rilVEM EM6D Het Bezoldigingsbesluit 1925. ELCK WAT WILS. TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 Derde blad. Zaterdag 20 December 1924 A* J. L. HET CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE Aangeteekende brief vermist. Baldadige matrozen aan 't werk. Het gestrande s.s. „Promus". Door een auto doodgereden. Brandstichting. Inbraak te Emmer-Compascuum. Vadermoord te Heerlen. De weldadigheidszegels. •Inbraken te Groningen. Vliegtuig geland. èlNNENLANDSCH NIÉUWS. Geldleening R.-K. Kerkbestuur van den H. Thomas van Aquins te Amsterdam. KUNST EN KENNIS. R.-K. Letterkundigen. HANDEL EN NIJVERHEID. Trekking 10 December 1924. S. 7367 no. 4 betaalbaar met fr. 25.000 S. 29304 no. 12 betaalbaar met fr. 2.000 S. 15375 no. 2 betaalbaar met fr. 500 S. 38559 no. 18 betaalbaar met fr. 500 Betaalbaar met frs. 250 S. 1321 no. 12 S. 6807 no. 17 S. 6807 no 20 S. 9615 no. 21 S. 13712 no. 6 S. 13712 no 12 S. 20626 no. 7 S. 20626 no. 8 S. 23137 no 29 S. 29217 no. 5 S. 30395 no. 18 S. 34829 no 24 Betaalbaar met fr. 200: S. 236 no. 14 S. 6067 no. 3S. 8399 no 6 S. 8511 no. 10 S. 9431 no. 3 S. 12408 no 18 S. 13530 no. 24 S. 15375 no. 9 S. 16876 no 19 S. 23137 no. 2 S. 25727 no. 16 S. 27877 no 2 S. 33768 no. 24 S. 34481 no. 15 Betaalbaar met fr. 150: S. 276 no. 4 S. 1566 no. 9 S. 6067 no 20 S. 8331 no. 19 S. 8511 no. 11 S. 8511 no 14 S. 8511 no. 23 S. 9431 no. 8 S. 17370no 5 S. 17370 no. 24 S. 23852 no. 16 S. 27623 no 17 S. 27877 no. 19 S. 29217 no. 9 S. 29483 no 7 S. 31317 no. 17 S. 33270 no. 25 S. 34188 no S. 39184 no. 2 S. 39184 no. 17 Betaalbaar met frs. 110: 236 276 1321 1566 3300 3902 4797 5657 6067 6221 6275 6804 6807 7367 7400 7497 7797 7951 9298 8331 8399 8511 9431 9615 10202 12408 12811 13530 13713 14671 15375 16824 16876 17370 20626 21883 23137 24852 25727 26822 27623 27877 28758 29094 29217 29304 29430 29483 29578 29754 29838 30070 30237 30395 30418 31317 33270 33335 33768 34188 34481 34829 38465 39559 39184 39990 No. 378. c. N. j DE ACTIE IN DE BLOEMBOLLEN STREEK. Door de gezamenlijke landarbeidersbonden is in de maand Augustus van dit jaar een verzoek gericht tot de gezamenlijke pa- troonsvereenigingen in het bloembollenbe- drijf, om, met het oog op den zeer gur.stigen bedrijfstoestand, niet tot invoering van het Z.g. winterloon over te gaan en voor zoover mogelijk te bevorderen, dat de werkgevers door het aan het werk houden van arbeiders de werkloosheid bestrijden. Toch wel een heel redelijk verzoek, meen tk. De werkgevers-organisatie's hebben ech ter heel laconiek geantwoord, dat zij het Contract wenschen te handhaven. Dat wil len de arbeiders natuurlijk ook, maar zij meenden, dat zulks zeer wel mogelijk was, óók al zouden de Patroons tot het geven van een toeslag bereid zijn. Hoe dat zij de organisaties der werkgevers dachten daarover anders, al zou de verhouding ten goede zijn gekomen indien zij zich op een ander standpunt hadden geplaatst. Wel is door hen een circulaire aan hun leden toegezon den, waarin een lans werd gebroken voor het geven van een gratificatie en waarin te vens op het geven van arbeidsgelegenheid werd aangedrongen. Omtrent het laatste kan uiteraard nog niet veel gezegd worden, maar wat het eerste betreft is het resultaat tot heden toe al bij zonder mager. Enkele werkgevers hebben evenwel het zomerloon door betaald, hetgeen ongetwijfeld door de betrekkelijke personee- len zeer hoog gewaardeerd zal worden. Intusschen heeft het feit, dat slechts enkel werkgevers het zomerloon doorbetalen, onge twijfeld zeer sterk ingewerkt op de houding der bloemistarbeiders toen zij voor de vraag stonde-of het contract al dan niet moest wor den optjiZegd. Het is uiteraard altijd moeilijk aan te geven wat er zou geschied zijn, indien iets anders zou zijn dan het in werkelijkheid is, maar "het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat de animo om het contract op te zeggen aan merkelijk minder zou zijn geweest indien de arbeiders wat meer „meeleven" van hun werk gevers hadden ondervonden. Thans werd die opzegging met eens als een vraagpunt beschouwd, iets wat uit de fei ten vanzelf voortvloeide en werd dit als het eenige middel beschouwd om de loonen die op grond, zeker mede op grond van den bedrijfs toestand zijn verlaagd, wederom op peil te brengen en zoo mogelijk te verbeteren. Omtrent het resultaat van deze actie is, Zooals wel vanzelf spreekt, nog niets te ver melden, maar de inzet lijkt mij niet erg gun stig, nu zelfs sommige werkgevers het toe kennen van het zomerloon hebben ingetrok ken blijkbaar uit misnoegdheid over het feit, dat door de arbeiders het contract is opge zegd. Wat toch volmaakt logisch is, gezien het zeer geringe aantal werkgevers, dat tot het doorbetalen van het zomerloon genegen bleek of op andere wijze uiting gaf van wel willendheid. Daarop thans verder m te gaan heeft geen zin, maar wel kan het van groot belang zijn, dat we de moeilijkheden -die nu eenmaal aan alle onderhandelingen vastzitten, niet zonder reden grooter maken, zooals van een dergelij ke intrekking vooral om de wijze waarop dat hier en daar is geschied moet ge- 'reesd worden. A. J. L. OVERHEVELEN IN DE ZAKKEN DER ARBEIDERS. De strijd rondom de toekomstige Ziekte wet duurt nog steeds en onverzwakt voort en de bestrijders zijn onmiskenbaar in een voordeeliger positie dan de voorstanders van de plannen van den Minister, omdat zij naar believen gebruik maken van het voorontwerp of de regeeringsverklaringen, terwijl de voorstanders vrijwel gehouden Zijn om het Wetsontwerp af te wachten. Wel zijn eenige groote lijnen bekend, maar in hoeverre de beraadslagingen in den Hoogen Raad van Arbeid en andere uitingen van invloed zijn geweest op de plannen van den Minister is nog niet met eenige zeker heid te zeggen. Waar nog bij komt, dat bij een zoo be langrijke zaak als de Ziektewet, ook zij, die overigens sympathiek tegenover de plannen van den Minister staan, toch ook wel wen schen en verlangens hebben, zoodat zij ook om die reden liever eerst Ijet wetsontwerp willen afwachten om dan met meer kennis van zaken voor- en nadeelen tegenover elkaar te kunnen afwegen. Dat de tegenstanders niet eenzelfde stand punt innemen is te verklaren door het feit dat zij, die liever heelemaal geen ziektewet willen, de zaak warm houden. Voor mij ligt een lijvig advies van de Ka mer van K. en F. te Leiden, waarin ik met den besten wil niet anders kan zien dan een uiting om van de ziektewet af te komen. In 't midden latend of de behandeling van de plannen des ministers inzake de Ziektewet behooren tot de „locale belangen" waarvoor deze Kamers in het bijzonder zijn in 't leven geroepen en, zoo )a, of dan de samenstelling dier Kamers geen wijzi ging moet ondergaan, zijn toch ook de aangevoerde argumenten van dien aard, dat men ieder oogenbtik kan zien. uit welken hoek de wind waait. Laat ik slechts op een passage de aandacht vestigen, welke eigenlijk hiet op de Zekte- wet als zoodanig slaat, maar waaruit toch voldoende de mentaliteit spreekt, die de samenstellers moet beheerscht hebben „Een ieder, die de sociale kwestie niet „beschouwt als de wijze vAarop het geld „uit de zakken van den patroon over. „geheveld wordt in de zakken van de „arbeiders, zal derhalve een derge'ijke „bedenkelijke oplossing moeten afkeuren. Waar het geheele betoog slaat op de Ziektewet moeten we ook het begrip sociale kwestie tot dat onderwerp terugbrengen en dan verbaast men zich lichtelijk niet zoo zeer om de weinig vriendelijke uitdrukking, maar over het feit dat men den grondslag van de sociale verzekering niet wil zien. Want deze is inderdaad een stuk loon regeling en dus als men toch die woord keus wil een overhevelen van het geld uit de zakken der werkgevers in die der arbeiders. Als men dan maar tevens bedenkt, dat het met het weekgeld dat men uitbetaalt in wezen precies hetzelfde staat, zoodat er wellicht nog wel een andere uitdrukking voor te vinden is. Wat niet wegneemt, dat de sociale ver zekeringen een bepaalde vorm van arbeids loon zijn. De Werkgever bemoeit zich niet met de hoogte van het loon, maar heeft regelen gesteld dat althans een gedeelte daarvan wordt afgezonderd om den arbeider te helpen bij omstandigheden, waarin hij zelf niet kan voorzien, zooals bij ongeval, invaliditeit, ouderdom en ziekte. Nu kan men over den vorm waarin dat gebeurt twisten, men kan het stelsel, dat gevormd wordt, afkeuren, maar het zal toch moeilijk vallen om het beginsel aan te tasten en smalend te spreken van over hevelen, enz. Wie dat doet, noet aantoonen dat zonder wettelijke bemoeiing toch in voldoende mate en algemeen voor dergelijke omstan digheden door het particulier initiatief is gezorgd, wat wel niemand zal durven be weren. En zoolang dat mat kan, zullen we te aanvaarden hebben, dat de wetgever aan een bepaald gedeelte van het loon een be stemming geeft en kunnen we het beginsel der sociale verzekering dus buiten onze besprekingen houden. Uit „Het Orgaan" van den R.-K. Grafi- schen Bond blijkt dat het nieuwe contract door de gezellen is aanvaard. „Het Orgaan" zegt daarvan Het zal zeer zeker onze leden wel verheugen te vernemen, dat de Voorzitters-vergadering van jJ. Zaterdag de concept-contracten voor het typografisch- en bindersbedrijf met al- gemeene stemmen heeft aanvaard. Het was na de gehouden afdeelingsvergaderingen, wel niet anders meer te verwachten. Dat wil niet zeggen, dat men de aange brachte wijzigingen van zoo weinig belang achtte, dat men er lichtelijk overheen gegaan is. Verre van dat. Zoowel in de Hoofdbe- stuurs- als in de Adviescommissie- en niet minder in de voorzittersvergadering, zijn deze wijzigingen en vooral de loonsver mindering en de werktijdverruiming pun ten geweest die niet zonder meer den hamer zijn gepasseerd. Men voelde deze beide wijziging zeer zwaar aan en heeft die mee i'? c z na- druk1 -'ijk uitgesproken. M heeft zoo het gevoel, dat ue verla ging der loonen voor de volwassenen voor al een offer is aan den tijdgeest, aan de zucht naar loonsverlaging, welke in werkge verskringen zoo sterk tot uiting komt. Dien geest wenschte men een krachtig halt toe te roepen. En slechts het zeer ernstig en dringend beroep op de noodzakelijkheid, juist in dezen tijd de contracten in stand te houden, kon de vergadering er toe bewegen, deze loonsverlaging niet af te wijzen. Men noemde het kleinzielig, kinderachtig om dien gulden verlaging als een bedrijfsnoodzakelijk- heid voor te stellen, zooals de werkgevers dat hebben gedaan. Men achtte het bedrijf absoluut niet gediend door deze verlaging, temeer omdat hij den nood in de gezinnen, die door de stijgende kosten van het levens onderhoud toch reeds gedupeerd worden, nog meer zou vergrooten. De vergadering sprak als haar meening zeer nadrukkelijk uit, dat de werkgevers niet dan in uiterste noodzaak deze verlaging voor de volwassen gezellen zouden toe passen. Daar waar de bedrijfsomstandigheden het maar eenigszins konden gedoogen, re kende men op behoud van hef thans geldende loon. In zeei klemmend betoog werd de ver wachting uitgesproken, dat de werkgevers nu eens zullen breken met de nog te veel ge volgde gewoonte, om op de hooger beloonden een grooteren aftrek toe te passen dan van de andere werknemers. Algemeen werd de meening uitgesproken, dat de hoogere be looning evengoed beschermd moet zijn als het minimumloon al kan dat niet zoo pre cies in een C.A.O worden omschreven. Bij de vorige contractwijziging hebben tal van patroons ten dezen opzichte een zeer kleinzielige en laakbare taktiek gevolgd. Het heeft toen tot een zeer bittere teleurstelling bij de gezellen geleid en de vrees werd uit gesproken, dat een hernieuwde toepassing van deze taktiek er absoluut toe zou lit''-" dal h t voortbestaan der C.A.O. ernst' e g vaai komt. Zeer groote bezwaren rezen tegen de siei r,e verlagingen welke voor sommige jongge- zellen-categoriën waren voorgesteld. Strenge handhaving en doorvoering van de nu jaar- lijksche periodieke verhoogingen zal de hier door gekweekte ontstemming wellicht kun nen bezweren... HET PROGRAM VAN DE CHRISTE LIJKE WERKGEVERSVEREENIGING. De Christelijke Werkgeversvereeniging heeft een program van act;e opgesteld, dat nu juist met van al te groote voortvarendheid getuigt. In „Patrimonium" van 4 December wordt daarover het volgende gezegd „Terecht heeft de heer Amelink in de „Amsterdammer het Program van Actie „der Christelijke werkgevers-vereeniging" „een vergissing genoemd. „Het bevat niets „Christelijk sociaals." „Behoudens hetgeen over de handelspoli tiek wordt gezegd, kan het program ook „door liberale werkgevers worden onder schreven. „Men leze 1. Algemeen. Inperking van Staatsbemoeiing. De Staat zoeke bij de onderwijswetge- ving meer aansluiting bij de behoeften van het bedrijfsleven. Dit geldt zoowel voor het Lager als voor het Nijverheidsonderwijs. Inkrimping van staatsbedrijven en semi- staatsbedrijven minder uitvoeren van wer ken in eigen beheer. De Staat sluite zich bij de ioonsbepaling en werktijdregeling van haar eigen personeel aan bij het particulier bedrijf. Intrekking van nog geldende crisiswetten. 2. Arbeidswetgeving. Met vooropstelling dat de Arbeidswet 1919 in principe niet juist is, omdat de ar beidstijd niet algemeen, doch speciaal in ver band met de omstandigheden en in ieder bedrijf, allereerst tusschen patroons en arbei ders behoort geregeld te worden, wordt zoo lang het systeem der tegenwoordige arbeids wet intact blijft, aangedrongen op a. geen verdere uitvoering dier wet (geen gevolg geven aan de motie-Schaper); b. den overgangstermijn van art. 26 op acht jaren te brengen c. uitbreiding van art. 28 lid 7, opdat de daar genoemde vergunning ook zal worden ver leend, indien een of meer werkgevers in over leg met de bij hen in dienst zijnde arbeiders het verzoek daartoe doen tevens worde de in dit artikel genoemde grens van 2500 tot 2860 uren verhoogd. Er worde geen uitvoering gegeven aan het voornemen om een wetsontwerp op de arbeidsbemiddeling in te dienen, dat verder gaat dan het tegengaan van wantoestanden. De wetgever onthoude zich van wettelijke maatregelen betreffende medezeggenschap of bedrijfsorganisatie. 3. Sociale Verzekering. Bij invoering eener Ziektewet worde ruime plaats ingeruimd voor particuliere ziekenkas- sen. De invoering van een wet op de werke loosheidsverzekering worde uitgesteld tot dat de lasten, die op het bedrijfsleven druk ken, verminderd zijn. 4. Belastingen. Verlaging van den druk der directe be lastingen. Hiervoor worde verwezen i aar het Rapport van den ^Jijverheidsraad over dit onderwer" De a n 1 gen in de Rijksinkom- stenbela i g woiueu v eer over het gemid deld inkoken der laatste drie jaren berekend. De mogelijkheid van het heffen der Zake lijke Bedrijfsbel sting worde uit de Gemeen tewet geschrapt. De Forensenbelasting worde billijker ge regeld, waartoe aanneming van het aanhangi ge wetsontwerp gewenscht wordt. Voor zoover metj verlaging van directe belastingen het invoeren van indirecte be lastingen noodzakelijk is, worde daarbij in de eerste plaats gedacht aan vertenngs-be- lastingen. 5. Handelspolitiek. De Regeering hebbe de beschikking ovei een differentieel tarief van invoerrechten. Ten behoeve van bepaalde bedrijven hebbe de Regeering de bevoegdheid tijdelijke be schermende maatregelen in te voeren (sy steem schoenenwetje.) Zoo nu en dan moet men naar de bedoeling raden. Welke Staatsbedrijven en Semi- Staatsbedrijven moeten worden ingekrom pen Waarop heeft men het oog Wij ken nen hier te lande geen Staatsbedrijven, die voor „inkrimping" vatbaar zijn. Bedoelt men misschien opheffing van de Landsdrukkerij?' Ook wij meenen, dat bij de Ioonsbepaling in den publieken dienst rekening moet wor den gehouden met de loonen i de particul e- re bedrijven. Maar wij zouden toch niet g3®;- ne aansluiting zonder meer verdedigen. De Overheid heeft ook nog een eigen verant woordelijkheid. Hetgeen over de Arbeidswet wordt gezegd, heeft noch principieel, noch practisch onze 'nstemming. Dat van den kant der Christelij ke werkgevers zelfs niet geijverd wordt vooi verkorting van arbeidstijd, voor meer Zon dagsrust met name van het winkelpersonee s al heel kras. Maar 'tis waar ook, deze zei fa? organisatie onderteekende onlangs mee eer adres aan de Kamer, waarin gezegd werd, dat de Zondagrust in ons land .reeds meer be perkt was dan met de bedrijfsbelangen over een was te brengen Voorheen werden in dezen kring wel eens sympathieke klanken over bedrijfsorganisatie gehoord. Thans wil men zelfs art. 28 lid 7 toe passen ondernemingsgewijs, na overleg van den ondernemer met „zijn" arbeiders. En dan 2860 uren Gemiddeld ruim 54 uur per week. Aan een wettelijke regeling van de collec tieve arbeidsovereenkomst wordt niet meer gedacht. De bedoeling der zinsnede over de arbeidsbemiddeling in ons niet duidelijk. Dit program van uitstel en afstel zal prac tisch weinig effect sorteeren. Maar het is wel zeer te betreuren, dat uit dit program een geest spreekt, die aan de sa menwerking met de Christelijke arbeidersbe weging weinig bevorderlijk is. Dat had, ook bij alle rekening houden met den huidigen economischen toestand, stellig anders gekund. VAKBEWEGING. „De Vakbeweging" van December bevat den kwartaalstaat van het N.V.V. waaruit blijkt dat het ledental gedurende het 3e kwartaal met 1515 is achteruitgegaan waar bij 510 leden van den Opz chters- e Teeke- naarsbond. Bij de overige Bonden was het verlies dus 1005. De grootste achteruitgang vond plaats bij de honden van Ambtenaars 135. Bouw arbeiders 255, Fabrieksarbeiders 143 K'eer- makers 177, Metaalbewerkers 155, Overh. werkl. 281., Spoor- en Tramw. pers. 280 en Typografen 160 Eenige andere organi saties boekten een stijg nj in het ledental o. a. Landarbeiders 456, Mijnwerkers 126 en Transportarbeiders 375. Het aantal mann. leden bedroeg op 1 Juli 178014 en 1 October 176539. Het aantal vrouwelijke leden bedroeg op 1 Juli 7936 en 1 October 7896. Het aantal adspira t-leden daalde van 2692 per 1 Juli tot 2530 per 1 October 1924 of met 162. Het aantal afdee i ïgen bedroeg op 10 October 1924 2091. Een besteller in arrest. i De inspecteur der Posterijen in Maastricht heeft bij de justitie aangifte gedaan van de vermissing van een aangeteekenden bief, in- houderd: een bedrag van f 1000. Deze brief is op het hulp-postkantoor te Spekholzer heide Donderdag aangeboden voor aantee kening zonder aangegeven waarde. Den vol genden morgen is de brief, volgens het regie ment met andere poststukken in een pak verzegeld en door twee bestellers naar het station Schaesberg gebracht. Onderweg kreeg een der beambten een defect aan zijn rijwiel, om welke reden de andere beambte de post verder alleen vervoerde. De zending werd overgegeven aan den conducteur van den eersten posttrein. Deze bemerkte, toen hij in den poitwagen het pak nauwkeurig be keek, dat dit aan één zijde was opengesne den en dat een aangeteekende brief verdwenen was volgens den geleidbrief en hij gaf hier van onmiddellijk kennis aan zijn superieuren, die een onderzoek instelden en de justitie waarschuwden. D~ besteller, c e het pak aan den f-ein had p gev n, was jtnst naar Apel- doo n verg a ,nj werd onmiddellijk te- ruggeroepe a een verhoor onderworpen en voorlocr, i n verzekerde bewaring ge steld, even. l de kantoorhouder van Spek- ho'zerheide en diens plaatsvervanger. De kantoorhouder zelf was door de drukke werk zaamheden te Spekhols, reeds geruimen tijd •twziek en diens plaatsvervanger gaf, t e het reglement in, om zooals gewoonlijk „aats van de aangeteekende stukken en geldswaarden 's avonds mede naar huis te nemen, deze aan den kantoorhouder in be waring. Daardoor waren de stukken een nacht op het kantoor achtergebleven, opdat de beide bestellers 's morgens vroeg de brieven naar den trein zouden kunnen brengen. Intusschen moet, naar de Tel. van andere zijde vernam Woensdagmorgen uitgekomen zijn, dat een andere brief, die voor eenigen tijd aan den besteller ter aanteeke" ng was medegegeven door een particul'er i t aan- geteekend noch verzonden is. De ..antoor- houder en zijn plaatsvervanger zijn wederom vrijgelaten. De besteller blijft in arrest. Een vijftal dronken Amerikaansche ma trozen zette Donderdagavond in het café van G. v. d. P. aan de Doklaan te Rotterdam den boel op stelten. Ze gingen zich op baldadige wijze te buiten, sloegen den inven taris kort en klein en braken de kachel zoo ongeveer af. Het slot van het spel was, dat de politi; er aan te pas kwam. Toen bonden de heeren in en op Amerikaansche manier stelden ze voor, de schade te betalen. Dit werd ter plaatse naar wederzijdsch goed vinden geregeld. De politie liet hen daarna naar hun schio terugkeeren. Hieromtrent wordt nog uit Helder ge meld Het op de Zuiderhaaksgronden nabij Texel gestrande stoomschip „Promus" was met een lading gerst en mais op weg van Buenos-Aires naar Rotterdam. Het schip heeft 20 voet water in de machinekamer. Reeds heeft de motorbotter Helder 228, schipper De Boer, zooals gemeld, 10 der opvarenden te Helder aangebracht. De „Dorus Rijkers" ging uit om, zoo noodig, de overige 26 opvarenden van boord te halen. Desleepbooten „Drente" en „Assistent hebben verbinding met het schip gekregen •zn waren er '-eeds in geslaagd het schip t vee sleeplen te i te er leepen, toen het opnieuw vast raakte. Vier sleepbooten van de reederij Wijs muller zijn nog uit Rotterdam ter assistentie vertrokken. Door een drietal botters werd reeds eenige lading gelostandere vaar tuigen konden door het ruwe weer niets overnemen. Op den Coolsingel te Rotterdam is Donder dagmiddag een ongeveer vijftigjarig heer door een auto aangereden. Hij bekwam zoodanige inwendige kwetsuren, dat hij o na opname in het gioate ziekenhuis c e leed. Men heeft de identiteit van het slacitoffer nog niet kunnen vaststellen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is onder Stampersgat (N.-B.) een zware brand uitgebroken op de boerehoeve van den heet Bouvé de Nijs waarbij zeer veel hoornvee, verscheidene paarden, de geheele oogst en veel landbouwtuig is verloren gegaan. Het woonhuis echter bleef gespaard. Gezien het feit, dat de groote landbouw- schuur, met stalling, op verschillende plaat sen tegelijk brandde, lag het voor de nana dat aan kwaadwilligheid werd gedacht. Div vermoeden kreeg bevestiging in aanwijzin gen, welke de politie te Fijnaart bij haar onderzoek bekwam op grond van welke aanwijzingen de politie aldaar de hand legde op den 30-jarigen schippersknecht P. M., tegen wien ondanks zijn pertinente ontkenningen zware vermoedens zijn ge rezen, den brand te hebben gesticht De verdachte heeft, bij de familie Bouve de Nys, enkele weken geleden alle paar den in den stal losgesneden en ze toen daaruit gejaagd. Verder heeft de politie aan wijzing, dat P. M. in den nacht, voordal de brand was uitgebroken, in de nabijheid van de schuur is aangetroffen door een schipper, die daaromtrent mededeelingen aan de politie verstrekte. Van zijn aanwezigheid daar, heeft M., nog geen aanneembare verklaring kunnen geven. Ook tijdens den brand was de verdachte op het terrein, doch hij wekte toen geen achterdocht, wijl hij ijverig deelnam aan hei reddings- en blusschingswerk. Omtrent den omvang van het verlies bij dezen brand verneemt de Msb. nog, dat 22 stuks hoornvee en 8 paarden in vlammen omkwamen; drie paarden welke gered kon den worden, zullen vermoedelijk, wegens_ de ernstige brandwonden, moeten worden afge maakt. Voorts gingen verloren twee gerijen, een nieuwe dorschmachine, twee maaimachines, veel tuig en de geheele oogst. De schade wordt vermoedelijk slechts ten deele door verzekering gedekt. Omtrent de reden waarom de man tot deze daad is gekomen, verkeert men ge heel in het onzekere, daar niemand van de familie Bouvé de Nys de man zelfs kende. UITSLAANDE BRAND. Een paard verbrand. Donderdagavond omstreeks vijf uur is plotseling brand uitgeoroken in een drietal houten loodsen, staande op het rangeer terrein aan de Doklaan te Amsteidam, in gebruik bij de expeditiefirma W. J. de Boer, als paardenstalling en opslagplaats van fourage, hooi en stroo, alsmede van verhuis- kisten. De vlammen grepen in het licht- ontbrandbaar materiaal buitengewoon snel om zich heen en sloegen dan ook weldra door de daken d,er twee het meest aan het water gelegen loodsen uit. Vijf man perso neel was in de loodsen aan het werk, die allereerst de zes gestalde paarden in veilig heid trachtten te brengen. Het gelukte er vijf naar buiten te jagen, het zesde verbrand de evenwel. Daarna werden nog een verhuis wagen en vrachtwagen brandend naar buiten, gereden. De brandweer, die aanstonds met een rigen lijn met de centrale was gewaarschuwd rukte aan met 4 motorspuiten, een ladder en een manschappenwagen. De twee loodsen aan den waterkant, die omstreeks 60 M. diep zijn, stonden intusschen in lichten laaie de middelste brandde geheel af, waarna de resten door de brandweer werden neergehaald. Van de linksche loods bleef ook niet veel meer dan een verkoold ge raamte over. Van de rechtsche loods ver brandde alleen een gedeelte van het dak. Als oorzaak wordt vermoed, dat het paard, dat omkwam, nogal een wilde, een petro- leum-hanglamp heeft afgeslagen. De brandweer werkte geruimen tijd met icht stralen. Bij den aannemer Tienkamp te Emmer- Compascum (Dr.) is inbraak gepleegd. Een trommel met f 350 werd gestolen. De ledige trommel werd den volgenden morgen bij de wo -ing teruggevonden. Op de Smits te Heerlen heeft Donderdag morgen d£_26-jarige arbeider H. bij een twist zijn ift-jarigen vader met een bijl op het hoofd geslagen. De ongelukkige stortte neer en werd zeer ernstig gewond naar het hospitaal ovêrgebracht. Zijn toestand is hope loos. De zoon kwam zichzelf bij de politie aanmelden. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. Te Amsterdam worden de weldadigheid zegels druk verkocht. Het Hbl. deelt mede, dat het postkantoor in Amsterdam de eerste twee drgen een debet heeft gehad van ruim d'iehon e iduizend z gels, en wel88.000 zegels van vier cent83.000 van elf cent en 136X00 van 12% cent. In de laatste jachten is op verschillende plaatsen in pakhuizen te Groningen ingebro ken. Zoo in de melkfabriek „Vredewold" en. het kantoor der firma Wagenborg, aan de Marnixstraat, en in een opslagplaats aan het Noord Willemskanaal, waar een partij ko per werd gestolen. Bij de eerste twee in braken venden de dieven weinig van hun gading. In verband met den laatsten dief stal zijn aangehouden de 21-jarige E. H. en zijn 16-jarigen broer B. H., uit een woon schip. Een Belgisch vliegtuig van de Sabena, ge merkt O.B.A.H.A., bestuurd door den vlieger Roger, onderweg van Brussel naar Amster dam, heeft gisteren bij Alphen een noodlan ding moeten maken wegens motordefect. Het toestel is beschadigd en de passagiers zijn ongedeerd. Door het R.-K. Kerkbestuur van bovenge noemde parochie zal een geldleening van 200.000 worden aangegaan ten behoeve van den bouw eener nieuwe kerk. De leening is verdeeld in obligaties van f 1000, f 500 en 100. Zij zal a pari worden afgelost door mid del van jaarlijksche uitlotingen van minstens f 3000.te beginnen in het jaar 1927 welke zullen plaats hebben in de maand April van ieder jaar, terwijl de uitgelote obli gaties op 1 Juli daaropvolgende betaalbaar zijn. De uitslag dezer loting zal in twee ka tholieke dagbladen worden bekend gemaakt. De losbare obligaties zoowel els de cou- oons zullen betaalbaar zijn bij de firma F Th. Everard te Amsterdam en Haarlem. Kan het uitgevoerd worden? De „Residentie-bode" schrijft Naar aanleiding van enkele persberichten on r nt voornemens bij de Regeering om trent het niet-uitvoeren van het Bezoldigings besluit, hebben wij te bevoegder plaatse in formaties ingewonnen, waarbij het volgendt bleek. De omstandigheden, waarin de Regeering is gekomen door het besluit van de Tweede Kamer, waarbij de Regeering werd verzocht het ontwerp, regelende de bezoldiging der hoogere ambtenaren terug te nemen en ook voor deze ambtenaren de volle korting van 10% en 8 premieheffing toe te passen, maken het vcor de Regeering onmogelijk het nieuv.e Bezoldigingsbesluit uit te voeren. Ook bij dit besluit is rekening gehouden met de opvatting, dat op de salaiissen der hoogere ambtenaren niet zooveel mocht wor den gekort, omdat deze lang niet in dezelfde stijging hebben gedeeld als die e lagere ambtenaren. Om die reden waren er onder de hooge ambtenaren velen, die in het Bezoldi gingsbesluit aanmerkelijk vooruitgingen, ver geleken bij het salaris dat zij op 1 October 1924 genoten. Ditzelfde was het geval met de salarissen bij de wet geregeld, zooals deze waren neer gelegd in het wetsontwerp dat de Tweede Ka mer de vorige week niet in behandeling wilda nemen, omdat zij gelijke korting wilde voor alle ambtenaren. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat bi) .hindh: i g van het Bezoldir ing besluit slechts een enkele groep van hoogere amb tenaren, n.l. van hen wier s l'.ris in het Be zoldigingsbesluit is geregeliniet de volle korting zou ondergaan, maar de leden der Rekenl atner, rechterlijke macht en anderen, wier s 1 ris bij de wet wordt geregeld, wèl. Hie door zou een zeer ongewer.schte en onbillijke toestand ontstaan, zoodat bij nadere overweging de Regeering meent, dat door het jongste besluit der Tweede Kamer het Bezol digingsbesluit niet gehandhaafd kan worden, zoodat ook na 1 Januari de huidige toestand moet worden gecontinueerd. Dus na 1 Januari zal niemand, ook de ongehuifrden niet, méér dan 10% op zijn salaris worden gekort, behalve dan de pensioenkorting. Wel overweegt de Regeering nog, om door een wijziging aan de bezwaren tegemoet te komen, zoodat alle gehuwde ambtenaren een korting van 18%% ondergaan en de onge- huwden de volle korting dragen van de nieuwe salarisregeling, omdat handhaving van den bestaanden toestand een belangrijk fin. n ieel nadeel voor het Rijk is. Maar er is natuurlijk geen sprake van, dat dit nieuwe Bezoldigings besluit reeds vóór 1 Januari gereed zal zijn, terwijl bij de oplossing der bezwaren tal vm moeilijkheden moeten worden onde-virgm. Een vraag doet zich nu echter voor: hoe gaat het nu met de salarissen der rijkswerk- lieden Wordt nu wèl de salarisregeling van de commissie-De Wilde ingevoerd? Dit zou toch een groote onbillijkheid zijn. Gelijke monniken, gelijke kappen, geldt ook hier. De vergadering te Amsterdam. Naar de „Msb." verneemt, is als datum voor de bijeenkomst van R.K. letterkundigen thans definitief vastgesteld Zaterdag 27 De cember. De vergadering, die 's morgens om 11 uur in Parkzicht te Amsterdam aanvangt, is al leen toegankelijk op vertoon der toegangs kaart, die met gratis wordt toegezonden, öök niet aan de Pers, aangezien de vergadering in besloten kring wordt gehouden. Deze kaart is onder overmaking der kos ten verkrijgbaar bij Gerard Knuvelder, Jan Luikenstraat 38, Eindhoven. UITLOTINGEN LOTEN VAN ANTWERPEN 1903. LEENING VERWOESTE GEBIEDEN 5% 1922. Trekking 10 December. Serie 106.239 no. 1 met frs. 500.000 Serie 184.735 no. 4 met frs. 100.000 Seri: 106 239 no. 17 met frs. 100.000 De andere nummers derzer seriën, als mede van die van serie 100.821 zijn betaatl- baar met fr. 300. 'n Interview met Pater van Emmerik. „M'n goeie vriend! Moet dat nou heusch! Ik heb „daarginds" al zooveel jaren met muskieten te kampen gehad.... krijg 'k nou in Holland nog zoo'n groote pers- muskiet an m'n lals?" „In de eerste plaats, pater, kom 'k niet als „persmuskiet".... dat ben 'k al sedert 'n jaar of vijl niet meerIn de tweede plaats kom 'k niet omdat 'k om copie ver legen zit, doch enkel en alleen voor U.... U beschouwt me gewoon als propagandist voor de Missieavond, die we voor U gaan geven." „Ja*.maar zouden we de lezers van de krant niet vervelen met wéér...." „Heusch, pater, U is veel te bescheiden U heeft vijfduizend piek noodig voor 'u nieuwe kapel... en U wilt graag met dat bedrag naar Brazilië terug, nietwaar? „O, als ei a t eens waar mocht zijn". (En in z'n donkere oogen lag 'n illusieglans, om warm van te worden). „Welnu.... dan moeten we de trom roeren.... en géén kleine.... 'n reuze- trom, 'n „radekedons" met bekkens als 'n koek-loot-radAmerikaansche reclame moeten we voor U maken.... anders komt L' nooit aan uw bedrag. Was u in de gelegen heid, om lichtbeelden- of missie-avonden te geven, dan zou 't iets anders zijn, maar dat is nu eenmaal niet zoo.... U moet 't dus voor 'n heel groot deel hebben van de reclame, die anderen voor U maken. Daar zijn we 't dus over eens. En als U er p r ij s op stelt, dat deze of gene, die 'n beetje dik in de duiten zit, U zoo stilletjes weg nog es wat toestopt, dan dienen de lezers toch eerst es wat nader kennis met U te maken. Er kwam 'n weemoedige glimlach op z'n gelaat„U praat over menschen, die dik in de duiten zitten j „O, ja... 'k wéét al wat U wilt zeggen. Over 't algemeen ik wil absoluut niet generaliseeren verwacht U van de dik in de duiten zittenden 't minsteZeker óók al ondervonden in de zes maanden van lrw verblijf in Holland?" „Helaas, jaI Daa. zou 'k je staaltjes van Ikunnen vertellen.... maar ala.... daar is 1U niet voor gekomen, en dat moet iedereen maar met zich zelf en met Onze Lieve Heer uitmaken. U denkt dus dat t wat ^zal hel- oen, als 'k zoo een en ander vertel? „Je kunt nooit weten.... Van die uitvoe ring van „Alberdingk Thijm" alléén kan 't natuurlijk niet komenen als de stille weldoeners, die niet naar die uitvoering gaan, dat goed begrijpen.. „Noudan meteen maar van wat stekenIk zit in de Staat Minas, in 't zuidelijke deel dan.... met nóg twee Hollandsche medebroeders. Dat wil zeggen: als ik een van die twee zou willen spreken moest 'k 'n ritje maken te paard van hier naar Maastricht ongeveer. Ik zelf ben u» Cabo Verde. Franciscus Thiemen, uit Weert, is in Monte Bello en m'n andere medebroeder, Florentius Brölman, van 'n bekende Amsterdamsche familie, is ge vestigd in Muzambinho. We hebben elk 'n parochie met op 'n uur of vier afstand 'n bijkapel. Zoo'n periodiek bezoek aan die bijkapel is nou niet bepaald 'n plezier tochtje „Kan dat niet per fiets of motor?" „Nee, dan zou je in tijd van effe in 'n af grond tuimelen. Met 't paard is 't nóg erg oppassen. 't Moet meest stapvoets gaan, bergop, bergaf, met de gekste draaien en kronkelingen en heele einden moet je loop en met 't paard aan de teugel.... en 't kan daar ön-Hollandsch regenen, zie je! En eventjes anders wordt zoo'n toertje nog als je 's avonds of 's nachts wordt gehaald voor 'n bediening, op 'n 3 a 4 uur afstand in die bergen. Op 't oogenblik zijn ze bezig 'n auto-weg te maken van Cabo- Verde naar Muzambinho.... als 'k terug kom zal die wel zoowat klaar zijn.... maar.... bij 'n auto-weg hoort 'n auto.... en als je eerst 5000 pop moet bijeen schrapen voor 'n kapel. Die kapel, daar gaat 't nou eigenlijk omals ik je alle maal moest vertellen in hoe 'n toestand de oude kapel verkeert, dan was 'k vooreerst niet uitgepraat.... enfin, daar komt mis schien nog wel es 'n andere gelegenheid voor.... Voorloopig schrijft u maar, dat 't onmogelijk zoo kan blijven.... wie t niet gelooven wil mag gerust komen kijken. Ja, verder.... wat moet 'k verder zeggen.. Dat 'n missionaris geen heerenleventje heeft weet iedereen In mijn parochie (van vier uur in de omtrek dan!) komt er nog bij, dat vroeger de boel daar nogal is verwaar loosd, voornamelijk door 't gebrek aan priesters. Er loopen bij mij ettelijke volwas senen rond, die nooit catechismus-onder richt hebben gebadhoe 't dus met de rest van hun geloofskennis is gesteld valt gemakkelijk te gissen. Als 't goed wou gaan was wel werk voor tien priesters, die dan nog hun handen vol zouden hebben. Maar in elk geval heb ik 't zóóver gekregeu, dat sinds m'n komst alles zoowat is vertien- dubbeld.... de biechten, de H.H. Commu niën, de' kerkbezoeken.... kwestie van vier jaar geweest." „En hoe is 't daar met de inkomsten ge steld?" „Te veel om te sterven en te weinig om te leven... maar ach, dat is 't ergste niet... we komen d'r wel.... Als die kapel dr nou maar vast kwam.... 't Zijn daar allemaal arme menschen. In mijn stad wonen wel 'n paar rijke koffieplanters, maar als 'k't van die moest hebben nou.... ze doen trouwens niets aan hun gods dienst.... dat is voor hen niet noodig, den ken ze. En als je nou nog een aardig slot er aan wilt maken, schrijf dan, dat 't 's Zon- dags in m'n kerkje 'n heel gemoedelijk, huishoudelijk boeltje is De moeders komen met alle kinderen naar de Mis.... of eigenlijk met al wat levend is.... de honden en de vlooien komen ook mee, maar die blijven rustig liggende honden, ziet u! Zuigelingengeschreeuw onder de Mis of de preek is geen zeldzaamheid, evenmin, dat de moeders hun jongste spruit onder de predikatie op geheel natuurlijke wijze van voedsel voorzien.... daar ben 'k al aan gewoon en 'k zou het gek vinden als 't n i e 1 gebeurde. En zoo gaan we dan over 'n poosje maar weer opnieuw aan de slag.... met God's hulp, en die van de stadgenooten. Laten w« hopen, dat de traditie „Haarlem vooraan" wordt gehandhaafd. Als je zoo 'n uurtje hebt zitten keuvelen, dan zie je nog eens van nabij, hoeveel andere zware offers de missionarissen nog moeten brengen, dan alleen het verbreken van alle familie- en vriendenbanden, het verlaten van hun eigen wereld, die toch ook voor 'n priester genoegens heeft Dan begrijp je nog even beter, dat er door ons, Katholieken, eigenlijk nooit ge- npeg gedaan en gegeven kan worden, om de bovenmenschelijke arbeid dier aposte len iets te verlichten en te veraangenamen. Pater van Emmerik verwacht veel van de Alberdingk-Thijm-uitvoering op 7 Januari. 't Zou érg jammer zijn als hij moest on dervinden, dat hij z'n stadgenooten ha» overschat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9