I PUROL 30c Fa.AflTOilDEROOYl £Utn. üe Nieuwe VISITEKAARTJE DRUKKEN TOONEEL. DE SPAARNEBANK 7. K. J r UIT DEN OMTREK, SCHOTEN. KUNST EN KENNIS. VRAGENBUS. LAATSTE NIEUWS. Koopt dsze voor de Kerstdagen weder in het van ouds bekende adres in eik gewicht voorradig a 55 cent per pond MEN VIERT IN HAARLEM 'T KERSTFEEST NIET zooals 't BEHOORT gevierd, als FRANKEN'S prima KERSTBROOD niet de Kerstmistafel siert. Met FRANKEN'S KERSTBROOD op den disch is 't Kerstfeest eerst VOLMAAKT, omdat geen Kerstbrood zóó subliem als FRANKEN'S KERSTBROOD smaakt! Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. MUZIEK. Van onze Rechtbank BURGERLIJKE STAND. Met snelle rijden. LAAT BIJ ONS UW ANEGANG 14 - HAARLEM Door gloeilampen aan het licht gebracht. Politiehonden Dresseerciub „Zuiderhout". Inzending composities Zangwedstrijd Polyhymnia 1925. De pont over het Zuider Buiten- spaarne. Inspecteur van Politie. Gewetensgeld. Haar groote dag. Villa Rezaggo. Het Centraal gebouw van Bloem bollencultuur. Het hulppostkantoor in de Frans Halsstraat. 6V2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Gesprongen Handen Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Hu'dwondjes De Middenstandsraad voor Haarlem en de omliggende gemeenten. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. De Sixtijnsche kapel. De restauratie der nieuwe kerk te Delft Gmliaame Hesse. ORDE Ei ARBEID De nachtarbeid in Bakkerijen. Het bezoldigingsbesluit 1925. Posten in Marokko omsingeld. De moordenaars van den Sirdar. Anli-papistische eisch. Aanbesteding kanalisatie- werken van de Maas. Bewaking opgeheven. Mijnongeluk. Het Duitsch-Amerikaansch handelsverdrag. Verhooging der posttarieven in Amerika. Uit de machine-industrie in Zweden. Onrust in Spanje. Aanslag op een Amerikaanschen gezant? Licht gezouten Hamschijven, errukkelyk voor erwten soep enz 40 ct. p. p. - Geldersche Rookworst Anton Hunink) 80 ci. p. p. - Dik vet Hollandsch Spek 60 ct. p. pond - Prachtig Hollandsch mager Spek 70 ct. p. p. Leidscke-, Goudsche- en Edammer 'kaas 55 ct. p. p. - 2 pond reuzenbeste Margarine voor 60 ct. - Prima zuiver gesmolten Vet 40 cent per pond. - Prachtig mooi Rook- vleesch 17 ct. per ons. Kalfsgehakt 20 ct. - Magere Rolham 1825 ct. per ons. - Heerlijke Rookworst 14 ct. - Tongenworst 16 ct. - Heerlijke Lever- en Bloedworst 40 ct. per pond. SPAARNWOUDERSTRAAT 48, Telefoon 2639. Tin. A. FRENCKEN voorheen A- Bosman. Guiseppc Verdi. II Trovatore. Italiaan- sche opera. Ket is toch wel. te betreuren, dat waar Stampvolle zalen met graagte dure entrée's betalen voor cabarets, dancings enz. of zich vergapen aan alle mogelijke en onmogelijke 'ilms en dikwijls veel geld offeren om te zien, wat geen-'Uunst genoemd mag worden maar grootendeels louter gekunsteldheid of ook wel kunstemakerij is, kunstenaars van naam en reputa'ie op conce.ten, tooneel- voorstellingen efi opera's voor stoelen en ban ken moeten spelen. Zouden ze geen belangstelling verdienen? We zouden het bijna zijn gaan gelcovei toen we in den Stadsschouwburg weer rij aan rij ledig zagen, waarvoor de Italiaansche opera haar II Trovatore moest vertolken. En zoo weinig belangstelling verdiend: de opvoering van Donderdagavond aller minst. Het is zonder twijfel een van de successen geworden, zooals de Italianen op hun tour nee door Holland er al meerdere hebben ge oogst. Vooropgesteld moet echter worden, dat II Trovatore zoowel voor zangers als orkest een dankbaar werk is. En de capaciteiten van dé spelers hielpen dit nog vergemakkelijken. De titelrol Manrico (V. Lois) was in goe de handen. Lois deed zich als een uitstekend tenor kennen, met omvangrijk geluid, gaaf en vol van toon zoowel in de hoogere als la gere registers en goed acteur. Dit laatste kan vrijwel van alle spelers ook van het koor worden gezegd. De regie schijnt hier de teugels vast in handen te hebben. Leonora (G. Cobelli) stond Manrico in Zijn zang en spel trouw terzijde en deed in stemcapaciteiten voor haar partner niet on der. Aanvankelijk een weinig onrustig, werd haar stem langzamerhand vaster en won aan gloed. Graaf de Luna (L. Parigé) zouden we kunnen qualificeeren als een vollen, sonoren en zeer buigzamen bas met een mooie „diep te". Een flink forsch figuur voor zijn rol. Als we dan aan de kleinere rollen denken, mogen we er twee niet vergeten. Heeft Ines (J. Lappata) een welluidend, mooi getim- breerde sopraan, die steeds aangenaam aan doet, Acuzena (M. Valverde) verdient èn om haar spel èn om haar zang een extra woord. Oogenschijnlijk zonder eenige moeite Zingt zij haar moeilijke partij met een vuur en temperament zooals haar rol geeft in te denken. Jammer, dat een enkele onzuiver heid de illusie sotns wegnam. Ook de overige kleinere rollen werden goed gespeeld en het koor was goed op dreef. Het orkest onder leiding van Fratini deed het zijne en dat deed het met eere. Mag men al de niet groote omvangrijkheid van het orkest betreuren en is het wel eens te merken dat het hout en koper de strijk' instrumenten overstemmen, men moet Fra- ti li toch de eere na geven, dat hij uit zijn troep weet te halen wat er inzit en dat hij noodzakelijke tekortkomingen op loffelijke wijze weet te camoufleeren. Zooals gezegd was de regie in goede han den en het decor van de tweede acte was fraai, ook de ensceneering van de andere ac- ten. Een slechts zeer matig bezette zaal toon de zich buitengewoon enthousiast. Herhaal de malen applaus bij ogen doek, dat soms een ovatie werd. De opvoering had een vollere zaal ver diend. Liederenavond Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op den liederenavond, welke heden avond gegeven zal worden in den Schouw burg Jansweg, door mevr. M. Maks-Ver schuur, sopraan en den heer Hendrik An driessen, piano. HAARL. ORKESTVEREENIGING. Op het concert vaa Zondagmiddag 21 Dec. zal onder leiding van Willem Knikker ten gehocre worden gebracht: werken van Mo zart, Beethoven, Scubert en Mendelssohn, en wel: Kleine Nachtmusik voor Strijkinstruj menten, dc Ouverture „Egmont", Balletma- sik uil Rosamunde en Sommernachlstraum. j Een heerlijke opwekking dus in deze denkere dagen. Uitspraken van Donderdag 18 Dec. 1924. W. A. D., behanger, wonende te Heem stede, gedetineerd, diefstal, een jaar gev. straf, ni. a. pr. hecht. o. v. W. H. E. E. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, diefstal, f 25 boete subs 20 dagen hecht. o. v. P. K., van beroep veekoopman, wonende te Capelle a d. IJssel, gedetineerd, diefstal, zes maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v. C. G„ los werkman, -wonende te Zaandam, K. Z., fabrieksarbeider, wonende te Zaandijk Art. 247 W. v. S-, ieder drie maanden gev. straf.o. v. K. R., zonder beroep, wonende te Haarlem, gedetineerd; H. D.W. timmerman wonende te Haarlem, ge detineerd J. F. L- K., machinebankwerker, wonende te Haarlem, gedetineerd diefstal met braak en rakümming, subs. 1 en 2 ter beschikking der Regeering gesteld, voordat betreft sub. 1 voorw. met een proeftijd van drie jaren en bijz. voorwaarde, sub. 3 zes maanden gev. straf, m. a. pr. hecht. ,o. v. C. P. T., acrobaat, wonende te Haarlem, art. 247 W. v. S. drie maanden gev. straf, voorw. met een proeftijd van twee jaren en bijzondere voorwaarde J. J. P., veehouder, wonende te Haaglemmerljede en Spaatn- woude, veroorzaken van zwaar lich. letsel door Schuld, zes weken gev. straf o. v. E. v. H., arbeider, wonende te Almkcrk, gedetineerd, mishandeling, zwaar lich. letsel ten gevolge hebbende, zes maanden gev. straf voorw. proeftijd drie jaren en bijz. voor waarde. Geboren: 16 Dec.: z. van G. li. M. Luijten- Grccneveld: 17 Dcc.-, z. van A. André de la Pcrte-v. Dam; 19 Dec.: van E. N. M. v. Dij-k-v. Oplco; d. van W. Bctts-v. Maastrigt. Ovc:'- cien: 18 Dec.: F. Helminck, 7) j., Oranjestraat; C. L. M, Robbers, 71 i. Raam- singci. Door de Motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die op de Amsierdamsche vaart met een snelheid van 55 K.M. per uur reed. KEUZE UIT 45 LETTERSOORTEN Door de recherche is aangehouden, de 21- jarig'e C. K., van beroep meubelmaker, en verdacht van diefstal van electrische gloei lampen, ten nadeelc van de wed. L,, alhier. Na zijn aanhouding bleek tevens, dat K. zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 100, ten nadeele van A. K., alhier, alsmede van 4 rijwielen ten nadeele van verschillende rijwielbandelaars hier ter stede, en voorts nog aan diefstal van een hoeveelheid lood, 5 antieke borden, en een schotel, ten nadeele van zijn vader. A.s. Zondag houdt de Politiehonden-Dres- seerclub „Zuiderhout" haar aangekondigden wedstrijd voor ongediplomeerde politiehon den. Ook deze wedstrijd vindt plaats op de voorm. buitenplaats van wijlen mej. Coenen. Twijnderslaan. In het geheel nemen 8 hon den hieraan deel, waarvan één buiten me dedinging, naar de ook voor dezen wedstrijd beschikbaar gestelde praaie prijzen. Ook deze honden zullen het geheele programma, het ketiringsreglement^der K. N. P. V. afwerken, behalve „waterwerk". De aanvang is 's morgens te 8.30, de toegang tot het ter- rin is geheel kosteloos. Als nu het weer een beetje meewerkt en de opkomst van het publiek nog grooter is dan op 7 December, heeft de P. D. „Zuider hout" haar doel bereikt, nl.: propaganda ma ken voor den „politiehond" en de dressuur in het algemeen. De inzending van composities voor ver. plichie koorwerken ten behoeve van den Internationalen Zangwedstrijd door het Ge mengd Koor „Polyhymnia" te houden in JuniJuli 1925, heeft de daaromtrent ge- koesterde verwachtingen in groote mate overtroffen. Niet minder dan plm. 110 com posities, waaronder groote werken, werden ingezonden. Het laat zich dan ook aanzien, dat de Commissie van beoordeeling, be staande uit de heeren Ant. Avcrkamp, Hub. Cuypers en Sem Dresden, uit de ingezonden werken de voor den wedstrijd benoodigde verplichte koren zullen kunnen aanwijzen. Deze aanwijzing kan vermoedelijk om streeks de helft van de maand Januari wor den verwacht. DE KENNEL FAUNA, Het bekende honden- en katten-asyl aan dc Parjclaan bestaat heden 12/4-jaar, De Kennel werd opgericht door den heer IJ. Klaassen, die nog dagelijks met behulp zij ner echtgenoote de dieren verzorgt. De stichter en verzorger van het asyl mocht vandaag vele blijken van belangstelling on- dervinden. Verduistering. Door de politie alhier is aangehouden terzake van verduistering van pl.m. 3300 K.G. steenkool, J. F, wonenat t<£ Haarlem, hij is ter beschikking van den heer Officier van Justitie te Haarlem tfe- steld. Indertijd werd medegedeeld dat, naar aanleiding van het ingestelde onderzoek door de politiebrigade onder de bewoners van het Slachthuis-kwartier inzake de vraag men het noodig vond dat de pont over Tot inspecteur van politie 2de klasse is benoemd de heer C, M. de Ridder, voor heen onbezoldigd inspecteur van politie te Voorburg. Zonder aan de bekwaamheden van den benoemde te kort te doen, zullen de onge veer dertigduizend Katholieken van Haar lem hst zeer zeker betreuren dat ook dit maal de burgemeester wederom geen ka tholiek heeft benoemd. Daar was alle aan leiding toe en 't kon! Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen alhier, 1ste afdeeling, 106,03 wegens te weinig betaalde ónkorn- stenbelasting. In de nieuwe bewerking van het tooneel- spel „Haar groote dag" van A. H. v. d. Feen, waarvan de N. V. Het Schouwtooneel, directie: Adr. v. d. Horst en Jan Musch a.3. Zondag de eerste opvoering geeft in den Stadsschouwburg te Haarlem, treden op de dames: Wilh v. d. Horst—v d Lugt Mel- sert, Enny dc Leeuwe, Nell Knoop en ,de heeren: Co Balfoort, Ko Arnoldi, G. J. van Staalduvnen, Pierre Mols en Carel Rijken. Regie: Adr, van der Horst of het Zuider'Buiten Spaarne op Zondag zou varen, een petitionnement door het bestuur van de Bouwvereeniging „Onze Woning", zou worden gehouden. Dit petitionnement is thans afgeloopen en het resultaat hiérvan met een uitvoerige toelichting aan B. en W. toegezonden. Onge veer honderd en dertig bewoners van dit nieuwe voor de pont gelegen kwartier heb ben zich vóór het varen op Zondag ver klaard. Volgens dc toelichtink is dit pl.m. 75 pCt. der bewoners van de huizen van „Vooruitgang", „Onze Woning" en „Zorg vliet". De oude villa „Rezaggo" op het Kenne- merplem, welbekend onder de oude Haar lemmers, zal een andere bestemming krij gen. Daar wordt gevestigd liet technische bureau, van den heer Van der Plaat, die daar tevens in den tuin een broei-gelegen- heid laat aanleggen met centrale verwar- ming, bestemd voor het kweeken van groen ten. De Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer heeft c-cn schrijven gericht aan den Haar- leinschen Gemeenteraad, waarin zij mede deelt dat zij met belangstelling heeft ken nis genomen van de maatregelen, welke door de Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur worden voorbereid en getrof fen, teneinde te komen tot de vervulling van een lang gekoesterden wensch. het be zit van een eigen gebouw. Het spreekt wel van zelf, dat dezerzijds, schrijft zij, niet getreden mag worden in een beoordeeling omtrent de mérites der thans aanhangige plannen. Maar wel veroorlooft de vereeni ging zicfc nog eens uitdrukkelijk dc aan dacht te vestigen op het feit, dat Haarlem, voor landgenocten en buitenlanders, de bloemenstad hij uitnemendheid, h.i. niet mag toelaten, dat de zetel eener bloeiende vereeniging cn de voordeden, welke daar aan verbonden zijn. zonder meer uit haar midden wordt weggenomen. Zij acht het zich een plicht zonder daarbij ook maar in het minst aan de waarde der bestaande aanbiedingen te twij felen den Raad in overweging te geven, maatregelen te treffen, opdat het eigen ge- houw der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur binnen de grenzen der stad Haarlem gevestigd blijft. Naar wij vernemen wordt hei hulppost kantoor in de Fr. Halsstraat verplaatst naar Cronjéstraat 85, welk perceel eigendom is der gemeente Schoten en aan het Rijk ver kocht wordt. De verandering kan teger. Maart a.s. worden tegemoet gezien. MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden iets beter. i% Nederland 1919 b% nederland 1923 4Vx Nederland 191' 1% N.-l. 1921 A. 6% N. I. 1923 D Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd faketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Ja-a Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hand :1 Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon- Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Conep. Mere. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjada Silau Wai Suriiatra Dor ltsche Petr Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell HEDEN 97 97 101 5/8 1015/8 875/i6 875/io 102 »/16 1029/16 987/8 „987/s 71 551/a 1501/4 151 128 128 125l/2 125 136l/o 136 76 79 26 26 4301/4 432 354I/0 355 701/8 70 175l/2 175!/2 1347/s 134 7/8 1217/8 121 1213/ 4 1211/2 371/2 ~r 166"/s 1691/4 35 4 360 |l 81/ 133/4 135/ 159 157 1611/g 1621/2 '71// 171/.2 1221/2 123 388 386 3903/4 388 366 365 1611/4 1621/2 198 104 I271/a 335 1501 /3 345/S 225/s 41/* 10-41/o 128 771/4 151 22 T/ 16 19 DECEMBER cel BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN c c LONDEN STOCKHOLM e KOPENHAGEN CIIRISTIANIA BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0 58 90 13.321/2 12 27I/2 0.35 11 O4I/2 66.90 43 85 37 55 48 071/2 2 47I/2 10.70. LATER KOERS 0.59 13 35 12.41 0 35 11.65 66 75 43 80 37.50 48 2 475/S 10 57I/o Bij Apoth. en Droaisten Donderdagavor. vergaderde in het R.-K. Middenst.gebouw dc Middenst.raad v. Haar lem en omliggende gemeenten, voor bet laatst in 1924 Dc vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer C, ten Boom, hield een Oudejaarsrede, dat tevens n afscheids woord was, ter gelegenheid van het be ëindigen van zijn presidentschap. Hij dankte allen voor de wijze, waarop zij hem het in de afgeloopen periode gemakkelijk hadden gemaakt. 1 In de tweede plaats zeide spr. een en ander over de hooge roeping als Midden standers. Spr. zeide o.m.: Zijn wij in onzen stand niet anders dan geldverdieners, mate rialisten en hebben wij geen hooger ideaal, dan zijn wij in den grond geen haar beter dan de communisten. Wij, de drie Middenstandsvereenigingen, hebben zeer zeker op practischo wijze te zergen, dat Handel en Industrie, die wij drij ven, niet belemmerd, maar bevorderd wor den, doch daarmede is onze roeping niet vervuld. Toen ik verleden jaar de laatste vergade ring van onzen raad sloot, riep ik u toe: „Laboremus" en voegde daarbij den wensch, dat wij het „Oremus" niet zouden vergeten. Spr. hoopt, dat de vereenigingen in het volgend jaar in bloei zouden toenemen. Met dezen wensch open ik, die na afloop dezer bijeenkomst het praesidium van den Middenstandsraad voor Haarlem en omlig gende gemeenten aan mijn opvolger, den heer F. H. Smit, overgeef, deze laatste vergade ring des jaars, (Krachtig applaus.) De door den secretaris hierna voorgelezen notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Nadat mededeeling was gedaan van ver schillende ingekomen en uitgegane stukken, bracht de secretaris het eerste jaarverslag van den Middenstandsraad uit. (Wordt vervolgd.) BEGROOTINGSZITTïNG. Vervolg van pagina 2, Derde Blad. De algemeene beschouwingen. Nadat van 10 uur tot 10% uur de Raad in besloten zitting had vergaderd, opende de VOORZITTER, Mr, J. N. J. E. HEER- KENS THIJSSEN .de openbare vergadering waarin alle leden aanwezig waren uitgezon derd de heer Jansen. De VOORZITTER geeft gelegenheid tot algemeene beschouwingen. De heer VISSER herhaalt wat hij reeds een vorig jaar gezegd had, dat hij hoopt, dat de annexatie spoedig tot stand mag komen of anders een burgemeester zal wor den aangesteld, die zijn volle krachten aan Schoten wijden kan. Spr. uit verschillende wenschen o.a. in zake opfenbaar voorbereidend onderwijs, nog meer arbeiders woningbouw, speelplaatsen voor de jeugd, een woningbureau en woning telling. Spr. verlangt verder verlaging van het belastingpercentage. Een afdeeling Sociale Zaken lijkt spr. thans niet meer zoo noodig als het vorig jaar, in verband met de gisteren aangenomen wijzi ging van het reglement Burgerlijk Armbe stuur. Spr. zou in het B. A. echter gaarne een speciale commissie zien om den Werk- loosheidsdienst te verzorgen. Spr. vindt den Raad den lantsten tijd heel weinig vooruitstrevend en dat, nu de economische verhoudingen zich verbeteren, voor het gemeente-personeel wel weer iets meer gedaan kan worden. Dc heer LOERAKKER meent, dat het ge meentebeleid in verband met de hangende annexatieplannen niet uitvoerig beschouwd behoeft te worden. Ook spr vindt de com binatie van het wethouderschap van Haar lem met het burgemeesterschap van Scho ten niet aangenaam, maar moet VOORZIT TER huled brengen voor diens werkzaa- heid en de vruchten daarvan. Over den wo ningbouw kan spr. niet ontevreden zijn en de regeling, die omtrent de gasvoorziening gisteren getroffen is, verheugt spr. zeer. Wel wenscht hij een betere voorziening inzake brandweer, die bier zeer onvoldoende is, en waarvan hij hoopt, dat zij ten spoedigste geregeld zal worden. Spr. beveelt dé uiterste zuinigheid aan, om, nu de financiëele toestand beter wordt, den druk der belastingen te verzachten. Spr. vestigt met verheugen de aandacht erop, dat deze begrooting sluitend gekregen is, zonder fictieve subsidieposten. Alleen van den post van 50.000in zake ver goeding van andere gemeenten voor foren sen, is nog niet Zeker te zeggen, of hij ont vangen zal worden; spr. wil dan ook om deze gunstige verschijnselen het belasting percentage zooveel mogelijk zien te verla- gen. Inzake het georganiseerd overleg wenscht spr. meer zeggingschap van de arbeiders in het bedrijf, ten minste meer overleg, en dat niet alleen over de rechtspositie der ein- ployé's, maar ook over bedrijfsleiding. Spr. vraagt verder, hoe het thans staat met den bouw der nieuwe Katholieke school. Wethouder KLEIN is het in groote trek ken met den lieer LOERAKKER eens in zake het georganiseerd overleg, maar klaagt in vrrband daarmede over de. houding der arbeiders aan dc gasfabriek. De organisaties moeten zelf in deze richting meer werken. Inzake de R.-K. School blijft spr. van mee ning, dat men moet probeeren, dc he.lpschool in gebruik te nemen. Spr. voelt ook veel voor eene voorziening in een deugdelijke brandweer. Inzake woningbouw is echter volgens spr.'s inziens nog lang niet genoeg gebeurd. Spr. wenscht een woningbureau, al is het maar, dat de Haarlemsche d'enst hierin voorziet. Betreffende deze kwestie pousseert spr. .sterk zijn persoonlijke meeningen, die door spr.'s heftigheid leiden tot een scherp inci dent ttiss-hen hem en den VOORZITTER, die hem verwijt, dat hij op het oogentiTSc niet n .mens B. en W. kan spreken, daar terzake niets is overlegd.. VOORZITTER menet, dat welke beslissing ook inzake annexatie genomen wordt, zijn functie hier slechts overgangstoestand be- teckent. ./at het georganiseerd overleg betreft, !,eeft spr. toe, dat dit meer gepleegd moet worden. Den heer VISEE antwoordt ,spr„ dat diens desiderata moeilijk kunnen samengaan met belasting-overleg. Schoten is een der gemeenten, waar wel hit meest wordt gebouwd, en moet gebouwd worden en deze kwestie zal voortdurend de aandacht van het Gemeentebestuur hebben. (Wordt vervolgd.) DE GEMEENTELIJKE OPHAAL- EN STORTINGSDIENST, Naar wij vernemen is met ingang van 1 Januari a.s. tot tijdelijk ambtenares bij den Gem. Ophaal- en Stortingsdienst benoemd, mej. M. H. J. Stoker, Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Wildeboer, Veldlaan 14 tc Aerden- hout, een gele hond. H. van der Linden, H. Roozenlaan 25 te Overveen, een sigaren aansteker. Mevr, Lens, Aefdenhoutsduinweg 8 ie Aevdenhoiit, een klein zwart hondje. G. de Muinck, Tên Catestroat 10, te Zand- voort, een ring met sleutels B. J. M, Bou- vy, ter Hofstedeweg 23 te Overveen, eet> bos sleutels. K. Blankevoort, de Genestet- weg 4 te Bloemendaal, twee kippen. L. de Ridder, Jan Nic-uwenhuizenstraat No. 26 te Haarlem, een geldzakje met inhoud. Eben- Haëzer aan de Zomerzorgerlaan te Bloemen daal, een broche Pepcrkóorn, Jan-Gijzen. vaart 163a, een gouden potloodhouder. W. Voerman, Kinheimweg 65 te Bloemendaal, een vulpotlood. Aan het bureau van politie te ^Overveen, een celluloid armband en een gekleurde meisjesmuts. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van B. C. Bosvan den Enden. Ondertrouwd: H. Koopman en N, van Huizen. Overleden: A. de Jong, 62 j. Mazelen. In verband met de heerschen- de mazelen, hebben B. en W. den aanvang van de Kerstvacantie op de M. U. L. O. school aan den Vijverweg, gesteld op heden (Vrijdag)middag 12 uur. Vacantiekolonies. Zaterdagmiddag zaï in onze gemeente een collecte gehouden worden voor de afdeeling Bloemendaal van het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings-en vacantic kolonies. Een groov aantal jongens en meisjes, waaronder een aantal padvinders, heeft zich beschikbaar gesteld, om met de lijsten te loopen. Gemeenteraad. Maandag 22 December des middags kwart over één zal de gemeen teraad een aanvang maken met de behande ling der gemeentebegrooting. De Zantvoortsche laan. Dc werkzaamheden aan de verbetering van het gedeelte Zandvoortsche laan tus- schen Leidschevaart en Heerenweg vorde ren flink. De boomen aan de noordzijde van den weg zijn thans gerooid en wegge voerd en naar die zijde wordt de rijweg een flink eind verbreed, namelijk tot dezelfde breedte als het overige gedeelte van dezen weg. Wanneer dit werk gereed is zal al leen nog een nieuwe brug over de Leid schevaart (waartoe de raad in principe reeds besloot) behoeven te worden gelegd en den spooroverweg verbreed, waarna Heemstede het hare aan de verbetering van dezen blangrijken verkeersweg zal hebben gedaan. Intusschen blijft nog altijd te Aerdenhout het gedeelte tusschen den viersprong en de Van Vollenhovenlaan onverbeterd. Dit stuk vormt een ergernis, ja, een gevaar voor het verkeer. Te hopen is dan ook dat de gemeente Bloemendaal, waar het onder ressorteert, spoedig in de gelegenheid zal zijn, daarin verbetering te brengen. De nieuwe P.. K. school. Met den bouw van dc nieuwe R. K. school aan de Molen- werfslaan is een aanvang gemaakt. Dr. De Koos heeft de Sixtijnsche kapel geëngageerd voor een tournee in ons land van 25 October tot en met 3 November 1925 (Te!.). De koninklijke grafkelder. Omtrent de vraag op welke wijze, bij dc huidige restauratie van het koor der Nieu we Kerk te Delft de ingang van den ko ninklijken grafkelder moest worden gemaakt, is nu eindelijk een definitieve beslissing genomen. Zooals bekend, is vóór den be- staanden grafkelder een nieuwe betonnen kelder gemaakt met een oppervlakte van pl.m. 50 vierk. Meter Het aanvankelijk plan om een monumentalen, in marmer uitgevoer- den, ingang te maken, heeft men geheel laten varen. Om zooveel, mogelijk het aspect van het koor te behouden, zal nu dc ingang door een steeneri zerk worden afgedekt. De restauratie van het koor zal, naar dc Tel. verneemt, over een half jaar geheel gereed zijn. Hetl igt verder in de bedoeling, om het oude kerkhof ten Zuiden van hét koor en de kerk door een monumentaal ijzeren hek van de openbare straat tc scheiden. D heer Guiilaumc Hesse te Amsterdam is benoemd tot le solo-cellist van het Gro- ningsch orkst (dirigent Kor Kuiler(. De heer Hesse blijft zijn paedagogischc werkzaam heden te Amsterdam voortzetten doch heeft do functie van le secretaris der Ned. Org. van Tcorïkunstenaren neergelegd. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf heeft tegen .Donderdag a.s. een spoedeischende buitengewone ledenvergade ring uitgeschreven ter bespreking van het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp tot wijziging der A.rbei-ds- wet, voor zoover betreft den nachtarbeid in bakkerij-en. Vr.: Zou het niet mogelijk zijn dat in iiet vervolgwat uitgebreider programma van den Radio-omroep in de Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt? Daar ik ook amateur ben, kijk ik 's avonds direct in de couran!, wat er alzoo dien avond ie doen is. Maai het is in den laatsten tijd geregeld voorge komen, ook Zaterdag j.l., dat er niets in de Courant vermeld staat. Kan hier niet in voorzien worden? Antw.: Wegens plaatsgebrek wordt het radioprogramma wel eens een enkele maat niet opgenomen. Wij zullen cr voor zorgen, dat dit een hooge uitzondering'blijft Vr.: Ik heb 5 jongek ippen van den leg broed 1924. Ze krijgen Sluis' Ochtendvoei, mais en gerst. Enkele kippen leggen eieren. Wanneer zij gekookt zijn, hebben dc eieren een walgelijken smaak. Het hok en de ren zijn beiden droog. Wat zou hier de oorzaak van zijn? Antw.: Probeert eens uw kippeij wat meer beweging te geven en geeft ze ook groen voer, Hang een koolstronk in de ren op zoo'n hoogte dat de kippen een sprongetje moeten maken om er bij le Fomen. Meng het voer b.v. tusschen kaf, zo ze moe ten zoeken om het voer te vind Vr. I: In mijn huurcontract staat de vijl ende clausule: „Overigens heb ik de huur en verhuur aangegaan onder verband als naar wet en plaatselijk gebruik. Wat verstaat men te Haarlem onder Plaat selijk gebruik? Bijv. bij huuropzeggmg door den huurder en verhuurder Ik bewoon een woning met maandehjksche huurbetaling. II: Waar kan ik mij vervoegen voor een abonement op het maandschrift: be Kat.w- lieke Missiën? Hoeveel bedraagt een ïaar- abonnement? Ant. I: Indien daaromtrent m het huur contract niets anders bepaald is. wordt de huur met de maand opgezegd in du gevat. II: Het is een uitgave vnn het Missiehuis „Sint Willibrordus" Te Uden. Het abonne mentsgeld bedraagt 2.per jaar. Vr. van A Z.: Antw.: Ja, dat recht heeft de belasting ambtenaar. De inspecteur kan alle inlich tingen vragen om een oordeel te kunnen vellen. Voor reclames zie u den acnter.nni van uw aanslagbiljet Van de meest bevoegde zijde vernemen wij, naar aanleiding van berichten, dat het bezoldigingsbesluit 1925, op 1 januari e.k. niet zal worden ingevoerd. TANGER. 19 Dec. De spoorwegverbin ding tusschen Ceuta en Tetuan is gister ver- broken. Naar gemeld wordt zijn de Spaan- sche posten te Telata, Haemis en Melusia omsingeld door de Anjera-stammen. LOMDEN, 19 Dec. Naar uit Cairo gemela wordt zal het Egyptische Parlement nog deze week worden ontbonden. Verder wordt gemeld, dat een der gearresteerden in ver band met den moord op den Sirdar, door den chauffeur van de auto is herkend. Een der andere verdachten is door 3 £etuigsn her* ken(*' L. BERLIJN, 19 Dec. In dc buitenlandsche commissie van de Kamer eischte de natio* naal-socialistische leider plotseling de op- heffing van het Tsechische gezantschap bij het Vaticaan, omdat deze een vijand van de Tsechische Republiek is. De vertegenwoor diger van de Kath. Tsechische Volkspartij dreigde met uittreden uit de coalitie als dit voorstel wordt aangenomen MAASTRICHT, 18 Dec. Door de Di rectie van den Rijkswaterstaat werd aan besteed het maken van een afleidingska naal tot gedeeltelijke omlegging van de Maas bij Afferden en bijkomende werken, behoorende tot de kanalisatie van dc Maas Raming 422.500, ingekomen 11 biljetten; hoogste inschrijver N. V. Wienhaven's aan- nemings Mij. te Utrecht, 509.800; laagste inschrijver Fa. Th. ter Breyen van den Bout te Nijmegen, 404.000. LONDEN, 18 Dec. De bijzondere po- litie-bewaking van de leden van het Brit- sche Kabinet is opgeheven. Dit wordt be schouwd als een aanwijzing, dat de Egyp tische bedreiging in Engeland geëindigd is. BURNETT, (Washington) 18 Dec, Bij een ontploffing in dc Mijn van de Pacific- Oost-Coal Compagnie werden 3 arbeider» gedood en 2 gewond; 3 mijnwerkers wor den nog vermist. WASHINGTON, 18 Dec. De subcom- missie van den Senaat voor buitenlandsche betrekkingen is bijeengeroepen voor een conferentie met Hugues met liet doel wij zigingen aan te brengen in het voorgestelde handels-verdrag met Duitschland. WASHINGTON, 18 Dec. De Senaat zal op 6 Jan. a.s. stemmen over het veto van president Coolidge in zake de wet tot verhooging der Posttarieven. STOCKHOLM, 19 Dec. Dc onderhan delingen tusschen de werkgevers en werk nemers in de machine-industrie hebben tot geen resultaat geleid. Het voorstel om een collectief contract voor het jaar 1925 te sluiten is door de arbeiders verworpen. Het Hoofdbestuur van de federatie van machine-fabriek heeft gisteren den toe stand besproken en besloten de uitsluiting te proclameeren met ingang van 1 Janimn 1925. De uitsluiting zal ongeveer 40.000 ar beiders omvatten. MADRID, 18 Dec. De Vrijmetselaars loge is gesloten. De ex-goeverneur van Sevilla Jumoncs is verbannen wegens het publiceeren van een artikel tegen bet Di rectoire. TOKIO, 18 Dcc Een jongeman dii gewapend was met een dolk eu die een dagblad met het portret van d«n Ameri kaanschen gezant Mr. Banedrofl bij zich had, werd gearresteerd toen hij rondsloop om het Amerikaansche Ambassadege bouw. Hij verklaarde, dat hij Baneroft wij de opzoeken. De man zeide een Boedde»- tisch priester te zijn. Zijn geestvermogen» zullen worden onderzocht. Baneroft vat het incident licht op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2