden opgeluisterd door eene lezing met lichtbeelden, door den heer H. van Leeuwen, gemeentelijk inspec teur van de Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam. Burg. stand, Geboren: Harmke, d. van J. K. Kerzaan en C. van Hekezen; Maria Adriana, d. van W. van der Aar en M. C. Vermunnicht. Overleden: Gijsbertus de Vries. 2 j., z. van A. de Vries en H. de Vries. Sijtje Sauer, 20 j. ongeh. Tc Haarlem: Willem v. d. Bosch, 8 m.t z. van G. v.d. Bosch en J. van Balen. Woningbouw, Voor rekening van den heer Slotemaker, van den Spaarnwouderweg wordt aan dezen weg, ten Noorden van de Dom-laan een tweetal arbeiderswoningen gebouwd. Men zegt, dat er meerdere zul len komen. Het is zeker toe te juichen, dat deze buurtschap wordt uitgebreid. Er werd over dit bebouwde gedeelte van den weg nog al eens smalend als keetebuurt over ge sproken welke naam dateerde uit den tijd der droogmaking. Deze naam verdient de buurt zeker al lang niet meer. De meeste krotwoningen zijn vervangen door meer menscb waardige behuizingen en er zijn ook, behalve een mooi café. nog mooie nieuwe huizen gebouwd. Als straks deze weg ge heel verbreed is, dan behoort het buurt schap Spaarnwouderweg zeker niet tot de minste uit de Haarlemmermeer. Proces-verbcal. Den laatsten tijd wordt er aan de Lijnden en in de omgeving nogal eens een konijntje ontvreemd. Het politie toezicht is daar nu des nachts verscherpt. Van dezen maatregel werd G. de dupe. Fietsende vanaf Sloten kreeg hij niet min der dan twee bekeuringen, omdat hij zon der licht reed. Bekroond. Meldden wij kort geleden, hoeveel bekroningen onze plaatsgenoot, de heer J. II. M van Reetiwijk te Halfweg had v.erworven op de pluimvee tentoonstelling, thans heeft hij op de 28e Intern. Tentoon stelling van „Ornithojhilia" te Utrecht niet minder succes gehad. Met 7 inzendingen be haalde hij 3 eerste prijzen, 4 tweede prijzen, Staats-eereprijs met Mechelsche hoenders, eere- en staats-eereprijs fraaiste grijs zilver konijn, eereprijs fraaiste paar witte kwa kers. Wel de moeite waard. Gymnastiek. Alhier is met 24 leden een Dames-Gymnastiekvereeniging opgericht, die den naam van „Gratia" heeft gekregen. Demping. Met het dempen van de gemeentevaart schiet men hard op. Het zal niet lang meer duren of de vaart is voor goed verdwenen. De staking. De steunbeweging voor de stakende leden der IJmuider Federatie is ter hand genomen door het N. A. S.f welke over het geheele land steun verzamelen zal. Haringaanvoer. Nu er niet zooveel Brit- sche stoomdrifters met versche haring meer aankomen, wordt cr flink wat van deze ha ring uit Engeland en Frankrijk aangevoerd. Zoo bracht de Duitsche stoomvrachtlogger „Kehdingen" van Yarmouth een lading aan cn de Ned. Zeillogger IJssel VI cn het Fransche stoomschip Castor ladingen van, Boulogne sur mer. Weer in de vaart. De stoomtrawler Urania IJ.M. 77, die 5 jaar opgelegd is ge weest en voor eenigen tijd is aangekocht door Gebr. Taat te KatwijkIJmuiden, wordt weer voor de visscherij in gereedheid ge bracht en zal varen onder denzelfden naam maar met de merken K.W 14. DE STAKING. Gistermiddag hebben de verschillende vakorganisaties in het visscherijbedrijf leden vergadering gehouden. De vergadering der IJmuider Federatie was zeer druk bezocht. De zaal van „Cycloop" was stampvol. Het bestuur deed mededeeling van de be spreking met den Rijksbemiddelaar in den Haag. De vergadering heeft de houding der mo derne en christelijke organisaties ten scherp ste becritiseerd en besloten de staking met kracht door te zetten. De actie in het visscherijbedrijf. Weer zijn een 10-tal trawlers binnengekomen, waaronder ,,De Proef" van de Mij. Noor derlicht, welke op Grimsby markte. De Engelsche organisatie toonde de be manning het van de Federatie ontvangen telegram, waarop de bemanning besloot naar IJmuiden terug te keeren. De directie werd biervan draadloos in kennis gesteid; deze gaf order de Hollan ders af te monsteren en Engelsche zeeliei den aan boord te nemen, Dit schijnt niet gelukt te zijn. De bemanning van de Proef, heeft zich bij de staking aangesloten. A.s. Woensdagavond om 8 uur spelregel, avond in het gebouw St. Jozp.fgezellen- vcrccniging, Jansweg 59, Onder leiding van den heer H. J. van Tol. Dat alle leden en junioren hier van goede nota nemen, is de wenffch van het tiental een wedstrijd zou kunnen spelen te 's-Bosch in het begin van Januari en ver zoekt, indien het district Den Bosch toe stemt dit per omgaande te willen berich ten, Hierna komt het persoonlijk kampioen schap van den Nederl. R. K. Datnbond ter sprake. Aan dit kampioenschap, hetgeen in het voorjaar gespeeld zal worden, kunnen deelnemen Roterdam 2, Haarlem 2, Am sterdam 1, Den Haag 1 en 's-Hertogenbosch 1 deeln. Van den W.-Frieschen Dambondjzal geen deelnemer worden afgevaardigd. Een der afgevaardigden uit Rotterdam vraagt vrije inschrijving, terwijl de heer v. (L Poe! uit Hillegom slechts de kampioenen van de verschillende districten zag deelnemen. Het hoofdbestuurslid Regouw stelt voor van Haarlem 3 personen uit te vaardigen en als derde Stuifbergen aan te wijzen. Dit voor stel wordt door de hoofdbestuursleden L. J. Floris en C. Snijders ondersteund, Besloten wordt aan het district Haarlem toestemming te geven 3 deelnemers af te vaardigen en dat de derde deelnemer Stuifbergen zou zijn, met toestemming dan van het bestuur van den Haarlemschen districtsbond. Enkele wijzigingen van het reglement worden inge leverd en zullen in de jaarvergadering van den bond in April worden besproken. Ver volgens de rondvraag. De voorzitter van S D. O. te Haarlem, de heer W. Hopstaken, vraagt waar de districtswedstrijd tusschen Haarlem en Rotterdam, die den tweeden Kerstdag zou worden gehouden, zal plaats vinden. De heer Regouw zegt, dat deze wedstrijd nog enkele weken wordt uitge steld. Na nog enkele minder belangrijke vragen te hebben beantwoord, sluit de voor- ziter ten slotte de vergadering met den Christ, groet. DINSDAG 16 DEC, Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Con cert met werken van Rameau Wormser Arveres Beethoven. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert door de Hawuaü spelers, Brussel 265 M. 8.35 u. Concert o.a. ouverture uit de opera „Een nacht in Gra nada" van Kreutzner bestuur van R. K. V. Z. H. Zondag j.l. hield de Ned. R. K. Dambond een bondsraadvergadering in het gebouw der St. Josephsgezellenverecniging aan het Teylerplein alhier. Aanwezig waren afge vaardigden van de districten Haarlem, Rot terdam en 's-Hertogenbosch. De voorzitter, de heer R. Pannekeet opende deze verga dering en heette de aanwezigen welkom. Vervolgens las de secretaris, de heer Jansen, dc notulen voor, die na een kleine aanmer king, werden goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter enkele mededeelingen aangaande het ledenaantal van den bond. Tevens zegb spr., dat er nog geen nieuwe stappen ge daan zijn tot het aanvragen van een gees telijk adviseur. Vervolgens komt de hoofdschotel van deze bijeenkomst ter tafel, n.l. het punt: eigen or gaan. Het bestuur stelt yoor voorloopig over te gaan tot de uitgifte van een orgaan van 4 pagina's. De kosten hiervan zijn pl.m. 25.per maand met verzendings kosten redactie enz. inbegrepen. Een der afgevaardigden van 's-Hertogenbosch zag liever, dat, als men een orgaan wilde uitge ven, mén met een goed blad te voorschijn moest komen en stelde voor te beginnen met 8 pagina's. De heer Van der Poel wenscht dit blad niét verplichtend te stellen. Na nog enkele besprekingen werd besloten met 151 voor, 44 blanco en 28 tegen te beginnen met een orgaan van 8 pagina's iedere maand. De kosten voor het eerste halfjaar zullen 0.90 zijn, voor personen, die geen leden van den bond zijn 1.De adspirantleden van de Districtsbonden krijgen het blad voor hal ven prijs 0.50. De redactie bestaat uit' de volgende heeren: H. Regouw, hoofdredac teur'. Redactie: P. G. van Hout, \V. N. Stuif bergen cn C. P. Hoogstraten. De eerste uitgave zal tusschen 1 en 15 Januari geschieden. De naam van het blad zal „Ons Damblad" zijn. Vervolgens komt dc r>roDag",nda ter sprake. De West Friesche R. K. Dambond berichtte, dat men zich voor loopig nog niet kon aansluiten bij den Hoofd- bond. Pogingen zullen worden aangev/end tot definitieve aansluiting van de R. K. Dam clubs D. A. M., S. D. O. en A. L. F. O. te Gouda en D. O. G. te Waddinxveen. Te Dordrecht bestaat momenteel een R. K. Damvereeniging, die evenwel nog niet kan aansluiten door het te kleine ledental, De R, K. Damclub D. I. D. te Amsterdam met 22 leden als lid van den bond toege treden. Aan den heer Van Hout, die be halve zijn lidmaatschap van D. I. D. even eens lid is van de neutrale vereeniging „Ge zellig Samenzijn" te Amsterdam, wordt voor den tijd van een jaar dispensatie verleend in wedstrijden van den Nedcrlandschen Dambond uit te komen. Tc 's-Hertogenbosch is men er nog niet in geslaagd naast de thans bestaande vereenigingen nieuwe clubs te stichten. Een der 's-Hertogcnbossche afge vaardigden vraagt voor zijne vereeniging mee te kunnen spelen in de competitie van het district Rotterdam. De voorzitter zegt, dat wellicht een Haarlemsch of Rotterdam s .a-U'» ItMOQitïcé.' li;'""'"' Vr.: Kan door een gemeentebestuur ver goeding of subsidie gegeven worden ter op leiding van een achterlijk kind? Zoo ja, op welke manier? {Verkorte vraag). Antw.: Een gemeentebestuur kan dat zeer zeker doen Daartoe is een raadsbesluit noo dig. Er zijn gemeenten, waar verordeningen en reglementen door den Raad zijn vastge steld, waarbij bijgedragen wordt in de kos ten van verpleging of onderwijs aan kinde ren, die daarvoor in aanmerking komen. Zoo betalen de naburige gemeenten aan Haar lem een bedrag tef tegemoetkoming in het schoolgeld, dat door leerlingen uit die ge meenten verschuldigd is voor 't bezoek van Haarlemsche onderwijsinrichtingen. Of ia uw gemeente een verordening bestaat, die ver goeding toestaat in het door u bedoelde geval, weten wij niet. Zoo zij niet bestaat, zoudt u er den burgemeester, een wethouder of ander raadslid voor kunnen spannen om zulk een verordening in uw gemeente te krijgen Een Rijkswet, volgens v/elke Ie ge meente verplicht is in uw geval een vergoe ding te geven, is ons niet bekend. Vr. I: We spelen met een club een heet lot in de staatsloterij. We zijn in de eerste klas uitgeloo' met eigen geld. We hebben een nieuw lot genomen, maar moeten 2 extra betalen. Heeft de debitant daar bet recht voor? Volgens den debitant moeten we iederen keer als we uitloten met eigen geld, een nieuw lot nemen en 2 bijbetalen. Is dat waar? Kunt u mij ook opgeven wat of ik mij aan moet schaffen om precies op de hoogte te komen van plichten en rechten ten opzichte van de Staatsloterij? Antw.: Waar u in de eerste klas uitgeloot bent met eigen geld, had de debitant bij het nieuwe lot 1 toe moeten betalen. U kunt dat nazien op de trekkingsplan der Staats loterij, dat iedere debitant u kan verstrek ken tegen den prijs .van 1 cent, naar we mee- hen. Vr.: Kunt iv mij ook zeggen, wie de uit gevers zijn van de feuilletons „Onschuldig veroordeeld" en „Het geheim van Cozy Dell"? Zijn deze boeken in den handel? Antw.: „Onschuldig veroordeeld" oftewel ,,De Brooddraagster van Parijs" is in den hendel. Wendt u tot een boekhandelaar. „Het Geheim van Cozy Dell" verschijnt deze maand onder een anderen titel, als premie- verhaal van de „Katholieke Illustratie" Vr. Mijn kanarievogel heeft last van luis. Nu heb ik al eenige keeren de kooi waarin hij zit, in kokend water gereinigd en klop 3 a 4 maal per dag zijn vlierstokje uit. Ech ter tot beden zonder resultaat. Zoudt u zo o vriendelijk willen zijn, zoo mogelijk, een goed middel daartegen in de Vragenbus te willen geven? Antw Wij vermoeden dat het diertje lijdt aan verzwakking. Geef het als hoofdvocdsel goed raapzaad en als bijvoer hard gekookt ei met beschuit. De behandeling legen luis is goed. U doet het best de kooi geheel in kokend water te stoppen, zoodat alle luis- kiemen dood zijn, en de vogel gelegenheid te geven tot baden Vr. 1. Ik heb drie pathefoonplaten die krom getrokken zijn. Hoe kan ik die weer goed krijgen? 2. Kunt ti mij ook een adres opgeven, waar ik een Yoghurt-plantje bekomen kan? Hoe moet ik het bereiden? 3. Hoe kan ik bet beste houtluis wegkrjj- gen uit een pas nieuwe pathefoonkast? Antw. 1. U kunt dit probecren, door dc platen 'met lauw water vochtig te maken en ze een tijdlang onder een zwaar voor werp te laten liggen. 2. De beste manier om Yoghurt te ma ken is als volgt: Van een gekookte flesch Yoghurt bewaart u tot den volgenden dag een eierdopje vol, waarvan u dan verder zelf de Yoghurt maakt. Hiervoor kookt u eerst een halve liter melk en roert die tot ze op 50 pet. is afgekoeld. Het roeren om te voorkomen dat er een vel op komt, daar na giet u er. geleidelijk het eierdopje Yog hurt bij en vervolgens in een flesch over gieten en daarna deze sluiten met een stuk karton. De flesch wordt verder goed in papier gewikkeld, b.v, couranten en op een matige warme plaats gezet. Wanneer u 's morgens de Yoghurt maakt is zij 's avonds meestal goed en moet dan op een koele plaats gezet wprden om het verzuren te voorkomen. lederen dag bewaart u dus wat om nieuwe te kunnen maken. Na ver loop van eenigen tijd is het gewenscht nieuwe te koopen, om daarmede dan we der opnieuw te beginnen 3. Het is zeer lastig, u kunt al de gaatjes volsmeren met kwikzalf of inspuiten met petroleum Als u de kast voortdurend een zeer droge plaats kunt geven, gaat het eu vel ook over wellicht. Vr. 1 Zoudt ti mij ook kunnen zeggen, hoe groot iemands kapitaal moet zijn, om aangeslagen te kunnen worden in dc ver mogens-belasting? 2. Hoeveel kan die belasting bedragen? Antw. Is de waarde 16000 of meer, doch minder dan 30.000, dan is verschul digd 2 van elke geheele som van 1000, waarmede zij het bedrag van f 15.000 te boven gaat. Is zij 30.0(10 of meer dan is verschuldigd f 1 van elke geheele som van f 1000. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik mijn rieten scrremeubelen kan reinigen? Antwoord: Zonder te weten, welk soort riet, kunnen wij hierop geen antwoord geven, daar elk soort een verschillende behandeling noodig heeft. Ook dient er op gelet te wor den of de meubelen gebijtst zijn of niet cn met welken kleur. Ook moet er op gelet worden of er bout door gevlochten is, slechts indien we dit alles weten, kunnen wij u vol doende beantwoorden. 1. Bestaat te Bloemendaal de huurcom- missie nog? 2. Zoo nee, kan men dan wanneer plaat selijk de huurcommissie is ontbonden, dc huren van weekwoningen naar willekeur ver- hoogen? 3. Wanneer vraag 2 ontkennend moet worden beantwoord, is het dan juist, dat de huren verhoogd kunnen worden met 30 en 50 pet. respectievelijk boven de huren van 1916 en 1918? Antw.: 1. Neen; 2. Ja. Een vraag van mr. Bomans. Door den lieer Bomans is tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende schriftelijke vraag gericht: Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer dd. 11 December over de*salarissen dier ambtenaren, die buiten het Bezoldi gingsbesluit vallen, de billijkheid mede brengt, dat ook voor de overige ambtenaren dc toestand van 1 October 1924, althans voorloopig, bestendigd blijft? Ruimere financiering in overweging. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op dc begrooting van het Zuiderzeefonds 1925, Dc minister zegt o.a., dat ook hij niets liever wil dan dat de uitvoering der Zujderzeewerken zoo veel mogelijk kon worden bespoedigd. De toestand van 's lands financiën oefent ech ter een remmenden invloed uit. Het rapport van de commissie-Lovink is door den minister met begrijpelijke belang stelling ontvangen. Voorshands schijnt het, dat'de goede verwachtingen, die hij bij de behandeling van de Zuiderzee-begrooting voor 1924 meende te moeten koesteren, ver vuld zullen worden. Omtrent de voornemens der Regeering ten aanzien van de werkzaamheden in de eerst volgende jaren kan de minister zich thans nog niet definitief uitspreken, aangezien plannen tot ruimere financiering der werken nog in overweging zijn. Intusschen zal deze aangelegenheid in den loop van 1925 op nieuw in overweging moeten worden geno men. De minister acht geen enkele reden aanwezig om te veronderstellen, dat de uit voering der werken door de directie niet geheel wordt beheerscht. Het wetsontwerp tot regeling van de tege moetkoming aan de Zuiderzee visschersbe- volking en andere personen wegens de schade, welke de afsluiting mocht berokke nen, is bereids van den Raad van State terug ontvangen cn zal waarschijnlijk spoe dig worden ingediend. De vraag, of in afwachting van een wette lijke regeling niet tot vergoeding van reeds ingetreden aanwijsbare schade zou kunnen worden overgegaan, meent de minister ont kennend te moeten beantwoorden. „De Tijd'.' verneemt, dat de Rijksbemid delaar het lid der Tweede Kamer, de beer Fruytier, zijn bemiddeling heeft aangeboden In bet stakingsconflict bij de firma v. Moor- sel Co., te Eindhoven, textiel-fabrikant. Is men wet ingelicht, dan zal de eerste bespreking van den Rijksbemiddclaar met werknemersorganisatie a.s. Woensdag in Den Haag plaats hebben. Van de 48 artikelen, waarover 't maan- delijksch onderzoek van het Centraal Bu reau van de Statistiek 'loopt, stegen er vergeleken met de indexcijfers basis 1913 veertien met in totaal 155 punten en daarentegen daalden er twintig met in to taal 135 punten. Met 10 of meer punten stegen de artike len eieren 37, vlas 30, thee 22, aardappe len en hout, elk met 13 en kalfsvleesch 10; met 10 of meer punten daalden dc artike len alcohol 16, boter 15 en katoen en maca roni, elk met 11 Heden overleed na een lang durig en smartelijk lijden, onze Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer H. BOOY Ci., in den ouderdom van 57 jaar. Uit aller naam: Wed. E. BOOY— Groenewegcn. Boskoop, 13 Dcc. 1924. De Heer en Mevrouw SMITVAN KRIEKEN, geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun Dochter Spaarndam, 15 Dec. 1924. Te Rotterdam is in den ouderdom van 70 jaar overleden de her Nico de Haas, de wel bekende humoristische kunstenaar. BODEGRAVEN, 16 Dec. Kaas. Aanvoer 222 partijen, 8314 stuks. Eerste kwal. 63 68, tweede kwal. 57—-61, rijksmerk 64 —66. Handel flauw. PURMEREND, 16 Dec. Kleine fabrieks- kaas 12 stapels 58 p, 50 K.G., met merk 60; kleine boeren, 12 stapels, 55, met merk 60; handel goed. Boter 834 K.G. 2.252.35 p. K.G. 310 vette runderen 90ƒ125; 210 melk en gelde- 250400 per stuk; handel matig; 25 paarden 100 200, handel stug; 21 vette kalveren 31 200, handel vlug; 118 nuchtere kalveren, 1549; handel vlug; 985 vette varkens 78—82; zouters 72ƒ76; magere var kens 125, 2448; biggen 122, j 1020, handel vlug; 1128 Schapen 4053; overhouders 3545 .handel matig; 341 ganzen 7ƒ9; 10 zwanen 14 f>. stuk; kipcideren 1011,50 per 100 stuks. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij bet overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot en Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNUS MARTINUS KROON En een bijzonder woord van dank aan den HoogEerw. Plebaan en ande re H. H. Geestelijken der Kathedraal cn zij die door hunne hulp hebben bij gestaan. Namens de familie: Wed. J. M. KROON- BARNHOORN, fwirrifi ctwPOMirrïo) t y-7 HAAP.WASCHM10DE!. SE'-'KWOS TEERZEZ?n:E?W«r vERKeuGBv*i«FLE3SCHEN TARSAVON COMPANY-HAARLEM VAM VTRSCKU.LEKDEGP.CCTTE- AADOCO ««eet Tt&f.M AOca. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den polder ASSENDELFT zullen bij Openbare inschrijving, voor den tijd van zes jaren verpachten: 1. Het recht van schutgeldbeiiir.g aan de sluis te Vrouwenvcrdriel 2. het vischrecht in de sluitsloot. Op zege! gestelde inschrijvingsbil- jeltcn worden ingewacht voor 24 December a.s. ter secretarie der pol ders, alwaar de voorwaarden der ver pachting ter inzage zijn nedergelegd. Assendelft, 10 December 1924. P KLEIJNE Gz„ Dijkgraaf. J. J. DE BOER, Secretaris. Tegenover de Groote Kerk. DUITISNOëWOON LOGE PRII'Zié 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3