IfTlMEn— lAriD J Dit BRIEVEN UIT ROME. Maandag 29 December 1924 47ste Jaargang No. 15927 nummer bestaat uit 8 bladzijden - .Eerste blad Het Heilig Jaar. Van de pluimveetentoonstelling in het gebouw „St. Bavo. kroonde exemplaren. Eenige be- Agenda 30 December Eenfoto van het schitterend geslaagd Kerstfeest van den Ned. R.-K. Volksbond te Overveen. Een groep medewerkenden. De a.sBondsvergadering. Mededeelingen van het Bondsbestuur. Prof. Aengenent bemiddelaar tus- tusschen „St. Michael" en R.-K. Staatspartij. Uit het 3de klasse Biljart-tournooi in de Soc. Vereenlging. Wolhhekker, die al zijn tegenstanders gemakkelijk sloeg. Na afloop stond hij zijn kampioenstitel af aan No. 2, Kleerekooper. Het bestuur en geestelijk adviseur 'van het juhileerende Kruisverbond te Heemstede, Op Kerstmorgen gaf het muziekkorps van het Leger des Heils een serenade op den torenomloop der Groote Kerk aan de Markt. Wij geven hierboven een foto van deze gebeurtenis, niet omdat deze zoo belangrijk I is, maar om de merkwaardigheid van de foto. Wij laten onze lezers raden hoe deze fotograaf er in geslaagd is deze aardige kiek te nemen. Het 1 gebeurde niet per vliegmachine! Pastoor L. ten Brink. Pastoor L. ten Brink. v. Kappel, dje de hoogste serie (73) maakte. Rond het biljart de overig© De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting I Advertentiën tusschen den teks I als ingezonden mededeeling, 60 ct J per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct-, bi vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qnfin Levenslange geheele on X TCA bij een ongeval met X OCH bij verlies van een hand, f |OC bij verlies van een A CA bij een breuk van A AA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI üUUU.- geschiktheid tot werken; I IQU.- doodelijken afloop. T t3U.- een voet of een oog; I lAÜ," duim of wijsvinger; I JU,- been of arm; I H-U - andere vinger De plechtige opening, bijzonderheden uit vroeger tijd. Omtrent de opening van het Jubeljaar, waarover wij reeds het een en ander mee deelden, schrijft onze Romeinsche corres pondent nader: Om ruim half een opende Z. H. Paus Pius XI, omringd door tal van kardinalen, aarts bisschoppen, bisschoppen en prelaten uit aile oorden der wereld op plechtige wijze de heilige deur van de St. Pieter-basilik. Eenige minuten te voren hadden bazuin- stooten de komst van den H. Vader aan gekondigd. Toen Zijne Heiligheid langzaam van de Sa cramentskapel onder het met goud bewerkte baldakijn door het middenschip van het majestueuse heiligdom schreed, waarbij de Edelgarde de ruimte vrij hield, brak plotse ling de heerlijke Romeinsche zon door de v olken en omstraalde 's Pausen gestalte. Een onbeschrijflijke jubel barstte los on der de duizenden, die het kerkgebouw vulden. 'Toen de H. Vader met de traditioneele hamerslagen de Porta Santa had geopend, verkondigden de klokken van de St. Pieter en van alle andere basilieken en kerkge bouwen van Rome de blijde tijding der of- iicieele opening van het Jubeljaar. Behalve het groote aantal erekelijke auto riteiten, waren bij de opening der „Porta Santa" ook een menigte wereldlijke hoog geplaatste personen aanwezig. Opgemerkt werden koningin weduwe Dlga van Griekenland, prins Christophorus en de prinsessen AJice, Irene, Marguerite en het hoofd werd gezet. Nadat de H. Vader plaats genomen had op de Sedia gestatoria, vormde zich de stoet, voorafgegaan door de Zwitsersche wacht, de Penitenciers van St. Pieter, de Abten, de Bisschoppen, Aartsbis schoppen, Patriarchen en Kardinalen. Alsdan kwam de Paus, gezeten op de Sedia gesta toria. De stoet werd gesloten door de per sonen der Pauselijke hofhouding en de al- gemeene oversten der kloosterorden. De stoet begaf zich naar de Sixtijnsche kapel, waar het Allerheiligste was uitgesteld. In de Hertogszaal en de Koningszaal stonden de Romeinsche geestelijkheid, tal van kloos terlingen en de Aartsbroederschappen van Rome geschaard. In de Sixtijnsche kapel ge komen, daalde de Paus voor het hoogaltaar van de Sedia en knielde op een bidbank voor het altaar neder. Na het Allerheiligste bewierookt te hebben, bleef de H. Vader eenige oogenblikken in aanbidding neerge knield en intoneerde alsdan het „Veni Cre ator", onmiddellijk door de Pauselijke zan gers en aanwezigen voortgezet. Onderwijl werd de stoet weder gevormd en daalde Theodora Voorts de Belgische prinsessen Josephine en Stephanie. Verder waren tegenwoordig de dignitaris sen van het Pauselijk Hof, de Romeinsche adel en het corps diplomatique, bij den H. Stoel geaccrediteerd. De massa pelgrims was overweldigend. Het Jubeljaar, dat slechts viermaal in een eeuw wordt gevierd, was immer een feit van het groots'te belang in de geschiedenis van Rome. De oorsprong van de plechtigheid is niet geheel duidelijk; ze werd nader geregeld in het begin der XlVe eeuw door Paus Boni- facius VII, die aflaten verleende aan de geloovigen, die gedurende het jaar 1300 ter bedevaart naar Rome zouden opgaan naar het Graf der Apostelen. Werd oorspronkelijk het Heilig Jaar een maal per eeuw gevierd, later werd besloten het elke kwarteeuw te vieren. Helaas, de toestanden lieten niet steeds toe het plech tige en heerlijke gebruik ter juister tijd te kunnen volgen. De 19e eeuw b.v. zag slechts tweemaal het Heilig Jaar, n.l. in 1825 onder Leo XII en in 1900 onder Leo XIII. Tienduizenden pelgrims zullen in dit Ju beljaar door de Porta Santa stroomen. Hoe in vroeger eeuwen de. geloovigen zich beijverden in het Heilig Jaar op te gaan naar Rome, blijkt uit de kronieken, die melding maken van een getal van twee mil- lioen pelgrims. En dat in tijden, toen het verkeer zoo hoogst gebrekkig en onveilig was. De stroom van bedevaartgangers was toen zoo overweldigend, dan in het midden der Engelenbrug een afsluiting werd gemaakt om hen, die uit de St. Pieter terug kwamen en hen die er heen togen, te kun nen scheiden. Van dit feit maakte Dante melding in zijn Divina Comedia. Waar de reis naar de H. Stad in vroeger eeuwen dikwijls maanden en maanden in beslag nam, was het begrijpelijk, dat de pelgrims tal van benoodigdheden met zich moesten voeren. Zoo maakt de geschiedenis melding van de reis van kardinaal Gwijde van Boulogne, die in 1350 uit Avignon In Frankrijk naar Rome toog en zijn bagage cp een kameel had geladen. De koningin van Spanje zond In 1650 een g< zant, die met een stoet van 160 praal- koetsen naar de Pauselijke Stad kwam. Eenige weken later arriveerde de gezant van Philips IV met 300 rijtuigen. Deze feiten geven een klein idee van den omvang en de beteekenis, die de bedevaar ten in het Heilig Jaar alle eeuwen door hadden. Onder Paus Alexander VI was de toeloop zoo groot, dat een groot aantal huizen moest worden gesloopt, om een rechtstreekschen verbindingsweg te kunnen krijgen van de Engelenbrug naar de Heilige Poort. Woensdag 24 Deceber had de plechtigheid .plaats van de opening van het Jubeljaar. Tegen 11 uur verliet Z. H. de Paus zijn particuliere vertrekken en begaf zich, om geven door Zijn hofhouding, naar de Sala dei Paramenti van het Vaticaan, waar de Kardinalen. Aartsbisschoppen, Bisschoppen in witte kap en mijter den Paus verwachtten. De Paus bekleedde zich daar met de Pau selijke gewaden, d. i. de falda en de groo te Pauskap, terwijl hem de witte mijter op J. D. J. Aengenent, Hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond, om met het Hoofdbestuur van St. Michael die bespre kingen te houden, welke hij in het belang van de katholieke zaak dienstig zal oor- deelen, en van het resultaat dier besprekin gen aan het Bondsbestuur en aan de Bonds vergadering mededeeling te doen. A. VAN WIJNBERGEN. J. HEERKENS THIJSSEN. FRANS TEULINGS. Sociëteit „St. Bavo" Kerstfeest 2 uur Bestuur Vrouwenhemd 3 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Wo ningbouwvereniging „Bloemhof" 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur Tooneelclub Grafische Bond 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Tooneelclub Spoor- en Tram 8 uur. Jansschouwburg Mysteriespel „Te Latens Dei tas" 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 —Ei ken Donderdag van 89)4 uur. onder het zingen van het „Veni Creator de koninklijke trap af. De stoet kwam als dan onder het portiek van Sint Pieter. Daar was tegenover de heilige deur een troon opgericht voor Z. H. den Paus, terwijl ge heel het portiek met damasten gordijnen en weeftapijten versierd was. Rondom den Pauselijken troon stonden zetels voor de kardinalen en Aartsbisschoppen, terwijl tri bunes waren opgeslagen voor de vreemde vorsten, de Orde van Malta en van het H. Graf, de familieleden des Pausen, het Ro- meinsch Patriciaat, het corps diplomatique bij den H. Stoel en eenige anderen, die we gens hunne betrekking daar moesten tegen woordig zijn Toen de Sedia gestatoria in zicht kwam, klonk een luide ovatie aan het adres van Z. H. den Paus. De Sedia gestatoria werd neergezet en Z. H. den Paus werd daar verwelkomd door Z.Em. Kardinaal Merry del VaJ, Aartspriester van Sint Pieter, om geven door' het Kapittel van de Basiliek. Kardinaal Merry del Val geleidde den H. Vader naar den Pauselijken troon. Naar „de Tijd" verneemt, zal om aan den van verschillende zijden geuiten wensch tegemoet te komen, het Dagelijksch Bestuur van den Algem. Bond van R.-K. Rijkskies- kringorganisaties de a.s. Bondsvergadering nader convoceeren op Vrijdag 30 Januari a.s., terwijl Zaterdag 31 Januari d.o.v, de bijeenkomst zal worden voortgezet. In de door het Bondsbestuur gegeven na dere motiveering van het besluit in zake de „St. Michael-actie", geplaatst in de avond bladen van 6 December 1.1., werd aan het slot geschreven: „Het Bondsbestuur doet een krachtig en ernstig beroep op het Bestuur van St. Michael, niet als tegenstanders, doch als onze mede-katholieken, om af te zien van de ondernomen actie, in bovenstaanden vorm en geest gevoerd, een actie, die de eenheid der Katholieken op staatkundig terrein verstoort, den invloed der Katho lieken vermindert en onder de Katholie ken verhoudingen in het leven roept, waarvan de gevolgen zich wellicht buiten het staatkundig terrein zullen doen gel- den." Tot ons groot leedwezen heeft tot dus verre het Bestuur van St. Michael aan dit beroep geen gehoor gegeven, doch integen deel de ondernomen actie, in zelfstandige organisatie, buiten de leiding der Kiesver- eenigingen, voortgezet, getuige o.a. de ver gadering 8 December 1.1. te 's-Gravenhage gehouden en de inmiddels gepubliceerde programpunten Nog altoos blijven wij echter de hoop koesteren, dat. kon het Bestuur van St. Mi- chael overtuigd worden van de schade, die i het aan de katholieke zaak in Nederland toebrengt, de ondernorhen actie zou wor den gestaakt. Elk middel, dat daartoe zou kunnen strekken, moet derhalve worden aangewend. Het is daarom, dat wij gemeend hebben dankbaar te moeten aanvaarden de bereid verklaring van den Hoogeerw. Hooggel, Heer R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo. Smedestrnat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1, van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 R. K. Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 our, be halve des Maandagsocbtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St; Marthaverceniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m. gezellig samenzijn voor HoIIandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbnreau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 - van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigitjg Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V, Maan dag» van 2—3 uur. Donderdag» ran 1—2 In den ouderdom van 85 jaren is Zaterdag avond 6 uur te Overveen overleden de Zeereerw. Heer L. ten Brink, pastoor al daar. Lambertus ten Brink, werd geboren te Amsterdam op 16 Augustus 1839 en priester gewijd 15 Augustus 1866. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot assistent en daarna tot kapelaan te Vlissingen 19 September 1866; tot assistent te Wervershoef, 30 Sep tember 1869; tot kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas, buiten de Veste), 25 Mei 1880; tot pastoor te Rhoon, 18 September 1883; en tot pastoor te Overveen, 7 Februari 1887. Zoo is dan ook deze krachtige figuur heen gegaan en door den Goeden God geroepen, m een patriarchaal lang leven, de beloo ning te ontvangen voor een rijk gezegenden priesterarbeid, een leven niet vol van buitengewone daden, maar overvol van goede, dageüjksche oriesterwerkzaamheden, op gewetensvolle wijze vervuld. Wie een voorbeeld zou moeten geven van den goeden pastoor, die de „herder" van zijn parochie is, zou gerust hebben mogen wijzen op pastoor Ten Brink. GedurenJe 37 jaar hoedde hij de kerk van Overveen. De Overveners, die nu op rijpen leeftijd zijn gekomen, leidde hij in* het gees telijk leven vanaf hun wieg of prille jeugd'en de Overveners, die in 1887 den rijpen leeftijd hadden bereikt, heeft hij bijna allen den weg naar het Hemelsch vederland gemakkelijk gemaakt. Pastoor Ten Brink was inderdaad de goede herder, die zijn parochianen kende en zijn parochianen kenden hem. Dat bezorgde hem de algemeene sympathie in Overveen. Met eerbied sprak men over „den pastoor" en niet alleen de katholieken, maar ook de niet-katholieken, eerden hem. Hij leefde, vooral vroeger, maar ook nu nog, het lief en leed met zijn schaapjes mede en toonde tot in zijn hoogen ouderdom een opgewekt heid tot werken, die men zelden bij tachtig- jarigen aantreft. Aan rusten dacht de levenslustige pastoor nog niet en zoo heeft de dood hem gevonden midden in zijn her derlijke bediening, hoezeer de bediening hem in het laatste jaar moeilijk viel. Hij kwam nog maar weinig buiten zijn kamer. Op tweeden Kerstdag voelde pastoor zijn einde blijkbaar naderen, want hij zeide aan den kapelaan, die hei bezocht, dat de H. Maagd Maria (pastoor was ten vurige Ma- ria-vereerder) hem nu wel op haar feestdag (Zaterdag) zou hale: Dat gebeurde ook. Heden herinneren velen zich nog de har- De Overveners staan aan de lijkbaar vai dezen lieven doodc als aan het doodsbet J van een vader. Zijn liefde voor de parochie zijn vurige godsvrucht en voorbeeldig» I zielenijver zal zeker nog een menschen- I leeftijd in Overveen spreekwoordelijk blij'. ven. Heden herinneren vele zich nog de bar telijke wijze, waarop ce pastoor in Over"eei zijn zilveren en gouden priesterfeest vierde zijn zilveren pastoraat in Overveen ei enkele jaren geleden nog zijn 35-jarig jubi J leum als pastoor van Overveen. Ter gelegenheid van zijn 35-jarig paslo raat in Overveen schreven wij op 7 Februar 1922 het volgende: Voor de parochie is deze herdenkingsda; I van het 35-jarig pastoraat ongetwijfeld oei j gunstige gelegenheid, om haren grijzen her der te huldigen. Immers, pastoor Ten Brinl I heeft zijn rijke ervaring en kennis van zaken zijn onvermoeiden arbeid, zijn vermogen zijn heerlijke gaven naar geest en Priester hart, geheel ten bate en voor het welzij zijner parochie besteed. Moeilijke en zorgvolle jaren werden door. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1