5 Dit miner bestaat nit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Leekepreeken. f3000- f50- f40- Zaterdag December 1924 47ste Jaargang No. 15922 Het consulaat te Tanger. ..agenda Agenda De Indische begrooting. De begrooting van Koloniën aangenomen. 21 December 22 December De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenïgingen zijn geopend: VOOR PATER STAAL. Voor de Hongaarsche studenten. De Anthonv van Leeuwenhoek- film. Vroege groe; Ontslag gevraagd. Hoogvlieger-vereeniging „De Hoog vlieger". Biljarten. De Middenstandsraad voor Haarlem en omliggende gemeenten. MUZIEK. Wie kent Haarlem? J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANT EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Noord-Hollands Noorderkwartier. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426. 2741 «p 1748 Postrekening No 5970. Cdvertentiëo 35 cents per regit Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ot. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abont é's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsv jorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on X "7fin geschiktheid tot werken; T OU. bij een ongeva: met X dCn doodehiken afloop. T XuU.' bij verlies van een and, X een voet of een oog; bij veriies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm; bij verlies v *n een andere ving cr 69. KUNSTENAARSBEDEELING. Heyermans is ontegenzeggelijk een onzer beste dramaturgen geweest. Men kan dit toegeven, ook al is men het met inhoud en strekking van verschillende zijner stukken niet eens, en het oordeel valt te gemakke lijker, daar wij in het verleden én in het heden, zoo weinig oorspronkelijke tooneel- dichters hebben aan te wijzen, wier talen ten boven het middelmatige uitgaan, 't Is dan ook alleszins begrijpelijk, dat de tragi sche dood van dezen Nederlandschen kun stenaar een algemeene belangstelling heeft verwekt. Dat een man met zulk een vrucht baar kunstenaarsverleden in groote schul den moest sterven en voor zijn vrouw en kinderen een fonds bij elkaar moet worden gebedeld, dat is iets, wat de massa pakt. En opnieuw is de klacht gerezen: waarom doen wij, Nederlanders, officieel niet meer voor de beoefenaars der kunst? Overal is geld voor; alles wordt met ons belastinggeld gesteund en gesubsidieerd, behalve de kunst en de kunstenaars. „Wij hebben geld voor de psychopaten, maar waarom dan ook niet voor de psychocraten?" lazen wij dezer da gen in een artikel" over dit onderwerp. Of, huiselijk gesproken: de gekken houden wij in het leven en de genieën laten wij verhon geren. 't Is niet moeilijk van zulke sophismen er een tiental onder elkaar te schrijven. Even min is het bezwaarlijk uit de historie en zelfs uit de geschiedenis van bet nog levend geslacht boeken vol te schrijven met ont roerende en ergerniswekkende verhalen over kunstenaars, die hun heele leven gebrek le den, of wel over talenten, die niet tot ont plooiing konden komen, bij gebrek aan geld, hetwelk hun de noodzakelijke, vrijheid van beweging bad moeten verzekeren. En dan moge men wijzen op Da Costa's Ode aan het Genie, waarin deze dichter den kunstenaars toezingt: Geen verdrukking houdt u tegen, Bergen mogen op u wegen, Gij ontworstelt hun gewicht; En uw hoofd reikt lot de transen, Schitterend in het wederglanzen Van het ongeschapen licht.... Ja wel, zegt men dan, dat is_ alles heel mooi. Maar een kunstenaar heeft genoeg aan den strijd met zich zelf; genoeg aan de wor steling van zijn geest met de uiterlijke mid- •ilen, waardoor hij zijn gevoel en verbeel ding aan anderen wil openbaren, dan dat hij ook nog de zorg voor eigen onderhoud, laat staan voor die van anderen er nog bij kan nemen. In die levensbeslommeringen gaat zijn kunst noodzakelijk ten goede. En wie zóó redeneeren staan dadelijk klaar met den eisch, dat de Staat jonge kun stenaars zal steunen en ouderen zal helpen om zich van den alledaagschen strijd om het bestaan te bevrijden, ten einde zich geheel en onverdeeld te kunnen wijden aan hun ide alen. Maar in Nederland is eenmaal het ver maledijde woord gesproken: „kunst is geen regeeringszaak", dus zullen de Nederland- sche artistgp wel altijd blijven verhonge ren. Je hebt het weer gezien aan Heyer mans: na zijn dood betuigen de heeren in den Haag hun belangstelling. Deze soort klagers behooren gewoonlijk tot de sympathieke menschen met gevoelige harten en zij hebben bij hun klachten de massa op hun hand. Immers, het schelden op den Staat is een vrij ongevaarlijke be zigheid; de Staat, dat is een wezen dat niet terugbijt, wanneer het gebeten, niet terug slaat, wanneer het gestompt wordt. Behal ve dan, dat wij tegenwoordig in den Minister van Kunsten en Wetenschappen een Staals- vertegenwoordiger hebben, die, in afwijking van al zijn voorgangers, het op ^ijn fatsoen trekt, wanneer er geklaagd wordt over het gebrek aan Overheidssteun voor de kunste naars en, wanneer hij kon, zeker volle han den uit de Staatskist zou grijpen ten bate der Muzenzonen. Maar, o noodlot, die eer ste Staatsvertegenwoordiger met een hart in zijn linkerborst, treedt juist op in een tijd perk, dat aan de officieele geldlade een vervaarlijke Cerberus de wacht houdt. Maar alle gekheid ter zijde, laten wij deze gewichtige zaak eens eerlijk bekijken. Dat, Nederland heeft uitgemunt in bescher ming en aanmoediging van kunst en kun stenaars, zouden wij niet gaarne beweren. In veel mogen wij boven andere volken uit blinken, in dit opzicht zeker niet! Maar heeft ook hier weer niet ieder volk dt. regeering welke het verdient? Zijn wij een volk van kunstenaars? Neen! Wanneer wij gaan roe men op o..ze groote mannen, dan moeten wij namen noemen van zeehelden, van ont dekkingsreizigers, van financiers en kooplie den, van medici, scheikundigen en juristen. Maar kunstgenieën, welke, als bergtoppen boven het menschdcjm uitsteken, hebben wij geen andere dan schilders en een enkelen dichter en bouwmeester. En d'e schilderkunst heeft steeds de offi cieele zoowel als de officieuse belangstelling van volk en regeering gehad, niet veel min der dan in andere landen, getuige onze na tionale academie en mindere instituten, on ze musea en kunstverzamelingen Maar 'n kunstlievend en kunstscheppend volk leeft niet in deze lage landen, vandaar, dat de geringe officieele bemoeienis met de kunst wel verklaarbaar is. Maar, durven wij verder vragen, is die bescherming van hooger hand ook wel een noodzakelijke levensvoorwaarde voor de kunst? Zijn er geen duizenden voorbeelden aan te wijzen, dat de kunst kan bloeien zonder regeeringssteun en aanmoe- diging? Is, om een enkel voorbeeld te noe men, de prachtige Vlaamsche letterkunde niet ondanks het gebrek aan officieele hulp en juist uit den strijd tegen onderdrukking van hooger hand ontstaan? Ziedaar een ele ment, dat vaak vergeten wordt. Men vergeet te dikwijls, dat het echte kunstenaarschap een roeping is en dat de grootste van God begenadigde artisten, juist in den feilen le vensstrijd hun hoogste triumfen hebben ge vierd. Het harde leven hield hen in contact met de werkelijkheid; was de aanleiding, dat zij zich bleven mengen onder het volk en zich niet opsl^fen in ateliers of studeerka mers. Zij gaven de beste, de levende kunst. Voor hoe menig kunstenaar is jiet salon van een rijken Maecenas of het hof van een kunstzinnig vorst een gelegenheid geworden om de groote levensproblemen vaarwel te zeggen en zich te uiten in kunst, die wij wel om fijnheid engeslepenheid bewonderen, maar die veel dieper en zeker veel vrucht baarder zou zijn geweest, wanneer de weelde geen invloed zou hebben gehad op de kun- stenaarsziel. Want dit wordt maar al te vaak vergeten, dat talent en een edel karakter niet steeds samen gaan. Voor zeer veel kun stenaars is het noodig, dat zij zich leeren stalen in den levensstrijd, dat zij meeleven het groote leven der minder begenadigde stervelingen, willen wij echte, waardevolle, sociale kunst en geen salonproducten krij gen. Of wij dan bescherming van kunst- en kunstenaars verkeerd achten? Neen, inte gendeel! Maar men stelle het niet voor, als of daarmee de kunst staat of valt. Want die steun aan de kunstenaars vooral minder van de kunst in het algemeen heeft, bij veel goeds, ook zijn schaduwzijden. Te ge makkelijk ontstaat er een officieele kunst, wat de dood is voor de echte kunst; te ge makkelijk verliezen de kunstenaars hun on afhankelijkheid, of wel, w >rden mindere ta lenten bedeeld, terwijl groote misdeeld wor den. Het werkelijke genie immers, grijpt meestal jaren vooruit en is zijn tijdgenooten, dus ook de kunstbedeelers, die zijn waarde moeten schatten, heel vaak mijlen vooruit. Het beste middel om de kunst en de kun stenaars te beschermen voor de Overheid, zoowel als voor alle waarachtige kunstmin naars, is niet zoozeer gelegen in het ver strekken van geld aan artisten, maar in het wekken van belangstelling voor goede kunst onder het volk. Toen wij gisteren een me morie lazen van den Minister van Onderwijs die tevens Minister van de Kunst is, eii zagen, hoe Zijn Excellentie van plan is om het Middelbaar Onderwijs in het leerplan meer vrijheid te geven, zoodat het geslacht, hetwelk straks den toon gaat aangeven, zich ftieer naar eigén aard en aanleg kan ontwik kelen, toen zeiden wij tot ons zelf: ziedaar de beste bescherming van kunst eri bescha ving! Laat een geslacht opgroeien met smaak en gevoel voor wat schoon en edel is, dat liever een gulden uitgeeft voor een mooi boek, dan voor een half pond bonbons; dat naar een schouwburg of een concertzaal gaat alleen dan, wanneer het weet daar kunst te vinden en niet om sênsatie op te doen, of wel om te pronken met mooie kleeren of om te kunnen meepraten over een griezelig modesnufje van den dag. Wanneer wij een kunstzinnig geslacht opkweeken, zullen de kunstenaars vanzelf waardeering, ook finan- tieel vinden en deze zal hun veel liever zijn dan de Staatsbedeeling onder een mooien naam! HOMO SAPIENS. De heer Gerth van Wijk komt in aanmerking Naar het Corr. Bur. verneemt, komt voor de betrekking van consul-generaal der Ne derlanden te Tanger zeer ernstig in aanmer king de heer F. Gerth van Wijk, consul der Nederlanden te Zürich, thans werkzaam aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Stadsschouwburg Matinee. B'JE® j Aangenomen met 57 tegen 23 stemmen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag bij den aanvang der vergadering de Indische begroo ting aangenomen met 57 tegen 23 stemmen. Tegen stemde de linkerzijde, behalve de le den van den Vrijheids bond en de beide Plattelanders Het salaris van den gouverneur van Curasao. De Tweede Kamer heeft Vrijdag bij den t aanvang der middagvergadering in een ge- j mengde stemming het amendement-Boon op de begrooting van Hoofdstuk II der Staats- l begrooting (Koloniën), waarbit voorgesteld i werd hel tractement van den gouverneur I van Curapao te handhaven op 27.000, j terwijl daarvoor op de begrooting 32.000 was uitgetrokken, aangenomen met 43 tegen 38 stemmen Voor stemde de linkerzijde behalve Me), v. Dorp en de heeren Weitkamp, C.-H., van Vuuren, R. K., Schouten A.-R prof. Vis- scher, A.-R Rutgers van Rozenburg, C.-H., de Wilde, A.-R., Bakker, C.-H., v. d. Heu vel, A.-R., en de Mont.é Verloren, A.-R. De begrooting van Koloniën werd daarna aangenomen met zitten en opstaan. Tegen waren de sociaal-democraten en de commu nisten. Gertrud Leistikow Sociëteit f,St Bavo' Maria-Vereeniging 8 uur Cursus Logica 8 uur a Cappella Koor „Ons Genoegen" 8 uur Bestuur Bloemisten 8 uur Ziekenfonds 8 uur. St. Agnes-Patronaat KI. Houtweg 12 Vertooning van Leeuwenhoek-film en van de Malaria-film half 8 uur. Brongebouw Auto-show Kimman van 105 en van 710 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89J4 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1, van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arfce'dsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Allv werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur bi halve Zaterdag avond Tel 1671 R K Leeszaal en uitle^ntpbliotheeti - fansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12 van 2—5 en van 7-10 uur he- halve des MaandagsocHtends' ën op Zon en Feestdagen - Uitlenen van boeken Sf. Martfeavcreeniging -Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzi'n vooi .Hollandsche neis- jes, die hier geen tehuis hebber Tel. 1671 R. KL Revolkmgsbureau Gebouw üint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en vrijdag, avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraa» Aanvrager, ?n> versterkende middelen voor arme zieken der E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van t —2 Bisschoppelijk Museum. f Dagelijks, uitge komen Zaterdag Zon. en Feestdagen, toe gankelijk Parochiale Bibliotheek (Kléve'rparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond 1. Nieuwe Groenmarkt 22 Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49. Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 —9; Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60. Woensdags half 8 tot 9 uur De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met 23 Nov. waar genomen door de Fa lb A Klinkhamer, Koninginneweg 69 en de fa. Begeman en Sneltjes, Jansstraat 27. Op 24 en 25 Dec. tot 8 uur 's avonds; ha. C. G. Loomeijer en Zn. Barteljorisstraal U en de Park-Apotheek. Van 8 uur 's avonds, le Kerstdag t/ffl 20 Dec.: Van Rijn's Apotheek, P. Th. A. Rijn, Kleine Houtweg 15 en fa. C. G Loo- meyer en Zn., Zijlweg 88. Vorige opgaaf 529.71 Van J. M. te L.isse 2-50 Van N. N. als Kerstgeschenk voor Pater Staal 2 50 Op hoop van zegen in het Huis gezin van H. M. J N. N. voor Zalig Kerstfeest 2.5b De afd. Haarlem en Omstreken van de Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst geeft op Maandag 22 De cember a.s., des avonds te half 8, een ver tooning van de Antony van Leeuwenhoek- film, in bet gebouw van de vroegere fami liebioscoop, Kleine Houtweg 12. Als merkwaard'gheid maakt „Kweekers blad" melding van het feit, dat zoo hier ei. daar de Narcissen al boven den grond uit komen. Het „Kweekersblad" schrijft: De heer J. Roes, te Heemstede, heeft ont slag gevraagd als lid van de Commissie v«r>. Toezicht op de Rijks-Bloembollenschool en. als lid van het Bestuur van den Proeftuin, te Lisse, zulks naar aanleiding van het negee- ren van het door de Regeering gevraagde advies van bovenvermelde Commissie inzake de inkrimping van het aantal leerkrachten aan voornoemde school. De heer W. van der Laan heeft om die zelfde reden reeds twee maanden geleden zijn ontslag als lid van die Commissie L ge vraagd en verkregen. Deze vereeniging zal a.s. Zondag 21 Dec en Kerstvlucht houden op korten afstand. Als kas-prifzen zijn gesteld vleesch (rol laden!, welke door ieder lid of dona'eut 'al worden bemachtigd. Alsnog werden -1 b—prijzen.' waaronder zeer fraaie, beschik baar gesteld, Deze, onze eerste Kerstvlucht mag, gezien de gestelde prijzen, geslaagd heeten. Dinsdagavond speelde een combinatie van de Kastanjeboom van Heemstede te Lisse, tegen het eerste vijftal uit het café van den heer Duivenvoorden. Daar de zwakste spelers van de Kastanje, boom het eerst spelen, ziet het er donker voor hen uit. In de 3 partijen is de stand 300178 voor Lisse. Die voorsprong dankt Lisse aan haar goede spel, want no. 3 en 4 maken de 100 caramboles in 11 en 16 beur- ten. No. 2 van de Kastanjeboom laat echter zijn tegenstanders in 11 beurten op 26 staau, terwijl no. 1 dit nog verbetert door in 3 beurten, met een eindserie van 97 met 100- 20 te winnen. De voorloopige stand is thans. Lisse: 20, 26, 100, 100, 100, totaal 346. Kastanjeboom: 100, 100, 29. 80, 69, totaai 378. De returnmatch heeft a.s. Dinsdag plaats in café de Kastanjeboom te Heemstede, DE STAKING IN HE'x VÏSSCHERIJ- BEDRIJF. Een felle strijd te wachten. Het conflict in het risscherijbedrijf heeft zich gisteren zeer verscherpt. Zooals we gemeld hebben, heeft een aantal kleine ree- derijen de looDeischen ingewilligd, zoodat de schepen van deze reederijen konden blij ven varen Dit aantal schepen bedroeg nu 25. Gisteren nu is door directies van ijsfa brieken, kolenhandelaars en directies der stores een vergadering gehouden, waarin besloten is aan de schepen van genoemde reederijen geen ijs, kolen en andere be- noodigdhedên meer te leveren. Van werknemerszijde vernemen we, dat de IJmuider Federatie alles in 't werk zal stellen, om dit besluit geen effect te doen hebben. Men heeft dadelijk maatrege len getroffen, om genoemde schepen van ijs, kolen en victualiën te voorzien. Alles wijst dus op een feilen strijd en van eenige toenadering is geen sprake. Een groot aantél .neringdoenden alhier heeft besloten om de gezinnen der staken de zeelieden zoo lang mogelijk van voedsel te voorzien De IJmuider Federatie betaalt heden de eerste steunuitkeering en wel 8 voor ge huwden. plus 50 cent voor ieder kind en f 6 voor ongehuwden Dinsdagavond belegt de Federatie een groote openbare vergadering, waarin als sprekers zullen ontreden de heeren E. Bou- man en H Sneevliet. Men verzoekt ons te willen waarschu wen tegen personen, die op lijsten steun voor de stakers verzamelen en daartoe niet gerecht'gd ziin (Vervolg). Aan het .jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. M. v Tetering, ontleenen we, dat een kort overzicht van de stichting werd gegeven en er aan werd herinnerd, dat reeds een week daarna de middenstandsactic be gon. 30 October 1S23 ving de Middenstands- raad voor goed zijn werkzaamheden aan. Verschillende feiten werden dan in het verslag opgesomd, waardoor de Midden standsraad zich moeite gegeven had, o.m. de actie legen het huurkoopsysteem, het particulier handeldrijven, de autobuskwes tie, de optieffing der verplichte winkelslui ting, de opheffing der zakelijke belasting op het bedrijf, de verkiezing, der K^mer van Koophandel bij enkele candidaatslelling, de actie tegen de vliegende winkels, het plaat sen van orders op politiekleeding, het ver- keersvraagstuk, enz. In vele gevallen werd succes behaald Breedvoerig herinnerde dan het verslag aan de autobuskwestie in het begin van dit jaar en wees op den gehouden cursus- en filmavond. In enthousiaste woorden riep het verslag verder de herinneringen terug aan de Ha- mit, welke zoo'n buitengewoon succes heeft gehad. Van het gemeentebestuur ontving blijken» het verslag, de Middenstandsraad bericht, dat het vooralsnog geen voldoende aanlei ding vond, voor de invoering van zooge naamde algemeene legitimatiekaarten, naar het Belgisch systeem, de noodige stappen te do er- Het mooie verslag besloot als volgt: Thans vooruitl! Met lust en met kracht het 2e vereenl- gingsjaar ingegaanl Laat de onderscheidene Middenst. Ver- eenigingen alle mogelijke propaganda voe ren, laten zij in onderlingen, heiligen en ede len naijver pogen haar ledentallen uit te breiden Hei* terrein, dat nog bewerkt en ontgonnen moet worden, is nog onoverzien baar groot. Beteekenisvol is de georganiseerde Mid denstand in onze stad. Grooter evenwel, he- laas, is de ONgeorganiseërde. Voor elke vereeniging is er dus werk te over en de som der resultaten van haar propaganda komt het algemeen Midden- standsbelang ten goede, dat culmineert in onzen Middenstandsraad, die slechts het ge heel beeft te overschouwen en niet in de details heeft af te dalen. Een aanwas van leden in de bij ons aan gesloten vereenigingen, dat doet den Mid denstandsraad bloeien, dat doet hem toe- nemen in gezag, in autoriteit, in krachts- praestatie ten bate van bet algemeen Mia- denstandsbelang. En aan het slot van dit le Jaarverslag zij een woord van warmen dank. van oprechte hulde gebracht aan onzen weldra heengaan- den voorzitter, den heer C ten Boom, die door zijn bezadigdheid, zijn kennis, zijn sym pathiek optreden een goed kapitem is ge weest op de commandobrug van ons Mid denstandsvaartuig een goed kapitein, dien wij zeer noode zien heengaan Van de ingekomen stukken vermelden wi). Een schrijven van den Raad van Arbeid, waarin gewezen werd op het feit, dat de na leving, zoowel van de Invaliditeitswet als van de Ongevallenwet 1921 hier te Haarlem te wenschen overlaat en de overtuiging wera uitgesproken, dat aandrang of waarschuwing door den Raad bij vele leden het gewenschtb gevolg zal hebben. Dit schrijven werd gerenvoyeerd naar het bestuur Van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer was gevraagd in deze vergadering de vraag te stellen op welke wijze de Middenstands raad behulpzaam kan zijn bij het slagen van de plannen, die bestaan, om ter gelegenheid van de Internationale Bloemententoonstel ling ook den Middenstand een werkzaam aandeel te doen nemen. Ds voorzitter, Jhr. Molhrus verklaarde zich bereid persoonlijk in een vergadering van den Raad de denkbeelden zijner Ver eeniging uiteen te zetten. De vergadering besloot dat ter bespre king dezer zaken Jhr Mollens zou worden uitgenoodigd op de a.s Januari-vergade- ring. Van B en W. was bericht ingekomen, dat het college met belangstelling kennis had genomen van de ontwikkelde gedachte tot invoering van een legitimatiekaart, doch dat het college vooralsnog geen voldoende aanleiding vindt om tot invoering de noo dige stappen te doen. Nadat de heer Mr. T. A M A. van Löben Seis, een der drie Rechtkundige adviseurs, ter vergadering komend, door den voorzit ter hartelijk welkom geheeten was, vingen de besprekingen aan over de statuten, welke geruimen tijd duurden en waarbij mr. van Löben Seis herhaaldelijk den juridischen tekst en vorm verklaarde Ten slotte werden de concept-statuten op enkele geringe wijzigingen na in haar geheei goedgekeurd en mr. van Löben Seis ontving den hartelijken dank der vergadering. De secretaris-penningmeester doet hierna rekening en verantwoording over het le boekjaar Het goed saldo der vereeniging, bedra gend 329,67, staat op de rekening van den Middenstandsraad bij de Haarlemsche Bank. Te vorderen is nog een bedrag van 5, ter wijl de Raad nog over inventaris beschikt. De penningmeesters der drie vereenigingen, de heeren H. Franken, J. H D. van Hems, bergen en H. J. L. Klein Schiphorst werden aangewezen boeken en bescheiden te con troleeren Deze commissie, bij monde van den heer H Franken, rapporteerde de akkoordbe- vinding, waarop de secretaris-penningmees ter werd gedechargeerd. Volle sympathie uitsprekend met de groot- sche plannen van Bloembollencultuur ten aanzien van hare groote Internationale Bloemententoonstelling, besloot de vergade ring mei algemeene stemmen eene gouden eere-medaille hat hoofdbestuur van Bloem bollencultuur aan te bieden. De vergadering vereenigde zich voorts met het bestuursvoorstel een schrijven te richten aan het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur bepleitend 't hand haven van den zetel der vereeniging binnen Haarlem. Het concept-schrijven werd goed gekeurd Ook besloot de Middenstandsraad, op voorstel der Handelsvereeniging ten aan- zien van den zetel der Maatschappij van Nijverheid zich te wenden tot het hoofdbe- stuur dier maatschappij. In zake de actie tegen de z.g. beunhazerij werd besloten een concept-schrijven te rich ten aan den Algemeenen Middenstandsraad, de Middenstandsbonden, de Patroons- en Werkgeversorganisaties, waarin wordt ge vraagd om een algemeene, nationale actie te gaan ontwikkelen tegen het steeds meet voortwoekerend kwaad, als noodlottigen uit was der Arbeidswet, werd goedgekeurd. Nu het R. K. Middenstandsgebouw op 31 December voorgoed gesloten wordt, zullen de vergaderingen van den Middenstands raad elders moeten gehouden worden. De vergadering droeg de plaatsbepaling op aan het bestuur. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat de R. K Middenstandsvereeniging, moeilijkheden gehad hebbend, zich daarvan hersteld heeft en bracht hulde aan het .be stuur dier zustervereeniging voor haar on vermoeid werken Na een uitvoerige bespreking besloot de Middenstandsraad, dat hij tot zijn leedwezen geen steun kon verleenen aan het Adres van de Haarlemsche Winkeliers-Vereeniging aan den Gemeenteraad, i. z. gedeeltelijke Ont heffing der verordening op de Winkelslui- Bij de rondvraag bepleitte de heer G. Al ders ten bate der Klein-Industrie vooral, dar eenige verandering in de speruren zou wor den aangebracht bij de electr. stroomleve. ring. Medegedeeld werd, dat gegronde hoop bestaat, dat binnenkort wijziging in de hier- omtrent bestaande tarieven zullen worden aangebracht. Overdracht van het praesidium. Daan de opvolger van den heer C. ten Boom ai» voorzitter van den Middenstandsraad, n*t. de heer F. H. Smit wegens zeer treurige familieomstandigheden afwezig was, werd besloten, dat de overdracht van het praesi dium in de a.s. vergadering van Januari zou plaats hebben. Met de gebruikelijke plichtplegingen wera de vergadering gesloten. Liederenavond Mevrouw M. Maks- VerschuurHendrik Andreessen. De liederen van Hugo Wolf werden inge leid door een dei allerbeste liederen van Schubert. In dit heerlijke „Ganymed" (ook door V/olf getoonzet maar m.i. met minder geluk dan door Schubert) had de zangeres Mevrouw Maks-Verschuur, nadat zij zich aan den invloed eener merkbare indispo sitie had ontworsteld, gelegenheid om ba" sterke muzikaliteit ook in een toondicht van zuiver lyrisch karakter naar voren te brengen; de voorafgaande Schubert-hede- ren leden alle, het een meer, het ander minder, aan de onwilligheid van het stem orgaan, waarvan ook de intonatie zoowel als de adcmtechniek den merkbaren invloed ondergingen Eerst in Ganymed herkreeg zij de volledige beschikking over hare stern- middelen al herhaalde zich dan in de eer ste Woif-liederen aan 't eind het minder gelukkig intoneeren. Toch hoe heerlijk was overigens dat sterke lied „Mignon", hoe verrukkelijk „Auf der Wanderung". Daar heeft Mevr. Maks Verschuur doorvoeld, hoe Wolf s mu ziek zich aan het hartebloed der poëzie heeft volgezogen. Altijd weer komt mi; bij dit gedicht van Mörike in de gedachten fPaul Muller, de voorzitter der BerÜjnsche Hugo Wolf-vereeniging beschrijft het) hoe V/olf eerst de gedichten voorlas met zijn sterk Grazer dialect, maar zóó met de ziel doorvoeld dat alleen onnoozele menschen er oni hadden kunnen lachen Dan keerde hij zich naar zijn hoorders en zei hun „1st das Gedicht nicht zum heulen schon? Daarna begon hij te zingen. Hij had noch stem, noch zangkunst, en toch is het niet te zeggen, welk een indruk het lied op ons maakte Hoe geheel anders zou een Schu bert deze slotregelen hebben opgevat: „O Muse, du hast mein Herz berührt Mit einem Liebeshauch." Van nu af had de zangeres haar stem- middelen zóó onder beheer, dat zij deze naar ei£en wil in dienst kon stellen vJ*fp haar warme muzikaliteit, en „Elfenlied meer nog het prachtige „Der neue Amadis waren de bewijzen Het eigenliik karakter der muzikale kunst komt bii Mevr. Maks-Verschuur ech ter volledig "it. zoo de zangeres in drama tische bewogenheid zich kan «leven Dan ook is de stem geheel riewillig. en doet verassende dingen, uit zuiver-vokaal oognuut. Van de he;-3e Moussarg-kv-Vede- -en 'Hocek, der FM-therri namen wü «fe-ke «nd-1-klren mee en hoe de nianist znn be- lang-üke klaviernarfü in den waren zin des worvrds beheersrMe, mogen wii niet verzui men, te re1"vee«-en. Heel den avond trou wens was Andriessen zeer gelukkig in het uitbeelden ziïner doorgaans hoogst belang rijke partij Van opmerkelijke affiniteiten tot de te vertolken muziek getuigde naast Wolf in de eerste plaats de muziek van de meest opmerkelijke figuur der Spaansche Met belangstelling schrijft een abonné, heb ik kennis genomen van de mededee ling in de N. H Crt. dat binnen enkele dagen een Jaarboekje zal verschijnen voor Katholiek Haarlem Dat is een prachtig werk van de K S A. En noodig? Ik hoor dat er in het boekje bijna vierhonderd ver eenigingen en instellingen zijn, waarvan in het boekje iets verteld wordt. Wie kent Roomsch Haarlem? En het antwoord mag wel luiden tot aan de verschijning van het boekje: niemand. Maar naast de R.K vereenigingen zijn er nog zoo tal van andere instellingen, waar over men nu en dan wel eens wat weten wil. Wanneer komt er weer eens een alge meen Jaarboekje van Haarlem, mijnheer de Redacteur? Het laatste dateert van 1920 1921 en mist dus alle waarde. En toch zullen vele Haarlemmers het gemis van zoo'n boekje herhaaldelijk voelen. Herhaal delijk heeft men den naam noodig van een of ander bestuurslid edher vereeniging of wil men het doel vjn een instelling weten en bijna niemand blijkt dan dien naam of het doel der instelling te kennen. Met recht mag hier gevraagd worden: wie kent Haarlem? En het antwoord luidt: nie mand, zoolang er geen goed jaarboekje van Haarlem bestaat. Barometerstand 9 uur v.m.: 779. Vooruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 20 December Hoogste barometerstand 778.0 m.M., te Frankfort. Laagste barometerstand 740.4 m.M., te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 December: Zwakke tot matigen zuidelijke tot zuid westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. school. Manuel de Falla. Als ik 't wel heb, hoorde ik van Hendr. Andriessen ook reeds de „4 Pièces espagnoles" In die meening word ik gesterkt door deze cyclus Spaan sche volksliederen die naast de hoogst ka rakteristieke uitbeelding door Mevr. Maks- Verschuur een soepele en fluide weergave vonden aan het klavier Met een drietal Franckiaansch aandoen de liederen van Lazzari op teksten van den dichter-schilder-toonzetter Tristan Klingsor eindigde deze hoogst-interessante liederen- avond, waarover ik, vooral ten opzichte van De Falla, gaarne in bijzonderheden zou treden, zoo de plaatsruimte mij dit ver oorloofde. G. J. K. In de Donderdag te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap „Noord-Hol lands Noorderkwartier" werd o.m. besproken het voorstel tot aankoop van het perceel jvennemei straatweg 13 voor de som van j 60.U00. De veranueringen, üie aan het ge- oouw aangebracht moeten woraen laanoou- wen van woonvertrekken voor aen con cierge, een branuvrij arcmel en een kantoor- U kaai, bet plaatsen m aen tuin van een ga rage, net aanmengen van een centrale ver warming in net geoouw enz.J woraen ge- raama op J zouua, zooaat net nieuwe «je- meeneranusnuis zal kosten X j bo.LluU. Over art voorstel wera tangen tiju ge- praat, over ner algemeen was men net eens, nat een punneh iicuaam ais net noogueem- raaascnap een rutin geoouw tot zijn uescuik- <v,ug moet neuoen. rre spreKers voeraen voornamelijk aet «voora over ae protestactie, uie aoor eenige mgetauaen was opgezet en ate in een aaies etzocnieu net geoouw met aan te aoopen egens ae Uooge nosien aan uen aankoop veroonuen, terwip geWNezen wera op de al gemeen noouige oczuimgmg. oaar het bestaan van ent aures het Dag. oesiuur siecnts omcieus oekend was en net aar es met ter verguaermg was ingezonden, kon het met orucieei een punt van oespre- aing uitmatten, v erscnittenae nootdingetanaea neten zich eenter uit over de protestactie zelt. ten slotte werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. De DogiOoung ovet ivzj tot een bedrag aan ontvangsten van j l/rZó.dzO, uitgaven j l.aöt.4iü, onvoorzien j jo.^lü lae op- orengst aer belastingen wordt geraamd op i r.ooö.tOUJ wera z. n. s. vastgesteld. lot commissie van onaerzuett voor aet imzieu aer rekening i4zn weruen benoemd tte heeten A. nes vjz., K. Kooa en J. J. vjroot en tot praats vei vangers de heeren rv. Breebaart, J. B. Witken en J. van-Meer- veld. In hel hoofdbestuur van de Neaerland- sche vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf werd herkozen de heer H. Fran ken, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1