UTfËM^MD ^CHHOEK Uit de Pers. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'I'weede Blad Maandag 22 December 1924 Eenheid en samenwerking. Max van Poll en zijn rente verbod. Verklaringen van Herriot over het communistisch gevaar: geen reden tot ongerustheid. Van alle zijden worden Baldwin's proptectie plannen gecrltiseerd. Een communist aanvoerder der Albaneesche regeerings- troepen. Onder de Radio-berichten: Het Fransch-Duitsehe Handelsverdrag zal op lft Januari nog wel niet onderteekend kunnen worden. Gem. buitenl. berichten DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE. MARKTMIEUWS. Visscherii RECHTSZAKEN. De stichting centraal woning- beheer te 's-Gravenhage. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG Slag op slag komt in onze kiesvereenigin- gen het verlangen tot uiting, dat de eenheid in de partij bewaard zal blijven. Te Deventer heeft men zich Zondag m ten motie voor het hervatten der afgebro ken besprekinged tusschen het Bondsbe- ttuur en „St. Michaël" verklaard. En te Amsterdam werd gisteren ook een motie aangenomen, waarin eveneens het af breken der besprekingen werd betreurd en de wensch uitgesproken, dat „ten spoedig ste" een oplossing worde verkregen, hetzij door onderhandeling, hetzij door de onder havige quaestie aan de beslissing van der den te onderwerpen. Er valt nauwelijks aan te twijfelen zegt „Het Centrum" of in menige andere kiezer- organisatie worden gelijke wenschen ge koesterd. „Bij de groote massa van ons Katholieke volk wil men de geschillen niet op de spits drijven en heeft men geen ander verlangen, dan ze te zien opgelost langs den weg van overleg en overreding. Maar dan is het tevens van belang, dat daarmede niet getalmd worde. Uitstel kan hier licht afstel brengen, en terecht dringt de Amsterdamsche motie op spoed aan. Met het wachten op de vergadering van den Algemeenen Bond is nog anderhalve maand gemoeid, en komt men vóór dien da tum niet tot overeenstemming, dan zal de vergadering zich voor een stemming zien geplaatst, die het wij zeiden dit reeds eer ier beter is te vermijden. Bovendien is thans, bij de voorbereiding der verkiezingen, de eenheid en de onder linge samenwerking meer dan ooit noodig. Niet, dat er geen meeningsverschil toe laatbaar zou zijn, maar er mogen geen kam. pen ontstaan in de partij, want daardoo» wordt zij aangetast in haar wezen, gaat he* saamhoorigheidsgevocl, zooal niet geheel, dan toch grootendeels verloren, geeft men aan de oneenigheid een permanenten vorm. En hoe zal het dan mogelijk zijn, alle krachten, waarover wij beschikken, samen te trekken op eenzelfde program? Want dit worde niet vergeten, ook de quaestie van het stembus-program is thans in de kiezersorganisaties van groote actua. iiteit. Met de bespreking ervan kan niet lang meer worden gewacht. Het Bondsbestuur heeft zijn concept de bekende zes punten van Mgr. Nolens be kend gemaakt en cventueele amendementen moeten uiterlijk 18 Januari bij den Bonds, secretaris zijn ingekomen. Er is dus nog slechts één maand tijd. En het behoeft wel geen betoog, dat 'net van veel belang is, wanneer het program, al dan niet aangevuld of geamendeerd, lol stand komt, met de medewerking, of altham, met het volle medeweten en de gemoti veerde instemming van ons kiezersvolk." In „De Tijd" geeft prof. Pi Geurts, oud hoofdredacteur van dit blad, de volgende karakteristiek van den heer Van Poll, die, zooals onze lezers weten, «f,De Morgen" re digeert: „Na zoo ongeveer alles gelezen te leb ben, wat Van Poll over het rente-vraagstuk geschreven heeft, was en bleef mijn slot- indruk deze: hij denkt zelfstandig; hij weet veel; hij is zeer belezen; hij is knap en han dig, maar hij is en blijft een sophist, die glad als een aal zich overal in- en uitdraait; hij doceert als een professor, maar biologeert als een goochelaar. Met Van Poll als wijs geer, economist-socioloog raken wij ver zeild in de sfeer van de reinste ideologie, waar de werkelijkheidszin, die met tastbare realiteiten rekening houdt, maar al te dik wijs zoek is. Vastgeraakt in zijn eigen lie- velings-ideeën, hoort en verstaat hij niet meer, dat de geleerdsten en wijsten nocli wat de mannen van de practijk zeggen, en zoo formuleert hij stellingen, die evenzee* indruischen tegen de uitspraken van den ge zonden menschenzin als tegen die van <!t wetenschap. Zijn fameus „renteverbod" is een, maai volstrekt niet het eenige bewijs, dat hij zen in de wereld van de werkelijkheden den wef niet weet, en wettigt de vrees, dat zijn le zers 't goede spoor leclijk bijster raken. Bedwelmd door de gisting van zijn -igen denkbeelden, krijgt hij het klaar, om op Paaschdag, Pinksteren of Kerstmis een ar tikel te schrijven ongeveer van den volgen den inhoud: verheven gedachten en schoo- nc gevoelens wekt het huidige feest in on zen geest en in ons hart op, maar laten wij het ook op dit feestgetij toch niet vergeten, dat zonder een behoorlijke regeling van het rentevraagstuk noch geestelijk noch tijdelijk heil duurzaam te wachten is. Zonder een deugdelijke oplossing van het rente-vraag stuk geen gezonde sociaal-economische structuur, waarbij aan alle leden der maat schappij een menschwaardig bestaan verze kerd wordt; zonder dat menschwaardig be- staan gelijk St. Thomas ons leert m het algemeen geen normale geestelijke toe- stand, geen behoorlijke grondslag vooi deugd en godsdienst. Spreek vandaag zoo veel ge wilt over Paasch-, Pinkster- en Kerstmisgeheimen, maar denkt altijd aan, bidt altijd voor het verkrijgen van het rente verbod." Herriot en de Communisten, j Hernot, die Zaterdagavond vertegenwoor digers der pers heeft ontvangen, heeft naar aanleiding der, communistische actie ver klaard dat er dagelijks op perfiede wijze val- sche berichten worden verspreid om de open bare meening schrik aan te jagen. De regee ring heeft de huidige gebeurtenissen niet af gewacht om de Fransche of buitenlandsche agitatoren, die de openbare rust willen ver storen of tot geweld aansporen, scherp te surveiileeren. Aanstonds nadat de regeering aan het bewind was gekomen, heeft zij haar agenten de noodige instructies gegeven en de orde werd geen oogenblik verstoord. De rust in de toekomst zal op dezelfde wijze wor den verzekerd. Herriot waarschuwde dat de voorzorgs maatregelen, welke door de regeering zijn getroffen, ten onrechte worden opgevat als een aanwijzing van onmiddellijk gevaar. Hij deed een beroep op alle burgers om zich tegen dergelijke procédés te keeren, daar deze het moreale en materieele crediet van Frankrijk schaden op een moment, waarop de buitenlandsche toestand van Frankrijk uitnemend is en de financieele toestand zich herstelt. De regeering heeft geen enkele aan sporing noodig om voort te gaan met een even groote kalmte als methode en vastbe radenheid haar plicht te doen. Zoo noodig zal zij met alle energie elke poging tot wan orde, van welke zijde zij ook komt, onder drukken. De regeering rekent hierbij op den klaren blik der arbeiders, die beseffen dat zij meer te wachten zijn van een hervormings politiek dan van eenige uitbarstingen van ge weld. Parijs, dat zich tijdens den oorlog niet door werkelijke gevaren van de wijs liet bren gen, zal zich niet laten verontrusten door denkbeeldige gevaren. „Ons land wil den vrede", aldus Herriot, „wij staan er borg ->or." V Baldwin's beschermings plannen. Lloyd George heeft in een rede te Edin- burg gesproken over de voorstellen der re geering met betrekking tot de bescherming der belangrijke industrieën, die door unfaire concurrentie worden bedreigd. De liberale partij in het Lagerhuis heeft aan de kaak ge steld hoe er verborgen geschut tegen het vrij handelsstelsel wordt samengetrokken. Deze onthulling heeft consternatieteweeg gebracht niet slechts onder de liberalen, doch ook on der de conservatieven, die op stemmen van vrijhandelaren zijn verkozen. Deze tijdige ontmaskering zou iets hebben kunnen bij dragen om de voornemens der regeering te wijzigen. Baldwin's beschermingsplannen hebben niet alleen niet de onverdeelde instemming van zijn volgelingen, doch hebben zelfs, mag mén op de „Daily News" afgaan, consterna tie teweeggebracht in handels- en financieele kringen. Het blad verzekert, dat in toonaan gevende financieele kringen nog even groot bezwaar bestaat tegen de indiening van pro- tectievoorstellen als hoedanig Baldwin's plan wordt beschouwd om invoerrechten, ge heven van bepaalde goederen van één land, uit te breiden tot dezelfde goederen van alle andere landen als het geval was in Mei 1921, toen de bankiers der City hun opzien barend manifest, publiceerden ten gunste van den vrijhandel, een manifest dat bij de algèmeene verkiezingen van 1923 nadrukke lijk werd bevestigd. De Albaneesche burger oorlog. De bewering, als zouden de Albaneesche opstandelingenbenden op Grieksch gebied zijn gevormd, wordt uit Athene officieel tegengesproken. GENEVE, 19 Dec. De Albaneesche m'- nister-president verklaart in de nota aan den V. 1 ;eribond o.a., dat de opstand is georga niseerd op Servisch gebied en hij verzoekt bij de Servische regeering stappen te deer om een eind daaraan te maken. De tekst van het telegram is medegedeeld aan den Servischen gezant te Bern, den bij den Bond geaccrediteerden vertegenwoor diger en de leden van den Volkenbonds raad. Een B.T.A.-bencht uit Belgrado maakt melding van het bericht in de bladen, dat bij een hevigen strijd tusschen de troepen van den oud-premier Ahmed Zogoe en de regeering -oen de aanvoerder van deze laatste: werden gewond. Niets bijzonders op zichzell. -r we van belang om hetgeen hieraan is toegevoegd, n.l., dat die aanvoer der een bekend ooisjewistisch spion is. In verband hiermede mag wel even eraan her innerd worden, dat den laatsten tijd in Zuid- Slavië een krachtige anti-bolsjewistische campagne is ingezet(nog dezer dagen ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken Nintjitsj in een interview met de „Matin" dat de a.s. verkiezingen staan uin het anti communistisch teeken „je répons du suc ces", terwijl men te Belgrado van een erken ning der Sovjets niets meer wil weten en er zelfs sprake zou zijn van de vorming van een Zuid-Slavisch-Bulgaarsch-Roemeensch bloc tegen Moskou.) En thans zouden zoowaar ook die Albaneesche regeeringstroepen onder een bosjewist vechten 1 Het bericht meldt tenslotte nog, dat een deel van zijn troepen, welke 40Q man^ ge regelde troepen en 300 vrijwilligers telden met een kanon en drie mitrailleurs werd ge vangen genomen. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat de huidige Albaneesche regeering het tegendeel van Zuid-Slavisch gezind is en dat dus de berichten van Zuid-Slavische zijde voor Fan Noli en zijn aanhangers al tijd bijzonder ongunstig zijn. Volgens een draadloos bericht zou Italië een nota hebben gezonden aan Belgrado, waarin de Zuid-Slavische regeering wordt uitgenoodigd zoowel de geregelde als de ongeregelde troepen uit Albanië terug te trekken. DUITSCHLAND'S TOETREDING TOT DEN VOLKENBOND. De Duitscht consul te ure;, eve ucett heden de nota van Stresemann aanSden secretaris generaal betreffende Duitschlands toetreden tot den Volkenbond overhandigd, die de vol gende week gepubliceerd wordt. Duitschland vraagt r.aar men weet, ver moedelijk nadere inlichtingen over de mili taire hulpverleening, waartoe het genood zaakt zou kunnen worden, krachtens beslis sing van den Volkenbondsraad voor de toe passing der sancties. Het Duitsche rijkskabinet heeft Zaterdag middag in een vergadering, die uren lang duurde, de quaestie van de ontruiming van de Keulsche zone besproken. De Duitsche regeering staat op het standpunt, dat ieder uitstel van de ontruiming een flagrante rechtsverkrachting zou zijn en beschouwt het als ongehoord, dat noch de Fransche, noch de Engelsche regeering ook maar de moeite hebben genomen zich over deze quaestie met de Duitsche regeering in ver binding te stellen. DE TERUGKEER DER ENGELSCHE VAKVEREENIGINGSDELEGATIE UIT RUSLAND. De delegatie van het Britsche Vakvereeni- gingscongres, welke uit Duitschland is terug gekeerd, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij een rooskleurig verslag geeft van de verbeterde materieele en moreele omstan digheden „onder een doeltreffend Sovjetbe- heer." De verklaring betoogt, dat de politiek van het Britsche Valvereenigingscongres en de Labour partij, welke de volledige diplomatieke en economische erkenning van Rusland voorstaat, gerechtvaardigd is. Milli- oenen nieuwe mogelijkheden hebben zich in Rusland geopend, dat thans een duurzame plaats onder de Europeesche naties heeft verdiend. DE„WAVE OF CRIME." Niet alleen Londen wordt bezocht door de „wave of crime", ook in andere steden van Londen treden de bandieten driester op dan gewoonlijk. Dezen keer is het Birmingham, dat een beurt heeft gehad. Drie bandieten de den op klaarlichten dag een aanval in een juwelierszaak/ waarna het gebruikelijke recept in een gereedstaande automobiel sprongen en met een vaart van zestig kilo meter door de straten van Birmingham sto ven om aan achtervolging te ontkomen. Al wat hun in den weg kwam, reden zij eenvou dig onderstboven, met het gevolg dat een 27-jarige vrouw, een zekere Gertrude Smith op slag werd gedood. De politie zoekt de schavuiten thans wegens roof en moord. De Londensche politie heeft de hand ge legd op een „cat-burglar", die zich toegang had verschaft tot de kantoren van den electrischen ondergrondschen spoorweg te Londen, in St. James-park. De waker had 's nachts om een uur op de tweede verdie ping een lichtje zien flikkeren en daar een inbreker gevonden met inbrekerswerktuigen. De inbreker verklaarde aan de politie dat hij van een open terrein langs een pijp 25 voet hoog naar boven was geklauterd, langs een richel naar een raam was geschoven, dat hij met een breekijzer forceerde, en aldus in de kantoren was gekomen. Het schijnt intusschen, dat deze „cat- burglar" uit hoogen nood heeft gehandeld. Hij verklaarde n.l. dat hij reeds geruimen tijd zonder werk was en ten einde raad tot inbreken was overgegaan. DE STALEN HUIZEN. Zooals men zich herinnert heeft Neville Chamberlain, de Engelsche minister van Ge- zondhb—-oij de uiteenzetting van zijn plan ner in het Lagerhuis medegedeeld, dat de n"eeiing nieuwe doeltre, r,nde procédés van iienbouw zou aarunoe i en, zoo den bouw van stalen huizen, waarvan lord Weir de promotor is. Lord Weir had reeds aanstalten gemaakt om daarmede, in Glasgow, een proef te nemen, doch nu het zoover is, dreigt er een conflict te ontstaan met de vakver- eenigingen in de bouwvakken. Lord Weir is nl. van meening, dat voor het bouwen van deze huizen geen geschoolde arbeiders noo dig zijn en dat hij derhalve kan volstaan met de betaling van lagere ioonen dan aan ge schoolde arbeiders. De vakvereenigingen echter komen hiertegen op en eischen, dat lord Weir voor den bouw van stalen huizen de arbeidsvoorwaarden en loonen zal doen gelden, die in zwang ziin in het gewone bouwbedrijf. HET VERKEER TE LONDEN. De commissie van advies inzake het ver keer te Londen beval twee plannen aan, meer dan zes millioen pond sterling kostend, tot het verbeteren van de toegangen van Londen en de havens en den aanleg van een nieuwe tunnel onder de Theems, waardoor het ver keer te Londen zou kunnen worden ontlast. DE RUSSISCHE EIGENDOMMEN IN FRANKRIJK. In October werden krachtens besluit van den president der civiele rechtbank van de Seine, de eigendommen van den Russischen Staat in Frankrijk, alsmede de filialen in Frankrijk van Russische naamlooze vennoot schappen, in het bijzonder banken, onder se quester geplaatst. De met deze sequestratie belaste beheerder had ook de „Banque générale pour le commerce étranger" onder dezen maatregel doen vallen, omdat hij de instelling als een tusschenpersoon beschouw de, waartegen genoemde bank opkwam. Dezer dagen zijn de pleidooien in deze zaak gevoerd Dinsdag zal uitspraak worden ge daan. Namens den beheerdei weW bij de plei dooien uiteengezet, welke argumenten voor de sequestratie hebben gegolden. Zij heeft ten doel de betrokken maatschappijen te be hoeden tegen eventueele voornemens te ha ren opzichte der sovjetregeering. Er wordt al dus een pand geschapen voor de F a sche hoi - ders van Russische stukken, terwijl de seque stratie, door haar conservatoir karakter, het algemeen belang dient. DE N ü'NCIATUUR TE PRAAG. In de Tsjechische-commissie van buiten- iandsche zaken heeft Benesj verklaard, dat hij, ofschoon hij de prerogatieven van den Staat krachtig zal verdedigen, ten stelligste gekant is tegen het voorste! tot opheffing der nuncia- tuur te Praag. Het Vaticaan, voegde hij er bij, vertegenwoordigt een groote moreele macht en voor. Tsjecho-Slowakije zou een conflict daarmee ernstige nadeelen na rich sleepen. DE UITSLUITING IN DE ZWEEDSCHÈ MACHINE-INDUSTRIE. In verband met het proclameeren der uitsluiting in de Zweedsche machine-indu strie, ingaande 1 Januari a.s. heeft de re geering een arbitrage-commissie benoemd om in het conflict te bemiddelen. EEN DREIGEND CONFLICT IN HET ZWEEDSCHE TEXTIELBEDRIJF. De onderhandelingen in het Zweedsche textielbedrijf zijn geschorst, daar de partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen. Bij dit conflict zijn ongeveer 30.000 arbeiders betrokken BRAND IN DE SPOORWEG- WERKPLAATSEN TE REVAL. In de staatsspoorwegwerkplaatsen te Reval is brand uitgebroken, waardoor een schade van vijf millioen (Estl.) mark is veroorzaakt. De talrijke ontploffingen, die tijdens den brand plaats hadden, doen veronderstellen, dat de communisten er munitie hadden op geslagen. Drie communisten zijn gearres teerd. UITWIJZING VAN VREEMDELINGEN UIT ROEMENIE. Na3r de bladen melden heeft het ministe rie van binnenlandsche zaken aan ongeveer 50.000 buitenlanders doen weten, dat zij het land binnen een maand moeten véflaten Deze maatregel houdt verband met de door de regeering ondernomen „zuiveringsactie" ten opzichte van ongewenschte buiten landsche elementen. PELGRIMS-WEE. De waarnemend consul te Djeddah seinde aan de Indische regeering, dat de regeering van Hedjaz (gelijk reeds werd aangekondigd) de kust van Djeddah tot Konfuda hermetisch gesloten houdt en geen levensmiddelen door laat naar Mekka, waar voedsel schaarschte, voornav 'ijk rijstgebrek heerscht. De ver binding Djeddah-Mekka is nog verbroken. Het is onmogelijk naar Mekka te reizen zonder bloot te staan aan groot gevaar. 122 uitgeschudde Javanen vertoeven te Djeddah den 13en dezer zijn er 70 ver trokken naar Singapore. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK. Ondanks het vergevorderd seizoen ken merkte de afgeloopen week zich door een buitengewoon grooten aanvoer van groen ten. Het zachte weer draagt zeker het zijne er toe bij dat veel, dat anders om dezen tijd van het jaar tengevolge van streng win terweer verloren 'gaat, of niet tot zijn recht komt, thans nog geoogst en ter veiling ban gebrach worden. Wanneer alles onder ijs of sneeuw bedekt ligt, is het soms niet moge lijk de producten van het land te halen of te vervoeren en meermalen komt het voor, dat tengevolge van lang aanhoudend winter weer het nog te veld staande geheel bederft In tegenstelling hiervan kwamen deze we k nog aan de veiling bospeen, spinazie e. d. Ook is het zachte weer nog zeer be vorderlijk voor den groei der spruiten. Dat grooten aanvoer echter van invloed kan zijn cp de prijzen, is in den r gel waar, m dan ook duidelijk merkbaar op de veiling van 19 December.Vooral verschillende kool soorten waren laag in prijs. Andijvie en spruiten konden het tot loonende prijzen brengen, doch overigens war er een zekere lusteloosheid te bespeuren bij de kaopers. De prijzen van witlof zijn tot heden niet schitterend, en het is vooral de mindere kwaliteit, waarvoor weinig of geen animo bestaat en derhalve zeer weinig opbrengt. Prei, die tot heden zelfs duur was, moest ook veel van den prijs inboeten en liep tot meer dand ehelft terug bij de vorige week. De aanvoer van aardappelen is niet groot, maar hiervan blijft de prijs vrijwel station- nair. Een groote partij appelen was ook aan gevoerd; de prijzen van goudreinet en Pre sent van Engeland waren bevredigend. AMSTERDAM, 20 Dec. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 66.25, id. blauwe f 5.756, id. eigenheimers f 5.806, id. bravo's f 5.50, id. idndustries f 5.505.60, id. roode star f 4.70 5, id. blauweeigenheimers f 5.70, Gelder- sche roode f 4.504.60, id. bravo's f 5.50, Friesche borgers f 5.75—6, blauwe borgers f 5.505.70, Zeeuwsche eigenheimer po ters f 4.254.75, d. blauwe poters f 3.25 3.40, id. bonte poters f 3.25—3V40, id. bravo poters f 4.254.60, Hillegommer zandaard- appelen f 6.5070.50, Koh-i-Nor f 5.25 5.40, Drentsche eigenheimers f 2.903.75, id. roode star f 33.25 per h.l. ELST (Bet.), 19 Dec. Fruit. Prijzen wa ren Winterjannen 5%6, IJsbouten 6 9% Bergamotten 5%—6%, Pondsperen 8% —9, Engleterres 7—14, Soldat Laboureur 19—25, Josephine de Malines 19—25, Du- chesse de Angouleme 1224, 1ste soort Goudreinetten 1624, 2de soort 7% 9 3de soort 4—5, extra 25—28, 1ste soort Bellefleurs 13%—14%, 2de soort 8—11, extra 1721, dubb. Bellefleurs 1923, div. zoete appels 6—8% ct., alles per kg. LEEUWARDEN, 19 Öec. Granen. Tarwe witte f 12.95—13.75, roode f 12.50—13.50. Gerst zomer puike f 13.5014. Haver witte puikef 11.5012.75, mindere f 10.5011.25. Kanariezaad, Friesch mindere f 2224. Boonen platte f 1116.25. Erwten, grone Schokkers f 14—19.50, groene kleine kook f 1518.50 alles per 100 kg. Aardappelen. Borger f 4.605, Rood- star f 4.604.80 per 70 kg. Rapen 40 a 45 p. 30 kg- Wortelen 75 a 85 per 50 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Dec. Boter. (Coöp. Roomboterfabr.) Aangevoerd 19.675 kg. Prijzen hoogste f 2.68, laagste f 2.55, midden- f 2.63. UTRECHT, 20 Dec. Vee. Aangevoerd wa ren 450 stuks Handel traag. Prijzen waren stieren f 160300, vaarzen f 260390, pinkvaarzen f 160270, melkkoeien f 310 490, kalfkoeien f 350—510, vaarskoeien f 200—330, magere kalveren f 70—140, nuchtere kalveren f 18—22, Magere varkers f 17—51, biggen f 7—17, magere schapen f 4050, lammeren f 3036. Eieren, f 812. Boter f 1.45. BROEK OP ^ANGENDIJK, 20 Dec. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling. De aanvoer van bloemkool bedroeg deze week slechts 1228 stuks en is dan ook zoo goed als afgeloopen. Voor de beste werd nog f 9.5010 per 100 stuks betaald, doch het meeste was uitschot en bracht ongeveer een gulden op per 100 stuks. Roode kool, aanvoer 328.000 Kg., prijs le soort f 3.506.30, 2e soort f 1.60—3.20 per 100 Kg. Gele kool, aanvoer 275.200 Kg., prijs le soort f 2.70— 5.10, 2e soort f 1.10—2.50 per 100 -Kg. Witte kool, aanvoer 127.400 Kg. Deensche witte le soort f 2.204.10, 2e soort f 1.102.10 per 100 Kg. Van diverse koolsoorten werden 70 wagons aangevoerd tegen 56 de vorige week. Over 't geheel waren de prijzen ook iets hooger. Dezelfde week van 't vorig jaar waren de prijzen bij heden vergeleken pre cies gelijk, terwijl de aanvoer maar 38 wagons bedroeg. Vervolgens zijn de prijzen geregeld in de hoogte gegaan. Uien, aanvoer 53.600 Kg., prijs grove uien f 68.90 drielingen f 8—12.10, Nep f 11.50—12.40 alles per 100 Kg. Losse wortelen (peen), aanvoer 33.425 Kg., prijs f 1.30—2.70 per 100 Kg. Bieten, aanvoer 3100 Kg., prijs f 1.502.60 per 100 Kg. Rapen, aanvoer 4750 "Kg., prijs f 1.20 1.40 per 100 Kg. BOVENKARSPEL (Station), 20 Dec. Uien. Groote gele p 3.15—3.50, Drielingen f 4.95 per baal, aangevoerd 325 baal le Bloemkool f 8.5020.50, 2e id. f 3.257.25, 3e id. f 0.10—2.90 per 100 st., aangevoerd 36.100 stuks Roode kool f 2.80—4.60 per 100 Kg., aangevoerd 26.800 Kg.Gele kool f 2.202.80 per 100 Kg., aangevoerd 27.300 Kg.Witte kool f 0.802.10 per 100 Kg., aangevoerd 17.400 Kg. Spruitkoo! f 1.90 2.40 per 15 Kg., aangevoerd 210 zak. HOORN, 20 Dec. Vee. Aanvoer 2 zeugen f 60—80, 13 schrammen f 20—30, 108 biggen f 10—18, schapen f 45—60, lammeren f 38—48, bokken f 6—13, paarden f 165—200 Handel matig. Leiden, 20 Dec. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.65, prima boerenboter f 2.402.50, goede boerenboter f 2.202.55 per Kg. Aanvoer en handel middelmatig. Turf. Lange f 10.50—11 per 1000 stuks. GOUDA, 19 Dec. 1924. Coop. Tuiniers- vereeniging „Gouda en Omstreken Sprui ten le soort 1823.70; id. 2e s. 8.5016.60; Witloof le s 15—23; id. 2e s. 9—15; Uien 5.10—7.80; Kroten 1.50—3.70; alles per 100 K.G. Groene Savoye Kool 14.50; Gele id. 0.80 —10.60; Roode Kool 1—7.70; Koolselderie 1.90—10; Krópsla 3.60—7.80; alles p. 100 st. Selderie 3.10—3.50; Prei 0.40—4.90, alles per 100 bos ER IN GELOOPEN Krantenverkooper, luid op straat ventend: ..Geheimzinnige zaak! Vijftig slachtoffers!" Een voorbijganger koopt haastig een cou rant en kijkt ze door. „Zeg eens jochie, ik zie niets van dien aard in het blad. Wat beteekent dat?" „Dat is juist de geheimzinnige zaak, mijn heer. U is het een-en-vijftigste slachtoffer." 'N ONDEUGD. „Jantje, een engel heeft je een zusje ge bracht. Wil je het eens even zien?" „Neen. Maar ik wou den engel graag eens zien." DE WAARHEID. A.: „Verbeeld je eens, de dokter heeft mij gisteren voor os uitgemaakt." B.: „O ja, het is een ruwe kerel. Hij kan iemand zoo onhandig de waarheid zeggen. Dunsel O.40—0.41; Veldsla 0.28—0.31; al les per mandje. Andijvie 0.27 —1.46; Boerekool 0.120.23; alles per kist. Eeieren 10.5011.20 per 100 stuks. AMSTERDAM, 20 Dec. (Bericht v.n. Gem. Veilingsgeb.) (expl. De Jong Koene) Goudreinetten extra f 2834, idem I f 12 16, sterappelen extra f 2030, idem I f 16— 22, Present van Engeland f 2234, idem I f 1418, The Queen extra" f 2632, idem I f 1218, Gron. Kroon f 1016, Princesse Nobel f 18—25, dubb. bellefleur f 14—18, Bellefleur f 1213, Tulpappelen .f 1012, Bouman Reinetten f 1624, Gerrit Roelof f 1214, Huismanzoet f 812, Honingzoet f 912, Bismarck f 1016, Campagnezoet f 1016, dubb. benders f Ï214, Soldat La boureur f 1424, Calebas de Tirlemont f 20 28, Hertogin Elza f 1822, Durandeau f 17 22, Giesen Wildeman f 610, Winter jannen f 46 Wintervijgen f 1016, Joden peren f 914. alles per 100 kg Belgisch witlof f 1923, Hollandsch witlof f 0.160. 22 per kg Bloemkool f 1828, sla f 2.40 3.50 per 100 stuks Prei f 712 per 100 bos Spruiten extra f 3.704.80, idem grof f 1.202.30 per zak. Bloemen Seringen f 25 40, Chrysanthenums f 2634, Am. Anjers f 18—24, Hadley f 35—55, Ophelia f 28—44, Golden Ophelia f 2546, Sunburst f 16 40 per 100 stuks; Fransche anjers f 0.500.80 Margrieten f-0.130.20, Narcissen f 0.16 0.16 per dozijn Papers f 47, Mimisa f 5 8 per mandje Tulpen f 3.504.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 20 Dec. Vee. Aanvoer 15 paarden f 150300, 13 koeien (melk) f300 470, 2 vaarzen f 180210, 20 nuchtere kal veren (slacht) f 1234, 243 schapen (vette) f 4858, overhouders f 3848, 1 vet varken f 140, 57 schrammen f 2536, 159 biggen f 818, 8 bokken en geiten f 412. Boter fl1.27% per kg. Eieren f 9.5011.50 per 100 stuks. IJMUIDEN, 20 Dec. Heden werd ge veild een gedeelte van de lading pekelharing aangevoerd door den stoomlogger VL. 115 (Vooraan) met een opbrengst van 1575. URK, 19 Dec. Door 16 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 3800 stuks Zuiderzee- haring, prijs ƒ14 per tal 550 pond spiering 3.507 per 100 pond en 22 manden gar nalen 1.35 per mand. IJMUIDEN, 20 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 3 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt,tarbot 2.352.30, tongen 32.20, per kg griet 38, gr. schol ƒ31, md. id. 39—35, zetschol 42—38, k!. schol 39342015, -scharren 14 per 50 kg roggen 17 per koop gr. schelvisch ƒ57—56—15.50—13 (Oostzee), md. id. ƒ40 1310.50 per 50 kg kabeljauw 6428 25 per 125 kg gr. gullbn 272586, kl. id. 13—10—7.50—4, wijting ƒ119.50 per 50 kg. Vrijdag is door den Hoogen Raad uit spraak gedaan in de procedure tegen de ge meentelijke stichting Centraal Woningbe- heer te 's-Gravenhage. De gemeente heeft in 1921 de stichting Centraal Woningbeheer in het leven geroe pen, die onder voorzitterschap van den wet houder voor stadsontwikkeling en volks huisvesting feitelijk geheel belast is met het beheer en de exploitatie van de honderden aan de gemeente toebehoorende woningen. Een der huurders weigerde de bedongen huur te betalen en beweerde de niet-rechts- geldigheid van de huurovereenkomst met een beroep op verschillende artikelen der Gemeentewet, dié zouden aantoonen, dat Centraal Woningbeheer als lasthebster de bevoegdheid miste tot het sluiten van die overeenkomst. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde hem op 24 Juni 1.1. tot betaling en te gen dit arrest werd een cassatie-beroep inge steld. De Hooge Raad heeft thans, overeenkom stig de conclusie van den procureur-gene raal, dit cassatie-beroep verworpen. 58. „Dus," sprak Fitzgerald bits, „u weet nog niet alies?" „Ik zal duidelijker zijn," vervolgde Fitz gerald. Hierop verhaalde Brian, hoe hij wist dat de moeder van Madge eens veroordeeld was tot de galleien. Frettlby had deze droevige geschiedenis altijd voor zijn dochter ver borgen willen houden, maar Olivier Whyte had eenige papieren, waarmede hij de af komst van Rosanne Moore kon bewijzen, hetgeen voor Frettlby een groot gevaar ople verde. Deze papieren droeg Whyte bij zich in den nacht dat hij vermoord was. Er was dus iemand die er belang bij had deze pa pieren te bemachtigen. „Corby had dus gelijk," meende Calton, „de man voor wien deze papieren waarde bezaten, was de moordenaar van Olivier Whytê." „Kunt u er aan twijfelen,.... en die man was „Niet Mark Frettlby," barstte Calton uit, .in Godsnaam niet Mark Frettlby!" Brian knikte. „Ja, Mark Frettlby." Gedurende een paar minuten heerschte er onafgebroken stilte; Calton was, ten gevolge dier openbaring, niet bij machte, iets te zeg gen, „Wanneer kwaamt u tot die ontdekking?" vroeg hij, na eenige oogenblikken gewacht te hebben. „Toen u voor de eerste maal mij in de gevangenis kwam bezoeken," zei Brian. „Voor dien tijd had ik niet; het minste ver moeden, doch toen u zei, dat Whyte ver moord was wegens zekere papieren we tende wat zij waren en voor wien zij waarde bezaten ried ik oogenblikkelijk, dat Mark Frettlby Whyte vermoord had, om zich er van meester te maken en zijn geheim te be houden." i „Er kan geen twijfel meer bestaan," sprak de advokaat met een zucht. „Dat is dus de reden, waarom Frettlby Madge wenschte uit te huwen haar hand moest als prijs voor zijn geheimhouding dienen. Toen hij zijn toestemming herriep, bedreigde Whyte hem met een publiek schandaal. Ik herinner mij, dat hij den avond alvorens hij vermoord werd het buis in zeer opgewonden toe stand verliet. F-ettiby moet hem naar de st; zijn gevolgd en met hem in het rijtuig gestaot, en na den moord te hebben vol bracht, hem de papieren uit zijn zak geno men hebben en daarna gevlucht zijn." Brian stond op en liep ijlings de kamer op en neer. „Nu Kunt u begrijpen, welk een helsch leven ik sedert de laatste maanden gela den heb," zei hij. „Wétende dat hi) de mis daad begaan heeft, moest ik niettemin met hem aan één disch zitten, met hem eten en drinken, te weten, dat hij n moordenaar was en Madge Groote God Madge, zijn dochter. Juist in dit oogenblik werd er aan de deur geklopt. Mrs. Sampson trad binnen met een telegram, hetwelk zij Brian ter hand stelde. Nadat zij vertrokken was, scheurde hij het open en. slaakte, na het vluchtig gelezen te hebben, een kreet van ontsteltenis, terwijl hét werktuigelijk aan zijn handen ontglipte. Calton keerde zich haastig om bij het ver nemen van den kreet, en hem, het gelaat met een doodelijken blos overtogen, in een stoel ziende neervallen, raapte hij het telegram op en las het. Onder de lezing teekende zich ook op zijn gelaat een trek der hevigste ontsteltenis, en zeide hij met plechtig opge heven hand: „Ziedaar Gods ^straf.!" HOOFDSTUK VIII. Het dunkte Mark Frettlby eeuwen gele den te zijn, sedert hij met Rosanna Moore gehuwd was.; het kwam hem voor, als ware alles slechts een droom een onaangename droom met een treurig ontwaken. Toen zij tot de galeien veroordeeld Was, beproefde hij haar te vergeten, tot de erken tenis komende, dat zij een vrouw was, on waardig d« liefde van een rechtschapen man te bezitten. Hij vernam, dat zij in een der Londensche hospitalen den geest had gege ven, waarna hij haar aandenken voor eeuwig uit zijn gedachten had verbannen. Zijn twee de huwelijk was even gelukkig als het eer ste ongelukkig was geweest, en den dood zijner tweede vrouw betreurde hij uit den grond zijns harten. Later ging deze liefde op zijn dochtc^ over, en hij meende in staat te zijn, zijn overige jaren in rust en vrede ic kunnen slijten. Niets was echter minder waar, en hij was als verpletterd, toen Whyte van Engeland arriveerde, met de ver van aangename tijding, dat zijn eerste vrouw nog in leven was, en hij begon te vreezen, dal Madge nu weldra van Whyte zou vernemen, dat haar moeder een misdadige vrouw was Dit wilde hij echter tot eiken prijs vermij den en bij het vernemen van Whyte's dood haalde hij ruim adem, hij voelde zich van 'n zwaren last ontheven, toen eensklaps een deelgenoot van zijn geheim in den persoon van Roger Moreland verrees. Zijn verder leven was dus, zoolang Mor^ land nog bestond, een aaneenschakeling van aardsche folteringen. Hij wist, dat deze een eeuwigdurenden invloed op hem zou uitoe fenen en gedurende zijn geheele leven niet van zijn zijde zou wijken, terwijl hij ver moedelijk na zijn dood aan Je akelige ge schiedenis ruchtbaarheid zou geven en den alom geëerbiedigden naam van Mark Frettl by belasteren. En na die reeks van jaren, waarin het onverdeeld geluk het welverdiend loon was, voor de edelen gebruikmaking van zijn rijk dom. werd bü door een man als Moreland rampzalig ten verderve gedoemd. In zijn ver hit brein vernam hij reeds het hoongelach en de spottende kreten zijner vrienden en zag ze met honende vingers hem nawijzen hem, den grooten Mark Frettlby, die door geheel Polynesië beroemd was wegens zijn stipte eerlijk- en rechtschapenheid. Neen, 't was onmogelijk, en toch zou het gebeuren, tenzij hij middelen te baat nam, om het te voorkomen. Daags nadat hij Moreland gezien had, we tende, dat zijn geheim niet langer veilig was, sinds een. man het wist, die ieder oogenblik in een aanval van razermij het kon openba ren, zat hij hevig ontstemd voor zijn lesse naar te schrijven. Na korten tijd legde hij de pen neer, en het portret zijner overle dene vrouw, dat juist voor hem stond, ter hand nemend, staarde hij het een geruimen tijd ernstig aan. Toen hij zulks deed, zweef den zijn gedachten naar het verleden, toen hij haar voor het eerst ontmoette en be minde.- Den ganschen dag hield hij zijn deur voor iedereen gesloten, maar nu zijn taak volein- didg was. gaarde hij de compres beschreven bladen bijeen, borg ze op in een schuiflade van zijn lessenaar, dien hij sloot, toen open de hij, op herhaald kloppen, de deur. „Lieve oapa," riep Madge, toen zij ijlings binnentrad, en haar armen om zijn hals sloeg, „wat voert u hier den geheelen dag in de eenzaamheid uit?" „Ik heb geschreven," antwoordde haar va der, zich uit haar omhelzing losrukkend. „Ik dacht zoowaar, dat u ongesteld waart,'* j hernam zij, hem licbtgeloovig aanziende. „Neen liefste," antwoordde hij kalm, „niet ongesteld, maar vermoeid." „Ik wist wel, dat die akelige man. die gis terenavond hier was, u iets vertelde, wat u verdriet zou berokkenen. Wie was hij? „O, een mijner vrienden." antwoordde Frettlby aarzelend. „Wat Roger Moreland?" Haar vader ontstelde. „Hoe weet gij, dat het Roger Moreland was?" „Och, Brian herkende hem bij het heen gaan." Mark Frettlby aarzelde eenige oogenblik ken, en hield zich toen onledig met de pa pieren op zijn lessenaar terwijl hij op zach- ten toon antwoordde: „Gij hebt gelijk het was Roger More land hij is er leelijk aan toe. en daar hij een vriend was van den armen Whyte, vroeg hij mij, hem behulpzaam te zijn, zijr\ aanzoek kon ik niet van de hand wijzen." Niet dan met weerzin kwam zulk een leu gen over zijn lippen, hij kon echter niet an- dqrs zoolang het slechts mogelijk ware, mocht Madge nimmer de waarheid vernemen. „Zoo is uw karakter." ze Madge, hem met I kinderlijken trots een kus gevende. „Gij zij) de beste en vriendelijkste aller menscben." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5