I Verkoudheid Rheumatiek Influenza of Griep Luxor-Theater. Forsche maatregel. TUSSCHEN DEN TREIN GERAAKT Wonderlijk goed afgeloopen. Het 3de klasse Biljartkampioenschap van Nederland. Baden. N. Z. H. Tramwegpersoneel. Duiven Tentoonstelling. inschrijving voor den pienstpliclit. Giften. Ned. R.-K. Bond van Technici. Nieuwe bestrating. TWEEDE KERSTDAG ONTHOUDINGSDAG. R.-K. Kring. Practische zakagenda. Het 121/2-jarlg bestaan der Kennel Fauna. Haarlemsche Handelsvereeniging. Naar een Alg. R.-K. Propaganda- club. Ongeluk. De zetel van Bloembollencultuur. De Teyler Erfenis-kwestie. KERK EN SCHOOL. Regeling voorbereidend Hooger en Algemeen vormend Middelbaar Onderwijs. INGEZONDEN. U MOET ER EENS AAN DENKEN nu 't naar do KERSTTIJD gaat, dat gij vooral Uw KERSTBROOD van FRANKEN komen laat. Want weer is FRANKEN'S KERSTBROOD het FIJNST op dit gebied, en is 't slechts FRANKEN'S KERSTBROOD dat VOORKEUR weer geniet. SPORT EN SPEL. H. F. C.Haarlem. H. F. C.Oud Internationals. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ZANDVOORT. VELSEN. ZWANENBURG. Nieuwe zaak. HAARLEMMERMEER. ORDE ËN ARBEIDT" Ingezoaiden mededeelingen a 60 cents per regel. Zoodra U door het koude,, gure of natte weder de eerste verschijnselen waarneemt van wacht dan niet verder af, maar neem direct Togal, het middel waarvan de onschadelijkheid en genezing ge garandeerd is. Talloozen voor kwamen door tijdig gebruik een ernstig lijden. Bij alle Apothe kers en Drogisten f0.£0 en f 2.— RFCHTS^AKRN. De diefstal bij „De edele Baars". LAATSTE NIEUWS. De opstand der Anjera's Raisoeli leeft nog! Bankroof. De Ver. St. en Japan. De opstand in Albanië. Er waren maar weinig menschen in de zaal van het Luxor-Theater, toen daar gis teravond voor de eerste maal de film Wie gelied ging dus waren -»êr velen die ongelijk nanoen. Want werkelijk, wie hier is weggebleven had ongelijk. Of het dan zoo'n buitengewone film was? Och, buitengewoon misschien niet, ais men daaronder verstaat een film met een buitengewone mise-en-scène, met een massa figuratie van duizenden personen, met een overdaad van schil terende natuurtafreelcm Maar wél buitengewoon, voor die houdt van dramatische elfecten. Want dramatisch is Wiegelied in de hoog ste mate. Een man en een vrouw, jong getrouwd, het uitjubelend van geluk, zien dat geluïi verstoord door een huisvriend, die den vriend zijn vrouw wil ontstelen. De vrouw verzet zich; op het geluid van -de worsteling komt de man aansnellen, een gevecht ont staat en hij doodt den vriend uit zelfverde diging. Politie-agenten komen aansnellen en de stervende zegt hun, dat zijn vriend en diens vrouw hem vermoord hebben om zijn geld. Gevolg: gevangenneming en veroordeeling; de man tot den strop, de vrouw tot 20 jaar. Dat veroordeelen gaat wel heel erg gemak kelijk en de beide beklaagden, die toch wer kelijk onschuldig zijn, verdedigen zich voor den rechter absoluut niet, maar die veroor deeling was nu eenmaal noodig om de rest van het verhaal te kunnen schrijven en dus, fiat maar. In de gevangenis wordt de vrouw eer» dochtertje geboren, dat tot haar derde jaar bij de moeder, schitterend vertolkt door Jane Novak, mag blijven, maar dan weg moet en als kind wordt aangenomen door den directeur der gevangenis, dezelfde die haar vader en moeder indertijd als rechter ver oordeelde. Zeventien jaar lang ziet de ongelukkige moeder haar kind niet, dan wordt zij uit de gevangenis ontslagen en komt te weten waar haar dochter zich bevindt. Zij wil haar terug zien, maar hoorend* hoe zij juist dien avona ten huwelijk gevraagd is en beseffend het geluk van h^ar kind in den weg te zullen staan, als zij zich aan haar als haar moeder bekend maakt, zwijgt zij en sluipt weg. Ten slotte echter komt toch alles weer goed te recht en gaat zij inwonen bij haar dochter, waar zij later misschien weer hetzelfde wie gelied zal hooren zingen, dat zij in de ge vangenis voor'haar dochter zong. Men ziet, dramatische stof genoeg en daarvan is een dankbaar gebruik gemaakt en we kunnen ons voorstellen dat er men- menschen zijn, voor wie twee zakdoeken op den avond dat zij deze film gaan zien, niet te veel zijn. Het bijprogramma geelt heel mooie natuur opnamen op IJsland en in Sevïlla, het Luxor- Nieuws en een twee-bedrijvige klucht, Lach gas, die zooals gewoonlijk van de aller- dwaasste situaties aan elkaar hangt. Gisterenavond half 6 uur is een vracht auto op het Spaarne tegenover het Haar- lemmcrboutpark onder Schalkwijk (gemeente Haarlemmerliede) in brand geraakt. De kap van den auto verbrandde. Door den auto in het Spaarne te rijden is het vuur gebluscht. Gisterenavond wilde de 70-jarige J. P. S. wonende te Heemstede uit den trein, die om 5.36 te Haarlem aankomt en nog niet geheel stil stond, stappen. Hij kwam te val len en geraakte tusschen het perron e'n den trein in. Door toegeschoten publiek werd hij uit zijn benarde positie verlost. Een toevallig aanwezig zijnd lid van de E. H. B. O. verleende de eerste hulp. Het bleek dat de oude man slechts een paai schaafwonden aan zijn linkerbeen had be komen en een wondje aan zijn voorhoofd, terwijl zijn pantalon erg gehavend was. Hij was echter zoo geschrokken, dat hi) per auto naar zijn woning gebracht moest worden Wonder boven wonder is dit onge luk goed afgeloopen. Op Donderdag 25, Vrijdag 26, Zaterdag 27 en Zondag 28 December 1924, telkens des namiddags 2 uur en 's avonds 8 uur, wordt in de Biljartzaal der sociëteit „Vereeniging' aan den Zijlweg No. 131, een wedstrijd ge houden om het 3de klasse kampioenschap van Nederland. Aan dezen wedstrijd wordt deelgenomen door de heeren: S. van Bever; A. v. Frank; S. Groen; v. Kappel; C. Keyser. J. Kleere- kooper; Ph. Smidt en R. H. Wolthekker. A de afgeloopen week werden in het douchebadhuis aan den Schotersingel 1017 baden genomen; in dat aan het Leidscheplsin 865 en in dat aan het Hofdijuplein 512. D^rer da^en deel'1 en w: mede, dat door de Directie der N. Z. H. T. M. aan ae ge huwde ambtenaren was medegedeeld, ciat hun op den laatsten loonuitbetalingsdag van dit jaar een week extra loon zou worden uitgekeerd. Wij vertelden toen reeds, dat de ongehuwde ambtenaren en het overige bc- cmttcnpersóneel docr deze bekendmaking onaangenaam was getro'fen Deze onaange name stemming neemt gaandeweg toe en wordt zelfs ontevredenheid, daar nog niets r.aders bekend is geworden. Naar wij vernemen, zal deze kwestie na der besproken worden voor de leden van de afdeeling ,,St. Augustinus afdeeling van den Ned. R.-K Bond van Spocr- en Tram wegpersoneel „St. Raphaelop hare tevens te houden propngandavergadering van 26 December a.s. Op deze vergadering worden dan alle Kath. Tram mannen met hunne vicuwen verwacht. Heden, Zaterdag, en Zondag houdt de Haarlemsche Sierduiven club en de Postdui ven sociëteit H. C. C. een tentoonstelling in gebouw „Dreelrirht" on de Dr^e' rihier. Ruim 600 stuks duiven zijn door de bekende liefhebbers uit Haar.en» en omstreken ten toongesteld. Zeer fraaie exemplaren zijn aan wezig, zoowel wat sier- ais postduiven be treft. Een bezoek is zeer zeker dc moeite waard. I-. het blad van Maandag kemen wij op de bekroningen terug. De tentoonstelling bestaat uit twee gedeel ten, n.l. een posduiven- en een sierduiven- collectie. Van de eerste soort zijn ruim 250 stuks vertegenwoordigd, verdeeld in ver schillende klassen. Hiervan noemen we o.a. de schocnheidsklassen (onbcvlogen) voor oude en jonge duiven, verder de 300530 K M. klasse; de 500 K.M. en hoogcr klasse en de daksklasse tot 1051 K.M. Wat dc sierduiven betreft. Er zijn ongeveer 400 inschrijvingen, hoofdzakelijk uit Haarlem en Omstreken. Hiervan zijn een dertigtal Holandsehe Kroppers en ruim een zeilde .aantal Engel- sche dwergkroppers. Ten slotte is er een fraaie collectie Oos- tersché meeuwen ondergebracht. De prijzen bestaan uit bekers medailles en verder veel geldprijzen De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven perso nen, die geboren zijn in 1906. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Maandag 5 Ja nuari 1925, voor hem, wier namen aanvan gen met een der letters A, B of C.; Dins dag 6 Januari; D. E F. of G; Woensdag#7 Januari: H I. J of K.; Donderdag 8 Janu ari; L. M N. O of P.; Vrijdag 9 Januari. Q. R. S. of T. en Zaterdag 10 Januari: U. V. W. X IJ of Z., telkens van des voor- middags 9 tot des middags 12 uur. Voor de „Stille Armen" bij den penning meester ingekomen van N. N. 10 Voor 't Kerstfeest der Stille Armen 1. Op Dinsdag 23 Dec. a.s. houdt de afd. Haarlem van bovengenoemden bond een ontwikkelingsavond in de sociëteit „St. Ba- vo" aan de Smedestraat 's avonds 8 uur precies. Onderwerp: „Rome" (met licht beelden). Spreker Weleerw heer Kapelaan Wennen Alle R.K. Technici met hunne da mes cn introducé's worden uitgenoodigd dezen leerrijken avond mede te maken. Van gemeentewege is men bezig met het aanbrengen van een nieuwe bestratin| in het Wilhelminapark, Dit werk was dan ook hoog noodig, daar de bestrating daar alles te wenschen overliet en vol kuilen en ga ten zat. Men vraagt ons of Vrijdag, 26 December, onthoudingsdag is. Wij kunnen daarop ant woorden, dat Tweede Kersdag, dat valt op a.s. Vrijdag onthoudingsdag is. Immers het is geen Zondag. In de gisteravond gehouden vergadering van den R.-K. Kring werd met meerderheid van stemmen als bestuurslid herkozen, de heer J. Beyk. Een kascommissie werd samengesteld, die de boeken van den penningmeester zou na zien. Medegedeeld werd, dat, als de restauratie \an de Kringzalea gereed is, bij wijze van proef een derde societeitsavond zal worden ingevoerd en wel de Vrijdagavond. In de volgende vergadering zal het be stuur met voorstellen komen tot herziening van het ballotagestelsel. De kienavond, welke a.s. Maandag zou gehouden worden kan niet doorgaan en is tot nader datum uitgesteld, Van de Stoomvaart Maatschappij „Rotter- damsche Lloyd" on.vingen wij ter bespreking een handige zakagenda voor het jaar 1925. Dit boekje lijkt ons alleszins practisch voor den handelsman, daar er vooreerst alle lijndiensten van de Rotterdamsche Lloyd in staan, alsmede de agentschappen van deze Maatschappij, zoowel van binnen- als bui tenland. Neemt men nog hierbij de posttarie- ven, de -lender van 1925, dan is o.i. de handigheid van deze zakagenda voldoende gedemonstreerd. Aan hetgeen wij gisteren reeds mededeel den omtrent het 12 -jarig bestaan dsr Kennel „Fauna", kunnen wij nog toevoegen, dat een commissie gelukwenschen kwam aanbieden en verklaarde dat het in de be doeling ligt als geschenk een transportrijtuig aan te bieden. Daar evenwel de noodige financiën voor het aanbieden van een der gelijk geschenk nog niet aanwezig zijn, wil men daarmede nog eenlge weken wachten en is de aanbieding van dit cadeau bepaald op Zaterdag 3 Jan. a.s. De Haarlemsche Handelsvereeniging houdt voor leden en introducé's op Dinsdag 23 December a.s., des avonds precies 8 uur, in de achterzaal van Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, alhier, een lezing, te geven door den heer C. Loeff, over: „Stands, Vak- en Credietorganisatie één belang". Wij ontvingen nog het volgende schrijven: Hooggeachte* heer Hoofdredacteur. Ge zult stellig niet anders verwachten, dan dat ook de R. K. Kring sympathiseert met de pogingen, om een Alg. R. K. Prop. Club te stichten. Om alle onzekerheid weg te nemen, wil ik namens ons bestuur even bevestigen, dat op ons volkomen kan wor den gerekend. Met de beste wenschen, namens het be stuur, H. N. SMIT. secretaris. Aan belangstellenden zij meegedeeld, dat in het begin der volgende week nadere mededeelingen omtrent de plannen tot op richting van een Alg. R. K. Propagandaclub zullen worden gedaan. DIERENBESCHERMING. In aansluiting aan een advertentie elders in dit blad wordt hier medegedeeld, dat met ingang van 1925 zwervend aangetrof fen dieren weer evenals vroeger in de ken nel Fauna van den heer Y Klaasen, Park laan 119, tel. 2292, op kosten van de Ver- eenigmg tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken zullen wor den opgenomen en dat de regeling, volgens welke zwervende dieren op kosten van ge noemde Vereeniging in den kennel Haerlem van den heer H A. V. van den Eynde, Terspijtweg, werden opgenomen, is verval len. Tevens wordt bekend gemaakt, dat voor taan streng zal worden toegezien, dat al leen echte zwervers worden opgenomen. Wie, om zich op gemakkelijke wijze van zijn eigen dier te ontdoen, dit aan den ken nel afgeeft onder voorgeven dat het een zwerver is, stelt zich aan ernstige onaan genaamheden bloot Vrijdagmiddag circa kwart over 12 werd op de tangp Heerenvest een jongetje, G. ten B. geheeten, door een auto aangere den. Het kind bekwam een blessuur aan de knie. Leden van „Snelverband" waren spoedig ter plaatse om het voorloopig ver band aan te leggen, waarna het jongetje naar buis kon worden vervoerd Door het Bestuur van den Middenstands- raad van Haarlem en omliggende gemeen ten is aan het Hoofdbestuur der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur een schrijven gericht, waarin wordt aangedron gen, dat de Vereeniging Bloembollencultuur haar z,etel te Haarlem zal gevestigd hou den. Verder wordt in dit schrijven o.m den raad gegeven, dat de Vereeniging zich niet moet laten beïnfluenceeren door een ver lokkend aanbod, daar de practische en ccmmercieele belangen van veel meer waarde zijn. Voor den Hoogen Raad zijn Vrijdag de pleidooien gehouden in de bekende proce dure tegen de directeuren van de nalaten schap van P. Teyler van der Hulst, waarin in eerste instantie is gepleit voor de recht bank te Haarlem en vervolgens voor het ge rechtshof te Amsterdam. Tot de reeks cas- satiemiddclen, welke zijn voorgesteld, be hoor o.a. schending van art. 1934, 1953 en 1959 B. W., omdat het gerechtshof te Am sterdam in de derde rechtsoverweging van zijn 7 Maart gewezen arrest ten onrechte de ingestelde vordering tot rekening en ver antwoording op den enkelen grond van een saldo heeft beschouwd als een heredidatls petitio en heeft beslist: „dat de beslissing dat de vordering op grond van verjaring niet ontvankelijk is. op zich zelve juist is en in stand moet blijven" en dientengevolge het vonnis der rechtbank te Haarlem van 6 De cember 1921 heeft bekrachtigd. Voor eischers in cassatie trad op mr. Wierix en voor de Teyler-Stichting jhr. mr W. M. de Brauw. Mr, Wienx betoogde, dat in het onder havige geval van verjaring geen sprake is, omdat z.i. het tijdperk daarvoor pas is aan gevangen in 1920 en niet in 1778 bij het totstandkomen van de stichting en dat ei schers dan ook zeer zeker het recht, heb ben tot het vragen van rekening en verant woording. Jhr. mr. De Brauw achtte het arrest vol komen juist gewezen.. Conclusie procureur-generaal 2 Jan a.s. dat hoefde niet en geld kosten, dat was ook niet noodig. Ter gelegenheid van hun lus trum zouden ze Katholiek Haarlem dat spel laten zien. 'n Volle zaal moesten ze natuur lijk hebben, maar die hadden ze al, als zij hun groen-rood shirt verwisselden voor 'n tooneelpakje. Ook nu zouden ze hun energie weer ontplooien en laten zien, dat ze niet alleen leefden voor den bal, maar graag mee streden voor Katholieke idealen. Zoo zit de zaak. En 't wordt geapprecieerd! Reeds vroegen vooraanstaande Katholieken bij D.S.S.-le- den invitaties aan voor 30 Dec Mijnheer de Redacteur, namens het be stuur van „Door Samerspel Sterk" har telijk dank. v. H. Ingediend is een nota van wijziging op het ontwerp tot regeling van het voorbereidend ITooger en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs. Van de voorgestelde wijzigingen noemen we 'de volgende: De vermeerderde vrijheid voor het onder wijs, welke het herziene ontwerp biedt, komt vooral tot uitdruking in de regeling tot vaststelling van het leerplan, waardoor aan de onderscheidene scholen een grootere zelfstandigheid wordt toegekend en de mo gelijkheid tot het nemen van proeven op onderwijskundig gebied wordt vergemakke lijkt. Een principieele wijziging is voorts de overbrenging van de hoogere burgerscholen met vijf-jarigen cursus en de hoogere bur gerscholen voor meisjes met zes-jarigen cursus van het middelbaar naar het voorbe reidend hooger onderwijs, waartoe zoowel de inspectie van het Middelbaar Onderwijs als de Onderwijsraad hebben geadviseerd. Voorts is de gelegenheid te baat genomen om de bepalingen inzake de bijdragen der z.g. „buitengemeenten" te vereenvoudigen en fe herzien in dier voege, dat een billijker vcrdeeling der lasten wordt verkregen. Ten einde eene spoedige behandeling in de hand*te werken, werd uit het ontwerp geschrapt datgene, wat ernstigen tegenstand zou kunnen uitlokken. Zoo werden o.m. de voorstellen tot instelling van het B-lyceum en van eene akte voor de paedagogiek te ruggenomen. Het schijnt aanbeveling te verdienen aan de besturen van de bijzondere scholen over te laten of zij hunne inrichtingen al dan niet voor de practische opleiding wenschen open te stellen. Aangezien in sommige kringen het be paalde verlangen bestaat, reeds in den on derbouw van het Lyceum onderwijs in Latijn te geven, is uitdrukkelijk vermeld, dat een van de moderne vreemde talen in den on derbouw door Latijn mag worden vervangen. „TE, LATENS DEïTAS." „Créons le théatre des Saints." Henri Ghéon. f Mijnheer de Redacteur Reeds bevatten uw kolommen eenlge be- SLOTEN, 17 Dec. 1924. Geachte Redactie! Er worden mij vragen gesteld in het ingc. zonden stuk van 16 Dec. j.l Maar ik acht dit niet den rechten weg om dergelijke punten te behandelen. Nu het mij hierdoor is bekend geworden wie schrijver is, wil ik den geachten heer S. beloven het voorstel, n.l. het teruggeven van contributie aan vertrekkende leden, een punt te doen worden op de agenda dei eerstvolgende vergadering en hoop dan den heer S. vriendschappelijk te overtuigen. Verder sluit ik langs dezen weg de discus sies en dank ik den beer S. voor zijn goede raadgeving. Mijn oprechten dank voor de verleende plaatsruimte G SCHRAMA, Het elftal van H. F. C. heeft de volgende wijziging ondergaan: Yentink speelt niet mede en wordt ver vangen door Steenhouwer. Cohen speelt dan rechts-buiten, terwijl Steenhouwer dan de plaats van Cohen inneemt. De definitieve samenstelling van het elf tal der oud-internationalen is thans: Mac Neil, T. Kessler, L. Bosschart, M. Houtkooper, D. Lotsy, Kamperdijk, Welker, J. Bulder, B. Kessler, J. Thomee, M. Francken 19 DECEMBER EERSTE KOERS I LATER KOERS BERLIJN g 0 58 90 PARIJS 13.35 BRUSSEL 12 32 WEF.NEN 0.35 LONDEN 11 653/4 STOCKHOLM 66 70 KOPENHAGEN. 43 70 CHR1ST1AN1A 37 45 BAZEL g i s 47 92 NEW-YORK 2 473/4 ROME 10 60 Gemeentelijke ijsbaan. Zoo men weet, besloot de raad onzer gemeente in *zijn -NIEUWJAARSRECEPTIE. De- Commissaris der Koningin en mevr Roëll zullen ten hunnen huize N Gracht te Haarlem op Woensdag 7 Januari 1925 ten vergadering van 16 December een terrein in het plan „Noord" geschikt te maken tot ijs baan. Naar wij vernemen is hiermede reeds een aanvang gemaakt door een twintigtal werkloozcn in werkverschaffing met afgra ving te doen beginnen, zoodat de gemeente binnen afzienbaren tijd over een ijsbaan, welke een 1000 M2 groot wordt, zal be schikken, Gemeenteraad (vervolg.) (Vervolg van Pag. 2, Tweede blad). De VOORZITTER zegt, dat, waar hij niet voo» ht geheele college van B. en W. kan antwoorden, daar geen overleg is gepleegd, veel opmerkingen onbeantwoord zullen moeten blijven. Daaruit blijkt tevens, dat de gang van zaken hier niet is, zooals be hoort De begrooting is niet in afd telingen on o derzochl en nu ziet men de gevolgen ervan. richten over de uitvoering op 30 Dec. van Spr. hoopt, dat men nog eens grondig zal on Wil Janse's mysteriespel „Te latens Deltas." j derzo' kcn, welke wijze van werking in deze En, waar werd medegedeeld, dat die avond beste is. stond onder auspicia van de R.-K Voetbal-Wat een opmerking betreft van den heer vereeniging D.S.S., vingen wij uitingen op Groeneveld omtrent de vele muziekver- van blijde verwonding, werd ons gevraagd: i gunningen, antwoordt spr., dat hij veel ver- „Hoe durven jullie dat aan?" gunningen gaf omdat hij de onrechtvaardig- Zeker, mijnheer de Redacteur, het zal nog voelde, die gelegen was in de positie wel nimmer gebeurd zijn, dat 'n voetbalclub V#P sommige café-houders. Er wordt cch- een van onze Roomsche jonge dichters in de str®ng toezicht gehouden, gelegenheid stelde zijn spel ten tooneele tc brengen. Mag ik hier D S.S vrienden en Haarlem's katholieken even in 't kort verklaren, hoe D.S.S. daartoe kwam? 't Zal wel algemeen bekend zijn, dat D.S.S. dit jaar het le lustrum viert en dat in vijf jaren 'n clubje van elf schooljongens plus een bal is uitgegroeid tot 'n stevig gefundeerde sportvereeniging. Tot versterking van hun kas, tot het aan- werven van Donatrices en Donateurs, tot 't dacht van B. en W en men voet de noodza- propageeren van de R.-K Sportbeweging, kelijkheid om hierin te voorzien, gaven de D S S. ers telken iare 'n feest- j Ook spr. is er in het college van B. en W. avond, wisten zij dooi hun energie en en- op' tegen, om de winst der bedrijven in de de raad de schuld is van de toestand van het nijverheidsonderwijs, wil spr opmerken, at er te weinig belangstelling voor dit on derwijs is. De heer GROENEVELD repliceert, waar na nog de her BOSMAN het woord voert. Hierna worden de algemeene bechouwin- gen gesloten. Dan wordt vastgesteld de begrooting van het Scbaal-armbestuur. Naar aanleiding van de begrooting van het R. K. Burg. Armbestuur vraagt de heer TEN BROEKE eenige inlichtingen omtrent de eindcijfers van dit armbestuur in verge lijking met de eindcijfers van. het Schaal- armbestuur. Ook vraagt spr. naar de samenwerking tusschen R. K. Burg. Armbestuur en de R K. Parochiale Armbesturen. De heer SCHUITEMAKER wil ook na- mens zijn fractie de volledige goedkeuring aan de begrooting van het R. K. Armbestuur hechten. De begrooting van het R. K. Burgerlijk Armbestuur wordt aangenomen. Aangenomen wordt de begroeting van de commissie van toezicht op het Lager On derwijs, van de Gezondheidscommissie, van het Grondbedrijf. Dan wordt de vergadering geschorst tot half twee. (Ongecorrigeerd.) Het Wegenplan. Het dorpje Zwanen burg, dat twee jaren geleden zoo prachtig is opgeknapt, zal nu weer worden afgewerkt. Zijn eerst de Wilhelminalaan, Lindemaan. Kerkhoflaan en Kastanjelaan met de Frieda- laan in orde gebracht, na nieuwjaar zal begon nen worden met enkele andere, wegen als Domineeslaan, Beukenlaan, Dennenlaan en Wilgenlaan. college werd de diefstal geconstateerd en bij een vluchtige berekening werd het ver moeden geuit, dat 328 was verdwenen. De verdenking viel op een 29-jarigen varens- gezel, die naar België was uitgeweken. Na Korten tijd keerde hij na^r Nederland terug, werd gearresteerd en bekende zijn misdrijf. Hij zeide echter slechts 142 te hebben mee genomen. Donderdag werd de zaak voor de vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam be handeld. De penningmeester van het vischcollege „de Edele Baars", als getuige gehoord, kwam met nieuwe gegevens omtrent den stand van de kas op het oogenblik van den diefstal. Veertien dagen tevoren was de kas gecontroleerd. Volgens het nieuwe lijstje, dat door secretaris en penningmeester was opgemaakt, werd 243.37 vermist. Bekl. hield echter vol, slechts ƒ142 te hebben meegenomen. Vergist u u niet 'n honderdje vroeg de president. Dat zou ik niet denken, antwoordde beklaagde. Een gedeelte van het vermiste werd ge vormd door het spaargeld van de vrouwen van de leden van het cöllege, alsook door de kas van het jeugdcollege. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. van Heynsbergen, vorderde een jaar gevangenisstraf, mede in aanmerking ne mende de groote ontstemming, die zich geuit had tegenover den bewaarder van het kistje, toen de diefstal werd ontdekt. Spr. achtte ook een verzwarende omstandig heid, dat spaargeld verdwenen is, waardoor die spaarders ernstig werden gedupeerd. De verdediger mr. Koldewijn, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, daar bekl. in grooten nood tot het misdrijf kwam. Verschillende goede getuigschriften zijn te zijner beschikking. Deze zijn thans in onderzoek om een rapport over bekl. uit te l'J* li ^en.gen,' P.oor moeilijkheden met zijn fami- Omtrent het politiecorps antwoordt spr., dat de toestand hiervan beter wordt.. Wat de schriftelijke vragen beterft, spr. ziet deze viagen met zoo moeilijk in als de heer Langendijk. Spr. ziel het slechte resul. taat hiervan niet in. Men kan echter ge makkelijk een wethouder persoonlijk in lichtingen vragen. Weth. LANDEWEERT antwoordt, dat in derdaad de kwestie van het Ulo-onderwijs te Wijkeroog Urgent is De zaak heeft de aan- 9 uu* een avondreceptie geven. Mevrouw thousiasrne stampvolle zaler te krijgen; hon- gemeentekas te storten. Zijn standpunt derden kwamen er lachen om hun grappige hieromtrent is uitgedrukt in de memorie van tooneelstukjes luisteren nanr hun vroolijke toelichting van de fnancieele commissie, aan muziek Want energie en geestdrift zijn er bij fe bcgrooting toegevoegd, de jeugdige D.S.S'ers in ruime mate aan- Eenige andere opmerkingen zullen bij dc wezig. En dat niet alleen in hun voorhoede- desbetreffende posten worden behandeld, spel, in hun half-linies en bij hun doelverde- Tenslotte bespreekt spr. nog even het digirig tusschen de krijtlijnen. Wel neen! Ad- i voorbereidend onderwijs. De gemeente doet uit de Gierstraat heeft thans op den hoek 1 viseur en Bestuur hebben altijd dien voetbal- reeds veel voor dit onderwijs. Wil men meer 1 i r\ l rt_i J_ U11 i i j t a1 J—.11_1 f* 1 t Roëll zal voorts te beginnen met 6 Jan. weer eiken Dinsdagmiddag bezoek afwach ten. Door de fa. Harmse de Geer, de bekende winkel in koloniale waren, en anderszins, van de Ged. Oude Gracht en de Franken- straat een nieuwe zaak geopend als filiaal ven zijn reeds bestaande bovengenoemde zaak. De winkel is op een uitstekenden stand gelegen cn zeer fraai en helder inge richt. Niet minder dan 4 étalages zijn aan wezig, waarin cp een smaakvolle wijze de artikelen zijn tentoongesteld. Kleine lampjes zorgen voor een verspreide verlichting, terwijl groote heldere lampen vopr een flinke algeheele bestraling zijn aangebracht. Een groot voordeel van deze zaak is, dat er een flinke ruimte is opengehouden voor de cliëtèle, wat vooral voor koopers met zakken eieren en andere teere waren in den hrnd een groot voordeel is - De (irma de Geer geeft als attractie ge- onderste boven loopen was fijn werk, maar durende de openingsdagen aan ieder koo- lers voorgehouden; „Je sport en je spel, doen, dan zullen de financieele houdt er van, werk er voor, maarstelt moeten spreken. ze nooit bovenaan." Dat doen ze dan ook niet. Zoo hadden ze gehoord van „Te, latens Deltas." Gaarne voldeed do heer Janse aan een uil- noodiging van het Bestuur om in zijn ver gadering eens te komen praten over dat bezwaren De heer VISSER repliceert. Spr. Is ook voor de behandeling van de begrootirSB in afdee'ingcn Dit zal de besprekinen Inkor ten. Spr. meent, dat ook de bevolking» te IJmuiden absoluut het recht heeft het voorbereidend onderwijs. De bestendige instelling van een 4cbool- per voor 2.een flinke bus leverpastei en nog enkele andere nuttige, en aardige ge schenken cadeau, wat voorzeker een aar dige reclame is. Nog zij vermeld dat er bij de opening een schat van bloemen den winkel sierde. stuk We waren diep onder den indruk van arts is ook zeer zeker gewenscht. het schoone in de fragmenten, die wc toen De heer NTJSSEN wil aan de algemeene hoorden voordragen: onze adviseur en de bechouwingen niet delnemen. Hij wil er ech- oudere leden, maai ook de stoere rechts- ter op wijzen, dat hij sterk voorstander is binnen van ..het eerste" en de kwieke links- van het onderzoek van de begrootlng in de buiten. „Ja, goaltjes maken en een back 't afdeeüngen. Volgens spr hebben de algemeene be- dat, dat was prachtig, edel, cn.... 't schouwingen voor hem absoluut geen waar- ging niet boven je pet ook" In een leden- de. vergadering werd de zaak breedvoerig be- De heer MAAS wil naar aanleiding van sproken en uitgelegd Nou, als die me-j het gesprokene van. den heer Visser verkla- neer Janse met zijn vrienden dat belang- ren, dat ook hij voor een openbare bewaar- loos wilden opvoeren, dan zouden zij j school te IJmuiden is. Naar aanleiding van wel voor de rest zorgen; d'r op verdienen, het gesprokene van den heer Sluiters, dat opzichter een bestek met teekening laten ge reedmaken en zijn voornemens een openbare aanbesteding te doen houden, zoodat vrij zeker in de tweede helft van Januari a.s. met de verdere afwerking van het, wegenplan zal kunnen worden begonnen. Het moet in de bedoeling liggen om de grondbaan van deze wegen netjes tonrond bij te laten werken, ze daarna te verharden met hoogovenslakken en te begrmden.Hier en daar wordt een trottoir aangelegd en door een bovengrondsch steenen gootje een goede afwatering verzekerd. Aan de oostzijde van de Dennenlaan en de zuidzijde van Wilgen- laan wordt de bestaande sloot gehandhaafd. Zal dit plan zijn uitgevoerd dan resten nog de Iepenlaan, Essenlaan en Olmenlaan, waarna in het geheele dorpje de verschillende lanen over een gezamenlijke lengte van meer dan zes kilometer afdoende zullen zijn ver beterd. De bewoners hebben dan waterleiding, electrisch licht en goede wegen vele voor rechten, waarvan zelfs voör een gedeelte Hoofddorp en Nieuw-Vennep en vele andere dichtbevolkte buurtschappen nog verstoken Zijn. Het eenige wat dan te wenschen zal over blijven is voor de huismoeders gas om op te kooken, een geregeld onderhoud van den Zwanenburgerdijk en een betere verbinding met Halfweg. Vrijwillige Landstorm. Donderdag avond vergaderden de leiders van den bijz. vrijwilligen landstorm van de verschillende afdeelingen uit deze gemeente in hotel „De Beurs" te Hoofddorp, onder voorzitterschap van den secretaris der gewestelijke land stormcommissie, res. kap. K. L. Schell. Besloten werd de bekerwedstrijd te houden voor de drietallen hoogste schutters uit elke. afdeeling op Zaterdagmiddag 10 Januari a.s. in het Boazlokaal te Hoofddorp. Aan dezen wedstrijd zullen dus deelnemen ongeveer 35 bijz. vrijwilligers de zilveren beker is geschonken door den heer J. J. Zeestraten en zal op 10 Januari definitief worden toe gewezen aan den schutter, die het hoogst aantal punten behaalt. Er zal worden ge schoten met margapatronen, één serie van vijf met drie proefschoten. De Voorzitter deed mededeeling dat het in het voornemen ligt om de jubileumplaten in het a.s. voorjaar aan de bijz. vrijwilligers in deze gemeente uit te reiken. Een belangrijk punt op de agenda was de bespreking van een nieuwe schietregeling voor 1925. De wedstrijden zullen in 1925 op een andere wijze plaats hebben dan voorheen, een soort klasse-systeem zal worden ingevoerd, waar door het mogelijk is dat schutters, die steeds een laag aantal punten schieten, ook eens voor een prijs in aanmerking zullen kunnen komen. Volgens een ontworpen concept regeling zullen vermoedelijk een vijftal klas sen worden ingevoerd, n.l. een beginklasse, een aanmoedigingsklasse, een overgangs klasse, een hoofdklasse en een eere-klasse, terwijl de schutter in een eere klasse, die daar het hoogst aantal punten behaalt tot ko- ningschutter zal kunnen worden uitgeroepen. Deze regeling zal nog onder de oogen worden gezien en besproken. Voorts deelde de voorzitter nog mede dat de sterkte van het aantal bijz. vrijwilligers in Haarlemmer meer in den laatsten tijd weer aanmerkelijk is toegenomen en hier thans ongeveer 625 personen lid van den bijz. landstorm zijn. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten Herijk maten en gewichten. De herijk van maten en gewichten zal in deze gemeente in het volgende jaar 1925 worden gehouden op 4 en 5 September te Nieuw- Vennep en op 7, 8, 9, 10 en 11 September te Hoofddorp. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De Nedcrlandsche Christelijke Grafische Bond heeft de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor het boekdrukkersbedrijf met algemeene stemmen aanvaard; evenals de bindersovereenkomst. lie was bekl. in groote armoe geraakt en had het geld weggenomen om in België werk te zoeken, hetgeen hem gedeeltelijk ge lukte. Uitspraak 30 December. Op 19 Juni werd het geldkistje opengebro ken, dat de kas bevatte van het vjschcollege „de Edele Baars", en dat bewaard werd in. een perceel in de Foeliedwarsstraat te Am sterdam. Op een vergadering Van het visch- EEN UITVOERVERBOD VOOR HARING UIT FRANKRIJK, Onlangs hebben wij medegedeeld dat er op de haringmarkt te Boulogne1'groote be roering heerschte, daar de aangekomen voor raden door buitenlanders, voornamelijk Duitschers en Nederlanders (die. naar men zeide, voor Duitsche rekening werkten) wa ren Opgekocht tegen buitensporig hooge prijzen. Thans meldt onze Parijsche correspon dent dat de Fransche regeering een verbod op den uitvoer van versche en gezouten ha ring en sardines heeft uitgevaardigd, blijk baar als terugslag op de gebeurtenissen te Boulogne. SCHUIT GEZONKEN. AMSTERDAM, 20 Dec. Tengevolge van lek zonk in den Amstel een schuit geladen met zand. De bemanning wist zich nog juist bijtijds te redden. LONDEN, 20 Dec. De Times meldt uit Madrid: de troepen van generaal Saro die tegen de Anjéra-benden achter de Spaan- sche linies opereeren, schijnen ernstigen tegenstand te ontmoeten. Zij bevinden ziclr thans te Ali-Fayal, 9 mijlen van Tetuan. TANGER, 20 Dec. Een bericht dat Raisoeli is overleden wordt tegengesproken NEW-YORK, 19 Dec. - Uit Port-Ward in Texas wordt gemeld, dat bankroovers in dc stad een bank hebben overvallen. Na dc «afe le hebben leeg gehaald, hebben zij het gebouw in brand gestoken. De schade wordt geraamd op 100.000 dollars. Het huis van afgevaardigden heeft besloten de sterkte van de bemanning der vloot van 86.000 man te handhaven. WASHINGTON, 19 Dec. - Gister wer den scherpe maatregelen genomen om het land te verzekeren tegen een dreigende Amerik" msch-Japansche vervreemding. Se cretaris Hugues heeft in het congres de komst van den nieuwen Japanschen gezant te Washington begr-et en de meest vriend- ^chaDpelijke betrekkingen tusschen de beide landen voorspeld. LONDEN, 20 Dec. Een telegram uit T ri -eldt dat Italië een nota aan Bel grado hc' ft waarin de Yoego- Slavische regeering wordt uitgenoodigd alle troepen uit Albanië terug te trekken. Uit Belgra wordt gemeld, dat de opstandelingen het geheele district voor Kruya bezet heb ben en de regeeringstroepen hebben ver slagen. Het gerucht gaat dat de premier Fannoli gevlucht is. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2