BERICHT. wmm ï!*t! u :u Woensdag 17 December 1924 47ste Jaargang No. 15819 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Het program van St. Michael. De vliegtocht NederlandIndië Nog eens: geestelijke dwang. Geen nieuwe vlootwet? Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT", ontvangen tot 1 Januari 1925, de nog verschijnende nummers ©MAT IS. DE A MINISTRAT1E. Vrijwillige Landstorm. Vereeniging tot bevordering der be langen van slecbtbonrefden. Personalia. Faillissementen. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANT EN Koningstraat 10 Haarlem. mm? m wc - j - r. Telegraphisch Weerbericht Agenda 18 December De qroote Studebaker Snow vd do neer Ed. Kimman in het Brongebouw Op den voorgrond het nieuwe Studebaker-mod|l 1925, Nationale Tentoonstelling van Post en Sierduiven. „Ajam". Verlof Drankwet. Het zoutgehalte van Rljnland's boezemwater. De Winkelsluiting. Het Belastingmerk. Tram uit de rails. KANTONGERECHT. Onbestelbare stukken. Faillissement nalatenschap A. van Houwelingen. Ds. P. E. Barbas t. De abonnementsprijs bedraagt eoor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij rooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers; 1426. 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenties 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 et per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alleabon; é's opditblad zijn, in evolgede verzekeringsvoorwaarden, i "Sflfin Levemlange g.-heele on A "7Cf| bij een ongeval met A «^C|| bij verlies van een and tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerin genI wUUU." geschiktheid tot werken; 1 doodelgken afloop. I tülj.™ 1 |QC bij verlies van een A Cf| bij een breuk van I 4 A bij verlies v an een een voet of een oog; f St.vs.™ duim of wijsvinger; I JU," been of arm; T andere ving er Zoolang de Bondsvergadering, tegen 31 Januari a.s. samengeroepen, om de actie van „St. Michaël" onwettig te verklaren, trog geen uitspraak heeft gedaan, verkeeren wij op Katholiek politiek terrein in een toestand van afwachten, 't Is goed, om ook in dien tusschentijd op de verschijnselen te letten. Van verschillende" kanten bereiken ons berichten, dat de kiesvereenigingen nader overleg tusschen het hoofdbestuur van „St. Michaël" en den Bond eischen. Anderzijds vernemen wij, dat de reeds voorgenomen oprichting van afdeelingen van het verbond „St Michaël". hangende de uitspraak van de Algemeene Vergade ring is opgeschprt. Dit laatste pleit voor de bezadigdheid van zelfs die kiezers in ons corps, die het met het gevoerde beleid en den gang van zaken niet eens zijn Maar die gezindheid dient dan ook tot uiterste voorzichtigheid të manen, 't Is heel gemak kelijk naast onze Katholieke Staatspartij, weer een nieuwe scheurmakerspartij te doen ontstaan. Laten we het beste aanne men, n.m. dat ze na eenigen tijd doodloopt; bet onheil der gestichte verwarring is niet gemakkelijk te herstellen en voor de hecht heid onzer toch reeds zoo verzwakte een heid zijn zulke herhaalde scheuren en breu ken zeker niet bevorderlijk. Deze overwegingen moeten er toe leiden, om, naast handhaving eenerzijds van onze beginselen omtrent de zuiverheid onzer po litieke organisatie, anderzijds alles te doen, om een nieuwe breuk te voorkomen Voor op dient dus te blijven staan, dat de vol gelingen van „St Michaël' formeel en daadwerkelijk afzien van het vormen van een partij i n de groote partij. Duidelijk moet dus komen vast te staan, dat het en kel gaat. om speciale wenschen op het ur gentie-program der R.K Staatspartij ver wezenlijkt te krijgen en niet om een blij vende, de groote partij ondermijnende or ganisatie. Sommige uitlatingen van het hoofdbestuur van „St Michaël" schijnen op deze bedoeling te duiden De heeren zijn niet heel duidelijk in hun uitspraken, noch erg consequent in bun opeenvolgende han delingen In een jolige beweging moet men echter wat over het hoofd zien; en wan neer nu komt vast te staan, dat men enkel en alleen tegen de huidige leiding van de R.K Staatspartij heeft willen ageeren en den Bond tot meer activiteit en tot het op stellen van een breeder programma heeft willen stimuleeren, dan valt er nog wel te praten Die herhaalde verklaringen van de leiding van „St Michaël". dat men n.m. het behoud der eenheid van de R.K Staatspartij vooropstelt, moeten toch beteekenis hebben. En wanneer men het er nu maar over eens wordt, daf in de R K Staatspartij geen cel- lenbouw kan worden toegelaten, dan kan de beteekenis van dien eenheidswenscb ver der onderzocht worden Misschien komen de Michaëlisten tijdens zulk een tactvol ge leid onderzoek wel tot de conclusie, dat hun bestaan inderdaad overbodig is! Door het dezer dagen gepubliceerde ver langlijstje hebben zij dat onderzoek nog al gemakkelijk gemaakt Wanneer iemand twee weken geleden zou hebben gezegd: ik "heb het concept-verkiezingsprogram van „St Michaël" in mijn zak, maar het is ge heim, dan zou menig reporter hem er mis schien 100 en meer voor geboden heb ben, om, wanneer hij het los had gekregen, tot de ontdekking te komen.... dat hij be kocht was Waarlijk daar zit in dat pro gram geen tien gulden sensatie! Opnieuw is al weer gebleken, dat de pap zoo heet niet wordt gegeten, als ze wordt opgediend. Zijn dat nu de uiterste wenschen, waarmee de Michaëlisten zouden bevredigd zijn en zich zelf overbodig zouden achter wanneer deze' in het urgentie-program der R.K Staatspartij waren opgenomen? Wel, laten wij dan nog eens gaan praten, want daar valt inderdaad over te praten! Voorop staat natuurlijk, dat deze jeug dige Roomsche democraten een beetje overvragen Dat moet men niemand in de politiek kwalijk nemen. Wij stellen hooge idealen, wetend dat er in de practijk wel het een en ander afgaat Wanneer dan alle R.K kiezers 80 pet van dit Michaëlisten- program al dadelijk kunnen onderschrijven, dan blijken die nieuwelingen nog zulke erg gevaarlijke menschen niet te zijn Er staan in de overschietende 20 pet. der punten een paar vergissingen, welke bij nader inzien nog wel zullen gecorrigeerd worden Daar is op de eerste plaats de eisch om het be drag der Staatsschuld zooveel mogelijk te dekken door verplichte rentelooze leenin gen Dat is een groote malligheid; geen ding, waarover wij elkaar in de haren moe- ttn vliegen: maar eenvoudig een malle ver gissing Er is dezer dagen door menschen van naam en gezag al het een en ander over die rentelooze leeningen geschreven. Men kan daar veel over theoretiseeren, maar het zal weinig moeite kosten om aan te toonen, dat verwezenlijking van dezen wensch enkel in ons land en dan nog wel dadelijk, een utopie is. En wij maken ons sterk, dat die dwaasheid dan ook heel gauw zal zijn weg te praten De rentelooze lee ning zal de eenheid van onze partij niet ver breken! Blijft over de ontwapening en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie Met veel in stemming hebben wij de formuleering van den eisch" omtrent uitvoering van Paus Be- nedictus' vredesprogram. krachtige mede- werking aan den Volkenbbond, internatio nale scheidsgerechten, beperking van leger en vlootorganisatie tot het noodzakelijk mi nimum enz gelezen. Dat kan alles zóó in het program der R.K. Staatspartij worden overgenomen Maar dan staat er plotseling aan het einde van punt vijf een inconse quentie n.m. „afschaffing van den dienst plicht". Dat is natuurlijk een vergissing. Immers in de voorafgaande punten worden een aantal gevallen opgesomd, waarvoor Nederland een weermacht zal moeten be schikbaar hebben. Maar dit voorop ge steld, kan toch niet in een verkiezingspro gram worden vastgelegd, dat de dienst plicht moef worden afgeschaft. Daarover kan eerst worden gepraat, wanneer de hoe grootheid en de organisatie van die mini mum-weermacht vaststaat. Ten slotte dc- bedrijfsorganisatie. De ei schen van St Michaël op dit punt vallen erg mee. Immers, men verlangt enkel het scheppen van de mogelijkheid bij de wet om bedrijven om te zetten in publiek rechtelijke lichamen. De practijk zal wel uitwijzen, dat het voor dit overgroote deel der bedrijven voorloopig nog een vrome wensch moet blijven; maar de „mogelijk heid" erkennen bij de wet, och, ook daar over valt të praten t Is dus alles bij elkaar zoo verschrikke lijk niet, wat de Michaëlisten willen Van on bedachtzaamheden zullen zij, bij nader inzien, nog wel terug te houden zijn, vooral wan neer zij bemerken wat o.i. vast staat dat 90 pet van ons kiezerscorps na goede voorlichting, van eenige jeugdige overmoe digheden niet wil weten. Nu het verlanglijstje van St. Michael er is, gelooven wij, dat bij een goede, leiding een breuk gemakkelijk te voorkomen is. Ook in Haarlem is, naar wij vernamen, dezer dagen besloten met oprichting van een afd. van „St. Michaël" te wachten. B' Receptie bij den Sultan van Deli. Op 22 November j.l. zijn naar uit de Deli- couranten blijkt de Holland-Indië vliegers in het paleis van den sultan van Deli te Medan ontvangen De sultan sprak hierbij een, later door controleur Ruycha vertaalde redevoering uit, waarna hij de vliegers welkom heette in Deli, en zijn buitengewone bewondering uit te voor hunne prestaties Spr zeide verder dat hij het zoo buiten gewoon mooi vond, omdat hef hier iets gold, wat nog nooit door Hollanders was beproefd, en thans reeds, de eerste maal, als volkomen geslaagd mocht worden beschouwd Vooral voor de jongeren, in de eerste plaats le jongere vliegers, noemde spr het een prach tig voorbeeld, waarbij naast de hulde aan de koene luchtvaarders hulde dient gebracht te worden aan Allah, voor zijn bescherming Spr. hoopt, dat de laatste twee étappes van de reis een even goed verloop zullen hebben, waarop hij aan het drietal mede deelt, dat hij ter herinnering van hun komst in Deli, waarover hijzelf zoozeer verblijd is, hun gaarne eenige bescherming wil aanbie den Aan den leider, van der Hoop, overhandigt hij daarop een zeer mooie zilveren cup, met een inscriptie, en aan de beide andere deel nemers ieder een fraaien cigarettenkoker, eveneens met inscriptie Voorts wordt aan van der Hoop overhandigd een oorkonde, bevattende de zoo juist door den sultan ge sproken woorden De aanwezigen maakten daarop een rond gang door het ontvangpaleis, hetwelk niet zal hebben nagelaten op de drie Hollandsche gasten een biijvenden indruk achter te la ten Tevoren had een huldiging in de Witte Sociëteit plaats gehad Het zwaarste deel van den tocht. Een redacteur van de Sumatra Post, die van der Hoop ondervro#g. schrijft o.a het volgende: Het zwaarste gedeelte van den tocht was AngoraAleppo De kwestie is, dat de Taurus hooger is dan de machine eigenlijk vliegen kan. 3400 meter „Daarom moesten wij vertelde van der Hoop onze route door den pas, de his torische Cilicische Poort kiezen En men kan zich zonder meer voorstellen, dat het vliegen door een bergpas heel wat stuurkunst vereischt Overigens was dit voor den heer van der Hoop en zijn metgezellen het mooiste en boeiendste gedeelte van de reis Een schit terend berglandschap, vol afwisseling Mooi, maar gevaarlijk. Er moest ongeveer 2000 M hoog gevlogen worden. De pas ligt 1700 M hoog Het interessantste van de reis vond de heer yan der Hoop echter de woestijngebie den tusschen Bushir en Karachi onmetelijke uitgestrektheden met hier en daar kale rots partijen En bijzonder mooi was ook de reis van Rangoon naai Bangkok, waar geheel ongerepte oerwoud-gebieden, een duizend meter hoog bergachtig gegroepeerd, zich uitstrekken Het is het beruchte tijger-gebied in Burma en Siam: als je daar een noodlanding moet doen.... Maar waar de vliegers in hoogere sfeeren zweefden, hebben zij geen tijgerver- halen te doen In ons nummer van Maandag j.l. heeft men kunnen lezen, dat „Het Volk" zich niet schaamt, op de meest weerzinwekkende wij ze, haai lezers tegen de Katholieke Kerk en haar geestelijkheid op te hitsen We doelen bier op (iet geval van den ge- vangenbewaardei ïf 's-Bosch, van een Ka tholiek gedoopte die zich tegen het uitdruk kelijk verbod van de Geestelijke Overheid georganiseerd had in den (rooden) Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond en lid was van de sociaal-democratische partij. De bi) deze historie betrokken geestelijke, de Weleerw heer H van Wagenberg, kape laan te 's-Bosch, deelt over deze zaak het volgende mede aan „De Tijd"; In „Het Volk" wordt weer eens heibel ge maakt naar aanleiding van het optreden van eep priester tegenover het socialisme De voorstelling van het geval, met de noodige tragische tooneel-ingrediënten geënsceneerd, is eropi berekend indruk te maken Het meest curieuse van he' geval is, dat de man van de regie en een der hoofd-acteurs in- twee verschillende rollen optreden, anders" middenkamers en andars voor het publiek.. Deze handige veelkunstenaar is Van Schijn del Ik ben niet van plan. veel woorden aan deze historie naar den historie-trant van „Het Volk" te verspillen Ik zal eerlijk de toedracht zeggen van wat mij er toe leidde den persoon in kwestie, lid der S.D.A.P., de H.H Sacramenten toe te dienen Niet om mij te rechtvaardigen tegen over de socialisten Daaraan voel ik niet de minste behoefte als aan een onbegonnen werk Maar om wille van onze eigen men schen, die natuurlijk zullen worden lastig ge vallen met dit staaltje van z.g geestestyran- nie. Ik ben bij Maas geroepen en heb hem ge zegd daar ik wist van zijn lidmaatschap der S.D.A.P., waarvan hij iu gezonde dagen geen geheim maalAe, dat hij, om de H.H. Sacramenten der Katholieke Kerk te ontvan gen en na zijn dood een kerkelijke begra fenis te ontvangen, zijl. lidmaatschap der S.D.A.P moest prijsgeven Dat ging niet op één oogenblik Tenslotte echter besloot hij als een ge hoorzaam zoon der Katholieke Kerk, die het socialisme heeft veroordeeld, het lidmaat schap der S D A P vaarwel te zeggen Zijn vrouw en kinderen hielpen mee Ook Van Schijndel spoorde den zieke aan, te doen wat nopdig was om als Katholiek te kunnen sterven Fn als zij soms met vreemd soortige motieven werkten, heb ik niet op gehouden telkens te herhalei dat de zieke uit eigen overtuiging moest handelen, dat zonder dit geen tusschenkomst der Kerk hem baten kon Nog eens. Van Schijndel, die nu kabaal maakt en met een tegenstrijdige verklaring van den zieke pavoiseert. verloo hent zijn eerste houding die ik tt Uoedei trouw voor eerlijk heb aangezietf Met wat na de H. Bediening gebeurde heeft dit geding, voor zoover ik erin betrokken word. niet- te ma ken Ik heb gewoon als katholiek priester mijn plicht gedaan er in zulk een geval zal iedere andere priester evenals ik zelf. op dezelfde wijze handelen Van Schiindel heeft o.a tot zijn vriend gezegd ..Als het mij te doen stond ik vo!g4t den raa" van den priester J3aar was ik zelf bij Welnu Van Schiindel als gij in het geval- Maas komt te verkeeren dan weet gij, wat u te wachten staat ntn al- katholiek te ster ven Moge God u de genade verleenen, in het aangezicht des doods tenminste g„en dub bele rol te spelen Tk verdenk u liever piet van oozet Men kan toch socialist worden en dus zijn katnolieke geloot vaarwel zeggen, en tóch eerliik en fatsoenlijk blijven? Gij zift d-is wel niet bii u» zieken kame raad gebleven, oogenschijnlijk om hem en den priester en de familie van de" zieke te helpen, rekenend op de gelegenheid,later als een ooggetuige uw nieuw ontr-den in een tegenrol meer gezag bij te zetten? Tk denk hever. dat hee' u» geste een te rugkrabbelen bef eekent uit zekeren angst voor de partij Gii ueliikt de kreeft Ik ken u niet meer terug Toen leek" gij zwart aan gestreken en nu komt gii rood ia rood als een kreeft, te voorschijn maar dan een, die hoef.gekookt op hef partij-vuur7 Voor mij is deze kwestie hiermee uit De socialistische propaganda ga haar gang On ze menschen weten thans de toedracht dtp ik als priester verklaar eerlijk te hebben weeruegeven Ook hebben onze menschen een keer te meer kunnen ervaren welke de verhouding is van het socialisme tot hef ka- tho'ieisme Indien de S.DA.P behoefte eraan heeft zich „trotscb" over dit geval te verheffen, zooals „Hef Vo'k" scnriifi. dan wordt ze bliikbaar ook niet verwend van den kant der -f, 'ërfpnooten in het Zuiden Tot zoover de verklaring van den wel eerw heer H van Wagenberg, die dc af schuwelijkheid der misleidende anti-katho lieke propaganda in ..Het Volk" voldoende aantoont In de Dinsdag gehouden avond-vergadering der Tweede Kamer, liet de Minister van Ma rine zich in een dispuut met den heer Dres- selhuys zoodanig uit, dat deze er later de gevolgtrekking uit trok. dat de Minister „voorloopig afzag van eenige vlootplan, of een nieuwe vlootwet totdat zou vaststaan, aan welke Volkenbondsverplichtingen ons land zou dienen te voldoen Deze gevolgtrekking werd door den minis ter niet weersproken Er is dus reden om aan te nemen dat deze regeering de nieuwe vlootwet niet meer zal indienen. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzrn voor Hollandsche meis jes, die hier geer. tehuis hebben Tel 1671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen cm versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Dóüderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Men verzoekt ons opname van het vol gende: Onder de aandacht van belanghebbenden wordtg ebrachf dat de werving voor den ge wonen landstorm Igeen Kaderlandslorm) met ingang van 1 Jan 1925 wordt gesloten De toelating van jongelieden, geboren in 1918, is voorloopig gesloten zoodat alleen zij. die in 1906 en 1907 zijn geboren zich nog tot dien datum kunnen verbinden Tegenwoor dig kan een iongeling, die een dienstplichtig nummer heeft getrokken zich na de loting niet meer bij het instituut verbinden. Blijkens het voorloopig verslag wordt over wogen in de toekomsï alleen voor deze laat ste categorie de gelegenheid tot aansluiting bij den landstorm open te stellen. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging, hield Zaterdag een goed be zochte ledenvergadering bij Brinkmann Medegedeeld werd o.a. dat door een zeer belangstellend lid 4 groep-telefoons, elk voor 20 aansluitingen worden geschonken; één dezer toesteller is aan de afd Harlem toe gewezen Verwacht wordt dal deze groeps- telefoons dt slechtboorenden vn groot nut zullen worden voor het bijwonen van al lerlei bijeenkomsten en dt de milde schen king het gebruik en de ontwikkeling van den toestellen zal bevorderen De bestuursleden. Dr. van Giese en de heer Carp, die beide van de oprichting af de afdeeling mede leidden, traden af zij k<ri- den zich tot hun spijt niet meer beschikbaar stellen Her werd door de vergadering harte lijk dank gebracht. In hunne plaats werden in het bestuur verkozen di hee' S Kram- minga, oorarts en Mevr. van Orden. Zaterdag a.s. houdt de vereeniging, die in totaal ruim 4000 leden telt, een buitenge wone algemeene vergadering in het Jaar beursgebouw te Utrecht I besproken en voor zoover de bloementeelt betreft, wordt daarin nog al eens een ver keerde voorstelling van zaken gegeven, al dus het Weekblad voor Bloembollencultuur. Ongetwijfeld is door het hooge zoutgehalte in de jaren 1921'23 veel schade aan de Tuinbouw in het algemeen toegebracht en in de Bloembollenstreek aan die tuinbou wers, die naast bloembollen andere ge wassen teelden, die begoten moesten wor den. Werd daarvoor slootwater gebruikt, dan bleven de gevolgen niet uit, en ging het gewas geheel of gedeeltelijk verloren. Aan te veld staande bloembollen, en dus aan de eigenlijke bloembollencultuur, werd echter, voor zoover bekend, geen schade toege bracht. Het is misschien wel goed, dit hier even te constateeren. Niettemin is de schade, al is die in ver houding tot de geheele cultuur veel min der dan in andere tuinbouw-centra, vrij be langrijk geweest voor de getroffenen en zou veel voorkomen hebben kunnen worden, wanneer de slachtoffers geweten hadden wat hun boven het hoofd hing, met andere woor den, wanneer het zoutgehalte van het water geregeld gepubliceerd ware Met het oog op de mogelijkheid, dat de verzilting van het water zich zou kunnen herhalen, verheugt het ons, dat wij voort aan geregeld mededeeling kunnen doen van de resultaten van het tweemaal per week gedane onderzoek, door een onzer leden in gesteld, naar het zoutgehalte van het sloot water (op één bepaalde plek) op zijn kwee- kerii, gelegen in de nabijheid van de Leid- schevaart te Heemstede. Tot het trekken van conclusies is het noo- dig te weten, dat een gehalte van 1 gram keukenzout per liter voor de meeste plan ten schadelijk is, 0.500.60 gram is meestal onschadelijk, hoewel voor teere planten, als varens, orchideeën en dergelijke niet te ge bruiken. Voorloopig is het plan de resultaten van het onderzoek éénmaal per maand te oubn- ceeren, tenzij toenemend zoutgehalte aan leiding geeft direct te waarschuwen. Geslaagd voor -het diploma kantoorsteno graaf, mej. J. van Houten, leerlinge der Er kende Pontschool, Ripperdapark 24. Gisteren werden in staat van faillissement verklaard; C. Th Blokker, broodslijter te Nieuw- Vennep; curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem. C. A. J. Bergfeld, manufacturiër te Assen- delft; curator mr. K. G. Th. Westerling, te IJmuiden, H. A. Jansen, stucadoor te Velsen, Wij- kerstraatweg; curator mr. A. F. H. Schreurs, te Haarlem H. J. Haarmans, steenkolenhandelaar, te Velsen; curator mr. M. van Toulon van der Koog, te Haarlem. C. Gouda Hz., zeevischhandelaar te IJmui den, Wilhelminastraat 11; curator mr. F. J. Gerritsen, te Haarlem. M. Sminia, sleeper, te Haarlem, Antonie- slta&t 51; cur. mr. B Bouman, te Haarlem. G J. Verwer, grondwerker, te Haarlem; cuator mr. Julius Hoog, te Haarlem. Rechter-commissaris is jhr, mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: F. Helmus, te Velsen, uitgesproken 14 October j.l. J. Kelder, te Zaandam, uitgesproken 23 September 1924. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit» Opgave van: v.y- Medegedeeld door het Ned Kon Meteo rologisch Instituut U De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 17 December 'Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Zuerich. Laagste barometerstand 739.7 m.M. te Reijkjavik. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 December; Zwakke tot matigen, later toenemende zui delijke tot zuid-westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Sociëteit „St. Bavo" Liefdebeurs 8 uur Ledenvergadering bakkers 8 uur R. K Jonge Vrouwenbond 8 uur Espe ranto 8 uur Moedercursus 8 uur Cursus Mariavereeniging 8 uur vioolonderwijs.4'uur R. K. Middenstandsgebouw Jacobijne- straat Vergadering Middenstandszaad voor Haarlem en Omstreken 8 uur Zangvereeniging Proza en Poëzie 8 uur. St. Vincentiusgebouw N. Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw Auto-show Kimman van 105 en van 710 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 Ei ken Donderdag van 89!4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Allt werkdagen van v.m, 1012 uur des middags van 24 irnr, en 's avons van 89 uur bi halve Zaterdag avond Tel 1671 ft K Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend nan 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleencn van boeken. Zaterdag en Zondag a.s., zal een groote Nationale Tentoonstelling van Post- en Sier duiven worden gehouden in het restaurant „Dreefzicht", den Hout. Uit verschillende plaatsen van ons land worden duiven inge zonden. Ongeveer 700 van de prachtigste duiven zullen worden geëxposeerd. De jury zal bestaan uit de heeren Jos. Schrey, den Haag, A. C. M. Dolk, J. K. Melting en B. Le Comte, Rotterdam. Om de liefhebberij te bevorderen zullen aan de 100e en verder aan elke 50e bezoe ker, een mooi paar duiven worden cadeau gegeven. Wij ontvingen catalogus no. 28 van de hoenderteelt „Ajam te Haarlem, bevatten de al hetgeen noodig is voor een hoender teelt in den ruimsten zin van het woord Afbetldingen van alle gereedschappen, broedmachines, voerbakken, enz., zijn er in opgenomen. De catalogus zelt is zeer uitgebreid en met vele duidelijke voorstellingen verlucht. De in de catalogus cpgeno.nen artikelen zijn grootendeels het fabrikaat van de hoender teelt „Aiam" zelf Ingekomen is een verzoekschrift van R. van der Putten, om verlof tot het verkoo- pen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het per ceel aan de Witstraat. No. 30. In verschillende geschriften in den laat- sten tijd uitgekomen, wordt dit onderwerp P. Meyer, te Heemskerk, uitgesproken 15 Januari 1924. G, A. Andrea, te Haarlem, uitgesproken 28 October 1924. Geëindigd is het faillissement van G. Groenland, te Heemskerk, door het verbin dend worden der uitd.eelingslijst met eene uitkeering van 0 pet. Verzet werd aangeteek'end tegen de uit- dcelingslijsten van: de nalatenschappen van wijlen Klaas La- keman en Maatje Simons, gewoond hebben de te Purmerend; de nalatenschap van J. L. Tieleman, in leven gewoond hebbende te Haarlem- CASSATIE. Cassatie werd aangeteekend door: J. J. v. E„ te Beverwijk, G K„ hvr. J. O., te Be verwijk en M. v. L„ wed. H. Z,, te Wijk aan Zee en Duin. allen veroordeeld tot 1 boete subs. 1 d. hechtenis, ter zake over treding loterijwet. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door J. H. W Gte Haarlem veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf ter zake het hebben van 'n valsch rijwielplaatje en door J. J. de W„ te Haarlem, eveneens voor hetzelfde misdrijf veroordeeld tot 1 week gevangenis straf. BEËEDIGD. Als ambtenaar van den Burg. Stand te Heemstede werd beëedigd de heer A. van Wingerde. On het tijdvak van 17 tot en met 24 De cember, is de Verordening op de winkelslui ting niet van toepassing, zoodat op die dagen de winkels voor onbepaalden tijd kun nen openblijven. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een wielrijder wiens rijwiel voorzien was van het kosteloos verstrekte rijwielmerk, waarop hij geen recht had en tegen een anderen wielrijder die in het ge heel geen belastingplaatje op zijn fiets had. Beide rijwielen zijn in beslag genomen. Gisteravond even vóór 5 uur is door den slechten toestand der rails een tramwagen van de E.N.E.T., komende van Bloemendaal, op het Kennemerplein, in de bocht van het viaduct tegenover den Kruisweg, uit de rails geloopen. De dienst werd door overstappen onderhouden. Een verkeersagent regelde het verkeer, daar de tramwagen op de las tigste plaats in de bocht stond. Het uit de rails loopen. Wat daar nog al eens gebeurt, zal wel spoedig afgeloopen zijn, daar al de rails geheel vernieuwd worden. Melkvervalsching. Heden stond terecht de melkhandelaar C. B„ uit Zandvoort, terzake, het in voorraad hebben gehad van melk, welke voor de con sumptie ongeschikt was, daar aan die melk pl.m. 14 pCt. water was toegevoegd. Toen bekl. iemand van den Keuringsdienst had zien aankomen, had bij een kan omge gooid, om zoodoende een onderzoek onmo gelijk te maken. De ambtenaar Van het O.M. weer bekL erop, dat op die vervalschingen 6 maanden hechtenis subsidiair 3000 boete stond. Daar bekL al 5 maal wegens melkverval- senmg veroordeeld is, eischte hij een hech- tenisstraf van 1 maand. De verdediger, Mr. Hecke, uit Amsterdam betwistte het wettig en overtuigend bewijs en pleitte subs, clementie, in verband met bekl.'s geringe inkomsten. De kantonrechter veroordeelde hem tot 1 week hechtenis. Postkantoor te Haarlem. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van we'ke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de eerste helft der maand December. Binnenlandsche Brieven; Mej. Bisschof, den Haag. Mej Dekker, Noord-Scharwoude. Den heer Gijlswijk, Bloemendaal. Den heer H D. Komen, Haarlem. Klippel, Edam. Letter V. Poste Restante, Haarlem. Minister van Justitie. Haarlem. Ned. Spoorwegen, Utrecht Den heer S. Neuhaus, Nijmegen. Den heer J. Nagtegaal Haarlem. Idem, idem. Nieuws v d. Dag Amsterdam Nat. Inst. voor Zelfontwikkeling, Amsterdam. Den heer Proper, Overveen Den heer K. JMoeger, Haarlem Raad v. Arbeid Haarlem. J. Ruine man, Schoten. Mej H. Sieverts, Schoten. Mej. M Slijkerman Haarlem. Den heer Vries, den Haag Den heer Vos. Rotterdam. Den heer J. Vrisou Haarlem Mej. de Vries, Bloemendaal. Den heer E. Weis, Zutpiien. Wallach, Schiedam Mej. C. Zijlstra, Haarlem. Binnenlandsche briefkaarten: Den heer Aconson, Amsterdam Mevr Bal Bilthoven. R Bomhoff, Haarlem F. de Graaff, Rotter dam Den heer W v Hek, Rotterdam. Den heer C. Prins, Arnhem Mej. J. Riensma, Leeuwarden. G. Schreiner, Hilversum. Den heer Thynke, Haarlem Mej, N. Wiegant, Am- sterdam. Buitenlandsch? brieven: Mevr. Ackcrmann, Halle a d. Saaie. Mevr. N. Bolleman, Zti- rich. Buitenlandsche briefkaarten: Mej. Bijvoet, Monte Carlo Den heer Carton, Antwerpen. Fam. Kroes, Brussel Den beer Suttrop, Ham burg. 4 briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordf om het adres van af zender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden te ruggezonden Voorts is Let» gewenscht rile per post te verzenden stukken van een vol ledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien „Handelsbelangen" bevat de crediteuren- lijst in het faillissement van de nalatenschap A. Van Houwelingen, te Leiden.' Zooals be kend, heeft de fa. Van Houwelingen de bouwwerken van- verschillende complexen woningen te Haarlem uitgevoerd, o.m. dat van Huis Ter Cleeff. De crediteurenlijst bevat 89 namen met een totaal passief van 667.223.66. Enkele der voornaamste schuldeischers zijn; N.V. Houth. ,Het Nieuwe Fortuiü", v.h. W. F. Bremer en Zonen, te Haarlem f 16.687.55; Zuid-Hollandsche Credietver., Den Haag, 118.680.84; Kortenaerbank, Den Haag, 273.401.77; N V. Gebr v. Hoeken's Hout handel Leiden, 17.734.69; N. V. Middenst Credietb voor Haarlem en Omstreken, Haar lem, 37.473.02; Firma P Rot Czn., West- zaan, 107.575.51. In den ouderdom van 80 jaar is hier ter stede overleden ds. P. E. Barbas, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1