016 D gflIEUWS LUCHTVERKEER., KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. De Britsehe schadevergoeding aan Nederlandsche reeders. De salarissen van het rijks personeel. Afscheid van den heer Simon A. Maas. De Zuiderzeedijken na den watersnood. De ambtenaarssalarissen. DE SALARISSEN VOOR HET BELASTINGPERSONEEL. Het Bisschoppelijk vermaan. De pensioengrondslagen voor onderwijzers. VERKEER EN POSTERIJEN. Bezoldiging postpersoneel. De 5-werelddeelen-vlucht. Leer en vliegen voor IS pd. st. De wereldrondvlucht. Schriftelijke sociale cursussen der K. S. A. H. Priesterwijding. De gelukz. Theresia van het Kindje Jesus. N ieuwjaar-werkzaamheden postpersoneel. Staking bij een werk verschaffing. Professor Einthoven. Een prachtige vangst. Opruiing en Majesteitschennis. 15-Jarige gifmenger. Doodgetrapt door een koe. Doodelijk ongeïuk. Jeugdige dieven. Een grensincident. Het bosch achter het slot te Zeist Ernstige diefstal te Zwijndrecht. Een 102-jarige. Brand in van Deventers glas fabrieken te Delft. Het s.s. „IJseldijk" jn eeR cycloon. VERKEER EN POSTERIJEN Rentezegels. Het Fransck-Duitsche handelsverdrag. pArijs, 21 Dcc. De werkzaamheden van de Fransche en Duitsche onderhandelaars, die beoogen tot een handelsovereenkomst te komen, hebben gisteren den geheelen dag geduurd. Met heeft speciaal gesproken over meubels en speelgoed. Harriot vooruitgaande. j Een communistische betooging te Parijs. Corruptie te Berlyn. Een spoorujegongeluk in de Ver. Staten. B mi Op de vragen van het. Tweede-Kamerlid den heer Lovink, betreffende toekenning van schadevergoeding door de Britsche regeering aan reeders van Nederlandsche visschers- vaartuigen wegens het opbrengen hunner vaartuigen in de oorlogsjaren, heeft de minis ter van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat hij van Britsche zijde nimmer heeft ver nomen, dat de vergelijkovereenkomst door de Nederlandsche belanghebbenden niet stipt en loyaal zou zijn nagekomen: Ook is hem be kend, dat ter zake van de uitvoerng der over eenkomst verschil van gevoelen bestaat tus- schen de belanghebbenden en de Britsche Regeering, welke laatste zich op het stand punt stelt, dat de reeders niet de formali teiten zouden zijn nagekomen, die bij het contract waren voorgeschreven, om aanspraak te kunnen maken op vergoeding van schade, ontstaan door de aanhouding hunner sche pen. De minister, namens wien reeds sedert geruimen tijd stappen ter zake bij de Brit sche Regeering zijn gedaan is bereid t?n deze het mogelijke te blijven doen. Geen bestendiging van den toestand op 1 October 1924. Op de vraag van den heer Bomans of de minister niet van oordeel is, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer d.d. 11 December over de salarissen dier amb tenaren, die buiten het Bezoldigingsbesluit vallen, de billijkheid medebrengt, dat ook voor de overige ambtenaren de toestand van 1 October 1924, althans voorloopig besten dig blijft, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Voorzitter van den Raad van Ministers het volgende ge antwoord. Onder het Bezoldigingsbesluit vallen pl.m 14.000 ambtenaren-werklieden waarvan een groot gedeelte bij bestendiging van den toe stand van 1 October 1924 vanaf 1 Januari a.s. minder salaris zal genieten dan bij inwerking treding van het Bezoldigingsbesluit 1925 het geval zal zijn hetzelfde geldt voor tal van middelbare ambtenaren, wier tegenwoordig salaris te laag moet worden geacht in ver houding hetgeen andere ambtenaren ge nieten. Reeds met het oog hierop is onderge tekende van meening, dat de gestelde vraag ontkennend beantwoord moet worden. De bond van Distillateurs en Likeurs stokers in Nederland heeft te Schiedam zijn algemeene ledenvergadering gehouden in het gebouw van den bond aldaar. De heer Simon A. Maas, sinds Juli 1916 algemeen voorzitter van den Bond, ver zocht hem als zoodanig niet te herkiezen. Als zijn opvolger werd gekozen de heer Chr. J. Wouterlood, die deze verkiezing onder voorbehoud heeft aanvaard. Dezelfde ver gadering verleende eervol ontslag aan den heer G. A. de Brauw als secretaris-generaal. Nadat verschillende sprekers den schei denden voorzitter hadden gehuldigd, namen de talrijke aanwezige leden persoonlijk af scheid van hem. De heer Maas bood den Bond de levens- groote portretten zijner drie voorgangers aan, die een plaats hebben gevonden in de groote vergaderzaal van het Bondsgebouw, waar eerlang ook zal komen te hangen het portret van hemzelf, door prof Veth in op dracht van de leden te schilderen. Belangrijke verzakkingen. Na den watersnood heeft de Provinciale waterstaat de zeedijken in Waterland en Westfriesland belangrijk versterkt en ver hoogd. De Tel. verneemt, dat thans de dijken op verschillende plaatsen aanmerkelijke ver zakkingen vetoonen. Aan den Waterland- schen dijk beloopt dit soms meer dan 20 c.M. Dientengevolge moeten aan deze dijken voortaan jaarlijks groote kosten worden ge maakt. Naar de ,,Resb." uit goede bron ver neemt, zal de salarisregeling voor het belas- tingpersoneel, ingaande 1 Januari a.s.. als volgt luiden Directeur 70008000 Hoofdinspec teur 56006800 Inspecteur, hoofd van een afdeeling ƒ40006400 inspecteur 36006000 adjunct-inspecteur f 2400 5000 ontvanger te Rotterdam f 7200 ontvanger Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam 7200 idem Directe Belas tingen te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Groningen en Utrecht 6700 idem Accijnzen te Rotterdam f 6200. idem Accijnzen Den Haag en Schiedam r 6200 idem le kl. 4800—5800 idem 2e kl. 4000—5000 idem 3e kl. 3200—4000 idem 4è kl. 2800 tot 3400 Surnumerair met vak-examen 16001800 idem zonder vak-examen 1400 Controleur Invoerrech ten en Accijnzen f 44005000 verifica teur 2400—4000 adsp.-verificateur 2000 kommies-verificateur 2000ƒ2900 hoofd commies 1800ƒ2800 Assistent 1600 ƒ2600 kommies le kl. 15002300 kom mies 2e kl. 12001700 kommies te water le kl. f 13001800 idem 2e kl. 110C1500 Deurwaarder Je kl. 2100 ƒ2900; idem 2e kl. 1300—ƒ2100. De regeling voor het personeel der admini stratie luidt Hoofdcommies 3400—4400 commies 24003400 adjunct-commies 1100 ƒ2600 rijks klerk 1100—1800. Kef Bestuur van het R.K Werkliedenver bond schrijft ons Gisteren hebben we allen van den kansel weer hooren voorlezen den brief van het Doorluchtig Episcopaat orritrent het lidmaat schap van -ociaüstische en dergelijke ver- eenigingen en de gevaren, daaraan voor ons H. Geloof verbonden Nog altijd klinkt ons even sterk, als het eerste jaar. dat we den brief hoorden voorle zen, het ernstig vermaan onzer Bisschoppen in de ooren Houdt U verre vpn alles, wgt socialisme is of U daartoe voeren kan. Gezien de feiten van de laatste jaren vreezen wij echter, dat een gedeelte van het Bis schoppelijk woord niet zooveel indruk meer maakt, als aanvankelijk het geval was. De Hoogw. Bisschoppen waarschuwen voor het gevaar, maar daarbij laten H.H.D.D. H. H. het nietals goede leiders der Hun toevertrouwde Kudde geven Zij een positief middel aan om op de zekerste wijze het ge vaar te keeren. En het heeft zoo den schijn, alsof juist op dit punt niet alleen door vele arbeiders, doch ook in andere kring het Bisschoppe lijk woord wordt in den wind geslagen. Het Doorl. Episcopaat zegt, na herhaalde waarschuwing en dreiging, met kerkelijke straffen En om sterker te staan tegen de verleidin moet Gii U aansluiten bij de Katholieke Bon den en Vereenigiugen en ijverige leden dezer Organisaties zijn. Blijft Gij alleen staan, dan wordt de strijd voor U méeilijk. Sluit Gij U U vast aan elkander onder de banier van Uwen Heer en Koning Jezus Christus, dan zult Gij de overwinning behalen met Hem, die door Zijn goddelijke kracht de wereld heeft overwonnen. Strijdend met Hem en voor Hem zult Gij dan ook eens staan aan Zijne zijde wanneer Hij zal o aen, om Zij ne vrienden te beloonen en om Zijne vijanden te oordeelen." Nu wij onze propaganda-actie met ver nieuwde kracht hebben ingezet, meenen wij op deze alinea nog eens de speciale aandacht te moeten vestigen in de eerste plaats van de vele arbeiders, die, alleen staande, zich aan zoo ernstig gevaar bloot stellen, maar ook van andere katholieken, die in den laatsten tijd maar al te duidelijk toonen, het woord van het Doorl. Episcopaat helaas niet meer verstaan. Vooral ook vestigen wij er de aandacht op van de katholieke ouders, wier kinderen on ze jeugdige arbeiders en arbeidsters zon der eenig verband met onze R. K. arbeiders beweging, nog veel meer dan volwassenen aan de door het Doorl. Episcopaat bedoelde gevaren zijn blootgesteld Mogen allen opnieuw indachtig worden, dat er zoowel uit geestelijk als uit stoffelijk oogpunt niets beter is dan de R. K. arbeiders te overtuigen van de dringende noodzakelijk heid steun en stut te zoeken in de R. K. Arbei dersbeweging, bij welke zoowel hun geestelij ke als hun stoffelijke belangen veilig zijn. De minister van Onderwijs heeft aan de gemeentebesturen een regeling toegezonden omtrent de verantwoording van het ten beho-e van het Rijk op de jaarwedden van de onder wijzers toegepast verhaal van bijdragen voor pensioen. Tegelijk bvestigt de minister er, voor zoo veel noodig, de aandacht van de gemeente besturen op, dat van 1 Jan, 1925 af de huwe- iijkstoelage, bedoeld in artikel 20 van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksamb-te- naren 1925, in den pensioengrondslag moet worden opgenomen. Daarentegen mogen niet in den pensioensgrondslag worden opge nomen het kindergeld, bedoeld in art. 21 van het Bezoldigingsbesluit en evenmin de garantie-toelage welke krachtens art. 27 van dat besluit alleen gedurende 1925 wordt toe gekend. Volgens het Bezoldigingsbesluit mogen aldus de minister de jaarwedden na even- tueele toepassing van den standplaatsaf trek niet meer boven, tot een tiental van gul dens worden afgerond de pensioensgrond slagen moeten echter ingevolge de Pensioen wet worden vastgesteld op het bedrag der jaarlij ksche wedde, als omschreven in art. 31, le lid dier wet, naar boven in guldens afgerond. Handhaving van de Regeeringsvoor- stellen. Dezer dagen is de afkondiging van het Kon. besluit tot vaststelling van de bezol diging van het P. T. T.-personeel te ver wachten, meldt de „Tel." De regeering heeft slechts op een enkel on dergeschikt punt aanleiding gevonden om aan de wenschen van de commissie voor het georganiseerd overleg in postale aangelegen heden ten aanzien van de bezoldigingen voor het P. T. T.-personeel tegemoet komen. Het voorstel van uw commissie zegt de regeering o.m. in haar antwoord om voor alle groepen van ambtenaren bij het Staats bedrijf der P.T.T. een jaarloon vast te stel len, is niet voor inwilliging vatbaar Goedgevonden is dat voor telefonisteri 2e kl. bij den localen dienst, de expediteurs en magazijnopzichters jaarloonen zullen wor den vastgesteld. Voorts zegt de regeering, dat zij het niet toepassen of het beperken van den stand plaats aftrek niet zou kunnen goedkeuren. Voor de hoofdbcstellers zal een inkomen gsU den van f 1400f 2300 met 7 verhoogingen per jaar van f 100 en één van f 200. Voor di recteuren der kantoren 4a en 4b zullen de schalen zijn f 3200f 3800 voor en f 3600 f 4200 voor b. „Aan de overige door uwe commissie ge dane voorstellen kan zoo wordt verder medegedeeld geen gevolg worden gege ven omdat de consequenties daarvan/ en de financieele gevolgen door de regeering niet kunnen worden aanvaard. In verband hier mede wordt het nutteloos geacht om met de commissie hieromtrent nog nader overleg te plegen. Dit zou in de genomen beslissingen geen wijziging kunnen brengen," aldus ein digt het regcerinss3chrijven. De héeren J. H. Hardenberg, majoor v. d. Generalcn Staf, commandant der Lucht vaartafdeeliiig cn B. Stephan, ingenieur, chef v, d. Technischen Dienst der lucht vaar tafdeeling, schrijven uit Soesterberg aan het Haagsche Anets-kantoor Het zal in brcede kringen de aandacht hebben getrokken, dat dezer dagen een cir culaire is verspreid, waarin een aantal per sonen, die invloed zouden kunnen uitoefenen bij de verdere uitwerking van een Neder landsche Vijf-Wereiddeelenvlucht, op be langstelling voor die vlucht aandringen en om toezegging van giften daartoe verzoeken. Deze personen hadden zich inderdaad bereid verklaard om een comité te vormen, dat zich tot taak zou stellen te onderzoeken in hoeverre van technisch- en financieel standpunt bezien een dergelijk denkbeeld te verwezenlijken zou zijn. Nog voor het. comité ocit bijeen was, werd deze, z.g. door de comitéleden onderteeken- de, ercvl ire versprei', waa'van de inhoud echter voor ons, en naar wij meenen te mogen aannemen ook voor de andere comitéleden geheel nieuw was, op het oogenbiik, dat zij deze in druk voor zich zagen. Met dezen inhoud kunnen wij ons op meerdere punten niet vereenigen. Wij wi' daaraan nog toevoegen, dat, .vat reeds Omtrent het plan buiten dit comité om, werd gepubliceerd b.v. in „De Ingenieur" en in de dagbladpers de toets van een on- bev ngen technisch- 'skundige critiek nist an doorstaan Wij hebben ons bereid verklaard om een onderzoek in te stellen naar de uitvoerbaar heid van een plan voor een 5 werelddeelen- vlucht en het komt ons voor, dat het in hooge maté ongewenscht is om thans reeds uit naam van dit comité op te wekken tot het geven van steun aan dit plan, nog voer het comité ooit bijeen was en a fortiori nog voor er van eenige bestudeering van het plan sprake is geweest. Op deze wijze toch wordt gespeculeerd op het goed vertrouwen van het publiek in de namen en functies van comitéleden, die geheel buiten een dergelijke actie zijn ge laten. Op grond van het voorafgaande stellen wij daarom er prijs op in het openbaar te ver klaren, dat wij niet geacht willen werden steun te verkenen aan deze onderneming, alvorens het hiervoor bedoelde vóór-onder- zoek omtrent technische en financieele moge lijkheden zal hebben plaats gevonden. De Royal Aero Club heeft voor Londen en omstreken een lichte Aeroplane Club opge richt, waar het mogelijk zal zijn, om voor 15 pond sterling te leeren vliegen. Wanneer dit uitvoerbaar blijkt, dan zal men een stap verder zijn in de richting, om de jeugd het zesde zintuig bij te brengen. Het Luchtvaartniinisterie, dat zeer goed ie groote beteekenis van deze nieuwe onder neming inziet, in verband met de verdediging van het land heeft 2000 pond aangeboden voor eerste aanschaffing van toestellen en een jaar lij ksche uitkeeriftg van 500 pond voor de eerste twee jaar. Door inschrijvingsgelden heeft men verder 2000 pond bijeengekregen, terwijl het ministerie voor eiken leerling vlieger, die het vliegerdiploma haalt, 10 pond zpl uitbetalen. Behalve het vliegonderricht, zal den leer lingen constructie en reparatie worden onder wezen door gediplomeerde vliegers, inge nieurs en mecaniciens. Wanneer-de leerlingen het diploma A. van het Luchtvaartminis terie hebben ontvangen, moge zij vrij vlie gen. Men kan lid worden om het vliegen te leeren èn de techniek van de vliegtuigen grondig te bestudeeren, of alleen voor het laatste, waarbij het meevliegen als passa gier geoorloofd zal zijn. Voor het volle lid maatschap betaalt men '3 guineas per jaar, voor het andere 1 guinea. Wanneer iemand aanleg heeft, zal hij in 8 uur tijds het vliegen kunnen leeren en de proeven af kunnen leggen, dat wil dus zeg gen, dat het hem 12 pond ;sterling zal kosten. Daarbij gerekend de 3 guineas voor het lid maatschap, komt men tot 15 pond sterling, om gediplomeerd vlieger te worden. Wanneer de moeilijkheden, inzake het te kiezen type vliegtuig, spoedig zullen zijn opgelost, zullen in Maart 1925 de eerste leerlingvluchten kunnen worden gehouden. Het voorloopig comité dat gevormd is tot bevordering van de Nederlandsche Wereld rondvlucht, zal op 30 December te 's-Gra- venhage zijn eerste vergadering houden, waar in het definitief comité zal worden samenge steld. Het voorloopig comité heeft reeds uit vele deelen des lands blijken van instemming en toezeggingen voor zoowel kleine als groo te bijdragen ontvangen die in dank aanvaard zullen worden indien het zeker is dat de tócht doorgaat. De bijzonder groote belangstelling en de uitnemende resultaten, die zijn schriftelijke- sociale cursussen hebben verworven, deden het Centraal Bureau der K. S. A. besluiten om in 1925 twee cursussen opnieuw te ope nen. Op 15 Februaii a,s. (aanvankelijk was een andere datum be icht zal aanvangen een cursus in Sociale Economie (Staathuishoud kunde) die 16 maanden duurt en op het einde de gelegenheid biedt óm een monde ling examen af te leggen. Nadere bijzonder heden worden door het Bureau op aanvra ge verstrekt. In April 1925 begint een schriftelijke cur sus in staatsinrichting onder leiding van den Heer J. M. van Sas, te Maastricht. Ook deze duurt 16 maanden en wordt voor degenen, die dat wenschen, gevolgd door een monde ling examen. In verband met de gebleken be hoefte om op practische wijze een geordende kennis te verwerven van de beginselen der inrichting en werking van staat, provincie en gemeente wordt een groote deelname ver wacht. Nadere bijzonderheden worden in Januari bekend gemaakt. K. S. A. EXAMENS. Voor het diploma „Sociale Economie" daagden te Leiden de Heeren J. T. van der Laan, Zuilen P. Zegwaart, Heemstede en voor het diploma „Sociologie" de Heeren H. Gombrink, Schiedam H. J. Kuiper, Haar lem W. C. H| van Kesteren, Leiden. De examens'z/jn thans geëindigd; Men meldt ons Den 24sten December a.s., zal er in de kapel van het Pauselijk College der Propa ganda Fide te Rome een treffende plechtig heid plaats hebben. Dan zal Zijne Eminentie Kardinaal W. van Rossem de H. Priester wijding toedienen aan eenige diakens, allen studenten van voornoemd College. Onder hen bevindt zich eer. landgenoot, de eerw. heer J. N. M. Bruning, die in den H. Kerstnacht in dezelfde kapel zijn eerste plechtige H Mis aaan God zal opdragen. De eerw. heer Bruning is geboortig uit Soest en zal in den loop van 1925, na vol brachte studiën aan het Pauselijk College, en na een kort verblijf hier te lande, als Apostolisch Missionaris van het Patriarchaat Jeruzalem naar net Heilige Land vertrekken. Dezer dagen ontvingen de Ongeschoeide Carmelitesscn een officieel document uit Lisieux, omtrent de Heiligverklaring van de gelukzalige Theresia van het Kindje Jesus. Daarin wordt o.m. gezegd Wij kunnen mededeelen, dat de gewichtige vergadering, van 12 Augustus 1924, over de voorgestelde wonderen zeer gunstig ge weest is. Nog twee vergaderingen moeten plaats hebben en wij vernemen, dat de voor bereidende vastgesteld is op 27 Januari a.s. Indien haar resultaat bevredigend is, zal de algemeene vergadering plaats hebben cp 17 Maart d.a.v. Wij weten bovendien van Z.E. kardinaal Vico, ponens in de zaak, dat, zoo niets zijn vermoedens weerstreeft, de Heiligverklaring van de Zalige Theresia van het Kiadje Jesus geschieden zal in Mei 1925 en de eerste zal zijn der canonisaties, in dit Heilig Jaar door den Z. H. Paus Pius XI uit te spreken. (Msb.). Op een verzoek door het bestuur van den C.N.A.B. aan den Directeur-Generaal van het P.T.T.-bedrijf gericht, om de uitbreiding der diensttijden gedurende de a.s. jaar wisseling als overwerk te willen beschouwen en als zoodanig te vergoeden, is geantwoord, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De Directeur-Generaal wenscht trouwens, dat de dienstuitbreiding binnen redelijke grenzen zal worden gehouden. De hoofden van dienst zijn terzake van instructies voor zien. Bij de werkverschaffing aan het kanaaj BeilenNieuweroord zijn Vrijdagochtend ongeveer 300 arbeiders in staking gegaan. Zij zijn niet tevreden met de loonen. Prof. Dr. Eindhoven aan wien de Nobel prijs voor geneeskunde is toegekend is uit Amerika waar hij, een reeks lezingen heeft gehouden, teruggekeerd. Hij zal dezer dagen naar Parijs vertrekken met het oog op de voorbereiding van het internationaal physo- logisch Congres, aldaar. IIIT ROPk FM R! AD. Inhoud Tijdschriften. Liturgisch Tijdschrift. Advent en ;ersttijd' Uitg. der Fed. van Lit. Vereenigingen in Nederland, (J. J. Romen en Zonen, Roer mond). InhoudA. V., Tiende JaargangK., Het Kerkelijk Jaar K., AdventA. V., Directorium Mededeeling der Lichtbeel dencommissie H. Frank, Kerstmis H. A. Ulleman, Oostersche WeeldeA, W., De H. Leo de Groote op Kerstmis. Te Enschede is dezer dagen aangehouden H. E. E., verdacht van verschillende inbra ken, alleen en ijl vereeniging met anderen gepleegd. De Almelosche politie blijkt met deze arrestatie een prachtige vangst te heb ben gedaan. De arrestant was in het bezit van een uitstekende collectie inbrekerswerktui gen en uit het verhoor kwam vast te staan, dat hij bij vele belangrijke inbraken betrok ken is, o.a. bij twse inbraken in de coöpera tieve stoomzuivelfabriek de Volharding te Deldenerbroek en bij den heer Tilanus, in diens villa aan den Vriezenveenschcn weg, waar in den nacht van 31 Januari 1921 een hoeveelheid geld en tafelzilver zijn buitge maakt. Een van de handlangers van E. L. D., is onlangs gearresteerd in verband met een in braak in het gemeentehuis te Wierden, Naar een anderen helper wordt gezocht. Tegen den heer Jos. Gieren, secretaris van den Intern. Anti-Militaire Bond te De Bilt, heeft Donderdagavond na afloop eener door hem te Tiel gehouden rede, de commissaris van politie aldaar, wegens opruiing en ma jesteitsschennis proces-verbaal opgemaakt. Te Winchester (Engeland) had zich Vrij dag een 15-jarige jongen voor den kinder rechter te verantwoorden wegens een po ging tot vergiftiging. De jongen, die ergens als boodschappenjongen in dienst was, had het dienstmeisje van zijn meesteres, dat hem nog al eens beknorde, een soort ratten- gift op het brood toegediend.De vergiftigings pogingen faalden echter doordat het meis'^. merkende dat er iets niet in orde was, w i gerde het brood te eten. De jongen was bij nerbal'wr oneerlijk geweest. Toen de 74-jarige landbouwer Blanken steen te Werkhoven bezig was een koe te melken, schopte de koe, die er naast stond, het melkblok om, met het gevolg, dat B. viel en door de koe zoodanig op de borst werd getrapt, dat hij aan de gevolgen over leed. („U. D.") Zaterdagmiddag is te Middelburg de 23-jarige J. Zoet uit Nieuwe Wetering, door dat de ketting van een kraan op een schip brak, door een vallenden boom 1 getroffen. Het hoofd van den ongelukkige werd ver pletterd en de man was op slag dood. Een drietal jongens, oud 14, 14 en 12 jaar werden door de politie te Woerden aan gehouden, verdacht van diefstallen. Zij be kenden in de R.K. kerk aldaar een offerbus te hebben gestolen, het busje te hebben weg geworpen en het geld te hebben besteed aan snoepgoed. Tevens bleken zij meermalen busjes voor het ziekenhuis te hebben ge ledigd en van de opbrengst eveneens snoep goed te hebben gekocht. Bovendien hadden zij o.a. eenige flesschen Samoswijn ont vreemd ten nadeele van een wachtschipper. Tegen de jongens is proces-verbaal opge maakt. Vrijdagmorgen 11 uur trachtte een Fran- sche auto, waarin zich een tweetal personen bevonden, te Selzaete de grens te passeeren. De Belgische douane aldaar, die bericht had ontvangen, dat contrabande vervoerd werd, poogde zulks te verhinderen. Toen de chauf feur in de gaten kreeg, dat men wilde visi teeren, zette hij, zoo verhaalt de „Zeeuwsche Koerrier", terstond zijn motor aan met de bedoeling in snelle vaart de grens te passee ren. Zulks gelukte hem inderdaad, doch een der Belgische doaniers zag kans op de tree plank te springen en met één hand het stuur rad te grijpen. Worstelend met den douanier zette dé chauffeur zijn tocht voort tot bij de Iiollandsche douane aangeland de douanier een stomp in het gelaat ontving, die hem van den auto deed tuimelen. De chauffeur, die zijn stuur niet meer meester was, kwam juist voor het Holiandsche doua nekantoor terecht, waar men onmiddellijk tot visitatie overging. Hierbij bleek, dat de auto een partij francs vervoerde (men spreekt van frs. 20.000), waarvan de invoer in Neder land verboden is, benevens een hoeveelheid sacharine (welke uit Hulst frauduleus naar België zou zijn uitgevoerd, doch aldaar klaar blijkelijk niet was afgeleverd). Op het geld werd door de Nederlandsche douane beslag gelegd, en, waar de chauffeur verklaarde, niet de bedoeling te hebben, dit in Neder land in te voeren, werd het bedrag tijdelijk bij den ontvanger der directe belastingen ge deponeerd. De ontvanger stelde den auto bestuurder voor de keus, ten half 3 naar België terug te keeren; anders zou het geld in beslag genomen worden. Des middags om 4 uur stond de auto nog voor het douane kantoor, terwijl het blad ver nam, dat de bemanning van de auto niet naar België wenschte terug te keeren. Het mooie bosch achter het slot te Zeis* is ten doode opgeschreven. Voor de som van 50.000 werd het geboomte, ongeveer 1200 exemplaren, meest beuken, verkocht aan den heer van Rooyen te IJselstein, die, naar de Tel. verneemt, dan ook alles zal laten rooien. Wij brengen in herinnering, dat een com binatie indertijd het slot met omgeving van de laatste bewoners, die er den laatsten tijd niet meer verbleven, kocht voor de som van 135.000, waarna het huis met de naaste omgeving door de gemeente Zeist werd aangekocht voor ƒ85.000. De vorige week werd des nachts te Zwijn" drecht in een particulier bewoond huis in" gebroken, waarbij werd ontvreemd een houten spaarpot met vergulde randjes, inhoudende ongeveer 3 45 a 50 dubbeltjes, eenrbankbiljet van 60, en een bruin lederen zakje met veertje waarin 16 gouden tientjes en één pond sterling. Onder die gouden tientjes bevonden zich 2 die gemerkt waren met een inktrand. Voorts een bedrag aan zilver- en papiergeld van ruim 2000, waar onder 2 bankbiljetten van ƒ200, 7 a ƒ100, 2 a 60 en 2 a 40, een aantal van 10, zilveren guldens en rijksdaalders. Deze van ouden datum, een 5 pandbrief Dordrechtsche Hypotheek. Serie C. C. nummer 1083, 1084 en 1447, ieder groot f 100 een afschrift van een tes tament ten name van H. van Noort, en een met inkt geschreven brief. Een en ander bevond zich in een Lips Kis tje van blank ijzer en van binnen rood ge verfd, lang ong. 40 c.M. en breed ong. 20 c.M. en een zwart gelakt lederen portefeuille. In het politieblad verzoekt de burgemees ter van Zwijndrecht opsporing alsmede aan houding en voorgeleiding van de (n) onbe kende (n) dader (s). De heer B. G. de Winter, oud-koopvaardij kapitein te Apeldoorn, is 102 jaar geworden." Hij is nooit ziek geweest. Alleen zijn gehoor is zeer slecht Nog dezen herfst plukte hij in zijn tuin, staande op de bovenste trede van een trap, de peren van zijn boom. Arbeiders op de vlucht Dure ma chines verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een ernstige brand gewoed in van Deventer's Glasfabrieken tc Delft. Omstreeks half één, terwijl een 20-tal arbeiders in de afdeeling, „machinale fabricage" druk aan den arbeid was, bezweek plotseling het gewelf van den met olie gestookten oven, waardoor reus achtige vlammen vrij spel kregen. Dezen loegen in de kap van het gebouw en ^e'ten spoedig de geheel fabriek in lichte laaie. De aanwezige arbeiders konden zich door een overhaaste vlucht bijtijds buiten gevaar stellen. Spoedig was men met de motorspuit van de gemeente, dc stoombrandspuit van de Neder. Gist- en Spi itusfabriek en een kleine motorspuit van de Oliefabriek op het terrein aanwezig en werden massa's water in de vuur zee geworpen. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer, bleef de brand beperkt tot de machinale afdeeling. Daar de slangen voor den aanvoer van het blusschingswater over den Haagweg waren gelegd, was het verkeer langs dezen weg ongeveer twee uren gestremd. Ondanks het middernachtelijk uur sloeg een groote menigte het vlammenspel gade. Verschillende gemeentelijke autoritei ten, w.o. de burgemeester waren op het ter rein aanwezig. Omstreeks drie uur was mee het vuur geheel meester en kon de brand weer inrukken. Daar behalve het gebouw, de zeer kost bare machines totaal verloren gingen, is de schade zeer aanzienlijk. Deze wordt op 1 ton geschat en is door verzekering gedekt. Een kranige equipage. Het stoomschip „IJseldijk" van de Holland Amerika-lijn beliep den 19en October j.l. in de Golf van Mexico zeer ernstige storm schade, terwijl tijdens dien storm een matroos overboord geslagen en verdronken is. Zaterdagmorgen heeft de Raad voor de Scheepvaart, onder voorzitterschap van mr. G. Kirberger, een onderzoek ingesteld naar dit ongeval. Als eerste getuige werd gehoord de gezagvoerder van de „IJseldijk", kapitein J. G. Dekker, die verklaarde, dat hij met een volle lading graan en stukgoederen en 55 man equipage den i6en October van New Orleans was vertrokken. Van verschillende zijden be reikten hem waarschuwingen, dat zich een cycloon aan het vormen was. Getuige meen de dat het echter nog wel los kon loopen. Den 19en liet hij evenwel 's middags 12 uur stoppen en om 8 uur 's avonds begon de barometer heel snel te daden. De wind werd ongelooflijk sterk. De ijzeren mutsen woeien van de derrickpalen af, twee booten gingen overboord 14 deuren woeien in, het stuur huis sloeg los en stond schuin. Getuige stond op de brug, hield zich met beide handen vast, maar kreeg een ijzeren bout tegen het hoofd,, waardoor hij werd verwond en hem zes tan- denuit den mond werden ge gin. De equi page werkte als slaven. Het schip maakte slagzijde, elke zee die overkwam kon de laat ste zijn. Een matroos sloeg toen over boord en verdronk helaas. De bemanning komt volgens getuige grooten lof toe, voor haar kranige houding. Op den 21en kreeg men de bergen van Cuba in zicht. De orkaan nam toen in hevig heid af. 's Avonds om 8 uur was het schip nog slechts drie mijlen uit den wal. Toen draaide de machine weer en kon men de ha ven van Havana binnenloopen. De heer P. H. Gallé, directeur van de fi liaal-inrichting van het Meteorologisch In stituut, als deskundige gehoord, deelde als Zijn meening mede, dat de kapitein door den betrekkelijk hoogen barometerstand was misleid, omdat hij in den Noordelijken At- lantischen Oceaan alleen bij lageren stand orkanen gewend was. De 1ste stuurman van de „IJseldijk" be vestigde de verklaringen van den gezagvoer der. De heer J. Baarda de le machinist, be schreef den ontzettenden toestand, welke ia de machinekamer heerschte. Men had alk pompen aan het werk gesteld, doch kreeg toch nog pl.m. 1000 ton water binnen, zoo dat de vuren doofden en de pompen niet meer werkten. De steenkolen verstopten dt machine, de krukassen stonden als 't war< ingemetseld. De equipage heeft zich gedurende de drie dagen, dat zij in doodsgevaar verkeerde op zeer bijzondere wijze onderscheiden. In hoe verre de gezagvoerder den cyJoon had kun nen ontloopen zal door den Raad nader wor den beslist. De Directeur-Generaal der Posterijen ei Telegrafie maakt bekend, dat rentezegel, boekjes en rentezcgelrollcn vanaf heden nici weer op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zullen zijn. I Gc en enkel lid van de Duitsche delegatie metuitzondering van Von Trendelenburg, Is afwezig Alle berichten over het vertrek van Duit sche gedelegeerden en over incidenten, die zouden zijn voorgevallen bij de besprekin gen betreffende de katoenkwestie, zijn ge heel uit de lucht gegrepen. De discussies zijn moeilijk, maar hebben een normaal verloop, Zoowel tusschen de deskundigen als lus- schen de onderhandelaars. Van 23 tot 30 December zullen de besprekingen onderbro ken worden. Het is weinig waarschijnlijk evenwel, dat het Fransch-Duitsche handels verdrag op 10 Januari zal worden getee- kend, PARIJS, 21 Dec. Volgens het bulletin gaat de gezondheidstoestand van Herriot voort durend vooruit. De patiënt heeft een kalmen nacht doorgebracht. De aanwezigheid van de specialisten, dr. Vaqucz en prof. Sicard, wordt niet langer noodig geacht, maar de patiënt is nog onde; behandeling van zijn eigen arts dr. Henri Bloc. PARIJS, 21 Dec. De communisten heb ben vandaag op de Pré St. Gervais, voor de poorten van Parijs, gemanifesteerd. De mani festatie verliep rustig en zonder incidenten. Het aantal deelnemers was veel Geringer dan de Fotoos/intf van Juli BERLIJN, 21 Dec. De groote inbraak in het hoofddouanekantoor, eenige weken ge leden gepleegd, waarbij voor een bedrag van 472.000 mark aan sigaretfenbanderolles werd ontvreemd, is thans opgehelderd Geconsta teerd is, dat de aanstichter en hoofddader een douane-inspecteur is, die sedert lang met een der beruchtste inbrekersbenden van Berlijn had samengewerkt. Deze inspecteur cn de geheels bende zijn thans gearresteerd. De gestolen banderolles ^zijn op een kleine hoeveelheid na weergevonden. NEW-YORK, 21 Dec. De hevige koude it Amerika leidde gisteren in den staat Wiscon sin tot een noodlottig spoorwegongeluk, dat aan zeven volwassen personen en een kind het leven kostte, terwijl acht andere passa giers gewond werden. Terwijl een personentrein de noodbrug over de Chippewa-rivier passeerde, onspoorde dc laatste wagen, die zoowel voor restauratic- wagen als voor uitkijkwagen diende. De wa gen stortte door het breken van een koppel stang van een hoogte van ongeveer 20 M. in de ijskoude rivier Het vroor 20 graden, zoo- dat de positie van de passagiers, die in den wagen zaten, dubbel hachelijk werd. Slechts twee vensters van den wagen bleven boven water. Doornat klommen de niet gewonde passagiers er uit. Bij zachter weer hadden er wellicht allen het leven er afgebracht, doch de meeste slachtoffers, waaronder het kind, kwamen door verkleuming om, terwijl twee anderen, die trachtten over dc rivier te zwemmen, door de hevige koude verlamd werden en verdronken. Bij een onderzoek van vic .rails ter plaatse bleken eenige bouten door de stenge koude ingekrompen en losgeraakt te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6