1 E.UWS NIEUWE HAARLERSCHE COURANT NIEUWJAARSWENSCH De aan cholera gestorven eenden te Volendam. Een veelbelovend jongmensch. Chineesche Opiumsmokkelaars. De ontploffing te Pasoerbean. Het raadslid en de fooi. Lijk aangespoeld. Auto-ongeluk. Vier moorden voor 60 gulden. Een sta-in-den-weg. Genoeglijke politiek. Een taschjesdief. Diefstal van f 2000. Inbraak te Venlo. Een brutale dief. Woonschuit gezonken. FEUILLETON. MUZIEK. Een boksverbod in Rotterdam? BINNENLANDSCH NIEUWS. De bezoldigingen bi] het Rijk. De korting der salarissen gemeenteper soneel. Prof. Methorst. De Rijwielbelasting. LUCHTVERKEER. Nieuu) luchtschip. De vijf werelddeelen-vhicht. UIT ONZE OOST. Gevecht met een krokodil. De vergiftigingszaak in Atjeh. L. s. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegen heid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARS GROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan Grootere advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's v. elke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAU! AAN No. 49 te HAARLEM te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen Uitbarstingen van een krater. ORDE EN ARBEID. Spoorwegpersoneel Raad van overleg van R.-K. Centrale Sociale Organisaties. KUNST EN KENNIS. De radio-wereldtentoonstelling. Het koloniaal Instituut te Amsterdam. Jubileum van Anton Sistermans. MARKTNIEUWS. Jaar de Tel. verneemt, is bij een nader in gesteld onderzoek gebleken, dat pl. m. 45 eendenhouders ran cholera gestorven eenden hebben geleverd aan de handelaren S. J. en G. de B. De namen der eendenhouders zijn bij de politie bekend. In verband met een inbraak bij den her bergier D. aan het Bassin te Maastricht, al ius de L. K., werd door de politie aangehou den een Duitscher K., die bij het verhoor in deze zaak verschillende diefstallen be kende. Op 8 December was hij uit de gevangenis ontslagen en over de grens gezet, maar reeds op 9 December heeft hij, volgens zijn ver klaring, bij mej. KI., Stationstraat aldaar, na insluiping, een bedrag van f 4.50 wegge nomen. Verder pleegde hij nog diefstallen te Venlo, waar een 70 gulden werd weggenomen, in Chevremont waar een paar horloges, dames- armband, een paar gouden ringen werden ge stolen en te Kerkrade, waar ongeveer f7 werd ontvreemd. Het veelbelovend jongmensch is in ve - band met den diefstal te Venlo, op transport naar Venlo gesteld. Door een paar ambtenaren van de douane te Amsterdam is beslag gelegd op een hoe veelheid opium, die zich aan boord van een stoomschip van de Mij. „Nederland" be vond. Het was een partij, bestaande uit on geveer 9 KG. ruwe en 3 KG. be eide opium, die toebehoorde aan eenige Chineezen, aan boord van het stoomschip. Tevens legden de douanebeambten beslag op 3 revolvers en 12 doosjes met revolverpatronen. De Chi neezen, de eigenaars van een en ander, zijn gearresteerd en zullen voor den politierech ter worden geleid. Negen vrouwen gedood. Zooals reeds telegrafisch werd gemeld s op het terrein van de vuurwerkfabriek van Lie Poo Ho te Pasoeroean een werkloods in de lucht gevlogen, waarbij negen inlandsche vrouwen het leven verloren en één licht ge wond werd, terwijl twee mannen zwaar ge wond werden. De materieele schade was niet groot. De correspondent van het „Soer. Hbld." te Pasoeroean meldde het volgende Op een ompaggerd terrein was een 4-tal loodsen ge bouwd, 2 hiervan lagen tamelijk geisoleerd. In één van deze loodsen werden de verschil lende ontploffingsmiddelen gemengd, de mer- tions gevuld en tevens het gevaarlijke ruw- materiaal opgeslagen. De andere loods dient voor het verpakken en verzenden van het vuurwerk. Door een onbekende oorzaak is de meng- loods in de lucht gevlogen. De ontploffing is kort, maar hevig geweest de zinken platen van de dakbedekking lagen overal verspreid, sommige zeer sterk verbogen. Zelfs hingen eenige in de boomen, die op het fabriekster rein staan. Van de loods was niets meer dan ten smeulende zwevelhoop over. Negen vrouwen hebben bij deze catastrophe het le ven verloren in de mengloods, waar alleen vrouwen mogen werken, was tijdens de ont ploffing een tiental aanwezig. De twee ge wonde mannen waren koeli'.s voor het buiten werk. Zeven vrouwen we op slag gedoo^ de ande. e twee hebt eat ge i je ure i gel f d en zijn na hevig lijden i.. tniandsche zie kenhuis aan haar wonden oezweken. Het terrein zelf bood direct na de ramp een vreeselijken aanblik. De lichamen der slachtoffers waren bijna alle afschuwelijk ver minkt en overal heengeslingerd. Van velen waren liehaamsdeelen afgerukt, die over het terrein verspreid lagen. De Euaopeesche en inlandsche B.B.-ambte- naren waren spoedig ter plaatse. Door den controleur werden alvast eenige aanwijzingen gegeven voor het transport der zwaar gewon den. Kort daarop arriveerde dr. Dalmeijer, die op het alarmgeluid was uitgereden en de hi ding van het vervoer der slachtoffers op zich. nam. Zoo goed en kwaad als het ging met het gebrekkige aanwezige materiaal, werd voor het wegbrengen der d joden en gewonden ge zorgd. De meeste lichamen werden op de afge rukte zinken dakplaten gelegd en toegedekt mét kranten of goeniezakken naar het inland sche hospitaal vervoerd. Later assisteerde de vrachtauto van den heer Kwee Khoen Ling bij dit ligubere transport. Inmiddels was ook de brandweer op het terrein gearriveerd. Met 4 stralen en de hulp van de motorbrandspuit wercten de smeulende ïwavelhoopen nat gehouden en brandend ma teriaal, dat overal in de boomen hing, ge- bluscht. Er werd flink aangepakt bij het op- ruimingswerk de pakloods, waarvan de voor wand was afgerukt en de daarin opgestapelde voorraden werden' eveneens nat gehouden. Een hooge klapper, welks kroon aan het smeulen was, spotte echter met de blus- schingspogingen zoo hoog reikte de water straal der brandweer niet. Gevaarlijke, nog niet ontplofte chemicaliën werden naar een veilige plaats overgebracht. Om halftwee was alle gevaar geweken en kon de brandweer huiswaarts -keeren. Op het terrein zelf werd het blusschings- werk nogal bemoeilijkt door troepen nieuws gierige inlanders, van wie velen op sensatie belust, naar bloederige overblijfselen zoch ten en te hoop liepen, zoodra een afschuwe lijk verminkt lichaamsdeel gevonden was. Voor het inlandsche ziekenhuis had zich een groote volksmenigte verzameld, waaron der vele familieleden der slachtoffers. In het ziekenhuis vielen hartroerende tooneelen voor bij het identificeeren der slachtoffers, wat veelal slechts mogelijk was door herken ning der kleedingstukken. In de raadsvergadering van Ede heeft de enquête-commissie in zake het al of niet aannemen van een fooi door den amb tenaar van den burgerlijken stand, het raads lid van Hunnik, bij gelegenheid van het voltrekken van een huwelijk, haar rapport uitgebracht. Zij komt tot de conclusie, dat van aannemen van een fooi met kan worden gesproken, daar de heer van Hunnik tegen over het bruidspaar de zilverbon ter tafel deponeerde met het gevolg, dat zijn ambtge noot die in de armenbus deed, maar dat de heer van Hunnik toch tijdelijk die bon als zijn eigendom beschouwde en als zoodanig haar heeft opgevorderd en slechts dc loop der omstandigheden heeft belet, dat dit wer kelijkheid werd Naar aanleiding van dit rapport is een motie aangenomen, waarin verklaard wordt dat de heer van Hunnik ontslag dient te nemen als ambtenaar van den burgelijken stand en de Raad zich voorbehoudt daar toe maatregelen te nemen, indien hieraan geen gevolg wordt gegeven De voorsteller der motie verzocht hierna den voorzitter den heer van Hunnik te vra gen of hij zijn ontslagaanvrage wilde in dienen. De heer van Hunnik Wie mij gegeeseld hebben, moeten mij nu ook maar kruisigen. In een volgende raadsvergadering zal men waarschijnlijk het voorstel doen den heer van Hunnik te ontslaan als ambtenaar van den burgelijken stand Op het strand onder de gemeente Was senaar, is aangespoeld het lijk van een naar schatting 45-jarig manspersoon. De onder zoowel als de bovengoederen waren gemerkt I. Z. 206. De identiteit is nog niet kunnen worden vastgesteld. Nabij Geldrop zijn de ingenieurs W. en v. d. T. B., doordat 't stuur van hun auto onklaar werd, tegen een boom gereden. De auto werd in elkaar gedrukt. De heer W. werd aan het hoofd gewond. De andere passagier bleef on gedeerd Een onlangs aangehouden moordenaar ie Hamburg, beschuldigd van moordaanslag op vier personen heeft thans het motief tot zijn afschuwelijke daad bekend. De man kreeg van een der slachtoffers 100 Mk. Toen hij nu een enkele maal het geld tevergeefs had teruggevraagd, ontstak hij zoo in woede, dat hij zijn schuldenaar in zijn huis met een zwa- ren hamer den schedel insloeg en hem een twintigtal messteken toebracht. Later begaf de moordenaar zich naai de woning van het meisje van den vermoorde, die het geleende geld in een zaak van het meisje gestoken had, en loste daar op het meisje, haar moeder en haar broertje negen pistoolschoten. Het meisje werd onmid dellijk doodelijk getroffen, de moeder en Z >on liggen nog in het ziekenhuis, doch hun toestand is hopeloos. In de raadsvergadering van Utrecht kwam Zaterdag aan de orde een zaak, welke de burgerij bijzonder interesseert. Eenige weken geleden was medegedeeld, dat met de firma Hagen, de eigenares van het hoekhuis aan de Lange Vhstraat en het Vredenburg, de groote sta-in-de-weg voor het verkeer in die zeer drukke straat, eene overeenkomst was getroffen, waarbij het perceel van die firma achter de rooilijn zou worden gebracht. Aan de firma zou dan als vergoeding een deel van het naast staande perceel, reeds eigendom der gemeente, worden afgestaan, te; wijl tevens eene som van f 27.000 door -e gemeente zou worden bijbetaald. Deze voordracht werd toen door den R ad goedgekeurd en men dacht algemeen, dat men eindelijk van die reeds jaren be staande verkeersbelemmering verlost zou worden.. Het auto- en motorrijdend publiek slaak te ook een zucht een verlichting, want het groote verkeer Amsterdam richting Arn hem gaat over het Vredenburg en door de Lange Viestraat. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Er is op het laatste oogenblik weer een kink in den kabel gekomen. In deze raadszitting van Zaterdag deelde de burgemeester mede, dat de raad, aannemende dat de firma Hagen haar sigarenwinkel zou verbouwen en een nieuwe magazijn op den hoek van het Vredenburg en de Lange Vie straat zou vestigen. B. en W. heeft gemach tigd een deel van het perceel aan te koopen. Intusschen deed een gerucht de ronde, dat de firma Hagen haar perceel had ver kocht. B. en W. hebben zich daarop tot de firma gewend, ontvifigen echter op die vraag geen antwoord, maar vernamen wel, dat de firma de overeenkomst met de ge meente als gesloten beschouwde. Thans wenscht de firma te vernemen, vóór 18 December a.s. of de overeenkomst bindend is of niet. B. en W. stelden nu voor dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Omtrent deze aangelegenheid ontspon I zich een zeer uitgebreide gedachtenwisseling, j welke eindigde met de aaneming van een motie van den heer de Weerd tot intrekking I1 van het Raadsbesluit. De quaestie is dus nog niet tot een op lossing gekomen. Uit een West-Vlaamsch plaatsje wordt aan ,,'t Getrouwe" geschreven De kiezing nadert stilaan en de volksver tegenwoordigers weten het ook. Verleden Donderdag plots verspreidde zich de mare onder de boeren „Mijnheer Sap komt naar den Tap." Talrijke landbouwers gingen gaan luisteren naar het woord van hunnen afge vaardigde die eenen meesterlijken speech afstak. De boeren echter waren niet ten voile 't akkoord met hun kamerlid. Boven, in de spreekzaal zegden ze niets, maar achter den rug van M. Sap was het een ander paar mon den. Er waren er zelfs die dreigden rood te stemmen en als een boer dat zegt, is hij kwaad zulle, 't Schijnt toch dat hun mistevreden heid ook gegrond is. Voor dat M. Sap ka merlid gekozen was, was hij alle kernedagen in Thielt. In den Burgersbond hield hij voor drachten bij de vleet, over alle mogelijke on derwerpen. Hij kon er met de millioenen- cijfers goed werken, (nu werkt hij zonder de cijfers). En de menschen vonden hem zeer begaafd en ontwikkeld. Daarotft juist was hij professor aan de Hoogeschool. Maar eens gekozen, was ons kamerlid zelden nog te zien. En nu schijnt M. Sap zich terug te zullen aangeven en krijgt hij de boeren wederom te pakken. Nog een paar malen zoo een speech, en ze hangen terug aan 't staal. Alles zal vergeten en vergeven zijn. „Le Soir," noemt de heer Sap „de zanger uit de Siktyn- sche kapel." De katholieke burgers hier zijn juister nog in hunne bewoordingen en heeten hem kortweg „Slap" en een blad uit de streek hield hem „voor onzichtbaar in Europa." Na de vergadering nam de heer Sap een apéritief. 't Was juist „Te Deum" geweest en het toeval wilde dat er enkele muziekanten aan den toonbank stonden die lustig aan 't drinken waren op de gezondheid van den Koning aller Belgen. De heer Sap hoorde al gauw dat hij hier met g^ne boeren te doen had, want hij kreeg daar, kwansuis al lachend, harde dingen te hooren, en de heer Sap, ook kwansuis al lachend, hoorde dit kalmpjes. Tot dat hij per slot van rekening de muziekanten vier pinten liet drinken. Ja, zegde hij op wee ken zangerigen toon, ,,'t zijn rare tijden die we beleven, een mensch kan nooit we! doen, en ik weet niet welk een ezel ik geweest ben van mij te laten in de Kamers steken, 't Ant woord van een muzikant was kort en goed „Mijnheer Sap, zei hij, gij zijt nog een greo- teren ezel, als gij u er dan nogmaals zult laten „insteken." (sic.) Gedurende de laatste maanden is de Laan van Nieuw Oosteinde te Voorburg onveilig gemaakt door een of meer personen, die de dames de handtaschjes ontroofden, zonder dat de daders opgespoord konden worden. Zaterdag jd. begaf een inspecteur van politie uit Voorburg zich met een rechercheur en een rechercheur als vrouw verkleed naar deze laan. Omstreeks half zes kwam een per soon op verdachte wijze aangeloopen. Hij werd door den als dame verkleeden recher cheur, bij wien hij ook trachtte 't taschje te rooven. aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. De verdachte A. J. v. E. wonende in den Haag heeft thans be kend. Hij heeft vroeger te Wassenaar ook hetzelfde gedaan. Thans is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring. De fabrikant H. op de Looiersgracht te Maastricht, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat op zijn bureau uit een ongesloten lade een bedrag van f 2000.aan bankpapier is ontvreemd. Daar in het kantoor en in de omgeving nergens sporen van braak waren te bespeuren, vermoedt men dat, de diefstal tusschen de kantooruren is gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zonaag werd te Venlo op een tweetal plaatsen ingebroken en wel in een villa aan den Keulschen Weg en in een woning aan den Maagdenberger weg. In beide gevallen heeft men zich toegang tot de woningen verschaft door her indrukken van een ruit in de keuken. De inbrekers hebben meerdere kamers on derzocht, doch niets naar hun gading kunnen vinden. Op klaarlichten dag drong een persoon van ongeveer 20 jaren in de woning van den schoenmaker H. te Chèvremont-Kerkrrd en doorzocht in een kamer alle kasten en laden. Toen hij het huis wilde verlaten ont moette hij een der huisgenooten wien hij vroeg of in het huis een met name door hem genoemd persoon woonde. Na het ontken nende antwoord bleven beiden nog eenigen tijd praten en namen vriendelijk afscheid. Nauwelijks was de onbekende weg of een diefstal van honderden guldens aan baar geld, gouden en zilveren sieraden werd ge constateerd. Terstond werd met een politie agent getracht den dief op te sporen. Doch deze was reedc met zijn buit de grens over. Uit een signa! m ats-beschrijving meent men den dief te kennen. Bij het veranderen van ligplaats is Zon dagmiddag de woonschuit van den heer M. te Diemen, ten gevolge van den zwaren en omvangrijken bovenbouw omgeslagen en gezonken, zoodat slechts een klein gedeelte boven water uitstak. De bewoners, bestaande uit man en vrouw,, wisten zich bijtijds met een roei bootje in veiligheid te brengen. Eenig in de boot ronddrijvend huisraad werd onder veel belangstelling op 't droge gebracht. Wegens gebrek aan materiaal kon met het lichten van het vaartuig nog geen aanvang worden gemaakt Guiseppi Verdi en zijn „II Trovatore". „II Trovatore", misschien meer algemeen hekend ifcder den naam „Troubadour" kan veilig als een der werken worden genoemd die G. Verdi het grootste aandeel heeft be zorgd in zijn roem, waarom hij als opera componist nu nog steeds geliefd is. De oudere opera's, waaronder „Rigolet- to", „Traviata" en ook „II Trovatore" kun nen gerekend worden, vormen fei'elijk het slot van de opera-kunst, die in Verdi's voor ganger Rossini, een harer ijverigste beoe fenaars vond, en reeds zijn in deze drie ope ra's de sporen aan te wijzen, dat Verdi een indere. een nieuwere richting, een dramati sche kunst wil. Dat Verdi in %ijn tijd zulk zen lofwaardige plaats in de muzikale we- reH kon innemen, welke hij grootendeels nu iog heeft bewaa—heeft hij voornamelijk te Janken aan een gave, die hij in hooge mate bezat, n.L, om een specifiek dramatische si tuatie, die zijn opera-tekst hem bood, in muzikale kleuren te schilderen. In dat op zicht was zijn kunst ver gevorderd. J«ist in zijn oudere opera's en vooral in de drie, welke wij hierboven noemden, komt die kracht van dramatiseering wel zeer sterk naar voren en „II Trovatore" is er een sprekend bewijs van. Wij behoeven hier slechts te herinneren aan het bekende „Mi serere", waar het straf gehouden rhythme, waardoor de melodie iets geheel agarts verkrijgt, een treffend dramatische sfeer ver mag te scheppen. Verdi was het ook, die in de opera het orkest uit zijn misdeelden toestand ophief, die in zijn werk de weerlegging gaf van de toen ter tijde hecrschende gedachte, dat het orkest vrijwel als een „quantite negligeable" kon worden beschouwd en dat men een ope ra componeerde voor den zanger alleen. Daardoor was het orkest reeds lang op den 1 achtergrond gedrongen. Verdi slaagde er in, hieraan een einde te maken. Hij deed zijn auditorium beseffen, welk een rol in de ope ra het orkest kan- en moet innemen, dat het orkest er niet slechts is als het begeleidend deel, iraar wel dej-dijk Ae ka-akteriseering en de ideële schildering kan voortbrengen, i Ook in „II Trovatore" neemt het orkest een belangrijke plaats in en heeft een groot aandeel in de dramatische handelig. Misschien was dit ook wel een der rede- en, waarom dit werk bij zijn eerste opvoe ring in 1853 in den Apollo-schouwburg te Rome zulk een groot succes beleefde. Sindsdien is het steeds op het programma van opera-gezelschappen van groote betee- kenis gebleven. Overal heeft het zijn ronde gedaan en nu nog wordt het herhaalde malen op het reportoir gebracht. Ook de Italiaansche Opera, het gezel schap dat ook ons land dit jaar weer be zoekt, heeft Verdi's werk weder ten tooneele gebracht. Donderdag a.s. gaat „II Trovatore" in den stadsschouwburg te Haar lem en een uit kunstzinnig oogpunt be schouwde succesvolle uitvoering durven wij het wel te voorspellen. Guiseppe Verdi en zijn werken. Hoewel Verdi, voornamelijk wat zijn opera's betreft, niet op dezeitde lijn gesteld kan worden met zijn voorganger Rossini, moet toch geconstateerd worden, dat hij gen mindere bekendheid dan deze heeft gekregen, integendeel bij velen zijn zijn werken nog meer geliefd dan die van Ros sini. -Zijn opzet en uitwerking van instru mentatie en zijn harmonie zijn ontegenzeg gelijk minder fraai, minder kleurrijk dan die van Rossini, zijn soms zeer ingewik kelde polyphonischc- stijl bekoort niet al tijd evenzeer, maar toch is zijn werk niet minder gewild geworden. Wat de oorzaak hiervan zou kunnen zijn? „Walging wekkende en misselijke vertooningen". Bij het begrootingsdebat in den 'Rotter- damschen raad bracht het raadslid Mr. J. de Visser, die subst. officier bij de recht bank is, het boksverbod ter sprake. Spr. zeide, dat hij eens een bokwedstrijd had bijgewoond, omdat bij hem de vraag gere zen was of een bokswedstrijd niet straf baar was n.L of een bokswedstrijd niet was te beschouwen als een tweegevecht krach tens art 152 W. v. S. of als mishandeling kiachtens art. 300 W. v. S. De minister van justitie was het met spr. in dit opzicht ech ter niet eens geweest en van meening, dat deze kwestie plaatselijk geregeld moest worden. De -heer De Visser gaf daarom den burgemeester van Rotterdam in overweging in het vervolg gee- vergunning meer te ver- leenen voor bokswedstrijden, die spr. schetste als walging wekkende en misselij ke vertooningen, waarin het sportieve ele ment in het algemeen ver te zoeken is. UITSTEL VAN HET NIEUWE BEZOLDIGINGSBESLUIT. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Cen trale Commissie voor G. O. in ambtenaars zaken, in haar Dinsdag gehouden vergade ring met algemeene stemmen besloten, de Regeering te adviseeren, het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtenaren-1925 niet op 1 Januari 1925 in werking te doen tre den. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland 'nebben liet besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, volgens hetwelk 5 pro cent zal worden geheven voor het weduwen- en weezenpensioen van ambtenaren en werklieden, goedgekeurd. De Turksche regeering te Angora heeft zich in verbinding gesteld met prof. mr. Methorst, directeur van het Office Perma nente van het Institut International de Sta- tistique, tot het verkrijgen van een advies over dc organisatie der statistiek in het Turksche rijk. TUSSCHEN 25 DECEMBER EN 1 JANUARI GEEN CONTROLE. Ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen de rijwielmerken voor 1924, welke aan rijwielen zijn bevestigd, reeds voor Nieuwjaar te doen vervangen door merken geldig voor het jaar 1925, heeft de minister van Financiën de ambtenaren der accijnzen aangeschreven van 25 dezer tot en met 31 dezer geen controle uit te oefenen op de naleving der rijwielbelastingwet. Bij de in trede van het nieuwe jaar zal die controle echter terstond worden hervat. Zij, die aanspraak mak^p op de uitreiking van een kosteloos rijwielmerk voor 1925, kunnen dit merk nu aanvragen bij den ont vanger der accijnzen van hun woonplaats. Bij het congres te Washington zijn plan nen ingediend voor den bouw van een luchtschip van 6 millioen kubieke voet. Het zal 785 voet lang zijn en motoren heb ben van tezamen maximaal 3900 P.K. De grootste afstand, dien het in één stuk kan afleggen, bedraagt 7150 zeemijlen. De hoogste kosten-raming bedraagt 6 mil lioen dollar Onderhandelingen over uitbreiding van het comité. De heer Veraart deelt aan het Haagsche Anetakantoor het volgende mede: Het heeft van den aanvang af in de be doeling gelegen, dat luitenant Koppen op 'n eventueele wereldvlucht zou worden bijge staan door twee ms.rinevliegcrs. Reeds heb ben enkele officieren zich beschikbaar ge steld. Daar nog geen definitieve keuze is gedaan, kunnen nog geen namen worden genoemd Wat de samenstelling van het comité be treft, wordt medegedeeld, dat nog steeds onderhandeld wordt, ook met de leden van het Holland-Indië-comité, betreffende toe treding, Bij Tandjok Priok had een koelie zich In het Bodjakanaal te water begeven om een bad te nemen. Even later hoorde men hem om hulp roepen. Koelies, die aan den kant van het water zaten, snelden toe en zagen dat een krokodil den bader in de diepte trachtte te sleuren. Door de vereende aan vallen der toegeschoten lieden, die met stok ken en zoo het vooral op de oogen van het monster gemunt hadden, liet dit eindelijk zijn prooi los, waarop men den man op het droge kon trekken, meer dood dan levend hij moest onmiddellijk in het ziekenhuis worden opgenomen. Op den achtsten dag van de behandeling der zaak van den gewezen gezaghebber, die als verdacht van een poging tot vergiftiging van den gouverneur Hens, van Atjeh en familie, voor den raad van justitie te Bata via terecht stond, werd beklaagde in de ge legenheid gesteld om in een zitting met ge sloten deuren eenige raededeelingen te doen. Na de heropening van de zitting vroeg het O. M. de verdere behandeling uit te stellen in verband met een nader in te stellen schriftkundig onderzoek en aan dr. Duyster Er zullen vele factoren daarop invloed gehad' hebben, vele oorzaken zullen er toe hebben medegewerkt, maar toch ook een der redenen zal wel geweest zijn, dat hij een eigen dramatiek in sterke mate in ai zijn werk lag Een dramatiek, hoewel niet altijd te prijzen, die veel opera-liefhebbers bekoort en die aan zijn werken, zoowel uit den tijd, dat hij nog onder den invloed stond van de nawerking van Rossini's kunst als uit de dagen, waarin hij zich var. dien invloed had losgemaakt en „eigen" werk gaf, een bijzonder karakter geven, verschil lend van de andere opera-componisten. Al zijn werken, die tot heden nog bekendheid hebben, zijn met dien zwaar dramatische sfeer beladen. Maar buiten deze eigen schappen staat Verdi bekend als een der opera-componisten van zijn eeuw, die het g-oolste aantal werken hebben geprodu ceerd Het aantal van ziin werken, en hier be doelen we nog slechts alleen maar zijn ope ra's, want ook or> ander gebied bewoog Verdi zich, is legio Ed toch zijn het er niet zoo veie, de ope ra's, welke van hem nog bekend zijn, ten minste nog op bet repertoire van de huidi ge opera-gezelschappen staan. Het zijn er voornamelijk vier: Rigoletto, II NIEUWJAARSWENSCHEN te verzoeken alsnog na te gaan wie de schrij ver van de anonieme briefkaarten kan zijn, en van een briefje, waarin getracht werd de getuigen te Lèfès te bewerken. De raad besloot de verdere behandeling van de zaak uit te stellen tot Dinsdag 9 December. Men seint uit Weltevreden; Een moddereruptie van den krater Kawah Baroe van den Panpandajan bereikte het bivak van bet bewakingspersoneel, dat vluchtte en een ontijdig signaal, dat een uit barsting verwacht werd, deed de bevolking vluchten. Het gebied bleek echter veilig en spoedige terugkeer van de bevolking is te verwachten. De eruDtie ging vergezeld van een dich ten aschregen een steenenregen, waar door in de omgeving van den Kawah Baroe alle ve-'etarie vernield werd. Groote rook kolommen stegen op uit alle bergbruggen bij den Kawah Baroe. Groote scheuren heb ben den Kawah Baroe en den Kawa krater was veranderd tot één grooten krater. De werking duurt voort en veroorzaakte plaat selijke trillingen en - hokken. Dinsdag 23 December zal een confe 'ntie gehouden worden tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de vertegen woordigers van de vijf personeelsorganis ties. In deze conferentie zal besproken worden het verzoek van de vijf organisaties om een duurtebijslag in verband met de stijging va de levensntiddelenprijzgn en voorts het ver zoek van de organisaties inzake een betere positieregeling voor de bureelambtenaren. In den Haag zijn 13 December afgevaa dij den van den Nederl. R. K. Boeren en Tuin- dersbond, het R. K. Vakbureau, de Al gem- R. K. Werkgeversvereniging en het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen en den N derl. R. K. Middenstandsbond bijeen gekomen. In deze bijeenkomst is geconsti- tuee; d, wat vroeger reeds is aangekondigd als Raad van Vakcentrales, doch thans den naam kreeg van Raad van Overleg van R. K. cen trale sociale organisaties. De Raad heeft tot aak, door samenspreking en uitwisseling van gedachten over onderwerpen van actueel alge meen belang zooveel mogelijk waardeering van elkanders opvattingen en overeenstem ming te .verkrijgen. Tot voorzitter is gekozen de heer dr. L. Deckers, tot ondervoorzitter de heer A. C. de Bruyn en tot secretaris -penningmeester mr. J. van Hellenberg Hubar. Naar uit Londen gameid wordt, is een Amerikaansche fabrikant van radio-ont vangtoestellen bezig voor de wereldten toonstelling, die in den herfst van het vol gende jaar in New-York zal worden gehou den, een nieuw systeem draadloozen ver zender te construeeren, die licht en warm tekracht bij het overzenden zal benutten. Een andere ingenieur is bezig aan het uit werken van een draadlooze afkoeling, wel ke in den aanstaanden zomer in gebruik zal worden genomen. Weer andere uitvin ders werken aan instrumenten voor bet draadloos verzenden en ontvangen van ki- nematografische beelden, waaromtrent de heer Kerr, de directeur van de laatstge houden radiotentoonstelling in Chicago, verklaarde, dat zeker drie van deze toe stellen goede resultaten zullen afwerpen De voltooiing van bet nieuwe gebouw. Langzamerhand nadert nu het nieuwe ge bouw van het Kon. Koloniaal Instituut op de Mauritskade te Amsterdam tegenover de Muiderpoort, zijn voltooiing. Het was in den loop van tien jaren welhaast tot de eeuwig-durende werken in de Hoofdstad gaan behooren, van welke soort de beton bouw voor bet girokantoor achter den Dam een populair voorbeeld vormt. Gelukkig gaat 't nu eindelijk ras naar het einde van der ganschen bouw De TeL deelt mee, dan in den loop van Januari a.s. het secretariaat des Instituuts van de Plan tage Middenlaan no. 15, naar den rechtere vleugel van het massale nieuwe gebouw- verhuist. En de geheele ontmanteling van de schepping van de architecten Van Nieu- kerken kan tegelijk met de beëindiging van de afwerking van het interieur in het na jaar van 1925 tegemoet worden gezien. Een waarlijk grootsche schepping zal dan geheel dank zij het particulier initiatief, ten dienste van onze omvangrijke koloniale be lagen tot stand zijn gebracht De rechtervleugel gaat het algemeen se cretariaat herbergen en wordt tevens tot hoofdgebouw- het middenvak is bestemd voor de afdeeling Handelsmuseum; hoek Mauritskade-Linnaeusstraat ligt het reeds bekende ruime en lichte museum en daar aan grenst nog links de uitbouw voor de afdeeling Volkenkunde, welke zoovele ja ren Keizersgracht 690, gevestigd was. Naar men weet, is het gebouw voor de afdeeling Tropische Hygiëne reeds eenigen tijd in ge bruik en afzonderlijk gelegen tusschen de H. B S met 5-jarigen cursus op de Mau ritskade en het Oosterpark, gecombineerd met het universiteitslaboratorium voor de gezondheidsleer. Achter den nieuwbouw rusten nog steeds de reeksen eigengravea van de Oude Oosterbegraafplaats als even zoovele herinneringen aan wat eens was.... en daarachter verheft zich het hooge ge- boomte van bet Oosterpark. Woensdag 16 December, herdenkt de be kende zanger Anton Sistermans zijn eerste optreden als concertzanger 35 jaar geleden te Straatsburg met de Bassoli in het Re quiem van Verdi. Sistermans werkte hoofd zakelijk in het buitenland, kwam echter in 1917, gedreven door de tijdsomstandigheden naar zijn vaderland terug. Daar Sisternfans nooit te voren „jubileer de", wilden vrienden en leerlingen te Rot terdam en te 's-Gravenhage deze gelegen heid om hem te huldigen niet voorbij laten gaan. Een comité werd gevormd, tevens met het doel om Sistermans een feestgeschenk aan te bieden De datums der huldiging te Rotterdam en te 's-Gravenhage zullen nog nader bekend gemaakt worden. WOERDEN, 17 Dec. Kaasmarkt. Aan voer 225 partijen, le kwaliteit 6063; 2e kwal. 5659; met Rijksmerk 59—66. Handel matig. Tiovatore, Traviata en Aïda. Dit laatste is wel een van zijn beste wer ken uit den latereo tijd van zijn zelfstandig componeeren. Het munt ook boven de drie andere uit Wat zou de oorzaak hiervan geweest zijn, dat zulk een gering aantal werken maar bewaard zijn gebleven en zich heb ben kunnen staande houden. De reden zal niet ver gezocht moeten worden. Ook Verdi beeft in zijn muzikale loop baan en vooral bij zijn opera-kunst de waarheid ondervonden' var. het woord, dat op musici van zeer strenge en soms droeve toepassing is-. „Vox populi, vox Dei." In zijn opera's ondervond hij deze harde waarheid en ze was oorzaak, dat veel van 7Ün werk, waaronder nok lantf niet onver dienstelijk, onherroepelijk verloren moest gaan. Eer. deel van zijn opera's was niet ge wild, daardoor kwam het, dat reeds na een eerste oovoering het bestaansrecht er van verdwenen was. Als jong kunstenaar had hij zich aan het componeeren van opera's gewijd en zijn intrede in de artistieke Italiaansche wereld van zijn tijd, die geheel en al van de ope ra doordrongen was, er als 't ware een noodzakelijke levensbehoefte in zag, werd met vreugde begroet en men koesterde groote verwachtingen „Ernani' een bewer king van den Hernani van Victor HuUo was zijn „joyeuse entrée" en allerminst hij zelf zou kunnen gelooven, dat zijn volgend werk afkeurend zou worden ontvangen. Niet minder dan zes opera's die hij daar op componeerde konden geen genade vin den. Doch van die inzinking, als wij dit ten opzichte van de waardeering zoo kunnen noemen herstelde hij zich met nieuwen moed en de. latere werken vestigden zijn naam. Wij zeiden hierboven, dat Verdi zich ook nog op ander terrein bewoog dan de opera. Hij componeerde ook eenige romances en verder kamermuziek en ook een Re quiem, welke nog wel een enkele maal wordt uitgevoerd. Aan deze laatste pro ducten dankt Verdi echter zijn naam niet. H^t scheen in zijn tijd, toen geheel Italië dc opera als het eene noodzakelijke op het gebied van muzikale kunst be schouwde, ook niet zoo gewild te zijn Met Rossini deelt Verdi wel hoofdzake lijk de roem als Italiaansch opera-compo nist van zijn eeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8