BERICHT. A Het Tijdrapport. VOOR PATER STAAL. Donderdag 18 December 1924 47ste Jaargang No. 15920 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. A. W. P. Idenburg. De Rijksmiddelen. Het Bezoldigingsbesluit 1925. De „Leerdam" aan den grond geloopen. De zaak tegen den ex- directeur van de Schotensche Gasfabriek. Door een auto aangereden. Ingezonden mededeelingen N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. De opening der Garage Brinkmann, het plechtige oogenblik der opening. Agenda 19 December Het belastingmerk. De opening van de Garage Brinkmann. Liederenavond. Gouden echtpaar. Geen goede bewaarplaats. Aanrijding. Tegen de annexatie. Een protestvergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANT EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Van onze Rechtbank. Concertgebouw „Modern". Degenen, die zich vana heden abonneeren op de „NIEU WE HAARLEMSCHE COURANT", ontvangen tot 1 Januari 1925, de nop verschijnende nummers GRATIS. DE AMINISTRATIE. De abonnementsprijs bedraagt toot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco ner post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLE COURAMT Advertentiën 35 cent» per rtiri Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonrë's op dit blad zijn, in gevolge de verzekeringsvoorwaarden, X OflfUffi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenT *SUUu." Levenslange geheele on X, "7Cfk bij een ongeval met X lilfl geschiktheid tot werken; T /ÖU."" doodelijken afloop. fcOU,™ Dij verlies van een iiand, X IOC bij verlies van een een voet of een oog; T 14-0.duim of wijsvinger; X Cfl bij een breuk van 1 J|A T OU.- been of arm; T 4U.- bij verlies vaneen andere vinger. In een deel onzer vorige oplage hebben wij de conclusies kunnen meedeelen, waar toe de zoogenaamde Tijdcommissie geko men is. Men weet, dat 28 Maart j.l. door minister Ruys een staatscommissie werd ingesteld om de voor- en nadtelen van den zomertijd na te gaan en aan de hand van de verkregen uilkomsten aan de regeering een advies te geven voor de vaststelling van den wettelijken lijd. Het rapport der commissie is met meer belangstelling en zeker in veel ruimer kring ie gemoet gezien dan gewoonlijk met rap porten van staatscommissies het geval is. Nu het verslag voor ons ligt, mag zeker een woord van hulde aan deze commissie gebracht worden voor de wijze, waarop zij haar arbeid verricht heeft. De gestelde vraagpunten zijn van alle kanten grondig bekeken en bestudeerd, in alle belanghebbende kringen is advies in gewonnen, waardoor de resultaten van een waardevolle enquête werden verkregen en wat ten slotte bet voornaamste is de commissie komt met een onzes inziens aan nemelijk compromis. Jammer genoeg is echter onder de leden geen eenstemmig heid bereikt. De vertegenwoordigers van den land- en tuinbouw hebben 'n minder heidsrapport uitgebracht, waarin zij ook het Compromis hetwelk aan 50 pet. van de bezwaren tegemoet komt afwijzen. Zij willen het volle pond, n.m, algeheele afschaffing van den zomertijd en terugkeer tot den Amsterdamschen tijd evenals vóór den oorlog. Dat is jammer, omdat, wat er ook gebeuren zal, de verdeeldheid over de tijdregelfög nu in ons volk zal blijven be staan. De meerderheid der commissie stelt voor om in den winter den West-Europeeschen, in den zomer den midden-Europeeschen tijd in te voeren. In dedonkere maanden wordt dan het leven 20 minuten later, in de zomermaanden 40 minuten vroeger ge steld. Bij den overgang wisselt de tijd dan toch met een vol uur, maar de tegenstan ders van den zomertijd worden dan gebaat, doordat de officieele tijd niet mevr 60, doch slechts 40 minuten van den zonnetijd af wijkt, wat vooral in de lente en in den herfst voor hen van groot belang is. Aan deze regeling zijn nog vele andere voordeelen verbonden, welke in het rap port der commissie breedvoerig besproken worden. Er komen ook. niet te onderschat ten nadeelen mee te vervallen. Zoo is uit de kringen, welke zich buiten de steden met de opvoeding der Roomsche jeugd be zig houden, als ernstig nadeel tegen den zomertijd aangevoerd, dat het mishooren der kinderen op het platte land, de inter naten en kostscholen door het verzetten van de klok met een vol uur, in het gedrang komt. Tot hun woordvoerder heeft zich indertijd de bekende pastoor Sloet opge worpen. En nu is het merkwaardig, dat deze geestelijke, die tevens op het gebied van tijdrekening een deskundige is, als zijn oordeel tegenover de commissie heeft uit gesproken, dat invoering van den Midden- Europeeschen tijd gedurende de zomer maanden de bezwaren verlicht en tevens dat een daarmee gepaard gaande invoering van den West-Europeeschen tijd in de wintermaanden velerlei voordeelen geeft, zoowel omdat het dagleven (school, kerk, kantoren, enz.,) meer bij daglicht begint, als omdat daarmede invoering van den zo mertijd wordt bereikt. Aan deze uitspraak hechten wij groote waarde, omdat de vraag zou kunnen rijzen, of wij verantwoord zouden zijn de mate- rieele en ideëelc voordeelen van den zo mertijd te bepleiten, wanneer de godsdien stige belangen onzer R.K. jeugd daarvan ernstig schade ondervonden. Met het voor stel der commissie schijnen die bezwaren goeddeels te vervallen. Daarom te meer betreuren wij het, dat de deskundige leden, welke geacht kunnen worden den land- en tuinbouw in de com missie te hebben vertegenwoordigd, niet voor het voorgestelde compromis te vin den zijn. In een minderheidsrapport som men zij de oude bezwaren, welke het ver zetten van de klok in den zomer voor het bedrijf en voor het gezin van den land- en tuinman heeft, nog eens in den bree- de op. En wij zullen geen poging doen, om die bezwaren te weerleggen; wij voelen cr het gewicht van. Op één punt willen wij echter de aandacht vestigen. Wc hebben er vroeger al meer over geschreven, maar meenen dat 't thans verschenen rapport nu wel eens en voor goed om een antwoord dwingt. De zaak is deze: nu door de er varing van bijkans tien jaren de zeer groo te voordeelen van den zomertijd voor een overwegend groot deel onzer bevolking zijn komen vast te staan, kan moeilijk verwacht worden, dat die voordeelen zoo maar op eens worden opgegeven. Het zou b.v. kun nen zijn, dat een krachtige organisatie, uit gaande van het particuliere initiatief, er den stedeling toe bracht om in de zomermaan den het level) een uur vroeger te stellen. Daar zou geen wet of wetgever iets tegen kunnen doen. Zou dan de land- en tuin bouw weigeren, rich aan dat veranderde leven aan te passen? Immers neen! Wij vinden in het rapport der commissie (van de meerderheid wel te verstaan) een zin, die dezen gedachtengang insluit, waar wij B.m. lezen: .De meening van de landbouwende be volking. dat de stedeling dezelfde voordee len zou kunnen genieten zonder de thans gevoelde nadeelen voor den landbouwer, als hij een uur vroeger opstaat, moet als onjuist worden van de hand gewezen. De voordeelen komen eerst tot haar recht bij een algemeene vervroeging van scholen en kantoren, van winkels en magazijnen, van het geheele dagelijksche leven. Met deze wijze van vervroeging zou trouwens, ook al paste alleen de stadsbevolking haar toe, een groot deel van het omringende platte land met alle bedrijven, tuinen en veilin gen rekening hebben te houden. Wanneer de stad een uur vroeger ging leven, zou den ook de openbare middelen van ver voer zich daarnpar moeten gaan regelen en men zou evengoed van het platteland een uur vroeger naar de stad moeten gaan voor het bezoeken van school, markt, kantoor, kerk enz." Nu treft het ons, dat wij in het rapport der minderheid, waarin de meeningen der meerderheid uitvoerig worden bestreden, op deze belangrijke passage geen antwoord vinden. Toch lijkt het ons goed, dat de te genstanders van den zomertijd dit vraag punt eens heel ernstig overwegen. Mis schien, dat een eerlijke meditatie over deze practische vraag tegenover een aantal van hun bezwaren meer berusting zou geven! Men seint ons uit Den Haag: De heer A. W. P. Idenburg, minister van Staat, is benoemd tot lid van den Raad van State. De rijksmiddelen hebben in November ruim 41% millioen opgebracht of 11 ton meer dan verleden jaar. Sedert het begin des jaars hebben zij 405.4 millioen opge leverd (w. o. 5% millioen uit de rijwiel- belasting) tegen 394.9 millioen verleden jaar in de eerste elf maanden. De parlementaire redacteur van het Volk meldt aan zijn blad: In parlementaire kringen gaat het hard nekkige gerucht, dat de regeering het plan zou hebben, het Bezoldigingsbesluit 1925 zoo niet definitief ongedaan te maken, dan toch aan een diep-ingrijpende herziening te onderwerpen. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat in verband hiermede het bovengenoemde Be zoldigingsbesluit per 1 Januari niet in wer king zal treden. Hiermee schijnt verband te houden de door de regeeringsvertegenwoordigers in de gister gehouden vergadering van de Centrale Commissie aangenomen houding bij de stem ming over het advies inzake het Bezoldi gingsbesluit, Met de andere vertegenwoor digers bleken zij van meening, dat dit 1 Ja nuari a.s. niet in werking dient te treden. Het s.s. „Leerdam" is gisteravond in den mond van den Waterweg aan den grond ge loopen. Sleepbooten vertrokken ter assisten tie. Hedenmorgen om 5 uur is het schip weer vlot gekomen en naar Rotterdam opge- stoomd. Hedenmiddag stond voor de rechtbank alhier terecht, de 37-jarige A. v. d. S., wo nende te Apeldoorn, vroeger te Schoten en van beroep ex-directeur van de Schoten sche gasfabriek. Hem werd in de dagvaarding ten laste ge legd, dat hij, als directeur der gemeente-gas fabriek te Schoten, aldaar, althans binnen het ressort van de Arrondissements-recht- "bank te Haarlem, in het tijdsverloop van 1 Januari 1922 tot 1 Februari 1924, van ver schillende na te noemen personen gelden denstandsraad een druk bezoek van buiten had. Toen Dinsdagmiddag omstreeks kwart over 4 de heer G. F., wonende Kruistocht straat. met zijn echtgenoote op de Oude (Smalle) Gracht wandelde, werd hij door een uit de Kleine Houtstraat komende au to aangereden en tegen den grond gesla gen. De heer F. kwam gedeeltelijk onder de auto te liggen. Om hem te bevrijden, moest de auto, waarvan de stuurinrichting defect was geraakt, door omstanders wor den terug geduwd. Wonder boven wonder bleek de heer F. er nog tamelijk goed af gekomen té .zijn. Na in een woning voor- (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59'A uur en in het St Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56% uur n.m Sociëteit „St. Bavo" A. R. Saten-Centrale „Haarlem 8 uur Bestuur Kiesvcree- niging 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Spaarkas „St. Nicolaas" 8 uur Rederijkers 8 uur Bc- volkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg Liederenavond Hen drik Andriessen en Mevr. M. MakVer schuur 8- uur. R. K. Kring. Jaarlijksche Eerste Alg. Ver gadering half 9 uur. Brongebouw Auto-show Kimman van 105 en van 710 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat tl El- ken Donderdag van 89K uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen voorin, van 9—12 uur, n.m van 2—5 uur Zatei- dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Blóem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en s avons van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 1671 R. K Leeszaal en uitleenbibliotbeek vansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken St. Marthavereeniging - Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m. gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag, en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S(. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdags vaD 1—2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe- gankelijk. Vorige opgaaf A. v. C. Van een ouden man 518.21 5— 1 Door de politie is een rijwiel in beslag genomen dat niet voorzien was van een be lastingmerk. Tegen den berijder is proces verbaal opgemaakt. heeft aangenomen, wetende dat deze giften hem gedaan werden, tengevolge of naar aan leiding daarvan, dat hij, in strijd met zijn plicht en strijdig met zijn instructie, in zijn bediening, groote hoeveelheden nevenpro ducten dier gasfabriek aan die personen had verkocht, tegen, door hem met de koopers overeengekomen prijzen, lager dan welke hij had kunnen bedingen, hebbende hij als zoo danig aangenomen: le. van J. J. van Leeuwen in of omstreeks October 1922, een som van 1200, nadat hij aan v. L. 8000 H.L. cokesbries had ver kocht en in of omstreeks Januari 1924 een som van 1050, nadat hij deze 7000 H. L. cokesbries had verkocht; 2e. van A. en P. Meiboom, leiders van het filiaal te Amsterdam der N.V. J. Schreuder en Co's Handelsmaatschappij, in of om streeks Januari 1922 een som van 1000 heeft aangenomen, nadat hij aan deze ge- broeders Meiboom had verkocht 1000 fusten teer, en in of omstreeks Juni 1922, weder een som van 1000, nadat hij aan deze ge broeders had verkocht 100.0CO K.G. teer; subsidieeren, dat hij alstöen aldaar, in zijn qualitcit ais ambtenaar deze giften heeft aangenomen, wetende dat zij hem werden gedaan teneinde hem te bewegen, om in strijd met zijn plicht en met zijn instructie, genoemde nevenproducten der gasfabriek aan de koopers te hebben verkocht, tegen i prijzen, lager dan hij had kunnen bedingen, of overeengekomen was. Nog meer subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij in de uit oefening zijner bediening vorengenoemde bedragen heeft gevorderd en ontvangen, we tende, dat deze bedragen niet verschuldigd waren. De verdediger van van der S. is Mr. P. Tideman. In deze zaak wordt ook de w.n. burgemeester van Scholen, den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen gehoord. (De ziting duutt voort.) Gistermiddag 3 uur had de opening plaats van de nieuw gebouwde auto-garage van Brinkmann in de Smedestraat. Van t groot aantal aanwezigen die de opening bijwoon den, bemerkten wij o.m. eenige raadsleden, een deputatie van den Middenstandsraad, afgevaardigden van den Bond van Bloembol- lenhandclaren en van de Alg. Vereeniging van Bloembollencultuur, de staf van de Brandweer, de kapitein van de Vrijwillige Comp., afgevaardigden van Horcaf, verte genwoordiger van de firma Kreymborg, de directie van het bioscoop theater „De Kroon, en afgevaardigden van de Alg. Ned. Ver. van Vreemdelingen Verkeer. Door den commissaris van de Maatschap pij Brinkmann notaris Bertling werd, bij ont stentenis van den president-commissaris Mr. M. Tiel het openingswoord gesproken. De spreker heette vooreerst alle aanwezigen welkom, en dankte voor het gehoor geven aan de uitnoodiging. Vervolgens ging spr. na, hoe de garage tot stand is gekomen. De steeds toenemende moeilijkheden met de autobussen, de plaatsing van vele automo bielen van buiten de stad, maakten het noodzakelijk dat er voorziening kwam. Deze is thans gekomen, door het bouwen van deze auto-garage, waarbij spr. niet^kon nalaten een dankwoord te spreken tot Gemeente Be stuur, de Politie-aütoriteiten, Openbare Werken, alsmede Bouw7- en Woningtoezicht welke allen tot de tot standkoming ervan hebben medegewerkt, en welke medewer king door hen op hoogen prijs werd gesteld. Verder wilde spr. een woord van dank bren gen aaneen technischen adviseur den heer Best, wiens adviezen onmisbaar waren en die de geheele leiding op zich heeft genomen, alsmede de firma Metzelaar, die met fliivse ambachtslieden van den ouden stempel de uitvoering van het werk op zich heefi ge nomen. Ook dankte spr. den heer T. M. K. Kramer, den ontwerper van de Garage, en den heer Eynden en de Firma Heringa en Wuthrich, die op zulk een voortreffelijke wijze de verlichting en verwarming hebben aangebracht. Tenslotte bracht spr, nog een woord van dank aan den heer M. Sthur, die zich bereid heeft verklaard, de geheele lei ding van de garage op zich te zullen nemen, en wiens deskundige ervaring zoo zeer aan de garage zal ten goede komen. Vervolgens werd door twee commissaris sen der Maatschappij Brinkmann in 'n zware „Dürkopp" twee persoons auto plaats ge nomen en het afsluitlint doorgereden, waar mee de opening officieel was geschied. Hier na werd door den heer Ten Boom als voorz. van den Middenstandsraad nog een kort woord gesproken, waarbij de spr. even de voordeelen memoreerde welke ook de mid- loopig geholpen te zijn, kon hij zich loo- pende naar huis begeven. Ingeroepen ge neeskundige hulp constateerde kwetsuren aan hcofd, beer. en arm, terwijl ook de rechterschouder gekneusd bleek. Vrijdagavond a.s. zal de sopraan-zangeres Mevr. M. MaksVerschuur met den pianist Hendrik Andriessen in den Schouwburg Jansweg, een liederenavond geven. Beide solisten zijn voor ons Haarlemmers geen onbekenden; zooals men zich waarschijn lijk nog zal herinneren schreef onze ver slaggever het vorig seizoen met veel lof over hun destijds gegeven concert. Voor de uitvoering op a.s. Vrijdag is een pro gramma met zeer veel zorg samengesteld, het bevat o.m. liederen van Schubert; Wó]f Mussorgski, de Falla en Lazzari. Om dit concert te gaan bijwonen, kun nen wij onze Haarlemsche concertbezoe kers ten volle aanbevelen. De Brouwersvaartbewoners tellen binnen, kort een gouden echtpaar in hun midden. Op 2 Januari gaan de gouden bruidsdagen, in van F. Rusting, Brouwersvaart 94. Gisterenmiddag werd door een meisje haar fiets voor de Oyens-bank aan den Kruisweg geplaatst Aan haar stuur hing gewikkeld in een stuk papier een porie' monnaie met 30 inhoud. loen zij terug kwam, stond haar fiets nog op dezelfde plaats maar. de in papier gewikkelde portemonnaiq was verdwenen. Gisterenmorgen omstreeks half 10 uur had op, den hoek Gierstraat en Nieuwstraaf een aanrijding plaats tusschen 2 auto a, vermoedelijk doordat de beide bestuurders eikaars signalen niet hadden gehoord. Een auto bekwam beschadigingen aan as en spat bord. De actie tegen de annexatie-plannen van Haarlem we;d de vorige week opnieuw be gonnen door de Heemsteedsche Winkeliers- vereeniging met het ter teekening leggen van lijsten bij de plaatselijke winkeliers. Het bestuur der reeds bestaande „Vereeni- fiing Heemstede ter bestrijding van de Haar lemsche annexatieplannen" had nu, in sa menwerking met bovengenoemde vereeni ging, een groote protestvergadering belegd, welke gisteravond in 't R.-K. Verenigings gebouw aan den Hcerenweg is gehouden- Deze vergadering was zeer druk bezocht, er was geen plaats meer onbezet. Boven het podium prijkte een doek met het op schrift: „Heemstede wil niet geannexeerd worden". Verder waren er groote situatie- tctkeriingen geplaatst, welke 'n beeld gaven van de annexatieplannen en een overzicht van de gemeente. Tenslotte merkten wij onder de aanwezi gen verschillende raadsleden op, benevens dr. C. A. M. Droog, wethouder van deze gemeente. Baron A. H. van Hardenbroek tot Ammer- stol, die de vergadering presideerde, hield een inleiding, waarin hij allereerst herinner de aan de oprichting van de „Vereeniging lot bestrijding der Haarlemsche annexatie plannen" op 2 December 1918. Sedert dien moest de vereeniging twee bestuursleden zien heengaan, n.l. mr. v. d. Plaats, die naar Bloemendaal vertrok en den heer Ch v. d. Poll, die zich in het buitenland vestigde. Nu de vereeniging dezer dagen weer naar veren moest treden, is het bestuur weer aangevuld met de heeren Lindeboom, Mar lens. dr. Koek van Leeuwen en dr. L. G. Kortenhorst, benevens twee leden van do VC'inkeliersvereeniging, n.l. de heeren Van Empelen én Schouten. Destijds, in 1918, richtte het bestuur, in opdracht van de vergadering, een adres aan Ged. Staten tegen de annexatie. Nadien is de vereeniging ingeslapen, in dien zin, dat men zich op de hoogte hield van hetgeen er gebéurde, om thans op het meest nuttige moment weer te ontwaken. We weten, aldus spr., thans iets van de annexatieplannen en dat is de reden, waar om deze vergadering bijeengeroepen werd. Na uiteengezet te hebben, welke de loop is van annxatie-planncn door gemeenten, herinnerde spr. eraan, dat reeds voor 1900 door Haarlem eenige keeren pogingen j in het werk zijn gesteld, om haar grenzen uit te breiden. Deze pogingen kwamen en verdwenen als even zoovele plagen, welke de gemeente bedreigden, totdat eenige jaren later een plan werd ingediend, van onge veer dezelfde grootte als thans, welk plan echter door Haarlem zelf merkwaardiger wijs weer werd ingetrokken. In 1915 kwam Haarlem opnieuw met een plan, waarvoor het 4 bepaalde redenen wenschte aan te voeren, n.l. de havenplan nen, de stichting van de Technische en Am bachtsschool, de stichting van 'n gfoenten- vcilingsgcbouw en voorts de gelegenheid lot het in de naaste toekomst voortgaan met het nemen van maatregelen, die tot ver- ooging der volkskracht zouden strekken. Spr. gaf hierna 'n beknopte uiteenzetting van het z.g. „kleine" en „groote" plan tot annexatie en wees er vervolgens op, dat de uitvoering van dit laatste plan tot gevolg zal hebben, dal het belastbaar inkomen van Heemstede met 2/3 zou worden verminderd. Het bedraagt thans rond 16 millioen; in 't door Haarlem gewenschte deel zit 11 mil lioen aan belastbaar inkomen, zoodat voor heteventueel resteerendc deel van Heem stede slechts 5 millioen zou overblijven, hetgeen beteekent dat er een lamgeslagen gemeente overblijft. (Applaus.) Spr. kan zich niet voorstellen, dat een groote gemeente, wanneer zij vastzit, naar open terrein voor bebouwing. En wanneer Haarlem in zoo'n geval verkeert, is het te begrijpen, dat zij open terrein wil annexce- ren. Dit kan echter niet gelden voor Heem slede, want het gedeelte, dal Haarlem van Heemstede wil annexeeren, is geheel be bouwd. Een ander argument tegen de annexatie is, dal de waarde van huizen en gebouwen daalt. Het gevolg is kapitaalsvernietiging en de menschen die men niet annexeeren kan! gaan heenl Ook de minister voelt voor deze redeneering en hij verklaarde zelf, in een onderhoud met spr., dat er „oases" moeten zijn, waar de gegoeden kun nen neerstrijken, om niet overal in handen van den fiscus te vallen! Spr. wees hierna op de huidige grens tus schen Haarlem en Heemstede, welke logisch is, doordat zij noordelijk voor een belang rijk deel gevormd wordt door den Hout. Volgens het annexatieplan gaat zij dwars door de bebouwing loopen. Spr. las hierna het schrijven voor, dat door de Vereeniging op 10 December aan den minister is gericht en hij betoogde ver volgens, dat het Haarlem alleen te doen is om een annexatie van belastingbetalers, iets wat trouwens door den wethouder .dier ge meente. den heer Reinalda, in een interview openlijk is erkend, waar hij verklaarde, dat de annexatie van financieel krachtige gebie den gewenscht wordt als compensatie voor de armlastige gemeenten Schoten en Spaarndam. Wat de regeering nu. z.an de Kamer zal voorstellen, weet men niet. In ieder geval verklaarde spr. aan het slot der vergadering namens het bestuur machtiging te zullen vraken om verder die handelingen te mogen doen, die in het belang van de voorgestane zaak kunnen geschieden. Thans wenschte spr. aan de vergadering gelegenheid le geven tot het maken van opmerkingen en het geven van adviezen. Het eerst werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt door den heer Martens, Deze betoogde, dat het hier gaat om een geldkwestie, Haarlem heeft zich financieel vastgewerkt. Niet door eenzijdige annexatie maar de vorming van groepen gemeenten, die zaken van algemeen belang gezamenlijk onder hun beheer nemen, zal die moeilijke, financieele positie afdoende kunnen worden verbeterd. Spr. stelde het zich zoo voor, dat de om liggende gemeenten zich vereenigen tot een groep met de groote gemeente en van deze keepen de lichtfabrieken, inrichtingen van onderwijs, ziekenhuizen e. d„, kortom, die inrichtingen, welke voor hen een algemeen belang vormen. Er zou een commissie van beheer moeten worden samengesteld, waar na de bedrijven of inrichtingen in combina tie worcien geëxploiteerd. Dit zou aan Haar lem b.v. kapitaal brengen. Spr. zette zijn bedoeling nader uiteen en wees er op, dat hierdoor het kapitaal zich reëel verplaatst, terwijl bovendien de om liggende gemeenten medezeggenschap krij gen over de bedoelde inrichtingen, wat ze nu niet hebben. Spr. gaf tenslotte in overweging, om zich tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek aan de regecring, om, tot bezuini ging op de gemeentelijke uitgaven en tot behoud der groote kapitalen, een wetsont werp in te dienen, waarbij annexaties door gemeenten en wijziging der grenzen op een zijdig verlangen niet meer worden toege staan. In afwachting van deze wet zou geen ontwerp tot annexatie of wijziging der gren zen meer moeten worden behandeld. Men zou zich overigens tot andere gemeenten in ons land kunnen wenden met hel ver zoek dit voorstel te ondersteunen. Op voorstel van den voorzitter werd on der applaus besloten deze zaak aan het be stuur ter afwerking over tc laten. Door liet bestuurslid, den heer Vos, werd hierna een brief voorgelezen, uit dc verga dering afkomstig, waarin vooral de nadruk werd gelegd op het landsbelang, hetwelk gelegen is in het behoud van de tegenwoor dige grenzen van Heemstede en Bloemen daal. Deze gemeenten hebben nu door hun fraaie bebouwing een zeer welvarend aan zien, dat op de vele buitenlanders, die ze bezoeken, een gunstigen indruk maakt. Dit welvarende uiterlijk zal bij annexatie ver dwijnen door de onvermijdelijk gesloten be- Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit Opgave van: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteo- t rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen var. 18 December. Hoogste Barometerstand 774.8 m.M. te München. Laagste Barometerstand 738.8 m.M. t» Vardoe. Verwachting van den avond van 18 toi den avond van 19 December. Matige, in het noorden krachtige, zuide lijke tot zuidwestelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt, kans op regen, vooral in het noorden, zelfde temperatuur. bouwing en alzoo een landsbelang schaden.' Hierna werd tijdens een korte pauze ge legenheid gegeven, om zich als lid der vê- eeniging op te geven, van welke gelegen heid door velen gebruik werd gemaakt. De voorzitter deelde daarna mede, dal een stuk was ingekomen van een Schoten sche ingezeten,, handelende over de annexa tie, dat echter niet in behandeling kon worden genomen, daar het hoofdzakelijk de Schotensche kwestie betrof. Verzocht werd aan het bestuur om een telegram van protest te zenden, doch de voorzitter verzocht aan het bestuur over te laten op welke manier men de zaak zou ter. uitvoer brengen. (Wordt vervolgd.) (Zitting van heden). De steekpartij te Lisse. Overeenkomstig den eisch erd E. v. M. uit Almkerk, die te Lisse Th. Duivenvoorde een steek met een mes had toegebracht, ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan- genisstraf van 6 maanden, onder bijzondere voorwaarden, terwijl tevens zijn onmiddel lijke invrijheidstelling werd gelast De inbraak te Aerdenhout. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak tegen den 16-jarigen K- R„ den 16-jarigen H. D. W. en den 21-jarigen J. T R- K- die te zamen en in vereeniging op 10 October I.1. zich toegang hebben verschaft tot een villa te Aerdenhout en aldaar verschillende voorwerpen weg namen. De Rechtbank veroordeelde den eersten bekl. tot een voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regeering met een proeftijd van 3 jaar: der 2den tot een on voorwaardelijke ter beschikking stelling, en den 3den tot 6 maanden gevangenisstraf on der aftrek voorarrest, terwijl tevens de on- middelijke invrijheidsstelling werd gelast van de beide eerste beklaagden. Een oplichter. De 25-jarige slager J. G„ wonende te Amsterdam, was in begin Maart hier te Haarlem in gesprek met J. v. 'd. B. over t stichten van een slagerij Op een goeden dag ging hij (J. G.) naar het magazijn van S. J. de Goede in de Zijlstraat en vroeg of hij eenige lampen mee op zicht kon krij gen. Hij zou ze direct terug brengen, maar zijn baas wist niet precies welke lamp hij moest hebben. Met zijn baas bedoelde hij een slager bij wien hij in dienst zou zijn en dien hij noemde v. d. B., die in het geheel geen slager was. Hem werden toen eenige lampen ter waar de van 6 gulden meegegeven, doch de G. zag er geen enkel meer van terug Verder had hij zich vervoegd bij de Fa. Fortgens en 2 horloges op zicht gevraagd, welke hem waren meegegeven. Hij vertelde een cadeautje te willen geven aan zijn „be minde", doch geen keus te kunnen maken. Ook de horloges zag F. niet meer terug, doch dezen waren van nikkel en dus van weinig waarde. Bekl. ontkende beide ten laste leggingen. Wat het laatste betreft ontkende hij zelfs in den winkel te zijn geweest. De officier achtte het ten laste gelegde wel degelijk bewezen en eischte 5 maanden gevangenisstraf onder aftrek voorarrest. De verdediger Mr. Theijse achtte het be wijs niet geleverd en vroeg vrijspraak subs« clementie. Uitspraak 29 December. 10 uur. De aanrijding op de Zomervaart De 18-jarige J. J. P, die op 18 October 1.1. op de Zomervaart met een groote snel heid had gereden, en daarbij een meisje had aangereden, wat daardoor levensgevaarlijk werd gewond, werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch luidde 3 maanden» Met verwijzing naar een in dit nummei voorkomende advertentie, verzoekt men ons mede te deelen, dat hedenavond het con certgebouw „Modern" Raaks 3, voor het pu bliek gesloten zal zijn, daar het gebouw ge reserveerd is voor „Het Haarlcmsch Foo- neel."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1