LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. St. Michael. Nederland en België. De Begrooting van Koloniën. VERKEER EN POSTERIJEN. De salaris-regeling P. T. T. De vijf-werelddeelen-vlucht. R.-K. Overheidspersoneel. Chamberlain's rede in het Engelsche Parlement. Het Duitsche Kabinet afgetreden. Frankrijk en Spanje in Marokko De toestand van Herriot. De nieuwe Fransche gezant te Londen. Een proces tusschen Krupp en Vickers. Visscherü- De posldiefslal te Kerkrade. De opruiing te Enschede. 0 m-j Wenschea van het Verbond voor het Program van Actie der R.-K, Staatspartij. Gisterochtend ontvingen wij een rectifi* eatia op de wenschen van „St. Michaël" van het Verbond van bovenstaand program. Het program zelf was toen nog niet in ons bezit. Het schijnt dus met de berichtgeving van „St Michael" nog niet geheel in ordt te zijn. Wij laten het program hieronder Volgen: Program van Actie 1925. In afwachting van de voorbereiding van een nieuw en uitvoerig Staatsprogram in de Vetgevende periode 1925—1929, door een geheel gereorganiseerde R. K. Staatspartij, worden door die partij voor de eerstvolgen de wetgevende periode vooral de volgende punten op den voorgrond gesteld: 1. Handhaving der Christelijke beginselen in de huwelijkswetgeving. 2. Handhaving van de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. 3. Voortgezet herstel en behoud van het financieel evenwicht met inachtneming van het volgende: A. Het bedrag van leeningen ten behoeve van de Staatsschuld worde zooveel mogelijk gedekt door verplichte rentelooze leeningen, waarmee.de rentegevende leeningen worden afgelost B. Zooveel mogelijk worden directe be lastingen geheven, waarbij de on- en min vermogenden worden ontzien en de groote gezinnen belangrijk meer vrijstelling of af trek genieten. C. Geleidelijke afschaffing van indirecte belastingen op eerste levensbehoeften. D. Invoering van verteringsbelastingen op middelen van gemak en weelde. E. Sterke vermindering van de successie belasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap. F. Bestemming van de opbrengst der suc cessiebelasting voor delging van Staatsschuld en voor actieve welvaartspolitiek. G. Herstel van het onrecht, aap Rijks ambtenaren en aan het Overheidspersoneel ia 's Rijks dienst aangedaan, en wel door invoering van een Bezoldigingsbesluit, dat aan allen een menschwaardig bestaan waar borgt. H. Krachtige bezuiniging in alle takken van Staatsdienst, ook door beperking, waar mogelijk zonder schade voor den dienst, van het aantal Rijksambtenaren en het Over heidspersoneel in 's Rijks dienst, en door omzetting van Staatsbedrijven in publiek rechtelijk georganiseerde bedrijven. 4. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met dc voorstel len van Benedictus XV volkomen overeen stemmen ter oplossing van internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspra ken, en ter gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot betgeen noodzakelijk is voor de handhaving van ord(^ en rust in Ne derland en de Overzeesche Gewesten, voor de handhaving van de internationale scheidsrechterlijke uitspraken en voor dien sten aan den Volkenbond tot bescherming tegen een bedreiging van de Christelijke be schaving door heidendom en communistische i revolutie. Afschaffing van den dienstplicht. Vereeni- ging van de Departementen van Oorlog en Marine. 6. Maatregelen tot versterking van het Nederlandsch productievermogen: echter slechts dan door het middel van de heffing van invoerrechten' en door invoerverboden, indien dit noodig is tot afweer van hetgeen van maatregelen en omstandigheden in het buitenland, die kunnen leiden tot vernieti ging van levenskrachtige deelen onzer pro ductie, 7. De wet scheppe de mogelijkheid om da bedrijven te vormen tot publiekrechtelijke lichamen. In deze lichamen komen colleges tot stand, waarin de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gelijkelijk zitting hebben, en die onder toezicht van colleges tot bescherming van het algemeen belang de bevoegdheid bezitten: A. Regelen te stellen voor arbeidsvoor waarden en bedrijfspolitiek. B. Recht te spreken over bedrijfs- en ar beidsgeschillen. C. De onder A. bedoelde regelen uit te voeren. De arbeidswetgeving in engeren zin en de wettelijke arbeidersverzekering worden, voor zooveel zij in verband met voortschrijdende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog noodig zijn, steeds meer uitgevoerd door de publiekrechtelijk georganiseerde bedrijven, de wettelijke arbeidersverzekering op terri- terialen grondslag. 8. Krachtige bescherming van de grond- pachters, vooral ten aanzien van de te be talen pacht enden duur der pacht. 9. Artikel 123 van het Regeeringsregle- ment in Oost-Indië worde ingetrokken. Behartiging van de geestelijke en stoffe lijke belangen van de hilandsche bevolking in de beide Indiën, inzonderheid door krach tige ondersteuning der missiën. Ontginning der Indische hulpbronnen, !n de eerste plaats ten voordeele van hen, die aan die exploitatie arbeiden, en vervolgens ter. bate van de Indiërs zelf. Besprekingen omtrent de hangende kwesties. Het bericht omtrent de komst te 's-Hage van een drietal Belgische oiffcieele persoon lijkheden (prof. Boucquin, baron Van Zuy- len en de directeur-generaal van het depar tement van Buitenlandsche Zaken De la Ruelle) tot het houden van besprekingen, heeft aanleiding gegeven tot verschillende commentaren. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat deze heeren hier niet zijn gekomen als ge delegeerden der Belgische regeering, doch dat zij in hun kwaliteit van deskundigen hier met eenige Nederlandsche deskundigen omtrent technische kwesties, waarbij beide landen nauw zijn betrokken, van gedachten zullen wisselen. Intusschen verneemt de Tel., dat men in welingelichte kringen deze besprekingen be schouwt als de inleiding tot een mogelijke nadere gedachtenwisseling, die, naar men hoopt, zal kunnen leiden tot de definitieve oplossing der verschillende kwesties, welke nog tusschen Nederland en België hangende zijn, eventueel met ferzijdelaling van het po litieke element, dat aan sommige dezer is verbonden. De minister van Koloniën heeft in het antwoord aan de Tweede Kamer nopens de begrooting van Hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting geschreven, gevolg te hebben gege ven aan de opmerkingen van de Bezuinigings commissie, voor zoover zulks met een goede uitoefening van den dienst bij zijn departe ment vereenigbaar was. Bij alle waardeering voor den nuttigen arbeid, dien de commissie met grootere toewijding verricht, zou hij ech ter een volledige opvolging van hare advie zen en een' daarmede overeenkomstige ver mindering van personeel, niet in overeen stemming kunnen achten met zijn verant woordelijkheid voor den goeden gang van zaken. 1 De minister wil niet nalaten nogmaals in herinnering te brengen, dat hij eigener be- weging tot belangrijke inkrimping van per soneel is overgegaan, zoodra de verminde ring der werkzaamheden dit toeliet Het voorstel tot verhooging der bezoldi ging van den gouverneur van Curacao met 5000, waardoor het ambtelijk inkomen van den landvoogd op 32,000 zal worden ge bracht, houdt zegt de ministei, verband met den snellen opbloei van gewest, welke een belangrijke toeneming van uitgaven ter be strijding van representatiekoster voor den gouverneur ten gevolge heelt gehad, vooral door de omstandigheid, dat de haven van Willemstad {hans veelvuldige! door vreem de oorlogsschepen wordt bezocht Bovendien is met de zeer beduidende uitbreiding van de scheepvaart een aanzienlijke •oeneming van het vreemdelingenverkeer gepaard ge gaan, welke omstandigheden mede haren in vloed doet geiden op de ter zake van repre- sentatiën ter lasten van den gouverneur ko mende uitgaven Vanwege den Centralen Bond van P, T. en T.-personeel wordt gemeld: Het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel (C.B.P.P.) kwam dezer dagen in vergadering bijeen ter bespreking van de salarisregeling, zooals die thans aan de Ko ningin ter goedkeuring is voorgelegd. Breedvoerig werd stilgestaan bij de groote teleurstelling, die zich van het lager en mid delbaar P.T.T.-personeel meester heeft ge maakt, nu zelfs het door de postale Com missie van Overleg ter zake uitgebracht ad vies niet is gevolgd. Behoudens enkele on belangrijke correcties, in dc ontwerp-rege- Iing aangebracht, heeft de Regeering haar regeling, zooals die oorspronkelijk op ver zoek aan de Commissie om advies werd ge zonden; ongewijzigd gehandhaafd. Het P.P. 1 .-personeel zal in verband hier mede worden bijeen geroepen om tegen het bot-afwijzend standpunt der Regeering stel ling te nemen door in verscherpte mate het Nederlandsche Volk in te lichten, alsmede andere middelen te baat te nemen, die een vertolking kunnen zijn van den verbitterden geest, die het personeel heeft overmeesterd. Mogelijk, ondanks groote moeilijk heden. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft het in luchtvaartkringen be vreemding gewekt, dat in het groote co mité voor de Vijf Werelddeelen-vlucht geen zitting genomen is door de leden van het comité van den vliegtocht Nederland Indië, noch door vertegenwoordigers van j den Marine-luchtvaartdienst. De luitenant ter zee H. G. de Bruyne, wiens opinie Aneta als zeevlieger over de voorgenomen wereldvlucht gevraagd heeft, deelde mede, dat het plan voor een Neder landsche wereldvlucht ten zeerste moet toe gejuicht worden. Indien het mogelijk zou zijn het geld bij elkaar te brengen, om een dergelijke onderneming met een redelijke kans op succes te organiseeren, dan zou het ons land tot eer strekken een poging te wagen om een wereldvlucht te maken. De goede naam, dien de Nederlandsche lucht vaart in het buitenland geniet, zou daar door nog verhoogd worden. De moeilijkheden, die aan een tocht van een dergelijke groote verbonden zijn, moe ten echter niet te licht geschat worden. Het reisverhaal van de onlangs beëindigde Ame- rikaansche wereldvlucht geeft één opsom ming van ondervonden moeilijkheden, welke vaak onoverkomelijk schenen. Persoonlijk bestaat er bij mij echter geen twijfel, of het zal ook aan ons gelukken een. dergelijke vlucht te maken. Indien de organisatie op even grootscheepschë wijze wordt opgezet als bij de Amerikanen, dan is er ook geen enkele reden waarom dit niet zou gelukken. Het is mij niet bekend, waarom in het comité geen vertegenwoordigers zitting heb ben genomen van de Marine en van den Marine-vliegdienst. Ik begrijp dit niet. Waar toch volgens de berichten de opzet is den tocht te maken met een vliegboot en het geheele traject over water wordt afge legd, ligt het voor de hand, dat de beste adviezen verkregen kunnen worden van een zeevliegdienst. De navigatie, het bestek maken op de lange trajecten, die buiten zicht van den wal moeten worden gevlogen, kan slechts door een zeeman geschieden, terwijl de vliegers, die met' de boot op het water in havens enz. moeten manoeuvreeren uitstekende zeevliegers moeten zijn. Protestvergadering te 's-Hertogcnbosch. In een Zondagmiddag te 's-Hertogenbosch op uitnoodiging van het plaatselijk comité van actie samengesteld uit vertegenwoor digers van negen organisaties n.l. A.R.K.A., R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Pau- lus, R. K. Bond van politiepersoneel St. Mi chael, R. K. Bond van personeel bij P. T. en T. St. Petrus, Bond van leeraren bij het R. K. Middelbaar onderwijs St. Bonaventura, R. K. Bond van directeuren en leeraren bij het nijverheidsonderwijs, R. K. Onderwij zersbond, R. K. Onderwijzeressenvereeni- ging en R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel gehouden gewestelijke pro testvergadering is, nadat het woord gevoerd was door den heer van den Broek, bonds voorzitter van St. Petrus uit Utrecht en den heer van der Ligt, onderwijzer te Boxtel, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De plaatselijke R. K. Centrale van Over heidspersoneel te 's-Hertogenbosch in ver gadering bijeen op 14 Dec. 1924 met ver schillende vertegenwoordigers van gelijke R. K. organisaties uit dezen kring gehoord de besprekingen en gelet op het feit, dat de Regeering terwille van den tij delijk bestaanden financieelen nood blij vende maatregelen ter verslechtering van de positie van het overheidspersoneel heeft ge nomen en eenmaal verkregen rechten heeft teniet gedaan overwegende, dat deze opvatting in strijd is met het rechtsgevoel betreurt ten zeerste, dat de regeeriftg ge meend heeft deze maatregelen eenzijdig te moeten nemen sluit zich aan bij de actie van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en verzoekt haar te blijven ijveren tot ophef fing van bedoelde maatregelen besluit deze motie ter kennis te brengen van de R. K. Kamerfractie en bovengenoem de Centrale." LONDEN, 15 Dec. Hedenmiddag heeft Austen Chamberlain zijn verwachte uit eenzetting van de vooruitzichten op het ge bied der internationale politiek gegeven. Hij zeide, dat het hem een groot genoe gen was geweest, deel te nemen aan de bij eenkomst van den Raad van den Volken bond. Met de betrekking tot zijn besprekingen, eerst' met den Franschen en daarna met den Italiaanschen premier en verscheidene voor aanstaande vertegenwoordigers van verschil lende staten, zeide Chamberlain, dat deze in den oprechten geest van den Volkenbond zelf zijn gevoerd. Hij wees er ten eerste op, dat het, met het oog op de verantwoorde lijkheid, weike hij thans draagt, van ontzag lijk voordeel is geweest in -persoonlijk con tact te komen met de hoofden der regee- ringen van Frankrijk en Italië; ten tweede, dat hij met de ministers, die rechtsstreeks verantwoordelijk zijn voor de buitenlandsche aangelegenheden dier landen wederzijdsche betrekkingen heeft aangeknoopt. Hij wilde nadrukklijk verklaren, dat bij de besprekin gen, hetzij te Parijs of Rome, het doel der ministers, die hij- heeft ontmoet, steeds is geweest, de moeilijkheden hunnerzijds uit den weg te ruimen, geen moeilijkheden voor andere volken te scheppen eu tot een zoo nauw mogelijke samenwerking te ko men, doch nimmer ten koste van de afwe zigen. Hij geloofde, dat als er een steno- g-aaf aanwezig was geweest en de wereld had medegedeeld wat er bij deze besprekin gen was geschied, de wereld gerustgesteld zou zijn geworden door de houding der mi nisters, die er bij waren betrokken. Betreffende het standpunt der verschil lende regeeringen ten opzichte van het pro tocol van Genève verklaarde Chamberlain, dat hij niet in de gelegenheid was eenige meening namens de Britsche regeering ken baar te maken, daar de eerste bijeenkomst der Britsche ministers, waarin met de be raadslaging over het protocol van Genève een begin was gemaakt, pas den dag zelf of den dag na zijn vertrek uit Londen heeft plaats gehad. Hij had reeds het een en an der vernomen, doch kon geen aanwijzing f-even .o^t-ent de houding der Britsche re- peering cf zij de verwerping of de aanvaar ding van een amendement, de vervanging van het protocol of iets anders. Evenmin bad hii ove- intergeallieerde schulden gesproken. ,,Ik heb niet de pre tentie, dat wij groote feiten hebben beslo pen," verklaarde bij, „doch elkeen heeft ziin best gedaan, een samenwerking tot stand te brengen in de gemeenschappelijke belan- £en." Daarna besprak Chamberlain de kritiek van Trevelyan, minister van onderwijs in 'ml kabinet-MrcDonald, oo de politiek der nieuwe regeering ten opzichte van Egypte en Rusland. Hij zeide in Genève tal van gelukwenschen te hebben ontvangen met de houding der regeering in de Egyptische cri sis en hü weet dat. deze houding de instem ming heeft van de buitenandscha kolonies in Egypte, voor welker bescherming Enge land verantwoordelijk is. Hii huid* jets aan uit de mededeeling, welke MacDonald aan 7»<slo»! nasia z<-nd en zeide, dat deze mede deeling de grondslag was van de geheele po- ,:-k der regeering in Egypte op dit oogen- blik. Hij bracht hulde aan de zuiverheid van de door MacDonaH ti'dens en na zijn be sprekingen met Zaghloel pasja te Londen ge volgde lijn. Hij betoogde, dat de moord op Sir Lee Stack het' hoogtepunt was van een langduri ge agitatie, die door Zaghloel pasja en zijn naaste omgeving aangemoedigd was. Toen hij zijn ambt aanvaardde besefte hij, dat deze toestand niet lang meer kon voort- J"-en. De moord noopte tot onverwijld han delen. Chamberlain herinnerde er aan dat de mededeeling, welke destijds bij het herstel van Egyp'e's onafhankelijkheid aan alle buitenlandsche mogendheden werd gezon den, verklaarde, dat het einde van het Britsche protectoraat over Egypte geen verandering bracht in de status quo der an dere mogendheden in Egypte zelf. Deze me dedeeling en de onafhankelijkheidsverkla ring, waarin Engeland de regeling van ver- srheiJene ovnte" tot nader overieg voor behield, zijn het Charter van Engelands hui dige positie in Egypte. Zij vormen den "-ondslag en de hcoo van de politiek der Britsche regeering. De positie van Enge land is zeer speciaal en brengt als zoodanig, c-twI" vmmliebtintfen mede: de Britsche belangen zijn van groote beteekenis voor de wereld en van vitale beteekenis voor bet Britsche Rijk. De regeering koestert niet den wensch in te grijpen in de onafhankelijk heid, welke zoo kort geleden aan Egypte is verleend. Hetgeen de Egyptische regeering g'-v-aagd. is dat zü trr) pn ni<>t tegen Ac Britsche regeering zal arbeiden, dat zij zich zal kwijten van de plichten, die aan elke regecrina in bet gebied van het Britsche Rijk 'itn oogelegd en voor welker nakoming de Britsche regeering z,ich tegenover bet buitenland verantwoordelijk heeft ges'eld. Indien de Fgvptisohe regeering haar pFcbt doet, zal zij geen betere en loyaler vrienden jiti de -..'--mg en het volk van Groot- Briiannië hebben. Tpr. onzjrbt" van dp kwes'ie of Ac Egyptische aangelegenheid al of niet aan den Vo'kenbond moet wo-^en voorgelegd, zeide Chamberlain dat de Bri'schc en de huidige Egyptische regeering in vriendschao- pelüke verhouding staan tot elkaar en dat hii hp-mfr\ ft»! de aang•Ivenheid oo een voor bei-te zijden bevredigende en vrierd- schappeliike wijze zal worden geregeld. Kr bestaat daarom geen aartleiding om den Vol kenbond. er in te kennen en er staat niets in het Covenant dat de interventie van den zulkp aangelegd-boden ei«rht. In tegendeel, er is een artikel, dat juis' een speciale regeling, zooals er tusschen Enge land en Egvpte bestaat, erkent. Aangaande het irrigatiestelsel van Gezirah ve-klaarde Chamberlain, dat niemand, be halve een dwaas, ooit heeft verondersteld, dat de Britsche regeering voornemens was Egypte door droogte uit te hongeren. Dit is nooit in de gedachte van Lord Allenby of in die van de Britsche ministers opgekomen. Indien de Britsche regeering tegenover een welgezinde 'Egyptische regeering staat om te onderhandelen, een .regeering, die zich loyaal houdt aan de voorwaarden, waarop de Britsche samenwerking is gebaseerd, dan zal zij haar uitnoodigen mede te doen aan hef orde-enek naar hef beschikbar water voor Soedan, na ruimschoots met Egypte rekening te hebben gehouden; zij zal voorts voorstellen, dat de voorzitter van deze commissie van onderzoek, waarin Egypte en Soedan resp. vertegenwoordigd zouden zijn, "it geheel neutrale zijde zal worden geko zen. Sprekende over den brief van Zinowjew,- zeide Chamberlain, dat de regeering hem het eerst uit een bepaalde bron had ont vangen, en dat zijn geheele loop, van zijn oorsprong tot het oogenblik, waarop hij de regeering bereikte, bekend is. De mededeeling van het bestaan van den brief was daarna door de regeering ontvan gen uit een andere bron, geheel onafhanke lijk van de eerste, en uit een derde en vier de, wederom geheel onafhankelijk van de anderen. Omtrent de authenticiteit van 't document zijn overtuigende bewijzen ontvangen. De onderhandelingen, welke geruimen tijd zijn gevoerd met betrekking tot het gebruik van het water van de Gash, die door de Ita- liaansche kolonie Eritrea in Soedan stroomt, zün in gunstiger zin beëindigd. Nadat de, aangelegenheid gedurende eenlgen tijd door de Britsche er Italiaansche regeeringen was besprokeh, was zij aan de gouverneurs- generaal van Soedan en Eritrea voorge legd, die de vorige week in Kartoem nota's hebben gewisseld, welke de termen der overeenkomst inhouden. De onderhandelin gen, ofschoon langademig, zijn steeds op de meest vriendschappelijke wijze gevoerd. BERLIJN, 15 Dec. Het Rijkskabinet is vandaag afgetreden. Rijkskanselier dr. Marx begaf zich vanmiddag om half vijf naar president Ebcrt om hem van de demissie van bet kabinet mededeeling te doen. *De rijkspresident heeft het ontslag aanvaard en den rijkskanselier verzocht tot de vor ming van een nieuwe regeering de ioopen- de zaken te willen afdoen. Reeds morgen zal Ebert de leiders der partijen ontvangen, teneinde met hen ver schillende mogelijkheden van een regee- ringsvorming te bespreken. Naar wij hoo- ren, is het niet uitgesloten, dat de rijks-, president reeds Woensdag een kabinetsfor mateur zal benoemen, waarschijnlijk echter eerst in den namiddag als de fractie van het Centrum vergaderd heeft. In geen geval zal Ebert een sociaal-democraat opdragen bet kabinet te vormen, daar hij van mee ning is, dat het niet aankomt op de rela tieve grootte van de verschillende fracties, maar op de mogelijkheid van een coalitie vorming. Men acht het waarschijnlijk, dat hij iemand uit de rijen van de Duitsche Volkspartij of van het Centrum zal kiezen. Tot welke van beide groepen hij zich het eerst zal wenden, is nog niet bekend, In goed ingelichte kringen verzekert men, dat Ebert, zoo het nóch een vertegen woordiger van de Duitsche Volkspartij, nóch iemand van het Centrum zou geluk ken een kabinet bijeen te krijgen, zich zal wenden tot graaf Lerchenfeld, den vroege- ren Beierschen oremier, die tot de Beiersche Volkspartij behoort. Voor het geval alle pogingen mislukken, zou Ebert in het uiter ste geval iemand, die buiten de partijen staat, opdragen een kabinet te vormen. DE NIEUWE RIJKSDAG, BERLIJN, 15 Dec. De nieuwe Rijksdag komt vermoedelijk op 5 Januari bijeen. PARIJS, 15 Dec. Gauvain verzekert in het „Journal des Débats", dat de Fransche re geering geen nota heeft gezonden aan de Spaansche regeering betreffende Marokko, doch slechts onderhandelingen begonnen is. Het is weinig waarschijnlijk, dat deze met de huidige regeering tot een resultaat zul len leiden. Het is de vraag of het Directo rium een beslissing zou' durven nemen in zake den afstand der ontruimde zóne en of een latere regelmatige regeering een derge lijk besluit eventueel zou ratificeeren. In elk geval moet Frankrijk op 't oogenblik uiterst voorzichtig zijn en niet luisteren naar de genen, die thans een bezetting van het Rif gebied prediken. Dit zou eenerzijds enorme technische moeilijkheden medebrengen en anderzijds het gevaat van het opnieuw op laaien van den vreemdelingenhaat in geheel Marokko Daarom moet Frankrijk zich er vooreerst toe bepalen waakzaam te blijven en eventueele invallen af te slaan. Mocht Spanje geheel tekort schieten dan kan nie mand Frankrijk het recht betwisten voor eigen veiligheid te zorgen door de bezetting van strategische punten op de in de be staande overeenkomsten slechts vaag aan geduide grens, Maar elk verder gaan zou gevaarlijk zijn. LONDEN, 15 Dec. Officieus wordt be vestigd, dat de Britsche regeering de ge beurtenissen in de-Spaansche zóne van Ma rokko met groote aandacht volgt en dien aangaande voortdurend overleg pleegt met de Fransche regeering. Men verwachtte, dat Chamberlain heden avond in het Lagerhuis over deze quaestie een verklaring zou afleggen, hetgeen echter op dit oogenblik nog niet is geschied. PARIJS, 15 Dec. Er wordt bevestigd, dat er sedert eenige dagen in Madrid besprekin gen plaats hebben tusschen de Spaansche regeering en het Fransche gezantschap te Madrid betreffende de ontruiming van de Spaansche zóne in Marokko. PARIJS, 15 Dec. Het bulletin omtrent den gezondheidstoestand van Herriot zegt dat dc nacht gunstiger is geweest ondanks eenige pijn. Hedenochtend heeft Herriot de ministers van oorlog, handel en landbouw, alsmede prof. Pinard, Kamerlid voor Parijs, ontvan gen. LONDEN, 15 Dec. De nieuwe Fransche gezant, de Fleuriau, is gisteren te Londen aangekomen en heeft vandaag zijn werk zaamheden aangevangen Het orgaan van de Duitsche soc. partij, de „Vorwarts", gaat in op een mededeeling van de „Daily Mail", volgens welke spoedig een proces zal worden gevoerd tusschen de Duit sche firma Krupp en de Engelsche firma Vic kers over de betaling van een reer groot bedrag, hetwelk Krupp van de Engelsche firma eischt op grond van een overeenkomst van 1902, waarbij de firma Vickers zich be reid verklaarde Krupp een tantième te ge ven voor eiken zuude» voor een granaat, welke volgens de ontwerpen van Krupp (bij Vickers) werden gemaakt. Bij het uitbreken van den oorlog staakte Vickers de betalin gen. Zij beroept zich op art. 299 en 306 van het vredesverdrag, volgens welke alle ver dragen tusschen tijdens den oorlog vijan delijke mogendheden doot het uitbreken van den oorlog opgeheven zijn Gebruik tusschen de verschillende landen vóór den oorlog was het. betoogt de „Vor warts", elkaar wapens en munitie te leveren Maar het grenst aan het ongeloofelijke, wan neer men nu hoort, dat een Duitsche firma eenige jaren na den oorlog een actie instelt tegen een Engelsche firma om op grond van een oude overeenkomst haar deel op te eischen aan de oorlogswinst van den Engel- schen munitie-aanmaak Mei Engelsche gra naten zijn duizerden soldaten gedood. De firma Krupp vraagt voor elk schot een tan tième ESSEN, 15 Dec Naai aanleiding van de berichten nopens het proces Krupp-Vickers deelt de firma Krupp ons in antwoord op een vraag het volgende mede' Het betreft bier aanspraken, welke de fir ma tegen Vickers in verband met het vre desverdrag en de rijkswet inzake de veref fening van schulden deed gelden en op grond grond daarvan moest doen gelden Toen Vic kers de aanspraken bestreed werd op ver zoek van en in nauwe samenwerking met de betrokken rijksautoriteiten en in nauwe sa menwerking met de betrokken rijksautori teiten een aanklacht ingediend bij het Duitsch-Engelsche gemengde scheidsge- reebtshof Zelf heeft de firma Krup bij den afloop van dit rechtsgeding, dat alleen maar onder haar naam wordt gevoerd,, geen be lang, aangezien volgens genoemde wet 99 pet der eventueele ontvangst aan het Duit sche Rijk komen, welks belangen de eenige maatstaf zijn geweest bij het indienen der aanklacht VEEMARKT TE ROTTERDAM, Prijsnoteering van Dinsdag 16 December. Vette koeien le kw 65, 2e kw. 53, 3e kw. 38; vette ossen le 60, 2e 50, 3e 38; vette stieren 54, 46, 37; vette kalveren 130, 115, 95. Alles in centen per Kg, Nuchtere kalveren 24, 16; nuchtere kalveren 35, 28 (voor de fokkerij) biggen 14, 8; paarden 385, 165; kalfkoeien 500, 415; melkkoeien 480, 340; vaarzen 285, 185; pinken 190, 105; graskalveren 130, 60. Alles in guldens, per stuk. Vette runderen, aanvoer ruim, handel ma tig, prijzen iets stijgend. Vette kalveren kleine aanvoer, vlugge handel, hoogere prij zen. Graskalveren voldoende aanvoer, han del redelijk. Nuchtere kalveren flinke aan- vccr, vlugge handel, hoogere prijzen. Stieren weinig aangevoerd, geringe vraag. Fok- en melkvee minder aangevoerd, handel stil. Paarden kleine aanvoer, handel vrij goed. Biggen kleine aanvoer, stille handel. Mager vee beperkte aanvoer, handel lusteloos. ROTTERDAM, 15 Dec. Aardappelen Zeeuwsche bonte f 5.406, id. blauwe f 5.40 6, poters f 3.254, Zeeuwsche eigenhei mers f 5.40—5.80, blauwe eigenheimers f 5.255,75, Brielsche eigenheimers f 5.80 6.25, bravo's f 5.506, Redstar f 4.50— 4.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 10 —13. Fijne 2aden. Lijnzaad voer f 2224, zaai f 2729, mosterdzaad bruin f 6875, idem geel f 30—33 blauw maanzaad f 4244, kar- wijzaad f 3840, koolzaad f 2728, kana riezaad f 2326, zonnebloempitten f 1819 Ajuin met geringen aanvoer, groote f 4, kleine f 6—6.25. Vee. Ter markt waren aangevoerd 424 vet te runderen, 137 vette- en graskalveren, 2002 schapen of lammeren, 1094 varkens. De prij zen waren als volgtkoeien le kw. 115— 125 ct., 2e kw. 110100 ct., 3e kw. 9585 ct., ossen le kw. 102%122%, 2e kw.105 95 ct., 3e kw. 9080 ct.kalveren le kw. 190220 ct., 2e kw. 175150 ct., 3e kw. 125120 ct.schapen le kw. 95—100 ct. 2e kw. 8575 ct., 3e kw. 6555 ct. lam meren 110120 et. varkens le kw. 8484 ct., licht soort 72—78 ct., alles per Kg. Vet vee met redelijken handel, prima kw. iets boven noteering. Vette kalveren ook re delijk verhandeld, prijzen duur. Varkens met redelijken handel tot stationaire prijzen. AMSTERDAM, 15 Dec. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw sche Bonte f 66.30, id. Blauwe f 5.756, id. Eigenheimers f 6, id. Bravo's f 5.50, id. Industries f 5.50, id. Roode Star f 4.70 5, id. Blauwe Eigenheimers f 5.505.75, Geldersche Roode f 4.60, id. Bravo's f 5.755.90, Friesche Borgers f 5.906, id. Blauwe Borgers f 5.50, Zeeuwsche Eigen heimer poters f 4.25—4.75, id. blauwe poters f 3.253.50, id. bonte poters f 3.25 3.50, Hillegommer Zandaardappelen f 6.50 7, Drentsche Eigenheimers f 3.254, id. Roode Star f 33.25 per hl. AMSTERDAM, 15 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 530 vette koeien, prijzen le qual. f 1.20—1.30, 2e qual. f 1.05—1.20, 3e qual. f 0.851.05 p. kg; 100 melk- en kalfkoeien f 375525 p. st.; 46 vetth kal veren le qual. f 1.151.25, 2e qual. f 1.05 1.15 p. kg; 60 nuchtere kalveren f 1427, 277 schapen f 4655 per stuk; 637 vette varkens. Holl. le qual. f 0.960,98, 2e qual. f 0.94—0.96; Overz. en Geld. le qual. f 0.96 0.98, 2e qual. f 0.94—0.96 per kg; 33 paar den f 150—300. APELDOORN, 15 Dec. Eieren. Aanvoer 10.000 stuks. Prijzen f 8 a 13, gemiddeld f II. Handel gewoon. AXEL, 13 Dec. Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 13.50, rogge f 11.50, gerst f 14, haver f 11.50, erwten f 17. OUDEWATER, 15 Dec. Kaasmarkt. Aan voer 56 wegens, inhoudende 2520 stuks, we gende 12600 Kg. le soort 5760, 2e idem 5761; rrksmerk 6165. Handel traag ALKMAAR, 15 Deo Vee Aanvoer: 43 koeien (vette) 180500, 5 vette kalveren 130—180, id. per K.G. 1.70—1.90, 19 nuchtere id. (slacht-) 12—34, 9 schapen (vette) 3841, 994 vette varkens, per K.G. zware varkens 0.780.82, zouters 0.68 0.74, Londensche varkens 0.680.72. BOVENKARSPEL (Station). 15 Dec. Uien, groote gele 3 103.40, drielingen 5.65 5.90, per baal Aangevoerd 75 baal, le bloem kool 19.50—24.50, 2e td. 6—11.75, 3e id. 1.703 per 100 stuks. Aangevoerd 2930 stuks. Roode kool 3.30430, gele kool 2.303.60 per 100 K.G. Aangevoerd resp. 10450, 6200 K.G Spruitkool 2.953.50 per 15 K.G Aangevoerd 30 zak. EDE, 15 Deo (Weekmarkt) Eieren 10 12.50 per 100 st. Biggen f 1016 per stuk. Aangevoerd 25.000 e'eren. 75 biggen. GORINCHEM, 15 Dec Vee Op de vee markt waren aangevoerd: 229 koeien, 6 nuchtere kalveren, 98 overloopers, 326 big gen. Men besteedde voor: kalfkoeien 425 500, melkkoeien 320425, kalfvaarzen 200275, pinken 100150, nuchtere kalveren fok 1822. Idem export 12 18, Overloopers J 2035, biggen 616. Boter 1.45—1.50 per KG Eieren 0.10%011 per stuk. Aanvoer redelijk, handel werriig KAMPEN, 15 Dec (Weekmarkt) Eieren aanvoer 10.000 stuks, 1213 per 100 st Boter 2.70 per K.G. kippen 1.802.25, konijnen 2.503.25 per stuk, Russchen matten 10—12 per rol NIJMEGEN, 15 Dec. (Weekmarkt). Var. kens. Aanvoer 121 vete varkens, k.g. 3438 ct., 557 biggen, per stuk 813, Handel vlug. Vee. Aanvoer 33 vette koeien, per k.g. 56—60 ct., 8 vette kalveren 54—62 ct., 118 nuchtere kalveren f 1527, 10 schapen 27—38. Handel matig. Eieren. Aanvoer 20.000 ldpeicren, per 100 stuks 11—12. ROERMOND. 15 Dec. Eieren. Aanvoer 209.009 stuks. Hoogste prijs 14.70, middel 12.35. laagste 10.—. TIEL, 15 Dcc. Fruit. (Tielsche Veilrngs- vereeniging.) Goudreinetten 8—18 ct., belle fleur 715 ct., Bergemotten 47 ct., stoof peren 36 ct., ijsbonten 46 ct., zoete ap pels 814 ct., alles per k.g. TIEL, 15 Dec (Weekmarkt.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 245 var kens en 239 biggen Prijshoudend; varkens f 20- -80, biggen 616. Vee. Op de markt was vel vee matig aan gevoerd, handel vlug, prijshoudend. Vet vee, le kwal 57%60 ct., id 2e kwal. 52% 75% ct per k.g. Kalfvee, weinig aange voerd, redelijken handel. Kalidragende koei en 350440, vaarzen 330420 Fokvee weinig aangevoerd, handel flauw; bokkelin- gen 170—220, kalveren ..iet aangevoerd. Granen. Tarwe ruimde bij minder aan voer langzaam op. Haver moeilijk verkoop baar, Rogge was beter te plaatsen. Groene erwten worden weinig verkocht; houders willen tegen de genoteerde prijzen veelal niet afgeven. Voederartikelen onveranderd. Tarwe 10 50-12.25; rogge 8.50—9; gerst f 7—8, haver 4.50—6.25, groene erwten 11—14, gele id. 11—14, alles per H.L. Boter en eieren Boter, aangevoerd 25 k.g., was iets lager en deed van 22.50 per k.g. De 40.000 stuks eieren werden ver handeld tegen 1112% ct., dus iets lager dan vorige week Eieren van pas beginnen» de hennen deden 78 ct. per stuk. IJMUIDEN. 15 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 20 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgttarbot 2.302, tongen 2.301.45 per kg griet 59— 34, gr. schol 3330, md. id. 3733, zetschol 4738, kl. schol ƒ3129, 25 9.50, scharren ƒ26—15 p. 50 kg; roggen ƒ32—15 per hoop; vleet ƒ9.50—0.95 per stirk makreel 26, pieterman en poon 22 10, gr. schelvisch 5950, mid. id. 5240, kl. md. id. 40—29, kl. id. 2618168 per 50 kg kabeljauw 8870 per 125 kg gr. gullen ƒ34—24, kl. id. ƒ2110.50, wijting 14—6 per 50 kg. IJMUIDEN, 15 Dec. Het Fransche stoomschip „Castor" kwam hier van Bou logne binnen met 2152 kisten versche haring e 451 kisten versche makreelen. De stoom trawler IJM. 80 (Hasenkamp) kwam even eens van Boulogne binnen met 700 kisten versche haring, bestemd voor doorvoer naar Duitschland. •VLAARDINGEN. 12 Dec. Binnen van de haringvisscherij VL. 208. 34 lastVL. 80, 32 last VL. 103, 38 lastVL. 167, 32 lastVL. 93, 1 lastSCH. 447, 5 last j SCH. 210, 7 last. WINSCHOTEN, 15 Dec. (Weekmarkt.) Aangevoerd waren 38 paarden, 358 varkens, 151 schapen en 6 geiten. Prijzenwerk paarden 125175, slachtpaarden 80—» 125, biggen 1015, loopvarkens 1525, ^udc varkens 60100, drachtige varkens 70115, vette varkens 3438 ct., Londen sche varkens 3132 ct., zouters 3235 ct., alles per kg, drachtige schapen 2836, vette schapen 3548, vette lammeren 26 36, weidelammeren ƒ1625, geiten ƒ8 15. Lager noteerden 2e soort drachtige schapen loopvarkens 2e soort oude var kens, 2e soort drachtige varkens en vette varkens. Hoogere prijzen brachten op de beste vette schapen, dito vette lammeren, de beste Londensche varkens, de beste zouters, de beste oude varkens, eerste soort drachtige varkens, terwijl de beste werk paarden en tweede soort slachtpaarden belangrijk hooger noteerden. Tegen on geveer gelijke prijzen werden omgezet de beste drachtige schapen, tweede soort vette schapen, tweede soort vette lammeren, tweede soort weidelammeren, biggen,tweede soort Londensche varkens, tweede soort Zouters, geiten en tweede soort wei kpaarcen. Handel redelijk. VOLENDAM, 13 Dec. De .Zuiderzee- visscherij was in de afgeloopen week zeer schraal. De spieringaanvoer was slechts en kele vierlingen per span. Men besteedde van f 2.25 tot f 4.50 per vierling. Haring is er niet aangeroerd. Garnalen golden f 4 per lit, bot 35—41, ct., hoekschar 28—31 ct. per-pond. ENKHUIZEN, 14 Dec. In de afgeloopen week waren de uitkomsten der Zuiderzeevis- scherij weinig loonen-d. Uit de vangsten bleek wel, dat er weinig visch (haring) in zee aan wezig was. Toch hadden de vangsten aan merkelijk beter kunnen zijn, als er meer wind was geweest. De totale vangst van Zuiderzee- visch bedroeg 1200 pd. hoekbot, 8576 stuks reepharing en 600 pd. hoekschar. Dc haring gold f 14.65—19.40 per tal, de bot f 19.95— 27.75, de schar f 17.10—23.05 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 Dec. Heden kwam hier van Yarmouth binnen de Duitsche stoom- treiler S. D. 60 (Johannes Vester) met 20 le dige kisten en 150 ledige vaten. De Duitsche stoomtreiler Kehdingen arriveerde hier van Gr. Yarmouth met 17.000 kg. versche haring. URK, 15 Dec. In de afgeloopen week zijn hier door 10—24 vaartuigen per dag aange voerd 1000 stuks Zuiderzeeharing prijs f 10.5015 en 15 tal sprot f 0.55—0,68 per tal 9040 pond spiering f 2.753.60 kuil, f 8—9 netspiering per 100 pond 171 man den garnalen f 1.25 per mand. De uitkomsten der visscherij langs de Noordzeekust zijn verleden week voor de Urker vloot ondanks meestal zeer mistig weder over het algemeen zeer voldoende, voot een deel ruim geweest. De motorbotters, die bij Terschelling gekord hadden, be- somden f 150200, maar ook f 300—500. Van de botters, die ter hoogte van IJmuiden naar sardijn en haring vischten met de dwars- kuil, besomdeu velen f 200350 per vaar tuig anderen, die de groote of wonderkui aan boord hadden en benuttigden, besomden zelfs tot f 8001200 per span, dus f 400 600 per vaartuig. Er waren echter ook kuilers, wien alles tegenliep, hetzij door geringe vang sten of prijzen. De postdiefstal van 37000 gulden voor twee jaren te Kerkrade gepleegd, en waarvan de beide daders, twee Duitschers voor enkele maanden werden gearresteerd en tot vol ledige bekentenis gebracht, zal Maandag 22 December voor het gerecht te Aken worden behandeld. Voor deze zaak bestaat in de streek veel belangstelling. De hooge Raad behandelde de cassatie beroepen van J. B. en G. J. M. van het R. tegeri arresten van het gerechtshof te Arnhem, die de rechtbank te Almelo wegens opruiing, in een vergadering van communisten tijdens het conflict in de textielindustrie in Twente, heeft veroordeeld tot resp. 5 en 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, In hooger beroep legde het hof te Arnhem resp. 4 en 2 maanden op, ook onder aftrek dér voorloopige hechtenis. Een groot aantal cassatiemiddelen is toe gelicht door mrs. Laman Trip, de Jong en de Leeuwe. De procureur-generaal nam onmiddellijk conclusie en kon door bijzondere omstandig heden de voorgedragen middelen nier nader beschouwen, in verband met het feit, dat uit het proces-verbaal van de zitting der rechtbank niet blijkt, dat een getuige, die bezwaar had tegen het afleggen van een eed, wel de belofte heeft afgelegd. Het onderzoek is deswege dus reeds nietig. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 12 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6