^PAARNE Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Verkeersongevallen. f3000- f750- f 250- f 125- f50- f40 Leekepreeken, 0.25 1748. Zaterdag 27 December 1924 47ste Jaargang No. 15926 Het Volk" en het geval Maas. Agenda 28 December Agenda 29 December Weldadigheid naar Vermogen. De dagelijksche ontvangsten van den klein handel dienen dag na dag gestort te worden op hunne Bankrekeningen. Door zelfs geen geringe sommen renteloos te laten liggen, kan er jaarlijksch, door den klein handel in z'n geheel, een belangrijke som wor den gespaard De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Middenstandsgebouw. Tretn-ongeluk. Concert in het Ziekenhuis „St. Johannes de Deo". Muziek van den toren. Baden. Belangrijke aanhouding. Een gevaarlijke lummel. Een kerstboom-brandje. Ongeluk. VOOR PATER STAAL. Voor de stille armen. De Algemeene R.-K. Propaganda-, club. Botsing te IJmuiden. Het snelle rijden. Wethouder Reinalda geen lid der Tweede Kamer. Personalia. Kerstuitvoering in de gevangenis. De aanhangwagens der N.Z.H.T.M. „Doornroosje", door Mevr. Hopman-Kwast. Eerste H. Mis van Pater M. Lucas. J. J. WEBER ZOON Koningstraat iü Haarlem. m BONS VOOR FRiAAlE CAOEAUX F. L. Nix f De Kamerverkiezingen. De candidate» van den Vrijheids bond. Een messensteker. De abcanen.entsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal hij rooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers; 1426, 2741 en Advertentiën 35 cents' per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden roededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi/ vooruitbetaling. Postrekening No 5970. Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm; bij verlies v een andere ving OT -•T. TCr;K>r-' 70. HET GEZAG IN DE CARICATUUR. De rubriek „ingezonden stukken" is eene der meest aantrekkelijke van het dagblad. Tusschen die vele lange kolommen met be richten van pers- en regeeringsbureaux, par lementaire betoogen en afgepaste meenin gen der officieele couranten-menschen doet de rondborstige taal van het lezend publiek zelf vaak heel frisch en prettig aan. Vandaar dat ik graag snuffel in die inge zonden stukken. En zoo trof mij Woensdag j.l. een klacht van een R. K. schoolhoofd te Hillegom, waarin heel krasse dingen op zeer hoffelijken toon de redactie van dit blad onder den neus werden gewreven, „Wij ko men er dezer dagen wel eens op terug". Nu heb ik met den gestrengsten wil noch in de situatie, waarin hier het schoolgezag wordt gebracht, noch in den toon, noch in de woorden der afgemaalde schooljeugd eeni- ge krenking van den onderwijzer kunnen ontdekken. En ik maak me sterk, dat geen enkel paedagoog in zuik een anecdote iets onopvoedkundigs zal vinden Er blijft dan alleen over het vermoeden, dat de grief van den inzender tegen de teekening, de voor stelling gaat. Inderdaad is de dikbuikige meester in zijn pandjas en vervaarlijken bril op den dikken neus geen aantrekkelijke fi guur. Maar wie zich daaraan geërgerd heeft het spijt mij het te moeten zeggen heeft niet verder gekeken dan zijn eigen schreef die redactie er heel kalm onder. Zoo paedagogische neus lang is Want hier is iets heb ik meer gelezen en wie in zoo'n geval terugkomt is altijd de leekepreeker. Zoo ook nu weer, ook dit varkentje is mi; ter wassching gegeven. (Laat ik er bij zeggen in deze beeldspraak het ingezonden stuk en niet deszelfs schrijver op het oog te heb ben.) Voorop sta, dat ik geen gehuurd pleiter ben, maar mijn taak in deze als een eerlijke door den knappen Engelschen teekenaar geen caricatuur van den onderwijzer ge maakt, maar is in een aardige prent voor kinderen een onderwijzersfiguur in den stijl van de teekening getrokken. De boerenjon gens en meisjes van de dorpsschool zijn eveneens met hun uitgerekte halsen, met de vooruitstekende neuzen en klompvoeten als kadetjes ieder op zich een caricatuur. Maar arbiter opvat. Mocht de redactie hebben ge- wje dagelijks met kinderen omgaat, wie ze faald, ik zal niet schromen net te zeggen. zelf poppetjes ziet teekenen en prenteboe- Het gaat hier over een zaak, welke al meermalen in deze kolommen besproken is, n.m. het grapjes maken op personen met gezag bekleed. Dit is een hoogst ernstige zaak en wel vooral, wanneer opvoeding en jeugd daarbij in het geding zijn. Het geachte, boven be doelde schoolhoofd wijst op minder aanbe velenswaardige dingen in de overigens zeer geprezen Jeugdrubriek dezer courant. „Ik bedoel schrijft hij het feit, dat zoo vaak ofschoon het den laatsten tijd beter was de onderwijzer het mikpunt moet zijn van bespotting door de leerlingen. In dit opzicht kunnen politie-agenten en on derwijzers elkaar de hand reiken. En nu moest vooral een Katholieke krant m.i. daaraan niet meedoen Dat is niet mis! Een Katholiek blad, l»et- welk meedoet om de opvoeders der jorigd, de onderwijzers, tot het mikpunt der be spotting van hun leerlingen te maken en dat nog wel in eene speciaal voor de kin deren bestemde rubriek! Ik heb mijn licht eens opgestoken bij den betrokken redac teur en vernomen, dat er vroeger onder de, naar zijn meening altijd onschuldige grappen ook wel eens voorkwamen, waarin de on derwijzer de hoofdpersoon vormde. Naar aanleiding van enkele klachten uit onderwijs kringen heeft toen die practische redacteur der jeugdrubriek besloten dergelijke anec- doten radicaal te weren. Het laatste half jaar had hem dan ook geen enkele bemer king te dien opzichte meer bereikt. Dit klopt dus met hetgeen de geachte inzender schrijft: „ofschoon liet den laatsten tijd be ter was." Maar zie, daar sluipt Zaterdag j.l. weer een plaatje in die zelfde jeugdrubriek, dat weer op een hervallen in de oude zon den schijnt te duiden en de klacht van het R.K. Schoolhoofd te Hillegom ten gevolge had, Ik heb mij als objectief scheidsrechter het bedoelde plaatje laten voorleggen en 't met studie bekeken 't Stelt voor 'n groep je kinderen, dat taarten, bloemen en fruit, ja zelfs een levend varken in de school komt aandragen om al die geschenken aan de voeten van een oud-bolligen onderwijzer neer te leggen. De verklaring in het onder schrift vermeldt, dat de schooljeugd verja ringsgeschenken komt brengen. En als mees ter zegt: maar ik ben pas over acht dagen jarig, dan volgt in koor het guitige antwoord; jawel, maar we krijgen deze week ons schoolrapport! ken ziet kijken, weet, dat hier een tee kenaar aan het woord is. die blijkbaar be ter dan menig Hollandsch paedagoog de kin- dertaal-in-beeeld verstaat, Ik durf dui zend kinderen dit plaatje voorleggen en hon derd legen één wedden, dat geen enkel hier in een bespotting van het schoolgezag zal zien. Met opzet ben ik wat uitvoeriger van heeler harte op dit onderwerp ingegaan, omdat ik er nogmaals een aanleiding in vind om te trachten ons lezend groote-menschen publiek wat meer waardeenng- voor gezon den humor bij te brengen, 't Is een van de vervelendste eigenschappen van ons Hol landsch karakter, dat wij niet kennen den gullen, hartelijker; lach. Min of meer zijn wij allen verwant aan Nurks en vooral, wan neer er maar een vinger wordt uitgestoken naar iets, wat ons eigen is, dan hebben wij veel van het kruidje-roer-me-niet. Deze eigenschap onderdrukt in ons openbare le ven allen gezonden spot. Oorspronkelijke anecdoten of caricatuurteekeningen moe ten dan ook altijd uit het buitenland worden geimportéerd. Elkaar „lachende de waarheid zeggen" is een kunst, die wij maar niet kunnen aanleeren. tot onze groote schade. Laten de jonge onderwijzers en paedago- gen hierin nu eens vóór gaan en helpen om in dat opzicht een beter geslacht op te kweeken, minder zuur en minder kleinzee- rig. Laten zij onze jeugd van jongs aan ge wennen onderscheid te maken tusschen grap en schimp, tusschen scherts en beleedi- ging; laten zij vooral leeren verschil te ma ken tusschen het luimige in de „modus quo" (in de wijze, waarop iets wordt voor gedragen) en de woorden of beelden zelf. En geen beter middel daartoe dan met die oefening bij zich zeit te beginnen. Onze pu blicisten moeten vooral in de jeugdru brieken rekening houden met het bevat tingsvermogen en de mentaliteit van hun pu bliek. Maar onze onderwijzers dienen de jeugd vroegtijdig te leeren, dat een grap op een schoonmoeder, op een pantoffelheld, op een schoolmeester, op een koning of een generaal gewoonlijk als grap en stof tot on- schuldigen lach en niet tot ondermijning van het huwelijk, van het gezag of de ko ninklijke waardigheid bedoeld is! HOMO SAPIENS. B m Onze lezers zullen zich het geval-Maas te 's-Bosch herinneren, den partijgenoot der socialisten, die op zijn sterfbed de S. D. A. P. verliet en in vrede met de Katholieke Kerk wenschte te sterven. „Het Volk" blies naar aanleiding van dit geval, hoog, maar erg valsch van den to ren, Maas zou nadat hij de H.H. Sacramen ten had ontvangen, hebben verklaard onder pressie te hebben gehandeld en zijn afzwe ring hebben herroepen, Wij hebben er toen het onze van gezegd. Thans blijkt hoe deze z.g. herroeping eigenlijk in scène is gezet door een rooden propagandist, die den doodzieken Maas om den tuin moet geleid hebben In „Het Huisgezin" althans staat de vol gende verklaring te lezen: „Ik, ondergeteekende, Marinus Maas, verklaar tegenover juffrouw MaasMeeusc en Corrij Maas en Kapelaan v. Wagenberg op het oogenblik nogmaals terug te roepen, hetgeen in hel dagblad „Het Volk" gepu bliceerd is omtrent het opzeggen van mijn lidmaatschap bij de S. D, A. P. en omtrent mijn trouw blijven aan de beginselen dier partij tot in den dood. Ik verklaar thans als Katholiek te willen sterven en begraven worden en bevestig hier nogmaals, niet langer lid te willen zijn van de S. D. A. P. en de valsche beginse len, in strijd met de heilige Roomsche Kerk, niet langer aan te hangen. „Ook hierbij verklaar ik, dat ik nooit heb gezegd, trouw aan die partij te blijven, zoo als dat is gepubliceerd in het dagblad „Het Volk" en zoo ik een stuk geteekend heb, waar dat in stond vermeld, dat ik van den inhoud niet bewust was. Zoo 't nuttig geacht wordt, is het geoor loofd dit in de bladen te publiceeren." Voor „Het Volk" loopt deze zaak nu alles behalve eervol af. Meer zullen we er maar niet van zeggen. Sociëteit „St, Bavo" Pluimvee-tentoon stelling 106 uur. Gem. Concertzaal H. O V. Leden concert halt 3 uur. Gem. Concertzaal Bioscoop. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling. Sociëteit „St. Bavo" Kooiden van R. K. Scholen in het bisdom Haarlem 11 uur Knipcursus 8 uur Zangver- eeniging „Ons Genoegen" 8 uur Cursus Logica 8 uur Vergadering Trampersoneel 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementsconcert José Sturbi. Gem. Concertzaal -Bijeenkomst- van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" 8 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Èran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 —Ei ken Donderdag van 89Vi uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1, van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 10 uur n.m. gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben iel. 1671. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- avond. .St Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- toen naar zijn woning gebracht. Het rijwiel werd beschadigd. Het jaarverslag der vereeniging Weldadig heid naar Vermogen over het dienstjaar 19231924, dat gisteren in de leden-verga dering is uitgebracht, merkt op, dat de ver eeniging thans 35 jaar telt. In dien tijd zijn de tijdsomstandigheden dikwijls aan groote veranderingen onderhevig geweest maar de vereeniging heeft zich daaraan zooveel mo gelijk aangepast. Bij het begin van het oekjaar waren 70 gezinnen in behandeling. Deze 70 gezinnen bestaan uit 17 mannen, 69 vrouwen en 153 kinderen, totaal 241 leden. Van de 70 gezinnen ontvingen er 27 tevens onderstand van Diaconieën en andere in stellingen. Onder de gesteunden bevonden zich 27 1y' lomer Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerken Pastorie, iederen Dinsdagavond, 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 8 9; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijslraat 2, Dinsdag 8 —9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags balf 8 tot 9 uur Maandag 29 December. Bestuur R. K. Middenstandsvereen. 8.30. Haarl, Inkoop Combinatie 8.30. Dinsdag 30 December. Zangvereen. „Excelsior" 6 uur. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met 30 Nov. waar genomen door de Fa. Grijsels en Hees, Lange Veerstraat 14 en de Fa, L. Schoor!, Frans Halsplein 1. Van 31 Dec. tot en met 2 Januari door de fa. Duijm en Keur, Keizerstraat 6 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Woensdagmiddag, half 2 uur, is nabij de halte Leidschestraat een locomotief met drie goederenwagens, door een verkeerden wisselstand, op een z.g. kopspoor geloopen, waardoor een stoot'blok en een magazijn gebouwtje werden vernield. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. De trein is niet gederailleerd. De R. K. Mandolineclub „Santa Lucia heeft gisteren, 2den Kerstdag, van half 6 tot half 8, een concert gegeven voor zieken en verpleegden van het Ziekenhuis „St. Johannes de Deo". Op den len Kerstdag, des morgens van half 9 tot 9 uur, werden door het muziek korps van het Leger des Heils, Kerstmelo- diën gespeeld van dén toren der Groote Kerk. Een 7-tal Kerstnummers werd ten ge- hoore gebracht. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 901 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 742. in dat aan den Koudenhorn 341 en in dat aan het Hofdijkplein 469. Woensdagmiddag was er een heele drukte in de Lagerstraat te Velseroord. Daar arri veerden 's middags de Officier van Justitie met den Rechter-Commissaris en den grif fier der Haarlemsche Rechtbank. Naar aan leiding van bij de justitie ingekomen mede- deelingen werd me]. W., propagandiste van den N Malth. Bond aangehouden en gevan kelijk naar Haarlem overgebracht, als ver dacht van het plegen van het misdrijf ge noemd in artikel 297 W. v. S. Een huiszoeking werd gehouden, waarbij plaatselijke politie en rijksveldwachters as sistentie verleenden. Verschillende zaken werden daarbij in beslag genomen. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den 19-jarigen H. uit de Pieter Kiesstraat, die zijn 10-jarig buurjongetje W„ die over de schutting keek, met een buks boven het rechter oog had geschoten. Indien het kogeltje een centimeter lager was geweest, had het ventje onherroepelijk zijn oog moeten missen, ja misschien zeifs het leven erbij ingeschoten. Donderdagavond omstreeks kwart voor 8 uur, is in het perceel Kruisweg 26, bewoond door den kapper G„ vermoedelijk door kortsluiting, de kerstboom in brand geraakt. De boom is grootendeels verbrand, terwiil het plafond geschroeid is. De staf van de brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen, daar het vuurtje door den bewoner zelf met eenige emmers water werd gebluscht. Donderdag heeft er onder de viaduct aan den Jansweg, een aanrijding plaats gehad tusschen 2 wielrijders, doordat een van hen, de elf-jarige B. C„ wonende Ged. Oude Gracht, aan den linkerkant van den weg reed. Deze kwam te vallen en is door éen geneesheer en een lid van de E. H. B. O. naar het politieposthuis Station gebracht, alwaar een lichte hersenschudding werd ge constateerd. Per zieken-auto is het ventje personen boven den leeftijd van 60 jaar- 18 weduwen met 55 inwonende kinderen, 5 verlaten vrouwen met 12 inwonende kin deren; 4 gescheiden vrouwen met 17 inwo nende kinderen en 9 ongehuwden; 67 gezin nen genoten reeds vroeger ondersteuning; 3 gezinnen genoten voor de eerste maai onder steuning. In de registers staan op 31 October 1923 ingeschreven 2174 gezinnen. Verder beschikt het bestuur over gegevens betreffende ruim 820 gezinnen, welke door de vereeniging werden of nog worden ondersteund. In den loop van het vereenigingsjaar kwamen 57 aanvragen om ondersteuning binnen; hiervan werden 35 aangenomen, ter wijl 22 aanvragen moesten worden afgewe zen. Door de afdeelingen werden gezamenlijk verstrekt 300 K.G. brood. In den afge loopen winter werden evenals vóór de dis tributie weder brandsfoffenbons uitgereikt. Het aantal ondersteunde gezinnen der Nieuwe armen, bedraagt thans 22. Voor deze speciale ondersteuning heeft de vereeniging in het afgeloopen jaar uitge geven een bedrag van 1600. Zooals in het vorige verslag is vermeld, mocht de vereeniging van de opgeheven vereeniging ter behartiging der Geestelijke -n Stoffelijke belangen der armen te Haar lem een kapitaal vertegenwoordigende eert waarde van 6000 ontvangen. In den afgeloooen winter ontvingen de on dersteunde gezinnen daaruit een extra gift rret Kerstmis. Tevens werd aan en gebrekkig meisje gedurende 3 wexen een verblijf aan een zes badplaats mogelijk gemaakt, en eene pa tiënte in de gelegenheid gesteld in een boschrijke streek genezing te zoeken voor hare ziekte. Ook werden nog enkele personen met een gift in ééns geholpen. De vereeniging mocht ontvangen: a. 10 wollen dekens; b. kleedingstukken van de firma Peeck en Cloppenburg en een groote partij gedragen kleeren; c. een gift van 300 speciaal tot ondersteuning dar nieuwe armen; d. idem van 500 van een lid; e. idem van 200 van een oud-stadge noot en ten slotte 50 zijnde het batig saldo van een opgeheven vereeniging. Van Monseigneur Gallier, ontving de ver eeniging 520 ter verdeeling gedurende 13 weken aan een 10-tal niet-Roomsch Katho lieke gezinnen. Uit de spaarpot van Geertje de M. voor een Wees Gegroetje dat haar beentje weer goed terecht mag komen 1.— Uit de spaarpot van Jantje de M„ op hoop, dat hij later óók missionaris mag worden J 2. Ingekomen is voor de Stille Armen, uit dankbaarheid 7 2.50 Aan de vele belangstellenden, die instem men met de oprichting van een Algemeene R.-K. Propagandaclub voor Haarlem (en omstreken?) zij meegedeeld, dat dezer da gen de laatste voorloopige besprekingen hebben plaats gehad. De ZcerEerw. heer Pastoor Sondaal en de heeren J. J. Brink man en Frans Pielage hebben het initiatief tot het bijeenroepen van een Stichtingsver gadering op 5 Januari a.s. genomen. Met eenige heeren worden besprekingen gevoerd om aan die vergadering een voorloopig be stuur voor te stellen De bijeenkomst zal geleid worden door pastoor Sondaal. De HoogEerw, heer Ple baan Westerwoudt zal de vergadering toe spreken, terwijl de heer Chris Jansen een propagandarede zal houden. Woensdag kwamen op den hoek Willems pleinAmstelstraat een autobus en een boerenwagen van Gebr, B. met elkaar in botsing, waardoor de achteras van den wagen brak. De chauffeur S., van de autobus, zeide langzaam gereden en voldoende signalen te hebben gegeven. Door de motorbrigade is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal automobilisten die respectievelijk op de L. Heerenvest en de Baan met snelheden van 40, 45 en 48 K.M. per uur reden. De heer Reinalda, wethouder van O. W., alhier, was candidaat gesteld der S. D. A. P. voor de Tweede Kamer. Naar wordt mede gedeeld heeft de heer Reinalda voor deze candidatuur bedankt, omdat hij, zoo zeide hij, de functie van wethouder eener groote gemeente onvereenigbaar acht met die van een lid der Tweede Kamer. Bij de examens voor Pitman's Stenografie j en Machineschrijven slaagden voor diploma j A. de heer J. F. Cassée, te Overveen, voor j diploma machineschrijven de dames J. v. Grootveld, N. Hepkema, te Haarlem en J. C. E. Vlotman te Hillegom. Vanwege de R.-K. Reclasseering is 2en Kerstdag in de gevangenis een Kerstuit voering gegeven voor alle gevangenen. Deze waren daartoe in twee groepen verdeeld, waardoor ook twee uitvoeringen vereischt waren. Elke uitvoering duurde l/v uur en bestond uit zang en strijkrauziek, begeleid door pianospel. De WelEerw. heer kapelaan J. A. Voorham hield voor elke uitvoering een korte inleiding, waarin hij o. m. schetste hoe de R.-K. Reclasseering gemeend had, hun, die het Kerstfeest niet aan den hui- selijken haard konden vieren, toch eenige Kerstviering te moeten brengen, om hun mede deelachtig te maken aan den vrede en liefde van het Kerstfeest. Het program, waarvan iedere gevangene een exemplaar ontving, was met zorg sa mengesteld uit Kerst- en andere liederen. De toehoorders kwamen door de schitte rende vertolking der nummers zichtbaar onder den indruk en gaven meermalen blijk van hun instemming en dankbaarheid door een luid applaus. De uitvoeringen werden o. m. bijgewoond door enkele leden van het college van regenten, den directeur der strafgevangenis, wien een woord van dank toekomt voor zijn medewerking, en leden van de R.-K. Reclasseering. TE LATENS DEITAS! Voor deze uitvoering zal de plaatsbespre king zijn op Maandag en Dinsdag 29 en 30 Dec. van 103 uur in den schouwburg Jansweg. Alle affiches, welke op verschil lende plaatsen der stad hangen, zullen op den avond der uitvoering in het foyer van den schouwburg tentoongesteld worden ter beoordeeling. Het zijn alle origineele ont werpen van en uitgevoerd door leden en donateurs van D. S. S. Naar we vernemen, zullen de vroegere paardentrams verdwijnen en niet meer als aanhangwagens gebruikt worden, behaïvc op de lijn VerwulftOverveen. Er zullen nieuwe aanhangwagens komen. Niet alleer, voor de kleinen is zoo n sprookjes-operette het zien en beluisteren alleszins waard, ook de grooten kunnen er met genoegen naar kijken en luisteren en daarom doet het ons goed, dat Iweede Kerstdag ons de gelegenheid bood eens de aandacht te vestigen op deze aardige ope rettes, die onder leiding van mevr, Hop man—Kwast op menigen Zondagmiddag in den Stadsschouwburg gegeven worden. In den regel Zondagmiddags en dat maakt dat wij er zelden of nooit melding van maken, want Zondagsuitvoeringen worden door on ze courant niet dan bij uitzondering ver slagen. Vrijdagmiddag ging dan het aardige sprookje „Doornroosje" of „de schoone Slaapster", allen welbekend. De operette was in scène gezet en de muziek gecompo neerd door mevr N. C. Hopman-Kwast. De mise en scène is duidelijk en ook door de kleine toehoorders goed te volgen op voorwaarde dat de jeugdige executanten, allen meisjes van jongeren en ouderen leef tijd, duidelijk en luid spreken, iets wat zoo nu en dan te wenschen overliet en aan plankenkoorts zal moeten geweten worden. De muziek is zeer welluidend en de zang, zoowel in solo als in koor, goed verzorgd. Het meest volmaakt waren echter de over het algemeen zeer fraaie en goedgedachte dansen. Wij noemen daarvan de solo-dans in het begin van het vierde bedrijf en de menuetle aan 't slot van het vijfde. Ook de feeën- en bloemendans mogen genoemd worden. Het acteeren, hoewel onvermijde - lijk met fouten, dilettantjes eigen, valt zeer te roemen. De beste actie werd vertoond door Dodo, prinses Rosa, de booze fee, den Kabouterkoning, den Koning, de Koningin, den baron, den Prins en de Feeën-koningin. Ten slotte rest nog te gewagen van de waarlijk schitterende costumes, volgens het programma vervaardigd in het atelier van mevr. van RhoonMorriën. Een sprookje voor kinderen moet schitterend zijn van aankleeding. Welnu de costumcering in „Doornroosje" is voor do' kleinen weinig minder dan oogenverblindend. Dat is een groote verdienste. Resumeerend mogen wij „Doornroosje" in de uitvoering van mevv. HopmanKwast een geslaagde kinderope rette noemen, waar de goed met kleinen bezette schouwburg, blijkens het klaterenc applaus, met groot genoegen naar keek en waar ook wij, grooteren, een genoeglijken middag aan zoek brachten. Ze zijn aardig die kinderoperettes! Aan het fraai versierde hoofdaltaar van de parochiekerk te Overveen, droeg heden morgen de WelEerw Pater M. Lucas, mis sionaris van het gezelschap van het Godde lijk Woord een plechtige eerste H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door den Wel Eerw. Pater Ger. Gengler, als presbyter-as- sistens, den WelEerw. Heer Kapelaan Kern- per als diaken en den WelEerw. Pater Ger- ritse, als sub-diaken. Hel aantal geloovigen, dat tijdens de plechtigheid het kerkgebouw vulde, was groot. Het zangkoor der parochie voerde op zeer verdienstelijke wijze een mis voor mannen koor uit. Na het H. Evangelie beklom de WelEerw. Pater Ger. Gengler, eveneens missionaris van het gezelschap vpn het Goddelijk Woord den kansel. Naar aanleiding van den tekst uit het Evangelie van den H. Lucas: „Hoe est cor pus meum; hoc facite in meam commemora- lionem", schilderde de gewijde spreker de instelling van het Allerheiligste Sacrament des Altaars als het onbegrijpelijke gedenk- tceken van de Liefde des Zaligmakers, het middel van Zijn Goddelijke Liefde had uit gedacht, dat het offer werd en bleef hij uit nemendheid. Dat was de eerste H. Mis, waar Jezus Christus zelf offeraar was en de zaal van het laatste avondmaal de eerste kerk. Bij dat laatste avondmaal waren slechts de apostelen tegenwoordig, maar de Zaligma ker overzag daar de duizenden priesters, die ter Zijner gedachtenis het H. Misoffer zou den opdragen; Hij overzag de duizenden ker ken, waar hij nog ontelbare malen den mystieken kruisdood zou sterven, Dan wees spr. óp den grootsten en voomaam- Barometerstand 9 uur v.m. 752. Achteruit Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN sten plicht van den priester: het opdragen van het H. Misoffer en spr. beschreef de viervoudige beteekenis daarvan als offer van aanbidding, dankzegging, verzoening en smeeking. Spr. vergeleek het H. Misoffer bij de zon. Evenals zij, is ook het H. Misoffer hemelhoog boven al het aardsche verheven -en toch vanuit die hoogte straalt haar vrien delijk en weldadig licht over alle menschen. Het H. Misoffer heeft den priester als mid delaar tusschen God en den mensch. De priester is als een andere Christus; voor den. priester is de H. Mis de grootste bron van genade, het middelpunt van zijn leven; zijn racht en zijn sterkte. Dan wenschte spr. den pas gewijden pries ter met ziin verheven taak geluk, prees de familie daarmede gelukkig en be sloot met den wensch te uiten, dat Gods hand en de hulp van Maria hem door het moeilijk leven zouden mogen heen geleiden naar het Vaderland hiernamaals. Dan werd het Misoffer voortgezet. Na afloop vereenigden de wijdeling, de assistenten en verdere familieleden zich in de pastorie aan een gemeenschappelijk ont bijt. De heer F. L. Nix, gepensioneerd kapitein van het Oost-Indische leger, lid van het bur gerlijk Armbestuur en secretaris van den Voogdijraad, is hedenmorgen half negen, na een vrij langdurige ziekte, overleden. In de kringen van het Haarlemsche Armwezen, vooral als voortreffelijk secretaris van den Voogdijraad, was hij algemeen bekfend. Op tweeden Fjaschdag van 1923 is hij, ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag harte lijk gehuldigd 'n Uitvoerigen memorie van. zijn verdiensten moet, met het oog op de beschikbare plaatsruimte, worden uitgesteld. Op 22 Dec. is in de door de aSdeeling Heemstede van den Vrijheidsbond gehouden algemeene ledenvergadering besloten de volgende namen te plaatsen op de voorloo pige lijst van canaidaien voor het* lidmaat schap der Tweede Kamer alphabetisch gerangschikt ingevolge verkiezingsregle ment art. 14 sub. III. 1. Mr. P. W. H. Corl van der Linden, den Haag. 2. J. Dekker, Wormerveer. 3. Mr. H. C. Dresselhuys thans reedt Kamerlid den Haag. 4. Mevr. Welmoet Dvserinck Winlands Franken Dyserinck den Haag. 5. Prof. B. D. Eerdmans, Leiden. 6. Mr. J. Gerritsen thans reeds Kamer lid, den Haag. 7. Dr. A. van Gijn thans reeds Kamer lid den Haag. 8. H. J. ter Hall thans reeds Kamerlid Rijswijk. 9. J. Siebimga Balder. Bussum. 10. Mej. Joh. Westerman thans reeds Kamerlid den Haag. Gisternacht half een werd aan het Bureau gebracht een zekere D. v. D, met een hevig bloedende halswond. Een ontboden genees heer constateerde een steekwonde in de hals en na hem voorloopig verbonden te hebben, achtte hij overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk. Uit een door de Politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat in het perceel aan Je Noorder Schoolsteeg 6a een huiselijke twist was ontstaan, en dat toen de 28-jarige A. v d. P. met een schoenmakersmes genoem de v. D. een steekwonde in de hals en zijn vrouw een steekwonde in de h.nker-boven- arm had toegebracht. De vrouw kon echter, na in het St, Elisabeth's Gasthuis verbonden te zijn, weer naar huis gaan, doch v. D. blijft aldaar opgenomen, en kan voorloopig, waar schijnlijk door het vele bloedverlies, nog niet gehoord worden. Dit zou, volgens den geneesheer eerst hedenmiddag kunnen ge schieden. Zijn toestand is evenwel niet di rect levensgevaarlijk. v. d. P. is aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld. Hij bekent, doch verklaart zijn vrouw per ongeluk den steek te hebben toegebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1