3 Uit het Roomsche voetbalkamp. Mij'.,r>- W Hm rr - Ns 4> V HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD door PIJLTJE x NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Zaterdag 27 December 1924 R. K. F. In ons blad van Woensdag jj. publiceer den wij de standen zooals ze er na den vo- rigen keer Zondag uitzagen. De wedstrij den van dien dag leverden evenwel nog t eenige stof ter bespreking. Programma voor morgen. D. H. V. B. Programma voor morgen. T. Y. B. B.Santpoort 20. H. B. C. I—Beverwijk I 4—2. H. B. C. Ill—B. S. V. I 2—0 (gestaakt). R.-K. V. V. D. S. S. R.-K. V. V. „Victrix". o/feé/Arev7£7fe> jRoïse, Scbra/e A/u/e/. ópnbgenc/e l/ppGs?. '/^U/eot.per c/oos 30- SO SOc. TuAeo ffOc ff/j'Apo/A. en 0/~o$ts/en Red-StarZwaluwen 23. AmsterdamHaarlem. HOE DORUS ALLES WEER GOEDMAAKTE. BOFFERDS. Y«r, Dr- v Je hebt van d»o menschen, die altijd boffen. Do moestuin in eon wo'tel. UIT DE MOPPENTROMMEL. ZOO'N STOMMELING WAS HIJ NIET. In overgang E nam H B. C. op keurige wijze revanche van haar eenigste nederlaag tegen De Meer. Was het den eersten keer 32 voor de Amsterdammers, ditmaal moesten zij met 30 hun meerdere erken nen in H. B. C. Door dit resultaat zijn de papieren van Heemstede wederom aardig gestegen en wij kunnen De Meer thans wel uitschakelen als mededinger naar den eere- titel. Zou dan werkelijk het kampioen schap?. De H B C.'crs bleken in dien wedstrijd volkomen kampioens-fahig te zijn. Spelen zij hun resteerende vier ontmoetingen in den zelfden vorm, dan zullen zij ongetwijfeld de eereplaats niet meer verlaten. Graaf Willem bracht zich door een 21- overwinning op Wilhelmus buiten degra datie-gevaar. De Voorburgers hebben den kelijk den langsteri tijd in den Overgang •chter den rug. De belangrijke ontmoeting BeverwijkP. V. C. B. voor de tweede klasse G is in een verdiende zege voor de jeugdige Federatie club geëindigd. De Amsterdammers debu- teeren al bijzonder fraai en de kans op den eeretitel is thans uitstekend Zaandam klopte volgens de regelen der kunst A. D. O. met 42 en is in verband met de neder lagen van Beverwijk en V. I. C. (tegen Zwaluwen) nu een ernstige concurrent van P. V. C. B. geworden. Zooals door ons voorspeld, deelden Alw Forward en R. K, W. S. V. de punten. Beide elftallen scoorden éénmaal. Tweede klasse G. Alw. ForwardV. I. C. Zaandam—R. K. W. S. V. P. V. C. B—A. D. 0. Een zeer klein programma! Geen enkele wedstrijd voor den Over gang E en voor de tweede klas slechts 3 wedstrijden, die alle niet zeer belangrijk zijn. Bij deze ontmoetingen houden wij het op de thuisclubs. Misschien zorgt A. D. O. eens voor een aangename verrassing? Ml UITSLAGEN VAN GISTEREN le KLASSE B. T. IJ. B. B.Santpoort 20 ConcordiaBeverwijk II 30 3 B. A. D. 0. IllT. IJ. B. B. III uitgest. 4 E. Victrix IIGeel-Wit II uitgest. Ie klasse A. V. C. A.—Wilskracht II. N, E. A.Volendam. le klasse B. R. K. V. Z.Concordia. H. B. C. II—Lisse. S. J. C.Santpoort 2e klasse B. The VictoryZ. P. C. Volendam II—W S. V. II. 2e klasse C. S. V. A.Vitesse. G. V. O.—A. D. O. II. 2e klasse D. T. Y. B. B. II—Victrix. 3e klasse B. T. Y. B. B. III—Limmen. Santpoort IIR K. Z. II. A. D. O. Ill—D S. S. W. F. C. II—T Z B. 4e klasse A. Vitesse IIIBergen II. 4e klasse D, B. S. M.Santpoort III. T. Z. B IIAlliance. 4e klasse E. R. C. 0—R. K. V. Z. III. - D. S. S. II—Victrix II. De belangrijkste wedstrijd is R. K. V. Z. Concordia op het R K. Sportpark. Hoewel de Zwartjes nu niet bepaald een sterk elftal vormen, kunnen zij toch dikwijls geweldig uit hun slof schieten. Juist nu het tegen de leiders gaat, komt het ons voor, dat zij dezen keer zoo'n krachttoer verrichten en den Hillegomraers een puntje afhandig ma ken. Niet alleen zouden de Zwaluwen zich zelf een goeden dienst bewijzen, doch ook zijn hun stadgenooten met een gelijk spel gebaat. R. K. V Z. is nog niet geheel bui ten gevaar, zoodat de Haarlemmers er alles op moeten zetten om niet met H. B. C. II van plaats te verwisselen, Doch zoover zal het wel niet komen en aan den vooravond van hun eerste lustrum-herdenking willen de Zwaluwen dit bewijzen door minstens een gelijk spel tegen Concordia te for- ceeren. (Wij meenen dat R. K. V. Z. juist gisteren 5 jaar bestond. Dit feit gaat toch niet on opgemerkt voorbij?). H. B. C. II ontvangt Lisse. Op eigen ter rein wisten de Lissenaren met 2I te win nen. Eenzelfde resultaat voorspellen wij thans in het voordeel van de reserves van H. B. C. Bij de ontmoeting S. J. C.Sant poort zal het geducht spannen. Uit won S. J. C. met d^ eenigste goal en ook nu ver wachten wij een kleine zege voor S. J. C. In 2 D wint T. Y. B. B. II van Victrix. Misschien is dit wel wat te voorbarig ge sproken, maar gezien den vorm waarin de reserves der Yellow Blacks momenteel spe len, durven wij een dergelijk resultaat te voorspellen. In 3 B komen D. S. S., Limmen en Sant poort zegevierend uit het strijdperk en houden wij het bij W. F C. IIT. Z. B. op een punienverdti ling. Tenslotte de 4e klassen. In ieze af ,U. lingen winnen B. S. M., Al liance R. C. O. en D. S. S. II. Nogmaals doen wij hierbij een beroep op de vereenigingen: Stuurt ons zoo spoedig mogelijk uitslagen. Het wordt op den langen duur vervelend, telkens te vragen of de heeren aan ons vriendelijk verzoek willen voldoen. P. B. K. In verband met de ongeregeldheden tij dens den wedstrijd W. F. C.Concordia, waarbij een viertal spelers van eerstgenoem de voor eenigen tijd buiten gevecht werden gesteld, had W. F. C voor haar ontmoeting tegen de Boys vrijstelling gevraagd en ver kregen, zoodat ter elfder ure alsnog werd ingelascht de wedstrijd T. IJ. B. B.Sant poort, De Yellow Blacks hebben in deze ont moeting bewezen een elftal te vormen, dat in alle opzichten kan wedijveren met goede Federatieve tweede klassers. De voorhoede speelde een verrassend goed combinatie spel waarbij vooral het goede verdeelen van den veteraan Snoeks bijzonder opviel. Deze speler, bekend als de gevaarlijkste der Yel low Black Boys, werd aanvankelijk te veel in de gaten gehouden,^wat tengevolge had. dat de jeugdige links-binnen Drayer reeds na 4 minuten spelens van die speciale be waking profiteerde door op meer dan schit terende wijze zich door de Santpoort-verde diging heen te werken en de eerste goal ter wereld te brengen. Drayer maakte direct een uitstekenden indruk en den geheelen wedstrijd heeft hij, in vereeniging met Snoeks, het Santpoort-doel menig benauwd oogenblikje bezorgd. Jammer was het dat Mulders als rechts-binnen beslist onvol doende speelde. Daarentegen bleek G. Slen ders een snelle rechts-buiten man; hetzelfde geldt ook voor van Turnhout, die echter eenigszins bevreesd scheen. De halfback linie voldeed goed. P. Slenders trad het meest op den voorgrond. Het achtertrio kan even eens op een goeden wedstrijd bogen. Zoowel Bakker als Braakhuis mochten er zijn, even als invaller van Zanten, die echter te veel de opvatting „weg is weg" huldigde. Over het geheel genomen, een keurige ploeg, welke, bij een betere gesteldheid van het veld, nog wel tot betere dingen in staat zal zijn. Santpoort vergoedde door enthousiasme wat zij aan techniek te kort kwam. Tech nisch stond haar spel eenige klassen lager als dat der Boys. Uitblinker was de doel man Nelis, die zijn club voor een grootere nederlaag heeft behoed. Nog moeten wij op merken, dat scheidsrechter Mooren niet zijn dag had. Hij begon al met bijna een half uur te laat te komen en zijn beslissingen betreffende den buitenspel-regel waren dik wijls gladweg verkeerd. Over den wedstrijd nog het volgende: Tegen half drie trappen de Boys op een bijna onbespeelbaar terrein af. Na even een gelijk opgaand spel verricht Drayer het bo venomschreven bravour-stukje. Santpoort wordt geheel op eigen helft teruggedrongen en als er '8 minuten zijn gespeeld passeert Snoeks handig naar Slenders die op zijn beurt een schot inzendt, hetwelk via des keepers handen bij Drayer belandt en een oogenblik later ligt nummer 2 in het net (2—0). Het niet te talrijk publiek begint reeds aan een inmaakpartijtje te denken als eenige minuten later Snoeks met een pracht schot Nelis ten derde male het na kijken geeft. De scheidsrechter geeft o. i. ten onrechte off-side. Voortdurend zwermen de Boys voor het Santpoort-doel, doch tot scoren komt het niet. Aan den anderen kant zorgen P. Slenders en Braakhuis er voor dat Bakker het niet te druk.,krijgt. Rust 20. Na de hervatting komen de gasten flink opzetten en weten het spel eenigen tijd te verplaatsen. De geel-zwarten backs, met in de laatste instantie keeper Bakker, weten van geen wijken, zoodat ondanks het harde zwoegen van Smit, die na rust inviel, doel punten uitblijven. Langzamerhand worden de Boys weer sterker. Hun aanvallen worden echter door de dubieuse arbitrale beslissin gen ontijdig onderbroken. Nelis weet op fraaie wijze een tweetal gloeiende kogels van Snoeks te keeren, terwijl de Yellow Black-doelman zich bij eenige gevaarlijke oogenblikken voor zijn heiligdom ook niet onbetuigd laat. Einde breekt ten slotte aan met een alleszins verdiende overwinning voor The Yellow Black Boys. P. K. Voor een vriendschappelijke ontmoeting bracht Beverwijk 2den Kerstdag een bezoek aan H. B. C. Onder correcte leiding van Th. v. d. Horst trapt H, B. C. tegen wind en zon in, af, de rechtervleugel, die over het algemeen een goede partij speelde, gaat direct tot den aanval over en J. Vester krijgt volop werk. Nu, hij deed het weer keurig, daarbij goed gesteund door L, Warmerdam. De eerste goal komt nog onverwachts voor H. B. C., als J. Warmerdam een hard schot inzendt, die den keeper niet voldoen de vast heeft en J Drayer loopt hem het leder uit zijn handen, 10. Niet ontmoedigt vallen de Beverwijkers weer aan. Er wordt bijna gedurig op de H. B. C. helft gespeeld. Schoten vliegen naast en over, tot er een schermutseling ontstaat waar C. Niesten een einde aan maakt, door laag in te schieten, 11. Even later is het rusten Als C. Warmerdam, die ook in volle actie is, eens mooi naar voren plaatst, krijgt Kor- I delaar den bal vrij, drijft even op, en de stand is 21. De Beverwijkers zijn eenigszins ontmoe digd, en raken vermoeid, temeer nog, daar het terrein zwaar is. Eenige corners worden op het Beverwijk- doel genomen, een ervan wordt fraai voor gezet en Juffermans scoort, buiten bereik van keeper en backs, 31. Als Kordelaar voor doel „genomen" wordt, juist als hij een extra kans heeft, geeft de scheidsrechter zeer terecht penna lty. Deze door Kordelaar genomen „zit" onhoudbaar, 41, Er resteeren nog eenige minuten, die Beverwijk nog benut er een extra schepje op te gooien, en met succes, want als C. Braun het leder toegespeeld krijgt brengt hij even op, en met een schuin schot ligt het leder over den keeper heen in den uitersten hoek, 42. Dan klinkt het eindsignaal, en heeft H. B. C. met 42 gewonnen. Gisterenmiddag bracht B. S V. I een be zoek aan het 3de elftal van H. B. C. De H. B. C.'ers hebben eerst zon en wind tegen, maar dat belet hen niet flink aan te vallen, en zelfs in de 1ste helft 2 goals te maken. Gekanker volop. De goals waren na tuurlijk volgens hen buitenspel. Na rust is H. B. C. weder stevig in den aanval, tot een kwartier na rust H. B. C. een penalty krijgt te nemen De H. B. C.'ex schiet uit de geboden kans over. 't Baat niet. Mopperend op den scheidsrechter ver lieten de B. S. V.'ers hierna het veld. Een pretje, zoo „voor je pleizier" je Zon dagmiddag zoek te brengen tusschen de lij nen om 22 jongens te laten voetballen! GEEL WIT—LEIDEN II. Voor morgen is alsnog ingelast voor de 2e klasse D. bovenstaande ontmoeting. Weet Geel-Wit met één goal verschil te winnen, dan is zij kampioen van haar afdeeling. D. S. S. 2—R. C. O. 1. In het begin zijn beide partijen tegen el kaar opgewassen maar langzaam werkt D. S. S. zich los en maakt de linksbinnen het eerste doelpunt 1C. Niet lang .daarna ligt No. 2 achter den R. C. O.-keeper 20 Met dezen stand werd gedraaid. Dan verkleint R. C. O. den achterstand 21. Zonder verandering komt het einde. D. S. S. 3Alliance 2 01. In dezen wedstrijd wist Alliance in de laatste minuten het winnende goal te maken. Jammer voor jullie, hé!!! D. S. S. 4R. K. V. Z. 4 2-5. Daar ons elftal niet compleet was moes ten jullie ook nu verliezen. Enfin houdt er den moed in jongensül Programma 28 Dec. A. D. O. 3D. S. S. 1, te twaalf uur, ver trek Bus of fiets van het Kennemerplein. Het zal voor het eerste oppassen zijn, ge zien de prestaties van A. D. O. 3, doch min stens gelijk spel halen jullie zeker. Denk om het kampioenschap. D. S. S. 3V. V. T. 1 te 1 uur Sportpark. Wanneer jullie spelen als op 2den Kerstdag, ja dan moeten jullie winnen. JAN F. Secr. O. E. Sinck, Hagestraat 10. Uitslag 26 December: T.Z.B.-combVictrixcomb. 24. Programma 28 December a.s.: T.Y.B.B. IIVictrix I, 1214 uur, Zandv.laan. D.S.S. II—Victrix II, 2 uur, R.-K. Sportpark. Victrix IIIV.V.F. II, 2 uur, Spaarnh.weg. Zooals blijkt, komen Zondag a.s. alle drie de elftallen in 't veld. Victrix I gaat bij Yel low Black Boys op bezoek, en zal wel niet zoo gemakkelijk winnen als de thuiswed strijd. Het tweede gaat naar hef R.-K. Sport park, om tegen de D.S.S.-reserves revanche te nemen van de thuis geleden nederlaag. Denkt er om, boys, we kunnen geen pun tje missen, hoor! Na 5 weken rust te hebben gehad, speelt het 3e een thuiswedstrijd tegen de jonge Franciscaantjes, Van jullie verwacht ik in ieder geval een overwinning. Officieel Nieuws. Dinsdag 30 December a.s. Gecomb. ver- enkele spannende momenten anderzijds niet 'n zekere charme aan den wedstrijd had gegeven. De weersomstandigheden waren schitterend, al was den laagstaanden zon voor de spelers erg hinderlijk. Door het gadering bestuur en feestcommissie in het winnen van den toss voorkwam Gamblin St. Jacobs Godshuis. Uitslagen. T.Y.B.B. ISantpoort I 20. TY"R V.Santpoort TV 41. De Porte St. Quen ligt ver. En eiken keer als ik op dit onbeholpen, onafgewerkte terrein van de Red Star kom, denk ik weer met liefde terug aan de kippen, eendjes, waarover wij ons in Holland nog zoo vaak beklagen. Wat beteekent een afstand van Nieuw-Hanenburg bij de idem zooveel mijl die men af moet leggen om in tonden j Stamford Bridge, in Weenen de Hohe War- te en in Parijs het Stade de Paris te be- reiken Veel is er t\ die jaren nog niet veranderd. 2njeIfd«! dood' Heel spoedig blijkt dat de Men schijnt in de landen buiten Holland Nederlandsche aanvallers in het bijzonder weinig te voelen voor een opgeverfd voet- Kuchbn c°nf™re b,ulte"ge™^,n veel balveld. Ruwe planken, ruwe tribunes, ru- «speet hebben -vSor de stevige boddy van we kleedkamers. En dan die grond! Mop- de" «-internationaal Gamblin. want ze zijn perde ik oisteren over het Stade Buffalo, het j me/ m dt,buAUrt T spiit mij. Die critiek had gevoegelijk één da* i ^keert-marsch! Aan de overkant spelen grootendeels deze moeilijkheid, zoodat Smeets kon aftrappen. Er deden mee: Overmeer. Denis. Vermetten. Campioni Legger Lefèvre Snouck Hurgronje Küchlin Smeets v. Dam Sigmond. Redlich. Castaing. Mairesse. Falcon. Jacqu- emet. Courquin Jourda. Bonnardel. Gamblin. Mever. Chanques. De Hollanders tijgen direct ten aanval en Smeets zendt een schot in dat door Chan ques voldoende verwerkt wordt. Schoten van Sigmond en Snouck Hurgronie sterven kunnen worden opgeschort om twee vlie geo in één klap te vangen. De winst was in den strijd van heden aan de zijde van de Zwaluwen; drie tegen twee. Maar men iubele niet over dit succes. Wel zelden heeft een oloeg, die ik zei het reeds ten onrechte wordt versleten voor de beste uit de lage landen een spel ge speeld. zoo nonchalant als de elf van de rood-getrui-den. die de eer var. hun natie moesten ophouden Fn wat des te merk waardiger is, de besten deelden het meest <n de malaise. Het anders voortreffelijke back-stel Denis-Vernetten was in het ge- heel niet te ontdekken en het is slechts j aan de volkomen onbekwaamheid der Fransche aan,val*te wijten, dat aan hun zii- Denis en Vermetten met hun reputatie. De Fransche voorhoede demonstreert echter voor hen die 't nog niet wisten, een duide lijk gebrek aan balcontrole en samensoe', zoodat Overmeer er nog niet aan behoefde te pas te komen, wat ook maar goed was. Hij kon het echter niet helpen, dat Mairesse* den gartiieeren de leiding gaf, toen Vermet ten keek of t soms regende 01. Even daarna deed l.cfèv:e iets goeds en tot de rust hield Gamblin er de schrik een beetie ir al kon bij niet verhinderen dat Snouck een scho' loste dat wist over g«ng. Krachtige woorden van de Zwaluwen-lei ders kikkerden het team wat op, en opi nies als van Campioni, die beweerde, dat j« de Fransche voorhoede net zoo goed kon laten loopen, omdat er heel juist! de niet meer goals op het scoringbord zijn j Qok yan tereeh{ ,verdel| toegevoegd. Evenals gisteren waren van de voorhoe de ook theris de beide vleugelsneles Sig- monrf en Snouck Hurgronie de besten. In 't bijzonder de laatste bracht door zijn snel heid herhaaldeliik de Fransche defensie van de kook. terwiil ziin voorzetten schitterend waren. In bet binnentrio boterde het daar entegen niet al te best en was de vervan ging van Visser en Sint reker geen verbe uring Smeets, de ion*e Hondt Braef Stan der, daasde een beetje in bet wilde weg, zonder ook maar één moment meester te onder de loupe genomen. Het ging onmid dellijk stukken beter en Smeets maakte ge lijk. nadat hij even tevoren een schat van een kans gemist had 11. Vijf minuten la ter volvoerde Overmeer het hierboven ver melde kunststuk 21, en spoedig daarop schoot v. Dam juist naast. De onfmoetng won zienderoogen aan interesse, vooral toen Küchlin met een schitterenden kopbal uit een voorzet van Snouck Hurgronje opnieuw de partijen in evenwicht bracht. Tefèvre moest toen wegens een blessure Jo'iik 't zonoer ook maar een mumeni i* vM verlaten. yier minuten voor het einde zijn van den bal en van, Dam werkt- wel n,m hard maar ook in hooge mate onoordeelkun dig, Küchlin vermocht niet zijn vorm te handhaven, maar zijn doelpunt, op dezelfde wijze gemaakt al- *egen de Stade Francais, was onverbeterlijk. In de half-'inie bewees Legger ten twee de male ziin plaats ten volle waard te zijn, alsmede Campioni doch zii, die zoo met Le fèvre wegloopen, zul'en toch moeten toe geven dat zijn werk, hoewel voor het pu bliek wel aardig, voor de vóór hem staan de aanval vrijwel waardeloos is. Keer op keer drijft hij den hal op, tot tusschen de voorwaartsen in, die dan niet weten waar zc blijven moeten en met pen van dichtbij aangegeven center meestal niets kunnen beginnen. Bij Denis en Vermetten past een eerbiedig zwijgen en Overmeer heeft naast enkele goede dingen als 't trouwens ook maar tijd werd! een bal door zijn beenen laten glippen, die alleen al 10 frank waard wr- om te zien. Er was betrekkelijk veel publiek dat de wedstrijd bijwoonde, in de overtuiging dal het, door 't nemen van een plaatskaartje bekocht zou zijn uitgekomen, indien een ongelooflijke onhandigheden eenerzijds en lieten de Franschen van Dam voor één oogenblik vrij. de D. F. C.-er rende blik semsnel door de achterhoede heen en scoor de met een hard schot. En de Zwaluwen zegevierden. Wij behoeven over het cijfer-resultaat van dezen toer niet ontevreden te zijn, doch voor hen die getuide waren was het too- neel niét hartverheffend. Doch één ding staat vast. De Franschen kunnen het, zelfs al speelden wij immer in dezen vorm, altijd nog van ons leeren. Het Haarlemsch elftal, dat op 1 Januari in het Stadion tegen een dito Amsterdamse' zal spelen, is als volgt samengesteld: A. v. d. Wint (Stormvogels) C. Kuyl (E.D.O.), W Koster (Stormv.) B. Dik (Haarlem), W. v. Daalen (Har-riem], G. Krom (R.C.H.) N. Koning (R.C.H.), A. Bieshaar (Haariem), P. Sint (Stormv.), J. L. Perucal (E.D.O.), G. Visser (Stormv.) Reserves: J. Beyk (Bloemendaal), D. Ta- nis (E.D.O.), H. Snoeks (Stormvogels). door JOH. H. - (Vervolg.) Wanneer Dorus Jansen den volgenden morgen op zijn klompjes het erf opliep, beide handjes, voor de koude, in zijn broek zakken verborgen, een groote das om zijn hals en een dikke ijsmuts op,vergat hij zelfs naar de lucht te zien, om daar be rekeningen te maken voor het weer van dien dag, toen zijn oudste zuster hem voorbijliep met een groote schaal vol hippen voer. Hij volgde haar met holklotsend klompen- getrappel naar de schuur en riep, toen hij zag dat ze alleen waren „Marie Zijn zuster Zag om. „G'n morgen, Dorus moest je mij heb ben „Ja Marie „Nou, vertel maar op l" „Niet hier, Marie," deed Dorus geheim zinnig. „Ach wat, jongen, vertel maar op, hoor 1" lachte Marie. „Er is hier niemand die ons hoort Nog eens zag Dorus rond. Er was daar niemand dan hij en zijn zuster. Hij zou het dan toch maar zeggen. Geheimzinnig begon hij te fluisteren „Zeg Marie, zie je Katrien van „Nooit- Gedacht" nog wel eens „Stil 1" waarschuwde Marie, aandachtig geworden door het hooren van den naam. „Wil je mij daarover spreken Dorus knikte. Marie zag hem vragend aan. Dorus vroeg „Vindt jij het ook met vervelend. Marie, dat vader en buurman Janus kwaad zijn met elkaar „Ja stemde Marie zacht toe Even was het stil. Toen zeide de oudere zuster „Zeg Dorus, wil je erover spreken „Ja!..-- Ik....ik wil het weer goed maken.... Tenminste, ik wil het pro- beeren, maarjij moet me daarbij helpen." „Nou goed Je moet dan maar vertellen hoe je dat doen wilt. Maar niet hier. Ga maar naar de varkenskooi. dan kom ik direct bij je." Dorus ging Zijn zuster kwam na eenige minuten. „Nou ik heb even tijd en hier zijn we ve lig," meende Ze „Viriel maar op Dorus vroeg „Ga je nog met Katrien om „Och we spreken elkaar soms eventjes, maar eigenlijk wil vader het heelemaal niet hebben." „Zoo is het met mij en Geertje ook 1" „Juist. Maar vertel toch eens, wat je wil Dorus deed het. Toen hij had geëindigd, zeide Marie „Het is een mooi plan, Dorus. Ik hoop voor jou, dat het slagen zal. In elk geval zal ik je helpen. Ik spreek Katrien Janus van avond en zal haar vragen mee te willen hel pen. Wie weetDan kan met Kerstmis alles weer in orde zijn 1" „Ja, over twee dagen I" Dien avond sprak Marie, volgens af spraak, haar vriendin Katrien en deze beloofde zoo goed mogelijk te zullen mee werken. Alles ging naar wensch. Dat wil zeggen er gebeurden op „Nooit-Gedacht" heel vreemde dingen, waarvan boer Janus niets begreep. Boer Janus was rijk. Hij had drie rij tuigen twee brikken en één sjees. En daar kreeg hij plotseling bericht van een der knechts, dat de beide brikken stuk waren en alleen de sjees nog bruikbaar was. Boer Janus werd woedend. Was het geen schande dat men zoo met zijn spullen om- ging? Hij ging eens kijken. De beide brik ken waren inderdaad onbruikbaar. Van de een zat het heele onderstel los en waren bijna alle schroeven afgeknapt en van de ander konden elk oogenblik de wielen af- loopen. De boer zond aanstonds een der wagens naar den wagenmaker om dien te laten herstellen. Het moest in eik geval vanavond nog klaar zijn, want den volgenden morgen had Janus de brik noodig, om naar de Nacht mis te gaan. De wagenmaker beloofde. Hoe verwonderd was hij echter, toen Katrieri, de oudste dochter van Janus, een half uur later bij hem kwam, om te zeggen, dat hij den wagen wel kon laten staan. Haar vader had zich bedacht. Er was geen haast bij. De man vond het vreemd, maar.... wat gaf het eigenlijk De brik bleef zooals zij was. Boer Janus koesterde nog eenigen tijd ernstige vermoedens tegen zijn buurman. Zou die soms iemand hebben omgekocht om op „Nooit-Gedacht" den boel te ver nielen Maar neen dat kon niet. Hoe woedend hij ook op Jansen was, dat mocht hij niet van zijn buurman denken. Dien avond verwonderde hij er zich over, dat de brik nog niet werd thuisgebracht. Katrien zeide, dat zij er wel voor zorgen zou. Ze zou even iemand naar den wagen maker sturen. Janus vond dat goed. Men ging vroeg naar bed om voor de Nachtmis tijdig bij de hand te zijn. Katrien vergat..naar den wagen maker te gaan en zoo blééf de brik stuk. ....Ook in het huis van Jansen ging het dien avond niet als naar gewoonte. Marie was met haar beide broers naar boven gegaan, doch vóór dat ze zich naar hun kamers begaven, stonden Marie en de beide zoons van boer Jansen op den zolder nog wat te fluisteren. „Je hebt me nieuwsgierig gemaakt, Ma rie," bekende een harer broers. „Vertel nu eindelijk eens wat er is l" Marie vroeg eenvoudig „Bevalt het jullie zooals wij tegenover Janussen staan Toen was het stil. 1 166. Maar O wee! Toen Holly-Doliy het kasteel, waar de Koning en de Prinses gevangen zaten, naderde, verrees daar opeens een geweldig groot monster uit den grond op, wlks rug een lee- lijke dwerg als dwaas rond sprong, die allerlei vreeselijke dreigementen tegen Holly-Dolly uit- kraaide „Ha, ha! Lachte Holly-Dolly. „Denk niet, jou leekijke kalebas, dat ik bang voor je ben. Hoep-la, bier is mijn tooverstok en nu wensch ik: Oeri-ki- boeri, dat i tien maai sterker ben dan jij 167. En zooals Holly-Dolly het wenschte, ge beurde het ook. Plotseling voelde hij een gewel dige kracht in zich, trok z'n zwaard en storinde als een brieschende leeuw op 't leelijke monster en den gillenden kabouter af. Heel de aarde trilde onder de dreunende slagen die Holly-Dolly 't mon ster en den kabouter met z'n vreeselijk krom zwaard toebracht en niet lang duurde het, of 't monster lag verslagen op z'n rug te spartelen, terwijl Holly-Dolly met een laatsten slag den dwerg in den geopenden muil van 't beest gooide. 168. Hoera! Nu was z'n overwinning nabij. Het kasteel ingaan, de kamer waar de Koning en de Prinses in opgesloten zaten, te ontsluiten was 't werk van een oogenblik. Wel keek Holly-Do(ly, toen hij al buigende de deur voor den Koning ont sloot, wat bedremmeld toen hij geen Prinses ont waarde. Doch de Koning, die z'n redder zeer dank baar was, sprak: „Stel u gerust, mijn edele vriend. Hier schenk ik u als dank voor uw hulp mijn ring, straks schenk ik u mijn dochter, die ik nu verstopt heb, tot vrouw. Maar voordat gij door mij tot Ridder zijt geriagcn. moogt ge haar niet zien. „Natuurlijk met 1" zeiden toen beiden, bijna tegelijk. „Ik heb nog nooit zoo'n on- hebbelijken tijd doorgemaakt. Wij zijn er aan gewoon om op elkaar te rekenenen (Wordt vervolgd.) Voor dezen moestuin heb je noodig: een zoo groot mogelijken wortel, 'n ui, 'n look- bol en een sjalot, de drie laatste klein maar volkomen gaaf. Eerst worden de oude sten gels van den wortel, en de oude wortels van de drie bollen heelemaa! kort afgesneden. Nu worden met een mes in den wortel drie holtes gemaakt, in een rechte lijn naast el kaar en op gelijken afstand De holtes moq- ten tamelijk groot zijn en hun opening wat nauwer dan hun bodem terwijl er een be hoorlijke dikte voor hun wanden moet over blijven. Zij mogen niet even groot zijn, want de eerste is bestemd voor de ui de-tweede voor de sjalot, de derde voor den lookbol. Nu wordt de wortel plal op een bord gelegd een plankje of een stuk karton kunnen ook dienen met de drie gaten naar boven en met een paar steentjes of kleine stukjes hout vastgelegd. In de drie gaatjes wordt wat water gedaan (maar ze mogen niet hee lemaal vol zijn) en daarna worden de drie bollen erin gelegd. Men moet er goed voor zorgen, dat alleen de onderkant van de bol len met water in aanraking is. Voortaan moet nu iederen dag wat water in de gaten gegotep worden, maar men moet goed op passen, dat er geen water op het bord blijft staan, dan zou de wortel gaan rotten Na een dag of drie zie je al kleine witte wor teltjes komen aan de onderzij van de bollen, al gauw vullen die worteltjes de gaten hee lemaal. Dan moet je met begieten oppassen, om de bollen niet heelemaal op te lichten, anders breken die worteltjes. Telkens moet er goed gekeken worden, of er ook wortel tjes aan 't rotten zijn, die moeten dadelijk afgesneden worden. Al heel gauw komen dan de oogen van de bollen te voorschijn, dan een stengel en bladeren De wortel gaat dan ook uitloopen, met lange stelen en mooi fijn groen. Als de „tuin" goed gelijk verlicht is, gaan die wortelstengels recht de hoogte in, anders trekken ze scheef naar 't raam toe. Op dezelfde manier, maar met nog groo- ter zorg, kan men hyacint-bollen kweeken en in bloei krijgen „Hoe kwam het dat het paard je een trap gaf?" vroeg de stalbaas aan den jongen „Ik ben wel een stommeling," ant woordde de jongen nijdig, „maar je moet toch nooit gelooven dat ik zoo'n stomme ling ben dat ik terug zal gaan om het hem te vragen DE WENSCH VAN TOM Keleme Piet (droomend): Zou je geen vo gel willen zijn Tom en dat je hedHijk door de lucht kondt zweven? Tom (gemelijk): Nee, ik was liever een olifant, dqt ik water door m'n neus kon spuiten OOK EEN WEGWIJZER. In de Peel bevond zich to! voor kort een l wegwijzer met het opschrift: „A.... 8 K.M. Voor degenen, die .niet le- zen kunnen, zijn inlichtingen te bekomen aan de eerstvolgende woninfe"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5