y ST ATEN-GENERA AL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER, ORDE EN ARBEID wr Baldwin over de tariefwetten. Nieuwe onthullingen. Stresemann bedankt. De eisch in 't proces-Haarmann. LondenBerlijn. Een ontploffing. Het Egyptische Parlement. Het onderzoek naar de moorde naars van den Sirdar. Een communistische aanslag. De opstand in Albanië. Het adres van antwoord op de Engelsche troonred goedgekeurd Kabinetscrisis in Estland. Een nieuwe regeering in Letland Vhscherfj. MARKTNÏEUWS. De Tarief wet. Indische begrooting voor 1925. Het vraagstuk van het vervoer. Het verslag der Tijdcommisie. Nederland en Singapore. Baronesse van Golstein. f Surinaamsche aangelegenheden De actie in het bioscoopbedrijf. LONDEN, 17 Dec. Heden is in het 'Lagprhuis een belangrijk debat gehouden, toen kolonel Wedgwood Benn (liberaal) op kwam tegen het gedeelte in de Trqonrede, hetwelk de indiening van tariefwetten en voorkeurrechten deed voorzien. In zijn antwoord gaf de premier Baldwin een overzicht van de voorstellen, die er op zijn gericht de ontwikkeling van den bin- nenlandschen handel en den handel binnen het Rijk aan te moedigen. Hij zeide dat het onmogelijk is de voorwaarden te scheppen, idie noodig zijn voor een waarlijk goeden •handel zoolang er geen verbetering is in den 'algemeenen Europeeschen toestand. Men iheeft een werkelijken vrede noodig. Elke Britsche regeering moet voortgaan Europa te helpen om economisch vertrouwen te win nen en vrees voor de toekomst uit den weg te ruimen door het politiek vertrouwen in staat te stellen zich te vestigen. Hij hoopte dat de uitvoering van het plan-Dawes hel pen zal tot het stabiliseeren der toestanden in Centraal-Europa en dat de terugkeer van het vertrouwen spoediger zal komen dan twaalf maanden geleden mogelük scheen. Hij was er niet zeker van of het niet bil lijk zou zijn om rekening te houden met be lasting verschillen tusscben Engeland en an dere landen. Voorts zou elk recht, dat krach tens de Safeguarding Act wordt geheven een algemeen recht en niet zijn gericht tegen eenig land in het bijzonder, zoodat er geen sprake zou zijn van een clausule betreffen de de meest-begunstigde natie. Het ligt stel lig in het voornemen der regeering om in dien er eenig recht krachtens de Act wordt opgelegd de voorkeur op dit recht aan dc Dominions zal worden gegeven. Baldwin wees er nog op dat er één onder werp is. waaraan de regeering veel betec- kenis hecht. n.l. de samenstelling van de economische rijkscommissie, welker advisee- rend karakter op de laatste Rijksconferen tie is besproken en waaromtrent men tot overeenstemming is gekomen. De vorige re geering pleegde met de Dominions overleg en was in staat algemeene instemming te erlangen voor het beginsel van het samen stellen zulk eener commissie. Voortgaande, zeide Baldwin, dat de regee ring voornemens was om alle resoluties, aan genomen ter Rijksconferentie, welke een ver laging der douanerechten ten gunste der do minions inhielden, doch niet die, welke een verhooging der belasting op van uit het bui tenland ingevoerde levensmiddelen zouden noodig maken, aan bet Huis voor te leggen. Er kon nimmer een volmaakt stelsel van voorkeur bestaan, zooals men dit in Engeland beoogde, zoolang er geen belasting bestond op levensmiddelen, doch op het oogenblik was dit geen practische politiek. De vraag was, wat er kon worden gedaan om den han del met de dominions binnen deze grenzen uit te breiden en welke regelingen er konden worden getroffen om meer producten uit de dominions in te voeren dan uit het buiten land. De meesten zouden zulk een politiek welkom heeten, niet uit gevoels-, maar uit zakelijke overwegingen, omdat men erkende, dat, indien er goederen worden geïmporteerd uit de dominions, deze ook meer artikelen van Engeland zullen hetrekken. Alles wat den toestand voor Britannië kan vergemak kelijken doör de valuta van New-York te vermijden, moet ons tot steun zijn bij on zen algemeenen handel en bij de betaling on zer schulden, In het algemeen gesproken zou spr. voor stellen, dat een bedrag, overeenkomende met de voordeelen, Vclke het Rijk zouden worden verschaft ten opzichte van de door de rijksconferentie voorgestelde en thans vervallende rechten, zou worden besteed aan een plan ter uitbreiding van den handel bin nen het rijk. Het bedrag, dat naar schatting voor dit doel zal kunnen worden besteed, is rond een millioen pond sterling per jaar. De regeering meent, dat de economische com missie, welke uit experts uit Engeland en de Dominions zal zijn samengesteld, in staat zal zijn een geheel nieuwen en doeltreffenden weg te openen ter ontwikkeling van den han del binnen het rijk. Tot de eerste quaesties, welke de regee ring voornemens is de commissie te vragen om in overweging te nemen, zal die van het vleeseh en het fruit behooren. De regeering zou deze levensmiddelen niet kunnen belas ten, doch zij meent, dat het mogelijk zal zijn een of ander plan op te stellen, waarbij zonder de levensmiddelen te belasten, de binnenlandsehe producten en die der Domi nions de eerste plaats op de binnenlandsehe rkt zouden innemen. LONDEN, 17 Dec. De vroegere Laboul- ministers hebben besloten Vrijdag, wanneer MacDcnald bij het sluitingsdebat de instruc ties der regeeing aan den Attorney-General nogmaals ter sprake zal brenken, het be wijs te leveren, dat vroegere regeeringen in soortgelijke gevallen niet anders hebben gehandeld dan het Labour-kabinet, hetwelk op deze kwestie is gevallen. Thomas is voornemens gedocumenteerde bewijzen te leveren, waarvoor hij de beschikking zou hebben over de protocols van kahinctszit- tingen, welke geruimen tijd geleden hebben plaats gehad. Volgens de „Daily Mail" heeft MacDo- nald den Koning verzocht zijn toestemming daarvoor te wil'en geven. De conservatieve bladen spreken hun verwondering uit over dit plan, omdat daarbij ook aan het licht zou komen hetgeen in de bewuste zitting van het Laboiir-kabinet met den tnenmali- gen Attorney-General, werd besproken, be treffende het geval-Cnmbell, hetgeen, naar de Conservatieve pers verzekert, het La- bourbewind in een weinig gunstig daglicht •ou plaatsen. De fractie der Duitsche Volkspartij be sloot gistermiddag na het bekend worden van het besluit der Centrumsfractie, geen leidende rol te spelen bij de vorming der regeoring. Op grond van dit besluit verzocht Strese mann den Rijkspresident hem te ontslaan van de opdracht tot vorming van een ''abinct. BERLIJN, 18 Dec. Omtrent de redenen, die Stresemann hebben bewogen voor de opdracht tot vorming van een nieuw kabi net te bedanken, melden de bladen nader: Nadat de fractie van het centrum had be sloten in hoofdzaak om redenen van but- tenlandsche politiek niet aan een rechtsche coalitie deel te nemen, meende men in de kringen der D. V. P. te mogen aannemen, dat het centrum hiertoe wel bereid zou zijn, indien dc D.-nat slechts een verklaring in zake de buitenlandsche politiek aflegden, die bet centrum zou bevredigen Stresemann stelde zich, terwijl de fractie der D. V. P nog vergaderde, tn verbinding met den minister van binnenlandsehe zaken dr. Jarres, dien bij als rijkskanselier aan Ebert wilde voorstellen. Stresemann zelf zou trachten een coalitie te vormen, doch wilde niet zelf het kanselschap aanvaar den. Jarms weigerde °chter pertinent, met de motiveering, dat hij onmiddellijk na dc vorming van het nieuwe kabinet zich uit de politiek zou terugtrekken, cm weer eerste burgemeester van Duisburg te worden. Kort daarop had Stresemann een onder houd met Marx, die hem verklaarde, dat de motie van het centrum eigenlijk betceken- de, dat deze partij in geen geval aan een rechtsche coalitie zou deelnemen en aan een rechtsch kabinet ook geen neutraliteit kon beloven. In geen geval zou het centrum toestaan, dat leden der fractie als vakmi nisters of jgis dergelijks in een rechtsche regeering zitting zouden nemen. Na dit onderhoud met Marx begaf Strese mann zich naar Ebert om hem mede te dee- len, dat het hem onmogelijk was de opdracht te aanvaarden. In parlementaire kringen acht men het niet uitgesloten, dat Ebert zich thans tot Marx zal wenden om hem de vorming van een kabinet op te dragen. HANNOVER, 17 Dec. In het proces-Haar mann eisehte de vertegenwoordiger van het O. M. wegens moord in 26 gevallen de ver oordeeling ter dood en tot verlies der bur gerrechten. I.ONDEN, 17 Dec. De proefgesprekken in rechtstrceksche verbinding tusschen Lon den en Berlijn gevoerd, voldoen uitstekend. De dienst zal de volgende maand voor het publiek worden opengesteld. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat gistermiddag in Great Towers'reet in dc City een gasbuis onder de straat is ontploft, waardoor zeven personen werden gewond Het plaveisel werd zes voet hoog opgewor pen. CAïRO, 17 Dcc. Dc regeering heeft ge weigerd het parlement bijeen te roepen, on danks het onlangs door een aantal leden in gediende verzoekschrift, waarin op de onverwijlde convocatie werd aangedrongen. LONDEN, 17 Dec. Uit Kaïro wordt ge meld, dat de Egyptische autoriteiten thans met grooten ijver het onderzoek inzake den moord op den Sirdar voortzetten. Geheime politie doorzoekt het geheele land. Een hooggeplaatst ambtenaar deelde aan een vertegenwoordiger van Reuter mede, dat de autoriteiten ditmaal voor het eerst bij een dergelijk onderzoek niet cp onover komelijke moeilijkheden stuiten. Verder verklaarde hij, dat toen het onderzoek drie dagen aan den gang was, de autoriteiten vernamen, dat in een geheime bijeenkomst der Zaghoelisten besloten was den schijn te wekken, dat alle misdrijven moesten worden geweten aan ontevreden Soedaneesche amb tenaren. SOFIA, 17 Dec. De procureur-generaal bij het Hooggerechtshof te Sofia werd gis teren door revolverschoten zwaar gewond. De daders moeten communisten zijn. Berichten uit Belgrado melden, dat de toestand in Albanië ernstiger wordt. Nage noeg de gansche bevolking van het noorde lijk gedeelte des lands heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Zooals via Rome wordt gemeld, zou de Albaneesche regeering drie lichtingen heb ben opgeroepen LONDEN, 17 Dec. In het Lagerhuis her haalde de minister van financiën Churchill de .verklaring, dat het de taak der regeering was om de politiek van rijksvoorkeur te verwezenlijken zonder de levensmiddelen te belasten en het beginsel van de bescher ming der industrie toe te passen zonder in stelling van een algemeen tarief De rcgce- ring wenschte de productie van het Rijk tc- bevorderen ten koste var. het buiienlano en niet van de binnenlandsehe productie. Het adres van antwoord op de troonrede werd vervolgens goedgekeurd. Het Estlandsche kabinet-Akel is afgetre den. Jaakson heeft een nieuwe regeerinrf Ge vormd. K/GA. 17 Dec. Het nieuwe Lctlandsche kabinet is gevormd. Minister-president is Hugo Zelrnin. De regceringsverklaring is door het par lement met 47 tegen 37 stemmen der socia listen aangenomen. goede werkpaarden. Men besteedde voor luxepaarden 450600, voor zware werk paarden 400750, voor 1 %-jarige tot ƒ450, voor ponriy's tot 425, voor veulens 140—280. MAASTRICHT, 17 Dec. Botermijn. Aan voer 94.200 kg. Hoogste prijs 2.79, middel prijs 2.69, laagste prijs 2.63. AMSTERDAM, 17 Dec. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 233 vette kalve ren le kw. f 1.351.36, 2e kw. f 1.201.30, 3e kw. f 1.101.20 per kg. levend gewicht 37 nuchtere kalveren f 1628 per stuk 635 vette varkens Holl. le kw. f 0.940.96, id. 2e kw. f 0.92—0.94, overz. en Geld. le kw. f 0.940.96, 2e kw. f 0.920.94 per kg. AMSTERDAM, 17 Dec. (Bericht van Jac. Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 66.25, id. blauwe f 5.756, id. eigenhei mers f 5.906, id. bravo's f 5.50, id. indus tries f 5.50, Roode star f 4.705, id. blauwe eigenheimers f 5.70 Geldersche roode f 4.50 4.60, id. bravo's f 5.50 Friesche borgers f 5.50, id. blauwe borgers f 5.505.70 Zeeuwsche eigenheimer poters f 4.254.50, id. blauwe poters f 33.40, id. bonte poters f 33.40 id. bravo poters f 4.50 Hülegom- mer zandaardappelen f 67 Ko-hi-Nor f 5.25 Drentsche eigenheimers f 3.254, id. roode star f 33.25 per hl. IJMUIDEN, 17 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.402.20, tongen f 2.401.75 per kg. griet f 49—26, gr. schol f 4533, rnd. schol f 4135, zet- schol f 47—43, kl. schol f 38—27, f 21—11, scharren f 294 per 50 kg. roggen f 2516 per hoop vleet f 2.20 per stuk pieterman en poon f 127, gr. schelvisch f 5536.50, md. schelvisch f 4732, kl. md. schelvisch f 30—25, kl. schelvisch f 19—12.50, f 12— 6.50, per 50 kg. kabeljauw f 7250 per 125 kg.gr. gullen f 2519, kl gullen f 14 8, wijting f 115.50 per 50 kg. IJMUIDEN, 17 Dec. Heden kwam van Dieppe hier binnen de stoomtrawler IJ. M. 153 (Juliana) met een aanvoer van 120 kisten versche haring. ASSEN, 17 Dec. Eieren. Op de ma-k van de V P N. waren aangevoerd 17.000 stuks. Prijs 9—12 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station), 17 Dec. Uien. Groote gele ƒ3.25—3.50, nep ƒ5.55 per baal, aangevoerd 65 baal. le bloemkool ƒ18—25, 2e bloemkool 10.75—14.75, 3e bloemkool 33.75 per 100 stuks, aan gevoerd 2600 stuks. Roode kool ƒ3.70— 5.20 per 100 kg, aangevoerd 18.100 kg. Gele kool 2.303.20 per 100 kg, aangevoerd 13.600 kg. Witte kool ƒ3.10—3.70 per 100 kg, aangevoerd 21.100 kg. Spruitkool ƒ2.55— 3.25 per 15 kg, aangevoerd 85 zak. ELST (Bet.) 17 Dec, Fruit, 1ste Belle fleurs 13—15 c., 1ste Goudreinetten 13%— 19 c., Court Pendu 6%8% c., Present of England 1820 c., Blenheim Pippin .1213 c., Groninger Kroon 16 D—18 c., Eijsdener Klumpkes 1418 c., Boschappels 1012 c„ Sterappels 2029 c.. Zoete Bellefleurs 9 10 c., Campagnezoet 8%9 c., Reinzoet 78 c., enk. Benderzoete 4 7 c., Jasappels 881c., Pomme de Orange 910 c., Gerrit Roelofs 610 c., Beugel- zoet 8%9 c., Bredero's 910 c., Berga motten 4%5 c., Wointerjannen 56 c., IJsbouten 5—7 c., Engleterres 8%—12 c., Comtesse de Paris 14%15 c., Beurre Hardenpont 912 c., Josephine de Ma lines 2847 c., Cure's 1827 c., Soldat Laboureur 2736 c., alles per kg. ENKHUIZEN, 17 Dec. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten ƒ2026, vale 2735, grauwe 3835, bruine boonen 20.5026 per hl. Bruin mosterd zaad 4852 per 70 kg. Maanzaad 2223, karwijzaad 20 per 50 kg. GOOR, 16 Dec. Paarden. De groote winterpaardenmarkt was druk bezocht bij na 1500 paarden waren aangevoerd. De handel was vrij vlot, er werd heel wat om gezet tegen goede oriizen. bepaaldelijk voor In de Woensdag, onder voorzitterschap van Baron Van Voorst tot Voorst, aange vangen vergadering der Eerste Kamer kwam de nieuwe Tariefwct in behandeling. Voor de pauze kwamen er twee sprekers aan het woord. De heeren WESTERDIJK (V.-D.) en v. d. BERGH (Lib.), die beiden het wetsontwerp fel bestreden. De eerste spreker achtte het vooral voor den landbouw van schadelijken invloed; de tweede spreker meende, dat de brecde massa van het volk van dc nieuwe tariefsherziening niet gediend is. Hij achtte de voorgestelde heffing een stap in protec tionistische richting, die z.i. verderfelijk voor onze landsbelangen moet zijn. Vergadering van Woensdag 17 Dec., voormiddag 11 uur. Voortgegaan wordt met de behandeling der Indische Begrooting voor 1925 en de. in terpellatie-Wijnkoop. 1 De algemeene beschouwingen worden voortgezet. De heer OUD (V.-D.) acht de groote fout in het Indische beleid, dat men niet tijdig de inkomsten heeft geregel'd en in orde ge bracht. De verkeerde belastingpolitiek is oorzaak, dat dc financiën in de war zijn ge raakt. De bezuinigingswoede, de verhoogde belastingen waren noodig pm het evenwicht te herstellen De houding van den Minister tegenover de onderofficieren-vereeniging acht spr, niet gelukkig. Spr. eindigt met do verklaring, dat hij in 1925 dezen minister met veel genoegen zal zien heengaan. Zijn opvolger zal heel wat te herstellen hebben. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB- BELDAM. (C.-H.) bespreekt eerst de oplei- dingskwr.stie te Utrecht. Hij meent, dat het niet aangaat, hier de regeering iets te ver-1 wijten. Men moet toch eerst weten wat er niet goed zal zijn, eer men critiek kan oefe nen. Dc minister heeft geen partij gekozen en dat mag hij ook niet. Over de communistische actie in Indië is hij het eens met den heer Albarda. Hij ge looft niet, dat ze van eenige beteekenis zal blijken te 'zijn, maar de regeering moet ze tegengaan, omdat ze gevaarlijk kan zijn De reorganisatie van de Indische Kerk besprekend, spreekt hij den wensch uit, dat voortgang gemaakt zal worden met deze aangelegenheid. Ten aanzien van de salarisregeling heeft spr. eenige opmerkingen. Hij betreurt het, dat dc predikanten worden achtergesteld, omdat zij nooit eerste klasse kunnen worden. Dc R. K. geestelijken zullen er z, i, zeer mede vooruitgaan, omdat geen verschil ge noeg gemaakt wordt tusschen gehuwden en ongehuwden. De onderwijzers zijn niet tevreden, maar de minister verwacht, dat nog voldoende krachten zich zuilen blijven aanbieden. Spr. deelt dit vertrouwen niet én weet uit erva ring, dat zich niet zoovele krachten aan melden. Hij vraagt daarom nog een ernstig onderzoek in tc stellen. De heer FEBER (R.-K.) heeft lof voor den Minister, die het financieel evenwicht her stelde. Met het werk der bezuiniging en be lastingen is spr. niet in alle opzichten tevre. den, maar in hoofdzaak kan hij er zich mee vereenigen. Het beleid van 19171921 op financieel gebied was zeer bedenkelijk, maar daarna is veel hersteld. De salarisregeling acht spr. een chaos. Hij wijst op de weinig behoorlijke wacht geldregeling en op de sveinig welwillende behandeling der wachtgelders De Minister mog zijn aandacht aan dit punt wijden. De houding der ambtenaren tegenover zending en missie is dikwijls niet goed en spr. vraagt den minister zijn wil aan de ambtenaren ter zake op te leggen. De heer SCHEUR ER (A.R.) brengt aller eerst hulde aan de drie stoere Nederlanders die naar Indië zijn gevlogen. Bij de hulde brengt spr dank aan den Almachtige, die deze drie jonge mannen heeft gespaard. Een woerd van deelneming voor de slachtoffers in Wonosobo wil spr. uiten. Het beleid van dezen minister is volgens den heer Albarda zóó geweest, dat Indië niets beeft geprofiteerd van de daden van dezen minister Spr. is het daarmede niet eens en raadt den heer Albarda het Kolo niaal Verslag nog eens na te lezen. Spr. is voor het beleid dankbaar, al keurt hij het niet in details goed. Voor Indië heeft de Minister veel tot stand gebracht, o. a. de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur die de ontwikkeling van de kolonie mogelijk zal maken. De Minister moet zorgen, dat geen slechte invloeden de geestelijke ontwikkeling van het volk in den weg staan? Hoe staat het met de geestelijke ontwikkeling? Spr. vraagt hoe het staat met het bioscoopge vaar in Indië. Hij hoopt, dat de minister verderfelijke voorstellingen van de bioscoop zal tegengaan. Bij de wedstrijden speelt de roulette een groote rol en laatst is er in Bandoeng een speelschandaal geweest. Aan het hazardspel dient een einde te komen. Over dc leger-predikanten heeft spr, zijn meening vroeger geuit. Hij is er principieel tegen en hij hoopt, dat deze Minister geen begin maakt met de invoering van dit insti tuut. Hij heeft de indruk, dat de Minister daartoe neiging heeft. De houding van de Regeering tegenover de toelating der missie op Bali, acht spr. zwak. Hij hoopt, dat de Regeering spoedig een beslissing zal nemen overeenkomstig het Christelijk beginsel. De communistische actie acht spr. niet zoo onschuldig, omdat zij anti-religieus is en hij is van oordeel, dat de Regcering daar krachtig tegen in moet gaan. De heer LOVINK (C. H.) is tevreden over het beleid van den Minister, die veel deed, o. a, het sluitend maken van de be grooting. Over den landbouw en de nijverheid heeft spr. eenige critiek. De Minister heeft niet alles gedaan wat gewenscht ware en tal van maatregelen heeft de Minister maar half uitgevoerd. Gedeeltelijk is dat de schuld van de financieeie moeilijkheden, maar dc Mi nister had bij deze begrooting meer kunnen doen. De schade, die ontstaan is, moet in gehaald v/orden. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer De Graaff, antwoordt. Hij schelst de moei lijkheden van het sluitend maken der be grooting, maar het belang daarvan was zeer groot. De slechte toestand van de inlandsche bevolking, door den heer Albarda geschetst, is niet zóó ongunstig als wordt voorgesteld. Het door hem aangehaalde onderzoek had plaats in December, als juist de rijstvoor» iaden plegen op te zijn, Dat zegt echter niets. Het niet-uitvoeren van groote werken heeft nadeelige gevolgen, maar men moet niet overdrijven Het doorzetten van groote werken zou zeer veel geld kosten en dat heeft ook bezwaar, want dat zou de be grooting ontwrichten. De hooge rente bij den pandhuisdienst is meer schijn. De panden zijn meestal weinig waard, De minister komt graag de bevolking tegemoet als vriend en acht dit het juiste stelsel. Maar die vriendschap in daden om te zetten kost geld en dat heeft ahveer bezwaar, Wat de regeoringscirculaires betreft, ver wijst spr. naar de discussie over de inter pellatie-Wijnkoop, Men moet de circulaires van Indisch standpunt en niet Hollandsch bezien. Dc circulaires van de onderwijzers zijn in de eerste plaats bestemd voor de inlandsche onderwijzers. Dc kwestie van de onderofficieren zal spr. onderzoeken. Spr. waarschuwt niet te veel over de „bevolking" van Indië te spreken. Dat be grip is niet precies omlijnd. Spr. gelooft, dat Indië blij mag zijn, dat de heer Albarda stuurman aan den wal is geweest en niet stuurman op het schip. Versobering van de staatsbemoeiing acht spr. gewenscht, maar 't is niet precies aan gegeven, waarin die zal bestaan. Oyer dc verspilling bij leger en vloot is weer geklaagd, maar spr. gelooft dat dit overdreven is Op die uitgaven is zeer veel bezuinigd. Wat den Utrechtschen leerstoel betreft, zegt spr., dat de oprichting is een onder wijskwestie; dc vraag of de opleiding ge schikt is voor Indië is een Indische kwes tie, die spr. zal beoordeclen naar het be lang van Indië. Tegen opleiding van amb tenaren in Indië zelf voelt spr. verschillende bezwaren Ten slotte behandelt spr. eenige détail- punten De heer ALBARDA (S.-D.) dient de vol gende motie in; De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is een onderzoek in te stellen naar den economi- schen toestand van de inlandsche bevolking van Ned.-Indië, noodigt de regeering uit tot een zoodanig onderzoek te besluiten, en gaat over tot de orde van den dag. De MINISTER ziet niet veel heil in dit onderzoek. De beer LOVINK (C.-H.) ontraadt een breed onderzoek en gevoelt meer voor een beperkt onderzoek. De lieer FEBER (R.-IC.) sluit zich bij den heer Lovink aan. De heer ALBARDA (S.-D,) handhaaft zijn motie. Hij bedoelt een onderzoek en laat aan den minister over hoe dat zal zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 1 uur Motie-Wijnkoop en Van Ravesteyn. Dc motie van orde van dc heeren Wijn koop en Van Ravesteyn luidt als volgt; De Kamer, kennis nemende van de verklaring van den Minister van Koloniën, dat de regeering er niet aan denkt den Gouverneur-Generaal dc categorische opdracht te verstrekken tot onverwijlde intrekking van de regeerings- maatregelen tegen de Indonesische volksbe- weging, acht deze regeeringsverklaring een uitda ging aan het Indonesische volk; spreekt als haar besliste meening uit, dat de volledige vrijheid van pers, vergadering en vereeniging, en de onbelemmerde bewe gingsvrijheid voor elke politieke en vakver- eenigingsformatie, dat wil zeggen opheffing van alle uitzonderingswetten cn maatregelen en exorbitante rechten in Indonesië direct dient te worden gelast, en dat voorts aan alle slachtoffers van den politieken en economischen strijd, in clusief dc geïnterneerden en de geëxter- neerden, onmiddellijk volledige amnestie moet worden verleend; gaat over tot de orde van den dag. Wegenbelasting en wegenfonds. Thans is verschenen het eerste verslag der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek aangaande de vraag of en in hoever maatregelen noodig zijn om te be vorderen, dat de land- en waterwegen en de spoor- en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar wor den gemaakt aan bet vervoer van reizigers en van goederen. In de eerste plaats zijn behandeld de spoorwegtekorten; in dc tweede plaats wijdt zij een hoofdstuk aan het autobusvraagstuk, dat dringend oplossing vereischt, terwijl zi) het daarmede onmiddellijk samenhangend onderwerp betreffende een in te voeren wegbelasting eveneens behandelt. Dc commissie is tot de slotsom gekomen, dat er geen reden is? indien van verlaging der spoorwegvrachten vergrooting der te korten het gevolg zou zijn, in de tegenwoor dige omstandigheden deze vergrooting met het oog op de belangen van handel en nij verheid of om tot verlaging der prijzen te komen, te aanvaarden. Do concurrentie met andere vervoer middelen. Omtrent de concurrentie met andere ver voermiddelen merkt de commissie op, dat, terwijl naar haar meening van zulk een con currentie een gunstige invloed op da ex ploitatie aan ieder der bij de concurrentie betrokken vervoermiddelen kan uitgaan, in dien elk op zijn wijze in de behoeften van het verkeer voorziet, het haar voorkomt dat daarentegen een concurrentie, die van over heidswege op kunstmatige wijze in het le ven wordt gehouden, in een geval dat één de: vervoermiddelen door zijn aard in het bijzonder voor het verkeer aangewezen is, geensdeels in het economisch belang van 't land moet worden geacht. Het vrachtauto-verkeer. Uitvoerige beschouwingen wijdt de com missie aan het vrachtauto-verkeer. In ver gelijking met het spoor- en tramwegverkeer onderscheidt zich het verkeer per autobus door; 1. het niet gebonden zijn aan een vast traject; 2e. den lagen prijs per voertuig-K.M.; 3e. de geringe capaciteit per voertuig; 4e. de snelheid, die grooter is dan van de stoomtram en ook van de electrische tram, voorzoover van deze laatste de baan zich op den openbaren weg bevindt, maar ach ter staat bij die van den trein o£ de electri sche tram op eigen baan. Betreffende het auto-vraagstuk oordeelt de commissie, dat de wetgeving zich niet mag stellen op het standpunt, dat iedere onderneming, welke aan de voor dc veilig heid van het verkeer te stellen eischen vol doet, recht moet hebben, een autodienst te openen, waar en wanneer zij verkiest. Dat recht behoort volgens de commissie afhan kelijk te worden gesteld van de overheids- vergnnning, bij het nemen waarvan het al gemeen belang den doorslag moet geven. De commissie bedoelt hiermede niet het recht van voorkeur voor tramwegonderne mingen boven autobuslijnen Voor den au tobusbestuurder acht de commissie een spe ciaal examen noodig voor het verkrijgen van een rijbewijs. De wegenbelasting. Vervolgens behandelt de commissie het heffen eener wegenbelasting Evenals de commissie het gewicht van den auto als maatstaf voor dc bepaling van bet te beta len bedrag aangewezen. Het schijnt billijk, de belasting evenredig met het gewicht te doen omhooggaan en geen progressie voor zwaardere auto's in tc voeren. Het kan wenschelijk zijn de betasting evenredig met het gebruik, dat van den weg gemaakt wordt, te doen toenemen; om dit juist te bepalen kan men over volkomen betrouwbare en niet buiten werking te stel len kilometertellers moeten beschikken. Naar het oordeel der commissie zijn deze nog niet geconstrueerd. In afwachting daar van schijnt haar het beste een schaai in te voeren, die met het gemiddeld gebruik dér verschillende categorieën van auto-rijtuigen rekening houdt, maar waarin tevens ook het gemiddelde voordeel voor die categorieën is uitgedrukt. De commissie meent, dat het volgende ta rief aanbeveling verdient: Motorriiwielen (hieronder niet begrepen gewone rijwielen, waarop of waaraan eea hulpmotor is bevestigd) met een eigen ge wicht van minder dan 60 K.G. 10; id. van 60120 K.G. 20; idem van meer dan 120 K.G. 30. Voor elk rij- of voertuig, dat door een motorrijwiel wordt voortbewogen 10; mo torrijwielen op 3 of meer wielen, ingericht voor het vervoeren van niet meer dan 8 per sonen, den bestuurder inbegrepen, per 100 K.G. gemiddeld gewicht 5, maar nier duurder dan 40. Motorrijtuigen op drie of meer wielen voor het vervoer van goederen (ook tracto ren) per 100 K.G. gemiddeld gewicht 7.50, maar niet minder dan 60. Motorrijtuigen op drie of meer wielen, in gericht voor bet vervoer van meer dan acht personen, den bestuurder inbegrepen, per 100 K.G. gemiddeld gewicht 12.50, Voor elk rij- of voertuig, dat door een der bovengenoemde motorrijtuigen wordt voortbewogen, wordt naarmate het ingericht is voor vervoer van niet meer dan 8 perso nen, voor vrachtvervoer of voor vervoer van meer dan 8 personen, per 100 K.G. ge- middeld gewicht, resp. 2.50, 3,75 en 6.25 betaald. De opbrengst van deze belasting zou ge stort moeten worden in het rijkswegenfonds, dienende voor wegenverbetering. Wij ontleenen aan bovengenoemd verslag, de volgende meer uitvoerige bijzonderhe den: De voordeelen van den zomertijd. Het grootst bleken de bezwaren tegen den zomertijd in de kringen van land- en tuinbouw. De uitgesproken bezwaren zijn te onderscheiden in bedrijfsbezwaren en gezinsbezwaren. De commissie erkent, dat aan invoering van den zomertijd bezwaren zijn verbon den. Onwillekeurig komt men onder den in druk van de hardnekkigheid, waarmede in hoofdzaak in land- en tuinbouwkringen dc strijd tegen deze wijze van vervroeging van het dagelijksch leven wordt gevoerd. Ech ter bleek dc commissie dat in dezen strijd een misverstand een niet onaanzienlijken invloed heeft. Telkens opnieuw toch bleek, dat men de ondervonden werkelijke en ver meende nadeelen des te minder wenscht te aanvaarden, omdat men meent, dat men zich opofferingen moet getroosten alleen om den stedeling een uur langer genoegen te verschaffen. Was dit laatste juist, dan zou de commissie stellig tot afschaffing van den zomertijd moeten adviseeren. Zij kwam echter ten aanzien van de voordcelen aan vervroeging van den thans aangenomen wettelijken lijd gedurende den zomer ver bonden, tot een gansch andere slotsom. Uit de haar verstrekte gegevens toch bleek, dat aan die vervroeging in zeer be langrijke mate zijn verbonden ideëele, hy giënische en economische voordeelen, die niet alleen den bewoners van groote ste den, maar ook aan groote categorieën be woners van industrie-centra en ook van het platteland ten goede komen. De meening van de landbouwende bevol king, dat de stedeling dezelfde voordeelen zou kunnen genieten zonder dc thans ge voelde nadeelen voor den landbouw, als hij een uur vroeger opstaat, moet als onjuist worden van dc hand gewezen. De voor deelen komen eerst tot haar recht bij een algemeene vervroeging van scholen en kan toren, van winkels en magazijnen, van het geheele dagelijksche leven. Met deze wijze van vervroeging zou trouwens, ook al paste alleen de stadsbevolking haar toe, een groot deel van het omringende platteland met alle bedrijven, tuinen en veilingen re kening hebben te houden. Wanneer de 9tad een uur vroeger ging leven, ouden ook de openbare middelen van vervoer zich daar naar moeten gaan regelen en men zou evengoed van het platteland een uur vroe ger naar de stad moeten gaan voor het bezoeken van school, markt, kantoor, kerk, enz. De gronden, waarop de commissie tot haar bovenstaande meening omtrent de voordee len kwam, worden vervolgens aangegeven: a. Ideëele voordcelen. De verlenging van het daglicht in den avond met eer uur schept ruimere gele genheid om na beëindiging van de dagtaak le genieten van licht en lucht. b. Hygiënische voordeelen. Van de twee hoofdinspecteurs voor de volksgezondheid acht de heer Tc'burgh den zomertijd bevorderlijk aan de volksgezond heid; de heer Eijckel betwijfelt of inder daad vee! voordeel voor de gezondheid is te verwachten, al acht hij een uur langer licht voor personen in de stad met een zit tende levenswijze, die worden bewogen om het gewonnen uur in de buitenlucht door te brengen, inh ygiëniscb opzicht een voor deel. Het Bestuur der Ned. Centrale Vereeni ging tof bestrijding der tuberose beveert zonder voorbehoud handhavil van zo. mertijd aan en acht uit eeiv,0gpUnt vaa volksgezondheid de voordeel» belangrijk. Ook de Nederlandsche Mij. bevorde ring der Geneeskunst geeft afvoordeelen van den zomertijd aan: meen;cbt, meer zon, meer buitenlucht en ziet bezwa ren. De Vereeniging „Het Groene ruis" er kent de groote voordeelen aan O] zomer tijd verbonden, acht echter iets jere jn. voering (niet eerder dan 15 Apri. u;t een oogpunt van gezondheid te verkie.n> De Vereeniging van Schcolart:n ver klaarde zich vóót den zomertijd. Van de directeuren van Gezofheids- diensten in Amsterdam, 's-Gravenh<e en Utrecht blijken de eerste twee nié over voldoende gegevens te beschikkenvoot een vaststaand oordeel. De directeuivan den Geneeskundigen Dienst le 's-Grien, hagc meent echter, dat voor de stekin gen in meer dan één opzicht profijt in en zomertijd gelegen is. Die te Utrecht de voordeelen grooter dan de nadeelen. Door de besturen van krankzinnigeng. stichten cn ziekenhuizen worden in het a. gemeen de hygiënische voordeelen erken» (het R.K Ziekenhuis te s-Hage maakt een uitzondering). Prof. van Lcersum acht de hygiënisch» voordeelen van bijzonder groot belang. Pro fessor Nolen schreef reeds 20 jaar geleden, dat gedurende het grootste deel van het jaar na het middagmaal voor de kinderen geen tijd meer over is voor een wandeling of voor spel in de open lucht. Bij al deze uitsoraken waarbij ontegen zeglijk van bij uitstek bevoegden, mag niet worden vergeten het enthousiasme hetwelk weerklinkt in de antwoorden van sport bonden en -vereeniging op allerlei gebied en waarin de ruimere gelegenheid tot het beoefenen van sport cn lichamelijke op voeding zoowel voor de schooljeugd als voor de rijpere jeugd, als gevolg van den zomerliid. wordt toegeiuicht. c. De economische voordeelen. Hoewel door de voorstanders van den zomertijd in het algemeen wordt gewezen op de voordeelen van lichtbesparing en ook door vele tegenstanders deze econo mische winst wo*dt erkend, zoo^a! op dit punt wel geen plaats is voor twijfel, geeft de comm'ssie eenige cijfers waarin deze winst is uitgedrukt. De commissie concludeert dat de bespa ring 0.80 per inwoner, dus totaal bijna i&.ono ,-,90 bedraagt. Een verklaring „van bevoegde Ned, zijde' in de „Manch. Guardian". De „Manchester Guardian" publiceert, naar het „Hbld." meldt een schriftelijk» verklaring van bevoegde Nederlandsch» zijde aangaande het standpunt van Neder land ten aanzien van de verdedigingswer ken van Singapore, Daarin wordt te kennen gegeven, dat de Nederlandsche regeerinf niet voornemens is over deze kwestie offi- cieele of informeele besprekingen te voe ren. De Vlootwet, die verleden jaar werd ver worpen aldus wordt in de verklaring van bet Engelsche blad gezegd beoogde Ne derland in staat te stellen de onzijdigheid van Nederlandsch Oost-Indië te handha ven in geval van een oorlog in het verre Oosten, of althans een aanval van niet al te overmachtige strijdkrachten af te weren. De handhaving van de Nederlandsche onzijdigheid is het eenige doel dat Neder land bij zijn verdedigingspoliiiek kan na streven. Dit doel alleen beheerscht bet Nederlandsche verdedigingsstelsel, dat ech ter tevens afhankelijk is van financieeie draagkracht van het land en van zijn kolo niën, die zeer beperkt is. Het zou volkomen in strijd zijn met den geest der Nederlandsche politiek, met een der mogendheden afzonderlijke besprekin gen te voeren of een speciale overeen komst te sluiten. Nederland gelooft niet, dat in geval van een conflict In bet verre Oosten, de schending der onzijdigheid van Nederlandsch Indië door de eene of de an dere mogendheid onvermijdelijk zou zijn. Daarom zal dit land zjch we! wachten voor stappen, waardoor het zich reeds bij voor baat zou kunnen eompromitteeren. Op hoogen leeftijd is op den Huize 0\ denaller bij Nijkerk overleden mevrouw de douarière barones v. Doltstein van 01- denaller, geboren jonkvrouw Boreel van Hogelanden. Sedert geruimen tijd behoorde zi) als Dame du Palais tot het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Barones van Goltstein was de douairière van mr. W baron van Goltstein van 01- denaller, die in vroegere tijden minister van Koloniën is geweest fin het ministerie van Lvnden van SandenburgHeemskerk van 18741877) en vroeger ook Neder landsch gezant in Londen was. EEN TOT VERWFoptng GEDOEMDE MOTIE. De heer Stenhuis (S. D. A, P.) c.s. heeft bi) de Eerste Kamer een motie ingediend, om het ontwerp-Tariefwet uit te stellen tot na de a.s. verkiezingen voor dc Tweede Ka mer. Naar gemeld wordt, zal da heer E. Rugge (S. D.) te Groningen, met het oog op zijn benoeming tot wethouder van die gemeente, als lid van de Eerste Kamer bedanken. Als zijn opvolger zal worden aangewezen de heer L. M. Hermans, lid van den gemeente raad van Arnhem en van de Prov. Staten van Gelderland, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Hermans zal dan ontslag nemen als Statenlid, De heer mr. A. J. A. A. baron van Heem stra, gouverneur van Suriname, met verlof, is bereid om hen, die hein over Surinaam sche aangelegenheden wenschen te spreken, aan het Departement van Koloniën op 29 en 30 December a.s„ telkens tusschen 10 en 12 uur, dan wel tusschen 114 en 4 uur, te ont vangen. HTOI Van de zijde van den Nederlandscben Bioscoopbond wordt ons gemeld: Maandag werd te Amsterdam een buitengewone alge meene ledenvergadering van den Nederland scben Bioscoopbond gehouden welke door bijna alle leden 'uit het geheele land werd bezocht. De vergadering was belegd, om maatrege len te nemen tegen de terreur, welke door een groep syndicalistische werknemers op een aantal Amstcrdamsche bioscooptheaters wordt toegepast. Met algemeene stemmen werd besloten wekelijks een aanzienlijk be drag uit dc Weerstandskas van den Bond ter beschikking te stellen en tevens den ge. hcelen duur van de actie wekelijks een extra-bedrag door allo leden van den Ne- derlandschen Bond te laten betalen, uit de opbrengst waarvan de schade, welke als ge volg van de ongemotiveerde actie van den „Bond van Werkers in het Amusementsbe- driji" wordt veroorzaakt, volledig aan d« benadeelde leden vergoed zal worden. Wat de actie zelve betreft, kan worden medegedeeld, dat verschillende stakers zich achter het bestuur om, bij het bestuur van dc afdeeling Amsterdam van den Nederland- schen Bioscoopbond hebben aangemeld met bet verzoek om weer aan den arbeid te mo gen gaan. De ex-stakers zijn weer te werk gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8