ÉVROUvy/EM- 23 Een moedige onderneming. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad. Vrijdag 19 December 1924 LUCHTVERKEER. De vijf werelddeelen-vlucht. KERK EN SCHOOL. Oud leeraar Hoogers f Pater A. Schoorten. Naar de Missie. Prof. de Koning Knijff. t Te Rome aangekomen. Terug uit de Missie. LEGER EN VLOOT. Toepassing van de Arbeidswet. Opdracht voor den bouw van een torpedojager. ORDE EN ARBEID. Het textielconflict te Eindhoven Uit het drukkersbedrijf. Het leven der Amerikaansche vrouw Jack bemint - en ik gehoorzaam De namen van bont. Sprinkhanen-latijn. De vrouw op de brug. Sinds 81 jaren niet gekust. Weet ge. Recepten. Men schrijft ons van geachte zijde: Dit is een zwarte bladzijde in dc geschie denis: de slavenhandel op onze West. Om aan goedkoope werkkrachten te komen, werden eertijds slaven uit Afrika naar onze bezittingen in Wesl-Indië gevoerd en hun lot was niet beter dan dat der slaven uit de oudste tijden. Velen zijn er gevlucht naar de binnenlanden en zoo hebben er zich in de bosschen van Suriname kolonies van Djoeka's gevormd, in den regel bosch- negers geheeten. Wat het voor menschen zijn, kan men wel bevroeden. Uit Afrika aangevoerd als halve wilden, toen mishan deld als beesten door den blanke, zijn ze in de wildernis opgegroeid en hebben er zich voortgeteeld als wezens, waarin de re delijke mensch nauwelijks te herkennen is. Een diepe haat tegen den blanke, die hem in deze ellende heeft gestort, leeft echter in deze weggevluchte slaven van geslacht tot geslacht voort. En deze haat sist den blanken missionaris tegen, die zich aan hél bekeeringswerk dezer ongelukkigen waagt. Toch hebben velen het beproefd, echter met bitter weinig resultaat. Werd er al eens een zieltje gewonnen, in de zeden der wildernis hield geen bekee ring stand. Toen heeft een der missionarissen het denkbeeld opgevat om een christendorp van Boschnegers te stichten, en zoo is er van Paramaribo een dagreis per motorboot ver wijderd midden in het land der Bosch negers het christen dorp Tamarin gesticht, waar enkele christen gezinnen wonen en Pater Wortelboer de jongens interneert en opvoedt, welke hem van elders worden afgestaan. Wij moeten de gedachten van eerbiedige bewondering voor dit heldenwerk van roomschen geloofsijver onderdrukken, om niet uit onzen koers te geraken Daar zit een man van beschaving en ontwikkeling afgesloten van de buitenwereld met het af val van een boschnegersvolk en vecht er enkel met Gods genade dag aan dag met de ondeugd, welke eeuwenlang door hei dendom en slavernij in deze zielen is vast gegroeid- Hij heeft een internaat voor jongens, naar wij zeiden en zijn liefste wensch is 't, dat er ook 'n internaat voor meisjes zou ver rijzen. Pater Wortelboer heelt aangeklopt bij de Overste der Zusters Franciscanessen le Roosendaal Nbr. en zijn vrienden aan de kust hebben het hoofd geschud.... Hoe zouden Europeesche vrouwen het in die binnenlanden, 150 K.M. van Paramaribo af, in de tropische bosschen en de verzen gende hitte kunnen uithouden? En wat zou den zij vermogen op de kinderen der bar baren? Doch de Overste dezer Zusters, Mère An- geline, is met een assistente Soeur Joseph de zee overgestoken, is doorgedrongen tot in de binnenlanden, heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld, en ten slotte het besluit genomen om dit nieuwe werk aan te vatten Laat toekomen Uw Rijk, het geldt ook voor de zielen der boschnegers. Doch opnieuw moeien wij onze gedach ten terugdringen, als wij denken aan de haast bovenmenschelijke taak, welke de zen religieuser daarginds moet wachten. Kinderen uit onze huizen, onze gezinnen, opgegroeid in het komfort onzer christelijke beschaving, verplaatst naar een volk, dat beneden de grens van het laagst-mensche- lijke staat en dan geroepen om de kinderen van dit volk op te voeden en te vervor men naar christelijk model. Wat 'n stuk apologie op zich zelf. Hoe sterk schijnt erdoor naar buiten de innerlijke kracht van ons R.K Geloof? Maar we zouden ons niet laten gaan, dit stukske is geschreven met 'n bepaald doel. En dat gaat vóór. De Zusiers Franciscanessen te Roosendaal (Penetenten recollectinen van de Onbevl. Ontvangenis heeten zij precies) hebben een boekje uitgegeven over haar nieuwe onder neming en 't is daarop, dat wij de aandacht wilden vestigen. Deze kongregatie leverde de eerste Zusters-Missionarissea, reeds in 1842 zond zij haar missie-Zusters naar de West. Thans heeft zij er 200 aan het werk en haar ijver is, naar men bemerkt, nog niet bevredigd. Zij moet méér krachten hebben en dan 'n handvol geld voor haar nieuwe onderneming. Daarvoor liet zij haar boekje over haar nieuwe missie onder de Boschnegers drukken en daarom vraagt zij de verspreiding ervan Zij zoekt op alle plaatsen zelatricen voor haar werk en wij zetten nu onze stem uit voor haar. Want dat boekje over de missie onder de Bosch negers, welke in overleg met Mgr. Van Roosmalen wordt ondernomen, heeft onze levendige belangstelling gewekt en wij kun nen niet aannemen dat katholiek Neder land er onverschillig bij blijven zal. Dit is een heldhaftige onderneming, waarbij de goede werken welke wij om ons heen zooal 'ns aanvatten, niet vergeleken kunnen wor den. Daar worden levens gevraagd en ge geven, niet in een vlaag van geestdrift of opgewondenheid, maar in langzame, gesta ge opoffering, zonder eenige menschelijke prikkel of satisfaktic. alleen de bovenna- I tuurlijke prikkel om aan Gode te behagen door zielen voor Hem te winnen, moet dag aan dag hoofd en hart dezer zusters be sturen. De Zusters heben ons haar boek je toegezonden met verzoek het verkrijg baar te stellen aan ons bureau. Wij heb ben dit verzoek overgebracht aan den R.K. boekhandel, dief de verkoop bereidwillig op zich heeft genomen De boekjes kosten maar 'n kwartje en zijn bij den R.K. boek handel te Nijmegen verkrijgbaar. De Zusters hebben ons haar boekje toe gezonden met verzoek het verkrijgbaar te stellen aan ons bureau; wij brengen dit verzoek over aan den R.K. Boekhandel, die ter wille eener goede en groote %n mooie zaak, het boekje wel onder ons katholieke volk brengen zal. Men schrijft uit luchtvaartkringen aan het Haagsohe Aneta-kantoor: Het maken van zeer grootsche plannen is zeer fraai wanneer ze uitvoerbaar zijn en ee'nig nut hebben. De wijze echter, waarop de plannen voor een wereld-vlucht ons voorgezet worden is zóó onzakelijk, en de geheele onderneming is zóó volkomen nut teloos, dat men zich afvraagt, hoe de va der van de gedachte dezer wereldvlucht, de heer Veraart, die zelf geenszins een des kundige op luchtvaartgebied geacht kan worden er in slaagde vele klinkende Ne- derlandsche namen aan zijn plan te verbm- Laten wij nuchter zijn. De wereldvlucht zal worden uitgevoerd met een toestel, dat nog niet bestaat, en waaraan reeds allerlei fantastische goede eigenschappen worden toegeschreven. Wie eenigszins techntscn onderlegd is, weet, dat een zeewaardige vliegboot een log, traag gevaarte is, met een ontzaggelijk dood gewicht Een 3-tno- tori watervliegtuig is alhier nog njef êe" bouwd; een 3-moLorig water-handelsvheg- tuig evenmin. Het eerste 3-motorige vlieg tuig. dat in Nederland wordt geconstrueerd, bevindt zich bij de Nationale Vliegtuig-In dustrie in bouw en zal nog moeten toonen wat het kan. Laten wij eens aannemen, dat de 3-motorige vliegboot, die n.b. nog 5 man aan boord moet hebben, uitgerust is met 3 motoren van 360 P.K. en omstreeks 125 K.M. per uur aflegt Die 3_ motoren ver bruiken per uui 270 L. benzine. Er zijn zee- trajectcn bij van 3700 K.M. hetgeen dus 30 uur vliegen is, d.w.z. een verbruik van 8000 L. benzine, een gewicht vertegen woordigende van 6000 K.G. Wij wenschen den vliegtuigbouwer geluk, die erin slaag., een vliegboot te bouwen, die behalve 4 a 5 man, reservc-deelen en olie nog de klei nigheid van 1000 K.G. medevoeren kan met 1080 P.K. Neemt men een grooter ver mogen, dan neemt ook het benzineverbruik toe. Het is een vicieuse cirkel. De Amerikanen rekenden op hun we reldvlucht 5 maal van motor te moeten verwisselen dit zou in dit geval zeggen, dat alleen aan motoren en onderdeden voor 2 ton inoet worden aangeschaft. Het vliegtuig zelve zal matig berekend 1 ton kosten, maakt 3 ton. Het zal dan bestuurd worden door een landvlieger, die niet de minste ervaring heeft van watervliegtuigen vooral niet van vllegbooten, de zoo buitengewoon moeilijk te liandtceren zijn en die nooit blijken heeft gegeven, op de hoogte te zijn van na vigatie Men heeft dus nog geen vliegtuig en nog geen vlieger en evenmin de buiten sporig groote sommen, die gemoeid zijn met dit plan, dat bij voorbaat tot misluk king gedoemd schijnt. Wij gaan niet verder in op de plannen van briefkaarlen-verzenderij, die waarlijk kinderachtig lijken. Het is spijtig, dat zulke onbekookte plannen worden beraamd en dat er goede namen aan verbonden worden. Het is vooral spijtig dat zulke plannen in staat zijn, om den goeden naam dien Nederland op luchtvaartgebied heeft, volkomen te bederven. Betere voorbereiding en minder fantasie waren een eerste vereischie en wanneer eenmaal de plannen een zakelij ker vorm hadden aangenomen, zou men er ruchtbaarheid aan kunnen geven. Nu maakt al dit geschrijf in dc kranten wel een ee nigszins komischen indruk op iedereen, die iets van luchtvaart afweet. In den ouderdom van 46 jaren is in het sana torium „St. Joseph-Heilbron" te Heerlen, overleden, de WelEerw. heer L. M. J. Hoo gers, oud-leeraar aan het Bisschoppelijk Col lege te Roermond, De Z.Eerw. Pater A Schoonen uit Roo sendaal, is, naar de Msb. verneemt, met in gang van 24 December a.s. benoemd tot president van het Groot Seminarie der Afrikaansche Missiën te Bemelen. Begin Januari hopen 2 Paters en 4 Zus ters naar de missies van Z. Chansi (China) te vertrekken, n.l. Pater Pleche'mus Stals O.F.M. uit Stamproy, die na eenige maanden welverdiende vacantie terugkeett, en Pater Wilfridus van Dijk O.F.M. uit Rotterdam, die tevoren eenige jaren werkzaam was aan een College van zijn lersche confraters te Rydall (Australië). Tegelijk met dezen ver trekken den 1 len Januari per s.s. Atsuta uit Marseille de volgende Zusiers (Congregatie St. Joseph) Franciscanessen uit Heerlen: Zr, Silvina Geerlings uit Roermond; Zr. Agimuiv da van Heel uit Montfoort; Zr. Clasina Hel- lemons uit Roosendaal; Zr. Wenceslaus van Nispen uit RoozendaaJ Hierdoor wordt het getal der Zusters in Z. Chansi gebracht op 14 en zal de opening van een tweede Zusterhuis spoedig werke lijkheid worden. Den 21en Januari zullen uit Amsterdam naar Brazilië vertrekken de navolgende Min derbroeders: P. Rober'us Cornelisse uit Steenbergen, P. BonifacTus van Emmerik uit Haarlem, P. Ludovicus Geldens uit Druten, P. Laetaniius Vaske uil Alkmaar, P. Qui- rianus uit den Bommel. De 3 laatsten zijn het vorige jaar priester gewijd; de 3 eerstgenoemden vertrekken voor de tweede maal naar het binnenland Minas Geraes (Brazilië). Het is dit jaar juist 25 jaar geleden, dat de Nederlandsche Minderbroeders, thans ruim 50 Paters en 6 Broeders, aldaar hun zegenrijken missie-arbeid begonnen zijn. Maandag is te 's-Hage op 58-jarigen leef tijd overleden prof. J. de Koning Krjjff bui tengewoon hoogleeraar aan de T. H, te Delft, en oud-chef van het Mijnwezen in Ned.-Indië. Vrijdagavond zijn na een goede reis te Ro me aangekomen de Paters Dominicanen dr. Sissen en Kuyper, bestemd voor het Colle gio Angelico. De ZeerEerw. Heer Louis Boots, Missio" naris van Mill Hiil te Narazarovopeth, zal na een afwezigheid van elf jaar in zijn vader land, Venlo, teruvkeeren. De ZeerEerw. Missionaris is 6 dezer van zijn standplaats vertrokken en zette vanaf Bombay als aalmoezenier op een Chineesch schip, zijne reis naar het Vaderland voort. Hij wordt eenige dagen na Kerstmis te Venlo verwacht. De Minister van Arbeid, vestigt er de aan dacht op, dat door legerautoriteiten in en kele gevallen bij het opdragen van leverin gen aan particulieren, zeer korte leverings termijnen werden bedongen, waardoor de noodzakelijkheid ontstond om den leveran ciers vergunning te verleenen tot overwerk op werkdagen zelfs tot nacht- en Zondagsar- beid. Aangezien het gewenScht is het verleenen van vergunningen als vorenbedoeld zoovee! mogelijk te beperken, is bepaald bij voor keur dusdanige leveringstermijnen toe te staan dat overwerkvergunningeri tot de uit zonderingen kunnen blijven behooren. Na een gehouden inschrijving heeft de Mi nister van Marine aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen den bouw opge dragen van een torpedojager van ongeveer 1600 ton waterverplaatsing. Het schip zal 34 kcoopen moeten loopen en wordt genaamd „de Ruyter". Woensdag is te Den Bosch een bespreking gehouden tusschen de besturen der arbei- dersonganisatiés en de vereeniging van Ka tholieke werkgevers in de Textielnijverheid, inzake het conflict bij de firma van Moor se! te Eindhoven. Na langdurige onderhandelingen, namen de arbeidersvertegenwoordigers een voor stel van den burgemeeste <n beraad, om door arbitrage te laten beslissen, of deze loonsverlaging al d'an niet gemotiveerd was, welke uitspraak van terugwerkende kracht zou zijn tot den datum, waarop de loons verlaging is ingevoerd. De staking zou dan onmiddellijk worden opgeheven, doch de werkgevers zouden als tegenprestatie tot op het tijdstip der ar bitrale uitspraak de loonsverlaging tot op de helft terugbrengen. Dc burgemeester deelde echter mede, dat dit voorste! door de werkgevers was ver worpen en dat deze alleen bereid gevonden, werden arbitrage te aanvaarden met hand having der volle loonsverlaging en dadelijke opheffing der staking. De vergadering ging zonder resultaat uiteen. Het collectief contract tusschen de Fe deratie van drukkerspatroons en de gezel- lenorganisaties is Woensdagmiddag in de Algemeene vergadering van den Patroons bond, te Amsterdam, met algemeene stem men aangenomen. Tot bestuursleden van den Ned. Bond van Boekdrukkers zijn gekozen de heeren J. Op- penheim, 'te Groningen en K. de Wit, te Rotterdam; tot bestuurslid van den Christ. Bord is gekozen de heer J. van den Berg, te Baarn. In Amerika, waar bijna geen dienstboden te krijgen zijn, waar werkvrouwen heel schaarsch en bijzonder duur zijn, als gevolg van de economisch sterke positie van den Amerikaanschen werkman, die soms 1000 pond per jaar verdient, zijn de huisvrouwen er op uit, haar huis zoo geriefelijk mogelijk in te richten en haar levensvoorwaarden zoo veel mogelijk te vereenvoudigen. Van dit laatste geeft een Engelsche schrijfster een paar aardige voorbeelden. Zij vertelt, hoe vol komen men hier afgedaan heeft met formali teiten. „Ik ging zelden ergens heen, waar me de deur niet geopend werd door een lid van de familie. Op een groote receptie werd de thee gezet en rondgediend door de gastvrouw en haar vriendinnen. Tweehonderd menschen kwamen en gin gen en toch werd niémand over het hoofd gezien. Ik ben op diners geweest, waar de gastvrouw en een vriendin kookten en het maal opdienden en ik veronderstel dat zij elkaar beurt om beurt helpen. Het geeft den bezoeker een heerlijk gevoel van welkom te zijn Dat iemand zich zooveel moeite geeft om het je naar den zin te maken, doet je weldadig aan. Zulke partijtjes moeten slagen." Óver de inrichting van het huis, die bij zonder practisch is, zegt de schrijfster het laatsten tijd mag de beweging in en om vol gende „De Amerikaansche keuken, die wij ons liefst flink ruim, met groote vensters en veel koper aan den wand voorstellen is half zoo groot als een gewone badkamer, en bevat een ijskast, een gas of electrisch fornuis, een provisiekast, een gootsteen en een klaptafel; of alleen een porseleinen afdruiptafel, die tevens voor de bereiding van voedsel kan dienen. Porselein, zilver, aardewerk, messen liggen voor gebruik gereed in een andere kast en de vrouw, die aan het werk is, heeft de ruimte om zich om te draaien en meer niet. De keuken is zoo practisch mogelijk inge richt centrale verwarming zorgt voor een voortdurende aanwezigheid van warm water en alles ligt binnen het bereik. Weliswaar heeft de kookster geen plaats om te zitten, maar als het eten klaar is, en de vaten zijn gewasschen, gaat de keukenmeid naar huis, of (als er geen keukenmeid is) mevrouw naar haar zitkamer. Ruimte is in New-York een zaak van gewicht. Er zijn geen dakkamers, koud in den winter, heet in den zomer, die men voor de dienstboden kan bestemmen bovendien slapen de meisjes liever thuis. Met haar particuliere leven heeft de huisvrouw niets te maken, zij komen, werken de uren, die men overeengekomen is, en verdwijnen om zich te gaan ontspannen. Geen dienstbode werkt den geheelen dag of er komt een vrouw om het huiswerk te doen, met behulp van een stofzuiger enz. en het middagmaal te koken, of er komt tegen den avond een, die wat schoonmaakt en het eten kookt maar van geen enkele verwacht men, dat ze zal werken van zeven uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Er zijn echter tal van huisgezinnen, waar de man om twaalf uur niet thuis komt. In dat geval zijn er nog altijd de bakkerijen, waar men lichte ververschingen kan krijgen, koffie, eieren, krentebroodjes en fijn brood; delicatessenwinkels voor gekookt vleesch en sla's en groenten ijssalons, waar je op een kruk voor de toonbank zit en kunt genieten van banaan met aardbijenijs Bovendien zijn er ontelbare „Cafeteria's en „Automats", waar de hongerige mensch zich zelf maar aan voedsel moet helpen. Er zijn geen kell- ners als je het eten hebt uitgezocht, neem je het mee naar een met glas bedekte tafel, waar je het rustig opeet. Je hebt het betaald toen je het uitzocht en als je klaar bent, sta je op en gaat heen. Het is doodeenvoudig Daar goed toebereid eten gemakkelijk te verkrijgen is in een restaurant of over een toonbank, zijn Amerikanen niet zoo afhanke lijk van hun keukenmeid. Een vrouw komt bijvoorbeeld haar man, die opweg is van kan toor naar huis, tegen, ze eten in een dichtbij gelegen restaurant of cafeteria en gaan dan naar huis om een gezelligen avond te hebben. Als hij er op staat het middagmaal thuis te gebruiken, zet zij wat eten in de ijskast (ijs wordt iederen morgen aan de deur afgele verd,) dat opgewarmd wordt op een gas of een electrisch fornuis. Óp zekeren dag zag ik mijn maaltje staan pruttelen, op wat mij toescheen den vloer maar wat bij nader onderzoek bleek te zijn een electrische verwarmer met een stop aan den muur bevestigd. De rest van haar koken omdat het wetsontwerp door niemand was deed mijn hospita op een fornuisje achter de piano. Deze was schuin in een hoek ge plaatst en in het kleine driehoekje stond een allerliefst klein ijskastje en een fornuisje. Ze kookte, terwijl ze over haar schouder en de piano opmerkingen maakte en ik praatte met de gasten, meisjes, die allen op kantoren werkzaam waren. Als het eten opgewarmd was, werd de stop uit den muur genomen en werd de kamer in een zitkamer herschapen. Het was zelfs meer dan dat, want 's nachts veranderde een van de divans in een bed, terwijl achter de deur een bad met heet en koud water verscholen stond." Heb jij beloofd, hera te gehoorzamen, doe is volmaakt in zijn oogen. Hij zou hemel en aarde bewegen om te geven wat m zou wenschen. Ik kan Jack om mijn pink draaien. Wat een sul, riep zus uit, met meer overtuiging dan beleefdheid. Dat is geen woord dat in jouw mond thuis hoort, snibde ik haar toe. Het ts lee- lijk. Ik voelde me echt kwaad, maar ot net was over het smadelijke woord, of over de veronderstelling, dat mijn man werkelijk een sul zou zijn, was mij zelf niet duideurk. Ik had er wel eens meer op gepocht, dat ik Jackie rond mijn pink kon draaien. Trotsch had ik het tegen mijn vriendinnen verklaard. Maar na deze bemerking van zus, deed ik het nooit meer. Ik was er niet heel zeker meer van, of het iets was om trotsch op te zijn. Ik wilde niet, dat Jack tot die soort mannen behoorde, die zich, rond de pink van hun vrouw laten draaien Vanmorgen heh ik mevrouw Zoet ont moet, vertelde ik aan Jack onder het eten. Jack grinnikte en vroeg om de mosterd. Een aardig mensch, ging ik voort. Zoo? Je schijnt het niet te vinden, Ik heb haar maar ééns gesproken. En vond je haar toen niet aardig? Jack haalde zijn schouders op. Ik geef niets om haar. Nu ik vind haar erg lief. Wij veranderden van onderwerp. Ik bleef mevrouw Zoet ontmoeten. Wij gingen nogal eens samen theedrinken en wij babbelden veel. Mevrouw Zoet vindt, dat wij toch zoo stilletjes leven, vertelde ik aan Jack op zekeren dag. Zeg tegen mevrouw Zoet, dat ze zicb met haar eigen zaken bemoeit, antwoordde Jack. Wat ben je vriendelijk. Je schijnt een bepaalden afkeer te hebben van mevrouw Zoet en je hebt haar maar eenmaal ont moet. Jack greep haar zijn kfant zonder ant woord te geven. Zij heeft mij gevraagd, vanavond met toen je met Jack trouwde, vroeg mijn bak- haar mee te gaan naar haar krans, zoo maar, visch-zustertje. j om eens kenijis te maken. Jack was voor zaken op reis en ik was j Met een ruk kwam de krant omlaag, voor een paar dagen bij moeder gelogeerd, j Dat zul je wel laten, riep mijn zacht- Ik sliep met mijn zusje in dezelfde kamer moedige Jack. iederen avond hoorde zij mij uit over Ik trok mijn wenkbrauwen op. mijn huwelijksleven. Natuurlijk heh ik dat beloofd, ant woordde ik. Ik kan mij niet herinneren, dat ik het je hoorde zeggen. Als ik ga trouwen, laat ik het er uit. Dat zal je niet lukken. Ik zal geen man den haas over me laten spelen, riep zus uit. Och, als je gehoorzaamheid belooft, beteekent dat eigenlijk niet zooveel, stelde ik haar gerust. De mannen verwachten niet, dat ze gehoorzaamd zullen worden. Ze pro- Ik zal doen wat ik wil, zei ik koud. Dat zal je niet, snauwde Jack. Zoo, denk je, smaalde ik. En toen plotseling sprong Jack op en sloeg zijn arm om mijn schouder. Ik trachtte hem af te schudden, maar hij greep mij nog vaster. Het spijt mij, liefste, zei hij. Ik bedoel de eigenlijk niet op dien toon te spreken, maar ik schrok een beetje. Houdt je erg veel van die mevrouw Zoel? Jij niet, antwoordde ik. Neen, ik niet, ik zou het ellendig vin- beeren niet eens om den baas te spelen, den als je in die kliek verzeild raakte. Toe, tenminste ons soort mannen niet. Het is ga niet. Laten we samen naar den schouw- al(een maar een gebruik. Zou jij Jack gehoorzamen, als hij ie beval iets te doen? vroeg zij. Ik lachte. Oude, goeie Jack, zei ik. Alles wat ik Jack is geen sul." burg gaan. Ik weet niet zeker of ik toch wel met haar zou zijn meegegaan, zei ik kleintjes hardop, maar in stilte dacht ik: „Goddank, NIET ZOO BEDOELD! L Vs ■MV Zij: „Kijk 'ns, George, vin' je dat niet een aardig ding?" Hij. „Ja, allemachtig aardig! Wat heeft ze ook een leuk hondje bij zich, hè?" En later heb ik alles eens goed overdacht. Het woord „gehoorzamen" weglaten uit de huwelijksbeloften zou hetzelfde zijn, als den staart van een hond afsnijden om hem het bijten te beletten. Wat meer noodig is, dat is een extra nadruk op de woorden liefde en eer. Jack houdt van mij en ik van hem en daarom trachten we allebei alles te doen om elkaar gelukkig te maken. (Maasbode.) Het meest gebruikte bont zijn konijnevel- len waarvan alleen op de Londensche aucties jaarlijks meer dan 30.000.000 stuks worden verkocht en die dan op tallooze manieren be handeld worden om het uiterlijk te krijgen 'van duurdere soorten. Ditzelfde gebeurt ook met ander goedkoopere bontsoorten, zooals hond, kat, schapevel etc. Het is mogelijk bij allerlei bont, b;v. bij kattevellen, te zien, dat het dier twee soorten èan haren bezit, n.l. lange stekelharen en daar- tusschen zeer fijne en kortere wolharen. Nu kan men ten eerste die lange haren uittrek ken en alleen de wollige onderlaag laten staan Ook het afscheren van de langeharen en van een deel van de lengte der korte is moge lij k. Men moet met denken, dat het wegnemen der stekelharen steeds ter vervalsching be doeld wordt. Een der duurste bontsoorten bijv. is de sealskin en juist deze is in ruwen staat zoo sterk bezet met stekelharen, dat de ze er alle uitgehaald moeten worden aleer de fijne wolharen te zien komen het trekken der haren is dus een der essentieele eischen voor de bereiding van seal. Ditzelfde bont geeft een der sterkste voorbeelden, dat ge verfd bont niet minderwaardig is, want er komt geen seal meer in den handel, dat niet mooi zwart is geverfd de oorspronkelijk vaalbruine kleur zou het bont voor vele toe passingen vrijwel onbruikbaar en onwen- schelijk maken. Natuurlijk is het vooral konijn en ander goedkoop bont, dat geverfd wordt. Het ge beurt op verschillende manieren. Men kan b.v. alles zoo verven, dat ook het vel donker gekleurd wordt, maar het gebeurt ook dik wijls zoo met borstels met kleurstof, dat alleen de bovenkanten der haren van kleur verande ren en de onderhuid de otide lichte kleur behoudt Het herkennen van 'n vervormd konijnen vel is niet ieders werk. Men kan het soms merken aan den naam. Hoort men iets aanprijzen als „seal electric" dan kan men Zeker ervan zijn, dat men met geprepareerd konijn te doen heeft, dat er op het oog schit terend uitziet, maar na korten tijd kaal en min der oogelijk zal worden. Het diende echter te gebeuren onder den waren naam, opdat men kan weten, dat men voor den lageren prijs die een artikel kost ook iets krijgt, dat slechts een enkel seizoen mee kan. Ook namen als „biberette" in plaats van bever, „sealette" in plaats van seal, „bieurette" in plaats van blauwvos, „herminette" etc wijzen gewoon lijk op geprepareerd konijn Worden twee namen van bont bij elkaar ge bruikt, dan kan men ook vrij zeker zijn van een imitatie, waarbij het meerwaardige geïmi teerde bont bijna steeds het eerst-genoemd wordt. Zoo is „skunks-oppossum" een oppos- sumvel, geprepareerd alsof het skunks was, „Zobel-F ah" is „petit gris" (het vel van het Siberisch eekhoorntje), geprepareerd als het meer waardevolle. Langharige geitevellen worden door verven, scheren tot de juiste haarlengte en kammen, na het inzetten van een kop, getransformeerd in vossen en wolven. De bontzaken en de groote andere, die naast vele andere artikelen ook bont verkoo- pen, zouden in dezen reeds zeer veel kunnen doen als zij onderling overeenkwamen om het Engelsche voorbeeld vrijwillig te volgen zij konden het opgeven van den waren naam als reclamemiddel gebruiken om de koopers te lokken, die nog steeds op prijs stellen naar waarheid bediend en ingelicht te worden. Dat groote zwermen sprinkhanen veel onheil en veel schade kunnen aanrichten is bekend doch dat de berichten omtrent zulke plagen we! eens een al te sensationeel luchtje hebben, viel ons van de week op, toen er uit midden-Amerika gemeld werd, BREED GENOEG. „Kan ik door dit hek naar de boerderij?" ti „O ja, makkelijk; vanmorgen is er nog 'n kar met hooi door gegaan! dat „de sprinkhanen zelfs de rieten daken van de huizen wegvraten, en dat menigeen, die veilig onder zijn dak te ruste was gegaan, wakker werd onder een blooten hemelEen langslaper te Vera-Cruz moeten zelfs de schoenen van het lijf gegeten zijn Onlangs heeft het Russische schip „Towa- ritsj" de Engelsche haven Port Talbot ver laten, met bestemming voor Leningrad, onder coommando van juffrouw Dialtsjensky, die als eenige vrouw aan boord een bemanning van 60 koppen heeft te regeeren. Op de heen reis was een man commandant, doch deze verdween in Engeland. De bemanning heeft toen juffrouw Dialtsjensky tot gezagvoerster gekozen. Och, wie weet gaat het goed. Dit berichtje is allerminst grappiger zit zelfs iets tragisch aan. Juffrouw Sylvia Argyll, te Glasgow, werd een dezer dagen 100 jaren. De eerste burge meester van Glasgow, waar Sylvia Argyll sinds haar tiende jaar woont, benutte de gelegenheid om Sylvia officieel te doen be- fuiven. Hij zond den tweeden burgemeester en deze moest Sylvia namens de feestende ge meente Glasgow een eere-kus geven. Sylvia begon te snikken en zeide diep-ontroerd „Sinds mijn 19-de jaar, toen mijn beide ou ders stierven, heeft niemand mij ooit meer een kus gegeven.... Ik heb 81 jaren ge wacht...." Weet ge.... dat over een Fransche roede de ringen beter glijden, wanneer men ze enkele malen met wrijfwas wrijft. Weet ge.... dat het gevaarlijk is met tinnen lepels in kokend vet te roeren, want in deze vloeistof smelt het tin. Weet ge.. dat ge wit schilderwerk en wit geschil derde meubelen schoon kunt maken met bleekpoeder De bleekpoeder met wa ter tot een roomachtig papje roeren, dat met een flanellen lapje de meubels in wrijven, met een vochtige zeemleeren lap uitwrijven en met een schoonen zach- tcn doek na. OSSENSTAARTSOEP. Trek van 300 gr. schenkenvleesch 1 L. bouillon, bewaar het vleesch voor haché of jachtschotel. Neem nu y2 ossenstaart in stukjes en laat deze stukjes in boter bruin braden, voeg ze dan bij den bouillon, waarin ook 1 stukje spaansche peper is gedaan ea laat ze daarin ongeveer 2 uur zachtjes koken. Fruit nu een gesnipperd uitje met wat bloem mooi bruin ert voeg dit bij de kokende soep. Zeel nu de soep en bind ze met 20 gr» Maizena of \2 ons gemalen rijst en laat eetl gedeelte van het ossenstaartvleesch in nette blokjes gesneden er 'in warm worden. Maak ten slotte de soep naar verkiezing nog af met wat soya en wat cayenne peper. GEBRADEN WORST. Wasch de worst in lauw water af, en bepriK haar aan alle kanten, om het springen van het vel te voorkomen. Zet de worst op met zooveel water en zout, dat ze half onder staat. Laat dit water zoolang verkoken tot het vet overblijft (plm. \2 uur). Braad in dat vet -de worst aan alle kanten bruin onder telkens keeren en voeg dan wat water toe. ROODE KOOL. Ontdoe de kool van de leelijke bladeren, snijdt ze in tweeën en snijd of schaaf ze daarna fijn. Men kan dit schaven ook doen bp een gewone zeepschaaf (men gebruikt deze schaaf dan natuurlijk alleen voor roede kool). Zet de kool op met 3 kopjes water, Y> afgestreken lepel zout, 3 afgestreken lepels suiker en 1 afgestreken lepel marga rine. Schud ze telkens om, om aanbranden te vw komen. Lalt de kool op een zacht vuur ongeveer 5 kwartier koken, voeg er dan l/2 d.L. azijn bij en nog een afgestreken lepel margarine. Ij 't vocht na ongeveer 3 uur, wanneer de kool gaar is, nog niet verdampt, bindt het dan met koud water aangemengde sago. Vaak voegt men de azijn bij de kool zoodra men hem opzet, dan moet de kool echter 1 y2 uur langer koken. VANILLE-SAUS. Breng y2 L. melk aan de kook met 50 gf. suiker en y2 stokje vanille. Meng 20 gr. maizena aan met wat van de achter gehouden melk en giet ze in de kokende melk en laat dan alles nog 7 min. zachtjes roerende doorkoken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5