Kerstgeschenken Tel. 1265 INVENTARIS-UITVERKOOP Uw geiondhei^ WYBERT GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. DE OPHEFFING DER GASFABRIEK. Ingezonden mededeelmgen Ingezonden mededeelmgen! a 60 cents per regel. Na gevatte koude BLOEMENDAAL. Behandeling van de gemeente- begrooting voor 1925 van Bloemendaal. Onze legen ENORM VERLAAGDE PRIJZEN biedt U onge - kende voordeelen in Eerste klas Engeiscfte gemaakte Rating's, Ulsters, Paletots, Smoking- en Colbert costuums enz. enz. - Ziet de Etalages. w. Ingezonden mededeeïinger a 60 cents per regel. Gisteravond kwam te half acht de Raad. de- gemeente Schoten in openbare vergadSing ter Gemeentehuize bijeen onder Voorzitter schap va den waarnemend Burgemeester. Mr. J. in. J. E. HEFRKENS THIJSSEN. Aanwezig waren ;lle raad ltden. Na opening door den VOORZITTER en goedkeuring der notulen van 27 November is aan de orde Ontheffingen van be palingen der bouwveror- A. te benoemen. f we niet, of ze iets verder is, dan jaien ge leden. Spr. zet uitvoerig de voordeelen uiteen van een nauwer contact tusschen het col lege en het 3. A. en van een verplichting tot een regeling inzake het bezoeken der be deelden. De S. D. A. P.-fractie heeft inmiddels een amendement ingediend om voorloopig alleen een wethouder en geen raadsleden in het B. dening. Op het verzoek van den heer G. Bot te Schoten om de open ruimte te bepalen, die moet worden openg: laten achter percee Lombokstraat 34 wegens den bouw van eer; schuur wordt gunst g beschikt volgens de ingezonden teekening. Verkoop gemeentebouw- terrein. Op een verzoek van J. Veen te Schoten om hem drie perceelen bouwterrein, groot ongeveer 486 c.A. te verkoopen, aan de Oli- vierstraat voor den prijs van f 10.per c.A. wordt gunst'g beschikt. Toelage aan gemeente- personeel bij ontslag. B'ijkens verklaring van den gemeente geneesheer is de gezondheidstoestand van den werkman in lossen dienst bij het bedrijf gemeentewerken, Johannes Consent van dien aard, dat hij blijvend ongeschikt is te achten voor de volledige vervulling van zijn taak. B. en W. stellen voor hem vanaf 21 No vember 1924 een toelage te verstrekken ten laste van het bedrijf gemeentewerken ten bedrage van 30% van het door hem laatstelijk genoten jaarinkomen en zulks tot en met 5 Juli 1936. De heer BOXS klaagt erover, dat de Com missie van gemeentewerken niet in deze gehoord is, en wil deze zaak zien uitgesteld, tot deze commissie gehoord is. Wethouder KLEIN ontraadt dit, daar betrokkene geenerlei inkomsten heeft en door uitstel zeer gedupeerd zou worden, waarom ook met de kwestie zooveel spoed is gemaakt. De heer COBELENS wil dit in besloten zitting behandelen, waarin VOORZITTER toestemt. Blijkens schrijven, d.d. 3 Novembe rj.l. P. no. 26514 van den Pensioenraad levert de ongeschiktheid wegens invaliditeit van den magazijn knecht bij het gemeente-gasbedrijf, B. van Dijk, grond op tot toekenning van pensioen. Naar aanleiding hiervan zijn B, en W. voornemens hem met inachtneming der be palingen van het Algemeen Werkliedenre glement 1915 met ingang van 1 Januari 1925 eervol ontslag uit zijn betrekking te verleenen. Het invaliditeitspensioen, dat Van Dijk tengevolge van bovengenoemde verklaring van den Pensioenraad en het hem te verleenen eervol ontslag kan aanvragen, zal bij zijn. 16 dienstjaren bedragen f 600.per jaar. Aangezien hij aan salaris geniet f 1872. per jaar, veroorzaakt ontslag uit den gemeen tedienst voor hem een belangrijke daling van inkomsten. Om hem hierin tegemoet te komen ad viseerde de gascommissie om Van Dijk met ingang van zijn ontslag eene toelage te ver leenen tot het verschil tusschen het bedrag dat hij zou ontvangen als hij onder de wacht geldregeling kwam te vallen en het hem te verleenen invaliditeitspensioen, met dien verstande dat de duur van het genot dier toelage niet langer zal zijn dan tot zijn 65- jarigen leeftijd (op 26 Augustus 1938), op welken datum indien hem wachtgeld werd verleend dit zou worden ingetrokken Inmiddels zond Van Dijk bij schrijven van 25 Juli 1924 een verzoek van gelijke strekking als het advies der gascommissie. B. en W. hebben zich daarop op 12 Augus tus 1924 bereid verklaard, om voor dit bij zonder geval telkens voor den tijd van één jaar medewerking te verleenen tot het uit- keeren van bedoelde toelage. Een besluit waarbij de toelage voor den geheelen voor gestelden duur wordt Verleend is bij de tegenwoordige wetsinterpretatie niet toe gelaten. Wèl mag men haar telkens voor één jaar regelen. In verband met het laatste zou een besluit voor het verleenen over 1925 van een der gelijke toelage, op den voet van de door de gascommissie en belanghebbende gevraagde regeling, moeten worden genomen. Telken jare zullen B. en W. dan voor een volgend jaar weder het noodige noodige voorstellen voor de toekenning van de toelage over het nieuwe jaar De heer DE VOS wil om formeele redenen inplaats van 1 Januari 31 December lezen, wat wordt aangenomen Sommige Eden vreezen, dat de Raad van Haarlem bi; e entueele annexatie misschien van de bedotnng van dezen Raad zou afwij ken. VOORZITTER zou dat heel onnatuurlijk vinden. Het vlorstel wordt dan aangenomen Op grond van een nieuwe organisatie van Zijn dienstvak is aan den timmerman in los sen dienst bij het gemeentegasbedrijf, Pieter Cornells Bos met ingang van 6 Juni 1924 eervol ontslag verleend. »Hij had toen reeds den 65-jarigen leeftijd bereikt, doch kon, omdat hij niet onder de werking van de Pen sioenwet 1922 viel, geen pensioen aanvragen. Om hefi niettemin, gedurende eenigen tijd, in het fènet van een toelage te stellen, be sloten B. en W. op 24 Juni jl. om hem wacht geld toe te kennen, als ware hij vast ambte naar geweest. Zij hebben dit besluit waar aan inmiddels nog geen uitvoering was ge geven daarop weder ingetrokken, omdat de strekking van de wachtgeldverordening feitelijk is, dat na den 65-jarigen leeftijd geen wachtgeld meer uitgekeerd wordt. Was de pensioenwet op hem van toepas sing geweest, dan zou Bos een pensioen zijn toegekend van 30 van den gemiddelde pensioengrondslag over de laatste 3 j sea, welk gemiddelde gelijk zou zijn geweest aan zijn laatste jaarinkomen. Evenals bij raadsbesluit dd. 10,October jl. is besloten ten aanzien van den eervol ont slagen werkman bij het gasbedrijf J. Brou wer, komt het B. en W. met de commissie van bijstand, voor dat bedrijf, billijk voor, dat Bos een toelage uit de gemeentekas ont vangt over een zoodanig tijdvak, als hem vol- gens de wachtgeldverordening wachtgeld* zou zijn toegekend, indien hij niet den pen sioengerechtigden leeftijd had bereikt. Mitsdien stelden B. en W. voor om hem met ingang van 6 Juni 1924 eene toelage te verleenen ten laste van het gasbedrijf, ten bedrage van 30 van de door hem laatstelijk genoten wedde en zulks tot en met 10 Nayem- ber 1929. Wijziging reglement Bur gerlijk Armbestuur. Thans is weer aan de orde de in een vorige vergadering aangehouden wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. De heer JANSEN wil voorloopig den toe stand laten zooals hij is. heer KRIJNDERS iuicht Pchter de w i gen toe, echter in zooverre bepaald Ze, arden, dat een wethou ei in het B. A. zal worden benoemd, terwijl overigens de toestand ongewijzigd kan blijven. De ueer LOERAKKER wenscht het voor stel an te houden, tot de geruchten omtrer.t annexatie vaster vorm hebben aangenomen. VOORZITTER meent, dat dingen, die in zich goed zijn, eenvoudig moeten doorge- zet worden, want van de annexatie weten De verordening wordt door Voorzitter artikels; e ijze in stemming gebracht. Het amendement -wordt verworpen en de verordening met 12 tegen 3 stemmen aan genomen. ^negang Gulden Architectskosten en Geldmaker. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de heeren Visée, Krijnders, mevrouw Weber-Groeneveld en den heer Klein, om de door de architecten Gulden en Geldmaker te Amste: d :m, van de woningbouwvereeniging „Volkshuisves ting" gevorderde vergoeding voor de voor bereidend^ werkzaamheden ten behoeve van den bouw der laatstgebouwde door de gemeente overgenomen woningen, alsnog aan deze architecten geheel of gedeeltelijk uit te betalen en dit bedrag in de exploita tierekening op te nemen voor een aflossing van 2 pCt., en een rente van 4 pCt. De heer VISEE verdedigt uitvoerig het verzoek zijner fractie. De heer LOERAKKER ontkent daartegen over elke moreele verplichting tot betaling, voorzoover het den Raad betreft. Ook de andere leden van den ouden Raad, waarin deze kwestie besproken werd, verklaren volgens hun herinneringen en de notulen in gelijken geest als de heer Loerakker, uit gezonderd de S.D.A.P.'sche. Een zeer uitgebreide discussie ontspint zich daarna, welke toch tot geen overeen stemming leidt en het voorstel van B. en W. om het verzoek te verwerpen wordt bij stemming aangenomen. Voorschoten aan bijzon dere scholen. Onder overlegging van de door de be sturen van drie in deze gemeente gevestigde bijzondere lagere scholen ingediende aan vragen om vaststelling van de gemeentelijke vergoeding over het dienstjaar 1923 in de kos ten van de aanwezigheid van vakonderwij zers, ingevolge art. 101, 9e lid, der lager- onderwijswet 1920, alsmede om voorschot op die vergoeding over het dienstjaar 1924 stellen B. en W. voor, de gevraagde ver goeding voor het dienstjaar 1923 vast te stellen op f 1434.48 voor de R.-K. school voor gewoon L.O. aan de Tugelastraat, f 1673.66 voor id. id. aaan de la Reystraat en f 1912.63 voor id. voor U.L.O. aan de la Reystraat, en het gevraagde voorschot voor het dienstjaar 1924 resp. op f 1147.58, f1338.85 en f 1530.11. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onder overlegging van de door het bestuur van de bijzondere lagere school aan de Hert zogstraat (Willem de Zwijgerschool) in gediende aanvrage om voorschot op de ge meentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding, alsmede in de kosten van de aanwezigheid van vakonderwijzers, be doeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het tijdvak van 26 Augustus tot en met 31 December 1924, stellen B. en W. voor het gevraagde voorschot vast te stellen op f 1070.26. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wij hebben reeds uitvoerig het voorstel van B. en W. gemeld om de gasfabriek op te heffen en bij gaslevering door Haarlem den gasprijs te verlagen. VOORZITTER deelt vooreerst mede, dat het bij de gasfabriek aanwezige perso neel ook bij de overneming der fabriek door de gemeente Haarlem in dienst van de ge meente Schoten blijven kan, terwijl, wanneer de fabriek wordt opgeheven, het personeel door de gemeente Haarlem wordt overgeno men. De heer LOERAKKER is B. en W er kentelijk voor hun werk tot deze verbe tering in de gaslevering en hun succes daarin. De heer HEIDSTRA becritiseert dë uit gebrachte rapporten. Verder vraagt spr. of Schoten niet voor- deeliger in Velsen zijn gas kan betrekken bij het; hoogovenbedrijf. Van de annexatie staat niets vast, dus daarover behoeven we niet naar den kant van Haarlem te gaan, spr. wil daarom liever den uitslag der annexatiekwes tie afwachten. De heer VISéE vraagt, hoe het mogelijk is, dat B. en W. van Haarlem zoo plotseling zulk een verstrekkend besluit inzake, het Schotensche gasfabriekpersoneel hebben ge nomen. Spr. meent, dat B. en W. van Schoten veel te ver waren gegaan, zonder het personeel daaromtrent in kennis te stellen, al is nu de kwestie gelukkig door Haarlem in gunstigen zin geregeld. Spr. valt B. en W. in heftige woorden hierover aan. VOORZITTER protesteert tegen 's hee- rrh VISéE's scherpe critiek. 't Is nooit goed! Spr. heeft zich over het Schotensche perso neel nooit ongerust gemaald, en de regeling ö:'e nu getroffen is, is de natuutlijke, en spr. aanvaardt de geuite critiek niet. Spr. verdedigt verder de objectiviteit, der uitgebrachte rapporten tegenover den heer HEIDSTRA, die zich daardoor niet bevre digend gevoelt. Na ampele bespreking wordt de discussie gesloten. Vóór de stemming dient de heer VISéE c.s. nog een voorst 1 in, dat ce gecontracteer de gasprijs het maximum zal zijn voor 10 jaar. VOORZITTER wil in geval dat voorstel aangenomen wordt, alle voorstellen van B. en W. intrekken, want dat is iets onmogelijks. De heer LOERAKKER merkt op, dat de kostprijs overigens duidelijk genoeg in het contract gespeciseerd wordt. De heer VISEE trekt zijn voorstel in. De voorstellen van B. en W. worden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen stukken. 1. Een adres dd. November 1924, van de R. K. Vereeniging „Moederschaprzorg," om eene subsidie voor 1925 groot f 25. Te behandelen bij de begrooting. 2. Een schrijven d.d. 27 November 1924, van den heer J. F. H. Pruschen, inzake de oprichting eener bad en zweminrichting. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoekschrift om salarisverhooging van eenige ambtenaren. gebiuike men onmiddellijk eenige Tabletten SANAPIRIN (Mijnuardt). Koker 75 ct. Bij apothekers en drogisten. Te behandelen bij de begrooting. Medegedeeld wordt dat voor de leden ter inzage zijn gelegd eenige stukken betreffende het terrein der N. Z. H. Tramweg Maatschappij aan het Soendaplein. VOORZITTER deelt verder nog mede, dat voorstellen zijn ingekomen van „Volks huisvesting" en „Eigen Haard" inzake aan koop van gronden. In handen gesteld van B. en W. om praead- vies. Rondvraag. De heer HEIDSTRA klaagt erover, dat de electrische installatie van het politie bureau geschied is door een firma buiten de gemeente. B. en W. zullen de zaak onderzoeken. De heer v. SCHIE vraagt, wat er waar is van plannen tot het plaatsen van noodwo ningen aan den Spaarnhovenweg, of achter de huizen aan den Rijksstraatweg. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet de bedoeling is, maar dat er eenige zullen geplaatst worden aan den Middenweg. Na nog enkele inlichtingen wordt de open bare zitting gesloten. Zie vervolg pag. 2 hoofdblad. (Vervolg). Wethouder VAN NEDERHASSELT be spreekt de wijze van indienen der voor stellen door de heeren Otto c.s. Het lijkt spr. niet geschikt, die voorsteilen bij B. en eerst in te zenden nadat ze in de pers t.o. de Tempellersüraat gepubliceerd zijn Spr, wijst er op, dat men niet alleen de jaren 1913 en 1925 moet vergelijken, maar men moet daarbij ver schillende factoren overwegen. Het is niet juist, eerst de publieke opinie over de voorstellen te hooren; daardoor wordt slechts een geest van ontevredenheid ge kweekt. Wethouder LAAN dankt voor de waar deering, jegens B. en W. uitgesproken, vooral omdat van zekeren kant verdacht makingen jegens hen geuit worden. Het is spr. een eer, dat de heer Otto tot hem steeds het woord richt. Het is ook bij den heer Otto het geval, dat menschen, die veel spreken, weinig zeggen. Met feitenis hij niet gekomen Dat de begrooting is, zooals zij nu hier ligt, is te danken aan het zuinige beheer. Voor rente en aflossing moet 4 ton gere serveerd worden. Maar daarvoor hebben we ook veel gekregen Er is aan het feit zelf evenwel niets te veranderen. Het stre ven van B. en W. geen nieuwe leeningen aan te gaan, is gelukt in de laatste 2 jaar. Verder vraagt onderwijs 1 ton. Dat is bij elkaar reeds 5 ton. De andere uitgaven voor Publieke Werken, Politie, enz., zijn hoog Dc heer Blankevoort heeft, als ge woonlijk, het publiek zand in de oogen willen strooien De heer Otto zegt, dat de politie in 1913 13.000 vroeg en thans 68.000. Zoo beschouwd, moet het in Bloemendaal een dronkemansboel lijken. Maar hoe zijn die cijfers ontstaan? Dat komt door de invoering van den 8-urigen werkdag, waardoor het personeel is ver dubbeld en door de stijging der salarissen met 100 pet. Het werken met onjuiste cijfers is voor B. en W. grievend Bij de behandeling der posten zal blijken, hoe laag zij geraamd zijn. Er is een onvoorziene post van 32.500; geraamd is een rente van 13.000, welke niet betaald behoeft te worden. Spr. verzekert, dat de begrooting wel sluit. Dat er een overschot is gekomen, was niet te voorzien Bloemendaal mag wel een reser ve-fonds hebben, want mochten enkele groote kapitalen heengaan,dan kan nog niet direct overgegaan worden tot belasting-ver hooging. Spr. ontraadt belasting-verlaging. Dat spr. met de heeren Wan Kessel en Schulz samenwerkt, komt, omdat hij altijd graag goede voorstellen steunt. Dat spr geen lid meer is van den Vrij heidsbond, daarover verheugt hij zich, want hij kan zich niet vereenigen met de stroo ming, welke in den Vrijheidsbond te Bloe mendaal vooral heerscht. Replieken. De heer VAN KESSEL constateert mak heid in de rede van den heer Otto. Er blijkt ook teleurstelling uit, omdat zijn voorspelling, met de partijen-Laan en Bornwater samen de meerderheid te vor men, niet uitgekomen is. Het spijt spr., dat de heer Otto scherper de politiek in den raad wil brengen, want dat is niet in het belang der gemeente. De heer Otto beeft geklaagd over de groote uitgaven en nog in deze vergadering voteert hij 5000 voor niets, wat geen inkomen geeft Hij acht de besteding diet som van belang voor de ge meente. Maar een vorige raad achtte bijv. ook het in orde maken van het Bloemen- daalsche bcsch van belang. Doch de heer Otto wil alleen over de schulden spreken, maat; spr noemt dit geen objectie've be handeling der zaken. De heer SCHULZ betreurt het met den heer Otto, dat enkele zaken meermalen in den raad gebracht zijn geworden. Wat de meerderheid van den raad betreft, vraagt spr., wat de meerderheid is. De heer Laan heeft zich losgemaakt van den raad. Een meerderheid zou kunnen gevormd worden door de 5 katholieken, de 2 leden, los van den Vrijheidsbond en dr Bornwater. Maar men moet niet de katholieke fractie los scheuren van elkaar; zij is als één geheel gekozen Spr laat zijn stem aan B en W. afhangen van de voorstellen. Spr. wijst er verder op, dat de perspec tieven voor de gemeenten gunstig zijn, waarom zal blijken in bet volgend jaar, dat de belastingraming van B en W. ook nu weer te laag is. Spr gelooft, dat mogelijk heid van SelasLng thans niet uitgesloten is. Daarbij denkt spr. ook aan het conver- teeren der 7 pet. leening in 1928 in een 5 of 6 pet leening. Spr. wijst er op, dat ook de cijfers voor gas en duinwater in de begrooting voorko men Verder is er volkshuisvesting e. a„ welke niet direct tot de bestuursmaatrege len behooren. maar waarvan de lasten toch drukken. Als men dan ook alleen maar zegt. dat de uitgaven 1 millioen bedra gen, is dat een tendentieuse voorstelling. De uitgaven der gemeente lvengen veelal haar rente ru:mschoots op. Zoo'n tenden tieuse voorstelling werkt nadeeliger voor de gemeente dan het doen der uitgaven zelf De heer OTTO beantwoordt enkele aan hem gerichte opmerkingen. Het gas- en waterleiding moeten z.i. zich relf kunnen dekken Volgens spr. is het in Bloemendaal niet in orde, wanneer men de gemeente ver gelijkt met andere Spr. verdedigt het bekend maken zijner voorstellen in de pers. Na de verkiezingen is de Vrijheidsbond werkeli'k in de meening geweest, dat in den raad z'tting hadden 5 katholieken 5 libe ralen en verder de andere partijen. Sor. betoogt verder, dat men princinieel moet vasthouden aan datgene, waa'O" men gekozen is in den raad. De "heer Schulz doet dat. maar de heer Van Kessel niet. Sur. heeft meermalen gehoord, dat de heer Van Kessel als oppositie-man gekozen is. De heet VAN KESSEL; „Neen, ik ben gekozen als katholiek." De heer OTTO is verder van oordeel, dat de wijze, waarop voorstellen worden inge diend en verdedigd, niet van invloed mag zijn op stemmingen over voorstellen. De Vrijheidsbond heeft vastgehouden aan de lijn, ook voor de verkiezingen ontwikkeld. De groote groep, welke den heer Laan af gevaardigd heeft, heeft gansch andere ver wachtingen omtrent hem gehad. Spr. haalt enkele voorstellen aan, waarbij B. en W. échec leden in achtereenvolgende vergade ringen. De heer SCHULZ conrtateert, dat dit al les niet bewijst, dat de heer Laan gehan deld heeft tegen zijn houding, voor de ver kiezingen aangenomen. De heer OTTO heeft alleen de vraag van den heer Laan, om feiten te noemen, wil len beantwoorden. De heer PRÏNSENBERG, noemt 't onjuist dat hij dicht bij den Vrijheidsbond staat, want diens oovattingen versohillen te veel met de katholieke. Spr. protesteert er te gen, dat de katholieke fractie verdeeld wordt in twee partijen. Zij vormt één ge heel, al mag zij dan wel eens in zake so ciale vraagstukken verschillen. Wethouder LAAN moet de door den heer OTTO genoemde feiten eerst onderzoeken. De Vrijheidsbond heeft den heer De Roo en spr. zoolang bij hem willen houden, omdat de heer Otto zelf wethouder wilde worden. Toen dit niet lukte, werden de pogingen tot samenwerking opgegeven. De algemeene beschouwingen worden ge sloten en de vergadering verdaagd tot 2 uur Te 2 uur wordt de behandeling der ge- meente-begrooting voottgezet. Begonnen wordt met de behandeiing der nosten. Bij post 6 vraagt de heep, VAN KESSEL, of ook in Bloemendaal, evenals in Zand- voort, een kampeerbelasting kan worden ingevoerd. De VOORZITTER zegt overweging toe. De heer OTTO ontraadt dit. Er zijn wel andere middelen, om menschen met tenten te weren. De heer SCHULZ wijst er op, dat vooral de arbeiders van dergelijke kampeering pro fiteered Er is reeds een deel van 't strand gereserveerd. Laat men het andere deel vriilaten. De heer DE WAAL MALEFIJT is voor een kleine heffing, omdat hierdoor beter toezicht kan worden gehouden. De heer VAN KESSEL merkt op, dat, wanneer er veel menschen komen, er meer toezicht noodig is. Om juist regelmaat te kriigen, wilde spr een kleine heffing. Bij post 11 stelt de heer VAN KESSEL voor, de jaarwedden van de beide wethou ders op 3000 te brengen. Wethouder LAAN vindt salarisverhooging in dezen tijd niet gewenscht De heer DE ROO merkt op, dat het een normaliseering beteekent van salarissen, ter wijl de raad tevens zun waardeering voor het werk van het Dagelijksch College aldus te kennen geeft. Het voorstel tot salarisverhooging der wethouders wordt met 10—1 stem aange nomen. Tegen de heer Verdegaal. De wet houders blijven buiten stemming. Bij post 41 wordt met 95 stemmen aan genomen een voorstel-HOGENBIRK, om de rijwieltoelage aan den gemeentebode en den bevolkingsagent van 75 tot 60 terug te brengen. Tegen de heeren Schulz, Nuijens, Van Kessel en de beide wethouders. Bij post 45 maken enkele leden bezwaar tegen de hooge raming van de kosten van het uitbreidingsplan. Ten slotte wordt de post van 4000 tot 2000 teruggebracht, terwijl van het overige bedrag ad 2000 B. en W. een nota zullen overleggen, wat hiervoor al zoo noodig is. Bij post 60 (de belooning der inspecteurs, politie-beambten en veldwachters) komt in behandeling het voorstel-Blankevoort, dezen post met 7000 te verminderen. De VOORZITTER merkt op, dat vermin dering niet mogelijk is. Spr. verwijst in dit verband naar de geheime nota, daaromtrent verstrekt in dit voorjaar. Spr. beveelt ook intrekking der motie, om het aantal agenten te verminderen, aan. Het aantal van thans is noodig met het oog op de uitgestrekt heid der gemeente en de uitbreiding er van. De heer LUDEN wijst er op, dat een be hoorlijke bewaking der gemeente noodzake lijk is. Zou het voorstel beoogen, het aantal agenten terug te brengen, dan is spr. er tegen. Het wil er bij spr. niet in, dat de bewaking kan verminderen. De heer SCHULZ merkt op, dat bij het voorstel, het aantal agenten met 1/5 te ver minderen, ook voorzat de idéé van samen trekking der politieposthuizen en invoering van een motorbrigade. Waar die maatrege len niet aangenomen zijn is spr het er mee eens, dat vermindering van het aantal agen ten niet mogelijk is. Het drukkere verkeer vergt ook meer van het politiecorps. We blijven reeds aan den zuinigen kant met het politiepersoneel niet uit te breiden. Bij sa mentrekking der beide posten is verminde ring misschien wel mogelijk, maar dit zou dan toch geleidelijk moeten geschieden De heer VAN KESSEL herinnert er aan, dat de motie van verleden jaar vroeg, dat B. en W. maatregelen zouden voorbereiden, om tot vermindering van het politie-perso- neel met 1/5 te komen Het spijt spr., dat in deze in den loop van het jaar niets ge daan is. Hiervan moeten B. en W. nu de consequenties verwachten, De voorstellers van thans zeggen niet, hoe de 7000 be spaard moeten worden. Spr klaagt er over, dat B. en W. bij dit voorstel niet hebben overgelegd de maatregelen te treffen, welke de motie van verleden jaar vroeg. Spr. zal echter tegen het voorstel-Blankevoort stem men, omdat hij bij aanneming er van vreest, dat het personeel er de dupe van wordt. De heer Nuijens wijst er o. m. op, dat in geen enkele belangrijke gemeente zoo'n car- ricatuur van een reglement van rechtspositie voor het gemeente-personeel bestaat als in Bloemendaal. In elk reglement hoort toch b.v. een wachtgeldregeling voor te komen. Daar had de heer Otto wel aan mee kunnen werken. Spr kan het voorstel-Otto niet steunen De heer DE WAAI. MALEF1JT berekent, dat er slechts 7 agenten voor bewaking van de gemeente overblijven. Spr. gelooft eer der, dat er meer agenten dan minder noo dig zijn en daarom zal hij tegen het voor stel-Otto stemmen. De heer HOGENBIRK meent, dat de mo tie van verleden jaar alleen bqdoelde het politiepersoneel met 1/5 te verminderen, door geen nieuwe agenten aan te stellen, wanneer er vacatures komen. Daar zou spr. aan vast willen houden. De VOORZITTER merkt op, dat dit van kracht blijft, maar dat van vermindering nu geen sprake kan zijn. Wethouder VAN NEDERHASSELT wijst op verschillende voorstellen van B en W. betreffende de politie-regeling. Deze voor stellen zijn verworpen en toen zagen B en W. geen kans de motie uit te voeren. De heer BLANKEVOORT legt uit, dat in andere gemeenten 1 agent op de 500 inwo ners is; in Bloemendaal 1 op de 300. Spr.'s bezwaar is, dat niet B. en W of de raad, maar de ambtenaren regeeren in Bloemen daal. In 1917 was niet noodig 13000, doch 21000 De loonen zijn met 100 pet. ge slegen. Spr. becijfert, dat de politiekosten nu, in vergelijking met 1917, 86.000 moest kosten. Was er een vacature in het corps gekomen, dan had die vacature toch aan gevuld moeten worden. Voor een goede be waking is er zelfs politic-personeel te kort. De heer OTTO herinnert er aan, dat de begrooting in 1917 voor de politie in totaal »rrmeldde 13858. In Hillegom geeft men uit voor de politie j 9765, in Wildervank 10.000 en hier 80.000. Stemmen; „Die plaatsen zijn niet met Bloemendaal^te vergelijken.'' De heer OTTO rekent voor, dat alles bij lkaar voor de politie op meer dan 100.000 komt De geheime nota besprekend, zegt spr., dat dat een ding was van nul en geener waarde, een prul. Er stond geen enkel ar gument in; de raadsleden hebben zich voor die nota geschaamd. Als persoon waardeert spr. den commissaris, maar daar gaal 't niet om Een commissaris hier is een luxe Spr. beschouwt het corps als het parade-corps van het hoofd der gemeente. Spr. is van oordeel, dat een politieman wat meer is dan een werkman; hij moet prestige hebben, uit zich zelf verkregen. Dit neemt niet weg. ^dat de politiekosten hoog zijn. De salarissen moeten echter niet verlaagd, maar het wil er bij spr. niet in, dat er schade van zal worden ondervonden, als men geen luxe corps wenscht, Spr. verde digt nog verder het ingediende voorstel. Wethouder VAN NEDERHASSELT pro testeert tegen de meening van de heeren Otto c.s., als zou maar zonder meer tot peroneelsuitbreiding worden overgegaan. Uitbreiding van personeel is juist een tee- ken van bloei van de gemeente en spr, hoopt, dat het parada-corps van den burgemeester nog eens uit 100 man zal be staan. (Applaus.) Het voorstel-Blankevoort, den post met 7000 te verminderen, wordt verworpen met 122 stemmen Voor alleen de heerer Otto en Blankevoort. Dg post wordt goedgekeurd. kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts mmmimiinmminniii»i;nmnimiwmiiitnimiimniniiil;nm[i;inMiinmmiinlni; Bij post 66 (rijwieltoelage aan de agentf van politie) wordt door enkele leden b teogd, dat ook deze toelage van 75 t f 60 per rijwiel moet teruggebracht worde De heeren NUIJENS en SCHULZ zijn va. oordeel, dat ook deze toelage verminder moet worden, hoewel zij in principe tege verlaging zijn. Volgens hen moet geen on derscheid gemaakt worden tusschen de be ambten-groepen. Besloten wordt de verlaging der toslag voor allen te doen gelden. Bij post 66 verdedigt de heer VAN KES SEL een verdeeling van de subsidies voor dc politievakschool tusschen die te Hilversum en te 's Hertogenbosch. De heer SCHULZ wil de subsidies var „Bloemendaal Commando" en „Generaal Joubert" schrappen Het volk verlaügt ont wapening en men moet niet den indruk wekken, 'dat de weerbaarheid versterkt worde. Ook de subsidie aan de politievak- school wil spr. schrappen. De heer VAN KESSEL betoogt, dat het slechts sportvereenigingen zijn. Met 3 stemmen voor wordt het voorstel Schulk, de politievajcschool te Hilversum geen subsidie te verleenen, verworpen. Het voorstel-Van Kessel, de politievak- school te Hilversum en de R.-K. politievak- school te 's Hertogenbosch ieder 25 subsi die te geven, wordt aangenomen met 65 stemmen. Het voorstel-Schulz, geen subsidie aan de schietvereenigingen te verleenen, wordt eveneens verworpen. De post voor de Burgerwacht wordt goed gekeurd. De heer Schulz verzoekt aantee- kening, iegen gestemd te hebben. Bij post 87 stelt de Financieele Commissie voor, de subsidie van „Herwonnen Levens kracht" van 250 op 500 te brengen. Aldus besloten. Bij post 90 zeggen B. en W. toe, op een verzoek van den heer VAN KESSEL, te onderzoeken, ot de schoolland arts ook de bijzondere scholen, welke daartoe den wensch te kennen geven, kan bezoeken. Besloten wordt de subsidie voor de afd Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik op 400 te handhaven Bij post 121 komt in behandeling het voGrstel-Blankevoorl, dezen post (jaarwed den van het personeel van Openbare Wer ken) met 10.000 te verminderen en te brengen op 14,000. De beer PRÏNSENBERG merkt op, dat, als deze bezuiniging juist bleek, felle critiek uitgeoefend moest worden op B en W. Zoo niet, dan komt die critiek neer op hen, die lichtvaardig dit voorstel ingediend hebben. Het wekt den schijn, ot B. en W overtollig personeel aanhouden. _Spr. zet uiteen, dat er wel een dienst van Openbare Wérken is en dat er voor het bouwtoezicht zeker de 7 ambtenaren noodig zijn. Spr. concludeert, dat, als de voorstel Iers zoo ondeskundig zijn als nu blijkt, zij niet gerechtigd zijn, een dergelijk ongemoti veerd voorstel te doen. De heer SCHULZ sluit zich hierbij aan. Sinds 1909 is de oppervlakte van weg en rioleering zeer vergroot. Spr. becritiseert de wijze van met cijfers komen van de heeren Otto c.s. Verkeer en wegen vorderen veel meer dan in 1913. Dergelijke zeer belang rijke elementen mag men niet verwaarloo- zen en mag men niet weglaten bij een ob jectieve beschouwing. De mededeelingen van de heeren Otto c.s. zijn onvolledig en daarom tendentieus Bloemendaal legt het er niet op aan, maar steeds ambtenaren aan te nemen Dat is het wekken van een ver keerden indruk bij de bevolking, wat in 't nadeel van de gemeente is. De heer VAN KESSEL sluit zich bij de vorige sprekers San. Een drietal personen heeft men handig ingedeeld bij de ambtena ren, om den indruk naar buiten nog erger te doen zijn. Vergelijkingen met 1913 zijn bij elk hoofdstuk te doen. O. m. neemt spr. als voorbeeld hoofdstuk onderwijs en het druk ken der notulen. Het drukken der notulen van 1923 werd op 800 begroot en thans op 2000. In 4 maanden tijds heeft de heer Otto b.v. 70 vel druks volgepraat.Dat ver groot de notulen en vermeerdert de wosten van het drukken er van. Maar dergelijke ai gumenten laat men wel buiten beschou wing. De heer DE WAAL MALEFIJT schetst hoe de geordende toestand bij Publieke Werken langzamerhand ontstaan is en hoe deze alleen behouden kan blijven bij het bestendigen van het aantal ambtenaren. De heeren BLANKEVOORT EN OTTO verdedigen hun ingediende voorstel en be strijden de gemaakte opmerkingen. De vergadering wordt geschorst tot Vrij- dalfeiorgen 10 uur Hedenmorgen werd de behandeling der ge- meentebegrooting voortgezet. De heer BLANKEVOORT zal verder zijn voorstel, van den post loonen voor Publieke Werken met 10.000 te verminderen, verde digen. Spr. protesteert er tegen, dat hij met leugenachtige argumenten bestreden wordt zooals de heeren Prinsenberg en Schulz de den. Van den eerste had hij het ten minste zeker niet verwacht Spr. hoopt verder dat B. en W. met andere argumenten komen. Spr. wii wel hulp verleenen aan Publieke Werken en dan kan er 10.000 bespaard worden. Spr. heeft een millièen werk ge maakt en hij kan er dus borg voor staan, dat de boel bij Publieke Werken goed loopt. Dat durft spr. van zich zelf zeggen. De heer DE WAAL MALEFIJT is van oordeel, dat dergelijke grootschreeuwerij mets geeft. De voorstellers moeten met goe de redenen komen. Al heeft men veel werk gedaan, dan kan men nog niet zaken aan Publieke Werken regelen. De heer SCHULZ protesteer) er tegen, dat dat de heer Blankevoort spr. moreel lager stelt dan den heer Prinsenberg. Het is spr. nog nooit verweten dat hij liegt. De heer Blankevoort heeft indertijd wel gezegd, dat bij een loon van 26 weelde heerscht. Niet elke uitdrukking van een raadslid wordt in de notulen vastgelegd. Meerdere raadsleden hebben de betreffende uitdruk king gehoord. Spr. hoopt, dat men niet meer op een dergelijke wijze argumenteert, want dat zou funest zijn voor het peil van den raad. Wat de zaak zelf betreft, er zijn geen argumenten aangevoerd, die steekhoudend zijn voor het voorstel-Blankevoort. Zoolang dat niet gebeurt kan bet voorstel niet aan genomen worden. De heer VAN KESSEL gelooft, dat de heeren Otto c.s. hun verkiezingsbeloften wil len nakomen. Waar de raad uit heterogene bestanddeelen bestaat en toch met hen van meening verschilt, moet voor hen de vraag rijzen of hun verkiezingsbeloften niet mis rijn. Spr. wil bijv. wel een commissie van onderzoek voor Publieke Werken, waarin le heeren Otto of Blankevoort zitting heb ben. Hoe denken zij zich een commissie van 'ublieke Werken? We moeten varen op het compasvan den heer De Jong Spr. heeft ndertijd niet medegewerkt tot de verkie- ing van commissies, omdat de portefeuille- westie door wethouder Laan was gesteld, n dit wenschte spr. niet op zoo n onderge- chikt punt. Laten we vandaag eens een ommissie voor Publieke Werken benoemen naar laten de heeren Otlo en Blankevoort ;un werkwijze eens herzien, Critiek heeft pr. nooit bespaard, maar hij geeft B. en W. u ook gra?.g waardeering, waar in Bloe- endaal hard gewerkt wordt thans. De heer OTTO vindt het verwonderlijk, it B. en W. niets gezegd hebben omtrent eze zaak. Spr verdedigt den heer Blan- evoort in zake de hierboven aangehaalde dating. Verder verdedigt spr. hel ingediende oorstel. Hij becritiseert het, dat een nota an den heer De Jong particulier aan d.en eer Schulz gegeven is en die gegevens niet oor B. en W. aan alle raadsleden ver- rékt zijn. De cijfers, in het voorstel Blankevoort ge- oemd, zijn niet weersproken; ze zijn juist, lerst in 1920 zijn de salarissen aan Publieke Verken met 11.000 gestegen. De heer DE WAAL MALEFIJT: Dat was list de acht-urige-arbeidsdag. De heer OTTO zegt, dat de heele raad ver den Vrijheidsbond valt. Wethouder LAAN'; Natuurlijk. De heer OTTO gelooft, dat het meerdere ersoneel bij Publieke Werken na 1919 .oorheen crisiswerken heeft verricht en dat een ze toen maar gehouden heeft. Spr. be- veert, dat sinds 1913, de salarissen bij Pu blieke Werken vertwintigvoudigd zijn^ en de onkosten in totaal verdertienvoudigd. De versobering, door de regeering inge voerd, moet gewaardeerd worden. Zou dan die versobering, niet in Bloemendaal inge voerd kunnen worden? Wethouder VAN NEDERHASSELT ver dedigt B. en W. tegen het verwijt, als zou den zij de opmerkingen niet beantwoorden. Niet alleen de heer Laan, doch het ge- heele college van B, en W. is verantwoor delijk voor de zaken. Wethouder LAAN merkt op, dat de heer Blankevoort indertijd gezegd heelt, dat de arbeiders van 25.— rijk kunnen leven Wat de nota van den heer De Jong aan gaat, wel wat daarin staat, is reeds zoo dui delijk gezegd door raadsleden, en toch ge looft de heer Otto het niet. Hij wil aanstu ren op een commjssie voor Publieke Wer ken, welke, volgens spr., hier overbodig is. Als het de heeren Otto en Blankevoort niet te doen was geweest om reclame te maken hadden zij de° zaak met den heer De Jong moeten gaan bespreken Het gaat niet aan. dat het Dagelijksch Bestuur steeds nota's stuurt. Had het er aan gedacht, dan had het dit gedaan. Maar het is een kolfje naar des heeren Otto's hand, het Dagelijksch Bestuur iets te verwijten. Spr. waardeert zeker Ae versobering door de regeering. Maar de fi- nantieele toestand van het land dwong daar toe. Was dit jn Bloemendaal ook zoo, dan zou ook hier op de loonen en op personeel bezuinigd worden, als dat mogelijk was. Maar Bloemendaal verkeert in goeden finan- tieelen toestand. Zoolang het niet noodig is, worden de loonen niet verlaagd. Als de bewering van den heer Otto juist was, dat de raad op de plaats van B. en W. gaat zitten, zou spr. heengaan. Doch dat is niet juist. Het zijn slechts twee leden en wel die van den Vriiheidsbond Spr. begrijpt niet, hoe verstandige me"" schen een voorstel in kunnen dienen, om de loonen van Publieke Werken met de helft te verminderen. Spr. wijst er verder op, dat hij nog steeds dezelfde bezuiniger van vroeger is, maar aan de loonen wil spr. niet tornen. Het Dagelijksch Bestuur heeft nog al eens échec geleden, maar dat wijt spr. aan den heer Otto, die door zijn lage redevoeringen de leden tegen de voorstellen van B. en W. tracht in te nemen. De Vrijheidsbond is het Dagelijksch Bestuur slecht genegen en van dien kant komt de critiek. B. en W zijn te vreden over de wijze, waarop de raad hen steunt. Wat samenwerking met de heeren Van Kessel en Schulz betreft, deze heeren doen hun voorstellen op onverdachtmakende wij zen. Een kleine appreciatie van het werk van B. en W. doet hun goed. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6