STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Indische begrooting voor 1925. Overzicht der Rijksmiddelen. Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers. Een leening van 10 millioen. Tegen de plaatselijke keuze. De oud-gezant Charles Benoist. De overbrugging van den IJsel bij Zwolle. De tarisfwet aangenomen. VERKEER EN POSTERIJEN. Verkeer met Basel via Roosendaal. Is Abdijsiroop een genees middel? Het arbitrage-protocol. De ontruiming van de Keulsche zone. De Duitsche regeerings-crisis. Het proces-Haarmann. De Engelsche voorkeursrechten. De brief van Zinowjev. Een verklaring van Baldwin be treffende de zaak-Campbell. Een ernstig ongeluk. Ernstige aardbeving op de Philippijpen. LANDB. EN VISSCHERIJ Bezuiniging bij Landbouw. HANDEL EN NIJVERHEID. Verzending van Eendeneieren. Vergadering van Donderdag 18 Dec., voormiddag 11 uur. De Artikelen. V olkshuisvesting. De heer GERRITSEN (V.-B.) vraagt een grens voor het bedrag, waarin de Regeering deelneemt aan het kapitaal van de N. V. in zake de Volkshuisvesting. Hii.snecnt dat één millioen gulden voldoende is. De heer FEBER (R.-K.) dringt vooral aan op centralisatie van de volkshuisvesting, om vooral de kosten te verminderen. De minister van Koloniën, de heer DË GRAAFF, is bereid een grens aan te geven overeenkomstig den wensch van den heer Gerritsen. Aid. Justitie. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM (C.-H.) acht een wettelijke rege ling op de gemengde huwelijken in Indië gewenscht. De MINISTER zegt, dat dit punt zijn aan dacht beeft. Volksgezondheid. Mevr. DE VRIES—BRUINS (V.-D.) acht den gezondheidstoestand nog verre van gunstig. De berichten over de malaria, de pokken en de pest zijn nog steeds ernstig. Spr. geeft vele cijfers om te bewijzen dat de toestanden eer achteruit dan vooruit gaan. Het optimisme van den minister is ongemotiveerd. De heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM) acht de regeling van bet volks onderwijs zeer moeilijk in verband met het verkrijgen van leerkrachten. De regeling der subsidieering is na vele jaren tot stand ge komen. De moeilijkheden van de pacificatie zijn overwonnen en spr. juicht het zeer toe dat de salarissen der onderwijzers door het gouvernement worden betaald. Over het algemeen is echter de belangstelling van het volk voor het onderwijs niet groot. Vele scholen verliepen reeds. De heer ALBARDA (S. D. A. P.l meent dat de heer van Bcetzelaer eigenlijk heeft betoogd, dat er dikwijls bij de bevolking geen lust voor het onderwijs bestaat. Hij komt daartegen op en hoopt dat de minis ter alles zal doen om het onderwijs te be vorderen. De heer FEBER zegt, dat het karakter van het gouverneinentsonderwijs niet in den reest van het volk valt. Men wil in den schoolmeester meer zien dan alleen den onderwijsgever. Voor de karaktervorming :s meer noodig en alleen als geestelijke ver zorging aan het onderwijs genaard gaat, aanvaardt de bevolking het onderwijs. De leer SCHEURFR fA.-R.) is van oor deel dat voor de gezondheid zeer veel ge daan wordt. Er is echter nog veel te doen. De heer VC'T-TNKOOP (C. FR.) begrijpt dat net onderwijs in Indië niet gelukt. Men tracht door het onderwijs de bevolking ge schikt te m i ken voor de onderdanigheid aan de b> ;ter]andsche regeering. De MINTSTFR meent, dat mevrouw De ^riesBruins zich te wein^ verplaatst in Indische toestanden en te veel met Wester- sebe begrippen werkt. Dat maakt, dat zij riet iuisf ziet en de belangrijke uitbreiding van den gezondheidsdienst veronachtzaamt. Reeds is veel bereikt op het gebied van de gezondheid. vooral als men dat vergelijkt r.et Britsch-lndiö. Stemmingen. Aan de orde is de stemming over het anJendement-Brautigam op artikel 16 van lie hoofdstuk (geen 12 ton voor torpedoja gers). Het amendement wordt verworpen met 58 tegen 27 stemmen. Vóór S. D. A, P„ V D. C. FR en Platt. Partij. Het wetsontwerp (Begrooting van Mari ne) wordt goedgekeurd met 58 tegen 26 stemmen. ;Iet amendement-Oud op art. 3 van hoofd stuk IX (met bevordering van een referen- darisl wordt aangenomen met 82 tegen 2 stemmen, de hecren Krijger en Snoeck iïen- kemans. D.e motie-Wijnkoop betreffende het op heffen van aangegeven uitzonderingsmaat regelen en verlcenen van amnestie aan per sonen in Ned.-Indië komt in stemming. De heer OTJD (V.-D.) verklaart tegen de motie te zullen stemmen, omdat hij te ver gaat. al is spr. principieel tegen de huidige Regeering. De heer ALBARDA verklaart tegen de motie te zullen stemmen, omdat zij te ver gaat. Spr.'s fractie zal door tegep de be groting te stemmen uiting geven aan haar afkeuring. De motie wordt verworpen met 82 tegen 2 stemmen. Vóór de communisten. De mo'ie-AIbarda (nieuw onderzoek naar economischen toestand van Inlandsche be volking) komt in stemming. De minister van Koloniën, 'e heer DE GRAAFF heeft bezwaar tegen een lang durig en diepgaand onderzoek Als het hier gaat om een klein onderzoek, dan is hij be reid de motie ie aanvaarden. De heer ALBARDA zegt. dat hij een be perkt, kort en eenvoudig onderzoek wenscht. De motie-Albarda wordt z. h. st. aange nomen. Bij art. 306. (In- en uitvoerrechten). Dc heer VLIEGEN (S. D. A. P.) bespreekt liet uitvoerrecht op Inlandsche rubber. Hij verklaart zich daartegen op gronden, die re.e£^s,'n ^e' Voorloopig Verslag zijn ont wikkeld. Spr vreest wel degelijk verminde ring van den aanplant en dat zou de bedoe ling zijn om op die manier de andere rub ber-ondernemingen te helpen. De heer GERRITSEN IV.-B.l vraagt den •Minister de importeurs van vuursteentjes, die vóór 25 September contracten hadden, vrij te stellen voor hun leveranties. Hij acht dit alleszins billijk. De MINISTER ontkent dal hel motief voor de rubber-heffing zou geweest zijn ge lijk de heer Vliegen dat dacht. Hij zet uit een dat het gevaar voor bedreiging van den aanplant niet bestaat. De heer VLIEGEN stelt een motie voor om niet over te gaan tot heffing van een uitvoerrecht op inlandsche rubber. Deze motie wordt verworpen met 50 te gen (9 stemmen. Art. 309 (Vennootschapsbelasting). De heer VLIEGEN verdedigt de progres sieve heffing tegenover het stelsel van den minister, dat proportioneel is. Het stelsel van den minister drukt het zwaarst op de kleinere en daarom is het onbillijk en uit sluitend in het voordeel van de maatschap pijen, die grootere winsten maken. Spr. dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat de vennootschapsbelasting progressief moet zijn. De heer GERRITSEN (V.-B.) gaat de be lastingen na, die op de vennootschappen drukken en betoogt, dat die veel zwaarder zijn dan in de omringende landen. Het ge volg is, dat buitenlandsch geld zich niet In teresseert voor onze industrie in Indië Spr. wijst op het rapport-Bruins, waarin op deze bezwaren "de aandacht wordt gevestigd De heer OUD (V -D.) bestrijdt het st> van den minister op dezelfde gronden als de heer Vliegen deed Een goede vennoot schapsbelasting is voor Indië van veel be lang, omdat de geldon daardoor verdiend Indië uitvloeien. De heer VAN RIJCKEVORSEL (R.-K.) verdedig! het voorstel van den minister. De MINISTER licht het voorstel toe. Het is de bedoeling de vennootschappen in hun winst te treffen Daarbij^ is de proportioneels belasting, naar spr.'s inzicht, de beste wijze van hef fing. Er zijn nog maar twee landen waar men zich nog aan een progressieve heffing houdt. Spr heeft nog pas van den direc teur van Financiën in Tndië zijn practischc bezwaren vernomen tegen een progressieve vennootschapsbelasting. En op principieele èn op practische gronden moet spr. een progressieve regeling ontraden. De motie-Vliegen wordt hierna verwor pen met 49 tegen 22 stemmen, die van de soc.-dem., vrijz.-dem. en communisten. De heer SCHEURER (A.-R.) geeft namens de commissie van rapporteurs den wensch te kennen, de leeftijdsgrens voor verhooging der pensioenen voor evengenoemde militai ren van 60 op 50 jaar te brengen, en dient een daartoe strekkende motie in. De heer KETELAAR (V.-D.) beveelt deze motie aan. De MINISTER neemt het denkbeeld over. De motie-Scheurer wordt z. h. st. aange nomen. De VOORZITTER stelt voor, de stemming over de hoofdstukken der Indische begroo ting te bepalen op heden na de pauze. Z. h. st. aldus besloten. Hoofdstuk XI (Koloniën). Bij het desbetreffende artikel 43 stelt de heer BOON (V.-B.) voor, bij wijze van amen dement, de voorgestelde verhooging van het tractement van den gouverneur van Curagao met 5000 terug te nemen en dit weer te brengen op 27.000. De heer DE GRAAFF, minister van Kolo niën, verdedigt de noodzakelijkheid der ver hooging en handhaaft den gewijzigden post. Over amendement en artikel zal heden worden gestemd. Evenzoo over het geheele hoofdstuk. De VOORZITTER schorste de vergadering te 5.50 tot des avonds 8 uur. Avondvergadering. Toen minister van Swaay de sprekers, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij de afdeeiing Waterstaat het woord hadden gevoerd, beantwoord had, deed de Voorzit ter de mededeeling, dat er nog 30 sprekers voor de Waterstaatsbegrooting waren inge schreven, een mededeeling, welke in ver band met 's Voorzittcr's voornemen, om de Waterstaatsbegrooting in deze avondverga dering af te doen, wederom nachtelijke per spectieven opende. Veel belangstelling was er niet voor dc vele belangen en belangetjes, die, gelijk ieder jaar, de liefde van vele leden bleken te be zitten. Wij teekenen hier slechts aan, dat dc Minister zich meermalen op geldgebrek be riep, hetwelk hem belet aan allerlei wen- schen tegemoet te komen en dat een kleine commissie zal worden ingesteld om een wetsontwerp voor een wegbelasting voor te bereiden, y De belangstelling was meer in het bijzon der gespitst op de interpellatie van den heer van der Voort v. Zijp over de houding van den Minister tegenover het bekende vraag stuk van de havenverbetering van Vlissir.- g,en. Hoe stond het nu met de plannen, vroeg de heer van Zijp. Het kon den Minis ter toch niet verwonderen, dat het de Ka mer interesseert, hoe het met de uitvoering van de bekende wet zal gaan. Ware het niet beter geweest, de Kamer twee jaar eer der op de hoogte te stellen van de voorge nomen inkrimping der plannen, of een ont werp in te dienen tot intrekking der wet? De Minister verschuilt zich nu achcr het Kabi net, maar wie zal zich verbazen over deze houding van het Kabinet, waar de Minister van Waterstaat twee jaar lang getoond heeft f'e verbetering van de Vlissingsche buiten haven niet te willen? Minister van Sv/aay noemde de voorstel ling, door den interpellant gegeven, ten eenenmale onjuist. Eenige verbetering van de haven had de Minister altijd noodig ge oordeeld, al vond hij het niet meer dan „een bijna zuiver plaatselijk belang" en al kon hij de groote verwachtingen, welke sommigen van deze haven koesteren, niet deelen. In- tusschen, de Kamer wilde het groote plan en de Minister heeft toen alles gedaan om het noodige geld los te krijgen; daardoor heeft hij 6'4 ton op deze begrooting kun nen brengen. Beperking was echter noodza kelijk met het oog op de totaalkosten, wel ke voor dit plan ter beschikking kunnen worden gesteld. De kaaimuur zal nu alleen wat korter worden; daarmee is voor de toe komst niets verloren, daar verlenging in de toekomst altijd mogelijk blijft. Het geval was oen interpellant niet helderder geworden, maar wat moest hij doen? Hij was wel ge noodzaakt den post te slikken; het vertrou wen van den heer van Zijp in den Minister was echter danig geschokt 'en op de mede deeling van den Minister, dat de aanbeste ding spoedig zal plaats hebben nadat de Sta- ten-Generaal dezen post zal hebben goed gekeurd, antwoordde de heer van Zijp, dat hij dit eerst moest zien voor hij het zou ge- looven. Bleef van dezen kant een motie uit, mr. Boon en andere Vrijheidsbonders, heb- k.en m0'ie ingediend, waarin de Kamer zich blijft stellen op het oude van der Voort van Zijpsche standpunt van 2 December 1922; het oorspronkelijke, groote havenplan. Eenige kans maakt deze motie natuurlijk niet; reeds kwamen verschillende leden van Rechts verklaren in de gegeven omstandig heden geen behoefte aan een motie te heb ben en de Minister van Waterstaat zei, dat een motie slechts tot uitstel zou kunnen fei len en daarom de grootste ondienst was, wel- „e men thans aan Vlissingen kan bewijzen. Het overzicht van de rijksmiddelen over November maakt een bevredigenden indruk, niet alleen doordat het eindcijfer der ge wone bronnen van inkomsten ruim 11 ton hooger blijkt te zijn geweest dan in dezelfde maand van het vorige jaar, maar ook door de wijze waarop dat accres tot stand is ge komen. Schakelt men een paar toevallige omstan digheden uit en wel ten eerste dat de wis selvallige opbrengst der successierechten i 659.800 hooger was dan een jaar geleden, terwijl daartegenover de gedistilleerd ac cijns 632.000 minder opleverde, dan mag gewezen worden op dc bevredigende stij gingen van resp. f 867.000 en 421.000 bij de inkomstenbelasting en bij de vermogens belasting, bevredigend, omdat de daling welke in een vroeger gedeelte van het jaar deze opbrengsten gekenmerkt had, nu se dert een paar maanden geen verderen voort gang heeft gemaakt en bij de vermogensbe lasting zelfs allengs tot een voorsprong van j 686.000 tegenover de eerste elf maanden van 1923 heeft geleid, terwijl de ontvang, sten in November hooger waren dan ooit in een maand is voorgekomen Evenals in October hebben ook nu de in. voerrechten een noemenswaardige daling aan te wijzer. en wel ten beloope van 360.7Q0. Afgescheiden van het feit, dat het aantal werkdagen ditmaal in Novembei kleiner was, mag de verklaring van dit ver- schijnsel, dat met de cijfers van onze han delsbeweging eenigszins in strijd lijkt, 'er- moedelijk hierin worden gezocht, dat het vooral de z.g vrije artikelen zijn, die hun aandeel in den grooteren invoer hebben. Sedert 1 Januari vertoonen de invoerrech ten een, zij het ook geringe stijging in ver gelijking met een jaar geleden. De loodsgel den, die in November 86.600 meer op- brachten dan verleden jaar, toonen voor de eerste elf maanden een accres va» 645.500 Pet.) aan en stellen daarmee de verle vendiging van het scheepvaartverkeer in 't licht. Tegelijkertijd waren er bij de statis tiekrechten stijgingen van f 70.700 in No- vember en van f 686.600 sedert het begin des jaars, die eveneens op een grooter. handelsbeweging wijzen. De zegelrechten maakten ilthans voor No vember een minder fraai figuur. De ontvang sten bleven bij verleden jaar 88.500 en bij October j.l. 337.000 ten achter, waarbij nochtans de kortere maand een rol kan hebben gespeeld. Intusschen hebben deze rechten sedert 1 Januari toch nog 1,125,700 meer opgebracht dan een jaar geleden. Bij de registratierechten bedraagt deze voor sprong zelfs 4.43 millioen, waartoe echtei November slechts 15.000 heeft bijgedra gen. Evenals vorige jaren bracht de bieraccijns wat minder op dan in October, maar deze accijns vertoonde, wegens de bekende ver hooging van Mei j.l. een accres van 545,000 tegenover verleden jaar. Aanzienlijk meet dan verleden jaar en ook dan in October heeft de tabaksaccijns opgeleverd; in liet eerste geval bedraagt de stijging zelfs 340.400. Van de overige accijnzen leverde de stii- 160.000 minder op, waardoor de achter stand sedert 1 Januari tot 1.772.300 is opgeloopen. De accijns op geslacht bleet met resp. 42.600 en 766,000 bij verleden jaar ten achter. Ten slotte zij vermeld, dat in November de grondbelasting 213.000 minder afwierp, maar sedert 1 Januari 1.894.000 meeri dat echter de dividend en tantièmebelasting, na een verdere daling van 68.000 in de afgeloopen maand sedert het begin des jaars 2.453.000 is ten ach ter geraakt, terwijl de waarborg een paar duizend gulden meer opbracht dan verleden jaar. Het recht op de mijnen daarentegen bij de hooge opbrengst van Nov. 1926 78.000 is ten achter gebleven. In het geheel is er nu sedert het begin des jaars uit dc gewone bronnen 400.170 300 binnengekomen, of 4.243.000 meer dan Jn de eerste elf maanden van 1923. Daarbij komt dan een bedrag van 5.253.000 uit de rijwielbelasting, die in November nog "nei 5700 nadruppelde. De genoemde opbrengst van 400 millioen is 36.3 millioen hoo ger dan 11/12 der raming tot welk resultaat de inkomstenbelasting met 17.8 millioen heeft bijgedragen, de dividend- en tantième belasting met 3.45 millioen, de bieraccijns met ruim 4 millioen en de successierech ten met 4.6 millioen. De opcenten ten bate van het leenings- fonds hebben, na in November op ongeveei het peil van verleden jaar te zijn gebleven, in hetzelfde tijdsverloop 94.2 millioen op gebracht, of ruim 4.1 millioen minder, ter wijl er uit de o.w.-belasting, die in Novem ber een minus van 340.000 heeft gegeven, sedert het begin des jaars slechts 971.000 is ontvangen. Ia de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van den Nederlandschcn Bond van Huis- en Grondeigenaaren en Bouwonderne mers is in de vacature van algemeen voor zitter, ontstaan door het overlijden van mr. B. H. Vos, voorzien door de benoeming yai> mr. J. A de Meijer te 's-Gravenhage. Naast de behandeling van huishoudelijke zaken, werd besloten ter huldiging van de nagedachtenis van mr. B. H. Vos over te gaan tot de stichting van een fonds, ten ein de uit de rente daarvan extra propaganda te maken en zoodoende voort te arbeiden overeenkomstig den geest van den over ledene. De gemeenteraad van Den Haag heeft Donderdag besloten tot het aangaan eenei leening van 10 millioen. Bij de Eerste Kamer is ingekomen een adres van het Comité tegen Flaatselijke Keuze, vergezeld van 276.000 handteekenin- gen, in welk adres verzocht wordt het voor- stel-Rutgers tot wijziging der Drankwet niet aan te nemen. In de Journal des Débats zet de heer J. de Meester nog eens al het goede uiteen, dat de heer Benoist, die afgetreden is als gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage, ge. daan heeft ter steviging van de banden tus- schen de twee volken, in het bijzonder dooi zijn bezoeken aan de verschillende indu strieën Hij prijst den minst officieelen van de diplomaten in den Haag, evenals zijn goedmoedigheid en zoowel hartelijken als schranderen tact en herinnert aan de in tieme bijeenkomsten, waarin vereenigingen als NederlandFrankrijk den heer Benoist gehuldigd hebben bij zijn ophanden zijnd ver trek. De Vereeniging voor Handel en Industrie te Zwolle heeft aan de leden van de Twee de Kamer geschreven, dat overbrugging van den IJssel bij het Katerveer meer dan drin gend noodzakelijk is en er de aandacht op gevestigd, dat reeds bij wet van 15 Decem ber 1917 is besloten tot overbrugging, maar deze wet nog steeds op uitvoering wacht. Adr. vindt hierin aanleiding den Kamerle den te verzoeken, bij de thans in behandeling ijnde waterstaatsbegrooting den minister nog eens te wijzen op de dringende noodza kelijkheid van spoedige uitvoering van de betreffende wet. Zij vestigt er o.m. nog de aandacht op dat volgens ontvangen mededeelingen de com missie tot overbrugging van den IJssel, die reeds tal van jaren in het belang van de totstandkoming werkzaam is, over een niet onbelangrijk bedrag als bijdrage in de kosten beschikt. De Eerste Kamer heeft in haar Donderdag gehouden zitting de Tariefwet met 28 tegen 14 stemmen aangenomen. Het ging Rechts tegen Links. Op Woensdag 24 December a.s. zal het doorgaand rijtuig AmsterdamBazel niet loopen in trein D9, maar in trein 17 vol gens onderstaande dienstregeling: Amster dam C.S. v. 12.42 n.m.; Haarlem v. 1.03 n.m Leiden v. 1.35 n.m.; Den Haag H.S.M. 2.02 n.m.; Rotterdam D.P. 2.28 n.m.; Roosendaal a. 3.28 n.m.; Roosendaal v. 3.53 n.m.; Ant werpenBcrchem a. 4.22; Brussel Noord a. 5.14 u. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond Donderdagmorgen terecht de 50-jarige win kelier A. B. te Rotterdam, die door den kan tonrechter ontslagen was van alle rechts vervolging, nadat hij had terecht gestaan wegens overtreding van de wet op de ge neeskunde. De ambtenaar was van dit von nis in hooger beroep gekomen en dus diende de zaak opnieuw. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij in Mei van dit jaar aan enkele personen die bij hem in den winkel kwamen, een flesch Akker's Abdijsiroop heeft afgegeven tegen betaling, althans in den winkel Groote Markt een hoeveelheid vloeistof heeft ver kocht, welke vloeistof ongeveer 480 milligram calicylzuur bevatte. De kantonrechter had bij zijn vonnis over wogen, dat aan bekl. niet ten laste was ge legd, de Abdijsiroop als geneesmiddel ver kocht te hebben en bekl. dus niet strafbaar was. Bekl. gaf toe, in zijn winkel Akker's Ab dij: i oop te verkoopen. Hij wist niet, dat in de vloeistof calicylzuur voorkwam. Getuige L. de L. verklaarde, dat hij de flesch Abdijsiroop gekocht had, omdat hij erge keelpijn had en door hoest geplaagd werd. De winkeljuffrouw A. de V., als getuige gehoord, verklaarde flesschen Abdijsiroop verkocht te hebben. Zij heeft er bij gezegd, dat het een goed middel tegen den hoest was. Getuige dr. W. van Rijn, werd als deskun dige gehoord. Hij verklaarde, dat de Abdij siroop circa 480 milligram calicylzuur be vatte. Volgens de wet mag calicylzuur niet in deze hoeveelheid verkocht worden. Ge tuige gelooft niet, dat deze hoeveelheid ge vaarlijk voor de gezondheid is. Het kan als conserveermiddel of als geneesmiddel ver mengd worden. Als het als conserveermiddel gebruikt was in de Abdijsiroop, is een hoe veelheid van 480 milligram veel te groot, meende getuige. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, zeide dat de vervolging ingestel- was, op grond, hiervan, dat calicylzuur verp ivocht was, zonder dat de wet dit toestaat. Nu is bekl. ontslagen van rechtsvervolging om dat in de dagvaarding niet ten laste was ge legd dat bekl. de Abdijsiroop had verkocht „als geneesmiddel." Maar lijst C. van ge neesmiddelen welke niet door onbevoegden verkocht mogen worden, zegt, dat dergelijke middelen niet verkocht mogen worden „met welk doel ook." Er zijn enkele gelijksoortige gevallen voorgekomen en o.m. heeft het Hof te Leeuwarden een dergelijke zaak behan deld. Spr. meent, dat het vonnis van den kan tonrechter vernietigd moet worden en bekl. veroordeeld dient te worden tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. De verdediger mr. Dutilh zeide, dat alleen de juridische kwestie hier in geding kan ko men. De lijst C. van geneesmiddelen is in dertijd gewijzigd en slaat thans alleen op „als geneesmiddel verkochte mengsels." Spr. wijst er op, dat vroeger bijvoorbeeld ook geen kleine hoeveelheden broomkali verkocht mochten worden. Maar na de wijziging der wet kan dit wel. Als broomkali maar niet als geneesmiddel wordt verkocht. Voor hulp middel bij de fotografie kan ieder een kleine hoeveelheid broomkali koopen. De ten laste legging moet v/el degelijk in houden; verkoop als geneesmiddel. Is dit niet het geval, dan kan de verkooper niet strafbaar zijn. Bovendien is in de Abdij siroop het calicylzuur niet gemengd als ge neesmiddel, doch als conserveeringsmiddel. Spr. concludeerde dus tot ontslag van alle rechtsvervolging. Mocht de rechtbank bekl. toch schuldig achten, dan zou pleiter de recht bank toch willen verzoeken geen straf op te leggen, omdat de overtuiging zoo gering is. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 30 December a.s. VOOR DEN AMSTERDAMSCHEN POLITIERECHTER. Zoo'n dievegge. Een Duitsche werkster werkte gedurende eenige maanden een paar maal per week in een pension in de Joh. Verhulststraat. Zij zag kans allerlei artikelen als kousen, band, lijfgoed, boeken, thee, zeep tot een pot jam toe, van haar mevrouw te stelen. En toen de pensionhoudster haar verdacht en onder vroeg of zij wist, waar alle dingen, die zij miste, gebleven waren, beschuldigde zij een oude werkster die al jaren lang in het pension in betrekking was. „Vraagt u maar eens aan haar, waar die dingen zijn", zeide ze, „die vrouw gaat dage- 'ijks met pakjes naar huis". Voor den politierechter, bij wien zij zich te verantwoorden had, toonde de Duitsche vrouw zich totaal onverschillig. Waarom zij gestolen had, vroeg de rechter. Och, zij wist het eigenlijk niet. Niet uit armoede, want haar man verdiende f 80. per maand bij een scheepvaartmaatschappij en zij verdiende in haar twee werkhuizen bijna f 20 per week. De rechter veroordeelde haar overeen komstig den cisch tot twee maanden ge vangenisstraf. De juffrouw uit den bloemenwinkel. Daarna stond terecht een winkeljuffrouw uit een bloemenwinkel. Zij had de gewoonte geld in haar eigen zak te steken en niet op de cassa te noteeren. Maar haar patroon be gon argwaan te krijgen. Hij vond het vreemd, dat er steeds zooveel bloemen verkocht wer den, terwijl de inkomsten maar matig waren. Hij besloot den proef op den som te nemen Een paar kennissen vroeg hij bloesem te willen kocpen en hem op te geven, welk be drag zij besteed hadden. Zoo geschiedde Toen den 23sten September nauwlijks de zaak geopend was, verscheen een dame, die voor f 4 chrysanthemums en dahlia's kocht. Even later kwam een juffrouw die voor f 1.50 rozen meenam. Toen de patroon 's avonds de kas contro leerde, vond hij genoteerd f 3 voor de bloe men, die de dame gekocht had, terwijl de f 1.50 voor de rozen heelemaal niet geboekt wai- Hij vroeg zijn winkeljuffrouw om ophel dering. Zij erkende f 4 voor chrysanthemums en dahlia's ontvangen te hebben f f 1.50 voor rozet}. Zij had echter f 3 voor eerstgenoemde bloeiden afzonderlijk genoteerd en verzuimd de resteerende f 1 voor de dahlia's te boeken. De f 1.50 voor de rozen had ze ook vergeten, op te schrijven. Voor den politierechter hield zij dit vol. „U moet zelf maar weten welke houding u hier wilt aannemen", zei de rechter. „U heeft het recht net zooveel te zeggen als u wilt. Dat mag een beklaagde doen". De rechter vond het echter vreemd, dat waar de juffrouw vergeten had f 2.50 te no teeren er toch niet f 2.50 te veel in de kas gevonden was. De patroon had berekend dat de winkeljuffrouw in de laatste twee maanden minstens f 150 niet verantwoord had. De rechter veroordeelde het meisje tot twee maanden gevangenisstraf. De eisch van den officier van één maand gevangenisstraf vond hij voor dit ernstige feit te laag. Aan een boom zoo vol geladen. De volgende, die terechtstond, was een jeugdig fabrieksarbeider bij de chocolade firma Bensdorp en Co te Bussum. De jonge man had op een dag 44 chocoladereepen on der zijn blauwe kiel mee naar buiten willen smokkelen. De portier had hem echter aan gehouden, en hem zijn zoeten last weer af handig gemaakt. Waarom hij het gedaan had, vroeg de rechter. Om onder elkaar op te eten. Metselaars die buiten aan 't werk waren, hadden hem gevraagd een stukje chocolade te gaan halen. Nou en toen was hij het gaan doen. Er wordt ontzettend veel gestolen door het personeel van de fabriek, verklaarde de be- drijfschef. Hij had eerst gedacht dat dé jonge arbeiders door de metselaars, die buiten werk ten, gedwongen werden, chocolade te gaan stalen en met slaag bedreigd werden als zij het niet deden. Dit was echter niet juist ge bleken. Deze jongeman had uit eigen be weging de reepen gestolen. De officier van justitie meende, dat deze beklaagde gedacht had aan de woorden „aan een boom zoo volgeladen, mist men één, twee pruimen niet". Met het oog op zijn jeugdigen leeftijd vroeg hij een week gevangenisstraf. De politierechter vond één maand ge vangenisstraf nog niet zwaar voor dit mis drijf. Hij veroordeelde hem dan ook tot deze straf. „En", zeide de politierechter tot den be- drijfschef, „maakt u onder uw jpersoneel bekend, dat als er nog eens iemand van hen voor een dergelijk feit hier moet komen, ik hemfheel streng zal straffen." Hij had er spijt van. Daarna stond terecht een karrevoerder uit Bussum, die zand gestolen had van een boer uit Huizen. Hij en zijn knecht hadden meermalen de kar volgeladen met gezeefd zand, dat op het erf van den boer lag. De karrevoerder zeicle dat hij erin geloopen was. Hij wist niet dat het zand van den boer was. De officier vroeg f 25 boete. De karrevoerder betoogde nog eens zijn onschuld. „Sta toch niet zoo te draaien", zeide poli tierechter. „U kunt op die manier nog ge vangenisstraf krijgen. Zeg liever, dat u er spijt van hebt." Waarop de karrevoerder begon te huilen en snikkend zijn spijt betuigde. De man kreeg toen f 25 boete. GENèVE, 18 Dec. Heden is de zeven tiende handteekening onder het protocol voor de vreedzame beslechting van inter nationale geschillen geplaatst door den Finschen gezant te Parijs, Enckell, Finland, geeft in een begeleidende nota zijn ziens wijze over enkele artikelen van het pro tocol te kennen. LONDEN, 18 Dec. De politieke medewer ker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat het Britsche kabinet de kwestie van de ontruiming van de Keulsche zone heeft be handeld. De Britsche regeering is van mee ning, dat de ontruiming moet geschieden overeenkomstig de bepalingen van het vre desverdrag. Zij zal daarom het rapport van de Intergeallieerde Militaire Controle-com missie afwachten, om als basis te dienen voor het eventueel besluit tot ontruiming van de Keulsche zone. De politieke mede werker van de „Daily Telegraph" weet ver der te melden, dat de Britsche regeering van meening is, dat geen andere overwegin gen moeten gelden bij de beslissing over de ontruiming van het bezette gebied. Curzon voegde er aan toe, dat de Brit sche regeering niet in het minste den wensch koestert om de bezetting te be stendigen, daar zij beseft dat, hoe eer deze eindigt, hoe beter het voor Europa zou zijn. Naar het W B. meldt heeft de rijksdag- fractie van de B. Volkspartij met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin de onmiddellijke vorming van een tot regeeren bekwaam ministerie voor dringend noodzakelijk wordt verklaard, daar elke vertraging de belangen van het Duitsche volk schaadt. In verband met een en ander acht de fractie de vorming van een burgerlijke meerderheidsregeering de eenige oplossing, welke regeering door haar gesteund zal worden. BERLIJN, 18 Dec. De kwestie van de kabinetsvorming is ook vandaag nog geen stap verder gekomen; integendeel, de situa tie heeft zich nog verscherpt. Want thans heeft ook de Beiersche Volkspartij onom wonden verklaard voor de vorming van een burgerlijke meerderheidsregeering te zijn. Vanmorgen vroeg ontvina de rijkspresident den rijkskanselier dr. Marx, teneinde met hem den parlementairen toestand te bespre ken. In het verloop van dit onderhoud verklaarde Marx zich bereid, er eens met de partijleiders over te praten, hoe er een coalitie tot stand zou kunnen worden ge bracht. Met nadruk zij erop gewezen, dat rijkspresident Ebert niet aan dr. Marx de opdracht heeft gegeven een kabinet te vor men. Marx wilde alleen voorbereidende maatregelen treffen, teneinde door onder handelingen met de partijleiders vast te stellen, welke mogelijkheden er voor de vorming van een parlementaire regeerings- vorm voorhanden zijn. Intusschen kon vanavond reeds gemeld worden, dat ook deze poging van den Rijks kanselier mislukt is. De Duitsche Volkspar tij, de Beiersche Volkspartij en de Econo mische Partij hebben hem medegedeeld, dat zij alleen bereid zijn deel te nemen aan een rechtsche regeering, terwijl daarentegen de democraten en het centrum op hun stuk blijven staan en pertinent weigeren in een rechtsch kabinet zitting te nemen. Hermann Muller verklaarde den rijkskanselier na mens de sociaal-democraten, dat deze al leen bereid waren deel te nemen aan de zoogenaamde groote coalitie. Het schijnt echter, dat ze eventueel ook wel bereid zijn, om een kabinet, dat steunt op de oude coalitie van democraten, cen trum en Duitsche Volkspartij, mits het de zelfde binnen- en buitenlandsche politiek voert als het kabinet-Marx, te ondersteu nen. De rijkskanselier zal morgen den rijks- president rapport uitbrengen over zijn be- moeiingen Wat dan verder gebeuren zal, dient men af te wachten. BERLIJN, 18 Dec. De sociaal-democrati sche rijksdagiractie heeft heden het volgen de besluit genomen: De soc.-dem fractie is van meening, dat om reden van buiten- en binnenlandscnc politiek een regeering van het burgerblok verhinderd moet worden. Zij ziet met het oog op de houding der Duitsche Volkspartij in het vormen van een Weimarsche coalitie de gegeven oplossing. Deze coalitie die gewoonlijk als „Wirth- coalitie" wordt aangeduid, bestond uit Centrum, democraten en soc -democraten. De soc.-dem fractie besluit verder aan spraak te maken op de benoeming van een rijksdagpresident en als zoodanig de afge vaardigde Loebe voor te stellen. Dinsdag hebben de deskundigen in het proces-Haarmann hun rapporten uitgebracht. „Medizinalrat" dr. Brandt heeft Haar- mann reeds herhaaldelijk onder handen ge had. Hij concludeerde, dat H. wel erfelijk belast maar niet volkomen ontoerekenbaat moet worden geacht Dr. Schultzc herinnert eraan, hoe H. op de onderofficiersschool, na een lange marsen bij groote hitte, neergevallen was en teeke nen van geestesstoornis vertoonde. Na een diepen slaap was hij echter weer hersteld. In 1895 werd hii ontslagen, en als «scnezen verklaard van epileptische toevallen. Fe Hildesheim werd ongeneeslijke zwakzinnig heid geconstateerd. Hij is sindsdien nog m verschillende zenuwinrichtingen geweest, waaruit hij steeds is weggeloopen. Volgens dezen deskundige heeft II. zijn daden niet gepleegd in een toestand van onbewustheid. Hij wees vervolgens op Haarmann's hou ding tijdens het proces, waarbij deze den ge. heelen toestand zeer nauwkeurig heeft be- heerscht. Zijn herinneringsvermogen is uit stekend en hij heeft uitgesproken tooneel- spelerstalenten. Zijn intellect staat echtct niet zeer hoog- Hij leest wel kranten, maai alleen om de doodsadverter ties, die hem bijzonder interesseeren. Zijn heele streven is gericht op de bevrediging van zijn lusten Hij heeft zelfs verlangd, dat op zijn grafieën groot gedenktecken zal worden opgericht, met het opschrift: „Hier rust de massa moordenaar Haarmann." Een derde deskundige bleek van oordeel, dat men hier niet te doen heeft met ee» geesteszieke. Zooals men weet, heeft het O. M. de dood straf geëischt. LONDEN, 18 Dec. Bij het debat in hel Lagerhuis over de voorkeursrechten ter be scherming van de industrie deed de oppo sitie uitkomen, dat de voorstellen van den premier neerkwamen op een verandering Ja het fiscale stelsel en dat Baldwin's mede. deelingen gelijk stonden met de aankondi ging van de invoering van een algemeen ta rief. Namens de liberalen verklaarde Run- ciman, dat er geen enkele industrie bestaat, die niet, onder de voorgenomen wet, pro tectie zou kunnen eischcn. De liberalen wij zen erop, dat de premier zich op de gladde helling bevindt, die naar protectie voert. De „Manchester Guardin" constateert, dat Baldwin's politiek tot een grootere mate van protectie leidt dan hij tijdens de er kende protectie-campagne hij de verkiezin gen van verleden jaar wilde invoeren, en dat hij het beginsel der rijksvoorkeur niet alleen tot de voedingsmiddelen, maar ook tot gefabriceerde artikelen uitbreidt. LONDEN, 18 Dec. Heden kwam het la het Lagerhuis nogmaals tot een debat over den brief van Zinowjew. Het liberale lid Kenworthy stelde de vraag of de regec- ringscommissie, die een onderzoek naar de autenliciteit van den brief heeft ingesteld, den Britschen communist Mac Manus, die den brief mede zou hebben onderteekend, heeft gehoord. Minister Chamberlain antwoordde, dat hij niets had toe te voegen aan zijn verkla ring van Maandag j.l. Kenworthy drong op nadere inlichtingen aan, doch de minister herhaalde dat hij reeds alles had gezegd wat hij met het oog op het algemeen belang kon inededeelen en verzocht het Huis niet langer aan te dringen. De socialistische leider Clynes vroeg ver volgens waarom niet MacManus ter verant woording werd geroepen, indien het waar is, dat deze den brief mede heeft ondertee kend en indien de echtheid van den brief volkomen vast staat. Chamberlain ant woordde hierop: „Dat is mijn zaak niet. Ik heb mij hoegenaamd niet uitgelaten over da kwestie of MacManus deze onderteekening al of niet zelf heeft gezet. De regeering is overtuigd van de authenticiteit van den brief, meer kan ik niet zeggen Clynes vroeg daarop; „Kan het publiek thans niet de bewijzen krijgen, nadat bet zijn oordeel reeds heeft uitgesproken zon der bewijzen?", doch de minister antwoord de: „Neen, het is absoluut onmogelijk de bewijzen te publiceeren; de leider der op positie, MacDonald, kan dit bevestigen." Kenworthy wegerde met deze verklarin gen genoegen te nemen en deed een beroep op den speaker Daarna verklaarde Chamberlain nogmaals, dat het strijdig zou zijn met het algemeen belang inlichtingen te geven op grond der getuigenverklarin gen, die door de commissie van onderzoek werden ontvangen en hij voegde hier aan toe, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor deze weigering op zich nam. De speaker antwoordde vervolgens aan Kenworthy: „Zoodra het algemeen be lang in het spel is valt er niets aan te doen. De leden kunnen de ministers niet dwingen hun vragen te beantwoorden." Een der leden vroeg nog of het MacManus zou vrij staan mede te deelen of de commis sie van onderzoek hem al of niet heeft on dervraagd, waarop minister Chamberlain ant woordde: „Het is mij volkomen onverschil lig of MacManus mededeelingen doet of niet, maar ik heb verder niets te zeggen." LONDEN, 18 Dec. Baldwin heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt dat zijn mededeeling in het Lagerhuis betreffende de instructies aan den Attorney General, niet bedoelde te zeggen, dat het Labour- kabinet haar grondwettelijke bevoegdheden te buiten is gegaan bij de behandeling van het geval Campbell. MacDonald heeft met deze verklaring ge noegen genomen en daarom afgezien van zijn voornemen om deze quaestie nogmaals in het Lagerhuis ter sprake tè brengen. LONDEN, 18 Dec. Uit Johannesburg wordt gemeld dat een lift met 31 personen in een goudmijn te Randfontein naar omlaag is gestort, waarbij alle zich daarin bevin dende arbeiders, o.w. een blanke werden ge dood. MANILLA, 18 Dec. Er zijn 24 personen tijdens een hevige aardbeving in het distric* Surigao op het eiland Mindanao gedood. „De Rsb." bericht, dat ingevolge nader overleg, gepleegd met de Bczuinigingscom- missie, de 4de afdeeeling van de Directio van den Landbouw zal worden opgeheven. De chef van deze afdeeiing zal worden overgeplaatst naar de 2de afdeeiing, terwijl het in het voornemen ligt, ingaande 1 April a.s. de betrekking van ambtenaar van dc Directie van den Landbouw op te heffen. Uit Volendam zijn Woensdag 15.000 een deneieren naar Duitsohland verzonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8