Kerstgeschenken |o PEN ©OGEN Uit de Pers. Stadsnieuws De Brusselsche Bank-aiïaire E GEBLOOKERD? IKffiS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Donderdag 18 December 1924 De jongste stand der salaris- kwestie. Het Bisdom Haarlem in 1922 en 1923.' mand een poging heeft gedaan, om dit be slag van zich af te krijgen. 5 Nieuwe groep in den Bond van j Bioembollenhandeiaren. I Vereeniging van oud-Indische gepensioneerden „Madjo". Verplaatsing zaak J. M. Gerding. Gevonden dieren en voorwerpen. Ingezonden mededeeïingen IK BLOOKER ELKEN DAG! Ingezonden mededeeïingen a 60 cents per regel. Haarlemsche Radio Sociëtiet. Mysteriespel „Te Latens Deitas". De zetel van Bloembollencultuur Nederl.-Duitsche Vereeniging. UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. VELSEROORD. OVERVEEN. VELSEN. HAARLEMMERMEER. DE NIEUWE I HAABL. I COURANT I Over de inzake de salarissen der Twee de Kamer gerezen moeilijkheid, welke aan leiding werd tot schorsing der beraadsla ging oordeelt de C. H. „Nederlander" als volgt: Wat zal nu geschieden? Niemand, die het zeggen kan. Het van Anti-revolutio naire zijde ingediende amendement wijst onzes inziens geen goeden weg. De wetten zouden dan worden vastgesteld, maar fei telijk zou ook voor deze hoogere staats dienaren gedurende het irar 1975 geheven blijven de thans geldende korting van 10% In die oplossing zou o.i. eane viervoudi ge onjuistheid liggen: ten eerste, zouden deze staatsdienaren dan gedurende 1925 minder ontvangen, dan de Regeering, blij kens haar voorstel, recht en billijk acht: ten tweede, zou de salaris-verhouding van de ambtenaren, niet genoemd in wet of be zoldigingsbesluit ook ongeregeld blijven; ten derde, werd de juiste verhouding ver broken, omdat, gelijk Minister Colijn te recht opmerkte, krachtens 't bezoldigings besluit 1925, verschillende andere ambte naren hun salaris wél zullen zien stijgen boven 90 pet. van het oude salaris; ten vierde werd niets veranderd in het bezol- digingsbesluit-1925, ook niet in de over gangsbepaling. Tot dezelfde onjuistheid zouden wij ko men, indien de Regeering de ingediende wetsontwerpen eenvoudig liet liggen. Wij zien den weg tot uitkomst anders. De salarisbedragen, genoemd in de inge diende wetsontwerpen alsmede het in gaan dezer regeling op 1 Januari 1925, acht de Regeering recht en billijk. Deze mee ning is niet ongegrond. Stond deze rege ling op zich zelf, zij had vermoedelijk wei nig bezwaar ontmoet. De bedoelde regeling staat echter niet op zich zelf. Het ware onrecht haar te bezien los van het bezol- digingsbesluit-1925. En nu bestaat bij zeer velen de rechtmatige twijfel of, bij aan vaarding dezer wetsontwerpen, het bezol- digingsbesluit-1925, althans zijne overgangs bepaling, onveranderd mag blijven. De oplossing van de gerezen moeilijkheid ligt o.i. zóó, dat aan de bepalingen der aan gehouden wetsontwerpen het bezoldigings- besluit-1925 nader zou worden getoetst. Bevrediging zou worden verkregen door het aanbrengen in het bezoldigingsbesluit van de veranderingen, door deze toetsing i vereischt. „St. Bavo" publiceert de statistieke ge gevens van het bisdom Haarlem over het vorig jaar. Om er beter de waarde van te doen uitkomen, worden de cijfers van het daaraan voorafgaande jaar er naast ge plaatst en bevat, het overzicht dus den toestand op 1 Januari 1923 en 1 Januari 1924. Ver over 1922 over 1923 schil Priesters: gewijd (saeculieren) overl. dienstd. ur. in bediening op 1 Jan, saecul. regulieren (allen parochiepr, totaal Parochiën: totaal op 1 Jan. opgericht in het verloopen jaar Openbare kerken: totaal op 1 Jan. van deze zijn bijkerken a. met eigen geestelijkheid 20 b. bediend van een andere kerk uit 14 Communie.: 486128 d. i. per dienstd. pr. 607 Katholieken 717556 d. i. per dienstel, pr. 895 Bekeerlinger: a. volwassenen 842 b. kinderen 198 Gevormden 12917 H. Communiën 18716851 d. i. gemiddeld per communicant 38.5 Huwelijken tusschen Katholieken 5170 PI. ging dan de rechtsfeiten na en tracht te daarbij het bewijs te leveren van 1. het bestaan van de handelsvennootschap onder de firma Ph. Briedee 2. de lastgeving door eischer aan Briedee, om ter beurze verhan delde fondsen tegen provisie te koopen en te verkoopen3e, de ontvangst van een waarde ad f 100.000 in contanten en effecten door gedaagden en 4e.de tenuitvoerlegging van de lastgeving. Ten bewijze dat de handelsvennootschap heeft bestaan legde pl. een nota over aan de Rechtbank, gericht aan één der slachtoffers en geteekend door Briedee en de Jong, ge dateerd 13 Maart 1922. Op 14 Maart d.a.v. is aan de cliënten mee gedeeld, dat de zaken van beide heeren wa ren overgegaan naar de Brusselsche Bank. Pl. betwistte verder, dat er geen recht bank zou bestaan tusschen eischer en ge daagde. Hij zette dit in den breede uiteen. Wat de lastgeving betreft meende pl., dat Bridee te kwader trouw en met kwaad opzet zijn last vervuld heeft. Daarom is hij ver plicht de schade daardoor berokkend, te ver goeden. Bridee heeft aan eischer verschaft 12 aan deden ad. f 500 in de Stoomwasscherij „De Spreng", waarvan 6 tegen de koers van 125 pCt. en 6 tegen 130 pCt. Hoewel de geheele wasscherij in totaal f 20.000 heeft gekost, heeft men het maat schappelijk kapitaal van deze maatschappij tot een half millioen vergroot. Zooveel vuil goed riep pleiter onder hilariteit uit was er te wasschen. Daarenboven zijn eischer in den maag gestopt 50 aandeelen in de vennootschap „Banque de Bruxelles"Pardon, de Brusselsche Bank tegen pari en volgens 16 aandeelen van de Danube Oil Cy" (een nominaal 100, 14 17 3 7 4 2 595 605 10 206 236 30 801 841 40 6 U) 304 306 2 17 3 18 4 504508 +18380 600 7 739827 +22271 880 15 877 35 343 145 24648+11731 2) 19663405-1-946554 38.9 4578 592 Bij dit overzicht wordt het vólgend com mentaar gegeven: Deze cijfers spreken van gestadigen en ge lukkigen vooruitgang. Eén cijfer echter blijft waarschuwend manen, nl. het verschil tus- Roemeensch oliefonds), schen ka II oHeken en Communicanten. Dit tegen 170 pCt 1 -tan. 1923 232.428, op 1 Jan. 1924 was op 235.319. Men mag rekenen dat het aantal katholieken beneden de 7 a 8 jaar (het jaar der le H. Communie) ongeveer een vijfde deel van het totaal bedraagt; dus had het verschil moeten zijn: op 1 Jan. 1923 143.511 en op 1 Jan. 1924 147.965. Maar lan hebben wij een tekort van resp. 87.917 en 87.354 communicanten! Helaa» ja! Ligt daarin niet een ernstige waarschuwing dat de gezegende bloei van het Geloofsleven ons wirï moet stemmen tot een innige dank baarheid ("t is immers een gave Gods), maar ons nimmer mag brengen tot een rustig vol daan-zijn over ons zelf Er moet veel gearbeid en.... nog meer worden gebeden en ge offerd, zeker allereerst in en voor onze groo- te steden, maar ook elders. Want de vijand valt voortdurend aan, hier openlijk, daar be dekt, hier brutaal, daar sluw hier grof en wreed, daar vleiend en zoet, maar hij rust nimmer Heer, vermeerder onder ons het Geloof. 1) Er zijn na 1 Jan. 1924 (met inbegrip van Voorburg O. L. V.) weer opgericht 4 nieuwe parochies en 5 andere zijn in voor bereiding. 2) Totaal der door Mgr. Callier gevormden 332.190. Voor de Eerste Kamer der Rechtbank te A- st 'dam werd gi teren ge >leit in eï c .ele procedure, a nhangig gemaakt uoor c --.ii won er uit Zeeland tegen de heeren Nico dJong en Ph. J. Briedee, bekend uit de Brusselsche Bank-affaire. Voor eischer trad op mr. Herman Keizer, die er in zijn pleidooi aan herinnerde, dat Briedee en de Jong gïzamenlijk nadeel heb ben toegebracht aan tal van landslieden, zoowel in Brabant als in Zeeland woonach- tig' Zij hebben deze menschen uit het Zuiden bewogen waarden af te geven, waartegen over zij waardelooze papieren in de plaats gaven. Onder de slachtoffers zijn er, die geheel geruineerd zijn en de toegebrachte schade strekt zich uit tot eenige millioenen. Pl. wees erop, dat deze actie niet is gericht tegen de Brusselsche Bank, maar tegen de beide personen Briedee en de Jong. Hoewel het moeilijk was een actie tegen de ;e beide heeren te distilleeren, welke door de Rechtbank ontvangen zou worden, is pl. daarin toch geslaagd door het vinden van een stukje papier, n.l. een door beide hee ren geteekende nota. Gevraagd wordt thans aan de Rechtbank de solidaire veroordeeling van de Jong en Briedee tot betaling van een bedrag van f 100.000. Herinnerende aan de inbeslagneming van de safe in de Incasso-Bank van Briedee, waar van de waarde op eenige tonnen wordt ge schat merkte pl. op dat deze waarde een ge deelte is van hetgeen van de benadeelden afhandig is gemaakt. Wel wordt beweerd, dat de inhoud van deze safe aan een ander toebehoort, en wel aan de „Nationale Ad ministratie-Bank voor Onroerende Goede ren," waarvan Bridee volgens pleiter de eenige aandeelhouder was, maar deze be wering is niet serieus, als men weet, dat nie- Deze aandeelen zijn later voor 8 pCt. ver handeld. De opdracht is te kwader trouw uitge voerd, want Bridee wist de absolute waar deloosheid van de fondsen. In deze handeling ligt opresloten kwade trouw, bedoeld bij art. 1838 Burg Wetb. Het is nooit de bedoeling geweest van eischer, om zijn bezit te doen omzetten in scheur papier. Pl. bood aan, te laten bewijzen door getui gen, dat de vennootschap wel heeft bestaan en door deskundigen, dat de Spreng-aandee- len en die der Brusselsche Bank waardeloos waren. Waar pl. de mogelijkheid onder het oog zag, dat er in deze procedure de Danube- kwestie wellicht niet te handhaven is, vroeg hij acte om zeer subsidiair eischers vo, dering te verminderen met een bedrag van f 32.640, dat hij had uitgetrokken voor den aankoop van de „Danube"-aandeelen. Overigens handhaafde pl. zijn aanvankelijk gestelden eisch. Mr. A. A. Huizinga, uit Haarlem, die voor gedaagden optrad, betwistte in den breede, dat er een handelsvennootschap, onder de firma Bridee heeft bestaan. Nimmer hebben de Jong en Bridee zich vöör de oprichting van de Brusselsche Bank in vennootschappelijk verband ontmoet. Er blijkt, dat de Bru:sdsche Bank is inge steld op 11 Maart 1922, zoodat de door plei ters confrère overlegde nota, welke e 'a- teerd was van 13 Maart 1922 niet het 1 e ijs kan zijn voor het bestaan der handels ven nootschap. Pl. voerde in dit verband aan, dat de actie niet ontvankelijk moet worden verklaard. Verder trachtte pl. aan te toonen, dat de aandeelen van de Brusselsche Bank en van de Stoomwasscherij „De Spreng" ten tijde van den aankoop wel degelijk waarde hadden. De Brusselsche Bank zou een zeer goede onderneming zijn geworden, als de leiders zich zuiver aan de effectenzaak en aan de aan deze instelling verbonden voorschotbank hadden gehouden. En „De Spreng" was een van de beste wasscherijen in den lande. Een en ander in aanmerking nemende kan er dus niet van gesproken worden, dat Bridee door het koo pen van de aandeelen der Brusselsche Bank en van „De Spreng" te kwader trouw heeft gehandeld. De „Danube" aandeelen ondergingen het zelfde lot, als waaraan ook andere olie-aandee- len bloot hebben gestaan. Intusschen achtte pl. het als vanze fspre kend, dat eischer dit gedeelte der vordering had laten vervallen. Ook pl. wilde iets door getuigen laten«be- wijzen en wel het feit van het in werking tre den van de „Brusselsche Bank" op 11 Maart 1922, hetgeen in strijd is met de bewering van mr. Keizer, dat zij eerst op 14 Maart hare bemoeiingen aanving. Op verschillende gronden pleitte mr. Hui zinga de niet-ontvankelijk verklaring dezer actie. Na re-en dupliek werd de uitspraak be paald op 2 Februari 1925. Door de algemeene vergadering van den Bond van Bioembollenhandeiaren is besloten tot oprichting van een nieuwe groep van leden, zoo lezen we in het Weekblad voor Bloembollencultuur, Deze groep zal omvatten de landen, wel ke niet worden gerekend tot een der be staande groepen, waarmede wordt bedoeld de Engelsche Koloniën (behalve Canada), voorts Japan, China, Zuid-Amerika, enz. Het hoofddoel is weder dat men een goede in formatie-dienst zou krijgen en bij aanslui ting van alle leden die op deze landen han delen, kan spoedig over uitstekend informa tie-materiaal worden beschikt. Gisteravond werd in de zaal „Rosenhaghe" een lezing met lichtbeelden gehouden voor leden en genoodigden van de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van In dische gepensionneerden genaamd „Mad- joe" als protest tegen de h.i. groote onbillijk heid betreffende de Pensioenregeling van oud-Indische gedienden van vóór 1920. In zijn welkomstwoord wees de Voorzitter der afd. Haarlem, nog eens nadrukkelijk op deze achterstelling en zeide dat de heer Keur in zijn lezing een en ander zou toe lichten. Deze het woord nemend begon vooreerst met op te merken dat het in Indië, door de veelvuldige verplaatsingen, voor een onder officier onmogelijk is zich te organiseeren, en daardoor in een betere positie te komen, althans door samenwerking iets te verkrij gen. Breedvoerig ging spr. na hetgeen zij die vóór 1913 en vanaf 1894 in Indië hebben door: emiakt, en in vergelijking met hen die na dien tijd in Indië zijn gekomen. De toe standen waren alstoen, aldaar weer veel minder, en aanmerkelijk veel slechter. Spr. wilde op de eerste plaats de bezoldiging ver gelijken met die van thans. Toentertijd, toen men zeer vele gevaren beleefde, en met ontzaggelijke ontberingen te kampen had, verdiende een onderofficier f 40 per maand, terwijl bij een korporaal en een soldaat de bezoh i ing varieerde van f 18 tot f 24 per maand. Ook de pensioenregeling liet veel te wenschen over, en was veel en veel min der dan van de ambtenaren van gelijken stand in Nederland. Tegenwoordig nu de soldaten en onder officieren den weg geëffend vinden, nu men niet meer die afstanden per voet behoeft af te leggen, nu men in rust en vrede daar leven kan, krijgt een gepensioneerd sergeant van het N. I.-leger f 1800 pensioen per jaar, De pensioenen echter van hen die dit voor 1918 kregen zijn evenredig gebleven aan het salaris wat zij toen verdienden. Bij de revolu tie golf in 1918 is de genoemde verbetering gebracht, en zijn de pensioenen gemiddeld met 100 a 150 procent gestegen, echter alleen voor hen, van na 1920, de pensioennen van de oud-strijders zijn onveranderd gebleven. Dit noemde spr. een groot onrecht. 2uj die gestreden hebben onder generaal van Heutz hebben geen verbetering gekregen. De te genwoordige Regeering stelt van jaaf tot jaar uit om gelijkstelling te geven, weliswaar wordt in dien geest eerstdaags iets ter be handeling voorgelegd, maar dat is geen ver betering, daar men o.m. in genoemd voor stel, de verhooging, van den leeftijd afhan kelijk wil stellen. Spr. noemde enkele typeerende cijfers, waarbij een adjudant-onderofficier van vroe ger werd gepensioneerd met f 680 per jaar, terwijl die van thans f 1680 krijgt. Met alle andere mindere rangen van vroeger en thans is het precies zoo gesteld. Bij de zeemacht is de pensioenregeling aanmerkelijk veel hooger naar spr.'s inzien zelfs onbillijk hoog. Een sergeant-majoor heeft daar f 2600, en een soldaat f 1650 pensioen. De Regeering zegt wanneer wij om ge lijkstelling vragen, er is geen geld. Spr. wil de aantoonen dat er wel geld is, althans komt. De steeds toenemende handel wijst er op, terwijl een groot aantal Industrieën en Maatschappijen goeien en bloeien door den handel met Indië. Hierdoor komen de finan ciën, wat Indië betreft, er steeds beter voor te staan. En nu was het naar spr.'s meening een groote onbillijkheid, dat zij, die ge vochten en gestreden, en hun leven veil hebben gehad, om dat land vrij te maken, thans achter worden gesteld bij hen, die als het ware in een gereed gemaakt nestje komen. De vergadering waarbij ook de 2e kamer leden Mej. van Dorp en de heer Michielsen tegenwoordig waren, betuigde haar instem ming met een luid applaus. Hierna ging de heer Keur over tot het vertoonen van een groot aantal projectie plaatjes, welke een duidelijken kijk gaf, op Indië en haar cultures. Ten slotte werden nog twee, door den voorzitter ontworpen zinnebeeldige plaatjes ve.toond, welke op de pensioenregeling van toepassing waren. Beide platen, welke zeer keurig waren uitgevoerd, werden door den voorzitter zelf toegelicht. Met het uitspreken van den wensch dat de Regeering alsnog g lij! stehing zou geven aan hen die ia i920 waren gepensionneerd met de latere g pensioneerden, en een dankwoord aan d aanwezigen voor opkomst, sloot spr. de bijeenkomst. Bij' de behandeling van punt 1 van de agenda bleek al dadelijk sympathie te be staan, om tot de N. R. U., die trouwens den stoot voor de Oprichting der Sociëteit had gegeven, toe te treden, waartoe dan ook met algemeene stemmen werd besloten. Nadat, bij de behandeling van punt 2 de tijdelijke voorzitter met groote meerderheid vin stemmen was herkozen, werd overge gaan tot het verkiezen van 6 verdere be stuursleden; in de, tijdens de pauze gehou den bestursvergadering, werden de bestuurs functies onderling verdeeld, zoodat het be stuur thans definitief is samengesteld uit de heeren: G. van der Sluys, eerste voorzitter; L. J. Geuzendam, tweede voorzitter; John. D. Aukes, eerste secretaris; K. J. van der Wel, tweede secretaris; H. J. Krijger, pen ningmeester; H. M. Drost, commissaris, te vens beheerder Instrumentarium; J. Struy- kenkamp. commissaris. Na de pauze was punt 3 aan de orde, en van de heeren die zich beschikbaar stelden als candidaat-bestuurslid der N. R. U„ werd de eerste secretaris, de heer Aukes met meerderheid van stemmen gekozen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake een clubinsigne, tot de aanschaffing waarvan be sloten werd, terwijl zich voor de door den heer Aukes te geven Soundercursus het meerendeel der leden gaarne opgaf. Nadat de voorzitter om 10.45 de vergadering geslo ten had, bleef men nog korten tijd aange naam bij elkander. De welbekende schrijfmachinehandel van den heer J. M. Gerding is overgeplaatst van Spaarne 48, waar hij 12 jaar gevestigd is ge weest, naar Nieuwe Gracht 35. Uitbreiding maakte deze overplaatsing noodzakelijk Toen de heer Gerding zijn zaak aan het Spaarne vestigde, begon hij met 1 monteur en 1 jongste bediende, terwijl hij 6 viste abonné's had, uit Amsterdam bediend. De heer Gerding heeft n.l. de alleen-vertegen woordiging van de Underwood schrijfmachi nes voor geheel Noord-Holland (behalve Amsterdam) en filialen te Leiden, Zand- voort en IJmuiden. Thans werkt hij met 9 monteurs en 2 typisten voor copit erwerk (de heer Gerding maakt o.m. veel bestekken voor architecten) en hij heeft ongeveer 500 abonné's. In den loop der 12 jaren zijn ruim 1100 machines geleverd. Deze enkele cijfers getuigen van de groote vlucht, welke de zaak genomen heeft. In het nieuwe perceel is de zaak thans keurig gehuisvest. De toonkamer der schrijfmachines is comfortabel en gezel lig ingericht, zoodat men er rustig de velerlei machines kan bezichtigen. Verder is bene den een apart kamertje voor de beide ty pisten, die daar het copieerwerk verrienten. Boven is het privé-kantoor, waarvan het in térieur zeer gezellig aandoet en een sfeer van huiselijkheid schept De moderne instal latie is uitgevoerd door den heer S. Zonne veld Jr., die wel eer van zijn werk heeft. De uitstekende electrische verlichting draagt veel bij tot een fraai geheel. Den heer Gerding ook in zijn nieuwe zaak good luck! J. Jaspersen, L. Vlamingstraat 23, kinder armband; C. Doeksen, Bosch en Vaartstraat 33, armband'horl.; S. J. Herigens, Nagtzaam- straat 22, bril in étui; Kooij, Hagestraat 34, lorgnet in étui; Meijer, Groote Houtstraat 16, paardenleidsel; N. Aandekerk, Brouwers vaart 96, hondenbek penning; Gonnet, Pa viljoenslaan 1, hond, lichtbruin, met hals band; Dames Oosterweert, Duvenvoordestr. 15 (na 7 uur n.m.), handschoen, beige wol; P. v.d. Meer, Heerensingel 71 F. hond, geel-br. G, v. Koningshoven, Luitensteeg 41, zakje m. gereedschap. BLOOKEREN IS AFGELEID VAM BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS EENMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN tf De Haarlemsche Radio-Sociëteit vergader de een dezer dagen. De voorzitter, de heer G. v. d. Sluys, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, die door hun zeer tevredenstellende opkomst blijk hadden gegeven het belang dezer ver gadering te beseffen. De voornaamste pun ten van de agenda waren wel: 1. het beslui ten tot het al of niet toetreden tot de Ned. Radio-Unie. 2. het verkiezen van een defi nitief bestuur. 3. het benoemen van een af gevaardigde als candidaat voor het bestuur der N. R. U. Kêeas aezfcr dagen maaKtcn wij meluing van de opvoering<van het mysteriespel van Wil Janse's „Te iatens De ïtas" dat Dinsdag 30 December opgevoerd zal worden in den schouwburg aan den Jansweg. Reeds nu kunnen wij zeggen, dat deze opvoering van meer dan gewone beteekenis zM zijn. Deze tooneeldaad, welke speciaal voor Roomsch Nederland van belang is, wordt met belangstelling tegemoet gezien, door vele autoriteiten op tooneeigebied, die hun belangstelling te kennen zullen geven, door de uitvoering met hun tegenwoordig heid op te luisteren. Dat het werk van deze jongere artisten, die samenwerken onder het devies van Henri Ghéon, den grooten Franschen tooneel- schrijver „Créons le theatre des saints" van meer dan gewone beteekenis is, blijkt wel uit het feit, dat een der meest vooraan staande mannen in het tooneelleven van ons land in een onzer grootste dagbladen schreef, dat het werk van deze „mysterie-spelers" een opleving beteekende van het religieus tooneel, daar hier niet getracht wordt, met zoetelijke hulpmiddeltjes uit een vroegere periode, de waarheden van ons geloof op het tooneel te brengen, maar dat zij met soberheid en strenge boetseering hun doel weten te bereiken. Reeds de lei ing van dit spel gaat volgens heele nieuwe banen, die veel doen ver wachten. Inplaats van de leiding in handen van één regisseur te leggen, heeft men deze opvoeri.ig doen samenstellen door drie per sonen, die er naar streven een volmaakte eenheid te bewerkstelligen. De zegging, de dictie wordt verzorgd door Wil Janse, de plastiek, waarmee gebarenspel, decors en costumeering wordt aangeduid, berust bij Frans Meijer, den leider van de uitvoeringen van „de Geheimen der H. Mis" van Calde- ron en „Doet Boete" van Sorge, hier ter stede en te Amsterdam en de muziek, welke Zich geheel bij den tekst aansluit en er mede is samengeweven, is speciaal vervaardigd door George van Renesse en wordt uit gevoerd door musici uit Haarlem en Amster dam. Het is een verblijdend feit, dat deze groep artisten wederom in de gelegenheid worden gesteld een uitvoering te geven. Daarmede heeft de Haarlemsche sportvereeniging D.S S. een groot werk gedaan, een werk dat de waardeering verdient van heel Roomsch Haarlem. We vertrouwen dan ook, dat de Katholieken van onze stad die mooie daad Z illen weten te waardeeren, door den s< ouwburg dien avond geheel te vullen, z ij steunen daardoor een zaak van meer d n gewone beteekenis, een artistieke daad, die ver buiten het Katholieke kamp de aandacht trekt. Vergadering van de afdeeling Hillegom In de gehouden vergadering van de af deeling Hillegom van de Algemeene vereeni ging van Bloembollencultuur kwam ook ter sprake de kwestie van het te stichten Centraal gebouw. Aan de besprekingen daaromtrent ont- leenen wij het volgende In den beschrijvingsbrief waren er meer dere pagina's aan gewijd. Het hoofdbestuur stelt voor, geen besluit te nemen. De heer F. Rijnveld vraagt den Voorzitter; weet u ook wat er te Haarlem achter de cou lissen wordt afgespeeld. De Voorzitter ik weet niets. De heer Rijnveld ik vertrouw Haarlem niet, al weet ik niet, of ik op dit gebied een eenling ben. De Voorzitter Ik weet er niets van, maar vrees is er en de kans niet uitgesloten, dat het gebouw te Haarlem komt. Het Gemeente bestuur van Haarlem is echter niet zoo scheutig en dat de stad ter elfder ure me een bod zal komen wil ik niet gelooven' dat is zulk een groote gemeente onwaardig- De heer Rijnveld zou het Hoofdbestuur definitief willen vragen, of aan de stad defi- eitief een bod gevraagd is. Laten we hier erlijk onze meening uitspreken. De Voorzitter principieel ben ik hierop tegen de Alg. Ver. moet niet gaan bedelen, het is een zaak van appreciatie. Hillegom en Lisse hebben veel gedaan; het Hoofd- nestuur moet niets vragen en heeft, meen ik, ook niets gevraagd. De motie der Afd. Haarlem en het stuk uit Anna Paulona wordt nu behandeld. Het Hoofdbestuur is zelf tegen de motie en onze afgevaardigden zullen er ook tegen stemmen. Als menschen van zaken moeten we zeggen, dat de Beurs hier hoort. De beurs te Hillegom is van het Kweekersgenootschap en wordt steeds druk ker bezocht, zoodat de Noord zich in het bedoelde stuk zeer onjuist uitdrukt. Nog kan de Voorzitter mededeeien, dat de f 50.000 v. d. Bond van Bloembollenhande laren volteekend is. Van Lisse en Sassenheim ondervinden we veel medewerking, de zaak staat zeer gezond. Bij het Kweekersgenoot schap is men ook aan het werk en ook daar zal de inteekening voor steun goed gaan, daar de kweekers inzien, dat de zaak ook voor hen van zeer groot belang is In hare bijeenkomst van Woensdag j.l. trad voor bovenstaande vereeniging op Börries Freiherr von Münchhausen met het onderwerp Einige Balladen und Lieder. Börries von Münchhausen is de grootste balladen-dichter van Duitschland, wiens werk nog hooger aangeslagen wordt dan dat van Liliencrow. Hij, de aristocraat, is de zanger van den adel en de ridderschap en weet in zijn werk den krachtigen toon te leg gen, de schoonheid van taal en vorm, waar door oeroude Germaansche tijden, juist als bij de e chte volksballade, opnieuw leven aannemen. Zooals zijn kunst is, is de man zelf. Rijzig en frisch, met een krachtige en gezonde levensdrift. In zijn voordracht beheerscht door een gevoel van rythme en maat en beschikkend over eene stem, die een onge woon volume kan aannemen. Prof. van Walsem ;ntroduceerde den spre ker, die liefst niet geintroduceerd was gewor den. Juist omdat von Münchhausen in dezen zin zich geuit had, zou Prof van Walsem hem „breit einführen." En dat i s geschied. De opkomst was buitengewoon groot en wij zijn er van overtuigd, dat de aanwezigen met stijgend genot deze voordracht zullen hebben gevolgd, die in zich zelf een nog grootere verdienste had, omdat de dichter zijn eigen werk voordroeg. Wie kan beter dan de maker zelf zijn geheele ziel en persoonlijk heid in zijn werk leggen. Na afloop verdween de dichter, die waar schijnlijk geen behoefte had aan de gebruike- l'jke loftuitingen. Prof. van Walsem echter naaide hem terug en sprak een toepasselijk slotwoord. Hij wees er op, dat het vooi Münchhausen misschien niet bekend was, dat hij gesproken had bij de Groote Markt, het vroegere Sand, waar eertijds de tournooien werden gehouden en waar thans nog van den kerktoren de Damiaatjes geluid worden, ter herinnering aan den roemrijken kruistocht van den Hollandschen graaf. Spr. had hem te verstaan gegeven, dat hij zeer aangename indrukken van Holland had en sprak den wensch uit, dat hij ook aan Haarlem een aan gename herinnering zou bewaren. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op tot propaganda voor de vereeniging, waarna de bijeenkomst werd gesloten. DE STAKING JE IJMUIDEN. Gistermiddag is een deputatie van de Ree- dersvereeniging naar den Haag geweest, voor een bespreking met den Rijksbemiddelaar, Mr. S de Vries Cz. Het bericht, dat Zater dag na de bestuurders der vakorganisaties ook de afgevaard:gden der Reedersvereeni- ging door Mr. de Vries waren ontvangen, was dus niet juist De deputatie bestond uit de heeren G. Carst, S. Koster en Joh. Polderman. Deze heeren hebben Mr. de Vries verschillende inlichtingen verstrekt over de loonen en ar beidsvoorwaarden der opvarenden. Lenig voorstel is door Mr. de Vries niet gedaan. Sinds onze laatste opgave hebben weer drie kleine reederijen de looneischen inge willigd en de overeenkomst met de IJmui- der Federatie geteekend. Het zijn de ree- derij Pieter Cornclis, de visscherij Mij Edu- arda en de visscherij Mij Insierno. Er kun- nen nu 25 stoomtrawlers blijven varen. In tusschen zijn nu bijkans alle stoomtrawlers van de bij het conflict betrokken reederijen binnen. Haringaanvoer. De stoomlogger Hasen- kamp IJ. M. 80, bracht alhier een lading ver- sche haring aan van Boulogne en de stoom logger Juliana IJ. M. 153 een lading versche haring van Dieppe. De hier door den zeillogger IJssel VI V. L. 25 en het Fransche stoomschip Castor uit Boulogne aangebrachte ladingen versche ha ring zijn per Duitsch stoomschip Kehrdingen naar Hamburg verscheept R. K. Kiesvereeniging. Voor de R K. Kies- vereeniging alhier zal. morgen. Vrijdagavond als spreker optreden pater Borromeus de Greeve O F.M. van Woerden Woningbouw. Behalve de gisteren reeds door ons vermelde woningen zullen door den heer H. Kes alhier nog vier woningen worden gebouwd aan den IJmuidet straat weg. Afloop veiling. Woensdagavond had in hotel „Van Ouds het Raadhuis", ten over slaan van notaris J. II. Wildervanck de Blécourt, de toeslag plaats van. No. 1 de villa „Zandhoeve", aan den Joh. Verhulst- weg, te Bloemendaal. Ingezet met verhoo gingen op 15000, afgemijnd op 1000, tctaal 16000 Jac. Tijdsma, No. 2 een bloembollenschuur met 2 ar beiderswoningen benevens bouwterrein, ge legen aan de Rampenlaan, te Overveen. In gezet met hoogingen op 16500, afgemiind op 1100. totaal 17600. L. Roozen Nz. Gemeentezaken. B en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling en wijziging van de verordening tot regeling der loonen van de gemeente-werklieden De volgende bepaling is ontworpen: „In geval een jeugdig werkman bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd niet voldoende bekwaam blijkt te zijn voor zijn werk, kan door burgemeester en wethouders nog ge durende ten hoogste 2 jaar een ïager loon dan het minimum van de loonklasse, waar toe hij zou gaan behooren, worden vastge steld. Verder stellen B. en W voor: Artikel 5 der verordening, luidende: „Voor premiën, voor eigen-, weduwe en weezenpensioen zal niets op het loon wor den gekort," gerekend van 8 Januari 1924 af in te trek ken, aangezien dit artikel, in verband met het besluit van dien datum tot verhaal van pensioenbijdragen, geen recht van bestaan meer heeft. Nutsavond. Gisteravond werd in de groote zaal van het hotel „De Beurs" te Hoofddorp een voordrachtavond gehouden uitgaande van het nutsdepartement „Haar lemmermeer." De zaal was flink bezet met belangstel lenden. De Voorzitter van het departement sprak een kort openingswoord, waarna de heer Jansen uit Haarlem een vijftal voor drachten deed, welke door de aanwezigen met aandacht en in alle stilte werden aan gehoord. R. K. Oratorium. Omtrent het dooi de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Religionen" te Hoofddorp op 26 en 30 December a.s. in de groote zaai van het hotel „De Beurs" aldaar te geven „Kerst- en Drie Koningen"-oratorium vernemen we nog nader dat de leiding van de beelden groep in handen is van den weleerwaarden heer J. Zegers, en van de muziek in handen van den heer P. Heilker. Als solisten zullen meewerken mej. J. Schredervorst, sopraan, Haarlem, de heer J. Boot, tenor, Haarlem, de heer C. G. Says, bariton, Haarlem, mej. G. M. R. Saeys, piano, Haarlem en de heer R. C. van der Vosse, orgel, Bennebroek. Het koor bestaai uit 80 dames en heeren. Wintertarwe. De uitzaai van de win tertarwe heeft in den Haarlemmermeer- poider op enkele ui z rien na zijn be slag gekregen. Deze najaarswerkzaamhede hebben onder zeer gunstige omstandig e e plrats gehad, omdat het weder m w rKte en de gesteld heid van den bodem ook niets te wenschen overliet. In de laatste weken was door de verande ring in de weersgesteldheid eenige stagnatie in de landbouwwerkzaamheden ontstaan. Motorongeval. De bestuurder van een motorrijwiel geraakte op den Kruisweg alhier bij het passeeren van een auto de macht over het stuur kwijt met het gevolg dat de motor slipte en omsloeg. De berijder kwam er gelukkig met een lichte beenkneuzing af en kon nog denzelfden avond, na verbonden te zijn, op het nog berijdbare motorrijwiel zijn reis vervolgen. Arm gekneusd. Op een terrein nabij den Nieuweweg te Hoofddorp waren eenige jongens aan het spelen. Een hunner, een 8 jarig knaapje, kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij met een zwaargekneusden arm werd opgenomen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. moet ge h@bb@n en hoiidon voor hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op oe hoogte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5