SEES* f50.- f40- V erkeersonfe vallen. Doodelijk ongeluk. Vrijdag 19 December 1924 47ste Jaargang No. 15921 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Een verkiezingsleus De Marine-begrooting De motie-Stenhuis. De Indische begrooting. De motie-Wijnkoop verworpen. De motie-Albarda aangenomen. DE WATERSTAATSBEGROOTING GOEDGEKEURD. Agenda 20 December DE ANNEXATIE. Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. Hetzij Uw kapitaal groot is of klein, in elk ge val is het beter en voordeeliger voor U het beheer over Uw geld te voeren door midde van Uw bank Omdat U van Uw bank de grootste deskundigheid in het behandelen en beheeren van tw geld kunt verwachten DE MINISTER BLIJFT BIJ HET KLEINE PLAN. Spoedige behandeling te wachten. Van onze Rechtbank. De zaak tegen den ex- directeur van de Schotensche Gasfabriek. De beklaagde onmiddellijk in hechtenis genomen. VOOR DEN POLITIERECHTER. De automatiseering locaal telefoonnet. VOOR PATER STAAL. Naar de Missie. R.-K. Volksuniversiteit. CURSUS OVER LOGICA. Iets voor iedereen! C. L. M. Robbers, t Besmettelijke ziekten. Draad gebroken. Het belastingmerk. Prov, Staten van Noord-Holland. Het verkeer op straat. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Uit de gang gestolen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT idvertentiën 35 cents per refai Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abom é's op dit blad zijn, in gevolge de verzekeringsvoorwaarden, f3000.- - - fj a*a- tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: i Levenslange geheele on X "7Kf| - ---- - geschiktheid tot wei ken; I doodehjken afloop bij een ongeval met f250.- oij veri.es van een and, x een voet of een oog; I iruO." bij veiiies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm bij verlies v an een andere ving er De Eerste Kamer heeft gisteren de Tarief- wet aangenomen. Ook daar was de stem ming evenals in de Tweede Kamer zuiver rechts tegen links! En de gevoerde debatten hebben geen twijfel overgelaten, of de tegenstemmers werden door louter politieke bedoelingen gedreven. Als men daaraan ten opzichte van de heeren van het Hooger Huis nog getwijfeld mocht heb ben, dan was de motie-Stenhuis voldoende om alle aarzeling weg t« nemen. Deze so ciaal-democraat immers deed een poging om het wetsontwerp aan te houden tot na de algemeene verkiezingen en kreeg ter onder steuning van zijn 'motie de namen van Vrij- heidsbonders en Vrijzinnig-democraten. Het volk moest eerst over „deze zwenking in onze handelspolitiek" beslissen, zei de heer Stenhuis, alvorens de regeering zulk een wetsontwerp mocht indienen. En de heer v. Gijn heeft te voren in de Tweede Kamer verkL.ard, dat bij de a.s. verkiezingen de de kiezers er op zullen gewezen worden, dut deze regeering een radicale verandering in onze handelspolitiek heeft gebracht, bui ten hen om. Tegen protectie! zal een ver kiezingsleus worden. De hardnekkige eensgezindheid der lin kerzijde cp dit stuk is wel merkwaardig. Aan geen van hun woordvoerders en zij hebben op dit gebied toch deskundige mannen is het gelukt te bewijzen, dat voor het tnans aangenomen wetsontwerp ens tarief van karakter veranderd is. Mi nister Colijn heeft het gisteren nogmaals in een zeer zakelijke rede uiteen gezet, dat ons tarief nooit fiscaal is geweest in den zuiveren zin van het woord. Zuiver fiscaal is een tarief, wanneer het alleen goederen belast, welke in het land zelf niet geprodu ceerd worden. In dien zin is het Nederland- sche tarief nooit fiscaal geweest. Onze han delspolitiek heeft alleen tot strekking ge had door n lage heffing van rechten aan de grenzen geen invoer van buiten te belemme- ïen. En nu zou men hoogstens kunnen zeg gen, dat door deze wet, wélke het tarief in bepaalde gevallen van 5 op 8 pet. brengt, een schrede in de richting van bescherming wordt gedaan; meer niet. Voor de Regeering stond echter bij het opstellen van het wetsontwerp vast, dat door de kleine verhooging van het tarief zulk een stap niet gezet zou worden. Het was de regeering alleen te doen om bij haar bezuinigingspolitiek een deel van het tekort van 62 millioen, n.m. 15 millioen te vinden in het tarief. En zóó zeer was zij overtuigd, dat de voorgestelde tariefs- verhooging geen belemmering aan den in voer' in den weg zou leggen, dat zij haar 15 millioen raamde op een niet vermin derden invoer. Bovendien toonde de minis ter gisteren in de Eerste Kamer aan, dat de situatie in de ons omringende landen zóó is gewvden, dat wij, tegen over de hooger opgetrokken muren van het buitenland met onze 8 pet. in evenredigheid in dezelfde verhouding zullen staan als vóór den oorlog met onze 5 pet. Ziedaar zakelijke argumenten, waarte genover wij van de linksche vrijhandelaren tcch wel eens even zakelijke argumenten hadden willen hooren. Maar men blijft aan dien kant schermen met groote woorden over fnuiken van den handel, over prijs- verhooging, dreigende wraaknemingen van het buitenland er. dergelijke frasen meer. De politiek ligt daar dik boven op, zóó dik, dat het niet moeilijk zal zijn, om dit kiezersbedrog te onlmaskeren, wanneer onze propaganda zich tijdig voorbereidt. Eén ding is gelukkig, dat n.m. de linker zijde zich onder zulke looze frasen hecht aaneengesloten heeft en als gezamenlijke leus bij de a.s. verkiezingen blijkbaar een; „tegen protectie!" wil aanheffen; gelukkig ook dat zij ons omtrent -deze hare plannen zóó duidelijk en zóó tijdig heeft ingelicht! BÜSSBj De Tweede Kamer heeft Donderdagmid dag het amendement-Brautigam om artikei 16 der Marinebegrooting te verminderen met f 1 200.000, zijnde de aangevraagde eerste termijn voor den bouw van twee tor- pedobootjagers verworpen met 5827 stem men. De begrooting werd daarna aangenomen met 5826 stemmen. Aan het slot der Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer werd besloten de motie-Stenhuis inzake het ontwerp Tarief- wet te behandelen tegelijk met de beraad slagingen. De Tweede Kamer heeft Donderdagmid dag de motie-Wijnkoop betreffende het op heffen van uitzonderingsmaatregelen en het verleenen van amnestie aan personen in Ned.-Indië verworpen met 822 stemmen De motie-Albarda, waarin de Kamer, van oordeel dat 't wenschelijk is wederom een onderzoek in te stellen naar den economi- schen toestand van de inlandsche bevolking, de regeering uitnoodigt zoodanig onderzoek te doen instellen, werd z.h s. aangenomen, nadat de heer Albarda de verklaring had afgelegd, dat hier een bpperkt onderzoek werd bedoeld. DEN HAAG, 19 December. In de nacht vergadering van de Tweede Kamer, welke tot half vijf duurde, heeft de Kamer de Waterstaatsbegrooting afgehandeld en goedgekeurd Bij de afdeeling Mijnwezen kondigde de Minister een wetsontwerp be treffende Pcelvelden aan. Sociëteit „St. Havo" Zangles 1 uur Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" 7 uur Vriendschap zij ons Doel 8 uur. Brongebouw Auto-show Kimman van 105 en van 710 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89H uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 -- Alle werkdagen voerm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zatet- dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle- wefkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur bt halve Zaterdag avond Tel 1671 R K Leeszaal en uitleenbibliotheeii - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7- 10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitlo^nen van boeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —IC uur n.m. gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Te! 1671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- ïomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Als eerste getuige wordt vervolgens ge hoord J. J. van Leuven Deze erkent een contract te hebben afgesloten van 8000 H. L. cokes-bries, tegen 2714 cent. Indertijd verklaarde deze getuige dit niet eerder te kunnen krijgen, alvorens hij er 15 cent had bovenop biaald. De getuige verklaart vor der, dat hij eerst zijn geld moest betalen en dan pas het contract kreeg. De koopsom be taalde hij echter later pas, bij afname van het bries! Mr. Josselin: Hoe noemde u die 1200 en 1050? Get. v .L.: Dat werd niet genoemd. Men betaalde dat gewoon, zonder dat er verder over gesproken werd. Ik boekte altijd in mijne boeken als zijnde gekocht tegen 42ka cent per H.L. v. L. had de bleekerij van Smoolenaars overgenomen en toen liep reeds het con tract met den directeur. Get. heft er toen wel over gesproken met Fm. dat hij het wel wat hoog vond, de bedragen welke nij De eisch. Wat de straf betreft, meende spr., dat de gemeente ernstig benadeeld is en er dus een heel ernstig misdrijf gepleegd is. Wat bekl. aanvoert, betreffende het bedrogen zijn door 2 raadsleden en het opvoeren van de finantieën van Schoten, is geen reden om zich daarom met zulke handelingen in te laten. Ten slotte eischte spr. een gevangenis straf voor den tijd van TWEE JAREN met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming, daar spr. een kans op ontvluchting zeer groot achtte. De verdediging. De verdediger Mr. P. Tideman noemde den eisch van 2 jaar met onmiddellijke inhech tenisneming een eisch beneden alle recht vaardigheid. Verder meende pl. dat niet be wezen is, dat door de gemeente schade is geleden. Pl. vend dat de gemeenteer genadig afkwam als de personen die het teer hadden JLOöt^cS'l is» ve*en zich reeds hebben onoeoeven tot deelname aan den Naar wij van zeer goed ingelichte zijde vernemen moet het in het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken liggen om tusschen Kerstmis en Nieuwjaar het wetsontwerp tot verruiming van de grenzen der gemeente Haarlem in te die nen. Het ontwerp zal zich bepalen tot het z. g. kleine plan. waarin dus Bloemendaal als zelfstandige gemeente behouden blijft. Mocht er in de Staten Generaal geen ern stig verzet rijzen, dan zal het ontwerp bin nen enkele maanden wet zijn. (Vervolg.) Na de gebruikelijke vragen omtrent leef tijd, beroep, enz., werd het bevelschrift van vei wijzing voorgelezen. President: Hebt u in dien tijd teer en andere artikelen verkocht aan verschillende personen? Bekl.: „Ja!" President: Heeft u toen gehandeld over eenkomstig uw instructies? Bekl.; Ik had daaromtrent geen instructie. Het is al jaren zoo gegaan en nimmer heb ik er aanmerkingen op gehad. Pres.; Maar u moest het toch doen in overleg met de Gascommissie. U verkocht zoo maar op uw eigen houtje en dacht dat zal de Gascommissie wel goed vinden? Bekl.; Doordat de Gascommissie er nooit aanmerkingen op gemaakt had, heb ik steeds zoo door gehandeld. Alleen de prijzen van cokes voor de inwoners van Schoten werden door de Gascommissie vastgesteld. Pres.: U mocht toch volgens uw instruc tie niet anders verkoopen dan met een bon? Bekl.: Stilzwijgend is dat steeds door de commissie goedgevonden. Pres.; Heeft u van Van Leuven een gift aangenomen? Bekl.: Ja, die heb ik aangenomen, maar ik heb er uitdrukkelijk bij gezegd, dat het niet gaat ten koste van den prijs! Als hij (bekl.) de prijzen vergeleek met de door dc distributie vastgestelde prijzen, dan was daar absoluut geen verschil in. Bekl. zeide nog in dien tijd er in geloopen te zijn bij twee raadsleden voor een bedrag van 1500. Pres.: Heeft u in October 1200 aange nomen van Van Leuven? fa cf neen? Bek!.: Ja, na den verkoop. Ook de overige bedragen erkent bekl. te hebben aangenomen. Wat echter de twee laatste bedragen be treft, 2 maal 1000 van de gebr. Meiboom, ontkent bekl. pertinent d.e te hebben aange nomen. Mr. Josselin de Jong: U gaf nooit de bevestiging af, voor dat u de fooi ontving, nietwaar?" Beb!.: Nee, dat zou in strijd met mijn in structies zijn. De fooi werd alleen gegeven om aan een zekeren Smoolen vars te beletten er tusschen te komen. Mr. Josselin de .leng: ln ieder Geval ont ving u dus het geld na den verkoop. Rechter Pasteur: U was directeur van de gasfabriek en belast met den verkoop, waarom'kreeg u dan die gitlt? Mep geeft tocb zoo maar (Teen fooi, als er geen voor- van te behalen valt. Bekl. refereerde zich aan zijn reeds ge geven antwoord Rchter Pasteur: Dus li was nog steeds in het naïeve geloof, dat dat alleen b riaald werd om een ander onaangenaam te zijn. moest betalen. De laatste twee partijen had hij zelf gekocht. De aAdere werden nog door Smoolenaars gekocht en afgerekend. De volgende getuige was de kooper van 1000 fusten teer, A. Meiboom. Deze ver klaarde, dat hij in lotaal 2000 moest beta len vóór hij de bevestiging van de verschil lende kocpen kreeg. Voor ieder fust moest hij 1.— extra betalen. 3 X 1000 fusten waren er geleverd, dus daarvoor had hij in totaal 3ÖC0 betaald. De eerste maal werd die 1000 gulden betaald in de Oporto Bar te Amsterdam. Een kwitantie werd hier voor niet verstrekt. Bekl. zou togen get. gezegd hebben: fk kan van Bloemendaal 4 cent krijgen, jullie kunt het echter voor 2 cent krijgen, maar dan moet er zooveel vooruit bovenop be taald worden. Als get. 3 cent nog te duur was geweest, had hij het niet genomen, maar juist omdat het hem voordeelig voor kwam. had hij den koop gesloten. Ook had bekl. tegen hem gezegd, dat als bij (Get.) het contract van millicen H.L. afsloot en Schoten werd in 1924 door Haar lem geannexeerd, dan kon het best, dat zij nog schadevergoeding kregen, omdat Haar lem dan misschien niet verder kon leveren. Bekl. zeide. dat de teer, waar Bloemen daal om vroeg, reeds 6 maanden van te vo ren aan Meyboom was verkocht. De prijs van 4 a 5 cent, welke hij aan Blomendaal opgaf, was die voor het volgende jaar. De teerproductie bedroeg in totaal slechts 1000 fusten per jaar. Het afgesloten contract met de Gebr. Meyboom bedroeg 100.000. De derde getuige, P. Meyboom, verklaar de, dat hij in dien tijd, toen er haast geen teer was te krijgen, zijn reiziger hem mede gedeeld had, dat hij wel teer wist te krijgen. Dan moest men aan den directeur van de Schotensche Gasfabriek een doceurtje ge ven, en dan kreeg men daar wel teer. Zoo was de connectie tot stand gekomen. Ook bevestigde deze getuige de mededeeling, om- Irent de annexatie. Evenals zijn broer, de getuige G. Mey boom, verklaarde ook hij, dat de eerste koop !e Amsterdam en de volgende te Overveen in een café waren gesloten. Men was vanuit Royal per auto raar Overveen gereden, en daar was een en ander lot.stand gekomen. Het geld was daar gelijk overhandigd- Vervolgens wordt de getuige J. de Jong OTTetoepen. de ambtenaar ter secretarie te Bloemendaal. Deze heeft zich laten verte genwoordigen door een ander ambtenaar, die ook geheel met de zaak op de hoogte is. De verdediger maakt bezwaar tegen het hooren van dezen "getuige. Hem was deze p'aatsvervanGer niet bekend gemaakt. De officier zegt de vervanging te hebben goed gevonden. Eers' g'ste-en was hem de ver hindering medegedeeld. Het was hem niet hekend, dat de heer Tideman verdediger was, anders had bii het hem wel bericht. Na Raadkamer besloot de Rechtbank den plaatsvervan^end-getuiUe niet te hooren. Dan wordt de Ge'niGc Visser, bnckhonder- kassier van de gasfabriek geboerd. Deze verklaarde o.m., dat dr betalingen steeds 'en kantore plaats vonden. Van het verstrekken van doceurtjes aan den direc teur had hij roo:t iets gemerkt. Verder ver klaarde Ge!. dat v. d. S. steeds hard voor de Gasfabriek gewerkt heeft. De verdediger stelt dezen Getuige eeni'ie vragen en besluit dan ten slotte met dank- bnarFeid ac'e te nemen, dat deze getu'ge hier verklaard had. dat bekl. een beteren stard in de financiën var. de Fchotensche Gasfabriek beeft gebracht. Hel Renuis'trdr. Hierna was het woord aan den subs. Offi cier van Justitie, mr. J. v. Everdingzn. tot be' houden van zijn requisitoir. Scr. begon met oo te merken, dat deze zaak zeer vee' stof heeft d0en opwaaien. Zoo'n zaak komt riet dikwij's voor wat maar GelukkiG was, daar het een ernstig feit is, wanneer pen amhtenas" kio"': ten nadcele van de gemeentekas. Dat ambtena ren z'ch laten omkoooen komt in ons 'and gelukkig n;et zoo veelvuldig voor als in an dere landen. Maar daarom meent sor, ook dat er een stremde st»-af dient ppdp'egd te wn~der) om een voorbeeld te stellen. Wat het eerste Feit van de Gebr Mev- hoom betreft, meende spr, dat er vrijspraak 'erraaud mo°' wn-*deti d^i- tuii'cn lm* ressort der Haarlemsche Rechtbank viel. 'De afrrken'n t was te Amsterdam geschied) Spr. wi'de ve'der aannemen dat de das com- rrlssie er ric'-1 riet mede bemoeide maar nimmer heelt beklaagde opdracht gekregen te handden zooals hij gedaan had. For. meende, da' de fooi we! degeiii'k op den priis gedrukt heeft. Dit blikt hie.ru;'. lat v. L in zï:n hoehen 42Y? ct oer H.L. boekte en niet ?7t4 ct. en onder een ander hoofd de 15 ct extra De Gemeente Schoten was echter vol Gen s snr.. zeer zeker voor 2 maal f 1000 benadeeH- Wat betreft bet tweede Gedepjte van de Gebr Mevboom, welk Gefd te Overveen betaald is, meent spr. dat ook deze schenkiriG wel degelijk vasts'aat, on danks de ontkentenis van den bekl. gekocht, geen eisch tot schadevergoeding instelden, daar het heel slechte kwaliteit was. Voorts meende spr. dat aan de verklaring van v. L., wat betreft de boeking van 42'4 cent geen waarde is te hechten. Spr. zeide, dat het bewijs niet geleverd is, dat hij in strijd met zijn ambt gelden heeft aangeno men, waarbij hij wist dat de gevers hem daarmede wilden omkoopen. Spr, wees er op, dat bekl. een heel loffelijk getuigschrift gekregen had van den vroegeren burgemees ter van Schoten, en verder nog in het bezit is van verschillende goede getuigen. Het spijt pl., dat Mr. Heerkens Thijssen, die toch op de dagvaarding als ge.tuige is vermeld, niet gehoord is. Ten slotte meende spr. dat bekl. al genoeg getroffen is, door zijn ent- slag en de behandeling van deze zaak in, het openbaar, en vroeg, daar niet het ten- laste-gelegene bewezen is, vrijspraak voor den beklaagde. Re- en dupliek volgden. Na Raadkamer besliste de Rechtbank, dat bekl, onmiddellijk in hechtenis moet worden genomen en opgesloten worden in het Huis van Bewaring en bepaalde de uitspraak op Donderdag 29 December, des v.m. 10 uur. Mishandeling, De 28-jarige metselaar L. E. S., uit Be verwijk, stond hedenochtend terecht ter zake, dat hij op 20 Nov 1.1. de vrouw van den koopman J. P. R. krachtdadig in de lendenen geschopt had. De koopman heeft een benedengedeelte van zijn huis aan een barbier verhuurd, die hoewel hem door den koopman reeds lang de huur opgezegd is, weigert de wo ning te verlaten En dit geschil brengt te vens mede, dat de koopman de woning van den barbier aan den achterkant dicht getimmerd heeft zoodat de laatste niet op de binnenplaats kan komen. 20 Nov was er weer oneenigheid, voor de derde maal forceerde de barbier de planken, die voor zijn achterdeur gespij kerd waren, en een klant van den haar snijder, bekl voelde zich geroepen ook een handje te helpen. Vandaar die schop, j Hetgeen bekl nogal duur te staan kwam want eisch en vonnis beide legden een bcete van 20 op, subs 10 dagen. Diefstal in een fabriek. De 40-jarige fabrieksarbeider C. P. P., uit Zaandam had zich te verantwoorden wegens diefstal van 1 K.G. meel. Bekl. was in betrekking bij de fabriek „De Vrede" te Zaandam. Op 26 Nov 1.1 werden de arbeiders, bij het uitgaan der fabriek door de politie ge fouilleerd, omdat vermoed werd, dat er meel gestolen moest worden.... En bekl. werd gesnapt! In een trommeltje, dat hij op den bagagedrager van zijn fiets gebon den had, werd een zakje meel gevonden, Bekl. viel door den mand. En hij deelde mede, dat hij zeven keer reeds op die wij- '.e meel mee naai huis genomen had w»"'" zijn vrouw het in de huishouding gebruikte om er een tulband of ketelkoek van te bakken. Zijn betrekking is bekl. natuurlijk kwijt! Het O M. vroeg drie weken gevangenis straf. De politierechter veroordeelde tot 20 boete, subs. 10 dagen. Een zeer genadige straf, omdat u heel gunstig bekend staat en de grootste straf voor u is, aldus de politierechter, dat u uw betrekking verloren hebt! De demonstratie in het Post- en Tele graaf gebouw zal worden voortgezet op de eerste 3 werkdagen van de volgende 3 weken, dus op 22, 23, 24, 29, 30, 31 Decem ber en 5, 6, 7, Januari a.s., telkens van 9/4 tot 12 er. van 2 tot 5 uur. Daar bij de eer ste denonstratie gebleken is, dat kennis neming van de verschillende manipulaties en van dc volgorde daarvan niet overbodig is,-wordt den aangeslotenen in hun eigen belang aangeraden, eens een kijkje te ko men nemen. De Centrale is nl. zoodanig ingericht, dat niet meer dan 108 abonné's tegelijk een nummer kunnen kiezen Een onoordeelkun dige handeling bii het kiezen zou derhalve stagnatie voor anderen in het kiezen kun nen brengen. Uit het bovenstaande leze men niet, dat slechts 108 abonné's tegelijk kunnen spreken. Vorige opgaaf 524.21 Mevr. N. N. voor de redding van een ziel 3. Tot intentie voor een zaligen le vensstaat voor de kinderen van N.N. 2.50 Den 21en Januari zal uit Amsterdam naar Brazilië vertrekken ,onze stadgenoot, de Eerw. Pater Bonifactus van Emmerik, van de orde der Eerw. Paters Minderbroeders. opgegeven tot deelname aan den CURSUS OVER LOGICA, door Pater W. ZEEGERS, M.S.C. Aan de R.K. Leeszaal en het gebouw St. Bavo zijn nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Maandag 22 Dec. 's avonds 8 uur eersie cursusavond in geb. Sint Bavo. Het is een genot bet programma na te gaan dat de R. K. Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken dit seizoen den Haarlemmers biedt. Het is crème de la crème op het gebied van volksontwikkeling en we tenschap in Katholieken geest. In Katholie ken geest, wat om den drommel niet betee- kent dal het saai is. Onder de hoede van den R K Volksbond wordt nu straks weer een prachtcursus ge geven. Een cursus over Logica of denkleer, een cursus dus over de redelijke wijs van denken Wij zouden zoo zeggen een cursus voor iederen Katholiek en wij voorspellen den deelnemers een ongekend genot, on danks de droge materie. Pater W. J. Zeegers M.S.C., van het Mis siehuis te Driehuis, zal den cursus geven. De eerste valt op 22 December, de overige op 29 December, op 5, 16, 23 en 30 Januari en 6. 13 en 20 Februari. Voor bijzonderheden zie men verder de aanplakbiljetten, In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden de in R.-K. kringen vooral als arcitect welbekende heer C. L. M. Rob bers. De Heer Robbers ging kalm zijns weegs, maar ontzaglijk veel heeft hij in zijn leven gebouwd gebouwd in den letterlijken zin des woordsl aan de stichting van R.-K. kerken, scholen en gestichten. Als architect en bouwheer bezat de heer Robbers niet alleen het vertrouwen van de R.-K. Gees telijkheid en de R.-K. besturen in onze stad en wijde omgeving, maar zijn naam en goede faam reikte tot bijna over ons heele vaderland. Hij werd te Nijmegen geboren op 4 Sep tember 1853 en doorliep alle rangen, die leiden van timmerman tot het architecten bureau. Hij was achtereenvolgens timmer man, onderbaas. uitvoerder, hoofdopzichter bij den Rotterdamschen architect Margry, waar hij den bouw van vele kerken ver zorgde. In Haarlem verzorgde hij den bouw van de Spaarnekerk en vestigde zich toen hier ter stede als zelfstandig architect. Zijn goede naam en faam, dien hij had, heeft hij als architect weten te bevestigen. Hij werd aan de gemeente Bloemendaal verbonden als gemeente-architect. Door architect Robbers zijn in den loop dor jaren vele gebouwen gesticht. Wij noe men er van de kerken te Spanbroek, Noord- wijkerhout en op het eiland Texel, scholen en gestichten te Roelofarendsveen, Loosdui nen, Westerblokker, de R.-K. Scholen An de Westergracht, het Spaarne, Heerensingel en Kleine Houtweg te Haarlem en vele an dere, waarvan wij nog nadere mededeeling hopen te doen. De bouwwerken van archi tect Robbers onderscheiden zich bovenal door eenvoudige degelijkheid en practische bruikbaarheid. In Haarlem was hij o. m. belast met het toezicht op de R.-K. hofjes en het R.-K. Weeshuis, verder met het toezicht op het gebouw der St Radboudstichting te Utrecht. Hij bouwde de aula en leeszaal voor tijd schriften van dc R.-K. Universiteit te Nij megen en had nu de plannen onderhanden voor een bibliotheekgebouw. Tevens was hij belast met het toezicht op de R.-K. Univer siteitsgebouwen te Nijmegen. De heer Robbers was een eenvoudig man, met eenvoudige leefwijze en laten wij het hier nu maar eens zeggen een stille vriend der armen. Hij was president van de Sint Vincentiusvereeniging, conferentie „St. Bavo". Een jaar of vier geleden zond O. L. Heer hem een zware beproeving over door den dood van den veelbelovenden Willem Rob bers, zijn zoon. Reeds had hij zich uit zijn zaken teruggetrokken, maar trad toen weer op als vennoot in het architecten-bureau fa. Willem Robbers, zulks ten behoeve van de dcor Willem nagelaten jonge weduwe. Ook nu zal het bureau, waarvan o. a. deel uitmaakt de heer M. H. W. J. van Ooiien, onder deqzelfden firma-naam blijven voartbestaan. Met Robbers is een uitmuntend katholiek, een voorbeeldig familievader, een arbeid zaam en kundig mensch, een vriend der ar men en een goed burger heengegaan. Hij ruste in vrede! De begrafenis zal plaats hebben op Maan dag 22 December op het R.-K. Kerkhof te Schoten Over de week van 7 tot en met 13 Decem ber 1924, kwamen te Assendelft 3 gevallen voor van diphtheritis; te Bloemendaal 1 ge- van van Roodvonk; te Edam 2 gevallen van buiktyphus; te Haarlem 3 gevallen van diphtheritis; te Heemstede 1 geval van diphtheritis te Helder 1 geval van diphthe ritis; te Hoorn 2 gevallen van diphtheritis, te Velsen 1 geval van diphtheritis; te Zaan dam 1 geval van diphtheritis; te Zandvoort 1 geval van roodvonk; te Leidei^|© gevallen van roodvonk en 1 geyal van diphtheritis; te Noordwijkerhout 1 geval van diphtheritis en te Sassenheim 1 geval van diphtheritis. Gisteravond half 7 uur is bij dc viaduot Ziilweg een voedingsdraad van de N. Z. H. gebroken, waardoor het tramverkeer 45 mi nuten vertraging' ondervond. Een rijwiel is in beslag genomen van, en proces-verbaal opgemaakt tegen een wielrij der, wiens rijwiel niet voorzien was van een belastingmerk. Het Centraal Stembureau verklaarde he den gekozen tot lid der Provinciale Staten in de vacature Mr. Louis Israëls, den heer M. Crefeld te Amsterdam. Ook Haarlem heeft z'n verkeersproblemen. Lang niet in die mate als Parijs, Weenen, Londen of New York, maar het heeft zijn verkeersmoeilijkheden. Ze groeien bij het jaar. Wie dat niet beseft, vergelijke het ver keer in deze stad, in onze hoofdstraten vooral met dat van tien jaren, twintig jaar terug. Voor zoover de moeilijkheden opduiken, zocht men naar oplossingen. Een uitvloeisel daarvan is reeds geweest de^ verkeersagent en het verkeer leiden in één richting. Com missaris Schuitemaker heeft daarmede een gelukkige greep gedaan. Het bleek een op luchting te zijn en niemand verzette zich tegen de nieuwe maatregelen, geen Haar lemmer iets ongewoons voorwaar mop perde er zelfs over. Maar 't wordt drukker in Haarlem. Steeds drukker. Afdoende zou zijn de Groote Houtstraat te verbreeden door b.v. de heele huizenrij tusschen Groote Houtstraat en Koning straat-Gierstraat weg te breken. Maar dat is te kostbaar, onuitvoerbaar. Er moet dus wat anders op gevonden worden. Een inzender en dit is de aanleiding tot dit „Damiaatje" een inzender vraagt be perking der snelheden van de voertuigen. Stapvoets wil hij de auto's laten gaan. Ik geloof niet dat het afdoende is. Hoe langzamer een voertuig gaat, hoe meer een voetganger „durft" en ongeluk ken blijven niet uit. Neen, de snelheid doet het 'm niet. Waar echter voor moet gezorgj worden, dat is voor orde en regelmaat. Laten auto's, fietsen, motorrijtuigen gerust snel rijden (niet roekeloos) op het asphalt van de Groote Houtstraat, maar laat het voetgan gers-publiek dan niet op het asphalt komen, en op de trottoirs blijven. Laten de be stuurders van voertuigen zich dan ook stipt houden aan de aanwijzingen van de verkeers agenten. Overtredingen tegen de verorde ningen door bestuuurders dienen streng te worden gestraft, voorbeeldig zelfs Onvoor zichtig of roekeloos rijden dient ook voor beeldig gestraft te worden, liefst zoo spoe dig mogelijk met intrekking voor langen tijd van de permissie een motorrijtuig te bestu ren. Ook onbekwame en onvoorzichtige rij ders moeten de straat af Die moeten maar op stille wegen blijven, waar geen kip kwaad is te doen. Zoowel de bestuurders als de voetgangers moeten op eigen, zoowel als op de alge meene veiligheid bedacht zijn. Wie zich niet waardig toont in een drukke Mad met auto of motorfiets te rijden, moet er uit geweerd worden. Wie een ongeluk veroorzaakt, moet streng gestraft worden. Op die wijze zal, dunkt ons, de veiligheid beter gebaat worden dan door bepalingen van langzaam rijden. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit. Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANT EN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vaa 19 December. Hoogste Barometerstand 775.2 m.M. ta München. Laagste Barometerstand 732.0 m.M. te Sevdisfjord. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 December: Matige zuidwestelijke wind. zwaarbewolkt of betrokkefl, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. AUTO TE WATER IN DE HAARLEMMERMEER. Op den Ringdijk nabij Schiphol reed een auto, waarin een tweetal heeren waren ge zeten. Bij het passeeren van een wagen nam de bestuurder z'n richting blijkbaar ver keerd, want de auto reed pardoes in de ringvaart en wel zoodanig dat nog maai een klein gedeelte van de kap zichtbaar was. Met groote moeite wisten de tweeinzitten den zich uit de dichte auto te bevrijden en konden zij door ijlings toegeschoten perso nen uit het water worden gered De auto werd later weer op het droge ge bracht en bleek cenigszins beschadigd. Gisterenavond is een reiziger tusschen Llitgeest en Krommenie uit den sneltrein AikmaarAmsterdam gevallen. Toen het ongeluk vanuit Amsterdam naar Uitgeest word geseind, tiok een ambtenaar er op uit en vónd een man, ertrstig verminkt, dood aan den weg liggen. Hij werd herkend als een Uitgeester ploegbaas. Met den eerstvolgenden trein werd het lijk naar Krommenie vervoerd, alwaar dr. Tasman den dood constateerde. Het ongeluk moet te wijten zijn, waar schijnlijk aan het feit, dat de man te Uit jjeest wilde uitstappen. Door een bewoner van den Gasthuissingel is aangifte gedaan, dat uit de gang van zijn woning een bontmantel is gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1