tl)s£eicbclic Sotwont Aclverientiën. Kerstboom versiering Schitterende sortesrino Kerst-Artikelen BIJZONDER BERICHT Abonneert II op dit blad. Wintermantels en Bontmantels OPGERUIMD Maison De Road Groote Houtstr. 115 „Be Spaarnestad" VAN OPZEELAND PF" Voor het inkoopen van ZIJLSTRAAT 20 en 28 het voordeeligst. Gekleurds Kerstkaarsjes IB ct. per doos. Wonöerkaarsen 8 per doos. I Heden zuilen alle voorradige - a tout prix worden - Naast Cinema Palace, - TELEF. 3723 Kruisweg 2,3 Maarlem TeleS. ÏSOÖ De Tafoaksgr®ssierdersj „D@ Spaamestad B© Tabaksgrossier derij „De Spaarnestad Radio Omroep, Witte Stearin© Kerstkaarsjes. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Kwellende pijnen in kiezen, BLOEMENDAAL. Behandeling van de gemeente- begrooting voor 1925 van Bloemendaal. Is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor &BVERTEOT8 EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR SCHOTEN. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijl, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns, SCHOTEN (dorp). PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Des verlangd vanaf f6.— per maand. Bureau Meijer - Haar fern. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468 VRAGENBUS. IS Boomen - Snoeren - Bullen - Engelenhaar Sneeuw - Feeënhaar - Zilveren Carneiten Pieken - Trompetten - Vogels - Klokjes Kaarshouders. bericht haar geachte Cllënteele de ontvangst van iP* A "fVIfSRW clgareflen, verpakl Sa doozen. MSLsMs ssrafaa elSs. intioiideEïcae lO 1/50 IPrlace AU>eri en George WasfofngSon Tabakken BesSisI alleen verteg/eBwoordigpng1 voor HaarSem em Omstreken De TabalcsgrossierderlJ „DE SPAAltNESTAD" heeft de speciale, vertegenwoordiging van t MSpnot en de Block's Sigarenfabrieken te Eindhoven. F. "Vfen Gardlnge's N.V. v/hMaurilz Azljnman Hertogonbosch. Duo ©eorges EIsl. De Sigaren van b. v. fabrieken, zijn evenals de meest bekende Sigaren, STEEDS VOORRADIG heeft de uitgebreidste sorfeertng clgarelüess.» cSgarilIos en tabakken Is de belangrijkste instelling op dit gebied van Haarlem en Omstreken en bedient haar clienteele per - - eigen autohesteldlenst - landen en aangezicht, verdrijft men docr San apirln-Tabietitn (Mijnhardt), Koker 75 ct Bij apoth. en drogisten Hedenmorgen vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal. Afwezig de heei Kremer. B. en W. stelden voor, in te trekken het besluit van 16 October 1.1., waarbij besloten werd tot publieke verpachting van ter- reintjes langs den Zeeweg. Aldus besloten. De heer PRINSENBERG heeft geen be zwaar tegen dit voorstel, mits een bepaling in de voorwaarden wordt opgenomen, dat geen vermindering van pachtsom gegeve». wordt en ook de raad zich niet verplicht tot vergoeding van kosten van opstallen, enz. Aldus besloten, waarna het voorstel goed gekeurd wordt. B. en W. geven in overweging om aan de Vereeniging voor de stichting van een vo gel- en plantentuin; a. tot wederopzegging te verhuren het ter rein achter het Pannekoekentiuisje voor per jaar; b. de helft der aanlegkosten te betalen tot een maximumbedrag van 5000; c. in de onderhoudskosten de helft bij te dragen tot een maximum van 1000 pe» jaar. De VOORZITTER spreekt een warm •woord van aanbeveling van dit voorstel. Den heer VAN KESSEL is de idéé we» sympathiek, maar toch zal hij tegenstem, men, omdat men zich nog steeds beperken moet in de uitgaven. Er wordt thans 1000 gevraagd voor onderhoud, maar spr. vreest, dat in de toekomst het geheele onderhouü voor de gemeente zou kunnen komen. Spr. zou gaarne zien, dat alleen het parti culier initiatief deze zaak geheel bekostigde; wel zou hij het gemeentelijk terrein be. schikbaar willen stellen. Ook de heer LUDEN acht deze uitgaaf, uit 'oczuinigingsoogpunt, niet gewettigd. Een rioollegging van 6000 in Vogelenzang werd duur genoemd indertijd, nu begrijpt spr. niet hoe men over deze 5000 voor iets, wat niet direct noodig is, zoo licht heen stapt. Spr. zal echter zijn stem aan het voorstel niet onthouden. De heer NU1JENS wijst er op. dat riolee- ring te Vogelenzang niet zal geschieden vooralsnog. Dit is een noodzakelijke zaak en de vogel- en plantentuin slechts een wenschelijke; daarom kan spr. dit voorstel niet steunen. De VOORZITTER merkt op, dat een een. voudig plan tot rioleering niet heeft kunnen slagen. Echter zal deze zaak nader onder de oogen kunnen werden gezien. De heer SCHULZ is voor dit voorstel, omdat het een belangrijke factor voor het onderwijs kan zijn. Spr. erkent overigen» wel de aangevoerde argumenten van den heer Van Kessel. Spr. zou de vereeniging da voorwaarde, willen stellen, het park gratis open te moeten stellen. De VOORZITTER merkt op, dat bij de be sprekingen met de vereeniging gratis open stelling is toegezegd. De heer HOGENBIRK juicht het plan toe, alsmede de uitgekozen plaats. Het zal een aantrekkelijkheid worden voor Bloemen daal. Bloemendaal's financiën zijn niet zoodanig, dat we aan het gevraagde niet tegemoet zouden kunnen komen, Spr. beveelt aan neming aan. De heer OTTO is overtuigd van de be- teekenis der instelling, waarop straks heel Nederland trolsch zal kunnen zijn. Dat is voor spr. van overwegend belang. De bezuinigir.gs-overwegingen van den heer Van Kessel begrijpt spr. niet. Als Bloe mendaal geld genoeg heeft, wat de heer Van Kessel meermalen beweerd heeft, is dit een nuttige geldbelegging. Wat Bloemen daal ook met het terrein zal doen, het zal geld kosten. Het kan blijken, dat door het irifialief dezer vereeniging juist een bespa ring verkregen wordt, omdat 't terrein niet in orde gemaakt behoeft te worden. De VOORZITTER merkt op, dat men voor den aanleg van een sportterrein daar iuist is teruggedeinsd van wege de booge kosten. Dat loopt in de duizenden. Ook de aanleg van een park zal in de papieren loo- pen. Spr. beveelt het voorstel noémaals aan. De heer DE WAAL MALEFIJT beveelt eveneens het voorstel aan. Wethouder LAAN merkt op, dat het ter rein de waarde van misschien xvei 3 X f 5.000 zal krijgen. De plannen zijn dusdanig, lat het de gemeente misschien geen cent kost, maar die plannen zijn nog hangende. Wat de rioleering te Vogelenzang betreft, die moet veranderd worden. Bij de begroo ting moet uitkomen, of de raad de 6.000 voor het dure plan wilde voteercr. B. en W. staan niet tegenover het plan. Om deze zaak mag echter niet de plantentuin afge wezen worden. De heer PRINSENBERG zal tegen het voorste! stemmen. De VOORZITTER merkt op, dat ook Heemstede toezegging gedaan heeft voor de vestiging in Groenendaal. De heer NU1JENS zal na de toelichtingen voor het voorstel stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 113 stemmen. Tegen de heeren Verdegaal, Prinsenberg en van Kessel. Behandeld wordt dan de gemeente- begrooting voor 1925 De algemcenc beschouwingen worden geopend. De VOORZITTER dringt op kortheid aan. .Ue heer DE WAAL MALEFIJT wil alleen het rapport der finantieele commissie be handelen en verder alleen die punten waaromtrent tusschen commissie en 't Dage- lijksch Bestuur geen overeenstemming werd bereikt. De heer v. KESSEL is 't hiermede niet eens, omdat ook wel andere dan finanti eele punten behandeld zullen worden, o.m. het beleid van B. en W. Spr. houdt dan zijn nlgemeene beschou wingen. Deze begrooting zou wel eens de laatste kunnen zijn, indien aan de roofpoli- tiek van Haarlem gevolg werd gegeven. Men wil zelfs geheel Bloemendaal opheffen, maar dan zouden de kapitaalkrachtigen toch nog over de grens kunnen trekken. Er zou zelfs kapitaalvlucht naar het buitenland plaats kunnen hebben. Volgens de geruchten zal Bloemendaal echter niet van de kaart verdwijnen. Het gaat om Bloemendaal's financiën. Dezer da gen is nog in een der bladen gezegd, dat Schoten finanticel niet zou verbeteren, als Haarlem zich er niet mee belastte en Bloe mendaal daartoe bijdroeg. Spr. gaat het tJrinc plan na He' daarbij ie annexeeren gedeelte van Bloemendaal zou dan niet in Haarlem's voordeel zijn. Zij krijgt bijv. den slechten Zijlweg in onder houd, moet de rioleering leggen, enz. De VOORZITTER meent, dat dit niets met de begroobng te maken heeft. De heer v. KESSEL is van oordeel, dat Haarlem niet kan geven aan Bloemendaal's inwoners, wat Bloemendaal biedt. Bloemen daal wordt gevraagd zijn geld en zijn leven. Spr. brengt B. en W. hulde voor hun hou ding ten opzichte van de annexatieplannen en hoopt dat zij zullen blijven ijveren voor 'n onverkort Bloemendaal. Spr. meent, dat de Bloemendaalsche Pers, te weinig actief is in deze, terwijl de Haar- lemsche pers den roof van Haarlem goed praat en de belangen der kleine gemeen ten verwaarloozen. Spr. brengt hulde aan B. en W. voor het gevoerde beleid door B. en W. in het afge- loopen jaar. Er blijft echter nog wel wat te wenschen over. Er is veel nieuwbouw ge weest en nieuwe leeningen worden angstval lig vermeden. Spr. zou echter gaarne een meer democratische behandeling der zaken zien. Sor. betreurt bet, dat nog zoo weinig rechtsgeldigheid aan het gemeente-personeel toegekend is. Verder betreurt spr. het, dat nog steeds niet kan worden overgegaan tot den bouw van een Volks-douchebadhuis. De financiën ziln goed, ondanks het pes simisme van den Vrijheidsbond. De voorstel len van de leden dier fractie verwekken misschien verwachtingen bij hen, die niet achter de coulissen kunnen kijken. Maar hij de ouderen hebben hun voorstellen het ver trouwen verloren. In de thans ingediende voorstellen ligt de algemeene strekking van publieke aanbesteding. De resultaten van die aanbesteding bij den aanleg van parken, zijn niet goed, wat spr, aantoont. Voorts wil men alleen valide werklieden aanstellen, doch dit verhoogt, volgens spr., de armenzorg. Sor. hooot, dat de begrooting zooals zij hier ligt aangenomen wordt en dat God het Dage lijksch Bestuur moge zegenen, om de beslui ten goed uit te voeren. De heer SCHULZ houdt de algemeene be schouwingen met eenig genoegen. Spr. is ook pessimist geweest bij de algemeene beschou wingen het vorig jaar, maar wanneer hij dit pessimisme vergelijkt met dat van de andere richtingen in den raad, blijkt dit gelukkig niet uitgekomen te zijn. Spr. hekelt het, dat de Vrijheidsbond thans weer met hetzelfde pessimisme komt als verleden jaar, daar de financiën van Bloemendaal schitterend zijn. Er was het vorig jaar een batig saldo van 4 H ton en thans van 541.000. Verleden jaar moest 180000 er van afgenomen worden tot dekking der begrooting en thans slechts 40.000. Hieruit blijkt wel, dat er geen re den is de bcgrooting te drukken en de uit gaven te beknotten .Degenen, die zeiden, dat te veel belasting is geheven willen echter nog hcogere belasting heffen. De heer Otto noemde zelfs 10 pCt. De idee is geopperd, in geval van annexatie de te veel betaalde belasting terug te betalen .Dit acht spr. niet juist, vooreerst, omdat de zaak aan annexa tie werd verbonden en verder omdat dit terug betalen niet meer naar recht en billijk heid kan geschieden. Wel zou men het geld voor vervroegde aflossing kunnen gebruiken. Spr. vraagt of belastingverlaging niet mo gelijk is. In 1920 was er een belastbaar inko men van 24 millioen en thans ruim 25 mil- lioen. Het slechtste jaar was 19221923. De verbetering is slechts ten deele te danken aan de uitbreiding van het inwonertal Spr. vraagt zich af of er reden is tot verlaging van inkomsten van arbeiders. Het voorste! van den Vrijheidsbond heeft spr. gegriefd, omdat het de lage inkomsten van de slecht gesitueerden aantast. Wat den algemeenen toestand der gemeen te betreft, sluit spr, zich aan bij de waar- deerende woorden van den heer Van Kes sel jegens B. en W.. De wegen in Bloemen daal zijn uitstekend. Spr. komt tot publieke aanbesteding, en haalt aan verzodging van den Zeeweg, Daar/oor zijn prijzen aange vraagd en eigen beheer bleek toen de helft goedkooper te zijn. Daarom moet men met openbare aanbesteding zeer voorzichtig zijn. Spr. heeft dit thans willen zeggen ,om tc doen uitkomen, dat men toegeve aan de hetze-achtige manier, waarop men met cij fers gewerkt heeft. Spr. spoort aan, dat Bloemendaal op den ingeslagen weg voortga, opdat het een voor beeld zij voor het land. De heer OTTO zal behandelen het beleid van B. en W., de verhouding der verschil lende groepen tot B. en W de positie, wel ke sprekers kleine fractie daartusschen in neemt en de financiën van Bloemendaal. Spr. bespreekt eerst een paar kleinere punten. Hij verzet zich tegen de idéc van den heer De Waal Malefijt omtrent de bespreking der begrooting. Wat de inge diende voorstellen betreft, verzet spr. zich tegen de houding van den heer Van Kessel daartegenover. Naar den heer Schulz heeft spr. met waardeering geluisterd, maar van hetze moet niet gesproken worden. De Vrij heidsbond is van oordeel, dat de tegen woordige steunverleening een ramp is voor de maatschappij en het geldelijk peil omlaag drukt. Spr. komt dan tot zijn vier hoofdpunten. De raad is overtuigd, dat B. en W. hara werken en met ijver en talent de belangen van Bloemendaal behartigen. Zij kunnen niet allen echter tevreden stel len. Voor den Vrijheidsbond is evenwel niet alles recht, Spr. heeft de notulen van alle vergaderingen, welke hij medegemaakt heeft, nageslagen en daaruit blijkt, dat B. en W. in elke zitting op een belangrijk punt échec lijden. Dat is voor hen verdrietig, voor de», raad onaangenaam en niet in het belang de» gemeente, omdat dit onzekerheid schept ten aanzien van het beleid van B. en W. Dat uit zich, als B. en W raadsleden apart pol sen of met den raad in een onderonsje de zaak bespreken. Dit is, volgens spr., niet juist. Dat B. en W. échec lijden, komt, door dat zij steun zoeken aan de onjuiste zijde. Voorstellen van den laatsten tijd zijn aan genomen moeten worden met behulp van de heeren Van Kessel en eenigen zijner vrien den en Schulz. Spr. gelooft, dat het juiste» zou zijn, indien B. en W. hun steun niet zochten bij de personen, die toch slechts een kleine minderheid vertegenwoordigen van de bevolking. Spr. wijst er op, dat wethouder Laan an ders handelt dan indertijd het raadslid Laan en hij meent, dat B. en W. hun steun moe- ten zoeken bij de meerderheid der partijen, waartoe ook de Vrijheidsbond behoort. De heer Van Kessel voelt zich in de ro» van regceringspartij niet thuis, wat spr. we» begrijpt. Er is een uitwisseling van invloed geweest tusschen B. en W. en den heer Van Kessel en eenigen zijner vrienden. Spr. komt tot de verhouding van zijn par tij tot B. en W. Die is niet prettig. Met Tijl Uilenspiegel moet spr misschien zeggen: „We hebben het er naar gemaakt. Maar als men voorstellen doet en die wor den zelfs niet gesteund door hen, die prin cipieel aan hun zijde staan, is dat onaange naam. De meerderheid van den raad wordt niet geëerbiedigd. B. en W. blijven met voorstellen komen, ondanks verwerping dooi den raad. Spr. wijst op de conc'entratie de» politie, de kwestie van bet politiebureau e.a. In sommige zaken is zelfs de homogeniteit in het college van B en W. zoek. Spr. komt dan lot Bloemendaal's finan ciën. Die zijn werkelijk gunstiger, dan sp» e.a. ooit gedacht hebben. Blijkbaar speelt hierin een rol bei feil, dat Bloemendaal's inkomsten zoodanig zijn samengesteld, da» zij buiten de malaise zijn gebleven. We le^ ven echter op een tekort en Bloemendaal's gemeente-huishouding is duur. We moeten 4 ton uitgeven voor schulden, door een vo rig college aangegaan. De heer SCHULZ: „Maar de renten, wel ke er van getrokken worden." De heer OTTO: „Beloopen nog niet 1/8 er van." De heer VAN KESSEL: „En de 5000, welke u zoo even gevoteerd heeft voor der» plantentuin." De heer OTTO noemt het immoreel, dat te veel belasting is geheven. Het is niet juist, met dat geld gaten in de begrooiing te stop pen. Dat doet zich in deze begrooting nier meer voor. Wel blijft de luxe in deze ge meente. Bloemendaal is een dure gemeente, wat blijkt uit het feit, dat de begrooting vooi een gemeente van 10.000 inwoners meer dan een millioen aanwijst. De heer PRINSENBERG: „Dat is nïei juist." De heer OTTO weet wel, dat bij dat mil lioen 4 ton voor rente en aflossing begrepen is, maar rekent betaling van schulden ook tot de huishouding. Spr. beveelt wegneming der zieke plekken aan. Het gezond maken van den gemeentelijken toestand is het doel van den Vrijheidsboni. De heer LUDEN wijst er op, dat de Finan cieel® Commissie homogeen gewerkt heef!. Verschil van meening bestond slechts op ondergeschikte punten. De begrooting is zoo zuinig mogelijk opgesteld. Dat de cijfers van B. en W. overgenomen zijn, door de Com missie komt, doordat zij begreep, dat liet niet anders kon. Spr. aanvaardt de cijfers in de voorstel len van den heer Otto c.s. De vraag is ech ter, wat men in 1913 had en wat men er In 1925 voor krijgt. Spr. wijst op de verschil len van inwonertal, van wegennet en der economische verhoudingen. Dat de inko- mens niet tegengevallen zijn, is alleen het gevolg van den algemeenen toestand. De toestand voor de industrieën is echter nog alles behalve gunstig, wat de werkloosheids cijfers aanduiden De schuldenlast der ge meente is zwaar, maar we mogen dankbaai zijn, dat we ze af kunnen lossen en geet» nieuwe behoeven te maken. (Wordt vervolgd.] Tuinbouw- en Plantkunde. Dat was gis teravond weer eens een echt cuderwetsche gezellige genoeglijke goedbezochte leerzame en intressante bijeenkomst, die de aideeling BloemendaalVeis en van „Tuinbouw- en Plantkunde" in hotel Vreeburg hield. Behalve een flinke ledencpkamst, was er cck een grcot aantal introducée's. De avond werd hoofdzakelijk gevuld met een paar lezingen. Allereerst trad als spr. ep de heer Leonard A. Sprenger, die vooraf door den voorzitter, dr. Posthumus Myes op hartelijke wijze was gecomplimenteerd met zijn benoeming tot eere-lid van het hoofd bestuur van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De heer Sprenger, daarna het woord ver krijgende, hied vervolgens 'n causerie over onderbeplanting in bosschen, zulks naar aan leiding van een vraag, onlangs in de „Vra- genbus" gevonden. Spr. begon met er op te wijzen, dat het beantwoorden van de vraag: „welke onder- bepian.ting kan er in de bosschen aange bracht worden?", niet gemakkelijk is, voor al als de vrager er met bij vermeldt, wat vcor bcsch hij op het oog heeft, want het maakt een groot verschil, of men met beu- ke, eike, dennen- of gemengde bosschen te deen heeft. Voor beukebosschen is het vraagstuk zeer moeilijk. Beuken laten geen zonlicht docr. Wil men hierin, (in het beukenbosch) nderbeplanting aanbrengen, dan moet er licht en lucht gegeven worden, door het weghakken van een aantal boomen. Bij eikenbosschen, die van boven min der gesloten zijn, is het vraagstuk eenvou diger. Bii denncnbosschen moet ook weer weg gehakt werden, ais de kruinen elkaar raken en licht en lucht dus afsluiten. Ook de bodem stelt zijn eischen. Die mag n.l, niet te droog zijn. Soms eischt deze voorafgaande bewerking, wat echter weer bezwaar oplevert met 't ook op wortelbe schadiging. Bij de keuze van onderbeplanting vallen die struiken en planten al direct buiten be schouwing, die veel licht vragen. Spr, noemt dan als geschikte soorten, beuken, hazelaars, vogelkers, kamperfoelie, tamme kas'anje, ribes alpinum, kruisbesstruiken, sneeuwbalscorten, enz. Spr. zag een zeer mooie onderbeplanting van hulst in het Asserbosch, maar daarvoor moet de bodem zich bijzonder eigenen. Onder eiken en dennen zijn met succes rhododendrons aan te planten. Voor deze laatste ondcrbeplanting is niet zoozeer een veengrond als wel een vochtige grond een levensbehoefte. Af te raden is een onderbeplanting van coniferen, (uitgezonderd taxis!) Spr. beveelt de in Duitschland gevolgde methode aan, n.l. om verschillende gewassen door elkaar te zaaien. Zaaien acht spr. beter dan plan ten, aangezien zaailingen in den regel een beter wortelstelsl krijgen. Vervolgens kwam dr. Posthumus Meyes aan 't woord over „Het aanpassingsvermo gen der Duinplanten aan weer en wind." Toegelicht door een groot aantal lantaarn plaatjes, toonde spr. aan, dat de duinplan- ten het vermogen hebben, zich te wapenen tegen groote droogte, tegen onderstuiving, tegen groote verschillen in temperatuur, te gen den wind en de verschroeiende zonne hitte. Met groote aandacht werd ook deze rede voering gevolgd cn de kunstig gekleurde p1aaties werden algemeen bewonderd. Beiden sprekers werd hulde gebracht voor hun interessante en leerzame voordracht. Voor de puntenlijst waren ingezonden: 1, Primula Obcenica, J. Ende 10 p.; 2. Bego nia Gloir de Lcrainc, Van Empelen en van Dijk, 10 p., met lof; 3. Poir.settia, Koper 8 p., -x Ilex in 2 soorten, Bcur.dcr 9 enlO p.j t>. Helleborus, Beunder, 7 p. De vragenbus bevatte: 1. Verzoek om inlichtingen over de cul tuur van cijfer pedum en Ódenhcgiosum, Over liet eerste zal de heer Van Cruynin- gen, over het tweede de heer Van Ncder- hasselt op een volgende bijeenkomst een beekje opendoen. 2. Wanneer moet in den groententuin de stalmest ondergespit worden, in 't voorjaar of in 't najaar? An,tw.: Beste tijd van 't najaar tot uiter lijk half Maart. Hoe lichter de grond, hoe vroeger in 't voorjaar. 3. Bestaat de welriekende begonia nog en is die nog in den handel? Geen der aanwezigen bekend. 4. Is de rose nepeta met zilverwit blad nog in den handel? Antw.: Te koop bij den heer Sipkes. 5. Welke wilde waterplanten zijn ge schikt om in een nieuw gegraven vijver te planten? An.tw.: Iris, waterlelie, pijlkruid, lampen poetsers, waterranonkels, dotterbloem, zwa- nenbloem, enz. Ten slotte richtte de voorz'tter nog een afscheidswoord *ot de heeren J. C. Laan en J. Ende, die in 1925 als bestuursleden moeten aftreden en dan voorlocpig niet meer aan de groene tafel zullen zitten. Spr. dankte hen, voor alles, wat zij in het belang van de afdeeling hadden verricht. Verder wenscble de voorzitter den leden nog een goed „oud jaar" toe, waarna de vergadering werd «Jesloten. Ernstig ongeluk, Dinsdagmorgen ge raakte op het hulpspoor naast de tram remise aan het Soendaplein de conducteur B. der N. Z. H. T bij hef wegrijden van een der wagens bekneld tusschen een tramwagen en een paal op betonnen voet, die met een viertal andere palen dient tot steun voor het dak. Deze palen staan daar zoo dicht langs de rails, dat ongelukken reeds eerder verwacht werden. B. brak zijn arm, bekwam eenige kwetsuren en in wendige pijnen. Dr. Lindenbergh alhier achtte overbrenging naar een zickeninrich- ting noodzakelijk, waarna de ongelukkige naar de Maria-stichting is vervoerd. De houten paal was van het voetstuk ontzet. K. S. A, Het pl. comité alhier heeft Dinsdagavond zijn actie voor het winter seizoen 19241925 goed ingezet. Het geeft met zijn program blijk, dat het 2de vijftal jaren van zijn bestaan met frisschen moed wordt aangevangen tot steun en heil van de Katholieke Sociale zaak in 't algemeen maar in 't bijzonder van de Sint Bavopa- rochie. De weleerw. kapelaan Vreeswijk opende de buitengewoon goed bezochte bijeen komst met den Cbr. Groet, waarna door allen het lied der K S. A. gezongen werd. Na een solo door Mej. E. Borghouts en eenige volksliederen door allen gezongen betrad de weleerw. beer C. Vis, kapelaan te Haarlem den katheder tot het houden van zijne rede over het „Roomsch Katho lieke element in het vereenigingsleven." Srr, toonde aan hoe op de geheele we reld een storm oplaait tegen geloof en zeden; hoe het communisme doelbewust een wereldorganisatie heeft ingesteld voor het verkrijgen van de heerschappij. Spr. bewees dat alléén ccn hecht vereenigings leven op allerlei gebied in staat is een dam te vormen tegen dien woesten vloedgolf van ongeloof en zedenbederf. Zeer stemmig volgde hierop het gevoel- vol gezongen smeeklied „Rorale Coeli" van M, H v. 't Kruijs en het op verzoek gezongen „Ave Maria" van Luzzi. Spr. betoogde na de pauze, dat de or ganisatie dan echter ook specifiek Roomsch moet zijn. Dat we ook inderdaad in alles dat moeten toonen; niet alleen in dc kerk of organisatie, doch ook vooral in het openbaar. Vooral de katholieke pers de groot-macht voor het goede, behoort krachtig gesteund te worden. Verschillen de voorbeelden en vergelijkingen haalde spr. hierbij aan. Spr. eindigde zijn enthou siaste rede met de opmerking, dat men voor het groote doel der Roomsche orga nisatie vooral de steun moest zoeken in de Eucharistie. Het luide applaus bewees, hoe deze rede insloeg. De ccrw. voorzitter dankte den spr. in pittige woorden cn vestigde de aandacht van. aanwezige ouders en leden der ge- zeilenvereeniging op het groote met de gezellen- of patronaatsvergaderingen. De soliste zong daarna op keurige wijze „Ons Vaderland" van Riek Hol, waarna de Voorz. ook vooral haar en den heer P. Q. Wolff als pianist hartelijk dankte voor de opluistering van dezen avond. Na het zin gen van enkele volksliederen en het lied „Roomsche Blijdschap" sloot de voorzit ter dezen zeer goed geslaagden avond. De enthousiaste wijze, waarop de Volks liederen werden mede gezongen, heeft be wezen, dat ons volk de eenvoudige en luimige volksliedjes graag zingt, zoodat het bestuur ook daarmede succes heeft be reikt. Radio Paris 1780 M. 9.20 uur. Or kest- en zangnummers. Chelmsford 1600 M. 7.50 uur Oper« Concert. Brussel 265 M. -8.35 uur Concert met werken van Suppé, Ambrosie, Meu. ron, enz. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, wat de kort- i ste weg is per spoor van Wilnis naar Gar- rel in Oldenburg, Duitschland? Antw.: Wendt u voor de beantwoording van deze vraag tot een der ambtenaren van een spoorwegstation. Deze kunnen u inlich ten, daarbij rekening houdend met voor u bijzonder omstandigheden als uur van ver trek, klasse, waarin u reist, enz. Vr.: 1. Hoe houdt met het beste een Cy clamen in bloei en in 't levenö Hoe is daar de behandeling van? 2. Mijn Clivia's zijn aan de punten geel geworden. Wat is daar de oorzaak van es hoe is dat te voorkomen? 3. Is het goed om de bloempjes van een Aspedistra te verwijderen, daar ik hoorde dat het beter voor de plant was? Antw.: 1. Geeft uw plant een frisch, warm plaatsje in het venster of in de serre. Zoo veel mogelijk licht. Tamelijk vochtig hou den en wekelijks een beetje vloeimest. Nooit mag men op het knolletje gieten en koud water is een vijand voor de plant. Als het bloeien vermindert en de plant Als het bloeien vermindert en de blade ren neiging toonen om geel te worden, geeft men minder water en laat de plant alzoQ tot rust komen. Ongeveer Augustus schudt men haar ut§ den kluit en plant haar opnieuw in versche aarde (bladmest, oude koemest, scherpzand en kalkpuin). Men lette er evenwel terdege op, dat 't knolletjje niet dieper dan tot op de helft in den grond mag komen te staan. De kweekers zullen echter zelden of nooit de eenmaal uitgebloeide planten houden, om een volgend jaar wederom op te kweeken. Zij kweeken de planten op van zaad, het geen voor een particulier schijnbaar onmo gelijk is, om met bescheiden materiaal suc ces te hebben. 2. De oorzaak van de gele punten aan dt. bladeren van uwe Clivia kan van verschil lende omstandigheden afhangen. Het meest voorkomend geval is, dat zij t' is de wintermaanden niet voldoende rust verkrijgt. Vanaf September geeft men deze plant minder water, totdat zij bloem begint te vertoonen. Daarna kalm aan meer vocht en vloeimest geven. Géén scherpe zon. en geen koud water. Wekelijks af sponsen der bladeren met lauw water is prima. Gaslicht is, evenals voor alle planten, zeer Hecht evenals te droge kamertempera tuur Geef nooit een te groote pot; dikwijk komt men in de veileiding om, in ien zier. eenige wortels boven de aarde vertoonen. de plr.t;, te verpotten. Wees hiermee ech ter zeer »p*nrzaam en v.iplanl haar nooit in het naj3iar of in den winter. 3. Het bloemetje van een Aspidistra is meer aardig dan mooi. Men kan het dus wegnemen, om aan de plant het voedsel te laten behouden. Evenwel is, als de plant ia goede hoedanigheid verkeert, dit enkele bloemetje nu nist zoozeer schadelijk als veedsetonttrekker, Vr. Heeft men bij gewone schuldvorde ringen het recht, beslag op het loon te leg. gen? Antw, Bij rechterlijk vonnis wel. Vr, Ik heb een zoon, die alle klassen door loopen heeft en met April 14 jaar wordt Hij kan nu als loopjongen in dienst konicn. Zou hij nu voor die drie maanden ontheffing kunnen krijgen voor de arbeidskaart. Waar moet ik mij vervoegen? Antw. U zult zich daartoe moeten wenden tot de Inspectie van den Arbeid, Wilhelmi- nastraat 53, Haarlem. Vr.: Ik ben voor plaatselijke inkomsten belasting naar een belastbaar inkomen van 1300 belastingjaar 19231924 aangeslagen voor 16.50, gemeente Heemstede. Nu vooi 19241925 ben ik ook voor 1300 aan geslagen voor 30.25. Sinds Juli 1924 ben ik gehuwd en woon vanag dien datum in Haarlem. Is dat juist, gaat er niets af voor onderhoud van mijn vrouw? 2. Ben ik ook voor dat jaar 19231924 nog belasting schul dig voor Haarlem? Antw.: Uw opgaven zijn, voor zoover wij kunnen nagaan, niet juist. Wij verzoeken u beleefd, indien u iets naders te weten wilt komen, met uw belastingpapieren op ons kantoor te komen. Wanneer u in Juli 1924 getrouwd bent, wordt voor u over het be lastingjaar 19241925 levensonderhoud voor een ongehuwde afgetrokken, 2. Ook dit kun nen wij niet beoordeelen zonder nadere ge gevens. [i LaB°lSa ,- ti Kampen ft 19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6