miGD— g/fUEUWS Kerstgeschenken. .71 1 V« GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. Aan onze Lezers KUNST EN KENNIS. DE SPAARNEBANK Aan onze Lezers BEGROOTINGSZITT1NG. Begrooting van het Gasbedrijf. HANDEL EN NIJVERHEID. Goedkoope aardappelen. Ned. Ver. van Vischhandelaren. BINNENLANDSCH NIEUWS. Arbeiderswoningbouw. Albarda Troelstrcfs opvolger? De bemiddeling in het textiel- conflict. Nederland en 't Tang er-statuut. Aanvragen om pensioen met ingang van 1 Jan. 192S of later. De dividend- en tantième belasting. VERKEER EN POSTERIJEN. G eluk-telegrammen. Spoor» al Uw kenuissen aa sa hun vraag;» era aanbod» adserlaniies te plaatsen in osiszc eigen Nieuwe Haariemsche Courant M. A. P. C. Poelhekke. Sansationeele Diamantaffaire. "Va 99V1c 6Va 128V2 121V» "V« - 17 Va «V« Na twee jaren. Een locomotief gekanteld. Inbraak te Weesperkarspel. Een pseudo-dokter. De bankbiljettenfabriek te Nieuwland. Een zware kost. De haven van Vlissingen. Smokkelaar doodgeschoten. Wethouder gearresteerd. Nederlanders naar Zwitserland. Ingezonden mededeeüngen a 60 cents per regel Een hartelijke ontvangst. Naar aanleiding van een brand. Doodelijk ongeluk. Niets gered Dubbele moord te Culemborg. INGEZONDEN. Spoort al Uw aan bun vaaag,- snaanbod- advertentaes ie plaats-aai in omxe eïgen Nieuwe Haariemsche Courant en meer zien toegekend. VOORZITTER stelt voor, door B. en W. praeadvies over deze kwestie te doen uitbren gen. Na genoemde wijzigingen wordt de post dan aangenomen. Bij post 60, belooning van politieperso neel klaagt de heer ANTONISSE, dat voor het schrijfwerk iemand van buiten de ge meente is aangenomen. VOORZITTER antwoordt, dat de aan gestelde geschikter was dan de overige solli citanten. Bij post 68, rijwieltoelage voor het politie personeel, stelt VOORZITTER voor, deze (Vervolg (Vervolg.) Een woningbureau is een aparte gemeen-1 Dit wordt eveneens aangenomen, tedienst. Haarlem zou hiervoor evengoed j Verder vindt de heer VISéE dat er een zlth nieuw moeten outtilleeren als Schoten; t u- 1 i zelf. Spr. wil hiermede liever een beslissing ^°Ot verschil is m bezoldiging tusschen lste inzake de annexatie afwachten. en 2e ambtenaren en wil den laatsten f 200 Inzake de brandweer worden reeds onder handelingen gevoerd. Er is, wat personen betreft, meent spr., in Schoten weinig animo voor een vrijwil lige brandweer. Het vraagstuk zal echte» hopelijk binnenkort uitvoerig besproken kun nen worden. Verlaging van het belastingpercentage heeft de ernstige aandacht van B. en W. We zijn krenterig zuinig geweest om de belas tingbetalers te sparen. We hebben meer be lasting kunnen ramen en zoo de begrooting sluitend gemaakt. Wat gaat nu voor? Ver schillende wenschen, of verlaging der belas tingen? Dat zal onder het oog gezien moe- ten worden. Inzake de R, K. School zal eerlang mei voorstellen gekomen worden; er moet eersi i toe.Ven van f 35 op f 40 per hoofd te bren nog een advies komen van den Rijksinspeo- teur. Het Burgerlijk Armbestuur zal voorzichtig moeten zijn inzake de werkloozenzorg; het ia in zijn geheel voor zijn gestie verantwoor delijk. De heer LOERAKKER meent, dat u» Schoten geen vrijwillige brandweer kan be staan. Het personeel van gemeentewerken kan de bediening wel op zich nemen en daarin geoefend worden. Dit lijkt spr. dc beste oplossing, Spr gelooft verder niet, dat de dubbel- bewoningen in Schoten niet zoozeer meer deren woningbouw noodzakelijk maken: de |te hooge huurprijs is de oorzaak ervan. Spr. blijft verder van meening, dat straks ernstig overwogen zal kunnen worden, het belastingpercentage te verlagen. Ook ten aanzien van het schoolgeld wenscht sp». eenige verlichting. De heer VISEE houdt zich aan zijn sociale eischen vast. Daartegenover wil spr. eenige dure leenin gen door andere zien te vervangen. Wethouder KLEIN stelt voor, de bouw- vereeniging „Samenwerking" te helpen aat> de 15 pCt., noodig om een tweede Rijkshy potheek te bekomen, en haar woningbouw zoodoende mogelijk, te maken. Spr. houdt vast aan de stichting van een woningbureau, of voorziening daarin dooi Haarlem De VOORZITTER beantwoordt nog kort de vorige sprekers en de algemeene be schouwingen, waarna de vergadering wordt gesloten. Te 2 uur 's namiddags wordtde vergade- rfng heropend. Voorzitter is weer de waar nemend burgemeester Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN. Aanwezig zijn alle Raadsleden, uitgezon derd de heer Loerakker. VOORZITTER stelt voor, de begrooting te behandelen en aan te nemen zooals zij daar 'ligt, en de wijzigingen, die noodig zijn in verband met de opheffing der gasfabriek in den loop van het jaar aan te brengen. De heer VISEE vraagt eenige inlichtingen, welke wethouder Wolff en Voorzitter ver strekken. Deze begrooting wordt dan voorloopig •vastgesteld in baten en lasten opf 367752.28% voor den gewonen dienst en f 534490.voor den kapitaaldienst. Begrooting Ophaal- en Stortingsdienst. De heer VISEE wil den gemeenteontvan- !ger extra beloonen voor zijn beheer van de zen dienst. De heer JANSEN meent, dat uit de be grootingen ook deze bedoeling spreekt. VOORZITTER antwoordt, dat dit niet de bedoeling is geweesttrouwens Ged. Staten stellen het s.'^ris van den gemeente ontvanger vast. De heeren VISEE en JANSEN houden vast aan hun voorstel om den ontvanger met f 500 te beloonen als hoofd van den ophaal- en stortingsdienst. De heer COBELENS wil 't eerst eens een jaar aanzien. De heeren VISEE en JANSEN doen een voorstel in den geest als bovenbedoeld. B. en W. staan afwijzend tegenover dit voorstel. In stemming gebracht, wordt het aange nomen met-8 tegen 4 stemmen. De begrpoting wordt dan vastgesteld op f 2825, in inkomsten en uitgaven voor den gewonen dierst en 114000 voor den ka pitaaldienst. Begrooting van het grond bedrijf. i Vastgesteld op f 44741.59 in baten en lasten voor den gewonen dienst en f 28007.17 voor den kapitaaldienst. Benoeming lid Burger lijk Armbestuur. Er heeft thans stemming plaats over een door den Raad uit zijn midden aan te wijzen lid voor het Burgerlijk Armbestuur. Gekozen wordt de heer Algra met 7 tegen 5 stemmen op Mevr. Weber-Groeneveld en 1 op den heer Boxs. Voorzitter Burgerlijk Armbestuur. VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. 'uit hun midden wethouder Klein aanwijzen als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Vastgesteld op f 89277.31Y- in ontvangsten (en uitgaven. gen, wat wordt aangenomen E" heer ANTONISSE wil de f 150 voor t b r u'osefcestrijding met f 100 verhoogen. VOORZITTER antwoordt, dat daarom trent veel omvangrij ker voorstellen den Raad binnenkort zullen bereiken. De heer EMANS vraagt toekenning van subsidie voor de vereeniging „Moeder- schapszorg." B. en W. willen deze subsidie niet toe kennen omdat zij gevraagd wordt voor de R. K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heer len, die voor Noord-Holland van weinig nut is. Bij post 207 wordt gevraagd, welke subsi die Haarlem toekent aan de bijzondere be waarschool te Schoten. B. en W. zullen dit nog nader onderzoeken. De subsidie van f 1200.door Schoten wordt aangenomen. Bij post 224 is gevraagd, wat het resultaat is van een onderzoek naar de mogelijkheid van subsidie-verleening aan scholieren op inrichtingen van bijzonder M.O. VOORZITTER antwoordt, dat deze kwes tie nog in onderzoek is. De heer ANTONISSE vraagt bij 238 naar de mogelijkheid van werkverschaffing. VOORZITTER antwoordt dat de kwestie overwogen zal worden, maar zij is zeer, moei lijk. Punt 265, de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting, wordt even aangehouden De heer HEIDSTRA wil de hondenbelas ting verhoogen om een opruiming onder de honden te brengen, die dikwijls voor de bu ren van eigenaars zoo lastig zijn. Hierop wordt echter niet in gegaan De heer COBELENS wil een honden penning invoeren voor betere controle op de hondenbelasting. VOORZITTER wil hieromtrent even de annexatieplannen afwachten, daar anders misschien overbodig werk wordt gedaan. Post 268 (toezicht op plaatselijke belas tingen) wordt met f 600.verhoogd, ten be hoeve van salarisverhooging voor een ambte naar. Post 320, onvoorziene uitgaven wordt even aangehouden. i De Kapitaaldienst wordt in zijn geheel goedgekeurd. Post 265, (gemeentelijke inkomstenbelas ting) wordt ongewijzigd aangenomen, ter wijl de in de begrooting gedurende de be handeling aangebrachte veranderingen ge vonden worden op onvoorziene uitgaven, die met f 1386.verminderd worden. De begrooting wordt dan met algemeene stemmen aangenomen, in inkomsten- en uitgaven op f 590508.76 54 voor den gewonen dienst en f 1267365.76 voor den Kapitaal dienst. Ontslag gemeentesecretaris. VOORZITTER doet thans de mede- deeling, dat de gemeentesecretaris, de heer A. H. J. de Jong, met ingang van 25 Decem ber 1924 eervol ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. B. en W. hebben dit verzoek met groot leedwezen ontvangen, VOORZITTER heeft op de aangenaam ste wijze met den heer de Jong samengewerkt en wijdt aan diens werkzaamheid eenige hartelijke en waardeerende woorden. Spr. brengt hem voor zijn werkzaamheden groo- ten dank en wenscht hem voorspoed in zijn nieuwen werkkring. Spr. stelt voor het gevraagde ontslag eer vol en onder dankbetuiging te vcrleenen, waartoe onder applaus besloten wordt. De heer BOKS huldigt als oudst raadslid eveneens de werkzaamheden van den schei denden secretaris waarmede de Raad door applaus instemt. De lieer DE JONG bedankt dan den Voor zitter en de raadsleden voor de samenwerking en de uitgesproken waardaering. Na een korte rondvraag wordt dan de vergadering gesloten. De groothandel is slap geworden? Een ongekende stilte heerscht sinds en. kcle weken in den aardappelhandel in de Tielerwaard. Groote p.artijen bravo's en roode ster welke resp. tegen 5 en 3.50 per 70 K.G in November reeds waren ver- kocht, met bestemming voor Rotterdam en Amsterdam, kunnen nog niet worden gele verd, omdat de handel in dit artikel luste loos is Als gevolg dezer slapte worden terugloo- pende prijzen verwacht. Begrooting van gemeente- werken. Vastgesteld op f 84000 in baten en lasten De Nederlandschc Vereeniging van Vises- fvoor 6en gewonen en f IjOOO voor den kapi- ]lanc[eial-en heeft op verzoek van den Minis- taalsdienst. ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een bedrijfsoverzicht van den kleinhandel In Begrooting van den rei nigingsdienst. /Vastgesteld op f 41.250 in baten en lasten ■voor den gewonen- en f 16.149 voor den kapitaalsdienst. Gemeente beg rooting. Bij art. 16, presentiegelden voor de Raads leden, merjtt de heer BOXS op, dat voor sommige Raadsleden een bedrag van f 4 niet voldoende is. VOORZITTER deelt dit gevoelen niet. Bij punt 17, jaarwedden van de ambtena ren en bedienden ter Gemeentesecretarie, wordt door B. en W. voorgesteld, deze met f 600 te verhoogen om ambtenarensalaris- verhoogingen toe te kennen. Aangenomen. De post wordt overigens met f 25 uit an deren hoofde verminderd. De heer VISéE wil dezen post nog met ei - kele kleine extra uitkeeringen verminderd sden. visch over het jaar 1924 bij het departement ingedipnd. De vereeniging beklaagt zich in bedoelcl overzicht over meerdere, voor den klein handel in de steden en voor de propaganda van vischvcrbruik nadeelige toestanden. In het bijzondere geldt de klacht het- nog niet in behandeling nemen van het, door de vereeniging ingediende Vischwarenbesluit en het in aansluiting aan de bepalingen van de Warenwet doen onderscheiden van versche en bevroren zalm Ook tegen de coöperatie bij den Oester- handel in Zeeland herhaalt zij haar bezwa ren en verzocht zij daaromtrent een onder zoek. Volgens „Het Volk" is de regeering voor nemens binnenkort een circulaire tot de gemeentebesturen te richten met betrek king tot beschikbaarstelling van rijksgeldea fen behoeve van arbeiderswoningbouw, uit sluitend ter vervanging van krotwoningen. Het „Hbld." verneemt, dat namens de soc.-dem. par'ijorgamsatie te Amsterdam dc heer J. W. Albarda, bestemd om mr. P. J Troelstra als leider der soc.-dem. Kamer fractie op te volgen, zal worden uilgcnoo digd bij de algemeene verkiezingen in 1925 lijstaanvoerder te willen zijn in den kies kring Amsterdam. Het „Centr." verneemt, dat het .hoofdbe stuur van „St. Lambertus" Donderdagmid dag een telegrafische uitnoodiging ontving, om hedenmiddag half 3 in Den Haag, met den Rijksbemiddelaar, het lid der T%eede Kamer, den heer Fruytier, te confereeren over het textielconflict te Eindhoven, De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." verneemt, dat de Nederland- sche regeering zich thans bereid heeft ver klaard, de drievoudige overeenkomst be treffende Tanger te onderteekenen. Tot dit besluit is cle regeering gekomen na diplomatieke besprekingen met de onder teekenaars, in het bijzonder met Frankrijk en Spanje, en nadat zij niet zonder groote moeilijkheden van de Fransche regeering verzekerinigen ontvangen had betreffende den status ten opzichte van de Fransche en Spaansche zönes van haar beschermelingen, die in de enclave van Tanger gevestigd zijn of er binnenkomen of haar veriaten. Onder de drievoudige overeenkomst dreigde het aantal dier beschermelingen ten zeerste te worden beperkt. Men verwacht, dat Portugal weldra het voorbeeld van Nederland zal volgen. (Msb.) Door den Pensioenraad in behandeling genomen. In antwoord op de vragen van den heer Gerhard betreffende bet niet in behandeling nemen van zekere pcnsioensaanvragetT' door den Pensioenraad, heeft minister Colijn ge antwoord, dat met het oog op het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt ontwerp van wet tot wijziging van de Pensioenwet 1922 de Pensioenraad aanvankelijk een aan tal aanvragen om pensioen heeft aangehou den. Het betrof hier ambtenaren, die met ingang van 1 Januari 1925 of van een lateren datum den dienst verlaten of hun wachtgeld verliezen en die, zouden de bij gemeld wets ontwerp voorgestelde wijzigingen met 1 Ja nuari 1925 ingaan, geen recht zouden heb ben op pensioen, of een pensioen zouden ontvangen, lager dsn dat, berekend volgens de bestaande beoalingen. Toen met voldoende zekerheid kon wor den aangenomen, dat bedoelde wijzigingen niet met 1 Januari 1925 in werking zouden treden, zijn die pensioenaanvragen in be handeling genomen. De salarissen van directie en commissarissen eener N. V, In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp tot wijziging der wet op de dividend- en tan tièmebelasting merkt de minister, naar aan leiding van het door sommige leden tegen de intrekking van art. 11, derde lid der wet op de Dividend- en Tantièmebelasting 1917 geopperde bezwaren, op dat het voor de hand ligt, dat in de gevallen, waarin het be staan van genoemde bepaling invloed heeft gehad op de regeling van de vaste salaris sen van directeuren en commissarissen eener N. V., het vervallen van die hepaling een herziening van het bedrag dier salarissen tot gevolg zal hebben, en dat de aandeel houders cr zelf voor zullen moeten zorgen, dat zij door het achterwege blijven van die herziening niet worden benadeeld. In de mogelijkheid, dat deze aangelegenheid aan de aandeelhouders zou kunnen ontgaan, ziet hij geen reden voor het behoud van eene bepaling, die bij de uitvoering der wet ernstige bezwaren oplevert en die bovendien in de belastingwet niet thuis behoort, om dat zij een inmenging in de interne aange legenheden der vennootschapen beteekent. Dat ten gevolge van de heffing van op centen op de dividend- en tantièmebelasting dc gemeenten voordeel trekken van de door den Staat aan de sooorwegondernemingen verleende dividend-garantie, is juist, doch het lijkt dc regeering niet wel mogelijk, deze verre con3eauenlie te ondervangen. Er is thans een K. B. verschenen inzake de voorloopige invoering van formulieren voor geluk-telegrammen in het binnen- landsch verkeer. Flierbij is hei volgende bepaald: Door den afzender van een binnenlandsch telegram, bestemd voor een der, door onzen Minister van Waterstaat aan te wijzen Rijkskantoren, kan worden verlangd, dat de tijding op een luxe-formulier wordt afgeleverd. Hiervoor is een recht verschuldigd van 40 cent per telegram, bij de aanbieding te vol doen, terwijl op de minuut, boven het adres, de in de prijsberekening te begrijpen aanwij zing „LX" is te stellen. Dc geadresseerde van telegrammen kan tegen vooruitbetaling ten kantore van be stemming, van evengenoemd recht per tele gram, mede verzoeken, dat door hem aan te geven, voor hem bestemde, op bovenbe doelde kantoren aankomende telegrammen aan hem op luxe-formulieren worden afge- leverd. Indien telegrammen met de aanwijzing „LX" worden nageseind, is de telegraaidiensi bevoegd, desgewenscht, die aanwijzing te doen vervallen. Meervoudige telegrammen met de aanwij zing „LX" zijn niet toegelaten. Op alle in dit artikel bedoelde telegram men blijven overigens de bepalingen van hei van kracht zijnde Rijkstelegraafreglemem van toepassing. Het bedrag van 40 cent wordt, na aftrek van een door onzen voornoemden Ministei te bepalen vergoeding voor de bemoeiingen van den telegraafdienst, afgedragen aan het Nederlandsche Jeugdleiders-Instituut. Dit besluit treedt in werking op een door onzen Minister van Waterstaat te bepalen datum. DE n 1 De bekende letterkundige M. A. P. C. Poelhekke, gewezen directeur van de H. 13. S. te Nijmegen en nog wonende aldaar, >s heden, Zaterdag, zestig jaar. POGING TOT DOODSLAG TE HEERLEN. Ruzie om een spaarbankboekje de oorzaak. Betreffende den Donderdag te Heerlen gepleegden moordaanslag wordt nader ver nomen Reeds geruimen tijd ontstond er ongenoe gen tusschen de familieleden H. Dit ging over een spaarbankboekje, dat op naam stond van den 25-jarigen zoon H. H., doch waarvan de familie beweerde, het eigendomsrecht te hebben. De zoon die in een der mijnen werkzaam was, was mismoedig geworden, had reeds verschillende malen zijn werk verzuimd en dacht er over, voorgoed naar België te vertrekken. Om daarvoor reisgeld te krijgen, zocht hij naar zijn spaarbankboek je, doch dit bleek verscheurd te zijn. Gister morgen nu trachtte hij zonder zijn boekje zijn geld, op de bank te Heerlen, iri handen te krijgen. Toen dit mislukte, ging hij naar zijns vaders huis terug, nam een bijl en sloeg on verhoeds, zonder een woord te zeggen, zijn vader op het hoofd. Deze stortte toen neer. De zoon ri :p toen zijn ove i je fan i ieleden, die in een naast gelegen kamer vertoefden, toe, wat hij gedaan had en verdween. Toen de familieleden van een en ander aan de politie kennis gaven, bleek hij zich reeds aangemeld te hebben. De zoon is heden naar de strafgevangenis te Maastricht over- ge iracht. De toestand van den vader is hoogst ernstig. Een bejaarde en rijke Amerikaansche ver zamelaar had reeds sinds lang zijn zinnen gezet op de rijke collectie juweelen, die wijlen Julius Wernheim, de beroemde diamanten koning, ten koste van jarenlange zorgen, bijeen had gebracht en die hem meer dan een millioen pond sterling had gekost. Nadat de rijke Amerikaan de collectie eens bezichtigd had, werd zijn begeerte naar den schoonen schat onweerstaanbaar. Hij besloot daarom, wijl er geen sprake kon zijn van een transactie, zich de diamanten van Wernheim a tout prix toe te eigenen. Te New-York teruggekeerd, stelde hij zich in verbinding met de drie der meest be hendige inbrekers in de Vereenigde Staten, die hem beloofden hem de fameuse collectie .tegen betaling van 200.000 dollar in handen te spelen, van welk bedrag een derde hun reeds tevoren was uitbetaald. De diefstal was voor de drie gauwdieven slechts kinderspel. Toen de heeren hun „werk" verricht' todden, sprongen zij in een auto, die hen in allerijl naar Dover bracht. Daar gingen ze aan boord van een speciaal gehuurd jacht, dat hen naar Boulogne-sur- Mer bracht, vanwaar ze zich per trein naar Cherbourg begaven. Hier nu gingen ze aan boord van een schip, waarop ze vooruit pas sage besproken hadden, om de reis naar New York te aanvaarden. Maar een onvoorzien en in de gegeven om standigheden bijzonder merkwaardig feit deed zich voor een uur vóór hun aankomst te New-York gaf de Amerikaansche zon daar, voor wiens rekening zij „gewerkt" hadden tijdens een aanval van beroerte den geest. Dies stonden zij te New-York op de harde straatkeien, zonder te weten, wat met hun buit aan te vangen. Aan verkoopen viel niet te denken, daar iedere juwelier de diamanten kende. Uit hetgeen Scotland Yard, waarvan de Ehgelsche bladen hun inlichtingen schijnen gekregen te hebben, verder omtrent deze zaak meedeelt, blijkt, dat de dieven besloten, in onderhandeling te treden mef Julius Wern- heim's erfgename, lady Ludlow en het eind van het liedje was, dat door bemiddeling van derden de diamanten weer bij de rechtmatige eigenaresse belandden. MEDEGEDEELD DOOh De Beurs opende heden: prijshoudend. HEDEN 3% Nederland 1919 969/io 963/ 4 6% Hederland 1923 10l3/4 1003/4 45-5 Nederland 1917 871/4 7N.-l. 1921 A. 10215/18 1D215/ ig 6% N. I. 1923 D 99l/io Oude Vaart 69 69 Jito Gem. Eigendom 54 Mij. „Nederland" 149 Scheepvaart-Unie 1281/2 1231/a 125 1363/4 136 78 77 Holl- Stoomboot 261/8 4331/4 434 355 355 701/s 70 1751/2 1741/2 1347/3 135 Cert. Hand ;1 Mij. 1215/g 1211/2 1211/2 Geconsolideerde 171 169 Kon. Olie 360 359 H83/4 1181/a '3ll/l6 J573/4 158 162 163 Coiup Merc. Arg. 18 123 124 384 386 387 384 Deli Batavia 363 363 Amsterdam Rubber J623/4 I68I/2 1983/4 105 105 1277/8 127l/2 3391/2 "I/a 781/4 151 151 327/16 221/4 Comm. Maxwell 43/i6 Ongeveer twee jaar geleden werd er bij den heer Tilanus aan den Vriezenveensche- weg te Almelo inbraak gepleegd. De dader bleef tot dusver onbekend. Door de Almelo- sche politie is hij thans te Enschede gearres teerd. Het is een zekere E. van Almelo. Donderdagmiddag is op het Stations emplacement nabij het Eiland te Almelo een locomotief bij het rangeeren ontspoord, gekanteld en in het water terechtgekomen. De machinist en de stoker wisten tijdig van de machine te springen. Laatstgenoemde kreeg enkele lichte verwondingen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken ten huize van H. A. v. Z. aan den Klompweg te Weesperkarspel. De hónd die voor het bed lag, had reeds eerder aange slagen toen hij geritsel aan de ramen hoorde, doch hierop was geen acht geslagen, omdat in verband met druk verkeer langs den weg, de hond al meermalen dien nacht onrustig was geweest. Toen v. Z. ten slotte op verzoek van zijn vrouw eens kijken ging of er onraad was, kon hij de voorkamer niet binnengaan, aangezien die met de naaimachine door den inbreker gebarricadeerd was. De dief was door een raam aan de straat binnengekomen en langs denzelfden weg gevlucht toen hij gevaar bemerkte. Er wordt een bedrag van 70 vermist, benevens zilveren lepels, lakens en lijfgoed, terwijl een zak met lijfgoed later op den weg teruggevonden werd. s Donderdagmorgen vervoegde zich bij een ingezetene te Arnhem een als heer gekleed persoon van middelbaren leeftijd die bij de dienstbode die hem te woord stond, infor meerde naar het aantal inwonende leden van het gezin. Toen hij hoorde dat de heer des huizes niet thuis was, vroeg hij mevrouw te spreken,,naar hij zeide voor een dringende aangelegenheid, en liet zich door de dienst bode aandienen als dr. Oudshoorn van de Gezondheidscommissie. Toen mevr. hem ontving bleek hij minder eerbare bedoelin gen te hebben. De gezondheidscommissie weet van een dr. Oudshoorn niets af. De commissaris van politie heeft thans een waarschuwing gepubliceerd om voor dezen pseudo-dokter op zijn hoede te zijn. Volledige bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde verneemt de Tel. dat de verdachte vervaardigers van bank biljetten W. B., fotograaf uit Rotterdam, W. S., leerlooier uit Alblasserdam, en hun medeplichtigen de twee gebroeders Van B. varkenshandelaren te Nieuwland, die als ver dacht daarvan op 17 October 1.1. in hechtenis waren genomen en nog in het huis van be waring te Dordrecht gedetineerd zijn, Don derdag een volledige bekentenis voor den rechter van instructie hebben afgelegd, Bij den inval, destijds in het woonhuis van de Wed. van Buren te Nieuwland (de moeder van Gebr. van B.) had men op een zolder kamertje een installatie tot vervaardiging van bankbiljetten gevonden, benevens een belang rijke groote collectie niet geheel afgewerkte banknoten, ter waarde van 25, 60, 100, 200 en 300 gulden. Zij hadden tot de vervaardiging zeven ver schillende cliché's te Amsterdam laten ma ken, n.l. afzonderlijk den rand, de woorden „Nederlandsche Bank," handteekeningen, enz., voorgevende obligatiën en ook om re clame-biljetten te drukken. Gelyncht om een diefstal. In de nabijheid van de Amerikaansche stad Nashville in Tennessee is dezer dagen een jonge neger van vijftien jaar door de bevol king gelyncht. De jongen had bij een boer ge tracht autotnobiel-onderdeelen te stelen, waarbij hij door den boer was betrapt. Een gevecht ontstond en beiden werden gewond, de knaap zoo ernstig, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. Later drong een dertigtal personen het ziekenhuis binnen en sleepte den jongen in een auto. Zij brachten hem naar het dorp waar hij thuis behoorde en leverden hem aan de woede der bevolking over. In een ziekenhuis te Liverpool is dezer da gen een zekere Cecil Baines aan z'n maag ge opereerd, waarbij tot groote verbazing der rneesheeren twee lepels van een lengte van inches te voorschijn werden gehaald. De lepels had Baines ingeslikt, toen hij een t'jd geleden in de gevangenis een poging tot zelfmoord had willen doen. De chirurg, die de operatie had onder nomen, verklaarde nog nooit een geval te hebben meegemaakt, waarbij een patiënt zoo'n langen tijd met lepels in zijn maag had rondgeloopen. De motie-Boon ingetrokken. Bij den aanvang der middagvergadering van de Tweede Kamer op Vrijdag heeft mr< Boon (v.b.) -zijn motie, waarvan de strekking was, dat er geen reden is om terug te komen op de motie-Van der Voort van Zijp betreffende de Vlissingsche haven kwestie, aangenomen op 2 Dec. 1922 en de Kamer de toen gegeven uitspraak ook thans handhaaft, ingetrokken nadat hij ver klaard had, dat hem gebleken was, dat ver werping van deze motie niet uitgesloten was. De belangen van Vlissingen zouden, daar door zeker niet gediend zijn. Woensdagavond is de smokkelaar E. te Langeveen, gemeente Tubbergen, door rijks- kommiezen aldaar doodgeschoten. In ge zelschap van enkele smokkelaars trachtte hij 80 liter Duitsche jenever over de grens te smokkelen. Na herhaalde vergeefsche aanmaning om „halt" te houden, werd ge schoten met gevolg, dat E. doodelijk werd getroffen. Deze smokkelwaar is duur be taald. Kort na het gebeurde begaf de burge meester van Tubbergen met de gemeente en rijkspolitie zich naar de plaats des onheils ten einde een onderzoek in te stellen. Te Kessel (L.) is door de rijksveldwacht aangehouden en ter beschikking der Justitie naar Roermond overgebracht de wethouder dier gemeente M. J. G. Hij wordt verdacht, door het aanbieden van een geldelijk bedrag te hebben getracht eenige personen over te halen tot het afleggen van een valsche ver klaring in een civiel geding. De- bekende schaatsenrijders, W. Kos te Oudkarspel en N. Pronk te Warmenhuizen, die verleden jaar uit Davos met lauweren te rugkeerden, zullen hoogstwaarschijnlijk op 4 Januari a.s. naar Zwitserland vertrekken om in Davos in training te gaan. Zij, die in aan merking komen voor wedstrijden in hard rijden zullen daaraan deelnemen over af- staaden van 500,1500,5000 en 10.000 Meter, welxe wedstrijden zullen worden gehouden op 31 Jan. en 1 Februari. Degenen, die ver der aan geen wedstrijd meer deelnemen, keeien 2 Februari naar Nedeila.id terug. Zij, die aeememen aan de wedstrijden der Ne derlandsche studenten, of voor het Euro- peesch kampioenschap te St. Moritz, zullen daarheen op 2 Februari vertrekken. De wedstrijden voor de Ned. studente'n worden gehouden op 4 Febr. en die om het Euro- peesch kampioenschap op 6 en 7 Februari a.s, Dinsdagmorgen te ongeveer 12 uur kwam mr. W. F. J. Laan, eigenaar van het landgoed „Singraven" te Denekamp, aldaar na lang durige afwezigheid terug. Genoemde heer heeft een reis gemaakt door de wildernissen van Afrika. Van het Noorden naar het Zuiden is hij dat werelddeel al jayende doorgetrok ken en heeft daarbij heel wit ge-, aren en ont beringen doorstaan. Nu tiij evenwel behou den terugkeerde, hadden zijn pachters hem een feestelijke ontvangst bereid. Aan het begin der oprijlaan van „Singraven" werd hij door bijna alle huurders met hunne vrouwen opgewacht, terwijl een boeren- kleedwagen gereed stond om den land heer naar zijn kasteel te brengen. Bovendien hadden zich een zestiental ruiters opgesteld met het muziekkorps van Denekamp voorop, om den wagen te escorteeren. Na aankomst van den auto, waarin de bur gemeester van Denekamp was gezeten, werd de heer Laan weer hartelijk welkom op „Sin graven" geheeten door den werkbaas, den heer van Langen. Daarna werd overgestapt in een kleedwa gen, waarna het op „Singraven" aanging. Voor de inrijpoort van het kasteel was een prachtige eerepoort opgericht en ook voer het kasteel zelve was een mooie versiering aangebracht. Nadat de heer Laan was uitgestapt, werd hij toegesproken door den burgemeester var Denekamp en den heer van Blanken van Bögelskamp. De heer Laan dankte met een kort woord. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dat, naar aanleiding van den brand aldaar, in een perceel aan de Boulevard, de politie een wakend oog op het deels verbrande pand houdt en de Justitie er, wat de oorzaak vat den brand betreft, in betrokken is. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur sloeg in de Sarphatistraat te Amsterdam een voor een zandkar gespannen paard op hol. Met groote vaart werd de zandwagen voortgetrokken in de richting van het Weesperplein. Een veertigjarig man, wonen de in de Kinkerbuurt, die op zijn rijwiel ui; de tegenovergestelde route kwam, werc' door het hollende dier omvergeworpen, er kreeg daarbij een trap van het paard. Toen hij werd opgenomen om naar een der zieken huizen te worden vervoerd, bleek de man reeds overleden. De woning van deu rijwielhersteller Klein Nagelvoort te Enter, gem. Wierden (O.) is afgebrand. De bewoner was afwezig. Niets werd gered. Huis en inboedel zijn ver zekerd. Een demonstratie. Naar aanleiding van de mededeeling door den heer Klumper (S.D.A.P.) in de 1.1. ge houden raadsvergadering te Culemborg be treffende een demonstratie te houden op den lsten verjaardag van den moord cp Toon van Wiggen en zijn zuster, verneemt het Centr., dat deze demonstratie gehouden zal v/orden op Zondag 21 December des middags om 12 uur. Deze betooging zal bestaan door het leggen van grafkransen cp het kerkhof. KERSTMISPAKKETTEN VOOR ONZE ZIEKE SOLDATEN. Landgenooten, Evenals vorige jaren hoopt de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" aan de zieke militairen, welke met de Kerst dagen zich in de hospitalen zullen bevinden, een kerstverrassing te zenden. En zij doet daarom weer een beroep op uwe welwillende medewerking. Wij hooren reeds Uwe bedenkingen „slechte tijden", „groote zorgen", „on zekere toekomst", etc. etc. Maar toch wagen wij het, dit, hopenlijk ook u sympathiek plan, onder Uwe aandacht te brengen. Want, het is zoo'n aardige gewoonte geworden, dat onze Vereeniging haar werkjaar kan besluiten met een kleine verrassing voor onze zieke soldaten. Medewerking is verzocht aan en verkregen van de betreffende militaire autoriteiten, teneinde over de noodige gegevens, te be schikken, opdat geen enkele zieke zal ver geten worden. Voor eiken rijksdaalder kunnen wij eeft pakket zenden, of, eiken zieken soldaat bewijs geven, dat er toch nog altijd landgenooten zijn, die, ondanks deze donkere tijden, uiting willen geven aan hun sympathie voor en waardeering toonen aan den Nederlandschen soldaat Een postwisseltje is spoedig ingevuld en daarvoor houdt het Secretariaat, Korte Wijn straat 8, Rotterdam, zich gaarne aanbevolen Moge dit plan evenals het vorige jaar, slagen Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Namens het Bestuur de Secretaris J. VAN DE WALL. I i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6