r RNE-pi 'ANK Be 149e A!g. Vergadering ran Bloembollencultuur. f3000.- f 750- f250- 1125- f50- )insdafir 23 December 192^ 47ste Jaargang No. 15924 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Democratisch Conservatisme Het vraagstuk der gifgassen. Nederland en België. E. D. O. Goed afgeloopen. St. Raphael, afd. Haarlem. TADSMf Agenda 24 December De bezoldiging van de hoogere ambtenaren. Een gouden nthilaris in de Tweede Kamer Kinderbuurt-vereeniging „Haarlem". Vereeniging van Hoofden van R.-K. scholen. MUZIEK. Kerst-Matinee Haarl. Orkest Ver. Henriette Hess. Bij eigen beheer van Uw kapitaal mist U menige goede kans van solide belegging, en boven" dien nu en dan vrij van rente, doordat Uw ka pitaal niet bij voortduring geheel rentegevend wordt gemaakt. „De Spaarne-Bank" kan U bij het beheer van Uw kapitaal op velerlei wijze van dienst zijn Besprekingen omtrent de vesti ging van een eigen gebouw. Dè Zeereerw. Heer H. Pieterse I2V2 jaar pastoor te Oud- Schoten. de feestelijkheden, Een zeer bijzonder proefschrift 1) Het bouwwerk van den heer Robbers Plechtige eerste H. Mis. Cursus Jansenisme. Jaarboekje. Kon. Ned. Vereeniging „Onze West." VOOR PATER STAAL. De eerste cursusles in logica. Nog eens: Bloembollencultuur. J. J. VVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Het Belastingmerk. D« aEeuiieti entsprïjs bedraagt root Haarlen. en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco ner post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE COURANT kdvertentiën 35 cent» per rtfri Bij contract belangrijke korting. AdvertentiëD tuaschen den tek^ als ingezonden mededeeiing, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alleabom é's op dit blad zijn, in evolge de verzekeringsvoor waarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met doodelijken afloop. bij verlies van een nand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van X 4 A been of armT bij verlies v an een andere ving er Mimster Colijn heeft gisterenavond in Den Haag een groote verkiezingsrede ge houden. Het optreden van den leider der anti-revolutionaire partij in den aanvang van een verkiezingsperiode was voorheen steeds een gebeurtenis van belang in onze politieke geschiedenis Wij behoeven maar enkele titpls te noemen als: „de Meiboom in de kap", „Het diensthuis uitgeleid", „de drie ordinantiën Gods" enz om de groote dagen van Kuyper, van den enthousiasten politieken strijd, in het geheugen terug te roepen. Ook de tegenwoordige leider der anti-revolutionairen heeft een verkiezings parool voor 1925 uitgegeven en wel: wij gaan op voor een democratisch-conserva- tismei Dat zal niet iedereen onmiddellijk duidelijk zijn, hei heeft veel van roman tisch realisme of geestelijk materialisme, begrippen, die nu juist niet gemakkelijk te ontleden zijn De heer Colijn bedoelt er mee, dal de antirevolutionaire partij er in dezen tijd vooral op uit behoort te zijn om te behouden wat verkregen js; herstel, zoo mogelijk, van wat reeds geschonden is en overigens bezield blijven met den democra- tischen geest, welke het oorspronkelijk ka rakter der anti-revolutionaire partij is. Met andere woorden: voor nieuwigheden is het thans de tijd niet; we mogen al blij zijn, als we kunnen behouden, wat we veroveru hebben En om dat te kunnen, ziet ook de heer Colijn geen beter middel dan handha ving van de oude, christelijke coalitie Mgr. Nolens heeft gezegd, dat na een 40-jarig huwelijk de samenwerking moet worden voortgezet. De heer Colijn gaat nog verder en betoogt: na een 40-jarig huwelijk be- hooren echtscheidingen tot de groote zeld zaamheden. En te minder denkt de heer Colijn aan een uiteenvallen van de coa litie, omdat het niet waarschijnlijk zal zijn, dat een of twee groepen aan de andere hun wil zullen opleggen of een beginsel-offer zullen vragen En hij voegde er aan het adres van sommige veel eischende broe ders aan toe zich niet op een dwaalspoor te laten leiden en te bedenken, dat een groep van 15 bij samenspreking meer invloed heeft dan een groep van 5; met andere woorden: de groote R.K Staatspartij heeft bij eventueele onderhandelingen over voortzetting der coalitie het meest in de melk te brokken» Het vermaan van mgr. Nolens bij de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting schijnt dus geholpen te hebben! Maar bescheidenheid alieen is niet vol doende. Voortzetting van een christelijke regeering op de basis van een „democra tisch conservatisme" lijkt ons voor de Ka tholieke Staatspartij onaannemelijk, want het beteekent voortzetting van het tot nu gevolgde regiém En wij houden ons aan hetgeen wij eenigen tijd terug schreven, dat wij in 1925 niet voor de tegenwoordige re geering maar voor een vernieuwd program ten strijde moeten trekken. Met het mi nisterie RuysColijn wordt een tijdperk van herstel afgesloten; daarna volge con sequent een periode van gestagen opbouw, waarbij niet enkel bet goede, wat verkre gen is in onderwijswetgeving enz behouden moet* blijven, maar waarbij ook gestreefd moet worden naar verbetering en vernieu wing. Daarem gelooven wij, dat de lei der der anti-revolutionairen, wanneer hij prijs stelt op voortzetting der christelijke •oalitie, het „conservatisme" uit zijn pa rool moet schrappen; en wanneer het hem persoonlijk onmogelijk is om aan een chris- teüjk-democratischc politiek mee te wer ken, op zij te gaan voor mannen in zijn partij, die beter de eischen van hun tijd begrijpen Een ministerie-Colijn immers lijkt ons niet als antwoord op den komenden «tembusuitslag te passen. Zooals bekend is, werd indertijd de motie van Frrb^en, waarbij de regeering werd uitgenoodigd een opzettelijk onderzoek in te stel'en naar de vraag in hoeveree de nieuwe strijdmiddelen van invloed kunnen ziin op dp verdedigbaarheid van ons land, in j de Eerst" Kamer verworpen. In verband met di' feit. hebben eenige I particulieren zich vereenig''. 0m te trachten een aantal Npdprlandsehe Chemici bi' elkaar te brengen, die bereid zouden zijn het vraagstuk der gifgasree eed„r nnder-ee- ken en aldu* rms volk deskundige voorlich ting tp verschaffen in deze zoo hoogst ern- sfi<v zaak Toen eeniger tijd later Week dat de sectie 'er bpsti'-'ep.rin'ï van het ontwa- nenings-'Vraagriirk van het Oenootschan vno- 7edp'rke Volksnoüfiek bereid was zich mét deze aangelegenheid te belasten, wer den d0or haar de he-n-moen r»oginrfen overgenomen en voortgezet. Ondanks errisfige en herhaalde noginier. evenwel is het deze sectie niet mogen geluk ken een voldoend aantal deskundigen be reid te vinden tot medewerking aan Vmt op- s'e'len van een rapport als hier bedoeld. Tüdsgph-ek was in vele gevallen de oorzaak van onthouding, anderen meenden van dezen snppialen tak der chemie niet voldoende on de hoogte te ziin,. en ook verschillende scheikundige deskundigen, die met de le"er- administratie in verbinding staan, Weken geen tijd beschikbaar ie hebben of door hun oositie verhinderd te rün. om in deze commissie zitting te nemen Fen enkele aan gezochte ook was van oordeel, dat een zoodanige commissie door de regeering had beboeren te zijn ingesteld. Onder deze omstandigheden ziet de bo- ven-aangp.duide sectie uit het genootschap voor zedelüke Volkspolitiek, hoezeer be treurende. dal zij niet heeft kunnen slagen, zich genoodzaakt, van de uitvoering van haar plan af te zien Een goed resultaat verwacht. In verabnd met den terugkeer der Bel gische gedelegeerden uit Den Haag schrijft „Dernière Heure" dat de besprekingen in den loop van Januari worden voortgezet. De aard en stand der onderhandelingen wet tigen bij de afgevaardigden van beide lan den de beste hoop, dat ihen spoedig tot goed resultaat zal komen. De onderhand-dingen betreffen uitsluitend bet Schelde-regiem in het Hollandsch gedeelte van de Schelde. 2den Kerstdag speelt een E. D. O.-com- binatie tegen de Amsterdamsche voetbal club Hercules. Vooraf spelen van beide clubs de veteranen Maandag geraakte bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnest'ad" de 23-jarige drukker S. met een arm bekneld tusschen de Koper diepdrukmachine, waardoor dit lichaamsdeel gekneusd werd. Nadat de arm door een lid van E. H. B. O. gespalkt was, heeft S. zich in het Gasthuis verder laten verzor gen, waarna hij zich naar huis kon bege ven. Hedenavond vergadert b.ovengenoemde afdeeling in „St. Bavo", met als spreker de heer A. B. Michielsen, Voorzitter Raad van Spr. noemt het een schande, dat niet beter bijgedragen is tot de Krelage-stichting. Volgens het voorstel-Haarlem is 214 ton nocdig en spr. vreest, dat daarom nog voor- loopig te Haarlem geen gebouw zal komen. De afd. Haarlem deelt mede, dat zij niet van plan véranderd is. Haarlem heeft in den loop der jaren bewezen, het centrale punt te zijn, waarom zij dit natuurlijk tracht te blijven. De plannen zijn wat vaag, maar de tiid voor betere voorbereiding er van was wat kort. De heer GRULLEMANS is van oordeel, dat eigenlijk Lisse het centrale punt is, maar de gemeenteraad daar heeft de handen op den zak gehouden. Spr. zegt verder, dat wel 90 pet, van het ter beurze verhandelde uit dat gedeelte dier streek aangevoerd wordt. De VOORZITTER verwijst naar de mee ning van het Hoofdbestuur, dat de zaak nog aangehouden moet worden, Spr. acht het B' TO DE WETSONTWERPEN KOMEN TOCH IN BEHANDELING. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer van Maandag werd op voor stel van den voorzitter Mr. Kooien, besloten de geschorste wetsontwerpen betreffende de bezoldiging van 4e jc'cn van den Raad van State, van de Rekenkamer en van de Rechterlijke macht, weer op de agenda te plaatsen Deze wetsontwerpen zullen dan in behan deling komen na de Oorlogsbegroo-ling Bij den aanvang van de vergadering van ie Tweede Kamer van Maandagmiddag wenschte de voorzitter, de heer Kooien, den heer Goedhart, directeur der Stenografische inricbfinA geluk met hel feit, dat hij 50 jaar geloden bij dien dienst werd benoemd. Mr Kooien sprak den wenseh uit, dat bet den jubilaris moge gegeven worden tot den dag waarop hij door wettelijk voorschrift tot een otium cum dignitate zal worden geroepen, met onverflauwden ijver te mo gen medewerken, om alle redevoeringen, zoowel voor het heden als voor het nage dacht vast te leggen. De minister van Oorlog, de heer Van Dijk, «loot zich namens de regeering bij deze woorden van waardeering aan en wenschte den jubilaris geluk en. na nog tal van ar beidsjaren, een gezegenden levensavond. Op deze speeches volgde applaus. Nota: De R. K. Leeszaal en bibliotheek is op Kerstavond (Woensdagavond) en Za terdag 27 December gesloten. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 Ei ken Donderdag van 89% uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—hall 1, van 2half 6 en 's avonds van half 8— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons vah 89 uur btbalve Zaterdag avond - Tel 1671 R. K Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend vae 1012. van 25 en van 710 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.ra gezellig samenzim voor Hoüandsche meis jes, die hier geeu tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbnrean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiog Jansstraat Aanvragen Om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. - Dagelijks, uitge komen Zaterdag, Zon. en Feestdagen, toe gankelijk. De Kinderbuurt-vereeniging „Haarlem", heeft Zaterdag een drietal feestjes georga niseerd voor de jonge leden. De kinderen werden vergast op lan taarnplaatjes, toegelicht door mej. Dekker, Voorts werden verschillende mooie en ook leerzame films vertoond. Ook was een goo chelaar in de zaal aanwezig. De verschillende feestjes werden nog opgeluisterd door zang en muziek, zoodat de kinderen wél genoten zullen hebben De Vereeniging van Hoofden van R.K. Scholen in het bisdom Haarlem, houdt Maandag 29 December in het gebouw „St. Bavo". haar 103e Algemeene Vergadering. Des morgens om 10 uur zal in de Kathe drale kerk „St. Bavo" voor de leden dezer fereeniging een H. Mis worden opgedra- gen Dij heer A. J. Rozcmeijer, directeur van het Parochiaal Onderwijs van het „Bosch- je" te Rotterdam, zal een voordracht hou den over de „Revolutie in de Natuurkun- dekast." Voor het Orkest-Concert der Haarlem- sche Orkestvereeniging met medewerking van de Nederlandsche Altzangeres Hen riette Hess te Bussum op Vrijdag 26 Decem ber half 3 uur (Tweeden Kerstdag) in Con cordia, is het volgende prachtige programma samengesteld: 1. Custav Mahler: 3e deel uit de Vierde Symphonie. 2. Lieder eines fahrenden Gesellen, Richard Wagner: 1. Voorspel „Lohengrin". 2. Zwei Lieder: a. Traume, b. Der Engel, 3. Ouverture „Tann- hauser". Arbeid t e Haarlem, met als onderwerp: „Doel en plaats der Spoorwegen in onze samenleving", Na de pauze was aan de orde de bespre king over de vestiging van een eigen gebouw. Het Hoofdbestuur meende, zich te moeten bepalen tot het doen van de (in de bladen reeds verschenen) mededeelingen hierover en stelde zich voor. de Algemeene Vergade ring tijdig vóór 1 Juli 1925 in de gelegenheid te stellen, zich uit te spreken over de plaats van vestiging van den zetel der vereeniging. Gedurende dien tijd zou het Hoofdbestuur de voorstellen-Heemstede en Hillegom nog eens kunnen overwegen. Tevens was aan de orde de motie der afd. Haarlem, waarin de Algemeene Vergadering het Hoofdbestuur uitnoodigt in het belang der Vereeniging, om met alle hem ten dien ste staande middelen te bevorderen, dat een eventueel Centraal Gebouw, op te richten ten behoeve van de Vereeniging, zal worden geplaatst binnen de gemeente Haarlem Nog was ingekomen een brief van de afd. Haarlem in zake den voorloopigen aankoop van de villa „Wilhelmina" aan de Raamvest, waar, volgens de afdeeling, een Beursgebouw zou kunnen komen. Met bet voorstel van het Hoofdbestuur, te wachten met verdere mededeelingen om trent de stichting van het eigen gebouw, kon de vergadering zich vereenigen. Behandeld werden dan de motie der afd. Haarlem en een motie van dezelfde strek king van de afd. Anna Paulowna. De afd. Haarlem is van meening, dat noch het plan-Heemstede, noch dat van Hillegom is te verwezenlijken. De afd. is van oordeel, dat het gebouw vooral uit eigen middelen bekostigd moet worden en het plan niet af hankelijk gesteld moet worden van de mede werking van een of andere gemeente. Zij deelt verder mede, dat van B: en W. van Haarlem een schrijven is ingekomen, waarin deze hun moreelen steun toezeggen en ver der mededeelen, dat de raad op hun «voor stel ook wel genegen zal zijn, financieelen steun te verleenen (applaus). De afd. Langendijk is voor de motie- Anna Paulowna. Het kan nooit geen strop worden, het gebouw te Haarlem te vestigen, doch met de stichting te Hillegom of Heem stede begeeft men zich op zwak ijs, daar met 't over de stichting aldaar niet eens is. De afd. Hillegom wijst op het nut van een Centraal Gebouw. Het te nemen besluit zal van belang zijn voor verre toekomst. De motie-Haarlem is onbenullig. Er staat niets in over de noodzakelijkheid of wenschelijk- heid. De toelichting der motie is lang en.... goede wijn behoeft geen krans. Wat Haarlem thans wil doen, een gebouw koopen van 230.000, is geen kunstals er maar geld is. Het is hier de kwestie van de dubbeltjes. Haarlem biedt niets aan. In Hillegom is alles kant en'klaar. Er is een stuk grond, waarop een gebouw kan komen. Dat is een eerste levensbehoefte voor het vak (applaus). De VOORZITTER meent, dat de proeftuin in den tegenwoordigen vorm ook aan de te stellen eischen voldoet. De afd. Berkhout merkt op, dat de bloem bollencultuur in het Noorden in wording is. Daarom zou het volgens deze afd. kunnen gebeuren, dat, als het beursgebouw te Hille gom komt, er een tweede te Haarlem zou moeten komen. Deze afd. acht Haarlem het centrum en de aangewezen plaats voor een beursgebouw. De afd Overveen-Bloemendaal is voor de motie-Haarlem. Ook de onderhoudskosten moet men niet vergeten en voor de uitvoe ring daarvan is Haarlem te verkiezen. Steeds gaat een breede stroom vén beursbezoekers naar Haarlem op en daar kan Hillegom niet dp wijzen. Daar zijn wel eens -76 menschen geweest, maar dat is ook onbenullig. De heer GRULLEMANS, voorzitter van den Bond v. Bloembollenhandelaren, merkt op, dat het de bedoeling was van den Bond, te komen tot een Krelage-stichting. Spr. strijdt voor de stichting van een gebouw daar, waar bet z. i. noodig is. Met het royale voorstel van Hillegom was indertijd volgens spr, de stichting mogelijkgeweest. Het 2de voorstel van Hillegom brengt nog meer eu dan is er ongeveér/ 150.000 in kas. Van de kosten blijft dan zoowat niets over. Het spijt spr., dat hier- geen eensgezind heid heerscht en Hij vreest, dat men een ideaal zal blijven nastreven. Als anderen ook komen met 150.000 en goede plannen, zullen misschien velen, die nu voor Hille- gotn zijn, van meening veranderen. beter, de motie-Haarlem thans niet in stem ming te brengen. Nog steeds staat niet vast, dat de plannen v. Haarlem uitvoerbaar zijn. Mocht de motie bijv. aangenomen wórden en later niet uitvoerbaar zijn, dan zouden ook misschien andere plannen in gevaar zijn gebracht. De afd. Haarlem deelt mede, dat zij niet voor onbepaalden tijd aan haar plan gebon den is. De toegezegde steun door liet ge meentebestuur van Haarlem wordt door uit stel in gevaar gebracht. De afd. Langendijk zou dan een buiten gewone algemeene vergadering willen laten uitschrijven. De heer WARNAAR, lid van het Hoofd bestuur, zou nu geen uitspraak willen laten volgen, omdat bij verklaring vóór Haarlem voor die gemeente geen directe aanleiding meer is tot het geven van steun. De afd. Noordwijk vreest, dat de gemeente Haarlem geen verderen steun zal bieden, in dien het plan-Heemstede blijft bestaan. De afd. Haarlem wil wel uitstel, maar niet tot Juli, omdat dan het plan-Haarlem on uitvoerbaar zal blijken. De VOORZITTER zegt toe, dat bij even tueel uitgewerkte plannen van Haarlem de zaak in een ander stadium kan komen. Bij deze zaak zal zeer zeker spoed betracht worden. Dè moties komen dan niet in stemming en de discussies worden gesloten. De VOORZITTER brengt hulde aan de afgetreden Hoofdbestuursleden voor hun ijver en toewijding en sluit dan de ver gadering. Op den Tweeden Kerstdag zal de Zeer- Eerw. Heer H. Pietersc 1214 jaar pastoor te Oud-Schoten zijn. Aan het vastgestelde feestprogramma ont- leenen we het volgende: Om 7 en 9 uur is er Algemeene H. Com munie der Parochianen; om 8 uur Algemee ne H. Communie der kinderen; half 11 uur wordt de Plechtige Hoogmis opgedragen door den ZeerEerw. Jubilaris. Van 1J4 tot 3 uur is er receptie in het R. K. Volks bondgebouw. Half 7 uur «r Plechtig Lji met toespraak door den ZeerEerw. Jubila ris. Acht uur wordt een feestelijke bijeen komst gehouden in het R. K. Volksbondge bouw, alleen toegankelijk voor gehuwden en ouderen. Het programma voor die feestui:- voering is als volgt: 1. Welkomstlied, door allen te zingen. 2. Openingswoord door den heer J. P. Hand- graaf, voorzitter der feestcommissie; teven;-, aanbieding van het cadeau en album, ge schenk van de parochianen. 3. Harmonie cantate. 4. Feestcantate door de dames der parochie van „St. Bavo," onder leiding van den heer Chr. Huijboom. 5 Feestrede door den WelEerw. Heer kapelaan A. v. Leijpsig. 6. Harmoniecantate. 7. Aanbieding van het cadeau van dg St. Josephgezellen en Aloy- siuspatronaat. 8. Feestzang door de dames. 9. Sluiting. Op Zondag 28 December is er een zgc. Jongelui's avond. Geen toegang is er dan voor schoolgaande kinderen Om half 8 uur des avonds begint de bijeenkomst in bel R. K. Volksbondgebouw. Het volgende pro gramma is daarvoor samengesteld: 1. Welkomstlied. 2. Openingswoord door den voorzitter der feestcommissie, den heer J. P. Handgraaf. 3. Tooneelstuk. 4. Feest cantate door de dames der parochie van „St. Bavo," onder leiding van den heer Chr. Huijboom. 5. Harmonie. 6 Sluiting. De kinderhulde zal plaats hebben op Dinsdag 30 December van 1012 uur des morgens. De parochianen worden verzocht de vlag gen uit te stekken. Doctorandi in de rechtswetenschappen nemen, wanneer van hen ter verkrijging van den doctershoed het bewijs wordt gevraagd, dat zij in staat zijn over een bepaald on derwerp een wetenschappelijke verhande ling te leveren, veelal hun toevlucht tot het beschrijvende genre. Zij verzamelen een min of meer gro'ote hoeveelheid gegevens of een aantal systemen, die ze dan uitvoerig be schrijven en bouwen daarvan een geheel. Dikwijls leveren zij aldus ernstig, nuttig en goed werk en wij willen de verdiensten van dergelijke dissertaties dan ook in het ge heel niet verkorten. Grooter blijk van originaliteit en weten schappelijke zelfstandigheid wordt echter in den regel gogeven, wanneer de toekomstige doctor zelf een onderwerp kiest en er diep in poogt door te dringen, het onderzoekt in zijn geheele breedte en peilt in zijn volle diepte om er het wezen van te doorgronden en de plaats te bepalen, die het inneemt tusschen de andere vraagstukken. Zulk een taak is wetenschappelijk zwaarder en haar volvoering is verdienstelijker. Tegen een dergelijken moeilijken arbeid heeft blijkbaar de jonge katholieke jurist Dr. A. F. H. Schreurs, thans advocaat en pro cureur te Haarlem, niet opgezien. Na het behalen van den meesterstitel heeft hij de studies voortgezet en onlangs verwierf hij aan de Rijks-Universiteit te Leiden den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid. Zijn academsch proefschrift „De autono mie van partijen in het internationale pri vaatrecht" draagt het stempel van forsche denkkracht e" gedegen studie er. mag dan ook een gelukkige aanwinst heeten in de reeks verhandelingen, op het gebied van het inU'T.ationae] p-lvaatrecht verschenen. Voordat Dr Schreurs aan het eigenlijke onderwerk van zijn boek begint, zet hij zeer terecht eerst zijn opvattingen uiteen over de rechtswetenschap in het algemeen en over het ontstaan van het internationaal privaat recht Dan komen de algemeene leerstukken van het internationaal privaatrecht aan de beurt. Onder deze werd een voorname plaats in 'schrijver» aandacht ingenomen door het vraagstuk der wiisautonomie var. partijen, de vraag of en in hoeverre par- li:en, onderworpen aan verschillende staats wetgevingen. wi!eke'"-'<Se eirfen voorwaarden voor hun rechtshandelingen kunnen creëeren en vrij vorm en sanctie ervoor kunnen vast stellen. Ten slotte gaat de bekwame samen steller dan no>i de voornaamste onvatingen na van de jurisprudenti inzake autonomie van partijen. Het proefschrift van Dr. Schreurs is zoo wel om zijn interessanten wijsgeerig-juridi- schen inhoud als om den klaren vorm. waar in de schrijver zijn gedachten tot uitdruk king bracht, een studie, aan welke een plaats toekomt in de voorste rijen van de wetenschappelijke verhandelingen onzer jonge doctores. DOCTOR EXCITAT. 1). A. F H. Schreurs. De autonomie van partijen in 'het internationaal privaatrecht. Academisch proefschrift. Leiden 1924. Wij hebben reeds melding gemaakt van de vele door den dezer dagen overleden R. K. architect C. L M Robbers gebouwde werken. Behalve de gemelde bouwwer ken, werden o.a. door den heer Robbers ge bouwd R. K. kerken te Wijk aan Zee, Texel, Noordwijkerhout, Spanbroek en een kapel te Amersfoort; de R. K. scholen te Roelofarendsveen, de openbare school te i Vogelenzang; de M. U. L. O. te Bloemen- 1 daal; de R. K. scholen aan Nieuwe Gracht, Heerensingel, Spaarne, Westergracht en Kleine Houtweg te Haarlem, en een bewaar- en naaischool te Zwaagdijk; heerenhuizen aan den Zijlweg te Overveen, de rijtuigre mise aan het Houtplein; boerderijen te Spij- keniss-e; eer verdieping op het groot-semi narie van Warmond en kleinere bouwwer ken. Zaterdag 27 December a.s. 's-morgens le 9 uur zal onze oud-stadgenoot de Weleerw. Pater M. Lucas (gezelschap paters van het Goddelijk woord) zijn le plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk te Over veen. De feestpredikatie zal gehouden worden door den Zeereerw. pater R P. Gengeler van dezelfde congregatie. De deelnemers aan dezen cursus worden er aan herinnerd, dat de laatste cursus avond zal plaats hebben niet op Woensdag maar op heden, Dinsdag 23 Dec. Het is ons een genoegen mede te deelen, dat onze opwekking van de vorige week het gunstige gevolg heeft gehad, dat meer dere cursisten zich hebben aangemeld, zoo dat de zaal in „St. Bavo" goed bezet was. Het eerste Jaarboekje voor Katholiek- Haarlem, zal vóór Nieuwjaar verschijnen, dat is dus mooi op tijd. Het boekje zal wezenlijk jn een behoefte voorzien, daar men er alles in zal kunnen vinden, waar een katholiek Haarlemmer belang in stelt. Om te beginnen de kalender. Die is speci aal voor Haarlem bewerkt en zal met ge noegen eiken dag even worden nageslagen. Men denke niet, dat het boekje een dorre opsomming is van wat vercenigingen. O, neen, dan heeft U het ver mis. We zullen geleidelijk iets van den inhoud vertellen. De oplage zal dan spoedig uitverkocht zijn. Want niemand zal het kunnen missen. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon Ned. Vereeniging „Onze Vlooi" houdt Maandag 29 December, des avonds 8 uur, in de Bovenzaal van de Gemeente lijke Concertzaal een bijeenkomst, waar als spreker op zal treden de heer J. C. J. Baron van Hacrsolte, directeur van bet Scheepvaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam, met het onderwerp: „Het Flettver Rotorschiptoegelicht met licht beelden. Vorige opgaaf 535.71 J., voor zegen in het huisgezin 2.50 In een der zalen van bet gebouw „Sint Bavo" werd gisterenavond door den cursus leider, Pater Zeegers M.S.C., de eerste cur sus in logica gegeven. Een veertigtal cursis ten nam aan deze eerste les deel, zoodat de aanvankelijk daartoe bestemde zaal voor een ruimere moest worden verwisseld en de volgende maal een nog grootere zaal zal worden in gebruik genomen, want het is te voorzien dat het aantal cursisten nog wel aanmerkelijk groeien zal. Het bleek dan ook een interessante cur sus te zijn, begrijpelijk laten wij er dat direct bijvoegen ook voor minder bevatte- lijken en een genot, omdat den toehoorders een .neel nieuwe gcdachtenwereld wordt geopend. De heer Castricum, voorzitter van den R.-K. Volksbond, onder wiens hoede de lo gica-cursus wordt gehouden, opende den avond mét een woord van welkom aan de toehoorders en den spreker en hoopte dat deze cursus van den Volksbond een groot succes mocht zijn. Pater Zeegers bracht allereerst lof aan de R.-K. Volksuniversiteit te Haarlem, voor de vele en goede door haar georganiseerde cursussen, omdat hij overtuigd is, dat door deze cursussen leiders en apostelen van ons H. Geloof gekweekt worden. Hij meende dat deze cursus zoo goed is, omdat de we reld vol Is van dwaling en drogredenen, die De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur beeft in haar gisteren gehou den vergadering besloten nog geen beslissing ae nemen omtrent de plaats, waar het Cen traal Gebouw zal worden gevestigd. Die beslissing zal vallen in de vergadering van Maart en zooals men weet zijn er thans drie gemeenten, die om de eer der plaat sing dingen: Hillegom, Heemstede en Haar lem. Van Hillegom en Heemstede is een prach tig bod, zelfs van het gemeentebestuur, in gekomen en de afdeeling Haarlem van de Algemeene heeft gezorgd dat er ook van Haarlem een aanbod is, dat de overweging wel waard is. Het bleek zelfs op de al gemeene vergadering, als wij ons niet ver gissen, dat er onder de leden wel sympathie voor Haarlem als hoofdzetel van Bloembol lencultuur bestond. Het wachten is nu net werd zelfs ter^ vergadering niet verheeld op eenig aan bod van het Haarlemsche gemeentebestuur. De rente en aflossing van ruim 200.000 moeten worden gevonden en daarvoor re kent men op de hulp van Haarlem Komt die hulp, dan zal worden overwogen waar de zetel zal worden gevestigd: te Hil legom, te Heemstede of te Haarlem. Haarlem's gemeentebestuur zal wel bereid zijn indien de door het hoofdbestuur der algemeene vereeniging onhandig verbroken relaties op p&sende wijze weer kunnen worden aangeknoopt Haarlem's gemeente bestuur zal wel bereid zijn steun te ver leenen om den zetel van Bollencultuur lt- Haarlem gevestigd te houden, niet alleen moreelen steun, maar ook zelfs financieelen steun. Intusschen doen, naar onze meening, de heeren van Bloembollencultuur goed om zich van dien financieelen steun van Haarlem niet al te veel voor te stellen. Immers: het strijdt tegen de waardigheid van elk gemeentebestuur, maar zeker tegen dat van Haarlem, om zich tegen andere gemeenten te laten uitspelen. Elke schijn, alsof Haarlem, Heemstede en Hillegom te gen elkaar opbieden, moet vermeden wor den. Wij gaan zelfs verder en zeggen dat het moge dan al kafmannisch zijn het beneden de waardigheid is van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur is te speculeeren op de grootst moge lijke bijdraje van en op den naijver der con- curreerende gemeenten om aan de noodige financiën te komen voor haar Centraal Ga- bouw. Het is der vereeniging niet waardig, op zulk een wijze haar Krelage-stichting te krijgen. Indien Haarlem zou bezwijken voor dezen aandrang, dan zullen direct andere vereeni- gingen klaar staan om eenzelfde hulp te vra gen. B.v. de Maatschappij van Nijverheid, de Heil. Mij. van Wetenschappen, de H.O.V. en vele anderen. Bovendien overdrijve men de beteekenis van den zetel van Bloembollencultuur bin nen de grenzen van. Haarlem niet. Wij schreven reeds vroeger dat als de zetel in Heemstede komt, deze practisch voor bin nen- en buitenland in Ha&ricjn gevestigd is. En wat de bezoekers betreft van de bollen- beurs, is het toch duidelijk dat wie de beurs bezoekt en inkoopen wenscht te doen, zich door den afstand HeemstedeHaarlem niet laat weerhouden om door te trammen of te tuffen naar Haarlem. Resumeerende willen wij, naar aanleiding van de gisteren in de vergadering van Bol lencultuur uitgesproken verwachtingen, als onze verwachting uitspreken, dat Haarlem's gemeentebestuur zeer zeker bereid zal zijn, behalve moreelen steun ook financieelen steun te verleenen, als blijk van sympathie met de bollenindustric, maar dat wel eens bedrogen uit zou kunnen komen, wie zich daarvan te veel voorstelt. Baronmeterstand 9 uur v.m 766. Achteruit. Opgave ras: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van, 23 December: Hoogste barometerstand 774.8 m.M., te Zuerich. Laagste barometerstand 715.3 m.M., te Isafjord. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 December: Matige tot krachtigen zuidelijke tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, weinig ot geen regen, aan vankelijk zachter. als de waarheid worden naar voren ge bracht. Dan ontwikkelde spr. als inzet van den cursus wat logica is, de denkleer, die den mtnschelijken ge st leidt naar waarheid. Hij verklaarde wat te verstaan is onder begrip, onder oordeel en onder redeneering. Ten slotte ook wat de dwaling is: gevolg van foutieve redeneering. Een rijwiel is in beslag genomen van een wielrijder, wiens rijwiel niet voorzien was van een belastingmerk. Tegen den berijder U proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1