BUITENLAND. Bronchitis Abdijsiroop VI Kloosterbalsem Het programma voor de a.s. Conferentie van geallieerde ministers van financiën te Parijs: de verdeeling van de opbrengst der Ruhr-bezetting. Stresemann werkt niet mede in een kabinet van de huidige Duitsche regeerings-coalitie. Een juridische veroordeeling van president Ebert's houding in 1918 als „landverraad". Blijken van wantrouwen in Ebert's beleid. Ingezonden mededéelingen 60 cents per regel. Gem. buitenl. berichten. Heit Gij pijn Sn rug en lendenen verdrijft de pijn DE ALBANEESCHE BUR GEROORLOG. MARKTNIEUWS. De technische diëtist der j Posterijen en Telegraiie. 'instelling van een raad VAn Visscherij. De rijwielbelasting en de werkloozen. EERSTE KAMER. Het Bezoldigingsbesluit 1925. FEUILLETON. HET GEriEIM VAN EEN HUURRIJTUIG. De a.s. flnancieele con ferentie te Parijs. De „Evening Standard" verneemt aan- laande het programma voor de financieele Sonferentie, die te Parijs zal worden gehou- <*»n, vanwege het Britsche departement van financiën het volgende De bezetting van het Ruhsgebied heeft een bedrag van 40 millioen pond sterling voor de kosten der bezetting uitgegeven en de Vereenigde Staten maken aanspraak op •en som van vier millioen pond er blijft dus een bedrag van 21 millioen pond over om ats schadeloosstelling onder de geallieerden te verdeelen. De conferentie te Parijs zal zich bezighouden met de verdeeling van deze bedragen en verder trachten de Duitsche annuïteiten te verdeelen overeenkomstig het plan-Dawes. Het eerst zal een bedrag van ongeveer 4.575.000 portd worden gereser veerd voor de betaling der rente van-de Duit sche leening. Voorts zai de conferentie zich bezighouden met de verdeeling der bedragen, welke door de verschillende commissies zijn bijeengebracht. Dit alles zal geenszins ge makkelijk vallen, doch wanneer de confe rentie dit deel van haar taak tot een goed ein de zal hebben gebracht, is het zeer wel moge lijk, dat de quaestie der intergeallieerde schulden in behandeling zal worden geno men. De „Evening Standard" verneemt, dat de voordeelen, die deze conferentie voor Enge land kan opleveren, aan de Britsche belas tingbetalers ten goede zullen komen. De Duitsche regeerings- crisis. Naar het orgaan van dr. Stresemann, „Die jZeit", meedeelt, is de beweri -g van een i Berlijnsch correspondentiebureau, volgens hetwelk de rijksminister van buitenlandsche zaken zich bereid zou hebben verklaard zijn ambt ook in een regeering van het midden te blijven waarnemen, volkomen uit de lucht gegrepen. Dr. Stresemann denkt er niet aan, een werkzaam aandeel te nemen in een coalitie van democraten, Centrum en Duit sche Volkspartij. Het beleedigingsproces- Ebert- Dinsdag is vonnis gewezen in het be- leedigingsproces van den Duitschen Rijks president tegen den redacteur van de „Mit- taldeutsche Zeitung," Rothardt. De redacteur is wegens beleediging van den rijkspresident tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Op welken grond blijkt uit de berichten niet, want in de moti veering van het vonnis wordt overwogen, dat de heer Ebert in 1918 in juridischen zin zich wel degelijk aan landverraad heeft schuldig gemaakt. Blijkbaar is "dus de rechtbank van oordeel, dat deze „juridische schuld" nog geen reden mag zijn, den heer Ebert in het openbaar en in den door Rothardt gekozen vorm, van landverraad te betichten. Met haar juridische spitsvondigheid, waar bij de beoordeeling van de houding Van Ebert in 1918 eenvoudig alle overwegingen van moreelen en politieken aard worden uitge schakeld, heeft de Maagdenburgsche recht bank den rechtschen partijen prachtig in de kaart gespeeld. Hetgeen dan ook wel de be doeling van de in Duitschland immers nog overwegend uit het oude regime stam mende rechters zal zijn geweest. Heel de rechtsche pers juicht dan ook over de veroordeeling van den heer Ebert waarop dit vonnis dan toch feitelijk neer-, komt en de heer Rothardt, die tegen het vonnis miet in verzet komt, heeft blijkbaar gaarnefftijn drie maanden gevangenisstraf voor dit rechtsche succes over. Heel het rel letje immers is slechts uitgelokt om conser vatieven en nationalisten een wapen in han den te geven voor den strijd om het president schap. Het was slechts een voorspel van de verkiezing van een nieuwen rijkspresident. Alle middelen zijn dienstig om den heer Ebert die als president zoo uitnemend op zijn plaats bleek bij de openbare meening fn discrediet te brengen. Den heer Ebert en met hem de sociaal democratische partij, die het bolwerk van de gehate republiek is. Het is dus te begrijpen, dat de rechtsche partijen juichen en dat de linksche partijen verontwaardigd zijn over een motiveering van het vonnis, waarbij een daad van Ebert tot landverraad is gestempeld, welke juist werd ondernomen met de' patriotische be doeling om een gevaarlijke beweging tot een ordelijk einde te brengen. De kwestie waar het om gaat, is deze In begin 1918 brak een itaking uit onder de munitiearbeiders, aangestookt door radicale arbeidersleiders, maar begonnen zonder eenige medewerking en zonder goedkeuring van de socialistische partij of van de vakver- eenigingen. Integendeel het bestuur van de sociaal-democratische partij de meerder heidssocialisten veroordeelde deze door de onafhankelijken bevorderde staking ten sterkste. Het besloot echter om een drietal leden in het stakingscomité zitting te doen nemen, ten einde zoo spoedig mogelijk aan deze voor de landsverdediging zoo noodlot tige staking een einde te maken. Dat werd dan ook bv. op 1 Februari 1918 door de „Frankf. Ztg." ronduit erkend. Zes jaren later echter komt nu een recht bank tot de overtuiging, dat deze poging om een gevaarlijke beweging tot een goed einde te brengen, in juridischen zin landverraad moet worden genoemd. Het O. M. is in hooger beroep gegaan en zoo zal dus de zaak nog eens weer in behan deling komen. Hetgeen op zichzelf al den rechtschen heeren naar den zin zal zijn, om de goede gelegenheid tot agitatie tegen den Rijkspresident welke daardoor wordt ge boden. Het proces-Ebert zal in* hooger beroep nit door het Rijksgerechtshof in Leipzig, maa door de arrondissementsrechtbank te Maag denburg, die geheel uit beroepsrechters be staat, worden behandeld. Inmiddels is het mogelijk, dat de door dé. rijkspresident reeds geruimen tijd geledei tegen een aantal andere personen aanhangig gemaakte beleedigingsprocessen in het ge heel zijn er 10 a 12 gevallen niet zullen worden behandeld door gezworenen-recht banken, maar voor het Staatsgerechtshof ter Bescherming der Republiek. Men neemt aan, dat het hooger beroep in het proces-Rothardt reeds in Februari a.s. voorkomt en dat nog meer getuigen zullen worden opgeroepen. Woensdagmiddag begaf zich het geheele rijkskabinet, met uitzondering van den rijks kanselier, dr. Marx, die op het oogenblik niet te Berlijn vertoeft, naar het paleis van der. rijkspresident. Vice-kanselier dr. Jarres hield daar een toespraak, waarin hij den rijkspre- sidenf mededeelde, dat het rijkskabinet met algemeene stemmen besloten had om hem de gevoelens mee te deeten van de ministers naar aanleiding van de onaangenaamheden die president Ebert in deze dagen onder vindt. Hij, die aan het hoofd van het Duit sche rijk staat, aldus dr. Jarres, heeft het wel zijn van het vaderland te bevorderen. Wij hebben in jarenlange samenwerking met u ten deele uw werkzaamheid leeren kennen en uw persoonlijkheid in politiek en men- schelijk opzicht leeren waardeeren. Op grond hiervan wenschen wij u te zeggen, dat uw werkzaamheid steeds het welzijn van het Duitsche vaderland heeft gegolden. Vergun ons u in dezen zin onze beste wenschen voor uw verdere werkzaamheden mee te deelen. Het initiatief tot dit demonstratief bewijs van vertrouwen is uitgegaan van de beide ministers der Duitsche Volkspartij, dr. Stre semann en dr. Jarres. De tekst van de rede, die dr. Jarres gehouden heeft, heet door Stre semann te zijn opgesteld. Uit naam van het Pruisische kabinet heeft minister-president. Braun den rijkspresi dent te kennen gegeven, dat de Pruisische re geering zich volkomen aansluit bij de ver klaringen der rijksregeering. De democratische partij heeft aan Ebert een telegram gezonden, waarin zij haar scher pe afkeuring uitspreekt over het te Maag denburg gevelde vonnis en den rijkspresi dent plechtig verzekert overtuigd te zijn, dat hij steeds in het belang van het vaderland heeft gehandeld. DE GEALLIEERDE EN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Duitsche pers geeft nog enkele cijfers, van bevoegde zijde ontvangen, over de ver houding tusschen de geallieerde weermacht en die van Duitschland, alsillustratie van de onbestaanbaarheid van een eventueelen Duitschen aanval. De geallieerde legers beschikken te zamen over 42.000 lichte mitrailleurs, Duitschland over duizend; zware mitrailleurs 16.000 te gen 792; licht geschut 4500 tegen 288, zwaar- geschut tanks en vliegtuigen 300, 6200 en 2400 tegen Duitschland niets. Aan deze absolute weerloosheid wordt niets veranderd door het feit, dat de rijks- weer misschien een paar gasmaskers te veel heeft of hier of daar een paar wapens be graven zijn. WEER EEN MASSAMOORDENAAR. Naar de bladen melden, is men te Münster- berg bij Breslau weer een massamoordenaar op het spoor gekomen. Een jonge man, die bij den ongehuwden Carl Denke om onder steuning kwam vragen, werd door Denke naar binnen gehaald, naar het heette om even een brief voor hem te schrijven. Toen de jonge man zich aan tafel zette sloeg Denke met een bijl op hem los en ver wondde hem ernstig aan het hoofd. De jonge man verzette zich echter en het gelukte hem Denke's huis te ontvluchten. Onmiddellijk liep hij naar de politie, die Denke arres teerde en hem in het huis van bewaring op sloot. Kort daarop bleek, dat hij zich in zijn cel aan een zakdoek had opgehangen. De politie, die onmiddellijk na de arrestatie van Denke een huiszoeking in zijn woning onder nam, vond er een groot aantal potten met pekelvleesch. Bij deskundig onderzoek bleek dit menschenvleesch te zijn. Voorts vond de politie een groote massa papieren van jeug dige arbeiders. Men neemt aan, dat Denke reeds vroeger in vele gevallen jongelui in zijn huis gelokt en vermoord heeft. KONING ALBERT'S REIS DOOR DE SAHARA. Ofschoon er nog geen definitief besluit is genomen of Koning Albert gehoor zal geven aan zijn persoonlijk verlangen om deel te nemen aan de nieuwe expeditie met de Citroën-„rups" auto's dóór de Sahara, ziet tnen te Brussel in het feit dat de hofbals dit seizoen tot Februari zijn uitgesteld en er dit jaar geen nieuwjaarsreceptie ten hove zal plaats vinden, een aanwijzing dat het er wel van komen zal. Ook de binnenlandsche politieke toestand, die zich een oogenblik dreigend liet aanzien, is verbeterd daar de meerderheid in de Kamer te kennen heeft gegeven in Januari vóór de nieuwe belastin gen te zullen stemmen en de quaestie be treffende het vrouwen-kiesrecht voor de provinciale besturen op vriendschappelijke wijze te willen regelen, zoodat de positie van het kabinet-Theunis tot de verkiezingen bevestigd is. Tot het reisgezelschap van den koning zul- AI» Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid i« verergerd tot bronchitis, tafm da n niet langer, neem de beproefde Akker'» Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht zuivert geneest. Aio» rellcrijgb»» fcokera m it 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 eo 1000 gram ƒ4.50 len behooren maarschalk Pétain en de hee ren Sarraut en Citroen. Het is niet uit gesloten dat de koning zich tevens naa- Bel gisch Kongo zal begeven. EEN ONDERZOEK NAAR 'DE HER KOMST VAN EEN GEPUBLICEERD OFFICIEEL DOCUMENT. De regeering zal een onderzoek instellen ten einde vast te stellen uit welke bron de „Éclair" het proces-verbaal heeft gekregen van het onderzoek op 21 Juni j.l., waaruit dit blad uittreksels publiceerde, die het van commentaren voorzag, waarin het de politiek en de wijze van onderhandelen van Herriot critiseerde. Officieus wordt verklaard, dat de uittreksels authentiek zijn, doch niettemin geen juist beeld geven van de bespreking tusschen de beide ministers, zooals een volle dige publicatie zou hebben kunnen doen. Binnenkort zal eên Geelboek worden ge publiceerd over de conferentie te Londen va Juli-Augustus. Op verzoek van Herriot heeft de Kabinets chef Bergery aan persvertegenwoordigers de passages voorgelezen van het officieel pro cesverbaal van het onderhoud, dat op 21 Juin op Chequers heeft plaats gehad, welke zijn weggelaten uit de publicatie van de „Éclair waaruit blijkt dat de verklaringen van Mac- Donald gunstig zijn ten aanzien van het Fransche standpunt en bepaalde argumenten, welke Herriot ontewikkelde ter verdediging van de belangen van Frankrijk, stilzwijgend zijn voorbijgegaan. Het doel van de weglating is, verklaarde Bergery, een onjuist beeld te geven van het onderhoud. DE INVASIE IN HET PARIJSCHE STADHUIS. Toen de Parijsche gemeenteraad dezer dagen vergaderde, slaagden driehonderd bakkersvrouwen er in om het stadhuis bin nen te dringen met het doel den prefect van de Seine van dichtbij te vertellen hoe ellen dig het met haar is gesteld. De heer Naudin was afwezig, zoodat de secretaris-generaal de vrouwen te woord stond, die uit Parijs, de banlieue en de provincie waren opgetrokken om haar eischen, welke veeleer die harer echt- genooten bleken te zijn, te formuleeren.Deze eischen hadden betrekking op de hooge prij zen, welke de molenaars zouden vragen, op de belastingen, en op nog tal van vakaange legenheden. t Na eenig onderhandelen werden de dames met welwillende beloften tevreden gesteld. EEN COMMUNISTISCH SCHRIK BEWIND. De staking in de blikfabrieken van Douar- nenez, op het uiterste puntje van Finistère, welke nu reeds tengevolge van een loonge- schil vele weken duurt, heeft blijkbaar een sterk revolutionair karakter aangenomen. Tal van communistische agenten zouden er van Parijs uit op zijn afgestuurd om de zaak wat op te hitsen. Het „Journal des Debats" doet daaromtrent ontstellende me- dedeelingen. Het blad zegt dat de revo lutie meesteres is in de straat. Het is niet meer mogelijk zonder een door het stakings comité afgegeven laissez-passer in de stad te loopen of haar te verlaten. De groenten- ver koopers, die hun waren ter markt moe ten brengen, worden aan den ingang der stad grondig onderzocht en moeten zelfs een bedrag in geld storten. De gedelegeerden van het stakingscomité bezoeken de hotels, ondervragen de reizigers en onderzoeken de herkomst hunner correspondentie. Dag in dag uit v/orden er in de fabrieken en zelfs in particuliere woningen ruiten ingegooid. De stakers worden aangevuurd door Parijsche leiders, o.a. de voormalige revolutionaire onderwijzeres Lucie Colliard, die destijds door den krijgsraad werd veroordeeld. Een medewerker van de „Oevre," die eens poolshoogte is gaan nemen, heeft welis waar bevonden, dat de berichten over de heerschappij der communistische stakings leiding overdreven zijn, maar maakt toch melding van de klacht van één der patroons der betrokken fabrieken dat er geen ernstige maatregelen door de regeering zijn getrof-' fen, dat men in Dourarnenez alles straff loos kan doen en dat de veiligheid er ni meer verzekerd is. SCHEEPSONGEVALLEN IN DE IER- SCHE ZEE. Naar ons draadloos uit Londen gemeld wordt, heeft een storm in de Iersche Zee talrijke scheepsongevallen veroorzaakt. Op •erschillende plaatsen moest de reddingboot ee kiezen om schipbreukelingen te redden, 'an de postboot van Hollyhead naar Kings- jwn werden de dekhutten ernstig bescha- ligd. ÜRANTING'S TOESTAND BEDEN KELIJK. Branting is weder ingestort. Volgens de erklaringen der geneesheeren verkeert hij i levensgevaar. TEGEN IN Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. DE COMMUNISTEN LUXEMBURG. Uit Luxemburg wordt aan de „Voss. Ztg." meld, dat de regeering een groot aantal uitenlandsche communisten en anti-fascis- n, voor het taieerendeel Italianen, over de ens laat zetten. Bovendien heeft zij last 'geven alle uit Frankrijk en België ver reven communisten, die naar Luxemburg 'aren uitgeweken eveneens over de grens te oen zetten. IA DE COMMUNISTISCHE ACTIE TE REVAL. Volgens de bladen hebben de banken te Reval twee en een half millioen M. beschik baar gesteld voor de personen, die zich bij zonder onderscheiden hebben bij het onder drukken van de Putsch op 1 Dec. VERVOLGING DER KROATISCHE BOERENPARTIJ IN ZUID-SLAVIë. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het Zuid- SlavischKabinet na een zeer opgewonden zitting heeft besloten de wet ter bescherming van den staat toe te passen op de partij van Raditsj! welke op grond van deze wet ont bonden wordt verklaard. Verder werd be sloten de leiders der Kroatische Boerenpartij onmiddellijk te arresteeren, omdat de partij is toegetreden tot de Russische Internationa le. Tegen Raditsj en anderen is reeds een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. l&T ZUID-SLAVISCH KONINKLIJK PAAR NAAR PARIJS. De koning en de koningin van Zuid-Sla- vië zijn te Parijs aangekomen, waar zij ge durende eenige dagen incognito zullen ver blijven naar aanleiding van verontrustende mededeelingen omtrent den gezondheids toestand van prins Arsene Karageorgewitsj, die zich aldaar bevindt. Bevestigd wordt, dat de opstandelingen na een moorddadig gevecht, dat eenige dagen duurde, Skoetari en Alessio hebben ingeno men. In de streek van El-Basan wordt nog bloedig gestreden. Een afdeeling der in- surgenten heeft de regeeringstroepen 15 K.M ten N. van Tirana aangevallen. Daarbij is de voormalige prefect van Scoetari, Bairowitsj, gedood. De opstandelingen maakten vier kanonnen en zes machinegeweren buit. Achmed Zogoe, die de operaties tot inslui ting van Tirana leidt, bevond zich Dinsdag op 25 K.M. afstand van de hoofdstad welke blijkens dit bericht dus nog niet is ingeno men, zooals werd gemeld. De regeering te Belgrado protesteerde bij den Albaneeschen vertegenwoordiger tegen de vervolgingen, waaraan inwoners van Ser vische afkomst en Zuid-Slavische staatsbur gers in Albanië blootstaan. Zij dreigt met vergeldingsmaatregelen. v AMSTERDAM, 24 Dec. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 66.25, id. Blauwe f 5.506, id. Ei genheimers f 5.80-«-6, id. Bravo's f 5.40 5.50, id. Industries f 5.505.60, id. Roode Star f 4.504.75, id. Blauwe Eigenheimers f5.705.80, Geldersche Roode f-4.504.60, id. Bravo's f 5.505.60, Friesche Borgers f 5.756, id. Blauwe Borgers f 5.505.70, j Zeeuwsche Eigenheimer poters f4.504.75, id. blauwe poters f 3.253.50, id. bonte Poters f 3.253.50, id. Bravo poters f 4.30 4.50, Hillegommer Zandaardappelen f 67, Drentsche Eigenheimers f 2.903.75, id. Roode Star f 33.25 per hl, DELFT, 24 Dec. Boter. Ter markt waren 6/8 v. en 3/16 v., te zamen 150 kg. Prijzen f 2.90—3.10. DEVENTER, 23 Dec. Eieren. Ter veiling van de Coöp. Veilingsvereeniging Deventer en Omstreken golden heden de kipeieren f 8.9011.80 per 100 stuks. Aanvoer 20.500 stuks. Vee. Dragende koeien 1 375450, guste koeien f 200—275, dragende vaarzen f 300 360, dragende pinken f 200230, guste pin ken f125180, graskalveren f 5075, nuch tere kalveren f 1619, stieren per kilo f 0.80 0.85, vette koeien f 1.101.15. Handel iets vlugger. LEEUWARDEN, 24 Dec Boter. Aan voer 16/3 en 65/6 v. Fabrieks f2.012.52. Noteering van de commissie f 2.57. Kaas. Sleutelkaas f 0.700.77, Nagelkaas f 0.600.61, Goudsche 0.441.13, Edam mer f 0.601.04. Aanvoer 7283 kg. TIEL, 23 Dec. Fruit. (Veiling Ons Be lang). Goudreinetten extra 1420 c., do. Ie soort 712 c., bellefleur extra 1316 c., do. 1ste soort 1013 c., binderzoet dubb. 810 c., jodenperen 46 c., alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken.) G u '- reinetten 712 c., bellefleur 812 Ys c., ijs- bouten 46]/» c., winterjaunen 35 c., bergamotten 710 c., jasappels 68 c., stoofperen 35)4 zoete appels 47 c., alles per kg. WOERDEN, 24 Dec. Kaas. Ter markt waren 123 partijen. PrijsGoudsche le soort f 6ü- 62, 2e soort f 55—59, rijksmerk t 5767. Handel matig. ZWOLLE, 24 Dec. Boter Aangevoerd 20/8 v., 15/16 en 130 stukken, samen 615 kg, prijs 1/8 f 4851 Per kg f 2.602.70. Vee. Aanvoer 236 runderen, (44 gras kalveren, 41 nuchtere kalveren, 11 schapen, lammeren, 49 varkens en 119 biggen Men besteedde voor vette koeien f 0.86 1.17, dito kalveren f 1.602, dito varkens f 0.75—0.78 per kg, schapen f 22—50. Wegens vervroegde markt was de aanvoer klein en de handel traag; in stieren slecht; kalveren beter. LEEUWARDEN, 24 Dec. Aangevoerd 21 stieren f 160500, ossen, 65 vette koeien f 230—480, per kg f 0.90—1.20, 205 melk en kalfkoeien f 220—500, 5 vette kalveren 31 pinken f 145—250, 75 graskalveren f 70 145, 44 nuchtere kalveren f 1018, 79 vette TOEZICHT EN ADVIES. BETERE ïENSTUITVOERING EN BELANG RIJKE BEZUINIGING. Verschenen is deel 1 van het Verslag van de commissie ingesteld bij beschikking van den minister van Waterstaat, tot onderzoek van de organisatie van den technischen dimst bij het staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De conclusies der commissies komen in hoofdzaak hierop neer De meerderheid der commissie staat schei ding van de bedrijven in Posterijen eenerzijds en Telefonie en Telegrafie anderzijds niet voor. Zij acht een directorium, als opperste leiding van het staatsbedrijf der P. T. T. niet wenschelijk. De commissie acht den naamlooze-ven- nootschapsvorm voor het bedrijf niet nood zakelijk. Zij beveelt de volgende organisatie van de opperste leiding van het staatsbedrijf aan Aan het hoofd staat een directeur-generaal. In de verhouding tusschen den minister en den directeur-generaal wordt ingeschakeld door een raad van Toezicht en Advies. De directeur-generaal wordt bijgestaan door een bedrijfsdirecteur van de Posterijen, een be drijfsdirecteur der Telegrafie en Telefonie, door een algemeen secretaris, door den direc teur van den Postchèque en girodienst, door een inkoopafdeeling en door een afdeeling personeel. Onder den bedrijfsdirecteur der P. enT. zijn werkzaam a. een afdeeling administratie van de Telefoon, b. idem van den telegraaf dienst, c. een verkeers-afdeeling voor tele fonie en telegraaf, d. een technische afdeeling voor telefonie en telegraaf. De technische dienst voor het staatsbe drijf der P. T. T., zoowel voor zooveel deze zijn werkkring vindt aan het hoofdbestuur, als in de districten, behoort te zijn een der organen, waarvan de bedrijfsdirecteur der P. en T. zich zal hebben te bedienen, ten einde de verzorging van de, aan hem toever- schapeaf 30-52 221 weideschapen f 28-40, goed'mogelijk tot haar 243 lammeren f 24-46 J52 vette varkens,^ {e komen. f 55—165, per kg f 0.72 0.78, 15 magere. Tussclien de exploitatieve en technische varkens f 28—56, 98 vette biggen f 24 nen van het staatsbedrijf behoort nauwe 65 kleine biggen f 7—14, 13 paarden, 18 H(,t tot dusver door bokken. Stieren waren weinig prijshoudend vette koeien niet hooger; melk- en kalfkoeien stug; gras kalveren voor den slacht iets vas ter, overigens langzaam; nuchtere kalveren stugwilvee ruim prijshoudend; varkens prijshoudend door kort aanbod. Eieren. Aanvoer 2800 kippen- 9 a 12 c.; 60 eenden- 10 11 c. HOORN, 24 Dec. Kaas. Aangevoerd 5 stapels fabrieks kaas f 61; 2 stapels boeren kaas f 55; 2 st. fabriekscommissie f 59; 2 st. boeren-commissie f 60; totaal 11 stapels, we gende 9531 kg. Handel vlug. GOUDA, 34 Dec. Kaas. Aangevoerd 94 partijen, le soort f 5860, 2e soort f 5457, rijksmerk le soort f 6163, 2e soort f 58 60, zware f 65. Handel matig. IJMUIDEN, 23 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 stoomtreilers. De prijzen waren als volgttarbot f 2.60 2.50, tongen f 3.50—2.60 per Kg. griet f 67 —21, gr. schol f 43—35, md. schol 41—38, zetschol f 46—39, kl. schol f 4328, f 149.50, scharren f 144.50 per 50 K.G. roggen f 16 per hoop vleet f 3.503.25 per stuk; pieterman en poon f 14, gr. schelvisch f 6664, md. schelvisch f 5754, kl. md. schelvisch f 4241, kl. schelvisch f2416, f 119.50 per 50 K.G. kabeljauw f 9968 per 125 K.G. gr.gull- len f 30—25, kl. gullen f 15—9.50, wijting f 7—4.90 per 50 K.G. IJMUIDEN, 23 December. De stoom trawler IJ.M. 80 (Hasenkamp) kwam heden van Dieppe hier binnen met een aanvoer van 132 kisten en 1000 manden versche haring. Door den Vlaardingschen zeillogger IJsel XI werd van Botilogne-sur-Mer 1880 kisten versche haring aangevoerd. Uitstel van het nieuwe plaatje gevraagd. De Nieuwe Haagsche Bestuurdersbond heeft een adres gericht tot ded minister van Financiën, met verzoek te bevorderen, dat de Rijwielbelasting, verschuldigd voor 1925, nog kan worden voldaan in de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar. Adressante motiveert dit verzoek met de op merking, dat vooral bouwvakarbeiders moei lijk een bedrag van f 3 thans kunnen betalen, aange zien groote groepen van die arbeiders gedurende aie maanden werkloos Zijn en die juist hun rijwiel noodig hebben om werk te zoeken. Indien zou kunnen worden bepaald, dat het belastingplaatje 1924 ook geldig blijft ge durende genoemde maanden 1925, aldus adressante zouden groote groepen werkloo zen daarmee zeer zijn gebaat, terwijl dê staat daardoo niet wordt benadeeld. - (Cor J. Bur.)r samenwerking te zijn. Het tot dusver door den technischen dienst gevolgde stelsel van centralisatie behoort te worden verlaten in dien zin, dat de studie en technische voorbe reiding van groote werken in samenwerking met de districtsingenieurs ten hoofdbesture geschieden, terwijl de uitvoering plaats vinds door de districtshoofden, in overleg met dl ingenieurs, die de voorbereiding hebben ge leid. Aan het hoofd der inkoop-afdeeling moet iemand staan met commercieelen aanleg en ondervinding. Het land wordt verdeeld in zes districten, t.w. Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Gro ningen, Zwolle en 's-Hertogenbosch. Aan het hoofd van een district behoort te staan een, aan een Technische Hoogeschool gedi plomeerd ingenieur, die gedurende een flink aantal jaren in alle onderdeelen van den dienst practische ervaring heeft opgedaan. Onder verdeeling van districten in secties is nood zakelijk. Aan het hoofd der secties staat een electro-technische ambtenaar. De voordeelen, die van de voorgestelde re organisatie 't gevolg zullen zijn, zijn naar in t verslag wordt opgemerkt, bezwaarlijk in cij fers uit te drukken. De commissie is er even wel van overtuigd, dat bij het volgen van hari voorstellen naast een zeer veel betere dienst uitvoering, een belangrijke bezuiniging zal worden verkregen. Artikel 88a Tabakswet. In de memorie van antwoord betreffende het ontwerp tot verl'enging van den termijn genoemd in art. 88a der Tabakswet zegt de minister van meening te zijn, dat aan de mo gelijkheid, dat een te benoemen commissie met voorstellen zal komen tot wijziging van het stelsel, waarnaar de tabaksaccijns wordt geheven en waarbij thans aan de werkplaatsen te stellen eischen komen te vervallen geen motief kan worden ontleend om de voorge stelde verlenging niet te vërleenen. Immers, een bezwaar als genoemd is het voorloopig verslag zou ook gelden, wanneer de wet op den tabaksaccijns eenvoudig werd ingetrokken ook dan zouden er personen Zijn, die kosten hadden gemaakt om zich aan te passen, en anderen, die door gebruik te maken van de ontheffing en art. 88a die kosten hadden vermeden. Hetzelfde bezwaar zou zich bij afschaffing van andere accijt» zen kunnen voordoen. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Ketelaar. 1. Heeft de regeering reeds, ingevolge de toezegging van den minister van binnen landsche zaken en landbouw, overwogen om den datum van 1 October 1924 in artikel 27 van het Bezoldigingsbesluit te veranderen in 1 Januari 1925? 2. Zoo ja, tot welk resultaat heeft dez# overweging geleid heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van mi nisters geantwoord De regeering is voornemens, in den loop der maand December een wijziging uit te lokken van art. 27 van het Bezoldigingsbe sluit 1925, waarbij de datum van 1 October wordt veranderd in 1 Januari 1925. 61. „Dat moet," sprak Calton op beslisten toon. „Madge's ijlkoorts zal hem trouwens van alles wel op de hoogte stellen. Hij is ontegenzeggelijk zeer betrouwbaar en zal evengoed zwijgen als wij. Doch hetgeen mij meer in verlegenheid brengt, is de noodza kelijkheid dat ook Kilsip ingewijd moet wor den.' „De geheime spion? Groote God, Calton, dien zult ge toch zeker achterwege laten." „Het moet," natwoordde de advocaat kalm. „Kilsip is vast overtuigd, dat More land de euveldaad beging, en ik ben, evenals gij,_ van zijn doortastende volharding over tuigd. Hij kan alles uitvorschen!" „wat moet, dat moet," zei Fitzgerald, zijn handen wringend. „Doch ik hoop, dat nie mand anders dit treurig geheim zal te we ten komen. Waar verfoeit Moreland op dit oogenblik?" „Ja, waar?" hernam Calton met een be zorgd gelaat. „Gij zeidet immers, dat hij gisterenavond hier kwam en Frettlby bezocht?" „Ja, en ik ben begeerig, de aanleiding tot lijn bezoek te vernemen." „Hierop kan slechts een antwoord gegeven worden," zei de advocaat langzaam. „Hij moet gezien hebben, dat Frettlby Whyte volgde, toen deze het koffiehuis verliet en mitsdien .koopgeld geëischt hebben," „Ik ben nieuwsgierig of hij het kreeg," be merkte Fitzgerald. „O, dat zal ik spoedig ontdekken," ant woordde Calton, da lade nog eens open trekkend en het brievenboek van den over ledene er uit nemend. „Laat ons eens zien, welke wissels in den laatsten tijd getrokken zijn." De meesten dezer waren met kleine som men ingevuld en een of twee ten bedrage van honderd pond of meer. Calton kon geen zulke groote som vinden-, als Morelarid ver moedelijk verlangd zou hebben, toen hij aan het einde van het boek een cheque vond afgescheurd, de strook van het blok geheel blank latende. „Wij zijn er," sprak hij, Fitzgerald zege vierend het boek toonend. „Hij was niet dwaas genoeg, het bedrag-in het boek in te vullen, doch scheurde de cheque er uit en schreef daar de begeerde som' op." „En wat moet daarmede geschieden?" „Laat ze hem natuurlijk behouden," ant woordde Calton met een schouderophalen, „het is de eenige manier, om ons van zijn geheimhouding te vergewissen." „Vermoedelijk kasseerde hij het gisteren in en op het oogenblik, waarin wij spreken, is hij over alle bergen," zei Brian na een korte pauze. „Zooveel te beter voor ons, zei Calton, „Maar ik geloof niet dat hij er vandoor is, anders had Kilsip het mij wel doen weten. Wij moeten Moreland vóór wezen en den detective alles openbaren, mocht Roger het hem mededeelen, dan Zal in minder dan geen i tijd geheel Melbourne alles in de puntjes weten; terwijl, door de bekentenis zwart op wit te toonen, wij hem nopen kunnen, More land met rust te laten, en mitsdien on« van wederzijdsche geheimhouding te verzeke ren." „Wij zullen dus het eerst Chinston moeten opzoeken?" „Natuurlijk. Ik zal hem en Kilsip heden middag tegen drie uur telegrafisch op mijn kantoor ontbieden, en dan zullen wij de ge heele aangelegenheid in het reine brengen." „Wij moeten Madge in alles inwijden," zcide Brian gemelijk, „Daar is niets aan te doen," HOOFDSTUK XV. Indien iemand Madge Frettlby_ voorspeld had, dat zij binnenkort aan het ziekbed zou gekluisterd zijn, en niets zou weten van het geen in haar naaste omgeving geschiedde, zij zou de voorspelling met een minachtend schouderophalen hebben beantwoord. De voorspelling echter had zich maar al te schielijk bewaarheid. Sal zat naast haar ajs een model-ziekenverpleegster, aandachtig ieder harer bewegingen gadeslaande, en luisterde onafgebroken naar de onsamen hangende woorden, welke de ijlkoorts over baar lippen deed komen. Onophoudelijk riep Madge haar vader, hem bezweerende, zich uit de voeten te maken, afgewisseld Fitzgerald niei alleen waren doch ook een derden, hem geheel onbekend persoon aan wezig was. Calton stelde deze laatste den dokter voor als Mr. Kilsip van de geheime door verwarde gesprekken over Brian; dan politie, met welke kennismaking de wa?.r- weer verried haar hevig gesnik, dat zij aan haar moeder dacht; zelfs een hart van mar mer kon bij dat alles niet koud blijven. Niemand, uitgezonderd Sal, had toegang tot de jeugdige patiënte. Als Dr. Chinston ge tuige was van die wartaal, welke haar zie kelijke toestand haar deed zeggen, trok hij zich ongemerkt, van aandoening overstelpt, terug. „Er kleeft bloed aan uw handen, schreeuwde Madge, terwijl zij overeind in haar bed zat, „rood bloed, en gij kunt het niet afwasschen. Ha, Kaïn! God redt hem! Brian, gij zijt niet schuldig; mijn vader dood de hem. Groote God!" en, van vermoeienis uitgeput, viel zij bitter schreiende in haar in wanorde gebrachte kussens. „Wat beduidt dit?" vroeg de dokter, door die laatste woorden ontsteld. „Niets," antwoordde Sal afgemeten, zich naar het ziekbed begevende. Dr. Chinston zeide niets, maar vertrok korten tijd daarna, na Sal gelast te hebben, niemand, wie het ook zijn mocht, bij haar toe te laten. Inmiddels had Dr. Chinston Calton's tele gram ontvangen, dat hem niet weinig be vreemde. Zijn verbazing steeg ten toppunt, toen op den juisten tijd op het kantoor ge komen zijnde, hij ontwaarde, dat Calton en dige dokter ver van gesticht was, daar hij met geen mogelijkheid de tegenwoordigheid van een gerechtsdienaar te dezer plaatse kon gissen Hij maakte echter niet de minste opmerking en nam plaats op den hem door Calton aangeboden stoel, gereed om te luis teren. -Deze laatste sloot de deur van het kantoor en ging toen naar de lessenaar te rug, terwijl het overige drietal in een soort van halvcn cirkel gezeten was. „Ten eerste," ving Calton het gesprek aan, zich tot den dokter wendende, „moet ik u verwittigen, dat gij een der executeuren zijt in het door wijlen Mr. Frettlby nagela ten testament, en dat is de reden, weshalve ik de vrijheid nam, u beden op mijn kan toor te ontbieden. De twee andere execu teuren zijn Mr. Fitzgerald en ik." „Inderdaad," prevelde de dokter beleefd. „En nu," sprak Calton, hem aanglurend, „herinnert gij u den moord in het huurrij tuig, welke voor eenige maanden 'zulk een groote sensatie verwekte?" „Ja, dat herinner ik mij," hernam de dok ter eenigszinds verbaasd, „maar wat heeft zulks met het testament te maken?" „Met het testament volstrekt niets," ant woordde Calton ernstig, „doch zooals gij i weet, was Mr. Frettlby bij die zaak betrok ken." Dr, Chinston sloeg een doordringenden blik op Brian, doch deze schudde het hoofd. „Het heeft met mijn arrestatie niets ge meens," sprak hij droevig. Madge's woorden, in haar koorts geuit doorkliefden des dokters brein. „Wat bedoelt gij?" hijgde hij, bet hoofd achterover werpend, te maken?" nij „W; at had hij er mee „Dat kan ik u niet zeggen," antwoordde Calton, „alvorens zijn bekentenis gelezen te hebben." „Ha!" sprak Kilsip, meer oplettend wor dende. „Ja," zeide Calton, tot dezen gewend, „uw jacht op Moreland is een wilde ganzen- jacht, want de moordenaar van Oliver Is ontdekt" „Ontdekt!" riepen Kilsip en de dokter «Is uit één adem, „Ja, en zijn naam is Mark Frettlby. Op het gelaat van Kilsip spiegelde zich de verachting, zijn mondhoeken vertrokken zich tot een ongeloovig lachje; maar de dokter streek zijn haren woedend uiteen en stond plotseling op. „IJht is afgrijseliik," riep hij woedend. „Ik kan niet goedschiks mijn overleden vriend van zulk een afschuwelijke daad pooren betichtentl „Het is helaas maar al te waar, sprak Brian treurig. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10