In onze beschaafde 20sie eeuw. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Vrijdag 19 December 1924 Steeds weer conflicten in de Itaiiaansche Kamer, sche beschouwingen in het Britsche Lagerhuis. Baldwin's economi- Onder de Radio-berichten: De Duitsche crisis nog niets verder: de Soc. Dem. Rijksdagïractie verklaart zich tegen een hurgerbloc. De oppositie tegen Baldwin's protectie plannen. Geen nadere gegevens inzake den brief van Zinowjew. Gem. buitenl. berichten. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. MARKTNIEUWS De rijwielbelasting. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG Het zij mij vergund, lezer, om uwe aan- dacht te vestigen op een klein land- huisje, genaamd St. Joseph, in het plaatsje Nivernais in Frankrijk. Het landhuisje is voorzien van een vier kanten toren met een kruis erop. In de schaduw van dat knus leven een veertigtal grijsaards, die slechts dit land huisje hebben voor eenig onderdak op deze aarde, zeventig kinderen die men opvoedt en laat spelen, jonge meisjes van het land, welke naaien en strijken leeren en, gedu rende den zomer, spoortreinen vol kleine bleekneusjes, kinderen uit de nauwe straten der groote steden, welke hier komen om op verhaal te komen. En om deze allen te voeden, schoon te houden, te onderrichten, te kleeden, te bewaken en te verzorgen, zijn daar slechts zes zusters van St. Vincentius a Paulo zes slechts maar met een schat van naastenliefde. En waarlijk, dit mag wel: want andere schatten zal men hier te vergeefs zoeken, degenen toch, die hier tijdelijk of voort durend verzorging vinden, brengen slechts een luttele „stoffelijke" hulp mede, of heelemaal niets. Wat ze meebrengen, be- teekent niets tegenover de groote uitgaven van dit gesticht, en nooit kon het blijven bestaan zonder de bewonderenswaardige naastenliefde der zusters, op wie alles steunt en zonder de machtige organisatie, welke de ware stichteres Moeder-Overste de Jabrun, er aan gegeven heeft, gedurende haren 37-jarigen werkkring in dit gesticht. Het organisatie-talent van deze vrouw, haar liefde voor al wat lijdend is, haar alge- heele en zachtzinnige zelfverloochening zijn blijven voortleven in haar geestelijke docn- ters, die op den huidigen dag haar tengere schouders zetten onder dezen verpletteren den en toch kostbaren last. Van deze heldinnen geen foto's, voor haar geen ordelinten: soms misschien wel ver achting. Welnu, dat ze hier dan de revue passee- ren: ze mogen er wezen. Zuster Bonneaurc: twee-en-veertig jaar had ze het bestuur over een goed werk te Marseille. Vijf jaar heeft ze een hospitaal bestuurd gedurende den oorlog. Nu is ze hier. Ze komt en ze gaat. Ze heeft geen minuut te verliezen, want ze is nog maar 88 jaar. Zuster Marchand: ze was vanaf 1873 te Bourbon. Ze heeft vijf-en-twintig jaren ge diend in de keuken. In 1898 kreeg ze de zorg over gri'saards. In 1914 kreeg ze daarbij nog de taak om dagelijks het linnen en de kleeren te wasschen van gewonde soldaten tot aan Maart 1919 toe. Nu loopt zij met een stok, maar ze werkt steeds en zorgt moederlijk voor de grijsaards. Ze is immers zelf nog slechts 78 jaar? Zuster.maar waarom zouden we 'oorgaan? De anderen evenaren de twee 'enoemde, en elk afzonderlijk wordt door ïiemand geëvenaard. Waar is uw staat van dienst, o kerk- vervolgers? Toont iets, dat in de verte daarop gelijkt, als ge kunt? Gedurende den oorlog hebben ze behalve hare gewone, reeds overmatig drukke bezigheden, het aantal van 3500, zegge en schrijve drieduizend en vijf honderd ge wonde soldaten verpleegd. Ze waren slechts met tiaar zessen, getiolpen door enkele militaire ziekenoppassers. Ze genoten nooit eenig subsidie van den Franschen Staat, geen cent hebben ze ooit gekregen. De Moeder-Overste van die vijf oorlogs jaren gaf van haar persoonlijk fortuin 20.000 francs voor de betere verzorging der ge wonde soldaten, die bij hun vertrek van geld en ondergoed voorzien werden. Dit deed haar zelf en óók de andere zusters zoo goed. En wilt gij nu, lezer, de onuitsprekelijke, hartverscheurende dankbaarheid van Herriot en zijn Vrijmetselaarsbewind kennen jegens deze heldinnen van naastenliefde en uit puttende zorgen ten behoeve van het lijden de menschdom? Welnu, ziehier, zij zullen worden ver bannen. Zij worden op de straat gezet, is hun aangezegd, en binnen niet al te langen tijd. Maar gij, Europeanen, met uw Volken bond, wat maakt gij u druk over het kleine onrecht, dat misschien Egypte wordt aangedaan? Tast toch in uw eigen boezem! Ergens in uw eigen wildernissen worden aanslagen gepleegd tegen het gemeene straf recht, zeg ik, of is het niet tegen het ge meene strafrecht om menschen te berooven an onderdak en alles, menschen wier eenig- ste schuld bestaat in het opofferen van hun geheele leven ten bate van het lijdende menschdom? Waar blijft gij, Volkenbond, met al uw mooie instellingen? Zoudt gij niet allereerst zorgen, dat daden van het meest schreeu wende onrecht worden verboden in Euro pa's eigen binnenanden? En gij, Vereenigingen van Oud-strijders, in alle landen der Geallieerden, zijt gij stom en doof? Gij, talrijke gewonden, die door deze zusters verpleegd werdt, waar blij ven uwe vlammende protes'en? Wèl hebt gij logisch gehandeld, mijnheer Herriot, door al de bandieten en galeiboe ven uit Guyana terug te roepen. Want we durven wedden dat niet één van hen in staat is om te doen, wat gij u voorstelt te doen. Als gij logisch wilt zijn ten eind toe, ga dan zelf naar Guyana en neem hun p'aats in. Negens, Cbineezen, Roodhuiden en Tur ken respecteeren deze zusters en zijn haar dankbaar; gij echter vermoogt u zelfs niet tot hun hoogte op te heffen. Geachte lezer, onthoud dit jaartal; in onze beschaafde, 20e eeuw, in het jaar 1924, worden vrouwen en man ren van den hoog- sten adel des geestes, die in den dienst der lijdende menschheid geen minuut ver liezen, met eere en dankbaarheid behandeld in de binnenlarden van Afrika en Azië, van Australië en Amerika, terwijl hunne veilig heid gevaar loopt in sommige wildernissen van Europa. Welke prachtige beschavingsidealen hebt gij. o, Vrijmetselaars!! Niet zonder reden schuwt gij het licht! K. SMIT. Een conflict in het Ita iiaansche parlement. In B.T.A.-telegrammen wordt melding gemaakt van een nieuw conflict in het Ita iiaansche parlement. De onder-voorzitter der Kamer, Giunta had n.l. zijn ontslag geno men omdat er machtiging was gevraagd hem te vervolgen. De Kamer weigerde evenwel deze ontslagaanvraag in te willigen. De „Tribuna" publiceert den tekst van het verzoek om vervolging van Giunta, het welk blijkt uit te gaan van den procureur des konings te Milaan. Giunta wordt beschuldigd van het toe brengen van letsel met voorbedachten rade, doordat hij in vereeniging met de majoors Possi en Marinelli, Dumini en Volpi er toe heeft gebracht in Maart 1924 te Turijn kapi tein Cesare Possir, een Kamerlid der afge scheiden fascisten, en Guido Giraldi aan te vallen. Na de weigering der Kamer en een ver manend woord van Mussolini is, zoo wordt verder gemeld, het Kamerlid Boeri afgetre den en heeft S 1 ndra ontevreden de zitting zaal verlaten. Na een vrij hevige gedachtenwisseling in de wandelgangen hebben de onder-minister van het presidium van den ministerraad Suar do en het liberale Kamerlid Ducos besloten elkaar hun getuigen te zenden. De bladen melden voorts nog, dat Orlan do, Gioletti en hun vrienden en de tot de oud-strijders behoorende Kamerleden be sloten hebben zich te onthouden van de wcr zaamheden van de bureaux der Kamer in afwachting van een beslissing der Kamer inzake het ontslag van Boeri. Een nader B.T.A.-telegram meldt, dat de Kamer met algemeene stemmen geweigerd heeft de ontslagneming van Boeri goed te keuren. Tevoren had Mussolini verklaard, dat hij nimmer de vrijheid van handelen had beperkt van de Kamerleden die geen lid zijn van de fascistische partij, maar daar Boeri het voornemen had te kennen gegeven over te gaan naar de oppositie, antwoordde hij de zen, dat hij eerst moest bedanken. De economische politiek van Baldwin's regeering. Het Britsche Lagerhuis heeft, zooals onze Radio-berichten gisteren hebben gemeld, het adres van antwoord op de troonrede aan genomen, na verwerping van de ingediende amendementen. Zoo zijn dus de algemeene politieke beschouwingen ten einde gekomen Op dezen laatsten dag heeft dq premier Baldwin, zelf nog een groote rede gehouden, waarin hij de plannen zijner regeering ten aanzien van de economische politiek heeft ontvouwd. Althans in groote lijnen, de bij zonderheden Z'ii'en eerst blijken als de regeering hare wetgevende maatregelen gaat indienen. Uit de mededeelingen van Bald win en de nadere verklaringen van den kan selier van de schatkist Churchill, blijkt dat voorloopig van een protectionistische politiek op groote schaal is afgezien. Maar de vrij handelaar Churchill is dan toch wel bereid gebleken om den heer Baldwin bij te staan in zijn voornemen om de bescherming door de achterdeur naar binnen te halen. Men zal het voorloopig beproeven met de Safe guarding of Industries Act en zooveel moge lijke toepassing van de rijksvoorkeurrechten. Echter de heer Baldwin ziet wel in dat deze imperiale voorkeursrechten van weinig be- teekenis zijn, zoolang er geen algemeen tarief is, waarop voorkeur kan worden ver leend. Er kan nimmer, aldus Baldwin, een volmaakt stelsel van voorkeur bestaan, zoo lang er geen belasting op de levensmiddelen is. Maar hiervan kan vooreerst geen sprake 'zijn. En dus kunnen de dominions, wier stapelproducten in hoofdzaak levensmidde len zijn, slechts voorkeur krijgen op ge droogde vruchten, conserven e.d. waren, die nu eenmaal belast zijn. Baldwin wil daarom voor de ontwikkeling van den handel binnen het Rijk op andere wijze zorgen. Hoe hij zich de bereiking van zijn doel voorstelt is nog niet duidelijk. Er zal daarvoor een com missie van deskundigen worden ingesteld, die zal hebben na te gaan, hoe de produc ten uit de verschillende rijksdeelen gemak kelijker in Engeland ter markt zullen kun nen worden gebracht. Allereerst zal dez? commissie haar aandacht wijden aan den handel in vleesch en vruchten. Op welke wijze deze subsidieering van den imperialen handel zal plaats hebben, zal dus nog moe ten blijken. Alleen weten we nu dat de regeering meent een bedrag van een miliioen p.st. hiervoor beschikbaar te kunnen stellen. Zal men dus aandacht wijden aan de ont wikkeling van den handel binnen het Rijk waarbij natuurlijk ook de begeerte voor zit om het rijksverband te versterken met de Safeguarding of Industries Act en met de middelen welke door de Trade Facilities Act worden geboden, hoopt de regeering nijverheid en export te kunnen bevorderen en aldus tot leniging der werkloosheid te kunnen bijdragen. Uitdrukkelijk verklaar de de premier, dat hij van de eerstgenoemde wet volstrekt geen gebruik wil maken om protectionisme in te voeren, maar in Brit sche vrijhandelskringen is men toch geens zins gerust. Want de heer Baldwin moge nu we! verklaren, dat hij in zijn Sa.egurr- dirg Act zal bepalen, dat slechts dr.e in dustrieën op de bescherming krachtens de wet aanspraak zullen hebben, welke, van vitaal belang zijn en die aan een ouitenge- wone buitenlandsche concurrentie bloot staan, deze begrippen zijn zeer rekbaar en een protectionistische gezinde regeering za! daaromtrent wel zeer ruime opvattingen hebben. Welke industrie is niet van groot belang en welke industrie zal niet te kam pen hebben met concurrentie uit landen., waar zich de omstandigheden voordoen die volgens Baldwin de concurrentie buitenge woon maken zooals lagere valuta, lagere loonen, lagere belastingen Een concur rentie, die dan reden zou geven niet tot een uitzonderingsmaatregel tegen het aldus „bui tengewoon concurreerende" land, maar tot een algemeen invoerrecht, dat ook door de niet buitengewoon concurreerenden zou moeten worden betaald. Of trouwens zulk een bescherming noodig is? De gewezen kanselier der schatkist, Snowden, kon er op wijzen, dat de auto mobielindustrie, die naar men bewee de door het vervallen van de Mc. Kennarec,,- ten te gronde zou gaan, juist thans bloeit als nooit te vorenInu deze bescherming haar is ontnomen. Maar al deze en dergelijke waarschuwin gen hebben natuurlijk weinig zin- Ue con servatieven beschikken over de meerderheid en kunnen doen wat ze.wilier, en men moet al tevreden zijn, dat de heer Baldwin zelf erkent voorloopig geen protectionist te mogen en te kunnen zijn en dus maar hopen, dat de conservatieve regeering ook bij haar „Safeguarding" wat voorzichtig te Werk zal gaan. DE CENTRALE RIJNVAARTCOMMIS SIE. De centrale Rijnvaartcommissie heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het grootste deel der bezittingen was gewijd aan een her ziening der conventie van Mannheim van 1? Oct. 1868. De commissie stelde de teksten vast met betrekking tot de handhaving der nationale scheepvaartrechtbanken en haar jurisdictie als hof van beroep voor zaken, de Rijnscheepvaart rakend. Op voorstel van het comité belast met de bestudeering van de mogelijkheid van de instelling van een dienst betreffende de waterstanden, besloot de commissie voor drie maanden een proef- dienst in te stellen. Er wordt alleen nog op de ratificatie van Duitschland en Engeland gewacht voor het in werking doen treden van de conventie tot wijziging van het stelsel der vergunnin gen voor schipoers. Het comité belast met de voorbereiding der unificatie van het rivierenrecht. zal 23 Maart 1925 te Murano bijeen komen. in den mist gehuld. Tegen vier uur 's mid dags kwam de mist plotseling opzetten, waar door overal de lichten weer moesten worden ontstoken en het treinverkeer opnieuw be lemmering ondervond. De mist duurde ech ter niet lang om zes uur trok hij weer op. DE GEKLEURDE TROEPEN. De „Frankf. Z." vestigt, aan de hand van verschillende voorbeelden, de aandacht op de toenemende verwildering van de gekleurde troepen in het bezette gebied. Het blad noemt het den plicht van het huidige Frank rijk om hieraan een einde te maken. EEN DREIGBRIEF. Een draadloos bericht meldt, dat burge- graaf Allenby, de Britsche hooge commissaris in Egypte, Maandag j.l. te Kaïro een brief ontving, waarin hij met moord wordt be dreigd. PRINSES VICTORIA OP REIS. Draadloos wordt gemeld, dat prinses Vic toria, de eenige ongehuwde zuster van den Engelschen koning, gisterenmiddag voor een gezondjjeidsreis naar Livorno is vertrokken. EEN DRANKSCHANDAAL IN NOOR WEGEN. Een telegram uit Christiania meldt, vol gens een draadloos N.T.A.-bericht uit Lon den, dat er een sensationeel schandaal bezig is zich te ontwikkelen in verband met onge- oorloofden drankhandel. Er zijn meer dan honderd apothekers bij de zaak betrokken. Uit het voorloopig onderzoek der politie is gebleken, dat onder de klanten, die ongeoor- loofden drank ontvingen, ministers en Ka merleden zijn. HARVEY's DUBBELGANGER. Kolonel Harvey, de gewezen gezant van president Harding aan het Hof van St. Ja mes, waar hij de Amerikaansche democratie ergerde door in een zwart zijden kuitbroek op gala-avonden te verschijnen, en waar hij overigens zoo pro-Engelsche gevoelens ten toon spreidde dat de Amerikaansche Ieren en afzonderaars het er benauwd van kregen kolonel Harvey, die thans hoofdredac teur is van de „Washington Post", is in New York het slachtoffer geworden van een dub belganger. Deze sinjeur, profijt trekkend van Har vey's Londensche sucessen in „society", wist zich in de eerste kringen van New York toegang te verschaffen en met hun weerglans zijn credietwaardigheid ook elders geloof waardig te maken. Hij maakte goede sier in hotels en restaurants, in dure huur-auto's en met duur gezelschap van „chorus girls" van New York's eerste revues. Zelfs in plaatsten waar de echte kolonel Harvey een goede be kende was, wist de pseudo-kolonel de men schen voor den gek te houden. Tot de echte kolonel van een vacantiereis in Washington terugkeerde en het opviel dat hij tezelfdertijd in Washington en New York dineerde. Op dat zelfde moment verdween de dubbelganger van het tooneel zijner opera ties, die aan talrijke leveranciers aanzienlijke schade en aan talrijke gastvrouwen met „sa lons" bittere ontgoocheling bezorgden. Uit Peking wordt gemeld, dat in de pro vincie Sji-li, 100 mijlen ten N.W. van Peking, m literij onder de troepen is uitgebroken. De stad Kalgan is voor de helft afgebrand. De Japansche ambassade bleef juist gespaard, doordat de wind draaide. De buitenlandsche eigendommen zijn veilig, daar deze buiten de eigenlijke stad liggen. Zij werden niet ge plunderd. ASQUITH'S GEZONDHEIDSTOEr STAND. De „Westminster Gazette" meldt, dat de gezondheidstoestand van Asquith, die zl£h nog steeds in Egypte bevindt, waarheen nij tot herstel van gezondheid was gegaan, uit muntend is. Hij bevindt zich op het oogen- blik te Loeksor en is voornemens naar As- soean te vertrekken om daar de Kerstdagen door te brengen. Asquith wordt tegen het midden van Januari in Engeland terugver wacht. DREIGENDE STAKING VAN ELEC- TRICIENS TE LONDEN. In de electriciteitswerken te Brompton dreigt tegen Dinsdag a.s. een staking ten gevolge van het te werk stellen van arbeiders, die geen lid der vakvereeniging zijn. De sta king zal een groot deel van de winkelwijken van West-Londen gedutetide de Kerstdagen in donker zetten. De vakverenigingen drei gen de staking tot andere districten te zullen uitbreiden, zoo de werkgevers te Brompton zich verzetten. LONDEN OPNIEUW IN DEN MIST. Londen werd Dinsdagmiddag opnieuw GOUDA, 18 Dec. 1924. Kaas. Aangevoerd 133 partijen. Handel flauw. Ie kwal. 58 62, 2e kwal. 5457; roet rijksmerkt 63 —66, 55—62. Boter. Red. aanvoer; handel vlug. Goe- boter 125—130, Weiboter 110—120. Veemarkt. Vette varkens, 3739 ct. per balf K.G., groote ahnv., handel stug. Magere var kens 3436 ct. per half K.G., groot aanv., handel matig. Magere biggen 814, red. aanvoer, handel matig. Vette schapen 45 52; red. aanvoer, handel red. Lammeren 3036; red. aanvoer, handel red. Nuchte re kalveren 1218; red. aanvoer, handel vlug. Eieren per 1000 stuks 10.5012; red. aanvoer, handel matig. BOVENKARSPEL (Station), 18 Dec. Uien. Groote gele 2.75—3.40, drielingen 5.55 5.80 per baal, aangevoerd 260 baal, le bloemkool 6.7517.25, 2e bloemkool 2 11.50, 3e bloemkool 12.40 per 100 stuks, aangevoerd 10.100 stuks. Roode kool 3.30—4.20 per 100 k.g., aangevoerd 12.200 k.g. Gele kool 1.302.50 per 100 k.g., aan gevoerd 18.800 k.g. Witte kool 0.601.50 per 100 k.g., aangevoerd 6500 k.g. Spruit- kool 2.052.70 per 15 k.g., aangevoerd 135 zak. BARNEVELD, 18 Dec. Pluimvee. Tammt eenden 1.502.25, wilde eenden 0.75 1.50, jonge hanen 0.702.50, oude hanen 23.25, jonge hennen 35, oude kip pen f 1.253.50, tamme duiven 0.350.40, tamme konijnen 13.25. wilde konijnen 1.1.20, hazen 24.50, fazanten 23, alles per stuk; kalkoenen f 1.401.60 per Eieren J 1113 per 100 stuks. Aanvoet 75.000 stuks. Handel vlug. MIDDELBURG, 18 Dec Granen. Ter markt was de aanvoer matig. De noteering is als volgt: tarwe 1118.25, witte boo- nen f 2431, ronde bruine boonen 20 31, kroonerwten 1720. lange bruine boonen f 1825, alles per 100 k.g. UITHOORN, 18 Dec. Kaas. Aangevoerd 62 partijen. Goudsche kaas le soort 61— 65, 2de soort 5660, Rijksmerk f 6068. Handel kalm. ZWOLLE, 18 Dec. Huiden. Gedurende deze week worden de volgende prijzen besteed: Os- en koehuiden, per i4 k.g. 29 ct., stieren 24 ct., pinken 33 ct. De handel was flauwer. AMSTERDAM, 18 uec. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 66.25, idem blauwe f 5.75 6, id. eigenheimers f 5.806, id, bravo's f 5.50, id. industries f 5.505.60, id. roode star f 4.705, id. blauwe eigenheimers f 5.70 Geldersche roode f 4.504.60, id. bravo's f 5.50, Friesche borgers f 5.505.60, id. blauwe borgers f 5.505.70, Zeeuwsche eigenheimers poters f 4.25—4.75, id. blau- poters f 3.253.40, id. bonte poters f 4.25 —4.60, Ko-ih-Nor f 5.255.40, Drentsche eigenheimers f 2.903.75, id. roode star f 3 —3.25 per H.L. AMSTERDAM, 18 Dec. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene). -Goudreinetten extra f2836, id. le soort f 12—16, sterappelen extra f 24— 34, id., le soort f 16—22, Present van Enge land f2234, id. le soort f 1418, The Queen extra f 2632, id. le soort f 1218, Gron. Kroon f 1016, Princesse Nobel f 18 25, dubbele bellefleur f 1418, bellefleur f 12—15, tulpappelen f 10—12, Bouman Reinetten f lfr24, Gerrit Roelof f 12—14, Huismanzoet f 8-12, honingzoet f 912, Bismarck f 1016, campagnezoet f 1016, dubb. benders f 1214, Dr. Clairgeau f 24 36, Leghipons f 2036, Soldat Laboureur f 14—24, Calebas de Tirlemont f 20—28, Hertogin Elsa f 1822, pondsperen f 810 Durandeau f 1622, Giesen Wildeman f 8 —10, Winterjannen f 4—6, Wintervijgen fl 16, Bergamotperen f 68, Jodenperen f 9 —14, alles per 100 K.G. Belgisch lof (wit) f0.200.24, Hollandsch witlof f0.160.22 per K.G. bloemkool f 1828, sla f 2.40 3.60, id. grof f 1.202.30 per zak 3.60, prei f 712 per 100 bos, spruiten ex tra f 4—4.60, id. grof f 1.202.30 per zak uien f 2.80—3.90 per 50 Kg. Bloemen Seringen f 25—28, chrysanthe mums f 2034, Am. anjers f 1621, Had- ley f 35—52, Ophelia f25—38, Golden Ophe lia f20—37, Sunburst f 16—33, keizerin f 12—20, per 100 stuks Fransche anjers f 0.450.70, margrieten f0.ll0.17, nar cissen f 0.12—0.16 per dozijn papers f3— 6. mimosa f 5—7.80 per mandje. DELFT, 18 Dec. Boter. Aanvoer 5/8 en 1/16 v., tezamen 110 Kg. Prijs f2.90 a 3.00 per Kg. GOUDA, 18 Dec. Kaas. Aangevoerd 133 partijen le soort f 5862, 2e soort f 5457, rijksmerk le soort f 6366, 2e soort f 55 62, zware f Handel flauw. HOORN, 17 Dec. Vee. Aanvoer 355 stuks Vette varkens 74—80, Londensche 72, Zouters 72. Handel vlug. HOORN, 18 Dec. Kaas. Aangevoerd 11 stapels fabriekskaas f 60 1 t. faBriekscom- missie f 59 3 st. boerencommissie f 60 to taal 15 stapels, wegende 11.882 K.G. Han del vlug. I UITHOORN, 18 Dec Op de kaasmarkt wl. ren aangevoerd 62 partijen Prijs Goudsche kaas 1ste soort 6165, id 2de soort 56 60. Rijksmerk f 6068. Handel kalm. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Rijn". Veiling van 18 Dec. Peren. Kleiperen 34 handperen 7—14; Appelen. Bellefleuren 8—10; Goudreinetten 10; Peen 1.90; Knolrapen 1.70—1.80; Spruitkool I 22— 27? Uien 5.50—6.50; Brusselsch Willof f 26—27 per 100 Kg.; Savoyekool 2.50— 9.20; Roode kool 2.50—8.10 per 100 stuks; 700 eieren; kip- 10—11.70, eend- 10 per 100 stuks. Volgende week Dinsdag Graentenvei- ling. Geen Eierenveiling. EWi JAARVERGADERING R. K. JOURNALISTENVEREENIGING. Zaterdag en Zondag hield de Ned. R. K. Journalistenvereeniging een zeer geani meerde en goed bezochte vergadering te Utrecht. Met genoegen kon worden gecon stateerd dat deze vergadering drukker was bezocht dan vorige. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een gelukwensch aan de leden L. v. d. Broeke, W. Nieuwenhuis, v. d. Biggelaar en mr. Kropman voor de door hen ontvangen Pauselijke onderscheidingen tei gelegenheid van het Eucharistisch Congres. Onder applaus der vergadering deelde de secretaris mee, dat 22 nieuwe donateurs, uit kringen van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, tot de vereeniging zijn toegetreden. Het Jaarverslag van den secretaris en den penningmeester werd goedgekeurd. Als Bestuursleden werden herbenoemd de heeren J B. Vesters, voorzitter; L. v. d. Broeke, 2de secretaris en J. Thomassen. In zake de met den Ned. Journalistenkring gerezen quaestie over de vertegenwoordi ging der Nederlandsche journalisten ontspon zich een zeer geanimeerde discussie.^ Met algemeene stemmen werd in den vorm eener motie het beleid van het bestuur in deze quaestie goedgekeurd. Unaniem was men van meening, dat het monopolie van den N. J. K. om alleen de Ned. Journalisten te vertegenwoordigen moest worden afgewezen en dat gelijkwaar digheid der Kath. Journalistenvereeniging moest worden geëischt. Door een lid, tevens lid van den Kring werd opgemerkt, dat als de voorzitter van den Kring het aanwezig zijn van Katholieken in den Kring als argument gebruikt tegen de R. K Journ. Vereeniging en dit lidmaat schap van den Kring misbruikt om den bloei van de Kath. Journ. Ver. tegen te houden, het zaak zal zijn, voor de Kath Kringleden zich te beraden of het geen tijd wordt voor den Kring te bedanken. Verschillende middelen om de Kath. Jour nalistenver meer te doen kennen en er kennen werden uit de vergadering aan de hand gedaan en het bestuur in overweging gegeven. Na een H Mis Zondagmorgen te hal 11 door den geestelijken adviseur Pater B. Kruitwagen in de Kapel van St. Joan de Deo opgedragen, werd de vergadering te half 12 heropend. De heer W. Nieuwenhuis hield een inleiding over het onderwerp: „R. K. Pers en R K. Staatspartij." De besprekingen droegen een voorloopig en vertrouwelijk karakter en zullen later over meer gedetailleerde punten worden voortgezet. Door het bestuur is een schrijven gericht aan het bestuur van het Verbond „St. Mi chael" naar aanleiding van de door het Ver bond gepubliceerde: Wenschen" met het verzoek voortaan de publicatie van even tueel volgende berichten zoodanig te doen geschieden, dat ze op de eerste plaats en gelijktijdig in Me Katholieke bladen kunnen worden opgenomen. WAT HUISVROUWEN MOETEN WETEN. De premies voor dienstboden en werksters. Ieder Nederlander wordt geacht de wet te kennen! Maar hoevelen zullen er inder daad zijn die dit vermogen te zeggen? Zoo blijkt herhaaldelijk van de zijde der huis vrouwen dat men met de wettelijke bepa lingen der Invaliditeits- en Ouderdomswet, niet voldoende bekend is, waarvan strubbe lingen met den Raad van Arbeid meerma len het gevolg zijn. Het oploopen van boe ten, omdat men de voorschriften niet is na gekomen behoort niet tot de zeldzaamhe den. Aan de hand van inlichtingen van den Raad van Arbeid te Den Haag ontvangen, geeft de Tel. de bepalingen die betrekking hebben op dienstboden, werksters en huis houdelijk personeel. Allereerst moet worden vastgesteld of de dienstbetrekking de arbeidskracht van de betrokkene geheel of zoo goed als geheel in beslag neemt. Indien dit niet het geval is dan geldt het volgende: De vrouwelijke arbeiders worden dan behalve enkele hier niet ter zake dienende uitzonderingen gerangschikt. le. Indien zij den leeftijd van 21 jaar be reikt hebben, in de vierde loonklasse; 2e. indien zij den leeftijd van 21 jaar niet, doch die van 14 jaar wel bereikt hebben in de derde loonklasse. Indien de arbeidskracht van de verzekerde door de dienstbetrekking wèl geheel of zoo goed als geheel in beslag genomen wordt: a. indien zij uitsluitend recht heeft op een overeengekomen vast loon in geld behoort zij tot de loonklasse, waarin zij naar dat vas te loon valt; b. indien zij wisselvallig loon geniet of zij boven het loon in geld verstrekkingen in natura geniet, als broodkost, kost en inwo ning, vrij wolen, vuur, enz., dan geldt de re geling als onder 1 en 2 aangegeven. Zij, wier loon geheel bestaat uit verstrekkingen in na tura, behoort tot de 1ste loonklasse. Deze loonklassen zijn: Klasse. Jaarl. loon. Premie p., week. 1 beneden 240 0.25 2 van 240 tot ben. 400 0.30 3 van 400 tot ben. 600 0.40 4 van 600 tot ben. 900 0.50 5 van 900 en hooger tot 3000 0.60 Wanneer door de vrouwelijke arbeider minder dan 4 dagen per week gewerkt wordt bij eenzelfde werkgeefster, is per dag een premie van 0.12H verschuldigd, indien zij den leeftijd van 21 jaar bereikt heeft en be neden de 21 jaar een premie van 0.10. Zoodra echter 4 dagen per week of meer bij dezelfde werkgeefster arbeid wordt ver richt, is de geheele week-premie verschul digd. Tenslotte nog een korte uiteenzetting van de voordeelen die het vrouwelijk personeel van de verzekering geniet: 1. Ouderdomsrente bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd; 2. Invaliditeitsrente; 3. Het recht, om bij gevallen, waarbij blijvende invaliditeit kan worden voorko men, door doelmatige verpleging of opna me in een herstellingsoord, ziekeninrich- ting e.d. een daartoe strekkend verzoek te richten aan den Raad van Arbeid, het geen na medisch onderzoek kan leiden tot opname in bovengenoemde inrichtin gen, geheel op kosten van het Invalidi- teitsfonds. De verzekerde, voor wien geen premiebe taling meer door den werkgever behoeft te gschieden, kan zelf de verzekering voortzet ten met premiebetaling in de klassen naar keuze, waardoor zijn rechten onverkort blij ven bestaan, waarbij er evenwel opmerk zaam wordt gemaakt, dat het bedrag der uitkeeringen evenredig is aan dat van de be taalde premie zoodat bijv. bij betaling van een week-premie van 0.50, de uitkeering tweemaal zoo groot zal zijn als bij betaling van een weekpremie van 0.25, met dien verstande, dat allen, die tusschen 3 Decem ber 1919 en 1 Juli 1922 verzekerd werden, na voldoende premiebetaling een ouder domsrente van minstens 3.per week, (echtgenooten samen 5.ontvangen, on afhankelijk van de loonklasse, waarin de premie betaald is, terwijl tot 3 Dec. 1943 dit ook het maximum-bedrag der Ouderdoms- rentzal zijn. Wij besluiten met enkele voorbeelden ter toelichting van het jaarlijksch rentebedrag op 65-jarigen leeftijd of eerder bij Invaliditeit (bij geregelde zegelplakking). Bedrag van het rentezegel per Zegels week in centen geplakt 25 30 40 50 60 gedurende Gld. Gld. Gld. Gld. Gld. 10 jaren 79.56 95.68 127.40 159.12 191.10 20 jaren 94.12 113.10 150.80 188.24 225.94 30 jaren 108.63 130.52 173.94 217.36 261.04 40 jaren 123.24 147,94 197.34 246.48 295.88 50 jaren 137,80 165.36 220.48 275.60 330.72 'r Binnenkort zal de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken zich met de Neder landsche autoriteiten in verbinding stellen, om tot een regeling te komen voor de kwes tie van de rijwielbelasting, die ook geheven wordt van Belgische arbeiders die in Neder land te werk komen en zich daarheen te fiets begeven. (N- R- Crt.) 55 „Hij was zeer boos," luidde haar ant- de Madge en liet de vingers over de toet- woord. „Hij is bepaald weerspannig en on- sen glijaen; „zoowel de partituur als e uitstaanbaar, hoewel ik niet begrijp, wat hem daartoe dwingt." Brian liet, een zucht slakend, haar handen libretto hebben niets te beduiden „Natuurlijk niet," hernam hij, „doch herin nert gij u niet, dat de Quincey zegt: er is i i i r i.iHp los, en stond op het punt een antwoord te geen moraal, hetzij groot of klein in de geven, toen de gezelschapsbel luidde. Zij Iliale, dus deze^ kleine coupletten staan *- hoorden de bediende de huisdeur openen len op één l«" en daarna werd iemand binnengelaten in het „Dat het paard het edelste van alle die- studeervertrek van Mr. Frettlby. ren js" Toen de bediende binnenkwam, om het „Ik versta u niet," begon Brian eenigszins gas te ontsteken, vroeg Madge, wie dat was, verlegen. die daar binnen was gekomen. „Natuurlijk doe je dat niet," viel Madge „Ik weet het niet Miss, gaf hij ten ant hem dartel in de rede, „in aanmerking ne- woord, „hij zei, dat hij Mr Frettlby persoon- mend, dat ik mijn welbespraaktheid sedert lijk wenschte te spreken, ik bracht hem dus de laatste tien minuten aan een doovemans- naar het studeervertrek van papa, oor heb verkwist." „Maar ik meende, dat papa onder geen En om die opmerking door bewijzen te voorwendsel gestoord wenschte te^ worden. staven liep rij het pad op, door Brian ach tervolgd. Hij had een langdurige jacht,, want Madge was vlug en met de plaatselijke Ge steldheid van den tuin beter dan hij be „Zoo is het Miss, doch deze heer werd door hem verwacht." „Arme papa," zuchtte Madge, zich weer naar de piano keerend, „hij heeft het altijd kend doch eindelijk had hij haar ingehaald, zoo volhandig. juist 'toen zij den stoep van het huis opging.) Aan haar zelve overgelaten, ving Madge Zij gingen in de gezelschapkamer en von- aan, de laatste nieuwe wals van Waldteulel den. dat Mr. Frettlby naar zijn studeerver- I te spelen. Brian, lui op de sofa liggende, lui- treli was gegaan waar hij in zijn overpein- sierde. zingen niet gestoord wenschte te worden Daarna zong zij een vroolijk rransch cou- Madge nam aan de piano plaats, maar al- pietje, het lied van de liefde, hetgeen een vorens zij haar rappe vingers over de toetsen glimlach op Brian s trekken tooverde. liet glijden nam Brian haar beide vingers „Een herinnering van Offenbach, zei hij in beslag. opstaande en naar de piano gaande. „Ue Madde'sürak hii ernstig, toen zij zich Fransche muziek is en blijft even onbedui- omkeerde! „wat zei je vader, toen je dezeldend." vergissing maakte?" "Zoo is het, de climax ontbreekt, meen- „Wel, mij dthikt, in Barbara Allen is meer muzikale beteekenis, dan in al die zoute- looze zaken," zei Madge met onmiskenbare minachting. „Kom. en zinj* het. „Het is een treurzang, prevelde Brian, opstaande om haar wensch in te willigen; „laat ons liever Carry Owen spelen Niets anders echter kon de ijdele maagd aan de piano boeien, zoodat Brian, in het be zit eener aangename stem, het wonderlijk oude lied zong van de meedoogenlooze Bar bara Allen. „Sir John Graham was een ezel, zei Brian, nadat hij het lied gezongen had, „want hij had wijzer gehandeld, zonder haar toestemming te vragen, haar rechtstreeks te huwen, dan op zulk een onnoozele wijze te sterven" „Gij schijnt van haar karakter een studie te hebben gemaakt," zei Madge eenigszms droog; „laat ons echter de gebreken van Barbara Allen op haar beloop laten en dit zingen" Het was Mendelssohn's overheerlijk duet: „Would that, my Love," hetwelk Brians lie- velings-aria was. Zij waren reeds met zang en spel een goed eind op streek, toen MaSge plotseling ophield, daar zij een luiden kreet vernam, vermoedelijk geuit in het studeer vertrek haars vaders. Zich Dr. Chinstons waarschuwing herinnerend, liep zij de kamer uit, naar boven, Brian, door haar plotseling vertrek onthutst achterlatend, want ofschoon de kreet ook zijn ooren had getroffen, liet zij hem niettemin vrij onverschillig Madge klopte aan de deur van het stu deervertrek, en beproefde toen haar te openen, zij was echter gesloten „Wie is daar?" vroeg haar vader bits. „Ik, papa," antwoordde zij, „ik dacht, gij waart „Neen, neen, alles is in orde," hernam haar vader vlug. „Ga naar beneden, ik zal terstond bij u zijn." Madge, keerde naar de gezelschapskamer terug, door die verklaring slechts half te vreden gesteld. Zij vond Brian bij de deur wachtende; op zijn gelaat teekende zich een trek van groote verlegenheid. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij, toen zij een oogenblik beneden aan de trap bleef uitrusten. „Papa zegt: „niets," antwoordde zij, „doch ik houd mij overtuigd, dat hij hevig ontsteld was, bezwaarlijk had hij anders zoo hard geschreeuwd" Zij deelde hem mede hetgeen Dr. Chin- ston haar omtrent den toestand van haar vader gezegd had, een herhaling, welke Brian in niet gc'ige mate deed ontstellen Zij keerden niet naar de gezelschapskamer terug, doch begaven zich naar de veranda, waar Fitzgerald, nadat Madge zich in een mantel had gehuld, de blauwe rookwolkjes eener sigarette statig voor zich uitblies. Zij namen in een hoek der veranda onder een j schaduwrijk plekje plaats, en konden de deur der zaal wijd open zien staan: een warme gloed van getemperd licht stroomde er uit, terwijl aan den tegenovergestelden kant de maan helder aan het uitspansel prijkte. Zij waren omstreeks een kartier over allerlei nietigheden aan het praten, toen een man uit de deur der zaal kwam en een oogenblik op den stoep der veranda uitrustte. Hij was geheel naar de modt gekleed doch had in spiit der avondhitte, een dikke shawl om den hals gewikkeld „Die is vrij koel uitgevallen," meende Brian, zijn sigaret tusschen zijn lippen rol lende. „Ik ben waarlijk begcerig te verne men, watHemelsche goedheid! schreeuwde hij, plotseling opstaande, toen de vreemdeling zich omkeerde om een kijkje op het huis te nemen en zijn hoed voor een oogenblik afnam „Roger Moreland' De man ontstelde en wierp voor een oogenblik een schuwen oog-opslag in de donkere schaduw der veranda, waar het tweetal gezeten was; toen liep hij, zijn hoed opzettend, ijlings het pad over, en men hoorde duidelijk, hoe hij het hek dichtsloeg Een plotselinge vrees bezielde Madge we- j gens de plotselinge ontsteltenis, die zich in Brian's trekken weerkaatste. „Wie is Roger Moreland?" vroeg zij, zijn arm aanrakend. „Ha, ik herinner mij! liet zij angstvallig er op volgen, ^de vriend van Oliver Whvte." „Ja," antwoordde hij met heesche stem, „en een der getuigen bij het verhoor, HOOFDSTUK Xiï. Er bleef dien nacht niet veel slaap óver voor Brian, hij verliet Madge bijne oogen- blikkelijk. en begaf zich huiswaarts, doch niet naar bed. Hij voelde zich te angstig en te weinig gedisponeerd, om zich aan den slaap over te geven; 't grootste gedeelte van den nacht sleet hij, met in zijn kamer heen en weer te loopen, geheel verdiept in zijn droevige gadachten Hij was nieuwsgierig naar de reden v*»n Roger Moreland s bezoek aan Mark Frettlbv De getuigenis, <3oor hem bii het verhoor atgelegd, kwam hierop neer, dat hij Whvte dien avond ontmoet en met hem geestrijk vocht gedronken had Whyte ging toen heen. en na dien tijd had Roger Moreland hem niet meer gezien. Nu was de vraag: „waarom bracht hij Mark Frettlby een bezoek?" Met dezen hield hij geen vriendschap, en toch kwam hij nu en dan bij hem. Het is waar, hij kon in geldverle genheid zitten, en de millioenair, wiens edel moedig- en vrijgevigheid alom bekend wa ren, moest hem wellicht uit den nood hel pen. Maar hoe verklaarde zich de kreet door Mr Frettlbv geuit, n-'dat het onderhoud een korten tijd geduurd had; het bewees, dat zijn komst den ouden man had doen ont stellen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7