5?AAIINE-PANK" m~\ f 750.. f250.- 1125- f50.- f40- Dinsdag 30 December 1924 48ste Jaargang No. 15928 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Een tusschenweg De actie van St. Michaël. 31 December Agenda VOOR PATER STAAL. De post op Nieuwjaar, Kerstfeest der Blinden. Veilingen. Huldiging J. P. Daudey. U zorgt wellicht het best voor Uw kapitaal in geld en Uw Effecten-Kapitaal door Uwe zorg daarvoor over te dragen aan een solide Bank instelling. De zaakkundige behandeling van Uw Effectenbezit vermindert Uw kans op verlies tot iets zeer gerings. Jubileum. Ongeorganiseerde ambtenaren der N. Z. H. T. M. Nieuwjaarsreceptie bij den Burgemeester Statuten. De inbraak in de Smedestraat. Gevonden dieren en voorwerpen. Het comité voor de viering van het feest van pastoor Pieterse. v. 1. n. r.: 1. Mevr. Jonckbloedt. 2. de heer Jonckbloedt. 3. Pastoor Pieterse. 4. de heer Handgraaf. Staa nde de heeren Borst en Commandeur Lood van een kerk gestolen. Aan het Spaarne. De reis van Deken Wester wondt. Flettner Roer- en Flettner Rotorschip. Pastoor L. ten Brink t. Een Pier te Zandvoort. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Tentzeil in brand. Brandje. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco ner post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag, en aanbod-adv.er- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaarden, S. Qfï Aft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeevingenT uUUU," Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een .iand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm bij verlies v an een andere vinger Gisteren heeft men een belangrijke mede deeling van het Bondsbestuur der R.K. Staatspartij in ons blad kunnen lezen, dat n.m. prof. Aengenent zich bereid heeft ver klaard om met het bestuur van „St. Michaël" besprekingen te houden. Het bericht is wat vaag, en eenige nadere toelichting zal velen reker gewenscht voorkomen. Al sinds twee weken zijn wij met dit initi atief van prof. Aengenent op de hoogte, tiaar om het delicate der zaak hebben wij gemeend officieele mededeelingen van het Bondsbestuur te moeten afwachten. Nu die er zijn, mag wel iets meer over dit naar vo ren komen van den Warmondschen hoog leeraar gezegd worden. Dadelijk nadat het overleg tusschen het Bondsbestuur en „St. Michaël" tengevolge van de befaamde rede van den heer Van Wijnbergen te Alkmaar was vastgeloopen, hebben verschillende weldenkende mannen zich afgevraagd, of er geen bijzondere maat regelen genomen moesten worden, om de Katholieke Staatspartij uit het gevaarlijke stadium waarin zij gekomen was, te verlos sen. Die vraag klemde te meer, toen het niet eenstemmig genomen besluit van het Bonds bestuur werd bekend gemaakt, om aan de Alg. Vergadering der R.K. Staatspartij van 31 Januari a.s. voor te stellen „St. Michaël" te veroordeelen. Men herinnert zich, dat wij toen eenige vrij scherpe artikelen over de leiding van onze partij hebben geschreven. En die critiek schijnt velen naar onze er varing uit het hart te zijn gegrepen. Met ons vroegen velen zich af: is er nog wat te verwachten, wanneer wij het terrein der Roomsche politiek tot 1 Februari 1925 laten braak liggen? Keurt de Algemeene Vergadering het besluit van het Bondsbe stuur goed, zonder meer, dan loopt het op een scheuring uit; verwerpt de vergadering het, dan zitten wij in den chaos. Wordt wat te verwachten is een tusschenweg gekozen, om n.m. opnieuw met „St. Michaël" te onderhandelen en te trachten tot over eenstemming te komen, dan gaan er opnieuw kostbare weken verloren. Ieder, die het goed meent met onze Roomsche eenheid, voelde, dat er zoo spoedig mogelijk iets gebeuren moest. Het Bondsbestuur is door de wijze waarop het tegenover de actie van „St. Michaël" is opgetreden, zelf partij geworden. De Algemeene Vergadering moet scheids rechter zijn, maar, door de beslissing van dat hoogste college twee maanden te ver schuiven, raken wij in een impasse. Van verschillende kanten heeft men toen getracht een commissie in het leven te roe pen, welke in plaats van het Bondsbestuur met „St. Michaël" zou confereeren, om te probeeren de eenheid te redden. Merkwaar dig was, dat dezelfde wensch door onder scheidene personen uit verschillende deelen des lands naar voren werd gebracht. Toen aan het in zich uitnemende plan vorm zou worden gegeven bleek, hoe weinig personen voor het beredderen van zulk een delicate zaak beschikbaar zijn. Er is gedacht aan het bijeenroepen der R.K. Kamerfractie, het Bondsbestuur en het bestuur van „St. Mi chaël", waar alleen dit tegen was, dat men een veel te groot college kreeg om het werk tegelijk vlug en goed te doen. Bekwame man nen zijn voorzeker genoeg beschikbaar, maar weinigen die èn bekwaam èn geschikt èn zonder politiek verleden zijn, zóó, dat zij door de partijen in het geding en door heel het Roomsche kiezersvolk als absoluut on partijdig worden beschouwd. In den persoon van prof. Aengenent is zeker de zeldzame figuur gevonden, om met de noodige kennis van zaken, den vereischten tact, het onmis bare gezag en de gewenschte onpartijdigheid op te treden. Daarom valt het zoo zeer toe te juichen, dat deze Warmondsche hooglee raar bereid gevonden is om in dit critieke stadium voor de Roomsche staatkundige een heid in de bres te springen. Er blijft een theoretisch bezwaar en wel dit: prof. Aengenent heeft geen officieele opdracht. Er ligt een voorstel van het Bondsbestuur aan de Algemeene Vergade ring en er is kans, dat prof. Aengenent straks met een advies komt dat daarvan afwijkt. Wanneer de algemeene vergadering zou wil len besluiten om een commissie te benoe men ten einde het verbroken contact tus schen „St. Michaël" en de R. K. Staatspartij te herstellen, zou haar wat wij hopen het gras voor de voeten mogelijk zijn weg gemaaid door een compromis-voorstel, waar mee èn Staatspartij èn „St. Michaël" accoord zou kunnen gaan. Men voelt echter hoe weinig gewicÈt zulk een formeel bezwaar in deze omstandighe den in de schaal legt. Waar het om gaat is herstel van onze eenheid cn wel zoo spoedig mogelijk. Wach ten tot Februari en bij de groeiende bewe ging van „St. Michaël" op zien komen spe len, kan een ramp beteekenen voor onze partij. Daarom juichen wij het initiatief van prof. Aengenent van harte toe en hopen er uitkomst van in de groote moeilijkheden, waarin de R. K. Staatspartij is geraakt! BBSS? Het bemiddelingsvoorstel van Prof. Aengenent. Wij lezen in „De Maasbode": Naar aanleiding van de circulaire van het Bondsbestuur inzake de bemiddeling van prof. Aengenent tusschen bondsbestuur en „St, Michaël" heeft onze Haagsche redac teur den ondervoorzitter van St. Michaël, baron Wittert van Hoogland, naar zijn mee ning gevraagd over deze bemiddeling. De heer Wittert verklaarde, dat hij het zeer zou hebben toegejuicht wanneer de on derhandelingen zouden worden hervat. Hij vreesde echter, dat er niets van zal komen, niet omdat hij den persoon van den bemid- dellaar niet geschikt acht, maar door de on tijdige en tendentieuze berichtgeving daar over van het bondsbestuur. De voorzitter van St. Michael, prof. Ver aart, dien hij later ook nog naar zijn stand punt in deze kwestie kon vragen, meende, dat de sfeer, waarin het schrijven van prof. Aengenent hem bereikte, hoe sympathiek hij dit schrijven op zichzelf ook vond, zoo ongunstig mogelijk was geworden, vooreerst door de wijze, waarop het bondsbestuur aan deze bemiddeling openbaarheid heeft gege ven en vervolgens door hetgeen baron Van Wijnbergen in een interview met De Tijd heeft gezegd over zijn rede te Alkmaar. Ook prof. Veraart had daarom weinig ver trouwen in deze bemiddelingspoging, waar over het hoofdbestuur van, St. Michaël nog deze week zal vergaderen Bioscoopvoorstelling Luxer Theater 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat tl El- ken Donderdag van 89uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt t van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avons, van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 167) R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 aur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebbeD Tel 1671. R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 Vorige opgaaf 550.46 Van een weduwe voor een H. Mis voor haar overleden man 3. Van C. S., tot het verkrijgen van een gunst 15. Van L. voor genezing van zijn zieke vrouw 1. Tot genezing van een zieke 1. De directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat het kantoor op den Nieuwjaars dag zal geopend zijn als op Zondag. Aanne ming van postpakketten en behandeling van Spaarbank-, postwissel- en kwitantiezaken vindt niet plaats, terwijl slechts één pakket- postbestelling zal worden uitgevoerd. Ten overvloede word nog eens uitdrukke lijk gewezen op den inhoud van de onder de ingezetenen verspreide strooibiljetten, o.a. wat betreft tijdige verzending van de Nieuw jaarscorrespondentie. In het bijzonder wordt de aandacht van het publiek gevestigd op de in de hal van het kantoor geplaatste houten bakken, wel ke ten doel hebben een vluggere overkomst van de Nieuwjaarsstukken te bevorderen. In verband hiermede wordt men verzocht voor handen Nieuwjaarscorrespondentie voor Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en overige plaatsen, in de blijkens het op schrift daarvoor bestemde bakken te wer pen. Op zeldzaam sympathieke wijze werd Zondagmiddag het Kerstfeest met de R.-K. blinden gevierd, die met hun geleiders op op het vastgestelde uur aanwezig waren in de R.-.K. Militairen-Vereeniging. Het bestuur van de R.-K. Vereeniging voor Blindenzorg had vooral getracht er een intiem karakter aan te geven. En inderdaad leek het veel op een gezellig huiselijk familie feest, met een rijk gevarieerd program. Vóór de pauze werd ons muzikaal gehoor gestreeld door prachtig verzorgde no.s. voor violoncel met pianobegeleiding door de da mes Hüter en Wilhelm. Rector Kok sprak naar aanleiding van het blijde Kerstfeest, woorden van opwekking, waaruit zijne hartelijke genegenheid voor de blinden sprak. Na de pauze werden door de blinden zelf, nummers ten beste gegeven, meestal op mu zikaal gebied, die luide werden toegejuicht. Alles werd telkens afgewisseld door het gezamenlijk zingen der Kertsliederen. Door blinden-vrienden daartoe in staat gesteld, kon flink getrakteerd worden, en namen allen nog een pakje met versnape ringen mee huiswaarts. Het is een blijde feestviering geweest, en de vereeniging die vol toewijding is voor dit mooie liefdewerk, verdient dan ook ten volle den steun van ieder weldenkend mensch in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, op 29 December des avonds te 7 uur. Ten overstaan van Notaris J. Wildschut. Vijf en dertig bijna voltooide woon- en win kelhuizen met erven te Schoten, waarvan een perceel aan de Archipelstraat, zeven perceelen aan de Timorstraat, een en twin tig percelen aan de Spaarnhovenstraat, zes perceelen aan de Indischeslraat. No. 1. Zeven bijna voltooide woon- en winkelhuizen met erven aan de Archipel straat en Timorstraat (Oostzijde.) No. 2. Tien bijna voltooide woon- en win kelhuizen met erven aan de Timorstraat (Oostzijde) en Spaarnhovenstraat (zuidzijde). No. 3. Tien bijna voltooide woon- en win kelhuizen met erven aan de Spaarnhoven straat (zuidzijde.) No. 4. Acht bijna voltooide woon- en win kelhuizen met erven aan de Spaarnhoven straat cn Indischestraat (westzijde). De nommers 1, 2, 3 en 4 gecombineerd, J. P. Kok, 125.000. Ten overstaan van notarissen Bertling en Wolzak. No. 5. Het Heerenhuis mei erf- en tuin te Heemstede aan de lpenrodestraat No. 12. Opgehouden f 12.000. Gisteren was het 40 jaar geleden dat de hr. P. J. Daudey) al svrijwilliger bij de Haar- lemsche Brandweer werd aangesteld. Op dien dag werd hij gecomplimenteerd door den commandant van den Staf, de heer v, a. is De heele oppervlakte van 2260 M2 staat nog te koop. Het huis aan de Kleine Hout straat met 25 M. gevelbreedte is verhuurd. Verder staat alles ongebruikt. Bekend is genoeg, dat het mooie pand met den prach- tigen Oud-Hollandschen Renaissancegevel gekocht is door de oudheidlievende vereeni ging Hendrick de Keyser. Na maanden lang leeg gestaan te hebbe i, is dit sinds eenige weken verhuurd. Daar woonde indertijd een zeeman blijkens een keurig gebeeldhouwd zeetafe reel met een driemaster in het kalf boven de djur. Het middelste huis, sinds 1888 geteekend No. 106, is bekend om zijn prachtig gesmeed ijzeren hek. Het is een 18e eeuwsch huis met middentraver en behoorde, wat vooral het inwendige betreft, tot een der schoonste particuliere woningen der stad. Beziens waardig was vooral de groote zaal met haar prachtig gebouwen wit marmeren schoor- Broeke, die hem tevens mededeelde, dat hij binnenkort bevorderd zal worden tot kapi tein van spuit 4. Aanwezig waren o.m. de afdeeling van kapiteins en het kader van spuit 3. Op 2 Januari a.s. hoopt de heer A. Ha- mann, Tetterodestraat 17, den dag te her denken, waarop hij vóór 35 jaar in betrek king kwam bij notaris Serné. Naar wij vernemen hebben alle Ambtena ren van bovengenoemde Mij. een circulaire ontvangen, waaraan een strook bevestigd, welke men al of niet moet of kan inzenden ter plaatse, Dit geldt in hoofdzaak voor die ambtena ren, welke niet georganiseerd zijn in de N.V. „St. Raphael'' of P C. B. Deze zenden het strookje in met de ken nisgeving niet georganiseerd te zijn in ge noemde bonden en krijgen dan later een stembriefje waarop zij twee candidaat-Ieden- ambtenaren kunnen inzenden, die dan geko zen, als ongeorganiseerde ambtenaren voor de niet-georganiseerde ambtenaren, ten slotte dus georganiseerd in een ongeorga niseerde afdeeling voor de belangen van deza ambtenaren zullen kunnen opkomen. De burgemeester en mevr. Maarschalk zullen op Nieuwjaarsdag ontvangen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V, Nederlandsche Maatschappij vooi Handel en Landbouw (v/h. Köhier's Export- handel) en van de Oprechte Haarlemmer- oliefabriek (Genuine Haarlem Oil Manufac turing Company, Fabrique de la véritable huile de Haarlem, Echtes Haarlemmer Oel- fabrik), beiden alhier. In verband met dé op Zondagavond ge pleegde inbraak in de Smedestraat, heeft de politie thans als verdacht daarvan een 3-tal personen aangehouden en in bewaring ge steld. steen en haar niet minder schoon gebeitelde breede consoles. Mocht het antiek geschil derde behangsel al op geen bijzonder hooge kunstwaarde aanspraak maken, zooveel te meer viel de schoone plafondschildering met haar heerlijk schoon en frisch koloriet en flinke ordonnantie in 't oog, terwijl de zoo genaamde Grauwtjes van Jacob de Wit, waarmede de vier hoeken van het plafond prijken, een meesterhand van de eerste grootte doen kennen. Het pand daarnaast, vroeger genummerd 104, is verbouwd, toen de Witte Zusters er kwamen. De voordeur werd er uitgehaald, andere, ramen werden er ingezet en de gevelsteen uitgebroken. Vóór dien tijd woonde er dr. F. J. Dozy. Onder den gevelsteen, een 16e eeuwsch product stond „De drie roggenbrooden.' We hebben eens hooren vertellen, dat dit huis tijdens het beleg door de Spanjaarden 15721573 voor drie roggebrooden is ver kocht. Al heeft dit pand door den verbouw veel geleden, toch is er nog veel moois aan te zien en bevat voor den bouwkundige nog veel merkwaardigs. De trapgevel is bekroond door een ge bogen fronton uit later tijd, dan de voor gevel zelf. 't Zoldervenster, nog met het £chte oorspronkelijke kruisraam is gedekt met een ellipsvormigen ontlastingsboog, ter wijl alle overige vensters van boven een Tudorboog hebben. Alle vensters zijn geplaatst op een door loopenden cordonband, waarvan die van het bovenste vensters doorloopt als dekband van één dei geveltrappen. Die van de daar onder geplaatste ramen doet tevens dienst als dekband van een console met masker. Die console dient weer tot het zijdelings overbouwen van den gevel. Vereder wijzen we op de hoekblokken langs de zijpenanten en de trappen van den trapgevql. Dit pand staat op den hoek der Gravinnesteeg. Aan het onderste trapje ziet ge ter weerszijden een keurig gebeeldhouwd kopje. J, A. v. Huis. Oranjestraat 135, arm band; B. de Wit, Damiatestraat 18, brillen glas; Broekhuizen, Heerensingel 47, batte rijen met lampjes; H. v. d. Pligt, Kamper- straat lrood, kinderbontie; Schouten, Kor te Jansstraat 8, bril; J. Baerts, Julianalaan 317 Overveen, ceintuur; Mej. Moser, Gr. Bij de politie is aangifte gedaan, dat van de R, K. kerk in de Amsterdamstraat 30 K.G. lood is gestolen Dezen zomer hebben de Witte Zusters de gebouwen aan het Spaarne verlaten en zich gevestigd op Dennenheuvel naast Wildhoef te Bloemcndaal aan den voet der Schapen duinen. Wij zijn eens aan kijken, hoe het met het door haar verlaten complex gebouwen staat, waarin tot dezen zomer tal van kinderen een veilig thuis vonden. Het complex omvatte drie groote huizen aan het Spaarne en strekte zich 77.5 Meter uit lans de Gravinne- (vroeger Burggravin- nesteeg). Duidelijk vertoont het muurwerk, dat veel hiervan nog van jongen datum is en stellig aanbouw geweest om de vele kinde ren van het St. Jozefgesticht te herbergen Voor het middengebouw aan het Spaarne staat een groot bord met terreinteekening, waaruit blijkt, dat er weinig open grond bij Houtstraat 159rd. collier; J. C. Krenzcr, Zuid Polderstr. 16, bruine ceintuur; W. Wijmenga, Gasthuislaan 184,zwarte cein tuur; J. Spook, Leidschevaart 112, bruine ceintuur; P. Wit Barbarossastraat 30, post duiven; Politiebureau, Smedestraat, lorg net in etui; Nobach, de Clercqstraat 120, portemonnaie met inh.; Schmeink, Zijhveg 20 Overveen, dames portemonnaie met inh. A. Loman, Tetterodestraat 94, portemon naie met inh.; H. v. Beaumont, v. d. Hulst straat 17, portemonnaie met inh.; v. d. Pigge, Gierstraat 3, Lips' sleutel; M. Hal- derman, Zwaardstraat 21, huissleutel; C. Logmans, Leidschevaart 281, trechter; Schouten, Fabriciusstraat 8, herdershond; W. Ega, Kinheimweg 83 Bl.daal, herders hond; J Sandberg, Zwaardstraat 20, paar se dameshoed; J. Woudenberg, Rozenstr. 51, bruine hond; Bouwman, Keizer Karel- straat 28, herdershond, Fauna; Vink, Spaarne 84, herdershond, Fauna; Op de Gr. Markt aangereden een herdershond, Fauna; de Regt, Burgwal 31, herdershond; J. v. Kuyk, Brouwersstraat 32, wandelstok. Voor Haarlem's katholieken, die met zoo groote belangstelling de pelgrimsreis van onzen gevierden Deken en zijne reisgezellen hebben gevolgd zal het zeker aangenaam zijn te vernemen, dat Zijn Hoogeerwaarde bin nenkort een causerie zal houden over den tocht door Palestina, Syrië Egypte en Trans» Jordanië, geïllustreerd door een aantal prachtig geslaagde stereoscoopbeelden. Het is ongetwijfeld een geheel bijzondere onder scheiding voor de Haarlemsche R.K. Veree niging voor Groote Gezinnen, dat de Deken, uit sympathie voor die vereeniging, deze. causerie voor hare leden en andere belang stellenden wenscht te houden. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de causerie zal plaats vinden in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Nader deelt men ons nog mede, dat de causerie zal plaats hebben op Zondagavond 11 Januari, kwart over 8 uur in de Gemeen telijke Concertzaal. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Koninlijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" hield gisterenavond een bijeen komst in de bovenzaal van de Gemeentelijke Concertzaal. Het doel van deze bijeenkomst was een lezing over de uitvindingen van Flettner, den Duitschen scheepvaartkundige, van het Flettner-roer en Flettner-rotorschip. Omstreeks 8 uur werd de flink bezette vergadering door den voorzitter geopend., die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in 't bizonder J. C. J. Baron van Haersolte, directeur van het scheepvaartkundig Insti tuut en- Museum te Rotterdam, die de lezing zou houden'. Na een korte inleiding nam de heer van Haersolte het woord en zeide in den aanvang van zijn voordracht, dat de uitvin dingen in het bijzonder die van het Flettner- rotorschip, overal in den lande belangstel ling hebben gewekt. Spreker begon met een uiteenzetting te geven van de werking van het Flettner-roer, zooals hij zeide, omdat rotor- en roer-uit vinding beide even hoog te achten zijn doch ook omdat het beginsel der rotor uit dat van het roer is voorgekomen. Tijdens den oorlog was Flettner werkzaam bij de Düitsche Vliegtuiginspectie en kwam hij op de gedachte, de roeren der vliegtuigen te voorzien van een hulproertje, waardoor het met weinig kracht mogelijk was het groo te roer in den gewenschten stand te stellen. Dit voldeed zoo goed, dat alle daarna ge bouwde vliegtuigen van dergelijke roeren werden voorzien. Na den oorlog wilde Flett ner hetzelfde systeem toepassen op de roe ren van schepen teneinde de machinale be weging van het roer te vereenvoudigen. In scheepvaartkringen vond Flettner in den aanvang niet veel medewerking. Het mocht hem echter gelukken de medewerking van de firma's Muller óc Co. en Wilton te krijgen, die bereid waren een schip van dit nieuwe roer te voorzien. In het jaar 1920 kwam dit schip, de „Frigido," met een Flett- nerroer in de vaarthet voldeed in alle op- Zichten uitmuntend, zoodat daarna de invoe ring op grootere schepen van 8 10.000 ton plaats had, en den laatsten tijd ook verschil lende Rijnschepen met het roer worden uit gerust. Een bezwaar voor de algemeene toe passing is, dat het roer een bijzondere vorm van achtersteven eischt. Na dit aanvankelijk succes besloot Flettner na te gaan of het niet mogelijk was, de tot dus ver op schepen in gebruik zijnde zeilen te ver vangen door zeilen welke ook door middel van een hulpzeiltje in den gewenschten stand konden worden gezet. In het laborato rium te Göttingen, waar men over een groote windtunnel kon beschikken werden proeven met volgens zijn systeem ingerichte metalen zeilen genomen. Uit deze proefnemingen bleek, dat men met deze metalen zeilen onge veer twee keer zooveel uit den wind kon ha len als tot dusver gebruikelijk was. Spreker vertelde hoe Fletter vervolgens op de gedachte kwam het z.g. Magnus-Effect op zeilschepen toe te passen. Uit proefnemingen was n.l. gebleken, dat wanneer men een trom mel in snelle draaiing brengt, een tegen dien trommel geblazen luchtstroom aan de eene zijde van den trommel een overdruk, maar aan de andere zijde een veel grooteren onder druk teweeg brengt. Deze drukken werken echter samen en oefenen op den trommel een druk uit in een richting, welke een hoek van 90 a 130 gr. met de richting van den luchtstroom maakt. De heer Van Haersolte vertoonde dit Mag nus-Effect met een wagentje waarop een draaiende cylinder, waartegen met een elec- trischen ventilator een luchtstroom werd ge blazen. Aan de hand van een reeks lantaarnplaatjes werd vervolgens de werking van het Flettner- roer, en de proefnemingen van Flettner en de werking der rotoren nader besproken. Tijdens de thans volgende pauze, werden loten verkocht ten bate van de vereeniging,, met als prijs een mooi schilderstuk van een onzer nieuwste Hollandsche oorlogsbodems, en waarvan ook iedere kooper een repro ductie ontving. Na de pauze, beschreef spreker de ge schiedenis, en de tegenwoordige inrichting van het proefschip de „Buckau," welke tot dat doel door de Germania Werf te Kiel was ingericht, om vervolgens eenige be schouwingen over de met dit schip mogelijke manoeuvres te houden. Vast staat, dat gebleken is, dat men plm. 12 maal zooveel kracht uit den wind kan halen als tot dusver mogelijk was. Voor land-in stallaties is er dus ook waarschijnlijk wel een toekomst in de uitvinding. Volgens spre ker is echter de tijd nog niet gekomen, om te kunnen zeggen in hoeverre Flettner's vinding invloed zal kunnen uitoefenen op het verkeer ter zee. De belangwekkende en ook voor niet-des- kundigen zeer begrijpelijke uiteenzetting van den heer Van Haersolte, vond in de tal rijke toehoorders een zeer aandachtig ge hoor. De heer Van Haersolte werd door den voorzitter namens de aanwezigen bedankt voor zijn leerzame en interressante lezing, waarna deze bijeenkomst weer tot het ver leden behoorde. Van de gelegenheid om nog een blik te slaan op het stoffelijk overschot van den Zaterdag j.l. overleden pastoor L. ten Brink te Overveen, werd gisterenmiddag tusschen 2 en 4 uur een druk gebruik gemaakt. Het lijk lag op een praalbed in de zgn. kerkeka- mer, d. i. de pastoorskamer, waar pastoor ten Brink overleden is. Hedenmiddag te 4 uur zal het lijk worden opgebaard in de kerk te Overveen, terwijl ook daar voor de parochianen en anderen ge'egenheid zal zijn van den overleden her der h t laatste afscheid te nemen en een gebed voor zijn zielerust te storien. Te 7 uur zullen hedenavond de metten worden gezongen. Weer is er eens een verzoek bij de ge meente binnen gekomen om vergunning tot het bouwen van een pier in Zand voort. Dit is werkelijk niets bijzonders, want zeer vele plannen zijn er al bespro ken en nog nooit is er iemand zoo ver ge komen, om met de werkzaamheden aan te vangen. Een concessie is er geweest, en die werd in 1902 verleend aan den heer A. Hartog, te 's-Gravenhage, door den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid. Daar het strand niet aan de ge meente behoort, maar tot de domeinen wordt gerekend, kan natuurlijk de gemeen teraad van Zandvoort geen concessie geven Het voornaamste waarover de Raad zal moeten beslissen is het teniet doen van het pachtcontract met het Rijk, wanneer ten minste de pier zal komen op het ge deelte, dat de gemeente huurt. Dat is tus schen paal 64 en 68 gelegen en dat con tract geldt nog 6 jaar. Beziet men de voor waarden van die concessie, dan zijn die niet frisch tc noemen. Er moest een waar borgsom gestort worden van dertig dui zend gulden Bij voltooiing van het werk zou de helft worden teruggegeven en de andere helft zou gehouden worden gedu rende den tijd, dat de concessie van kracht was, n.l. 60 jaren, om daarvan betalingen te doen, waartoe de concessionaris ver plicht was. en niet deed. want, hij was ver plicht de voorschriften op tc volgen die ten aanzien van het onderhoud en de ex ploitatie van de pier zouden gegeven wor den door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in het algemeen be lang, Voorschriften omtrent den bouw wa ren gegeven en de minister sprong zeer ruim om met tonnen zinksteen, bazalt- zuilen en palen. Mocht binnen een jaar na de aanvaarding van de concessie niet met de uitvoering van het werk begonnen zijn en er niet ten minste een vierde ge deelte van de benoodigde bouwstoffen ter plaatse zijn aangevoerd, dan zou de con cessie worden ingetrokken. Na afloop van de concessie of bij intrekking daarvan, we gens niet nakoming van gestelde voor waarden, moest alles weer worden opge ruimd en zoo veel mogelijk alles weer in den vorigen staat worden teruggebracht door den concessionaris. Deed hij dit niet, dan verviel de waarborgsom aan het Rijk even als de nog op het terrein aanwezige materialen. In geval van oorlog of oorlogs gevaar kan de minister van oorlog, zonder eenige waarschuwing en zonder eenige vergoeding* te moeten betalen, de pier on bruikbaar maken. Wanneer men dus al deze voorwaarden ziet, is het licht te begrijpen, d -n maar niet zoo direct begint met bou\-r, van een pier en vermoedelijk zullen de aanvragers ook niet bekend zijn met de toenmaals gestelde bepalingen, die er heusch een twintigtal jaren later, niet lich ter op geworden zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit Opgave van: - IM - W Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo- rolbgisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 30 December. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Muenchen. Laagste barometerstand 712.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 30 tot dea avond van 31 December: Stormachtige tot krachtigen tijdelijk af- nemenden zuidelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Morgenochtend te half 10 beginnen de lauden, waarna dc plechtige H. Mis van requiem, welke zal worden opedragen door den Hoogeerw. Heer deken L. A. A. M. Westerwoudl. Naar wij vernemen, zal de Bisschop van Haarlem, Z, D. H. Mgr. A. J. Cellier, waar schijnlijk bij de plechtigheid ook tegenwoor dig zijn. De lijkrede zal worden gehouden door den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M Taskin, praeses van het groot-seminarie te War mond. Ongeveer tc 11 uur, half 12 zal de beaarding plaats hebben op het R. K. Kerk hof te Overveen. Gisterenmorgen is op de Gcd. Oude Gracht, het zeil van een aldaar staande tent in brand geraakt, vermoedelijk, omdat er een brandende sigaar tegen aan gehouden was. Door het zeil eraf te rukken en het vuur uit te trappen wist de eigenaar erger te voorkomen. Hedenmorgen had in het perceel Lange Veerstraat 2, alwaar in gevestigd is ae lam- pekappenzaak van den heer 1 een begin van brand plaats, doordat eenige luiers, die bij de kachel hingen te drogen, in brand ge raakten. Enkele luiers en een gedeelte be hangselpapier zijn verbrand. Het vuurtje is met eenige emmers water gebluscht. De Staf van de brandweer was aanwezig, doch behoefde niet op te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1