ACH Hoek Uit de Pers. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad. Dinsdag 23 December 1924 Critiek op Millerand's houding tegenover Herriot's regeering en de ra dicale partijen. „Onthullingen" van de „Liberté". Onder de Radio-berichten: De verklaringen der Britsche vakvereeni- gingsdelegatie na haar bezoek aan Sowjet-Rusland. Belangrijke wijzi gingen in het Spaansche regiem op til. zen mannen te hebben gewend" en voorne mens te zijn op volkomen loyale wijze met hen samen te werken bij de leiding der open bare aangelegenheden. Gem. buitenl. berichten. AMERIKAANSCHE ARBEIDERS- FEDERATIE. VERKEER EN POSTERIJEN. MARKTNIEUWS. De tien geboden voor den voetganger Visscherg. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG "V MAX VAN POLL EN ZIJN „MORGEN", In „De Tijd" velt de oud-hoofdredacteur van dit blad. Prof P. Geurts het volgende vonnis over het streven van den heer iHax van Poll in het dagblad „De Morgen". lo. „De Morgen" zaait een algemeen wan trouwen in onze voortreffelijke Christelijke Regeering en tegen heel onze niet minder verdienstelijke K.K. Kamerfractie. Uit werkt uiterst verderfelijk, vooral in dezen tijd, nu aan alle zijden de malcontenten het hoofd opsteken et, onze eenneid, vrucht van lange worsteling en veel beleid, ten zeerste bedreigen. „De Morgen" is de voedingsbron van die ontevredenoeid, hij zoekt en vindt hoofdzakelijk zijn abonné s onder de onte vredenen. maakt op de listigste en hard nekkigste manier propaganda voor een ge organiseerde ontevredenheid. 2o. Als een soort paus, die zich met alles en nog wat bemoeit, beslist Van Poll met spuverein gezag over wat de vermaarde „verdeelende rechtvaardigheid" in de hui dige omstandigheden van den kant der Re geering vordert. Feitelijk worden allen, die het niet met hem eens zijn, voorgesteld als verloochenaars van de echt-christelijke, van de zuiver Roomsche «-beginselen. Zijn uitsprakep zijn zoovle vonnissen en die vonnissen, welke uit politiek oogpunt de menschen in bokken en schapen scheiden, laten geen hooger beroep toe 3o. „De Morgen" wil^ de spreekbuis zijn, zoo zegt hij zelf, voor 't overkropt gemoed van duizenden. Die duizenden, aldus wordt het verder voorgesteld, zouden wellicht oproerig naar het vijandelijk kamp overloo- pen, wanneer zij als Katholieken in „De Morgen' geen uiting konden geven aan wat in hun binnenste woelt en schrijnt en knaagt. Die overloopers, zouden dan niet alleen voor de R.K. Partij, maar ook voor het Katholicisme verloren gaan. Zóó de onheilspellende profetie, en nu de werkelijkheid! Ik zie met dr. Poels in „De Morgen" niet alleen een spreekbuis, waar aan ongeveer iedereen zijn mond mag zet ten, die tegen de Christelijke Regeering wil sputteren, of iets op zijn lever heeft tegen de Katholieke Kamerfractie. ,,De Mor gen" is in mijn oogen ook en nog veel meer ■een „blaasbalg", die eiken dag opnieuw het vuur van ontevredenheid, tweedracht en haat komt aanblazen. In onze politieke, smidse hangen vredes- en oorlogswerktuigen, daar hangen ploeg kouters en daar hangen wapenen, maar de eerste trekken en verdienen de meeste aandacht. Uit andere, uit verre landen komen onze geloofsgenooten vol bewonde ring zien, ho<- vernuftig en voorbeeldig het betrekkelijk klein aantal Katholieken in een „Protestantsch land" hun politieke en sociale werkzaamheid organiseerden en welk een stuwkracht zij er achter zetten Die nieuwsgierigen, onze benijders gewor den en welhaast onze mededingers en na volgers, komen allereerst hier om er zich van te vergewissen, wat op sociaal terrein een gezonde, even krachtige als gematigde, „democratie" wist te praesteeren. In geen land ter wereld zijn de Katholie ken op politiek gebied zóó „democratisch" opget eden als in ons Vaderland. „De Mor gen" heeft echter voor dat alles geen oog. Hij ziet in onze smidse anders niets dan het oogenblikkelijk opvlammend twistvuur, dat, naar hij schijnt te meenen, voortdurend moet worden aangeblazen en feller en fel ler branden. Gemis aan werkelijkheidszin vol eigen waan! „De Morgen" treedt op met de pre tentie het eenige blad te zijn, waarin de echte democraat, de volbloed Katholiek voluit kan zeggen, wat thans gezegd en ge daan moet worden tegen het .kapitalisme". „De Morgen" en „De Morgen" alleen, durft hel aan en is als hoogere roeping beschoren het luide uit te bazuinen, dat dit „kapitalis me bij onze Christelijke Regeering en in onze Katholieke Kamerfractie het ware Christendom overheerscht. en tot zwijgen brengt! Hij, Max van Poll, is de fiere ridder, die het Christendom beschermen moet te gen al die priesters en leeken, al die ge leerden en denkers, die, in hun kortzich tigheid, vertrouwen blijven stellen in de zeker niet onfeilbare, maar toch bekwame en eerlijke, door hen zelf wettig aangestel de of gekozen leiders. Wat verlangt men toch van ons? „De Morgen" is het orgaan van een studieclub, Studeeren is voor menschen, die nog zoo veel moeten leeren, erg loffelijk, maar waar ter wereld heeft men ooit gezien, dat stu denten den hoogen toon aanslaan bij de beslissing over de moeilijkste en gewichtig ste zaken? Ruys heeft gestudeerd, Aalberse heeft gestudeerd, Nolens heeft gestudeerd, Her mans heeft gestudeerd zij weten wat democratie is, zij behoeven er niet meer naar te zoeken. Wij van onzen kant, zullen de heeren „studenten" niet lastig vallen, en rustig laten studeeren, totdat zij hun zaak kennen, maar dan asjeblieft ook niet van ons eischen, dat wij geleerde en wijze leiders in den steek laten, om met „stu denten" op avontuur te gaan. En nog wel met avonturiers, die onder de leuze: wij en onze vrienden hebben het verstand en de wijsheid in pacht, op het punt staan, met hun kop tegen een muur te loopen Van de door den Michaëlist aangewe zen middelen zijn voor het oogenblik althans onuitvoerbare, min of meer gefor ceerde bedrijfsorganisatie, zijn onzinnige rentelooze leeningen zijn eenzijdige ont wapening kan alleen heil verwacht wor den! Hij zelf zegt het en dus is het zoo. 4o. Welk heid? In eerste instantie in alle geval gaat het bij de actie van „De Mor gen" over echt stoffelijke dingen. Die actie komt de begeerlijkheid in het gevlij in het midden gelaten of zij al dan niet op die begeerlijkheid speculeert om lezers en aan hangers te trekken. Na te hebben vastgesteld, dat het op die manier erg gemakkelijk is om op te komen voor „de verdeelende rechtvaardigheid" en voor de beginselen van het Christen dom, heel wat gemakkelijker dan voor on ze Christelijke regeering en v oor onze Katholieke tracfie, die zich wel ewust zijn, dat zij er een groot deel van hun sympa thie en populariteit bij inschoten, vervolgt prof. Geurts. In mijn oogen is het een walgelijk ver toon het gelijk „De Morgen" doet ais een uitgemaakte zaak te beschouwen, dat al die moreel en religieus hoogstaande en veelal zeer bekwame menschen zich aan menschenliefde noch gerechtigheid storen en dan zelf naar voren komen met het Kruis in het midden van een groep, die be weert alleen trouw te blijven aan Christus. Met al zijn fanatieke en veelal alles be halve belanglooze propagandisten, zal „De Morgen" e' wel in geslaagd zijn een zeker aantal abonné's te werven Het zou won der zijn. als 't anders was. Intusschen zal dit blad, een echt kanker- en giftblad, een betrekkelijk groot deel vermoedelijk daar van even gauw verliezen, als het ze ge wonnen heeft. Het is met de lezers van dergelijke vuurspuwende bladen „ls met de kanarievogeltjes, die lekker smullen, zoo lang ze hun zaadje hebben. Daarna laten zij het kopje hangen en zitten suf te kij ken. Een man van rechts in den besten zin des woords wil dit pruttelblad van beroep evenmin in zijn huis, als menschen, die de orde beminnen, de onderlinge liefde hoog houden, de gezonde „democratische" be ginselen aanhangen ofhun eigen ge moedsrust lief hebben Wie meent, als ka tholiek leider bijvoorbeeld zich te moeten abonneeren om op de hoogte te blijven van de hedendaagsche geestesstroomingen en beroeringen en narigheden, brenge een of fer en slikke in 's Hemels naam dezen op den duur ongenietbaren kost, maar als be ginsel sta bij onze lezers voorop: „De Mor gen" (ilijve buiten de deur of ga aan de deur! Deze „Morgen" kenne geen dag: de nacht ^er vergetelheid valle plots over hem neer. Bij de aanstaande verkiezingen doet hii anders ons misschien meer kwaad dan alle niet-christelijke bladen te samen. Millerand en de radicalen. De rede, welke Millerand dezer dagen als voorzitter van de door hem opgerichte Ligue Républicaine Nationale heeft gehouden en waarin hij zich in scherpe bewoordingen over het Kabinet-Herriot heeft uitgelaten, heeft de radicale en radicaal-socialistische partij in woede doen ontsteken. Haar bestuur heeft dan ook in zijn jongste bijeenkomst naar men weet een motie aangenomen, waarin het er aan herinnert dat Millerand den 5 Juni 1924, toen hij nog president der republiek was, Herriot in het Elysée heeft ontvangen, waar na het volgend communiqué werd gepubli ceerd De heer Millera id verzocht deiï heer Herriot of hij zijn stem zou willen verleenen tot het vormen van een nieuw kabinet ten einde de denkbeelden, die het algemeen kiesrecht bij de jongste verkiezingen heeft doen zegevieren, in toepassing te brengen. Bij de daarop gevolgde gedachten-wisseling is geen enkel meeningsverschi! den dag getreden. De mo ie herinnert er aan 1 jnd i zijn manifest van 11 Juni ver ld e „zich tot de door het algemeen kiesrecht angewe Vandaar dat de motie den man aan de kaak stelt, die, „na al zijn leerstellingen en al zijn vrienden te hebben verloochend, zich thans tot vaandeldrager maakt van de reac tie en tracht ter bevrediging zijner rancunes, het vredeswerk naar buiten en de herstel lingswerken naar binnen in de war te sturen." Het partijbestuur roept de leden op om zich overal tegen de Ligue Républicaine Na tionale te keeren. Herriot en Macdonald. Dezer dagen is een gerechtelijke vervol ging ingesteld tegen de „Liberté", welke haar oorzaak vindt in de publicatie van twee artikelen in dit blad, getiteld „En écoutant les oies" en „Le danger puéril", m»t den on dertitel „La mobilisation communiste était prête a Amiens". Daarin werden sensatio- neele mededeelingen gedaan omtrent een communistische coup, die in Amiens zou worden voorbereid. Men weet, dat de regee ring in een officieel communiqué deze be richten heeft tegengesproken en dat Herriot in een persgesprek op het tendentieuse dier berichten heeft gewezen. De „Liberté" is echter ook nog met een andere onthulling voor den dag gekomen, n.l. dat Graaf de Saint Aulaire, de voormalige Fransche gezant te Londen, op verzoek van MacDonald zou zijn teruggeroepen om voor de Fleuriau plaats te maken. De „Éclair" weet er blijkbaar meer van en zegt dat dit inderdaad is geschied naar aanleiding van een rechtstreeksche correspondentie tusschen Herriot en MacDonald. De vroegere Britsche premier zou de Saint Aulaire niet de geschik te persoon hebben geacht met het oog op zijn „Poincaristisch verleden". Herriot zou heb ben toegegeven, dat hij met MacDonald over het gezantschap te Londen zou hebben ge correspondeerd. De „Éclair" voegt er aan toe, dat de Saint Aulaire niet ongeneigd zou zijn aan „belang stellende" Senatoren en Kamerleden inlich tingen te verschaffen. KONING ALBERT NAAR KONGO. Koning Albeit van België is voornemens deel te nemen aan een expeditie van de Ci troen-„rupsauto's" naar Belgisch Kongo. Het reisplan is echter nog in studie en de datum is nog niet vastgesteld. DE FRANSCH-RUSSISCHE SCHEEP VAART. Dram loos wQrat gemeld, dat naar aan leiding van de telegramwisseling tusschen Herik t en Tjitsjerin alle Sovjethavens open staan voor schepen, die de Fransche vlag voeren, terwijl alle Fransche havens voor Russische schepen openstaan. DE DOOD VAN EEN HELDHAFTIGE POSTDUIF. De „France MiiiUi - ^-elt mee, dat de postduif 18314. A. F. die te Verdun, in het heetst van den strijd verschillende belang rijke verbindingen tot stand heeft gebracht, op den hoogen leeftijd van 10 jaar is gestor ven in de duiventil van de Compagnie Colom- bophile te Montoire (bij Touré) Deze duif heeft tijdens den oorlog de volgende eer volle vermelding gekregen, die thans inge lijst in de eerezaal van het 8ste regiment van het wapen der genie te Tours hangt. „Tot driemaal toe tijdens den strijd bij Ver dun onder een hevig vuur de snelle overbren ging van zeer belangrijke berichten verze kerd." „Met name de verbindingen van den com mandant Raynal, den verdediger van het fort Vaux, verzekerd, op 3 Juni 1916, toen zijn troepen van elk communicatiemiddel waren verstoken, niettegenstaande de weers gesteldheid zeer, ongunstig was." FRANK HODGES WEER GEWOON MIJNWERKER. Frank Hodges, eie e-ivii i_.ord der Admi raliteit werd in de Britsche Labourregeering en toen hij minister werd het secretariaat der Mijnwerkersfederatie moest nederleggen, tot welke functie hij na het aftreden der Labour regeering niet opnieuw benoemd werd, wordt, naar men ons draadloos uit Londen meldt, weder mijnwerker, hoewel de Labour- partij hem een andere functie had aange boden. AMERIKAANSCHE VORDERIN- DE GEN OP DUITSCHLAND. Uit Washington wordt gemeld dat minis ter Hughes zijn verklaring heeft herhaald dat de Amerikaansche oorlogsvorderingen die door de Amerikaansch-Duitsche „Mixed Claims Commission" zijn toegewezen, moe ten worden betaald uit de opbrengst van het plan-Dawes. DE KATHOLIEKE VROUWENUNIE. De „Osservatore Romano" publiceert een nota, waarin wordt gezegd dat de Internatio nale Unie van Katholieke Vrouwenvereni gingen de eenige Katholieke Vrouwenunie is, die door den Heiligen Stoel wordt geautori seerd en aangemoedigd. HET VERZOEK OM INTERVENTIE VAN ALBANIë. De vertegenwoordiger der Albaneesche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht zoo spoedig mo gelijk de Albaneesche kwestie ter behande ling aan den Raad voor te leggen. De secretaris-generaal heeft onverwijld aan de Albaneesche en Servische regeeringen gevraagd hem met het oog op het in te stel len onderzoek alle inlichtingen te doen toe komen. Hij heeft voorts de leden van den Raad van het verzoek der Albaneesche re geering in kennis gesteld. UITWIJZING VAN VREEMDELINGEN UIT ROEMENIë. Het Roemeensche Staatsblad bevat den tekst van een wet, krachtens welke alle per sonen, die tegen de openbare veiligheid sa menzweren, alle organisaties, die op het ver wekken van wanorde zijn gericht en degenen die met buitenlandsche communistische or ganisaties in verbinding treden, met een hechtenis tot tien jaren worden gestraft. EEN SPOORWEGONGELUK. Het laatste rijtuig van een passagierstrein is bij Chippewa Falls (Wisconten) over een brug in de Chippewa gevallen. Reeds zijn vijf lijken geborgen. Twee passagiers zijn in het hospitaal overleden van drie anderen verwacht men dat zij zullen sterven. Het ongeluk is aan een bevroren wissel te wijten. EEN IMMIGRATIE-CAMPAGNE VAN DE REGEERING VAN CANADA. De Canadeesche minister van immigratie deelt mede, dat de regeering in 1925 een uit gebreide immigratie-campagne zal voeren in Groot-Britannië en het overige deel van Europa. Er zijn volgens den minister alle vooruitzichten op een goede immigratie uit Nederland. Frankrijk, België, Hongarije, Polen, Zuid-Slavië, Noorwegen, Zweden en Denemarken toonen eveneens groote belang stelling. Eenige immigratie uit Duitschland wordt waarschijnlijk geacht, doch Canada is niet bereid om een groot aantal vluchtelin gen uit verschillende deelen van het vaste land van Europa toe te laten, die zich thans in Duitschland bevinden. i DE KOSTEN DER AMERIKAANSCHE DRANKBESTRIJDING. De drankbestrijding zal aan de Ameri kaansche schatkist in 1925 ongeveer 30.000.000 kosten, volgens de schatting van de begrootingscommissie uit het Repre sentantenhuis. Elf millioen is bestemd voor algemeene onkosten met inbegrip van een propaganda-campagne door middel van aan plakbiljetten over het geheele land. Negen millioen is voor de uitbreiding en verbetering van de vloot der alcohol-politie. Acht mil lioen is voor de versterking der kustwacht, die tegen smokkelarij moet waken. De res- teerende twee millioen zijn voor diversen. ONGEREGELDHEDEN IN PORTO RICO. Een commissie van ingezetenen van Porto Rico heeft een petitie tot president Coolidge gericht om een enquête in te stellen naar de betrouwbaarheid der jongste verkiezingen, waarbij volgens de adressanten op groote schaal fraude werd gepleegd en waarbij cor ruptie schering en inslag was. Porto Rico dat na den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog aan de V. S. werd afge staan, heeft een eigen parlement en een Ame- rikaanschen gouverneur en hoofdambtenaren. De vorige gouverneur werd, onder beschul diging van radikale neigingen, genoopt om zijn ontslag te nemen. En de nieuwe gou verneur, Hcrace Towner, die in April 1923 zijn ambt aanvaardde, schijnt de wantoestan den, die onder zijn voorganger welig tier den nog niet meester te zijn geworden. EEN LANGDURIG PROCES. Wij maakten onlangs reeds in het kort melding van het langdurig proces in Ded- ham (Massachusetts) waarbij een zekere mr. Willet een vordering van meer dan 10 milli oen dollar op een groep Bostonsche banken kreeg toegewezen na een verhoor dat 184 dagen duurde. De jury beraadslaagde drie dagen alvo rens tot een besluit te komen. Gedurende die besprekingen werd een hunner, gebroken door de lange, onophoudelijke inspanning van het verhoor, plotseling krankzinnig. Tijdens de lange verhoor-periode huwden twee jury-, leden en werd een ander grootvader. De jury- gelden werden bij bijzondere wet verhoogd omdat de particuliere zaken der leden natuur lijk ernstig nadeel van hun afwezigheid on dervonden. DE NIEUWE LEIDER DER Volgens een bericht uit New York aan de „Paris Times" wordt de verkiezing van William Green tot president der Arbeiders- Federatie beschouwd als een stap in een min ultra-conservatieve richting dan die welke Gompers volgde, en tevens als een innerlijke versterking van de Federatie zelf. Green be hoort tot de liberale arbeidersleiders. Hij was de ontwerper van de wet op de arbei dersverzekering in Ohio en maakte ook eeni- gen tijd deel uit van den Senaat van dien Staat. Ook is hij secretaris-penningmeester van de „United Mine Workers of America" die steeds een radicalere politiek voorstonder dan Gompers. Naar verluidt zou Green een voorstander Zijn van samenwerking tusschen de Federa tie en de tweede internationale (de sociaal democratische, in tegenstelling tot de derde, de communistische). Op dit punt zou hij de opvattingen van Gompers in het bestuur der Arbeiders-Federatie vaak bestreden hebben. KORTE BERICHTEN. Door het omvallen van een boom, die daarbij een automobiel raakte, werden in de buurt van Chehalis in den staat Washington 5 personen gedood en 2 gewond. De Amerikaansche kustwacht heeft in de buurt van de kust van Connecticut den Brit- schen schoener „Duffy" gepakt, die voor 800.000 dollar alcohol aan boord had. Springt niet op of van een in beweging zijnde tram. Loopt niet met een .rijwiel aan de hand op het trottoir. Loopt niet op rijwielpaden. Gaat bij drukke tramhalten achter elkaai in de rij staan wacht nimmer staande op den rijweg, de komst van de tram af. Loopt niet noodeioos op den rijweg. Houdt rechts op het trottoir Staat niet stil op het trottoir, indien ge- daardoor den doorgang voor andere wande laars belemmert. Staat nimmer op den rijweg stil. Steekt een rijweg loodrecht over. Kijkt eerst links, daarna rechts/goed uit, of u veilig kunt oversteken. AMSTERDAM, 22 Dec. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). De aardappelenprijzen bleven heden onveran derd. AMSTERDAM, 22 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 607 vette koeien, prijzen waren slachtgewicht le kw. f 1.201.20, 2e kw. f 1.05—1.20, 3e kw. f0.90— per K.G. pèr Kg. 70 melk- en kalfkoeien f 375525 per stuk 260 vette kalveren levend gewicht le kw. f 1.35—1.45, 2e kw. f 1.20—1.30 per Kg. 3e kw. f 1.051.15 per Kg. 43 nuch tere kalveren f 1626, 104 schapen f 36 52 per stuk 963 vette varkens. Holl. slacht gewicht le kw. f 0.960.98, 2e kw. f 0.90 0.95. Overz. en Geld. le kw. f 0.9698 per Kg. 39 paarden f 200—5503. APELDOORN, 22 Dec. Eieren. Aanvoer 14.000 stuks. Prijzen f 1011.50, gemiddeld f 11Handel gewoon. VENLO, 20 Dec. Eieren (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 60.000 stuks, kippen-f 10,20 li f 12.80, kleine- f 8.90, eenden f 10. ROTTERDAM, 22 Dcc. Vee. Ter markt waren aangevoerd 622 vette runderen, 430 vette en gras kalveren, 268 schapen of lam meren, 1154 varkens. D e prijzen waren als volgt koeien le kw. 115125 ct„ 2e kw. 110100 ct., 3e kw. 9080 ct., ossen le kw. 110—122, 2e kw. 100—90 ct„ 3e kw. 80—70 ct„ kalveren le kw. 185215 ct., 2e kw. 160140 ct„ 3e kw. 120100 ct.schapen le kw. 90100 ct., 2e kw. 8070 ct., 3e kw. 6050 ct., lammeren 105120 ct.varkens le kw. 8081 ct., 2e kw. 7874 ct., 3e kw. 7060 ct„ licht soort 7076 ct„ alles per Kg. Vet vee en vette kalveren in le kw. prijs houdend verhandeld, 2e en 3e kw. tot af wijkende prijzen. Schapen en lammeren met matigen handel. Varkens redelijk verhandeld tot mindere prijze n dan vorige week. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.406, id. blauwe f 5.406, poters f 3.25—4.25, Zeeuwsche eigenheimers f 5.605.80, blau we eigenheimers f 5.405.75, Brielschè eigenheimers f 5.806.25, bravo's f 5.506, Redstar f 4.504.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 10 —12. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2324, zaai f 2729, mosterdzaad bruin f 6072, id. geel f 3033, blauw maanzaad f 4044, karwijzaad f 3839, koolzaad f 2728, kana rie-zaad f 2628, zonnebloempitten f 1819 BOVENKARSPEL (Station), 22 Dec. Uien. Groote gele f 3.253.45, id. drielingen f 5.30 per baal, aangevoerd 72 baal le bloem kool f 8.5012.50, 2e id. f 4.506, 3e id. f 1.102, p. 100 st., aangevoerd 1860 st. roode kool f 2.803.40, per 100 Kg., aange voerd 2700 Kg.gele kool f 2.302.90 per 100 Kg., aangevoerd 9200 Kg. witte kool f 1.802.40, per 100 Kg., aangevoerd 2600 Kg. ;spruitkool f 1.702.10 per 15 Kg., aan gevoerd 55 zak. GELDERMALSEN, 22 Dec. Fruit. (Vei lingsver. „Geldermalsen en Omstreken".) Goudreinetten 912 y2 c., bellefleur 612 c., Jan Willems 78 c., Winterjannen 45 c., jasappelen 810% c., diverse soorten zoete appelen 4 c., goudreinetten extra 16% 22 c., suikerperen 4 c., Gieser Wildemans 4%5% c., Kampervenen 33% c-, kleiperen 3 c., bergamottten 5% c., bellefleur extra 1216 c., ketelpercn 3 c., zoete bellefleur 77% c., benderzoet 77% c„ Brederodes 11 c., Annanas reinetten 510 c., jodenperen 5 c., Gerrit Roelofsappelen 5%8 c., ko- ningsrood 6% c., roodzoet 7 c., Engelsche bellefleur 17 c., Culenmans 7 c„ lauwtjes- peren 5 c., ijsbouten 8 c., Fransche bellefleur 9% c., sterappel "n 17 c., alles le soort, alles per Kg. Noten 28 c. per 100 stuks. GORINCHEM, 22 Dec. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd 76 koeien, 6 nuch tere kalveren, 84 overloopers, 366 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 400—450, melkkoeien f 300375, kalfvaarzen f 240 300, guste vaarzen f 200275, pinken f 100 140, nuchtere kalveren fok f 1822, id. export f 1015, overloopers f 2035, biggen f 8—16. Boter f 1.45—1.50 per Kg. Eieren f 0.090.10 per stuk. Aanvoer en handel weinig R.-K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- nemerland. Prijsnoteering van 22 Dec. Spruiten 1215, W:tlof 1420 Uien 78; Appelen 10—28. alles pei K.G., Gele Kool 58 Roode Kool 310; Groent Kool 3—5, alles per 100 stuks; Wortelen per bos 10—19; idem per K.G, 3-3Mr; Prei 715; Selderie 610; Pieterselie 46, alles per bos; Knol- selderie per stuk 8—16; Andijvie per kist 1.253.25; Boerenkool per kist 3075. KAMPEN, 22 Dec. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 10.000 stuks, f 10—12 per 100 st. Boter f 2.70 per kg., kippen f 2.75 tuf 3.50 KINDERPLANNEN. „Pappie, weet je wat ik later word?" „Nou?" „Poolreiziger, Pappie!" „Daar ben je te laat voor, jongen. Di fNoord- en Zuidpool zijn beide al ontdekt." „Dan ga ik de Oost- en de Westpool ont dekken, Pappie!" EEN LASTIG GEVAL. „Wel, A, wat kijk je raar!" zei B. „Is et iets niet in orde?" „Ach ja," was het antwoord. „Ik heb twee brieven geschreven, een aan mijn kassier, waarin ik hem vroeg of hij dacht, dat ik gek was, en een aan juffrouw Goudstapel, waarin ik haar vroeg of zij mijn vrouw wilde worden. Terwijl ik even uit was, werd er getelefoneerd, dat het antwoord op mijn brief „ja" is. En nu weet ik niet op welken brief dat antwoord slaat!" POSITIEF EN NEGATIEF. „Foei, foei! Ben jij dat, Pietersen? Schaam je wat, kerel! Verleden week ben je pas lid van de geheelonthoudersvereeniging gewor den, en nu weer beschonken! t Is schande! Neen, dan houdt je broer zich beter." Pietersen: „Ho een beetje mijn heer de directeur! Ik doe pre cies wat mijn broer doet Ik werk voor de afschafferij, begrijp mijnheer? Hij doet het po po positief en ik ik ik negatief Hij spreekt en ik ik ik geef het afschrikkende voorbeeld." ROYALE PATROON. Patroon: „Hier heb ik een advertentie opgesteld, waarin wij nog een bediende vra gen," Boekhouder (bescheiden): „Misschien zou ik dat werk 's avonds thuis wel kunnen doen." Patroon: Ook goed, dan krijg jij natuur- lijk het geld dat ik aan de advertentie uit spaar." Konijnen f 3.25 tot f 4 per stuk Russcher matten f 10 tot f 12 per rol. NIJMEGEN, 22 Dec. (Weekmarkt) Vat- kesn. Aanvoer 83 stuks, per kg. 35—37 ct.554 biggen, per stuk f 8—16. Vee. Aan voer 30 vette koeien, per kg. 5660 ct. j 18 vette kalveren, per kg. 5462 ct., 9 graskalveren, per stuk f 90—140,126 nuchtere kalveren, per stuk f 8—22, 4 schapen, pei stuk f 2327. Eieren. Aanvoer 20.000. Kipeieren per 100 stuks f 1012. TIEL, 22 Dec. (Weekmarkt). Varkens Op de markt waren aangevoerd 245 varkens en 254 biggen. Prijs lager Varkens van f 20— 80 biggen van f 515. Vee. Op de markt was vetvee tamelijk aan gevoerd. Vet vee le qual. 57%60 c., 2« qual. 53%—57% c„ per kg. Kalfvee weinig aangevoerd. Kalfkoeien f 359450. Fokvee niet aangevoerd. Granen. Bij ruim aanbod ruimden tarwe en rogge vlug op. Haver langzaam opgeruimd. Voederartikelen vaster gestemd. Tarwe f 10 12.50, rogge f 8—40—9, gerst f 7—8, haver f 4.506.25, gele erwten f 107512, groene dito f 1114, alles per hl. Boter en eieren. Aangevoerd 30 kg. boter, prijs hooger thans f 2.102.60 per kg. De aanvoer van eieren was gelijk aan de vorige week, 40.000 stuks. De prijs was ct. feger n.l. 1012 c„ eieren van hennen pas aan den leg 7 c., per stuk. TIEL, 22 Dec. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging.) Goudreinetten 819 c., belle fleur 8—15 c., sterappels 20 c„ gertroelofs 68 c.( winterjannen 46 c., ijsbouten 56 c„ zoete appels 8—14 c., jasappels 12 c.. alles per kg. URK, 22 Dec. Door 16 vaartuigen zijn hier j.l. Zaterdag aangevoerd 1700 stuks Zui- derzeeharing, prijs f 13.25 per tal en 200 pond spiering f 5.55 per 100 pond. In de afgeloopen week zijn hier door 10— 16 vaartuigen per dag aangevoerd 46 tal reep- en kuilharing, prijs f 19.15 13.25 per tal (200 stuks), 7 tal sprot a f 0.79 13.600 pond spiering, f 3.1010.30 per 100 pond en 136 manden garnalen f 1.251.35 per mand. Ook deze week liet de vangst van na jaarsharing veel te wenschen, slechts enkele keeren had een reepen 34 tal. De uitkomsten der visscherij langs de Noordzeekust zijn verleden week voor de Urkervloot zeer verschillend geweest. Van de motorbotters, die met de kuil naar sardijn en haring gevischt hadden, besomden eenigen ƒ150—200, anderen ƒ50—80. Zélfs een paar der grootste botters 1.80 per span. Eenige zeilbotters, die met de dwarskuil gevischt hadden, maakten besommingen van 150200 per vaartuig. Met de kor waren de verdiensten eveneens zeer uiteen loopend. VOLE ND AM, 20 Dec. De vangst was in de afgeloopen week beter dan de vorige week, doch de besommingen even laag wegens sterke prijsdaling der spiering. Deze visch gold in het begin der week 2 4, doch daalde Zaterdag tot beneden 1 per vierling. Men besteedde voor haring ƒ1320 per tal. Bot gold 4045 ct. per pond. De aanvoer was, gering. 59. Toen hij haar liefkozingen voelde, voer een lichte huivering door zijn leden; onwille keurig dacht hij eraan, hoe hevig zij terug zou deinzen, wanneer zij alles wist." Madge, wier kennis van de wereld vrij be perkt was, koesterde haar aangename illu- siën,' ofschoon vele dezer door de gebeurte- tissen van het afgeloopen jaar verstoord waren; haar vader echter wenschte niets lie ver, dan haar in dien waan te laten. „Ga nu naar beneden, liefste, om den middagdisch in gereedheid te brengen," sprak hij, tot de deur haar het uitgeleide gevend. „Ik zal spoedig volgen." „Laat u niet te lang wachten," hernam zijn dochter, „of ik zal weer naar boven komen," en zij liep de trap af. Haar vader keek haar na, tot zij uit het gezicht verdwenen was, als dan keerde hij met een berouwvol gelaat naar zijn studeer vertrek terug, en bond de verspreide do cumenten, ze bijeengarend, te zamen. Op het opschrift plaatste hij de woorden: „Mijne bekentenis". Hij deed ze toen in een groote enveloppe, verzegelde haar, en legde ze weer in de lessenaar. „Zoo al hetgeen in dit pakket vermeldt wordt, bekend ware," sprak hij op luiden toon, terwijl hij de ka mer verliet, „wat zou de wereld dan zeg gen?" Dien avond was hij na het diner uiterst opgewekt. Gemeenlijk terughoudend, afge meten en ernstig, lachte hij dien avond on ophoudelijk en sprak zoo vroolijk, dat zelfs de dienstboden op den veranda er acht op sloegen. De aanleiding tot die luidruchtig heid lag in het feit, dat zijn schriftelijke be kentenis hem van een zwaren last bevrijd had; het kwam hem voor, dat door deze schimmen, die hem jaren achtereen bij dag en nacht achtervolgd hadden, voor goed verdwenen waren. Zijn dochter was als in de wolken door de gunstige wending van zijn gedachtenloop, doch de bejaarde Schot- sche meid, die bij Frettlby sedert Madge's prilste jeugd in dienst was, schudde onge- loovig haar hoofd. „Daar schuilt iets anders achter," zeido zij ernstig. „Hij zal het niet lang meer ma ken." Natuurlijk werd zij uitgelachen zoo als het gewoonlijk geschiedt met menschen, die aan voorgevoelens gelooven zij liet zich echter niet van haar stuk brengen. Mr. Fretilby ging dien avond vroeg naar bed; de opgewondenheid van de paar laatste dagen en de koortsachtige vroolijk- heid, waaraan hij den laatsten tijd zich had overgegeven, bleef niet zonder invloed op zijn voor alle aandoeningen ontvankelijk ge stel. Ternauwernood had hij zijn hoofd in de kussens verscholen of reeds had de slaap hem geheel bevangen; de rustige sluimering i deed hem de lasten en beslommeringen van zijn gejaagd leven geheel vergeten. Het was negen uur, Madge bleef geheel alleen in de groote gezelschapskamer en las een nieuwen roman, destijds het brand punt aller gesprekken. De titel van dit boek luidde: „Sweet Vio let Eyes". i Het werk logenstrafte echter zijn naam, i want met een blik van verveling wierp Madge het weldra op de tafel, en liep, haar I plaats verlatende, de kamer heen en weer, niets liever begeerend, dan Brian hier te j zien. Miss Frettlby, niemand kunnende toe spreken, begon naar een gesprek te verlan- gen, en beval, aan de schel trekkend, dat men Sal bij haar zou sturen. De beide meis jes waren groote vriendinnen geworden, en Malge, ofschoon twee jaren jonger dan de andere, nam de rol van raadsvrouw op zich, en onder haar leiding werd het karakter van Sal met den dag beter. Bij de ontvangst van Madge's boodschap snelde Sal naar de gezelschapskamer, en zij beiden waren weldra in 'n vriendschappelijk gekeuvel verdiept. De kamer was bijna in duisternis gehuld, slechts één lamp ver spreidde haar. flauw licht. Mr.Fretlby had een onverklaarbare afkeer voor electrici- I teit met zijn schitterend licht-effect, hij had I in zijn woonkamer niets als lampen. Aan het eind van het vertrek, waar Sal en Madge waren gezeten, stond een kleine tafel, waar op zich een groote lamp bevond, met een doorschijnenden bol, die, door een kap be- schreven. Sal herkende het geschrift dekt, een zachten lichtcirkel over de tafel aanstonds als dat, wat zij bij de overledene verspreidde, het overige der kamer half vrouw gezien had en beproefde, instmktma- duister latende. Hier zaten Madge en Sal, tig beseffende, dat er iets buitengewoons vroolijk keuvelend, en een eind verder aan aan de hand was, Madge achteruit te trek- de linkerzijde, konden zij de deur zien open- ken, toen zij de handeling van haar vader staan, terwijl uit de zaal een warme licht- met een spanning gade sloeg, welke baar massa binnenstroomde. als aan den bodem hield vas genage. Zij hadden eenigen tijd tezamen gebab- Frettlby opende de enveloppe en nam er een beid, toen Sftl's scherp gehoor een struike- geel, versleten stuk papier uit, dat hij over ling over het mollig tapijt waarnam, en, de tafel uitspreidde. Madge boog zich voor- zich ijlings omkeerend, ontwaarde zij een over, om alles van nabij te zien, doch bal lange gedaante, die in de kamer zich voort- belette haar zulks, hevig ontsteld als zij as. bewoog. Ook Madge was dit niet ontgaan, „Om Godswil, neen schreeuwde zij. en herkende niet zonder verbazing haar Maar het was te laat. Madge had de op het vader. Hij was in nachtgewaad gekleed, en papier vermelde namen bespeurd ,huwe- hield eenige papieren in zijn hand „Wel, papa," sprak Madge verwonderd, ik." „Stil!" fluisterde Sal, haar arm vattende, „hij slaapt!" En zoo was 't ook. Onder den invloed van zijn verhit brein en zenuwachtigen gemoeds toestand had de grijsaard zijn bed verlaten en wandelde door het huis. De belde meisjes, zich in de schaduw ver- lijk Rosanna Moore Mark Frettlby en de geheele ontzettende waarheid vertoon de zich nu in haar naakte gedaante. Het wa ren de papieren, die Rosanna Moore Whyto had overhandigd.-Whyte werd door den man vermoord, voor wien de papieren waarde bezaten. „Groote God, mijn vader!" Zij waggelde blindelings naar voren en viel toen met een doordringende, hartverscheu- bergend, sloegen hém met ingehouden adem renden gil op den grond. In dien val stiet zij gade, toen hij langzaam in de kamer voort- tegen haar vader, die nog naast de tatel liep i stond. Binnen weinige oogenblikken was hij in Door dien wilden kreet, die hem door het bereik van den lichtcirkel en, zich stil merg en been drong, plotseling wakker ge- bewegend, legde hij de papieren, welke hij worden, opende hij zijn oogen, stak zijn bij zich had, op de tafel. Zij waren in een zwakke handen naar voren, als om iemand groote, blauwe, tamelijk versleten envelop- te verjagen en viel, met een onderdrukten pe, en de letters waren met roode inkt ge» 4 kreet dood op den grond, naast zijn dochter. Sal, door de schrik bevangen, behield niet temin haar tegenwoordigheid van geest, doch verborg, de papieren van de tafel nemendz, ze in haar zak en schreeuwde toen luid om de dienstboden. Doch deze, door Madge s wilde kreet reeds opmerkzaam gemaakt, kwamen binnenstormen, om Mark Frettlby, den millionnair, dood te vinden en diens dochter, bewusteloos nevens het lijk haars vaders. HOOFDSTUK XIV. Zoodra Brian het telegram ontving, daf den dood van Mark Frettlby vermeldde, zete hij zijn hoed op, stapte in Calton s rij tuig en reed met dezen heer naar het station van St Kilda in Flindersslreet. Daar zond Calton zijn rijtuig weg, den koetsier een briefje voor zijn klerk overhandigend, en begaf zich met Fitzgerald naar St. Kilda, Bij hun aankomst vonden zij daar niets bui tengewoons. overal heerschte rust en vrede, hetgeen te danken was aan 't buitengewoon beleid van Sal Rawlins. Zij had overal de meest afdoende bevelen uitgevaardigd, en de bedienden, beseffende, dat alles uit een oogpunt van bestwil geschiedde, haastten zich als om strijd, haar lastgevingen stipt te volvoeren. Het stoffelijk overschot van Mark Frettlby was naar zijn slaapkamer gebracht, Madge op haar bed neergevleid, en Dr. Chinston, benevens Brian, werden onverwijld ontboden. (Wordt vervolidJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5