1 v-K hoest :Anaa BERICHT. DE SPAARMEBAN& Gebakken uit HET BESTE MEEL, Bestrooid met 'T ALLERFIJNSTE, Smaakt FranfcerTs KERSTBROOD DELICIEUS, Van 't grootste tot het kleinste! Men proeft er prima boter uit, Rozijnen en sucade Daardoor komt FRANKEN'S KERSTBROOD weer De KERSTVREUGDE te stade! Ingezonden mededpelingen a 60 cents per regel. Als U A Ongegronde geruchten over een vergiftigingsgeval BURGERLIJKE STAND. De Brusselsche Bank-zaaK. TOONEEL. Haar groote dag. H. Fokker t. Jaarboekje voor Katholiek Haarlem. Personalia. Tentoonstelling uit den Stedelijken Atlas. De Winkelsluiting. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Werkloosheid. De Haarlemsche Bachvereeniging. Dagelijks worden abonnementen en advértenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermelde bij kantoren: Raadhuistraat 30, Overtonweg 7, Pieter-Kies- 115, P. van O dijk Heemstede. W. Molenkamp. Schoten. C. van der Vlugt, straat 28, Haarlem. L. van Berke'. Burgwal Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11. Haarlem. J. Th. Elliger<c E m o s t r a a t 1 Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom. Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. 98 3 U - GEMENGD NIEUWS. Vliegtuigen om de dakgoten af te zoeken. 70 jaar getrouwd. Groote brand voorkomen. Een ernstige scheepsramp. De juweelendiefstal te Londen. Het geval van den zwerver te Baarn. Mislukte verpachting. Hoe genoeglijk rolt het leven. Een ondankbaar mensch. Vooral in termijnen Een ernstige treinontsporing in fndië Een onaangenaam geval. KUNST EN KENNIS. Otio Mengelberg, f Hoeveel steenkool is er nog? LAATSTE NIEUWS. De staking in de Belgische metaalnijverheid voorloopig afgewend. De financieele conferentie te Parijs. De Spaansche troepen verlaten Marokko. De ontruiming der Keulsche zone De revolutie in Albanië. De leening ten behoeve der Griekse he vluchtelingen. De toestand in Ckina. De opstand in Albanië. De toestand in Marokko. De Amerikaansche vloot. Gomper's begrafenis. Koude in de Ver. Staten. I Doos 60-SM Bij 4pol-ken Drogisten. In Vogelenzang en Bennebroek loopen, naar wij vernamen, wilde geruchten over 'n geval van vergiftiging, dat in Vogelenzang zou hebben plaats gehad. Een ingezetene ran dit dorp zou door een huisgenoote zijn vergiitigd. Er zouden zelfs arrestaties heb ben plaats gehad. Wij kunnen, na gedane informaties, mededeelen, dat de geruchten onjuist zijn, zoo zelfs, dat de politie, na in gesteld onderzoek, geen aanleiding heeft ge vonden eenige maatregelen te nemen en het onderzoek zelfs staakte. Wegens den omvang, die de praatjes ge nomen hebben, meenden wij goed te doen deze tegenspraak te plaatsen Geboren: 15 Dec.: z. van A. Schultlieiss- Massee; 16 Dec. d. van J. E. de" Vendt- Gerritsen; 17 Dec.; d. van M. C. Urbanowitz- Nichot; z. van J. L. v. Zwieten-Xuil. Ondertrouwd; 18 Dec. C. v. Soclingen en A, G. Kruijer. Getrouwd; D. A. v. Ringelestein en A. A. Piepers; P. A. Wezenbeek en T, Folker- sma; J. A. C. Sercdino en M. S. Verzijlberg; W. v. d. Leek en R. C. Arnoldt. Overleden; 17 Dec. A. J. Reijgwart, 61 j., M. v. Heemskerkstraat; H. Fokker, 73 j„ Kleine Houtweg. De beide beklaagden door het Haagsch Gerechtshof vrijgesproken. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ar rest gewézen in de zaak van H. W. en W. P., handelsagenten respectievelijk wonende te Schoten en te Middelburg, directeuren van het bijkantoor der Brusselsche Bank te Middelburg. Eerstgenoemde beklaagde was door de Middelburgsche Rechtbank wegens oplichting en verduistering veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, terwijl dc tweede beklaagde van alle hm ten laste gelegde feiten was vrijgesproken. Het Gerechishof heeft thans beide beklaag den vrijgesproken. Zondag 21 December a.s. geeft dc N. V. Het Schouwtooneel, Directie: Adr. van der Horst Jan Musch in den Stadsschouw- ourg te Haarlem de eerïte opvoering van „Haar groote Dag" tooneelspel in 3 bedrij ven door A. H.H. jt. Feen. Dit stuk dat een repertoire was van de vroegere Kon. Ver. Het NederL. Tooneel, is door den auteur geheel opnieuw bewerkt voor „Het Schouwtooneel." fn den ouderdom van 73 jaar is alhier «verleden de heer Herman Fokker, wonende aan den Kleinen Houtweg, vader van den bekenden vliegenier en vliegtuigbouwer. Jarenlang was de heer Fokker in Indiè een bekende figuur waar hij een koffie plantage had. Sinds lang woonde de heer Fokker als ambteloos burger in Haarlem, waar velen den stoeren man, die immer blootshoofds door de stad ging, zullen ken nen. Hij deed veel aan sport en was een he iend schaker en biljarter. Naar wij vernemen zal het Eerste Jaar- «oekje voor Katholiek-Haarlem binnen en kele dagen verschijnen Het belooft een in teressant boekje te worden, dat een volledig overzicht geeft van alle Katholieke Instel lingen hier ter stede. Hoeveel van die Ge organiseerde Instellingen zijn er wel, denkt U? Wij weten het ook niet Maar de Redac teur van het boekje de heer Jos Lobel, ver zekerde ons, dat de „Roomsche Rijkdom" op dit gebied, verrassend is. De prijs van het boekje zal laag zijn. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. —eden slaagde te Delft voor het inge nieurs-examen voor werktuigkundig inge- nieuur, onze stadgenoot de heer A. C Gerb*er. De heer H. E. Knappert, gemeente-ar chivaris, is voornemens in het Frans Hals museum vanaf 23 December, een aantal tee- keningen (oude en tegenwoordige stadsge zichten) uit den Stedelijken Atlas ten toon te stellen. Volgens de verordening op de Winkelslui ting mogen de winkels tot en met 24 De cember des avonds ook na 8 uur geopend blijven. Woensdagavond vergaderden de gecombi neerde besturen der Bouwvakarbeiders hier ter stede, in het gebouw der Chr. Be sturenbond, Bakenessergracht. Deze ver gadering, welke bijeen was geroepen door de neutrale tiramerliedenvereeniging „Eens gezindheid". besloot om in verband met de thans heerschende werkloosheid der aangesloten leden van de respectievelijke organisaties, alle pogingeh in het werk te stellen die leiden kunnen tot een ge- wenschte oplossing in deze moeilijke tijden. In de wijze van samenwerking werd door de aanwezige besturen een vaste lijn ge steld, om daarnaar overeenkomstig te kun nen handelen, Op Dinsdag 23 December a.s. des avonds 8 uur, wordt in de Gemeentelijke Concert zaal* het vierde concert gegeven van de Haarlmsche Bachvereeniging, door het or kest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van Willem Mengelberg. Op het programma komen o.m. werken voor van Beethoven, Wagner en Strauss. MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden: prijshoudend. 18 DECEMBER EERSTE KOERS l-ATER KOERS BERLIJN V 0 59 0.59 05 PARIJS 13.321/g 13 25 BRUSSEL 12 27 12.23 WEENEN 0.35 0 35 LONDEN 11 621/2 11 .63l/a STOCKHOLM 66 80 66 85 KOPENHAGEN 43 60 43 60 CHR1ST1ANIA 37 50 37.55 BAZEL 48.05 48 05 NEW-YORK 2 47 V 2 2 48 ROME P. 10.70 10 60 HEDfcN 5% Nederland 1919 96®/ 8 965/8 t>% Nederland 1923 101 3/4 1013/4 4!4 Nederland 1917 *76/l6 87 7j( 1% N.-l. 1921 A, 1029/l8 1023/7,. 6% N. 1. 1923 D. 983/4 Hell. Lloyd 6 Oude Vaart 69i/ a 71 dito Gem. Eigendom 54i/a 551/, Mij. „Nederland" 1493/4 148 Scheepvaart-Unie 126 126 Rotterd. Lloyd 1233/4 125 Paketvaart 1361/,, 135 74 75 Holl. Stoomboot 255/g 26 H. V. A 428'/jj 429 Ja- a Cultuur 351*/4 352 703/4 701/a Koloniale Bank 1761/4 Indische Bank 1343/4 l34l/2 Cert. Hand :1 Mij. 1217/8 122 Phoenix 88 Geconsolideerde lfl7l/8 166 353 353!/4 U. S. Steel i l83/4 118 133/4 Vorstenlanden 157l/4 I57I/4 161 161 Cornp. Mere. Arg 171/ 2 IT1/, Poerworedjo 1231/, 1221/4 3881/a 389I/4 3923/4 392 Deli Batavia 369 368 Amsterdam Rubber 160 160 197 lü4l/4 104 Wai Sumatra 1271/g 127 333 '63/4 761/2 150 150 851/, - Wabash «I/s 22 Comm. Maxwell Geruimen tijd werden aan tal van Londen- sche winkels vooral die van juweliers be zoeken gebracht door een of meer inbrekers, die zich steeds tot de bewuste perceelen een weg baanden via een zolderraam. Men be greep al gauw, dat de dader of daders dat hooge aanvalspunt bereikten langs de regen pijp. Daarna kwam men tot de overtuiging dat alle plundertochten, die blijkbaar heel wat opleverden, het werk waren van één enkelen man. Wie was die man Men weet het nog niet. Wel is men er, dank zij de samenwerking tusschen de Londensche en New Yorksche politie, achter gekomen, dat de „kat" (zoo noemt men hem reeds vanwege zijn klauter- behmdigheid), dezelfde moet zijn als degene, die eenigen tijd geleden een gelijke serie strooptochten in New York heeft onderno men. Deze identificatie was te danken aan één afdruk van 'n blooten voet op den pas geverfden vloer in een der bezochte Londen sche huizen. Er werd een foto van genomen en deze werd naar New York opgezonden. De inbreker, die nog steeds op vrije voeten is, schijnt een Engelschman te zijn, die lang te New York woonde, en die als acrobaat op het Amerikaansche tooneel moet hebben gewerkt. Terwijl de menschen van het bertillon- nagestelsel druk doende zijn, van de studie van voetafdrukken, in verband met het voor loopig succes, in het geval van de „kat", een nieuwe specialiteit te maken, en zij er zelfs hard over denken, van aangehouden mis dadigers voortaan steeds voetafdrukken te nemen, broedt Scotland Yard op een niet onaardig plan, om den hoog-strevenden in breker te snappen, De recherche-centrale wil namelijk.... een eskader vliegtuigen boven Londen laten cirkelen, om met licht bundels de dakgoten en regenpijpen af te zoeken. Te Malvern (Engeland) heeft het echtpaar Drew zijn 70-jarige echtvereeniging gevierd. Drew is 93 jaar en zijn vrouw 90. Hun te genwoordig huis hebben zij reeds 54 jaar bewoond. Zij hebben 11 Idnderen gehad, waarvan er 7 in leven zijn, 13 klein-kinderen en 16 achter-kleinkinderen. Drew werkte van zijn 10de tot zijn 77ste jaar. Hij was van zijn vak stucadoor Door een toevallige omstandigheid is Dinsdagavond een groote brand te Rotter dam voorkomen. Een buurvrouw bemerkte, dat er rook kwam uit eer.ige stukke ruitjes van het pand Sumatra in de Jufferstraat. De brandweer werd direct gewaarschuwd en nadat men zich tot het pakhuis had toegang ver schaft, bleek, dat het in het. benedengedeelte op 'vier plaatsen brandde. Men kon de vlam men echter spoedig met een slang op de wa terleiding blusschen. Wanneer een toeval hier niet tusschenbeide was gekomen, zou vermoedelijk het geheele pakhuis in vlammen zijn opgegaan. Drie verdiepingen lagen vol gepropt met rompen van stoeien, die met stroo omwoeld waren. Omtrent de oorzaak stelde de justitieele politie van het bureau Groote Pauwensteeg een nauwkeurig onderzoek in, zonder posi tief resultaat tót dusver. 1 De firma S. Zn. was verzekerd. Woensdagmiddag te half 1 is op de Zui- dergronden nabij het eiland Texel het En- gelsche stoomschip „Promus", komende van Buenos Aires en bestemd voor Rotterdam gestrand. Het schip vroeg assistentie. Twee sleep- booten van Nieuwediep vertrokken onmid dellijk naar de strandingsplaats. Woensdagavond z§t het schip zeer gevaar lijk. Het maakte veel water in de machine kamer. Van de 36 man equipage werden dien avond 10 man aan land gebracht. De overige leden der bemanning bevinden zich nog aan boord. Behalve de twee genoemde sleepboo- ten zijn nog drie sleepbcoteh van Hoek van Holland en twee van IJmuiden gere- ouireerd. Men meldt ons nader j Omtrent het stranden van het Engelsche schip „Promus" op de Zuidergronden nabij j het eiland Texel wordt nog gemeld, dat om streeks middernacht door twee vissers vaartuigen een aanvang is gemaakt met het lassen van de 6000 Ton lading, welke zich aan boord- bevindt. De schepen zijn reeds met een hoeveelheid mais de haven binnen gevaren. Nog steeds bevinden zich 26 man der equipage aan boord. de 10 aan land gebrachte mannen, allen stokers, zijn in Den Helder voorloopig in een logement onder dak gebracht. De twee van Nieuwediep ver trokken sleepbooten waren te drie uur nog niet ter plaatse. De lossing van het schip had een vlot verloop, daar er in den beginne een kalme zee stond, die echter naderhand woeliger werd. Een groote hoeveelheid juweelen en andere waardevolle voorwerpen, welke bij de jongste reeks diefstallen in het West-end van Londen zijn gestolen, zijn nu door de Scotland-Yard teruggevonden. De totale waarde is nog niet vast te stellen, doch zij loopt in de duizenden ponden ster ling. Nadat de politie zekerheid had gekregen, dat de gestolen goederen naar enkele huizen in het Oosten en Westen van Londen werden overgebracht, wërd op deze woningen een raid ondernomen. Met auto's werden de voorwerpen naar Scotland Yard overge bracht Dc groote zaal, waarin ailes is onder ge bracht, biedt een schitterenden aanblik van glinsterende diamanten fonkelend edelge steente, gouden en antieke sieraden, zooals horloges enz. Zelden is Scotland Yard zoo druk bezocht geweest als gedurende de laatste dagen. Tel kens melden zich nieuwe bezoekers aan, die komen, informeeren, of misschien iets van hun gestolen sieraden in 'n zaal aanwezig is. Onderwijl speuren de meest ervaren detec tives der Scotland Yard Londen af, om de on getwijfeld handige dievenbende in handen te krijgen. Men vertrouwt er zijn reeds zeke re aanwijzingen dat binnenkort belangrij ke arrestaties kunnen uitgevoerd worden. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER, In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Baarn, kwam meldt de „Tel." nogmaals ter sprake het droevige geval van den zwerver Richter. De agent Huisman, die destijds in deze zaak had terechtgestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld, doch door het EI of werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, had een verzoek bij den Raad ingediend ten einde vergoeding te bekomen voor den door hem gemaakte proceskosten. In dit request bero hij er zich op dat in het vrijsprekende vonnis o.m. gezegd wordt, dat wellicht de schuld in nog sterker mate is te wijten aan een of meer anderen dan aan hem. Deze zijn nu door den burgemeester disci plinair gestraft. De agent Huisman acht zich echter door'de schorsing en door de vervol ging het zwaarst getroffen en meent daarom aanspraak op vergoeding te mogen maken. B. en W. hadden in een uitvoerig prae- advies als hun meening uitgesproken, dat, hoe hard ook voor den betrokkene, er prin- cipieele bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek. Een minderheid in het college was voor inwilliging. Een voorstel-v. Calmthout, om vergoeding te geven uit de gemeentekas ad 600 gld. aan den betrokken agent werd aangenomen met elf tegen drie stemmen. De Dinsdag gehouden verpachting van bouwland der gemeente Zutphen kon geen voortgang hebben, omdat de gegadigden weigerden te pachten onder de voorwaarden door het gemeentebestuur gesteld. Bezwaar werd gemaakt tegen het stellen van borgen. Medezeggingschap bij het vaststellen der voorwaarden van belang hebbenden werd bovendien geëischt. De leiding hierbij berustte bij het Chr. Hist, raadslid J. Termel, die tevens belang hebbende is. 't Gebeurde een dezer nachten ongeveer één uur, vertelt de „Meppeier Crt.", dat Jan zich nog wandelende in de Leijen te Staphorst bevond. Op den weg liep een knorrepot en jan wilde dit even aan den eigenaar van het dier vertellen. Hij klopte daarom bij een landbouwer, die reeds lang ter ruste was gegaan, op het raam. Onze landbouwer 'oleek zoo vast te slapen, dat Jan, om hem wakker te krijgen, al harder en harder op het raam sloeg. Op eens werd de deur met een nijdigen ruk geopend. Jan wilde toen zijn bevinding mededeelen, doch hij werd niet eens aangehoord, want plotse ling beukten tot Jan's groote ontsteltenis twee sterke vuisten ongenadig op zijn rug en v/erd hij op den koop toe in een bij huis zijnde sloot ondergedompeld. Ondank is 's werelds loon, dacht Tan. Hij kroop vlug weer uit de stoot ?.-> het hazenpad. De Duitsche Rijnsleepboot-kapitein W. nam op zijn reis naar Rotterdam vanuit Duitschland een Hollander mede, die daar zonder middel van bestaan rondzwierf en verlangend was om naar zijn land terug te keeren. Op de sleepboot werd de Hollander als dekjongen aan het werk gezet. Toen de sleepboot te Rotterdam was aangekomen, sloeg de kapitein den Hollander voor, bij hem in dienst te blijven. Deze wilde wel en stelde zich ook beschikbaar om in dc stad enkele boodschappen te doen. De Duitscher gaf hem een mandje en tien gulden mede, maar zag zijn „dekjongen" niet meer terug. Hij deed bij de poiitie aangifte, die den deser teur en oplichter in een logement, aan de Prins Hendrikkade arresteerde. Het was de TO-jarige P. R. uit Delfzijl. Hij is op het politiebureau in verzekerde bewaring ge steld. De arbeider K. té Goor kreeg een langen brief van de Inspectie der Rijks-Directe Be lastingen, waarin hem werd medegedeeld, dat door een verkeerden aanslag, het door K. te veel betaalde bedrag, hetzij ineens of in termijnen zou worden terugbetaald. Vol ver wachting spoedde hij zich naar het kantoor van den rijksontvanger, waar hem inééns het bedrag werd terugbetaald, zijnde.... één cent. DE WISSELWACHTER VERDWENEN. Den 14en Nov. is de eerste goederentrein van Buitenzorg om 3 uur 45 vertrekkend naar Soekaboemi, bij den eersten wissel op het emplacement Tjitjoeroeg ontspoord. Twee locomotieven en twaalf wagons wer den van de baan geslingerd en kantelden om, met het noodlottige gevolg, dat twee remmers vrijwel op slag gedood werden en een derde zoo ernstig gewond, dat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. De aangerichte materieele schade is zeer aanzienlijk. Het verkeer op genoemd baanvak is ge stremd, zoodat de reizigers moeten overstap pen. Dit is het tweede ongeluk op dit traject ge beurd binnen eèn week tijds. Nadere bijzonderheden later op den dag gemeld, wijzen uit, dat het ongeluk heeft plaats gehad ten gevolge van het feit, dat de wissel niet behoorlijk was omgezet. De trein reed in dubbele tractie, d.w.z. met twee locomotieven. De eerste locomotief werd naar de rechterzijde van de baan geslingerd ter wijl de daarop volgende naar links kantelde. De twee voorste rijtuigen vielen eveneens naar den rechterkant, en het derde werd blijk baar met zulk een kracht uit de baan ge smakt, dat het aan den linkerkant dwars over den berm van den spoorweg neerkwam. Van de overige wagons werden er ver scheidene in elkaar geschoven, terwijl ten slott: een groot stuk van de rails werd weg geslingerd. Een van de stokers heeft de tegenwoordig heid van geest gehad om uit een der kante lende locomotieven te springen, zoodat hij in de sawah terecht kwam. Hij werd niet ge wond. De wisselwachter is kort na het ongeluk spoorloos verdwenen. Elet vermoeden wordt gekoesterd, dat wel licht opzet bij dit ongeluk niet uitgesloten is, in verband waarmede een nader streng on derzoek naar de oorzaken wordt ingesteld. Uit Soekaboemi wordt nog gemeld, dat vandaar uit onmiddellijk geneeskundige hulp naar de plaats van het ongeluk is gezonden. Een nader officieel bericht meldt, dat het ongeluk te Tjitjoeroeg plaats had om on geveer 5 uur. Twee remmers werden gedood, een derde werd niet zwaar gewond. Een machine ed enkele wagens zijn uit de rails gevlogen, het achterste deel van den trein is blijven staan. De Oorzaak van de ontsporing xs niet juist bekend. Elierover worden diverse lezingen gegeven. Zoo wordt beweerd dat de wissel defect was, doch volgens een andere lezing reed de machinist met een te groote vaart en moest buitengewoon krachtig remmen voor een onveilig signaal, als gevolg waarvan de trein ontspoord zou zijn. We lezen in de „Msb." Woensdagmorgen collecteerden in de van Oldenbarneveltstraat te Rotterdam langs de huizen, zooals sinds 's menschen heugenis gebruikelijk is, een tweetal heeren voor de even traditioneele driemaandelij ksche col lecte voor de R.K. Armen en Weezen. Deze collectanten zijn Ir en, die zich welwillend voor dit doel ikbaar stellen en zich daartoe hebben v. igd in een R.K College voor de Schaal cte onder den naam „Tot nut der Armen. Een dezer heeren neemt zijn beurt in deze stadwijk reeds meer dan vijftien jaar waar en is een hier ter stede algemeen bekend aan nemer. De man moet zelf uit zijn werk breken om zich een dag belangloos voor dit liefdewerk disponibel te stellen. Nu gebeurde 't dezen morgen, dat deze heeren door een inspecteur van politie wer den aangesproken en hun gevraagd werd naar hun bewijs van verlof. De heeren toonden een formulier, waarop het navolgende voorkortit R. K. College voor de Schaalcollecte. „Tot nu: der Armen." Heeren leden worden beleefd uitgenöo- digd tot waarneming der Schaalcollecte, welke zal plaats hebben op Woensdag en Donderdag den 17den en 18den December 1924, en zich te dien einde te vervoegen des morgens ten 9 uur aan de R. K. Pa rochiale Weeshuizen, West-Kruis-kade 12. De vergadering van de Collecte zal plaats hebben op Woensdag enz. des avonds ten 8 uur in de R. K. Parochiale Weeshuizen, West-Kruiskade no.12. Men is verplicht dit biljet gedurende de Collecte bij zich te hebben. Vroeger jaren werd op deze biljetten of formulieren door de politie een stempel van goedkeuring gedrukt, maar de laatste jaren heeft de politie het bestuur kennis gegeven, dat deze stempeling niet meer noodig is. De dienstdoende inspecteur nam met dit getoonde formulier, sinds jaren in gebruik, geen genoegen, en noodigde de beide collec- teerende heeren uit, hem naar de Witte de Withstraat, het bureau van politie te volgen. Toen de beide collectanten, door dit bewijs van wantrouwen allesbehalve gevleid, te ken nen gaven, dat zoo iets hun nog nooit was overkomen, werden door den inspecteur twee rijwielagenten aangeroepen, die order kregen te zorgen, dat de heeren naar het bureau van politie kwamen. Toen pater Hyacinth Hermans, die juist de pastorie verliet, aanbood om even de politie zelve op te bellen, omdat hij deze heeren col lectanten voor het R. K. Parochiaal Armbe stuur reeds sedert jaren als volkomen betrouw bare menschen kende, werden beiden heeren door de agenten belet met pater Hermans de pastorie binnen te gaan. Zij moesten zich naar het bureau van politie begeven. Wij maken er de politie, speciaal dezen dienstdoenden inspecteur, geen verwijt van, dat zij een waakzaam oog houden op collecten langs de huizen. Ook niet, dat zij het bewijs vorderen van toestemming. Dat is hun recht, en in dit opzicht is de dienstijver van den betrokken inspecteur te prijzen. Maar hier geldt 't een andere quaestie. Door het bestuur van de R. K. Parochiale Arm en Weeshuizen was, zooals sinds jaar en dag gebruikelijk is, behoorlijk ais altijd aan Burgemeester en Hoofdcommissaris kennis gegeven, dat op dezen dag de gewone drie maandelij ksche collecte langs de huizen zou worden gehouden. Waar dit gebeurd is, zooais 't behoort, en waar van de zijde der politie geen andere eischen worden gesteld, daar heeft de politie varder geen recht om de heeren collectanten in de uitoefening var} hun functie op zulk een minder prettige wijze te storen. Als er hier een fout is gemaakt, dan is zij, dunkt ons, aan de zijde der politic, omdat van hoogerhand geen nadere mededeeling aan de dienstdoende politie der stad is gedaan, dat dezen dag een behoorlijk aangevraagde (collec te van R. K. zijde zou plaats hebben. Dit hadden de dienstdoende inspecteurs moeten weten. De betrokken inspecteur kan geen beroep deen op de onvolledigheid van het formulier, dat hierin tweemaal voorkomt het bureau van het R. K. Armbestuur, de R. K. Parochiale Weeshuizen, West-Kruiskade 12. En dan mogen wij zeker van een inspec teur vcrwzachten, dat hij zoodanig op de hoogte is met de locale toestanden en aange legenheden van zijn stad, om te weten, dat hier alles volkomen klopte. Daarvoor was geen speciale gang. naar de Witte de Withstraat noodig. Het eerste wat men moet doen, is aen om vang van de bestaande bronnen meten en belangrijke gegevens daarvoor zijn bijeenge bracht op de in dit jaar gehouden kracht bronnen-conferentie. De „Electrical World" heeft deze eens samengevat en het resultaat is verrassend cn in geen enkel opzicht on rustbarend. Het eerste verrassende is, dat de kolen voorraad werkelijk heel groot blijkt te zijn en de beschikbare waterkracht nogal gering. En er is juist vaak gezegd, dat wij ons dp het einde van de kolenvoorraden moesten voorbereiden en dat de „witte steenkool", de waterkracht, onze redding zou zijn. Het is anders! Volgens de rapporten van de krachtbron nen-conferentie beschikt de wereld over meer dan 7 billioen ton steenkool; om het precies te zeggen over: 7.397,553,000,000 ton, In het tempo -van het tegenwoordig gebruik is dat voldoende voor veertig eeuwen. Wel iswaar zal het gebruik steeds toenemen en ook is het waar, dat ongeveer veertig pro cent van de kool van laag gehalte is. Maar deze overwegingen worden ruimschoots ver goed door het feit, dat het genoemde cijfer alleen dc thans bekende voorraden omvat, terwijl alle geologen het er over eens zijn, dat er nog vele onbekende kolenbeddingen moeten zijn vooral in China en Afrika. De mogelijke waterkracht over de geheele wereld wordt geschat op 293 millioen paar- dekracht, waarvan ongeveer een tiende thans reeds ontwikkeld en min of meer in gebruik is. Een ruwe schatting berekent de benoodigde kracht, voor het geval dat men alleen op waterkracht was aangewezen, op 200 a 250 millioen, zoodat reeds bij een ge ringe vermeerdering van de behoefte d" waterkracht ternauwernood voldoende zoi zijn om haar te dekken. Voorloopig is deze kwestie echter van latere zorg, indien het waar is dat de kolen- voorraad nog voor 4000 jaar kan strekken. Dinsdagavond is na een langdurig lijden op 57-jarigen leeftijd te Utrecht in bet St. Antonius-Gasthuis overleden de heer Otto Mengelberg, bekend kerkelijk kunstenaar aldaar. Otto Mengelberg was ex opvolger van zijn vader, Willem Mengelberg, die een belang rijke rol speelde in de van Utrecht uitgaan de nieuw-gotische beweging. Op 18-jarigen leeftijd ontwierp Otto Men gelberg reeds een altaar voor de St, Willi- brorduskerk te Utrecht, het eerste van een groote reeks werken voor de katholieke kerkgebouwen, In 1898 kreeg Otto Mengelberg de ver- eerende opdracht het bekende Koningsraam in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tc ont werpen. Verder noemen wij van Otto Mengelberg de ramen in de Krijtberg te Amsterdam, de serie ramen in de Witte-Vrouwen-kerk tc te Utrecht, voorstellende de Zeven Sacra menten en een raam in de bisschoppelijke kapel. Voorraad voor veertig eeuwen. Men heeft zich vaak voor oogen gehou den, dat de kolenvoorraden van de wereld niet onbeperkt zijn en dat er bij het tegen woordig gebruik eerlang een eind aan moet komen De wereld zou dan moeten uitzien naar nieuwe bronnen van warmte, licht en kracht. Wat voor steenkool geldt, gaat ook op voor olie en de kwestie lijkt ernstig ge noeg. Als deze bronnen plotseling werden afgesneden, zouden dc meeste menschen in beschaafde landen geen bestaan meer heb ben. Is het gevaar achter werkelijk zoo groot? BRUSSEL, 18 Dec. De werkgevers in de metaal-industrie hebben voorgesteld dc loonen tot Mei te stabiliseeren. LONDEN, 18 Dec. Het is waarschijn lijk, dat de intergeallieerde conferenties van ministers van financiën die 6 Jan. te Parijs zal plaats hebben, zoowel een politieke als een handelsconferentie zal worden. Cham berlain zou voornemens zijn te gelijkertijd naar Parijs te gaan. Hij zal dan niet per soonlijk aan de conferentie deelnemen, doch steeds gelegenheid hebben om met Chur chill te confereeren over de ontwikkeling der besprekingen. De conferentie van ge zanten zal waarschijnlijk tegelijkertijd bij een komen om het rapport van de interge allieerde militaire contróle-commissie over Duitschland's bewapening en de ontruiming van de Keulsche zóne te bespreken. MADRID- 18 Dec. De lichtingen 1921 en 1922 zullen onmiddellijk worden gedemo biliseerd. Binnen enkele weken zullen 45000 man troepen uit Marokko naar Spanje terug worden gebracht. LONDEN, 18 Dec. De politieke mede werker van de „Daily-Telegraph" verneemt, dai het Britsche kabinet de kwestie van de ontruiming van de Keulsche zóne heeft .be handeld. De Bntsphe re|eèring xs van mee- ning dat de ontruiming moet geschieden overeenkomstig de bepalingen van het vre desverdrag LONDEN, 18 Dec. Volgens een verkla ring van den Albaneeschen gezant te Lon den is de revolutie in Albanië, die geleid wordi door Achnxed-bey, het gevolg van een complot van Yoego-SIavië, dat Albanië wil annexeeren De Albaneesche gezant heeft de interven tie ingeroepen van de Britsche regeering om een nieuwe Baikan-ooriog te voorkomen. Volgens zijn verklaringen, wordt Achmed- bey door Yoego-SIavië met geld en wapens gesteund. LONDEN, 18 Dec. Uit New-York wordt gemeld, dat de leening ten behoeve van de Grieksche vluchtelingen vele malen is over- teekend. Voor het Amerikaansche gedeelte werd Us pCt. agio genoteerd. Volgens be richt uit Athene is het Grieksche deel der leening 5 maal overteekend. LONDEN, 18 Dec. Uit Peking wordt gemeld, dat in de provincie Tjili, 100 mijl ten N.W. van Peking, muiterij onder de troepen is uitgebroken. De lialve stad Kalgau is af gebrand. De Japansche ambassade bleef juist gespaard, doordat de wind draaide. De bui- tenlandsche eigendommen zijn veilig, daar deze buiten de eigenlijke stad liggen. De jonge ex-Keizer en zijn vrouw zijn in vei ligheid. ROME, 18 Dec. De Italiaansche regee ring heeft besloten 2 oorlogsschepen naar de Albaneesche wateren tc zenden. MADRID, 18 Dec. De verbindingen T#« tuanCeuta en TetuanTanger zijn nop- maal verzekerd. WASHINGTON, 17 Dec. De beweging om door het Congres een onderzoek te laten instellen naar den toestand van de vloot, ontmoet hevige oppositie op het Witte Huis en vertraging in de Marine- Commissie in den Senaat. De oppostie van het Witte Huis is gebaseerd op het feit, dat een onderzoek niet noodig is tot het uitstellen van de actie door de Marine- Commissie, op wie een beroep is gedaan om de resolutie te bestudeeren, welke i» ingediend door Senator King, den demo- cratischen afgevaardigde van Utak en waarin een onderzoek geeischt wordt. Besloten is om een ander plan te kun nen bestude'eren. WASHINGTON, 17 Dec. Het lijk van Samuel Gompers is geplaatst in 't hoofd kwartier van het Verbond. Talrijke voor aanstaande regeeringspersonen, congres leden en arbeidersleiders brachten hun laatsten groet. De begrafenis heeft heden plaats op het kerkhof te Ferryton. NEW-YORK, 17 Dec. Voorspeld 'wordt, dat het koud weer zal worden. In de Mis sissippi en Ohio-Vallei. Vej-mount was de koudste plaats met 26 graden onder nul.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2